Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza είπε:

Μην ανησυχείς Έσπερος, τα παιδιά προσαρμοζονται, δικό μας είναι το πρόβλημα. Εξάλλου, πρέπει να τους δώσουμε το παράδειγμα ότι ο νομος είναι εκεί μόνο για να τον υπακούμε, είναι υποχρεωτικός και απαραιτητος, ακόμη κι αν τον έγραψε ένας διεστραμμένος...

Μα πραγματικά θα δώσω οδηγίες αύριο κ ντρέπομαι. τι να τους πω; ενταξει τους λέω γενικα ότι κ έξω πρέπει να προσέχουν λίγο τις αποστάσεις, αλλά αυτό το πράγμα είναι άρρωστο. καθ τέλος πάντων αν ο κίνδυνος μετάδοσης μεταξύ παιδιών είναι τόσο μικρός, γιατί τόσο ακραία μέτρα σε εξωτερικό χώρο; τα παιδιά έξω είναι παρέες παρέες. Δεν είναι μπουλούκια. Μέσα στην παρέα δεν έχουν αποστάσεις αλλά η μια παρέα είναι μακριά απ την άλλη κ συνήθως σε συγκεκριμένες θέσεις. ο ορισμός της κλειστής φούσκας δλδ.  Ή απλώς παίζουν γύρω γύρω πχ κυνηγιούνται, που υπάρχει κάποια απόσταση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τελικά οπως βλεπουν,ισως,τα παιδιά μετά τα πέντε αποτελούν εστίες υπέρμεταδοσης.

Ετσι διαβασα πρόσφατα.

Ετσι δείχνουν λεει οι νέες μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τελικά οπως βλεπουν,ισως,τα παιδιά μετά τα πέντε αποτελούν εστίες υπέρμεταδοσης.

Ετσι διαβασα πρόσφατα.

Ετσι δείχνουν λεει οι νέες μελέτες.

Ο πετσασ ή κάποιος από αυτούς Τελοσπαντων είπε πολύ πρόσφατα ότι τα σχολεία δεν αποτελουν εστιες μετάδοσης πάρα μόνο τα λυκεια. Έτσι είπε δεν ξέρω τι ισχύει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ο πετσασ ή κάποιος από αυτούς Τελοσπαντων είπε πολύ πρόσφατα ότι τα σχολεία δεν αποτελουν εστιες μετάδοσης πάρα μόνο τα λυκεια. Έτσι είπε δεν ξέρω τι ισχύει 

Αυτο ελεγαν αλλα νομιζω οτι αναθεωρούν λιγο λιγο.βεβαια εδω στην Ελλάδα απ ο.τι μου ελεγε φιλη που δουλευει στο υπουργειο,οι εστίες δεν είναι εντός του σχολειου.

Φιλη στο βελγιο που γινεται χαμος,μου ειπε οτι πολλοι κολλησαν από τα παιδια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμφωνω.Αλλαζουν τα δεδομένα.Και αυτο φαίνεται και από τον τροπο που χειρίζονται τα δεδομένα κ στην Ευρώπη.

Απλά εκει δεν είχαν θέσει το θεμαχτης μασκας στα μικρα παιδια απο νωρις.

Στο βελγιο παντως,απο το καλοκαιρι την φκρουσαν οι άνω των δώδεκα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δεν συμφωνω.Αλλαζουν τα δεδομένα.Και αυτο φαίνεται και από τον τροπο που χειρίζονται τα δεδομένα κ στην Ευρώπη.

Απλά εκει δεν είχαν θέσει το θεμαχτης μασκας στα μικρα παιδια απο νωρις.

Στο βελγιο παντως,απο το καλοκαιρι την φκρουσαν οι άνω των δώδεκα.

Γενικά άνω των δώδεκα φοράνε στις πιο πολλές χώρες. 

Just now, μαγιοπουλας said:

Δεν συμφωνω.Αλλαζουν τα δεδομένα.Και αυτο φαίνεται και από τον τροπο που χειρίζονται τα δεδομένα κ στην Ευρώπη.

Απλά εκει δεν είχαν θέσει το θεμαχτης μασκας στα μικρα παιδια απο νωρις.

Στο βελγιο παντως,απο το καλοκαιρι την φκρουσαν οι άνω των δώδεκα.

Ποια δεδομένα άλλαξαν? Ξέραν ότι ο ιός μεταδίδεται κατά κύριο λόγο δια της αναπνευστικης οδού. Οπότε η μάσκα και τότε και τώρα το ίδιο χρειαζόταν ή όχι. Την ίδια γνώση είχαν ως προς αυτό. Σε πολλές χώρες που δεν είχαν ανεπάρκεια αποθεμάτων την είχαν εισάγει ως υποχρεωτική από την άνοιξη 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη διασπορά στα σχολεία έχω ακούσει από γιατρούς να λενε ότι αν όντως έχουν κολλήσει πολλά παιδιά ασυμπτωματικα, θα μετέδιδαν στους γονείς κ κάποια στιγμή θα γινόταν αντιληπτο. έχει μια βάση αυτό. από την αλλη, στις κόκκινες περιοχές έχουν κλείσει κ ολόκληρα σχολεία λόγω πολλών κρουσμάτων κ η διασπορά στην κοινότητα είναι τετοια που δεν ξέρει κανεις ποιος κόλλησε από πού. Ίσως όντως η συμμετοχή τους στη μετάδοση δεν είναι τόσο έντονη. Γιατί σίγουρα κρίνοντας από τις ιώσεις, δεν συμβάλλουν κ πολύ τα μέτρα, τουλάχιστον στις μικρές ηλικίες. 

 

πάντως συμφωνώ με τη @mama16, πέραν του ότι αλλάζουν τα δεδομένα πχ αερογενης μετάδοση, υπάρχει κ ένα θέμα πολιτικής διαχείρισης στο τι πληροφορίες παρουσιάζονται. 

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι ότι το να κλείσουν ολοκληρωτικά τα σχολεία για 2-3 χρόνια με περιορισμό των παιδιών δε γίνεται, θα χρειαζόταν μια στρατιά εκπαιδευτικών και ψυχιάτρων για να φέρει ξανά αυτά τα παιδιά στην κανονικότητα. Οπότε να ζητάμε μικρότερες τάξεις, ή συντομότερες ώρες ή δεν ξέρω τι άλλο, ναι, αλλά να σκεφτόμαστε να μην ξαναπάνε τα παιδιά σχολείο μέχρι το τέλος της πανδημίας, δεν ακούγεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Γενικά άνω των δώδεκα φοράνε στις πιο πολλές χώρες. 

Ποια δεδομένα άλλαξαν? Ξέραν ότι ο ιός μεταδίδεται κατά κύριο λόγο δια της αναπνευστικης οδού. Οπότε η μάσκα και τότε και τώρα το ίδιο χρειαζόταν ή όχι. Την ίδια γνώση είχαν ως προς αυτό. Σε πολλές χώρες που δεν είχαν ανεπάρκεια αποθεμάτων την είχαν εισάγει ως υποχρεωτική από την άνοιξη 

Τα δεδομένα ερευνών ειπαν.Δεν ξερω ομως σπο ποσες μελετες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ πιστεύω πως δεν περνούν σε καθολικό λοκνταουν γιατί δεν υπάρχουν κονδύλια, το για τον ίδιο λόγο δεν κλείνουν και τα σχολεία, όχι μόνο στην ελλάδα αλλά σε ολόκληρη την ευρώπη, και τέλος πάντων πρέπει με έναν τρόπο να κρατηθεί η οικονομία. Τώρα κλείνει η εστίαση, φοβάμαι πως πολλά από τα καταστήματα αυτά δεν θα ανοίξει ξανά, δυστυχώς, όσοι γνωρίζω που δουλεύουν στην εστίαση οι μαγαζάτορες προμηθεύτηκαν σόμπες ανοιχτού χώρου έκαναν επένδυση στα καταστήματα τους προκειμένου να μπορούν να φιλοξενήσουν επισκέπτες σε ανοιχτό χώρο τον χειμώνα, τώρα θα υποστούν και αυτή την ζημιά, θα κλείσουν και προσωπικά δεν πιστεύω να ανοίξουν πριν το 2021. Ευελπιστώ να μην κλείσει και η λιανική (που θεωρώ απίθανο να μην γίνει) γιατί τότε θα είναι ακόμα πιο άσχημα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Η πραγματικότητα είναι ότι το να κλείσουν ολοκληρωτικά τα σχολεία για 2-3 χρόνια με περιορισμό των παιδιών δε γίνεται, θα χρειαζόταν μια στρατιά εκπαιδευτικών και ψυχιάτρων για να φέρει ξανά αυτά τα παιδιά στην κανονικότητα. Οπότε να ζητάμε μικρότερες τάξεις, ή συντομότερες ώρες ή δεν ξέρω τι άλλο, ναι, αλλά να σκεφτόμαστε να μην ξαναπάνε τα παιδιά σχολείο μέχρι το τέλος της πανδημίας, δεν ακούγεται λογικό.

Αυτό ακριβώς βασικά. Φυσικά και τα παιδιά αποτελούν εστίες μετάδοσης, δεδομένου ότι κολλάνε κι αυτά τον ιό, δεν χρειάζεται να το πει κάποιος, είναι απλή λογική. Αλλά το να απομονωθουν τα παιδιά για όσο κρατήσει η πανδημία δεν είναι ρεαλιστικό. 

Αυτό που μας έχουν πει εδώ πάντως, είναι αυτό ακριβώς. Ότι αν κλείσουν τα σχολεία και οι παιδικοί σταθμοί αρχικά θα κατάρρευσει η κοινωνία και δεύτερον θα έχει τεράστιο αντίκτυπο στην ψυχολογία των παιδιών και γι αυτό και θα κρατήσουν τα σχολεία ανοιχτά για όσο χρειαστεί. Και τώρα κιόλας που έχουν επιβάλει πιο αυστηρά μέτρα, κάνουν πάντα κάποιες εξαιρέσεις για τα μικρά παιδιά, πχ μπορουν να κάνουν πάρτυ γεννεθλιων με κάποιους συμμαθητές, ενώ άλλιως δεν επιτρέπεται να έχεις καλεσμένους στο σπίτι πάνω από 5 άτομα που δεν είναι από την ίδια οικογένεια, μπορούσαν επίσης να κάνουν Halloween με τους φίλους τους (με κάποια μέτρα) κλπ. Γιατί η απομόνωση σ αυτές τις ηλικιες θα ήταν καταστροφική για τον ψυχισμό τους. 

Επίσης όσον αφορα το κλείσιμο των σχολείων, αυτο μου έκανε εντύπωση όταν έγινε το lockdown τον Μάρτιο είναι ότι είχα φίλους που κατηγορουσαν την κυβέρνηση ότι δεν τα κλείνει (άργησαν 2 μέρες να τα κλείσουν) και ότι δεν θα πρέπει να είναι ανοιχτά κλπ κλπ, και όταν είδαν ότι προφανώς και έπρεπε να συνεχίσουν να δουλεύουν από το σπίτι απλά με τα παιδιά μαζί, (δεν ξέρω δηλαδή πως το είχαν στο μυαλό τους, ότι θα κάθονται σπίτι με τα παιδιά χωρίς να δουλεύουν, αλλά θα πληρώνονται; πραγματικά απορώ) ξαφνικά άλλαξαν γνώμη και μου έκαναν παράπονα ότι δουλεύουν ατελείωτες ώρες, έχουν πολύ άγχος και πότε επιτέλους θα ανοίξουν τα σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η πραγματικότητα είναι ότι το να κλείσουν ολοκληρωτικά τα σχολεία για 2-3 χρόνια με περιορισμό των παιδιών δε γίνεται, θα χρειαζόταν μια στρατιά εκπαιδευτικών και ψυχιάτρων για να φέρει ξανά αυτά τα παιδιά στην κανονικότητα. Οπότε να ζητάμε μικρότερες τάξεις, ή συντομότερες ώρες ή δεν ξέρω τι άλλο, ναι, αλλά να σκεφτόμαστε να μην ξαναπάνε τα παιδιά σχολείο μέχρι το τέλος της πανδημίας, δεν ακούγεται λογικό.

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες, εννοείται ότι δεν γίνεται να κλείσουν τα σχολεία, το πολύ πολύ αν είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα να γίνει για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα πχ ένα μήνα. Εγώ εκεί που αναφέρθηκα ήταν στο ότι μας τα παρουσιάζουν όλα ανάλογα με τι τους συμφέρει κάθε φορά!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Γενικά άνω των δώδεκα φοράνε στις πιο πολλές χώρες. 

Ποια δεδομένα άλλαξαν? Ξέραν ότι ο ιός μεταδίδεται κατά κύριο λόγο δια της αναπνευστικης οδού. Οπότε η μάσκα και τότε και τώρα το ίδιο χρειαζόταν ή όχι. Την ίδια γνώση είχαν ως προς αυτό. Σε πολλές χώρες που δεν είχαν ανεπάρκεια αποθεμάτων την είχαν εισάγει ως υποχρεωτική από την άνοιξη 

Εννοω σε σχέση με τη μετάδοση από τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Τον Μάρτιο η μάσκα ήταν απαγορευτική να την φοράμε γιατί μας παρείχε απλά μια ασφάλεια κ δεν ωφελούσε αλλά μπορεί να μας έκανε κ κακό με το λάθος τρόπο που την φορούσαμε. Έπρεπε να την φοράνε μόνο οι γιατροί κ νοσηλευτές γιατί δεν υπήρχαν κ αποθέματα. Τώρα εφόσον προμηθευτηκαμε τόσες είναι αναγκαίες γιατί μειώνεται η μεταδοτικότητα κ αν μας δουν χωρίς τρώμε κ πρόστιμο, ακόμα κ λάθος να την φοράμε τουλάχιστον φαίνεται ότι συμμορφωθηκαμε. (Να συμπληρώσω βέβαια ότι δεν είμαι κατά της μάσκας αν ετσι μπορουμε να προφυλαχθούμε απλά το σχόλιο γίνεται στο ότι καθε φορά βγαίνουν κ λένε αλλα ανάλογα με το τι θέλουν να περάσουν)

Εκτός κι αν παρανόησα...

Δεν προμηθευτήκαμε τόσες μάσκες κι άρα "είναι αναγκαίες" γιατί κάπως πρέπει να τις σπρώξουμε στην αγορά. Είναι αναγκαίες και γι'αυτό προμηθετήκαμε τόσες.

 

Όταν λέμε για Μάρτιο και για τώρα, εκτός από το ότι μιλάμε για ανόμοιες περίοδους, αρχές πανδημίας-lockdown-πληθυσμός ανεκπαίδευτος vs μήνες μετά-ανοιχτή αγορά, με τους όποιους περιορισμούς αλλά ανοιχτή-πληθυσμός εκπαιδευμένος (χαχα :-Pκλαψ :cry:), ένα πράγμα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο μάσκες παντού κι από όλους και φυσικά δεν είναι η προμήθεια μασκών το αίτιο και η αναγκαιότητα χρήσης το αιτιατό. Το αντίστροφο συμβαίνει. Ερώτηση: Και από που προέκυψε η αναγκαιότητα χρήσης παντού κι από όλους;! Εκτός από τις παραπάνω ειδοποιούς διαφορές.

(Ακόμη ο κόσμος δεν έχει κατανοήσει τον λόγο... δυστυχώς)

Απάντηση: Βρίσκεται στην παρένθεση του κλαυσίγελου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Εκτός κι αν παρανόησα...

Δεν προμηθευτήκαμε τόσες μάσκες κι άρα "είναι αναγκαίες" γιατί κάπως πρέπει να τις σπρώξουμε στην αγορά. Είναι αναγκαίες και γι'αυτό προμηθετήκαμε τόσες.

 

Όταν λέμε για Μάρτιο και για τώρα, εκτός από το ότι μιλάμε για ανόμοιες περίοδους, αρχές πανδημίας-lockdown-πληθυσμός ανεκπαίδευτος vs μήνες μετά-ανοιχτή αγορά, με τους όποιους περιορισμούς αλλά ανοιχτή-πληθυσμός εκπαιδευμένος (χαχα :-Pκλαψ :cry:), ένα πράγμα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο μάσκες παντού κι από όλους και φυσικά δεν είναι η προμήθεια μασκών το αίτιο και η αναγκαιότητα χρήσης το αιτιατό. Το αντίστροφο συμβαίνει. Ερώτηση: Και από που προέκυψε η αναγκαιότητα χρήσης παντού κι από όλους;! Εκτός από τις παραπάνω ειδοποιούς διαφορές.

(Ακόμη ο κόσμος δεν έχει κατανοήσει τον λόγο... δυστυχώς)

Απάντηση: Βρίσκεται στην παρένθεση του κλαυσίγελου.

Συμφωνώ ότι το Μάρτιο ήταν κάτι νέο κ έδωσαν αυστηρά μέτρα από φόβο ίσως αλλά δεν αναιρείται το γεγονός ότι βάζουν όποια μέτρα τους συμφέρει πολιτικά κ γενικά.

 

Πάντως κορίτσια μόνο εμένα μου ακούγεται τρελό το να κλείνουν μεν την εστίαση στη μισή Ελλάδα αλλά στην άλλη μισή να την αφήνουν ανοιχτή (κ καλά κάνουν σε αυτό για την οικονομία) αλλά οι Λαρισαίοι πχ που είναι σε κόκκινη ζώνη μπορούν κανονικά να πάνε στον Βόλο κ να κολλήσουν κ εκείνους, με αποτέλεσμα να γεμίσουν κ εκεί κρούσματα κ να κλείσει κ εκεί μετά η εστίαση. Αν σκεφτόταν την οικονομία δεν θα ήταν πιο λογικό να τα έχουν ανοιχτά εκεί αλλά εμείς οι Λαρισαίοι κ όσοι είναι σε πορτοκαλί κ κόκκινη ζώνη να μην μπορούμε να πάνε σε άλλες περιφέρειες??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Πόσο, μα πόσο συμφωνώ. 

 

Ναι τα μέτρα είναι σπασμωδικά, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή τα δεδομένα αλλάζουν συνέχεια. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "ανάλογα με το τι θέλουν να περάσουν κάθε φορά". Τι μπορεί να θέλουν; Να τη βγάλουν καθαρή θέλουν, τόσο από άποψη οικονομίας όσο κι από άποψη θανάτων, και προσπαθούν να κρατήσουν μια ισορροπία. Όχι επειδή είναι καλοί άνθρωποι, αλλά επειδή προφανώς δεν θέλουν να καταλήξουν με τη χώρα οικονομικά διαλυμένη και το σύστημα υγείας σε κατάρρευση. Τα μέτρα ακολουθούν τα δεδομένα, δεν παίρνουν μέτρα και μετά εφευρίσκουν δεδομένα για να παρουσιάσουν. 

 

Έχω την αίσθηση ότι αν γνώριζαν πως δεν θα ξεμπερδέψουμε τόσο εύκολα, δεν θα έκαναν ολικό λοκντάουν την άνοιξη, αλλά θα έπαιρναν πιο ήπια μέτρα διαρκείας. 

 

Πάντως πραγματικά βρε παιδιά, απορώ με το πόσο πεπεισμένος είναι πολύς κόσμος ότι ξέρει καλύτερα. Κι εγώ έχω αποψάρα, αλλά επιδημιολόγος δεν είμαι. Κι αυτό που βλέπω είναι ότι παγκοσμίως τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα, επομένως δεν είναι τόσο ηλίθιοι οι δικοί μας.

 

Λυπάμαι και ανησυχώ πολύ για όσους δουλεύουν στην εστίαση, φοβάμαι ότι έρχεται φοβερά δύσκολος χειμώνας. Ειλικρινά, νομίζω πως κλειστές πισίνες και η μάσκα στο σχολείο είναι το μικρότερο πρόβλημα αυτήν τη στιγμή.

Δεν εχω διαβασει σοφοτερο και περιεκτικοτερο post.

Εγραψες.Τα είπες όλα σε λίγες σειρές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Πόσο, μα πόσο συμφωνώ. 

 

Ναι τα μέτρα είναι σπασμωδικά, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή τα δεδομένα αλλάζουν συνέχεια. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "ανάλογα με το τι θέλουν να περάσουν κάθε φορά". Τι μπορεί να θέλουν; Να τη βγάλουν καθαρή θέλουν, τόσο από άποψη οικονομίας όσο κι από άποψη θανάτων, και προσπαθούν να κρατήσουν μια ισορροπία. Όχι επειδή είναι καλοί άνθρωποι, αλλά επειδή προφανώς δεν θέλουν να καταλήξουν με τη χώρα οικονομικά διαλυμένη και το σύστημα υγείας σε κατάρρευση. Τα μέτρα ακολουθούν τα δεδομένα, δεν παίρνουν μέτρα και μετά εφευρίσκουν δεδομένα για να παρουσιάσουν. 

 

Έχω την αίσθηση ότι αν γνώριζαν πως δεν θα ξεμπερδέψουμε τόσο εύκολα, δεν θα έκαναν ολικό λοκντάουν την άνοιξη, αλλά θα έπαιρναν πιο ήπια μέτρα διαρκείας. 

 

Πάντως πραγματικά βρε παιδιά, απορώ με το πόσο πεπεισμένος είναι πολύς κόσμος ότι ξέρει καλύτερα. Κι εγώ έχω αποψάρα, αλλά επιδημιολόγος δεν είμαι. Κι αυτό που βλέπω είναι ότι παγκοσμίως τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα, επομένως δεν είναι τόσο ηλίθιοι οι δικοί μας.

 

Λυπάμαι και ανησυχώ πολύ για όσους δουλεύουν στην εστίαση, φοβάμαι ότι έρχεται φοβερά δύσκολος χειμώνας. Ειλικρινά, νομίζω πως κλειστές πισίνες και η μάσκα στο σχολείο είναι το μικρότερο πρόβλημα αυτήν τη στιγμή.

Δλδ το ότι το Μάρτιο έλεγαν όχι στις μάσκες ενώ ήξεραν ότι υπάρχει κόσμος που είναι ασυμπτωματικος δεν λέει κάτι? Μόνο ότι άλλαξαν τα δεδομένα κ τώρα πρέπει να φοράμε?? Η ότι τότε απλά δεν υπήρχε απόθεμα σε μάσκες??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Πόσο, μα πόσο συμφωνώ. 

 

Ναι τα μέτρα είναι σπασμωδικά, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή τα δεδομένα αλλάζουν συνέχεια. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "ανάλογα με το τι θέλουν να περάσουν κάθε φορά". Τι μπορεί να θέλουν; Να τη βγάλουν καθαρή θέλουν, τόσο από άποψη οικονομίας όσο κι από άποψη θανάτων, και προσπαθούν να κρατήσουν μια ισορροπία. Όχι επειδή είναι καλοί άνθρωποι, αλλά επειδή προφανώς δεν θέλουν να καταλήξουν με τη χώρα οικονομικά διαλυμένη και το σύστημα υγείας σε κατάρρευση. Τα μέτρα ακολουθούν τα δεδομένα, δεν παίρνουν μέτρα και μετά εφευρίσκουν δεδομένα για να παρουσιάσουν. 

 

Έχω την αίσθηση ότι αν γνώριζαν πως δεν θα ξεμπερδέψουμε τόσο εύκολα, δεν θα έκαναν ολικό λοκντάουν την άνοιξη, αλλά θα έπαιρναν πιο ήπια μέτρα διαρκείας. 

 

Πάντως πραγματικά βρε παιδιά, απορώ με το πόσο πεπεισμένος είναι πολύς κόσμος ότι ξέρει καλύτερα. Κι εγώ έχω αποψάρα, αλλά επιδημιολόγος δεν είμαι. Κι αυτό που βλέπω είναι ότι παγκοσμίως τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα, επομένως δεν είναι τόσο ηλίθιοι οι δικοί μας.

 

Λυπάμαι και ανησυχώ πολύ για όσους δουλεύουν στην εστίαση, φοβάμαι ότι έρχεται φοβερά δύσκολος χειμώνας. Ειλικρινά, νομίζω πως κλειστές πισίνες και η μάσκα στο σχολείο είναι το μικρότερο πρόβλημα αυτήν τη στιγμή.

Το ολικό lock down το έκαναν για να γίνουμε ελκυστική τουριστικά χώρα για το καλοκαίρι. Αλλιώς γιατί την επόμενη μέρα άνοιξαν τα σύνορα σε όλους και η φάση ήταν "ανοίξαμε και σας περιμένουμε". Δε νομίζω ότι θέλει φοβερή πολιτική αντίληψη αυτό για να το καταλάβει κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το ολικό lock down το έκαναν για να γίνουμε ελκυστική τουριστικά χώρα για το καλοκαίρι. Αλλιώς γιατί την επόμενη μέρα άνοιξαν τα σύνορα σε όλους και η φάση ήταν "ανοίξαμε και σας περιμένουμε". Δε νομίζω ότι θέλει φοβερή πολιτική αντίληψη αυτό για να το καταλάβει κάνεις. 

 

Θυμάμαι να διαβάζω ότι είχαν βάλει διάφορες χώρες στην κόκκινη λίστα, και οι μεγάλοι tour operators στο Ηνωμένο Βασίλειο έκαναν χαμό για να βγουν από εκεί. Γενικά θυμάμαι ότι υπήρχε διαβάθμιση στις χώρες προέλευσης. Δεν το λες ακριβώς "ανοίξαμε και σας περίμεναμε".

Αναρωτιέμαι πώς θα ήταν η κατάσταση της οικονομίας αν δεν είχαμε δεχτεί κανέναν τουρίστα φέτος. 

Αλλά εντάξει, πολιτική αντίληψη έχουμε όλοι, οπότε φαντάζομαι όλο και κάποιος θα βρεθεί να μου απαντήσει τεκμηριωμένα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Θυμάμαι να διαβάζω ότι είχαν βάλει διάφορες χώρες στην κόκκινη λίστα, και οι μεγάλοι tour operators στο Ηνωμένο Βασίλειο έκαναν χαμό για να βγουν από εκεί. Γενικά θυμάμαι ότι υπήρχε διαβάθμιση στις χώρες προέλευσης. Δεν το λες ακριβώς "ανοίξαμε και σας περίμεναμε".

Αναρωτιέμαι πώς θα ήταν η κατάσταση της οικονομίας αν δεν είχαμε δεχτεί κανέναν τουρίστα φέτος. 

Αλλά εντάξει, πολιτική αντίληψη έχουμε όλοι, οπότε φαντάζομαι όλο και κάποιος θα βρεθεί να μου απαντήσει τεκμηριωμένα. 

 

 

Και με το που έκαναν χαμό βγήκαν. Και μπορούσαν να μπούνε στη χώρα όλοι οι τουρίστες χωρίς κανένα τεστ προηγούμενως. Την κόκκινη λίστα παρεμπιπτόντως δεν την είχε φτιάξει η Ελλάδα ήταν κοινοτική οδηγία 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το ολικό lock down το έκαναν για να γίνουμε ελκυστική τουριστικά χώρα για το καλοκαίρι. Αλλιώς γιατί την επόμενη μέρα άνοιξαν τα σύνορα σε όλους και η φάση ήταν "ανοίξαμε και σας περιμένουμε". Δε νομίζω ότι θέλει φοβερή πολιτική αντίληψη αυτό για να το καταλάβει κάνεις. 

Το lockdown (το οποίο στην Ελλάδα δεν ήταν ολικό) έγινε όπως και στον μισό παγκόσμιο πληθυσμό σαν αντανακλαστική κίνηση μπροστά σε μια πρωτόγνωρη κατάσταση που έπληξε-πλήττει με σφοδρότητα όλα τα συστήματα υγείας και οδηγεί εκεί που οδήγησε όσους δεν αντέδρασαν εγκαίρως.

Είναι αστείο να λέμε ότι έγινε για τα ψίχουλα της κουτσουρεμένης τουριστικής περιόδου.

 

Επίσης αυτή την άποψη ότι για την κατάσταση τώρα ευθύνεται ο τουρισμός κι όχι λάθος χειρισμοί μετά το άνοιγμα και η απαιδεψιά μας (ευθύνη άλλων και δική μας), δεν την συμμερίζομαι.

Όπως και @Ilaeira επέτρεψε μου η άποψη "να την βγάλουν καθαρή θέλουν (...) δεν το κάνουν επειδή είναι καλοί" όχι μόνο δική σου προφανώς, την βρίσκω εσφαλμμένη. Διότι δεν μιλάμε για καλοσύνη ή κακία. Μιλάμε για τεχνοκρατία και κατάλληλους-ακατάλληλους χειρισμούς και κατάλληλους-ακατάλληλους ανθρώπους σε θέσεις διοίκησης και οικονομίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Θυμάμαι να διαβάζω ότι είχαν βάλει διάφορες χώρες στην κόκκινη λίστα, και οι μεγάλοι tour operators στο Ηνωμένο Βασίλειο έκαναν χαμό για να βγουν από εκεί. Γενικά θυμάμαι ότι υπήρχε διαβάθμιση στις χώρες προέλευσης. Δεν το λες ακριβώς "ανοίξαμε και σας περίμεναμε".

Αναρωτιέμαι πώς θα ήταν η κατάσταση της οικονομίας αν δεν είχαμε δεχτεί κανέναν τουρίστα φέτος. 

Αλλά εντάξει, πολιτική αντίληψη έχουμε όλοι, οπότε φαντάζομαι όλο και κάποιος θα βρεθεί να μου απαντήσει τεκμηριωμένα. 

 

 

Πιστεύω ότι αν δεν είχε κάνει τόσο νωρίς το lockdown θα είχαμε κ χιλιάδες κρούσματα κ νεκρούς οπότε πάλι θα αναγκαζόταν να κάνει lockdown όπως κ άλλες χώρες. Οπότε το καλοκαίρι αν είχαμε χιλιάδες κρούσματα δεν θα ήμασταν ελκυστική χώρα για να έρθουν οι τουρίστες κ να ξανά προχωρήσει στο ελάχιστο η οικονομία. Πιστεύω στα πάντα που ανακοινώνουν οι πολιτικοί υπάρχουν πίσω σκέψεις που δεν τις λένε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , samsympan είπε:

Εκτός κι αν παρανόησα...

Δεν προμηθευτήκαμε τόσες μάσκες κι άρα "είναι αναγκαίες" γιατί κάπως πρέπει να τις σπρώξουμε στην αγορά. Είναι αναγκαίες και γι'αυτό προμηθετήκαμε τόσες.

 

Όταν λέμε για Μάρτιο και για τώρα, εκτός από το ότι μιλάμε για ανόμοιες περίοδους, αρχές πανδημίας-lockdown-πληθυσμός ανεκπαίδευτος vs μήνες μετά-ανοιχτή αγορά, με τους όποιους περιορισμούς αλλά ανοιχτή-πληθυσμός εκπαιδευμένος (χαχα :-Pκλαψ :cry:), ένα πράγμα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο μάσκες παντού κι από όλους και φυσικά δεν είναι η προμήθεια μασκών το αίτιο και η αναγκαιότητα χρήσης το αιτιατό. Το αντίστροφο συμβαίνει. Ερώτηση: Και από που προέκυψε η αναγκαιότητα χρήσης παντού κι από όλους;! Εκτός από τις παραπάνω ειδοποιούς διαφορές.

(Ακόμη ο κόσμος δεν έχει κατανοήσει τον λόγο... δυστυχώς)

Απάντηση: Βρίσκεται στην παρένθεση του κλαυσίγελου.

Απο τον Απρίλιο είχε βγει οδηγία από τον cdc για καθολική χρήση μάσκας, ο επιδημιολογος της κυβέρνησης το αρνούνταν κατηγορηματικά. Εδώ τα συζητούσαμε κ τσακωνόμασταν, μπορείς να ανατρέξεις εάν δε θυμάσαι. Άρα αυτό που λες καταρρίπτεται. 

 

Σχετικά με τη μάσκα στον ύπνο στα ολοήμερα, η οδηγία που βγήκε σήμερα με ΦΕΚ λέει ότι σε συνθήκες ηρεμίας στην τάξη κ όταν οι μαθητές δεν καλούνται να μιλούν, δίνεται η δυνατότητα για διάλειμμα μάσκας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...