Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Deena είπε:

 Με την διαφορά ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι στην συντριπτική πλειοψηφία αναγκαίο να συνεχίσουν να λειτουργούν και δεν εννοώ μόνο για να συνεχίσουν να πληρώνονται οι χιλιάδες των υπαλλήλων τους.   
 

Οι Τράπεζες, οι ναυτιλιακές, οι φαρμακευτικές, τα εργοστάσια δεν γίνεται να κλείσουν ούτε να περίστείλουν παρά πολύ τις εργασίες τους.

Μα δεν λέω κάτι διαφορετικό. Απλως ακούγοντας φιλους ή συγγενης που δουλευουν σε χωρους λιγοτερο ή περισσοτερο αναγκαίους, εχω την αισθηση οτι τις πρωτες μερες τουλαχιστον η ασφαλεια στον χωρο εργασιας δεν ηταν πρωτη προτεραιοτητα. Ή αν το πάμε πχ στο εμπορικό κομμάτι, είναι προφανές ότι τα μεγάλα καταστήματα ή κ όσοι μικροί έχουν e-shop, θα συνεχίσουν να λειτουργούν, και αν ο φόρτος παραγγελιών ειναι μεγαλος μαλλον δεν θα φροντίσουν για την υγεια των εργαζομένων, ενω οι μικρες επιχειρήσεις θα κλεισουν, κ καποιες ισως οριστικα, παρολο που μπορει να πωλούν προϊοντα ανάλογης ανάγκης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος said:

Μα δεν λέω κάτι διαφορετικό. Απλως ακούγοντας φιλους ή συγγενης που δουλευουν σε χωρους λιγοτερο ή περισσοτερο αναγκαίους, εχω την αισθηση οτι τις πρωτες μερες τουλαχιστον η ασφαλεια στον χωρο εργασιας δεν ηταν πρωτη προτεραιοτητα. Ή αν το πάμε πχ στο εμπορικό κομμάτι, είναι προφανές ότι τα μεγάλα καταστήματα ή κ όσοι μικροί έχουν e-shop, θα συνεχίσουν να λειτουργούν, και αν ο φόρτος παραγγελιών ειναι μεγαλος μαλλον δεν θα φροντίσουν για την υγεια των εργαζομένων, ενω οι μικρες επιχειρήσεις θα κλεισουν, κ καποιες ισως οριστικα, παρολο που μπορει να πωλούν προϊοντα ανάλογης ανάγκης. 

Δεν ισχύει αυτό για τα μέτρα. Επειδή έχουμε πελάτες μεγάλες βιομηχανίες και εταιρίες, να ξέρεις ότι με το πρώτο κιόλας κρούσμα στην Ελλάδα μας έστελναν e-mail με τα μέτρα προστασίας που θα πρέπει να τηρούμε στις παραδόσεις μας. Επίσης δεν άφηναν εισπράκτορες και εξωτερικούς στο εσωτερικό της εταιρίας. Όλες οι μεγάλες εταιρίες. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ακριβώς αυτό σκεφτομουν!!! Ήθελα να σχολιάσω πως αυτή η επιμονή για "διατήρηση της κανονικότητας" είναι ανάγκη των ενηλίκων, γιατί αδυνατουν να αποδεχθούν την σοβαρότητα της κατάστασης...

Η ζωή μας δεν θα είναι ποτέ όπως πριν και όποιος λέει το αντίθετο, εθελοτυφλει ή είναι αλλού για αλλού!!! Κάθε φθινόπωρο θα έχουμε τα ίδια και τα ίδια... Από Σεπτέμβριο- Οκτώβριο πάλι θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε ίσως μια αντίστοιχη κατάσταση ή αν είμαστε τυχεροί και έχει αναπτυχθεί η λεγόμενη "ανοσία της αγέλης" , λίγο καλύτερη κατάσταση... Πόσο σημαντικό είναι το "να βγει η ύλη"?? Δεν είναι σημαντικότερο να διαφυλαχθεί η ψυχική ισορροπία παιδιών και ενηλίκων?

 

Καθόλου ανάγκη θεωρητική δεν είναι: πολλοί γονείς εργαζόμαστε, οι περισσότεροι ίσως. Βασικά ειλικρινά νομίζω ότι δεν εργάζονται μόνο οι ιδιοκτήτες καταστημάτων λιανικής, εστιάτορες κλπ, αρκετοί υπάλληλοί τους (όσοι δεν βρήκαν προσωρινή δουλειά σε σουπερ μάρκετ, που ψάχνουν απελπισμένα) και κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι. Εγώ εργάζομαι και ο άντρας μου το ίδιο, από τους γείτονες μας σχεδόν όλοι, έχουμε όσο μπορώ να σκεφτώ γιατρούς, νοσηλευτές, υπαλλήλους σε εταιρείες τηλεποκοινωνιών, υπαλλήλους σε μπακάλικα και μανάβικα, και μία γειτόνισσα που είναι καθηγήτρια και έκανε ιδιαίτερα, τώρα τα κάνει μέσω skype.

Είναι λοιπόν εξαιρετικά παράδοξο ότι τα παιδιά μας σέρνονται από καναπέ στο μπαλκόνι και πίσω, όταν για εμάς η δουλειά έχει μάλλον δυσκολέψει παρά γίνει πιο εύκολη. Αυτό δηλαδή με τον  γονιό που τώρα όλη τη μέρα παίζει επιτραπέζια, συγγνώμη αλλά το έχω ακούσει από ελάχιστα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το 80% των γνωστων μου εργάζεται στον ευρύτερο χώρο της υγείας, είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό. Οι άντρες πηγαίνουν κανονικά, οι γυναίκες με παιδιά έχουν όλες, μηδεμιας εξαιρουμένης, πάρει άδεια ειδικού σκοπού ή κανονική αν ο σύζυγος δουλεύει από το σπίτι. Και έχω και δύο πολύ φίλες ελεύθερους επαγγελματίες που επίσης έχουν κλείσει τα γραφεία τους. Πιθανώς γιατί τα παιδιά όλων είναι κάτω των 6 και δεν έχουν άλλη επιλογή. Η τηλεργασια με μικρά παιδιά είναι απλά αδιανόητη και όποιος λέει ότι το κάνει απλά τα αφήνει μπροστά από την τηλεόραση. Δε βγαίνει διαφορετικά.

Επίσης, δε βρίσκω νόημα να κατηγορουμε τον οποιονδήποτε αυτή την περίοδο, γιατί τπτ από όλα αυτά δεν είναι επιλογή κανενός. Εμένα προσωπικά δεν θα ήταν επιλογή μου να μείνω σπίτι αν δεν υπήρχε ανάγκη. Άδικο είναι για τους ιδιωτικούς που κλείνει η επιχείρηση κ δεν πληρώνονται, άδικο για τους ελ. Επαγγελματίες που κλείνει το μαγαζί τους, άδικο για τους υπαλλήλους των σούπερ μάρκετ που δουλεύουν 7-22.00 κ Κυριακες, άδικο για τους ηλικιωμένους δημοσίους που δεν έχουν μικρά παιδιά κ δεν μπορούν να μείνουν σπίτι κ κινδυνεύουν, άδικο για τους ιδιωτικούς που πρέπει να δουλεύουν με τα παιδιά για να μη χάσουν τη δουλειά τους, άδικο για τους γιατρούς τους φαρμακοποιους κ τους νοσηλευτές που σκοτώνονται κ τα ακούνε κ από πανω. Τι να κάνουμε τώρα δλδ; Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Να κάνουμε ότι δεν υπάρχει ο κορονοϊος και να συνεχίσουμε όπως πριν για να μην είναι κανείς δυσαρεστημένος κ ας πεθάνουν μερικοί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εμένα πάλι το 80% των γνωστων μου εργάζεται στον ευρύτερο χώρο της υγείας, είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό. Οι άντρες πηγαίνουν κανονικά, οι γυναίκες με παιδιά έχουν όλες, μηδεμιας εξαιρουμένης, πάρει άδεια ειδικού σκοπού ή κανονική αν ο σύζυγος δουλεύει από το σπίτι. Και έχω και δύο πολύ φίλες ελεύθερους επαγγελματίες που επίσης έχουν κλείσει τα γραφεία τους. Πιθανώς γιατί τα παιδιά όλων είναι κάτω των 6 και δεν έχουν άλλη επιλογή. Η τηλεργασια με μικρά παιδιά είναι απλά αδιανόητη και όποιος λέει ότι το κάνει απλά τα αφήνει μπροστά από την τηλεόραση. Δε βγαίνει διαφορετικά.

 

H τηλεεργασία ακόμη και με μωρά γίνεται, και το βλέπω κάθε μέρα στους συνεργάτες μου. Αλλά γίνεται δουλεύοντας 14 ώρες για να βγάλεις ένα οκτάωρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

H τηλεεργασία ακόμη και με μωρά γίνεται, και το βλέπω κάθε μέρα στους συνεργάτες μου. Αλλά γίνεται δουλεύοντας 14 ώρες για να βγάλεις ένα οκτάωρο. 

Με μωρά μπορεί να γίνεται. Με 3χρονα και 4χρονα ο,τι κ να μου πεις για δουλειά δεν πρόκειται να το πιστέψω. Έχω να παραδωσω διπλωματικη αλλιώς χάνω το μεταπτυχιακό μου κ δεν μπορώ να ανοίξω καν το λάπτοπ αν δεν κοιμάται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Με μωρά μπορεί να γίνεται. Με 3χρονα και 4χρονα ο,τι κ να μου πεις για δουλειά δεν πρόκειται να το πιστέψω. Έχω να παραδωσω διπλωματικη αλλιώς χάνω το μεταπτυχιακό μου κ δεν μπορώ να ανοίξω καν το λάπτοπ αν δεν κοιμάται. 

 

Mια εβδομάδα τώρα εργαζόμαστε από το σπίτι. Εχω συνάδελφο του οποίου η σύζυγος δε δικαιούται άδεια, καθότι γιατρός, και είχε πει να κάνει δοκιμαστικά τηλεεργασία με παιδιά 2 και 4 ετών. Ακύρωσε την άδεια, και είναι από τους πλέον παραγωγικούς ανθρώπους, εργάζεται, δεν κοροϊδεύει. Στην ομάδα μς υπάρχουν 15 άτομα με παιδιά δημοτικου ή νεότερα, 8 εκ των οποίων έχουν παιδιά προσχολικής ηλικίας, άδεια έχει ζητήσει μόνο ένας. Απλά θέλει πάρα πολύ υπομονή και οργάνωση, και σε καμία περίπτωση δε θα ισχυριστώ ότι είναι εύκολο. Και θέλει φυσικά και ισχυρό κίνητρο, που να πω την αλήθεια η διπλωματική παίζει και να μην το δίνει. Εχω πολλούς γνωστούς που ανέβαλαν και εγκατέλειψαν πτυχία και μεταπτυχιακά μέσα στα χρόνια, αλλά οι ίδιοι άνθρωποι δεν έχουν διαλείμματα από εργασία, είναι λίγο άχαρο το γράψιμο για πολύ κόσμο, δεν σε εμπνέει,και δεν πήρώνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mια εβδομάδα τώρα εργαζόμαστε από το σπίτι. Εχω συνάδελφο του οποίου η σύζυγος δε δικαιούται άδεια, καθότι γιατρός, και είχε πει να κάνει δοκιμαστικά τηλεεργασία με παιδιά 2 και 4 ετών. Ακύρωσε την άδεια, και είναι από τους πλέον παραγωγικούς ανθρώπους, εργάζεται, δεν κοροϊδεύει. Στην ομάδα μς υπάρχουν 15 άτομα με παιδιά δημοτικου ή νεότερα, 8 εκ των οποίων έχουν παιδιά προσχολικής ηλικίας, άδεια έχει ζητήσει μόνο ένας. Απλά θέλει πάρα πολύ υπομονή και οργάνωση, και σε καμία περίπτωση δε θα ισχυριστώ ότι είναι εύκολο. Και θέλει φυσικά και ισχυρό κίνητρο, που να πω την αλήθεια η διπλωματική παίζει και να μην το δίνει. Εχω πολλούς γνωστούς που ανέβαλαν και εγκατέλειψαν πτυχία και μεταπτυχιακά μέσα στα χρόνια, αλλά οι ίδιοι άνθρωποι δεν έχουν διαλείμματα από εργασία, είναι λίγο άχαρο το γράψιμο για πολύ κόσμο, δεν σε εμπνέει,και δεν πήρώνεται. 

Σίγουρα η αμοιβή είναι ένα κίνητρο αλλά όχι το πιο σημαντικό. Τελοσπαντων, ας πούμε ότι παίζει ρόλο και το είδος της δουλειάς και πόση συγκέντρωση χρειάζεται ή ο χαρακτήρας κ οι συνήθειες του κάθε παιδιού. Δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασία σύγκρισης ευσυνειδησιας και εργατικότητας ούτε κ να απολογηθω για τη δυνατότητα άδειας ή να ζητήσω το λόγο από κανέναν. 

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί μια ωραία φωτό με μια μαμά σε τηλεδιάσκεψη και τρια παιδακια δεμένα κ φιμωμενα στο πατωμα. 

 

Πριν απο μερικα χρονια κυκλοφορούσε ενα βιντεο με εναν καθηγητη που εδινε συνεντευξη στην τηλεοραση απο το σπίτι του κ ξαφβικα μπηκε στο δωματιο ένα μωρό με περπατούρα κ πίσω μια έντρομη μαμά προσπαθουσε να το μαζεψει. Αληθινό περιστατικο αυτο. κ μετα εβγαλαν σατιρικό βιντεο, τι θα γινοταν αν ηταν γυναικα που εδινε συνεντευξη: μιλουσε κ ταυτοχρονα εβαζε φαγητο στο φουρνο, στέγνωνε μαλλια, σκούπιζε, έντυνε τα παιδια κ δτο τελος έμπαινε ο αντρας της κ ρωτουσε πού ειναι οι καλτσες του. 

 

ετσι για να χαλαρώσουμε λιγο γιατι η κατασταση ειναι δυσκολη! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα την επιλογή άδειας, μας βάλανε υποχρεωτικά σε τηλεργασία με εκ περιτροπής φυσική παρουσία και στο γραφείο σε μικρότερες ομάδες.

 

Έχει τύχει πολλές φορές να δουλέψω από το σπίτι σε περιόδους εργασιακού φόρτου, μετά δηλαδή την λήξη του ωραρίου ή τα Σ/Κ. Η δουλειά από το σπίτι, υπό την μορφή που την κάνω τώρα δεν μου αρέσει καθόλου. Νιώθω ότι δεν υπάρχει ωράριο, ότι όλη την ημέρα πρέπει να είμαι σε ετοιμότητα, έρχονται mail σε άσχετες ώρες επειδή είναι διάχυτη η αισθηση ότι μπορούμε να τα δούμε ανά πάσα στιγμή κλπ.

 

Αφού σήμερα μας στείλανε ένα FAQ από την εταιρεία και μία από τις ερωτήσεις ήταν "Θα συνεχιστεί η τηλεργασία και μετά την λήξη της κρίσης?" και η απάντηση της εταιρείας ήταν "Εξετάζεται η πιθανότητα" και εγώ σκέφτηκα "Όοοοχιιιιιιι".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δουλειά από το σπίτι υλοποιείται σε λίγες περιπτώσεις στην Ελλάδα, περίπου στο 1/3 χοντρικά πιστεύω. Τα υπόλοιπα 2/3 ή ειδικού σκοπού θα πάρουν ή θα πάνε κανονικά, ή αναγκαστικά θα μείνουν σπίτι λόγω κλεισίματος της επιχείρησης τους.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Lenia16 said:

Με μωρά μπορεί να γίνεται. Με 3χρονα και 4χρονα ο,τι κ να μου πεις για δουλειά δεν πρόκειται να το πιστέψω. Έχω να παραδωσω διπλωματικη αλλιώς χάνω το μεταπτυχιακό μου κ δεν μπορώ να ανοίξω καν το λάπτοπ αν δεν κοιμάται. 

Για να μην νιώθεις μόνη. Τα ίδια και εδώ! Το εξάμηνο προχωράει κανονικά, αλλά με 2 μικρά παιδιά (7 μηνών και 2 χρόνων) δεν μπορώ να κάνω ΤΙΠΟΤΑ αν δεν τις πάρει ο άντρας μου. Και από κίνητρο, άλλο τίποτα, θα μου στοιχίσει πολύ ακριβά αν χάσω ένα εξάμηνο! Οπότε ναι συμφωνώ απόλυτα, με μικρά παιδιά και τηλεργασια δεν γίνεται εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ποια τηλεργασια με παιδιά λέτε??? Εμένα η μικρή είναι 17 μηνων και ούτε στην τουαλέτα δεν μπορώ να πάω χωρίς να ακούγονται από έξω ουρλιαχτά και κλάμματα... Και όχι, δεν είναι από τα παιδιά που έχει μάθει στην αγκαλιά κλπ, αντίθετα από 10 μηνών πήγαινε βρεφικό και προφανώς το παιδί έχει αποσυντονιστει και προσπαθεί να αναπληρώσει τον χαμένο χρόνο μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

Μια υπεροχη αναρτηση απο την Αννα Δημητριεβιτς. Λιγη τροφη για σκεψη τωρα που εχουμε απλετο χρονο να αναλογιστουμε την "κανονικοτητα". Εμενα με αγγιξε...ελπιζω κι εσας :)

 

The close up of the virus..its beautiful colors.. reminded me of her.
Kali Maaaa..Who's afraid of Kali maaa.. Who's afraid of the unknown
Today it's Monday that sounds like Sunday.
The world has finally stopped rat racing.
People stopped going to jobs the majority didn't enjoy goin anyway.
No more Business as usual folks!
The tiny virus is as invasive nd agressive with humans just as humans are invasive nd agressive with Nature. Perfect mirror as always.
She demands and We better listen:
May the abuse of the Earth Stop
May the rotten economy system dismantle
May the slaughtering of the Animals Stop
May the wars Stop
May the abuse (plastic bottles) of the Waters Stop
May the use of harmful pesticides Stop
No more business as usual
May All of the humanity awaken..In Love
Get to know Kali Ma..She's not a bad gal at all, chops off heads of Illusion, slays the demons of Greed in us.
Εισπνοή βαθιά.
Εκπνοή.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

H τηλεεργασία ακόμη και με μωρά γίνεται, και το βλέπω κάθε μέρα στους συνεργάτες μου. Αλλά γίνεται δουλεύοντας 14 ώρες για να βγάλεις ένα οκτάωρο. 

 

Ακριβώς έτσι. Εργαζόμαστε κ οι 2 από το σπίτι με ένα 2χρονο κ ένα 4χρονο να κάνουν χαμό και από τη μια έχω απίστευτες τύψεις που ενώ ειμαι σπίτι δεν μπορώ να τους αφιερώσω χρόνο, από την άλλη έχω κουραστεί τρομερά να δουλεύω 15 ώρες, να βγάζω δουλειά για 5 ωρες στο τέλος, και να κουραζομαι σαν να εχω δουλεψει 30. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Merendoula είπε:

 

Ακριβώς έτσι. Εργαζόμαστε κ οι 2 από το σπίτι με ένα 2χρονο κ ένα 4χρονο να κάνουν χαμό και από τη μια έχω απίστευτες τύψεις που ενώ ειμαι σπίτι δεν μπορώ να τους αφιερώσω χρόνο, από την άλλη έχω κουραστεί τρομερά να δουλεύω 15 ώρες, να βγάζω δουλειά για 5 ωρες στο τέλος, και να κουραζομαι σαν να εχω δουλεψει 30. 

Τουλαχιστον εισαι σπιτι!! Πιστεψε με αυτες τις μερες δεν θα ηθελες να κυκλοφορεις, να μην ξερεις τι φερνεις σπιτι, να γυρνας πτωμα και να εχεις δυο παιδια που τρωνε τα ντουβαρια απο τη βαρεμαρα! Ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι καλυτερο! Τα δικα μου περασαν και γριπη και ειναι σε καραντινα απο την Καθαρα Δευτερα! Σκορβουτο θα παθουν!

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να παρουμε και μια αλλη αποψη απο αυτην που μας δειχνουν στις ειδησεις αλλα και για να καταλαβουμε γιατι προηγμενες χωρες, οπως η Σουηδια και η Ολλανδια (απο προσωπικες πηγες γιατι μονο για την Αγγλια εχω ακουσει απο επισημες) και μεχρι προτινος η Μ.Βρετανια αρνουνται την καραντινα σε υγιεις νεους ανθρωπους.

Απο τον Βαγγελη Κουρουκλη

 

Ο Κορωνοϊός COVID-19

 

Σκοπός αυτού του άρθρου και της μικρής μου έρευνας είναι να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες που κρατούνται μυστικές ώστε ο φόβος να μην καταλαμβάνει τα πλήθη.
Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να δεχτεί τις πληροφορίες αυτές, θα χαιρόμουν όμως αν κάποιος τις ψάξει και υπάρξει δημιουργικός διάλογος. Πιθανά θα δημοσιεύσω επιπλέον πληροφορίες σχετικά με άλλες πτυχές του ζητήματος

 

Η Ιστορία και πως εμφανίστηκε: Η οικογένεια των κορωνοϊών είναι γνωστή εδώ και πάνω από 30 χρόνια καθώς διδασκόταν στα πανεπιστημιακά μου βιβλία όταν σπούδαζα στην ιατρική σχολή (αποφοίτησα το 1990). Τον εξετάζουν περισσότερο στην κτηνιατρική σχολή μιας και δεν υπήρχαν παλαιότερα στελέχη παθογόνα για τον άνθρωπο. Υπάρχουν 37 είδη Κορωνοϊοί που προσβάλλουν, στην πλειονότητά τους, το γαστρεντερικό σύστημα των ζώων, και υπάρχει ξεχωριστό είδος για κάθε ζωικό είδος, τον σκύλο, τα βοοειδή, τα χοιρινά, τα πουλιά κλπ. Οι Κορωνοϊοί στα ζώα έχουν κοινά χαρακτηριστικά, κοινή συμπεριφορά, κοινή δομή RNA Οι Κορωνοϊόι στα ζώα δεν είναι στις περισσότερες περιπτώσεις θανατηφόρος αλλά προξενεί επιπλοκές σε μια ήδη ενυπάρχουσα παθολογική κατάσταση. Εμβόλια για τον Κορωνοϊό στην κτηνιατρική υπάρχουν και γίνονται εδώ και αρκετά χρόνια, (πάνω απο 30 χρόνια) συνήθως είναι πολυδύναμα εμβόλια, δηλαδή για περισσότερες από μία παθήσεις (και δεν έχει βγει μεμονωμένο εμβόλιο) καθώς όπως είπαμε ο Κορωνοϊός από μόνος του δεν αποτελεί θανατηφόρα απειλή. Αυτό λοιπόν που μας παρουσιάζεται ως τρομερό και φοβερό, «παγκόσμια απειλή» είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια.
Οι περισσότερες αμερικανικές μεχρι το 1990 (και αργότερα πολυεθνικές) εταιρείες που παράγουν τα συγκεκριμένα εμβόλια (Fordox, Intervent, Merck, MSD) έχουν έδρα στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ και μάλιστα σε μια επαρχιακή πόλη που λέγεται Palo Alto. Αυτές συνεργάζονται στενά με εταιρείες προγραμματισμού, βιομοριακες εταιρείες, νανοτεχνολογίας κλπ. Λόγω της απαγόρευσης πειραμάτων σε ζώα, που έχει επιβληθεί σε όλον τον «πολιτισμένο κόσμο» οι εταιρείες αυτές έχουν εργαστήρια στην Κίνα που η απαγόρευση αυτή δεν ισχύει, και μάλιστα στην ενδοχώρα όπως είναι η πόλη Ουχάν που δεν υπάρχει αναπτυγμένη η τεχνολογία. Η πόλη Ουχάν με πληθυσμό περίπου 11 εκατ. ανήκει στην επαρχία Χουπέϊ και είναι η 5 σε πληθυσμό πόλη της Κίνας (μαζί με την γειτονική πόλη Χουανγάνγκ έχουν περίπου 19 εκατ. πληθυσμό όταν το Πεκίνο έχει 21 εκατ.)
Για τους λάτρεις της συνομοσιολογίας λοιπόν εκφράζεται η άποψη από αρκετούς επιστήμονες όπως ο Δ-ρ Πλαμεν Πασκόφ ο Νικολάϊ Βαβίλοφ* ότι ο ιός αυτός να προήλθε από γενετικά πειράματα και ή άθελα ξέφυγε ή επιτηδευμένα διασκορπίστηκε στον ντόπιο πληθυσμό της επαρχίας Χουπέϊ.
Άλλοι επιστήμονες εκφράζουν την άποψη ότι είναι μια φυσική μετάλλαξη του ιού.


ο Δ-ρ Πλαμεν Πασκόφ κάνει την υπόθεση για την διασπορά του ιού στην βόριο Ιταλία από τα φορτία των κινέζικων προϊόντων που φθάνουν δια θαλάσσης στην Βενετία και Γένοβα καθώς από κει φορτώνονται χωρίς να ανοίξουν τα κοντέινερ και χωρίς την μεσολάβηση ανθρώπινου παράγοντα - ρομποτικά. Στο Μιλάνο όμως γίνεται η διαλογή και η μεταφόρτωσή τους για την Ευρώπη (Ελβετία- Γερμανία).


Νικολάϊ Βαβίλοφ* Ρώσος, Κινεζολόγος μελετητής επί 20αετία Τα τελευταία 10 χρόνια ζει στην Κίνα Γουαντζου και είναι ο επίσημος μεταφραστής της ρωσικης εταιρείας Σινχουαν

 

Η πανδημία: Ας μελετήσουμε λίγο τους νόμους της βιολογίας, της μικροβιολογίας, της επιδημιολογίας, της γενετικής, και της φυσικής επιλογής.
Ο ιός που άσχετα αν προέρχεται από φυσική ή τεχνητή μετάλλαξη σε μερικές γενεές επιστέφει - εκπίπτει στη αρχική του κατάσταση όπως και στις γενετικές μεταλλάξεις στα φυτά και στα ζώα. (Μπορείτε να κάνετε μια διασταύρωση και να φτιάξετε μια τεχνητή ποικιλία φυτού ή ζώου αλλά στην επόμενη γενεά τα γονίδια επιστρέφουν εκπίπτουν στην αρχική τους κατάσταση). Οι ιοί μπορεί να έχουν μεγαλύτερη παθογένεια στην πρώτη γενεά αλλά σιγά - σιγά εκπίπτουν.


Ποια είναι η ανάπτυξη γενικά ενός ιού άσχετα αν προέρχεται από φυσική ή τεχνητή μετάλλαξη?
Α) Αν βρει έναν αδύναμο οργανισμό, επιβαρυμένο με χρόνιες παθήσεις, με αδύναμο ανοσοποιητικό, τότε τον μολύνει επιβαρύνει την κατάστασή του και μπορεί να επέλθει ο θάνατος, και ο ιός αυξάνει την παθογένειά του, και την μεταδοτικότητά του. Έτσι αυτός μπορεί να γίνει πιο επικίνδυνος αν προσβάλλει αμέσως μετά ένα παρόμοιο οργανισμό. Θεωρητικά λοιπόν αν ο ιός εξαπλωθεί σε μια ογκολογική κλινική ή σε ένα γηροκομείο θα είναι πολύ επικίνδυνος
Η πλειονότητα όμως των ανθρώπων που ζουν σε μια σύγχρονη μεγαλούπολη έχουν καλά αναπτυγμένο ανοσοποιητικό καθώς καθημερινά έρχονται σε επαφή με πολυάριθμους μικροοργανισμούς σε αντιδιαστολή με τους ανθρώπους μιας παλαιότερης εποχής που ήταν σχετικά απομονωμένοι και δεν είχαν τόσες κοινωνικές επαφές, και μέρη συνωστισμού.
Σήμερα οι άνθρωποι εξαναγκάζονται να ισχυροποιήσουν το ανοσοποιητικό σύστημα καθώς έρχονται σε επαφή με πολυάριθμους παράγοντες και η αντίδραση του ανοσοποιητικού είναι πολύ γρήγορη. Οι αλλεργίες στον άνθρωπο της πόλης είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πόσο υπερευαίσθητο είναι το ανοσοποιητικό του σύστημα.
Β) Αν βρει έναν κανονικό οργανισμό υγιή έως 60 ετών, χωρίς σοβαρά προβλήματα υγείας όπως είναι η πλειοψηφία του πληθυσμού μιας πόλης εξασθενεί και ο άνθρωπος αυτός εμφανίζει τα ελαφρά συμπτώματα μιας γρίπης. Στον επόμενο άνθρωπο, που θα μεταδώσει τον ιό, αν είναι της ίδιας κατηγορίας, επειδή έχει πλέον εξασθενήσει θα προκαλέσει ηπιότερα συμπτώματα, και στον μεθεπόμενο θα είναι εντελώς ασυμπτωματική η επαφή με τον ιό. Αυτό στην ιατρική λέγεται εξασθένηση του ιού και προκαλεί την λεγόμενη ανοσία αγέλης.


Έτσι κάθε ιός όταν μολύνει έναν πληθυσμό που αποτελείται από 80% με 90% σχετικά υγιείς με κανονικό αμυντικό σύστημα θα ξεπεραστεί αυτόματα, και τελικά αν δεν γινόταν αυτός ο πανικός οι άνθρωποι θα το ξεπερνούσαν σαν μια συνηθισμένη εποχιακή γρίπη, και δεν θα το ήξερε κανένας ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά. Θα υπήρχαν βέβαια κάποιοι θάνατοι όπως και σε κάθε συνηθισμένη γρίπη.
Σε παγκόσμια κλίμακα οι θάνατοι φέτος από την εποχιακή γρίπη από την αρχή του χρόνου μέχρι σήμερα είναι γύρω στις 65.000 ενώ οι αντίστοιχοι θάνατοι από τον κορονοϊό είναι 7.500


Σας παραθέτω τα στοιχεία του εθνικού οργανισμού υγείας στην Ελλάδα
Μπορεί ο κορονοϊός να μονοπωλεί την προσοχή όλων το τελευταίο διάστημα, ωστόσο η γρίπη συνεχίζει να δηλώνει παρούσα.
"Σύμφωνα με τα νεότερα στοιχεία του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας, την εβδομάδα 2-8 Μαρτίου στη χώρα μας καταγράφηκαν έξι νέοι θάνατοι, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των νεκρών από την εποχική γρίπη {τύποι A(H1N1)pdm09 και A(H3N2)} στους 90"

 

Βαγγέλης Κουρούκλης Ιατρός

 
Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza πολύ κατατοπιστικό άρθρο. Και επιτέλους κατάλαβα ακριβώς τι είναι η ανοσία της αγέλης :grin: Πάντως όσες μέρες παρακολουθώ τα γεγονότα δεν κοιμάμαι καλά το βράδυ κι έχω άγχος. Χθές δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου και κοιμήθηκα σαν πουλάκι.

Έχω και μια απορία αν θέλετε να την συζητήσουμε : οταν βγει το εμβόλιο για τον covid -19, θα το κάνετε; Θυμάμαι όταν είχε βγει το αντίστοιχο για τον Η1Ν1 όσοι γνωστοί μου εργάζονται στο σύστημα υγείας μου είχαν συστήσει να μην το κάνω με την λογική ότι είναι καινούργιο, δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά σε ανθρώπους, δεν ξέρουμε τις παρενέργειες κλπ. Τώρα όμως προβληματιζομαι γιατί έχω μωρό 5 μηνών. Εσείς τι σκέφτεστε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

@Sentir...natureza πολύ κατατοπιστικό άρθρο. Και επιτέλους κατάλαβα ακριβώς τι είναι η ανοσία της αγέλης :grin: Πάντως όσες μέρες παρακολουθώ τα γεγονότα δεν κοιμάμαι καλά το βράδυ κι έχω άγχος. Χθές δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου και κοιμήθηκα σαν πουλάκι.

Έχω και μια απορία αν θέλετε να την συζητήσουμε : οταν βγει το εμβόλιο για τον covid -19, θα το κάνετε; Θυμάμαι όταν είχε βγει το αντίστοιχο για τον Η1Ν1 όσοι γνωστοί μου εργάζονται στο σύστημα υγείας μου είχαν συστήσει να μην το κάνω με την λογική ότι είναι καινούργιο, δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά σε ανθρώπους, δεν ξέρουμε τις παρενέργειες κλπ. Τώρα όμως προβληματιζομαι γιατί έχω μωρό 5 μηνών. Εσείς τι σκέφτεστε; 

Eγω κατα πασα πιθανοτητα θα δρασω οπως και στην εποχικη γριπη, εαν χρειαστει θα το κανω. Το εμβολιο θα συστηνεται λογικα στις ευπαθεις ομαδες(οπως και με της εποχικης γριπης) οποτε αν καποια στιγμη ανηκω στις ευπαθεις ομαδες (οπως οταν ημουν εγκυος) τοτε μαλλον θα το κανω. Εξαλλου, καθε χρονο λογικα θα φτιαχνεται αλλο εμβολιο οπως και με την εποχικη γριπη διοτι απ'οτι διαβασα ανηκει στους ιους RNA, ο οποιοι εχουν την ικανοτητα να μεταλασσονται διαρκως.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Kαι για να παρουμε και μια ακομη αποψη απο αυτην που μας δειχνουν στις ειδησεις αλλα και για να καταλαβουμε γιατι προηγμενες χωρες, οπως η Σουηδια και η Ολλανδια (απο προσωπικες πηγες γιατι μονο για την Αγγλια εχω ακουσει απο επισημες) και μεχρι προτινος η Μ.Βρετανια αρνουνται την καραντινα σε υγιεις νεους ανθρωπους.

Απο τον Βαγγελη Κουρουκλη

 

Ο Κορωνοϊός COVID-19

 

Σκοπός αυτού του άρθρου και της μικρής μου έρευνας είναι να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες που κρατούνται μυστικές ώστε ο φόβος να μην καταλαμβάνει τα πλήθη.
Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να δεχτεί τις πληροφορίες αυτές, θα χαιρόμουν όμως αν κάποιος τις ψάξει και υπάρξει δημιουργικός διάλογος. Πιθανά θα δημοσιεύσω επιπλέον πληροφορίες σχετικά με άλλες πτυχές του ζητήματος

 

Η Ιστορία και πως εμφανίστηκε: Η οικογένεια των κορωνοϊών είναι γνωστή εδώ και πάνω από 30 χρόνια καθώς διδασκόταν στα πανεπιστημιακά μου βιβλία όταν σπούδαζα στην ιατρική σχολή (αποφοίτησα το 1990). Τον εξετάζουν περισσότερο στην κτηνιατρική σχολή μιας και δεν υπήρχαν παλαιότερα στελέχη παθογόνα για τον άνθρωπο. Υπάρχουν 37 είδη Κορωνοϊοί που προσβάλλουν, στην πλειονότητά τους, το γαστρεντερικό σύστημα των ζώων, και υπάρχει ξεχωριστό είδος για κάθε ζωικό είδος, τον σκύλο, τα βοοειδή, τα χοιρινά, τα πουλιά κλπ. Οι Κορωνοϊοί στα ζώα έχουν κοινά χαρακτηριστικά, κοινή συμπεριφορά, κοινή δομή RNA Οι Κορωνοϊόι στα ζώα δεν είναι στις περισσότερες περιπτώσεις θανατηφόρος αλλά προξενεί επιπλοκές σε μια ήδη ενυπάρχουσα παθολογική κατάσταση. Εμβόλια για τον Κορωνοϊό στην κτηνιατρική υπάρχουν και γίνονται εδώ και αρκετά χρόνια, (πάνω απο 30 χρόνια) συνήθως είναι πολυδύναμα εμβόλια, δηλαδή για περισσότερες από μία παθήσεις (και δεν έχει βγει μεμονωμένο εμβόλιο) καθώς όπως είπαμε ο Κορωνοϊός από μόνος του δεν αποτελεί θανατηφόρα απειλή. Αυτό λοιπόν που μας παρουσιάζεται ως τρομερό και φοβερό, «παγκόσμια απειλή» είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια.
Οι περισσότερες αμερικανικές μεχρι το 1990 (και αργότερα πολυεθνικές) εταιρείες που παράγουν τα συγκεκριμένα εμβόλια (Fordox, Intervent, Merck, MSD) έχουν έδρα στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ και μάλιστα σε μια επαρχιακή πόλη που λέγεται Palo Alto. Αυτές συνεργάζονται στενά με εταιρείες προγραμματισμού, βιομοριακες εταιρείες, νανοτεχνολογίας κλπ. Λόγω της απαγόρευσης πειραμάτων σε ζώα, που έχει επιβληθεί σε όλον τον «πολιτισμένο κόσμο» οι εταιρείες αυτές έχουν εργαστήρια στην Κίνα που η απαγόρευση αυτή δεν ισχύει, και μάλιστα στην ενδοχώρα όπως είναι η πόλη Ουχάν που δεν υπάρχει αναπτυγμένη η τεχνολογία. Η πόλη Ουχάν με πληθυσμό περίπου 11 εκατ. ανήκει στην επαρχία Χουπέϊ και είναι η 5 σε πληθυσμό πόλη της Κίνας (μαζί με την γειτονική πόλη Χουανγάνγκ έχουν περίπου 19 εκατ. πληθυσμό όταν το Πεκίνο έχει 21 εκατ.)
Για τους λάτρεις της συνομοσιολογίας λοιπόν εκφράζεται η άποψη από αρκετούς επιστήμονες όπως ο Δ-ρ Πλαμεν Πασκόφ ο Νικολάϊ Βαβίλοφ* ότι ο ιός αυτός να προήλθε από γενετικά πειράματα και ή άθελα ξέφυγε ή επιτηδευμένα διασκορπίστηκε στον ντόπιο πληθυσμό της επαρχίας Χουπέϊ.
Άλλοι επιστήμονες εκφράζουν την άποψη ότι είναι μια φυσική μετάλλαξη του ιού.


ο Δ-ρ Πλαμεν Πασκόφ κάνει την υπόθεση για την διασπορά του ιού στην βόριο Ιταλία από τα φορτία των κινέζικων προϊόντων που φθάνουν δια θαλάσσης στην Βενετία και Γένοβα καθώς από κει φορτώνονται χωρίς να ανοίξουν τα κοντέινερ και χωρίς την μεσολάβηση ανθρώπινου παράγοντα - ρομποτικά. Στο Μιλάνο όμως γίνεται η διαλογή και η μεταφόρτωσή τους για την Ευρώπη (Ελβετία- Γερμανία).


Νικολάϊ Βαβίλοφ* Ρώσος, Κινεζολόγος μελετητής επί 20αετία Τα τελευταία 10 χρόνια ζει στην Κίνα Γουαντζου και είναι ο επίσημος μεταφραστής της ρωσικης εταιρείας Σινχουαν

 

Η πανδημία: Ας μελετήσουμε λίγο τους νόμους της βιολογίας, της μικροβιολογίας, της επιδημιολογίας, της γενετικής, και της φυσικής επιλογής.
Ο ιός που άσχετα αν προέρχεται από φυσική ή τεχνητή μετάλλαξη σε μερικές γενεές επιστέφει - εκπίπτει στη αρχική του κατάσταση όπως και στις γενετικές μεταλλάξεις στα φυτά και στα ζώα. (Μπορείτε να κάνετε μια διασταύρωση και να φτιάξετε μια τεχνητή ποικιλία φυτού ή ζώου αλλά στην επόμενη γενεά τα γονίδια επιστρέφουν εκπίπτουν στην αρχική τους κατάσταση). Οι ιοί μπορεί να έχουν μεγαλύτερη παθογένεια στην πρώτη γενεά αλλά σιγά - σιγά εκπίπτουν.


Ποια είναι η ανάπτυξη γενικά ενός ιού άσχετα αν προέρχεται από φυσική ή τεχνητή μετάλλαξη?
Α) Αν βρει έναν αδύναμο οργανισμό, επιβαρυμένο με χρόνιες παθήσεις, με αδύναμο ανοσοποιητικό, τότε τον μολύνει επιβαρύνει την κατάστασή του και μπορεί να επέλθει ο θάνατος, και ο ιός αυξάνει την παθογένειά του, και την μεταδοτικότητά του. Έτσι αυτός μπορεί να γίνει πιο επικίνδυνος αν προσβάλλει αμέσως μετά ένα παρόμοιο οργανισμό. Θεωρητικά λοιπόν αν ο ιός εξαπλωθεί σε μια ογκολογική κλινική ή σε ένα γηροκομείο θα είναι πολύ επικίνδυνος
Η πλειονότητα όμως των ανθρώπων που ζουν σε μια σύγχρονη μεγαλούπολη έχουν καλά αναπτυγμένο ανοσοποιητικό καθώς καθημερινά έρχονται σε επαφή με πολυάριθμους μικροοργανισμούς σε αντιδιαστολή με τους ανθρώπους μιας παλαιότερης εποχής που ήταν σχετικά απομονωμένοι και δεν είχαν τόσες κοινωνικές επαφές, και μέρη συνωστισμού.
Σήμερα οι άνθρωποι εξαναγκάζονται να ισχυροποιήσουν το ανοσοποιητικό σύστημα καθώς έρχονται σε επαφή με πολυάριθμους παράγοντες και η αντίδραση του ανοσοποιητικού είναι πολύ γρήγορη. Οι αλλεργίες στον άνθρωπο της πόλης είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πόσο υπερευαίσθητο είναι το ανοσοποιητικό του σύστημα.
Β) Αν βρει έναν κανονικό οργανισμό υγιή έως 60 ετών, χωρίς σοβαρά προβλήματα υγείας όπως είναι η πλειοψηφία του πληθυσμού μιας πόλης εξασθενεί και ο άνθρωπος αυτός εμφανίζει τα ελαφρά συμπτώματα μιας γρίπης. Στον επόμενο άνθρωπο, που θα μεταδώσει τον ιό, αν είναι της ίδιας κατηγορίας, επειδή έχει πλέον εξασθενήσει θα προκαλέσει ηπιότερα συμπτώματα, και στον μεθεπόμενο θα είναι εντελώς ασυμπτωματική η επαφή με τον ιό. Αυτό στην ιατρική λέγεται εξασθένηση του ιού και προκαλεί την λεγόμενη ανοσία αγέλης.


Έτσι κάθε ιός όταν μολύνει έναν πληθυσμό που αποτελείται από 80% με 90% σχετικά υγιείς με κανονικό αμυντικό σύστημα θα ξεπεραστεί αυτόματα, και τελικά αν δεν γινόταν αυτός ο πανικός οι άνθρωποι θα το ξεπερνούσαν σαν μια συνηθισμένη εποχιακή γρίπη, και δεν θα το ήξερε κανένας ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά. Θα υπήρχαν βέβαια κάποιοι θάνατοι όπως και σε κάθε συνηθισμένη γρίπη.
Σε παγκόσμια κλίμακα οι θάνατοι φέτος από την εποχιακή γρίπη από την αρχή του χρόνου μέχρι σήμερα είναι γύρω στις 65.000 ενώ οι αντίστοιχοι θάνατοι από τον κορονοϊό είναι 7.500


Σας παραθέτω τα στοιχεία του εθνικού οργανισμού υγείας στην Ελλάδα
Μπορεί ο κορονοϊός να μονοπωλεί την προσοχή όλων το τελευταίο διάστημα, ωστόσο η γρίπη συνεχίζει να δηλώνει παρούσα.
"Σύμφωνα με τα νεότερα στοιχεία του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας, την εβδομάδα 2-8 Μαρτίου στη χώρα μας καταγράφηκαν έξι νέοι θάνατοι, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των νεκρών από την εποχική γρίπη {τύποι A(H1N1)pdm09 και A(H3N2)} στους 90"

 

Βαγγέλης Κουρούκλης Ιατρός

Καλά όλα αυτά βρε κορίτσι. Όμως στην Ιταλία πέθανε 3000 κόσμος σε λιγότερο από μήνα. Και ακόμη μετράμε. Έχει συμβεί αυτό ποτέ από την απλή γρίπη? Επίσης επιπλοκές εμφανίζονται και στους νεότερους. Και λέω, αν νιώσω ότι μου μειώνεται ο αέρας , θα πάω νοσοκομείο και θα με περιθάλψουν. Αν όμως δεν υπάρχει πουθενά κρεβάτι? Δεν κινδυνεύω να πεθάνω και εγώ? Όπως και άλλοι σαραντάρηδες? Αυτό πάνε να προλάβουν. Κατά τα άλλα συμφωνώ και ακούγονται λογικά όλα αυτά. Στην πράξη όμως οι συνέπειες σε ανθρώπινες ζωές είναι έως τώρα πολύ μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά όλα αυτά βρε κορίτσι. Όμως στην Ιταλία πέθανε 3000 κόσμος σε λιγότερο από μήνα. Και ακόμη μετράμε. Έχει συμβεί αυτό ποτέ από την απλή γρίπη? Επίσης επιπλοκές εμφανίζονται και στους νεότερους. Και λέω, αν νιώσω ότι μου μειώνεται ο αέρας , θα πάω νοσοκομείο και θα με περιθάλψουν. Αν όμως δεν υπάρχει πουθενά κρεβάτι? Δεν κινδυνεύω να πεθάνω και εγώ? Όπως και άλλοι σαραντάρηδες? Αυτό πάνε να προλάβουν. Κατά τα άλλα συμφωνώ και ακούγονται λογικά όλα αυτά. Στην πράξη όμως οι συνέπειες σε ανθρώπινες ζωές είναι έως τώρα πολύ μεγάλες.

Γνωστος μου (35αρης) ηταν σε καταστολη 1,5 μηνα απο τον Η1Ν1 περυσι. Αν εισαι λιγο ατυχος και νεος να εισαι θα νοσησεις βαρια, αλλα τα εγραψα ολα αυτα για να αντιληφθουμε την πραγματικη διασταση του προβληματος. Αν ψαξεις ποσα ειναι τα θυματα απο την εποχικη γριπη τοτε θα δεις οτι δεν διαφερουν και πολυ απο αυτα που βιωνουμε τωρα (ειναι και χειροτερα) και δεν θυμαμαι να εγινε τοσος ντορος τοτε που βγηκε ο Η1Ν1. Απλα αυτος ειναι πιο μεταδοτικος και αυξανοντας τα κρουσματα ραγδαια να μην προλαβουνε να νοσηλευτουνε αυτοι που το χρειαζονται. Επισης, στην Ιταλια πεθαναν πολλα ατομα και εικαζεται οτι αυτο συνεβη γιατι ο πληθυσμος σε γηραιους ειναι μεγαλος. Ο κυριος λογος που τα παρεθεσα ειναι γιατι οι ειδησεις δειχνουν μονο τη μια οψη του νομισματος για να σπειρουν τον πανικο και τον φοβο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Η πανδημία: Ας μελετήσουμε λίγο τους νόμους της βιολογίας, της μικροβιολογίας, της επιδημιολογίας, της γενετικής, και της φυσικής επιλογής.
Ο ιός που άσχετα αν προέρχεται από φυσική ή τεχνητή μετάλλαξη σε μερικές γενεές επιστέφει - εκπίπτει στη αρχική του κατάσταση όπως και στις γενετικές μεταλλάξεις στα φυτά και στα ζώα. (Μπορείτε να κάνετε μια διασταύρωση και να φτιάξετε μια τεχνητή ποικιλία φυτού ή ζώου αλλά στην επόμενη γενεά τα γονίδια επιστρέφουν εκπίπτουν στην αρχική τους κατάσταση). Οι ιοί μπορεί να έχουν μεγαλύτερη παθογένεια στην πρώτη γενεά αλλά σιγά - σιγά εκπίπτουν.

Αυτό δεν το έχω ξανακουσει ποτέ. Το αντίθετο έχω ακούσει, ότι οι ιοί πιέζονται από την ανοσία αγέλης κ συσσωρεύοντας μεταλλάξεις στο γενετικό τους υλικό αλλάζουν αντιγόνα επιφανείας ώστε τα Τ λεμφοκύτταρα να μην τους αναγνωρίζουν. Όχι απαραίτητα πιο δυνατοι, απλά διαφορετικοί. Όπως με τη γρίπη δλδ. Αν έχεις άλλες επιστημονικές πηγές θα μπορούσες να τις παραθέσεις;

Όσο για την ανοσία αγέλης. Δε λειτουργεί καθόλου έτσι. Ανοσία της αγέλης επιτυγχάνεται όταν ένα υψηλό ποσοστό του πληθυσμού αποκτήσει ανοσία μέσω εμβολίων κυρίως ή αν νοσήσει κ αποκτήσει αντισώματα έναντι του ιού κ αυτός μετά πάψει να ειναι μεταδοτικος με τον ίδιο ρυθμο (πέφτει το RO του) ή εξαφανιστεί, αν η ανοσία είναι σε πολύ υψηλό ποσοστό. Συνήθως χρειάζεται της τάξης του 93-95%. Το RO του κορονοιου είναι μεταξύ 2 και 3 από ότι λένε, δλδ 1 μολύνει 2, 2 μολύνουν 4 κοκ. Αν το ποσοστό όσων έχουν μολυνθεί φτάσει το 66% περίπου τότε το RO του θα πέσει στο 1 δλδ ένας θα μολύνει έναν γιατί οι υπόλοιποι θα έχουν αποκτήσει ανοσία. Το θέμα είναι ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να πεθάνουν αρκετοί, ειδικά ευπαθείς ομαδες και ακόμη κ αυτοί που θα νοσηλεύονται για αλλά νοσήματα χωρίς να έχουν νοσήσει, γιατί το σύστημα υγείας θα καταρρευσει. Προφανώς καμιά κυβέρνηση δε θέλει να πάρει μια τέτοια απόφαση οταν υπάρχει η επιλογή της απομάκρυνσης του πληθυσμού, προκειμένου η ανοσία αγελης να αποκτηθεί σε μακρύτερο διάστημα χωρίς να πεθάνουν τόσοι άνθρωποι ή μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Επισης, στην Ιταλια πεθαναν πολλα ατομα και εικαζεται οτι αυτο συνεβη γιατι ο πληθυσμος σε γηραιους ειναι μεγαλος

Αυτή είναι η μία εκδοχή. Η άλλη είναι ότι επειδή , όπως και εμείς δεν έκαναν σε όλους τεστ, οι νεότεροι κυκλοφορούσαν αμέριμνοι με " συναχάκι" ή μετά από 2-3 μέρες "γρίπης" (κρούσματα που δεν καταγράφηκαν ποτέ), και κολλούσαν τον κόσμο αβέρτα. Ουσιαστικά λοιπόν κόλλησαν " οι πάντες" , γι' αυτό και τόσοι θάνατοι.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το  άρθρο αν ισχύουν όσα λέει (δεν έχω ιδέα από ιατρικά). Μου δημιούργησε όμως μια απορια: λέει πως αν το έχει νέος υγιής κ κολλήσει νέο υγιή εξασθενεί και μετά αυτός κολλάει νέο υγιή και εξασθενεί κι άλλο και μετά κι άλλο νέο υγιή και εξασθενεί κι άλλο κλπ. Όσοι νέοι υγιείς και να αρρωστήσουν όμως, ο επόμενος ευπαθής που θα κολλήσει πάλι βαριά δεν θα το περάσει; Άρα πάλι οι ευπαθείς τι ίδιο θα κινδυνεύουν, οπότε δεν θα προσφέρει κάτι το να κολλήσουν και οι νέοι. Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...