Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

6 hours ago, Sentir...natureza said:

Ας δώσουν τα εκατομμύρια τους(όπως έγραψα παραπάνω) στους πολίτες που έχουν ανάγκη.Λυσεις υπάρχουν, η θέληση για διεκδίκηση λείπει.

Ποιοί να δώσουν τα εκατομμύρια τους??

6 hours ago, maripoz said:

Επίσης τι σχέση έχει αν η @Sentir...natureza ειναι στην αγορά εργασίας? Υποννοειται ότι όποιος είναι στην αγορά εργασίας έχει μεγαλύτερη ισχύ στις απόψεις του ως πολίτης, μετράει η ψήφος διπλή ας πούμε? Νομίζω πως η συζήτηση δεν πρέπει να είναι επί του προσωπικού ούτως ή άλλως 

Αν είναι δυνατόν. Όχι φυσικά. Αλλά είναι διαφορετικά να είσαι στο σπίτι σου όλη μέρα με τα παιδάκια σου και αλλιώς να βιώνεις καθημερινά την απελπισία των ανθρώπων που δεν μπορούν από  το lockdown και μετά να βάλουν λεφτά στο ταμείο. Δεν ξέρεις πώς είναι να πιέζεις του ανθρώπους αυτούς να σε πληρώσουν για να μπορέσεις και εσύ να πληρώσεις τους προμηθευτές σου και τους υπαλλήλους σου. Και φυσικά όπως ανέφερε και η κοπέλα παραπάνω, μπορείς να μιλάς για homeschooling κτλ γιατί δεν έχεις να πας στη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

6 hours ago, maripoz said:

Τον ΠΟΥ επικαλουνταν πάντα στις ανακοινώσεις των 6, τώρα τι άλλαξε δεν ξέρω. Γενικά δεν ξέρω επίσης πώς πιστεύουμε ότι τα μέτρα που πήρε η Ελλάδα, εν προκειμένω χρήση μάσκας από νήπια ενάντια στις συστάσεις του ΠΟΥ, είναι τα σωστά ενώ καμία άλλη χώρα στον δυτικό κόσμο ( για αλλού δεν ξέρω) δεν έχει πάρει αντίστοιχο μέτρο. Δηλαδή πραγματικα ποιος πιστεύει ότι εμείς το κάνουμε σωστά ενώ όλοι οι άλλοι λάθος?

Στις υπόλοιπες χώρες πολυ πιθανό είναι οι τάξεις των σχολείων να είναι μεγαλύτερες, τα τμήματα να έχουν  λιγότερα παιδιά, να υπάρχουν καθαρίστριες στους χώρους του σχολείου καθ όλη την διάρκεια της ημέρας, να έχουν περισσότερους εκπαιδευτικούς κτλ. Κάτι που δυστυχώς δεν συμβαίνει στην Ελλάδα, το ιδανικό σενάριο θα ήταν να είχαν υποστηρίξει όλα τα παραπάνω έτσι ώστε να μην χρειαστεί κανένα νήπιο να φορέσει μάσκα , τηρώντας τα μέτρα που χρειάζεται.

 

Πάντως εμένα τον γιο μου το μόνο μέσω που θα μπορούσε να τον προστατεύσει (στο μέτρο του δυνατού πάντα)  προκειμένου  να πάει σχολείο ήταν η μάσκα ( επειδή αυτή την οδηγία έδωσε ο πνευμονολόγος του), διαφορετικά θα έπρεπε να χάσει την χρονιά, αν αυτό θεωρείται υποταγή τότε ναι υποτάσσομαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ποιοί να δώσουν τα εκατομμύρια τους??

Ρητορικη ερωτηση(;). Ολοι αυτοι που μας κυβερνανε, το ελληνικο δημοσιο (μην μου πειτε δεν υπαρχουν χρηματα, αυτο ειναι αφελεια). Ας μην αγοραζουν αμυντικα οπλικα συστηματα (φρεγατες, αεροπλανα κλπ), ας μην δινουν (και παιρνουν aka μιζα) εκατομμυρια για φιασκομασκες, ας τα δωσουν σαν ενισχυση στις οικογενειες και στις επιχειρησεις που τα χρειαζονται. Τελοσπαντων, βγαινουμε κι εκτος θεματος. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ρητορικη ερωτηση(;). Ολοι αυτοι που μας κυβερνανε, το ελληνικο δημοσιο (μην μου πειτε δεν υπαρχουν χρηματα, αυτο ειναι αφελεια). Ας μην αγοραζουν αμυντικα οπλικα συστηματα (φρεγατες, αεροπλανα κλπ), ας μην δινουν (και παιρνουν aka μιζα) εκατομμυρια για φιασκομασκες, ας τα δωσουν σαν ενισχυση στις οικογενειες και στις επιχειρησεις που τα χρειαζονται. Τελοσπαντων, βγαινουμε κι εκτος θεματος. 

Άρα θα γλιτώσουμε από τον κορονοϊό και θα τη βρούμε από τους Τούρκους και όποιους άλλους θυμηθούν να έρθουν. Δεν λέω ότι δεν παίζουν μίζες, τα ξέρουμε όλοι αυτά.. αλλα΄να μην αγοράζουν αμυντικά συστήματα?? 

Στην τελική..υπάρχει ελευθερία.. όποιος γονιός δεν θέλει, δεν τα στέλνει σχολείο. Θα χάσουν τη χρονιά, οκ. Ελευθερία και επιλογή είναι να μπορώ εγώ να στείλω με μάσκα το παιδί μου στο σχολείο για να μη χάσει τη χρονιά, και για να δουλευώ και για να μη σκάσει στο σπίτι, και να μπορεί και ο γείτονας να μην το στείλει αν δεν θέλει. Ελευθερία και επιλογή δεν ειναι να κλειστούν όλα στο σπίτι και να χάσουν όλα τη χρονιά και την κοινωνικοποίησή τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Και μη ξεχνάμε και κάτι μυριάκια σε επιλεγμένα ΜΜΕ... Δε σας θυμώνει το φιάσκο με τις μάσκες; Εμένα πολύ. 6 εκατομμύρια από τις τσέπες μας είναι. Οι φόροι που πληρώνουμε ιδιωτικοί υπάλληλοι αλλά και ελ. επαγγελματίες γίνονται λεφτά για φαΐ για διαφημιστικές και την ίδια ώρα που τρέμουμε μη χρειαστεί νοσηλεία κάποιος δικός μας, δεν έχει γίνει καμία κίνηση αναβάθμισης των υπηρεσιών υγείας, κανένα ουσιαστικό σχέδιο για την παιδεία, φορέστε μάσκα παντού και θα μας σώσει η ατομική ευθύνη και μόνο. Και όποιος τολμήσει και πει κάτι, είναι εγωιστής που δεν σκέφτεται τους γύρω του. Ωραία τα καταφέραμε δε λέω... Η χαρά του ατομικισμού.

Και μην ξεχναμε και τους Ελληνες κροισους. Κατι τετοιες στιγμες εκτακτης αναγκης (και οχι μονο τοτε) θα επρεπε να συνεισφερουν απο τα χρηματα που εχουν (και που εχουν κερδισει εις βαρος αλλων).

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Ρητορικη ερωτηση(;). Ολοι αυτοι που μας κυβερνανε, το ελληνικο δημοσιο (μην μου πειτε δεν υπαρχουν χρηματα, αυτο ειναι αφελεια). Ας μην αγοραζουν αμυντικα οπλικα συστηματα (φρεγατες, αεροπλανα κλπ), ας μην δινουν (και παιρνουν aka μιζα) εκατομμυρια για φιασκομασκες, ας τα δωσουν σαν ενισχυση στις οικογενειες και στις επιχειρησεις που τα χρειαζονται. Τελοσπαντων, βγαινουμε κι εκτος θεματος. 

Αν σου πω ότι κατάλαβα ότι εννοούσες οι επιχειρηματίες?? (δεν είχα πιεί καφέ ακόμη!) Και λέω λες να νομίζει ότι ολοι οι επιχειρηματίες έχουν την Amazon?:D

Συμφωνώ για τις μίζες και τα συναφή, αλλά τι θα απογίνουμε χωρίς αμυντικά οπλικά συστήματα?? Μακάρι να είχαμε κι άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Άρα θα γλιτώσουμε από τον κορονοϊό και θα τη βρούμε από τους Τούρκους και όποιους άλλους θυμηθούν να έρθουν. Δεν λέω ότι δεν παίζουν μίζες, τα ξέρουμε όλοι αυτά.. αλλα΄να μην αγοράζουν αμυντικά συστήματα?? 

Στην τελική..υπάρχει ελευθερία.. όποιος γονιός δεν θέλει, δεν τα στέλνει σχολείο. Θα χάσουν τη χρονιά, οκ. Ελευθερία και επιλογή είναι να μπορώ εγώ να στείλω με μάσκα το παιδί μου στο σχολείο για να μη χάσει τη χρονιά, και για να δουλευώ και για να μη σκάσει στο σπίτι, και να μπορεί και ο γείτονας να μην το στείλει αν δεν θέλει. Ελευθερία και επιλογή δεν ειναι να κλειστούν όλα στο σπίτι και να χάσουν όλα τη χρονιά και την κοινωνικοποίησή τους.

Φυσικα, θα επρεπε να υπαρχει ομως αυτη η επιλογη. Οποιος θελει τα στελνει, οποιος θελει εκπαιδευση κατ'οικον, χωρις κυρωσεις ομως, χωρις να χασει την χρονια. Απλα επιλογη.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Φυσικα και τα καταλαβαινω ολα αυτα. Οπως εγραψα ηξερα οτι θα δυσκολευτω με το εκπαιδευτικο συστημα οταν γεννησα τον γιο μου. Για την ακριβεια, το ηξερα απο πριν, απ'οταν ημουν φοιτητρια και ειχα δει απο μεσα τι γινοταν στους βρεφονηπιακους σταθμους. Αυτος ειναι ο κυριος λογος που απεχω απο το επαγγελμα. Αν υπηρχε καποιος αξιολογος ιδιωτικος παιδικος σταθμος στην περιοχη μου, θα πηγαινα να εξασκησω το επαγγελμα. Αλλα στο δημοσιο εκπαιδευτικο συστημα δεν θελω να μπω. Εκτος των αλλων, δεν θελω να κανω πραγματα που ειναι εναντια στις αρχες και την ιδεολογια μου και ακομη χειροτερα να τα συνηθισω (αν και το πιο πιθανο ειναι να μην αντεξω και να φυγω). Αυτο ομως που δυσκολευομαι να αντιληφθω στην παρουσα φαση ειναι η υποταξη πολλων γονεων "Ετσι ειναι τα πραγματα, τι να κανουμε, θα προσαρμοστουμε". Και τα παιδια φυσικα θα προσαρμοστουνε, αλλα αυτο ειναι που με τρομαζει περισσοτερο. Να προσαρμοστει σε μια τετοια αρρωστημενη κατασταση, οπου αποκλειουμε οποιον δεν ειναι στην ομαδα μας, οπου δεν μοιραζομαστε τα παιχνιδια μας, οπου ειναι φυσιολογικο να βλεπουμε μονο τα ματια του αλλου. Και για το γενικοποιησω, δεν θα ηθελα να προσαρμοστει σε ενα συστημα που θελει υποτακτικους μαθητες. Προτιμω πολυ περισσοτερο να ειναι ο αντιρρησιας της ταξης παρα να μαθει να υποτασσεται στην δυναμη ενος εξουσιαστικου εκπαιδευτικου. Και επειδη θυμαμαι οτι εχεις περασει τετοια σκηνικα με τον μικρο σου γιο (και θυμαμαι να σου λεω οτι ειναι θετικο που εχει δικη του αποψη, ευφυια και δεν υπακουει) αν χρειαστω βοηθεια, ξερω σε ποιον θα απευθυνθω :-D

 

Και όμως, ξέρεις πόση μεγάλη διαφορά κάνουν αυτοί οι δάσκαλοι που δεν θέλουν να κάνουν "μια απο τα ίδια"; 

Η κόρη μου είχε μία εκπληκτική νηπιαγωγό, πραγματικά μου έδωσε ελπίδα για πολλά χρόνια μετά, ειδικά μετά το απαίσιο προνήπιο στο οποίο είχε βρεθεί. Χειροτεχνίες πολύ έξω από τα συνηθισμένα, απογευματινές δραστηριότητες εθελοντικής συμμετοχής με τους γονείς μαζί, μάθημα έξω, κηπουρική και μαγειρική, γενικά ένα σχολείο όπως θα θέλαμε να είναι.

Παρομοίως ο γιος μου τα δύο τελευταία χρόνια έτυχε έναν εκπληκτικό δάσκαλο, που ουσιαστικά δεν ακολούθησε καν το πρόγραμμα του σχολείου (και ναι, του έγιναν επιπλήξεις και τον μίσησαν πολλοί γονείς, αλλά πολλά παιδιά πραγματικά αγάπησαν το σχολείο για πρώτη φορά). Μαθηματικά και γλώσσα μέσα από δραστηριότητες εντελώς διαφορετικές από τα συνηθισμένα, με πολλές χειροτεχνίες, μουσική, χορό, καθόλου αποστήθιση. Μέχρι και την τάξη έβαλε τα παιδιά να ανακαινίσουν με πολύ φτηνά υλικά και ανακυκλώσιμα, έμπαινες μέσα και έβλεπες μαθητές καθισμένους στο πάτωμα σε ένα μεγάλο σπιράλ, να κάνουν ορθογραφία σε κιλίμια και φλοκάτες το χειμώνα αντί για θρανία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν σου πω ότι κατάλαβα ότι εννοούσες οι επιχειρηματίες?? (δεν είχα πιεί καφέ ακόμη!) Και λέω λες να νομίζει ότι ολοι οι επιχειρηματίες έχουν την Amazon?:D

Συμφωνώ για τις μίζες και τα συναφή, αλλά τι θα απογίνουμε χωρίς αμυντικά οπλικά συστήματα?? Μακάρι να είχαμε κι άλλα!

 

Αν και εκτός συζήτησης, κανονικά όχι περισσότερα αλλά λιγότερα θα έπρεπε να έχουμε. Και η Ε.Ε. στην οποία συμμετέχουμε με το αζημίωτο, κρατώντας εδώ ανθρώπους σε Μόριες,  θα έπρεπε να διαφυλάττει θα σύνορά της καλύτερα. Γιατί αν είναι να παίρνουμε δάνεια συνέχεια για οπλικά και αυτοί να σφυρίζουν αδιάφορα, να τους στείλουμε τους χιλιάδες των νησιών να δούνε τη γλύκα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Και όμως, ξέρεις πόση μεγάλη διαφορά κάνουν αυτοί οι δάσκαλοι που δεν θέλουν να κάνουν "μια απο τα ίδια"; 

Η κόρη μου είχε μία εκπληκτική νηπιαγωγό, πραγματικά μου έδωσε ελπίδα για πολλά χρόνια μετά, ειδικά μετά το απαίσιο προνήπιο στο οποίο είχε βρεθεί. Χειροτεχνίες πολύ έξω από τα συνηθισμένα, απογευματινές δραστηριότητες εθελοντικής συμμετοχής με τους γονείς μαζί, μάθημα έξω, κηπουρική και μαγειρική, γενικά ένα σχολείο όπως θα θέλαμε να είναι.

Παρομοίως ο γιος μου τα δύο τελευταία χρόνια έτυχε έναν εκπληκτικό δάσκαλο, που ουσιαστικά δεν ακολούθησε καν το πρόγραμμα του σχολείου (και ναι, του έγιναν επιπλήξεις και τον μίσησαν πολλοί γονείς, αλλά πολλά παιδιά πραγματικά αγάπησαν το σχολείο για πρώτη φορά). Μαθηματικά και γλώσσα μέσα από δραστηριότητες εντελώς διαφορετικές από τα συνηθισμένα, με πολλές χειροτεχνίες, μουσική, χορό, καθόλου αποστήθιση. Μέχρι και την τάξη έβαλε τα παιδιά να ανακαινίσουν με πολύ φτηνά υλικά και ανακυκλώσιμα, έμπαινες μέσα και έβλεπες μαθητές καθισμένους στο πάτωμα σε ένα μεγάλο σπιράλ, να κάνουν ορθογραφία σε κιλίμια και φλοκάτες το χειμώνα αντί για θρανία.

Ειναι ενας απο τους λογους που περναει απο το μυαλο μου καποια στιγμη να παω, εστω για μια σχολικη χρονια, για να ζησω την εμπειρια και τα πρακτικα θεματα ολοκληρωτικα. Να μετρησω τις ελευθεριες κι αν νιωσω οτι μπορω να αλλαξω την κατασταση να το συνεχισω ή τουλαχιστον να το εχω υποψιν. Απλα περιμενω να μεγαλωσουν λιγο τα παιδια, για να μπορω να αφοσιωθω περισσοτερο στο εργο της παιδαγωγου, χωρις να εχω να καλυψω τις αυξημενες αναγκες των ακομη μικρων παιδιων :) (και αναλογως τον δρομο που θα τραβηξει το αλλο επαγγελμα που θα ακολουθησω, της βοηθου μητροτητας).

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

. Δε σας θυμώνει το φιάσκο με τις μάσκες; Εμένα πολύ. 6 εκατομμύρια από τις τσέπες μας είναι. Οι φόροι που πληρώνουμε ιδιωτικοί υπάλληλοι αλλά και ελ. επαγγελματίες γίνονται λεφτά για φαΐ για διαφημιστικές και την ίδια ώρα που τρέμουμε μη χρειαστεί νοσηλεία κάποιος δικός μας, δεν έχει γίνει καμία κίνηση αναβάθμισης των υπηρεσιών υγείας, κανένα ουσιαστικό σχέδιο για την παιδεία, φορέστε μάσκα παντού και θα μας σώσει η ατομική ευθύνη και μόνο. Και όποιος τολμήσει και πει κάτι, είναι εγωιστής που δεν σκέφτεται τους γύρω του. Ωραία τα καταφέραμε δε λέω... Η χαρά του ατομικισμού.


 

Εντάξει αυτό με τις μάσκες δεν έχει προηγούμενο!!!Είναι τραγικό, δείχνει πόσο για τα κλάματα είναι όλο το σύστημα δυστυχώς, και όπως λες είναι λεφτά δικά μας, (αν και το δικό μου παιδί επειδή είναι σε ιδιωτικό σχολείο δεν πήρε, -άσχετα αν οι γονείς του είναι φορολογούμενοι πολίτες).

Αυτές οι μάσκες πριν παραδοθούν στους μαθητές έχουν περάσει υποτίθεται από έλεγχο, σε όλη την διαδικασία (από την διακήρυξη του διαγωνισμού μέχρι και την διανομή) ένας άνθρωπος δεν είδε πως οι μάσκες σε αυτές τις διαστάσεις είναι για γίγαντες και όχι παιδιά??Ένας άνθρωπος δεν ασχολήθηκε, δεν σκέφτηκε πόσο θα ζημιώσει αυτή ανευθυνότητα το Ελληνικό Δημόσιο ? Αυτό είναι σκάνδαλο μεγάλο! Και τώρα πάλι τις μάσκες μία χρήσης που θα δοθούν εμείς θα τις πληρώσουμε, όπως και την αντικατάσταση αυτών πάλι εμέις θα τις πληρώσουμε.

Η εξήγηση που έδωσαν πάντως ήταν τύπου ''κυρία ο σκύλος έφαγε την εργασία μου'', σαν πεντάχρονα πετάνε το μπαλάκι ευθυνών ο ένας στον άλλον (που εδώ που τα λέμε ένα πεντάχρονο έχει περισσότερο θάρρος να αναλάβει την ευθύνη της πράξης του) , λες και ο επιχειρηματίας που τις έφτιαξε δεν γνώριζε πως είναι για παιδιά, δεν είδε πόσο ακατάλληλες είναι οι διαστάσεις και συνέχιζε την παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εντάξει αυτό με τις μάσκες δεν έχει προηγούμενο!!!Είναι τραγικό, δείχνει πόσο για τα κλάματα είναι όλο το σύστημα δυστυχώς, και όπως λες είναι λεφτά δικά μας, (αν και το δικό μου παιδί επειδή είναι σε ιδιωτικό σχολείο δεν πήρε, -άσχετα αν οι γονείς του είναι φορολογούμενοι πολίτες).

Αυτές οι μάσκες πριν παραδοθούν στους μαθητές έχουν περάσει υποτίθεται από έλεγχο, σε όλη την διαδικασία (από την διακήρυξη του διαγωνισμού μέχρι και την διανομή) ένας άνθρωπος δεν είδε πως οι μάσκες σε αυτές τις διαστάσεις είναι για γίγαντες και όχι παιδιά??Ένας άνθρωπος δεν ασχολήθηκε, δεν σκέφτηκε πόσο θα ζημιώσει αυτή ανευθυνότητα το Ελληνικό Δημόσιο ? Αυτό είναι σκάνδαλο μεγάλο! Και τώρα πάλι τις μάσκες μία χρήσης που θα δοθούν εμείς θα τις πληρώσουμε, όπως και την αντικατάσταση αυτών πάλι εμέις θα τις πληρώσουμε.

Η εξήγηση που έδωσαν πάντως ήταν τύπου ''κυρία ο σκύλος έφαγε την εργασία μου'', σαν πεντάχρονα πετάνε το μπαλάκι ευθυνών ο ένας στον άλλον (που εδώ που τα λέμε ένα πεντάχρονο έχει περισσότερο θάρρος να αναλάβει την ευθύνη της πράξης του) , λες και ο επιχειρηματίας που τις έφτιαξε δεν γνώριζε πως είναι για παιδιά, δεν είδε πόσο ακατάλληλες είναι οι διαστάσεις και συνέχιζε την παραγωγή.

Ένα πράγμα τους είχε ανατεθεί! Μια δουλειά είχαν να κάνουν! Πόσο άχρηστος μπορεί να είναι κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Ένα πράγμα τους είχε ανατεθεί! Μια δουλειά είχαν να κάνουν! Πόσο άχρηστος μπορεί να είναι κάποιος!

Βλέπεις πόσο άχρηστος μπορεί να είναι κάποιος!!

Βασικά πολλοί άχρηστοι μαζεύτηκαν να κάνουν μία δουλειά και είδες το αποτέλεσμα. Το ζήτημα είναι πως πάλι εμείς θα την πληρώσουμε δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Αυτο ομως που δυσκολευομαι να αντιληφθω στην παρουσα φαση ειναι η υποταξη πολλων γονεων "Ετσι ειναι τα πραγματα, τι να κανουμε, θα προσαρμοστουμε". Και τα παιδια φυσικα θα προσαρμοστουνε, αλλα αυτο ειναι που με τρομαζει περισσοτερο.

 

Κοίταξε να δεις, η εναλλακτική για πολύ κόσμο είναι ένας από τους δύο γονείς να κάτσει σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά όπως νομίζει. Και θα σου πω οτι για πάρα πολύ κόσμο αυτό δεν υπάρχει ως ενδεχομένο, είτε από επιλογή, είτε από ανάγκη. Μερικές φορές το παιδί απλώς πρέπει να πάει στο σχολείο με τις εκπτώσεις που χρειάζεται να γίνουν....

 

Φυσικά και πρέπει να συμμετέχουν οι γονείς, να συζητάνε, να προβληματίζονται κλπ. κλπ., αλλά δεν θεωρώ οτι έχουν οι περισσότεροι τη γνώση να κρίνουν κάθε λεπτομέρεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Ακόμη κι εσύ που επιστημονικά έχεις μια άποψη, ενδεχομένως κάποιος συνάδελφός σου να έχει κάποια άλλη. Εκ των πραγμάτων όταν τοποθετείς το παιδί σου στο υποχρεωτικό σύστημα εκπαίδευσης, παραχωρείς σε αυτό και ένα μεγάλο εύρος αποφάσεων. Και για να είμαι ειλικρινής, νομίζω οτι αυτό είναι ένας από τους σκοπούς του σχολείου, δεν γίνεται κατά λάθος....

 

Just now, irin said:

 

Στην τελική..υπάρχει ελευθερία.. όποιος γονιός δεν θέλει, δεν τα στέλνει σχολείο.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι στην Ελλάδα....ευτυχώς δηλαδή. Βέβαια είναι αρκετά πιο ελεύθερα από άλλες χώρες.....π.χ. στην Ελβετία σε περίοδο σχολείου δεν υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσεις να ταξιδέψεις με το παιδί (σου) εκτός χώρας, χωρίς να έχεις πάρει την άδεια του διευθυντή ότι μπορεί να λείψει από το σχολείο.....κι ακόμα κι αν τα καταφέρεις, γυρνώντας θα βρεις το πρόστιμο μαζί με την πρόσκληση από την ανάλογη υπηρεσία για συζήτηση....Αλλά ΟΚ, η ηρεμία και η συνοχή στην κοινωνία, μέσα από την υπακοή σε 3-4 βασικούς θεσμούς, έχει κι ένα αντίτιμο.....διαφορετικά κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει (σε όλα τα επίπεδα) και γινόμαστε Αμερική.......δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχει τι κοινωνία θέλουμε/μας ταιριάζει. Γι'αυτό και μεταναστεύουν οι άνθρωποι, για να βρουν αυτό που τους ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater said:

 

Κοίταξε να δεις, η εναλλακτική για πολύ κόσμο είναι ένας από τους δύο γονείς να κάτσει σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά όπως νομίζει. Και θα σου πω οτι για πάρα πολύ κόσμο αυτό δεν υπάρχει ως ενδεχομένο, είτε από επιλογή, είτε από ανάγκη. Μερικές φορές το παιδί απλώς πρέπει να πάει στο σχολείο με τις εκπτώσεις που χρειάζεται να γίνουν....

 

Φυσικά και πρέπει να συμμετέχουν οι γονείς, να συζητάνε, να προβληματίζονται κλπ. κλπ., αλλά δεν θεωρώ οτι έχουν οι περισσότεροι τη γνώση να κρίνουν κάθε λεπτομέρεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Ακόμη κι εσύ που επιστημονικά έχεις μια άποψη, ενδεχομένως κάποιος συνάδελφός σου να έχει κάποια άλλη. Εκ των πραγμάτων όταν τοποθετείς το παιδί σου στο υποχρεωτικό σύστημα εκπαίδευσης, παραχωρείς σε αυτό και ένα μεγάλο εύρος αποφάσεων. Και για να είμαι ειλικρινής, νομίζω οτι αυτό είναι ένας από τους σκοπούς του σχολείου, δεν γίνεται κατά λάθος....

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι στην Ελλάδα....ευτυχώς δηλαδή. Βέβαια είναι αρκετά πιο ελεύθερα από άλλες χώρες.....π.χ. στην Ελβετία σε περίοδο σχολείου δεν υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσεις να ταξιδέψεις με το παιδί (σου) εκτός χώρας, χωρίς να έχεις πάρει την άδεια του διευθυντή ότι μπορεί να λείψει από το σχολείο.....κι ακόμα κι αν τα καταφέρεις, γυρνώντας θα βρεις το πρόστιμο μαζί με την πρόσκληση από την ανάλογη υπηρεσία για συζήτηση....Αλλά ΟΚ, η ηρεμία και η συνοχή στην κοινωνία, μέσα από την υπακοή σε 3-4 βασικούς θεσμούς, έχει κι ένα αντίτιμο.....διαφορετικά κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει (σε όλα τα επίπεδα) και γινόμαστε Αμερική.......δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχει τι κοινωνία θέλουμε/μας ταιριάζει. Γι'αυτό και μεταναστεύουν οι άνθρωποι, για να βρουν αυτό που τους ταιριάζει καλύτερα.

Συμφωνώ απόλυτα. Ήθελα και εγώ να απαντήσω σε αυτά νωρίτερα, αλλά δεν προλάβαινα. Δεν θεωρώ πως επειδή κάποιος έγινε γονιός είναι σε θέση να γνωρίζει τι είναι καλύτερο για το παιδί του και να παίρνει αποκλειστικά τις αποφάσεις. Όχι τουλάχιστον σε όλα τα θέματα όπως εκπαίδευση και υγεία. Δεν γίνεται να επαφίεται στους γονείς αν τα παιδιά θα πάνε σχολείο ή αν θα εμβολιαστούν πχ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Εγώ θα το παώ με την καλή διάθεση ότι πολλοί γονείς σε κάποια θέματα μπορεί και να έχουν και γνώσεις και χρόνο, και μπορούν π.χ. να κάνουν εξαίρετη δουλειά στις πρώτες τάξεις του δημοτικού ή σε κάποια αντικείμενα. Αλλά ποιος γονιός έχει γνώσεις σε όλα; Ποιος μπορεί να διδάξει γραφή στο πεντάχρονο παιδί του, ενώ ταυτόχρονα εξηγεί τι είναι η συνάρτηση στο δωδεκάχρονο και τους κανόνες του συντακτικού στα Αρχαία στο δεκαπεντάχρονο; 

Και πώς προστατεύεται το παιδί από τον γονιό που το απομονώνει από το σύνολο για να μην έχει καμία διέξοδο από την κακοποίηση, ή από τον γονιό που διδάσκει παλαβομάρες για θεωρίες συνομωσίας;

 

Είναι όλα αυτά που λες και πολλά ακόμα....για μένα ένα πολύ σημαντικό είναι οτι το παιδί έχει ανάγκη κάποια στιγμή να φύγει από τη θέση του "πρίγκηπα" και της "προσωποποιημένης φροντίδας", όσο καλοί κι επαρκείς κι αν είναι οι γονείς του...αυτό θα γίνει βίαια κάποια στιγμή, αν δε γίνει σταδιακά μέσω της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Το αν θα ξεκινήσει 5 μηνών ή 5 χρονών είναι προς συζήτηση...αλλά το οτι πρέπει να γίνει, εμένα τουλάχιστον, μου φαίνεται δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kotsifikos said:

Στις υπόλοιπες χώρες πολυ πιθανό είναι οι τάξεις των σχολείων να είναι μεγαλύτερες, τα τμήματα να έχουν  λιγότερα παιδιά, να υπάρχουν καθαρίστριες στους χώρους του σχολείου καθ όλη την διάρκεια της ημέρας, να έχουν περισσότερους εκπαιδευτικούς κτλ. Κάτι που δυστυχώς δεν συμβαίνει στην Ελλάδα, το ιδανικό σενάριο θα ήταν να είχαν υποστηρίξει όλα τα παραπάνω έτσι ώστε να μην χρειαστεί κανένα νήπιο να φορέσει μάσκα , τηρώντας τα μέτρα που χρειάζεται.

 

Πάντως εμένα τον γιο μου το μόνο μέσω που θα μπορούσε να τον προστατεύσει (στο μέτρο του δυνατού πάντα)  προκειμένου  να πάει σχολείο ήταν η μάσκα ( επειδή αυτή την οδηγία έδωσε ο πνευμονολόγος του), διαφορετικά θα έπρεπε να χάσει την χρονιά, αν αυτό θεωρείται υποταγή τότε ναι υποτάσσομαι.

Είναι πιθανό αλλά επίσης είναι πιθανό τα τμήματα να ειναι μεγαλύτερα όπως πχ στο Ηνωμένο Βασίλειο που είναι 30 μαθητές. Οπότε δεν μου λέει κάτι αυτό. Αυτό που θα μου έλεγε κάτι είναι ποιας αρχής τις συστάσεις/οδηγίες ακολούθησαν και επεβαλαν μάσκες στα 4χρονα την στιγμή που η επιβολή αυτή αντιβαινει στις οδηγίες του ΠΟΥ που μέχρι εσχάτως επικαλείτο η κυβέρνηση 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο κοντινό μου γυμνασιο ο καθηγητής των καλλιτεχνικων ειπε στους μαθητές οτι τους εβαλαν φυμωτρο κ εβγαλε ο ιδιος τη μασκα του .Αναμένω να δω αν θα υπάρξουν αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο άλλος τι είπε ρε παιδιά,  να μην αγκαλιάζουμε και να μην φιλάμε τα παιδιά μας. ...!!! :o

 

Να γελάσεις, να κλάψεις, τι να πρωτοκάνεις! ! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Καλά ο άλλος τι είπε ρε παιδιά,  να μην αγκαλιάζουμε και να μην φιλάμε τα παιδιά μας. ...!!! :o

 

Να γελάσεις, να κλάψεις, τι να πρωτοκάνεις! ! 

Ποιος?? Δεν έχω προλάβει να μπω καθόλου στα social. Γιατρός??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ποιος?? Δεν έχω προλάβει να μπω καθόλου στα social. Γιατρός??

 

Ο Σύψας!! Μπες google παίζει σύντομο βιντεάκι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Ο Σύψας!! Μπες google παίζει σύντομο βιντεάκι.

Το είδα.. βασικά δεν άντεξα να το δω όλο. Πάει , κάηκε ο τύπος. Μέλι στο ψωμί των ατρόμητων και των συνωμοσιολόγων όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...