Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, diane2020 said:

Το πρόβλημα δενθεωρώ ειναι θεμα αισθητικής (ισα ισα θα καλυφθουν σπυρια ορισμενων δασκαλων ,εχ ουμε μια και έχει θεμα με σπυρακια μεσα στο πυον αλλα κι αυτο το συνηθίσαμε εν καιρω

Αυτή την οπτική δεν την είχα σκεφτεί ομολογώ..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Αυτή την οπτική δεν την είχα σκεφτεί ομολογώ..:rolleyes:

Εμ ειδες?? Χαχαχαχ . Οικονομία κι εμείς στα κραγιον αλλα ένταση στα ματια, μεγαλες αλλαγες :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι εκτός θέματος αυτό που θα πεις αλλα με εντυπωσιάζει αρνητικα.Οι ατέλειες κ κάθε είδους διαφορετικοτητα δεν είναι μειονέκτημα.Ειναι πραγματικότητα κ οφείλουμε να μάθουμε στα παιδια μας να το σέβονται κ να το αποδέχονται.Η αποτελεσματικότητα της γυναίκας κ όροφος που συμπεριφερεται στα παιδια είναι αυτό που μετράει κ αυτο θα εκτιμήσουν κ αυτα χωρις να τα νοιώθουν τα σπυράκια της.

Κι εγω εκτιμω τον τροπο της εν λογω δασκάλας, την αγαπησαμε παρα πολυ πραγματικά... αλλα στην αρχη με απωθουσε η εικονα της αλλα το συνήθισα,  ειναι πράγματι αξιαγάπητη.  Μάλιστα απο τον ιουνιο που επιστρεψαμε Την είδαμε καλυτερα γιατι ακολούθησε καποια αγωγη, δεν το λέω ρατσιστικά αν ετσι ακούστηκε απλώς οσο ναναι η αισθητικη μετραει ,μιλάω για μένα τουλαχιστον. Ειναι η πρωτη εικόνα.. Φυσικά υπάρχουν κουκλαρες και ηλίθιες.  Αλλα μην πιάσουμε μια κουβέντα μου τωρα και την ξετιναξουμε ε.:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Μια χαρα μαθημα κανουμε και με τις απλες... Μην πετάτε τα λεφτα σας ασκοπα. Εγω εκανα μαθημα ιουνη ιουλη με μιας χρήσης τωρα πηρα υφασμάτινες για να μην αγοράζω ολη την ωρα. Και κανονικα ολα αυτα επρεπε να μου τα πληρωνει το κρατος κι οχι εγώ.. αν μου χαλάσουν θα βρω υφάσματα και θα φτιάξω μονη μου

Όπως μας ενημερωσε η... κιουρια υπουργος μας... τα παιδια ειδ αγωγης δε θα φοράνε και οι ειδ παιδαγωγοί επι τρέπεται με προσωπιδα μερικης η ολικης προστασίας 

 

To θέμα δεν είναι μόνο στο αν τα παιδιά ειδικής αγωγής ή οι θεραπευτές φοράνε μάσκα. Το θέμα είναι ότι ο δάσκαλος γενικής αγωγής σε ένα τυχαίο δημοτικό μπορεί να έχει 1 ή περισσότερα παιδιά ειδικής αγωγής στο τμήμα του. Και ούτε καν ειδικής αγωγής. Παιδάκια όπως αυτό της φίλης μου χρειάζονται την οπτική επαφή χωρίς να θεωρούνται ειδικής αγωγής. Για αυτόν τον δάσκαλο άραγε θα υπάρχει πρόβλεψη για προσωπίδα;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα ανοίξαμε χωρίς μαθητες. Ήταν αδιευκρίνιστο αν θα φοράμε μάσκα από τώρα στο γραφείο. Εγω είχα μαζί μου γιατί ήξερα ότι θα έρθουν κ αναπληρωτές ποιος ξέρει από πού. Οι άνθρωποι αυτοί ήρθαν όντως με μάσκα. Εμείς οι περισσότεροι φορούσαμε όταν μαζευόμασταν πολλοι στα γραφεία κ μιλούσαμε. άλλοι ήταν πιο χαλαροί. Γενικά είδα μια σοβαρότητα που δεν την περίμενα. Βέβαια καμία σχέση να φοράς μάσκα στο σουπερμάρκετ που έχει δροσιά, στο σχολείο βράσαμε, σταμάτησε το μελτέμι κ ήταν αποπνικτικα. Είμαι φανατική της μάσκας στα σχολεία στα μεγάλα παιδιά, αλλά η αλήθεια είναι ότι σήμερα κάποιες στιγμές ζορίστηκα κ θα ζοριστούν κ τα παιδιά. Ελπίζω να αρχίσει να δροσίζει από τα μέσα Σεπτεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει κ ενα ωραιο στο φμπ

-ΓΙΑΤΙ φοράς τη μασκα στο σαγόνι? Δε φοβάσαι?

- φοβαμαι αλλα κρυβει το προγουλι

 

!! Υπάρχει σε φωτο δυστυχως δεν ξερω να τη βάλω:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

To θέμα δεν είναι μόνο στο αν τα παιδιά ειδικής αγωγής ή οι θεραπευτές φοράνε μάσκα. Το θέμα είναι ότι ο δάσκαλος γενικής αγωγής σε ένα τυχαίο δημοτικό μπορεί να έχει 1 ή περισσότερα παιδιά ειδικής αγωγής στο τμήμα του. Και ούτε καν ειδικής αγωγής. Παιδάκια όπως αυτό της φίλης μου χρειάζονται την οπτική επαφή χωρίς να θεωρούνται ειδικής αγωγής. Για αυτόν τον δάσκαλο άραγε θα υπάρχει πρόβλεψη για προσωπίδα;

 

Αυτό δεν το έχουν διευκρινίσει. τι θα γίνει με παιδιά που κάνουν χειλαναγνωση στη γενική τάξη. το έχω κ εγω απορία. όπως κ για την παράλληλη στήριξη που μιλούν ψιθυριστά, δεν τα είναι εύκολο με μάσκα γιατί η επικοινωνία βασίζεται κ στην οπτική επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

To θέμα δεν είναι μόνο στο αν τα παιδιά ειδικής αγωγής ή οι θεραπευτές φοράνε μάσκα. Το θέμα είναι ότι ο δάσκαλος γενικής αγωγής σε ένα τυχαίο δημοτικό μπορεί να έχει 1 ή περισσότερα παιδιά ειδικής αγωγής στο τμήμα του. Και ούτε καν ειδικής αγωγής. Παιδάκια όπως αυτό της φίλης μου χρειάζονται την οπτική επαφή χωρίς να θεωρούνται ειδικής αγωγής. Για αυτόν τον δάσκαλο άραγε θα υπάρχει πρόβλεψη για προσωπίδα;

 

Πιστεύω ναι αν το κανει αίτημα 

Η κιουρια υπουργός είπε ότι στα ειδικα θεματα θα υπάρχει προβλεψη

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Πιστεύω ναι αν το κανει αίτημα 

Η κιουρια υπουργός είπε ότι στα ειδικα θεματα θα υπάρχει προβλεψη

 

Αν είναι να βασιστεί στη κιουρία υπουργό... μη φας, έχουμε γλαρόσουπα <_<

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή η ασπίδα απαγορεύεται γενικά για δασκάλους και παιδιά και θα επιτρέπεται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις ή θα υπάρχει σύσταση για χρήση μάσκας γενικά και χρήση ασπίδας και σύσταση για χρήση ασπίδας σε κάποιες περιπτώσεις και ο καθένας θα διαλέγει ότι θέλει. Το λέω γιατί γενικά η ασπίδα δεν απαγορεύεται, έχω δει να τη φοράνε σε μαγαζιά, υπάλληλοι και πελάτες, σε λεωφορεία κτλ. οπότε γιατί να απαγορευτεί στα σχολεία ή να επιτρέπεται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις?

 

Το λέω γιατί σκεφτόμουν να στείλω τον μικρό (α΄δημοτικού) με ασπίδα. Λένε ότι δεν προσφέρει το ίδιο επίπεδο κάλυψης με τη μάσκα, αλλά θεωρώ ότι στις μικρές ηλικίες ούτε η μάσκα είναι ασφαλής λόγω δυσκολιών στη χρήση, αφήστε τη δυσκολία που δημιουργεί στην παρακολούθηση του μαθήματος. Νομίζω ότι η ασπίδα  είναι καλύτερα ανεκτή από τα μικρά παιδιά και θα αποφευχθούν  ατυχήματα του στυλ μου έπεσε η μάσκα στο πάτωμα, την πάτησα και την φοράω πάλι :roll:  Επίσης έχω ακούσει ότι τα παιδιά με άσθμα (που είναι αρκετά) έχουν θέμα με τη μάσκα, δεν ξέρω βέβαια, γιατρός δεν είμαι, και η ασπίδα θα ήταν μια λύση για αυτά. Επίσης το ίδιο λύση είναι για τα παιδιά με προβλήματα στην ομιλία, ακόμα και ελαφριά. Τα περισσότερα παιδιά α΄δημοτικού που ξέρω δεν μιλάνε καθαρά, έχουν θέματα άρθρωσης, είναι από ξένες χώρες κτλ. Για αυτά η μάσκα θα είναι μεγάλο πρόβλημα. 

 

Επίσης η ζέστη είναι σοβαρό θέμα. Στον κλιματισμό οι μάσκες μιας χρήσης είναι ανεκτές για 1-1,30 ώρα (μετά όλοι θέλουμε διάλειμμα για καθαρές αναπνοές το έχω παρατηρήσει στη δουλειά). Ο συνδυασμός υφασμάτινη μάσκα και ζέστη είναι ασφυκτικός! Στα σχολεία νομίζω, αν θυμάμαι καλά από τα αρχαία χρόνια που πήγαινα, η κατάσταση είναι σα να είσαι σε θερμοκήπιο το Σεπτέμβρη! 

 

Για τον ψυχολογικό αντίκτυπο της μάσκας στα μικράκια, κυρίως σε αυτά που πάνε πρώτη φορά σχολείο, δεν ξέρω τί να πώ! θα δείξει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Αν είναι να βασιστεί στη κιουρία υπουργό... μη φας, έχουμε γλαρόσουπα <_<

Και που να βασιστεί? Αφού αυτη οριζει το νόμο..αλλιως τα πρόστιμα πέφτουν σωριδον

Link to comment
Share on other sites

Η ασπίδα επιτρέπεται σε καταστήματα εστίασης στην κουζίνα μόνο, υπήρχε κάποια διευκρίνιση λόγω των θερμοκρασιων. οτιδήποτε άλλο είναι καταχρηστικο κ κανονικά σηκώνει πρόστιμο. Στο σχολείο έχουν πει μόνο για την ειδική αγωγή όπου απαιτείται οπτική επαφή με τα χείλια. κανονικά δεν πρέπει να επιτραπεί παιδί ή εκπαιδευτικός με ασπίδα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Δηλαδή η ασπίδα απαγορεύεται γενικά για δασκάλους και παιδιά και θα επιτρέπεται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις ή θα υπάρχει σύσταση για χρήση μάσκας γενικά και χρήση ασπίδας και σύσταση για χρήση ασπίδας σε κάποιες περιπτώσεις και ο καθένας θα διαλέγει ότι θέλει. Το λέω γιατί γενικά η ασπίδα δεν απαγορεύεται, έχω δει να τη φοράνε σε μαγαζιά, υπάλληλοι και πελάτες, σε λεωφορεία κτλ. οπότε γιατί να απαγορευτεί στα σχολεία ή να επιτρέπεται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις?

 

Το λέω γιατί σκεφτόμουν να στείλω τον μικρό (α΄δημοτικού) με ασπίδα. Λένε ότι δεν προσφέρει το ίδιο επίπεδο κάλυψης με τη μάσκα, αλλά θεωρώ ότι στις μικρές ηλικίες ούτε η μάσκα είναι ασφαλής λόγω δυσκολιών στη χρήση, αφήστε τη δυσκολία που δημιουργεί στην παρακολούθηση του μαθήματος. Νομίζω ότι η ασπίδα  είναι καλύτερα ανεκτή από τα μικρά παιδιά και θα αποφευχθούν  ατυχήματα του στυλ μου έπεσε η μάσκα στο πάτωμα, την πάτησα και την φοράω πάλι :roll:  Επίσης έχω ακούσει ότι τα παιδιά με άσθμα (που είναι αρκετά) έχουν θέμα με τη μάσκα, δεν ξέρω βέβαια, γιατρός δεν είμαι, και η ασπίδα θα ήταν μια λύση για αυτά. Επίσης το ίδιο λύση είναι για τα παιδιά με προβλήματα στην ομιλία, ακόμα και ελαφριά. Τα περισσότερα παιδιά α΄δημοτικού που ξέρω δεν μιλάνε καθαρά, έχουν θέματα άρθρωσης, είναι από ξένες χώρες κτλ. Για αυτά η μάσκα θα είναι μεγάλο πρόβλημα. 

 

Επίσης η ζέστη είναι σοβαρό θέμα. Στον κλιματισμό οι μάσκες μιας χρήσης είναι ανεκτές για 1-1,30 ώρα (μετά όλοι θέλουμε διάλειμμα για καθαρές αναπνοές το έχω παρατηρήσει στη δουλειά). Ο συνδυασμός υφασμάτινη μάσκα και ζέστη είναι ασφυκτικός! Στα σχολεία νομίζω, αν θυμάμαι καλά από τα αρχαία χρόνια που πήγαινα, η κατάσταση είναι σα να είσαι σε θερμοκήπιο το Σεπτέμβρη! 

 

Για τον ψυχολογικό αντίκτυπο της μάσκας στα μικράκια, κυρίως σε αυτά που πάνε πρώτη φορά σχολείο, δεν ξέρω τί να πώ! θα δείξει! 

Δεν προβλέπεται η ασπιδα παρα μονο σε βιβλιοθήκες γραφεία και ειδ παιδαγωγούς! Διευκρινήσεις σημερα!

Αλήθεια τι ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Δεν προβλέπεται η ασπιδα παρα μονο σε βιβλιοθήκες γραφεία και ειδ παιδαγωγούς! Διευκρινήσεις σημερα!

Αλήθεια τι ωρα?

Στις 4. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα διάβαζα ότι αν εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα χρειαστεί να.μπουν σε καραντίνα επειδή πχ νόσησε κάποιος οικείος τους θα δικαιούται ο εργοδότης να τους απασχολεί όταν επιστρέψουν ως τρεις ώρες ημερησίως σαν υπερωρία χωρίς αμοιβή..για το δημόσιο ούτε λόγος φυσικά...πάμε καλά;

Επίσης να ρωτήσω κάτι για όσες κοπέλες έχετε παιδιά σε ιδιωτικούς σταθμούς, είτε βρεφονηπιακούς είτε παιδικούς, έχουν περιορίσει τα ωράρια τους; Πχ στον δημόσιο παιδικό της γειτονιάς μου μάλλον δεν θα γίνει καθόλου φέτος το ολοήμερο, λόγω κορονοϊου,  όλα τα παιδιά θα φεύγουν μέχρι τις 1:30. Σκότωμα για τους εργαζόμενους γονείς φυσικά, και μετά σου λένε μην απασχολείτε παππούδες και γιαγιάδες.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κανονικά δεν πρέπει να επιτραπεί παιδί ή εκπαιδευτικός με ασπίδα. 

διευκρινίζω ότι κατά τη γνώμη μ θα μπορούσαν να επιτρέψουν ασπίδες τον πρώτο καιρό στα παιδιά που πάνε πρώτη φορά σχολείο με τον όρο να είναι κατά βάση έξω μέχρι να γίνει η προσαρμογή. 

 

απο τη στιγμή όμως που ορίζεται η μάσκα, πρέπει να είναι αυστηροί στη χρήση κατά τους ελέγχους. 

Άσχετο,  εχετε βρει κάπου υφασμάτινες με τρία στρώματα; ψάχνω ηλεκτρονικά και δεν βρίσκω.

 

Μάλιστα πήρα 5 που έλεγαν διπλό ύφασμα και έτσι που τις βλέπω, μονό φαίνεται και έχω θυμώσει. Θα τους παρω να παραπονεθώ και θα τις έχω για πολύ σύντομα ψώνια. Για το σχολείο θα προτιμούσα τριπλή στρώση, αλλά μάλλον ίναι δυσεύρετο στις υφασμάτινες.

 

Οι προδιαγραφές για αυτές που θα διανεμηθούν στα σχολεία είναι διπλό ύφασμα και έλασμα στη μύτη. Ελπίζω να έιναι όντως καλές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι για όσες κοπέλες έχετε παιδιά σε ιδιωτικούς σταθμούς, είτε βρεφονηπιακούς είτε παιδικούς, έχουν περιορίσει τα ωράρια τους; Πχ στον δημόσιο παιδικό της γειτονιάς μου μάλλον δεν θα γίνει καθόλου φέτος το ολοήμερο, λόγω κορονοϊου,  όλα τα παιδιά θα φεύγουν μέχρι τις 1:30

Εμάς δεν έχει περιοριστεί καθόλου, την ίδια ώρα με πριν τον πηγαίνω και τον παίρνω, το μόνο που έχει αλλάξει είναι πως δεν ξαπλώνουν πλέον καθόλου τα μικρότερα.

Just now, Έσπερος said:

Άσχετο,  εχετε βρει κάπου υφασμάτινες με τρία στρώματα; ψάχνω ηλεκτρονικά και δεν βρίσκω.

Σήμερα που έψαχνα και εγώ δεν βρήκα, βρήκα όμως υφασμάτινες που έχουν θήκη σαν τσέπη και μπαίνει - βγαίνει φίλτρο. (έχει να παραγγείλεις και φίλτρα)

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Και που να βασιστεί? Αφού αυτη οριζει το νόμο..αλλιως τα πρόστιμα πέφτουν σωριδον

 

Προφανώς και ότι ορίσει το Υπουργείο θα κάνει ο εκπαιδευτικός, δεν έχει εναλλακτική. Τώρα το κατά πόσο θα του δώσει σωστή κατεύθυνση το Υπουργείο και πότε...

 

Just now, Sunshine8 είπε:

Σήμερα διάβαζα ότι αν εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα χρειαστεί να.μπουν σε καραντίνα επειδή πχ νόσησε κάποιος οικείος τους θα δικαιούται ο εργοδότης να τους απασχολεί όταν επιστρέψουν ως τρεις ώρες ημερησίως σαν υπερωρία χωρίς αμοιβή..για το δημόσιο ούτε λόγος φυσικά...πάμε καλά;!

 

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να εργαστεί εξ αποστάσεως το διάστημα αυτό να υποθέσω;

Just now, Έσπερος είπε:

διευκρινίζω ότι κατά τη γνώμη μ θα μπορούσαν να επιτρέψουν ασπίδες τον πρώτο καιρό στα παιδιά που πάνε πρώτη φορά σχολείο με τον όρο να είναι κατά βάση έξω μέχρι να γίνει η προσαρμογή. 

 

απο τη στιγμή όμως που ορίζεται η μάσκα, πρέπει να είναι αυστηροί στη χρήση κατά τους ελέγχους. 

Άσχετο,  εχετε βρει κάπου υφασμάτινες με τρία στρώματα; ψάχνω ηλεκτρονικά και δεν βρίσκω.

 

Μάλιστα πήρα 5 που έλεγαν διπλό ύφασμα και έτσι που τις βλέπω, μονό φαίνεται και έχω θυμώσει. Θα τους παρω να παραπονεθώ και θα τις έχω για πολύ σύντομα ψώνια. Για το σχολείο θα προτιμούσα τριπλή στρώση, αλλά μάλλον ίναι δυσεύρετο στις υφασμάτινες.

 

Οι προδιαγραφές για αυτές που θα διανεμηθούν στα σχολεία είναι διπλό ύφασμα και έλασμα στη μύτη. Ελπίζω να έιναι όντως καλές. 

 

Τριπλή στρώση σε υφασμάτινη μάσκα δεν έχω δει. Αυτές που έχω πάρει απέξω και για εμένα και για τη μικρή, είναι με διπλό ύφασμα. Αλλά βασικά τις περισσότερες μας τις έχει φτιάξει η πεθερά μου στα μέτρα μας οπότε και χωρίς έλασμα μας κάθονται κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Σήμερα διάβαζα ότι αν εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα χρειαστεί να.μπουν σε καραντίνα επειδή πχ νόσησε κάποιος οικείος τους θα δικαιούται ο εργοδότης να τους απασχολεί όταν επιστρέψουν ως τρεις ώρες ημερησίως σαν υπερωρία χωρίς αμοιβή..για το δημόσιο ούτε λόγος φυσικά...πάμε καλά;

Επίσης να ρωτήσω κάτι για όσες κοπέλες έχετε παιδιά σε ιδιωτικούς σταθμούς, είτε βρεφονηπιακούς είτε παιδικούς, έχουν περιορίσει τα ωράρια τους; Πχ στον δημόσιο παιδικό της γειτονιάς μου μάλλον δεν θα γίνει καθόλου φέτος το ολοήμερο, λόγω κορονοϊου,  όλα τα παιδιά θα φεύγουν μέχρι τις 1:30. Σκότωμα για τους εργαζόμενους γονείς φυσικά, και μετά σου λένε μην απασχολείτε παππούδες και γιαγιάδες.  

Βάσει Υπουργού παντα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΟΛΟΉΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΧΟΥΝ ΓΊΝΕΙ 10000ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ. Για τα ιδιωτικα δεν ξερω.

Just now, vtgian είπε:

 

Προφανώς και ότι ορίσει το Υπουργείο θα κάνει ο εκπαιδευτικός, δεν έχει εναλλακτική. Τώρα το κατά πόσο θα του δώσει σωστή κατεύθυνση το Υπουργείο και πότε...

 

 

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να εργαστεί εξ αποστάσεως το διάστημα αυτό να υποθέσω;

 

Τριπλή στρώση σε υφασμάτινη μάσκα δεν έχω δει. Αυτές που έχω πάρει απέξω και για εμένα και για τη μικρή, είναι με διπλό ύφασμα. Αλλά βασικά τις περισσότερες μας τις έχει φτιάξει η πεθερά μου στα μέτρα μας οπότε και χωρίς έλασμα μας κάθονται κανονικά. 

Αυτή τη στιγμή ο νόμος εμενα μου οριζει να φοραω μασκα υφασματινη και να μην τα παω εκδρομή. ^^ 

Just now, kotsifikos είπε:

Εμάς δεν έχει περιοριστεί καθόλου, την ίδια ώρα με πριν τον πηγαίνω και τον παίρνω, το μόνο που έχει αλλάξει είναι πως δεν ξαπλώνουν πλέον καθόλου τα μικρότερα.

Εμας ξαπλώνουν και λειτουργεί το ολοήμερο .παιδικος, ιδιωτικος

Απο δω και πέρα τσεκάρετε ειδήσεις, θα βγει η...κυρια κεραμεως να μας τα πει!!!! Ειμαι ολη αυτια!

 

Εγω παντως πιστευω πως οπως πριν λιγους μηνες η μασκα δε μας προστατεύε κατα τους ειδικούς αλλα τωρα μας προσταυτευει, νομιζω πως τωρα θα πρεπει να φοράμε και γυαλια τριπλης στρωσης, υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα να περάσει ο ιος απο την καμπυλη που κάνει το ματι και να εισβάλλει υπουλα στη μυτη. Δεν είμαι ειδικός αλλα να δειτε που θα μας το πουν.... δε λεω για τα αυτιά που μπορεί να μπει και να παει στον εγκέφαλο και θα χουμε επιπλοκές, υο βρίσκω λιγο υπερβολικό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Τριπλή στρώση σε υφασμάτινη μάσκα δεν έχω δει. Αυτές που έχω πάρει απέξω και για εμένα και για τη μικρή, είναι με διπλό ύφασμα. Αλλά βασικά τις περισσότερες μας τις έχει φτιάξει η πεθερά μου στα μέτρα μας οπότε και χωρίς έλασμα μας κάθονται κανονικά. 

Αχ και το λεγε ο άντρας μου να χαμε μια ραπτομηχανή και να ξέραμε ράψιμο, πού να φανταστώ ότι θα ήταν αναγκαία δεξιότητα. 

( @Chrysoum κάτι θυμάμαι ότι ο δικός σου ράβει :-Ρ)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να εργαστεί εξ αποστάσεως το διάστημα αυτό να υποθέσω;

Ακριβώς. Δηλ αν δουλεύεις εργάτης, εμποροϋπάλληλος, σεκιούριτι και πολλά άλλα θα πρέπει να κάνεις αμισθη υπερωρία. Και για το δημόσιο ούτε λόγος. Αυτό είναι το κράτος πρόνοιας

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Βάσει Υπουργού παντα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΟΛΟΉΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΧΟΥΝ ΓΊΝΕΙ 10000ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ. Για τα ιδιωτικα δεν ξερω.

Αυτή τη στιγμή ο νόμος εμενα μου οριζει να φοραω μασκα υφασματινη και να μην τα παω εκδρομή. ^^ 

Εμας ξαπλώνουν και λειτουργεί το ολοήμερο .παιδικος, ιδιωτικος

Απο δω και πέρα τσεκάρετε ειδήσεις, θα βγει η...κυρια κεραμεως να μας τα πει!!!! Ειμαι ολη αυτια!

 

Εγω παντως πιστευω πως οπως πριν λιγους μηνες η μασκα δε μας προστατεύε κατα τους ειδικούς αλλα τωρα μας προσταυτευει, νομιζω πως τωρα θα πρεπει να φοράμε και γυαλια τριπλης στρωσης, υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα να περάσει ο ιος απο την καμπυλη που κάνει το ματι και να εισβάλλει υπουλα στη μυτη. Δεν είμαι ειδικός αλλα να δειτε που θα μας το πουν.... δε λεω για τα αυτιά που μπορεί να μπει και να παει στον εγκέφαλο και θα χουμε επιπλοκές, υο βρίσκω λιγο υπερβολικό. 

 

Φυσικά μπορεί να περάσει ο ιος από τα μάτια μέσω του βλενογονου. Δεν καταλαβαίνω με τι γνωαηωτο αμφισβητεις.Γι αυτο κ οι γιατροι στις μονάδες φορανεψκβπροσωπιδα πάνω από τη μασκα.Ακομη κ σε ταινίες συμβαίνει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εγω παντως πιστευω πως οπως πριν λιγους μηνες η μασκα δε μας προστατεύε κατα τους ειδικούς αλλα τωρα μας προσταυτευει, νομιζω πως τωρα θα πρεπει να φοράμε και γυαλια τριπλης στρωσης, υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα να περάσει ο ιος απο την καμπυλη που κάνει το ματι και να εισβάλλει υπουλα στη μυτη. Δεν είμαι ειδικός αλλα να δειτε που θα μας το πουν.... δε λεω για τα αυτιά που μπορεί να μπει και να παει στον εγκέφαλο και θα χουμε επιπλοκές, υο βρίσκω λιγο υπερβολικό. 

 

 

Mα η μάσκα δεν προστατεύει εσένα, αλλά τους άλλους, από το να τους κολλήσεις. Εννοείται ότι ο ιός κολλάει από τα μάτια, γι αυτό και οι γιατροί φοράνε και μάσκα και προσωπίδα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mα η μάσκα δεν προστατεύει εσένα, αλλά τους άλλους, από το να τους κολλήσεις. Εννοείται ότι ο ιός κολλάει από τα μάτια, γι αυτό και οι γιατροί φοράνε και μάσκα και προσωπίδα. 

Ωρες ώρες έχω την εντύπωση ότι ορισμένες είναι εδώ για να τρολαρουν.Καθομαστε μετα απο τοσο καιρό κ μπαίνουμε σε κουβέντες για τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...