Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί όχι μάσκα? Οι γιατροί τόσο στην Κίνα όσο και στην Ιταλία, συστήνουν την εφαρμογή μάσκας. Και στις φωτό όλος ο κόσμος σε Κίνα και Ιταλία μάσκες φορούσε. Τι ξέρει η μανούλα που δεν ξέρουν οι άλλοι?

Μα όλοι οι γιατροί το λένε μέρες τωρα: ο υγιής φοραει μάςκα μονο οταν φροντιζει ασθενή. Δεν φορας μαςκα για να βγεις εξω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ένας γιατρός στο δελτίο ειδήσεων, δε θυμάμαι ειδικότητα, είπε πως άνετα μπορούμε να βγούμε για περίπατο ή να παμε με την οικογένεια στη φύση αρκεί να μην κάνουμε αυτό που έκαναν χτες τόσοι Ελληναράδες. Με το αυτοκίνητό μας και την οικογένειά μας πάμε μια βόλτα ΜΟΝΟΙ μας κι επιστροφή στο σπίτι. Μίλησε επίσης για το πόσο σημαντικό είναι να μας βλέπει ο ήλιος έστω στο μπαλκόνι για τη βιταμίνη D.

Link to comment
Share on other sites

Από διάθεση πώς είστε; Εγώ είμαι λίγο κατα φαντασίας ασθενής. Σε μια οικοδομή δίπλα μας έκαναν κατι ξυλουργικα κ μαζεύτηκε πριονίδι απο τον αερα εξω απο την πορτα μας, βγήκα να το μαζέψω κ μετά ένιωθα ένα τσίμπημα στο λαιμό κ μετά βαρύ κεφαλι κ θυμηθηκα οτι κ προχθες μαζευα πριονίδι κ ένιωσα το ίδιο κ ησύχασα, μάλλον όπως το ανέπνευσα με ενόχλησε. 

 

 

Αλλά για να ευθυμήσουμε λίγο, έχουμε γίνει οι κατινες της γειτονιάς. όλοι κοιτάμε μήπως περνάει κανένας, να ανοίξουμε την πόρτα να του μιλήσουμε. Σημερα απο το μπαλκονι μιλούσαμε με εναν γειτονα κ εναν περαστικό που  ηταν ο καθενας στο αυτοκινητο του! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μα όλοι οι γιατροί το λένε μέρες τωρα: ο υγιής φοραει μάςκα μονο οταν φροντιζει ασθενή. Δεν φορας μαςκα για να βγεις εξω. 

Και όμως σε Κίνα και Ιταλία φορούσαν όλοι μάσκα. Και το σύστηναν και οι Κινέζοι και οι Ιταλοί γιατροί. Νομίζω εδώ 'έλεγαν δεν χρειάζεται για να μην δημιουργηθεί έλλειψη στην αγορά και δεν υπάρχουν για τα νοσοκομεία και γαι εκείνους που νοσούν. Εννοείται ότι αν την φοράς λάθος (πόσο δύσκολο μπορεί να είναι?), δεν κάνει τίποτα, κακό όμως δεν κάνει. Ούτε εγώ φοράω για να βγώ να περπατήσω εδώ στα βουνά που μένουμε , ούτε στο αυτοκίνητο. Όμως στο σούπερ μάρκετ, στο γραφείο, την θεωρώ απαραίτητη, όχι μόνο για μας, αλλά και για τους άλλους. Εγώ για σούπερ μάρκετ, έχω πάρει αυτήν με τον άνθρακα που δεν αφήνει κενά γύρω γύρω. Στο γραφείο την απλή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μια φίλη μας γιατρός μας είπε να βάζουμε μάσκα κι έχω μπερδευτεί γιατί παντού διάβαζα όχι.

 

Από διάθεση εγώ είμαι μια έτσι μια αλλιώς. Αν σκεφτώ ότι είναι φτιαχτος ο ιός νιώθω χάλια, σαν να υπάρχει κάποιος κακός που μας μισεί, μια πολύ περίεργη αίσθηση που συνήθως με πιάνει το βράδυ πριν τον ύπνο. Αν σκεφτώ ότι απλά έτυχε νιώθω καλύτερα και νιώθω πιο αισιόδοξη ότι θα αντιμετωπιστεί. Άλλες φορές μου φαίνεται ότι ζούμε κάτι ενδιαφερον-καπως περιπέτεια, σαν ταινία ή παιχνίδι που περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει παρακάτω (το λες και ανωμαλία αυτό αλλά το νιώθω! Ίσως είναι άμυνα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Και όμως σε Κίνα και Ιταλία φορούσαν όλοι μάσκα. Και το σύστηναν και οι Κινέζοι και οι Ιταλοί γιατροί. Νομίζω εδώ 'έλεγαν δεν χρειάζεται για να μην δημιουργηθεί έλλειψη στην αγορά και δεν υπάρχουν για τα νοσοκομεία και γαι εκείνους που νοσούν. Εννοείται ότι αν την φοράς λάθος (πόσο δύσκολο μπορεί να είναι?), δεν κάνει τίποτα, κακό όμως δεν κάνει. Ούτε εγώ φοράω για να βγώ να περπατήσω εδώ στα βουνά που μένουμε , ούτε στο αυτοκίνητο. Όμως στο σούπερ μάρκετ, στο γραφείο, την θεωρώ απαραίτητη, όχι μόνο για μας, αλλά και για τους άλλους. Εγώ για σούπερ μάρκετ, έχω πάρει αυτήν με τον άνθρακα που δεν αφήνει κενά γύρω γύρω. Στο γραφείο την απλή.

 

Tην πετάς μετά εννοείς; Έχεις πολλές; Κούτες; Αλλιώς απλά συσσωρεύεις ιους στο πρόσωπό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς βγήκατε να χειροκροτήσετε?

 

Εν τω μεταξύ πόσο υποκριτικό όλο αυτό, έτσι για να το παίξουμε ευαίσθητοι και ενωμένοι και σκατούλες την ίδια ώρα που οι μισοί αγνοούμε τη σοβαρότητα της κατάστασης.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Tην πετάς μετά εννοείς; Έχεις πολλές; Κούτες; Αλλιώς απλά συσσωρεύεις ιους στο πρόσωπό σου.

Τις χειρουργικές τις πετάω. Του άνθρακα μου είπαν είναι για 15 σύντομες χρήσεις. Του στυλ ψωνίζω σούπερ μάρκετ και μετά την βγάζω. Όχι? Βλακείες μου είπαν? Έχω πάρει 4. Είχαν 12 ευρώ η μία. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ ψάχνω για συμπτώματα. Εδώ κ ενάμισι μήνα με ψιλό ενοχλεί κατά διαστήματα π λαιμός. Έτσι κ σήμερα. Μάλλον επειδή είχα ανοιχτό όλο το σπίτι κ έκανα δουλειές. Για όσους έχετε διαβάσει η δει τον Ρινοκερο του Ιονέσκο, ψάχνομαι μήπως βγάλω κέρατο. Φοβερή η ομοιότητα με την ιστορία. Εντωμεταξύ στις παλάμες έχω βγάλει ανεπαίσθητα μικρά, στο χρώμα του δέρματος σπινθουρακια σαν τη μύτη της καρφίτσας.Ελπιζω να είναι από το πολύ πλύσιμο κ αντισηπτικό κ όχι σύμπτωμα που δεν έχει αναφερθεί. Χε χε... 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω φαγούρα στα χέρια, από το πολύ πλύσιμο θα είναι.

 

Εννοείται πως τώρα ακόμα κι ένα μικρο γραντζούνισμα στο λαιμό μας κάνει και το συνδέουμε. Κι εγώ νιώθω κάτι στο ώρες ώρες. Ελπίζω να μην επαληθευτεί καμιά! :P 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ με ελαφρύ πονόλαιμο από χθες κορίτσια και έχω φρικάρει. Είναι τόσο ελαφρύ που θεωρώ δεδομένο ότι σε άλλη φάση ούτε που θα το καταλάβαινα αλλά τώρα οι συνθήκες είναι άλλες και με έχει πιάσει η αρρωστοφοβία μου. 

Όσο για τα χειροκροτήματα μια φίλη μου μου είπε ότι στη γειτονιά της είχαν και ντουντούκες. Εδώ ο κόσμος χάνεται... Αν θέλουν να στηρίξουν τους γιατρούς και τους νοσηλευτές αρκεί να κάτσουν σπίτι τους. Θα εκτιμηθεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ νιώθω σήμερα να με γρατζουνά ελάχιστα ο λαιμός. Σε άλλη φάση δε θα του έδινα καθόλου σημασία. Αλλά κι εγώ έχω όλη μέρα ανοιχτό το σπίτι για φρέσκο αέρα και σήμερα ήμουν αρκετά μπαλκόνι για δουλειές ενώ ο καιρός ήταν πιο κρύος από χτες. Εμείς στη γειτονιά βγήκαμε να χειροκροτήσουμε. Προφανώς και είναι καλύτερα να μείνουμε σπίτι - θα εκτιμηθεί περισσότερο, γιατί θα έχουμε προσφέρει ουσιαστικά. Ωστόσο, θεωρώ πως κάτι τέτοιες κινήσεις μας ενώνουν και γιατί όχι, έστω και λίγο τονώνουν το ηθικό του ιατρικού προσωπικού - αγωνιστών. Φυσικά, χειροκρότημα αξίζουν αυτές τις μέρες πολλοί επαγγελματίες, π.χ. φαρμακοποιοί αλλά και οι εξουθενωμένοι υπάλληλοι των καταστημάτων τροφίμων και των σούπερ μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω την θερμοκρασία και των 3 μας 4 φορές την ημέρα.. Ευτυχώς είμαστε πάντα κάτω από το 37.  Ο λαιμός μου με ενοχλεί ενάμιση μήνα τώρα με διαλείμματα. Τώρα μετά από ένα διάλειμμα 5 ημερών, με ενοχλεί πάλι εδώ και 4 μέρες. Όχι πολύ, ένα μικρό βάρος. Εδώ δεν χειροκρότησε κανείς. Έχει πιάσει και δυνατός αέρας και ψοφόκρυο, δεν αντέχεις να βγεις έξω. 

 

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν άρρωστη από τα Χριστούγεννα μέχρι μέσα Φλεβάρη, με χάλια λαιμό, με μικρές διακοπές των 4-5 ημερών και πάλι απ' την αρχή, γιατί θηλάζω κ είμαι για ώρα ξεκουμπωτη και κρυώνω. Ευτυχώς μου πέρασε πριν έρθει κ κορωνοϊος! Εντωμεταξύ πάντα είχα κάτι σαν ψυχοσωματικό που μόλις ξάπλωνα για ύπνο ένιωθα ότι με ενοχλεί ο λαιμός και η μύτη και ότι συνέχεια κάτι κατεβάζει η μύτη και ξεροκαταπινα συνεχώς για πολλη ώρα κ δεν μπορούσα να κοιμηθώ κ έβαζα σπρέι στη μύτη κάθε βράδυ. Εντωμεταξυ επειδή ξεροκαταπινα προκαλουσα τελικά πονόλαιμο. Ε τώρα με αφορμή τον κορωνοϊό το έχω ψιλοξεπερασει όλο αυτό γιατί σκέφτομαι συνέχεια να συγκεντρωθω στο αν νιώθω όντως κάτι κ να μη βάζω σπρέι χωρίς λόγο ούτε να ξεροκαταπινω γιατί αν πάθω πονόλαιμο δεν θα ξέρω από τι είναι. Να και κάτι καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα ψιλό πονόλαιμο κ ψιλό βήχας παίζει καιρό κ σε εσάς. Καλό αυτό. Φοβάμαι μόνο μην κολλήσουμε κ έχουμε εξασθενημένο το ανοσοοποιητικο μας. Πάει μήνας πια που νιώθω το αναπνευστικό μου κάπως. 

Έρχεται γράφουν απαγόρευση κυκλοφορίας με αυστηρές ποινές. 

Σίγουρα μας τρομάζει κ το ότι δεν μπορούμε να κάνουμε χρήση της ιδιωτικής ασφαλειας.Το ξέρετε ότι σε περίπτωση επιδημίας κ πολέμου δεν ισχύει? 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Άρα ψιλό πονόλαιμο κ ψιλό βήχας παίζει καιρό κ σε εσάς. Καλό αυτό. Φοβάμαι μόνο μην κολλήσουμε κ έχουμε εξασθενημένο το ανοσοοποιητικο μας. Πάει μήνας πια που νιώθω το αναπνευστικό μου κάπως. 

Έρχεται γράφουν απαγόρευση κυκλοφορίας με αυστηρές ποινές. 

Σίγουρα μας τρομάζει κ το ότι δεν μπορούμε να κάνουμε χρήση της ιδιωτικής ασφαλειας.Το ξέρετε ότι σε περίπτωση επιδημίας κ πολέμου δεν ισχύει? 

Εδώ δεν μπορείς σε πιο απλά να τη χρησιμοποιήσεις θα σε άφηναν σε πανδημία; Καθόλου δε με τρομάζει εμένα, άλλωστε δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην ιδιωτική ιατρική όταν πρόκειται για σοβαρά θέματα. Δυστυχώς το φίδι από την τρύπα καλείται πάντα να το βγάλει το δημόσιο σύστημα υγείας. Όλοι αυτοί που χρόνια τώρα τους βριζουν, τους απολύουν, κλείνουν τα νοσοκομεία που δουλεύουν. Τώρα τους θυμήθηκαν ξαφνικά κ βγαίνουν στα μπαλκόνια να τους χειροκροτήσουν. Από κει να καταλάβεις την υποκρισια (δεν εννοώ βεβαια του κόσμου).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

. Από κει να καταλάβεις την υποκρισια (δεν εννοώ βεβαια του κόσμου).

Και του κοσμου και του κόσμου! 

Ξέρεις πόσοι βγήκαν σε παραλίες και βουνά αλλά το βράδυ χειροκροτησαν . Έτσι για τα στοριζ στο ινστραγκραμ ρε παιδί μου να δείξουμε πόσο γαματοι είμαστε. .

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, μαγιοπουλας said:

Άρα ψιλό πονόλαιμο κ ψιλό βήχας παίζει καιρό κ σε εσάς. Καλό αυτό. Φοβάμαι μόνο μην κολλήσουμε κ έχουμε εξασθενημένο το ανοσοοποιητικο μας. Πάει μήνας πια που νιώθω το αναπνευστικό μου κάπως. 

Έρχεται γράφουν απαγόρευση κυκλοφορίας με αυστηρές ποινές. 

Σίγουρα μας τρομάζει κ το ότι δεν μπορούμε να κάνουμε χρήση της ιδιωτικής ασφαλειας.Το ξέρετε ότι σε περίπτωση επιδημίας κ πολέμου δεν ισχύει? 

Στο μυαλό μου είσαι. Και γώ θυμώνω όταν σκέφτομαι ότι παρόλο που πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά κάθε χρόνο για την υγεία μας, είμαστε τώρα στην ίδια μοίρα με όλους. Εγώ βήχα δεν είχα όλο το χειμώνα. Ο λαιμός όμως μαύρο χάλι. Είμαι όλο το χειμώνα με σπρέι προπόλης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εδώ δεν μπορείς σε πιο απλά να τη χρησιμοποιήσεις θα σε άφηναν σε πανδημία; Καθόλου δε με τρομάζει εμένα, άλλωστε δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην ιδιωτική ιατρική όταν πρόκειται για σοβαρά θέματα. Δυστυχώς το φίδι από την τρύπα καλείται πάντα να το βγάλει το δημόσιο σύστημα υγείας. Όλοι αυτοί που χρόνια τώρα τους βριζουν, τους απολύουν, κλείνουν τα νοσοκομεία που δουλεύουν. Τώρα τους θυμήθηκαν ξαφνικά κ βγαίνουν στα μπαλκόνια να τους χειροκροτήσουν. Από κει να καταλάβεις την υποκρισια (δεν εννοώ βεβαια του κόσμου).

Και του κόσμου, φυσικά!!! Ξέρεις πόσοι από αυτούς που χειροκρότησαν εχθές μας έχουν ταράξει στην Χριστοπαναγια στο παρελθόν και μας τόνιζαν συχνά πυκνά ότι "αυτοί μας πληρώνουν"???

Εγώ πάντως κορίτσια, παρότι πάντα πολύ ψύχραιμη και αισιοδοξη, έχω αρχίσει και φρικαρω... Όχι με το ενδεχόμενο να κολλήσουμε οικογενειακώς, αλλά με όλη αυτή την απομόνωση και απόσυρση... Πόσο θα συνεχιστεί όλο αυτό??? Θα είναι όντως 2 μήνες? Και αν είναι παραπάνω? Θα ζούμε για πάντα υπό το καθεστώς τρομοκρατίας και απομόνωσης? Και στην τελική τι νόημα έχει μια τέτοια ζωή??? Αξίζει μόνο να αναπνέεις??? 

Έχω σκεφτεί σοβαρά να προτείνω στο σύζυγο, αν συνεχίσει όλο αυτό, να φύγουμε στην επαρχία μόνιμα και να ασχοληθούμε με τη γη.... Εκεί τουλάχιστον θα είμαστε ελεύθεροι... Εδώ κλειδαμπαρωσαν ακόμα και τα πάρκα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Και του κόσμου, φυσικά!!! Ξέρεις πόσοι από αυτούς που χειροκρότησαν εχθές μας έχουν ταράξει στην Χριστοπαναγια στο παρελθόν και μας τόνιζαν συχνά πυκνά ότι "αυτοί μας πληρώνουν"???

Εγώ πάντως κορίτσια, παρότι πάντα πολύ ψύχραιμη και αισιοδοξη, έχω αρχίσει και φρικαρω... Όχι με το ενδεχόμενο να κολλήσουμε οικογενειακώς, αλλά με όλη αυτή την απομόνωση και απόσυρση... Πόσο θα συνεχιστεί όλο αυτό??? Θα είναι όντως 2 μήνες? Και αν είναι παραπάνω? Θα ζούμε για πάντα υπό το καθεστώς τρομοκρατίας και απομόνωσης? Και στην τελική τι νόημα έχει μια τέτοια ζωή??? Αξίζει μόνο να αναπνέεις??? 

Έχω σκεφτεί σοβαρά να προτείνω στο σύζυγο, αν συνεχίσει όλο αυτό, να φύγουμε στην επαρχία μόνιμα και να ασχοληθούμε με τη γη.... Εκεί τουλάχιστον θα είμαστε ελεύθεροι... Εδώ κλειδαμπαρωσαν ακόμα και τα πάρκα...

Ε δεν θα είναι για πάντα βρε κορίτσι. Να στην Κίνα μπαίνουν σιγά σιγά όλα στην θέση τους. Δεν θα μείνει για πάντα ο ιός. Στο μεταξύ θα βρεθεί και εμβόλιο. Να ήδη συζητάν για ένα νέο φάρμακο . Σιγά μην πάτε να γίνετε αγρότες επειδή για ένα-δυο μήνες θα περιοριστούμε στα σπίτια μας.

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι τρέχουν όλοι στην επαρχια τώρα για να βρουν καθαρό αέρα και στην ουσία τους το παίρνουν.

 

Δεν είναι ζωή αυτό, είναι κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Ας ελπίσουμε πως θα φέρει λίγα θανατικά και ψυχολογικά που θα μας περάσουν. Προφανώς και δεν θα βγούμε αλώβητοι απο τέτοια κρισάρα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Και του κόσμου, φυσικά!!! Ξέρεις πόσοι από αυτούς που χειροκρότησαν εχθές μας έχουν ταράξει στην Χριστοπαναγια στο παρελθόν και μας τόνιζαν συχνά πυκνά ότι "αυτοί μας πληρώνουν"???

Εγώ πάντως κορίτσια, παρότι πάντα πολύ ψύχραιμη και αισιοδοξη, έχω αρχίσει και φρικαρω... Όχι με το ενδεχόμενο να κολλήσουμε οικογενειακώς, αλλά με όλη αυτή την απομόνωση και απόσυρση... Πόσο θα συνεχιστεί όλο αυτό??? Θα είναι όντως 2 μήνες? Και αν είναι παραπάνω? Θα ζούμε για πάντα υπό το καθεστώς τρομοκρατίας και απομόνωσης? Και στην τελική τι νόημα έχει μια τέτοια ζωή??? Αξίζει μόνο να αναπνέεις??? 

Έχω σκεφτεί σοβαρά να προτείνω στο σύζυγο, αν συνεχίσει όλο αυτό, να φύγουμε στην επαρχία μόνιμα και να ασχοληθούμε με τη γη.... Εκεί τουλάχιστον θα είμαστε ελεύθεροι... Εδώ κλειδαμπαρωσαν ακόμα και τα πάρκα...

ολοι εχουμε φρικαρει αλλα οπως κ εσυ θα ξερεις καλητερα ειvαι απλως εvας ιος καποια στιγμη θα εξαφαvιστει θα κολλησουμε κ θα αποκτησουμε κ μια αvοσια θα βρεθει φαρμακο θα βρεθει εμβολιο ολα αυτα γιvοvται για vα μηv κολλησει η μαμα μας  ο μπαμπας μας κ οσο μπορουμε vα τους προστατευσουμε  

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 Ευτυχώς το διάβασα κι αυτό...είχα αρχίσει να χάνω την ελπίδα μου, ότι ενδιαφέρεται κανείς πια για την ποιότητα ζωής του σε αυτόν τον κόσμο. 

 

Με τον φόβο του θανάτου (γιατί περί αυτού πρόκειται) έχουμε εγκαταλείψει την ίδια την ζωή. Και δεν εννοώ ότι δεν βγαίνουμε έξω όπως θα θέλαμε. Με ανησυχεί ο τρόπος που μιλάει ο ένας άνθρωπος για τον άλλο, ότι ο καθένας ψάχνει κάποιον να κατηγορήσει, όλοι κοιτάνε γύρω τους μην τυχόν τους πλησιάσει πολύ κανένας "υποπτος". Ολοι είναι ύποπτοι... Φτερνίζεσαι, σε κοιτούν με τρόμο. Βήχεις με ντροπή, ακόμη κι αν στραβοκατάπιες. Ο δημόσιος χώρος πεθαίνει, οι σχέσεις είναι εξ αποστάσεως (και φυσική απόσταση και συναισθηματική). 

 

Και όλα αυτά, προσωρινά. Για λίγο μόνο...και λίγο παραπάνω.

 

Με στεναχωρεί ιδιαίτερα, το πόσο πολύ έχει ανάγκη ο καθένας να δείξει με το δάχτυλο, αυτόν που βγήκε από το σπίτι του, αυτόν που πήγε παιδική χαρά, αυτόν που περπάτησε στο δρόμο, αυτόν που χαιρέτησε κάποιον ή τον αγκάλιασε, αυτόν που ξέχασε να φτερνιστεί μέσα στο χαρτομάντηλο του. Που ο χαρακτηρισμός "προκλητικό" εκτοξεύεται προς πάσα κατεύθυνση, πάσα κίνηση, πάσα παρεκτροπή από το απόλυτο "μένουμε σπίτι".

Με στεναχωρεί επίσης η αυξανόμενη εδώ και χρόνια μικροβιοφοβία που χτίζεται σταθερά με διάφορες επικίνδυνες ασθένειες που κυκλοφόρησαν τα τελευταία χρόνια. Μέχρι τώρα, αν δεν κάνεις τα εμβόλια, αν δεν κάνεις το εποχιακό εμβόλιο γρίπης, αν δεν χρησιμοποιείς αντισηπτικά μαντηλάκια στο πάρκο κ.α. ήσουν ήδη ανεύθυνος γονέας και ηθικά κατάπτιστος λες και σε αξιολογούσε ο πάπας της Ρώμης για τις αμαρτίες σου ενώπιον Θεού κι ανθρώπων. Τώρα θα ποινικοποιηθεί στις συνειδείσεις και η χειραψία, το φιλί, ο εναγκαλισμός, το να πιούμε από ίδιο ποτήρι ή μπουκάλι, το να ανταλλάξουμε αντικείμενα χωρίς προφυλάξεις, ακόμη και το χιούμορ. Η χαριτωμενιά "έχω τον κορονοϊό" που είναι πείραγμα για πολλούς, επιδέχεται αυστηρής επιπληξης από τον ευαισθητοποιημένο και πολιτικά ορθό λόγο της ευθιξίας που ούτως ή άλλως ήταν κυρίαρχος.

Για να προστατευτούμε από το πιθανό επιμολυσμό...προτιμούμε να ρίξουμε οποιονδήποτε στην πυρά. Οι αγαπημένοι μας μετατρέπονται σε ευάλωτοι και οι ξένοι σε επικίνδυνοι.

 

Με προβληματίζει η έλλειψη ανοχής και κατανόησης του ενός προς τον άλλο. Με φοβίζει ο απολυταρχικός τρόπος με τον οποίο απαιτεί ο κάθε πολίτης, να συμμορφώνεται ένας άλλος πολίτης σε αυτό που ελπίζει ή φαντάζεται ότι θα τον προστατέψει από τον θάνατο. 

 

Τέλοσπάντων....κι εγώ σκέφτομαι να πάρουμε τα βουνά. 

 

Στην πράξη αυτή τη στιγμή, προτιμώ να καθόμαστε σπίτι και να βγαίνουμε έξω για τα απαραίτητα, πιο πολύ για να μην στεναχωρώ αυτούς που βλέποντας με να περπατώ στο δρόμο, αισθάνονται εντονότερη ανασφάλεια για την ζωή τους, παρά για όντως το περπάτημα στον καθαρό αέρα, θα επειδεινώσει την κατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

ολοι εχουμε φρικαρει αλλα οπως κ εσυ θα ξερεις καλητερα ειvαι απλως εvας ιος καποια στιγμη θα εξαφαvιστει θα κολλησουμε κ θα αποκτησουμε κ μια αvοσια θα βρεθει φαρμακο θα βρεθει εμβολιο ολα αυτα γιvοvται για vα μηv κολλησει η μαμα μας  ο μπαμπας μας κ οσο μπορουμε vα τους προστατευσουμε  

Έτσι βρε κορίτσι. Έλα γιατί μαύρισα με τα παραπάνω.. Με την οικονομία θα υπάρξει θέμα, αλλά δεν θα είναι για τόσο καιρό που δεν θα μπορούμε να το σώσουμε. Όχι απαισιοδοξία κορίτσια. Εγώ αναθάρρησα πολύ που κάνουν προόδους με το φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...