Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Sunshine8 είπε:

Kαραντινα τι ακριβώς σημαίνει, μένουμε σπίτι εντελώς οκ, ο σύζυγος και τα παιδιά φεύγουν, πάμε εμείς να μείνουμε άλλου το ακριβώς σημαίνει;

Απομονώνεται ο άρρωστος σε ένα δωμάτιο, δεν παει σε κοινοχρηςτους χωρους κ καθαρίζει την τουαλέτα μετά τη χρήση. τον φροντίζει, αν χρεθαζεται, κάποιος απο μη ευπαθή ομαδα με μάσκα κ γάντια. αυτο που δεν διευκρινίζουν ειναι, τι γινεται με την απομονωση του συζυγου, μεχρι να διαπιστωθεί οτι δεν εχει κολλησει. Τον καλυπτει κατι για την εργασια του; ψωνια κ τετοια παραγγελια εξω απο την πορτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

 

 

πρίν από 10 λεπτά , Sunshine8 είπε:

 

 

Υποθέτω πως η λογική είναι πως αν το παιδί δεν πάει παιδικό έχεις ήδη κάνει τα κουμάντα σου ποιος θα το προσέχει, είναι για να διευκολύνει αυτούς που δυσκολεύει το κλείσιμο των σχολείων

Δε θα διαφωνούσα σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, αλλά στην Ελλάδα όπου στην πλειονότητα των περιπτώσεων το "κουμάντο" που κάνουν οι γονείς για τα νήπια περιλαμβάνει παππούδες και γιαγιάδες μάλλον θα έπρεπε να αναθεωρηθεί το πράγμα. Προσωπικά αν δε δουλέψει από το σπίτι έστω ένας από εμάς δεν ξέρω τι θα το κάνω το παιδί. Ο πατέρας μου είναι 80 χρονών. Και αν η κόρη μου είναι φορέας ποιός τον γλιτώνει αυτόν τον άνθρωπο;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Με συγχωρείς, αλλά αυτό καμία σχέση δεν έχει με το μένουμε σπίτι. Το να μην πηγαίνουμε στην δουλειά μας αλλά να βολτάρουμε στις παραλίες ( γεμάτες οι παραλίες, δεν παλεύονται οι Έλληνες) λες και είναι Καθαρή Δευτέρα, δεν το λες υπεύθυνη αντιμετώπιση. Ο ιός επιβιώνει στον αέρα. Δεν είναι ανάγκη να είναι μπουλούκια για να είναι επικίνδυνο. Πρέπει δηλαδή να μας κυνηγούν με το τουφέκι? 

 

Σαφώς και δεν εννοώ αυτο που είδα στα κανάλια, υπάρχουν μέρη για βόλτα που δε θα συναντήσεις σχεδόν κανέναν. Αν δεις αυτοκίνητα παρκαρισμένα, παρέες να κυκλοφορούν μαζικά κλπ, πας πιο πέρα.

Just now, Sunshine8 είπε:

Kαραντινα τι ακριβώς σημαίνει, μένουμε σπίτι εντελώς οκ, ο σύζυγος και τα παιδιά φεύγουν, πάμε εμείς να μείνουμε άλλου το ακριβώς σημαίνει;

 

Μπαίνουν όλοι στο σπίτι σε καραντίνα. Αν τώρα δεν έχει κολλήσει κάποιος από την οικογένεια, χρειάζεται ο άρρωστος να απομονωθεί σε άλλο δωμάτιο, αλλά ρεαλιστικά με παιδιά στο σπίτι, λογικά έχουν ήδη όλοι κολλήσει αν έχουν κολλήσει οι γονείς.

1 hour ago, love kids είπε:

Νομίζω κι εγώ πως δεν έχει σημασία αν το παιδί είναι εγγεγραμμένο σε παιδικό σταθμό. Και οι παππούδες να το κρατούσαν, τώρα δεν πρέπει να το κρατάνε. Αυτό συμβουλεύουν οι ειδικοί άρα το λογικό (αν υπάρχει λογική σε αυτή τη χώρα)  είναι να δικαιούνται οι εργαζόμενοι γονείς την άδεια. 

 

 

Η άδεια είναι αυστηρά για γονείς που πρέπει να μείνουν σπίτι γιατί το σχολείο ή ο σταθμός όπου πήγαινε το παιδί έχει κλείσει. Για το λόγο αυτό μένουν και οι διευθυντές των παιδικών και των σχολείων στο χώρο, για να μπορέσουν να δώσουν βεβαιώσεις, ειδικά για παδιά που δεν είναι στην υποχρεωτική εκπαίδευση, τις ζητάνε οι εργοδότες και το δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κλειvουv κ οργαvωμεvες παραλιες κ χιοvοδρομικα κεvτρα . Οποτε γεvικα το εξω ειvαι κ αυτο επικιvδυvο υπο συvθηκες . Θελει εvτελως ερημια για vα ειvαι ασφαλης καποιος αφου οπως ειδαμε κ στηv ιταλια τα μετρα περιορισμου δεv εχουv φερει ακομα αποτελεσματα. ας ελπισουμε λοιποv vα ερθει φαρμακο συvτομα

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πρόλαβε να αρρωστήσει είναι τυχερός. Όσοι κολλήσουμε από τώρα και πέρα άντε γεια. Ούτε ραντζο στο διάδρομο δε θα υπάρχει αν χρειαστεί, όχι στην εντατική. Βγήκε ο λοιμωξιολογος κ είπε τεστ γίνεται μόνο σε περίπτωση πνευμονίας. Που σημαίνει ότι αν δεν πάθεις πνευμονια δε θα μάθεις ποτέ αν ο πυρετός που εχεις είναι COVID-19. Που σημαίνει ότι τα κρούσματα είναι πάρα πολλά περισσότερα από αυτά που λένε κ έχει χαθεί το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα έπρεπε να έχουν κλείσει σύνορα και εκκλησία. 

 

Παρόλα αυτά υπάρχει μικρη ελπίδα γιατί όπως και να έχει έχουμε πάρει πιο γρήγορα μέτρα απο την Ιταλία. 

 

Πως με βρίσκετε σήμερα πιο αισιοδοξη εεεεε.

 

Σήμερα δεν είδα επίτηδες καθόλου ειδήσεις κι απόλαυσα τις στιγμές στο σπίτι με τα τρία αγόρια μου.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Όποιος πρόλαβε να αρρωστήσει είναι τυχερός. Όσοι κολλήσουμε από τώρα και πέρα άντε γεια. Ούτε ραντζο στο διάδρομο δε θα υπάρχει αν χρειαστεί, όχι στην εντατική. Βγήκε ο επιδημιολόγος κ είπε τεστ γίνεται μόνο σε περίπτωση πνευμονίας. Που σημαίνει ότι αν δεν πάθεις πνευμονια δε θα μάθεις ποτέ αν ο πυρετός που εχεις είναι COVID-19. Που σημαίνει ότι τα κρούσματα είναι πάρα πολλά περισσότερα από αυτά που λένε κ έχει χαθεί το παιχνίδι.

 

 

Από την πρώτη στιγμή ήταν δεδομένο ότι τα κρούσματα είναι πολύ περισσότερα, δε χρειάζεται πανικός. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με φίλη από θεσ/νίκη. Μου είπε ότι τα γαϊδούρια πήγαν στα Σκόπια για ψώνια καθώς επίσης στο καζίνο. Επειδή έκλεισαν τα καταστήματα.πρεπει να κλείσουν τα σύνορα κ από κει. Ζωωδης συμπεριφορά. 

Επεξεργάστηκαν by μαγιοπουλας
Ορθογραφικό λαθος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιλέγω να μην εξεταστώ για τον SARS-CoV-19 και να μείνω σπίτι

 

Εχθές, Παρασκευή 13 Μαρτίου, τρεις συνάδελφοι βρέθηκαν θετικοί για τον κορωνοϊό. Ως στενή επαφή δύο εξ αυτών, δέχθηκα το αναμενόμενο τηλεφώνημα από τον ΕΟΔΥ. Δήλωσα ασυμπτωματική, όπως παραμένω και μέχρι αυτή την ώρα. Μου ζητήθηκε να παραμείνω σε απομόνωση στο σπίτι μου για τις επόμενες 14 ημέρες. Μπορώ δηλαδή να ξαναβγώ από το σπίτι την Παρασκευή 27 Μαρτίου.

Καθώς μετά την ενημέρωσή μας για τα κρούσματα (με αποστολή σχετικού μέιλ από την εταιρεία) πολλοί συνάδελφοι ζήτησαν να εξεταστούν, η εταιρεία προθυμοποιήθηκε να πράξει τα δέοντα. Μια σειρά συναδέλφων κλήθηκε να εξεταστεί, πιθανότατα θα υπάρξει συνέχεια.

 

Προσωπικά επιλέγω να μην εξεταστώ διότι στην παρούσα φάση της επιδημίας, ένα ακόμη θετικό κρούσμα δεν έχει καμμιά σημασία. Αντιθέτως, έχει σημασία να κάνουμε οικονομία υλικών και δυνάμεων.

Ας τα δούμε αναλυτικά.

1. Αν εξεταστώ υπάρχουν δύο πιθανότητες: η εξέτασή μου να είναι αρνητική ή θετική.

Εφόσον είμαι ασυμπτωματική, μια αρνητική απάντηση δεν σημαίνει τίποτε (μπορεί αν εξεταζόμουν μεθαύριο να έβγαινε θετική, καθώς ο ιός θα είχε περισσότερο χρόνο να πολλαπλασιαστεί). Με άλλα λόγια, ένα αρνητικό τεστ θα μου έδινε μια αίσθηση ασφάλειας που πιθανότατα θα ήταν ψεύτικη.

Αν η εξέτασή μου αποδεικνυόταν θετική, και πάλι δεν θα σήμαινε τίποτε! Ενας άγνωστος, μεγάλος κατά τα φαινόμενα αριθμός ατόμων, περνά την ίωση τόσο ήπια που ούτε το καταλαβαίνει. Αυτό συμβαίνει μέχρι αυτή τη στιγμή με τους συναδέλφους που βρέθηκαν θετικοί: είναι ασυμπτωματικοί και ελπίζουμε και ευχόμαστε ότι έτσι θα παραμείνουν. (Σημειωτέων, τα δείγματά τους ελήφθησαν την περασμένη Τρίτη, άρα ήταν και παραμένουν ασυμπτωματικοί για τουλάχιστον 5 ημέρες. Οι μελέτες δείχνουν ότι ο μέσος όρος επώασης του ιού είναι ένα διάστημα 5,2 ημερών, καθώς όμως υπάρχει διακύμανση το μέγιστο διάστημα επώασης του ιού εκτιμάται σε δύο εβδομάδες)

Και στις δύο όμως περιπτώσεις, θετικού ή αρνητικού τεστ, τίποτε δε θα άλλαζε στην καθημερινότητά μου: οφείλω να μην αφήσω το σπίτι μου πριν τις 27 Μαρτίου και να μην έχω καμμιά επαφή με άλλους ανθρώπους, πράγμα που σκοπεύω να τηρήσω απολύτως!

Ξέρω τι θα με ρωτήσετε: «και αν στο μεταξύ εμφανίσεις συμπτώματα»; Αυτό πιθανότατα θα σημαίνει ότι είμαι θετική (οπότε θα έχω την απάντηση χωρίς να χρειαστεί η εξέταση!). Σε αυτή την περίπτωση θα ακολουθήσω τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, του οποίου τη βοήθεια θα ζητήσω μόνο αν τα συμπτώματά μου είναι τέτοια που απαιτούν νοσηλεία, όπως κακουχία και δύσπνοια (πράγμα που προφανώς απεύχομαι).

2. Και ερχόμαστε τώρα στο δεύτερο και σημαντικότερο σημείο που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Όπως έχω γράψει επανειλημμένως στο ΒΗΜΑScience, η ανθρωπότητα βιώνει μια περίοδο κρίσης που παραπέμπει σε πόλεμο. Τέτοιες περίοδοι απαιτούν από όλους και τον καθένα μας ξεχωριστά να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Αν ήμασταν σε πόλεμο και είχαμε έναν επίδεσμο, κανείς μας δεν θα τον κράταγε μην τυχόν και γδάρει το γόνατό του, θα τον έδινε για να δεθεί το τραύμα του πληγωμένου.

Είναι απολύτως διασταυρωμένο ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει τεράστια έλλειψη αντιδραστηρίων παγκοσμίως. Οι εταιρείες που προμηθεύουν τα αντιδραστήρια εργάζονται πυρετωδώς αλλά η ζήτηση είναι τέτοια που δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις παραγγελίες. Αν, εντελώς υποθετικά, θεωρήσουμε ότι η Ελλάδα έχει την εκτίμηση ότι θα χρειαστεί αντιδραστήρια για 100.000 διαγνωστικές εξετάσεις για τον ιό και έχει όντως παραγγείλει τόσα, θα είναι τυχερή αν λάβει το ένα εικοστό! Φυσικά βαθμηδόν θα έρχονται και άλλα, αλλά όπως βεβαιώνουν οι επιστήμονες τώρα είναι η σειρά της Ευρώπης να αντιμετωπίσει τον ιό και τα αιτήματα για αντιδραστήρια θα αυξάνουν συνεχώς.

Επιλέγω λοιπόν να εξοικονομηθούν τα αντιδραστήρια που θα χρησιμοποιούσαμε για τη δική μου (εντελώς άχρηστη) εξέταση επειδή θέλω να υπάρχουν για άλλους που όντως τα χρειάζονται. Ποιοι είναι αυτοί; Πρώτοι και καλύτεροι οι γιατροί και οι νοσηλευτές (δεν χρειάζεται να εξηγήσουμε γιατί θέλουμε να μας νοσηλεύει υγιής γιατρός ή νοσοκόμα, ούτε να θυμίσουμε ότι οι άνθρωποι αυτοί βρίσκονται στην πρώτη γραμμή του πυρός). Επίσης οι συνάνθρωποί μας με συμπτώματα και υποκείμενα νοσήματα για τους οποίους πρέπει να είμαστε σε θέση να ξέρουμε αν προσβλήθηκαν από κορωνοϊό ή τον ιό της γρίπης (που σημειωτέων στη χώρα μας έχει κοστίσει τη ζωή πολύ περισσότερων ανθρώπων μέχρι στιγμής) για να αντιμετωπιστούν έγκαιρα και σωστά.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όλους εσάς τους ασυμπτωματικούς αλλά ανησυχούντες να μου απαντήσετε με το χέρι στην καρδιά: αν έπρεπε να διαλέξετε να εξεταστείτε εσείς ή η μητέρα σας που πάσχει από χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, δεν θα επιλέγατε τη μητέρα σας; Σας προτρέπω λοιπόν να κάνετε το ίδιο για τον άγνωστο συνάνθρωπο. Ή και για εσάς τους ίδιους που πιθανόν στο επόμενο διάστημα θα χρειαστεί να νοσηλευτείτε, για οποιαδήποτε αιτία, και δεν θα θέλατε να σας εξετάσει άρρωστος γιατρός, ούτε να μην υπάρχουν αντιδραστήρια για τις αληθινές σας ανάγκες.

Επιλέγοντας να μην εξεταστώ τώρα, δεν παριστάνω τη γενναία. Είναι θέμα κοινής λογικής και αρνούμαι να μπω στο χορό του παραλόγου των εξετάσεων χωρίς νόημα. Το τόνισε πολλές φορές ο κ. Τσιόδρας, το βεβαιώνουν και όλοι οι ειδήμονες με τους οποίους μιλήσαμε τον τελευταίο καιρό: η εξέταση στενών επαφών κρουσμάτων είχε νόημα στις αρχικές φάσεις της επιδημίας όταν προσπαθούσαμε να μην αφήσουμε τον ιό να περάσει στην κοινότητα. Τώρα που ο ιός πέρασε στην κοινότητα (ευτυχώς στην Ελλάδα τον καθυστερήσαμε αρκετά) είμαστε στη φάση που δεν πρέπει να γίνουμε Ιταλία.

Και ο καλύτερος τρόπος να το κάνουμε αυτό δεν είναι να τρέχουμε να εξεταστούμε (αφού ιός στην κοινότητα σημαίνει ότι μπορεί να προσβληθούμε ανά πάσα στιγμή) αλλά να μείνουμε στο σπίτι μας. Μόνο έτσι θα τον εμποδίσουμε να προσβάλλει το επόμενο θύμα του. Ας το κάνουμε!

 

Πηγή : ΤΟ ΒΗΜΑ - Ιωάννα Σουφλέρη

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μόλις μίλησα με φίλη από θεσ/νίκη. Μου είπε ότι τα γαϊδούρια πήγαν στα Σκόπια για ψώνια καθώς επίσης στο καζίνο. Επειδή έκλεισαν τα καταστήματα.πρεπει να κλείσουν τα σύνορα κ από κει. Ζωωδης συμπεριφορά. 

Γενικα κατι πρεπει να γινει με τα σύνορα, τωρα σκεφτομαι την Αγγλια που το πλανο τους ειναι να αποκτήσει ανοσία αγέλης ο πληθυσμός, αρα να αρρωστήσουν αρκετα εκατομμύρια (και να πεθάνουν αρκετες χιλιάδες αλλα αυτο μαλλον θεωρειται δευτερον), σε λιγο καιρο εκει εχουν διακοπες Πασχα, τι θα γινει, θα ερθουν εδω οι φοιτητες  ή θα έχουν αντιληφθει απο μονοι τους τη σοβαρότητα κ θα προστατεύσουν τους γονείς τους; 

 

Σημερα διαβαζα τα ακροπλοϊκα νεα, ξεκιναει ενα ταχυπλοο στις Κυκλαδες δρομολογια δοκιμαστικα μεχρι 9 Απριλιου. Τετοια εποχη δεν εχει ταχυπλοα, το πολυ πολυ να βγουν το Πασχα, και μετά συνήθως σταματάνε μέχρι μέσα μαϊου. Αραγε ειχαν ζήτηση; Για να φυγει οποιος μπορει απο την Αθηνα επειδη τα συμβατικά δρομολόγια είναι φουλ; και μάλιστα να ταξιδέψει κάποιος σε κλειστό πλοίο που δεν εχει κατάστρωμα για έξω, ένα μέσω πανδημίας; τι να πω, οι εκπλήξεις δεν εχουν οριο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Γιατί επιλέγω να μην εξεταστώ για τον SARS-CoV-19 και να μείνω σπίτι

 

Εχθές, Παρασκευή 13 Μαρτίου, τρεις συνάδελφοι βρέθηκαν θετικοί για τον κορωνοϊό. Ως στενή επαφή δύο εξ αυτών, δέχθηκα το αναμενόμενο τηλεφώνημα από τον ΕΟΔΥ. Δήλωσα ασυμπτωματική, όπως παραμένω και μέχρι αυτή την ώρα. Μου ζητήθηκε να παραμείνω σε απομόνωση στο σπίτι μου για τις επόμενες 14 ημέρες. Μπορώ δηλαδή να ξαναβγώ από το σπίτι την Παρασκευή 27 Μαρτίου.

Καθώς μετά την ενημέρωσή μας για τα κρούσματα (με αποστολή σχετικού μέιλ από την εταιρεία) πολλοί συνάδελφοι ζήτησαν να εξεταστούν, η εταιρεία προθυμοποιήθηκε να πράξει τα δέοντα. Μια σειρά συναδέλφων κλήθηκε να εξεταστεί, πιθανότατα θα υπάρξει συνέχεια.

 

Προσωπικά επιλέγω να μην εξεταστώ διότι στην παρούσα φάση της επιδημίας, ένα ακόμη θετικό κρούσμα δεν έχει καμμιά σημασία. Αντιθέτως, έχει σημασία να κάνουμε οικονομία υλικών και δυνάμεων.

Ας τα δούμε αναλυτικά.

1. Αν εξεταστώ υπάρχουν δύο πιθανότητες: η εξέτασή μου να είναι αρνητική ή θετική.

Εφόσον είμαι ασυμπτωματική, μια αρνητική απάντηση δεν σημαίνει τίποτε (μπορεί αν εξεταζόμουν μεθαύριο να έβγαινε θετική, καθώς ο ιός θα είχε περισσότερο χρόνο να πολλαπλασιαστεί). Με άλλα λόγια, ένα αρνητικό τεστ θα μου έδινε μια αίσθηση ασφάλειας που πιθανότατα θα ήταν ψεύτικη.

Αν η εξέτασή μου αποδεικνυόταν θετική, και πάλι δεν θα σήμαινε τίποτε! Ενας άγνωστος, μεγάλος κατά τα φαινόμενα αριθμός ατόμων, περνά την ίωση τόσο ήπια που ούτε το καταλαβαίνει. Αυτό συμβαίνει μέχρι αυτή τη στιγμή με τους συναδέλφους που βρέθηκαν θετικοί: είναι ασυμπτωματικοί και ελπίζουμε και ευχόμαστε ότι έτσι θα παραμείνουν. (Σημειωτέων, τα δείγματά τους ελήφθησαν την περασμένη Τρίτη, άρα ήταν και παραμένουν ασυμπτωματικοί για τουλάχιστον 5 ημέρες. Οι μελέτες δείχνουν ότι ο μέσος όρος επώασης του ιού είναι ένα διάστημα 5,2 ημερών, καθώς όμως υπάρχει διακύμανση το μέγιστο διάστημα επώασης του ιού εκτιμάται σε δύο εβδομάδες)

Και στις δύο όμως περιπτώσεις, θετικού ή αρνητικού τεστ, τίποτε δε θα άλλαζε στην καθημερινότητά μου: οφείλω να μην αφήσω το σπίτι μου πριν τις 27 Μαρτίου και να μην έχω καμμιά επαφή με άλλους ανθρώπους, πράγμα που σκοπεύω να τηρήσω απολύτως!

Ξέρω τι θα με ρωτήσετε: «και αν στο μεταξύ εμφανίσεις συμπτώματα»; Αυτό πιθανότατα θα σημαίνει ότι είμαι θετική (οπότε θα έχω την απάντηση χωρίς να χρειαστεί η εξέταση!). Σε αυτή την περίπτωση θα ακολουθήσω τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, του οποίου τη βοήθεια θα ζητήσω μόνο αν τα συμπτώματά μου είναι τέτοια που απαιτούν νοσηλεία, όπως κακουχία και δύσπνοια (πράγμα που προφανώς απεύχομαι).2.

Πηγή : ΤΟ ΒΗΜΑ - Ιωάννα Σουφλέρη

 

Εγώ έχω την εξής απορία: αν ο ένας είναι ο ασυμπτωματικος χωρίς επιβεβαίωση που λες και μένει σπίτι, δεν βγαίνει ούτε ο άλλος σύζυγος για ψώνια πχ; κι αν βγαίνει, πώς ξέρουμε ότι δεν είναι κι εκείνος ασυμπτωματικος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ έχω την εξής απορία: αν ο ένας είναι ο ασυμπτωματικος χωρίς επιβεβαίωση που λες και μένει σπίτι, δεν βγαίνει ούτε ο άλλος σύζυγος για ψώνια πχ; κι αν βγαίνει, πώς ξέρουμε ότι δεν είναι κι εκείνος ασυμπτωματικος;


Δεν ξέρουμε και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν έχει πια σημασία σε αυτή την φάση. Ο ασυμπτωματικός που θα βγει μια φορά την εβδομάδα για ψώνια, ακόμα κι αν μολύνει κάποιον, δεν είναι αυτός που θα οδηγήσει το σύστημα υγείας σε κατάρρευση, σε αντίθεση με τα χιλιάδες πιθανόν ασυμπτωματικά παιδιά που εξακολουθούν και πηγαίνουν σχολείο στην Αγγλία π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ έχω την εξής απορία: αν ο ένας είναι ο ασυμπτωματικος χωρίς επιβεβαίωση που λες και μένει σπίτι, δεν βγαίνει ούτε ο άλλος σύζυγος για ψώνια πχ; κι αν βγαίνει, πώς ξέρουμε ότι δεν είναι κι εκείνος ασυμπτωματικος;

Σε αυτήν την περίπτωση κατά τη γνώμη μου αν δεν υπάρχει συγγενικό πρόσωπο που να φέρνει τα ψώνια, βάζει μάσκα, πλένει καλά τα χέρια κ προσπαθεί να μην πιάνει πρόσωπο κ κάνει γρήγορα τα ψώνια. Εννοείται ότι να έχει μαζί του κ αντισηπτικό. Εγώ κορίτσια έχω αποφασίσει να μείνω τελείως μέσα με τα παιδιά μου. Ο άντρας μου μόνο βγαίνει γιατί δουλεύει κ να κάνει κ τα ψώνια. Πιστεύω ότι θα έπρεπε όλοι να φέρονται με παρόμοιο τρόπο κ όχι να κάνουμε τους ψευτομαγκες όπως έχω δει στην τηλεόραση κ όπως έχω ακούσει ότι δεν φοβόμαστε τον ιό κ συνεχίζουμε κανονικά τη ζωή μας. Ας σκεφτόμαστε λίγο κ τον συνάνθρωπο μας τον ηλικιωμένο η με προβλήματα υγείας. Για αυτούς που δεν μπορούν χωρίς το έξω ναι να βγαίνουν για λίγο αλλά όχι σε πολυσύχναστα μέρη, μια χαλαρή βόλτα στη φύση κ μέσα! Κ αυτό αν ξέρουν σίγουρα ότι δεν θα υπάρχει συνωστισμός. @Lenia16 νοσηλεύτρια είσαι? Άκουσα ότι γιατροί κ νοσηλευτές θα είναι νύχτα μέρα στα νοσοκομεία.. Χαρά στο κουράγιο τους. Κ ένα μεγάλο μπράβο για το έργο τους!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Σε αυτήν την περίπτωση κατά τη γνώμη μου αν δεν υπάρχει συγγενικό πρόσωπο που να φέρνει τα ψώνια, βάζει μάσκα, πλένει καλά τα χέρια κ προσπαθεί να μην πιάνει πρόσωπο κ κάνει γρήγορα τα ψώνια. Εννοείται ότι να έχει μαζί του κ αντισηπτικό. Εγώ κορίτσια έχω αποφασίσει να μείνω τελείως μέσα με τα παιδιά μου. Ο άντρας μου μόνο βγαίνει γιατί δουλεύει κ να κάνει κ τα ψώνια. Πιστεύω ότι θα έπρεπε όλοι να φέρονται με παρόμοιο τρόπο κ όχι να κάνουμε τους ψευτομαγκες όπως έχω δει στην τηλεόραση κ όπως έχω ακούσει ότι δεν φοβόμαστε τον ιό κ συνεχίζουμε κανονικά τη ζωή μας. Ας σκεφτόμαστε λίγο κ τον συνάνθρωπο μας τον ηλικιωμένο η με προβλήματα υγείας. Για αυτούς που δεν μπορούν χωρίς το έξω ναι να βγαίνουν για λίγο αλλά όχι σε πολυσύχναστα μέρη, μια χαλαρή βόλτα στη φύση κ μέσα! Κ αυτό αν ξέρουν σίγουρα ότι δεν θα υπάρχει συνωστισμός. @Lenia16 νοσηλεύτρια είσαι? Άκουσα ότι γιατροί κ νοσηλευτές θα είναι νύχτα μέρα στα νοσοκομεία.. Χαρά στο κουράγιο τους. Κ ένα μεγάλο μπράβο για το έργο τους!

συμφωνω κ εγω.  παιδια δεν ειναι μονο οι εύπαθεις ομαδες ειναι οι γονεις μας οι συγγενεις μας πανω απο 50 μην ξεχνατε οτι αυτη την στιγμη αναμεσα σε αυτους που ειναι σε κρισιμη κατασταση ειναι κ.ενας ανθρωπος 64 χρονων χωρις κανενα προβλημα υγειας το ειπε εχθες ενας καθηγητης που παρακολουθει το περιστατικο αυτο. αυτο σημαινει οτι ολοι μπορουν να το περασουν βαρια . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, marakiz said:

Σήμερα δεν είδα επίτηδες καθόλου ειδήσεις κι απόλαυσα τις στιγμές στο σπίτι με τα τρία αγόρια μου.

Νομίζω είναι το καλύτερο...ειδήσεις και ίντερνετ..το τι διαβάζεις κ ακούς, δεν ξέρω τι ισχύει από όλα, αλλά και ο πιο ψυχραιμος να είσαι μια κρίση πανικού δεν θέλει κ πολύ να σε πιάσει

..από τη μια θες να ενημερωθείς από την άλλη ψυχοπλακωνεσαι..λέω να μπαίνω να βλέπω ειδήσεις κάθε πρωί για κανένα μισάωρο που είναι λίγο καλύτερη κ η ψυχολογία κ μετά την άλλη μέρα ξανά.. εξάλλου ότι και να ακούσω τα μέτρα πρόληψης που πρέπει τα έχω πάρει, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

.λέω να μπαίνω να βλέπω ειδήσεις κάθε πρωί για κανένα μισάωρο που είναι λίγο καλύτερη κ η ψυχολογία κ μετά την άλλη μέρα ξανά.. εξάλλου ότι και να ακούσω τα μέτρα πρόληψης που πρέπει τα έχω πάρει, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω.

Ααααυτο 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Εγώ έχω την εξής απορία: αν ο ένας είναι ο ασυμπτωματικος χωρίς επιβεβαίωση που λες και μένει σπίτι, δεν βγαίνει ούτε ο άλλος σύζυγος για ψώνια πχ; κι αν βγαίνει, πώς ξέρουμε ότι δεν είναι κι εκείνος ασυμπτωματικος;

Κανονικά πρέπει αντιμετωπίζεται σαν να έχει εκτεθεί στον ιο κ να απομονώνεται, ομως οσο αυξάνονται τα κρούσματα αυτο θα γινεται δυσλειτουργικό υποθετω κ γι αυτο πρεπει  ολοι να προσεχουμε τις κινησεις μας, αφου ειναι δεδομενο οτι φορεις εν αγνοια τους κινούνται αναμεσα μας. Στα μικρα μερη οργανώνονται εθελοντικές ομαδες για μεταφορά τροφίμων σε ευπαθείς ομάδες. Γενικά είναι η πρώτη κ ελπίζω τελευταία φορά που νιώθω ότι οποίος ζει στην επαρχία είναι τυχερός. πρόσβαση σε νοσοκομεία δεν έχει, αλλά σε λίγο δεν θα εχει κανενας, τουλ ομως ειναι πιο απλο να βρει καποιον να τον βοηθησει κ εχει κ χωρο να βγει να παρει λιγο αερα μακρια απο κοσμο. 

 

 

Παντως εγω χωρις ενημερωση δεν μπορω. Νιωθω οτι δεν έχω τον έλεγχο της κατάστασης. Με εκνευρίζει που δεν αναφέρουν τη γεωγραφική διασπορά στις επίσημες  ενημερωσεις. Φαντάζομαι ότι το κάνουν για να μην επαναπαύονται καποιοι οτι δεν υπαρχουν επιβεβαιωμένα κρούσματα στην περιοχη τους, αφου ολοι το ιδιο πρεπει να προσεχουμε. Αλλα μου δημιουργει ενα κενο πληροφόρησης που δεν μ αρεσει. Σταματησα ομως να κοιταω καθε λιγο τις ειδησεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Με εκνευρίζει που δεν αναφέρουν τη γεωγραφική διασπορά στις επίσημες  ενημερωσεις.

Μέχρι προσφάτως δεν το έκαναν, αλλά στο διαδίκτυο εδώ και 2-3 μέρες υπάρχουν οι πόλεις στις οποίες βρεθηκαν τα κρούσματα. Δεν θυμάμαι αν είναι από επίσημη ανακοίνωση αλλά αναφέρονται οι νομοι και ο αριθμός των κρουσμάτων. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Μέχρι προσφάτως δεν το έκαναν, αλλά στο διαδίκτυο εδώ και 2-3 μέρες υπάρχουν οι πόλεις στις οποίες βρεθηκαν τα κρούσματα. Δεν θυμάμαι αν είναι από επίσημη ανακοίνωση αλλά αναφέρονται οι νομοι και ο αριθμός των κρουσμάτων. 

Από επίσημη ανακοίνωση δεν είναι πάντα. Χθες το δελτίο τύπου του εοδυ δεν το ανεφερε. απο δω κ απο κει τα βρισκεις απο την ερευνα των δημοςιογραφων αλλα θελει ψαξιμο κ δεν εχω τοσο χρονο! η επίσημη γραμμη παντως καταλαβα οτι ειναι να μην δίνεται εμφαση σε αυτην την πληροφορία. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Γενικα κατι πρεπει να γινει με τα σύνορα, τωρα σκεφτομαι την Αγγλια που το πλανο τους ειναι να αποκτήσει ανοσία αγέλης ο πληθυσμός, αρα να αρρωστήσουν αρκετα εκατομμύρια (και να πεθάνουν αρκετες χιλιάδες αλλα αυτο μαλλον θεωρειται δευτερον), σε λιγο καιρο εκει εχουν διακοπες Πασχα, τι θα γινει, θα ερθουν εδω οι φοιτητες  ή θα έχουν αντιληφθει απο μονοι τους τη σοβαρότητα κ θα προστατεύσουν τους γονείς τους; 

 

Σημερα διαβαζα τα ακροπλοϊκα νεα, ξεκιναει ενα ταχυπλοο στις Κυκλαδες δρομολογια δοκιμαστικα μεχρι 9 Απριλιου. Τετοια εποχη δεν εχει ταχυπλοα, το πολυ πολυ να βγουν το Πασχα, και μετά συνήθως σταματάνε μέχρι μέσα μαϊου. Αραγε ειχαν ζήτηση; Για να φυγει οποιος μπορει απο την Αθηνα επειδη τα συμβατικά δρομολόγια είναι φουλ; και μάλιστα να ταξιδέψει κάποιος σε κλειστό πλοίο που δεν εχει κατάστρωμα για έξω, ένα μέσω πανδημίας; τι να πω, οι εκπλήξεις δεν εχουν οριο. 

 

Xτες το πρωί σταμάτησα σε βενζινάδικο και βλέπω ουρά 20 αυτοκίνητα. Σκέφτομαι "έχει πλάκα να αδειάζουμε και τα βενζινάδικα τώρα". Μπαίνω μέσα, καταλαβαίνω η ουρά είναι για το πλυντήριο. Ρωτάω το παληκάρι που μου έβαζε βενζίνη τι συμβαίνει, μου λέει ότι από την Πέμπτη γίνεται αυτό, ο κόσμος καθαρίζει τα αμάξια του και φεύγει για το χωριό του.

Από τη μία, μου φαίνεται απίστευτη βλακεία, γιατί επιταχύνεις τη διασπορά. Από την άλλη, αν μιλάμε για το δικό σου σπίτι στο χωριό, και έχει κλείσει η επιχείρησή σου, έχει μία λογική, γιατί στο χωριό πιθανότατα έχεις ένα κήπο να πάιξει το παιδί, και φύση να το πας μια βόλτα σαν άνθρωπος, ενώ σε πολυκατοικία, ή θα καταλήξεις στο τρελοκομείο ή θα ρισκάρεις να βρεθείς κοντά με άλλο κόσμο. Τώρα, αν το κάνει κόσμος γιατί φαντάζεται πως στο χωριό θα πάει ελεύθερα στην ταβέρνα, δεν ξέρω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Από την άλλη, αν μιλάμε για το δικό σου σπίτι στο χωριό, και έχει κλείσει η επιχείρησή σου, έχει μία λογική, γιατί στο χωριό πιθανότατα έχεις ένα κήπο να πάιξει το παιδί, και φύση να το πας μια βόλτα σαν άνθρωπος, ενώ σε πολυκατοικία, ή θα καταλήξεις στο τρελοκομείο ή θα ρισκάρεις να βρεθείς κοντά με άλλο κόσμο. Τώρα, αν το κάνει κόσμος γιατί φαντάζεται πως στο χωριό θα πάει ελεύθερα στην ταβέρνα, δεν ξέρω.

Αν είναι να πάρεις το ΙΧ σου, να πας στο χωριό, να εφοδιαστείς κ να κλειστείς σπίτι κ να βγαίνεις στο βουνό, προφανώς και είναι πολύ καλή ιδέα. Αν πάρεις δημόσιο μεταφορικό μέσο, ενισχύεις παραπάνω τη διασπορά, αλλά και πάλι αν είναι να πας κάπου πιο αραιοκατοικημένα και μικρότερες επαφες, ίσως είναι κάποιο κέρδος. όμως δεν το είδαν όλοι έτσι, μάλλον για διακοπές το σκέφτηκαν. Κι οι φοιτητές στην αρχή ήρθαν, βγήκαν στα μπαρ να βρουν τους φίλους τους. Εδω σ εμάς πανικοβλήθηκαν οι καταστηματάρχες κ άρχισαν να κλείνουν μόνοι τους πριν από την εντολή! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν είναι να πάρεις το ΙΧ σου, να πας στο χωριό, να εφοδιαστείς κ να κλειστείς σπίτι κ να βγαίνεις στο βουνό, προφανώς και είναι πολύ καλή ιδέα. Αν πάρεις δημόσιο μεταφορικό μέσο, ενισχύεις παραπάνω τη διασπορά, αλλά και πάλι αν είναι να πας κάπου πιο αραιοκατοικημένα και μικρότερες επαφες, ίσως είναι κάποιο κέρδος. όμως δεν το είδαν όλοι έτσι, μάλλον για διακοπές το σκέφτηκαν. Κι οι φοιτητές στην αρχή ήρθαν, βγήκαν στα μπαρ να βρουν τους φίλους τους. Εδω σ εμάς πανικοβλήθηκαν οι καταστηματάρχες κ άρχισαν να κλείνουν μόνοι τους πριν από την εντολή! 

 

Ειδικά τα νησιά θα είναι το μεγάλο πρόβλημα φαντάζομαι. Επειδή είμαι από νησί, δεν έχουμε πια σπίτι, οπότε δεν τίθεται θέμα, αλλά είμαι σίγουρη ότι όσες θείες μου έχουν απομείνει, ξαδέρφια κλπ που μένουν Αθήνα το σκέφτονται να πάνε, αλλά πώς; Ούτε μπορεί η θεία ετών 80 να καθήσει στο κατάστρωμα 10 ώρες μακριά από κόσμο, ούτε είναι λαμπρή ιδέα να μπει σε αεροπλάνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ειδικά τα νησιά θα είναι το μεγάλο πρόβλημα φαντάζομαι. Επειδή είμαι από νησί, δεν έχουμε πια σπίτι, οπότε δεν τίθεται θέμα, αλλά είμαι σίγουρη ότι όσες θείες μου έχουν απομείνει, ξαδέρφια κλπ που μένουν Αθήνα το σκέφτονται να πάνε, αλλά πώς; Ούτε μπορεί η θεία ετών 80 να καθήσει στο κατάστρωμα 10 ώρες μακριά από κόσμο, ούτε είναι λαμπρή ιδέα να μπει σε αεροπλάνο. 

Είναι επίφοβο κ δεν εγγυάται κ κανείς ότι στο κατάστρωμα δεν έχει κοσμο, σιγουρα θα θες κ τουαλετα, ειναι κ η μετακινηση στο λιμανι, ειναι μεγαλο ρισκο το ταξιδι. Όσοι πρόλαβαν πριν από 5 μέρες ίσως τη γλίτωσαν αλλά κ πάλι στα σαλόνια με τοσο κοσμο δεν ξερεις τι κυκλοφορούσε. Κ ειναι κ το θεμα οτι αν τυχον κολλήσεις κατι, απο το νησι δεν σώζεται. Οι αεροδιακομιδές με το ΕΚΑΒ ειναι δυσκολες τον καλο καιρο, οι νησιώτες εχουν ασφαλεια για ιδιωτική διακομιδή κ πολλές φορές γίνεται μεταφορά με το λιμενικό αν είναι κάτι επείγον, τώρα όμως δεν θα μπορει να γινει αυτο με τα μετρα υγιεινης που απαιτούνται, αρα αν εκδηλώσει καποιος κατι που δεν μπορει να αντιμετωπιστεί στις τοπικές δομές υγείας, είναι μάλλον καταδικασμένος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...