Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

γενικά από ποια ηλικία δεν ανησυχουμε για ατυχηματα απο πτώσεις; πχ στο σπίτι που ανησυχώ όταν τραβάει τις καρεκλες, μηπως τις τουμπαρει κ πεσει πισω κ τον πλακώσουν, ειμαι υπερβολικη;

Νομίζω πως δε θα πάψουμε ποτέ... :Ρ όσο μεγαλώνουν κάνουν όλο και πιο ριψοκίνδυνα πράγματα.. απλά κάποια στιγμή αποδεχεσαι πως δεν μπορείς να είσαι πάντα δίπλα τους. Πάντως κι εγώ σαν γνήσια ελληνίδα μάνα πιάνω τον εαυτό μου να λέει περιττά "πρόσεχε " και όσο και να προσπαθώ να τα αποφυγω το έχω στο dna μου. :)

Θελω να πιστεύω οτι ελλατωνονται όταν το παιδί είναι σε θέση να γνωρίζει το τι είναι επικίνδυνο και τι όχι και να μπορεί να ελέγξει καλύτερα τις κινήσεις του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 259
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όντως από αυτά που διαβαζω, καταλαβαίνω ότι τον παρακολουθούμε στενά. Όχι με τη λογική του μηνκ του προσεχε. αυτα μπορει κ να μην τα εχουμε πει ποτε. αλλα δεν τον αφήνουμε εκτός οπτικού πεδίου ούτε στο σπίτι. είμαστε κ οι δυο από το μεσημέρι κ μετα κ ετσι εκ των πραγματων καποιος τον παρατηρεί. Οταν ημουν μονη τα πρωινα πηγαινα τουαλετα προφανως, άλλες συνήθως με ακολουθούσε. Είναι κ μικρό το σπίτι, σε εχει κ περιθωρια να απομακρυνθεί. δηλαδη δεν ειναι οτι τρεχουμε ολη την ωρα πισω του, απλως υπαρχει οπτικη επαφη. αυτο δηλαδη το να ανεβει κρυφα σε μια καρεκλα να πιασει κατι, δεν μπορω να φανταστω σκηνικο να το κανει γιατι απλουστατα καποιος θα τον βλεπει. 

 

Εξω ειναι η αληθεια οτθ ο αντρας μου φοβαται κ ειναι περιεργο γιατι ο ιδιος ηταν πολυ σκληρο κ ατίθασο παιδι με παρα πολλα ατυχηματα κ επισης υποτιθεται οτι ειναι της σκληραγωγησης κ της ανεξαρτησίας. αλλα στην πραξη φοβαται κ βασικα δεν του αρεσει η αμέλεια. η δικη μας αμέλεια. οχι μονο στο παιδι, γρνικα ειναι τυπος που δν τ αρεσει να γινονται ζημιές κ απροσεξίες αλλα καπου το παρατραβάει. αν παμε καπου με μεγαλα παιδακια πιυ παιζουν μπαλα ή κυνηγητό ή πατίνια κλπ θελει να φυγουμε μηπως κατα λαθος χτυπησει ο δικος μας. αυτο ειναι μια υπερβολη. τετοια εκαναν οι δικοι μου γονεις κ βγηκα φοβισμένη κ ντροπαλή κ τα κατακρίνει αλλα γινεται χειροτερος κ δεν το καταλαβαινει. κ για τις παιδικές καταλαβαινω το σκεπτικό του, δεν του αρεσουν τα πλαστικά παιχνιδια ή τα ψεύτικα δάπεδα αλλα δεν γινετσι να το αποφευγουμε. ενταξει σε παιδότοπο δεν θα πλήρωνα να παμε αλλα στην παιδικη που τωρα μας την ανακαίνισαν κ ειναι αρκετα καλη, δεν γινεται να μην πηγαινουμε. Εξαλλου τα πρωινα με την νταντα ειναι στην εξοχη, σ/κ κανουμε εκδρομες, τα απογευματα πρεπει να βγαινει στην παιδικη κ αν δαν θελει εκει ος ας μην ερχεται! 

 

Αναπτυξιολογο δεν θελω ακομα. Δεν μ αρεσει η λογικη να τρεχω τα παιδια σε γιατρους λες κ ειναι ρομπότ προγραμματισμένα να κανουν τα ιδια. αλλο να ειχε θέματα σίτισης ή κινησης ή αισθητηριακα. Ωριλα για να αποκλείσουμε κατι παθολογικό, ειναι αλλο θεμα. τα υπολοιπα πιςτευυω απλα ειναι τομεις που δε. δουλεύτηκαν απο εμας, ή απορροφήθηκε ισως καποια ενεργεια σε αλλες δεξιοτητες που ανέπτυξε νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου δεν θα καθυστερούσα ούτε την επίσκεψη σε αναπτυξιολογο.

Στο έχω αναφέρει πάλι , ότι μπορεί τα «αγόρια να αργούν» σε ομιλία , αλλά θα έπρεπε να βλέπεις ανάπτυξη στο λόγο. 

Προσωπικα θεωρώ ότι μια πρώιμη παρέμβαση πάντα βοηθάει, εφόσον κάποια ορόσημα δεν έχουν κατακτηθεί. 

Παλαμακια ; 

Δεν χαίρεταει ; 

Είναι δεκτικός μόνο σε ενήλικες; 

Και ομιλία να είχε κατακτήσει , αυτά  και μόνο αρκούν για να σε κινητοποιήσουν . 

Δεν είναι θέμα πίεσης - απλώς ΑΝ όντως υπάρχει οτιδήποτε από πίσω , όσο νωρίτερα δουλευτεί τόσο καλύτερα.  

Μενεις σε νησί και δεν είναι εύκολο να πεταχτείς σε έναν αναπτυξιολογο ανα πάσα στιγμή για παράδειγμα . 

Δεν σου λέω ότι υπάρχει θέμα , αλλά αφού δεν είσαι «right on track» γιατί να μην το ψάξεις από τώρα ;; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Εγώ στη θέση σου δεν θα καθυστερούσα ούτε την επίσκεψη σε αναπτυξιολογο.

Στο έχω αναφέρει πάλι , ότι μπορεί τα «αγόρια να αργούν» σε ομιλία , αλλά θα έπρεπε να βλέπεις ανάπτυξη στο λόγο. 

Προσωπικα θεωρώ ότι μια πρώιμη παρέμβαση πάντα βοηθάει, εφόσον κάποια ορόσημα δεν έχουν κατακτηθεί. 

Παλαμακια ; 

Δεν χαίρεταει ; 

Είναι δεκτικός μόνο σε ενήλικες; 

Και ομιλία να είχε κατακτήσει , αυτά  και μόνο αρκούν για να σε κινητοποιήσουν . 

Δεν είναι θέμα πίεσης - απλώς ΑΝ όντως υπάρχει οτιδήποτε από πίσω , όσο νωρίτερα δουλευτεί τόσο καλύτερα.  

Μενεις σε νησί και δεν είναι εύκολο να πεταχτείς σε έναν αναπτυξιολογο ανα πάσα στιγμή για παράδειγμα . 

Δεν σου λέω ότι υπάρχει θέμα , αλλά αφού δεν είσαι «right on track» γιατί να μην το ψάξεις από τώρα ;; 

 

Επειδή έχω καταλαβει οτι εχεις καποιες ειδικες γνωσεις για το θεμα, να σε ρωτησω. περα απο την ομιλια, τα παλαμάκια κ ο χαιρετισμός, που επι της ουσιας δεν του τα εχουμε μαθει, τι θα μπορουσαν να δειχνουν, σε ενα παιδι που μιμειται κινηςεις γενικα κ εχει καλη λεπτη κινητικότητα κ κσλο συντονισμό χεριου κ ματιού, οπως καταλαβαινω απο τα παιχνιδια που παιζει; ειναι ενδείξεις  αυτισμού; γιατι σε μια φαση που δεν εδειχνε με το δαχτυλο κ επιμέναμε στην παιδιατρο γέλασε κ ειπε να μην ανησυχουμε για αυτισμό. Θα την ρωτησω ξανα προφανως, εχουμε συντομα ραντεβου. Αλλα εγω αυτα πιο πολυ σε ελλιπή κοινωνικοποιηση θα τα απέδιδα. εκτος του οτι δεν εχω ασχοληθει να του τα μαθω, μονο κατα καιρους το θυμαμαι οτι πρεπει κ το κανω κ μετα απο καποιες μερες το αφηνω παλι. 

 

Για τον αναπτυξιολογο η επιφυλαξη μου ειναι οτι δεν θελω να καταλαβει το παιδι οτι θπαρχει κατι που μας προβληματιζει. αν το πει η παιδίατρος προφανως θα παμε, αλλα για να φυγει η δικη μου ανησυχια να φορτώσω το παιδι με ενα βαρος, μου φαινεται ασχημο. τωρα πια καταλαβαινει κ πολλα, σιγουρα θα καταλαβει οτι μιλαμε γι αυτον κ ειναι προφανως πιο λεπτο θεμα απο τον ωριλα ή μια εξεταση αιματος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή έχω καταλαβει οτι εχεις καποιες ειδικες γνωσεις για το θεμα, να σε ρωτησω. περα απο την ομιλια, τα παλαμάκια κ ο χαιρετισμός, που επι της ουσιας δεν του τα εχουμε μαθει, τι θα μπορουσαν να δειχνουν, σε ενα παιδι που μιμειται κινηςεις γενικα κ εχει καλη λεπτη κινητικότητα κ κσλο συντονισμό χεριου κ ματιού, οπως καταλαβαινω απο τα παιχνιδια που παιζει; ειναι ενδείξεις  αυτισμού; γιατι σε μια φαση που δεν εδειχνε με το δαχτυλο κ επιμέναμε στην παιδιατρο γέλασε κ ειπε να μην ανησυχουμε για αυτισμό. Θα την ρωτησω ξανα προφανως, εχουμε συντομα ραντεβου. Αλλα εγω αυτα πιο πολυ σε ελλιπή κοινωνικοποιηση θα τα απέδιδα. εκτος του οτι δεν εχω ασχοληθει να του τα μαθω, μονο κατα καιρους το θυμαμαι οτι πρεπει κ το κανω κ μετα απο καποιες μερες το αφηνω παλι. 

 

Για τον αναπτυξιολογο η επιφυλαξη μου ειναι οτι δεν θελω να καταλαβει το παιδι οτι θπαρχει κατι που μας προβληματιζει. αν το πει η παιδίατρος προφανως θα παμε, αλλα για να φυγει η δικη μου ανησυχια να φορτώσω το παιδι με ενα βαρος, μου φαινεται ασχημο. τωρα πια καταλαβαινει κ πολλα, σιγουρα θα καταλαβει οτι μιλαμε γι αυτον κ ειναι προφανως πιο λεπτο θεμα απο τον ωριλα ή μια εξεταση αιματος. 

Υπάρχουν και άλλες διαταραχές εκτός από τον αυτισμό . 

Σαφως ένα παιδί δεν είναι πειραματόζωο , αλλά εν ετει 2019 , προτιμώ να ψάξω κάτι παραπάνω παρά να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για κάτι που με προβλημάτιζε αλλά το «αφησα». 

Δηλαδή αν πρέπει να πάτε τελικά σε αναπτυξιολογο , αυτό που σε νοιάζει πιο πολύ είναι μην το παιδί ενοχληθεί από την εξέταση; 

Διότι η εξέταση είναι σε στυλ παιχνιδιού ξέρεις :) 

Και δεν είναι θέμα «μαθαίνω κάτι στο παιδί» τα παλαμακια - το τραγούδι «χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ» δεν το έχετε πει ποτέ ; Δεν σου αντιγράφει τις κινήσεις ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

πάτε τελικά σε αναπτυξιολογο , αυτό που σε νοιάζει πιο πολύ είναι μην το παιδί ενοχληθεί από την εξέταση; 

Διότι η εξέταση είναι σε στυλ παιχνιδιού ξέρεις :) 

πέραν του ότι δεν μπορώ να φανταστω το παιδι μου να παιζει σε αγνωστο χωρο με εναν αγνωστο, με φοβίζει η ιδεα μηπως δημιουργήσω αγχος κ μπλοκαρει κ αγχωθει για κατι. μην του περασει απο το μυαλο οτι κατι παει στραβα. 

Just now, Macgyver είπε:

δεν είναι θέμα «μαθαίνω κάτι στο παιδί» τα παλαμακια - το τραγούδι «χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ» δεν το έχετε πει ποτέ ; Δεν σου αντιγράφει τις κινήσεις ;;;

ναι συχνα το λεμε. αλλα δεν αντιγράφει κινησεις οταν του κανω παντομίμα στα τραγουδια. κουναει τα δικα μου χερια για να τις κανω. οπως στην αρχη που δεν εδειχνε κ επαιρνε το δικο νας δαχτυλο γθα να δειξει. κινησεις γενικα ομως μιμειται πχ βούρτσισμα δοντιών, χτενισμα (οχι με επιτυχια) ή κ πιο απλα οταν βαζω κατι σε συρταρια ερχεται κ βαζει κ αυτος πραγματα ή μιμειται πώς βαζουμε πλυντηριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

πέραν του ότι δεν μπορώ να φανταστω το παιδι μου να παιζει σε αγνωστο χωρο με εναν αγνωστο, με φοβίζει η ιδεα μηπως δημιουργήσω αγχος κ μπλοκαρει κ αγχωθει για κατι. μην του περασει απο το μυαλο οτι κατι παει στραβα. 

ναι συχνα το λεμε. αλλα δεν αντιγράφει κινησεις οταν του κανω παντομίμα στα τραγουδια. κουναει τα δικα μου χερια για να τις κανω. οπως στην αρχη που δεν εδειχνε κ επαιρνε το δικο νας δαχτυλο γθα να δειξει. κινησεις γενικα ομως μιμειται πχ βούρτσισμα δοντιών, χτενισμα (οχι με επιτυχια) ή κ πιο απλα οταν βαζω κατι σε συρταρια ερχεται κ βαζει κ αυτος πραγματα ή μιμειται πώς βαζουμε πλυντηριο.

Μα δεν θα είναι μόνο του!!! Στην αγκαλιά σου θα βρίσκεται ! 

Μπορεις κάλλιστα να περιμένεις μέχρι τους 24 μήνες . 

Αλλά κάνε καταγραφές όλων των φθόγγων που λέει - αν δεν βλέπεις εξέλιξη , χρειάζεται να παρέχεις κάποιου ειδους υποστήριξη . 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Μα δεν θα είναι μόνο του!!! Στην αγκαλιά σου θα βρίσκεται ! 

Μπορεις κάλλιστα να περιμένεις μέχρι τους 24 μήνες . 

Αλλά κάνε καταγραφές όλων των φθόγγων που λέει - αν δεν βλέπεις εξέλιξη , χρειάζεται να παρέχεις κάποιου ειδους υποστήριξη . 

 

θα ειναι αγκαλια μου θα κλαιει ή θα φωναζει κ θα πρεπει να περπαταμε γυρω γυρω κ αν κατσω θα ξαναφωνάζει. λες να μην το ξερω το σκηνικο; δεν λεω σιγουρα εχουν δει εξισου μη κοινωνικοποιημένα παιδακια κ σιγουρα καπως θα τα χειρίζονται αλλα ολο αυτο μου φαινεται πολυ στρεσογόνο. εδω στην

παιδιατρο παμε οι δυο μας κ παλι ξεχναμε να ρωτησουμε πραγματα απο τις τσιρίδες. Στους 24 μηνες θα ειμαστε Αθηνα γιατι ειναι χριστουγεννα, μπορουμε να ζητήσουμε απο την παιδιατρο να μας στειλει σε δικο της γιατρο. για την ομιλια θα αρχισω να σημειώνω φθόγγους, αυτο ειναι πιο επειγον σιγουρα γιατι δεν μπορω να το αφησω στην ελλιπή κοινωνικοποίηση.αυτο πώς το κανω; σημειώνω φθόγγους ή συλλαβές; σημειώνω κ συνδυασμους δυο κ τριων συλλαβών που τις εκφέρει συνεχομενες σαν λεξεις; σημειώνω κ συχνότητα δλδ ποια λεει πιο συχνα κ πια σπανια;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

θα ειναι αγκαλια μου θα κλαιει ή θα φωναζει κ θα πρεπει να περπαταμε γυρω γυρω κ αν κατσω θα ξαναφωνάζει. λες να μην το ξερω το σκηνικο; δεν λεω σιγουρα εχουν δει εξισου μη κοινωνικοποιημένα παιδακια κ σιγουρα καπως θα τα χειρίζονται αλλα ολο αυτο μου φαινεται πολυ στρεσογόνο. εδω στην

παιδιατρο παμε οι δυο μας κ παλι ξεχναμε να ρωτησουμε πραγματα απο τις τσιρίδες. Στους 24 μηνες θα ειμαστε Αθηνα γιατι ειναι χριστουγεννα, μπορουμε να ζητήσουμε απο την παιδιατρο να μας στειλει σε δικο της γιατρο. για την ομιλια θα αρχισω να σημειώνω φθόγγους, αυτο ειναι πιο επειγον σιγουρα γιατι δεν μπορω να το αφησω στην ελλιπή κοινωνικοποίηση.αυτο πώς το κανω; σημειώνω φθόγγους ή συλλαβές; σημειώνω κ συνδυασμους δυο κ τριων συλλαβών που τις εκφέρει συνεχομενες σαν λεξεις; σημειώνω κ συχνότητα δλδ ποια λεει πιο συχνα κ πια σπανια;

Ναι απλά στους αναπτυξιολογο θα ακόμα και στους ιδιώτες η πιθανότητα να σας κλείσουν ραντεβού 2-3 μήνες μετά είναι πολύ μεγάλη ! Για αυτό σου λέω «κλείσε ραντεβού» .

σημειωνεις φθόγγους, συλλαβές και επαναλήψεις . 

Και φυσικά τυχόν λέξεις .

λεξη για ένα παιδί μπορεί να είναι και μια συλλαβή που χρησιμοποιεί για κάτι συγκεκριμένο ! 

Τη σημειωνεις και αυτή πχ πα για πάπια αν όντως εννοεί την πάπια ! 

Επισης αυτό που περιγράφεις ότι θα κλαίει και θα χτυπιέται , αν δεν είναι απλώς μια φάση και κρατάει πάνω από δυο μήνες , θέλει διερεύνηση :) σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα που ανέφερες πχ ότι δεν χαιρετάει κλπ 

Να ρωτήσω καποια πράγματα κι αν θες απαντάς ; 

1) μήπως κουνάει το κεφαλι του δεξιά αριστερά όπως ένας ενήλικας που θέλει να «ξεπιαστει» ; 

2) εντολες με δυο σκέλη εκτελεί ; 

3) εντολή που του δίνεται πίσω από την πλάτη του χωρίς να σε βλέπει ; 

4) νέα εντολή για κάτι που δεν έχει ξανά ακούσει , την εκτελεί ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

ης αυτό που περιγράφεις ότι θα κλαίει και θα χτυπιέται , αν δεν είναι απλώς μια φάση και κρατάει πάνω από δυο μήνες , θέλει διερεύνηση :) σε συνάρτηση με

στην παιδιατρο κλαιει απο 12 μηνων. συνηθως οχι μολις τη δει αλλα μολις αρχθσει η εξεταση. αν παμε καπου με κοσμο φωναζει αν τον προσεγγίσει καποιος. δλδ στο σουπερμαρκετ δεν φωναζει. αλλα αν τον παρω να παμε στους γειτονες θα φωναζει απο πριν παμε κ αν παμε τελικα θα ειναι αγκαλια μου κ θα φωναζει αν του μιλησουν. αν δεν του μιλησουν θα βρει κατι να παιζει κ μετα θα ασχοληθει μονος του με οποιον θελει. αλλα εμεις δεν παμε κ πουθενα επισκεψη για να τεστάρω αν θα το κανει. στο σχολείο που τον ειχα παρει τον σεπτεμβρη στην αρχη δεν ηθελε να του μιλαει κανεις κ μετα απο καμποση ωρα καθοταν χαλαρα στο γραφειο κ γελουσε εκανε τσα ή πλησίαζε κοσμο μονος του. 

Just now, Macgyver είπε:

 

1) μήπως κουνάει το κεφαλι του δεξιά αριστερά όπως ένας ενήλικας που θέλ

δεν εχω παρατηρησει κατι. βεβαια δεν ειμαι κ τέρας παρατηρητικότητας. 

Just now, Macgyver είπε:

εντολή που του δίνεται πίσω από την πλάτη του χωρίς να σε βλέπει

νομίζω ναι αλλά θα το τσεκάρω 

Just now, Macgyver είπε:

2) εντολες με δυο σκέλη εκτελεί ; 

δεν ειμαι σιγουρη οτι του δινω εντολές με δυο σκέλη. προσπαθω τωρα να φανταστω συμφραζόμενα κ δν μ ερχεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

στην παιδιατρο κλαιει απο 12 μηνων. συνηθως οχι μολις τη δει αλλα μολις αρχθσει η εξεταση. αν παμε καπου με κοσμο φωναζει αν τον προσεγγίσει καποιος. δλδ στο σουπερμαρκετ δεν φωναζει. αλλα αν τον παρω να παμε στους γειτονες θα φωναζει απο πριν παμε κ αν παμε τελικα θα ειναι αγκαλια μου κ θα φωναζει αν του μιλησουν. αν δεν του μιλησουν θα βρει κατι να παιζει κ μετα θα ασχοληθει μονος του με οποιον θελει. αλλα εμεις δεν παμε κ πουθενα επισκεψη για να τεστάρω αν θα το κανει. στο σχολείο που τον ειχα παρει τον σεπτεμβρη στην αρχη δεν ηθελε να του μιλαει κανεις κ μετα απο καμποση ωρα καθοταν χαλαρα στο γραφειο κ γελουσε εκανε τσα ή πλησίαζε κοσμο μονος του. 

δεν εχω παρατηρησει κατι. βεβαια δεν ειμαι κ τέρας παρατηρητικότητας. 

νομίζω ναι αλλά θα το τσεκάρω 

 

Just now, Έσπερος είπε:

στην παιδιατρο κλαιει απο 12 μηνων. συνηθως οχι μολις τη δει αλλα μολις αρχθσει η εξεταση. αν παμε καπου με κοσμο φωναζει αν τον προσεγγίσει καποιος. δλδ στο σουπερμαρκετ δεν φωναζει. αλλα αν τον παρω να παμε στους γειτονες θα φωναζει απο πριν παμε κ αν παμε τελικα θα ειναι αγκαλια μου κ θα φωναζει αν του μιλησουν. αν δεν του μιλησουν θα βρει κατι να παιζει κ μετα θα ασχοληθει μονος του με οποιον θελει. αλλα εμεις δεν παμε κ πουθενα επισκεψη για να τεστάρω αν θα το κανει. στο σχολείο που τον ειχα παρει τον σεπτεμβρη στην αρχη δεν ηθελε να του μιλαει κανεις κ μετα απο καμποση ωρα καθοταν χαλαρα στο γραφειο κ γελουσε εκανε τσα ή πλησίαζε κοσμο μονος του. 

δεν εχω παρατηρησει κατι. βεβαια δεν ειμαι κ τέρας παρατηρητικότητας. 

νομίζω ναι αλλά θα το τσεκάρω 

Μπορεί να μην συμπαθεί τους γείτονες :) 

αλλα κάνε τεστ γενικά με κόσμο , επισκέψεις κλπ . 

Αυξάνεις λίγο την παρατηρητικότητα σου και βλέποντας και κάνοντας :) 

χωρις καμία πίεση στο παιδί προφανώς - δεδομένου ότι δεν σου αρέσει κιολας να πιέζεις . Μια καταγραφή θα βοηθήσει πολύ και την παιδίατρο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

4) νέα εντολή για κάτι που δεν έχει ξανά ακούσει , την εκτελεί ;

κατα καιρους εκπλήσσομαι με κατι που διαπιστώνω οτι καταλαβε κ δεν το περιμενα οποτε λογικα θα ειναι κ εντολές που ακουει πρωτη φορα. 

 

Γενικα επειδη άργησα να συνειδητοποιήσω οτι καταλαβαινει τι του λεω (οχι αργησε να μου δειξει, εγω θεωρουσα οτι δεν καταλάβαινε) πιστευω οτι εχω αμελήσει καποια κομματια της επικκινωνιας. πχ τωρα συνειδητοποησα οτι ποτε δεν εχω πει καλημερα καληνύχτα κ παμε για υπνο. ευτυχως τα λεει ο αντρας μου. το οτι ειναι ωρα υπνου το σηματοδοτώ ακομα με ενα χαρακτηριστικό νανουρισμα. γι αυτο λεω οτι κατι εχω κανει πολυ λαθος στον τομεα αυτο. κατα καιρους μιλαω ακατάπαυστα αλλα απο την αισθηση οτι πρεοει να μιλαω για να ακουει το παιδι, οχι για να αλληλεπιδρούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κατα καιρους εκπλήσσομαι με κατι που διαπιστώνω οτι καταλαβε κ δεν το περιμενα οποτε λογικα θα ειναι κ εντολές που ακουει πρωτη φορα. 

 

Γενικα επειδη άργησα να συνειδητοποιήσω οτι καταλαβαινει τι του λεω (οχι αργησε να μου δειξει, εγω θεωρουσα οτι δεν καταλάβαινε) πιστευω οτι εχω αμελήσει καποια κομματια της επικκινωνιας. πχ τωρα συνειδητοποησα οτι ποτε δεν εχω πει καλημερα καληνύχτα κ παμε για υπνο. ευτυχως τα λεει ο αντρας μου. το οτι ειναι ωρα υπνου το σηματοδοτώ ακομα με ενα χαρακτηριστικό νανουρισμα. γι αυτο λεω οτι κατι εχω κανει πολυ λαθος στον τομεα αυτο. κατα καιρους μιλαω ακατάπαυστα αλλα απο την αισθηση οτι πρεοει να μιλαω για να ακουει το παιδι, οχι για να αλληλεπιδρούμε. 

Δεν είσαι πολύ λάθος :) είσαι νέα μαμά :) κι εγώ εκανα παρόμοια πράγματα :) κι αναρωτιόμουν γιατί δεν λέει καλημέρα το παιδί και λέει γεια σου πρωινιάτικα χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Μπορεί να μην συμπαθεί τους γείτονες :) 

ειμαι σιγουρη γιατι η γειτονισσα τον εχρι αρπάξει μια δυο φορες αγκαλια κ ειναι κ της λογικής οτι τα παιδια χειρίζονται κ να μην τον εχω κολλημενο πανω μου κλπ κ οποτε πηγαινα με πίεζε να μην τον εχω αγκαλια κ επεφτε πανω του για να του τραβηξει την προσοχη κλπ. οποτε αναμενόμενο να κη θελει να την βλεπει. τωρα για επισξεψεις, δεν έχουμε εδώ κ κανέναν για να πάμε. ολοι οι γνωστοί μας εχουν αλλα προγραμματα. πρεπει να προσεγγίσω καποιους γονεις που ξερω κ να αυτοπροσκληθω διακριτικα αφου πρωτα εξηγησω στον αντρα μου οτι εκεινος εχει κανει το παιδι αντικοινωνικό με τα κολλήματα του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ειμαι σιγουρη γιατι η γειτονισσα τον εχρι αρπάξει μια δυο φορες αγκαλια κ ειναι κ της λογικής οτι τα παιδια χειρίζονται κ να μην τον εχω κολλημενο πανω μου κλπ κ οποτε πηγαινα με πίεζε να μην τον εχω αγκαλια κ επεφτε πανω του για να του τραβηξει την προσοχη κλπ. οποτε αναμενόμενο να κη θελει να την βλεπει. τωρα για επισξεψεις, δεν έχουμε εδώ κ κανέναν για να πάμε. ολοι οι γνωστοί μας εχουν αλλα προγραμματα. πρεπει να προσεγγίσω καποιους γονεις που ξερω κ να αυτοπροσκληθω διακριτικα αφου πρωτα εξηγησω στον αντρα μου οτι εκεινος εχει κανει το παιδι αντικοινωνικό με τα κολλήματα του. 

Εγώ δεν βλέπω αντικοινωνικό παιδί :) λίγο πεισματάρικο είναι :) καλά να πάθει η γειτόνισσα ..... 

Επισκέψεις μπορείς να κανεις και σε μαγαζιά πχ να περάσεις από την γνωστή σου που έχει μαγαζί με ρούχα να πεις ένα γεια (παράδειγμα ) . 

Επίσης: να μην επιτρέπεις σε κανέναν να πέφτει πάνω του η να τον παίρνει αγκαλιά - εσυ που φοβάσαι τόσο πολύ μην αγχωθεί το παιδί σου , να ξέρεις ότι η συμπεριφορά του μπορεί να οφείλεται σε «τραύμα» τύπου «με παίρνουν από τη μάνα μου»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Εγώ δεν βλέπω αντικοινωνικό παιδί :) λίγο πεισματάρικο είναι :) καλά να πάθει η γειτόνισσα ..... 

Επισκέψεις μπορείς να κανεις και σε μαγαζιά πχ να περάσεις από την γνωστή σου που έχει μαγαζί με ρούχα να πεις έναν γεια (παράδειγμα ) . 

Στα μαγαζιά ψιλογκρινιαζει που σταματάνε τη βολτα. δεν μου εχει κανει κανενα εξωφρενικό σκηνικο ομως. το πολυ να ζητησει αγκαλια ή να φωνάξει αν δεν του αρεσει φατσα αυτου που του μιλαει (αν δεν ειναι κοπελα 15-25 δηλαδη). πιο πεισματάρικο απο το φυσιολογικο δεν νομιζω να ειναι. αμαθο στις πολλες συναναστροφες ειναι σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ εγώ με την Macgyver.. 

Δε νομίζω πως είναι κακό να κοιτάξεις κάτι που σε αγχωνει είμαι της άποψης καλύτερα να βοηθήσουμε ένα παιδί όταν είναι μικρό παρά να μεγαλώνει κ να του δημιουργει " άγχος " η αδυναμία του ..

Θα σου πω από προσωπική εμπειρία κ εγώ έβλεπα πράγματα στο παιδί μου κ τα έψαχνα έδινα πάντα χρόνο είναι στον χαρακτήρα μου αυτό .. 

Όταν έμεινα έγκυος στον δεύτερο μου γιο μίλαγα για το μωρό στο μεγάλο έβλεπα όμως ότι ο μεγάλος φαινόταν σαν να μη καταλάβαινε τι του έλεγα κ το συζητούσα με φίλες μου κ μου έλεγαν μιλά του όλα τα καταλαβαίνει εγώ έβλεπα πως του μιλούσα κ δεν έδειχνε να καταλαβαίνει δλδ συμετηχε στη συζήτηση αλλά φαινόταν πως δε καταλαβαίνει δε το σπουδαιολογισα το θεωρούσα φυσιολογικό για την ηλικία του μιλούσε κ πολύ καλά δεν έδωσα βάση .. ήταν μωλις δύο χρόνων . Κ όμως τελικά ήταν ένα θεματακι που είχε ότι δε καταλαβαινε τι του λέγαμε ίσως καθώς μεγαλωνε θα έφτιαχνε από μόνο του ίσως όχι ...ακόμα κ τώρα νιώθω τύψεις που δε το είχα καταλάβει κ εγώ .. νιώθω όμως μεγαλη ανακούφιση όταν όλοι μου λένε πως είναι πολύ τυχερος που τα καταλάβαμε τόσο νωρίς κ ξεκινήσαμε να τον βοηθάμε ....

Πάντα κ εγώ ένιωθα μήπως του είναι δύσκολο όλο αυτό κ τον κουράζει αλλά το αντίθετο βλέπω πως τον ευχαριστεί πάρα πολύ κ χαίρετε ..

Κ γενικά βλέπω κ την εξέλιξη του παιδιού Κ κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν δε του είχα δώσει τη βοήθεια αν θα είχε φτάσει σε αυτό το σημείο κ μήπως είμαι υπερβολική αλλά γενικά ξέρω πως χρειάζεται μια στήριξη κ όλο αυτό του κάνει πολύ καλό ..!

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος γιατροί δεν είμαστε, αλλά δε νομίζω ότι περιγράφεις θέμα ακοής. Κλείσε ένα ραντεβού σε αναπτυξιολόγο. Το πολύ πολύ θα σου πει ότι έχεις τρελαθεί που το ψάχνεις, και θα έχεις φάει μία-δυο ώρες της ζωης σου, αλλά θα έχεις ησυχάσει. Αν όμως έχει κάτι το παιδί, επειδή προφανώς, αν (και τονίζω το αν), έχει κάτι, τοτε  δεν είναι κάτι βαρύ που κάνει μπαμ από μακριά, δεν έχει νόημα να χάνεις χρόνο και να αγωνιάς. Μην μπαίνεις στη λογικη "αν ήμουν πιο τέλεια μαμά, το παιδί μου θα ήταν αλλιώς" ούτε στο "να φτιάξει πρώτα το παιδί τη συμπεριφορά του και μετα να το δει ο γιατρός". Οι γονείς δεν κάνουν ειδικά μαθήματα ομιλίας, ή παλαμακίων, ή του πώς χαιρετάμε το γείτονα στα παιδιά, τα παιδιά μαθαίνουν μέσα από την καθημερινή ζωή, αν έχει μείνει πίσω σε κάιτ, δεν σημαίνει ότι έπρεπε να του το έχεις μάθει διαφορετικα, παιδάκι έχεις, όχι ρομπότ. Από εκεί και πέρα ενας αναπτυξιολόγος βλέπει κάθε μέρα παιδιά που χτυπιούνται στα πατώματα, μπορεί να διακρίνει τι είναι πάθηση και τι ένα φυσιολογικά αγχωμένο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή έχω καταλαβει οτι εχεις καποιες ειδικες γνωσεις για το θεμα, να σε ρωτησω. περα απο την ομιλια, τα παλαμάκια κ ο χαιρετισμός, που επι της ουσιας δεν του τα εχουμε μαθει, τι θα μπορουσαν να δειχνουν, σε ενα παιδι που μιμειται κινηςεις γενικα κ εχει καλη λεπτη κινητικότητα κ κσλο συντονισμό χεριου κ ματιού, οπως καταλαβαινω απο τα παιχνιδια που παιζει; ειναι ενδείξεις  αυτισμού; γιατι σε μια φαση που δεν εδειχνε με το δαχτυλο κ επιμέναμε στην παιδιατρο γέλασε κ ειπε να μην ανησυχουμε για αυτισμό. Θα την ρωτησω ξανα προφανως, εχουμε συντομα ραντεβου. Αλλα εγω αυτα πιο πολυ σε ελλιπή κοινωνικοποιηση θα τα απέδιδα. εκτος του οτι δεν εχω ασχοληθει να του τα μαθω, μονο κατα καιρους το θυμαμαι οτι πρεπει κ το κανω κ μετα απο καποιες μερες το αφηνω παλι. 

 

Για τον αναπτυξιολογο η επιφυλαξη μου ειναι οτι δεν θελω να καταλαβει το παιδι οτι θπαρχει κατι που μας προβληματιζει. αν το πει η παιδίατρος προφανως θα παμε, αλλα για να φυγει η δικη μου ανησυχια να φορτώσω το παιδι με ενα βαρος, μου φαινεται ασχημο. τωρα πια καταλαβαινει κ πολλα, σιγουρα θα καταλαβει οτι μιλαμε γι αυτον κ ειναι προφανως πιο λεπτο θεμα απο τον ωριλα ή μια εξεταση αιματος. 

Επειδή ανέφερες τον αυτισμό, και επειδή έχω συγγενη στο φάσμα μεν, αλλά απόλυτα λειτουργικό δε, απλά τον λες "ιδιόρρυθμο", δεν είναι άσπρο μαύρο, ούτε όπως στις ταινίες, που ας πούμε το παιδί δεν δείχνει με το δάχτυλο και κάνει σειρές όλη τη μέρα τα παιχνίδια του.Ο συγγενής μου και μια χαρά μίλησε σαν παιδί, και κοινωνικό γενικά ήταν, απλά είχε κάποιες εμμονές από μικρός (τα πράγματα τακτοποιημένα με συγκεκριμμένο τρόπο, το φαγητό ταξινομημένο κατά είδος και συγκεκριμένα χρώματα ). Φίλος μου έχει παιδί στο φάσμα που είναι συνεχώς γελαστό και τρέχει για αγκαλιά σε όλον τον κόσμο, καμία σχέση με αυτό που συνήθως περιμένεις, αλλά από την άλλη μιλά ελάχιστα, δεν ανέχεται να τον ακουμπά νερό, δεν έχει βλεμματική επαφή.  Δεν μπορείς να βγάλεις εύκολα διάγνωση σε αναπτυξιακά θέματα μόνος σου, δεν υπάρχει μία λίστα που θα σε οδηγήσει κάπου, μπορεί να έχεις 10 σημάδια και να είναι όλα τελικά φυσιολογικά, ή 1-2 και κάτι να τρέχει,που ούτε καν ήξερες ότι υπάρχει σαν διάγνωση. Απλά αν κάτι δεν σου /κολλάει, είναι γενικά ένα έναυσμα να μιλήσεις με έναν ειδικό. 9 στις 10, θα γελάσει και θα σε στείλει σπίτι σου, αλλά τη 1 που κάτι θα τρέχει, όσο πιο νωρίς το ξέρεις, τόσο πιο γρήγορα το αντιμετωπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος επειδή κανείς δεν ξέρει το παιδί σου όπως εσυ κ επειδή μέσα από ένα φορουμ δεν μπορείς ούτε να αποδώσεις την πραγματικότητα αλλά ούτε κ οι συμβουλές να είναι 100% προσωποποιημένες στο δικό σου παιδι, εφόσον ανησυχείς για κάτι μην το αφησεις να διογκώνεται. Χωρίς άγχος κ χωρίς να το περνάς στο παιδί κ στον άντρα σου, κλείσε απλά ένα ραντεβού για όταν έρθετε Αθήνα κ μη σκέφτεσαι τπτ άλλο. Πιστεύεις ότι το δικό σου θα είναι το πρώτο μωρό που θα δει ο αναπτυξιολογος να κλαίει κ να τσιριζει; Λες να μην είναι συνηθισμένοι; Εξάλλου, από αυτά που αναφέρεις, ακόμα κ κάτι να υπάρχει -που δε νομίζω ειλικρινά- εφόσον το πιάσετε στην αρχή θα έχει πολύ καλή εξέλιξη. Απλά όσο το αφήνεις κ το γυρίζεις στο μυαλό σου το μεγεθύνεις κ γίνεται χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος σας έχει δώσει την εικόνα ότι στον αναπτυξιολογο κλαίνε? Δε φοράει άσπρη μπλούζα και δεν κάνει ενέσεις.. Ένας συμπαθής άνθρωπος είναι που μεσω παιχνιδιού εκμαιεύει πληροφορίες.... Δεν είναι γιατρός κατά το παιδί.......... Καμμια σχέση!! 

Εμάς είχε μοκέτα παιχνίδια τραπεζάκια να ζωγραφίζουν χίλια δυο.. Και ήμασταν μαζί και παίζαμε όλοι παρέα.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Εσπερο αν δες θες να πας και να ασχοληθείς τωρα με αυτό μην το κάνεις. Αλλά μετά αν χρειαστεί θα μετανιώσεις γιατί δεν έκλεισες από νωρίς για δημόσιο. Θα καταλήξεις σε ιδιώτη και σε ψάξιμο και σε αρκετα λεφτά και υποψιες... Στο δημόσιο μπιρει να σε πάρουν από 5 έως 12 μήνες!!! Κλείσε βρε παιδί μου και μην πας και πότε στο φινάλε. Δώσε αλλού τη θέση σου, πόσες ακυρώσεις γίνονται? Εμένα από ακύρωση με πήραν 2 μήνες νωρίτερα από το προβλεπόμενο. Φαντάσου.. Καλά στα παίδων γινεται Ο χαμός. Εγώ είχα κλείσει σε πανεπιστήμιακο νοσοκομείο, όχι παίδων γιατί εκεί μου έλεγαν για ένα χρόνο αναμονή...... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Παράδειγμα εντολής με δυο σκέλη: πήγαινε στο δωμάτιο σου και φέρε τη μπάλα. 

Η : πάρε το Φυλλαράκι και βάλτο πάνω στο πιάτο κλπ κλπ 

Τη λες ενιαία όμως :) 

Επισης ένα άλλο καλό με εντολές. Πάρε το ροζ τουβλάκι και βάλτο κάτω από το μπλε τουβλάκι. Αρχικά πάνω κάτω όχι δεξιά αριστερά. Καθώς το δεξιά αριστερά θέλουν εκπαίδευση δε μαθαίνοντας από μόνα τους. Εγώ φέτος το καλοκαίρι της έμαθα δεξιά κι αριστερά. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι σου από οσα διαβάζω εμένα μου φαίνεται μια χαρα.  Ο παιδιατρος σου δεν ανησυχει. Να πας να το δεις σε καποιον ειδικο απλά για να ηρεμήσεις εσυ.  Με αγαπη στο λέω,  αγχώνεσαι πολύ και συχνα και για πολλά και αυτό το άγχος σιγουρα περνάει στο παιδί, όλα τους τα περνάμε. Θα σου πρότεινα επίσης να πάρεις μια απόσταση από φόρουμ και ίντερνετ. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...