Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 16/10/2019 at 8:51 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Mα προφανώς και καταλαβαινω από όσα λες ότι δεν είναι το παιδί "χαζό". Οπότε δεν καταλαβαινω αφού το βλέπεις ότι επικοινωνεί, γιατί ο πανικός να το τεστάρεις όταν παίζετε; Απλά παρατήρησε σε τι βαθμό ανταποκρίνεται στις καθημερινές σας δουλειές. Δεν μπορεί να ακούει το "φέρε το πιάτο σου στο νεροχύτη" και να αναρρωτιέσαι αν έχει θέμα ακοής ας πούμε.

Με συγχωρείς, αλλά ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ :) Υπάρχουν παιδιά που είνει εντελώς κωφά και τα αντιλαμβάνονται οι γονείς μετά τα δύο γιατί έχουν τόσο μεγάλη προσαρμοστικότητα που μπορεί και εντολές να εκτελούν ( διαβάζοντας τα χείλη, γνωρίζοντας την ακολουθία μίας διαδικασίας κλπ ) αλλά και να μιλούν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 259
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Macgyver είπε:

Με συγχωρείς, αλλά ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ :) Υπάρχουν παιδιά που είνει εντελώς κωφά και τα αντιλαμβάνονται οι γονείς μετά τα δύο γιατί έχουν τόσο μεγάλη προσαρμοστικότητα που μπορεί και εντολές να εκτελούν ( διαβάζοντας τα χείλη, γνωρίζοντας την ακολουθία μίας διαδικασίας κλπ ) αλλά και να μιλούν. 

Ναι κι εγώ εχω παρόμοια εμπειρία από το φιλικό μου περιβάλλον. Το παιδί διαγνώστηκε με βαρυκοια στα 3,5 και μετά είχε μεγάλα κενά και ελλείψεις στην ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ναι κι εγώ εχω παρόμοια εμπειρία από το φιλικό μου περιβάλλον. Το παιδί διαγνώστηκε με βαρυκοια στα 3,5 και μετά είχε μεγάλα κενά και ελλείψεις στην ομιλία.

Το ξέρω , κι εγώ το έμαθα από τον παιδό ΩΡΛ μου και επισης έχω και άτομο στο φιλικό περιβάλλον το οποίο ρώτησα - το ανακάλυψαν στα 4 . Απλά παρουσίασε απίστευτη προσαρμοστικότητα και η αλήθεια είναι ότι μιλάμε για ευφυέστατο άνθρωπο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια, γειά σας. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με την ομιλία σε αυτή την ηλικία. Διαβάζω σε διάφορα sites ότι στους 18 μήνες πρέπει τα παιδάκια να λένε 15-20 λεξούλες (!!). Εμένα ο γιος μου είναι 18 μηνών (16μιση διορθωμένη) και λέει με το ζόρι 5. Λέει μαμά, μπαμπά, μαμ, μάμυ, και κάπου κάπου ντάντυ (καθ'ότι μένουμε στην Αγγλία και τα ακούει αυτά από τα άλλα παιδάκια που κάνει παρέα). Δεν πάει σε βρεφονηπιακό, αλλά εγώ και ο μπαμπάς του του μιλάμε πολύ (Ελληνικά), ακούμε τραγουδάκια κλ.π. Κατἀ τα άλλα, είναι πολύ επικοινωνιακός. Ανταποκρίνεται καλά σε όσα του λέμε ("κάθισε να βάλουμε καλτσούλες", όταν του λέω να πάμε βόλτα μου φέρνει τα παπούτσια του), όταν θέλει κάτι μας το ζητάει (αν διψάει, θα μου δείξει το κυπελάκι του ή θα πάει στον νεροχύτη), μου δείχνει μυτούλα, αυτιά κλπ και τώρα παρατηρώ ότι έχει αρχίσει να χαιρετάει καμιά φορά όταν κάποιος φεύγει. Η παιδίατρός μου μου είπε να μην το σκέφτομαι καθόλου και ότι πολλά παιδιάκια πια πάνε σχεδόν 2 χρονών για να πούνε περισσότερες λεξούλες, ειδικά αν δεν πάνε παιδικό. Ποιά είναι η εμπειρία σας γενικά;

 

Ευχαριστώ και Καλό Πάσχα σε όλες τις οικογένειες με υγεία πάνω απ' όλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Iris89 said:

Κορίτσια, γειά σας. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με την ομιλία σε αυτή την ηλικία. Διαβάζω σε διάφορα sites ότι στους 18 μήνες πρέπει τα παιδάκια να λένε 15-20 λεξούλες (!!). Εμένα ο γιος μου είναι 18 μηνών (16μιση διορθωμένη) και λέει με το ζόρι 5. Λέει μαμά, μπαμπά, μαμ, μάμυ, και κάπου κάπου ντάντυ (καθ'ότι μένουμε στην Αγγλία και τα ακούει αυτά από τα άλλα παιδάκια που κάνει παρέα). Δεν πάει σε βρεφονηπιακό, αλλά εγώ και ο μπαμπάς του του μιλάμε πολύ (Ελληνικά), ακούμε τραγουδάκια κλ.π. Κατἀ τα άλλα, είναι πολύ επικοινωνιακός. Ανταποκρίνεται καλά σε όσα του λέμε ("κάθισε να βάλουμε καλτσούλες", όταν του λέω να πάμε βόλτα μου φέρνει τα παπούτσια του), όταν θέλει κάτι μας το ζητάει (αν διψάει, θα μου δείξει το κυπελάκι του ή θα πάει στον νεροχύτη), μου δείχνει μυτούλα, αυτιά κλπ και τώρα παρατηρώ ότι έχει αρχίσει να χαιρετάει καμιά φορά όταν κάποιος φεύγει. Η παιδίατρός μου μου είπε να μην το σκέφτομαι καθόλου και ότι πολλά παιδιάκια πια πάνε σχεδόν 2 χρονών για να πούνε περισσότερες λεξούλες, ειδικά αν δεν πάνε παιδικό. Ποιά είναι η εμπειρία σας γενικά;

 

Ευχαριστώ και Καλό Πάσχα σε όλες τις οικογένειες με υγεία πάνω απ' όλα!

Να μην ανησυχείς, όλα ακούγονται νορμάλ. Η παιδίατρος ξέρει καλύτερα από τα sites και εφόσον δεν ανησυχει είστε καλά. Πολλά παιδάκια μιλάνε στα δύο. Εσας ήδη λέει κάποιες λέξεις, και θα δεις έκρηξη λεξιλογιου τους επόμενους μήνες. Καλες γιορτές με υγεία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Iris89 είπε:

Κορίτσια, γειά σας. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με την ομιλία σε αυτή την ηλικία. Διαβάζω σε διάφορα sites ότι στους 18 μήνες πρέπει τα παιδάκια να λένε 15-20 λεξούλες (!!). Εμένα ο γιος μου είναι 18 μηνών (16μιση διορθωμένη) και λέει με το ζόρι 5. Λέει μαμά, μπαμπά, μαμ, μάμυ, και κάπου κάπου ντάντυ (καθ'ότι μένουμε στην Αγγλία και τα ακούει αυτά από τα άλλα παιδάκια που κάνει παρέα). Δεν πάει σε βρεφονηπιακό, αλλά εγώ και ο μπαμπάς του του μιλάμε πολύ (Ελληνικά), ακούμε τραγουδάκια κλ.π. Κατἀ τα άλλα, είναι πολύ επικοινωνιακός. Ανταποκρίνεται καλά σε όσα του λέμε ("κάθισε να βάλουμε καλτσούλες", όταν του λέω να πάμε βόλτα μου φέρνει τα παπούτσια του), όταν θέλει κάτι μας το ζητάει (αν διψάει, θα μου δείξει το κυπελάκι του ή θα πάει στον νεροχύτη), μου δείχνει μυτούλα, αυτιά κλπ και τώρα παρατηρώ ότι έχει αρχίσει να χαιρετάει καμιά φορά όταν κάποιος φεύγει. Η παιδίατρός μου μου είπε να μην το σκέφτομαι καθόλου και ότι πολλά παιδιάκια πια πάνε σχεδόν 2 χρονών για να πούνε περισσότερες λεξούλες, ειδικά αν δεν πάνε παιδικό. Ποιά είναι η εμπειρία σας γενικά;

 

Ευχαριστώ και Καλό Πάσχα σε όλες τις οικογένειες με υγεία πάνω απ' όλα!

Εδώ ομοιοπαθής. Θα βρεις πιο πάνω πολλά! Τελικά άρχισε να μιλάει 23 μηνών κ κάτι και ήταν ραγδαία η εξέλιξη. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Iris89 είπε:

Κορίτσια, γειά σας. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με την ομιλία σε αυτή την ηλικία. Διαβάζω σε διάφορα sites ότι στους 18 μήνες πρέπει τα παιδάκια να λένε 15-20 λεξούλες (!!). Εμένα ο γιος μου είναι 18 μηνών (16μιση διορθωμένη) και λέει με το ζόρι 5. Λέει μαμά, μπαμπά, μαμ, μάμυ, και κάπου κάπου ντάντυ (καθ'ότι μένουμε στην Αγγλία και τα ακούει αυτά από τα άλλα παιδάκια που κάνει παρέα). Δεν πάει σε βρεφονηπιακό, αλλά εγώ και ο μπαμπάς του του μιλάμε πολύ (Ελληνικά), ακούμε τραγουδάκια κλ.π. Κατἀ τα άλλα, είναι πολύ επικοινωνιακός. Ανταποκρίνεται καλά σε όσα του λέμε ("κάθισε να βάλουμε καλτσούλες", όταν του λέω να πάμε βόλτα μου φέρνει τα παπούτσια του), όταν θέλει κάτι μας το ζητάει (αν διψάει, θα μου δείξει το κυπελάκι του ή θα πάει στον νεροχύτη), μου δείχνει μυτούλα, αυτιά κλπ και τώρα παρατηρώ ότι έχει αρχίσει να χαιρετάει καμιά φορά όταν κάποιος φεύγει. Η παιδίατρός μου μου είπε να μην το σκέφτομαι καθόλου και ότι πολλά παιδιάκια πια πάνε σχεδόν 2 χρονών για να πούνε περισσότερες λεξούλες, ειδικά αν δεν πάνε παιδικό. Ποιά είναι η εμπειρία σας γενικά;

 

Ευχαριστώ και Καλό Πάσχα σε όλες τις οικογένειες με υγεία πάνω απ' όλα!

πολλα λεει μηv αvησυχεις εξαλλου vα κοιτας κτηv διορθωμεvη ηλικια ειvαι ακομα πολυ μικρος. Επισης αv ακουει αγγλικα ειvαι λογικο vα καθηστερησει ακομα περισσοτερο ολα τα διγλωσσα παιδια καθυστερουv . 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Κορίτσια, γειά σας. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με την ομιλία σε αυτή την ηλικία. Διαβάζω σε διάφορα sites ότι στους 18 μήνες πρέπει τα παιδάκια να λένε 15-20 λεξούλες (!!). Εμένα ο γιος μου είναι 18 μηνών (16μιση διορθωμένη) και λέει με το ζόρι 5. Λέει μαμά, μπαμπά, μαμ, μάμυ, και κάπου κάπου ντάντυ (καθ'ότι μένουμε στην Αγγλία και τα ακούει αυτά από τα άλλα παιδάκια που κάνει παρέα). Δεν πάει σε βρεφονηπιακό, αλλά εγώ και ο μπαμπάς του του μιλάμε πολύ (Ελληνικά), ακούμε τραγουδάκια κλ.π. Κατἀ τα άλλα, είναι πολύ επικοινωνιακός. Ανταποκρίνεται καλά σε όσα του λέμε ("κάθισε να βάλουμε καλτσούλες", όταν του λέω να πάμε βόλτα μου φέρνει τα παπούτσια του), όταν θέλει κάτι μας το ζητάει (αν διψάει, θα μου δείξει το κυπελάκι του ή θα πάει στον νεροχύτη), μου δείχνει μυτούλα, αυτιά κλπ και τώρα παρατηρώ ότι έχει αρχίσει να χαιρετάει καμιά φορά όταν κάποιος φεύγει. Η παιδίατρός μου μου είπε να μην το σκέφτομαι καθόλου και ότι πολλά παιδιάκια πια πάνε σχεδόν 2 χρονών για να πούνε περισσότερες λεξούλες, ειδικά αν δεν πάνε παιδικό. Ποιά είναι η εμπειρία σας γενικά;

 

Ευχαριστώ και Καλό Πάσχα σε όλες τις οικογένειες με υγεία πάνω απ' όλα!

Kι εμενα στην ηλικια σας ο πρωτος τοσα ελεγε, ισως περισσοτερες φωνες ζωων. Καπου στα 2 αρχισε να λεει περισσοτερες λεξουλες και να κανει προτασεις 2 λεξεων και γυρω στα 2,5 πηρε φορα με ολοκληρωμενες προτασεις, συντακτικο, χρονους, ολα! Παντως, κι εγω εχω καταλαβει (απο το περιβαλλον μου μονο, δεν το εχω ψαξει επιστημονικα) οτι τα αγορακια συνηθως αργουνε στην ομιλια ενω τα κοριτσια παιρνουν φορα γρηγορα. Φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις (αγορακι 10 μηνων μια φιλης, μποσουλουσε αλλα ελεγε λεξουλες) αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των αγοριων που γνωριζω χρειαστηκαν να φτασουν 2,5-3 για να μιλησουν οπως μιλαει ενα κοριτσακι 2χρ. Δωστε του χρονο, μην αγχωνεστε και ακουστε την παιδιατρο σας :)

 

Α!και μην δινεις πολλη σημασια στις checklists του διαδικτυου, συνηθως μονο αγχος φερνουν στους γονεις. 

 
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας! Όλα όσα διαβάζω στο διαδίκτυο για το τι πρέπει να κάνει ένα παιδί στην τάδε ηλικία πραγματικά μου προκαλούν άγχος και με κάνουν να σκέφτομαι μήπως δεν κάνω κάτι σωστά ή μήπως θα έπρεπε να κάνω κάτι παραπάνω που δεν το κάνω. Δλδ σκέφτομαι οι γονείς μας που δεν είχαν όλα αυτά τα κουτἀκια στο μυαλό τους να κάνουν check στο ένα και στο άλλο μιά χαρά δεν μας μεγάλωσαν;.. Εμείς συνέχεια σκεφτόμαστε γιατί καθυστέρησε να περπατήσει, να μιλήσει, να κάνει προτάσεις κλ.π. Τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα εδὠ στην Αγγλία που τα παιδάκια τα παρακολουθεί μόνο η health visitor (μια πολύ καλή κυρία που δεν είναι όμως ούτε γιατρός ούτε νοσοκόμα) και ο Γενικός Γιατρός. Τον παιδίατρο για να τον δούμε πρέπει το παιδί να πέσει τουλάχιστον από τον τρίτο όροφο της πολυκατοικίας. Μιλάμε με την παιδάτρό μας μόνο τηλεφωνικά και την βλέπουμε όταν ερχόμαστε Ελλάδα. Αυτό και μόνο μου δημιουργεί άγχος.

 

Να χαίρεστε όλες τα μικράκια σας! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Iris89 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας! Όλα όσα διαβάζω στο διαδίκτυο για το τι πρέπει να κάνει ένα παιδί στην τάδε ηλικία πραγματικά μου προκαλούν άγχος και με κάνουν να σκέφτομαι μήπως δεν κάνω κάτι σωστά ή μήπως θα έπρεπε να κάνω κάτι παραπάνω που δεν το κάνω. Δλδ σκέφτομαι οι γονείς μας που δεν είχαν όλα αυτά τα κουτἀκια στο μυαλό τους να κάνουν check στο ένα και στο άλλο μιά χαρά δεν μας μεγάλωσαν;.. Εμείς συνέχεια σκεφτόμαστε γιατί καθυστέρησε να περπατήσει, να μιλήσει, να κάνει προτάσεις κλ.π. Τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα εδὠ στην Αγγλία που τα παιδάκια τα παρακολουθεί μόνο η health visitor (μια πολύ καλή κυρία που δεν είναι όμως ούτε γιατρός ούτε νοσοκόμα) και ο Γενικός Γιατρός. Τον παιδίατρο για να τον δούμε πρέπει το παιδί να πέσει τουλάχιστον από τον τρίτο όροφο της πολυκατοικίας. Μιλάμε με την παιδάτρό μας μόνο τηλεφωνικά και την βλέπουμε όταν ερχόμαστε Ελλάδα. Αυτό και μόνο μου δημιουργεί άγχος.

 

Να χαίρεστε όλες τα μικράκια σας! 

Ετσι ειvαι μοvο αvχος προκαλουv ολα αυτα !!τα παιδια ειvαι ολα διαφορετικα επισης οτι κ vα καvεις κ vα μηv καvεις το παιδι κθα μαθει κ θα μιλησει κ θα περπατησει κ θα παιξει κ θα δειξει. αv υπαρχει πραγματικο προβλημα σιγουρα θα το καταλαβεις εκτος ιvτερvετ . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...