Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πιο πολύ με νέους ανθρώπους που κοκορεύονταν πότε έβγαλε την πάνα το δικό τους παιδί λες και κάνουμε διαγωνισμό. Αλλά αν απευθύνονται σε εμένα ξέρω να τους αντιμετωπίζω. Αν απευθύνονταν όμως στα παιδιά μου μου ερχόταν να τους σπάσω στο ξύλο.:evil:Αλλά κρατιόμουν και τους την έλεγα με το γάντι.

 

Α, εμάς οι περισσότεροι γνωστοί, κυρίως άνω των 50 είχαν βγάλει τις πάνες στα παιδιά τους από 9 μηνών. Τώρα μη με ρωτήσετε πως περπατούσαν και πήγαιναν στο γιογιό, προφανώς περπατούσαν όταν γεννήθηκαν.. :twisted:

Ασε με γιατί έχω και μία τελευταία που όποτε βλέπει το παιδί μου του λέει

"δεν ντρέπεσαι που φοράς πάνα;;;; Δεν θα πας σχολείο με την πάνα!!". Την παίρνω και φεύγουμε γιατί δεν θέλω να το κάνω ζήτημα μπροστά στο παιδί.

 

Εγώ πρέπει να την στείλω παιδικό από Σεπτέμβρη και μου ζήτησαν να έχει βγάλει την πάνα, έτσι έχω αγχωθεί πάρα πολύ.. Αλλιώς θα την άφηνα για του χρόνου. Αφού δεν πολυθέλει, την βλέπω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς έχουμε το εξής θέμα: Κατ'αρχήν, του χρόνου που θα πάμε από βρεφονηπιακό σε παιδικό σταθμό, θα πρέπει μέχρι το Σεπτέμβρη να έχουμε βγάλει την πάνα.

Τα σημάδια που βλέπω ως θετικά είναι:

-κάθεται και στο γιογιο και στην τουαλέτα, χωρίς να δυσανασχετεί

-Μας λέει που και που ότι θέλει τσίσα

-Βλέπει την κολλητή του που μένουμε πλέον δίπλα δίπλα να μη φοράει πάνα ή να κάνει -τσίσα στο γιογιό και ζηλεύει.

-Κρύβεται για να κάνει κακά

-Ανεβοκατεβάζει παντελόνια άνετα

-Σκαρφαλώνει άνετα στη λεκάνη

 

Τα αρνητικά είναι:

-Δεν έχει κάνει ποτέ στο γιογιό ή στην τουαλέτα, παρ'όλο που έχουμε καθίσει άνετα και -10 λεπτά (δείχνει να πιέζει την κοιλίτσα του, αλλά τελικά δεν κάνει)

-δεν θέλει να τον αλλάζουμε (ούτε για τα κακά) γιατί δεν θέλει να σταματήσει το παιχνίδι

-Η πάνα μετά τον ύπνο είναι φουλ

-Δεν το λέει πάντα, αλλά κάποιες φορές πριν

 

Στο μεταξύ, στο σχολείο οι δασκάλες δεν είναι διατεθειμένες να ασχοληθούν πολύ, οπότε δεν θέλω να το ξεκινήσω και να το χάσουμε εκεί. Σκέφτομαι να περιμένω ακόμα ένα μήνα, και να το ξεκινήσουμε στην άδειά μου, που δεν θα πηγαίνει στο σχολείο. Πιστεύετε ότι θα έχουμε αποτέλεσμα; Δεν θέλω να πιεστεί για κανένα λόγο.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α, εμάς οι περισσότεροι γνωστοί, κυρίως άνω των 50 είχαν βγάλει τις πάνες στα παιδιά τους από 9 μηνών. Τώρα μη με ρωτήσετε πως περπατούσαν και πήγαιναν στο γιογιό, προφανώς περπατούσαν όταν γεννήθηκαν.. :twisted:

Ασε με γιατί έχω και μία τελευταία που όποτε βλέπει το παιδί μου του λέει

"δεν ντρέπεσαι που φοράς πάνα;;;; Δεν θα πας σχολείο με την πάνα!!". Την παίρνω και φεύγουμε γιατί δεν θέλω να το κάνω ζήτημα μπροστά στο παιδί.

 

Εγώ πρέπει να την στείλω παιδικό από Σεπτέμβρη και μου ζήτησαν να έχει βγάλει την πάνα, έτσι έχω αγχωθεί πάρα πολύ.. Αλλιώς θα την άφηνα για του χρόνου. Αφού δεν πολυθέλει, την βλέπω.

 

Εγώ έχω περιπτώσεις κάτω των 50 και σε μία από αυτές το παιδί του 6 μηνών μίλησε και ζήτησε νερό! :rolleyes:

 

Ο παιδικός που θα πάει είναι δημόσιος ή ιδιωτικός; Επίσης είναι βρεφονηπιακός ή σκέτο παιδικός;

Όπως και να΄χει μην αγχώνεσαι με αυτό το θέμα. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μην δεχτούν το παιδί για αυτόν τον λόγο, ειδικά αν είναι βρεφονηπιακός (που σημαίνει ότι ήδη κάνουν αυτή τη δουλειά επισήμως). Σου μιλάω εκ πείρας.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνα, αν θες τη γνώμη μου σταματήστε όλοι να ασχολείστε με το θέμα πάνα και δώστε χώρο στο παιδί. Μπορεί να φοράει πάνα βρακάκι προληπτικά για να νιώθει πιο άνετα, αλλά να φέρεστε σαν να είναι κανονικό βρακάκι. Να της υπενθυμίζετε πολύ διακριτικά (και όχι συνέχεια) πως αν θελήσει να πάει τουαλέτα να σας το πει για να τη βοηθήσετε να πάει στη λεκάνη-στο γιογιό (όπου θέλει εκείνη) και αφήστε τα πράγματα να κυλήσουν. Όταν έρθει η ώρα και δει ότι δεν ασχολείστε και ιδιαίτερα με το θέμα θα το ζητήσει μόνη της.

 

Όχι τιμωρίες και όχι αμοιβές για αυτό το θέμα. Μια απλή λεκτική επιβράβευση όταν τα καταφέρνει και αδιαφορία όταν δεν τα καταφέρνει.

Και στο σχολείο να σταματήσουν να ασχολούνται τόσο πολύ. Το αγχώνουν το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε το εξής θέμα: Κατ'αρχήν, του χρόνου που θα πάμε από βρεφονηπιακό σε παιδικό σταθμό, θα πρέπει μέχρι το Σεπτέμβρη να έχουμε βγάλει την πάνα.

 

Στο μεταξύ, στο σχολείο οι δασκάλες δεν είναι διατεθειμένες να ασχοληθούν πολύ, οπότε δεν θέλω να το ξεκινήσω και να το χάσουμε εκεί. Σκέφτομαι να περιμένω ακόμα ένα μήνα, και να το ξεκινήσουμε στην άδειά μου, που δεν θα πηγαίνει στο σχολείο. Πιστεύετε ότι θα έχουμε αποτέλεσμα; Δεν θέλω να πιεστεί για κανένα λόγο.

 

Βλέποντας και κάνοντας. Συνέχισε ότι κάνεις χωρίς πίεση και θα δεις πως θα πάει.

 

Αυτό με τα σχολεία και με την πίεση που ασκούν σε γονείς και παιδιά, πολύ με εκνευρίζει.

Νομικά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να αρνηθούν το παιδί στον παιδικό.\

Αν δεις ότι δεν πολυασχολούνται, θα το απαιτήσεις ευγενικά και θα στέλνεις το παιδί στο σχολείο με την πάνα. Μόλις γυρνάει σπίτι μπορείς να του τη βγάζεις και να συνεχίζεις την εκπαίδευση. Και όταν θα είναι έτοιμος θα του τη βγάλεις και στο σχολείο, χωρίς να περιμένεις την άδεια από τις δασκάλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε το εξής θέμα: Κατ'αρχήν, του χρόνου που θα πάμε από βρεφονηπιακό σε παιδικό σταθμό, θα πρέπει μέχρι το Σεπτέμβρη να έχουμε βγάλει την πάνα.

Τα σημάδια που βλέπω ως θετικά είναι:

-κάθεται και στο γιογιο και στην τουαλέτα, χωρίς να δυσανασχετεί

-Μας λέει που και που ότι θέλει τσίσα

-Βλέπει την κολλητή του που μένουμε πλέον δίπλα δίπλα να μη φοράει πάνα ή να κάνει -τσίσα στο γιογιό και ζηλεύει.

-Κρύβεται για να κάνει κακά

-Ανεβοκατεβάζει παντελόνια άνετα

-Σκαρφαλώνει άνετα στη λεκάνη

 

Τα αρνητικά είναι:

-Δεν έχει κάνει ποτέ στο γιογιό ή στην τουαλέτα, παρ'όλο που έχουμε καθίσει άνετα και -10 λεπτά (δείχνει να πιέζει την κοιλίτσα του, αλλά τελικά δεν κάνει)

-δεν θέλει να τον αλλάζουμε (ούτε για τα κακά) γιατί δεν θέλει να σταματήσει το παιχνίδι

-Η πάνα μετά τον ύπνο είναι φουλ

-Δεν το λέει πάντα, αλλά κάποιες φορές πριν

 

Στο μεταξύ, στο σχολείο οι δασκάλες δεν είναι διατεθειμένες να ασχοληθούν πολύ, οπότε δεν θέλω να το ξεκινήσω και να το χάσουμε εκεί. Σκέφτομαι να περιμένω ακόμα ένα μήνα, και να το ξεκινήσουμε στην άδειά μου, που δεν θα πηγαίνει στο σχολείο. Πιστεύετε ότι θα έχουμε αποτέλεσμα; Δεν θέλω να πιεστεί για κανένα λόγο.

 

E ΑΚΡΙΒΩΣ μια απ' τα ίδια. Θα μου πείς ακριβώς ίδιας ηλικίας είναι τα μικρά μας... Η διαφορά μας είναι πως η πάνα μας μετά τον ύπνο δεν είναι πάντα φουλ. Και έχουμε βρει τρόπο να βγάζουμε τα κακά χωρίς γκρίνια*.

 

Σκέφτομαι τώρα να ξεκινήσουμε μόλις πάρω την άδεια μου (που ακόμη δεν ξέρω πότε θα είναι αυτή) με την μέθοδο των 3 ημερών και ο θεός βοηθός.

 

* Με την αλλαγή της πάνας στα κακά γινόταν ο κακός χαμός. Τώρα εκεί που παίζει, επεμβαίνω με το χέρι τεντωμένο στα παιχνίδια της και επιβάλλομαι: Περιμένετε παιχνιδάκια!!! περίμενε Μπάρμπι!!! (αναλόγως με τι παίζει). Πάμε να βγάλουμε γρήγορα τα κακά και επιστρέφουμε!!!! Μην κουνηθείτε!!! περιμένετε ακίνητα!!!!

Και βουρρρρρ τρέχει μαζί μου και πάμε αλλάζουμε και επιστρέφουμε... τι να κάνεις.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περιπτώσεις κάτω των 50 και σε μία από αυτές το παιδί του 6 μηνών μίλησε και ζήτησε νερό! :rolleyes:

 

Ο παιδικός που θα πάει είναι δημόσιος ή ιδιωτικός; Επίσης είναι βρεφονηπιακός ή σκέτο παιδικός;

Όπως και να΄χει μην αγχώνεσαι με αυτό το θέμα. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μην δεχτούν το παιδί για αυτόν τον λόγο, ειδικά αν είναι βρεφονηπιακός (που σημαίνει ότι ήδη κάνουν αυτή τη δουλειά επισήμως). Σου μιλάω εκ πείρας.

 

Ναι, η γειτόνισσα μου θα ήταν. Την φώναζε και μαμά από αυτή την ηλικία. :rolleyes:

 

Σε δημόσιο την έχω γράψει και μου το ξέκοψαν. Ομως περιμένω το ΕΣΠΑ για να πάμε σε ιδιωτικό ως πρώτη προτεραιότητα και νομίζω πως θα μπούμε κατά 99%.

Ο δημόσιος είναι μόνο παιδικός. Ο ιδιωτικός είναι και βρεφονηπιακός.

Link to comment
Share on other sites

E ΑΚΡΙΒΩΣ μια απ' τα ίδια. Θα μου πείς ακριβώς ίδιας ηλικίας είναι τα μικρά μας... Η διαφορά μας είναι πως η πάνα μας μετά τον ύπνο δεν είναι πάντα φουλ. Και έχουμε βρει τρόπο να βγάζουμε τα κακά χωρίς γκρίνια*.

 

Σκέφτομαι τώρα να ξεκινήσουμε μόλις πάρω την άδεια μου (που ακόμη δεν ξέρω πότε θα είναι αυτή) με την μέθοδο των 3 ημερών και ο θεός βοηθός.

 

* Με την αλλαγή της πάνας στα κακά γινόταν ο κακός χαμός. Τώρα εκεί που παίζει, επεμβαίνω με το χέρι τεντωμένο στα παιχνίδια της και επιβάλλομαι: Περιμένετε παιχνιδάκια!!! περίμενε Μπάρμπι!!! (αναλόγως με τι παίζει). Πάμε να βγάλουμε γρήγορα τα κακά και επιστρέφουμε!!!! Μην κουνηθείτε!!! περιμένετε ακίνητα!!!!

Και βουρρρρρ τρέχει μαζί μου και πάμε αλλάζουμε και επιστρέφουμε... τι να κάνεις.... ;)

 

Καλή επιτυχία,

ποια είναι αυτή η μέθοδος;;;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η γειτόνισσα μου θα ήταν. Την φώναζε και μαμά από αυτή την ηλικία. :rolleyes:

 

Σε δημόσιο την έχω γράψει και μου το ξέκοψαν. Ομως περιμένω το ΕΣΠΑ για να πάμε σε ιδιωτικό ως πρώτη προτεραιότητα και νομίζω πως θα μπούμε κατά 99%.

Ο δημόσιος είναι μόνο παιδικός. Ο ιδιωτικός είναι και βρεφονηπιακός.

 

Δες μήπως μπορείς να τη βάλεις σε βρεφονηπιακό.

 

Αλλά και στον παιδικό που λες τι πάει να πει στο ξέκοψαν; Δηλαδή τα υπόλοιπα παιδάκια δεν θα έχουν κανένα ατύχημα; Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν ένα πισωγύρισμα; Τι θα γίνει τότε; Θα τα διώξουν; Ή θα τα αφήσουν λερωμένα;

 

Είναι απίστευτο να υπάρχει τέτοια αντιμετώπιση από νηπιαγωγούς... Να πατήσεις πόδι.:evil: Απλώς προσπαθούν να αποτρέψουν όσο το δυνατόν περισσότερους. Αν όμως επιμείνεις πιστεύω ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Στην ανάγκη πες τους οκ, δεκτόν αυτό που λέτε, εγώ υποβάλλω κανονικά την αίτησή μου, εσείς δώστε μου ένα χαρτί ότι δεν εγγράφετε το παιδί μου για αυτόν τον λόγο (να δούμε ποιος θα τολμήσει να υπογράψει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή επιτυχία,

ποια είναι αυτή η μέθοδος;;;

 

Έχω διαβάσει κάπου αυτή τη μέθοδο (γκουγκλαρέ την) και συγγνώμη αλλά μου φάνηκε γελοία. Στην ουσία προϋποθέτει το παιδί να είναι πανέτοιμο να απαλλαγεί από τις πάνες. Ε, χαίρω πολύ σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται καν 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία,

ποια είναι αυτή η μέθοδος;;;

 

Επίσης!

 

Εδώ περιγράφεται: www.childit.gr/v2/index.../691-pos-na-kopsete-tis-panes-se-treis-imeres

 

Ουσιαστικά βασίζεται στο να δώσεις στο παιδί αρκετά υγρά και έτσι θα θέλει διαρκώς τουαλέτα. Το αφήνεις γυμνό απ' τη μέση και κάτω. Απ' τις πολλές που θα ουρήσει, σίγουρα κάποιες θα είναι εντός γιογιό.

Τότε θα γίνει ο χορός του γιογιό και βασικά απ' ότι κατάλαβα με τόση ενούρηση και χορό επιτυχίας, σίγουρα κάτι θα πετύχουμε.

 

Ειδικά εμείς που κάθονται μεν αλλά δεν κάνουν τίποτα δε.

 

Το έχει δοκιμάσει καμία μαμά; πως σας φαίνεται;;; Δεν βλέπω πάντως να είναι πιεστική για να πεις πως θα έχουμε τα αντίθετα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα γίνει ο χορός του γιογιό και βασικά απ' ότι κατάλαβα με τόση ενούρηση και χορό επιτυχίας, σίγουρα κάτι θα πετύχουμε.

 

Ειδικά εμείς που κάθονται μεν αλλά δεν κάνουν τίποτα δε.

 

Το έχει δοκιμάσει καμία μαμά; πως σας φαίνεται;;; Δεν βλέπω πάντως να είναι πιεστική για να πεις πως θα έχουμε τα αντίθετα.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει απλώς πιστεύω ότι δεν υπάρχει ιμία λύση που εφαρμόζεται σε όλα τα παιδιά.

Στο ένα μου παιδί η επιβράβευση λειτουργούσε εντελώς αρνητικά (αναφέρομαι στο χορό του γιογιό). Επίσης η συνεχής υπενθύμιση λειτουργούσε αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Η κόρη μου έκλεισε τα 3 πριν 17 ημέρες και από πέρυσι το καλοκαίρι την άφηνα με βρακάκι. Είχε κόψει ήδη το νυχτερινό. Τη μέρα είχαμε ατυχήματα αλλά γελούσε. Μετά πήγαμε διακοπές και μετά από λίγες μέρες κανάρχισε να κάνει τσίσα πάνω της τη νύχτα. Είχαν υπάρξει και κάποια αρνητικά σχόλια, όχι από εμένα φυσικά, του τύπου βρωμάει ή γιατί δεν τα κάνεις στο γιογιό και τέτοια. Μόλις γυρίσαμε της έβγαλα την πάνα αμέσως και σταμάτησε το νυχτερινό μαχαίρι. Πήγε και πρώτη φορά παιδικό, εκεί την φορούσε. Μετά εγκατέλειψα την προσπάθεια αφού άρχισε να κολάει τη μια ίωση πίσω από την άλλη και δεν ήθελα να πιέζεται. Τώρα ξαναξεκινήσαμε. Αύριο κλείνουμε δυο εβδομάδες χωρίς να της βάλω πάνα, είχε αρχίσει να κάνει τα κακά στο γιογιό της μα στον παιδικό κρατούσε και τα τσίσα. Ίσως δεν είναι κάτι τρομερό αφού δεν μένει και πολλές ώρες εκεί, μένει από τις 9 εως τη 1.30. Η δασκάλα όμως φοβήθηκε μην πάθει τίποτα που τα κρατάει και παρ'όλο που της είπα να μην βάλει πάνα πριν λίγες μέρες της έβαλε. Και αυτό ήταν. Τα κακά, τα κάνει πάλι πάνω της. Ξέρω πως από καλή πρόθεση το έκανε αλλά πιστεύω πως ήταν η αιτία για πισωγύρισμα. Της έλεγαν ακόμα πως αν δεν κάνεις τσίσα σου δεν θα βγεις στην αυλή να παίξεις και την άλλη μέρα μου έλεγε πως δεν θέλει να πάει σχολείο, που μπορώ να πω πως το λατρεύει και ανυπομονεί να βρίσκεται εκεί. Δεν ξέρω τι να κάνω και πώς να το χειριστώ πλέον. Έχουν δημιουργηθεί και εντάσεις στο σπίτι γιατί ο σύζυγος φωνάζει πως θα λερώσει καμιά ώρα και δεν θα το πάρουμε χαμπάρι, εδώ θέλω να προσθέσω πως έχουμε και οι δυο πρόβλημα όρασης, κάτι όμως που δεν μας εμποδίζει να ζουμε φυσιολογικά! Για την ώρα δεν είχαμε πρόβλημα. Όταν της ξεφεύγουν τσίσα το λέει καί προσθέτει "έλα να σου δείξω που είναι", σήμερα όμως έχασα την ψυχραιμία μου και τη μάλωσα, γιατί δεν θεωρώ πως δεν είναι έτοιμη, ξέρει πολύ καλά τι συμβαίνει, είναι αρκετά έξυπνη αλλά έχει και πείσμα. Ξέχασα να πω πως μια φορά που την πίεζαν στο σχολείο να ουρήσει, τους είπε πως "θα τα κάνω σπίτι μου στο γιογιό μου" και με συμβούλεψαν να μην τη βάζω στο γιογιό αλλά στην τουαλέτα γιατί πρέπει να συνηθίσει την τουαλέτα. Έχω κλείσει ραντεβού με κάποιο συμβουλευτικό κέτνρο για την Πέμπτη για να πάρω και από εκεί μια γνώμη, κάπου θα κάνουμε λάθος και εμείς. Μου είπε και η δασκάλα ότι πιστεύει πως δεν είναι ώριμη ακόμα, έχουμκε όμως όλες τις ενδείξεις, έχει κόψει το νυχτερινό πάνω από ένα χρόνο, κρατιέται αρκετές ώρες, λέει πως θα πάει στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Βέβαια πριν από κάποιες μέρες μου ζήτησε να μην της ξαναπώ για γιογιό ούτε για τουαλέτα. Αυτό όμως ήταν πριν να αρχίσει να ενεργείται στο γιογιό. Σας κούρασα, ήθελα όμως να πω και ένα άλλο περιστατικό λίγο άσχετο. Όταένα βράδυ είχε κάνει εμετό, και αφού τα μάζεψα, σφουγγάρισα κ.λ.π. και κοιμήθηκε δεν της το ανέφερα την άλλη μέρα, αλλά συνέπεσε να περιμένουμε τη γυναίκα που που φωνάζω μια στις 15. Και μου πετάει στα ξάφνικά "εγώ το λέρωσα το σπίτι, κατά λάθος", που δεν τη μάλωσα, δεν της είχα πει τίποτα, που η κοπέλα θα ερχόταν έτσι κι αλλιώς. Δε γίνεται ένα παιδάκι τριών χρόνων να σου λέει έτσι. Νομίζω πως νιώθει και εκείνη άσχημα, ότι έχουμε μπλεχτεί σε έναν φαύλο κύκλο και να δούμε πώς θα ξεμπλέξουμε. Με συμβουλεύουν να της στερήσω κάτι, κάτι που αγαπάει, ένα παιχνίδι για παράδειγμα. Φοβάμαι μη φέρει τα αντίθετα από αντίδραση. Τώρα που κοιμήθηκε της έχω κρύψει το γιογιό να δούμε αν θα το αναζητήσει. Τις πάνες δεν τις θέλει, θέλει βρακάκι. Τις σκίζει. Έχει τύχει να μου πάρει πάνα από τα χέρια καθαρή και να την πετάξει στα σκουπίδια. Και αν λερωνόταν στην πάνα, τότε που τη φορούσε, την έβγαζε και την πετούσε. Την έβγαζε ακόμα και καθαρή και έλεγε πως είχε κάνει τσίσα της ενώ δεν είχε κάνει. Στον παιδικό με συμβούλεψαν να της πω πως αν κρατάει τα τσίσα της και δεν κάνει, θα της βάλουν πάνα και θα την κοροϊδεύουν και τα άλλα παιδιά, κάτι που δεν το θέλει. Δεν είχε αποτέλεσμα. Η μητέρα μου της είχε τάξει να της πάρει πατίνι αν πηγαίνει στο γιογιό και αφού της το πήρε σταμάτησε να πηγαίνει. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό και να σκέφτηκε "μου έκαναν το χατίρι άρα τέλειωσε η αυτό που έπρεπε να κάνω" ή αν ξαναβάζοντας της την πάνα της πε΄ρασαν το μύνημα πως δεν είναι ακόμα έτοιμη άρα μπορεί να τα κάνει πάνω της. Σας κούρασα με την πολυλογία μου.Δεν ξέρω τι να κάνω. Συγχωρέστε με για τη μεγάλη ανάρτηση.

 

Με μια γρήγορη ματιά να σου πω πως έχει ασκηθεί απίστευτα μεγάλη πίεση στο παιδί για ένα πολύ ευαίσθητο θέμα.

 

Η συμπεριφορά των δασκάλων είναι απαράδεκτη. Από που να ξεκινήσω; Ασκούν ψυχολογική πίεση εκβιάζουν κ εκφοβίζουν ένα μικρό παιδί. Δεν παίζουμε με αυτά τα θέματα γιατί έχουν σημαντικές ψυχικές επιπτώσεις. Κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό και τον σεβόμαστε. Παίρνουν πρωτοβουλίες χωρίς να σε ρωτήσουν, δίνουν εντελώς άκυρες συμβουλές!! Να μην τη βάζεις στο γιο γιο αλλά μόνο στην λεκάνη;; Το αντίθετο δηλαδή από ότι λένε οι ειδικοί. Χρειάζεται κάποιος να θέσει όρια και να τις βάλει στην θέση τους.

 

Αν καταλαβαίνω καλά και εσείς την αγχώνετε άθελά σας γιατί φοβάστε μήπως λερώσει ή θεωρείτε ότι το κάνει από πείσμα. Δεν είναι από πείσμα, αλλά λόγω όλων αυτών που συμβαίνουν. Μην την τιμωρήσετε στερώντας κάτι είναι εντελώς λάθος τακτική. Συμφωνώ ότι έχετε μπει σε έναν φαύλο κύκλο.

 

Χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να ζητήσεις μια βοήθεια, θα βοηθήσει πολύ.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θα ήθελα εδώ να επέμβω και να πω ότι το κόψιμο της ημερήσιας πάνας δεν χρειάζεται να συμπίπτει με της νυκτερινής (το λέω για macorina, πχ, που πιέζεται από τον σταθμό να κόψει την πάνα το παιδί και βλέπει την πρωινή γεμάτη).

Είναι διαφορετικός ο μηχανισμός της νυχτερινής ενούρησης. Ο μικρός μας έκοψε πολύ εύκολα την ημερήσια πάνα σε ηλικία 33 μηνών, όμως για να κόψει την βραδινή του πήρε άλλους 6 μήνες περίπου. Δηλ. ενώ σε ελάχιστες μέρες συνήθισε την λεκάνη και για τσίσα και για κακά, με πολύ λίγα ατυχήματα (μιλάμε για 2 ατυχήματα σε 1 εβδομάδα), κάθε μέρα ξυπνούσε και η πάνα της νύχτας ήταν γεμάτη. Δεν δώσαμε σημασία, απλά τα βράδια συνεχίσαμε να του φοράμε πάνα και κάποια στιγμή άρχισε να ξυπνά με στεγνή πάνα, όταν συμπληρώθηκαν 2 εβδομάδες έτσι, κόψαμε και τη βραδινή.

Και εννοείται πως και μεις έχουμε γνωστούς και συγγενείς που τα παιδιά τους απήγγειλαν και την Οδύσσεια στην αρχαϊκή διάλεκτο και έκοψαν την πάνα από 40 ημερών βρέφη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέποντας και κάνοντας. Συνέχισε ότι κάνεις χωρίς πίεση και θα δεις πως θα πάει.

 

Αυτό με τα σχολεία και με την πίεση που ασκούν σε γονείς και παιδιά, πολύ με εκνευρίζει.

Νομικά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να αρνηθούν το παιδί στον παιδικό.\

Αν δεις ότι δεν πολυασχολούνται, θα το απαιτήσεις ευγενικά και θα στέλνεις το παιδί στο σχολείο με την πάνα. Μόλις γυρνάει σπίτι μπορείς να του τη βγάζεις και να συνεχίζεις την εκπαίδευση. Και όταν θα είναι έτοιμος θα του τη βγάλεις και στο σχολείο, χωρίς να περιμένεις την άδεια από τις δασκάλες.

 

Έχεις δίκιο και συμφωνώ, αλλά έχω πρόσφατο παράδειγμα συμμαθήτριας του γιού μου, που είναι σε φάση εκπαίδευσης και τα πάει υπέροχα στο σπίτι, και στο σχολείο έχει όλα τα ατυχήματα, που σημαίνει ότι απλά δεν την παρακολουθούν για σημάδια ότι θέλει, κι εκείνη μπορεί να ξεχνιέται εκεί. Το βρίσκω κάπως λογικό, εφ'όσον όλα τα παιδάκια φοράνε ακόμα πάνες, και είναι δύσκολο να παρακολουθείς τόσα παιδάκια. Παρ'όλα αυτά, όπως το αντιλαμβάνομαι, θέλω να το ξεκινήσουμε, και να το τελειώσουμε μόνοι μας, χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις, για να αποφύγουμε πιέσεις, ξινισμένα μούτρα ή άλλες λανθασμένες αντιδράσεις από τρίτους. Επίσης, έχω την αίσθηση ότι άπαξ τη βγάλεις την ημέρα, δεν είναι καλό να την ξαναβάλεις. Θεωρώ ότι τη νύχτα είναι διαφορετικά. Εκεί, θα τον αφήσω να πάρει το χρόνο του.

Σχετικά με το αν θα τον έπαιρναν αν δεν έχει κόψει την πάνα, ρωτήσαμε στον παιδικό, και μας είπαν ότι εκεί δεν έχουν υποδομές για να αλλάζουν πάνες, οπότε αν δεν την βγάλει μέχρι το Σεπτέμβριο, θα πρέπει να μείνει στο βρεφικό (ενώ όλα τα παιδάκια της τάξης του που έχουν δεθεί θα εχουν προχωρήσει στον παιδικό) και αυτό δεν μου αρέσει σαν ιδέα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και συμφωνώ, αλλά έχω πρόσφατο παράδειγμα συμμαθήτριας του γιού μου, που είναι σε φάση εκπαίδευσης και τα πάει υπέροχα στο σπίτι, και στο σχολείο έχει όλα τα ατυχήματα, που σημαίνει ότι απλά δεν την παρακολουθούν για σημάδια ότι θέλει, κι εκείνη μπορεί να ξεχνιέται εκεί. Το βρίσκω κάπως λογικό, εφ'όσον όλα τα παιδάκια φοράνε ακόμα πάνες, και είναι δύσκολο να παρακολουθείς τόσα παιδάκια. Παρ'όλα αυτά, όπως το αντιλαμβάνομαι, θέλω να το ξεκινήσουμε, και να το τελειώσουμε μόνοι μας, χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις, για να αποφύγουμε πιέσεις, ξινισμένα μούτρα ή άλλες λανθασμένες αντιδράσεις από τρίτους. Επίσης, έχω την αίσθηση ότι άπαξ τη βγάλεις την ημέρα, δεν είναι καλό να την ξαναβάλεις. Θεωρώ ότι τη νύχτα είναι διαφορετικά. Εκεί, θα τον αφήσω να πάρει το χρόνο του.

Σχετικά με το αν θα τον έπαιρναν αν δεν έχει κόψει την πάνα, ρωτήσαμε στον παιδικό, και μας είπαν ότι εκεί δεν έχουν υποδομές για να αλλάζουν πάνες, οπότε αν δεν την βγάλει μέχρι το Σεπτέμβριο, θα πρέπει να μείνει στο βρεφικό (ενώ όλα τα παιδάκια της τάξης του που έχουν δεθεί θα εχουν προχωρήσει στον παιδικό) και αυτό δεν μου αρέσει σαν ιδέα.

 

Επειδή αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα (χωρίς όμως να τολμήσουν να μου πουν ότι δεν τη δέχονται, απλώς γκρίνιαζαν), τους είπα πως αν χρειαστεί να την αλλάξουν να την πάνε στη δίπλα δασκάλα που αλλάζει πάνες (επειδή εκείνη είχε μικρότερα παιδάκια) να την αλλάξουν εκεί. Εκτός και αν εσάς είναι σε άλλο κτίριο...Επίσης αυτό που είπα είναι πως αν κάποιο παιδάκι από τα υπόλοιπα που είχαν βγάλει την πάνα, έχει ένα ατύχημα, του φύγουν πάνω του, λερωθεί ή οτιδήποτε, ποιος θα αλλάξει αυτό το παιδάκι; Ε, αυτός που θα αλλάξει εκείνο ας αλλάξει πάνα και στο δικό μου.:rolleyes: Δεν είχαν τι να απαντήσουν σε αυτό.

 

Οπότε ένα διάστημα την έστελνα κανονικά με πάνα στον παιδικό και κάναμε την εκπαίδευση στο σπίτι. Και μάλιστα ένιωθε πιο άνετα το παιδί με αυτόν τον τρόπο. Ήξερε ότι στο σχολείο την φοράει, αλλά στο σπίτι την ξεφορτωνόμαστε την πάνα. Επίσης της την φόραγα αν τύχαινε να πάμε κάπου που δεν μας έπαιρνε να έχουμε ατύχημα (πχ σε κάποια κοινωνική εκδήλωση). Ε, σιγά σιγά δεν ήθελε την πάνα ούτε το ίδιο το παιδί γιατί ενοχλούταν. Όταν φθάσαμε σε αυτό το στάδιο, ανακοίνωσα στον παιδικό ότι από εδώ και πέρα θα την στέλνω χωρίς πάνα γιατί είναι έτοιμη. Σε πληροφορώ ότι πάλι μου έφεραν αντιρρήσεις. Ε, όχι ακόμα γιατί τρέχουμε, γίνεται χαμό, δεν προλαβαίνουμε να ασχοληθούμε κτλ... Δεν τους έδωσα σημασία, την έστειλα έτσι και ευτυχώς λειτούργησε καλά το πράγμα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως στο σχολείο όχι απλώς δεν με βοήθησαν αλλά μου έφερναν και εμπόδια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ακούσει περιπτώσεις που σε ειδοποιούν να πας να πάρεις και να αλλάξεις το παιδί, όταν λερωθεί. σε δημόσιο σταθμό, εννοείται.

 

Είναι φοβερά τα άτομα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα (χωρίς όμως να τολμήσουν να μου πουν ότι δεν τη δέχονται, απλώς γκρίνιαζαν), τους είπα πως αν χρειαστεί να την αλλάξουν να την πάνε στη δίπλα δασκάλα που αλλάζει πάνες (επειδή εκείνη είχε μικρότερα παιδάκια) να την αλλάξουν εκεί. Εκτός και αν εσάς είναι σε άλλο κτίριο...Επίσης αυτό που είπα είναι πως αν κάποιο παιδάκι από τα υπόλοιπα που είχαν βγάλει την πάνα, έχει ένα ατύχημα, του φύγουν πάνω του, λερωθεί ή οτιδήποτε, ποιος θα αλλάξει αυτό το παιδάκι; Ε, αυτός που θα αλλάξει εκείνο ας αλλάξει πάνα και στο δικό μου.:rolleyes: Δεν είχαν τι να απαντήσουν σε αυτό.

 

Οπότε ένα διάστημα την έστελνα κανονικά με πάνα στον παιδικό και κάναμε την εκπαίδευση στο σπίτι. Και μάλιστα ένιωθε πιο άνετα το παιδί με αυτόν τον τρόπο. Ήξερε ότι στο σχολείο την φοράει, αλλά στο σπίτι την ξεφορτωνόμαστε την πάνα. Επίσης της την φόραγα αν τύχαινε να πάμε κάπου που δεν μας έπαιρνε να έχουμε ατύχημα (πχ σε κάποια κοινωνική εκδήλωση). Ε, σιγά σιγά δεν ήθελε την πάνα ούτε το ίδιο το παιδί γιατί ενοχλούταν. Όταν φθάσαμε σε αυτό το στάδιο, ανακοίνωσα στον παιδικό ότι από εδώ και πέρα θα την στέλνω χωρίς πάνα γιατί είναι έτοιμη. Σε πληροφορώ ότι πάλι μου έφεραν αντιρρήσεις. Ε, όχι ακόμα γιατί τρέχουμε, γίνεται χαμό, δεν προλαβαίνουμε να ασχοληθούμε κτλ... Δεν τους έδωσα σημασία, την έστειλα έτσι και ευτυχώς λειτούργησε καλά το πράγμα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως στο σχολείο όχι απλώς δεν με βοήθησαν αλλά μου έφερναν και εμπόδια.

 

Ακριβώς αυτό έχω συνειδητοποιήσει γι'αυτό λέω να το ξεκινήσουμε στις διακοπές (θα είναι σχεδόν 33 μηνών) και βλέπουμε. Ελπιζω να φτάσει ένας μήνας για την ημερήσια.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είχαμε μια θετική εξέλιξη χωρίς να πιεστεί. Το ζήτησε σήμερα μόνη της. Δεν την έστειλα σήμερα στο σταθμό επειδή χθες μου έκανε λίγο πυρετό και προτίμησα να την κρατήσω. Σκέφτομαι επίσης πως αν μου ξαναπούν εκεί τίποτα θα τους πω πως εντάξει, δεν είναι και τόσο φοβερό να μείνει στεγνή για 5-6 ώρες, κανείς δεν έπαθε κάτι από αυτό. Όταν νιώσει την ανάγκη θα το κάνει. Σίγουρα και το ότι τη ρωτάμε συνέχεια "θέλεις, θέλεις θέλεις?" είναι μια μορφή πίεσης. Καλές οι προθέσεις και των δασκάλων, δε λέω, αλλά.......

Από την άλλη βέβαια δεν μπορώ να της αδικήσω γιατί όταν είσαι μόνη σου και έχεις αναλάβει 15 παιδιά πρέπει κάπως να τα βγάλεις πέρα. Σίγουρα κανείς δε μπορεί να ασχοληθεί με ένα παιδί περισσότερο και με μεγαλύτερη ποιότητα από τη μαμά του, γιατί εκείνη το ξέρει καλύτερα. Ούτε ο πατέρας.

Το δύσκολο είναι να πείσω τον σύζυγο να μην αντιδρά, δυο φορές την αποκάλεσε βρωμιάρα, και καλά για αστείο, όμως αυτά εντυπώνονται και βγαίνουν διαφορετικά. Ειλικρινά, δε με νοιάζει και να λερώσει και ας είμαι όλη μέρα στα τέσσερα να καθαρίζω, δε με νοιάζει. Ώρες ώρες σκέφτομαι πως αν είμασταν οι δυο μας στο σπίτι, όλη μέρα, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Πάντως όταν έγινε σωστά σήμερα, δε μπορούσα να μην την επαινέσω και να μην της πω μπράβο. Η ενθάρρυνση χρειάζεται, το χάρηκε και η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι επίσης πως αν μου ξαναπούν εκεί τίποτα θα τους πω πως εντάξει, δεν είναι και τόσο φοβερό να μείνει στεγνή για 5-6 ώρες, κανείς δεν έπαθε κάτι από αυτό. Όταν νιώσει την ανάγκη θα το κάνει. Σίγουρα και το ότι τη ρωτάμε συνέχεια "θέλεις, θέλεις θέλεις?" είναι μια μορφή πίεσης. Καλές οι προθέσεις και των δασκάλων, δε λέω, αλλά.......

 

 

Και εμένα τα κρατάει αρκετές ώρες ή ξυπνάει το πρωί και πάει τουαλέτα μετά από 3 ώρες! Στην αρχή αγχωνόμουν, αλλά όπως λες είναι μια μορφή πίεσης να της το υπενθυμίζω συνέχεια. Το να κάνει το πρωί και να ξανακάνει το μεσημέρι δεν μου φαίνεται τρομερό... Πες στις δασκάλες να μην ασχολούνται. Να της το υπενθυμίζουν 1-2 φορές μέσα στη μέρα και είναι αρκετό.

Πιο πολύ εγώ αγχωνόμουν που ξύπναγε από νυκτερινό ύπνο, πέρναγαν και 2-3 ώρες και μετά έκανε...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι επίσης πως αν μου ξαναπούν εκεί τίποτα θα τους πω πως εντάξει, δεν είναι και τόσο φοβερό να μείνει στεγνή για 5-6 ώρες, κανείς δεν έπαθε κάτι από αυτό. Όταν νιώσει την ανάγκη θα το κάνει. Σίγουρα και το ότι τη ρωτάμε συνέχεια "θέλεις, θέλεις θέλεις?" είναι μια μορφή πίεσης. Καλές οι προθέσεις και των δασκάλων, δε λέω, αλλά.......

 

Πολύ θετική εξέλιξη μπράβο! Συμφωνώ. Δεν πρέπει να ξαναπουν τίποτα, να μην κάνουν καμία αναφορά στο θέμα (όπως λες ακόμα κ το να ρωτάς συνεχώς είναι μορφή πίεσης) και να μην πάρουν καμία πρωτοβουλία χωρίς να σε έχουν ενημερώσει πρώτα. Ρώτησε και εκεί που θα πας να σου πουν την γνώμη τους.

 

Από την άλλη βέβαια δεν μπορώ να της αδικήσω γιατί όταν είσαι μόνη σου και έχεις αναλάβει 15 παιδιά πρέπει κάπως να τα βγάλεις πέρα.

 

Επειδή είμαι νηπιαγωγός κ εγώ, πιστεύω ότι το συγκεκριμένο δεν έχει να κάνει με το ότι έχουν πολλά παιδιά, απλώς είναι λάθος παιδαγωγική αντιμετώπιση και δυστυχώς έλλειψη σεβασμού στις ψυχικές ανάγκες του παιδιού. Κανείς δεν έχει κακή πρόθεση αυτό είναι σίγουρο, όμως στο συγκεκριμένο επάγγελμα η ευθύνη είναι μεγάλη και δεν μπορώ να ακούω να λένε σε ένα παιδί ότι αν δεν πάει τουαλέτα δεν θα βγει στην αυλή. Εμείς δηλαδή πως θα νιώθαμε αν μας το έλεγαν αυτό; Να σου πει ο εργοδότης σου ξέρεις είναι η ώρα για τουαλέτα και αν δεν πας κ εσύ να κάνεις, δεν έχει διάλειμμα....:shock::?:roll:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

 

Αυτό με το φωνάζουν την μαμά να αλλάζει την πάνα το έχω διαβάσει ξανά στο φόρουμ , ευτυχώς δεν το έχω δει να συμβαίνει,τουλάχιστον σε όσους σταθμούς γνωρίζω.Ο γιος μου όταν πήγε παιδικό τον Σεπτέμβριο ήταν 29 μηνών κ είχε κόψει 2 μήνες την πάνα.Κανονικά έπρεπε να εναι στο βρεφικό τμήμα ηλικίες 8 μηνών-2,5 χρονων,αλλά επειδή γινόταν σύντομα 2,5 και δεν φορούσε πάνα τον έβαλαν στο μεταβρεφικό ηλικίες 2,5-4 (το ίδιο και ένα κοριτσάκι συνομήλικο).Εννοείται ότι αν τους φύγουν ή για οποιοδήποτε λόγο δεν προλάβουν να πάνε τουαλέτα τα αλλάζουν.Τα πάνε οπωσδήποτε σε ομαδούλες πριν το πρωινό κ το φαγητό κ όποτε χρειαστεί το κάθε παιδάκι.Βέβαια η δασκάλα είναι απόλυτη στο θέμα της πάνας,δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν 3χρονο με πάνα.και καλά κάνουν κατά την γνώμη μου.

Δεν ανέφερα ότι ο σταθμός είναι δημόσιος

 

-Καταρχήν μιλάμε για μια ηλικία που τα παιδάκια μαθαίνουν να είναι αυτόνομα.Αρα πρώτα απ όλα κάνει καλό στο ίδιο το παιδί.

-Δεν είναι δυνατόν με 30 παιδιά που έχει το τμημα να ασχολείται ποιο φοράςι πάνα κ ποιο όχι,ούτε να τα πηγαινοφέρνουν σε διπλανές αίθουσες να τα αλλάζουν.

- Σίγουρα το παιδί με πάνα θα σχολιαστεί αρνητικά από τα υπόλοιπα παιδιά, τα οποία λένε κατευθείαν αυτό που σκέφτονται.

 

Είμαι σίγουρη ότι ένα 3χρονο νιώθει πιο ''μεγάλο'' όταν πάει στην τουαλέτα , και βέβαια νιώθει και καλύτερα.

 

**Και μένα μου φάνηκε υπερβολικό όταν η δασκάλα μου ειπε ''μεχρι κ στην τουαλέτα με θελει κοντά του'' κ λεω τι λέει η γυναικα ? 2,5 χρονών είναι το παιδάκι .Κι όμως περνώντας ο καιρός έμαθε να πηγαινει μονος του, να τραβάει καζανάκι κλπ κ όταν χρειάζονται βοήθεια απλά φωνάζουν την΄κυρία.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...