Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

έχω νέα από το μέτωπο.!

 

πλέον η κόρη μονιμοποίηση τα τσίσα στο γιογιό! πρακτικά 2 βδομάδες συστηματικής προσπάθειας χρειάστηκε.

 

Τώρα προσπαθούμε το επόμενο επίπεδο. Κακά :D

 

To αστείο είναι ότι πέσαμε εκτός προυπολογισμού, γιατί κάθε φορά που τα κατάφερνε έπαιρνε ένα αυτοκόλλητο και φυσικά.. τα αυτοκόλλητα που είχαμε πάρει δεν φτάσανε ούτε για ζήτω! :D

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχω νέα από το μέτωπο.!

 

πλέον η κόρη μονιμοποίηση τα τσίσα στο γιογιό! πρακτικά 2 βδομάδες συστηματικής προσπάθειας χρειάστηκε.

 

Τώρα προσπαθούμε το επόμενο επίπεδο. Κακά :D

 

To αστείο είναι ότι πέσαμε εκτός προυπολογισμού, γιατί κάθε φορά που τα κατάφερνε έπαιρνε ένα αυτοκόλλητο και φυσικά.. τα αυτοκόλλητα που είχαμε πάρει δεν φτάσανε ούτε για ζήτω! :D

 

τα κακά που τα κάνει;εμάς προσπαθεί στο γιογιο δεν κάνει τίποτα!της έρχονται μετά από ώρα και τα κάνει στο βρακάκι!της λέω βέβαια ήρεμα πως δεν το λερώνουμε κλπ το πλένουμε μαζί.ελπίζω να μην της γίνει συνήθεια!

Link to comment
Share on other sites

τα κάνει στο βρακάκι της..

 

δεν μιλάει, δεν προειδοποιεί δεν κάνει τίποτα. και μάλιστα όταν είναι να τα κάνει πάει και κρύβεται σαν να ντρέπεται..

 

αλλά με το μπλα μπλά που κάνουμε όπως και εσύ, είναι θέμα χρόνου και αυτό.

 

αφού πετύχαμε τα τσίσα, τώρα είμαι σίγουρος οτι θα αποδώσει!

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

τα κάνει στο βρακάκι της..

 

δεν μιλάει, δεν προειδοποιεί δεν κάνει τίποτα. και μάλιστα όταν είναι να τα κάνει πάει και κρύβεται σαν να ντρέπεται..

 

αλλά με το μπλα μπλά που κάνουμε όπως και εσύ, είναι θέμα χρόνου και αυτό.

 

αφού πετύχαμε τα τσίσα, τώρα είμαι σίγουρος οτι θα αποδώσει!

 

έτσι ακριβώς κι εμείς!!!λέει ότι θέλει κακά,κάθεται,δεν κάνει τίποτα και μετά τα κάνει στο βρακάκι μπορεί και καμιά ώρα μετά!ψάχνει να κρυφτεί και τα κάνει!

τι λένε και οι πιο έμπειρες μανούλες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια,

Κατ'αρχήν να πώ, ότι δεν έχει ξεκινήσει η άδειά μου, οπότε ακόμα δεν έχω ξεκινήσει την διαδικασία εκπαίδευσης.

Παρ'όλα αυτά, όποτε μου πει να πάει (συνήθως όταν δει κάποιο παιδάκι να πηγαίνει για τσίσα) τον πηγαίνω. Χτες μου το είπε στο πάρκο. Φυσικά δεν είχα μαζί μου γιογιο κλπ, οπότε πήγαμε στο δεντράκι μαζί με το άλλο παιδάκι, και έκανε...

Σήμερα το πρωι μου ζήτησε να πάει, τον πήγα να καθίσει στο γιογιο και αφού κάθισε, σηκώθηκε και έκανε όρθιος στο πάτωμα. Δεν ήξερα πώς να αντιδράσω, αρχικά χάρηκα αλλά μετά δεν ήθελα να καταλάβει ότι κάνουμε όπου να'ναι, αρκεί να κάνουμε. Τον έβαλα αμέσως στο γιογιο και έκανε λίγα ακόμα εκεί. Μετά τον φίλησα και καθάρισα. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να περιμένουμε μέχρι την άδειά μου... χαχαχα :-)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλο το ΣΚ πάμε για τσίσα στο γιογιο ή στη λεκάνη! Χωρίς να έχω ξεκινήσει οργανωμένη εκπαίδευση τουαλέτας, του φόρεσα πάνα βρακάκι και πηγαίναμε κάθε 20 λεπτά περίπου για τσίσα. Βέβαια, τα κακά τα έκανε στην πάνα, και μάλλον δεν θα τα κάνει στο γιογιο αν δεν λερωθεί πρώτα. Σήμερα (τρίτη μέρα) μας τα έλεγε τα τσίσα. Στο σχολείο έδωσα οδηγία, αν μη τι άλλο, όταν λέει ότι θέλει να τον πηγαίνουν. Θα δούμε τι έγινε. Θα το πάμε όλη τη βδομάδα έτσι και το Σάββατο θα βγάλω τελείως τις πάνες μέσα στη μέρα και βλέπουμε.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

αρχίσαμε να έχουμε θέμα με τη βραδυνή πάνα!δεν τη θέλει τη βγάζει αλλά αργεί να κοιμηθεί γιατί κάνει 2-3 φορές τσίσα και τελικά κοιμάται 12-1 με βρακάκι εκεί που κοιμότανε 9-10!!!!:(

διακρίνω βέβαια και μια άρνηση για την κούνια απο την οποία εχει μάθει να κατεβαίνει!αν ήτανε μόνο η πάνα δε θα τοκανε το μεσημερι αφού δεν της βάζω μεσα στη μέρα πάνα!

τι λέτε κι εσείς;

με τα κακά ακόμη προσπαθούμε να τα κάνουμε στο γιογιο!

Link to comment
Share on other sites

εμείς είχαμε τον ερχομό της αδερφής της κόρης μου και έχουν αρχίσει πισογυρίσματα..

 

ναι μεν μια φορά έκανε κακά στο γιογιό, αλλά πλέον τσίσα δεν κάνει μόνιμα από εκεί που έκανε.

 

αναμενόμενο το πισωγύρισμα... αλλά δύσκολα τα πράγματα :(

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

εμείς είχαμε τον ερχομό της αδερφής της κόρης μου και έχουν αρχίσει πισογυρίσματα..

 

ναι μεν μια φορά έκανε κακά στο γιογιό, αλλά πλέον τσίσα δεν κάνει μόνιμα από εκεί που έκανε.

 

αναμενόμενο το πισωγύρισμα... αλλά δύσκολα τα πράγματα :(

 

πως τα καταφέρατε και έκατσε για τα κακά;!!!!!!

τα πισογυρίσματα είναι δεδομένα!θέλουν χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Μαιο ξεκινησα τα απογευματα που ειμασταν σπιτι να τον εχω γυμνουλη απο την μεση και κατω και φωναζε τσιτσα τσισα αλλα δεν ηθελε να καθησει με τιποτα στο καθισματακι της τουαλετας, που μου ειχε προτεινει μια φιλη να παρω!!!

Πηρα λοιπον γιογιο τυπου τουαλετιτσα με καπακι και του αρεσε πολυ αλλα ηθελε μονο ορθιος να κανει τσισα.....περασαν λοιπον 2 μηνες ετσι και οποτε προσπαθουσα με πανα βρακακι να τον πηγαινω ανα μιση ωρα τα ειχε ηδη κανει στην πανα!!!

Μονο οταν ηταν γυμνος τα ελεγε.....

Αδεια εγω φετος δεν εχω και ετσι αποφασισα να εκμεταλευτω την τελευταια εβδομαδα στον παιδικο,

τον εστειλα Δευτερα πρωι με υφασματινο βρακακι αφου το Σαββατοκυριακο που προηγηθηκε του το φορουσα και στο σπιτι και τον επιβραβευσα καθε φορα που πηγαιναμε με αυτοκολλητο και χυμο ακομα και γλυφιτζουρι του εδωσα!!!

ο μικρος κατενθουσιαστηκε και περιμενε πως και πως να παμε για τσισα!!!

Στον παιδικο βραχηκε μια φορα την πρωτη μερα και εχθες τριτη μερα χωρις πανα τα πηγε εξαιρετικα και δεν βραχηκε ουτε στον υπνο!!!!:D:D:D:D

Μαλιστα βγηκαμε το βραδυ βολτα και ζητησε 3 φορες τουαλετα!!!!

Κακα βεβαια δεν εκανε εχθες....αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την εξελίξη!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το παίρνει από το χέρι και το πηγαίνει στο διπλανό δωμάτιο και μετά το τρέχει στο γιογιο, λέγοντας "Kayla wet her panties, and she has to practice", το βάζει να καθίσει, και μετά ξανασηκώνονται και ξαναφεύγουν και ξαναγυρίζουν κοκ... σε κάποια φάση η μικρή αντιδρά, αλλά δεν έχει και πολλές επιλογές, because she has to practice.

το βρισκω πολυ βαρβαρο και κουραστικο για το παιδακι...

ασε που αυτο το παιδακι στο βιντεο ειναι καλο και υπακουο,Εγω αν βαλω τη μικρη με το ζορι στο γιογιο :confused::confused::confused: θα μου το φερει στο κεφαλι!!!!!:oops::oops::oops:

Ειμαστε τωρα σε φαση εκπαιδευσης (28 μηνων)και της λεω παμε να κανεις τσισακια μηπως εχει και μου τη λεει κι ολας..."δεν εχω σου λεω ακομη"

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχή παιδιά, καλή πρόοδο στα παιδάκια σας, και καλή δύναμη σε σας (για τα σκυψίματα).

Αύριο για μας είναι η μεγάλη μέρα. Όλη τη βδομάδα φοράει πάνα βρακάκι και πηγαινοερχόμαστε μια στο γιογιο, μια στη λεκάνη, μια στα δεντράκια στο πάρκο και στις κούνιες και κάνει τσισάκια με αρκετή ευκολία (ωχ η μέση μου)...

Κακά ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε καθιστοί, και εδώ δυσκολεύει το πράγμα. Γενικά είναι δεκτικός, αν σκεφτείς ότι τον ρωτάω πολύ συχνά, επειδή δεν φοράει βρακάκι, και δεν θέλω να κάνει στη πάνα και να μην το πάρω χαμπάρι. Αύριο λοιπόν, θα φύγει η πάνα και θα έρθει το βρακάκι, μαζί με πίνακα προόδου, αυτοκόλλητα και καινούργιο βιβλίο που μιλάει γι'αυτό το θέμα. Σκέφτομαι για αρχή να μην τον ρωτάω τόσο συχνά, για να δω αν θα κρατηθεί γύρω στη 1 1/2-2 ώρες.

Μετά θέλω να δώ τι θα κάνει με τα κακά.

Μήπως πρέπει να τον αφήνω ξεβράκωτο τελείως; το πρόβλημά μου είναι ότι κάθεται κάτω και δεν ξέρω πόσο ασφαλές (από άποψη υγιεινής) είναι να μην φοράει ούτε βρακάκι.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τριτη μερα σημερα και με τα τσισα παμε αψογα. Ειχαμε μονο 2 ατυχηματα την πρωτη μερα. Τα κακα δυστυχως δεν τα λεει και αναγκαστικα παρακολουθω ποτε κρυβεται και τον παω στο γιογιο. Ετσι εχουμε κανει στο γιογιο τρεις φορες. Πολυ κουραστικο γιατι δεν μπορω να τον αφησω απο τα ματια μου. Κανενα κολπο για τα κακα;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα πάτε πολύ καλά!Τώρα για τα κακά κι εμείς που έχουμε κόψει την πάνα 2 μήνες τώρα άρχισε να το λέει οτι θέλει κακά,μέχρι πριν λίγες μέρες κι εγώ τον παραφυλούσα ποτε θα πάει να κρυφτεί.Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

κι η βραδυνή πια είναι παρελθόν!

το θέμα είναι τα κακά τώρα!μια φορά έκανε στο γιογιο μόνη της!δεν ξαναπήγε όμως!τώρα δε λέει και πότε κάνει!πάει κρύβεται και έρχεται να μου το ανακοινώσει!τι να της τάξω;ή απλά θα το κάνει καποια στιγμή μόνη της όπως έκανεμε τα τσίσα;δε θέλω μονο να της γίνει συνήθεια να τα κάνει στο βρακάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο γιος μου είναι 33 μηνών και ενω από 26 μηνών έλεγε παντα όταν έκανε κακα και είχαμε κάνει και μερικες επιτυχημένες προσπαθειες στην τουαλετα και στο γιο γιο ξαφνικά εδώ και 3 μήνες δεν θελει με τιποτα να βγαλει την πάνα, δεν θελει με τιποτα να κανει κακα ή τσισα στο γιογιο και δεν μας λεει πλεον οτι έκανε κακα. Μερικες φορες μάλιστα κλαιει και θελει να πάρει από τα σκουπιδια την λερωμένη πάνα.... Δεν ξέρω πλέον τί να κάνω...Γιατί αυτό το πισωγυρισμα;;;;

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ξεκινήσανε κ εμείς την προσπαθεια για να κόψουμε την πάνα τώρα που έχω άδεια! Ειχαμε δοκιμάσει πριν κάνα μήνα ενα σκ οπου τα έκανε παντού εκτός απο το γιογιό αλλά επειδή όλη την υπόλοιπη βδομαδα Δούλευα δεν το συνέχισαν! Ξεκινήσανε λοιπον ση!ΕΡΑ είναι η 3η μέρα το θέμα είναι οτι η μικρή δεν έχει κανει κακά της καθόλου αυτό βέβαια δεν με ανυσηχει τόσο γιατί ουτως η άλλως η συχνότητα είναι τόση αυτό που με ανυσηχει είναι τα τσισα! Ζήτημα να κανει 2-3 φορες όλη μέρα! Είναι δυνατόν;οι πάνες της ηταν παντα γεμάτες κ τώρα τπτ! Καθεταια με χαρά ατλ γιογιό της περιμένει λίγο κ στο λεπτακι σηκώνεται! Αλλά κ οσες φορες κάθησε κάνα 4λεπτο με παιχνιδι η κάποιο παραμύθι παλι κανένα αποτέλεσμα! Φοβάμαι μην πάθει κ τπτ!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, η κόρη μου γίνεται 3 ετών σε 2 μήνες κι έτσι αρχίσαμε την εκπαίδευση της τουαλέτας. Είμαστε στην Τρίτη εβδομάδα. Τη βραδινή πάνα την κόψαμε εξαρχής γιατι εδω και καιρό ηταν στεγνή οταν ξυπναγε. Μέσα στη μέρα τα παμε αρκετά καλα πια με τα τσισα, μπορει και κρατιέται κιόλας και στην ανάγκη αν είμαστε έξω κατεβαζουμε βρακάκι και τα κάνουμε στις γωνιτσες. Με τα κακά έχουμε θέμα: είχε συνηθίσει να τα κάνει όρθια σε γωνιτσα στην πάνα της και τωρα μας το γύρισε σε δυσκοιλιοτητα. Επισης αρκετές φορές τα έκανε στη θάλασσα την ωρα που κολυμπουσε συνειδητά η έξω στην άμμο όρθια. Πάντως σήμερα κάναμε ταξιδι 5 ωρών με αυτοκίνητο, έκανε στο γιο γιο πριν φύγουμε και στο 3 ωρο σε μια στάση κάτω απο ένα δέντρο. Με απασχολεί ωστόσο τι θα γίνει στον παιδικο σταθμο που μου θέτουν προϋπόθεση να εχει βγάλει τελείως την πάνα

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και παραπάνω ότι τα κακά κι εμένα ο δεύτερος μου γιος δεν τα έκανε στο γιο-γιο ποτέ. Ενώ είχε μάθει τα τσίσα τα κακά τα έκανε πάνω του. Μία μέρα του είπα να κάνει στην λεκάνη σαν τον αδερφό του και είπε ναι! Από τότε, τα κάνει στην λεκάνη και φυσικά και τα τσίσα. Κάτι τον στράβωνε στο γιο-γιο και δεν ήθελε. Πάρτε ένα σταφενάκι ειδικό για την λεκάνη και βάλτε τα εκεί. Πείτε τους ότι θα κάνει σαν εσάς τους μεγάλους, θα κάνει "πλατσ", και μετά αν θέλει μπορεί να τραβηξει και το καζανάκι να φύγουν...εμένα ενθουσιάστηκε από την διαδικασία!!!!!!!!!!!!!!!!Καλή επιτυχία

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους/όλες

Είμαστε ήδη από τις 2/8 χωρίς πάνες. Στις διακοπές τα πήγε πάρα πολύ καλά, είχαμε ένα ατύχημα με κακά την πρώτη μέρα που δεν είχε συνηθίσει τον καινούργιο χώρο (έχω καταλάβει ότι θέλει να είναι μόνος όταν τα κάνει, οπότε του βάζω το γιογιο σε μια καβάτζα έξω από το μπάνιο και του λέω να πάει μόνος του όποτε θέλει) και μια έξω σε μια ταβέρνα (που του ήρθε αλλά δεν ήταν εξοικειωμένος με τον χώρο της τουαλέτας, όπου του είχα βάλει το γιογιο). Στα τσίσα την μέρα τα πάμε περίφημα, αλλά ακόμα φοράμε πάνα το μεσημέρι που κοιμάται και το βράδι. Με τα κακά έχω καταλάβει ότι πρέπει να νιώσει άνετα με το χώρο και να πάει μόνος του, αφου του το υπενθυμίζεις κάθε τόσο. Στον παιδικό τι θα γίνει, που κανείς δεν θα του υπενθυμίζει, και ίσως να μη νιώθει άνετα;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπράβο σας!!!στον παιδικό σίγουρα θαχουν ατυχηματάκια όλα τα παιδιά μην ανησυχείς!θα γίνει συνάντηση με τους γονείς κι εκεί θα μας ενημερωσουν για όλα!

εμείς κορίτσια ενώ έχουμε κόψει πάνω από μήνα ημερήσια και βραδυνή πάνα με τα κακά δε λέει να καθίσει!τι να κάνω;;τα κάνει κάθε μέρα στο βρακί!φοβάμαι μην της γίνει συνήθεια!να αδιαφορήσω;να μην αδιαφορησω;τι να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

εγω στην αρχη παρατηρησα οτι κρυβοταν για να τα κανει και εμφανιζομουν εκει με το γιογιο να του θυμισω οτι κανουμε εκει και δεν θελουμε να λερωθουμε, και εταζα δυο αυτοκολλητα και τηλεφωνηματα στα πιο αγαπημενα του προσωπα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 μέρες τώρα μου λέει συνέχεια ότι θέλει κακά στη λεκάνη και πάμε!τις περισσότερες φορές δεν κάνει όμως νομίζω ότι είναι θέμα ημερών να ξεπεραστεί και αυτό!

άντε γιατί δεν μπορεί άλλο η μάνα να βρακοπλένει!:P

Link to comment
Share on other sites

Είμασταν τυχεροί ...& στους 2 γιούς μου, μέσα σε 1 εβδομάδα ξεμπερδέψαμε...με όλα όσα είπαν οι περισσότερες!!! ;):) :)

 

Πότε; σε ποιά ηλικία; Εννοείς ότι ξεκινήσατε χωρίς να έχει προηγηθεί τίποτα απολύτως σχετικό με τουαλέτα; Π.χ είχαν δει γιο γιο; Είχατε συζητήσει οτιδήποτε σχετικά; Πώς έγινε ακριβώς;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...