Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

λοιπόν, σας έχω τον απόλυτο τρόπο - τεράστια επιτυχία:D

 

στην κόρη μου έκοψα την πάνα στους 22 μήνες, δια της βίας σχεδόν, καθώς είχε κολπίτιδα από αντιβίωση, την κόψαμε σε μια εβδομάδα φορούσαμε πια μόνο βράδυ, το οποίο όμως το κρατήσαμε μέχρι τα 3...

 

στον γιο τώρα, που τον μεγαλώνει ο πατέρας λόγω ανεργίας, ξεκίνησα την μουρμούρα -ξεκίνα τον, είναι έτοιμος - δεν προσπαθείς - είσαι αδιάφορος, έτσι που πας θα πάει στα νήπια με πάμπερς κτλ κτλ κτλ...

 

η απάντηση? Χαλάρωσε... θα το κάνει όταν θα είναι έτοιμος, είναι αρχηγόπουλο - είσαι υστέρω κτλ κτλ κτλ

 

ακρη δεν έβγαζα, τους παράτησα... και μην φανταστείτε, δεν έκαναν και τίποτα... ούτε μια φορά δεν του πε έλα πάμε για τσίσα... μόνο δηλώσεις έκανε.... Κωστάκη, πάει να κατουρήσει ο μπαμπάς!

 

αλλά ξαφνικά, μέσα σε μια εβδομάδα ο μικρός δεν φοράει πάνα - 28 μηνών - ούτε μέρα ούτε νύχτα - μαχαίρι. Κατουράει όρθιος στην ύπαιθρο, στην λεκάνη στο σπίτι καθιστός, ξυπνάει στις 7 το πρωί, πάει κάνει τσίσα στο γιογιό και γυρνάει να κοιμηθεί, και εγώ έχω μείνει μαμάκας...

 

και φυσικά, ο μπαμπάς κουλ χαλαρός και ωραίος, να λέει, εσύ να τα βλέπεις αυτά, που ήθελες να κάνεις το μωρό ρομπότ....

 

Οπότε..

 

αν θέλετε να κόψετε όμορφα γρήγορα και αναίμακτα την πάνα, δώστε το μωρό στον μπαμπά:D

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να κανω με τη μεσημεριανη, να της τη βαζω ή οχι για να συνηθιζει?... Τη βραδυνη την φοραμε .. καποιες φορες οσο την κοιμιζω μου λεει "τσισα", εχω το γιογιο στο δωματιο της και τα κανει εκει - δεν της λεω να τα κανει στην πανα δηλαδη σηκωνεται... το προβλημα ειναι τη στιγμη που ξυπναει και φυσικα το παιδι δεν συνειδητοποιει ακομα τι γινεται.. τι λετε?

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια τον πήγα λίγο χαλαρά. Ξεκίνησα πρώτα με το να του την βγάλω στο σπίτι. Στις μετακινήσεις και στον ύπνο τη φοράγαμε. Είχα διαβάσει και το βιβλίο της Elizabeth Pantley και έλεγε ότι δεν πρέπει να τα πιέζουμε και ότι δεν πειράζει να τη φοράνε στις εξόδους, τουλάχιστον για την αρχή. Μετά όταν είδα ότι είχε ανταπόκριση πήρα ένα γιογιό μεταφοράς (αυτό με τις σακούλες) και δεν του φοράω πάνα στις εξόδους. Συνήθως στις κούνιες δεν κάνει καθόλου τσίσα, τα κάνει όταν γυρνάει σπίτι. Έχουμε κρατήσει ακόμα την πάνα στον ύπνο, μεσημεριανό και βραδυνό. Επίσης στο αυτοκίνητο, όταν η απόσταση είναι από 1 ώρα και πάνω του τη φοράω γιατί μπορεί να κοιμηθεί και να τα κάνει πάνω του.

 

Γενικά προσπαθώ να μην αγχώνομαι με το θέμα ώστε να μην του μεταφέρω και το άγχος μου. Θέλω η όλη διαδικασία να γίνει χαλαρά... αυτό θα σε συμβούλευα κι εσένα.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι χαλαρα το εχω παρει αλλα νομιζω οτι οταν τη φοραει μεσα στη μερα μπερδευεται... Δηλαδη εχω την αισθηση οτι καλυτερα να τα κανει πανω της και να το αισθανεται παρα να εχει παντα αμφιβολια.. "φοραω ή δεν φοραω"???

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ αυτής της άποψης είμαι κ βλέπω ότι δούλεψε.Δεν της έβαζα από την αρχή ούτε στις βόλτες ούτε στο μεσημεριανό ύπνο.Έχει τύχει να κάνει πάνω της στις κούνιες κ κακά κ τσίτσα και 1-2 φορές το μεσημέρι στον ύπνο της.Σιγά σιγά όμως το διόρθωσε μόνη της.Έχουμε πολλές μέρες πλέον να έχουμε ατύχημα μες στη μέρα.Τα βράδυα εντάξει δεν είναι ακόμα έτοιμη αν και φταίω εγώ,όποτε την ταίζω αργά και πίνει μέχρι πριν να κοιμηθεί έχουμε φουσκωμένη πάνα αλλιώς κρατιέται μέχρι το πρωί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μικρή μου είναι 27 μηνών, έκανε 2 φορές κακά της στο γιογιό και έκτοτε δεν το θέλει με τίποτα. Και μάλιστα αντιδρά και λέει ''όχι γιογιό, πάνα!'' Τι να συμβαίνει άραγε? Δεν την πιέζω και εγώ, την πάω λάου λάου. Μήπως παίζει ρόλο που η πεθερά μου της την λέει για την πάνα συνέχεια??? Να απογορέψω σε όλους τους άλλους να την προτρέπουν να κάνει στο γιογιό ή μήπως δεν φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολλά παιδάκια να ζητάνε πάνα ειδικά για τα κακά.Μόνο υπομονη θέλει νομίζω, δεν ξέρω κιόλας δεν έχω εμπειρία.

 

Να σας ρωτήσω, η μικρή μου είναι 2,5, την κόψαμε ένα μήνα τώρα την πάνα.Ήθελα να ρωτήσω,έπρεπε να μπορεί να γδύνεται μόνη της?Γιατί δεν μπορεί με τίποτα να κατεβάσει παντελόνι κ βρακάκι.Πρέπει να της το μάθω άμεσα ή θα ρθει μόνο του σιγα σιγα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολλά παιδάκια να ζητάνε πάνα ειδικά για τα κακά.Μόνο υπομονη θέλει νομίζω, δεν ξέρω κιόλας δεν έχω εμπειρία.

 

Να σας ρωτήσω, η μικρή μου είναι 2,5, την κόψαμε ένα μήνα τώρα την πάνα.Ήθελα να ρωτήσω,έπρεπε να μπορεί να γδύνεται μόνη της?Γιατί δεν μπορεί με τίποτα να κατεβάσει παντελόνι κ βρακάκι.Πρέπει να της το μάθω άμεσα ή θα ρθει μόνο του σιγα σιγα?

 

 

Σιγά-σιγά, εννοείται! όλα αυτά δημιουργούν άγχος στα παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να πιέζονται γιατί κάτι "πρέπει" να το κάνει. Μόνο του θα έρθει και θα το κάνει μόνη της σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολλά παιδάκια να ζητάνε πάνα ειδικά για τα κακά.Μόνο υπομονη θέλει νομίζω, δεν ξέρω κιόλας δεν έχω εμπειρία.

 

Να σας ρωτήσω, η μικρή μου είναι 2,5, την κόψαμε ένα μήνα τώρα την πάνα.Ήθελα να ρωτήσω,έπρεπε να μπορεί να γδύνεται μόνη της?Γιατί δεν μπορεί με τίποτα να κατεβάσει παντελόνι κ βρακάκι.Πρέπει να της το μάθω άμεσα ή θα ρθει μόνο του σιγα σιγα?

 

Η δική μου αντίθετα παντελόνι το βγάζει και το βάζει μόνη της. Αλήθεια πώς την έκοψες την πάνα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολλά παιδάκια να ζητάνε πάνα ειδικά για τα κακά.Μόνο υπομονη θέλει νομίζω, δεν ξέρω κιόλας δεν έχω εμπειρία.

 

Να σας ρωτήσω, η μικρή μου είναι 2,5, την κόψαμε ένα μήνα τώρα την πάνα.Ήθελα να ρωτήσω,έπρεπε να μπορεί να γδύνεται μόνη της?Γιατί δεν μπορεί με τίποτα να κατεβάσει παντελόνι κ βρακάκι.Πρέπει να της το μάθω άμεσα ή θα ρθει μόνο του σιγα σιγα?

 

νομίζω οτι δε χρειάζεται πίεση για τίποτα, λογικό μου φαίνεται που δε μπορεί. Εμένα η κόρη μου 3 ετών το ανεβοκατεβάζει μόνη της πια αλλά καμιά φορά δεν τα ανεβάζει καλά και της τα διορθώνω. ¨Οταν θα φοράει χαλαρό παντελονάκι που ανεβοκατεβαίνει εύκολα μπορείς να της προτείνεις να προσπαθήσετε να τα ανεβοκατεβάσετε μαζί και σιγά σιγά θα μάθει, αλλά μην πιέζεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νι δεν αγχώνομαι γενικά, ήδη μου φαίνεταο φοβερό που έκοψε τόσο εύκολα την πάνα ενώ το είχα πολύ άγχος.Απλά ήθελα να δω αν είναι κάτι που έπρεπε να ξέρει να το κάνει στην ηλικία της.

 

Ster μου τι να σου πω?Στην ουσία μόνη της το κοψε.Το γιογιο το έχουμε γενικά πολύ καιρό αλλά δεν το πολυήθελε και νόμιζα ότι θα φάμε χοντρό λούκι.Αλλά μια μέρα ξαφνικά μου ρθε και την άφησα με ένα κοντό φορεματάκι ούτε βρακάκι τίποτα.Της έφυγαν 2-3 φορές κι άρχισε να κλαίει οπότε μετά μόνη της μου το λεγε κ τρέχαμε στο γιογιο.Και τα κακά αν και είχε μερικά ατυχήματα.Αλλά της την έκοψα τελείως ούτε στις βόλτες,με το γιογιο γύρναγα κι ούτε το μεσημέρι στον ύπνο.Μόνο το βράδυ.Τώρα μετά από 1 μήνα δεν έχουμε ημερήσια ατυχήματα,πάμε στη λεκάνη στο μπάνιο κ βλέπω ότι κρατιέται στις βόλτες,δε μου ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 2 ετών καταλαβαίνει πότε κάνει κακά, τσισάκια αν της πεις κάνε ποταμάκι και είναι στα κέφια της σου κάνει για να χαρείς αλλά τελικά ενώ πήγαινε καλά νομίζω ότι ζορίστηκε κάποια στιγμή γιατί προσπαθούσαμε για 3 μήνες –ειδικά η πεθερά μου το είχε ζαλίσει το άμοιρο - και τελικά κατάλαβα πως δεν είναι έτοιμη ακόμη για αυτή την αλλαγή. Περιμένω να το ζητήσει μόνη. Τώρα είμαι και έγκυος πάλι άστα να πάνε, τόσο πολύ βρωμάνε τα κακά;

Να ξέρεις πως οι μεγαλύτεροι μαμάδες, πεθερές, γείτονες κτλ πάντα κάνουν ανόητα σχόλια τύπου – ακόμα έχεις την πιπίλα, τι δεν έβγαλες τις πάνες;- Μην τρελαινόμαστε ας αφήσουμε τα παιδάκια μας να μεγαλώσουν με ηρεμία..

 

Καλά αυτό μου το κάνουν και εμένα πολύ έντονα και καταπιέζομαι εγώ πόσο μάλλον το παιδί. Έχει αρχίσει στο σπίτι να χρησιμοποιεί τη λεκάνη με καθισματάκι, αλλά βλέπω ότι αν περάσουν 2-3 ώρες μου ζητάει πάλι πάνα και δε θέλω να πιέσω. Είναι 2,5χρονών και ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να τα καταφέρουμε, αλλά και εγώ έχω άγχος με το έξω, όταν παίζουμε σε πλατεία τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα! Ο γιος μου ειναι 3 χρονων και κατι και εδω και λιγες μερες ξεκινησαμε και βαζουμε βρακακι. Τα παμε καλα με τα τσισακια και δεν κατουραει και τη νυχτα. Το προβλημα μας ειναι τα κακα! Απο το Σαββατο που πεταξαμε την πανα εκανε δυο φορες. Τη μια το βραδυ ξυπνησε και εκανε (του φοραω για λιγες μερες ακομα πανα τη νυχτα μεχρι να προσαρμοστει τη μερα) και την αλλη το μεσημερι στον υπνο του που δεν του φοραω πανα. Μαλιστα το μεσημερι τον πηρα τον επλυνα τον εντυσα και τον εβαλα ξανα για υπνο και δε θυμοταν τιποτα το απογευμα που το συζητησα μαζι του. Κανενα tip απο τις εμπειρες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα! Ο γιος μου ειναι 3 χρονων και κατι και εδω και λιγες μερες ξεκινησαμε και βαζουμε βρακακι. Τα παμε καλα με τα τσισακια και δεν κατουραει και τη νυχτα. Το προβλημα μας ειναι τα κακα! Απο το Σαββατο που πεταξαμε την πανα εκανε δυο φορες. Τη μια το βραδυ ξυπνησε και εκανε (του φοραω για λιγες μερες ακομα πανα τη νυχτα μεχρι να προσαρμοστει τη μερα) και την αλλη το μεσημερι στον υπνο του που δεν του φοραω πανα. Μαλιστα το μεσημερι τον πηρα τον επλυνα τον εντυσα και τον εβαλα ξανα για υπνο και δε θυμοταν τιποτα το απογευμα που το συζητησα μαζι του. Κανενα tip απο τις εμπειρες?

 

Καλημέρα !Το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ μόνο που εμάς πρέπει να τον πηγαίνουμε εμείς στο γιογιο του.Εντωμεταξύ επείδη παίζει νεογέννητο αδερφάκι αντιδρά κάποιες φορές και λέει γκρινιάζοντας ότι δεν θέλει να πάει τουαλέτα.Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο Γιωργακος μου ειναι 27 μηνων κ μεσα σε 2 βδομαδες κοψαμε την πανα....το βραδσυ την φοραμε αλλα καθαρα για μην τυχων κανει τσισα...αλλα πολλες φορες ειναι στεγνη η πανα την νυχτα....μες στην ημερα μου λεει οτι θελει τα τσισα οταν ξυπναμε το πρωι κ το απογευμα...τις αλλες φορες τον ρωταω κ αν λεει οχι στο 2ωρο τον παω στην λεκανη εστω να κατσει...δεν εβαλα γιο γιο γιανα μην τον μπερδευω αφου δεν εντιδρα μετην λεκανη...μετα κακα μια μου τα λεει, μια τον τσακωνω στο σφυξιμο,μια τα κανει πανω του....θα το βρουμε...το καλο ειναι οτι θελει τα βρακακια πολυ...εχουμε παει σε παρτυ με βρακι(ειχα αλλαξια μαζι μου μην τυχων) κ σας πληρωφορω καναμε τσισα στην ξενη λεκανη...κ στις πλατειες χωρις πανα παμε κ κανουε τσισα στα δεντρακια....

φτου μην τον ματιασω πολυ συνεργασιμος ....εχω κ 4 μηνων νεογεννητο κ φοβομουν πως θα παμε...αν μου ζητησει την ωρα που θηλαζω??? μεχρι στιγμης ολα καλα...

θα εχουμε κ σκαμπανευασματα ολα στο προγραμμα ειναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο Γιωργακος μου ειναι 27 μηνων κ μεσα σε 2 βδομαδες κοψαμε την πανα....το βραδσυ την φοραμε αλλα καθαρα για μην τυχων κανει τσισα...αλλα πολλες φορες ειναι στεγνη η πανα την νυχτα....μες στην ημερα μου λεει οτι θελει τα τσισα οταν ξυπναμε το πρωι κ το απογευμα...τις αλλες φορες τον ρωταω κ αν λεει οχι στο 2ωρο τον παω στην λεκανη εστω να κατσει...δεν εβαλα γιο γιο γιανα μην τον μπερδευω αφου δεν εντιδρα μετην λεκανη...μετα κακα μια μου τα λεει, μια τον τσακωνω στο σφυξιμο,μια τα κανει πανω του....θα το βρουμε...το καλο ειναι οτι θελει τα βρακακια πολυ...εχουμε παει σε παρτυ με βρακι(ειχα αλλαξια μαζι μου μην τυχων) κ σας πληρωφορω καναμε τσισα στην ξενη λεκανη...κ στις πλατειες χωρις πανα παμε κ κανουε τσισα στα δεντρακια....

φτου μην τον ματιασω πολυ συνεργασιμος ....εχω κ 4 μηνων νεογεννητο κ φοβομουν πως θα παμε...αν μου ζητησει την ωρα που θηλαζω??? μεχρι στιγμης ολα καλα...

θα εχουμε κ σκαμπανευασματα ολα στο προγραμμα ειναι...

 

πώς τα καταφέρατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 3 χρονών κ 2,5 μηνων και σε λίγο κλείνουμε χρόνο χωρίς πάνα.Την έκοψε 27 μηνών, πολύ γρηγορα.Αλλά εγω του έβγαλα και την βραδυνή κατευθείαν.Οσο τπν είχαμε μια με πάνα .μια χωρίς μπερδευόταν.Πχ,πηγαίναμε κάπου με το αυτοκίνητο ή το μετρό φορούσε πάνα, γυρίζαμε σπίτι του την βγάζαμε.Αλλά δεν είχε νόημα.Φυσικά είχε κάποια ατυχήματα αλλά δεν έγινε κ τίποτα. Ακόμη κ τώρα καμιά φορά ξεχνιέται με το παιχνίδι κ λέει ''μαμά , ξεχάστηκα κ μου έφυγαν λίγα τσίσα.πάμε να αλλάξουμε βρακάκι''.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως ο γονιός πρέπει αρχικά να κάνει μια θεωρητική προσέγγιση του θέματος στην αρχή, χωρίς να πιέζει το παιδί. Το παιδί καταγράφει ας πούμε τη διαδικασία στο πίσω μέρος του μυαλού του και όταν έρθει η ώρα του από όλες τις απόψεις (σωματικά, ψυχολογικά κτλ) χρειάζεται μια απλή ώθηση-παρότρυνση από τον γονιό. Αν δεν έρθει αυτή η ώρα όμως -που για κάθε παιδί διαφέρει- δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Μου τη δίνουν απίστευτα γονείς που είναι του τύπου: "α, δεν βγάλατε ακόμα την πάνα; Εμένα την έβγαλε στα 2" και πολύ συχνά κάτι τέτοιο το λένε μπροστά στο παιδί υποτιμητικά ή ακόμα χειρότερα απευθύνονται σε εκείνο: "α, ακόμα πάνα φοράς; μωρό είσαι;":evil:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως ο γονιός πρέπει αρχικά να κάνει μια θεωρητική προσέγγιση του θέματος στην αρχή, χωρίς να πιέζει το παιδί. Το παιδί καταγράφει ας πούμε τη διαδικασία στο πίσω μέρος του μυαλού του και όταν έρθει η ώρα του από όλες τις απόψεις (σωματικά, ψυχολογικά κτλ) χρειάζεται μια απλή ώθηση-παρότρυνση από τον γονιό. Αν δεν έρθει αυτή η ώρα όμως -που για κάθε παιδί διαφέρει- δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Μου τη δίνουν απίστευτα γονείς που είναι του τύπου: "α, δεν βγάλατε ακόμα την πάνα; Εμένα την έβγαλε στα 2" και πολύ συχνά κάτι τέτοιο το λένε μπροστά στο παιδί υποτιμητικά ή ακόμα χειρότερα απευθύνονται σε εκείνο: "α, ακόμα πάνα φοράς; μωρό είσαι;":evil:

 

Συμφωνω με ολα τα παραπανω, αλλα θα προσθεσω το εξης: οι γονεις των γονιων που αναφερεις (παπουδογιαγιαδες) ειναι χειροτεροι, δεν ξερω και εγω ποσες φορες μεχρι τωρα εχω ακουσει την φραση: "τωρα που ειναι καλοκαιρι ευκαιρια να κοψετε την πανα" :mad: χωρις βεβαια να εχουν γνωσεις ουτε του ψυχολογικου τομεα ουτε του ιατρικου. Πριν λιγες μερες σε μια συζητηση που ειχα μου λεει μια γιαγια (ξενη) να κοψουμε την πανα, και εγω της λεω, πως θα την κοψουμε αν ακομα δεν λειτουργουν οι σφυγκτηρες??? οπως ηταν φυσικο αναρωτηθηκε τι σημαινει η παραπανω λεξη, της εξηγησα και παρολαυτα επεμενε στην αποψη της :evil: !!! Τι να πεις :rolleyes: ???!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα τα παραπανω, αλλα θα προσθεσω το εξης: οι γονεις των γονιων που αναφερεις (παπουδογιαγιαδες) ειναι χειροτεροι, δεν ξερω και εγω ποσες φορες μεχρι τωρα εχω ακουσει την φραση: "τωρα που ειναι καλοκαιρι ευκαιρια να κοψετε την πανα" :mad: χωρις βεβαια να εχουν γνωσεις ουτε του ψυχολογικου τομεα ουτε του ιατρικου. Πριν λιγες μερες σε μια συζητηση που ειχα μου λεει μια γιαγια (ξενη) να κοψουμε την πανα, και εγω της λεω, πως θα την κοψουμε αν ακομα δεν λειτουργουν οι σφυγκτηρες??? οπως ηταν φυσικο αναρωτηθηκε τι σημαινει η παραπανω λεξη, της εξηγησα και παρολαυτα επεμενε στην αποψη της :evil: !!! Τι να πεις :rolleyes: ???!!!

 

Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με παππουδογιαγιάδες. Πιο πολύ με νέους ανθρώπους που κοκορεύονταν πότε έβγαλε την πάνα το δικό τους παιδί λες και κάνουμε διαγωνισμό. Αλλά αν απευθύνονται σε εμένα ξέρω να τους αντιμετωπίζω. Αν απευθύνονταν όμως στα παιδιά μου μου ερχόταν να τους σπάσω στο ξύλο.:evil:Αλλά κρατιόμουν και τους την έλεγα με το γάντι.

 

Στη γιαγια που έλεγες, εγώ θα απαντούσα: "μην ανησυχείς γιαγιάκα. Μέχρι να παντρευτεί θα τη βγάλει"

 

Τώρα είδα κοαλάκι ότι είναι σχεδόν 2 χρονών το παιδάκι σου.. Εγώ στα 2 ειλικρινά δεν ασχολιόμουν με το να τους βγάλω την πάνα. Παρά μόνο έκανα μια θεωρητική προσέγγιση. Τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα κοαλάκι ότι είναι σχεδόν 2 χρονών το παιδάκι σου.. Εγώ στα 2 ειλικρινά δεν ασχολιόμουν με το να τους βγάλω την πάνα. Παρά μόνο έκανα μια θεωρητική προσέγγιση. Τίποτα παραπάνω.

 

Ααα και εγω καλε δεν ασχολουμαι, θεωρω πως ακομα δεν ειμαστε ετοιμες επ' ουδενι και σε καμια περιπτωση, αλλοι ομως ασχολουνται, και πολυ μαλιστα, και αυτο ειναι που πραγματικα με εξοργιζει :evil: !!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να της βγάζω και τη βραδυνή πάνα.Γενικά τη βρίσκω στεγνή αλλά μια στο τόσο κατουριέται...Τι κάνω τότε?Τη σηκώνω και αλλάζω σεντόνια κ την ίδια ή την αφήνω?Προχτες την άλλαξα αλλά φοβήθηκα μην ξυπνήσει αλλά άμα κατουρηθεί όταν κοιμόμαστε δε θα την πάρω χαμπάρι.Ζέστη έχει όμως δε νομίζω να πάθει κάτι ε?

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να της βγάζω και τη βραδυνή πάνα.Γενικά τη βρίσκω στεγνή αλλά μια στο τόσο κατουριέται...Τι κάνω τότε?Τη σηκώνω και αλλάζω σεντόνια κ την ίδια ή την αφήνω?Προχτες την άλλαξα αλλά φοβήθηκα μην ξυπνήσει αλλά άμα κατουρηθεί όταν κοιμόμαστε δε θα την πάρω χαμπάρι.Ζέστη έχει όμως δε νομίζω να πάθει κάτι ε?

 

Όπως έγραψα εμείς κόψαμε πέρσι την πάνα.Παρόλα αυτά ακόμη κ τώρα μπορεί κάποιο βράδυ να κατουρηθεί.Ξυπνάει μόνος , κάνει ολόκληρος ντουζάκι , αλλάζουμε σεντόνια και κοιμάται πάλι αμέσως.Πέρσι τον πρωτο καιρό όταν συνέβαινε και δεν ξυπνούσε πάλι τον σηκώναμε ντουζάκι κλπ.Δεν έχει μείνει ποτέ έτσι.

Τωρα αν κοιμάται και το παιδί κ εσείς.δεν νομιζω να πάθει κάτι , αλλα πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ξυπνήσει αφού θα είναι μούσκεμα

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Η κόρη μου έκλεισε τα 3 πριν 17 ημέρες και από πέρυσι το καλοκαίρι την άφηνα με βρακάκι. Είχε κόψει ήδη το νυχτερινό. Τη μέρα είχαμε ατυχήματα αλλά γελούσε. Μετά πήγαμε διακοπές και μετά από λίγες μέρες κανάρχισε να κάνει τσίσα πάνω της τη νύχτα. Είχαν υπάρξει και κάποια αρνητικά σχόλια, όχι από εμένα φυσικά, του τύπου βρωμάει ή γιατί δεν τα κάνεις στο γιογιό και τέτοια. Μόλις γυρίσαμε της έβγαλα την πάνα αμέσως και σταμάτησε το νυχτερινό μαχαίρι. Πήγε και πρώτη φορά παιδικό, εκεί την φορούσε. Μετά εγκατέλειψα την προσπάθεια αφού άρχισε να κολάει τη μια ίωση πίσω από την άλλη και δεν ήθελα να πιέζεται. Τώρα ξαναξεκινήσαμε. Αύριο κλείνουμε δυο εβδομάδες χωρίς να της βάλω πάνα, είχε αρχίσει να κάνει τα κακά στο γιογιό της μα στον παιδικό κρατούσε και τα τσίσα. Ίσως δεν είναι κάτι τρομερό αφού δεν μένει και πολλές ώρες εκεί, μένει από τις 9 εως τη 1.30. Η δασκάλα όμως φοβήθηκε μην πάθει τίποτα που τα κρατάει και παρ'όλο που της είπα να μην βάλει πάνα πριν λίγες μέρες της έβαλε. Και αυτό ήταν. Τα κακά, τα κάνει πάλι πάνω της. Ξέρω πως από καλή πρόθεση το έκανε αλλά πιστεύω πως ήταν η αιτία για πισωγύρισμα. Της έλεγαν ακόμα πως αν δεν κάνεις τσίσα σου δεν θα βγεις στην αυλή να παίξεις και την άλλη μέρα μου έλεγε πως δεν θέλει να πάει σχολείο, που μπορώ να πω πως το λατρεύει και ανυπομονεί να βρίσκεται εκεί. Δεν ξέρω τι να κάνω και πώς να το χειριστώ πλέον. Έχουν δημιουργηθεί και εντάσεις στο σπίτι γιατί ο σύζυγος φωνάζει πως θα λερώσει καμιά ώρα και δεν θα το πάρουμε χαμπάρι, εδώ θέλω να προσθέσω πως έχουμε και οι δυο πρόβλημα όρασης, κάτι όμως που δεν μας εμποδίζει να ζουμε φυσιολογικά! Για την ώρα δεν είχαμε πρόβλημα. Όταν της ξεφεύγουν τσίσα το λέει καί προσθέτει "έλα να σου δείξω που είναι", σήμερα όμως έχασα την ψυχραιμία μου και τη μάλωσα, γιατί δεν θεωρώ πως δεν είναι έτοιμη, ξέρει πολύ καλά τι συμβαίνει, είναι αρκετά έξυπνη αλλά έχει και πείσμα. Ξέχασα να πω πως μια φορά που την πίεζαν στο σχολείο να ουρήσει, τους είπε πως "θα τα κάνω σπίτι μου στο γιογιό μου" και με συμβούλεψαν να μην τη βάζω στο γιογιό αλλά στην τουαλέτα γιατί πρέπει να συνηθίσει την τουαλέτα. Έχω κλείσει ραντεβού με κάποιο συμβουλευτικό κέτνρο για την Πέμπτη για να πάρω και από εκεί μια γνώμη, κάπου θα κάνουμε λάθος και εμείς. Μου είπε και η δασκάλα ότι πιστεύει πως δεν είναι ώριμη ακόμα, έχουμκε όμως όλες τις ενδείξεις, έχει κόψει το νυχτερινό πάνω από ένα χρόνο, κρατιέται αρκετές ώρες, λέει πως θα πάει στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Βέβαια πριν από κάποιες μέρες μου ζήτησε να μην της ξαναπώ για γιογιό ούτε για τουαλέτα. Αυτό όμως ήταν πριν να αρχίσει να ενεργείται στο γιογιό. Σας κούρασα, ήθελα όμως να πω και ένα άλλο περιστατικό λίγο άσχετο. Όταένα βράδυ είχε κάνει εμετό, και αφού τα μάζεψα, σφουγγάρισα κ.λ.π. και κοιμήθηκε δεν της το ανέφερα την άλλη μέρα, αλλά συνέπεσε να περιμένουμε τη γυναίκα που που φωνάζω μια στις 15. Και μου πετάει στα ξάφνικά "εγώ το λέρωσα το σπίτι, κατά λάθος", που δεν τη μάλωσα, δεν της είχα πει τίποτα, που η κοπέλα θα ερχόταν έτσι κι αλλιώς. Δε γίνεται ένα παιδάκι τριών χρόνων να σου λέει έτσι. Νομίζω πως νιώθει και εκείνη άσχημα, ότι έχουμε μπλεχτεί σε έναν φαύλο κύκλο και να δούμε πώς θα ξεμπλέξουμε. Με συμβουλεύουν να της στερήσω κάτι, κάτι που αγαπάει, ένα παιχνίδι για παράδειγμα. Φοβάμαι μη φέρει τα αντίθετα από αντίδραση. Τώρα που κοιμήθηκε της έχω κρύψει το γιογιό να δούμε αν θα το αναζητήσει. Τις πάνες δεν τις θέλει, θέλει βρακάκι. Τις σκίζει. Έχει τύχει να μου πάρει πάνα από τα χέρια καθαρή και να την πετάξει στα σκουπίδια. Και αν λερωνόταν στην πάνα, τότε που τη φορούσε, την έβγαζε και την πετούσε. Την έβγαζε ακόμα και καθαρή και έλεγε πως είχε κάνει τσίσα της ενώ δεν είχε κάνει. Στον παιδικό με συμβούλεψαν να της πω πως αν κρατάει τα τσίσα της και δεν κάνει, θα της βάλουν πάνα και θα την κοροϊδεύουν και τα άλλα παιδιά, κάτι που δεν το θέλει. Δεν είχε αποτέλεσμα. Η μητέρα μου της είχε τάξει να της πάρει πατίνι αν πηγαίνει στο γιογιό και αφού της το πήρε σταμάτησε να πηγαίνει. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό και να σκέφτηκε "μου έκαναν το χατίρι άρα τέλειωσε η αυτό που έπρεπε να κάνω" ή αν ξαναβάζοντας της την πάνα της πε΄ρασαν το μύνημα πως δεν είναι ακόμα έτοιμη άρα μπορεί να τα κάνει πάνω της. Σας κούρασα με την πολυλογία μου.Δεν ξέρω τι να κάνω. Συγχωρέστε με για τη μεγάλη ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πολλή ενοχή, βρε κοπέλα μου στο παιδί. Δεν είναι και τόσο μεγάλο πια για να απειλείται συνεχώς με κάτι, για να μη λερώνεται. Κατά τη γνώμη μου (αν και εμείς δεν την έχουμε βγάλει ακόμα την πάνα και δεν έχω ιδία πείρα) δεν πρέπει να γίνεται ντόρος γύρω από το θέμα και κυρίως οι δασκάλες δεν θα έπρεπε να λένε τέτοια πράγματα στο παιδί. Παράλληλα, ίσως να νιώθει τύψεις και για άλλα πράγματα λόγω του ότι έχετε εσείς δυσκολία με την όραση, και ίσως όλο αυτό να πηγαίνει πιο βαθιά μέσα της. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι της έχετε προκαλέσει εσείς ενοχές, απλά ίσως θα πρέπει να το δείτε πιο συνολικά και όχι μόνο στο θέμα της πάνας.

Ευχομαι τα καλύτερα

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...