Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αχ κοριτσια εμενα ειναι μεγαλυτερος απο τα δικα σας και εχω κατααγχωθει...

'οι παιδαροι" εσενα εφοσον ζηλεψε με τον μικρο...να βαζεισ συνεχεια τον μικρο και ισωσ ετσι να κατσει και αυτος...εμενα ουτε τον αδερφο του ζηλεψε...ελεγε ωραια ασ κανει αυτοσ εγω θα κανω στο παμπερσ...Λετε να ρωτησω κανεναν ειδικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αποκλείεται! Κι εγώ έτσι νόμιζα, είχα απελπιστεί! Ίσως μάλιστα να είστε πιο κοντά στο στόχο από όσο νομίζετε. Θα μπορούσατε αν θελετε να το αφήσετε εντελώς το πράγμα για π.χ. 1 μήνα και μετά να ξαναδοκιμάσετε; Σε εμάς λειτούργησε -και- αυτό - ειχαμε σταματήσει τις προσπάθειες για 3 μήνες πριν ξαναμπούμε στη διαδικασία.

Συμφωνω απολυτα. Η ηλικια των 3 χρ ειναι ενδεικτικη. Το καθε παιδι εχει το δικο του χαρακτηρα. Εμας ο παιδιατρος μας ειχε πει για το μεγαλο-επειδη τα εκανε σε πανα μεχρι και που συμπληρωσε τα 3-να τον αφησουμε τελειως για 3 μηνες και μετα να ξαναπροσπαθησουμε. Οντως οταν ξαναπροσπαθησαμε συνεργαστηκε πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα παμε ημερισια εκδρομη οοτε η τουαλεττα δεν θα ειναι παντα προσβασιμη. Πχ οταν ειμαστε στο σταθμο ή μεσα στο τρενο... Να βαλω πανα στον μικρο? Εχει καθαρισει εδω και 2 μηνες...(βεβαια και με τον μεγαλο μπορει να εχω προβλημα - σημερα 1 λεπτο πριν μπουμε στη συγκοινωνια για μια δοαδρομη 40 λεπτων θυμηθηκε οτι κατουριεται και τρεχαμε να βρουμε παρκο...)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Εδω ειμαι και παλι για να σας πω τα νεα μου... :)

Κοψαμε εδω και 2 μηνες και κατι την πανα (ημερησια και βραδυνη) πανευκολα..

Κανουμε τσισα και κακα στο γιογιο κανονικα, εξω οποτε ζητησει τη σηκωνω στα χερια και κανει κανονικα και το βραδυ σηκωνεται οποτε νιωσει την αναγκη, κανει στο γιογιο και ξανακοιμαται.

Αντιμετωπιζουμε ομως το εξης θεμα τις τελευταιες 3 μερες: Τα κραταει πολλη ωρα και οταν πλεον ζητησει να παει τουαλεττα, της φευγουν.. Κανει και κανονικα ορισμενες φορες απλα δειχνει να ξεχνιεται και οταν το θυμηθει, δεν προλαβαινει και δεν μπορει να τα κρατησει..

Τις τελευταιες μερες εχουμε 2 ατυχηματα ημερησιως.. Και δεν καταλαβαινω γιατι.. Τα πηγαιναμε τοσο καλα, ηταν μια τοσο ευκολη και ανωδυνη διαδικασια και ξαφνικα ξεκινησαν τα ατυχηματα... :( Στη ρουτινα μας και στη ζωη μας γενικα δεν εχει αλλαξει κατι... Καμμια ιδεα κανεις;

Προς το παρον το αντιμετωπιζω με ψυχραιμια, την αλλαζω και της λεω με σοβαρο υφος 'δεν ειναι ομορφο να λερωνομαστε, τα τσισα τα κανουμε στο γιογιο ή στη λεκανη' και παντα λεει 'ναι μαμα'...

Τι κανουμε τωρα; :?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Να της λες συχνά- πυκνά αν θέλει να πάει στην τουαλέτα, αν σου λέει όχι να την πηγαίνεις εσύ όταν έχει ώρα να ουρήσει. Βαριούνται να πάνε και δεν θέλουν να χάσουν το παιχνίδι γι αυτό τρέχουν μετά, δεν είναι πισωγύρισμα μην φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να της λες συχνά- πυκνά αν θέλει να πάει στην τουαλέτα, αν σου λέει όχι να την πηγαίνεις εσύ όταν έχει ώρα να ουρήσει. Βαριούνται να πάνε και δεν θέλουν να χάσουν το παιχνίδι γι αυτό τρέχουν μετά, δεν είναι πισωγύρισμα μην φοβάσαι.

 

 

 

Eτσι ακριβως ειναι!!!

Τα ατυχηματα ειναι μεσα στο προγραμμα..δεν σημαινει οτι γυρνα πισω.απλα ξεχνιεται..εγω εφαρμοσα τη συμβουλη της emmaki με τον κυριο βοθρο που πειναει (κ αν τα κανει πανω του θα μεινει νηστικος ο κυριος βοθρος....με πολλη συζητηση κ συχνη υπενθυμιση απο εμενα---ωστε να μην ξεχνιεται στο παιχνιδι---τα καταφεραμε!!!!!!στα 3 κ καθαρισαμε εντελως---το βραδυ απο τα 2.5 δεν ειχαμε ατυχηματα...ενα περιεργο πραγμα, πρωτα τη νυχτα καθαρισαμε κ μετα τη μερα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου sweet February! Ωραία που κόψατε την πάνα! Μην ανησυχείς για το πισωγύρισμα, είναι μέσα στο πρόγραμμα, το περάσαμε κι εμείς. Έχω την εντύπωση ότι αυτό γίνεται επειδή πλέον η μικρή σου χαλάρωσε με το θέμα, δεν την απασχολεί πλέον όπως πριν η τουαλέτα, και γι' αυτό ξεχνιέται.

Μην ξεχνάμε ότι 2 μήνες είναι λίγοι για να γίνει "αυτόματη" η διαδικασία. Είναι όπως με τους νέους οδηγούς :-) , εκεί που νομίζουν ότι τό 'χουν με το τιμόνι, τότε είναι επικίνδυνο για ατύχημα!

Για να τη βοηθήσεις, θα έλεγα καλύτερα απλά να της θυμίζεις ή και να την πηγαίνεις στην τουαλέτα, εγω αυτό κάνω όταν ξεχνιέται, για να προλάβουμε τα ατυχήματα.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα ποστ. Τελος του μήνα κλείνουμε τα 2 και είπα να ξεκινήσω στον γιο μου την εκπαίδευση. Τα τσισα πάει στο γιογιο και τα κάνει αλλά τα κακα με τίποτα. επίσης είπα να του φορέσω βρακάκι για να μην κυλιέται με το πουλάκι έξω στο μπαλκόνι. Το αποτέλεσμα είναι ότι κατουριέται πάνω του και σήμερα να μην εχει κατουρηθεί καθόλου. οταν του λέω να πάμε στο γιογιο δεν θέλει. Αν δεν φοράει την πάνα ή το βρακάκι όμως πάει.Πιστεύεται ότι δεν είναι έτοιμος ακόμα? να τον αφήσω ή να προσπαθήσω αφού πάει? Τα βρακάκια που λέτε που είναι για να κόψουν την πάνα που τα βρίσκουμε και πόσο κοστίζουν περίπου? Ειναι μιας χρήσης σαν τις πάνες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα! Απελπισμενη με το θεμα τοσο που δεν εχω κουραγιο να σας περιγραψω την κατασταση.

Ο μικρος μου γινεται τον Ιουνιο 3ετων. Εχω δοκιμασει τα παντα...... Τι γιογιο τι στεφανακι τι ιστοριουλα οτι μεσα στη λεκανι ζουν ψαρακια κ θα πρεπει εμεις να κανουμε κακα για να φανε, τι χωρις πανα, τι βρακακια.... ΤΙΠΟΤΑ!

Οταν πλησιαζει η 'ωρα' του για κακα, τον ρωταω... ''παμε για κακα?" ''ναι μαμα!!!" ε, κ παμε καθεται παιζει παιρνει χαρτι κ ταχα σκουπιζεται κ κατεβαινει! τραβαει κ το καζανακι κ ''ολα καλα''! Οταν βαλουμε πανα κανει τσισα κ κακα εκει! Τοσο που λεω να τον αφησω να παει 10 χρονων ε, καποια στιγμη πιστευω θα τον ενοχλησει κ θα τη βγαλει μονος του! Τι να πω?????????????????

 

Και εμένα πλησιάζει τα τρισήμιση και τώρα κάνουμε κάποιες προσπάθειες μόνο όταν είμαστε σπίτι για να πηγαίνει στο γιο γιο. Της αρέσουν τα μπεμπιλίνα. Πιστεύω ότι εξαρτάται από το παιδί και είναι θέμα χρόνου να ξεκινήσει από μόνο του την διαδικασία. Βέβαια χρειάζεται και η δική μας επιμονή χωρίς καθόλου πίεση.

Εμένα το μεγάλο ερώτημα είναι τι γίνεται τώρα που ξεκινά να χρησιμοποιεί το γιο γιο όταν βρισκόμαστε εκτός σπιτιού? Οι υπολοιπες μαμάδες τι κάνουν βάζουν πάνα ? παίρνουν το γιο γιο μαζί ή πάνε σε δημόσιες τουαλέτες?

Περιμένω τις εμπειρίες σας!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι. Πως πείσατε τα παιδάκια σας α βγάλουν την πάνα; Εμένα εδώ και μισό χρόνο λέει τα κακά κια τον πάω τουαλέτα. Τους τελευταίους 4 μήνες όμως το έκοψε και λέει ότι θέλει να τα κάνει στην πάνα. Ωστόσο, άρχισα να του τη βγάζω για λίγες ώρες και πότε έρχεται στο γιογιο και τα κάνει πότε κατουριέται πάνω του κια μου λέιε θέλω πάνα για να μην τα κάνω πάνω μου.Του εξηγώ και δεν τον πιέζω αλλά μου φαίνεται περίεργο να μη θέλει να την βγάλει ενώ ο ίδιος το ζητούσε πριν από κάμποσο καιρό και έτσι ξεκινήσαμε να τα λέμε. Τέλος, και συγνώμη για την πολυλογία μου μπερδεύει τα κακά με τα τσίσα. Κάνει τσίσα και λέει ότι έκανε κακά και το αντίστροφο. Είναι 31μηνών. Μήπως κάνω κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Melita μου εγώ προσωπικά που η κόρη μου έχει μία εβδομάδα που έχει βγάλει την πάνα,επειδή δεν θέλω να την συγχύσω με την πάνα όταν βγαίνουε έξω,παίρνω μαζί μου το γιογιό και ένα μπουκάλι νερό,και όταν θέλει κάνει τα τσίτσα της και το ξεπλένω με το νερό.

 

Εμείς έχουμε άλλο θέμα....

περιμένει την μεσημεριανή πάνα ή την βραδυνή για να κάνει τα κακά....

τι μπορώ να κάνω γιαυτό??

κανείς έχει να μου προτείνει κάτι? πως να την κάνω να πάει στο γιογιο?

την άφησα και μεσημέρι μέσα στην κούνια της χωρίς πάνα και τα έκανε στο βρακάκι...

 

μία φορά όλη κιόλη τα έκανε στο γιογιό και αυτό γιατί τα είχε κρατήσει όοολη την προηγούμενη μέρα και την επόμενη το απόγευμα δεν κρατιόταν και έκατσε στο γιογιό.

Αλλά όλο αυτό εξαρτάται από εκείνη πως το διαχειρίζεται...

 

τι μου προτείνετε ρε παιδια??

Link to comment
Share on other sites

Melita μου εγώ προσωπικά που η κόρη μου έχει μία εβδομάδα που έχει βγάλει την πάνα,επειδή δεν θέλω να την συγχύσω με την πάνα όταν βγαίνουε έξω,παίρνω μαζί μου το γιογιό και ένα μπουκάλι νερό,και όταν θέλει κάνει τα τσίτσα της και το ξεπλένω με το νερό.

 

Εμείς έχουμε άλλο θέμα....

περιμένει την μεσημεριανή πάνα ή την βραδυνή για να κάνει τα κακά....

τι μπορώ να κάνω γιαυτό??

κανείς έχει να μου προτείνει κάτι? πως να την κάνω να πάει στο γιογιο?

την άφησα και μεσημέρι μέσα στην κούνια της χωρίς πάνα και τα έκανε στο βρακάκι...

 

μία φορά όλη κιόλη τα έκανε στο γιογιό και αυτό γιατί τα είχε κρατήσει όοολη την προηγούμενη μέρα και την επόμενη το απόγευμα δεν κρατιόταν και έκατσε στο γιογιό.

Αλλά όλο αυτό εξαρτάται από εκείνη πως το διαχειρίζεται...

 

τι μου προτείνετε ρε παιδια??

 

μηπως το γιο γιο το εχεις σε κοινη θεα κ θελει να ειναι μονη της?πες της να παει στη τουαλετα μονη της κ οταν τελειωσει να σε φωναξει.πολλα παιδια δεν νιωθουν ανετα.ο γιος μου απο μωρο πρεπει να ειναι μονος του εκεινη τη στιγμη.λογικο το βρισκω

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πιάσανε οι ζέστες και αποφάσησα ότι πρέπει να κόψουμε την πάνα, θα είναι 3 τον Ιούνιο. Εάν και φέτος δεν τα καταφέρουμε μετά πάμε για 4 ετών και δεν θέλω. Της έβγαλα την πάνα μέσα στο σπίτι και για τον παιδικό μου είπαν να φοράει μόνο μέσα στο σχολικό και εκεί θα της βγάζουν την πάνα, ενώ όταν γυρίζει παλι με το σχολικό θα της την ξαναφοράνε. Τι γίνεται τώρα όταν θα είμαστε έξω...;;; εσείς που κόψατε την πάνα τι κάνατε;;; παίρνατε αλλαξιά μαζί ή φοράγατε πάνα;;; Στην παιδική χαρά της είχα πάρει αλλαξιά......αλλά εάν θέλουμε να πάμε κάπου αλλού;; Έχει νόημα να θέλω να κόψω την πάνα αλλά κάθε φορά που βγαίνουμε έξω να την βάζουμε;;; εσεις πως το κάνατε;;

 

πόση ώρα μπορεί ένα παιδάκι να κρατήσει τα τσισάκια του ;;

Link to comment
Share on other sites

matilnta αυτό το κάνει ούτως ή άλλως μόνη της.ακόμα και όταν κάνει τσίσα της με διώχνει "φύγε φύγε μαμά" και όταν τελειώσει με φωνάζει.

Και τα κακά στην πάνα τα κάνει με κλειστή την πόρτα στο δωματιό της....

αν θέλει δηλαδή μπορεί να πάρει το γιογιό και να πάει όπου θέλει εκείνη.Το μπάνιο δεν το θέλει ακόμα αν και της έχω πει ότι εκει πρέπει να κάνουμε τσίσα και κακά και καλό είναι η θέση του υποπόταμού(το γιογιό της) να είναι εκει μέσα.

ΑΛλά αυτό από ότι φαίνεται σε δεύτερη φάση....

τωρα ακόμα παλεύουμε με τα κακά.....η παιδίατρος μου είπε μήπως αρχισει να έχει θέμα δυσκοιλιότητας αν τα κρατάει......αλλά και τι να κάνω?:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως το έχουν πάρει τα παιδιά σας το θέμα με το γιογιο; Ο μικρός μου είναι 23.5 μηνων.το γιογιο το έχουμε από τον νοεμβρη για να το βλέπει. Ειχε κάτσει κιόλας κάποιες φορές μόνος του και του άρεσε. μετά έπαθε μια άρνηση με το θέμα και επειδή ήμουν έγκυος δεν αντεχα να τον σηκωνω και το αφήσαμε. Τωρα που σηκωσα τα χαλια του έβγαλα την πάνα και τον εβαζα στο γιογιο. τσίσα έκανε μια χαρά αλλά κακα με τίποτα. Και τώρα δεν θέλει να κάνει ούτε τσισα. Κρατιέται όμως γιατί τον έχω βγάλει έξω χωρίς πανα για ώρα και δεν έχει κατουρηθεί. ερχομαστε σπίτι και τον βάζω στο γιογιο οπότε και τα κάνει. Του πήρα και τα βρακάκια τα ειδικά που λέγατε για σίγουρα αλλά αναβει ο πισινός τους και δεν μπορώ να του τα φοράω όλη μέρα. Τα μεσημερια τον έχω χωρίς πάνα και δεν έχει κατουρηθεί ούτε μια φορά στον υπνο του. Δεν ξέρω τι να κάνω. Εχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν βοηθάει τίποτα. Πιανουν μια μέρα και μετά πάλι τα ιδια. Να τον σταματήσω και να γυρίσω στην πάνα ή να συνεχίσω; Σκέφτηκα να αδιαφορήσω με το θέμα μηπως βλέποντας ότι δεν έχει την προσοχή μου συνέχεια θελήσει να πάει. Αλλά και εδώ αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να του βάλω πάνα μέχρι να ζητήσει να την βγάλω ή να τον έχω με το βρακάκι και όταν τα κανει απλά να τον αλλάζω χωρίς να του λέω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια εμενα ειναι μεγαλυτερος απο τα δικα σας και εχω κατααγχωθει...

'οι παιδαροι" εσενα εφοσον ζηλεψε με τον μικρο...να βαζεισ συνεχεια τον μικρο και ισωσ ετσι να κατσει και αυτος...εμενα ουτε τον αδερφο του ζηλεψε...ελεγε ωραια ασ κανει αυτοσ εγω θα κανω στο παμπερσ...Λετε να ρωτησω κανεναν ειδικο?

 

 

και εμενα το ιδιο......διαβαζω εδω τις μανουλες και λενε για παιδακια 2-3χρ. και απελπίστηκα.........

εμενα ο μικρος ειναι 3.5χρ. και δυστυχος δεν βλεπω ουτε ενα τοσο δα βηματακι προς το κοψιμο της πανας.........:cry::cry:

μπορει να κατσει χεσμενος ωωωωωωρες,να καει ο ποπος του και απλα να μην πει τιποτα.

καθε μα καθε φορα που του αλλαζω την πανα του λεω οτι πρεπει να μου λεει ποτε εκανε τα κακα του για να τα βγαλουμε να μην ποναει ο ποπος του αλλα ποτε δεν μου τα λεει....αν το μυρισω εγω ειναι οκ αλλιως θα κατσει χεσμενοςτο ιδιο και με τα τσισα,εχει τυχη να κατουρισει τα ρουχα του και απλα καθετε ετσι μεχρι να τον δω.

δεν αντεχω αλλο,σημερα θυμωσα παρα πολυ και του φωναξα....το ξερω οτι ηταν μεγαλο λαθος μου αλλα ρε κοριτσια να μην το λεει ουτε οταν τα εχει κανει στην πανα;;;;;;

οτι και να εχω κανει δεν πιανει.....εχω δοκιμασει ιστοριες με το ψαρακι της τουαλετας που πειναει,του λεω για τον αδερφουλη που φοραει βρακακια με χρωματα,για το σχολειο που τοσο θελει να παει αλλα ολο μου λεει ναι μαμα θα σου το πω και ποτε δεν το εχει πει.

θελω παρα πολυ μια βοηθεια πως να το χειριστώ,εχω χασει τον μπουσουλα.

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα το ιδιο......διαβαζω εδω τις μανουλες και λενε για παιδακια 2-3χρ. και απελπίστηκα.........

εμενα ο μικρος ειναι 3.5χρ. και δυστυχος δεν βλεπω ουτε ενα τοσο δα βηματακι προς το κοψιμο της πανας.........:cry::cry:

μπορει να κατσει χεσμενος ωωωωωωρες,να καει ο ποπος του και απλα να μην πει τιποτα.

καθε μα καθε φορα που του αλλαζω την πανα του λεω οτι πρεπει να μου λεει ποτε εκανε τα κακα του για να τα βγαλουμε να μην ποναει ο ποπος του αλλα ποτε δεν μου τα λεει....αν το μυρισω εγω ειναι οκ αλλιως θα κατσει χεσμενοςτο ιδιο και με τα τσισα,εχει τυχη να κατουρισει τα ρουχα του και απλα καθετε ετσι μεχρι να τον δω.

δεν αντεχω αλλο,σημερα θυμωσα παρα πολυ και του φωναξα....το ξερω οτι ηταν μεγαλο λαθος μου αλλα ρε κοριτσια να μην το λεει ουτε οταν τα εχει κανει στην πανα;;;;;;

οτι και να εχω κανει δεν πιανει.....εχω δοκιμασει ιστοριες με το ψαρακι της τουαλετας που πειναει,του λεω για τον αδερφουλη που φοραει βρακακια με χρωματα,για το σχολειο που τοσο θελει να παει αλλα ολο μου λεει ναι μαμα θα σου το πω και ποτε δεν το εχει πει.

θελω παρα πολυ μια βοηθεια πως να το χειριστώ,εχω χασει τον μπουσουλα.

 

Θα προσπαθήσεις με κάποιο τρόπο -καταρχάς να του έχεις βάλει βρακάκι- να τον καθίσεις στο γιογιό. ΌΤαν τον βλέπεις ότι θέλει τσίσα του λογικά θα κουνιέται ανυπόμονα για να μην του φύγουν.

εκείνη τη στιγμή θα προσπαθήσεις με ωραίο τρόπο να τον βάλεις να καθίσει στο γιογιό.Και ή θα ανοίξεις την βρύση να τρέχει σιγά σιγά να ακούγεται το νεράκι που τρέχει και θα του λες αααχχχ άκου το νεράκι πως κάνει τρρρρρρρ,άσε να κάνουν και τα τσίσα έτσι....

ή που θα έχεις πάρει δίπλα 2 ταπεράκια με νερό και θα το χύνεις σιγά σιγά από το ενα στο άλλο για να ακούγεται το νεράκι με την ίδια λογική.

Τα παιδια΄χαλαρώνουν με αυτό τον ήχο και μετά από λίγο τους φεύγουν τα τσίσα.

Ουσιαστικά η όλη ιστορία είναι να μάθει την διαδικασία γιογιό-τσίσα.αν δει πως λειτουργεί ο μηχανισμός αυτός θα ελευθερωθεί από την πάνα.

Εμείς είμαστε στο θέμα κακά λίγο πιο δύσκολες τώρα...τα κάνει στο βρακάκι αλλά πιστευω σε λίγο καιρό και αυτό θα ελεγχθεί.

Ααα και η κόρη μου ήταν έτσι....τα έκανε στην πάνα και δεν τα έλεγε ΠΟΤΕ! με έπιανε απελπισια..άστον μόνοε με βρακάκι.

Τι θα κάνει?θα τρέχουν τα τσίσα και δεν θα τον νοιάζει? τα κακά και θα κάθεται να πέφτουν στο παντελονάκι του μέσα??

και για πόσο καιρό? κάνει αυτό που σου είπα με το νεράκι....

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ αυτή η πάνα!!!ο Νικόλας μου τον Ιούλιο μπαίνει στα 3,τσισάκια κάνουμε κανονικά στην τουαλέτα εδώ&κανένα 2μηνο(το γιογιό αποδείχτηκε μεγάλη αποτυχία για εμάς...το βάζαμε καπέλο&παίζαμε ευτυχώς χωρίς να έχει τίποτα μέσα!!)αλλά για να κάνουμε κακά ζητάει να του βάλω πάνα!τι να κάνω?επίσης αρχές Σεπτεμβρίου γεννάω&άντε ο Νικόλας να έχει μπει σε μια σειρά αν έχει πισωγυρίσματα βλέποντας την μπέμπα να φοράει πάνες?

v4NQp2.png

wZnWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λοιπον και η σειρα μας να σας πουμε την εμπειρια μας,εμεις ειμαστε 25,5 μηνων και την πανα την κοψαμε εδω και 20 μερες,δεν την φοραμε ουτε εξω στις βολτες ουτε βεβαια στο σπιτι εκτος απο την ωρα του υπνου που την φοραμε γιατι γινετε ο χαμος με τα τσισα...πολυ τσισα βρε κοριτσια το βραδυ.Ξεκινησαμε λοιπον πολυ μικρος οταν ηταν και πηρα ενα γιογιο σαν μικρη τουαλετιτσα φανταζομαι τα γνωριζετε,ε την εβλεπε ο μικρος και λιγουρευοταν...εκατσε μια δυο μετα τελος....φυσικα δεν τον πιεσα τον αφησα να μου διεξιε το δρομο αν και στην αρχη ακουσα πολλα κουλα απο πολλους γιαυτο κοριτσια μην ακουτε κανεναν οτι θες μπορουνε να πουνε για να σου αποδειξουν πως τακανουν και τα ξερουν ολα καλυτερα απο εσενα...τεσπα...το αφησα το γιογιο διπλα στη λεκανη μας και καθε φορα που πηγαιναμε εμεις ερχοταν μαζι μας και εβλεπε οοοοολη την διαδικασια(σορυ αλλα)τσισα σκουπισμα και πλυσιμο χεριων,μετα απο ενα διαστημα ερχοταν και ηθελε να καθεται ε φυσικα τον αφησα τα εκανε εκει πλενομασταν και φευγαμε...αυτο κρατησε ισα με 3 μηνες....οχι καθημερινα αλλα οποτε ηθελε εκεινος χωρις καμια πιεση...ηθελε τα εκανε δεν ηθελε του ελεγα οκ αλλη φορα...μια μερα ξυπνησε χωρις τσισακια και μου ειπε μαμα θελω τσισα..πηγαμε εκει τα εκανε και αυτο ηταν...του εβγαλα αμεσως την πανα...στην αρχη ειχαμε ατυχηματακια και μετα οκ...παντως αν εχεις αποφασισει να την βγαλεις την βγαζεις μια και καλη γιατι μπερδευονται....τεσπα εξω δεν ειχαμε ποτε ατυχημα...με τα κακα ακομα καλυτερα μια φορα τα εκανε πανω του και απο τοτε σιχαθηκε και καθε φορα μου λεει..μαμα γηγολα κακαααααα και τρεχει σαν το παλαβο να μην τυχον και του ξεφυγουν....ευτυχως μεχρι τωρα ολα πανε καλα...δεν εχουμε θεματα....απλα αυτο που ηθελα μονο να ρωτησω ειναι ..ποση ωρα φυσιολογικα κρατανε τα τσισακια τους σε αυτην την ηλικια;ο δικος μου τα κρατησε και 3 ωρες....ρωταω μπας και ειναι πολυ κια μηπως το παιδι πιεζετε και δεν το καταλαβαινω....παντως μου λεει μαμα θελω τσισα και τρεχει αλλα πολυ τα κραταει...τι να πω.αν ξερει καμια ας απαντησει.αυτα απο εμας και τομετωπο πανα.Ευχομαι σε ολες καλη δυναμη και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

ntinti σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες και με βοηθας!!!

η αληθεια ειναι οτι πρεπει να το παρω εγω πρωτα αποφαση αλλα ξερεις τι μου ειναι τρομερα δυσκολο;;;;να τον αφισω μονο με το βρακακι μεσα στο σπιτι........

βλεπεις εχω ακομα τα χαλια γιατι κατω εχει μαρμαρο και ειναι πολυ κρυο για να περπατανε ξυπόλυτα(παντοφλες δεν βαζει κανενας....γκρρρρ) και στα δωματια εχω ξυλινο πατωμα.

οποτε καταλαβενεις οτι αν αρχισει να κατουραει και να κανει τα κακα χωρις να φοραει πανα σε μια εβδομαδα θα βρωμαμε σαν δημόσια ουρητήρια εδω μεσα + οτι εχω αλλα 2 παιδια +δεν εχω καθολου βοηθεια ουτε για τις δουλεις ουτε με τα παιδια!!

αχ δεν ξερω τι να κανω....σκεφτικα να καθομαστε εξω στο μπαλκονι και εκει να του την βγαζω αλλα ποσο θα κατσουμε;;;2-3ωρες;;;μετα θα πρεπει να κανω και καμια δουλεια.....μια βοηθεια θελω γιατι εχω κολλισει!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

ntinti σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες και με βοηθας!!!

η αληθεια ειναι οτι πρεπει να το παρω εγω πρωτα αποφαση αλλα ξερεις τι μου ειναι τρομερα δυσκολο;;;;να τον αφισω μονο με το βρακακι μεσα στο σπιτι........

βλεπεις εχω ακομα τα χαλια γιατι κατω εχει μαρμαρο και ειναι πολυ κρυο για να περπατανε ξυπόλυτα(παντοφλες δεν βαζει κανενας....γκρρρρ) και στα δωματια εχω ξυλινο πατωμα.

οποτε καταλαβενεις οτι αν αρχισει να κατουραει και να κανει τα κακα χωρις να φοραει πανα σε μια εβδομαδα θα βρωμαμε σαν δημόσια ουρητήρια εδω μεσα + οτι εχω αλλα 2 παιδια +δεν εχω καθολου βοηθεια ουτε για τις δουλεις ουτε με τα παιδια!!

αχ δεν ξερω τι να κανω....σκεφτικα να καθομαστε εξω στο μπαλκονι και εκει να του την βγαζω αλλα ποσο θα κατσουμε;;;2-3ωρες;;;μετα θα πρεπει να κανω και καμια δουλεια.....μια βοηθεια θελω γιατι εχω κολλισει!!

 

Είναι δηλαδή το τρίτο σου παιδάκι?

άρα ξέρεις πως λειτουργει το θέμα...

λοιπόν κοίτα...και εγώ έχω μάρμαρο στο σαλόνι και στα υπνοδωμάτια πάνω έχω ξύλο.

ΚΑταρχάς είναι ένα στάδιο που θέλει υπομονή...πολύ υπομονή...και είναι ένα στάδιο που πρέπει να το περάσει.Αναγκάστικά.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Αν δεν του βγάλεις την πάνα -δεν θα τα κόψει με τίποτε μόνος του.Θα βολεύεται. ΑΝ τον αφήσεις να λερώνεται θα αρχίσει να νιώθει την αηδία πάνω του και αν εφαρμώσεις μετά από μερικές φορές που θα τον αφήσεις να τα κάνει επάνω του ,αυτό που σου είπα με το νερό ίσως έχεις γρήγορα αποτελέσματα.

 

ΕΠίσης όσον αφορά τις παντόφλες , ούτε η κόρη μου φοράει.όλο τον χειμώνα τον περάσαμε με φωνήηη "βάλε παντόοοοφλεεςςςς" και με 2-3 ζευγάρια καλτσάκια με πατούσες το ένα πάνω από το άλλο μήηηπως και δεν κρυωσει.

ΝΑ πάρεις απο ένα μαγαζί αυτά τα λαστιχένια σαμπό που είναι για κήπο. Είναι ελαφριά,πλένονται αμέσως και τα φοράει επιτόπου και μπορεί να μην τον ενοχλούν! εμείς βρήκαμε την υγειά μας και με αυτό ειδικά τώρα που βγήκε η πάνα.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λοιπον και η σειρα μας να σας πουμε την εμπειρια μας,εμεις ειμαστε 25,5 μηνων και την πανα την κοψαμε εδω και 20 μερες,δεν την φοραμε ουτε εξω στις βολτες ουτε βεβαια στο σπιτι εκτος απο την ωρα του υπνου που την φοραμε γιατι γινετε ο χαμος με τα τσισα...πολυ τσισα βρε κοριτσια το βραδυ.Ξεκινησαμε λοιπον πολυ μικρος οταν ηταν και πηρα ενα γιογιο σαν μικρη τουαλετιτσα φανταζομαι τα γνωριζετε,ε την εβλεπε ο μικρος και λιγουρευοταν...εκατσε μια δυο μετα τελος....φυσικα δεν τον πιεσα τον αφησα να μου διεξιε το δρομο αν και στην αρχη ακουσα πολλα κουλα απο πολλους γιαυτο κοριτσια μην ακουτε κανεναν οτι θες μπορουνε να πουνε για να σου αποδειξουν πως τακανουν και τα ξερουν ολα καλυτερα απο εσενα...τεσπα...το αφησα το γιογιο διπλα στη λεκανη μας και καθε φορα που πηγαιναμε εμεις ερχοταν μαζι μας και εβλεπε οοοοολη την διαδικασια(σορυ αλλα)τσισα σκουπισμα και πλυσιμο χεριων,μετα απο ενα διαστημα ερχοταν και ηθελε να καθεται ε φυσικα τον αφησα τα εκανε εκει πλενομασταν και φευγαμε...αυτο κρατησε ισα με 3 μηνες....οχι καθημερινα αλλα οποτε ηθελε εκεινος χωρις καμια πιεση...ηθελε τα εκανε δεν ηθελε του ελεγα οκ αλλη φορα...μια μερα ξυπνησε χωρις τσισακια και μου ειπε μαμα θελω τσισα..πηγαμε εκει τα εκανε και αυτο ηταν...του εβγαλα αμεσως την πανα...στην αρχη ειχαμε ατυχηματακια και μετα οκ...παντως αν εχεις αποφασισει να την βγαλεις την βγαζεις μια και καλη γιατι μπερδευονται....τεσπα εξω δεν ειχαμε ποτε ατυχημα...με τα κακα ακομα καλυτερα μια φορα τα εκανε πανω του και απο τοτε σιχαθηκε και καθε φορα μου λεει..μαμα γηγολα κακαααααα και τρεχει σαν το παλαβο να μην τυχον και του ξεφυγουν....ευτυχως μεχρι τωρα ολα πανε καλα...δεν εχουμε θεματα....απλα αυτο που ηθελα μονο να ρωτησω ειναι ..ποση ωρα φυσιολογικα κρατανε τα τσισακια τους σε αυτην την ηλικια;ο δικος μου τα κρατησε και 3 ωρες....ρωταω μπας και ειναι πολυ κια μηπως το παιδι πιεζετε και δεν το καταλαβαινω....παντως μου λεει μαμα θελω τσισα και τρεχει αλλα πολυ τα κραταει...τι να πω.αν ξερει καμια ας απαντησει.αυτα απο εμας και τομετωπο πανα.Ευχομαι σε ολες καλη δυναμη και υπομονη.

 

Εμείς τέλος του μήνα κλείνουμε τα δυο και τα κρατάει 3 ώρες και περισσότερο, οπότε μην ανησυχείς.

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Οταν τον είχες χαλαρα οποτε ήθελε να πάει όποτε δεν ήθελε τον άφηνες, τον είχες με πάνα ή στο σπίτι μέσα με βρακάκι/γυμνο; Εμένα πότε θέλει το γιογιο πότε όχι και τελικά νομίζω τον πίεσα και αντεδρασε αρνητικά. Τωρα είπα να τον αφήσω στο χαλαρό αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να του βάλω πάνα ή όχι. Εχουμε βγει έξω χωρίς και δεν έχει κάνει τίποτα. τα μεσημέρια επίσης εδώ και 10 μέρες τουλάχιστον δεν κάνει τίποτα. το βράδυ ελάχιστα τσίσα. Αλλά εχει μια αρνηση με το γιογιο. του έβαλα σήμερα πάνα γιατί τον λυπήθηκα να μην θέλει το γιογιο κ να τον πιεζω και δεν την ηθελε αλλά με τιο γιογιο είναι ντεμι ντεμι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή το τρίτο σου παιδάκι?

άρα ξέρεις πως λειτουργει το θέμα...

λοιπόν κοίτα...και εγώ έχω μάρμαρο στο σαλόνι και στα υπνοδωμάτια πάνω έχω ξύλο.

ΚΑταρχάς είναι ένα στάδιο που θέλει υπομονή...πολύ υπομονή...και είναι ένα στάδιο που πρέπει να το περάσει.Αναγκάστικά.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Αν δεν του βγάλεις την πάνα -δεν θα τα κόψει με τίποτε μόνος του.Θα βολεύεται. ΑΝ τον αφήσεις να λερώνεται θα αρχίσει να νιώθει την αηδία πάνω του και αν εφαρμώσεις μετά από μερικές φορές που θα τον αφήσεις να τα κάνει επάνω του ,αυτό που σου είπα με το νερό ίσως έχεις γρήγορα αποτελέσματα.

 

ΕΠίσης όσον αφορά τις παντόφλες , ούτε η κόρη μου φοράει.όλο τον χειμώνα τον περάσαμε με φωνήηη "βάλε παντόοοοφλεεςςςς" και με 2-3 ζευγάρια καλτσάκια με πατούσες το ένα πάνω από το άλλο μήηηπως και δεν κρυωσει.

ΝΑ πάρεις απο ένα μαγαζί αυτά τα λαστιχένια σαμπό που είναι για κήπο. Είναι ελαφριά,πλένονται αμέσως και τα φοράει επιτόπου και μπορεί να μην τον ενοχλούν! εμείς βρήκαμε την υγειά μας και με αυτό ειδικά τώρα που βγήκε η πάνα.

 

 

ειναι ο δευτερος η ζουζουνα μου ειναι μικρη ακομα(17μηνων!!)

με τον μεγαλο μου δεν ειχα ιδιαίτερο προβλημα γιατι δεν αντεχει την βρωμα και ετσι με την πρωτη φορα που κατουρήθηκε ηταν ελαχιστες οι φορες που ειχαμε ατυχήματα!!!!

αχ τι επαθα και εχω φρικαρει ετσι;;;;;αφου το εχω ξαναπερασει......αλλα με αυτο το παιδι θα φαω πολυ κατουριμα και χέσιμο(σορρυ κιολας!!!)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι ο δευτερος η ζουζουνα μου ειναι μικρη ακομα(17μηνων!!)

με τον μεγαλο μου δεν ειχα ιδιαίτερο προβλημα γιατι δεν αντεχει την βρωμα και ετσι με την πρωτη φορα που κατουρήθηκε ηταν ελαχιστες οι φορες που ειχαμε ατυχήματα!!!!

αχ τι επαθα και εχω φρικαρει ετσι;;;;;αφου το εχω ξαναπερασει......αλλα με αυτο το παιδι θα φαω πολυ κατουριμα και χέσιμο(σορρυ κιολας!!!)

 

Δεν πειράζει.κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς και τις δικές του ιδιοτροπίες. Να σου ζήσουν και τα τρία τα καμάρια σου! :)

Εμένα η κόρη μου είναι σχεδόν 3 χρονών,και ο γιός μου είναι 10μηνών .Τρίτο θέλω κιεγω ;) αλλά το υπολογίζουμε να γεννιέται όταν ο πιτσιρικάς φτάνει τα 3,γιατί αλλιώς ..με βλέπω να κλατάρω! και κατα προτίμηση κόριτσι παρακαλώ θα θέλαμε...!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...