Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τίποτα,αφού κατάφερα να τις καθίσω στη λεκάνη και να κάνουν,τις επόμενες φορές μου λέγανε.Φυσικά χρησιμοποιούσα κι εγώ τα αυτοκόλλητα και δούλευαν πολύ.Τα ατυχήματα ήταν λίγα και στην αρχή,μάλλον γιατί ξεχνιόντουσαν παίζοντας και μετά... δεν πρόφταιναν...

.

 

Εlli, ποιά αυτοκόλλητα εννοείς;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εlli, ποιά αυτοκόλλητα εννοείς;;;

Εννοεί οποιαδήποτε αυτοκόλλητα. Εγώ τους έχω βάλει στην πόρτα του δωματίου τους από ένα χαρτονάκι που γράφει το όνομά τους και τους έχω πει ότι θα παίρνουν αυτοκόλλητο κάθε φορά που κάνουν κάτι στο γιογιό. Το κακό βέβαια είναι ότι όταν ο ένας κάνει ενώ ο άλλος κάθεται μεν στο γιογιό αλλά δεν κάνει, δίνω δύο στον πρώτο και ένα στον δεύτερο (για το ότι έκατσε τουλάχιστον στο γιογιό). Τι λέτε?κάνω βλακεία? Ο άντρας μου λέει ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να δίνω σε αυτόν που δεν κάνει τίποτα, κι ας κάθεται στο γιογιό.....

Link to comment
Share on other sites

Alice εσύ ξέρεις καλύτερα τα παιδάκια σου. αν θεωρείς ότι αυτός που δεν πέρνει αυτοκόλλητο θα στεναχωρεθεί τόσο ώστε να μην θέλει να προσπαθήσει τότε να δίνεις.

 

Εμείς πάμε πολύ καλα. Σήμερα άρχισε να μου ζητάει το γιογιο μόνος του όταν ήθελε να πάει. Μεγάλο βήμα νομίζω!! Μόλις σταματησα να τον ζοριζω σε ούτε μια βδομάδα τα καταφεραμε! :-D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην ζοριζετε χαλαρα γενικα και απο πανω με κουβεντα υπενθυμιση και επιβραβευση. Σε οσες εχουν αγορια εμας μας βοηθησαν περα απο τα αυτοκολλητα και κατι μινιατουρες μπουλντοζακια που εχει μανια με τις μπουλντοζες παμφθηνα απο το τζαμπο που επαιρνε ενα καθε φορα που τα προλαβαινε τις πρωτες ημερες μεχρι να εδραιωθει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με MarcoPolo... Δεν πιεζουμε στο συγκεκριμενο ζητημα.. Ειναι καθαρα ΔΙΚΗ τους περιοχη, στην οποια πρεπει να δειχνουμε τον απαιτουμενο σεβασμο.. Δοκιμαστε με ηρεμια, μην χρησιμοποιειτε λεξεις οπως "ΠΡΕΠΕΙ να κανεις τσισα/κακα" ή "ΜΗΝ το κανεις αυτο" -σε περιπτωση ατυχηματος- γιατι με την πιεση δημιουργουνται σχεσεις εξαρτησης (σας το λεει αυτο ενας ενηλικας εντελως πιεσμενος και εξαρτημενος και δεν το λεω με σκοπο να κριτικαρω, απλως καταθετω τη δικη μου πτυχη :))...

 

Στα δικα μας νεα τωρα....

Καταρχην ευχαριστω τα κοριτσια που μου απαντησαν οταν ρωτησα για τα ατυχηματα που ξεκινησαν ενω ειχαμε τελειωσει τη διαδικασια απο το πουθενα.. Ειλικρινα ευχαριστω για τις απαντησεις και συγγνωμη για τη γαϊδουρια μου που το λεω μετα απο τοσο καιρο.

Η μικρη επαθε ενα ντελιριο το τελευταιο διαστημα καθως ο μπαμπας μας λογω συγκυριων αναγκαστικα λειπει συνεχεια απο το σπιτι, με αποτελεσμα να βλεπονται οι δυο τους 1 ωρα maximum το πρωι και μετα την επομενη μερα παλι. Οποτε η αντιδραση της και ενας τροπος να μας φωναξει ηταν τα ατυχηματα αφενος και η παλινδρομηση στη νυχτερινη πανα αφετερου...

Τα ατυχηματα δεν διηρκεσαν πολυ, 3 μερες μονο, και μετα επανηλθαμε στα στεγνα μας... Αλλα η νυχτερινη πανα, καθιερωθηκε τουλαχιστον για 1.5 μηνα παρολο που η μικρη ξυπνουσε στεγνη, ΔΕΝ δεχοταν με τιποτα να κοιμηθει χωρις την πανα της.

Σε διαρκη επικοινωνια με παιδιατρο και τον παιδοψυχολογο του σταθμου, βουτηξα στα αγνωστα για εμενα νερα και ειλικρινα δεν πιεσα καθολου.. Ρωτουσα μονο "τι θες; πανα ή βρακακι;" και οταν αποφασιζε πανα, εκανα σαν να μην ειχε συμβει τιποτα...

Εν τελει, μια μερα τη ρωτησα αν θελει να φορεσουμε βρακακι το βραδυ και να δειξει μονη της στο μπαμπα της την επομενη μερα ποσο πολυ εχει μεγαλωσει. Μου απαντησε "οχι" και το δεχτηκα..

Στις 12 την ιδια νυχτα, σηκωθηκε, ξεγυμνωθηκε, ηρθε τσιτσιδι στο δωματιο μου και μου ζητησε να κανει τσισα και να φορεσει καθαρο εσωρουχο.. Ε, αυτο ηταν! Ξεμπερδεψαμε και με τη νυχτερινη για ακομα μια φορα!

Ελπιζω να μην παλινδρομησει παλι, αλλα ειμαι πολυ περηφανη για εκεινη γιατι το θεμα "κοβω πανα" και της ημερησιας αλλα και της βραδυνης, ηταν καθαρα δικη της επιλογη. Απλα μεγαλωσε και μας το δηλωσε! :D:D:D

 

Αυτα απο εμενα! Καλη επιτυχια σε ολες τις μανουλες και τα παιδακια τους! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O μικρός μας είναι 27 μηνών και λέμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για τσίσα στο γιο γιο. Δεν έχουμε πάρει ακόμα βέβαια. Επειδή τις περισσότερες ώρες είμαι μόνη μου στο σπίτι με δύο παιδιά πολύ μικρά αναγκάζομαι και τον μεγαλο τον παίρνω μαζί μου κάθε φορά που πάω τουαλέτα. Αλλά και να μην τον πάρω έρχεται τρέχοντας μόνος του:)

Τον τελευταίο καιρό του λέω "η μαμά πάει για τσίσα " και του λέω πάντα "τσίσα η μαμά κάνει μόνο στο γιο γιο στην τουαλέτα". Από τότε έχει αρχίσει και όταν του έρχεται να κάνει κακά σφίγγεται και λέει "μαμά κακά γιο γιο", χωρίς να έχουμε γιο γιο βέβαια. Οπότε είμαι στην αναζήτηση ενός γιο γιο. Τι να πάμε να πάρουμε;;; Ενα απλό γιο γιο ή ένα με ήχους και τραγουδάκια της fisher price που έχουμε βρει;;; H με τους ήχους θα χαζευει και θα του φευγουν;;; Τη βοήθειά σας σας παρακαλώ !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! Θέλω και εγώ την βοηθειά σας. έχω 2 κορούλες. η πρώτη με πολύ κόπο έκοψε την πάνα στα 2.5(κάναμε περίπου 2 μήνες να την κόψει). η μικρούλα μου ειναι 20 μηνών, σκέφτομουν να την ξεκινήσω σιγά σιγά τώρα που καλοκαιριάζει αλλα το μωρό δεν μιλάει ακομα. μονο μαμά μπαμπά και 3-4 ακόμα λεξούλες. συνεννοούμαστε με νοήματα. και δεν ξέρω πως να το κάνω τώρα με την πάνα. λέτε να περιμένω πρώτα να μιλήσει;

Και εμενα ειναι 22 περιπου μηνων και συνεννοούμαστε πολύ καλά, εδω και ενα μηνα εχουμε παρει γιογιο αλλα δεν δειχνει να το θελει, αντιθετως τα κανει στην πανα και δεν θελει να την αλλαξω κιολας !!!

μαλλον δεν θα τα καταφερουμε ευκολα στην αλλαγη.Λειπω και πολλές ωρες και δεν μπορω να βοηθησω σε αυτο , δεν την πιεζουμε καθόλου ομως!

Στο φαγητο παλι τρωει μονη της εδω και πολυ καιρό ...

Τι λετε ?

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

O μικρός μας είναι 27 μηνών και λέμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για τσίσα στο γιο γιο. Δεν έχουμε πάρει ακόμα βέβαια. Επειδή τις περισσότερες ώρες είμαι μόνη μου στο σπίτι με δύο παιδιά πολύ μικρά αναγκάζομαι και τον μεγαλο τον παίρνω μαζί μου κάθε φορά που πάω τουαλέτα. Αλλά και να μην τον πάρω έρχεται τρέχοντας μόνος του:)

Τον τελευταίο καιρό του λέω "η μαμά πάει για τσίσα " και του λέω πάντα "τσίσα η μαμά κάνει μόνο στο γιο γιο στην τουαλέτα". Από τότε έχει αρχίσει και όταν του έρχεται να κάνει κακά σφίγγεται και λέει "μαμά κακά γιο γιο", χωρίς να έχουμε γιο γιο βέβαια. Οπότε είμαι στην αναζήτηση ενός γιο γιο. Τι να πάμε να πάρουμε;;; Ενα απλό γιο γιο ή ένα με ήχους και τραγουδάκια της fisher price που έχουμε βρει;;; H με τους ήχους θα χαζευει και θα του φευγουν;;; Τη βοήθειά σας σας παρακαλώ !!!

Εγω θα σου ελεγα να πας με τον μικρο να διαλεξει αυτος το γιο γιο του....στο λεω γιατι εχω αυτο με τη μουσικουλα και με το που το ειδε και το ακουσε φρικαρε..τρομαξε....με το απλο γιο γιο δεν βολευοταν καθολυ και ετσι καταληξαμε στο στεφανακι που του αρεσει πολυ και επειδη το βαζουμε στη δικη μας λεκανη ετσι αισθανεται καπως μεγαλος και ειναι πιο χαλαρος....αφου μου λεει..μαμα στι μικλο κανουν τα μωλα,εγω ειμαι μεγαααλος και θα κανω σαν τον μπαμπα;)....αρα καλυτερα να διαλεξει αυτος για να μην βρεθεις προ εκπληξεως και να μην εχεις εκατο γιο γιο στο σπιτι.καλη επιτυχια και συντομα στεγνοι.;):P
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έκανα απολύτως τίποτα για να κόψει ο γιος μου την πάνα, αλλά μάλλον έκαναν καλή δουλειά στον παιδικό σταθμό. από μόνος του στα 2.5 έκανε τσισάκια στην τουαλέτα. αν και είχαμε γιογιό, το έβλεπε σαν παιχνίδι και το έβαζε καπέλο, οπότε δεν το χρησιμοποιήσαμε. δειλά-δειλά άρχισα να του λέω και για τα κακά, αλλά δεν τον πολυπίεζα γιατί ήμουν έγκυος στην κόρη και δεν ήθελα να νιώσει ότι τον ζορίζω. άσε που νόμιζα ότι μόλις γεννηθεί η μικρή θα είχαμε πισογυρίσματα. τελικά, μόλις γεννήθηκε η μικρή, έκοψε εντελώς την πάνα (και το βράδυ). ήταν 3 ετών. πήραμε κάθισμα από αυτά που μπαίνουν πάνω στη λεκάνη και πήγαινε μόνος του. κι από τότε, όταν τελειώνει, φωνάζει....έκαναααααααααααα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρωτη μερα και εγω που εβγαλα την πανα του μικρου και του εβαλα βρακακι.......

τον ξυπνησα εγω το πρωι για να τον βαλω να κανει τσισα στην τουαλετα και απο τις 10 μεχρι και τωρα(στις 12)του εχω αλλαξει 3 βρακακια.........του φευγουν λιγα και δεν το καταλαβενει η απλα βαριετε το γιο γιο;;;;

αντε να δουμε μεχρι το βραδυ πως θα τα παμε.......

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμεις είναι 4,5 μέρες που κόψαμε την πάνα το πρωί. Χωρίς κανένα προβλημα ή ιδιαιτερη εκπαιδευση απλά πήγαμε αγοράσαμε βρακάκια και βγαλαμε την πάνα. Είχαμε 2 ατυχήματα και αυτό ήταν!! :D Προφανώς ήταν ετοιμη για κατι τέτοιο γιατί της βγήκε πολύ εύκολα. Μόνο που της το υπενθυμίζω εγώ για να μην ξεχνιέται.

 

Στο μεσημεριανό ύπνο δεν φοράμε επισης πάνα (κοιμάται γύρω στις 2, 2,5 ώρες) αλλά το βράδυ ακόμα δεν της εχω προτείνει να την βγάλουμε. Αυτό γιατί το βράδυ ξυπνάει, έρχεται στο κρεββάτι μας και θηλάζει μπορεί μία μπορεί και 3 φορές μέχρι το πρωί. Έτσι δεν ξέρω αν στην ουσία μπορεί να κρατηθεί τόσες ώρες μιας και θηλάζει κοιμισμένη δεν ξυπνάει κανονικά δηλαδή. Μια δυο φορές νομίζω οτί σηκώθηκε με στεγνή πάνα αλλά δεν μπορώ να είμαι και απόλυτα σίγουρη.

 

Τί λέτε είναι εφικτό να της βγάλω την πάνα ενώ θηλάζει το βράδυ ή να κάνω πρώτα βραδινό αποθηλασμό και μετα? Εχετε παρόμοια εμπειρία?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

πρωτη μερα και εγω που εβγαλα την πανα του μικρου και του εβαλα βρακακι.......

τον ξυπνησα εγω το πρωι για να τον βαλω να κανει τσισα στην τουαλετα και απο τις 10 μεχρι και τωρα(στις 12)του εχω αλλαξει 3 βρακακια.........του φευγουν λιγα και δεν το καταλαβενει η απλα βαριετε το γιο γιο;;;;

αντε να δουμε μεχρι το βραδυ πως θα τα παμε.......

 

MAllon den einai etoimo to pistiriki soy...min biazesai.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 4 μερες και πολυ λιγα λερωμενα βρακακια τα παμε ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ καλα!!!!!

ειναι ολη μερα με το βρακακι του και οποτε θελει τσισα μου λεει και τρεχουμε στο γιογιο μας(την τουαλετα δεν την πολυθελει......)

σημερα εκανε και πρωτη φορα κακακια στο γιογιο και ηταν πολυ χαρουμενος!!!!

πανα του βαζω το μεσιμερι και το βραδυ!!

 

τελικα δεν ηταν τοσο δυσκολο οσο το φοβομουν,εγω ειχα περισοτερο φοβο απο τον μικρο μου:D:D.....το αγορακι μου αφινε τα τσισα λιγα λιγα στην πανα και μεχρι να μαθει να τα κραταει περισοτερο ειχαμε καποια ατυχιματακαι αλλα τωρα παμε πολυ καλα!!!!!!!

δεν τολμαω ομως να τον βγαλω εξω βολτα χωρις την πανα του:(:(

ειναι νωρις ακομα νομιζω!!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 4 μερες και πολυ λιγα λερωμενα βρακακια τα παμε ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ καλα!!!!!

ειναι ολη μερα με το βρακακι του και οποτε θελει τσισα μου λεει και τρεχουμε στο γιογιο μας(την τουαλετα δεν την πολυθελει......)

σημερα εκανε και πρωτη φορα κακακια στο γιογιο και ηταν πολυ χαρουμενος!!!!

πανα του βαζω το μεσιμερι και το βραδυ!!

 

τελικα δεν ηταν τοσο δυσκολο οσο το φοβομουν,εγω ειχα περισοτερο φοβο απο τον μικρο μου:D:D.....το αγορακι μου αφινε τα τσισα λιγα λιγα στην πανα και μεχρι να μαθει να τα κραταει περισοτερο ειχαμε καποια ατυχιματακαι αλλα τωρα παμε πολυ καλα!!!!!!!

δεν τολμαω ομως να τον βγαλω εξω βολτα χωρις την πανα του:(:(

ειναι νωρις ακομα νομιζω!!!!!

 

μπράάβο σας!

ποσο ειναι το μικρο σου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!τι κανετε????εχουμε θεμα και εμεις με κακακια-τσισακια:(.ο μικρος μου ειναι 32 μηνων και εδω και 2μερες ξεκινησαμε την εκπαιδευση.εχω προσπαθησει αλλες 2 φορες παλιοτερα αλλα χωρις επιτυχια:(

 

αρνειται πεισματικα να τα κανει στην λεκανη με στεφανακι ή στο γιο-γιο ενω τα κακα τα λεει εδω και πολυυυυ καιρο!!! εμας μας βλεπει πολυ καιρο τωρα και ειχα ξεκνησει πολλεσ μερες πριν το μπλα-μπλα ..χθες τον αφησα πρωτη μερα χωρις πανα για 2 ωρες και του εδωσα πολυ νερο .....τα κρατησε για 2 ωρες μεχρι που εγινε η κοιλια του τουμπανο και μετα του εβαλα την πανα γιατι φοβηθηκα...

 

Σημερα τον αφησα απο το πρωι και κατουρηθηκε πανω του πολλες φορες .....μετα απο καθε φορα του ελεγα να μου το λεει αλλα δεν το εκανε........εντωμεταξυ ενδιαμεσα του εφευγαν και σταγονες:confused: 2 μερες κακα δεν εχει κανει καθολου εκει που εκανε 3 φορες την ημερα....νομιζω οτι τα κραταει:(....μου το λεει και δεν τα κανει ουτε στην πανα πια:confused:

 

πριν απο λιγο ξυπνησε και του αφησα την πανα γιατι δεν ειχε κανει τσισα απο τις 12!!!!!απορω με τοσο νερο!!!!τωρα μου λεει μαμα να βγαλουμε την πανα να κανω πιπι και κακα .του λεω θες στην λεκανη ??οχιιιιι στο πατωμαααα:shock: τωρα το παμπερσ ειναι γεματο τσισα.τι να κανω βρε κοριτσια ???να συνεχισω ήοχι????πως θα ξεπερασουμε το φοβο να καθισουμε στην λεκανη ή το γο-γιο??????αν κανω πως τον παω προς το μπανιο οταν τον βλεπω ανησυχο κοπανιεται κατω και εξαφανιζεται:(

 

το πηρε ασχημα απο την αρχη χωρις να τον εχω μαλωσει ή να τον πιεσω.....

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!!τι κανετε????εχουμε θεμα και εμεις με κακακια-τσισακια:(.ο μικρος μου ειναι 32 μηνων και εδω και 2μερες ξεκινησαμε την εκπαιδευση.εχω προσπαθησει αλλες 2 φορες παλιοτερα αλλα χωρις επιτυχια:(

 

αρνειται πεισματικα να τα κανει στην λεκανη με στεφανακι ή στο γιο-γιο ενω τα κακα τα λεει εδω και πολυυυυ καιρο!!! εμας μας βλεπει πολυ καιρο τωρα και ειχα ξεκνησει πολλεσ μερες πριν το μπλα-μπλα ..χθες τον αφησα πρωτη μερα χωρις πανα για 2 ωρες και του εδωσα πολυ νερο .....τα κρατησε για 2 ωρες μεχρι που εγινε η κοιλια του τουμπανο και μετα του εβαλα την πανα γιατι φοβηθηκα...

 

Σημερα τον αφησα απο το πρωι και κατουρηθηκε πανω του πολλες φορες .....μετα απο καθε φορα του ελεγα να μου το λεει αλλα δεν το εκανε........εντωμεταξυ ενδιαμεσα του εφευγαν και σταγονες:confused: 2 μερες κακα δεν εχει κανει καθολου εκει που εκανε 3 φορες την ημερα....νομιζω οτι τα κραταει:(....μου το λεει και δεν τα κανει ουτε στην πανα πια:confused:

 

πριν απο λιγο ξυπνησε και του αφησα την πανα γιατι δεν ειχε κανει τσισα απο τις 12!!!!!απορω με τοσο νερο!!!!τωρα μου λεει μαμα να βγαλουμε την πανα να κανω πιπι και κακα .του λεω θες στην λεκανη ??οχιιιιι στο πατωμαααα:shock: τωρα το παμπερσ ειναι γεματο τσισα.τι να κανω βρε κοριτσια ???να συνεχισω ήοχι????πως θα ξεπερασουμε το φοβο να καθισουμε στην λεκανη ή το γο-γιο??????αν κανω πως τον παω προς το μπανιο οταν τον βλεπω ανησυχο κοπανιεται κατω και εξαφανιζεται:(

 

το πηρε ασχημα απο την αρχη χωρις να τον εχω μαλωσει ή να τον πιεσω.....

 

 

Αγαπητή Σοφία αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα. Εμένα η κόρη μου είναι 25 μηνών και ενώ εδώ και ένα μήνα έχει μάθει τα τσίσα της πολύ εύκολα και πλέον δεν κατουριέται επάνω της, έχουμε μεγάλο θέμα με τα κακά. Δεν θέλει να τα κάνει πουθενά και δεν είναι και κανένα δυσκοίλιο παιδί 4 φορές την ημέρα τα έκανε. Κάθεται στην λεκάνη, το ζητάει μόνη της, αλλά μόλις πάνε να της βγουν κλαίει και κατεβαίνει. Το γιογιό ούτε να το δει. Στην πάνα και πάλι δεν θέλει να τα κάνει αλλά μετά από λίγο τα αφήνει. όταν της έρθουν τα κακά κλαίει και φωνάζει να πάει στη λεκάνη, την πάω αλλά τζίφος. Όλη μέρα αυτό το βιολί να προσπαθεί να κάνει στην λεκάνη αλλά τελικά να μην τα αφήνει και να κλαίει αφού πλέον πονάει. Το βράδυ αποφασίζω να της βάλω την πάνα για να τα αφήσει και ξαλαφρώσει που και πάλι στην αρχή παραπονιέται αλλά τελικά τα αφήνει. Τι να πω δεν ξέρω έχω δοκιμάσει τα πάντα μα τα πάντα. Τι της έχω αγοράσει παγωτάκια για επιβράβευση, τι παιδικές χαρές της τάζω, τι τα ξαδέρφια της που τα υπεραγαπά έχω φωνάξει να τα δει να κάνουν κακά, τι της μιλάω συνέχεια εδώ και πολλές πολλές μέρες, τι την ταΐζω πάνω στην λεκάνη, τι της βάφω τα νύχια και παίζουμε ενώ κάθεται στη λεκάνη μήπως και ξεχαστεί και τα αμολήσει, τι την βάζω με την πάνα πάνω στη λεκάνη, τι καθόμαστε κάτω μαζί και της λέω να τα κάνει στα πλακάκια κλπ ΤΙΠΟΤΑ καμία μα καμία θέληση. Έχω απογοητευτεί τελείως και δεν είναι ότι δεν το ελέγχει αλλά δεν θέλει να τα βγάλει. Την ταΐζω και συνεχώς φαγητά μήπως και δεν μπορεί να κρατιέται αλλά.....ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ.....μέχρι τελικής πτώσεως. Το άσχημο είναι πως μετά από τόση προσπάθεια μετά από κάποιο σημείο χάνω την υπομονή μου και της φωνάζω, μα τόσο πείσμα πια......

Τι να πω, ας αλληλοβοηθηθούμε μήπως και κάποια ιδέα μας βοηθήσει το ένα ή το άλλο παιδάκι.

Επίσης αν κάποια άλλη μανούλα έχει ανάλογη εμπειρία ας μας πει.....

Πάντως όσον αφορά τα τσίσα κι εμένα μέχρι να τα μάθει είχε κατουρηθεί πολλές φορές πάνω της αλλά μετά την έπαιρνα μόνη μου χωρίς να έχω κάποια ένδειξη και την έβαζα στην λεκάνη και τελικά μετά από κάποιες φορές το έμαθε. Αν όμως θέλει στο πάτωμα πες του στην αρχή εντάξει και μετά βάλε το γιογιό από κάτω χωρίς να του το πεις από πριν, ίσως το δει και σαν παιχνίδι μετά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

από την προηγούμενη Παρασκευή το απόγευμα έχουμε ξεκινήσει με βρακάκι στην κόρη μου που στις 9/10 γίνεται 3 χρόνων.

όλα καλά, μόνο που κρατάει τα τσίσα της κ τα κακά της, ενώ πριν την εκπαίδευση έκανε πολλές φορές κακά κατά τη διάρκεια της ημέρας!

για την ακρίβεια, μάλλον τα φοβάται όταν τα κάνει! φτάνει στο αμήν για να κάνει κακά κ αυτά με αγκαλιά! αλλά ισοφαρίζει!

για τον ύπνο είναι άνετη με βρακάκι κ δεν έχουμε πρόβλημα!

όμως στον σταθμό δεν θέλει τη λεκάνη, την περιμένει η δασκάλα της κ πόσο να την περιμένει δηλαδή! αλλά δεν συνεργάζεται. από το πρωί δεν έκανε ούτε τσίσα ούτε κακά στον σταθμό, οπότε είπα στη δασκάλα της κ της έβαλε πάνα, για να μη μου αγχωθεί. δεν ξερω αν έκανα καλά!

πολλές φορές στο σπίτι μου λέει να πάμε τουαλέτα κ ενώ κάθεται, δεν κάνει τίποτα! μιλάμε, παίζει!

στην αρχή την επιβράβευα με αυτοκόλλητα, μετά είδα ότι περισσότερο εήθελε παίνεμα κ να κάνω χαρούλες, να χοροπηδάω, να λέω γιούπι κλπ!

πάντως χθες όλη μέρα είχαμε ένα ατύχημα με τσίσα κ μάλιστα δεν την πήρα χαμπάρι γιατί μαγείρευα κ ήρθε μόνη της κ μου είπε "μαμά κατούρησες, πω πω, τί έκανες! αμάαααν!!λέρωσες τα ρούχα σου!!!!"

της μιλάω, αλλά όχι να την μαλώσω!!!!!!

μήπως το πήρε πολύ άσχημα; αγχώθηκε; μήπως κινδυνεύει από ουρολοίμωξη που κρατιέται τόσες ώρες;

γιατί όταν κάνει τσίσα μυρίζουν άσχημα, αφού κρατιέται πολύ!

κ επίσης, είμαι λάθος που είπα στη δασκάλα κ στον άντρα μου που θα την παραλαμβάνει το μεσημέρι να της βάζουν πάνα, αάμα δεν συνεργάζεται; ενώ εγώ την έχω συνέχεια με βρακί;

κομφούζιο!!!!!!!!

βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

από την προηγούμενη Παρασκευή το απόγευμα έχουμε ξεκινήσει με βρακάκι στην κόρη μου που στις 9/10 γίνεται 3 χρόνων.

όλα καλά, μόνο που κρατάει τα τσίσα της κ τα κακά της, ενώ πριν την εκπαίδευση έκανε πολλές φορές κακά κατά τη διάρκεια της ημέρας!

για την ακρίβεια, μάλλον τα φοβάται όταν τα κάνει! φτάνει στο αμήν για να κάνει κακά κ αυτά με αγκαλιά! αλλά ισοφαρίζει!

για τον ύπνο είναι άνετη με βρακάκι κ δεν έχουμε πρόβλημα!

όμως στον σταθμό δεν θέλει τη λεκάνη, την περιμένει η δασκάλα της κ πόσο να την περιμένει δηλαδή! αλλά δεν συνεργάζεται. από το πρωί δεν έκανε ούτε τσίσα ούτε κακά στον σταθμό, οπότε είπα στη δασκάλα της κ της έβαλε πάνα, για να μη μου αγχωθεί. δεν ξερω αν έκανα καλά!

πολλές φορές στο σπίτι μου λέει να πάμε τουαλέτα κ ενώ κάθεται, δεν κάνει τίποτα! μιλάμε, παίζει!

στην αρχή την επιβράβευα με αυτοκόλλητα, μετά είδα ότι περισσότερο εήθελε παίνεμα κ να κάνω χαρούλες, να χοροπηδάω, να λέω γιούπι κλπ!

πάντως χθες όλη μέρα είχαμε ένα ατύχημα με τσίσα κ μάλιστα δεν την πήρα χαμπάρι γιατί μαγείρευα κ ήρθε μόνη της κ μου είπε "μαμά κατούρησες, πω πω, τί έκανες! αμάαααν!!λέρωσες τα ρούχα σου!!!!"

της μιλάω, αλλά όχι να την μαλώσω!!!!!!

μήπως το πήρε πολύ άσχημα; αγχώθηκε; μήπως κινδυνεύει από ουρολοίμωξη που κρατιέται τόσες ώρες;

γιατί όταν κάνει τσίσα μυρίζουν άσχημα, αφού κρατιέται πολύ!

κ επίσης, είμαι λάθος που είπα στη δασκάλα κ στον άντρα μου που θα την παραλαμβάνει το μεσημέρι να της βάζουν πάνα, αάμα δεν συνεργάζεται; ενώ εγώ την έχω συνέχεια με βρακί;

κομφούζιο!!!!!!!!

βοήθεια!

 

Sevoula και εμείς ξεκινήσαμε απο την Παρασκευή εκπαίδευση. Ξεκίνησε καλά. Τα κακά τα κάνουμε εδώ και δέκα μέρες στην λεκάνη κανονικά κάθε πρωί αφού βγάλουμε την πάνα (μου λέει μόνη της) τα τσιτσα της όμως δεν τα λέει.Ετσι την βάζω εγώ πυκνά-συχνά όταν είμαι σπίτι ή αυτοί που την κοιτάν (παπουδογιαγιάδες). Θα το συνεχίσω έτσι. Τώρα για έσας γνώμη μου είναι να ακολουθήσετε κοινή πορεία με τους άλλους για να μην μπερδεύεται η μικρή. Να ξέρει οτι πάνα έχει μονο όταν πάει για ύπνο για να μπει στην διαδικασία να ελέγξει τον εαυτό της όλη την μέρα. Όσο για το οτι ''κρατιέται'' εγώ δεν το βρίσκω κακό αρκεί μετά απο κάποια ώρα να επιμένετε και να την βάζετε να κατουράει. Το οτι μπορεί και το κάνει δείχνει οτι μπορεί. Απο την άλλη εσύ ξέρεις το παιδί σου. Αν νομίζεις οτι την αγχώνεις τότε άσε να περάσει κανένας μήνας.. Εγώ δεν έχω την πολυτέλεια γιατί ο παιδικός είναι δημοτικός και δεν δέχονται παιδάκια με πάνα. Ερχεται και το δευτερο και πρέπει να καθαρίσει τώρα γιατί μετά με τις ζήλιες χλώμο το βλέπω...μη σου πω οτι θα πισωγυρίσουμε κιόλας (όλα τα σκέφτομαι:wink::wink:)

Link to comment
Share on other sites

λάβλυ μου, έχει δίμηνο που μου ζητούσε βρακάκι! δεν της το έβαζα τότε λόγω του ότι είχε κρύο κ μετά ήταν άρρωστη με αντιβίωση.

αυτές τις μέρες το χαίρεται το βρακάκι της! καμαρώνει!

αυτό που με ανησυχεί είναι το πόσες ώρες είναι φυσιολογικό να κρατάει τα τσίσα της.

γιατί κ με την πάνα δεν έκανε τσίσα από όσο ξέρω από τον σταθμό!

κ είναι κ άδικο να της βάζουν πάνα, αφού δεν την θέλει!

ότι θα αγχωνόμουν τόσο με πάνες κ τσίσα κ κακά....ούτε που μου περνούσε από το μυαλό!!!!!!

έχω πονοκεφαλιάσει!

Link to comment
Share on other sites

λάβλυ μου, έχει δίμηνο που μου ζητούσε βρακάκι! δεν της το έβαζα τότε λόγω του ότι είχε κρύο κ μετά ήταν άρρωστη με αντιβίωση.

αυτές τις μέρες το χαίρεται το βρακάκι της! καμαρώνει!

αυτό που με ανησυχεί είναι το πόσες ώρες είναι φυσιολογικό να κρατάει τα τσίσα της.

γιατί κ με την πάνα δεν έκανε τσίσα από όσο ξέρω από τον σταθμό!

κ είναι κ άδικο να της βάζουν πάνα, αφού δεν την θέλει!

ότι θα αγχωνόμουν τόσο με πάνες κ τσίσα κ κακά....ούτε που μου περνούσε από το μυαλό!!!!!!

έχω πονοκεφαλιάσει!

 

Βρε συ, σκέψου οτι το βράδυ τα παιδάκια που στην ηλικία των δικών μας δεν φοράν πάνες, δεν κατουράν καθόλου και πάνε το πρωι. Ή και εμείς, μπορεί να περάσουν και 3-4 ώρες χωρίς να κάνουμε τσιτσάκια:D. Θα ψάξω βέβαια και στο ιντερνετ να δω αν εχει κατι αλλα μεχρι τωρα δεν το σκεφτηκα γιατι μου αρκει που κάνει όποτε την βάλω. Στον σταθμό ίσως να ντρέπεται να την πάει άλλος και κρατιέται. Πόσες ώρες την πας. Ο γιος φίλης μου πάντως και εκείνος δεν κατουράει πο΄τε στον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα τον παιδίατρο κ μου είπε να μην ανησυχώ, ότι έχει φοβηθεί, πιθανόν κάτι να της είπα εγώ, μάλλον η μάναμου την κυριακή, όταν είχε "ατυχηματάκια" κ γι' αυτό δεν τα αφήνει εύκολα ούτε στη λεκάνη.

θέλει καλόπιασμα μου είπε, να βρω το κουμπί της!

αυτό το κουμπί ψάχνω από χθες. μια την ντόρα επιστρατεύω, μια όλο το ρεπερτόριο σε τραγούδια, μια αυτοκόλλητα στο ντουλαπάκι της τουαλέτας....τί οδοντόκρεμες της έδωσα, ...

σήμερα σκέφτομαι να την πάρω στο σούπερ μάρκετ κ να αγοράσουμε ένα κρεμοσάπουνο χεριών μόνο για εκείνη, για μετά τη λεκάνη!!!!!ως ένδειξη αυτονομίας!!!!μακάρι να πιάσει!!!ίσως κ ένα αποσμητικό τουαλέτας που θα το πατάει μόνη της!!!

τί να κάνω η μάνα!

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα τον παιδίατρο κ μου είπε να μην ανησυχώ, ότι έχει φοβηθεί, πιθανόν κάτι να της είπα εγώ, μάλλον η μάναμου την κυριακή, όταν είχε "ατυχηματάκια" κ γι' αυτό δεν τα αφήνει εύκολα ούτε στη λεκάνη.

θέλει καλόπιασμα μου είπε, να βρω το κουμπί της!

αυτό το κουμπί ψάχνω από χθες. μια την ντόρα επιστρατεύω, μια όλο το ρεπερτόριο σε τραγούδια, μια αυτοκόλλητα στο ντουλαπάκι της τουαλέτας....τί οδοντόκρεμες της έδωσα, ...

σήμερα σκέφτομαι να την πάρω στο σούπερ μάρκετ κ να αγοράσουμε ένα κρεμοσάπουνο χεριών μόνο για εκείνη, για μετά τη λεκάνη!!!!!ως ένδειξη αυτονομίας!!!!μακάρι να πιάσει!!!ίσως κ ένα αποσμητικό τουαλέτας που θα το πατάει μόνη της!!!

τί να κάνω η μάνα!

 

 

:D:D:DΚαλές οι ιδέες σου!! Αντε καλή επιτύχια! Αναμένω νέα σου. Καμιά κοπελιτσα που να ''θαυμάζει'' δεν έχετε, να την πιάσει στο φιλότιμο;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω εχω παθει πλακα με την κορη μου..της εχω παρει βρακακια με διαφορες παραστασεις(ντορα,μπαρμπι,μικι,παττυ..)και ετσι αποφασισε αρχικως να το βαλει το βρακακι..εχει αρχισει να πηγαινει στην λεκανη χωρις στεφανακι κιολας..μεσα σε 2-3 μερες δεν φοραμε πανα την μερα παρα μονο οταν βγαινουμε εξω..και το βραδυ.και κακα και τσισα στη λεκανη πολυ ευκολα κιολας.εννοειται οτι της ειχα πει μια ιστορια με μια νεραιδα που θα της εφερνε δωρα αν πηγαινε ..και το κολπο επιασε..μια χαρα ..χαιρομαι πολυ..θα δουμε βεβαια πως θα προχωρησει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

:D:D:DΚαλές οι ιδέες σου!! Αντε καλή επιτύχια! Αναμένω νέα σου. Καμιά κοπελιτσα που να ''θαυμάζει'' δεν έχετε, να την πιάσει στο φιλότιμο;;

τα πάμε καλά. το βρήκα το κουμπάκι της. προτιμάει τη λεκάνη χωρίς το πρόσθετο λεκάνης, αλλά κ με το πρόσθετο μια χαρά!

προτιμάει τη μικρή τουαλέτα-έχω 2 στο σπίτι.

δεν θέλει να την ρωτάμε αν θέλει τουαλέτα. θέλει να της το υπενθυμίζουμε, χαλαρά!

το κρεμοσάπουνο έπιασε μια χαρά! το λέει σαπουνούλη!

χαίρεται που κάνει ό,τι η μαμά! αλλά το πρότυπό της για το βρακί είναι η ...λέηντυ γκάγκα στο βίντεο κλιπ ντοντ κολ μάη νέημ, αλεχάντρο, που φοράει βρακί!

βρήκα το ευαίσθητο σημείο της!

κ καμαρώνει όταν μιλάω για τα κατορθώματά της σε τρίτους!!!!!κρυφακούει κ χαίρεται η καρδούλα μου!

στην εκκλησία χθες από φόβο της έβαλα πάνα. αλλά δεν έκανε ούτε σταγόνα.

στο σχολείο είναι με το βρακάκι. μόνο για το λεωφορείο στο γυρισμό της βάζουν πάνα.

 

λοιπον εγω εχω παθει πλακα με την κορη μου..της εχω παρει βρακακια με διαφορες παραστασεις(ντορα,μπαρμπι,μικι,παττυ..)και ετσι αποφασισε αρχικως να το βαλει το βρακακι..εχει αρχισει να πηγαινει στην λεκανη χωρις στεφανακι κιολας..μεσα σε 2-3 μερες δεν φοραμε πανα την μερα παρα μονο οταν βγαινουμε εξω..και το βραδυ.και κακα και τσισα στη λεκανη πολυ ευκολα κιολας.εννοειται οτι της ειχα πει μια ιστορια με μια νεραιδα που θα της εφερνε δωρα αν πηγαινε ..και το κολπο επιασε..μια χαρα ..χαιρομαι πολυ..θα δουμε βεβαια πως θα προχωρησει το θεμα

μπράβο σας! καλή συνέχεια!

οι παραστάσεις ή τα σχέδια-δαντέλες, φρου φρου στα βρακάκια είναι κίνητρο για τις κόρες!!!!!;)

 

πάντως για να πούμε ότι το έχουμε κατακτήσει πλήρως...θέλει επανάληψη κ χρόνο!

αχ, τί καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια γεια σας,να ρωτησω τις αγορομανες απο ποτε κατουρανε ορθια τα παληκαρια μας;;;εμεις κοψαμε την πανα και κατουραμε καθιστοι αλλα μου ζηταει τελευταια και βλεπω που το κραταει και θελει να τα κανει ορθιος....να τον αφησω και να του δειξω πως;;η ακομα ειναι νωρις;;;εγω ελεγα να τελειωσουμε μια και καλη με την πανα και μετα να μαθουμε κανονικα...αλλα βλεπω πως καμια φορα θελει ο ιδιος ορθιος..την πανα την φοραμε μονο το βραδακι και μαλλον σε λιγο θα ξεκινησουμε να την βγαζουμε γιατι ο μικρος ζηταει τη νυχτα να παει για τσισακια και μετα η πανα ειναι στεγνη,να περιμενω λιγο ακομα η πιο μετα να την κοψουμε;;;Ευχαριστωωωω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...