Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ασε τις πριγκηπισες. Εσενα σε εχει δει ποτε να τα κανεις? Οχι απλα να καθεσαι και να τα κανεις με κλειστα ποδια (συγνωμη για την γραφικοτητα). Εννοω να τα ΔΕΙ να τα κανεις......να λερωνεσαι και μετα να καθαριζεσαι.....? ολη την διαδικασια? Να την δει να την καταλαβει και να την νιωσει οτι ΟΛΟΙ την κανουν?

 

Όταν λέω ότι τα έχουμε δοκιμάσει όλα, το εννοώ. Όλη τη διαδικασία, επανειλημμένα. Έχουμε πλέον συνηθίσει να έχουμε την πόρτα ανοιχτή και φοβάμαι μην ξεχαστούμε μπροστά σε κανέναν επισκέπτη... Της έχω δείξει φυσικά και πώς σκουπιζόμαστε live, τώρα, το πώς ακριβώς λερώνομαι δεν της το έχω δείξει, αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο! Αντε να το δοκιμάσω κι αυτό!!! Μπορεί να πειστεί!

 

Της λέω συχνά ότι όλοι κάνουν κακά, ξεικνώντας από το γάτο μας (πιο ξεκάθαρα δεν μπορεί να το δει :-) ) προχωρώντας σε μάς, σε όλα τα αγαπημένα ξαδερφια, δασκάλες, θεείες, και καταλήγοντας βέβαια στη Ντόρα την εξερευνήτρια και τις πριγκήπισες. Τίποτα δεν έχει δουλέψει.

 

Και δεν μπορώ άλλο όταν ακούω για παιδιά που έκοψαν την πάνα σε δύο μέρες ή σε μια βδομάδα, μετά από μια απλή συζήτηση, μου τη δίνει!!!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση;;;με τι ξεκιναμε οταν θελουμε να κοψουμε πανα;ξεκιναμε να κοβουμε σταδιακα τα τσισα η τα κακα;;συγνωμη κοριτσια για την αφελη ερωτηση αλλα δεν ξερω.....ο μικρος κανει τα κακα στο γιογιο αλλα τα τσισα ειναι πολλααααα και δεν ξερω πως θα μπορεσουμε στην πορεια να τα κοψουμε...δεν τον πιεζω καθολου να τα κανει εκει...ισα ισα του αρεσει....γιαυτο ξαναρωτω με τι ξεκιναμε;;;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά πρέπει να κόψεις την πάνα μαχαίρι! Διαφορετικά το παιδί μπερδευεται ;) έχεις ατυχηματα για μια βδομαδα το πολυ και μετα είναι οκ! Για την ημέρα μιλάμε.. στον υπνο την κοβεις σιγα σιγα οταν δεις οτι ξυπναει για τουαλέτα ή οτι δεν βρεχει την πάνα!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω ότι τα έχουμε δοκιμάσει όλα, το εννοώ. Όλη τη διαδικασία, επανειλημμένα.

Και δεν μπορώ άλλο όταν ακούω για παιδιά που έκοψαν την πάνα σε δύο μέρες ή σε μια βδομάδα, μετά από μια απλή συζήτηση, μου τη δίνει!!!

 

Evi μην απελπίζεσαι. Το πέρασα κι εγώ αυτό όπως πολλές αλλες μανουλες. Θα έλεγα να κάνεις ένα διάλειμμα από την όλη διαδικασία και να ξαναπροσπαθήσεις μετά από καιρό πάλι. Τουλάχιστον σε μας έτσι λειτούργησε. Της είχα δείξει 100 φορες πώς γίνεται, την είχα μόνο με το βρακί και δεν ήθελε να κάτσει να τα κάνει με τίποτα. Επίσης μάλλον τα κράταγε γιατι είχαμε ελάχιστα ατυχήματα. Τα παράτησα για 2 μήνες το καλοκαίρι και το φθινόπωρο ένα ωραίο πρωί της είπα αν θέλει να κατσει, δεχτηκε, έκατσε τα έκανε στο γιογιο, πήρε αυτοκόλλητο και από κει και μετά "ξεμπλόκαρε" και πλέον έχουμε κόψει και τη νυχτερινή πάνα!!! Μου φαινόταν απίστευτο!! Όλα θέλουν το χρόνο τους τελικά!!

Κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση;;;με τι ξεκιναμε οταν θελουμε να κοψουμε πανα;ξεκιναμε να κοβουμε σταδιακα τα τσισα η τα κακα;;συγνωμη κοριτσια για την αφελη ερωτηση αλλα δεν ξερω.....ο μικρος κανει τα κακα στο γιογιο αλλα τα τσισα ειναι πολλααααα και δεν ξερω πως θα μπορεσουμε στην πορεια να τα κοψουμε...δεν τον πιεζω καθολου να τα κανει εκει...ισα ισα του αρεσει....γιαυτο ξαναρωτω με τι ξεκιναμε;;;

 

Εγώ την ξεκίνησα με τα τσίσα γιατί πάει συχνότερα, κακά δεν κανει κάθε μερα. Αλλά έχω ακούσει ότι συνηθως ξεκινάνε με τα κακά. Μαλλον ειναι τι βολευει το καθε παιδί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evi μην απελπίζεσαι. Το πέρασα κι εγώ αυτό όπως πολλές αλλες μανουλες. Θα έλεγα να κάνεις ένα διάλειμμα από την όλη διαδικασία και να ξαναπροσπαθήσεις μετά από καιρό πάλι. Τουλάχιστον σε μας έτσι λειτούργησε. Της είχα δείξει 100 φορες πώς γίνεται, την είχα μόνο με το βρακί και δεν ήθελε να κάτσει να τα κάνει με τίποτα. Επίσης μάλλον τα κράταγε γιατι είχαμε ελάχιστα ατυχήματα. Τα παράτησα για 2 μήνες το καλοκαίρι και το φθινόπωρο ένα ωραίο πρωί της είπα αν θέλει να κατσει, δεχτηκε, έκατσε τα έκανε στο γιογιο, πήρε αυτοκόλλητο και από κει και μετά "ξεμπλόκαρε" και πλέον έχουμε κόψει και τη νυχτερινή πάνα!!! Μου φαινόταν απίστευτο!! Όλα θέλουν το χρόνο τους τελικά!!

 

 

Marigoula ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Δεν ξέρω αν το είχα γράψει, αλλά διάλειμμα από τη διαδικασία κάνουμε εδώ και 4 μήνες σχεδόν:(. Δεν αναφέρουμε τίποτα, παρά μόνο αν η ίδια ζητήσει να "πάει τουαλέτα" - ανεβαίνει στη λεκανιτσα και κάθεται και ζωγραφίζει 1-2 φορές το μήνα (στο σταθμό πηγαίνει 2 φορές τη μέρα μαζί με τα άλλα παιδάκια και φυσικά ποτέ δεν έχει κάνει τίποτα) .

 

Απλά ξαφνικά μια μέρα που είχε νεύρα αποφάσισε πως πρέπει να βάλει βρακάκι και όχι πάνα και πως πρέπει να τα κρατήσει μέχρι σκασμού και γενικά είχε όλες τις αντιδράσεις που είχε και πριν από 4 μήνες.:(:( Έλεγα να ξαναρχίζω την εκπαίδευση γύρω στις γιορτές (που θα κλείνει τα 3) αλλά μετά από αυτό το επεισόδιο, στο οποίο έδειξε ότι δεν έχει αλλάξει καθόλου γνώμη για το όλο θέμα δεν ξέρω, πότε να ξαναρχίσω και με ποιο τρόπο?:confused:

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 3,5 ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΠΕΙΜΠΙΛΙΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΡΑΤΙΟΤΑΝ ΚΑΙ 5 ΩΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΑΖΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΧΑΝΑΒΑΛΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΕΣΠΑ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ...!ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΚΛΥΣΜΑΤΑΚΙΑ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗΣ ΥΓΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΑ ΠΑ

ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΑΜΕΣΩΣ. ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΑΠΟ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΘΕΛΩ ΚΑΚΑ ΜΑΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξαφνικά μια μέρα που είχε νεύρα αποφάσισε πως πρέπει να βάλει βρακάκι και όχι πάνα και πως πρέπει να τα κρατήσει μέχρι σκασμού και γενικά είχε όλες τις αντιδράσεις που είχε και πριν από 4 μήνες.:(:( Έλεγα να ξαναρχίζω την εκπαίδευση γύρω στις γιορτές (που θα κλείνει τα 3) αλλά μετά από αυτό το επεισόδιο, στο οποίο έδειξε ότι δεν έχει αλλάξει καθόλου γνώμη για το όλο θέμα δεν ξέρω, πότε να ξαναρχίσω και με ποιο τρόπο?:confused:

 

Και η δικιά μου επέμενε να φοράει μόνο βρακί αλλά από την άλλη δεν ήθελε να τα κάνει στο γιογιο/λεκάνη και κρατιόταν για ώρες. Σίγουρα πάντως όταν θα είναι έτοιμη θα το κανει. Επίσης και αυτή τον πρωτο καιρό καθόταν στο γιογιο και δεν έκανε τίποτα απολύτως, άντε κατι σταγονίτσες. Ίσως νιώθει πιεσμένη και αντιδρά και γι'αυτό δεν λειτουργεί το "σύστημα". Ασε το λίγο ακόμα και ξεκίνα το χαλαρά, χωρίς πίεση, και ψιλοαδιάφορα. Μην της δείχνεις ότι σε καίει γιατί όλα τα καταλαβαίνουν τα άτιμα. Συνδύασέ το με τα γενέθλια πες της ότι ειναι μεγάλη πια για να τα κάνει πανω της κλπ κλπ (σε μας η ατάκα "ειμαι μεγάλη " πιάνει πολύ). Θα τύχει καποια στιγμή να κάτσει και να της έρθουν και μετά θα γίνουν όλα από μόνα τους. Θα έρθει η ώρα της, μην αγχώνεσαι γιατί δεν βγαίνει πουθενά! Υπομονή και όλα θα γίνουν στην ώρα τους!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Marigoula ευχαριστώ και πάλι, καλά τα τα λες, κι εγώ πιστεύω πως κάποια στιγμή πού θα πάει κάτι θα κάνει στην τουαλέτα, ελπίζω χωρίς να τρομοκρατηθεί πάλι. Μέχρι στιγμής πραγματικά έτσι χαλαρά και ψιλοαδιάφορα το πάμε, σε σημείο που απλά σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να ασχοληθώ περισσότερο. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έδωσε μεγάλες διαστάσεις η μητέρα μου το καλόκαιρι, όταν της έλεγε συνέχεια ότι τώρα είναι μεγάλη κτλ και μάλλον την έκανε να νοιώσει πιεσμένη.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς έχουμε κι εμείς το θεματάκι μας...:(

Το καλοκαίρι είχα προσπαθήσει να τον βάλω στο γιογιο και στη λεκάνη αλλα δεν καθόταν με τίποτα. Έκλαιγε, χτυπιόταν και δεν ήθελα να τον πιέσω. Το άφησα τελείως το θέμα και τώρα που ήταν τα γενέθλιά του, είχα ξεκινήσει απο νωρίς να λέω πως μεγάλωσε και δεν είναι πια μωράκι και μπορεί να κάνει πλεόν αυτό κι αυτό κι αυτό και.... να κάνει τσίσα και κακά στην τουαλέτα σαν τους μεγάλους. Προς τεράαααστια έκπληξή μου, βγάλαμε την πάνα και μέσα σε δυο μέρες έκοψε και τη βραδινή! Τα έλεγε μόνος του, ξυπνούσε και το βράδυ και με φώναζε να πάμε στην τουαλέτα μαζί, βγαίναμε έξω χωρίς πάνα και κρατιόταν μέχρι να γυρίσουμε σπίτι (του πρότεινα να τα κάνει σε άλλη τουαλέτα αλλα δεν ήθελε). Μέχρι που τη Δευτέρα πήγαμε στην αδερφή μου και κάθισε εκεί όλη μέρα με τη μαμά μου (εγώ έφυγα για δουλειές). Όταν γύρισα τον βρήκα να φοράει πάνα και τρελάθηκα! Μου είπε λοιπόν η μαμά μου πως ήθελε κακά και δεν ήθελε να τα κάνει στην τουαλέτα και του έβαλε πάνα!:shock: Έγινα έξαλλη (γιατί είμαι σίγουρη πως αν προσπαθούσε λίγο παραπάνω θα τον έπειθε), της εξήγησα όσο πιο ήρεμα μπορούσα και στον γιο μου το ίδιο. Την επόμενη μέρα στο σπίτι μας, ξυπνάει το πρωί και αντί να έρθει να με ξυπνήσει όπως κάνει συνήθως πήγε στη γιαγιά (τη φιλοξενούμε μερικές μέρες), Ξυπνάω εγώ μετά απο καμια ώρα και τι να δω.... το παιδί πάλι φορούσε πάνα....:( Ε, αυτό ήταν! Τώρα πάλι πάει με το ζόρι κι όταν εγώ του το θυμίσω, αλλιώς τα κάνει πάνω του (ψιλά και χοντρά...). Έχω φάει μια στεναχώρια άλλο πράγμα. Τι να κάνω; Να συνεχίσω έτσι να τον πηγαίνω εγώ κάθε λίγο; Να του πω κάτι; Να κάνω κάτι άλλο; Το πρώτο πράγμα βέβαια που έκανα είναι να στείλω τη μάνα μου στο σπίτι της για να βρούμε τη σειρά μας σε όλα πάλι (γιατί δεν χάλασε μόνο το θέμα της τουαλέτας...). Τα φώτα σας κορίτσια, είμαι πολύ στεναχωρημένη...:(

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το παιδάκι σου?

 

Εγώ θα ξαναέκανα τη διαδικασία από την αρχή, όπως την πρώτη φορά, και δε θα συζητούσα καθόλου το θέμα της πάνας που έβαλε η γιαγιά ή μπορεί να έλεγα με αστείο τρόπο "αχ αυτή η γιαγιά που δεν ξέρει σου είχε βάλει πάνα, όλο βλακείες κάνει". Κάτι τέτοιο τέλος πάντων που ίσως βοηθήσει και στα άλλα πράγματα που "χάλασε" η μαμά σου. Μπορείς επίσης να πεις πως δεν έχετε άλλες πάνες και πως τώρα πρέπει να προσέχει να μη λερώσει το βρακάκι του. Θα ξαναστρώσει όμως μην ανησυχείς! Και από δω και πέρα επιβολή αυστηρών κανόνων συμπεριφοράς στη γιαγιά σας ;).

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και ναι ηρθε και η ωρα η δικια μας να εχουμε αποριες. Ο Μαριος τωρα ειναι 32 μηνων μηνων ειχαμε δοκιμασει το καλοκαιρι και ειχε φοβερη αρνηση και δεν προσπαθησαμε πολυ και δεν πιεσαμε.

Παρολαυτα που και που εγω ανεφερα την διαδικασια. Πριν κανενα μηνα αρχισε να λεει θα κανω τσισα θα κανω κακα και του ελεγα θελεις στην τουαλετα η γιογιο οχι μου απαντουσε ωραια του απαντουσα δεν σχολιαζα.

Την προηγουμενη Τεταρτη μου λεει θα κανω τσισα παμε τουαλετα του λεω και απαντα ναι περιεργως. Απο εκεινη την ημερα και μεσα σε 3 μερες τελειωσε με τα τσισα της ημερας. Το πηρα και εγω ζεστα και τον ειχα απο κοντα συνεχεια με μπου μπουρ και τον παρακολουθουσα γιατι του εβγαλα την πανα απο την πρωτη μερα.

Ολα καλα μεχρι εδω , πηγα οργανωθηκα για εξω γιατι ειμαστε πολυ του εξω πηρα σπαστο γιογιο και το κουβαλαω παντα μαζι. Παρολαυτα οταν ειμαστε εξω τα κραταει και δεν παει σε ξενη τουαλετα αλλα ουτε το σπαστο γιογιο θελει. Το μεσημερι στον υπνο εκοψα μαχαιρι την πανα και ειχε ατυχημα μια φορα μονο εδω και μια εβδομαδα την πρωτη μερα. Τα κακα ομως ενω τα λεει δεν θελει να τα κανει στην τουαλετα. Μου ζηταει παμπερς μονο για τα κακα η τα κραταει. Δεν θελει με τιποτα καθιστος εχει μαθει ορθιος.

Οποτε τι κανουμε για τα κακα καμια ιδεα???

Επιπλεον εχουμε κοψει ημερισια μια εβδομαδα αλλα βραδυνη δεν εκοψα μην πιεστει και παλινδρομησει. Να την κοψω η ειναι νωρις? Καποιες φορες ξυπναει στεγνος το πρωι καποιες οχι γιατι πινει και πολυ γαλα το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Το κοριτσάκι μου από 18 μηνών περίπου είχε ξεκινήσει την εκπαίδευση με την τουαλέτα. Σταμάτησε ξαφνικά (πιθανόν να μην ήταν έτοιμη) να τα λέει και αρνιόταν να καθίσει στο γιογιό. Δεν την πίεσα καθόλου. Τώρα είναι 25 μηνών και εδώ και 1-1.5 μήνα περίπου λέει και κάνει κακά στο γιογιό (μόνο 2 φορές δεν πρόλαβε) και πιο αραιά τα τσίσα της. Πιστεύω πως είμαστε σε καλό δρόμο, αν και έχουμε ακόμα αρκετό καιρό μπροστά μας ;)!!!!!!

Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να το πάρει απόφαση το παιδί και να ξεκινήσει. Και βεβαίως να μάθει να ελέγχει τους σφικτήρες του. Οι γιαγιάδες με ''πίεζαν'' να την βάζω πιο τακτικά στο γιογιό και ας μην έκανε αλλά ευτυχώς που δεν τις άκουσα και παρατήρησα το παιδί μου και την ξεκίνησα όταν ήταν εκείνη έτοιμη. Και πως το έκανα; Ξεκινήσαμε πολύ απλά. Σχεδόν καθημερινά περνούσαν από το γιογιό όλες οι κούκλες και ''έκαναν'' κακά ή τσίσα και εμείς χαιρόμασταν και φωνάζαμε γιούπι και δώστου παλαμάκια και ζήτω!!!!!! Κάποια στιγμή έκατσε και εκείνη στο γιογιό, πιστεύω από απλή περιέργεια. Δεν έκανε τίποτα αλλά εγώ την φίλησα και της είπα μπράβο και της έδωσα να καταλάβει πως ήταν πολύ σημαντικό βήμα και μόνο που κάθισε στο γιογιό. Την επόμενη φορά από τύχη (πιστεύω) έκανε τσίσα και έκανε κάτι χαρές άλλο πράγμα. Και κάπως έτσι ξεκίνησε η εκπαίδευση!!!!!!!! Και συνεχίζεται βέβαια.

Επίσης το άλλο που μου έλεγαν και εξακολουθούν να μου λένε είναι πως κάνω λάθος που την βάζω να κάνει τσίσα τώρα που είναι χειμώνας και πως θα έπρεπε να ξεκινήσει το καλοκαίρι. Αυτό προσωπικά δεν το πιστεύω. Είμαι της άποψης βλέποντας και κάνοντας. Η μικρή μου έδειξε σημάδια πως θέλει να αποδεσμευτεί σιγά - σιγά από την πάνα της και εγώ την βοηθώ να εκπαιδευτεί. Απλά δεν φοράει σκέτο βρακάκι αλλά πάνα βρακάκι για να μην έχει ατυχήματα πάνω στα χαλιά.

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας :)!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μας. Πρωτο ποστ στο φορουμ, τα κακα μας το ζητημα! :)

 

Ο μικρος μας ειναι 3 ετων και 3 μηνων πλεον. Τα τσισα τα κανει κανονικοτατα στην τουαλετα, ειτε στη μικρη τη δικη του, ειτε στη μεγαλη. Τα κακα αρνειται πεισματικα ομως. Δεν εχει προβλημα να τα κραταει πλεον. Και ενημερωνει ποτε θελει κι απ'ολα. Απο την αρχη οπυ αρχισαμε να κοβουμε την πανα, ειχαμε ζητημα με τα κακακά μας. Η παιδιατρος μας ειπε ομως, να μην τον πιεζουμε, καποια στιγμη θα του ερθει.Να συνεχιζουμε να τον ενθαρρυνουμε, οποτε παει στην τουαλετα του, ακομη και για τα τσισα, οπως και κανουμε. εκεινος εχει καλομαθει με την πανα ομως, και οποτε του ερχονται ζηταει πανα.Για κανα διμηνο τωρα, του βαζαμε πανα, με τη λογικη της χαλαρης προσεγγισης.

Τη βδομαδα αυτη ειπαμε να εντατικοποιησουμε τις προσπαθειες και να μην ξαναπαρουμε πανες, να δουμε τι θα γινει.Ε, αρνειται ακομη να τα κανει και ζηταει πεισματικα πανα. Ουτε στο βρακι του δεν τα κανει, οταν του λεμε.Πανα, ντε και καλα.

Οποτε το ερωτημα ειναι προφανες. Τι να κανουμε;Ειμαστε απεγνωσμενοι για συμβουλη. Να συνεχισουμε την τακτικη "δεν εχουμε πανα, αν θες στην τουαλετα"; Ή να το παμε ακομη χαλαρα;Παλι πανα δηλαδη, μεχρι να ειναι ετοιμος για την τουαλετα; Στην πρωτη περιπτωση, φοβαμαι μην του βγει ακομη μεγαλυτερη αντιδραση.Στη δευτερη, μηπως φτασει πεντε κι ακομη φοραει πανα (λεμε τωρα).

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μας. Πρωτο ποστ στο φορουμ, τα κακα μας το ζητημα! :)

 

Ο μικρος μας ειναι 3 ετων και 3 μηνων πλεον. Τα τσισα τα κανει κανονικοτατα στην τουαλετα, ειτε στη μικρη τη δικη του, ειτε στη μεγαλη. Τα κακα αρνειται πεισματικα ομως. Δεν εχει προβλημα να τα κραταει πλεον. Και ενημερωνει ποτε θελει κι απ'ολα. Απο την αρχη οπυ αρχισαμε να κοβουμε την πανα, ειχαμε ζητημα με τα κακακά μας. Η παιδιατρος μας ειπε ομως, να μην τον πιεζουμε, καποια στιγμη θα του ερθει.Να συνεχιζουμε να τον ενθαρρυνουμε, οποτε παει στην τουαλετα του, ακομη και για τα τσισα, οπως και κανουμε. εκεινος εχει καλομαθει με την πανα ομως, και οποτε του ερχονται ζηταει πανα.Για κανα διμηνο τωρα, του βαζαμε πανα, με τη λογικη της χαλαρης προσεγγισης.

Τη βδομαδα αυτη ειπαμε να εντατικοποιησουμε τις προσπαθειες και να μην ξαναπαρουμε πανες, να δουμε τι θα γινει.Ε, αρνειται ακομη να τα κανει και ζηταει πεισματικα πανα. Ουτε στο βρακι του δεν τα κανει, οταν του λεμε.Πανα, ντε και καλα.

Οποτε το ερωτημα ειναι προφανες. Τι να κανουμε;Ειμαστε απεγνωσμενοι για συμβουλη. Να συνεχισουμε την τακτικη "δεν εχουμε πανα, αν θες στην τουαλετα"; Ή να το παμε ακομη χαλαρα;Παλι πανα δηλαδη, μεχρι να ειναι ετοιμος για την τουαλετα; Στην πρωτη περιπτωση, φοβαμαι μην του βγει ακομη μεγαλυτερη αντιδραση.Στη δευτερη, μηπως φτασει πεντε κι ακομη φοραει πανα (λεμε τωρα).

μία από τα ίδια και εμείς έχει καποια μαμά καμια ιδέα?

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Εδω κι εγω για ακομη μια φορα να ανακεφαλαιωσω οσα μου εμαθε το δικο μου παιδι...

Το θεμα πανα εμεις το πιασαμε πολλες φορες και το αφησαμε ακομα περισσοτερες καθως αφηνα το παιδι να με καθοδηγει και στην πιο μικρη της δυσανασχετηση δεν πιεζα και ανεβαλλα τη διαδικασια για αργοτερα..

Ξεκινησα μετα απο πολλες αναβολες τα Χριστουγεννα καθως η μικρη ειδε στο Σ/Μ τις πανες βρακακι και μου τις ζητησε.. Αρπαξα λοιπον κι εγω την ευκαιρια και τις πηρα.. Εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και προσπαθουσα να της δωσω να καταλαβει οτι με το να τα αφηνει στο γιογιο εχει μια πολυ ωραια αισθηση καθαριοτητας. Επιασε! Τα τσισα λοιπον τα καναμε κανονικα αν και ειχαμε και καποια ατυχηματακια (το καταλαβαινα γιατι εβλεπα την πανα φουσκωμενη). Με τα κακα αποτυχαμε παταγωδως. Δεν τα ελεγε καν κι οποτε την πετυχαινα "επι το εργον" και τη ρωτουσα αν ηθελε να παμε στο γιογιο ελεγε πεισματικα "οχι"!

Κι ερχομαστε στο σημερα.. Σε συνεργασια και με διαρκη επικοινωνια και ενημερωση απο το σταθμο, καταφεραμε να μη λερωνει καθολου την πανα - βρακακι με τσισα.. Ειχα αρκεστει σε αυτο και ειχα αποφασισει μετα το Πασχα να της βαλω κανονικο βρακακι.. Η Μαρια ομως ειχε αλλα σχεδια.. Το Σαββατο τακτοποιουσα καποια ρουχα στα συρταρια της και το ματι της επεσε πανω στα εσωρουχα της. "Μαμα θελω βακακι" ειπε και η υποθεση πανα εληξε για την ημερα ως δια μαγειας.... Στην αρχη δεν την πιστεψα, της ελεγα "αστο καλυτερα" γιατι θελαμε να βγουμε εξω και φοβομουν πως θα λερωθει και θα λερωσει το χωρο.. Αλλα σταθηκε κυρια! Εχουμε 3 μερες χωρις καθολου ατυχηματα (εκτος απο ενα ελαφρυ που της ψιλοφυγανε αλλα εκανε τα υπολοιπα στη λεκανη) και μαλιστα απο μονη της εκοψε και τη μεσημεριανη (δεν δεχεται να της φορεσω με τιποτα στο μεσημεριανο υπνο).. Εγω βεβαια βαζω καλου - κακου υποσεντονο αλλα μεχρι στιγμης παμε καλα.

Τη βραδυνη πανα λεω να της την κοψω κατα το Μαϊο που θα εχει συνηθισει τα βρακακια και θα εχουν αρχισει και οι ζεστες ετσι ωστε να μπορεσει να αντιληφθει οτι με τα εσωρουχα ειναι ανετη ενω με τις πανες "αναβει" ;)

Το θεμα μας ειναι τα κακα οπως και της AdamsFamily και της BOBOLINOS.. Η δικια μου δεν δεχεται καν να φορεσει πανα οταν τη βλεπω και σφιγγεται.. Απλως τα κραταει.. Οποτε ή δεν τα κανει καθολου, ή τα κανει στη βραδυνη πανα οταν ξυπνησει το πρωι...

Και με φοβιζει ρε παιδια πολυ ολο αυτο γιατι ειναι τρομερα δυσκοιλια.....

Τι κανουμε;; Any ideas;;;;

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια χαρα και απο μας. Πρωτο ποστ στο φορουμ, τα κακα μας το ζητημα! :)

 

Ο μικρος μας ειναι 3 ετων και 3 μηνων πλεον. Τα τσισα τα κανει κανονικοτατα στην τουαλετα, ειτε στη μικρη τη δικη του, ειτε στη μεγαλη. Τα κακα αρνειται πεισματικα ομως. Δεν εχει προβλημα να τα κραταει πλεον. Και ενημερωνει ποτε θελει κι απ'ολα. Απο την αρχη οπυ αρχισαμε να κοβουμε την πανα, ειχαμε ζητημα με τα κακακά μας. Η παιδιατρος μας ειπε ομως, να μην τον πιεζουμε, καποια στιγμη θα του ερθει.Να συνεχιζουμε να τον ενθαρρυνουμε, οποτε παει στην τουαλετα του, ακομη και για τα τσισα, οπως και κανουμε. εκεινος εχει καλομαθει με την πανα ομως, και οποτε του ερχονται ζηταει πανα.Για κανα διμηνο τωρα, του βαζαμε πανα, με τη λογικη της χαλαρης προσεγγισης.

Τη βδομαδα αυτη ειπαμε να εντατικοποιησουμε τις προσπαθειες και να μην ξαναπαρουμε πανες, να δουμε τι θα γινει.Ε, αρνειται ακομη να τα κανει και ζηταει πεισματικα πανα. Ουτε στο βρακι του δεν τα κανει, οταν του λεμε.Πανα, ντε και καλα.

Οποτε το ερωτημα ειναι προφανες. Τι να κανουμε;Ειμαστε απεγνωσμενοι για συμβουλη. Να συνεχισουμε την τακτικη "δεν εχουμε πανα, αν θες στην τουαλετα"; Ή να το παμε ακομη χαλαρα;Παλι πανα δηλαδη, μεχρι να ειναι ετοιμος για την τουαλετα; Στην πρωτη περιπτωση, φοβαμαι μην του βγει ακομη μεγαλυτερη αντιδραση.Στη δευτερη, μηπως φτασει πεντε κι ακομη φοραει πανα (λεμε τωρα).

 

Αν διαβάσεις παραπάνω, και ο δικός μου, 3,5 ετών τώρα, μόνο στην πάνα τα κάνει και μάλιστα με πολύ παρότρυνση ειδάλλως τα κρατάει. Αυτό είναι το μεγάλο μας θέμα. Δεν του αρέσει καθόλου, έως και φοβάται να κάνει κακά, ακόμα και στην πάνα, επειδή έχει πονέσει στο παρελθόν. Ο πατέρας του ανησυχεί περισσότερο από μένα για την κατάσταση και θέλει να τον πιέσουμε να βγάλει την πάνα. Εγώ όμως βλέπω πως όταν του είπα κι εγώ ότι μας τελειώσανε οι πάνες και άντε κάντα στη λεκάνη, ο μικρός κράτησε τα κακά του δεν ξέρω κι εγώ πόσες μέρες, με αποτέλεσμα να ξαναπονέσει και να συνεχιστεί αυτός ο φαύλος κύκλος. Στο δια ταύτα λοιπόν: Δεν ξέρω πραγματικά τι πρέπει να κάνουμε. Απλά έχω την αίσθηση ότι για το δικό μου το παιδί, πρέπει να κρατήσω την πάνα μέχρι να κάνει κάθε μέρα κακά και ξεφοβηθεί. Έχω σκοπό, μόλις ανοίξει ο καιρός να τον αφήνω και ξεβράκωτο πού και πού σαν παιχνίδι για να δούμε τι θα γίνει. Κουράγιο, μανούλες, είμαστε πολλές με το ίδιο θέμα!

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εδω κι εγω για ακομη μια φορα να ανακεφαλαιωσω οσα μου εμαθε το δικο μου παιδι...

Το θεμα πανα εμεις το πιασαμε πολλες φορες και το αφησαμε ακομα περισσοτερες καθως αφηνα το παιδι να με καθοδηγει και στην πιο μικρη της δυσανασχετηση δεν πιεζα και ανεβαλλα τη διαδικασια για αργοτερα..

Ξεκινησα μετα απο πολλες αναβολες τα Χριστουγεννα καθως η μικρη ειδε στο Σ/Μ τις πανες βρακακι και μου τις ζητησε.. Αρπαξα λοιπον κι εγω την ευκαιρια και τις πηρα.. Εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και προσπαθουσα να της δωσω να καταλαβει οτι με το να τα αφηνει στο γιογιο εχει μια πολυ ωραια αισθηση καθαριοτητας. Επιασε! Τα τσισα λοιπον τα καναμε κανονικα αν και ειχαμε και καποια ατυχηματακια (το καταλαβαινα γιατι εβλεπα την πανα φουσκωμενη). Με τα κακα αποτυχαμε παταγωδως. Δεν τα ελεγε καν κι οποτε την πετυχαινα "επι το εργον" και τη ρωτουσα αν ηθελε να παμε στο γιογιο ελεγε πεισματικα "οχι"!

Κι ερχομαστε στο σημερα.. Σε συνεργασια και με διαρκη επικοινωνια και ενημερωση απο το σταθμο, καταφεραμε να μη λερωνει καθολου την πανα - βρακακι με τσισα.. Ειχα αρκεστει σε αυτο και ειχα αποφασισει μετα το Πασχα να της βαλω κανονικο βρακακι.. Η Μαρια ομως ειχε αλλα σχεδια.. Το Σαββατο τακτοποιουσα καποια ρουχα στα συρταρια της και το ματι της επεσε πανω στα εσωρουχα της. "Μαμα θελω βακακι" ειπε και η υποθεση πανα εληξε για την ημερα ως δια μαγειας.... Στην αρχη δεν την πιστεψα, της ελεγα "αστο καλυτερα" γιατι θελαμε να βγουμε εξω και φοβομουν πως θα λερωθει και θα λερωσει το χωρο.. Αλλα σταθηκε κυρια! Εχουμε 3 μερες χωρις καθολου ατυχηματα (εκτος απο ενα ελαφρυ που της ψιλοφυγανε αλλα εκανε τα υπολοιπα στη λεκανη) και μαλιστα απο μονη της εκοψε και τη μεσημεριανη (δεν δεχεται να της φορεσω με τιποτα στο μεσημεριανο υπνο).. Εγω βεβαια βαζω καλου - κακου υποσεντονο αλλα μεχρι στιγμης παμε καλα.

Τη βραδυνη πανα λεω να της την κοψω κατα το Μαϊο που θα εχει συνηθισει τα βρακακια και θα εχουν αρχισει και οι ζεστες ετσι ωστε να μπορεσει να αντιληφθει οτι με τα εσωρουχα ειναι ανετη ενω με τις πανες "αναβει" ;)

Το θεμα μας ειναι τα κακα οπως και της AdamsFamily και της BOBOLINOS.. Η δικια μου δεν δεχεται καν να φορεσει πανα οταν τη βλεπω και σφιγγεται.. Απλως τα κραταει.. Οποτε ή δεν τα κανει καθολου, ή τα κανει στη βραδυνη πανα οταν ξυπνησει το πρωι...

Και με φοβιζει ρε παιδια πολυ ολο αυτο γιατι ειναι τρομερα δυσκοιλια.....

Τι κανουμε;; Any ideas;;;;

 

η κόρη μου αν κ δεν πέρασε το διάστημα προσαρμογής της δικιάς σου με την ημερήσια πάνα, την έκοψε γρήγορα κ εύκολα το θέμα με τα κακά το είχε..περίμενε την μεσημεριανή ή βραδυνή΄πάνα.

 

Όταν κόψαμε την μεσημεριανή της ήρθε λίγο δύσκολο αλλά δεν λερώθηκε ούτε μια φορά..απλά την είδα να ψιλοζορίζεται...

αλλά εγώ κουβέντα!! ούτε ποτέ την ρώτησα θέλεις τσίσα ή κακά..αν ήθελε το έλεγε μόνη της..

 

μισό μήνα μετά της έβγαλα την βραδυνή πάνα κ αναγκάστηκε ουσιαστικά να τα κάνει στην τουαλέττα...

ε τι να έκανε..; πάντως δεν λερωνόταν δεν της άρεσε...

το πολύ πολύ να έφτανε στο αμήν για να μου το πει..

 

γενικά πάντως το έδωσα το θέμα ελάχιστη σημασία (αν κ με έτρωγε φυσικά)

κανά 2 φορές που ψιλολέρωσε το βρακάκι της με κάκα, δεν είπα τιπτα...είπα μόνο αχ τι κρίμα το βρωμίσαμε το βρακάκι..τπτ άλλο

 

γνώμη μου λοιπόν, η κόρη σου είναι πανέτοιμη να κόψει κ την βραδυνή πάνα..βγάλτην κανά 2 μέρες κ θα σε εκπλήξει όπως έκανε κ η δικιά μου..

βάλε κ κανένα υποσέντονο..έ κ ας κατουρηθεί κ καμμιά φορά μέχρι να μάθει δεν έγινε τπτ

 

Εμάς η όλη διαδικασία μας κράτησε 2 μήνες από παμπερς-κοψιμο ημερήσιας-κοψιμο βραδυνής..αλλά την είδα έτοιμη και πίεσα κ λίγο τις καταστάσεις..δεν την άφησα επ'αόριστον να ζητήσει μόνη της να πάει τουαλέττα..

εκμεταλλεύτηκα το γεγονός ότι δεν της άρεσε να είναι λερωμένη..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εξακολουθουμε να φοραμε πανα βρακακι και ωρες ωρες νομιζω πως θα την φοραει επ' απειρον! Εχω δοκιμασει τα παντα δε γινεται τιποτα! Με το καλο, με το κακο, με αδιαφορια, της εταξα δωρα, δεν ξερω τι αλλο να κανω. Μια δεν την πιεζω, δεν το αναφερω καθολου και αυτη επαναπαυεται. Απο την αλλη της μιλαω περι τουαλετας και αυτη τα κραταει. Εννοειται οτι μας εχει δει, εχουμε βαλει και ολα τα κουκλακια της αλλα τιποτα. Απλα δεν θελει. Και οταν λερωνεται δεν εχει θεμα, μπορει να μεινει και ολη μερα ετσι δεν θα δυσανασχετησει. Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια....

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καθαρισαμε μερα και νυχτα σε χρονο ντε τε αλλα τα κακα αρνειται να τα κανει οπουδηποτε εκτος απο την πανα. Τον Απριλιο θα γινει τριων. Αγοραζουμε πανες μονο για τα κακα. Οταν τον ρωταω μου λεει δεν μπορω μαμα να κανω κακα στην τουαλετα η στο γιογιο ειναι δυσκολο. Νομιζω εχει επαναπαυτει κιολας στο οτι ζηταει πανα για τα κακα μονο και του βαζω, Δεν τον πιεζω αλλα μηπως βολευτει ετσι για πολυ καιρο? Αν δεν του βαλω πανα για τα κακα δεν τα κανει μερες.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφέραμε επιτέλους με τα τσισάκια! :P:p:p

Μετά από πολλούς μήνες δοκιμών και φάσεις παραιτησης, μια μέρα τη ρώτησα αν θέλει να πάει και μου είπε ότι φοβάται την τουαλέτα. Τότε της είπα πως θα τη βοηθήσω και την έβαλα να καθήσει στην τουαλέτα (με το παιδικό καθισματάκι) και εγώ ήμουνα γονατιστή μπροστά της και την κρατούσα αγκαλιασμένη, γιατί φοβόταν μην πέσει μέσα. Και τα καταφερε, ήταν πολύ περήφανη, εμείς δε κάναμε γλέντια!:)

 

Τις δύο επόμενες μέρες την κρατούσα κάθε φορά αγκαλιά και σιγά σιγά την άφησα. Στην αρχή όμως τα κρατούσε μέχρι σκασμού και έκανε τσίσα 1-2 φορές τη μέρα αλλά μετά έκανε όλο και πιο συχνά.

 

Θέλω εδώ να απαριθμήσω τί μας βοήθησε, που ίσως βοηθήσει και εσάς:

 

1) Για να καταλάβουμε ποιοι ήταν οι φόβοι της (έλεγε "φοβάμαι" αλλά όχι συγκεκριμένα τί φοβάται) χρησιμοποιήσαμε μια αγαπημένη κούκλα, η οποία υιοθέτησε με τη δική μου φωνή το ρόλο του παιδιού. Η κούκλα είπε κλαίγοντας: "φοβάμαι την τουαλέτα" και η Δήμητρα τη συμπλήρωσε: "Φοβάσαι μην πέσεις μέσα, έ;" Αποκάλυψη:eek:! Εμάς δεν μας το έλεγε και το είπε στην κούκλα:!: Έτσι όμως καταλάβαμε τί ήταν στο μυαλό της και μπορέσαμε να τη βοηθήσουμε.:wink:

 

2) Μια άλλη μέρα, πολύ χαλαρά, και χωρίς να ζητήσω την προσοχή της, την ώρα που έκανε μπάνιο η Δήμητρα έβαλα απέναντί της την κούκλα της να κάθεται στην τουαλέτα. Η μικρή φαίνεται ζήλεψε, γιατί την επόμενη μέρα το πρωί ζήτησε μόνη της να πάει-για πρώτη φορά. :)

 

 

Τώρα με τα κακά, κι εμείς τα ίδια...:? Φοβάται και ζητάει πάνα για να τα κάνει. Σκέφτομαι να υιοθετήσω πάλι το "αγκάλιασμα" αλλά προς το παρόν δεν θέλει καν να δοκιμάσει να πάει στην τουαλέτα:cry:. Το γιο γιο δεν το θέλει.

Διάβασα κάπου, έναν τρόπο να γίνει το πράγμα σταδιακά:

Να πηγαίνει στο μπάνιο αρχικά και να κάνει τα κακά έστω στην πάνα, αργότερα να κάθεται με κλειστό το καπάκι και μετά με την πάνα σε ανοιχτό καπάκι και τέλος διάβασα ακόμα και την ιδέα να κανεις τρύπα στην πάνα (στην αρχή μικρότερη και σταδιακή μεγαλύτερη) και να βάλεις το παιδί να καθήσει στο γιογιο ή στην τουαλέτα! Δεν ξέρω αν μας ταιριάζει αυτό, το αναφέρω σαν ιδέα.:?

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε κι εμείς το θεματάκι μας...:(

Το καλοκαίρι είχα προσπαθήσει να τον βάλω στο γιογιο και στη λεκάνη αλλα δεν καθόταν με τίποτα. Έκλαιγε, χτυπιόταν και δεν ήθελα να τον πιέσω. Το άφησα τελείως το θέμα και τώρα που ήταν τα γενέθλιά του, είχα ξεκινήσει απο νωρίς να λέω πως μεγάλωσε και δεν είναι πια μωράκι και μπορεί να κάνει πλεόν αυτό κι αυτό κι αυτό και.... να κάνει τσίσα και κακά στην τουαλέτα σαν τους μεγάλους. Προς τεράαααστια έκπληξή μου, βγάλαμε την πάνα και μέσα σε δυο μέρες έκοψε και τη βραδινή! Τα έλεγε μόνος του, ξυπνούσε και το βράδυ και με φώναζε να πάμε στην τουαλέτα μαζί, βγαίναμε έξω χωρίς πάνα και κρατιόταν μέχρι να γυρίσουμε σπίτι (του πρότεινα να τα κάνει σε άλλη τουαλέτα αλλα δεν ήθελε). Μέχρι που τη Δευτέρα πήγαμε στην αδερφή μου και κάθισε εκεί όλη μέρα με τη μαμά μου (εγώ έφυγα για δουλειές). Όταν γύρισα τον βρήκα να φοράει πάνα και τρελάθηκα! Μου είπε λοιπόν η μαμά μου πως ήθελε κακά και δεν ήθελε να τα κάνει στην τουαλέτα και του έβαλε πάνα!:shock: Έγινα έξαλλη (γιατί είμαι σίγουρη πως αν προσπαθούσε λίγο παραπάνω θα τον έπειθε), της εξήγησα όσο πιο ήρεμα μπορούσα και στον γιο μου το ίδιο. Την επόμενη μέρα στο σπίτι μας, ξυπνάει το πρωί και αντί να έρθει να με ξυπνήσει όπως κάνει συνήθως πήγε στη γιαγιά (τη φιλοξενούμε μερικές μέρες), Ξυπνάω εγώ μετά απο καμια ώρα και τι να δω.... το παιδί πάλι φορούσε πάνα....:( Ε, αυτό ήταν! Τώρα πάλι πάει με το ζόρι κι όταν εγώ του το θυμίσω, αλλιώς τα κάνει πάνω του (ψιλά και χοντρά...). Έχω φάει μια στεναχώρια άλλο πράγμα. Τι να κάνω; Να συνεχίσω έτσι να τον πηγαίνω εγώ κάθε λίγο; Να του πω κάτι; Να κάνω κάτι άλλο; Το πρώτο πράγμα βέβαια που έκανα είναι να στείλω τη μάνα μου στο σπίτι της για να βρούμε τη σειρά μας σε όλα πάλι (γιατί δεν χάλασε μόνο το θέμα της τουαλέτας...). Τα φώτα σας κορίτσια, είμαι πολύ στεναχωρημένη...:(

 

συγνώμη μήπως έχεις την μάνα μου για μάνα....!!! γιατί και εμένα ότι και να πω....την δική τους κουράδα θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φοράμε πάνα (θα γίνουμε τρία το καλοκαίρι ) αλλά αναρωτιέμαι γιατί την βγάζει ενώ σήμερα την έβγαλε αφού έκανε τα κακά....!! και λέρωσε το κρεββάτι της.

 

Έχω όμως μια απορία. Πίνει πολύ γαλατάκι πχ το μεσημέρι ξαπλωμένη πως είναι δυνατόν να μην βάλεις πάνα στο παιδί...;;; μπορεί πχ. και να κοιμηθεί.;;;

 

δηλαδη η βραδινή πως κόβεται, τα κάνει τα τσισάκια πάνω του το μωρό και μετά επειδή δεν του αρέσει αρχίζει και ξυπνάει.

 

και μια τελευταία ερώτηση εάν το παιδί δεν τα καταφέρνει τότε σε ποια ηλικία θα την πέτάξει μόνο του;; πχ 4 ετών...;;

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου αν κ δεν πέρασε το διάστημα προσαρμογής της δικιάς σου με την ημερήσια πάνα, την έκοψε γρήγορα κ εύκολα το θέμα με τα κακά το είχε..περίμενε την μεσημεριανή ή βραδυνή΄πάνα.

 

Όταν κόψαμε την μεσημεριανή της ήρθε λίγο δύσκολο αλλά δεν λερώθηκε ούτε μια φορά..απλά την είδα να ψιλοζορίζεται...

αλλά εγώ κουβέντα!! ούτε ποτέ την ρώτησα θέλεις τσίσα ή κακά..αν ήθελε το έλεγε μόνη της..

 

μισό μήνα μετά της έβγαλα την βραδυνή πάνα κ αναγκάστηκε ουσιαστικά να τα κάνει στην τουαλέττα...

ε τι να έκανε..; πάντως δεν λερωνόταν δεν της άρεσε...

το πολύ πολύ να έφτανε στο αμήν για να μου το πει..

 

γενικά πάντως το έδωσα το θέμα ελάχιστη σημασία (αν κ με έτρωγε φυσικά)

κανά 2 φορές που ψιλολέρωσε το βρακάκι της με κάκα, δεν είπα τιπτα...είπα μόνο αχ τι κρίμα το βρωμίσαμε το βρακάκι..τπτ άλλο

 

γνώμη μου λοιπόν, η κόρη σου είναι πανέτοιμη να κόψει κ την βραδυνή πάνα..βγάλτην κανά 2 μέρες κ θα σε εκπλήξει όπως έκανε κ η δικιά μου..

βάλε κ κανένα υποσέντονο..έ κ ας κατουρηθεί κ καμμιά φορά μέχρι να μάθει δεν έγινε τπτ

 

Εμάς η όλη διαδικασία μας κράτησε 2 μήνες από παμπερς-κοψιμο ημερήσιας-κοψιμο βραδυνής..αλλά την είδα έτοιμη και πίεσα κ λίγο τις καταστάσεις..δεν την άφησα επ'αόριστον να ζητήσει μόνη της να πάει τουαλέττα..

εκμεταλλεύτηκα το γεγονός ότι δεν της άρεσε να είναι λερωμένη..

Ευχαριστω για την απαντηση.. Βασικα ειμαι κι εγω πολυ "φυγοπονη" για να αλλαζω συνεχεια σεντονια :lol: και ξερεις το ειχα στο μυαλο μου για αργοτερα.. Παντως μεχρι στιγμης τα μεσημερια παμε καλα.. Ευχαριστω και παλι που μου απαντησες! :D

 

Εμείς φοράμε πάνα (θα γίνουμε τρία το καλοκαίρι ) αλλά αναρωτιέμαι γιατί την βγάζει ενώ σήμερα την έβγαλε αφού έκανε τα κακά....!! και λέρωσε το κρεββάτι της.

 

Έχω όμως μια απορία. Πίνει πολύ γαλατάκι πχ το μεσημέρι ξαπλωμένη πως είναι δυνατόν να μην βάλεις πάνα στο παιδί...;;; μπορεί πχ. και να κοιμηθεί.;;;

 

δηλαδη η βραδινή πως κόβεται, τα κάνει τα τσισάκια πάνω του το μωρό και μετά επειδή δεν του αρέσει αρχίζει και ξυπνάει.

 

και μια τελευταία ερώτηση εάν το παιδί δεν τα καταφέρνει τότε σε ποια ηλικία θα την πέτάξει μόνο του;; πχ 4 ετών...;;

Ισως με το να τη βγαζει προσπαθει να σου δειξει πως την ενοχλει να ειναι λερωμενη.

Η δικια μου δεν το εχει αυτο με το μεσημεριανο γαλα. Γενικα πριν το μεσημεριανο υπνο δεν της δινω πολλα υγρα και τη βαζω να κανει τσισα στο γιογιο πριν τη βαλω στο κρεββατι.. Μεχρι στιγμης παει καλα, κοιμαται με το εσωρουχακι της και δεν λερωνεται. Το βραδυ φοραμε πανα οποτε δεν μπορω να σου πω για τη βραδυνη.

Το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο.. Η 1η μας αποπειρα ξεκινησε στους 18 μηνες.. Εκτοτε τη σταματησαμε και την ξαναξεκινησαμε απειρες φορες μεχρι που η ιδια αποφασισε πως απλα δεν θελει πανα. Τοσο απλα. Μαμα θελω βακακι ειπε και τελειωσε.

Θελω να πω δεν υπαρχει καθοριστικη ηλικια. Αλλα τα καταφερνουν στα 2 (εμενα μου την εκοψε η γιαγια μου οταν ημουν 21 μηνων), αλλα στα 2.5, αλλα στα 3, αλλα αργοτερα..

 

Καλη σας επιτυχια!:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καθαρισαμε μερα και νυχτα σε χρονο ντε τε αλλα τα κακα αρνειται να τα κανει οπουδηποτε εκτος απο την πανα. Τον Απριλιο θα γινει τριων. Αγοραζουμε πανες μονο για τα κακα. Οταν τον ρωταω μου λεει δεν μπορω μαμα να κανω κακα στην τουαλετα η στο γιογιο ειναι δυσκολο. Νομιζω εχει επαναπαυτει κιολας στο οτι ζηταει πανα για τα κακα μονο και του βαζω, Δεν τον πιεζω αλλα μηπως βολευτει ετσι για πολυ καιρο? Αν δεν του βαλω πανα για τα κακα δεν τα κανει μερες.

 

ακριβως το ιδιο εκανε και ο δικος μου γιος στην ηλικια αυτη , αγοραζαμε πανες μονο για κακα μεχρι που του ειπα οτι δεν θα τη ξαναβαλει και αυτος δεν εκανε κακα τα κραταγε ετσι του βαζαμε υποθετα γλυκερινης και φυσικα ακολουθουσε εκκενωση στη τουαλετα με εμενα γονατιστη και αυτος να τυλιγει τα χερια του στο λαιμο μου.Αυτο εγινε 2-3 φορες μετα νομιζω οτι ξεπερασε το φοβο του για τη τουαλετα και δεν χρειαστηκαν τα υποθετα:mrgreen:

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια διαβαζω τα δικα σας και με πιανει κατι...........

εγω με τον μεγαλο μου γιο δεν κουραστικα Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ !!!!!!συζητησαμε για να βγαλουμε την πανα,το συμφωνισαμε,και σε 1 εβδομαδα ηταν παρελθον!!!!!

και η πρωινη και η βραδυνη!!!!!!με 2 μονο ατυχιματακια(με τσισακια!!!)3 χρονων!!!

 

ο μικρος μου τωρα ειναι 3χρ. και 3 μηνων και δεν εχω καταφερει Τ Ι Π Ο Τ Α !!!!!

ουτε καν να μου πει οταν κανει τα κακα για να τον αλλαξω,μπορει να κατσει ετσι χεσμενος ωωωωωωωωρες αν δεν τον αλλαξω απο μονη μου.........

εχω απελπιστει .......

δεν αντεχω να εχω και αυτον και την μικρη με πανες και ειπα να κανω ενα βημα αλλα που..........!!!!

οσο και να του μιλαω.οσο και να το ξαναλεω δεν το κανει.....

και πως να κανω την κινηση να του βγαλω την πανα αφου δεν μου λεει ουτε οταν τα κανει για να τον αλλαξω;;;;;;;;;

εχω απελπιστει.......καμια συμβουλη;;;;;;;;;;;;;;

__________________

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...