Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Βιολεττα,μηπως το παιδι εχει καποιο προβλημα στους σφιγκτηρες και δεν μπορει να τους ελεγξει κατα τη διαρκεια της νυχτας;Το εχετε ψαξει;Αν αυτο εχει αποκλειστει,τοτε ισως το παιδι νιωθει πίεση και εχει φοβηθει...το να την ξυπνας τη νυχτα στο εχει πει παιδιατρος;

Εμεις την κοψαμε τελη Αυγουστου.Προσπαθουσαμε ολο το καλοκαιρι και δεν τα καταφερναμε και τελικα δύο ηταν οι αιτιες:πρωτον δεν ηθελε το γιογιο,του ειχα παρει δύο,ενα απλο κι ενα της fisher price με τη μουσικη,αλλα δεν τα βολευτηκε.Μολις τον εβαλα στη λεκανη με το στεφανακι,ηταν πολυ πιο ευκολο.Δευτερον,του εβαζα πανα το μεσημερι και τη νυχτα που πηγαινε για υπνο και το ειχε μαθει και κρατιοταν μεχρι να ερθουν αυτες οι ωρες και να τα αφησει στην πανα.Μια φιλη μου μου ειπε να του βγαζω την πανα και στον υπνο και εγω το φοβηθηκα αλλα μολις ειπα οτι θα το κανω ,αυτο ηταν!Το πηρε αποφαση.

Τωρα οσον αφορα την ηλικια και αυτο που σχολιαστηκε πιο πανω πως πολλοι λενε πολλα και υπερβολικα για να καυχιονται:μη δινετε σημασια σε κανεναν,τα παιδια ειναι διαφορετικα.Εμενα την εκοψε οπως ειπα τελη Αυγουστου,αρχες Σεπτεμβρη και τελη Σεπτεμβρη εκλεισε τα 3.Δε θεωρω οτι αν το εκανα ενα καλοκαιρι πριν θα ηταν ετοιμος και ας μου πρηζαν πολλοι το κεφαλι με τις παρατηρησεις τους και τις καυχησιες τους οτι το δικο τους που ηταν 2 ταχα μου την ειχε κοψει και αλλα τετοια.Εμενα αργησε να μιλησει και θεωρω οτι αν δε μιλα το παιδι,δεν ειναι ευκολο να συνεργαστει και να σου πει οτι θελει κακα ή τσισα.Θεωρω οτι το παιδι μου τοτε ηταν ετοιμο,τοτε την εκοψε.Καναμε ενα ολοκληρο καλοκαιρι και ας ηταν κοντα στα3 ,αν ηταν και μικροτερος ενα χρονο ,τι θα γινοταν;

Μην ακουτε κανεναν,αν εχετε αμφιβολιες ή ερωτησεις να συμβουλευεστε τον παιδιατρο του παιδιου και οχι την καθεμια που βρισκει ευκαιρια να κανει τη σπουδαια.Και το 80% οσων λεγονται,ειναι και ψεματα.

ethy καλησπερα οταν ηταν 4 χρονων ειχα ρωτηση την παιδιατρο για αυτο το θεμα μ ειχε πει πως μπορει να ευθυνονται κ οι σφυχτιρες δεν οριμαζουν τ ιδιο σε ολα τα παιδια κ να την αφησω καποια στιγμη θα τ κοψη λιγο εννοειτε μ ειχε πει να πηγαινει τουαλετα πριν παει γ υπνο κ ενδιαμεσα να την ξυπναω να την πηγαινω αν δω ομως πως κλαιει κτλ να τ αφησω ...βεβαια η αληθεια ειναι πως δεν προσπαθησα γιατι με 3 παιδια κουρασει ολη μερα δεν ειχα την αντοχη να ξυπναω..βεβαια πιστευω πως της εχει γινει συνηθεια κ πως εχει καθησυχαστη φορωντας την πανα...θα ξαναπροσπαθησω τ καλοκαιρι γιατι τωρα που να πλενεις κουβερτες σεντονια σνεχεια δεν στεχνονουν......αλλα συμφωνω μαζι σου τ καθε παιδι ειναι ξεχωριστω κ εμενα η κορη μ η δευτερη ουτε π καταλαβα ποτε την εκοψε την πανα κ ηταν μολις 18 μηνων τωρα με την μικρη π ειδη εχει κλεισει τα 2 δεν ξερω θα δειξη..παντος θελει υπομονη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ellemphriem μήπως μπορείς να γράψεις τι τακτική ακολούθησες;

Σιγουρα θα μπει κι εκεινη να σου απαντησει, αλλα μεχρι τοτε ως κολλητη της φιλη και γνωστης του τι περιπου εκανε, λεω να σου πω εγω δυο λογακια και μετα στο αναλυει κι εκεινη! :D

 

Η μικρη της περασε ουρολοιμωξη η οποια αν δεν κανω λαθος κατεληξε σε πυελονεφριτιδα οποτε επεσαν απο πανω της δυο παιδιατροι και δυο παιδονεφρολογοι και της ειπανε να κοψει τις πανες "χθες".. Οποτε σιγουρα δεν εκανε τη διακοπη της πανας για οικονομικους λογους..

Ξεκινησε σιγα - σιγα σταδιακα με πανες βρακακι ετσι ωστε καθε φορα που η μικρη ειχε καποιο ατυχηματακι να μην νιωθει ασχημα ή να μην ντραπει και απλα της εξηγησε πως εχουν τα νεα δεδομενα και την πηγαινε εκεινη στην τουαλεττα καθε μια ωρα..

Φυσικα και υπηρξαν ατυχηματα αλλα δεν φωναξε ποτε, ουτε και τη μαλωσε, απλα φροντιζε να υπενθυμιζει στο παιδι πως "ειναι πιο ωραιο να ειμαστε στεγνοι και καθαροι, ελα να προσπαθησουμε παλι και θα τα καταφερουμε σιγουρα την επομενη φορα". ;)

Στους εξωτερικους χωρους στην αρχη της φορουσε πανα βρακακι μεχρι που το μικρακι αρχισε να κρατιεται και μια μερα οταν τη ρωτησε αν θελει τσισα και πηρε καταφατικη απαντηση, της ειπε να τα κανει πανω της. Η μικρη αρνηθηκε κι ετσι τη σηκωσε στα χερια κι εκανε κανονικα, οποτε ξεμπερδεψανε και με τις πανες εκτος σπιτιου.

Για τη βραδυνη της εδειξε η μικρη το δρομο καθως στριφογυρνουσε καθε φορα που ηθελε τσισα αλλα δεν τα αφηνε στην πανα κι ετσι τη σηκωνε εκεινη, εκανε κανονικα και μετα παλι νανι.

 

Σιγουρα θα στα αναλυσει κι εκεινη περισσοτερο. Οσα αναφερω παραπανω ειναι οσα ειχαμε συζητησει μαζι γιατι κι εμενα η κορη μου με τον ιδιο ακριβως τροπο εκοψε πανα αλλα στα 3 της χρονια και ζητωντας απο μονη της. Ειχαμε ξεκινησει στους 34 μηνες τις εντατικες προσπαθειες με την πανα βρακακι, ωσπου 2 εβδομαδες πριν γινει 3 με ειδε να τακτοποιω τα εσωρουχα της στα συρταρια και ζητησε κανονικα βρακακι. Ειχε μονο ενα ατυχημα την 1η μερα (οπου και δεν προλαβε) και εκτοτε τιποτα. Με τον ιδιο τροπο εκοψε και τη βραδυνη. Πηγαινα να της φορεσω πανα αλλα δεν δεχοταν με τιποτα και ετσι εχουμε καθε βραδυ δυο πηγαινελα (μια στις 2μιση και μια στις 5μιση το πρωι) για τσισα. Γενικα παρολο που σαν διαδικασια μου φαινοταν ΒΟΥΝΟ (καθοτι ειμαι φυγοπονη) ηταν πανευκολη, αλλα ειχε ωριμασει αρκετα το παιδι μου οπως φανηκε και το ζητησε μονη της.

Και μια συμβουλη απο εμενα...... ΜΗΝ φωναζετε ποτε στα παιδια.... Εκανα το ιδιο λαθος μια και μοναδικη φορα επειδη ειχα τα δικα μου (ΜΕΓΙΣΤΟ λαθος και ειδικα της Μαριας δεν της αξιζε γιατι εκοψε την πανα σε μια πολυ δυσκολη περιοδο για εκεινη -οταν περασε την ιωση με ακατεβατο πυρετο 40 για 4 μερες- και παρολαυτα μας εβγαλε ασπροπροσωπους... Αποδειχτηκε παλικαρι με την κυριολεκτικη εννοια της λεξεως κι εγω παρολαυτα εκανα τη λαλακια και φωναξα εντονα στο παιδι :()...... Δεν προσπαθω να δικαιολογηθω, αλλα με πετυχε σε πολυ ασχημη φαση και της φωναξα "αμαν πια βρε παιδι μου, ειπαμε τα τσισα στο γιογιο"..... Το αποτελεσμα ποιο ητανε; Επι δυο εβδομαδες -σχεδον- το παιδι να νιωθει τοσο εντονη ανασφαλεια που να ζηταει συνεχως τουαλεττα....... :( Για να το διορθωσω και να την κανω να αισθανθει ξανα ασφαλης, εφτυσα το γαλα της μανας μου........... Και ειχε ολα τα δικια με το μερος της να νιωθει ετσι......

 

Γι' αυτο καλα τα λεει η Ellemphriem....... Μη φωναζετε, μην αναγετε τη διαδικασια σε κατι εξαιρετικα σπουδαιο που αν αποτυχει θα υπαρξει ζητημα....... Συνεργαστειτε μαζι του και στα λαθη του απλα χαμογελαστε.. Κι εκεινο θα σας ανταμειψει ....... :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα μπει κι εκεινη να σου απαντησει, αλλα μεχρι τοτε ως κολλητη της φιλη και γνωστης του τι περιπου εκανε, λεω να σου πω εγω δυο λογακια και μετα στο αναλυει κι εκεινη! :D

 

Η μικρη της περασε ουρολοιμωξη η οποια αν δεν κανω λαθος κατεληξε σε πυελονεφριτιδα οποτε επεσαν απο πανω της δυο παιδιατροι και δυο παιδονεφρολογοι και της ειπανε να κοψει τις πανες "χθες".. Οποτε σιγουρα δεν εκανε τη διακοπη της πανας για οικονομικους λογους..

Ξεκινησε σιγα - σιγα σταδιακα με πανες βρακακι ετσι ωστε καθε φορα που η μικρη ειχε καποιο ατυχηματακι να μην νιωθει ασχημα ή να μην ντραπει και απλα της εξηγησε πως εχουν τα νεα δεδομενα και την πηγαινε εκεινη στην τουαλεττα καθε μια ωρα..

Φυσικα και υπηρξαν ατυχηματα αλλα δεν φωναξε ποτε, ουτε και τη μαλωσε, απλα φροντιζε να υπενθυμιζει στο παιδι πως "ειναι πιο ωραιο να ειμαστε στεγνοι και καθαροι, ελα να προσπαθησουμε παλι και θα τα καταφερουμε σιγουρα την επομενη φορα". ;)

Στους εξωτερικους χωρους στην αρχη της φορουσε πανα βρακακι μεχρι που το μικρακι αρχισε να κρατιεται και μια μερα οταν τη ρωτησε αν θελει τσισα και πηρε καταφατικη απαντηση, της ειπε να τα κανει πανω της. Η μικρη αρνηθηκε κι ετσι τη σηκωσε στα χερια κι εκανε κανονικα, οποτε ξεμπερδεψανε και με τις πανες εκτος σπιτιου.

Για τη βραδυνη της εδειξε η μικρη το δρομο καθως στριφογυρνουσε καθε φορα που ηθελε τσισα αλλα δεν τα αφηνε στην πανα κι ετσι τη σηκωνε εκεινη, εκανε κανονικα και μετα παλι νανι.

 

Σιγουρα θα στα αναλυσει κι εκεινη περισσοτερο. Οσα αναφερω παραπανω ειναι οσα ειχαμε συζητησει μαζι γιατι κι εμενα η κορη μου με τον ιδιο ακριβως τροπο εκοψε πανα αλλα στα 3 της χρονια και ζητωντας απο μονη της. Ειχαμε ξεκινησει στους 34 μηνες τις εντατικες προσπαθειες με την πανα βρακακι, ωσπου 2 εβδομαδες πριν γινει 3 με ειδε να τακτοποιω τα εσωρουχα της στα συρταρια και ζητησε κανονικα βρακακι. Ειχε μονο ενα ατυχημα την 1η μερα (οπου και δεν προλαβε) και εκτοτε τιποτα. Με τον ιδιο τροπο εκοψε και τη βραδυνη. Πηγαινα να της φορεσω πανα αλλα δεν δεχοταν με τιποτα και ετσι εχουμε καθε βραδυ δυο πηγαινελα (μια στις 2μιση και μια στις 5μιση το πρωι) για τσισα. Γενικα παρολο που σαν διαδικασια μου φαινοταν ΒΟΥΝΟ (καθοτι ειμαι φυγοπονη) ηταν πανευκολη, αλλα ειχε ωριμασει αρκετα το παιδι μου οπως φανηκε και το ζητησε μονη της.

Και μια συμβουλη απο εμενα...... ΜΗΝ φωναζετε ποτε στα παιδια.... Εκανα το ιδιο λαθος μια και μοναδικη φορα επειδη ειχα τα δικα μου (ΜΕΓΙΣΤΟ λαθος και ειδικα της Μαριας δεν της αξιζε γιατι εκοψε την πανα σε μια πολυ δυσκολη περιοδο για εκεινη -οταν περασε την ιωση με ακατεβατο πυρετο 40 για 4 μερες- και παρολαυτα μας εβγαλε ασπροπροσωπους... Αποδειχτηκε παλικαρι με την κυριολεκτικη εννοια της λεξεως κι εγω παρολαυτα εκανα τη λαλακια και φωναξα εντονα στο παιδι :()...... Δεν προσπαθω να δικαιολογηθω, αλλα με πετυχε σε πολυ ασχημη φαση και της φωναξα "αμαν πια βρε παιδι μου, ειπαμε τα τσισα στο γιογιο"..... Το αποτελεσμα ποιο ητανε; Επι δυο εβδομαδες -σχεδον- το παιδι να νιωθει τοσο εντονη ανασφαλεια που να ζηταει συνεχως τουαλεττα....... :( Για να το διορθωσω και να την κανω να αισθανθει ξανα ασφαλης, εφτυσα το γαλα της μανας μου........... Και ειχε ολα τα δικια με το μερος της να νιωθει ετσι......

 

Γι' αυτο καλα τα λεει η Ellemphriem....... Μη φωναζετε, μην αναγετε τη διαδικασια σε κατι εξαιρετικα σπουδαιο που αν αποτυχει θα υπαρξει ζητημα....... Συνεργαστειτε μαζι του και στα λαθη του απλα χαμογελαστε.. Κι εκεινο θα σας ανταμειψει ....... :)

 

 

Τα καημένα τα αστεράκια μας....μερικές φορές κάθομαι και σκέφτομαι ΠΟΣΑ πράγματα βαζουν στο μυαλουδάκι τους κάθε μέρα που περνάει και που δεν τα ξερουμε ώστε να τα στηρίξουμε και να τα βοηθήσουμε να αφομιώσουν. Άσχετο, από όταν γέννησα και μέχρι τώρα κάθε μέρα 'εύχομαι' να μπορούσα να είμαι στο μυαλό του γιου μου για μία μόνο ώρα :confused::shock:. Τώρα με το θέμα πάνας.....εκει με πιάνουν τα διαόλια μου που δεν κάνει καμία πρόοδο εκεί φοράω και το πιο όμορφο χαμόγελό μου, κατ'συμβουλή της Sweet February και της Ellemphriem, όταν με έντονο ύφος (με μαλώνει και από πάνω παιδια το παιδί μου...) μου λέει ΟΧΙ όταν τον ρωτάω αν θέλει να πάμε στην τουαλέτα. Αφού σφίγγεσαι Χριστιανέ μου, σε βλέπω, γιατί να μην πάμε στη λεκάνη? Πιο γρήγορα θα τελειώσουμε.....Ναι, καλα!!! Εγώ τα λέω,εγώ τα ακούω....:( Ουφ

eNortjKzUjI0MjI3MleyBlwwFXUC0g,,10.png

 

eNortjKzUjK0NDM2NVGyBlwwFa0C2Q,,79.png

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια ΜCHRISTINA εσυ θα συνεχιζεις να τονιζεις τις επιλογες που εχει ηρεμα και χωρις νευρα με την υπομονη του Βουδα και καποια στιγμη θα δεις οτι θα τα κανει απο μονος του . Χρονο θελουν να το χωνεψουν και οχι πιεση. Στο χαλαρο πηγαινε το και θα δεις θα παει καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια διαβασα μονο τις 2 τελευταιες σελιδες, καποια στιγμη θα τις διαβασω ολες. Μια ερωτηση. Η κορη μου ειναι ακριβως 2 χρονων. Σκεφτομουν να ξεκινησω σιγα σιγα τις προσπαθειες να κοψουμε την πανα, ή απο το Πασχα ή το καλοκαιρι. Ειναι πολυ νωρις λετε? Δε θα τα καταφερουμε? Γιατι διαβασα πιο πανω οτι ειναι πολυ δυσκολο στα διχρονα.

Link to comment
Share on other sites

στον μεγαλο μου γιο ξεκινησα ακριβως29 μηνων.δεν δυσκολευτηκα ιδιαιτερα.το βραδυ τον σηκωνα βεβαια για τσισα.ο δευτερος ειναι τωρα 28 μηνων κ λεω να ξεκινησω σιγα σιγα τον μαιο.παντως τα κοριτσια την κοβουν πιο ευκολα.καλη επιτυχια κ στις δυο μας!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

στον μεγαλο μου γιο ξεκινησα ακριβως29 μηνων.δεν δυσκολευτηκα ιδιαιτερα.το βραδυ τον σηκωνα βεβαια για τσισα.ο δευτερος ειναι τωρα 28 μηνων κ λεω να ξεκινησω σιγα σιγα τον μαιο.παντως τα κοριτσια την κοβουν πιο ευκολα.καλη επιτυχια κ στις δυο μας!

 

όταν λες βράδυ τι ώρα εννοείς;;; 3 το μεσάνυχτα, μια κοπέλα έτσι μου είχε πει ότι κάνει. πως όμως το παιδί δεν ξυπνάει και μετά να θέλει να παίξεται λέω εγώ τώρα....

Link to comment
Share on other sites

όταν λες βράδυ τι ώρα εννοείς;;; 3 το μεσάνυχτα, μια κοπέλα έτσι μου είχε πει ότι κάνει. πως όμως το παιδί δεν ξυπνάει και μετά να θέλει να παίξεται λέω εγώ τώρα....

 

Πάντως εγώ δεν την σήκωσα για τσίσα, μόνο αν ξυπνήσει μόνη της, και είχαμε μόνο ένα ατύχημα. Πριν κοιμηθεί προσπαθώ και σχεδόν πάντα την πείθω να πάει τουαλέτα. Ίσως επειδή ήταν από σωματική άποψη έτοιμη από καιρό και ελέγχει ακόμα και στον ύπνο τους σφιγκτήρες της.

 

Όσο για το θέμα ότι τα κορίτσια την κόβουν πιο εύκολα και ότι όταν μιλάει το παιδί είναι καλύτερα, σε εμας ακυρώθηκαν οι θεωρίες! Η ζωηρή φαντασία της μικρής λειτούργησε πολύ αρνητικά στο όλο θεμα και νομίζω ότι αυτός είναι ο ουσιαστικός λόγος που μας πήρε πολύ χρόνο. Το λάθος μου ήταν που δεν χρησιμοποίησα από την αρχή αυτή ακριβως τη δύναμη της φαντασίας: αντί να λέμε "πρέπει να κάνεις τσίσα στην τουαλέτα", απλά κάνουμε θέατρο με κούκλα - αγαπημένο ήρωα που πάει στην τουαλέτα. Αν το είχα σκεφτεί νωρίτερα ή αν είχα ρωτήσει νωριτερα την κουνιάδα μου που ειναι νηπιαγωγός, πιθθανόν να είχαμε γλυτώσει από πολλές ταλαιπωρίες!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Κρινοντας εξ ιδιων τα αλλοτρια νομιζω οτι το βραδυνο εξαρταται και απο το παιδι. Ο μικρος μου εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ξυπνησει στεγνος απο οτι ο μεγαλος. Επισεις ο μεγαλος κοιμαται βαρια και τα μεσημερια (οταν κοιμαται) οποτε συχνα βρεχεται. Οχι οτι θα ξυπναγα για να τον σηκωσω αλλα εφοσον βρεχεται στις 2-3 ωρες που κοιμαται το μεσημερι θα επρεπε να τον σηκωνω καθε 2 ωρες το βραδυ? Οχι βρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον σηκωνα πριν παω εγω για υπνο κ του φορουσα τις πανες που ειναι ειδικες για να κοψεις την πανα.αποροφητικες μεν αλλα αισθανεται την υγρασια.κοιτα για να κοπει τελειως η βραδυνη πανα θα περασει λιγος καιρος.την ημερησια να κοψουμε για αρχη κ το βραδυ σιγα σιγα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμμία, από ποιά ηλικία και μετά μπορεί η νυχτερινή ενούρηση θα θεωρηθεί πρόβλημα και να πρέπει να το ψάξουμε?

Ρωτάω γιατί η μία μου κόρη 4 ετών και 3 μηνών, ακόμα δεν το έχει καταφέρει, 9 στις 10 φορές σηκώνετε κατουρημένη, και λέω μήπως πρέπει να ανησυχήσω...

Επίσης, ούτε εγώ έκανα τίποτα για να τις εκπαιδεύσω. Τις άφησα να αποφασίσουν μόνες του πότε είναι έτοιμες. Λίγο πριν τα 3, έκοψαν την πάνα. Η μία οριστικά και αμετάκλητα, η άλλη, ακόμα τη νύχτα έχει θέμα. Την ημέρα ποτέ. Καλα και με τα κακά έχουμε ένα θέμα, αλλά δείχνει να το ξεπερναει σιγά σιγα...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

rkt έχω διαβάσει ότι η νυχτερινή ενούρηση δεν σημαίνει ότι υπάρχει κπ πρόβλημα που πρέπει να το λύσει γιατρός...απλά δεν έχει ωριμάσει πλήρως το ουροποιητικό σύστημα, ακριβώς όπως κπ παιδιά αργούν να βγάλουν δοντάκια ή να περπατήσουν..

απλά περιμένεις κ μειώνεται η συχνότητά τους κ σιγά σιγά εξαφανίζεται...

αυτό βέβαια εφόσον έχεις αποκλείσει κπ πρόβλημα παθολογικό ανατομικές βλάβες ή λοιμώξεις του ουροποιητικού.

 

Παλιότερα έλεγαν ότι οφείλεται σε διαταραχή ύπνου δλδ ότι κοιμάται τόσο βαριά ένα παιδί που δεν καταλαβαίνει ότι θέλει να ουρήσει..αλλά έχει καταρριφθεί από τους περισσότερους επιστήμονες αυτή η θεωρία.

 

Το ζήτημα είναι περισσότερο το συναισθηματικό κόστος για μένα. Οτι σίγουρα το παιδί αισθάνεται άσχημα με αυτό που του συμβαίνει κ ίσως περιορίζει τη ζωή του λχ να θέλει να κοιμηθεί σε κπ φίλο του..Κ εκεί πρέπει να "δουλέψεις" ίσως να μιλήσει με κπ που κ αυτός έβρεχε το κρεβάτι του μέχρι μεγάλη ηλικία για να καταλάβει ότι δεν είναι η μόνη που το κάνει απλά είναι κτ φυσιολογικό που σιγά σιγά θα φύγει.

 

Επίσης αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία υποθέτω της δικιάς σου δλδ γύρω στα 6-7 χρόνια..ζητάει κπ ειδικός ουρολόγος ημερολόγιο της ούρησης.

Αυτό μπορεί να βοηθήσει πολύ επειδή βλέπει αν η χωρητικότητα της κύστης του παιδιού είναι μικρή οπότε μπορεί να χορηγηθεί φάρμακο για την χαλάρωσή της κ επομένως την αύξηση της χωρητικότητάς της

ή πχ ένα παιδί πρέπει να ουρεί 5-8 φορές την ημέρα..αν ουρεί λιγότερες τότε είναι πολύ λογικό να υπάρχει ανεξέλεγτο άδειασμα της κύστης το βράδυ και διάφορα άλλα..

Link to comment
Share on other sites

maan, είσαι πολύ κατατοπιστική.

Προς το παρόν είναι πολύ μικρή για να πάει να κοιμηθει με φίλους, πιστεύω μετά τα 25 θα ξεκινήσουμε κατι τέτοιο...:lol::roll:

Δεν με νοιάζει που φοράει πάνα, για αυτήν πιο πολύ. Και φυσικά να ξέρω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Είναι πολύ μικρή ακόμα, οπότε, έχουμε καιρο. Μερσί (χαθήκαμε...)

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια SOS! Ο μεγαλος μου 3,5 χρονων δεν έχει κόψει το παμπερς.έχω πρόβλημα δεν ξέρω τι να κάνω έχω απογοητευτεί!Δεν θέλει με τίποτα να παει ούτε στη λεκάνη ούτε στο γιογιο.το καλοκαίρι το είχαμε βγαλει ,φοράνε βρακακια αλλα και πάλι δεν ήθελε να τα κάνει πουθενά...μπορούσε να τα κρατήσει μέχρι το βράδυ που θα του έβαζα παμπερς και να μην έκανε...μια δυο φορές μονο τουχαν φύγει τα τσισα και έτσι η παιδιατρος μου είπε να του φορεσω παμπερς γιατί μπορούσε να πάθει καμία ουρολοιμωξη κτλ.

Λοιπόν, κακά του τα κάνει πάντα όταν ειναι σπίτι και μάλιστα μου λέει θέλω κακά έχει παμπερς?αν του πω δεν έχει δεν θα κάνει ...δεν παει με τίποτα να κάνει πουθενά αλλού.....

Μου λένε ειναι η ζήλια για τον μικρο αλλα ρε παιδιά δεν το πιστεύω αυτο.....να φανταστείτε έχω βάλει το μικρο που ειναι 16 μηνών να κάθεται στο γιογιο μήπως τον δει και ζηλέψει και αυτος του λέει μπράβο που κάθεσαι εκει ,εγω θα κάνω στο παμπερς.

Ειναι πολυ πεισματαρης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια SOS! Ο μεγαλος μου 3,5 χρονων δεν έχει κόψει το παμπερς.έχω πρόβλημα δεν ξέρω τι να κάνω έχω απογοητευτεί!Δεν θέλει με τίποτα να παει ούτε στη λεκάνη ούτε στο γιογιο.το καλοκαίρι το είχαμε βγαλει ,φοράνε βρακακια αλλα και πάλι δεν ήθελε να τα κάνει πουθενά...μπορούσε να τα κρατήσει μέχρι το βράδυ που θα του έβαζα παμπερς και να μην έκανε...μια δυο φορές μονο τουχαν φύγει τα τσισα και έτσι η παιδιατρος μου είπε να του φορεσω παμπερς γιατί μπορούσε να πάθει καμία ουρολοιμωξη κτλ.

Λοιπόν, κακά του τα κάνει πάντα όταν ειναι σπίτι και μάλιστα μου λέει θέλω κακά έχει παμπερς?αν του πω δεν έχει δεν θα κάνει ...δεν παει με τίποτα να κάνει πουθενά αλλού.....

Μου λένε ειναι η ζήλια για τον μικρο αλλα ρε παιδιά δεν το πιστεύω αυτο.....να φανταστείτε έχω βάλει το μικρο που ειναι 16 μηνών να κάθεται στο γιογιο μήπως τον δει και ζηλέψει και αυτος του λέει μπράβο που κάθεσαι εκει ,εγω θα κάνω στο παμπερς.

Ειναι πολυ πεισματαρης!

 

καλά τέτοια ομοιότητα της κακής μας τύχης με τα πάμπερς δεν την είχα φανταστεί ποτέ.Ακριβώς τα ίδια τραβάω και εγώ μα ακριβώς τα ίδια.πως γίνεται να καταλαβαίνει πότε θέλει να κάνει κακά και να ζητάει αποκλειστικά μόνο πάμπερς είναι αψυχολόγητο.Μέχρι και εγώ έφτασα να βάλω τον μικρό στο γιογιο αλλά μου θύμωνε γιατί του χαλούσα την "φάση"....τίποτα καμία αντίδραση επ'αυτού ,οπότε τι κάνουμε?εμένα μου είπαν να τον αφήσω να κοιμηθεί χωρίς πάμπερς και όταν βραχεί δε θα του αρέσει καθόλου και πως από εκεί θα μάθει.Κολοκύθια τον άφησα 3 φορές χαμπαρι δεν πήρε,ενοχλήθηκε μόνο γιατί τον άλλαζα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

καλά τέτοια ομοιότητα της κακής μας τύχης με τα πάμπερς δεν την είχα φανταστεί ποτέ.Ακριβώς τα ίδια τραβάω και εγώ μα ακριβώς τα ίδια.πως γίνεται να καταλαβαίνει πότε θέλει να κάνει κακά και να ζητάει αποκλειστικά μόνο πάμπερς είναι αψυχολόγητο.Μέχρι και εγώ έφτασα να βάλω τον μικρό στο γιογιο αλλά μου θύμωνε γιατί του χαλούσα την "φάση"....τίποτα καμία αντίδραση επ'αυτού ,οπότε τι κάνουμε?εμένα μου είπαν να τον αφήσω να κοιμηθεί χωρίς πάμπερς και όταν βραχεί δε θα του αρέσει καθόλου και πως από εκεί θα μάθει.Κολοκύθια τον άφησα 3 φορές χαμπαρι δεν πήρε,ενοχλήθηκε μόνο γιατί τον άλλαζα.

 

 

Μήπως αν βρείτε τρόπο κάποιο πρόσωπο που εκτιμά ιδιαίτερα (π.χ. ένα ξαδερφακι μεγαλύτερο) να του πει κάτι;

H δικιά μου κάθε μέρα έκανε κακά στην πάνα μονο, μέχρι που ένα κοριτσάκι για το οποίο τρέφει μεγάλη εκτίμηση της είπε - σκληρά ομολογώ- : "είσαι μωρό με πάνες!" Αυτό την πείραξε και έτσι σταμάτησε και άρχισε -με δυσκολία στην αρχή- να κάνει στην τουαλέτα. Βέβαια είναι κάτι που δεν είχαμε προσχεδιάσει, αλλά πιστεύω πως αλλιώς δεν θα ξεκόλλαγε εύκολα.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μανούλες από τον ένοπλο αγώνα της πάνας.....

 

Τον τελευταίο καιρό εφαρμόζω μια άλλη μέθοδο που ΝΑΙ δείχνει να έχει αποτέλεσμα.

Το πρωί με το που ξυπνάει η μπουμπου (θα γίνει 3 τον Ιούνιο) την βάζω κατευθείαν στην τουαλέτα μαζί με το ειδικό στεφανάκι για τα παιδιά. Και ΝΑΙ τα κάνει, πιπί και κακά, εμένα με ενδιαφέρουν τα κακά προς το παρόν. Το έχω κάνει 2 μέρες συνεχόμενα και έχει πιάσει. Ξυπνάει περίπου στις 7 αμέσως την παίρνω να πάμε τουαλέτα, καθαρίζω λιγάκι, βάζω το στεφανάκι, κατεβάζουμε ρουχαλάκια, παίζει με το "μαραφέτι" (το εξάρτημα που βάζουμε το ρολό τουαλέτας). Την πρώτη μέρα έκατσε 20 - 25 λεπτά και την δεύτερη κάπου κοντά στα 10 -15. Βασικά μετά δεν θέλει να σηκωθεί αλλά για να την πείσω της δίνω το σχετικό "παιχνίδι μαραφέτι".

 

Το περίεργο είναι ότι ενώ είχα δοκιμάσεια ακριβώς την ίδια διαδικασία με το γιο γιο, δεν τα έκανε στο γιο γιό αλλά μετά στην πάνα. Μια κοπέλα μου είπε πως είχε πρόβλημα και αυτή και κατάλαβε ότι δεν το βόλευε το μωρό στο γιο γιό αλλά στο ειδικό στεφανάκι.

 

Το αλλό θέμα είναι και εδώ ζήτάω την γνώμη σας. Το παιδί δεν μου ζητάει να κάνει κακά. Εγώ το πάω!!! (εννοείται όχι με το ζόρι, έρχεται με ευχαρίστηση). Πως εκπαιδεύεται ;;;; για το επόμενο στάδιο, ενώ θα κάνει την σύνδεση ....κακά = τουαλέτα........εάν ναι σε πόσο καιρό.

 

Περιμένω κάποιες γνώμες, έχει κάποιος άλλος δοκιμάσει αυτή την μέθοδο;;;

Link to comment
Share on other sites

bobolinos πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω...εχω απελπιστει!

Evi το εχω κανει και αυτο αλλα τιποτα...εγω λεει δεν θελω!δεν τον νοιαζει τι κανουν οι αλλοι!

Δεν θελει ουτε στο στεφανακι ...δεν δοκιμαζει καν να κατσει πουθενα ...αν του το πω ουρλιαζει...

μαλλον θα ειμαστε οι μονααδικοι που δεν θα το κοψουμε ποτε!

Link to comment
Share on other sites

ο αδερφός μου έκοψε την βραδυνή πάνα στα 3,5-4 όταν του είπαν οι δικοί μας πως δεν τον παίρνουν στην κατασκήνωση γιατί φοράει πανα.Μαχαίρι έτσι!Και φυσικά πήγε κατασκήνωση γιατί του το είχαν τάξει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τον άφησα όλη την ημέρα μέχρι τελικής πτώσης (δλδ πριν πάει για ύπνο να μην καταλάβει πως του φοράω παμπερς) αλλά τα κράτησε μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι όπου με διαφωνίες τύπου "πάμε τουαλέτα ,όσι ζε σε σελω σελω παμπερς" θα έσκαγε ο καημένος και του βγήκαν και πολύ σκληρά.Από τότε όποτε θέλει κακα μόνο πάμπερς...Δεν υπάρχει κάποιο ξαδερφάκι ή κάποιος άλλος που θα τον κάνει να ντραπεί για την πάνα και να το πάρει βαρέως,δυδτυχώς....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

bobolinos πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω...εχω απελπιστει!

Evi το εχω κανει και αυτο αλλα τιποτα...εγω λεει δεν θελω!δεν τον νοιαζει τι κανουν οι αλλοι!

Δεν θελει ουτε στο στεφανακι ...δεν δοκιμαζει καν να κατσει πουθενα ...αν του το πω ουρλιαζει...

μαλλον θα ειμαστε οι μονααδικοι που δεν θα το κοψουμε ποτε!

 

Αποκλείεται! Κι εγώ έτσι νόμιζα, είχα απελπιστεί! Ίσως μάλιστα να είστε πιο κοντά στο στόχο από όσο νομίζετε. Θα μπορούσατε αν θελετε να το αφήσετε εντελώς το πράγμα για π.χ. 1 μήνα και μετά να ξαναδοκιμάσετε; Σε εμάς λειτούργησε -και- αυτό - ειχαμε σταματήσει τις προσπάθειες για 3 μήνες πριν ξαναμπούμε στη διαδικασία.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! δεν ξέρω αν είναι καμμία μανούλα διαθέσιμη αλλά διάβαζα το θέμα με το κόψιμο της πάνας και πραγματικά βρήκα πολλές ομοιότητες με την δικιά μου περίπτωση. Το παληκαράκι μου έκλεισε τα 3 τον Φεβρουάριο αλλά δεν αποφασίζει να κόψει την πανα. Έχουμε αγοράσει καμμιά δεκαριά διαφορετικά γιο γιο. 'Αλλα που αρέσαν σε μας, άλλα που τα διάλεξε ο ίδιος, άλλα που τα πήρε η γιαγια, άλλα που μας τα έδωσε το αγαπημένο ξαδερφάκι και πάει λέγοντας. Αγοράσαμε και τα στεφανάκια λεκάνης αλλά εκεί είναι που αρνείται εντελώς να κάτσει.... Δοκιμάσαμε να κάνει τσίσα με τον αγαπημένο του ξαδερφό (μεγαλύτερος στην ηλικία) αλλά τίποτα.

Η μοναδική φορά που έκατσε στο γιογιο ήταν από ζήλια γιατί έκατσε ο μικρός του αδερφός (18 μηνών) και του κακοφάνηκε.

Θα προσπαθήσω ξανά τώρα που καλοκαιριάζει αλλά αν έχετε κάποιο κολπάκι είναι καλοδεχούμενο !!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα! Απελπισμενη με το θεμα τοσο που δεν εχω κουραγιο να σας περιγραψω την κατασταση.

Ο μικρος μου γινεται τον Ιουνιο 3ετων. Εχω δοκιμασει τα παντα...... Τι γιογιο τι στεφανακι τι ιστοριουλα οτι μεσα στη λεκανι ζουν ψαρακια κ θα πρεπει εμεις να κανουμε κακα για να φανε, τι χωρις πανα, τι βρακακια.... ΤΙΠΟΤΑ!

Οταν πλησιαζει η 'ωρα' του για κακα, τον ρωταω... ''παμε για κακα?" ''ναι μαμα!!!" ε, κ παμε καθεται παιζει παιρνει χαρτι κ ταχα σκουπιζεται κ κατεβαινει! τραβαει κ το καζανακι κ ''ολα καλα''! Οταν βαλουμε πανα κανει τσισα κ κακα εκει! Τοσο που λεω να τον αφησω να παει 10 χρονων ε, καποια στιγμη πιστευω θα τον ενοχλησει κ θα τη βγαλει μονος του! Τι να πω?????????????????

eNortjKzUjI0MzQ3MFWyBlwwFX0C0Q,,23.png

eNortjKzUjI0MzQ3MFOyBlwwFYAC0g,,55.png

Link to comment
Share on other sites

Σίτσα και εμενα τον Ιουνιο γινεται 3 και ακομα τιποτα τα ιδια ακριβως με εσας και παρολο που εχω και ενα μεγαλυτερο παιδακι και θα επρεπε να παραδειγμα προς μιμηση ο μικρος δεν χαμπαριαζει....

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...