Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμείς τέλος του μήνα κλείνουμε τα δυο και τα κρατάει 3 ώρες και περισσότερο, οπότε μην ανησυχείς.

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Οταν τον είχες χαλαρα οποτε ήθελε να πάει όποτε δεν ήθελε τον άφηνες, τον είχες με πάνα ή στο σπίτι μέσα με βρακάκι/γυμνο; Εμένα πότε θέλει το γιογιο πότε όχι και τελικά νομίζω τον πίεσα και αντεδρασε αρνητικά. Τωρα είπα να τον αφήσω στο χαλαρό αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να του βάλω πάνα ή όχι. Εχουμε βγει έξω χωρίς και δεν έχει κάνει τίποτα. τα μεσημέρια επίσης εδώ και 10 μέρες τουλάχιστον δεν κάνει τίποτα. το βράδυ ελάχιστα τσίσα. Αλλά εχει μια αρνηση με το γιογιο. του έβαλα σήμερα πάνα γιατί τον λυπήθηκα να μην θέλει το γιογιο κ να τον πιεζω και δεν την ηθελε αλλά με τιο γιογιο είναι ντεμι ντεμι.

Α ωραια γιατι ελεγα μπασ και τα κραταει πολυ λογο πιεσης...κοιτα τοτε ηταν μικρος αρα με πανα..τωρα για πιο μεγαλο χωρις φυσικα..εγω τωρα τον αφηνω χωρις και οταν μου λεει βλε μαμα δεν σελω τσισα....του λεω καλα αλλα οταν θες θα το λες για να μην βραχουμε ..και μου λεει καλα...οταν ερχετε η ωρα τρεχει και λεει γογηραααα τσισα και μολις παμε στο τσακ προλαβαινω να κατεβασω το βρακακι...εξω οταν παμε του λεω ελα να ποτισουμε τα λουλουδακια τα δεντρακια κλπ....αλλες φορες κανει αλλες οχι...εμενα το γιογιο δεν το θελει και θελει το στεφανακι..του αρεσει γιατι βλεπει και εμας στο μεγαλο και θελει εκει.....επισης μου λεει δεν θελω μαμα οπως εσυ θελω οπως ο μπαμπας και να σου πω την αληθεια ευχαριστιεται με τον μπαμπα οταν τα κανουν...ξες ειναι αντρας με αντρα και του βγαινει πιο ευκολα με τον μπαμπα...αν ειναι ο αντρας σου σπιτι τις ωρες αυτες καλο θα ηταν να του δειξει και να βλεπει.αισθανεται πιο ανετα ο δικος μου.Απλα με την πιεση πεισμωνουν ρε συ και δεν θελουν με τιποτα μετα..ασε που αν καταλαβουν πως το εχουμε μεγαλη καψα εμεις ουυυυ εκει να δεις τι γινετε...γιαυτο χαλαρη με παιχνιδακια με παραμυθακια με αγαπημενα κουκλακια κλπ.:wink:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω για την απαντηση.η αληθεια ειναι οτι αντεδρασε εμας γιατι χαιρομασταν πολυ οταν τα κανε.το ειδε σαν κατι φοβερο μαλλον κ φοβιθηκε.τωρα με την μαμα μου παει 3φορες ενω με μενα τακανε πανω του.αλλα δεν θελω να του λεω να παμε για να μην πιεστει παλι.ετσι παμε χαλαρα κ πλενω βρακια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.η αληθεια ειναι οτι αντεδρασε εμας γιατι χαιρομασταν πολυ οταν τα κανε.το ειδε σαν κατι φοβερο μαλλον κ φοβιθηκε.τωρα με την μαμα μου παει 3φορες ενω με μενα τακανε πανω του.αλλα δεν θελω να του λεω να παμε για να μην πιεστει παλι.ετσι παμε χαλαρα κ πλενω βρακια
Το θεμα ειναι πολυ λεπτο γιατι το καθε παιδι εχει διαφορετικη προσωπικοτητα και αρα πιανουν διαφορετικα τελέιως κολπα....μια γνωστη μου πηρε το ιδιο γιογιο που εχω εγω με μουσικουλα κλπ ..ε ο μικρος της τα εκανε εκει μονο και μονο για να ακουει τη μουσικουλα ο δικος μου με το που το ακουσε σοκαριστηκε..ουτε που ηθελε να το διε...την εβγαλα τη μουσικουλα αλλα ηταν αργα αυτος την πηρε την τρομαρα....τωρα του λεω πως εχει ψαρακια εκει και θελουν να πιουν νερακι και παει...μου λεει μαμα το νερακι ομως που θα τους δωσω ειναι βωμικο...(του ειχα πει πως εχουμε σκουπιδακια στη κοιλιτσα και μαζευονται μετα το φαι τα οποια πρεπει να αδεισουμε για να μην ποναει η κοιλιτσα.ε και ακομα και τα τσισα καταλαβε πως ειναι βρωμικα)θελω να σου πως θελει να βρεις το κουμπι του να δεις με τι ενθουσιαζεται και με τι νιωθει ανετα και αυτο να κανεις...καλη δυναμη.;)
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς κάτι καταφέραμε από χτες.τον πήρε η μητέρα μου 2-3 φορές στην τουλαλέτα και έτσι ξεπέρασε τον αρνητισμό και έκτοτε πάει μια χαρά αρκεί φυσικά να θέλει. Δεν το λέει βέβαια μόνος του ότι θέλει να πάει αλλά τον πάμε εμείς ανα τακτικά διαστηματα και δεν αντιδράει.

 

Ηθελα να ρωτήσω τις μανούλες που είχαν θέμα με τα κακακια τι κάνατε για να πάνε τα παιδάκια σας; Εμείς πάμε κανονικά για τα τσίσα (δεν έχει βρέξει καθόλου μεσημεριανη και βραδυνη πανα από χτες) αλλά για τα κακα σήμερα μου ζήτησε πάνα. Δεν μου είπε ότι ήθελε αλλά ενώ δεν ήθελε με τίποτα να φορέσει εσωρουχο ή πάνα ήρθε και μου ζήτησε ξαφνικα. εχοντας διαβάσει εσας κατάλαβα ότι ήθελε κακα οπότε έβαλε εσωρουχο αλλά τον είχα στο νου μου. με το που καταλαβα ότι κάνει κακα τον πήγα στο γιογιο αλλά εκανα πολύ λίγο (οτι είχε ήδη βγει) και μετά δεν ηθελε αλλο μέχρι που τα έκανε μετά από λιγο πάνω του.

 

Καταλαβα ότι ελέγχει πότε θα τα κάνει διαφορετικά αφού είχε ξεκινησει να τα κάνει θα τα έκανε κανονικά χωρίς να σταματήσει. Πως πείσατε τα δικά σας να πάνε στο γιογιο και γιαυτο; Να τον αφήσω τελείως χαλαρό όπως με τα τσίσα μέχρι να πάει μόνος του; τέλος του μήνα κλείνουμε τα 2 αν έχει κάποια σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Ta κακα ειναι αλλη διαδικασια προς Θεου μην τον πιεσεις. Ο δικος μου γιος εκοψε τα τσισα σε μια μερα μεσα αλλα στα κακα μας πηρε διμηνο. Καθε παιδι ειναι διαφορετικο αλλα βλεπεις και προχωρας. Εμεις δεινοπαθησαμε με τα κακα γιατι τα κραταγε και ταλαιπωρηθηκε πολυ το παιδι. Δεν ηταν ετοιμος για τα κακα οπως με τα τσισα κατι τον δυσκολευε μου ελεγε θελω αλλα ειναι δυσκολο μαμα και τα κραταγε με αποτελεσμα να ποναει μετα. Τωρα μετα απο δυο μηνες το ξεπερασε και αποφασισε να πηγαινει κανονικα και γιαυτα και βρηκαμε την υγεια μας. Απλα τσισα και κακα για καποια παιδια ειναι διαφορετικο θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου ειδα και αποειδα κι εγω, ειπα να της βγαλω την πανα και να φοραμε βρακακι και ο Θεος βοηθος. Κανα δυο μερες πριν ειχε προηγηθει πολυ μπλα μπλα περι του θεματος για να το εμπεδωσει και να μην εχω γκρινιες μετα. Το καλο ειναι οτι αρχιζει να ξεπερναει την φαση της αρνησης που ειχε ολο αυτο το διαστημα και συνεργαζεται, καθε βραδυ καναμε τσισα στην τουαλετα πριν κοιμηθουμε και δεχοταν με χαρα. Σημερα που ειμαστε ολη μερα με βρακι μπαρμπι τα πηγαμε σχετικα καλα. Οποτε την εβαζα τα εκανε αλλα ειχαμε και κανα δυο ατυχηματακια, εκανε και κακα στο βρακακι, αλλα δεν πειραζει (αρκει που εκανε γιατι εχουμε θεμα με τα κακα). Ολη μερα πλενω κι εγω βρακια. Και δεν εχω και πολλα...Αλλα να μην μου λεει με τιποτα ποτε θελει. Φοβαμαι μην επαναπαυτει που την πηγαινω εγω συνεχεια και περιμενει απο μενα.

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν τον πιέζω και όποτε θέλει πάει. Μαρκο Πόλο να σε ρωτήσω εσύ φορούσες πάνα ή βρακάκι κανονικα; Δεν θέλω και να τον μπερδεύω με την πάνα αλλά αμα κανει κακα είναι λίγο θέμα αν είμαστε εξω γιατί όπως βγαινει το βρακακι κααλαβαίνεται ότι γίνεται ο κακός χαμός!

 

Χαμοδρακι και μένα δεν τα λέει ακόμα. Φαντάζομαι ότι είναι μέχρι να συνηθίσουν. Εμείς τα ενθαρρύνουμε να πάμε και κάποια στιγμή θα πάνε μόνα τους ή θα μας το λένε.

 

Ακόμα μια ερώτηση για τις εμπειρές μανούλες. Στις πόσες στεγνές πρωινές πάνες βγάζεται και την βραδυνη; το πρωί που βγάζουμε την πάνα έχει ελάχιστα εως καθόλου τσισα (σημερα ήταν τελείως στεγνή). Αν συνεχισεί να χει στεγνες πάνες 2-3 μέρες να την βγάλω και την βραδυνή ή να περιμένω να σταθεροποιηθεί την μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα! Έχω προσπαθήσει να διαβάσω όσα περισσότερα posts μπορούσα αλλά κατέληξα ότι είναι αδύνατον να βγάλω συμπέρασμα για τα δικά μου παιδιά γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, οπότε θα ζητήσω συμβουλή αναφέροντας τι γίνεται με εμάς: Έχω δίδυμα αγοράκια 2 χρονων και 11 μηνών. Ξεκινήσαμε με το γιογιό περίπου πριν δύο μήνες. Να σημειωθεί ότι είμαστε σε δύσκολη φάση, επειδή πριν τρεις μήνες έφυγε ο μπαμπάς μας για Αγγλία (για δουλειά, αφού εδώ τίποτα...) και μετακομίσαμε σε ένα σπίτι πολύ μικρότερο από το προηγούμενο και γενικώς πολύ χειρότερο.

Τους πήρα λοιπόν δύο όμορφα γιογιό και αρχίσαμε να καθόμαστε, όχι τακτικά, όποτε τους έλεγα εγώ, πάντως όχι ιδιαίτερα πρόθυμα. Βασικά κάθονται για να πάρουν το αυτοκολλητάκι μετά. Είχαμε πει από την αρχή ότι όποιος κάνει τσίσα ή κακά θα παίρνει ένα και δύο αυτοκολλητάκια αντίστοιχα. Στην πορεία βέβαια, επειδή ο ένας έκανε κάθε φορά και ο άλλος σπάνια, έπεσε το ηθικό του δεύτερου και παρουσίασε μία άρνηση, οπότε αναγκάστηκα να δίνω περισσότερα αυτοκόλλητα σε αυτόν που κάνει κάτι και ένα στον άλλο μόνο και μόνο σαν επιβράβευση που κάθησε στο γιογιό (κι ας μην έχει κάνει τίποτα).

Επιπλέον, επειδή στις αρχές για να τους κρατήσω παραπάνω και να έχουμε ένα αποτέλεσμα τους έδινα διάφορα παιχνίδια, καταλήξαμε να καθόμαστε κανα μισάωρο στο γιογιό παίζοντας, συχνά χωρίς αποτέλεσμα. Να σημειώσω πάντως ότι ο ένας από τους δύο παρουσιάζει πολύ συχνά εντελώς στεγνή πάνα για ώρες και μόλις κάθεται στο γιογιό κάνει τσίσα αμέσως. Επιχείρησα σε αυτόν να βάλω βρακάκι δύο απογεύματα, αλλά τζίφος. Έβαλα και στον άλλο για ένα απόγευμα αλλά έκανε και τσίσα και κακά και μάλιστα δεν μου το είπε καν!!! και όταν τον ρώτησα το αρνήθηκε κιόλας!(φορούσε παντελόνι και δεν το κατάλαβα αμέσως)

Τέλοσπάντων, έχω κουραστεί να τους τάζω για να πηγαίνουν στο γιογιό, άσε που όταν λένε όχι υποτίθεται ότι δεν πρέπει να τους πιέζουμε καθόλου! Είχα κατά νου να τηρούμε κάποιες ώρες που πηγάινουμε στο γιογιό για να το μάθουν, αλλά συχνά λένε όχι. Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ και έχω κουραστεί και είμαι μεταξύ τριών λύσεων:

1) το παρατάω μέχρι το καλοκαίρι, δλδ δεν τους κάνω καμία νύξη, δεν τους πηγαίνω στο γιογιό και περιμένω μήπως το ζητήσουν αυτοί από μόνοι τους (ουδέποτε μου έχουν ζητήσει να πάνε, απλά κάνουν όταν τους πηγαίνω)

2) συνεχίζω να προσπαθώ να τους βάλω 3-4 φορές την ημέρα (το κακό είναι ότι το πρωί που είμαι στη δουλειά και είναι με την κυρία που τα κρατάει δεν γίνεται τίποτα γιατί αυτής δεν της δίνουν και πολύ σημασία), και επίσης αυτό ακυρώνεται εφόσον αυτά συχνά λένε όχι και υποτίθεται ότι δεν κάνει να τα πιέζω,

3) τους βγάζω την πάνα και ό,τι γίνει.

Τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα λενε ακομα πριν τα κανουν και ειναι αρνητικα καλο θα ηταν να περιμενεις λιγο κουβεντιαζοντας το θεμα πριν ξαναξεκινησεις. Σημαντικο θα ηταν να το ξαναδοκιμαζες περιοδο που θα εισαι συνεχεια με τα παιδια σε αδεια ισως? Δεν βοηθαει να μην υπαρχει κοινη πορεια και αντιμετωπιση. Ατυχηματα θα υπαρχουν τις πρωτες μερες σημασια εχει σιγα σιγα να μειωνονται.

 

Εγω ειχα δοκιμασει δυο χρονων και με 0 αποτελεσματα και τα παρατησα αφου δεν ηταν συνεργασιμος και απλα συνεχιζα με βιβλιαρακια και κουβεντα να το αναφερω σαν διαδικασια που και που. Μεχρι 3 παρα δεν εδειχνε να αλλαζει κατι ωσπου ξαφνικα αρχισε να τα λεει πριν τα κανει. Εκει παροτι ηταν χειμωνας και δεν σκοπευα να το ξεκινησω αρπαξα την ευκαιρια και τον ξεκινησα να τον ρωταω αν θελει να τα κανουμε στην τουαλετα μου ελεγε οχι καποιες μερες και ξαφνικα μια μερα ειπε ναι. Αυτο ηταν ετρεξα την ιδια μερα πηρα στεφανακι και γιογιο για εξω και δεν του ξαναεβαλα πανα παρα μονο για κακα που την ζηταγε. Πρωτη μερα εκπληξη εξω κουβαλαγα ρουχα αλλα δεν βραχηκε καθολου.

Καποια ατυχηματα μικρα τις πρωτες μερες ενα δυο σπιτι ειχαμε αλλα αυτα ηταν. Με τα κακα συνεχισε να ζηταει πανα και εκει φαγαμε ηττα γιατι αρνιοταν να τα κανει στην τουαλετα ζηταγε πανα του εβαζα αλλα δυσκολευοταν πολυ να τα κανει και εκανε δυσκοιλιοτητα ξαφνικα και υπηρχαν μερες που ουρλιαζε. Τρελο αγχος αν θα κανει κακα αυτο κρατησε δυο μηνες εγω δεν αρνιομουνα πανα γιατι πιστευα οτι δεν επρεπε να τον πιεσω. Κανει και εναν κολικο εντερου νοσοκομεια και αρνιοταν να ξανακαθησει τουαλετα για κακα. Μεχρι μια Κυριακη που εφτασα στο αμην να το βλεπω να ταλαιπωριεται να κανει κακα ορθιο και να κλαιει και του λεω ειναι η τελευταια πανα δεν βγαζουν πια σε ψηλα αγορια απο αυριο στην τουαλετα δεν μπορεις να πονας συνεχεια προσπαθοντας ορθιος. Την επομενη μερα ως δια μαγειας αρχισε να κανει κανονικα κακα στην τουαλετα και στο γιογιο.

 

Δεν ξερω τι τον ξεμπλοκαρε γιατι αυτα τα ειχα ξαναεξηγησει 100 φορες οτι ειναι πιο ευκολο στην τουαλετα. Αλλα απο τοτε χαιρετησαμε για παντα τις πανες. Για το βραδυ δυο εβδομαδες αφου εκοψε την ημερισια του εβγαλα και την βραδυνη κι επι δυο εβδομαδες ενα βραδυ εμενε στεγνος ενα κατουριοταν μετα το εκοψε μονος του πανω που ειχα αποφασισει να του ξαναβαλω βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γεια σας!! Ειμαστε και εμεις στο καθαρισμα και εχω μπερδευτει και εγω πολυ!Ο μικρος ειναι 22 μηνων και ξεκινησαμε εδω και μια εβδομαδα περιπου τον εβαλα εκατσε στο γιογιο βεβαια απο ολες τις φορες μονο μια τα εκανε στο γιογιο! Τωρα εχω μπερδευτει του πηρα και αυτο που μπαινει στη τουαλετα και δεν ξερω που να τον βαζω στο γιογιο η στη τουαλετα? να τον βαζω και στα δυο? θα μπερδευτει... καθε ποση ωρα να τον πηγαινω? (μου ειπαν καθε μιση ωρα) και ποση ωρα να τον αφηνω να καθεται? α οταν καθεται στο γιογιο η στη τουαλετα παιζει με το μπιμπι του του λεω μην το κανεισ ετσι αστο θελει να κανει τσισα αλλα τπτ! και ολο αυτο με εχει αγχωσει και δεν θελω να το περναω στο παιδι να το πιεζω δλδ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας γεια σας!! Ειμαστε και εμεις στο καθαρισμα και εχω μπερδευτει και εγω πολυ!Ο μικρος ειναι 22 μηνων και ξεκινησαμε εδω και μια εβδομαδα περιπου τον εβαλα εκατσε στο γιογιο βεβαια απο ολες τις φορες μονο μια τα εκανε στο γιογιο! Τωρα εχω μπερδευτει του πηρα και αυτο που μπαινει στη τουαλετα και δεν ξερω που να τον βαζω στο γιογιο η στη τουαλετα? να τον βαζω και στα δυο? θα μπερδευτει... καθε ποση ωρα να τον πηγαινω? (μου ειπαν καθε μιση ωρα) και ποση ωρα να τον αφηνω να καθεται? α οταν καθεται στο γιογιο η στη τουαλετα παιζει με το μπιμπι του του λεω μην το κανεισ ετσι αστο θελει να κανει τσισα αλλα τπτ! και ολο αυτο με εχει αγχωσει και δεν θελω να το περναω στο παιδι να το πιεζω δλδ.....

 

Επειδή και γω κάπως έτσι την πάτησα θα σου πω να το πας χαλαρα. Εχετε καιρό μπροστά σας (οπως και μεις) δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Ανα μιση ώρα αν τον πας θα νευριασει νομίζω και μπορεί να βγάλει αρνητισμό. σκέψου να παίζει και να τον κόβεις κάθε μισή ώρα.

 

Οταν πάτε εσείς στο μπάνιο να του λέτε η μαμα/μπαμπας πάνε για τσισα θες να ρθεις κι συ; αν έρχεται και κάνει καλός. Αν δεν θέλει μην τον πιέζεις. Αμα πάτε εσείς θα έρχεται και ο δικός μας έρχεται πάντα που δεν ήθελε με τίποτα το γιογιο.

 

Εγω τον πάω ανα μια ώρα περίπου. Η τον ρωτάω ανα διαστηματα θες τσισα η κακα; αν πει ναι τον πάω αν δεν θέλει τον αφήνω γιατί στην αρχή τον πήγαινα είτε έλεγε ναι είτε όχι και δεν ήθελε μετά το γιογιο με τίποτα.

 

Φυσικά τις περισσότερες φορές θα λέει όχι. Εγω ν σου πω τι κάνω. αν πει όχι και ξέρω ότι έχει ώρα να κατουρήσει και έχει πιει υγρά μετά από λίγο τον πέρνω και τον πάω στο γιογιο μόνη. Συνήθως τα κάνει χωρίς παράπονα!

 

Οσο για την ώρα που τον αφήνεις τι να σου πω αν δεν τα κάνει άμεσα όσο αντέχεις; Αναλογα και το παιδί. εμείς παίζουμε, διαβάζουμε παραμύθια αλλά το χει δει και ευκαιρία να ασχολούμαστε μαζί του και όχι με την μικρή και μας πάει χωρίς να θέλει μόνο και μόνο για να παίζουμε και να λέμε παραμύθια. Τόσο που αν το ήξερα δεν θα τον μάθαινα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Marco Polo ακριβως μα ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζουμε με τα κακα. Δε ξερω τι σκεφτεται το μυαλουδακι της, το εχει παρει πολυ στραβα το θεμα και αρχισε να παρουσιαζει δυσκοιλιοτητα επειδη τα κρατουσε. Πριν λιγες μερες ουρλιαζε μια ωρα γιατι δυσκολευοταν κι εγω να την παρακαλαω για υποθετο και να μη θελει. Αυτο ειδα και απο την επομενη εβγαλα την πανα και οπου βγει. Σπαω το κεφαλι μου να βρω το "κουμπι" της για να παει στην τουαλετα μπας και ηρεμησει. Εν τω μεταξυ, τωρα που ειμαστε στη διαδικασια μαθησης, τι κανουμε με το εξω? Γιατι ΟΚ στο σπιτι της γιαγιας η της νονας να παρω το στεφανακι, αλλα στο cosmos πχ (εμπορικο) αυτο δε γινεται. Η πανα μηπως ειναι σαν πισωγυρισμα?

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα υπαρχει ενα γιογιο για εξω μικρο που μπαινει σε τσαντα εγω το αγορασα αλλα δεν μας βοηθησε καθως ηταν καθαρο ψυχολογικο οτι τα κρατουσε απο οτι φανηκε και δεν τα εκανε ποτε εκτος σπιτιου τα κακα ακομα και τωρα που εχει καθαρισει εντελως κακα εξω δεν κανει ποτε οταν γυρισει σπιτι τα κανει τα ελεγχει.

 

Σε καταλαβαινω γιατι και εμεις δεινοπαθησαμε με τα κακα ενω με τα τσισα τελειωσαμε σε μια μερα μεσα. Εγω του μιλουσα παρα πολυ για το οτι τον δυσκολευει η πανα να τα κανει ορθιος αλλα δεν με ακουγε για καιρο την ηθελε και εγω την εβαζα. Πραγματικα δεν εχω καταλαβει τι δουλεψε τελικα το γεγονος οτι τον σεβαστηκα και δεν τον πιεσα και οσο την ζητουσε την εβαζα μεχρι να ειναι ετοιμος? Η απλα καποια στιγμη απο την ταλαιπωρια του πονου το πηρε αποφαση μονος του οταν ειπα τελος η πανα? Δεν ξερω πραγματικα πως ξεμπλοκαρε.

 

Στο μυαλο του τα ειχε διαχωρισει τα κακα και τα τσισα δεν μπερδευοταν με την πανα την ζηταγε μονο για τα κακα και δεν εκανε ποτε τσισα σε αυτην. Αλλα ορθιος του δημιουργηθηκε δυσκοιλιοτητα καθαρα ψυχολογικη γιατι ειχε μαθει να τα ελεγχει και αν εβγαινε απο την ρουτινα του τα κραταγε ακομα και πανα να του εβαζα. Διαβαζοντας διαβαζοντας ελεγα οκευ οτι θελει δεν τον πιεζω μεχρι που φτασαμε στο αμην και του ειπα πανα τελος γιατι πονας ορθιος χωρις φωνες αλλα αποφασισμενη την αλλη μερα το θαυμα τελος η πανα τελος η δυσκοιλιοτητα καθε μερα στο γιογιο η τουαλετα. Εφτασε στο αμην και ο ιδιος τι να πω δεν ξερω πραγματικα. Η μανα μου που μας εβλεπε να ταλαιπωρουμαστε οικογενειακως με ξεμπλοκαρε και μενα λεγοντας μου σταματα να τους βαζεις πανα το παιδι υποφερει πρεπει να βγει απο αυτην την λογικη και τα επαιξα ολα για ολα. Ναι μεν δεν τον πιεζεις αλλα δεν τον ξεμπλοκαρεις ετσι καθως ηταν ψυχολογικο εντελως.Ο δικος μου ομως μπορουσε να τα ελεγχει ηταν τριων πια σε μικροτερο παιδακι ισως ειναι λαθος ολο αυτο. Ειναι μεγαλο πακετο παντως να τα κρατανε και να πονανε ειχαμε αρρωστησει οικογενειακως με αυτη την κατασταση, ποτε θα κανει κακα ο Μαριος εκανε δεν εκανε κλαμματα ωρες να προσπαθει μερες ολοκληρες.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κι εγω την εμπειρια μου λοιπον μπας και μου δωσετε καμια ιδεα. Η κορη μας ειναι 2μισι

Ειχαμε ξεκινησει την προσπαθεια για να καθαρισουμε απο περυσι τον Αυγουστο που ηταν λιγο πριν τα 2. Βασικα, μονη της το επελεξε, ρωτουσε συνεχεια για το γιογιο και ηθελε να τη ςδιαβαζουμε στα βιβλια για παιδακια που καθονται δστην τουαλετα για κακα και τσισα.. Μερικες φορες μαλιστα εκανε και στο γιογιο και στην τουαλετα. Ομως τον Σεπτεμβριο ξεκινησα να δουλευω και δεν το πιεσα το θεμα ειπαμε με τον ανδρα μου οτι ειναι μικρη και το αφήσαμε. Εντωμεταξυ την μικρη τα πρωινα προσεχαν εναλλαξ νταντα και γιαγια. Εκ των υστερων διαπιστωσα οτι και οι δυο την αλλαζαν στο ξαπλωτο σαν τα μωρα (ενω εγω παντοτε ορθια, απο 8 μηνων φορα πανα βρακακι) και οτι η πεθερα μου πολυ συχνα την μαλωνε "στα αστεια" του στυλ εσυ ποτε θα μαθεις να τα κανεις στην τουαλετα η στο γιογιο? (μαλλον σιχαινοταν να την αλλαζει). Δοκιμασα καποιες φορες τα απογευματα, της φορεσαμε βρακακι και της λεγαμε οταν θα θελησεις κακα η τσισα να παμε στην τουαλετα αλλά σχεδον παντοτε λερωνόταν. Έχω παρατηρήσει οτι καθεται στο γιογιό και στην τουαλετα, σκουπιζεται κανονικά χωρίς ΄0μως να κάνει κάτι.(μιμητικά το κάνει δηλαδή). Έχει γίνει τόσο χειριστική με το θέμα που όταν σφίγγεται και την ρωτάω "κάνεις κακά" μόνη της κατευθείαν απαντά "στην πάνα".Ενω περυσι έλεγε οταν εκανε κακά τώρα το έχει κόψει και αυτό. Προφανώς και έχει παρει πρέφα οτι είναι σημαντικό για μας να βγάλει την πάνα και αρνείται να μας κάνει την χάρη. Ωραία, και τώρα τι κάνουμε? Εγω τουλαχιστον της έχω πεί πολλές φορές οτι μπορεί να τα κάνει όπου θέλει, απλά θα ήταν καλύτερο το βρακάκι γιατί μεγάλωσε, έπιασαν οι ζέστες κτλ κτλ αλλά οκ, στο τέλος εσύ θα αποφασίσεις οτι θες. Θέλω να πω οτι δεν νομιζω οτι την εχω αγχωσει. Χθες λοιπον που λετε ειχα μια φαεινη ιδεα. Μου είχαν τελειώσει οι πανες και της είπα να φορέσουμε βρακάκι, να δοκιμάσουμε. Φυσικά το κατούρησε. Της είπα κι εγω λοιπόν πολύ ήρεμα και χαρούμενα εντάξει , αφού θες να φοράμε πανούλα θα ττην φοράμε. Το γιογιό και το στεφανάκι θα τα δ΄ωσουμε σε ένα άλλο παιδάκι που δεν έχει και όταν θελήσεις θα πάρουμε καινούρια. Στην αρχή έλεγε "είναι δικά μου" αλλά τελικά τα βάλαμε στην σακούλα. Το βράδυ όπως συνιθίζει όταν γυρίζουμε από βόλτα βγάζει την πάνα της και την κάνει φλάμπουρο σε όοοολο το σπίτι. Της ήρθαν κακά ξαφνικά και τα έκανε όπως αντιλαμβάνεστε στο πατωμα. Και τότε ο άνδρας μου ξαναέβαλε τοι γιογιό στο μπάνιο παίρνοντας υπόσχεση οτι εκεί θα τα ξανακάνει"(ναι καλά, γκρρρρρρ). Βεβαίως εκ των υστέρων παραδέχθηκε το λάθος του.Σκέφτηκα να τα εξαφανίσω πάλι και να μην ξαναασχοληθούμε με το θέμα μέχρις να φύγω από την δουλειά (τέλη Ιούνη). Το θέμα είναι οτι έχει πεισμώσει προφανώς και οτι έχει κάνει ζημιά και η γιαγιά μας (πρίν από λίγο καιρό που έτυχε να κάνει κακά στο σπίτι της άρχισε να λέει κάτι χαζά του στυλ "καλά δεν ντρέπεσαι να τα κάνεις σε ξένο σπίτι κτλ". Οπότε φαντάζομαι ότι όταν λείπω πιθανόν να έχει πεί και άλλα παρεμφερή. Δώστε καμιά ιδέα πλιζ

Link to comment
Share on other sites

Εμας το προβλημα μας ειναι οτι απλα δεν θελει να κανει κακα. Ουτε στην τουαλετα ουτε στην πανα. Και μια χαρα μπορει να τα ελεγχει εφοσον τα κραταει με επιτυχια! Σημερα παλι παρασταση ειχαμε, με το ζορι κρατιοταν να μην της φυγουν, εφτασε στο αμην λιγο πριν την κανω μπανιο, τσιριζε και το εβλεπα οτι υποφερει, οποτε της προτεινα να της βαλω πανα να τα κανει και ετσι ηρεμησε αλλα με πολυ αγχος και απο την πλευρα της και απο τη δικη μου. Οταν το ξεπερασουμε κι αυτο θα νιωθω λες και θα εχουμε κατακτησει τον κοσμο! Και δεν ειναι μικρη, τριων ειναι, ειναι καθαρα ψυχολογικο, καπου στραβωσε το θεμα.

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιάς και ξεμπερδέψαμε και εμείς ας πώ και εγώ την ιστορία με τα κακά-τσίσα. Όπως έχω πεί σε παλαιότερο θέμα μία μερούλα που ήμασταν σπίτι λόγω πυρετού είπα κ εγώ να τον βάλω στο παιχνίδι. Αφού τον άφησα να βρεχτεί αρκετές φορές σε σημείο που δεν του άρεσε καθόλου άρχισε να μου λέει τσίσα! Ωραίαααααα!! όπου και αν πήγαινα έπαιρνα μαζί μου μια αλλαξιά ολοκληρωμένη και μαντηλάκια εννοείται! Μα όπου και αν πήγαινα απο το σουπερ, τη καφετέρια, τη παιδική χαρά ως το περίπτερο! Τα τσίσα έγιναν παιχνίδι απο τη 2η μέρα αλλά τα κακά όχι! Είχα βαρεθεί να αλλάζω μέσα στο κόσμο λερωμένα ρούχα και πολλές φορές να πετάω και τα βρακάκια! Αν τον προλάβαινα οκ τα έκανε στη λεκάνη αν όχι πάνω του. Δεν του ξαναέβαλα μέσα στη μέρα πάνα, είχα πεισμώσει και σκεφτόμουν κιολλας μη βολευτεί ή το πάρει δεδομένο για τα κακά οτι γίνονται στη πάνα. υπήρχαν φορές που τον μάλωσα κιολλας πρέπει να πώ και περισσότερο το έκανε ο πατέρας του αυτό. Αλλά όχι του τύπου θα σου κάψω το ποπό και τέτοια. Δεν του άρεζε με τίποτα να είναι λερωμένος και του έλεγα θα σε αφήσω έτσι αν ξανακάνεις πάνω σου κακά . Ένα μεσημεράκι ο πατέρας του τον έπιασε στο φιλότιμο και μόλις έρθουν τα κακακια στο ποπό θα πάμε στη τουαλέτα όοοοοχι πάνω μας κλπ κλπ κλπ. Αυτό ήταν! απο τότε ησύχασα!μας πήρε σύνολο ένα μήνα να καθαρίσουμε με το θέμα κακά. Βέβαια το βράδυ ακόμα φοράμε πάνα μιας που πίνει πολύυυ γάλα και πολλάαα υγρά κατα τη διάρκεια της μέρας. ΄Μάλλον είναι να το πάρω απόφαση εγώ γιατί ως συνήθως ξυπνάει μέσα στη νύχτα για να κατουρήσει και μετά η πάνα είναι στεγνή. Υπάρχουν όμως και μέρες που την βρέχει. Αν τον αφήσω και βρεχτεί πάλι φαντάζομαι θα χαλαστεί και θα το κόψει. Αλλά είδομεν ας πιάσουν οι ζέστες μη πουντιάσει κιολλας....Πάντως απο οτι κατάλαβα είναι στο παιδί και πότε θα είναι έτοιμο να αποχωριστεί την πάνα. Δεν θέλουν πολύ ζόρισμα και όλα έρχονται απο μόνα τους και μετά δε τα θυμόμαστε καν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.σας παρακαλώ απαντηστε μου.ακουω συνέχεια ΄΄προσπαθω να του βγάλω την πανά΄΄και οκ αν ειναι πχ 3 η 4 το καταλαβαινω αλλα αν μιλάμε για ένα παιδι 8μηνων(ναι το έζησα και αυτο)και πάνω δεν ειναι λίγο υπερβολικό?ποιος ειναι ο λόγος που βιαζόμαστε λοιπόν;και το άλλο?λετε τον έβαλα και έκατσε μισή ώρα και τέτοια.πως το καταφερνετε?οτι και να του τάξω οτι και να του πω δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί να τον βάλω.οχι γιο γιο πάνα πάνα θέλω λέει.χειμωνα καλοκαίρι ειναι γυμνός και απο 11μηνών βγάζει συνέχεια την πάνα η το πουλάκι έξω όταν θέλει κακά φωνάζει ΄΄μόμα μόμα (μαμά μαμα) πάνα πάνα. Δεν θες αγάπη να πάμε γιο γιο?χεεχχεε γελάει..και καταληγω να του βάζω πάνα .και σπάνια να ζητήσει γιο γιο.απλα παει και κάθεται .χαρα εγω.αλλα τίποτα αυτός.εγω πιστεύω πως δεν πρέπει να πιέζουμε τα παιδια μας να κάνουν κάτι το οποίο σίγουρα δεν θα αποφύγουν αργά η γρήγορα.παντα του λέω μην ακούς τι σου λένε εσύ όταν θα εισαι έτοιμος θα την βγάλεις την πάνα και θα πηγαίνεις στην τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.σας παρακαλώ απαντηστε μου.ακουω συνέχεια ΄΄προσπαθω να του βγάλω την πανά΄΄και οκ αν ειναι πχ 3 η 4 το καταλαβαινω αλλα αν μιλάμε για ένα παιδι 8μηνων(ναι το έζησα και αυτο)και πάνω δεν ειναι λίγο υπερβολικό?ποιος ειναι ο λόγος που βιαζόμαστε λοιπόν;και το άλλο?λετε τον έβαλα και έκατσε μισή ώρα και τέτοια.πως το καταφερνετε?οτι και να του τάξω οτι και να του πω δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί να τον βάλω.οχι γιο γιο πάνα πάνα θέλω λέει.χειμωνα καλοκαίρι ειναι γυμνός και απο 11μηνών βγάζει συνέχεια την πάνα η το πουλάκι έξω όταν θέλει κακά φωνάζει ΄΄μόμα μόμα (μαμά μαμα) πάνα πάνα. Δεν θες αγάπη να πάμε γιο γιο?χεεχχεε γελάει..και καταληγω να του βάζω πάνα .και σπάνια να ζητήσει γιο γιο.απλα παει και κάθεται .χαρα εγω.αλλα τίποτα αυτός.εγω πιστεύω πως δεν πρέπει να πιέζουμε τα παιδια μας να κάνουν κάτι το οποίο σίγουρα δεν θα αποφύγουν αργά η γρήγορα.παντα του λέω μην ακούς τι σου λένε εσύ όταν θα εισαι έτοιμος θα την βγάλεις την πάνα και θα πηγαίνεις στην τουαλέτα.

Νομίζω πως το κομμάτι της σύγκρισης με τα άλλα παιδιά μας οδηγεί να τα πιέσουμε λίγο παραπάνω και επίσης οι περισσότεροι γιατροί που υποστηρίζουν οτι απο εκεί ξεκινά η αυτοεξυπηρέτηση η ανεξαρτητοποίηση. Όταν το πάρεις εσύ απόφαση τότε θα το πάρει και εκείνος και αν νιώσει έτοιμος θα την βγάλει. Έτσι μου έλεγε η εργοθεραπέυτρια. Πρέπει να του τονώσεις το ηθικό λέγοντας του πως αυτό που κάνει είναι σπουδαίο και τέτοια για να το δεί διαφορετικά. Άν του έλεγα και εγώ δεν πειράζει κάνε όπου θέλεις εσύ τα κακά σου ακόμα θα πετούσα βρακάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και ξεμπερδέψαμε και εμείς ας πώ και εγώ την ιστορία με τα κακά-τσίσα. Όπως έχω πεί σε παλαιότερο θέμα μία μερούλα που ήμασταν σπίτι λόγω πυρετού είπα κ εγώ να τον βάλω στο παιχνίδι. Αφού τον άφησα να βρεχτεί αρκετές φορές σε σημείο που δεν του άρεσε καθόλου άρχισε να μου λέει τσίσα! Ωραίαααααα!! όπου και αν πήγαινα έπαιρνα μαζί μου μια αλλαξιά ολοκληρωμένη και μαντηλάκια εννοείται! Μα όπου και αν πήγαινα απο το σουπερ, τη καφετέρια, τη παιδική χαρά ως το περίπτερο! Τα τσίσα έγιναν παιχνίδι απο τη 2η μέρα αλλά τα κακά όχι! Είχα βαρεθεί να αλλάζω μέσα στο κόσμο λερωμένα ρούχα και πολλές φορές να πετάω και τα βρακάκια! Αν τον προλάβαινα οκ τα έκανε στη λεκάνη αν όχι πάνω του. Δεν του ξαναέβαλα μέσα στη μέρα πάνα, είχα πεισμώσει και σκεφτόμουν κιολλας μη βολευτεί ή το πάρει δεδομένο για τα κακά οτι γίνονται στη πάνα. υπήρχαν φορές που τον μάλωσα κιολλας πρέπει να πώ και περισσότερο το έκανε ο πατέρας του αυτό. Αλλά όχι του τύπου θα σου κάψω το ποπό και τέτοια. Δεν του άρεζε με τίποτα να είναι λερωμένος και του έλεγα θα σε αφήσω έτσι αν ξανακάνεις πάνω σου κακά . Ένα μεσημεράκι ο πατέρας του τον έπιασε στο φιλότιμο και μόλις έρθουν τα κακακια στο ποπό θα πάμε στη τουαλέτα όοοοοχι πάνω μας κλπ κλπ κλπ. Αυτό ήταν! απο τότε ησύχασα!μας πήρε σύνολο ένα μήνα να καθαρίσουμε με το θέμα κακά. Βέβαια το βράδυ ακόμα φοράμε πάνα μιας που πίνει πολύυυ γάλα και πολλάαα υγρά κατα τη διάρκεια της μέρας. ΄Μάλλον είναι να το πάρω απόφαση εγώ γιατί ως συνήθως ξυπνάει μέσα στη νύχτα για να κατουρήσει και μετά η πάνα είναι στεγνή. Υπάρχουν όμως και μέρες που την βρέχει. Αν τον αφήσω και βρεχτεί πάλι φαντάζομαι θα χαλαστεί και θα το κόψει. Αλλά είδομεν ας πιάσουν οι ζέστες μη πουντιάσει κιολλας....Πάντως απο οτι κατάλαβα είναι στο παιδί και πότε θα είναι έτοιμο να αποχωριστεί την πάνα. Δεν θέλουν πολύ ζόρισμα και όλα έρχονται απο μόνα τους και μετά δε τα θυμόμαστε καν.

 

ασε εγω με τον μικρο δεν εχω καταφερει τιποτα ακομα αλλα για τον μεγαλο που τωρα ειναι 6 αργησαμε να βγαλουμε την νυχτερινη πανα , το καταφεραμε τον χειμωνα που περασε ακολουθωντας τις οδηγιες του παιδιατρου δηλαδη οχι υγρα 2 ωρες πριν κοιμηθει και αφου κοιμηθει τον σηκωνουμε στην 1 ωρα ,ε αυτο ηταν μεσα σε 3 μερες ειχαμε ξεμπερδεψει

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγε στο γιογιο για κακα μόνος του. Δεν ξέρω τι τον ξεμπλόκαρε. Ολες αυτές τις μέρες δεν τον πιεζα για το θέμα, δεν του φώναζα όταν τα έκανε πάνω αλλά του τόνιζα ότι πρέπει να πηγαίνει στο γιογιο. του είπα ότι τα κακακια θέλουν να βγουν και να πάνε στο γιογιο (από κάποια μανούλα εδώ μέσα το διάβασα). Τον ρώτησα που θα κάνει κακα και μου πε κάτω (στο πάτωμα). Του είπα δεν επιτρέπεται να τα κάνει κάτω ή στο βρακί του. Πρέπει να πάει στο γιογιο όπως εμείς. Και του έλεγα έναν έναν τον καθενα από το σοι. Μέχρι και την μπέμπα μας του είπα ότι θα πάει στο γιογιο. Και αυτό μια μανούλα εδώ μέσα το έλεγε πως έπιασε στο παιδάκι της.Τέλος του είπα ότι πρέπει να μάθει να πηγαίνει στο γιογιο γιατί αλλιώς δεν θα μας δέχονται στο πάρκο (λατρεμένη βόλτα) επειδή τα κανει στο πάτωμα ή στο βρακί του και λερώνει και δεν θα μας θέλουν. Ολα αυτά χωρίς φωνές αλλά με κουβέντα! Και έπιασαν!!! Να είστε καλά κορίτσια για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα! Έχω προσπαθήσει να διαβάσω όσα περισσότερα posts μπορούσα αλλά κατέληξα ότι είναι αδύνατον να βγάλω συμπέρασμα για τα δικά μου παιδιά γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, οπότε θα ζητήσω συμβουλή αναφέροντας τι γίνεται με εμάς: Έχω δίδυμα αγοράκια 2 χρονων και 11 μηνών. Ξεκινήσαμε με το γιογιό περίπου πριν δύο μήνες. Να σημειωθεί ότι είμαστε σε δύσκολη φάση, επειδή πριν τρεις μήνες έφυγε ο μπαμπάς μας για Αγγλία (για δουλειά, αφού εδώ τίποτα...) και μετακομίσαμε σε ένα σπίτι πολύ μικρότερο από το προηγούμενο και γενικώς πολύ χειρότερο.

Τους πήρα λοιπόν δύο όμορφα γιογιό και αρχίσαμε να καθόμαστε, όχι τακτικά, όποτε τους έλεγα εγώ, πάντως όχι ιδιαίτερα πρόθυμα. Βασικά κάθονται για να πάρουν το αυτοκολλητάκι μετά. Είχαμε πει από την αρχή ότι όποιος κάνει τσίσα ή κακά θα παίρνει ένα και δύο αυτοκολλητάκια αντίστοιχα. Στην πορεία βέβαια, επειδή ο ένας έκανε κάθε φορά και ο άλλος σπάνια, έπεσε το ηθικό του δεύτερου και παρουσίασε μία άρνηση, οπότε αναγκάστηκα να δίνω περισσότερα αυτοκόλλητα σε αυτόν που κάνει κάτι και ένα στον άλλο μόνο και μόνο σαν επιβράβευση που κάθησε στο γιογιό (κι ας μην έχει κάνει τίποτα).

Επιπλέον, επειδή στις αρχές για να τους κρατήσω παραπάνω και να έχουμε ένα αποτέλεσμα τους έδινα διάφορα παιχνίδια, καταλήξαμε να καθόμαστε κανα μισάωρο στο γιογιό παίζοντας, συχνά χωρίς αποτέλεσμα. Να σημειώσω πάντως ότι ο ένας από τους δύο παρουσιάζει πολύ συχνά εντελώς στεγνή πάνα για ώρες και μόλις κάθεται στο γιογιό κάνει τσίσα αμέσως. Επιχείρησα σε αυτόν να βάλω βρακάκι δύο απογεύματα, αλλά τζίφος. Έβαλα και στον άλλο για ένα απόγευμα αλλά έκανε και τσίσα και κακά και μάλιστα δεν μου το είπε καν!!! και όταν τον ρώτησα το αρνήθηκε κιόλας!(φορούσε παντελόνι και δεν το κατάλαβα αμέσως)

Τέλοσπάντων, έχω κουραστεί να τους τάζω για να πηγαίνουν στο γιογιό, άσε που όταν λένε όχι υποτίθεται ότι δεν πρέπει να τους πιέζουμε καθόλου! Είχα κατά νου να τηρούμε κάποιες ώρες που πηγάινουμε στο γιογιό για να το μάθουν, αλλά συχνά λένε όχι. Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ και έχω κουραστεί και είμαι μεταξύ τριών λύσεων:

1) το παρατάω μέχρι το καλοκαίρι, δλδ δεν τους κάνω καμία νύξη, δεν τους πηγαίνω στο γιογιό και περιμένω μήπως το ζητήσουν αυτοί από μόνοι τους (ουδέποτε μου έχουν ζητήσει να πάνε, απλά κάνουν όταν τους πηγαίνω)

2) συνεχίζω να προσπαθώ να τους βάλω 3-4 φορές την ημέρα (το κακό είναι ότι το πρωί που είμαι στη δουλειά και είναι με την κυρία που τα κρατάει δεν γίνεται τίποτα γιατί αυτής δεν της δίνουν και πολύ σημασία), και επίσης αυτό ακυρώνεται εφόσον αυτά συχνά λένε όχι και υποτίθεται ότι δεν κάνει να τα πιέζω,

3) τους βγάζω την πάνα και ό,τι γίνει.

Τι λέτε???

 

Ευχαριστώ πολύ την Marco Polo για την απάντηση. Μήπως μπορεί και κάποια άλλη παθούσα να μου δώσει μια γνώμη??? (και μετά μας τη λένε που ανοίγουμε νέα θέματα.... αφού το ποστ χάνεται...)

Link to comment
Share on other sites

Alice,εγώ ξεκίνησα προσπάθεια πέρσι που ήταν 3 και 2 μηνών.

Το γιογιό το απέρριψαν,άδικα αγόρασα 2 κιόλας.

Τους έλεγα ότι μεγάλωσαν και πρέπει να κάθονται στη λεκάνη και πήρα στεφανάκια.

Να σημειώσω πως δε λέγανε ποτέ τίποτα,τσίσα ποτέ δε μου είπανε πριν κάνουν και κακά λέγανε μόνο όταν τα κάνανε.

Τις πρώτες μέρες λοιπόν που τους φόρεσα βρακάκι τις ρωτούσα συχνα αν θέλουν να πάνε τουαλέτα και πάντα λέγανε ''όχι''.Τα κρατούσαν και δεν ήθελαν να πάνε με τίποτα.Μπορεί να λένε ότι δεν πρέπει να τα πιέζουμε,αλλά εγώ με πίεση τα κατάφερα στο τέλος(τα δικά μου παιδιά για πολλά θέματα θέλουν "ρίξιμο στα βαθειά").Δηλαδή πήρα τη μια αγκαλιά τη στιγμή που τα κρατούσε και σχεδόν έκλαιγε γιατί δεν ήθελε ούτε και πάνω της να τα κάνει αλλά ούτε και στην τουαλέτα να πάει,και την κάθισα με το ζόρι στη λεκάνη.Αυτό ήταν,τα έκανε,και μετά γελούσε και πανηγύριζε που τα κατάφερε.Προφανώς για κάποιο λόγο φοβόταν την πρώτη φορά.Η ίδια μέθοδος είχε αποτέλεσμα και στην αδερφή της.

 

Με τα κακά η μεγάλη συνεργάστηκε γρήγορα αλλά η μικρή για πολυ καιρό τα έκανε στην πάνα.Δεν άντεχα άλλο,της έβαζα πάνα για τον ύπνο,τη ρωτούσα αν θέλει να κάνει,μου έλεγε όχι και σε ένα λεπτό τε έκανε πάνω της.Την έβαζα να καθίσει στη λεκάνη και δεν έκανε ποτέ.Έτσι ένα μεσημέρι που τα έκανε συνήθως της έβαλα ένα υπόθετο.Παραδόξως ακόμα και μισή ώρα μετα δεν έκανε τίποτα.Όταν ξύπνησε της είπα''θέλεις να κάνεις κακά;'' και μου είπε ναι.Δεν έκανε και πολλά,τα υγρά του υπόθετου έβγαλε αλλά πανηγύρισε την επιτυχία της.Άρα και πάλι φοβόταν την πρώτη φορά.

 

Μήπως δεν πολυβολεύονται στο γιογιο και θα προτιμούσαν στη λεκάνη;

Στη θέση σου θα ακολουθούσα την πρώτη σου επιλογή.Θα το άφηνα για λίγο και θα προσπαθούσα μέσα στο καλοκαίρι,ούτως η άλλως από τη στιγμή που θα γίνει η αρχή δεν χρειάζονται και πολλές μέρες για να παγιωθεί η νέα κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! να, αυτό ήθελα βασικά, να ακούσω και εμπειρίες από μητέρες που τα παιδιά τους έβγαλαν την πάνα περίπου στην ηλικία των δικών μου. Όντως είναι καλύτερο που έκανα πίσω (για εμένα εννοώ, γιατί ήταν πολύ ψυχοφθόρο να αγωνιώ κάθε μέρα αν θα πάνε στο γιογιο και να προσπαθω να παγιώσω ένα πρόγραμμα - αυτό το τελευταίο ήταν αδύνατο). Εξακολουθούν να πηγαίνουν σχεδόν από μόνοι τους 1-2 φορές την ημέρα, ο ένας κάνει ο άλλος δεν κάνει απλά πηγαίνει μάλλον για να παίξει.... Για να δούμε τι θα δούμε.... Από τη στιγμή που τους έβαλες βρακάκι πόσο καιρό πήρε για να τα λένε πριν τα κάνουν και να πηγάινουν μόνες τους??? δεν εννοώ χωρίς ατυχήματα, αυτό καταλαβαίνω ότι συνεχίζεται για πολύ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τους έβαλες βρακάκι πόσο καιρό πήρε για να τα λένε πριν τα κάνουν και να πηγάινουν μόνες τους??? δεν εννοώ χωρίς ατυχήματα, αυτό καταλαβαίνω ότι συνεχίζεται για πολύ!!!)

 

Τίποτα,αφού κατάφερα να τις καθίσω στη λεκάνη και να κάνουν,τις επόμενες φορές μου λέγανε.Φυσικά χρησιμοποιούσα κι εγώ τα αυτοκόλλητα και δούλευαν πολύ.Τα ατυχήματα ήταν λίγα και στην αρχή,μάλλον γιατί ξεχνιόντουσαν παίζοντας και μετά... δεν πρόφταιναν...

Τον πρώτο καιρό όταν βγαίναμε από το σπίτι για βόλτα ψώνια κλπ τους φορούσα πάνα.Κάποια στιγμή μόνες τους μου ζήτησαν να κάνουν παρά το ότι φορούσαν πάνα και τις πήγαινα κάπου απόμερα.Έτσι δεν τους ξαναφόρεσα και έξω.

 

Ωστόσο τη βραδυνή δεν την έχουμε κόψει ακόμη,δεν έχω καν προσπαθήσει ακόμη αφ'ενός γιατί πάντα το πρωί η πάνα τους είναι γεμάτη και αφ'ετέρου επειδή αν τυχόν τις ξυπνήσεις την έβαψες,γίνεται χαλασμός...,οπότε δεν ξέρω πότε θα το προσπαθήσω και πως,μάλλον όταν καλοκαιριάσει για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! Θέλω και εγώ την βοηθειά σας. έχω 2 κορούλες. η πρώτη με πολύ κόπο έκοψε την πάνα στα 2.5(κάναμε περίπου 2 μήνες να την κόψει). η μικρούλα μου ειναι 20 μηνών, σκέφτομουν να την ξεκινήσω σιγά σιγά τώρα που καλοκαιριάζει αλλα το μωρό δεν μιλάει ακομα. μονο μαμά μπαμπά και 3-4 ακόμα λεξούλες. συνεννοούμαστε με νοήματα. και δεν ξέρω πως να το κάνω τώρα με την πάνα. λέτε να περιμένω πρώτα να μιλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...