Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Μα δεν είναι πιεστικό κ αγχωτικό αυτό; εγω κ όταν τον βάζω στο γιογιό δεν του λέω να κάνει τσίσα, του λέω να κάτσει κ να περιμένει μέχρι να έρθουν. δηλαδή θα έπρεπε να του λέω να κάνει; 

 

Νομίζω ότι πάλι δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να πετύχουμε. πρέπει να μάθει να κάνει τσίσα όταν του λέω για να μην κάνει σε άσχετη στιγμή; γιατί νόμιζα ότι πρέπει εγω να προβλέπω ποτέ είναι πιθανό να κάνει, να τον βάζω να κάτσει κ να εύχομαι να κάνει τότε πριν βαρεθεί κ σηκωθεί. 


Όλοι οι άνθρωποι όταν θελουμε τουαλέτα αισθανόμαστε κάτι συγκεκριμένο, το σώμα μας δηλαδή δίνει ένα συγκεκριμένο σημάδι, το οποίο νιώθουμε και πάμε στην λεκάνη. Και τα παιδιά το αισθάνονται, αλλά όσο φοράνε πάνα δεν υπάρχει ανάγκη να κάνουν κάτι συγκεκριμένο, έτσι κι αλλοιώς ως μωρά δεν είναι ικανά να κάνουν την σύνδεση.

 

Αυτη η σύνδεση είναι ο σκοπός της εκπαίδευσης τουαλέτας, να νιωσει το σημάδι του σώματος, να καταλάβει ότι σημαίνει ότι θέλει τσίσα/κακά και να μάθει ότι τότε πρέπει να πάει στο γιογιό / στην λεκάνη.

 

Ολα όσα αναφέρεις είναι τρόποι με τους οποίους μπορεί να επιτευχθεί ο παραπάνω στόχος. Εγώ τους εφάρμοσα όλους, δηλαδή και ειχα το νου μου να τα πηγαίνω σε ώρες που ήξερα ότι στάνταρ θα ήθελαν (πχ μετά από ύπνο ή μετά από πολλές ώρες στεγνά), και τα πήγαινα τις πρώτες μέρες πολύ συχνά κι ας μην έκαναν πάντα και τους θυμιζα 100 φορές την ημερα «Σου θυμίζω ότι δεν φοράς πάνα, όταν νιώσεις στην κοιλιτσα ότι θέλεις τσίσα ή κακά πρέπει να μου το πεις να πάμε στο γιογιό» και όταν τα έβλεπα ότι χοροπηδούσανε, κρατιοντουσαν κλπ τα πήγαινα χωρίς πολλά - πολλά στο γιογιό.

 

Κατι άλλο που θυμήθηκα και ισως σε βοηθήσει είναι ότι αρκετές φορές δούλευε το να δίνω  «κλειστές» επιλογες, του τύπου «Πρέπει να πάμε για τσίσα, προτιμάς στο γιογιό ή στην λεκάνη; Να πάμε το γιογιό δίπλα στα παιχνίδια ή να βγούμε στην βεράντα;  Πάμε να δείξουμε στον μπαμπά πως κάνεις  τσίσα ή να κάνεις μόνος/μόνη σου και να πάρουμε τηλέφωνο την γιαγιά να της το πούμε;», κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Deena είπε:

 

Κατι άλλο που θυμήθηκα και ισως σε βοηθήσει είναι ότι αρκετές φορές δούλευε το να δίνω  «κλειστές» επιλογες, του τύπου «Πρέπει να πάμε για τσίσα, προτιμάς στο γιογιό ή στην λεκάνη; Να πάμε το γιογιό δίπλα στα παιχνίδια ή να βγούμε στην βεράντα;  Πάμε να δείξουμε στον μπαμπά πως κάνεις  τσίσα ή να κάνεις μόνος/μόνη σου και να πάρουμε τηλέφωνο την γιαγιά να της το πούμε;», κάπως έτσι.

Ακριβως ετσι. Ομως εγω ειχα προσεξει οτι οταν επαιρνα τηλ πχ τη γιαγια να το πω σαν κατορθωμα,αυτοματως τα εκανε πανω του. Οποτε το σταματησα και το περνουσα αδιαφορα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να κάθεται με τις ώρες και πολλές φορές τη μέρα, δε θα δυσαναχετίσει;

Θα βαρεθεί και δεν θα θέλει να ξανακατσει! 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Δοκίμασα μετά τη βόλτα (3 ώρες από τα τσίσα που σας είπα ότι έκανε κατα τύχη στο γιογιό κ ενώ είχε μεσολαβήσει κ άλλο γιογιό χωρισ αποτέλεσμα κ στο αυτοκίνητο έμεινε στεγνός παρα την πάνα), δεν ήθελε να κάτσει στο γιογιό κ τον πήρα στο μπάνιο, τον έβαλα στη λεκάνη, κοιτούσε τα ζωάκια του μπάνιου, έκανα λίγο τσσσσσσς κ έκανε!! 

 

δεν ήξερα όμως ότι πρέπει να τους λέμε να κάνουν τσίσα. νόμιζα ότι αυτό τα αγχώνει. 

 

όλα λάθος τα είχα καταλάβει τελικά. 

Ελπίζω να πείστηκες πως είναι έτοιμος οργανικά αφού κρατιέται και ελέγχει πότε θα κάνει και που! 

 

Καθοδήγηση χρειάζονται τα παιδια στο ζήτημα κατά την γνώμη μου! Δεν είναι ζήτημα που το αφήνω πάνω στο παιδί  για να μην το καταπιεσω,  το καθοδηγώ με υπομονή βήμα βήμα, με επαναλήψεις, με ατυχήματα με επιτυχίες, με ξανά ατυχήματα μέχρι να του γίνει βιωμα/συνηθεια η νέα πραγματικότητα, τα νέα δεδομένα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν ήξερα όμως ότι πρέπει να τους λέμε να κάνουν τσίσα. νόμιζα ότι αυτό τα αγχώνει. 

Δεν θα τον καθισεις στη λεκανη και θα του πεις "Λοιπον τωρα κανε τσισα". Πηγαινοντας ομως στην τουαλετα ή στο γιογιο θα του πεις "παμε μηπως θελει το σωμα σου τσισα". Ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα :wink:

Παντως, απ'οτι φαινεται μαλλον προτιμαει την λεκανη οποτε σκεψου να παρεις ενα καθισματακι αλλα προσεξε (επειδη την πατησα) μην παρεις με μαλακο στεφανακι που εχει χειρολαβες αλλα ενα σταθερο που παταει με αντιολισθητικα στην λεκανη ή με σκαλιτσα.

Ορθιος να σου πω την αληθεια δεν εκανε ποτε, δυσκολευεται ακομη και τωρα να μην λερωθει αλλα δεν το θεωρω αναγκαιο οποτε δεν του το προτεινω. Ακομη κι εξω αν ειμαστε, θα παει στα χορταρακια, θα κατεβασει τα ρουχα, θα βαλει τα χερια στο εδαφος (ή σε κατι να στηριχτει αν υπαρχει πχ συρματοπλεγμα ή πεζουλι) συνεχιζοντας να παταει τις πατουσες (οχι γονατα δηλαδη) και θα κατουρησει ετσι χωρις να λερωθει :-D

 

Παντως, μια χαρα τα πατε, καθε μερα και καλυτερα θα ειναι αλλα αν ερθει μια μερα που σου φαινεται χειροτερη μην απογοητευτεις, οι επομενες θα ειναι ακομη καλυτερες :)

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα βαρεθεί και δεν θα θέλει να ξανακατσει! 

Όντως κ δεν είναι κ λειτουργικό γιατί αυτό που είχα καταλάβει στην αρχή ότι πρέπει κάθε μισή ή μια ώρα να τον βάζουμε στο γιογιό μέχρι να κάνει, μου ακουγόταν πολύ δεσμευτικό για το πρόγραμμα. 

 

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Παντως, μια χαρα τα πατε, καθε μερα και καλυτερα θα ειναι αλλα αν ερθει μια μερα που σου φαινεται χειροτερη μην απογοητευτεις, οι επομενες θα ειναι ακομη καλυτερες 

Δεν νομίζω ότι πάμε καλά. χθες το απόγευμα έκανε τσίσα σε έναν ξένο κήπο που παίζουμε κρυφτό, ευτυχώς έλειπαν οι άνθρωποι κ δεν γίναμε ρεζίλι, κ μετά πάλι κλείστηκε στο δωμάτιο. το πρωί με στεγνή πάνα τον κράτησα 3-4 λεπτά στη λεκάνη κ δεν έκανε κ μετά από πέντε λεπτά πλημμύρα στο πάτωμα. ένα βήμα μπρος δέκα βήματα πίσω πάμε. αν δεν καταφέρνω ούτε το πρώτο κατούρημα να πετύχω, δεν ξέρω γιατί προσπαθώ κ παλεύω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καθοδήγηση χρειάζονται τα παιδια στο ζήτημα κατά την γνώμη μου! Δεν είναι ζήτημα που το αφήνω πάνω στο παιδί  για να μην το καταπιεσω,  το καθοδηγώ με υπομονή βήμα βήμα, με επαναλήψεις, με ατυχήματα με επιτυχίες, με ξανά ατυχήματα μέχρι να του γίνει βιωμα/συνηθεια η νέα πραγματικότητα, τα νέα δεδομένα. 

 

Αν μπορεί να το δει κανεις έτσι αισιόδοξα σίγουρα μπορεί να το διαχειριστεί με αυτοπεποίθηση. εγω το βλέπω σαν ένα μεγάλο βάρος, σαν κάτι πολύ πιεστικό κ αγχωτικό κ που εναποθέτει μεγάλες προσδοκίες στα παιδιά κ μου δημιουργεί τύψεις, πέρα από το άγχος μήπως δεν τα καταφέρω. οπότε μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να το χειριστώ κ το ότι ο άντρας κ είχε αγχωθεί από την παιδίατρο που είχε πει να μην πιέζουμε τα παιδιά, μου δημιουργεί ένα επιπρόσθετο άγχος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αν μπορεί να το δει κανεις έτσι αισιόδοξα σίγουρα μπορεί να το διαχειριστεί με αυτοπεποίθηση. εγω το βλέπω σαν ένα μεγάλο βάρος, σαν κάτι πολύ πιεστικό κ αγχωτικό κ που εναποθέτει μεγάλες προσδοκίες στα παιδιά κ μου δημιουργεί τύψεις, πέρα από το άγχος μήπως δεν τα καταφέρω. οπότε μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να το χειριστώ κ το ότι ο άντρας κ είχε αγχωθεί από την παιδίατρο που είχε πει να μην πιέζουμε τα παιδιά, μου δημιουργεί ένα επιπρόσθετο άγχος. 

Εγώ πάντως από τις περιγραφές σου, δεν έχω καταλάβει να καταπιέζεται το παιδί. Εσύ βλέπω να καταπιέζεσαι και σε λίγο να καταρρέεις αν συνεχίσεις έτσι. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι η μετάβαση από πάνα σε τουαλέτα θα μπορούσε να προκαλέσει τέτοιο στρες στον γονιό. Είμαι πλέον βέβαιη ότι αυτό το εισπράττει το παιδί και ή το αγχώνεις ή δοκιμάζει τα όρια σου όπως πάντα τα παιδιά μας κάνουν. Νομίζω ότι ενδόμυχα "θες " να αποτύχει για να γυρίσεις στην πάνα και να ηρεμήσεις εσύ. Πρέπει να χαλαρώσεις. Να του θυμίζεις συχνά ότι μπορεί να θέλει τσίσα ή κακά, να τον βάζεις εσύ όταν έχει περάσει λίγη ώρα και να μην σε πιάνει πανικός στα ατυχήματα. Να λες απλά, αχ ξεχάστηκες έ? Θυμίσου σε παρακαλώ να μου το πεις την επόμενη φορά. Και μην διαβάζεις τίποτε άλλο πάνω στο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ πάντως από τις περιγραφές σου, δεν έχω καταλάβει να καταπιέζεται το παιδί. Εσύ βλέπω να καταπιέζεσαι και σε λίγο να καταρρέεις αν συνεχίσεις έτσι. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι η μετάβαση από πάνα σε τουαλέτα θα μπορούσε να προκαλέσει τέτοιο στρες στον γονιό. Είμαι πλέον βέβαιη ότι αυτό το εισπράττει το παιδί και ή το αγχώνεις ή δοκιμάζει τα όρια σου όπως πάντα τα παιδιά μας κάνουν. Νομίζω ότι ενδόμυχα "θες " να αποτύχει για να γυρίσεις στην πάνα και να ηρεμήσεις εσύ. Πρέπει να χαλαρώσεις. Να του θυμίζεις συχνά ότι μπορεί να θέλει τσίσα ή κακά, να τον βάζεις εσύ όταν έχει περάσει λίγη ώρα και να μην σε πιάνει πανικός στα ατυχήματα. Να λες απλά, αχ ξεχάστηκες έ? Θυμίσου σε παρακαλώ να μου το πεις την επόμενη φορά. Και μην διαβάζεις τίποτε άλλο πάνω στο θέμα!

όχι δεν θέλω να γυρίσει στην πάνα, να τελειώσει η εκπαίδευση θέλω. 

 

εμενα μου κάνει εντύπωση να σας βλέπω έτσι θετικές κ χαρούμενες. με τόσα παιδιά που αργούν να βγάλουν την πάνα δεν φοβηθήκατε ποτέ ότι δεν θα τα καταφέρετε; σίγουρα βέβαια η ωριμότητα των παιδιών σας παίζει ρόλο. 

 

αν δεν διάβαζα θα τα έκανα όλα λάθος κ θα φτάναμε στο επόμενο καλοκαίρι κ μετά θα πήγαινε σχολείο. 

 

εδώ δεν μιλάμε για 1-2 ατυχήματα τη μέρα. μιλάμε για 1-2 επιτυχίες τη μέρα. 

 

Τωρα μετά τη βόλτα πάλι τον έβαλα στη λεκάνη κ τίποτα. ελπίζω να τα καταφέρουμε μετά το φρούτο. δεν αντέχεται αυτό το πράγμα. και πάλι δεν ξέρω αν το κάνω σωστά. στη λεκάνη πόση ώρα θα τον αφήνω; δυο τρία λεπτά; ή μέχρι να κάνει; για το πάτωμα μήπως πρέπει να το πω ότι δεν πρέπει να κάνει στο πάτωμα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μήπως πρέπει να το πω ότι δεν πρέπει να κάνει στο πάτωμα; 

Eννοειται οτι θα του δειξεις οτι δεν ειναι το σωστο μερος. Τι του εχεις πει οσες φορες εκανε στο πατωμα; Εγω του ελεγα "Αχ εφυγαν στο πατωμα...Δεν πειραζει, την επομενη φορα θα προσπαθησεις να τα βαλεις στο γιογιο" ή "Ξεχαστηκες; Την επομενη φορα προσπαθησε να ακουσεις καλυτερα το σωμα σου για να προλαβεις να πας στο γιογιο"

 

Παντως και οι 1-2 επιτυχιες την ημερα μια χαρα ειναι για αρχη.

 

Just now, Έσπερος είπε:

όχι δεν θέλω να γυρίσει στην πάνα, να τελειώσει η εκπαίδευση θέλω. 

Ολοι ετσι θελαμε...ποιος θελει να εχει συνεχεια τον νου του να υπενθυμιζει στο παιδι να παει στο γιογιο ή να καθαριζει συνεχωε τσισα απο το πατωμα; Απλα δεν το παιρναμε τοσο βαρια οσο εσυ. Προσπαθησε να μεινεις ορθια, σε παρακαλω :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

όχι δεν θέλω να γυρίσει στην πάνα, να τελειώσει η εκπαίδευση θέλω. 

 

εμενα μου κάνει εντύπωση να σας βλέπω έτσι θετικές κ χαρούμενες. με τόσα παιδιά που αργούν να βγάλουν την πάνα δεν φοβηθήκατε ποτέ ότι δεν θα τα καταφέρετε; σίγουρα βέβαια η ωριμότητα των παιδιών σας παίζει ρόλο. 

 

αν δεν διάβαζα θα τα έκανα όλα λάθος κ θα φτάναμε στο επόμενο καλοκαίρι κ μετά θα πήγαινε σχολείο. 

 

εδώ δεν μιλάμε για 1-2 ατυχήματα τη μέρα. μιλάμε για 1-2 επιτυχίες τη μέρα. 

 

Τωρα μετά τη βόλτα πάλι τον έβαλα στη λεκάνη κ τίποτα. ελπίζω να τα καταφέρουμε μετά το φρούτο. δεν αντέχεται αυτό το πράγμα. και πάλι δεν ξέρω αν το κάνω σωστά. στη λεκάνη πόση ώρα θα τον αφήνω; δυο τρία λεπτά; ή μέχρι να κάνει; για το πάτωμα μήπως πρέπει να το πω ότι δεν πρέπει να κάνει στο πάτωμα; 

Δεν του έχεις πει ότι δεν τα κάνουμε στο πάτωμα? Τι λες όταν του φεύγουν?

Εγώ ήμουν χαρούμενη και θετική (παρότι ως άνθρωπος είμαι το εντελώς αντίθετο..), διότι το έβλεπα ως κάτι θετικό το ότι κόβουμε την πάνα. Με βοήθησε πολύ και η νταντά μας που μου έστελνε μηνύματα στη δουλειά "ο μικρός τα πηγαίνει πολύ καλά και χαίρεται πολύ που μεγαλώνει και πηγαίνει στην τουαλέτα :)". Για να το δει ο μικρός σου θετικά, πρέπει να το δεις εσύ πρώτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Δεν του έχεις πει ότι δεν τα κάνουμε στο πάτωμα? Τι λες όταν του φεύγουν?

Εγώ ήμουν χαρούμενη και θετική (παρότι ως άνθρωπος είμαι το εντελώς αντίθετο..), διότι το έβλεπα ως κάτι θετικό το ότι κόβουμε την πάνα. Με βοήθησε πολύ και η νταντά μας που μου έστελνε μηνύματα στη δουλειά "ο μικρός τα πηγαίνει πολύ καλά και χαίρεται πολύ που μεγαλώνει και πηγαίνει στην τουαλέτα :)". Για να το δει ο μικρός σου θετικά, πρέπει να το δεις εσύ πρώτα!

Λέμε απλα ότι επόμενη φορά να μας πει για να πάμε στο γιογιό. δεν θυμάμαι αν έχουμε πει ρητά ότι δεν είναι σωστό να κάνουμε στο πάτωμα. ο άντρας μου σίγουρα δεν το έχει πει κ μάλιστα όταν κάνει γελάει κ του λέει μπράβο!!!! κ μετά λέει την επόμενη φορά να μας τα πει κλπ. σίγουρα δεν έχω δείξει δυσαρέσκεια γιατί έχω διαβάσει ότι τα παιδιά τα απογοητεύει αυτό κ τα αγχώνει. μήπως να του πω όταν θέλει τσίσα να περιμένει μέχρι να τον πάω στην τουαλέτα; δεν ακούγεται πολύ σωστό κ αυτό όμως. τι διαδικασία κ αυτή. λες το ένα, φοβάσαι μήπως είναι αγχωτικό. λες το άλλο, φοβάσαι μήπως περνάς το αντίθετο μήνυμα. μπράβο σας που το βλέπετε τόσο θετικά. εγω σκέφτομαι μόνο το ενδεχόμενο της αποτυχίας, δεν έχω σκεφτεί τη μελλοντική θετική πλευρά, μόνο σαν κάτι που πρέπει να κάνω τώρα κ μάλιστα σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ ατυχήματα έχουμε και εμείς ακόμη. Το πρωί ξύπνησε με στεγνή πάνα και του λέω πα΄με για τσίσα. Σε λίγο μου λέει. Περνάνε 5 λεπτά, τον πάω, πάω να βγάλω την πάνα, καυτή από τσίσα! Παιδάκι μου του λέω δεν σου είπα να πάμε και μου είπες σε λίγο? Ωχ ναι.. ήταν η απάντηση!:-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μήπως να του πω όταν θέλει τσίσα να περιμένει μέχρι να τον πάω στην τουαλέτα; δεν ακούγεται πολύ σωστό κ αυτό όμως.

Τι λαθος ακους σε αυτο δηλαδη; Πες του,οταν θελεις τσισα δεν θα τα κανεις πανω σου,θα πηγαινεις στην τουαλετα (ειτε μονος ειτε να στο λεει). 
πολυ τα σκεφτεσαι ολα,ενω ειναι απλα. Αντιμετωπισε τον σαν ανθρωπο με λογικη και οχι σαν μωρο που δεν καταλαβαινει, και θα απλοποιηθουν ολα. Οπως θα μιλουσες στον αντρα σου,μιλα και σε εκεινον. 
επισης λες παραπανω πως ειμαστε θετικες με τοσα παιδια που αργουν να βγαλουν την πανα. Και;; Τι εγινε;; Ολα γινονται στο τελος. 
στην κορη μου ξεκινησα μετα τα τρια την προσπαθεια,γιατι ειχα νεογεννητο και δεν ασχοληθηκα. Και ηταν μαλλον πολυ ετοιμη,γιατι δεν θυμαμαι καν ατυχηματα. Μονο ενα δυο βραδινα,οταν εβγαλε την βραδινη πανα γυρω στα τριαμιση. Αργα ηταν,το ξερω. Και τι εγινε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Λέμε απλα ότι επόμενη φορά να μας πει για να πάμε στο γιογιό. δεν θυμάμαι αν έχουμε πει ρητά ότι δεν είναι σωστό να κάνουμε στο πάτωμα. ο άντρας μου σίγουρα δεν το έχει πει κ μάλιστα όταν κάνει γελάει κ του λέει μπράβο!!!! κ μετά λέει την επόμενη φορά να μας τα πει κλπ. σίγουρα δεν έχω δείξει δυσαρέσκεια γιατί έχω διαβάσει ότι τα παιδιά τα απογοητεύει αυτό κ τα αγχώνει. μήπως να του πω όταν θέλει τσίσα να περιμένει μέχρι να τον πάω στην τουαλέτα; δεν ακούγεται πολύ σωστό κ αυτό όμως. τι διαδικασία κ αυτή. λες το ένα, φοβάσαι μήπως είναι αγχωτικό. λες το άλλο, φοβάσαι μήπως περνάς το αντίθετο μήνυμα. μπράβο σας που το βλέπετε τόσο θετικά. εγω σκέφτομαι μόνο το ενδεχόμενο της αποτυχίας, δεν έχω σκεφτεί τη μελλοντική θετική πλευρά, μόνο σαν κάτι που πρέπει να κάνω τώρα κ μάλιστα σωστά. 

Αν το παιδί τα κάνει στο πάτωμα και ο μπαμπάς χαίρεται και το επιβραβεύει πως περιμένετε να καταλάβει ότι το γιογιό είναι το σωστό και το πάτωμα λάθος; Αλήθεια σε όλη αυτή τη διαδικασία δεν κάνετε διάλογο με το παιδί; Δε λέω να το τρελάνετε στο μπλα μπλα αλλά δε συζητάτε; Απλά τον βάζετε στο γιογιό χωρίς εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 για το πάτωμα μήπως πρέπει να το πω ότι δεν πρέπει να κάνει στο πάτωμα; 

Το έχω ξαναπεί, ώρες ώρες νομίζω ότι είσαι τρολ :( Δηλαδή δεν λέτε στο παιδί κάθε μα κάθε φορά "είπαμε τσίσα και κακά πια κάνουμε στην τουαλέτα, δεν πρέπει στο πάτωμα. Δεν πειράζει, την άλλη φορά θα τα καταφέρουμε ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ". Μιλάς σοβαρά ;;;; 

Just now, Έσπερος είπε:

Λέμε απλα ότι επόμενη φορά να μας πει για να πάμε στο γιογιό. δεν θυμάμαι αν έχουμε πει ρητά ότι δεν είναι σωστό να κάνουμε στο πάτωμα. ο άντρας μου σίγουρα δεν το έχει πει κ μάλιστα όταν κάνει γελάει κ του λέει μπράβο!!!! κ μετά λέει την επόμενη φορά να μας τα πει κλπ. σίγουρα δεν έχω δείξει δυσαρέσκεια γιατί έχω διαβάσει ότι τα παιδιά τα απογοητεύει αυτό κ τα αγχώνει. μήπως να του πω όταν θέλει τσίσα να περιμένει μέχρι να τον πάω στην τουαλέτα; δεν ακούγεται πολύ σωστό κ αυτό όμως. τι διαδικασία κ αυτή. λες το ένα, φοβάσαι μήπως είναι αγχωτικό. λες το άλλο, φοβάσαι μήπως περνάς το αντίθετο μήνυμα. μπράβο σας που το βλέπετε τόσο θετικά. εγω σκέφτομαι μόνο το ενδεχόμενο της αποτυχίας, δεν έχω σκεφτεί τη μελλοντική θετική πλευρά, μόνο σαν κάτι που πρέπει να κάνω τώρα κ μάλιστα σωστά. 

 

Eντάξει, δεν υπάρχετε :shock: Λέτε μπράβο στο παιδί που κατουράει στο πάτωμα γιατί έχετε διαβάσει να μην το απογοητεύσετε;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Το έχω ξαναπεί, ώρες ώρες νομίζω ότι είσαι τρολ :( Δηλαδή δεν λέτε στο παιδί κάθε μα κάθε φορά "είπαμε τσίσα και κακά πια κάνουμε στην τουαλέτα, δεν πρέπει στο πάτωμα. Δεν πειράζει, την άλλη φορά θα τα καταφέρουμε ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ". Μιλάς σοβαρά ;;;; 

Λέμε την επόμενη φορά στην τουαλέτα, δεν έχουμε πει όμως ότι είναι κακό ή λάθος να τα κάνει στο πάτωμα. δεν το είπαμε δλδ με τον τόνο που λεμε πχ ότι δεν ανοιγοκλείνουν το ψυγείο ή δεν ακουμπάμε τον αναμμένο φούρνο. γενικά έχω διαβάσει ότι δεν πρέπει να δείχνουμε απογοήτευση ή ενοχές. 

 

Just now, Anna3011 είπε:

Αλήθεια σε όλη αυτή τη διαδικασία δεν κάνετε διάλογο με το παιδί

έχουμε διαβάσει το βιβλίο για τον Τιμο κ το γιογιό κ έχουμε πει ότι δεν φοράμε πάνα αλλλα βρακάκι κλπ. Όταν τα συζητάμε είναι πολύ ενθουσιασμένος για όσα λέμε. 

 

Just now, irin είπε:

Τι λαθος ακους σε αυτο δηλαδη; Πες του,οταν θελεις τσισα δεν θα τα κανεις πανω σου,θα πηγαινεις στην τουαλετα (ειτε μονος ειτε να στο λεει). 

γιατί φοβάμαι μήπως τα κρατήσει πολύ κ πάθει κάτι. τώρα πχ δεν έχει κάνει από τις 9.30-10, δεν θυμάμαι τι ώρα ακριβώς κατουρηθηκε. τα κρατάει σίγουρα αλλά κ δυο φορές τον πήγα στη λεκάνη κ τώρα είναι πάνω από ένα τέταρτο στο γιογιό, του κάνω τσσσσσσς κ δεν κάνει τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

γιατί φοβάμαι μήπως τα κρατήσει πολύ κ πάθει κάτι. τώρα πχ δεν έχει κάνει από τις 9.30-10, δεν θυμάμαι τι ώρα ακριβώς κατουρηθηκε. τα κρατάει σίγουρα αλλά κ δυο φορές τον πήγα στη λεκάνη κ τώρα είναι πάνω από ένα τέταρτο στο γιογιό, του κάνω τσσσσσσς κ δεν κάνει τίποτα. 

Τσσσ κάνουμε στο σκύλο, και αυτό παίζεται. Στα παιδιά μιλάμε. Και 6 μηνών να είναι, μιλάμε. Λέμε "ήρθαμε στην τουαλέτα για να κάνουμε τσίσα".

Εντάξει, δεν το πιστεύω ότι το γράφω αυτό σε ενήλικα και μάλιστα καθηγήτρια. Σίγουρα δεν κάνεις πλάκα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Τσσσ κάνουμε στο σκύλο, και αυτό παίζεται. Στα παιδιά μιλάμε. Και 6 μηνών να είναι, μιλάμε. Λέμε "ήρθαμε στην τουαλέτα για να κάνουμε τσίσα".

Εντάξει, δεν το πιστεύω ότι το γράφω αυτό σε ενήλικα και μάλιστα καθηγήτρια. Σίγουρα δεν κάνεις πλάκα;

Όχι δεν κάνω πλάκα. όλα αυτά που διαβάζω εδώ μου είναι τελείως ανήκουστα. ότι λέμε κάνε τσίσα κ κάνει κ τετοια. γενικά είχα την εντύπωση ότι ακολουθείται αλκή προσέγγιση τώρα γιατί η πίεση κ ο εξαναγκασμός βλάπτει. τέλος πάντων. Δεν αμφισβητώ την εμπειρία, θα δώσω μια ευκαιρία σε αυτή τη μέθοδο που είναι βέβαια τελείως διαφορετική από το τι φανταζόμασταν ότι θα κάναμε με την τουαλέτα. απλώς είχα στο μυαλό μ ότι θα είχα 1,5 μήνα μπροστά, δεν το δούλεψα όσο έπρεπε, τώρα έχω 15 μέρες οπότε αναγκαστικά θα βιαστώ. τουλάχιστο μετά από τόση ώρα έκανε τσίσα στο γιογιό. δεν είναι κ κατόρθωμα αλλά αυτή τη στιγμή έχω μεγάλη ανάγκη από μια επιτυχία. κανονικά κάπου τώρα πρέπει να κάνει κ κακά, ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι δεν κάνω πλάκα. όλα αυτά που διαβάζω εδώ μου είναι τελείως ανήκουστα. ότι λέμε κάνε τσίσα κ κάνει κ τετοια. γενικά είχα την εντύπωση ότι ακολουθείται αλκή προσέγγιση τώρα γιατί η πίεση κ ο εξαναγκασμός βλάπτει. τέλος πάντων. Δεν αμφισβητώ την εμπειρία, θα δώσω μια ευκαιρία σε αυτή τη μέθοδο που είναι βέβαια τελείως διαφορετική από το τι φανταζόμασταν ότι θα κάναμε με την τουαλέτα. απλώς είχα στο μυαλό μ ότι θα είχα 1,5 μήνα μπροστά, δεν το δούλεψα όσο έπρεπε, τώρα έχω 15 μέρες οπότε αναγκαστικά θα βιαστώ. τουλάχιστο μετά από τόση ώρα έκανε τσίσα στο γιογιό. δεν είναι κ κατόρθωμα αλλά αυτή τη στιγμή έχω μεγάλη ανάγκη από μια επιτυχία. κανονικά κάπου τώρα πρέπει να κάνει κ κακά, ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα. 

Δεν εχεις δεκαπεντε μερες. Εχεις απεριοριστο χρονο. Δεν τελειωνει τιποτα οταν τελειωσει η αδεια σου. Και η κοπελα θα συνεχισει την ιδια προσπαθεια. Και ειμαι σιγουρη οτι θα παει καλυτερα! Εξαλλου ειναι πολυ λιγες ωρες μαζι της,οποτε ειναι το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Aν δε βγάλεις από το κεφάλι σου το 15 μέρες, δε θα δεις πρόοδο. Αν η γυναίκα που έχεις σου δείνει δείγματα ότι δεν ξέρει να βοηθήσει σε εκπαίδευση ή ότι δεν μπορεί να σφουγγαρίσει ένα ατύχημα, χρειάζεσαι απαραιτήτως άλλη babysitter. Δε χρειάζεται κανένα πτυχίο, να έχει μεγαλώσει ένα παιδί ή να έχει ξανεργαστεί ως babysitter χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εξακολουθείς να μιλάς για πίεση και εξαναγκασμό και πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τί φαντάζεσαι ότι μπορεί να συμβαίνει στα σπίτια της πλειοψηφίας των οικογενειών όταν κάνουν εκπαίδευση τουαλέτας. Πιστεύεις ότι η πίεση και ο εξαναγκασμός εξαρτώνται μόνο από το τί θα πεις? Ο τρόπος, το κλίμα μέσα στην οικογένεια κλπ δεν παίζουν ρόλο? 

Ο καθένας μάλλον έχει διαφορετική άποψη για το τι θεωρεί πίεση. Εγω πίεση θεωρώ να λες σε ένα παιδί ότι κάτι για το οποίο δεν φταίει ήταν λάθος, οπως επισησ κ

να του λες ότι πρέπει να κάνει τσίσα την ώρα που κρίνεις εσυ. Εγω βέβαια πίεση για μένα θεωρώ κ το να πρέπει να κάνω κάτι σωστά ή να μην κάνω ζημιές γιατί είμαι απρόσεχτη κ τσαπατσουλα. Στον άντρα μου δεν μπορώ να αλλάξω απόψεις. Δεν μ αρέσει που λέει μπράβο αλλά εκείνος θεωρεί ότι προλαμβάνει το άγχος κ τις ενοχές με αυτόν τον τρόπο. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 δε βγάλεις από το κεφάλι σου το 15 μέρες, δε θα δεις πρόοδο. Αν η γυναίκα που έχεις σου δείνει δείγματα ότι δεν ξέρει να βοηθήσει σε εκπαίδευση ή ότι δεν μπορεί να σφουγγαρίσει ένα ατύχημα, χρειάζεσαι απαραιτήτως άλλη babysitter. Δε χρειάζεται κανένα πτυχίο, να έχει μεγαλώσει ένα παιδί ή να έχει ξανεργαστεί ως babysitter χρειάζεται.

Εδω δεν μπορώ να βοηθήσω εγω που είμαι μαμά του, θα ρίξω την ευθύνη στην νταντά; προφανώς κ ξέρει να σφουγγαρίσει, δεν γίνεται όμως να της παραδώσω ένα παιδί που δεν κάνει ποτέ τσίσα στο γιογιό κ να της πω να το μάθει. άλλο να της πω ότι στα 2-3 κατουρήματα που θα χρειαστούν την ώρα που είναι εκεί μπορεί να προκύψει ένα ατύχημα μια στις τόσες ή έστω κ κάθε μερα, άλλο να της πω ότι το παιδί κάθεται ώρες στο γιογιό κ τελικά τα κάνει στο πάτωμα. θα νομίσει ότι την κοροϊδεύω. πολύ μεγάλη ευθύνη αυτή να τη φόρτωσω σε κάποιον. Απ ο,τι καταλαβαίνω δεν γίνεται να έχω την προσδοκία σε 15 μέρες να μου πει ότι θέλει τσίσα. αυτό το έχω ξεγράψει. αν δεν τα καταφέρνει να κάνει τις ώρες που θα τον πηγαινουμε, το πρωί θα φοράει πάνα κ ας μας πάρει μετά μήνες. 

 

Τελικα ξαναέκανε τσίσα μετά από 15 λεπτά, φυσικά δεν τον πρόλαβα. κ μετά από λίγο κλείστηκε στο δωμάτιο να κάνει κακά. Το ήξερα ότι γι αυτό κλείστηκε αλλά δεν είπα τίποτε γιατί φοβήθηκα μήπως τα κρατήσει. από τις 2-3 φορές τη μέρα που έκανε με την πάνα πήγαμε στη μια κ καπως σφιχτά κ ανησυχώ. το ξέρω ότι είναι λάθος βέβαια που δεν τον πήγα στη λεκάνη. αυτό που κλείστηκε βέβαια δείχνει ότι είναι έτοιμος, έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρει ότι ήθελε κακα, οποτε εσύ χρειάζεται να παρέμβεις μόνο στο που. Έπρεπε να τον πας τουαλετα. Όταν πάτε για τσισα δ θα τον κρατάς πολύ ώρα, ουτε θα αρχίζεις παιχνίδια με φούσκες. Αλλα αν θελει κακα ισως εκεί να χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόνο. Τουλ ο γιος μου ηθελε, κ μαλιστα 1-2μ αφού βγάλαμε την πανα αρχισε να θελει να κάθεται μόνος στην τουαλετα για τα κακα, του παίρνει ώρα, κ φωνάζει όταν τελειωσει. Δ με ηθελε εκει

Εσύ που είσαι μαμα νομίζεις ότι δ μπορεις να βοηθήσεις, ενώ περίμενες σε δυο μέρες να ζητάει από μόνος γιογιό ενώ φορουσε πανα 18ωρες την ημέρα,κ ενώ κάνει τσίσα στο πατωμα κ λέτε μπραβο, κ τον αφήνεις να απομονωθεί στο δωματιο να κάνει κακα. Συν ότι για σένα αυτή η διαδικασία είναι βάρος, πίεση κ αγχος. Μια νταντά με εμπειρία ισα ισα, ισως κ να σας βοηθήσει σε αυτην την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...