Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

αφού καλοκαίρι βολεύει. αν δεν γίνει μέχρι τέλος σεπτεμβρίου πάμε για Μάιο. με πίεση όμως γιατί θα πάει σχολείο μετά.

To τελικό βήμα για να πάμε σε βρακί μόνιμα δεν το έκανα με κανένα παιδί καλοκαίρι. Αν το βλέπεις ότι είναι έτοιμο Νοέμβρη ή Μάρτη θα το καθυστερείς; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

To τελικό βήμα για να πάμε σε βρακί μόνιμα δεν το έκανα με κανένα παιδί καλοκαίρι. Αν το βλέπεις ότι είναι έτοιμο Νοέμβρη ή Μάρτη θα το καθυστερείς; 

Αν είναι έτοιμο σημαίνει ότι δεν βρέχει χάλια ούτε πλένεις 100 φόρμες τη μέρα. εδώ τον αφήνω ξεβράκωτο μπας κ δω να ετοιμάζεται και προλάβω χωρίς να ασχολούμαστε με το βρακι. Μακάρι να είναι έτοιμος και τα Χριστούγεννα, δεν με νοιάζει. Αρκεί να είναι έτοιμος να γίνει χωρίς να αγχώνομαι αν πιέζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τι μπορώ να κάνω για να κάνει τσίσα στο γιογιο όμως; δεν μπορεί μετά από δυο ώρες να κάθεται τόση ώρα και να μην κάνει. 

Είκοσι λεπτά? Μήπως το πήρε σαν παιχνίδι?

 

Τοση ώρα δεν καθομασταν! Όταν έβλεπα πως κατουριεται δηλ είχε περάσει πολύ ώρα και άρχισε να χοροπηδά χωρίς ερωτήσεις τον έπαιρνα(έλα να δούμε το μπλε νερο- έλα να γεμίσουμε την τουαλετα- έλα να κάνεις τσισα και μετά να παίζουμε στο νιπτήρα κτλ)και πηγαίναμε τουαλετα στην λεκάνη όρθιος με το σκαμπο. Του κατέβαζα τα ρούχα και περίμενα εκεί μαζί του. Ούτε ένα λεπτό διαδικασία+ πλύσιμο χεριων! Αν δεν έκανε ξανά μετά από λίγη ώρα μέσα. Δεν μπορώ να φανταστώ να περνούσαμε τόσες ώρες για κακά και τσισα στο μπάνιο! Θα τα χα παιξει!

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

δεν είμαι σίγουρη για την προσέγγισή μου δεν θα καταφέρω κάτι. 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς την προσέγγιση σου! 

 

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν ζητάει πάνα να μην του βάζω; αν λέω ότι ήρθε η ώρα για γιογιό κ δίνω κίνητρο κ δεν πηγαίνει, τι να λέω; 

Κι εγώ δεν έβαλα ξανά πάνα μέσα στην μέρα. Απ ότι βλέπω όλα τα παιδιά την ζηταν (αυτή ξέρουν, αυτή εμπιστεύονται!:lol:). Μου ειχε πει και ο δικός μου, του είχα απαντησει κάτι του στυλ "είσαι σίγουρος ότι την χρειαζεσαι? Αφού πας τουαλέτα μια χαρά σαν την μαμά! Είσαι καθαρός κ στεγνός!" Μετά από λίγες μερες δεν ήθελε ούτε βραδυνή να βαλει. 

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Αν είναι έτοιμο σημαίνει ότι δεν βρέχει χάλια ούτε πλένεις 100 φόρμες τη μέρα

Αυτό που λες δεν ισχύει! Ή μάλλον ισχύει για παιδιά μεγαλύτερα και πολύ πολύ  συνειδητοποιημενα στο θέμα! 

 

Μου δίνεις την εντύπωση πως επειδή δεν θες να τον πιέσεις δεν έχεις ξεκαθαρη θέση στο ζήτημα, δεν έχεις τακτική, το αφήνεις πάνω του και το παιδί δεν ξέρει πως να χειριστεί το ζήτημα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Είκοσι λεπτά? Μήπως το πήρε σαν παιχνίδι?

 

Τοση ώρα δεν καθομασταν! Όταν έβλεπα πως κατουριεται δηλ είχε περάσει πολύ ώρα και άρχισε να χοροπηδά χωρίς ερωτήσεις τον έπαιρνα(έλα να δούμε το μπλε νερο- έλα να γεμίσουμε την τουαλετα- έλα να κάνεις τσισα και μετά να παίζουμε στο νιπτήρα κτλ)και πηγαίναμε τουαλετα στην λεκάνη όρθιος με το σκαμπο. Του κατέβαζα τα ρούχα και περίμενα εκεί μαζί του. Ούτε ένα λεπτό διαδικασία+ πλύσιμο χεριων! Αν δεν έκανε ξανά μετά από λίγη ώρα μέσα. Δεν μπορώ να φανταστώ να περνούσαμε τόσες ώρες για κακά και τσισα στο μπάνιο! 

Κι εγω νομίζω ότι το έκανε παιχνίδι. βέβαια κάποιες φορές που σηκωνόταν γρήγορα, του έλεγα να κάτσει κ άλλο, μήπως τον μπέρδεψε αυτό; Όταν ξεκινήσει κάτι δεν το αφήνει. Δηλαδή μπορεί να κάτσει, να πάρει μια στοίβα βιβλία κ να τα διαβάσει όλα. δεν σταματάει αν δεν τα διαβάσει κ δεν τα τακτοποιήσει εκεί που θέλει. Οπότε κάθεται όσο κρατάει η δραστηριότητα που ξεκίνησε. δεν αποσπάται εύκολα. μόνο για φαγητό ή για βόλτα διακόπτει κάτι. δεν είμαστε στο μπάνιο όμως, στο σαλόνι. γι αυτό είμαι επιφυλακτική κ για το μπάνιο γιατί δεν μπορώ να φανταστώ να είμαι τόση ώρα εκεί. 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς την προσέγγιση σου! 

Μα ούτε εγω έχω καταλάβει. γιατί φανταζόμουν ότι αν κατουρηθεί εκατό φορές κάποια στιγμή θα το πει. εγω μόνο τετοια προσέγγιση μπορώ να διαχειριστώ, οτιδήποτε άλλο μου φαίνεται πολύ αγχωτικό γιατί δεν ξέρω αν είναι σωστό (πχ όλα αυτά που αναφέρετε νόμιζα ότι δεν πρέπει να τα λέμε) ή πιεστικό (επίσης όλα αυτά που λέτε μου ακούγονται πολύ πιεστικά κ νόμιζα ότι αυτά είναι που κάνουν τα παιδάκια να αντιδρούν κ να αργούν). τελικά τι είναι αυτό που ωθεί σε καθυστερήσεις αν δεν είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι έχω μία εντύπωση ότι κάτι διαπραγματεύεσαι αλλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι; Τι κίνητρο; Παρακολουθείς το παιδί; Έστω για όταν πάει να ενεργηθεί, που είναι πιο προφανές; Έχεις μία ρουτίνα, του να κάτσει στο γιογιό λίγο μετά που έχει φάει ή πιει ή αν έχει αρκετή ώρα να πάει; Το πας αποφασιστικά ή περιμένεις να σου πει αυτό κάτι; Έχει καταλάβει ότι αλλάξατε ρουτίνα και το γιογιό είναι για να να κάνουμε την ανάγκη μας ή απλά νομίζει ότι η ρουτίνα είναι το κατούρημα στο πάτωμα και το σφουγγάρισμα και σε άσχετες φάσεις παίζουμε στο γιογιό; 

Just now, Έσπερος είπε:

φανταζόμουν ότι αν κατουρηθεί εκατό φορές κάποια στιγμή θα το πει. εγω μόνο τετοια προσέγγιση μπορώ να διαχειριστώ

Αυτό είναι η προσέγγιση που ξεκινάμε σε μωρά, με στόχο να καταλάβουν πότε βρέχονται ή λερώνονται και να ειδοποιήσουν πριν. Αυτό σε εσάς παρήλθε προ πολλού, διαχειρίζεσαι λάθος πράγμα. Δεν έχεις μωρό 7-8 μηνών που μαθαίνει το σώμα του, έχεις νήπιο που πρέπει να αλλάξει ρουτίνα. Δεν ξέρω τι έχεις διαβάσει, αλλά μιλάς για τεχνική elimination communication και δεν αφορά εσάς πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

λέτε μου ακούγονται πολύ πιεστικά κ νόμιζα ότι αυτά είναι που κάνουν τα παιδάκια να αντιδρούν κ να αργούν). τελικά τι είναι αυτό που ωθεί σε καθυστερήσεις αν δεν είναι αυτά

Πάντως οι συμβουλές που έχεις λάβει προερχονται από μαμαδες που τα παιδάκια τους δεν καθυστέρησαν υπερβολικά να λάβουν το μήνυμα και να κόψουν την πάνα εφόσον ήταν ετοιμα οργανικά. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2020 at 5:50 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Τη μέθοδο ότι αν βραχεί θα το καταλάβει κ θα το ζητήσει! αυτό δεν μου είπατε; υποτίθεται ότι θα είμαστε stand by, γι αυτό επιλέγω ώρες της μέρας που βολεύουν. Δεν είμαστε όμως κ όλη μέρα από πάνω του, είναι ώρες που πάμε βόλτα, τα περισσότερα πρωινά είμαστε στη θάλασσα, άλλες ώρες τρώμε... άρα μένουν λίγες ώρες τη μέρα για βρακάκι. 

 

Δεν κάθεται στο γιογιό αν δεν θέλει, του το προτείνω. 

 

 


Τώρα πρόσεξα καλύτερα αυτή την ανάρτηση. Εξακολουθείς να του βάζεις πάνα κάποιες ώρες; Δεν γίνεται μία με την πάνα μία χωρίς, αν θες να κάνεις εκπαίδευση πρέπει η πάνα να φύγει από το πλάνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δυο φορές έχει κάνει στο γιογιό κ μια μισή που τον πήγα όταν είχε ξεκινήσει. 

Εγώ πάντως αυτά θα έβλεπα σαν επιτυχία.Θα συνέχιζα την εκπαίδευση και λογικά σταδιακά θα αυξάνονται οι φορές που θα κάνει στο γιογιό και θα μειώνονται τα ατυχηματα.Αλλα χωρίς καθόλου πάνα την ημέρα, ακόμη και εξω, ξεκινάς με μικρές βόλτες κοντά στο σπίτι και με πολλές αλλάξεις αν βγείτε μεγάλη βόλτα (την οποία να σου πω την αλήθεια απέφευγα μέχρι να κάνει πιο τακτικά στο γιογιό).

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:


Τώρα πρόσεξα καλύτερα αυτή την ανάρτηση. Εξακολουθείς να του βάζεις πάνα κάποιες ώρες; Δεν γίνεται μία με την πάνα μία χωρίς, αν θες να κάνεις εκπαίδευση πρέπει η πάνα να φύγει από το πλάνο. 

Έχεις δίκιο! Ούτε εγώ το είχα προσέξει.

@Έσπερος στη θάλασσα είστε με πάνα? Γιατί? Και να έχει ατύχημα στη θάλασσα ή στην άμμο τι έγινε? Ίσα ίσα που αν ζητήσει πάνα για τσίσα, τον πας στη θάλασσα και του λες "ελεύθερα"! Όταν τρώτε γιατί πάνα? Άρα ουσιαστικά είναι με πάνα, με κάποια διαλείμματα που φοράει βρακάκι. Άρα το παιδί δεν έχει καταλάβει ότι την βγάλατε. Οπότε λογικό να την ζητάει για να κάνει την ανάγκη του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Έχει καταλάβει ότι αλλάξατε ρουτίνα και το γιογιό είναι για να να κάνουμε την ανάγκη μας ή απλά νομίζει ότι η ρουτίνα είναι το κατούρημα στο πάτωμα και το σφουγγάρισμα και σε άσχετες φάσεις παίζουμε στο γιογιό; 

ΝομιΩ ότι το περιγράφεις ακριβώς όπως είναι. Καλύτερα δεν θα μπορούσα να το περιγράψω. Τι να κάνω όμως για να το καταλάβει; έχουμε διαβάσει βιβλίο, έχουμε πει εκατό φορές ότι την επόμενη θα φωνάξουμε τη μαμά ή τον μπαμπά να πάμε στο γιογιό, ότι τα μεγάλα παιδάκια κάνουν στο γιογιό, έχουμε δείξει πώς θα αδειάζουμε τα κακά στη λεκάνη, ότι τα τσίσα κάνουν μια λιμνούλα, τι είναι κ από πού βγαίνουν, δεν μένει κάτι άλλο. εκτός αν θεωρήσω ότι το παιδί μου είναι τελείως χαζό. 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πάντως οι συμβουλές που έχεις λάβει προερχονται από μαμαδες που τα παιδάκια τους δεν καθυστέρησαν υπερβολικά να λάβουν το μήνυμα και να κόψουν την πάνα εφόσον ήταν ετοιμα οργανικά. 

να δεν αμφιβάλλω, γι αυτό μου κάνει εντύπωση. ο ανιψιός μου πχ κατέληξε να τη βγάλει μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών όταν ήταν σχεδον 4 κ λέγανε ότι τον πίεσαν κ άργησε. 

Just now, Deena είπε:


Τώρα πρόσεξα καλύτερα αυτή την ανάρτηση. Εξακολουθείς να του βάζεις πάνα κάποιες ώρες; Δεν γίνεται μία με την πάνα μία χωρίς, αν θες να κάνεις εκπαίδευση πρέπει η πάνα να φύγει από το πλάνο. 

στην αρχή του έβαζα πάνα στη βόλτα κ όταν καθόμαστε για να φάμε γιατί την ώρα του φαγητού αποκλείεται να πει ότι θέλει κ να σηκωθεί κ το βράδυ τρώμε στη βεράντα όλοι μαζί κ παίζει κ υποτίθεται χαλαρώνουμε όποτε τον αφήνω γιατί τότε συνήθως κάνει κ κακά κ φοβάμαι μην τα κρατήσει. επίσης αν ζητήσει πάνα του βάζω. η αλήθεια είναι ότι δεν είπα σαφώς ότι δεν ξανά φοράμε πάνα γιατί μου φαίνεται πολύ απότομη προσέγγιση. 

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εγώ πάντως αυτά θα έβλεπα σαν επιτυχία.Θα συνέχιζα την εκπαίδευση και λογικά σταδιακά θα αυξάνονται οι φορές που θα κάνει στο γιογιό και θα μειώνονται τα ατυχηματα.Αλλα χωρίς καθόλου πάνα την ημέρα, ακόμη και εξω, ξεκινάς με μικρές βόλτες κοντά στο σπίτι και με πολλές αλλάξεις αν βγείτε μεγάλη βόλτα (την οποία να σου πω την αλήθεια απέφευγα μέχρι να κάνει πιο τακτικά στο γιογιό).

Το θέμα είναι ότι οι μικρές βόλτες είναι απλώς γύρω γύρω στο συγκρότημα που μένουμε, που βγαίνω απλώς με το κινητό, περπατάμε κανένα σαρανταλεπτο, αναλόγως τι θα πετύχουμε από κόσμο να μιλήσουμε. δεν έχει κάπου αλλού να πάμε με τα πόδια, αλλιώς θέλει αυτοκίνητο που δεν μπορώ να τον βάλω χωρίς πάνα. κρίμα είναι καλοκαιριάτικα να μην πηγαίνει πουθενά το παιδάκι. βέβαια σε καμία βδομάδα προβλέπω ότι θα γίνουμε Παρος κ Πόρος οπότε δεν θα πηγαίνουμε αλλού κ ίσως δεν χρειάζεται να αγχώνομαι για το αυτοκίνητο. 

Just now, Yovanna είπε:

Έχεις δίκιο! Ούτε εγώ το είχα προσέξει.

@Έσπερος στη θάλασσα είστε με πάνα? Γιατί? Και να έχει ατύχημα στη θάλασσα ή στην άμμο τι έγινε? Ίσα ίσα που αν ζητήσει πάνα για τσίσα, τον πας στη θάλασσα και του λες "ελεύθερα"! Όταν τρώτε γιατί πάνα? Άρα ουσιαστικά είναι με πάνα, με κάποια διαλείμματα που φοράει βρακάκι. Άρα το παιδί δεν έχει καταλάβει ότι την βγάλατε. Οπότε λογικό να την ζητάει για να κάνει την ανάγκη του. 

στη θαλασσσα φοράει πάνα μόνο στο αυτοκίνητο. στην παραλία είναι με το μαγιό κ έχει κάνει τσίσα κάποιες φορές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά θεωρώ αδύνατη την εκπαίδευση χωρίς να βγει τελείως η πάνα και για να απαντήσω σε προηγούμενο ερώτημα σου, όσα παιδιά ξέρω να έχουν καθυστερήσει πολύ είναι όσα οι γονείς παλεύανε να το πάνε σιγά-σιγά με ημίμετρα.

 

Ετσι όπως το λες, καταλαβαίνω ότι πάνω από 3-4 ώρες την ημερα το παιδί δεν μένει χωρίς πάνα, δεν γίνεται έτσι...

 

Στο αυτοκίνητο βάλε σελτεδακι στο κάθισμα και πάρε πολλές αλλαξιές, τι τρομερό μπορεί να συμβεί και να κατουρηθεί πάνω του;

 

Εχοντας βγάλει τελείως την πάνα από τη πλάνο, είναι πιο εύκολο να χτίσεις μια νέα ρουτίνα για το παιδί.

 

Επίσης, πρέπει να εκμεταλλευθεις τις ώρες που σίγουρα θα θέλει, όπως το πρωί και το μεσημέρι μετά τον ύπνο και να χτίσεις μια νέα ρουτίνα επιλέγοντας κάποιες στάνταρ στιγμές που θα τον πηγαίνεις είτε στο γιογιό είτε στην λεκάνη.

 

Θα πρότεινα για αρχή μετά το πρωινό ξύπνημα (πριν το γάλα), πριν το μεσημεριανό γεύμα, πριν και μετά τον μεσημεριανό ύπνο, πριν και μετά την βόλτα, πριν το βραδυνο φαγητό, πριν το βραδυνό ύπνο. Την υπόλοιπη μέρα αν σε στρεσάρει μην τον πας από μόνη σου, αλλά θύμιζε το συνεχώς, ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ!
 

Εγω παιχνίδια, αυτοκόλλητα, βιβλία κλπ στην τουαλέτα δεν πήρα ποτέ, άντε να άνοιγα καμία βρύση να την ακούνε. 1’ το πολύ και να δεν κάνανε τέλος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

στην αρχή του έβαζα πάνα στη βόλτα κ όταν καθόμαστε για να φάμε γιατί την ώρα του φαγητού αποκλείεται να πει ότι θέλει κ να σηκωθεί κ το βράδυ τρώμε στη βεράντα όλοι μαζί κ παίζει κ υποτίθεται χαλαρώνουμε όποτε τον αφήνω γιατί τότε συνήθως κάνει κ κακά κ φοβάμαι μην τα κρατήσει. επίσης αν ζητήσει πάνα του βάζω. η αλήθεια είναι ότι δεν είπα σαφώς ότι δεν ξανά φοράμε πάνα γιατί μου φαίνεται πολύ απότομη προσέγγιση

Προσωπικά, δεν βλέπω ότι είναι αποτομη προσέγγιση αλλά βοηθάει το παιδί να αντιληφθεί την νέα αρχη, τι πρέπει να κάνει, να συνειδητοποιησει οτι είναι μονοδρομος και να πάρει την απόφαση να αρχίσει να χρησιμοποιήσει το γιογιό. Η συνέπεια θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντική σε αυτή τη φάση. Αν η πάνα μια μπαίνει μια βγαίνει τότε γιατί το παιδί να προσπαθήσει να αλλάξει την καθημερινότητα του; Θα προτιμησει την ασφάλεια της συνήθειας και θα αρνείται το γιογιό. Εγώ πιστεύω πως αν το πάρετε κι εσεις απόφαση ότι είναι μονόδρομος να βγει η πάνα και να κατουριουνται όλα για λίγο καιρο, παραμεριζοντας για λίγο την άνεση μιας χαλαρωτικής βραδυας ή ενός ξεγνοιαστου γεύματος ή την ανησυχία μην κατουρησει το κάθισμα του αυτοκινήτου (μπορείς να βάλεις ένα σελτεδακι στη χειρότερη) τότε θα ξεκαθαριστεί και στο παιδί τι αναμένεται από αυτό να κάνει. Θα σου έλεγα να μην χάσεις την ευκαιρια. Σίγουρα όταν βγαίνει η πάνα είναι ξεβολεμα και για τον γονιό αλλά σκεφτείτε το πολύ καλά αν το αναβάλλετε γιατί θα χαθεί ένα σημαντικό παράθυρο και όσο μεγαλώνει(ειδικά σε ένα χρόνο) μπορεί να δυσκολευτεί και λόγω ψυχολογικων ανασφαλειων και να είναι ακόμη πιο δύσκολη η μετάβαση στο γιογιό. Είστε σε καλή ηλικία και αν συνεχίσετε με συνέπεια και σταθερότητα πιστεύω ότι μέχρι τον Σεπτέμβριο θα είστε τελειωμένοι αρκεί να το πάρετε απόφαση εσείς πρώτα, για να μπορέσει να το πάρει και το παιδι :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Προσωπικά θεωρώ αδύνατη την εκπαίδευση χωρίς να βγει τελείως η πάνα και για να απαντήσω σε προηγούμενο ερώτημα σου, όσα παιδιά ξέρω να έχουν καθυστερήσει πολύ είναι όσα οι γονείς παλεύανε να το πάνε σιγά-σιγά με ημίμετρα.

 

Ετσι όπως το λες, καταλαβαίνω ότι πάνω από 3-4 ώρες την ημερα το παιδί δεν μένει χωρίς πάνα, δεν γίνεται έτσι...

 

Στο αυτοκίνητο βάλε σελτεδακι στο κάθισμα και πάρε πολλές αλλαξιές, τι τρομερό μπορεί να συμβεί και να κατουρηθεί πάνω του;

 

Εχοντας βγάλει τελείως την πάνα από τη πλάνο, είναι πιο εύκολο να χτίσεις μια νέα ρουτίνα για το παιδί.

 

Επίσης, πρέπει να εκμεταλλευθεις τις ώρες που σίγουρα θα θέλει, όπως το πρωί και το μεσημέρι μετά τον ύπνο και να χτίσεις μια νέα ρουτίνα επιλέγοντας κάποιες στάνταρ στιγμές που θα τον πηγαίνεις είτε στο γιογιό είτε στην λεκάνη.

 

Θα πρότεινα για αρχή μετά το πρωινό ξύπνημα (πριν το γάλα), πριν το μεσημεριανό γεύμα, πριν και μετά τον μεσημεριανό ύπνο, πριν και μετά την βόλτα, πριν το βραδυνο φαγητό, πριν το βραδυνό ύπνο. Την υπόλοιπη μέρα αν σε στρεσάρει μην τον πας από μόνη σου, αλλά θύμιζε το συνεχώς, ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ!
 

Εγω παιχνίδια, αυτοκόλλητα, βιβλία κλπ στην τουαλέτα δεν πήρα ποτέ, άντε να άνοιγα καμία βρύση να την ακούνε. 1’ το πολύ και να δεν κάνανε τέλος.

 

 

Έτσι πρέπει να αλλάξω όλη τη ρουτίνα. Ειδικά τα ξύπνημα τα. τώρα ξυπνάει, του δίνουμε γάλα στο κρεβατι γιατί το πίνει με το που ξυπνήσει, μετά παίζει πολλή ώρα στο κρεβάτι, ούτε πανά δεν αλλάζουμε αν δεν είναι πολύ γεμάτη, είναι πολύς καιρός που έχει συνηθίσει έτσι. πριν τους ύπνους είναι ολόκληρη δθαφιξασθα να πάμε στο ξρεβατι, δεν θέλει να αφήσει την παρέα, αν καθυστερώ κ με το γιογιό δεν θα κοιμάται ποτέ. κ μετά τον μεσημεριανό ύπνο που τον ξυπνάω με το ζόρι, πρέπει να φάει γιατί κοιμάται πιο αργά, ξυπνάει πιο αργά κ καταλήγει να φάει μεσημεριανό στις 4 ενώ φρούτο έχει φάει στις 11, δεν μπορώ πάλι να καθυστερήσω. γι αυτό είπα να αφήσω αυτό το κατούρημα που γίνεται με το ξύπνημα, που είναι εκτός ελέγχου συνήθως, κ να βγάζω την πάνα τις άλλες ώρες.

 

Οσους έχω ακούσει να άργησαν λενε ότι πίεσαν κ γι αυτό έγινε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι νόμιζα ότι αυτά δεν πρέπει να τα λέμε γιατί είναι αγχωτικά.

 

Φαίνεται ότι αν δεν είμαι σίγουρη για την προσέγγισή μου δεν θα καταφέρω κάτι. 

 

Τι μπορώ να κάνω για να κάνει τσίσα στο γιογιο όμως; δεν μπορεί μετά από δυο ώρες να κάθεται τόση ώρα και να μην κάνει. 

Τι να σου πω, ισως εγω ειμαι αναίσθητη, αλλα δ μου ακούγονται αγχωτικα

Ούτε βλέπω να άφησαν τραύματα στα παιδιά μου

Αν δ εισαι αποφασισμένη, για το αν θες να κάνετε σοβαρή προσπάθεια, κ δ αποφασίσεις την προσέγγιση πως θα γινει; 

Μην περιμένεις να ξυπνήσει αύριο κ να σου πει:μαμα σήμερα δ θελω πανα, θα πάω στο γιογιό. Είναι κτ που δ το ξέρει, κ δ νομιζω οτι του έχετε δώσει να καταλαβει κ πραγματικά τι γινεται

Ειναι λιγο πως κ με το φαι. Ένα παιδί που δ τρωει, δ κάθεσαι να το ζορίσεις 2ωρες.μετα από μισή ωρίτσα σταματάς κ προσπαθείς αργοτερα

Στο γιογιό θέλει λιγότερο χρονο

Οι βόλτες εκεί γύρω είναι μια χαρά για τώρα. Κ υποσεντονα μια χρήσης παντού μαζί σας πλέον, όπως είχατε τις πανες

Οποτε η θα το πας έτσι χαλαρά, μήπως του έρθει από μόνο του, η θα τον πιέσεις του χρονου; :?:

Link to comment
Share on other sites

Λετε δηλαδή ότι σε 15 μέρες θα προλάβουμε; δύσκολο κου φαίνεται. μετά αναλαμβάνει η νταντά όποτε τα πρωινά θα φοράει πάνα. γι αυτό νομίζω ότι το σιγά σιγά είναι μονόδρομος. κ είναι κ το μόνο που μας ταιριάζει. όσο έχω υπομονή να σφουγγαρίζω κ να πλένω βρακιά θα τον αφήνω έτσι κ ο,τι γίνει μέχρι να πάει νήπιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Έτσι πρέπει να αλλάξω όλη τη ρουτίνα. Ειδικά τα ξύπνημα τα. τώρα ξυπνάει, του δίνουμε γάλα στο κρεβατι γιατί το πίνει με το που ξυπνήσει, μετά παίζει πολλή ώρα στο κρεβάτι, ούτε ξανά δεν αλλάζουμε αν δεν είναι πολύ γεμάτη, είναι πολύς καιρός που έχει συνηθίσει έτσι. πριν τους ύπνους είναι ολόκληρη δθαφιξασθα να πάμε στο ξρεβατι, δεν θέλει να αφήσει την παρέα, αν καθυστερώ κ με το γιογιό δεν θα κοιμάται ποτέ. κ μετά τον μεσημεριανό ύπνο που τον ξυπνάω με το ζόρι, πρέπει να φάει γιατί κοιμάται πιο αργά, ξυπνάει πιο αργά κ καταλήγει να φάει μεσημεριανό στις 4 ενώ φρούτο έχει φάει στις 11, δεν μπορώ πάλι να καθυστερήσω. γι αυτό είπα να αφήσω αυτό το κατούρημα που γίνεται με το ξύπνημα, που είναι εκτός ελέγχου συνήθως, κ να βγάζω την πάνα τις άλλες ώρες.

 

Οσους έχω ακούσει να άργησαν λενε ότι πίεσαν κ γι αυτό έγινε. 


Μα πως περιμένεις εσυ να μην αλλάξεις τίποτα και το παιδί να αλλάξει μια συνήθεια 2,5 χρόνων;
 

Κοιτα...με πάνα σχεδόν όλο το πρωινό, πάνα πριν και μετά τον μεσημεριανό ύπνο, πάνα στην βόλτα κλπ δεν γίνεται δουλειά. Το παιδί φοράει εσώρουχο και νομίζει ότι είναι πάνα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο γιογιό πόση ώρα να τον αφήνω; γιατί αν δώσω κίνητρο δεν θα το σταματήσει μετά εκτός αν είναι κίνητρο ελεγχόμενο από εμένα οχ σαπουνόφουσκες ή ένα δυο παραμύθια. κ δεν στενοχωριέται αν τον σηκώσω; δεν είναι σαν να λέω ότι απέτυχε; μέχρι τώρα έκανα το αντίθετο, μόλις σηκωνόταν του έλεγα να καθίσει ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

Όσο θέλει να κάθεται τον αφήνεις. Προσωπικά τον άφηνα κάνα μισάωρο μόλις ξυπνήσει και μετα του έλεγα να πάει στο γιογιο. Αλλά αν χρειαζεται, ναι, θα αλλάξεις ολη την ρουτινα. Κι αν πιστεύεις  ότι θα του πέσει  "βαρύ" μπορείς να κάνεις ένα πίνακα με εικόνες που δείχνουν τι θα κάνετε από το πρωί μέχρι το βραδυ (συμπεριλαμβανομένου  και του γιογιό). Η νταντά γιατί θα πρέπει να του φοράει πανα; Μπορεί κι αυτή να εμπλακεί στην εκπαίδευση.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έτσι πρέπει να αλλάξω όλη τη ρουτίνα. Ειδικά τα ξύπνημα τα. τώρα ξυπνάει, του δίνουμε γάλα στο κρεβατι γιατί το πίνει με το που ξυπνήσει, μετά παίζει πολλή ώρα στο κρεβάτι, ούτε πανά δεν αλλάζουμε αν δεν είναι πολύ γεμάτη, είναι πολύς καιρός που έχει συνηθίσει έτσι. πριν τους ύπνους είναι ολόκληρη δθαφιξασθα να πάμε στο ξρεβατι, δεν θέλει να αφήσει την παρέα, αν καθυστερώ κ με το γιογιό δεν θα κοιμάται ποτέ. κ μετά τον μεσημεριανό ύπνο που τον ξυπνάω με το ζόρι, πρέπει να φάει γιατί κοιμάται πιο αργά, ξυπνάει πιο αργά κ καταλήγει να φάει μεσημεριανό στις 4 ενώ φρούτο έχει φάει στις 11, δεν μπορώ πάλι να καθυστερήσω. γι αυτό είπα να αφήσω αυτό το κατούρημα που γίνεται με το ξύπνημα, που είναι εκτός ελέγχου συνήθως, κ να βγάζω την πάνα τις άλλες ώρες.

 

Οσους έχω ακούσει να άργησαν λενε ότι πίεσαν κ γι αυτό έγινε. 

Εννοείται πρέπει να αλλάξεις όλη την ρουτίνα. Είναι κτ καινούριο, που πρέπει να προστεθεί μέσα στην καθημερινότητα σας

Εφοσον υπάρχει πάνα μέσα στην ημέρα, θα συνεχίσει να την ζηταει

Η αλήθεια είναι ότι δ ξερω τόσες λεπτομέρειες για το πως έβγαλαν την πανα, αλλα δ πιστευω οτι όσοι αργησαν έγινε γτ πίεσαν. Το αντιθετο βλέπω γύρω μου

Αν μου έλεγες ότι του έβαλα βρακι κ εκεί που έπαιζε απλα κατουριοταν κ εκανε κακα. Ουτε ενοχλούνται, ουτε το ελεγε,ουτε είχε κάποια δυσαρέσκεια τότε θα σου έλεγα ότι οκ, δ το ελέγχει, δ φαινεται ετοιμος

Το να είναι στεγνός 2ωρες κ να ζητάει πανα σημαίνει ότι είναι έτοιμος. Ξέρει ότι κατουραμε στην πανα κ γι αυτό την ζητάει. Μάλλον δ εχει καταλάβει για το γιογιό, η απλα το προτιμα κ πανα φοράει σε όλη την ζωή του

Μια συνήθεια 2, 5χρ δ κόβεται έτσι απλά. Οποτε μια συνήθεια 3, 5χρ θα είναι πιο δυσκολο

Προσωπικα μου ηταν πολυ δυσκολο να κάνω μια εξήγηση τύπου, ενώ παίζεις αν κατουριεσαι σταματάς κ πας στο γιογιό, που είναι εκεί δίπλα. Πιο λογικό μου ακούγεται να πας στο μπανιο. Να πας όταν ξυπνήσεις, πριν κοιμηθείς, μετα το φαγητο. Να υπάρχει ένα πρόγραμμα, μια ρουτινα

Just now, Έσπερος είπε:

Λετε δηλαδή ότι σε 15 μέρες θα προλάβουμε; δύσκολο κου φαίνεται. μετά αναλαμβάνει η νταντά όποτε τα πρωινά θα φοράει πάνα. γι αυτό νομίζω ότι το σιγά σιγά είναι μονόδρομος. κ είναι κ το μόνο που μας ταιριάζει. όσο έχω υπομονή να σφουγγαρίζω κ να πλένω βρακιά θα τον αφήνω έτσι κ ο,τι γίνει μέχρι να πάει νήπιο. 

Γτ με την νταντά να βάλει πανα; Αφου υποτιθεται ξεκινήσατε εκπαίδευση, απλα θα συνεχιστει

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Αν μου έλεγες ότι του έβαλα βρακι κ εκεί που έπαιζε απλα κατουριοταν κ εκανε κακα. Ουτε ενοχλούνται, ουτε το ελεγε,ουτε είχε κάποια δυσαρέσκεια τότε θα σου έλεγα ότι οκ, δ το ελέγχει, δ φαινεται ετοιμος

Το να είναι στεγνός 2ωρες κ να ζητάει πανα σημαίνει ότι είναι έτοιμος. Ξέρει ότι κατουραμε στην πανα κ γι αυτό την ζητάει.

Κάποιες φορές έτσι γίνεται. είναι γυμνός κ απλα του φεύγουν ή πάει κάπου άλλου κ κάνει. και κακά έχει κάνει μια φορά στο βρακι κ μια στο πάτωμα. μια φορά έκανε τσίσα κάθε μισή ώρα. μια άλλη έκανε τσίσα ένα λεπτό αφού του είπα ότι βλέπω την κοιλιά φουσκωμένη κ είναι ώρα για γιογιό, αλλά μπορεί κ να περάσουν κ ώρες. άρα μπορεί να μην το ελέγχει. 

 

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Προσωπικα μου ηταν πολυ δυσκολο να κάνω μια εξήγηση τύπου, ενώ παίζεις αν κατουριεσαι σταματάς κ πας στο γιογιό, που είναι εκεί δίπλα. Πιο λογικό μου ακούγεται να πας στο μπανιο. Να πας όταν ξυπνήσεις, πριν κοιμηθείς, μετα το φαγητο. Να υπάρχει ένα πρόγραμμα, μια ρουτινα

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, ο σκοπός δεν είναι να μάθει να πηγαίνει στο γιογιό όποτε θέλει, αλλά να προγραμματίσουμε εμείς ποτέ θα κάνει τσίσα κ τις άλλες ώρες θα μάθει να κρατιέται; 

 

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Η νταντά γιατί θα πρέπει να του φοράει πανα; Μπορεί κι αυτή να εμπλακεί στην εκπαίδευση.

αφού θα τα κάνει στο πάτωμα, ντροπή να βάζω την κοπέλα να καθαρίζει κ να σφουγγαρίζει. εξάλλου δεν λενε ότι είναι λάθος να εμπλέκονται πολλά άτομα; στον ανιψιό μου που άργησε είχαν προσπαθήσει οι γονείς του και οι δυο γιαγιάδες κ λενε ότι γι αυτό άργησε. γι αυτό ήθελα να το κάνω μόνη μου όλο το καλοκαίρι που θα είχα καιρό, αλλά κάπως άργησα να παραγγείλω το γιογιό κ αντί να ξεκινήσω στα μέσα Ιουλίου πήγε αρχές Αυγούστου κ τώρα νιώθω ότι δεν έχω χρόνο κ δεν έχει νόημα. Το σενάριο να μεγαλώσει κ απλα να επικοινωνούμε καλύτερα κ να το λέει, δεν παίζει; δεν ήθελα να το αργήσω αλλά μου φαίνεται πιο εύκολο αυτό το ενδεχομενο. 

Link to comment
Share on other sites

Μερικά "παράλογα" που βλέπω είναι τα εξής:

Αν κάνει κακά την ώρα του δείπνου, εκείνη την ώρα την εκεμεταλλεύεσαι για να τον βάλεις στο γιογιο, όχι για χαλάρωση, δηλαδή αφού το ξέρεις ότι είναι η ώρα του, είναι σαν να του κάνεις αντίστροφη εκπαίδευση και να του λες "μισό να φέρω πάνα να ενεργηθείς".

Από την άλλη, δεν μπορεί να μιλάς για εκπαίδευση και με το που ανοίγει το μάτι να μην πηγαίνετε τουαλέτα και να μην αλλάζετε καν πάνα και να μένει με την κατουρημένη. Είναι εντελώς αντιπαιδαγωγικό αυτό που κάνεις.

Και τελευταίο, αυτό με την νταντά, εντάξει, μου πέσαν τα μαλλιά :) Δηλαδή είναι λογικό η γυναίκα να αλλάζει τις πάνες με τις ακαθαρσίες του νηπίου (ναι είναι λόγικό, να σε προλάβω) αλλά όχι να σφουγγαρίσει το πάτωμα αν χρειαστεί;

Γενικά εκπαίδευση όπως τη φαντάζεσαι, δεν γίνεται. Πιο πιθανό να πάει νήπιο να τον κοροϊδεύουν τα παιδιά, παρά να "συνεννοηθείτε" όπως το φαντάζεσαι. Δεν βλέπω καν προσπάθεια εκπαίδευσης σε όσα περιγράφεις, απλά έχεις εισάγει το γιογιό σαν παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού δεν κάνει τίποτα στο γιογιό όμως, ούτε θέλει να κάθεται όταν του λέω, η μόνη μέθοδος μένει το να τα κάνει πάνω του μέχρι να το καταλάβει, δε βλέπω άλλη λύση. Επειδή όμως κρατιέται κ αρκετές ώρες, ή ουρολοίμωξη θα παύει ή δυσκοιλιότητα. αυτά θέλω να προλάβω. 

 

Δηλαδή λέτε η κοπέλα να μην έχει πρόβλημα να τον αφήνει χωρίς πάνα; εγω ντρέπομαι να το ζητήσω. θα πει κ με το δίκιο της ότι είχαμε δυο μήνες που ήμασταν σπίτι κ το φορτώνουμε σ εκείνη γιατί εμείς βαριόμαστε ή αποτύχαμε. 

 

Εχω απογοητευτεί πάρα πολύ. είχα τόση χαρά κ πίστευα ότι με τόση προετοιμασια που έκανα κ τόσο διάβασμα θα τα πήγαινα πολύ καλά. Τελικά όλα λάθος τα είχα καταλάβει. 

 

Αυτα που διαβάζω εδώ είναι τελείως ανάποδα από την ομάδα της ενσυναίσθησης. εδώ όλα ωραία κ καλά, εκεί το ένα έπαθε ψυχολογικό κ κρατούσε τα κακά, το άλλο ζητούσε πάνα για τα κακά, το άλλο φορούσε πάνα μέχρι τα 4, κ η επωδός είναι ότι τα πίεσαν κ αντέδρασαν. έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, σαν να είναι δυο διαφορετικοί κόσμοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα αφού δεν κάνει τίποτα στο γιογιό όμως, ούτε θέλει να κάθεται όταν του λέω, η μόνη μέθοδος μένει το να τα κάνει πάνω του μέχρι να το καταλάβει, δε βλέπω άλλη λύση. Επειδή όμως κρατιέται κ αρκετές ώρες, ή ουρολοίμωξη θα παύει ή δυσκοιλιότητα. αυτά θέλω να προλάβω. 

 

Δηλαδή λέτε η κοπέλα να μην έχει πρόβλημα να τον αφήνει χωρίς πάνα; εγω ντρέπομαι να το ζητήσω. θα πει κ με το δίκιο της ότι είχαμε δυο μήνες που ήμασταν σπίτι κ το φορτώνουμε σ εκείνη γιατί εμείς βαριόμαστε ή αποτύχαμε. 

 

Εχω απογοητευτεί πάρα πολύ. είχα τόση χαρά κ πίστευα ότι με τόση προετοιμασια που έκανα κ τόσο διάβασμα θα τα πήγαινα πολύ καλά. Τελικά όλα λάθος τα είχα καταλάβει. 

 

Αυτα που διαβάζω εδώ είναι τελείως ανάποδα από την ομάδα της ενσυναίσθησης. εδώ όλα ωραία κ καλά, εκεί το ένα έπαθε ψυχολογικό κ κρατούσε τα κακά, το άλλο ζητούσε πάνα για τα κακά, το άλλο φορούσε πάνα μέχρι τα 4, κ η επωδός είναι ότι τα πίεσαν κ αντέδρασαν. έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, σαν να είναι δυο διαφορετικοί κόσμοι. 

 

Tα παιδιά δεν μαθαίνουν διαβάζοντας, μαθαίνουν με το παράδειγμα. Αν δεν πάρεις το παιδί να το πας στην τουαλέτα, με πρόγραμμα και αποφασιστικότητα, πάτε κι εσείς για τα 4 πιθανότατα, όποτε και να ξεκινήσεις. Πίεση είναι να αρχίσεις το παιδί στις σφαλιάρες ή να ουρλιάζεις όποτε έχει ατύχημα, ή να το σέρνεις με χρονόμετρο κάθε τέταρτο στο γιογιό. Αλλά εσύ είσαι στο άλλο άκρο, που περιμένεις να έρθει η επιφοίτηση. Ε, αν περιμένεις να ντραπεί ας πούμε, μάλλον όταν πάει νήπιο θα συμβεί, δεν έχω ακούσει κανένα τρίχρονο να ντρέπεται που δε συμμορφώνεται με τις κοινωνικές νόρμες (που δεν ξέρει και ποιες είναι, αφού σου ζητάει πάνα για να ενεργηθεί και εσύ του τη δίνεις). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 παιδιά δεν μαθαίνουν διαβάζοντας, μαθαίνουν με το παράδειγμα.

εννοώ δικό μου διάβασμα. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

που δεν ξέρει και ποιες είναι, αφού σου ζητάει πάνα για να ενεργηθεί και εσύ του τη δίνεις). 

δεν ζητάει πάνα για να ενεργηθεί, απλώς όταν έχει περάσει όλη μέρα χωρίς κακά κ ξέρω ότι τι βράδυ κάνει συνήθως, όταν γυρνάμε από τη βόλτα τον αφήνω με την πάνα για να μην πάθει δυσκοιλιότητα. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πίεση είναι να αρχίσεις το παιδί στις σφαλιάρες ή να ουρλιάζεις όποτε έχει ατύχημα, ή να το σέρνεις με χρονόμετρο κάθε τέταρτο στο γιογιό.

δεν νομίζω ότι τον ανιψιό μου τον έδειρε κανεις, απλώς ο πεθερός μου επέμεινε κάποια στιγμή ότι μεγάλωσε κ πρέπει να πάει στο γιογιό κ κατέληξαν να ταλαιπωρούνται για πάνω από χρόνο. μιας συναδέλφου αγχώθηκε κ είπε ότι δεν θέλει μόνο με το που έγινε η κουβέντα. δεν νομίζω ότι κάποιος γονιός στην εποχή μας μαλώνει το παιδί όταν τα κάνει πάνω του. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, ο σκοπός δεν είναι να μάθει να πηγαίνει στο γιογιό όποτε θέλει, αλλά να προγραμματίσουμε εμείς ποτέ θα κάνει τσίσα κ τις άλλες ώρες θα μάθει να κρατιέται; 

 

7 hours ago, Sentir...natureza said:

Η νταντά γιατί θα πρέπει να του φοράει πανα; Μπορεί κι αυτή να εμπλακεί στην εκπαίδευση.

αφού θα τα κάνει στο πάτωμα, ντροπή να βάζω την κοπέλα να καθαρίζει κ να σφουγγαρίζει. εξάλλου δεν λενε ότι είναι λάθος να εμπλέκονται πολλά άτομα; στον ανιψιό μου που άργησε είχαν προσπαθήσει οι γονείς του και οι δυο γιαγιάδες κ λενε ότι γι αυτό άργησε. γι αυτό ήθελα να το κάνω μόνη μου όλο το καλοκαίρι που θα είχα καιρό, αλλά κάπως άργησα να παραγγείλω το γιογιό κ αντί να ξεκινήσω στα μέσα Ιουλίου πήγε αρχές Αυγούστου κ τώρα νιώθω ότι δεν έχω χρόνο κ δεν έχει νόημα. Το σενάριο να μεγαλώσει κ απλα να επικοινωνούμε καλύτερα κ να το λέει, δεν παίζει; δεν ήθελα να το αργήσω αλλά μου φαίνεται πιο εύκολο αυτό το ενδεχομενο. 

Στην αρχή θα τον πηγαίνεις εσύ , μέχρι να μάθει να ακούει το σώμα του και να στο ζητάει. Για καιρό όμως θα του το υπενθυμίζεις. Όταν ξυπνάει από τον ύπνο, θα πηγαίνετε απαραιτήτως το πολύ μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο. Εμείς πάμε αμέσως μετά τις πρώτες αγκαλίτσες. Πριν τον ύπνο επίσης όπως και πριν τη βόλτα. 

Αν το πάρεις απόφαση και καταργήσεις την πάνα μέσα στη μέρα, σε 2-3 μέρες τα ατυχήματα θα περιοριστούν πάρα πολύ, μπορεί και να μην υπάρχουν καν. Θέλω να πω, ο μικρός μου έχει ακόμη ατυχηματάκια, αλλά 2-3 σταγονίτσες που του φεύγουν και μετά 'συνεχίζουμε στη λεκάνη. Το ίδιο και με τα κακά , αλλά πολύ λιγότερο. 

Ότι έχει να κάνει με το παιδί, είναι δουλειά ΚΑΙ της νταντάς. Δεν καταλαβαίνω πώς την έχεις τη νταντά στο μυαλό σου. Εγώ νταντά είχα σπίτι όταν ξεκίνησα την εκπαίδευση. Δηλαδή αν κάποια δεν είναι εκπαιδευτικός να έχει μεγάλες διακοπές τι κάνει? Δεν κόβει την πάνα μην κουράσει την νταντά?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...