Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Αυτό σκέφτομαι κ υπομένω να αλλάζω 5-6 βρακιά τη μέρα. όμως νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει τι γίνεται. είναι δυνατόν δυο μέρες τωρε ούτε μια φορά μα μην πει ότι θέλει τσίσα κ να κάθεται τόσες ώρες στο γιογιό χωρίς να κάνει τίποτα; 

Το ότι δεν το λέει , λογικό το βρίσκω. Και εμάς άργησε να το πει. Εμείς τον ρωτάγαμε. Κάποια επιβράβευση αν τα κάνει στο γιογιό δοκίμασες? Όχι κάτι χειροπιαστό. Εμάς χαιρόταν με χειροκροτήματα, κόλα 5, χαζά χορευτικά που έκανα για να γελάσει κτλ. Επίσης θαύμαζε τη "σοδειά" και καμάρωνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πραγματικά τώρα δ σου περνάει καμια ιδέα ενδιάμεση, από το αφήνω το παιδι μέχρι να κατουρηθει πάνω του κ το κρατάω με το ζορι στην τουαλετα; 

Γτ υπάρχουν άπειρες. Να το κάνεις παιχνίδι, να τον προκαλέσεις με αγώνες, να του αποσπάσεις την προσοχή, να του λες ιστορίες,να δινεις κίνητρα... 

Δ τα κοροϊδευουμε,αλλα τα νηπια δ ειναι κ τα πιο συνεργασία οντα(κ θεωρώ πολύ συνεργασία τα δικα μου) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Μηπως παο τοπολυ γιογιο το εχει παρει για παιχνιδι? Εχεις δοκιμασει να τον βαλεις στην τουαλετα? Να του εξηγησεις την τουαλετα και να αφησεις το γιογιο? Να του δειξεις πως παει τουαλετα ο μπαμπας και τωρα που μεγαλωσε θα πηγαινει και αυτος τουαλετα σαν το μπαμπα? Δεν ξερω μια ιδεα δινω...σε εμας το γιογιο κυριολεκτικα ηταν ανευ νοηματος...Ο μεγαλος μου εμαθε αμεσως στην τουαλετα...του αρεσε να ποτιζει τα λουλουδια... να προσπαθει να "γεμισει" την λεκανη με "πολλαααααα τσισα"...

Του έχει δείξει ο μπαμπάς του κ έτσι κ αλλιώς σπο καιρό παρατηρεί τη διαδικασία κ κόβει χαρτί, ξέρει πώς να σκουπίζει τη λεκάνη κλπ. Στη λεκάνη όμως ποσο να τον κρατάω; δεν αντέχει τόσο σήκωμα κ σκύψιμο η μέση μου. 

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Πάντως εγώ καταλαβαίνω τι θέλει να πει η @esperos γιατί όπως έγραψα κ πάρα πάνω το πέρασα με τον μεγάλο μου γιο, όταν ένα παιδί βγάζει μεγάλη άρνηση στο θέμα της εκπαίδευσης είναι πολύ δύσκολο να το πείσεις να το προσπαθήσει  κ στο νηπιαγωγείο η δασκάλα του μου είχε πει δεν έχω ξανά δει παιδί να βγάζει τόση άρνηση κ να μη θέλει να πάει ούτε να κάτσει να προσπαθήσει, ίσως είναι κ στο παιδί ίσως κ στην ετοιμότητα του παιδιού...

Δεν θα έλεγα ότι έχει άρνηση. απλώς δεν θέλει πάντα να κάτσει την ωρα που του λέω. 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

κλειδί εχει κ το άτομο που θα κάνει την εκπαίδευση. Ή ετοιμότητα του ίδιου να διαχειριστεί τις δυσκολίες κ ή αποφασιστικότητα του. Απ όσα διαβάζω @Έσπερος δεν φαινεσαι αποφασισμένη, ίσως είναι θέμα χαρακτήρα, ίσως λογο μπερδεμενων μηνυμάτων που σου δίνει το παιδί, ίσως κ να παίζει ρόλο που κ ο άνδρας σου είναι επιφυλακτικος πάνω στο ζήτημα. Ο δικός μου θυμάμαι μου ειχε αφήσει τελείως το ζήτημα πάνω μου, να ξεκίνησω οπότε το εκρινα απαραίτητο κ να το χειριστώ όπως πίστευα. Άλλωστε δεν χρειαζοταν κάπου ή συμβολή του. 

Δεν είναι ακριβώς επιφυλακτικός αλλά γενικά δεν θέλει την πίεση κ έχει μια τάση να θεωρεί ότι είναι μικρός, οπότε πιστεύω ότι σε 2-3 μέρες θα αρχίσει να αναρωτιέται για τη σκοπιμότητα. Εγω όντως δεν είμαι σίγουρη γιατί αλλιώς φανταζόμουν τη διαφιοασθα, θεωρούσα ότι με την προετοιμασια που είχαμε κάνει θα πήγαινε πολύ καλά. όχι να μην κάνει τσίσα ούτε κατά τύχη. γι αυτό έχω μπερδευτεί κ γιατί δεν ξέρω πού αρχίζει η πίεση κ κατά ποσο είναι σωστό να δελεάζουμε κ να χρησιμοποιούμε κόλπα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό σκέφτομαι κ υπομένω να αλλάζω 5-6 βρακιά τη μέρα. όμως νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει τι γίνεται. είναι δυνατόν δυο μέρες τωρε ούτε μια φορά μα μην πει ότι θέλει τσίσα κ να κάθεται τόσες ώρες στο γιογιό χωρίς να κάνει τίποτα; 

Δυο μερες μονο γινεται αυτο; και περιμενεις απο την δευτερη ημερα να ζητησει μονος του; Μην εχεις τοσο μεγαλες προσδοκιες γιατι θα απογοητευτεις. Δωσε χρονο στο παιδακι να αντιληφθει τι πρεπει να κανει, να το συνειδητοποιησει, να το συνηθισει. Δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη. Επισης, εγω τον ειχα γυμνο στο σπιτι τις πρωτες 10-20 μερες (απο την 4η και μετα ειχαμε σπανια ατυχηματα). Οταν ειναι γυμνα (ή στην χειροτερη να φορανε μονο ενα ανετο, φαρδυ παντελονι) αντιλαμβανονται αλλιως το σωμα τους, το γνωριζουν ευκολοτερα, βλεπουν τι γινεται οταν κατουρανε και κυριως δεν νιωθουν την "ασφαλεια" του οτι φορανε κατι. Το βρακι δινει σχεδον την ιδια αισθηση με την πανα. Αστον γυμνο και πιστευω θα κανει διαφορα. Αλλα μην περιμενεις αμεσα αποτελεσματα. Αν ερθουν γρηγορα (οπως στον δικο μου) καλως αλλα μπορει να τραβηξει και μηνα, δεν σημαινει οτι δεν ειναι ετοιμος, μην απογοητευτεις :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Του έχει δείξει ο μπαμπάς του κ έτσι κ αλλιώς σπο καιρό παρατηρεί τη διαδικασία κ κόβει χαρτί, ξέρει πώς να σκουπίζει τη λεκάνη κλπ. Στη λεκάνη όμως ποσο να τον κρατάω; δεν αντέχει τόσο σήκωμα κ σκύψιμο η μέση μου. 

 

Δεν θα έλεγα ότι έχει άρνηση. απλώς δεν θέλει πάντα να κάτσει την ωρα που του λέω. 

 

Δεν είναι ακριβώς επιφυλακτικός αλλά γενικά δεν θέλει την πίεση κ έχει μια τάση να θεωρεί ότι είναι μικρός, οπότε πιστεύω ότι σε 2-3 μέρες θα αρχίσει να αναρωτιέται για τη σκοπιμότητα. Εγω όντως δεν είμαι σίγουρη γιατί αλλιώς φανταζόμουν τη διαφιοασθα, θεωρούσα ότι με την προετοιμασια που είχαμε κάνει θα πήγαινε πολύ καλά. όχι να μην κάνει τσίσα ούτε κατά τύχη. γι αυτό έχω μπερδευτεί κ γιατί δεν ξέρω πού αρχίζει η πίεση κ κατά ποσο είναι σωστό να δελεάζουμε κ να χρησιμοποιούμε κόλπα. 

Αν ο σκοπός σου είναι να κάνει τσισα έστω και μία φορά για να δει την διαδικασία, βαλ τον στο μπάνιο όταν έχει ώρα να κάνει, είτε καθιστό είτε όρθιο στο γιογιό κ άνοιξε την βρύση. Πες του κάνε τσισα κ μιμησου τον γνωστό ήχο. Νομίζω είναι σίγουρη μέθοδος! 

 

Δεν μπορώ να σε πείσω για το τι είναι πίεση ή αν είναι σωστη ή χρήση δέλεαρ στην περίπτωση. Όπως το βλέπει ο καθενας.

 

Πάντως για μένα αν το οποιοδηποτε παιδί δεν βάλει στην καθημερινότητα του το γιογιο-λεκανη να αντικαταστήσει την χρήση της πάνας, δεν θα το αφομοιώσει. Πχ τα πρώινα τον παίρνεις τον βάζεις στο γιογιό κάνει τσισα κ μετά συνεχίζετε το χουζουρεμα. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Χρειάζεται μόνο συνέπεια κ απ τον γονεα. Εντέλει αν δεν μπορείς, πήγαινε τον οπότε πας κι εσύ. 

 

Εννοείται κρατας ότι σου αρέσει από αυτά που έγραψα, γράφω μήπως κ σε βοηθήσω να δεις απ έξω την κατάσταση. Όπως ξανά είπα εσύ ξέρεις καλύτερα το παιδί σου, τις δυνάμεις σου, τι σας ταιριάζει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τότε θα σου πρότεινα να το εντάξετε σιγά σιγά μέσα στη ρουτίνα του, κ να αλλάξει τη παλιά του ρουτίνα, κάποια παιδιά όταν έχουν κάποιο πρόγραμμα λειτουργούν καλύτερα όπως κ εσύ σαν άνθρωπος αν θυμάμαι καλά σωστά; ίσως αυτό το παιδί να το πήρε από εσένα κ να νιώθει έτσι μεγαλύτερη ασφάλεια, δλδ σιγά σιγά το πρωί να κόψει  το πρωινό γάλα στο κρεβάτι παραδείγματα λέω να εντάξει τη τουαλέτα στο πρόγραμμα του, η πριν το φρούτο πχ η μετά το μέσημεριανο ώστε να του γίνετε συνήθεια όλα αυτά από σταδιακά κ σιγά σιγά με κουβέντα κ χωρίς πίεση φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δυο μερες μονο γινεται αυτο; και περιμενεις απο την δευτερη ημερα να ζητησει μονος του; Μην εχεις τοσο μεγαλες προσδοκιες γιατι θα απογοητευτεις. Δωσε χρονο στο παιδακι να αντιληφθει τι πρεπει να κανει, να το συνειδητοποιησει, να το συνηθισει. Δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη. Επισης, εγω τον ειχα γυμνο στο σπιτι τις πρωτες 10-20 μερες (απο την 4η και μετα ειχαμε σπανια ατυχηματα). Οταν ειναι γυμνα (ή στην χειροτερη να φορανε μονο ενα ανετο, φαρδυ παντελονι) αντιλαμβανονται αλλιως το σωμα τους, το γνωριζουν ευκολοτερα, βλεπουν τι γινεται οταν κατουρανε και κυριως δεν νιωθουν την "ασφαλεια" του οτι φορανε κατι. Το βρακι δινει σχεδον την ιδια αισθηση με την πανα. Αστον γυμνο και πιστευω θα κανει διαφορα. Αλλα μην περιμενεις αμεσα αποτελεσματα. Αν ερθουν γρηγορα (οπως στον δικο μου) καλως αλλα μπορει να τραβηξει και μηνα, δεν σημαινει οτι δεν ειναι ετοιμος, μην απογοητευτεις :)

ναι τώρα κλείνουμε δυο 24ωρα. αλλά ούτε μια φορά δεν έχει κάνει στο γιογιό. αυτό ειδικά με εκπλήσσει. 

 

για το βρακι το αναρωτήθηκα γιατί τον είχα πολλή ώρα γυμνό τελείως κ μόλις του έβαλα γιατί ήθελε να κάτσει κάτω, τα έκανε. γενικά τον αφήνω γυμνό αφού ούτως ή άλλως το ίδιο καθάρισμα θα κάνω στο πάτωμα. για να τον βλέπουμε καλύτερα κ για να μην γεμίζω κατουρημένα βρακιά. 

 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

για να δει την διαδικασία, βαλ τον στο μπάνιο όταν έχει ώρα να κάνει, είτε καθιστό είτε όρθιο στο γιογιό κ άνοιξε την βρύση. Πες του κάνε τσισα κ μιμησου τον γνωστό ήχο. Νομίζω είναι σίγουρη μέθοδος! 

δοκίμασα σηνερα όσο έπλενα πιάτα μήπως εμπνευστεί, αλλά τίποτα. σήμερα το πρωί που έκανε τσίσα κάθε μισή ώρα. κ κάθισε πόση ώρα στο γιογιό κ τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Του έχει δείξει ο μπαμπάς του κ έτσι κ αλλιώς σπο καιρό παρατηρεί τη διαδικασία κ κόβει χαρτί, ξέρει πώς να σκουπίζει τη λεκάνη κλπ. Στη λεκάνη όμως ποσο να τον κρατάω; δεν αντέχει τόσο σήκωμα κ σκύψιμο η μέση μου. 

Σκαλοπατακι και αντε μια μικρή βοήθεια και κάθεται μόνος του στην λεκάνη δεν τον κρατας εσύ...Μόνο το μπράτσο κρατα αν νομίζεις ότι πέφτει....Εγώ είχα βάλεικαι ένα σκαμπό και καθόμουν μαζί. ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το θέμα είναι ότι εμείς δεν έχουμε απλώς ατυχήματα. είναι ότι ποτέ δεν τα έχει κάνει στο γιογιό εκτός από τη δεύτερη φορά που έκατσε. 

 

έχουμε συζητήσει πολύ καιρό πριν το πάρουμε κ έδειχνε ενθουσιασμό. κ τώρα με χαρά κάθεται όταν το πετύχω στην καλή φάση, διαβάζει τα βιβλία του, περνάει ώρα εκεί αλλά δεν κάνει τίποτα. 

 

Το πρωί ήμουν δίπλα του όλες τις φορές που του έφυγαν, πραγματικά δίπλα του, κάθε φορά έλεγα να έχω το νου μου σε καμία ώρα κ τα έκανε στο μισάωρο. 

Δεν είδα να αναφέρει κάποιος βία, όταν όμως λέω ότι δεν θέλει να πηγαίνει πάντα την ώρα που λέω στο γιογιό κ ακούω ότι πρέπει κάθε μια ώρα, ή το αφήνω ή το βάζω με το ζόρι, δεν έχει ενδιάμεσο. 

 

Η αλήθεια είναι το έτοιμο παιδί αυτό θεωρούσα ότι εννοούμε, ότι τουλάχιστον τις μισές φορές θα το πει, μετά από 1-2 μέρες προσαρμογής. 

@Έσπερος έκανα εκπαίδευση στα παιδιά πριν να μάθουν να μιλάνε και να περπατάνε. Ακόμη και έτσι, δεν υπήρχε καμία βία και κανένας εξαναγκασμός, απλά υπήρχαν τα παιχνίδια και τα βιβλία που είχαμε για τα διαλείμματα της τουαλέτας. Πραγματικά δεν ξέρω πώς το φαντάζεσαι, ότι κάθεται κάποιος με το ξυπνητήρι και ανά Ν λεπτά τραβάει το παιδί με τη βία και το ακινητοποιεί στην τουαλέτα;

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τη μύτη κ τα δόντια με το ζόρι, τη μύτη τη συνήθισε κ τη ζητάει, τα δόντια με το παιχνίδι να ανοίξει πολύ πολύ το στόμα από εμένα (τα πλένει μόνος του ανεπαρκώς κ δεν θέλει να τα βουρτσίζω κ εγω κ η γιατρός τα βρήκε λίγο κίτρινα κ θορυβηθήκαμε). Κάποιες φορές το φαγητό για να μπούμε σπίτι, στον ύπνο έχω καταθέσει τα όπλα αυτήν την περίοδο. αλλιώς δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που δεν θέλει ή κάτι που να αντιδρά μετά από τη συζήτηση γιατί πρέπει ή δεν πρέπει. νόμιζα ότι γενικά δεν πρέπει να ξεγελάμε κ να δίνουμε κίνητρα. 

Το να μην πλένεις εσύ τα δόντια του και να βρεθείτε με χαλασμένα δόντια και σφραγίσματα στα 4-5 είναι σαφώς πιο "κακοποιητικό" από το να μάθει ότι κάποια πράγματα γίνονται σαν ρουτίνα (π.χ. 3 φορές τη μέρα η μαμά μου πλένει τα δόντια). Η παραμέληση σε κάτι που μπορεί να βλάψει το παιδί (χαλασμένα δόντια) ή να το κάνει να δυσφορεί (συνεχώς πάνα για ένα χρόνο παραπάνω), είναι σαφώς λιγότερο "ήπια" προσέγγιση από το να δείξεις κάπου αποφασιστικότητα. Δεν μπορεί το παιδί να είναι όλα γελάκια και χαρές και να ακολουθείς μόνο τις δικές του πρωτοβουλίες, το να μην το καθοδηγείς με αποφασιστικότητα, αυτό και αν είναι προσβολή στην προσωπικότητά του που θα έλεγαν και τα διάφορα μαμαδο-γκρουπ που ακολουθείς :) 

Link to comment
Share on other sites

Σήκωμα κ σκυψιμο γτ; κ εγω στην τουαλετα είχα σκαλί κ μειωτηρα-καθισμα. Κ τον γιο καθιστο

Κ οταν λέμε ανά μια ωρα να τον πηγαίνεις δ εννοούμε αλλιώς πιάσε το παιδι με κεφαλοκλειδωμα

Δλδ, πήγε στην μια, εκανε-δ εκανε τπτ μικρή σημασία έχει, στις 2το ξαναλέω, δ ρωτάς φυσικά θα σου πει όχι, λες παμε τουαλετα(εκεί μπορεις να το εμπλουτίσεις, με αγώνα, με παιχνίδι στην τουαλετα), αν η αντίδραση είναι αρκετά έντονη αρνητική, το καθυστερείς κ λιγο

Η πχ 3-4η μέρα που κάπως είχαμε βρει έναν ρυθμό, κ μεγάλωνα τα διαστήματα, κ απλα υπενθυμιζα. Φυσικα για καιρό θα του λες καθώς παίζει γτ ξεχνιούνται, πριν κοιμηθει, πριν πάτε βολτα

Η πχ αν τα κάνανε πάνω τους, υπολογιζα από κει κ έπειτα ώρα οχι από τότε που είχε να κατσει

Θέλει κ λιγο να αλλάξετε πρόγραμμα κ ρουτίνες, πχ το να πινει το γαλα στο κρεβατι η να χουζουρευετε, πρέπει να μπει κ η τουαλέτα στο προγραμμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το να μην πλένεις εσύ τα δόντια του και να βρεθείτε με χαλασμένα δόντια και σφραγίσματα στα 4-5 είναι σαφώς πιο "κακοποιητικό" από το να μάθει ότι κάποια πράγματα γίνονται σαν ρουτίνα

Νομίζω πως τώρα πηγαμε στο άλλο άκρο. Βλέπω μία υπερβολή εδώ. Πολλά παιδιά δεν δέχονται να τους πλυνεις τα δόντια, έτσι ήταν και ο δικός μου. Προσπάθησα με παιχνίδια, με κόλπα, με αυστηρότητα και κατάφερα μόνο να κάνω κάποιες βούρτσιες. Πήραν μία ελαφρά κίτρινη απόχρωση που μόλις το αντιληφθηκα σε συννενοηση με την παιδίατρο αλλαξα οδοντοκρεμα. Παράλληλα το παιδί άρχισε να αντιλαμβάνεται την σημαντικότητα του να πλένουμε σωστά τα δόντια πρώτα εκείνος μιμούμενος τις κινήσεις μου και μετά εγώ για σιγουριά και πράγματι τα δόντια επανήλθαν στο λευκό. 

  Είναι υπερβολή νομίζω να μιλάμε για σφραγισματα σε 4-5 χρονών παιδί και μαλιστα σε κάποιο που αν δεν κάνω λάθος  δεν ξέρει ούτε τι είναι ζάχαρη ούτε τι σοκολάτα ακόμα! 

 

Παραταυτα θα συμφωνησω με την προσέγγιση σου στο ζήτημα της τουαλέτας. Χρειάζεται αποφασιστικότητα και συστηματική χρήση του γιογιο-λεκανης ως ρουτίνα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι τώρα κλείνουμε δυο 24ωρα. αλλά ούτε μια φορά δεν έχει κάνει στο γιογιό. αυτό ειδικά με εκπλήσσει. 

 

Eμενα πραγματικα με εκπλησσει που σε εκπλησσει! Δηλαδη πως νομιζες οτι θα γινει; Θα βγαλετε τη πανα και θα αρχισει να κατουραει απο την δευτερη ημερα στο γιογιο; Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο αλλα διαφορετικα δεν θα λεγοταν "εκπαιδευση τουαλετας". Απλως θα βγαζαμε την πανα και τελος αλλα οπως βλεπεις το θεμα εχει 122 σελιδες...κατι λεει αυτο :) 

Αν διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες, θα δεις οτι οι περισσοτερες μαμαδες εχουν τις ιδιες αποριες.

Μπορεις να δεις και την δικη μου ιστορια ακολουθωντας τις παραθεσεις μου απο εδω κι επειτα :wink: 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Νομίζω πως τώρα πηγαμε στο άλλο άκρο. Βλέπω μία υπερβολή εδώ. Πολλά παιδιά δεν δέχονται να τους πλυνεις τα δόντια, έτσι ήταν και ο δικός μου. Προσπάθησα με παιχνίδια, με κόλπα, με αυστηρότητα και κατάφερα μόνο να κάνω κάποιες βούρτσιες. Πήραν μία ελαφρά κίτρινη απόχρωση που μόλις το αντιληφθηκα σε συννενοηση με την παιδίατρο αλλαξα οδοντοκρεμα. Παράλληλα το παιδί άρχισε να αντιλαμβάνεται την σημαντικότητα του να πλένουμε σωστά τα δόντια πρώτα εκείνος μιμούμενος τις κινήσεις μου και μετά εγώ για σιγουριά και πράγματι τα δόντια επανήλθαν στο λευκό. 

  Είναι υπερβολή νομίζω να μιλάμε για σφραγισματα σε 4-5 χρονών παιδί και μαλιστα σε κάποιο που αν δεν κάνω λάθος  δεν ξέρει ούτε τι είναι ζάχαρη ούτε τι σοκολάτα ακόμα! 

 

Παραταυτα θα συμφωνησω με την προσέγγιση σου στο ζήτημα της τουαλέτας. Χρειάζεται αποφασιστικότητα και συστηματική χρήση του γιογιο-λεκανης ως ρουτίνα. 

 

 

 

Μα νομίζω το ίδιο λέτε. Στην περίπτωσή σου είδες το πρόβλημα με το ελλειπές βούρτσισμα, προσπάθησες να επέμβεις, καταφέρνοντας έστω να κάνεις μερικές βουρτσιές και στη συνέχεια μίλησες στο παιδί για την αναγκαιότητα του βουρτσίσματος, αυτό το κατάλαβε και τέλος καλό όλα καλά. Αν πήγαινες με τη λογική που λέει η Έσπερος "δεν πιέζω, τον αφήνω να κάνει ότι θέλει" πιθανότατα να βρισκόσασταν σήμερα στο σημείο του να μην πλένει τα δόντια και ναι, κάπου εκεί αρχίζει να εμφανίζεται και η πιθανότητα των σφραγισμάτων. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

όλα καλά. Αν πήγαινες με τη λογική που λέει η Έσπερος "δεν πιέζω, τον αφήνω να κάνει ότι θέλει" 

Βασικά δεν συμφωνω με την καθολικη εφαρμογη του "δεν πιεζω, τον αφήνω κτλ.." . Δεν είναι όλα τα ζητήματα το ίδιο, ναι ακολουθώ το ρυθμό του αλλά όπου μπορώ να βοηθησω/ενθαρρυνω/ενισχυσω θα το κάνω. Οπως πρέπει να οριοθέτησω και να μην επιτρεψω καποιες συμπεριφορες όσο καταπιεστικό κι αν φαίνεται στο παιδι.

 

Just now, Anna3011 είπε:

Στην περίπτωσή σου είδες το πρόβλημα με το ελλειπές βούρτσισμα, προσπάθησες να επέμβεις, καταφέρνοντας έστω να κάνεις μερικές βουρτσιές και στη συνέχεια μίλησες στο παιδί για την αναγκαιότητα του βουρτσίσματος, αυτό το κατάλαβε και τέλος καλό όλα καλά

Έχω την εντύπωση πως και ή @Έσπεροςειπε ότι παρενέβη και πλέον του τα πλένει ή ίδια με το ζόρι όπως ανέφερε! 

 

Μου φάνηκε υπερβολικό να μιλάμε για σφραγισματα σε τόσο μικρά παιδιά, με καλές διατροφικές συνήθειες, στην ηλικία των 4-5 που ακόμα έχουν τα νεογιλα δόντια ή τότε ισως αρχιζουν να ξεπροβαινουν τα μόνιμα, αν κάνω λάθος διορθωστε με. Μαλλον το αντιληφθηκα έτσι γιατι δεν έχω ξανακουσει τέτοια περίπτωση στην καθημερινότητα μου. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Βασικά δεν συμφωνω με την καθολικη εφαρμογη του "δεν πιεζω, τον αφήνω κτλ.." . Δεν είναι όλα τα ζητήματα το ίδιο, ναι ακολουθώ το ρυθμό του αλλά όπου μπορώ να βοηθησω/ενθαρρυνω/ενισχυσω θα το κάνω. Οπως πρέπει να οριοθέτησω και να μην επιτρεψω καποιες συμπεριφορες όσο καταπιεστικό κι αν φαίνεται 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Και διαβάζοντάς σε, πάνω κατω στο ίδιο πλαίσιο κινούμαστε. Γενικά μου αρέσει να δίνω επιλογές, το ξεκίνησα από νωρίς με τη μικρή γιατί θέλω να νιώθει ελευθερία. Δε φωνάζω, δεν πιέζω, ενεργώ χωρίς αυταρχισμό. Όμως η αίσθηση της πίεσης είναι υποκειμενική τελικά όπως και του κινήτρου. Για μένα πχ στις μικρές ηλικίες το κίνητρο του τύπου "έλα να παραβγούμε στο ποιός θα φτάσει πρώτος στο γιογιό" ή "έλα να κάνεις τσισα στο γιογιό για να δεις τη λιμνούλα" είναι απόλυτα αποδεκτό. Αντίθετα ένα κίνητρο στου στυλ "κάνε τσίσα στο γιογιό και θα φας παγωτό" αλλάζει εντελώς το νόημα.

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Μου φάνηκε υπερβολικό να μιλάμε για σφραγισματα σε τόσο μικρά παιδιά, με καλές διατροφικές συνήθειες, στην ηλικία των 4-5 που ακόμα έχουν τα νεογιλα δόντια ή τότε ισως αρχιζουν να ξεπροβαινουν τα μόνιμα, αν κάνω λάθος διορθωστε με. Μαλλον το αντιληφθηκα έτσι γιατι δεν έχω ξανακουσει τέτοια περίπτωση στην καθημερινότητα μου. 

 

Εγώ δεν το βρήκα τραβηγμένο μαλλον γιατί έχω η ίδια κάνει 2 σφραγίσματα σε νεογιλά δόντια. Όσο το σκέφτομαι βέβαια μου φαίνεται περίεργο γιατί η ρουτίνα πλυσίματος δοντιών και χεριών στο σπίτι μου ήταν αυστηρή. Ακόμα πιο περίεργο δε είναι ότι τα μόνιμα δόντια μου είναι ιδιαίτερα γερά και δεν έχω κανένα σφράγισμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν μπορεί το παιδί να είναι όλα γελάκια και χαρές και να ακολουθείς μόνο τις δικές του πρωτοβουλίες, το να μην το καθοδηγείς με αποφασιστικότητα, αυτό και αν είναι προσβολή στην προσωπικότητά του που θα έλεγαν και τα διάφορα μαμαδο-γκρουπ που ακολουθείς :) 

Ναι αυτό το λενε όντως αλλά τα όρια μεταξύ του να είσαι αποφασισμένος κ του να καταπιέζεις είναι πολύ ασαφή. Έτσι κ αλλιώς εγω δεν είμαι αποφασιστικό άτομο. Είμαι ο τύπος που τον ρωτάνε αν θέλει κάτι κ η απάντηση που δίνει είναι «δεν έχω πρόβλημα» αντί για ναι/όχι και σπανίως παίρνω αποφάσεις που απαιτούν κ ανάληψη ευθύνης ακόμα κ για χαζά θέματα όπως το τι ώρα θα συναντήσουμε μια παρέα. 

 

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Eμενα πραγματικα με εκπλησσει που σε εκπλησσει! Δηλαδη πως νομιζες οτι θα γινει; Θα βγαλετε τη πανα και θα αρχισει να κατουραει απο την δευτερη ημερα στο γιογιο; Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο αλλα διαφορετικα δεν θα λεγοταν "εκπαιδευση τουαλετας".

 νόμιζα ότι αν τα πας στο γιογιό θα κάνουν πάντα τσίσα έστω κ μετά από ώρα, απλώς δεν ξέρουν να το πουν από μόνα τους πάντα ή δεν θέλουν να διακόψουν το παιχνίδι κ ότι η εκπαίδευση γίνεται βασικά για τη βόλτα κ τον ύπνο. 

 

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Έχω την εντύπωση πως και ή @Έσπεροςειπε ότι παρενέβη και πλέον του τα πλένει ή ίδια με το ζόρι όπως ανέφερε! 

Από την αρχή των τροφών τα έπλενα μέχρι που άρχισε να με δαγκώνει κ άφησα το βούρτσας ο κ πήρα παιδική βουρτσα. τότε τον έβαζα να με μιμείται κ μετά συνέχιζα, αλλά με τη βούρτσα δεν μπορούσα να ελέγξω τις κινήσεις μου μάλλον κ τον πονούσα κ μετά δεν ήθελε. εκεί επαναπαύτηκε στο ότι έκανε μόνος του κάποιες κινήσεις κ το είχαμε σαν συνήθεια μετά τα γεύματα κ αυστηρά πριν τον ύπνο κ επειδή άκουγα άλλες φίλες που της μιας ο παιδίατρος ήταν χαλαρός κ της άλλης της είπε κανονικός οδοντίατρος ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθεί πριν τα 3, θεώρησα ότι υπάρχουν κ χειρότερα άρα εμείς δεν θα έχουμε θέμα. αλλά έχει κάποιες κιτρινίλες στην πίσω μεριά κυρίως. όποτε τώρα πια επιμένω με κεφαλοκλείδωμα κυριολεκτικά. αυτό για την οδοντόκρεμα που είπες κ ενδιαφέρει. 

 

 

Χθες κάποια στιγμή τον πέτυχα στην αρχή του κατουρήματος κ τον πήγα τρέχοντας στο γιογιό, που έκανε τα υπόλοιπα. ήταν παρά πολύ χαρούμενος. ελπίζω αυτό να βοηθήσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

 

Μου φάνηκε υπερβολικό να μιλάμε για σφραγισματα σε τόσο μικρά παιδιά, με καλές διατροφικές συνήθειες, στην ηλικία των 4-5 που ακόμα έχουν τα νεογιλα δόντια ή τότε ισως αρχιζουν να ξεπροβαινουν τα μόνιμα, αν κάνω λάθος διορθωστε με. Μαλλον το αντιληφθηκα έτσι γιατι δεν έχω ξανακουσει τέτοια περίπτωση στην καθημερινότητα μου. 

 

 

 

Είχα σφραγίσματα και μέχρι και απόστημα σε νεογιλά δόντια. Το απόστημα στα 8, προφανώς το θυμάμαι ακόμη. Τα δόντια μου τα πλένω από όταν βγήκαν ως ενήλικας, αλλά έχουν αρχίσει και χαλάνε πολύ και έχω και απώλειες πια :( Η οδοντίατρος μου έχει επισημάνει ότι η κακή υγιεινή στα νεογιλά δόντια, μπορεί να προκαλέσει και βλάβη στην ποιότητα τωρν μόνιμων δοντιών πριν καν να ανατείλουν.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα. Και διαβάζοντάς σε, πάνω κατω στο ίδιο πλαίσιο κινούμαστε. Γενικά μου αρέσει να δίνω επιλογές, το ξεκίνησα από νωρίς με τη μικρή γιατί θέλω να νιώθει ελευθερία. Δε φωνάζω, δεν πιέζω, ενεργώ χωρίς αυταρχισμό. Όμως η αίσθηση της πίεσης είναι υποκειμενική τελικά όπως και του κινήτρου. Για μένα πχ στις μικρές ηλικίες το κίνητρο του τύπου "έλα να παραβγούμε στο ποιός θα φτάσει πρώτος στο γιογιό" ή "έλα να κάνεις τσισα στο γιογιό για να δεις τη λιμνούλα" είναι απόλυτα αποδεκτό. Αντίθετα ένα κίνητρο στου στυλ "κάνε τσίσα στο γιογιό και θα φας παγωτό" αλλάζει εντελώς το νόημα.

Εγώ δεν το βρήκα τραβηγμένο μαλλον γιατί έχω η ίδια κάνει 2 σφραγίσματα σε νεογιλά δόντια. Όσο το σκέφτομαι βέβαια μου φαίνεται περίεργο γιατί η ρουτίνα πλυσίματος δοντιών και χεριών στο σπίτι μου ήταν αυστηρή. Ακόμα πιο περίεργο δε είναι ότι τα μόνιμα δόντια μου είναι ιδιαίτερα γερά και δεν έχω κανένα σφράγισμα. 

 

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Είχα σφραγίσματα και μέχρι και απόστημα σε νεογιλά δόντια. Το απόστημα στα 8, προφανώς το θυμάμαι ακόμη. Τα δόντια μου τα πλένω από όταν βγήκαν ως ενήλικας, αλλά έχουν αρχίσει και χαλάνε πολύ και έχω και απώλειες πια :( Η οδοντίατρος μου έχει επισημάνει ότι η κακή υγιεινή στα νεογιλά δόντια, μπορεί να προκαλέσει και βλάβη στην ποιότητα τωρν μόνιμων δοντιών πριν καν να ανατείλουν.

Καταλαβα, δεν είναι τόσο σπάνιες αυτες οι περιπτώσεις όσο νόμιζα! 

 

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

όποτε τώρα πια επιμένω με κεφαλοκλείδωμα κυριολεκτικά.

Εγώ δεν ακολούθησα αυτήν την μέθοδο, του μιλησα ειλικρινά, του είπα πως αν δεν τα πλένουμε σωστά θα χαλάσουν και θα παμε στο γιατρό. Το έλεγα και παλαιότερα αλλά λόγο της άρνησης στα δύο δεν επιανε. Μετά τα τρία είναι πολύ πολύ πιο συνεργάσιμος στο ζήτημα. 

 

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

υτό για την οδοντόκρεμα που είπες κ ενδιαφέρει

Μιλησα με την παιδίατρο και μου είπε να αλλάξω οδοντοκρεμα να πάρω με το λιγότερο φθόριο και να προσπαθώ να μην την καταπίνει. Πάντα του δίνω να ξεπλύνει δόντια αλλά ποτέ δεν το έχει καταφέρει. Ή παιδίατρος είπε πως δεν υπάρχει ιδιαίτερο ζήτημα αφού η ποσότητα είναι μικρή κ κάποια στιγμή θα μάθει να το κάνει σωστά. Πάντως είδα αποτέλεσμα. Συζήτησε το με την γιατρό σας θα σε καθοδηγήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Εγώ δεν ακολούθησα αυτήν την μέθοδο, του μιλησα ειλικρινά, του είπα πως αν δεν τα πλένουμε σωστά θα χαλάσουν και θα παμε στο γιατρό. Το έλεγα και παλαιότερα αλλά λόγο της άρνησης στα δύο δεν επιανε. Μετά τα τρία είναι πολύ πολύ πιο συνεργάσιμος στο ζήτημα. 

Και εμείς το ίδιο! Με το φόβο ότι θα χαλάσουν τα δόντια και θα πάμε στο γιατρό τα πλένει ανελλειπώς! Γενικά βέβαια θέλει μόνη της γιατί "είναι μεγάλο κορίτσι πιά" αλλά κάνουμε ένα παιχνίδι και βουρτσίζω και εγώ όσο προλαβαίνω. Υποτίθεται ότι το στόμα της είναι σπιτάκι και η βούρτσα χτυπάει κουδούνι και μπαίνει και πηγαίνει στα δωμάτια. Μπαίνει στην κουζίνα και μαγειρεύει, μετά στο σαλόνι και μετά ανεβαίνει στον πάνω όροφο στα υπνοδωμάτια (πάνω δόντια), παίζει και κοιμάται. Και τα δόντια κάτασπρα προς το παρόν :)! Όλα θέλουν τον τρόπο τους...

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Μιλησα με την παιδίατρο και μου είπε να αλλάξω οδοντοκρεμα να πάρω με το λιγότερο φθόριο και να προσπαθώ να μην την καταπίνει. Πάντα του δίνω να ξεπλύνει δόντια αλλά ποτέ δεν το έχει καταφέρει. Ή παιδίατρος είπε πως δεν υπάρχει ιδιαίτερο ζήτημα αφού η ποσότητα είναι μικρή κ κάποια στιγμή θα μάθει να το κάνει σωστά. Πάντως είδα αποτέλεσμα. Συζήτησε το με την γιατρό σας θα σε καθοδηγήσει. 

Θέλω και εγώ να ρωτήσω τον παιδίατρο γιατί ακόμα είμαστε με οδοντόκρεμα χωρίς φθόριο και δεν ξέρω αν δικαιολογείται στην ηλικία της. Δυστυχώς δε μπορεί ακόμα να φτύσει (της το δείχνω κάθε μέρα που πλένουμε μαζί δόντια αλλά η καημενούλα όσο και να προσπαθεί δεν το καταφέρνει) και το φοβάμαι το φθόριο. Πρέπει να θυμηθω να ρωτήσω στη επόμενη επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 νόμιζα ότι αν τα πας στο γιογιό θα κάνουν πάντα τσίσα έστω κ μετά από ώρα, απλώς δεν ξέρουν να το πουν από μόνα τους πάντα ή δεν θέλουν να διακόψουν το παιχνίδι κ ότι η εκπαίδευση γίνεται βασικά για τη βόλτα κ τον ύπνο. 

Λαθος νομιζες, η εκπαιδευση γινεται γενικα, και στον υπνο και στον ξυπνιο και το πρωι και το μεσημερι και το βραδυ και στις βολτες και στα ψωνια, γενικως σε ολη του την καθημερινοτητα! Εγω εκεινη την περιοδο νομιζα οτι δεν εκανα τιποτα αλλο ολη μερα απο το να μιλαω για γιογιο, τσισα και κακα :-D

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Καταλαβα, δεν είναι τόσο σπάνιες αυτες οι περιπτώσεις όσο νόμιζα! 

 

Εγώ δεν ακολούθησα αυτήν την μέθοδο, του μιλησα ειλικρινά, του είπα πως αν δεν τα πλένουμε σωστά θα χαλάσουν και θα παμε στο γιατρό. Το έλεγα και παλαιότερα αλλά λόγο της άρνησης στα δύο δεν επιανε. Μετά τα τρία είναι πολύ πολύ πιο συνεργάσιμος στο ζήτημα. 

 

Μιλησα με την παιδίατρο και μου είπε να αλλάξω οδοντοκρεμα να πάρω με το λιγότερο φθόριο και να προσπαθώ να μην την καταπίνει. Πάντα του δίνω να ξεπλύνει δόντια αλλά ποτέ δεν το έχει καταφέρει. Ή παιδίατρος είπε πως δεν υπάρχει ιδιαίτερο ζήτημα αφού η ποσότητα είναι μικρή κ κάποια στιγμή θα μάθει να το κάνει σωστά. Πάντως είδα αποτέλεσμα. Συζήτησε το με την γιατρό σας θα σε καθοδηγήσει. 

Μόνος του πλένει πρόθυμα 

αλλά τμηματικά ακόμα κ με οδηγιες. Δεν έχω πρόβλημα με το πλύσιμο, τη θέλει τη διαδικασία, αλλά όχι το δικό μου σχολαστικότερο. εκεί ξεκινώ με το να του κρατάω το σαγόνι κ στο τέλος συνεργάζεται γιατί είπε ο γιατρός κλπ κλπ. παιδική χωρίς φθόριο έχω κ έχω αμελήσει το ξέπλυμα γιατί εστιάζω στο βούρτσισμα, αλλά αφού δεν το κάνει ούτε η κόρη της @Anna3011, δεν ανησυχώ. 

 

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Λαθος νομιζες, η εκπαιδευση γινεται γενικα, και στον υπνο και στον ξυπνιο και το πρωι και το μεσημερι και το βραδυ και στις βολτες και στα ψωνια, γενικως σε ολη του την καθημερινοτητα! Εγω εκεινη την περιοδο νομιζα οτι δεν εκανα τιποτα αλλο ολη μερα απο το να μιλαω για γιογιο, τσισα και κακα :-D

Οντως είχα άλλες προσδοκίες. είχα διαβάσει τα παραπάνω όλα κ θυμόμουν τη δίκη σου προσέγγιση αλλά μου είχε μείνει σαν κάτι χαλαρό κ μετά θυμόμουν κ κάτι εξπρές από άλλες κοπέλες κ νόμιζα ότι πάει στραβά μόνο αν πιέσεις, όχι ότι πρέπει όλη μέρα να ασχολείσαι κ αυτό....

 

Σημερα τζίφος, τα κρατούσε για ώρες, το πρωί πήγε δυο φορές στο γιογιό κ τίποτα κ μετά τρεις φορές στο πάτωμα, τις δυο πήγε κ κρύφτηκε αλλά δεν τον προλαβα. το απόγευμα μου ζήτησε πάνα κ του έβαλα κ κακά έκανε αργέ το βράδυ στην πάνα. λέτε να στενοχωριέται που δεν το προλαβαίνει κ που δεν κάνει στο γιογιό κ γι αυτό να μην ήθελε άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

η καημενούλα όσο και να προσπαθεί δεν το καταφέρνει

Είναι δύσκολο να αντιληφθούν τι γίνεται γιατι δεν το βλεπουν. Εγω του λέω πότε πότε "πες ακ. Όταν λες το κάπα δεν μοιάζει σαν να κλείνει μία πορτούλα μες στο στόμα? Ακουμπά ή γλώσσα πανω. Τώρα κλεισε την πόρτα και πιες νερό να μείνει στο στόμα και μετά φτυσ το!" Άλλες φορές πίνει το νερό και μετά λέει ακ άλλες το ψιλοκανει και μετά καταπίνει και λέει φτου! Έχει γέλιο απ την μια!  Πάντως δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να το κάνει σωστά,οποτε ψαχνομαι. 

Just now, Έσπερος είπε:

έχω αμελήσει το ξέπλυμα γιατί εστιάζω στο βούρτσισμα

Οι οδοντοκρεμες χωρίς φθόριο δεν χρειάζοταν ξέπλυμα, ίσως να έχει νόημα ως διαδικασία για να μενει στο παιδι. Αλλά είναι αρκετά δύσκολο να το μάθουν σωστά, έχω προσπαθήσει ποικίλους τρόπους, αλλά δεν μπορώ να βρω τον καταλληλο να το περάσω στον μικρό μου! 

 

Just now, Anna3011 είπε:

Υποτίθεται ότι το στόμα της είναι σπιτάκι και η βούρτσα χτυπάει κουδούνι και μπαίνει και πηγαίνει στα δωμάτια. Μπαίνει στην κουζίνα και μαγειρεύει, μετά στο σαλόνι και μετά ανεβαίνει στον πάνω όροφο στα υπνοδωμάτια (πάνω δόντια), παίζει και κοιμάται

Πολύ όμορφη ιστορια! Φαντάζομαι θα ανυπομονεί να πλύνει δοντια! 

 

Just now, Έσπερος είπε:

το απόγευμα μου ζήτησε πάνα κ του έβαλα κ κακά έκανε αργέ το βράδυ στην πάνα. λέτε να στενοχωριέται που δεν το προλαβαίνει κ που δεν κάνει στο γιογιό κ γι αυτό να μην ήθελε άλλο

Τον βάζεις τακτικά στο γιογιό? 

 

Δώσε χρόνο στο παιδι να κάνει την μετάβαση, είναι μεγάλη αλλαγή για εκείνα και χρειάζονται χρόνο να προσαρμοστούν, να μάθουν να ακούν το σώμα τους, να κάνουν την σύνδεση και να το συνηθίσουν!

Link to comment
Share on other sites

Η κορη εμαθε να φτύνει απο τα 3,ο μικρος έχει κανένα διμηνο που τα καταφερε

Νομιζω ο μόνος τρόπος για να μάθουν είναι να παιξετε με το νερο

Πχ τώρα καλοκαίρι παρ'τε από ένα ποτήρι νερό, βγείτε αυλη, κάντε ότι πίνετε κ το κρατάτε στο στομα, φουσκωνοντας τα μάγουλα, δείξτε πως το φτυνουμε

Εμενα το έμαθαν γτ παίζανε με το νερό ενώ έπιναν, δυστυχώς μέσα στο σπίτι ομως:roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τον βάζεις τακτικά στο γιογιό? 

Ώρες παρακαλάω κ το πρωί πήγε δυο φορές ενώ δεν είχε κάνει τσίσα για δίωρο σχεδον που το έλεγα, κ πάλι δεν έκανε. το απόγευμα δεν ασχολήθηκε αφού φορούσε πάνα. φοβήθηκα μήπως είχε κάτι ψυχολογικό. 

 

Εμενα φτύνει από πολύ καιρό αλλά μόνος του για παιχνίδι. δεν έχω δοκιμάσει όμως να του δώσω νερό στο πλύσιμο γιατί έχω ακούσει αυτό ότι αν δεν έχει φθόριο μπορεί να την καταπιεί. 

Link to comment
Share on other sites

@Mama_Anesti_και @vicky86 θα τις εφαρμόσω τις μεθόδους σας, πολύ μου άρεσαν! Η πλάκα είναι ότι όταν το έδειξα θεώρησα αυτονόητο ότι θα μπορεί να φτύνει αλλά ενώ δείχνει ενθουσιασμό να το κάνει όταν με βλέπει μετά πίνει το νεράκι και με κοιτάει με απορία... Έχει πολλή πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...