Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

10 minutes ago, mama16 said:

Δεν την ξεκίνησα ακόμα αλλά σκέφτομαι τώρα από ιουλιο μάλλον να ξεκινησω. Ετοιμότητα προς το παρόν έχει στα κακακια της. Έχει σίγουρα ένα δίμηνο που πριν να κάνει μου λέει κακά και δείχνει το πουλάκι της, όταν το δείχνει της λέω να παμε να κάνουμε, την ανοίγω την πάνα κ κάνει, το ειχαμε ξεκινήσει έτσι γιατί έπαιρνε σίδηρο κ είναι λίγο δυσκοιλια κ την βοηθουσα. Τα τσισα προς το παρόν δεν τα λέει. Αλλά ελπίζω να τα καταφέρουμε.. Πιστεύω σιγά σιγά θα μάθει αν τον βάζεις, ελπίζω το ίδιο κ η δικιά μου

Πόσο είναι η μικρή?? Εμένα ο παιδίατρος που το είχα συζητήσει από πέρυσι, ( ο γιός μου ήταν δύο και επειδή μιλούσε θεώρησα πως θα μπορεί να κόψει την πάνα) μου είχε πει όχι πριν τα 2 1/2, Φυσικά και πολλά παιδιά μπορούν να την κόψουν νωρίτερα όμως μου είπε πως η ιδανική ηλικία έτσι ώστε να μην ταλαιπωρηθεί - πιεστεί το παιδί είναι μετά τα 2 1/2.

Εμείς την κόψαμε πριν ένα μήνα και όλη η διαδικασία κράτησε δύο τρεις ημέρες...τόσο απλό ήταν.

On 6/15/2018 at 1:21 PM, Sentir...natureza said:

Κοριτσια τελειωσε το θεμα, απο την 4η ημερα που του εβγαλα την πανα χρησιμοποιει το γιογιο (εκανε και κακα) και καποιες φορες την τουαλετα και δεν ξαναειχαμε κανενα ατυχημα, ουτε εξω.Τελικα, οντως αμα το παιδι ειναι ετοιμο τελειωνει γρηγορα το θεμα...4 ημερες; Βεβαια, πιστευω οτι επαιξε μεγαλο ρολο και η μεταβατικη περιοδος με την περιστασιακη χρηση του γιογιο, αλλα μολις βγαλαμε την πανα συνειδητοποιησε τι επρεπε να κανει, οπως πιστευα, απλα δεν περιμενα να γινει τοσο συντομα! Επισης, απο την 4η ημερα ξυπναει στεγνος το πρωι, δηλαδη εδω και 4 μερες, τι λετε να του τη βγαλω και την βραδυνη ή να περιμενω λιγο ακομη; Νομιζω πως ειναι ετοιμος, μιας που πινει και νερο και θηλαζει στα ξυπνηματα, οποτε σιγουρα δεν ειναι αδεια η κυστη του.

εγώ θα περίμενα λίγο ακόμη (όπως και κάνω δηλαδή) εμένα μπορεί να ξυπνήσει 10-15  μέρες στεγνός και μετά 2-3 ημέρες  να είναι κατουρημένη η πάνα του, οπότε την τρενάρω λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα συμφωνήσω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να βιαστείς να βγάλεις την πάνα κ να αγχωσεις κ το παιδί, μου φαίνεται πολύ νωρίς. Του χρόνου το καλοκαιρι θα είναι 2μιση, νομίζω είναι ιδανική ηλικία. Εγώ το σκέφτομαι κ λέω ποιος τρέχει μετά να βρίσκει καθαρές τουαλέτες :wacko:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Πόσο είναι η μικρή?? Εμένα ο παιδίατρος που το είχα συζητήσει από πέρυσι, ( ο γιός μου ήταν δύο και επειδή μιλούσε θεώρησα πως θα μπορεί να κόψει την πάνα) μου είχε πει όχι πριν τα 2 1/2, Φυσικά και πολλά παιδιά μπορούν να την κόψουν νωρίτερα όμως μου είπε πως η ιδανική ηλικία έτσι ώστε να μην ταλαιπωρηθεί - πιεστεί το παιδί είναι μετά τα 2 1/2.

Εμείς την κόψαμε πριν ένα μήνα και όλη η διαδικασία κράτησε δύο τρεις ημέρες...τόσο απλό ήταν.

εγώ θα περίμενα λίγο ακόμη (όπως και κάνω δηλαδή) εμένα μπορεί να ξυπνήσει 10-15  μέρες στεγνός και μετά 2-3 ημέρες  να είναι κατουρημένη η πάνα του, οπότε την τρενάρω λίγο ακόμα.

18,5 είναι η μικρή μου. Ξέρω ότι μπορεί να μην είναι έτοιμη απλά ήδη αφού πάντα λέει τα κακα λέω να δοκιμασω κ για τα τσισα. Θα δοκιμασω λίγες μέρες να δω πως θα πάει κ αν δω ότι δεν είναι έτοιμη θα το αφήσω για του χρόνου το καλοκαίρι.

πρίν από 18 λεπτά , Lenia16 είπε:

Θα συμφωνήσω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να βιαστείς να βγάλεις την πάνα κ να αγχωσεις κ το παιδί, μου φαίνεται πολύ νωρίς. Του χρόνου το καλοκαιρι θα είναι 2μιση, νομίζω είναι ιδανική ηλικία. Εγώ το σκέφτομαι κ λέω ποιος τρέχει μετά να βρίσκει καθαρές τουαλέτες :wacko:

Με αυτό που λες όντως ισχύει, δύσκολο να βρεθούν καθαρές τουαλέτες αλλά έχω ακούσει κ για τα φορητά γιογιο που σκέφτομαι να πάρω όταν της βγάλω την πάνα. Κ δεν θα την ζορισω αν δεν είναι έτοιμη απλά σκέφτομαι να δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Δεν την ξεκίνησα ακόμα αλλά σκέφτομαι τώρα από ιουλιο μάλλον να ξεκινησω. Ετοιμότητα προς το παρόν έχει στα κακακια της. Έχει σίγουρα ένα δίμηνο που πριν να κάνει μου λέει κακά και δείχνει το πουλάκι της, όταν το δείχνει της λέω να παμε να κάνουμε, την ανοίγω την πάνα κ κάνει, το ειχαμε ξεκινήσει έτσι γιατί έπαιρνε σίδηρο κ είναι λίγο δυσκοιλια κ την βοηθουσα. Τα τσισα προς το παρόν δεν τα λέει. Αλλά ελπίζω να τα καταφέρουμε.. Πιστεύω σιγά σιγά θα μάθει αν τον βάζεις, ελπίζω το ίδιο κ η δικιά μου

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω προσδοκίες ακομα. Τουλάχιστον εξοικειώθηκε με την τουαλέτα κ με το γιογιό κ δεν τα φοβάται.

  Ξετρελαθηκε με την αίσθηση του εσώρουχο κ δεν θελει να  βάλει την πάνα του για υπνο. Και έχει κ δίκιο. Τώρα το καλοκαίρι ιδρώνει πολύ κ το δερματακι του δεν αναπνέει!

  Τα κακά δεν τα λέει πάντα. Κάθεται κουκου όταν τα κάνει αλλά δεν έτυχε να του έρθουν όταν φορά το εσώρουχό για να τον βάλω στο γιογιο.

  Πάντως με το να δοκιμάσεις χωρίς άγχος δεν χάνεις και τίποτα!

 

Κορίτσια πως καταλαβαίνουμε πως ένα μωρό έχει τον έλεγχο των σφιγκτηρων?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω προσδοκίες ακομα. Τουλάχιστον εξοικειώθηκε με την τουαλέτα κ με το γιογιό κ δεν τα φοβάται.

  Ξετρελαθηκε με την αίσθηση του εσώρουχο κ δεν θελει να  βάλει την πάνα του για υπνο. Και έχει κ δίκιο. Τώρα το καλοκαίρι ιδρώνει πολύ κ το δερματακι του δεν αναπνέει!

  Τα κακά δεν τα λέει πάντα. Κάθεται κουκου όταν τα κάνει αλλά δεν έτυχε να του έρθουν όταν φορά το εσώρουχό για να τον βάλω στο γιογιο.

  Πάντως με το να δοκιμάσεις χωρίς άγχος δεν χάνεις και τίποτα!

 

Κορίτσια πως καταλαβαίνουμε πως ένα μωρό έχει τον έλεγχο των σφιγκτηρων?

Η αλήθεια είναι ότι γι αυτό θέλω να την δοκιμασω χωρίς πάνα, γιατί τώρα το καλοκαίρι με την ζέστη δεν θέλω να κοκκινιζει, χωρίς πάνα θα είναι πιο αραιατη αλλά κ εγώ δεν έχω ιδιαιτερες προσδοκίες απλά σκέφτομαι εφόσον λέει πριν κάνει κακά ίσως μάθει κ τα τσισα.. Θα δούμε όμως στη συνέχεια.. Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι γι αυτό θέλω να την δοκιμασω χωρίς πάνα, γιατί τώρα το καλοκαίρι με την ζέστη δεν θέλω να κοκκινιζει, χωρίς πάνα θα είναι πιο αραιατη αλλά κ εγώ δεν έχω ιδιαιτερες προσδοκίες απλά σκέφτομαι εφόσον λέει πριν κάνει κακά ίσως μάθει κ τα τσισα.. Θα δούμε όμως στη συνέχεια.. Καλή επιτυχία!!!

Θα της αρέσει ή αίσθηση, θα το διαπιστώσεις! Ο γιος μου έδειξε σημερα έντονη δυσαρέσκεια όταν του έβαλα πάνα για να πάμε βόλτα. Την τραβούσε και φαινόταν  να τον ενοχλεί που φούσκωνε από κατω. Αρχετα απ την εκπαίδευση, όσο περισσότερο μένουν χωρίς πάνα τόσο καλύτερο είναι για το δέρμα τους. 

  Καλή επιτυχία και σε σας! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα της αρέσει ή αίσθηση, θα το διαπιστώσεις! Ο γιος μου έδειξε σημερα έντονη δυσαρέσκεια όταν του έβαλα πάνα για να πάμε βόλτα. Την τραβούσε και φαινόταν  να τον ενοχλεί που φούσκωνε από κατω. Αρχετα απ την εκπαίδευση, όσο περισσότερο μένουν χωρίς πάνα τόσο καλύτερο είναι για το δέρμα τους. 

  Καλή επιτυχία και σε σας! 

Τον έχεις όλη μέρα χωρίς πάνα στο σπίτι?? Πως τα πάτε??

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Τον έχεις όλη μέρα χωρίς πάνα στο σπίτι?? Πως τα πάτε??

Αρχικα τον άφηνα χωρίς πάνα για δύο ώρες αλλά πλεον στο σπίτι φοράει εσώρουχο, στις βόλτες κ στον ύπνο πανα βρακακι. Χτες κατουρηθηκε κ εμεινε να τα κοίτα! Του είπα πως δεν πειράζει κ την επόμενη φορά ή να μου το πει ή να πάει μόνος στο μπάνιο κ να με φωνάξει. Το δεύτερο έκανε δυο φορές αλλά τα είχε ήδη κάνει. Άλλες φορές όταν πάμε μαζί προτιμα την μπανιέρα! 

  Πάντως αν σκέφτεσαι τα ατυχήματα μην αγχωνεσαι. Δεν είναι τραγικά τα πράγματα. Εγώ έχω μία ετοιμοπόλεμη σφουγγάριστρα και ένα σελτεδακι που του το βάζω στους καναπέδες.

  Δεν το πήρα ζεστά ακόμα και δεν τον κυνηγάω από πίσω. Αφορμή σταθηκε ο ερεθισμός (παρεπιπτωντος εξαφανίστηκε!)  για να δοκιμάσω τα εσώρουχα. Αν μας βγει έχει καλως, αν όχι του χρόνου! Με φίλες μου που το συζήτησαμε μου είπαν πως θα μάθει αλλα όχι σε δύο τρεις μέρες. Δεν με πειράζει καθόλου. Ο σκοπός είναι να γίνει ή σύνδεση τσισα με τουαλέτα( τα κακά ειπα να τα αφήσω ακόμη).

  Όταν το αποφασίσεις, δοκίμασε και την μικρή σου, να πάρει λίγο αέρα το κορμακι της!:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εμείς έχουμε επιτυχία σε μεγάλο ποσοστό... Αύριο κλείνει 2 εβδομάδες και πλέον πάντα μας λέει όταν θέλει να τα κάνει και έχει μάθει να κρατιέται μέχρι να του κατεβάσουμε βρακάκι + σορτσάκι και να κάτσει στο γιογιο. Επίσης εδώ και 2 μέρες ξυπνάει το πρωί στεγνός, αλλά δεν θέλω να τον πιέσω και γι'αυτό ακόμα, αν και, όπως είπαν κι άλλες κοπέλες, κι ο δικός μας ψιλοτσινάει με τη βραδινή πάνα. Του αρέσει το βρακάκι, επειδή μάλλον παίρνει αέρα, έχει ωραία σχέδια και... μπορεί να εξερευνεί! (Του έχει κάνει μεγάλη εντύπωση ότι μπορεί να πιάσει τα «εξαρτήματά» του - τον πιάνω συχνά να τα πασπατεύει, πάνω από το βρακί ευτυχώς...). Προχτές ήμασταν στο αυτοκίνητο 2-3 ώρες (σπαστές) για δουλειές και του είχα βάλει υποσέντονο στο καθισματάκι αλλά δεν λερώθηκε καθόλου, και σε μια από τις στάσεις που κάναμε στης πεθεράς μου τον βάλαμε στο γιογιό και τα έκανε. Απλά ακόμα και τα κακά τα λέει τσίσα, οπότε δεν μπορείς από πριν να ξέρεις τι από τα 2 θα κάνει. Μικρό το κακό.

 

Το επόμενο βήμα είναι η μετάβαση στη λεκάνη, νομίζω ότι θα το επιχειρήσουμε πριν από το κόψιμο της βραδινής για να μην έχουμε πισωγυρίσματα όταν έρθει το μωρό. Αυτό είναι το βασικό θέμα εν όψει παιδικού σταθμού εξάλλου.

 

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και γενικά όλες τις απαντήσεις στο τόπικ, ήταν καθοριστικό στο να ξεκινήσουμε την προσπάθεια - με άγχωνε αρκετά! 

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2018 at 2:37 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

 

  Δεν το πήρα ζεστά ακόμα και δεν τον κυνηγάω από πίσω. Αφορμή σταθηκε ο ερεθισμός (παρεπιπτωντος εξαφανίστηκε!)  για να δοκιμάσω τα εσώρουχα. Αν μας βγει έχει καλως, αν όχι του χρόνου! Με φίλες μου που το συζήτησαμε μου είπαν πως θα μάθει αλλα όχι σε δύο τρεις μέρες. Δεν με πειράζει καθόλου. Ο σκοπός είναι να γίνει ή σύνδεση τσισα με τουαλέτα( τα κακά ειπα να τα αφήσω ακόμη).

  Όταν το αποφασίσεις, δοκίμασε και την μικρή σου, να πάρει λίγο αέρα το κορμακι της!:)

 

Κι ομως, τα κακα τα καταλαβανουν και πολυ πιο ευκολα και ερχεται και ο ελεγχος πολυ νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κι ομως, τα κακα τα καταλαβανουν και πολυ πιο ευκολα και ερχεται και ο ελεγχος πολυ νωριτερα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως τα κακά να είναι πιο εύκολο να τα κάνει στο γιογιο μιας και οι ώρες είναι συγκεκριμένες σε μας.

   Τωρα δεν το προσπαθώ καθόλου μιας και είμαστε διακοπές. Συνεχίζω να του βάζω εσώρουχο αρκετές ωρες την μέρα για να παίρνει αέρα κ στα ατυχήματα απλά τον αλλαζω. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, σας έχει τύχει το παιδί να ξέρει τι πρέπει να κάνει αλλά να μην το κάνει από πείσμα; Ειδικά στο θέμα της τουαλέτας;

Αφού φαινόταν για κάμποσες μέρες ότι είχε μάθει να μας το λέει και να του κατεβάζουμε το βρακάκι και να τα κάνει στο γιογιό, εδώ και 4-5 μέρες έχει περάσει σε φάση πείσματος. Σπάνια μας λέει ότι θέλει να πάει, τις περισσότερες φορές τον ρωτάμε και λέει «όχι δεν θέλω» μέχρι που αρχίζει να κάνει διάφορες κινήσεις που δείχνουν ότι κρατιέται με το ζόρι οπότε τον πάμε κι εμείς σχεδόν με το ζόρι στο γιογιό και κάνει μεγάλη ποσότητα. Τα δε κακά τις 2 τελευταίες φορές τα έχει κάνει στο βρακί του, αφού πρώτα απομονώθηκε στο δωμάτιό του. Σκέφτηκα μήπως να του πάω το γιογιό στο δωμάτιό του, μήπως έχει θέμα που είναι στο σαλόνι, αν και είμαστε μόνο εμείς στο σπίτι.  Και τις 2 φορές που τα έκανε του κάναμε πλύση εγκεφάλου για το πώς θα πρέπει πάντα να πηγαίνει στο γιογιό, αλλά μας έλεγε όχι και όχι, όπως μας λέει και σε πολλά άλλα πράγματα. Γενικά είναι πολύ αντιδραστικός αλλά για τα περισσότερα άλλα πράγματα δεν μας αγχώνει αυτό, όμως για το συγκεκριμένο θέμα προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι δεν είναι θέμα του τι θέλουμε εμείς αλλά ότι πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνει στο γιογιό. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , uptight είπε:

Βρε παιδιά, σας έχει τύχει το παιδί να ξέρει τι πρέπει να κάνει αλλά να μην το κάνει από πείσμα; Ειδικά στο θέμα της τουαλέτας;

Αφού φαινόταν για κάμποσες μέρες ότι είχε μάθει να μας το λέει και να του κατεβάζουμε το βρακάκι και να τα κάνει στο γιογιό, εδώ και 4-5 μέρες έχει περάσει σε φάση πείσματος. Σπάνια μας λέει ότι θέλει να πάει, τις περισσότερες φορές τον ρωτάμε και λέει «όχι δεν θέλω» μέχρι που αρχίζει να κάνει διάφορες κινήσεις που δείχνουν ότι κρατιέται με το ζόρι οπότε τον πάμε κι εμείς σχεδόν με το ζόρι στο γιογιό και κάνει μεγάλη ποσότητα. Τα δε κακά τις 2 τελευταίες φορές τα έχει κάνει στο βρακί του, αφού πρώτα απομονώθηκε στο δωμάτιό του. Σκέφτηκα μήπως να του πάω το γιογιό στο δωμάτιό του, μήπως έχει θέμα που είναι στο σαλόνι, αν και είμαστε μόνο εμείς στο σπίτι.  Και τις 2 φορές που τα έκανε του κάναμε πλύση εγκεφάλου για το πώς θα πρέπει πάντα να πηγαίνει στο γιογιό, αλλά μας έλεγε όχι και όχι, όπως μας λέει και σε πολλά άλλα πράγματα. Γενικά είναι πολύ αντιδραστικός αλλά για τα περισσότερα άλλα πράγματα δεν μας αγχώνει αυτό, όμως για το συγκεκριμένο θέμα προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι δεν είναι θέμα του τι θέλουμε εμείς αλλά ότι πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνει στο γιογιό. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

το πρεπει σε πολλα παιδια λειτουργει αναποδα, οπως κ με το φαι αν του πεις οτι πρεπει να φαι αυτο το το φαι θα πεισμωσει κ δεν θα φαει μπουκια. 

κανε το γιογιο ευχαριστη εμπειρια. δηλαδη οταν θα καθετε στο γιογιο να ακουει ενα αγαπημενο παραμυθι να παιζει με ενα παιχνιδι να βλεπει το αγαπημενο του παιδικο. οτι θεωρεις εσυ πιο θετικο για το παιδι σου. το να πεις σε ενα παιδι πρεπει ειναι σαν να λες κανε το αντιθετο.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , uptight είπε:

Βρε παιδιά, σας έχει τύχει το παιδί να ξέρει τι πρέπει να κάνει αλλά να μην το κάνει από πείσμα; Ειδικά στο θέμα της τουαλέτας;

Αφού φαινόταν για κάμποσες μέρες ότι είχε μάθει να μας το λέει και να του κατεβάζουμε το βρακάκι και να τα κάνει στο γιογιό, εδώ και 4-5 μέρες έχει περάσει σε φάση πείσματος. Σπάνια μας λέει ότι θέλει να πάει, τις περισσότερες φορές τον ρωτάμε και λέει «όχι δεν θέλω» μέχρι που αρχίζει να κάνει διάφορες κινήσεις που δείχνουν ότι κρατιέται με το ζόρι οπότε τον πάμε κι εμείς σχεδόν με το ζόρι στο γιογιό και κάνει μεγάλη ποσότητα. Τα δε κακά τις 2 τελευταίες φορές τα έχει κάνει στο βρακί του, αφού πρώτα απομονώθηκε στο δωμάτιό του. Σκέφτηκα μήπως να του πάω το γιογιό στο δωμάτιό του, μήπως έχει θέμα που είναι στο σαλόνι, αν και είμαστε μόνο εμείς στο σπίτι.  Και τις 2 φορές που τα έκανε του κάναμε πλύση εγκεφάλου για το πώς θα πρέπει πάντα να πηγαίνει στο γιογιό, αλλά μας έλεγε όχι και όχι, όπως μας λέει και σε πολλά άλλα πράγματα. Γενικά είναι πολύ αντιδραστικός αλλά για τα περισσότερα άλλα πράγματα δεν μας αγχώνει αυτό, όμως για το συγκεκριμένο θέμα προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι δεν είναι θέμα του τι θέλουμε εμείς αλλά ότι πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνει στο γιογιό. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

Συνεβη και σε εμάς. Μετά από 2-3 απόλυτα επιτυχημένες μέρες, άρχισε να αρνείται την τουαλέτα, μας διαβεβαίωνε ότι δεν θέλει και μετά από ένα λεπτό τα έκανε πάνω του. Είχα στρεσαριστεί πολύ τότε και το καταλάβαινε. Νόμιζε ότι η διαδικασία της τουαλέτας είναι κάτι "αγχωτικό" και ήταν στην τσίτα. Γνώμη μου είναι να μην του το συζητάτε τόσο πολύ, δεν χρειάζεται η ανάλυση γιατί τον αγχώνει, ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει, πίστεψέ με, απλά χρειάζεται λίγο χρόνο για να το δει σαν μια απόλυτα φυσιολογική διαδικασία (δεν μας πήρε πάνω από 10 μέρες)

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι μέχρι να δω τις απαντήσεις σας το έκανε πάλι, 3η φορά σε 5 μέρες.

 

@anath νομίζω ότι είναι αυτό, αγχώνεται επειδή τον έχουμε πρήξει. Θα το κάνουμε αυτό, όσο είμαστε στο σπίτι θα τον αφήνουμε και δεν θα του το λέμε. Έξω δυστυχώς δε γίνεται να το ρισκάρουμε, πχ λίγο μετά το «περιστατικό» πήγαμε παιδική χαρά και πάλι τον βλέπαμε να κρατιέται οπότε σε κάποια φάση τον πήγαμε πίσω από έναν θάμνο και ξαλάφρωσε. 

 

@ninaki80 ισχύει αυτό! Κι ο δικός μας έτσι είναι, λόγω ηλικίας ή/και λόγω χαρακτήρα. Σε ό,τι μπορεί να μας πει όχι μας το λέει. Αλλά είχαμε προσπαθήσει να το δει θετικά το γιογιό, όταν κάθεται τον αφήνουμε να το βάλει όπου θέλει και να παίζει ταυτόχρονα ή να βλέπει τηλεόραση. Αυτές τις μέρες φαίνεται όμως να το αποφεύγει γενικά όσο μπορεί. Ίσως τον στρεσάρει η πίεση. 

 

Ουφ, εν τω μεταξύ σε ενάμισι μήνα γεννάω, θα ήθελα όταν μπω στο μήνα μου να έχουμε ξεμπερδέψει με αυτό το θέμα για να απολαύσουμε τις τελευταίες μέρες με... μόνο ένα παιδί! :D 

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, uptight είπε:

Η πλάκα είναι ότι μέχρι να δω τις απαντήσεις σας το έκανε πάλι, 3η φορά σε 5 μέρες.

 

@anath νομίζω ότι είναι αυτό, αγχώνεται επειδή τον έχουμε πρήξει. Θα το κάνουμε αυτό, όσο είμαστε στο σπίτι θα τον αφήνουμε και δεν θα του το λέμε. Έξω δυστυχώς δε γίνεται να το ρισκάρουμε, πχ λίγο μετά το «περιστατικό» πήγαμε παιδική χαρά και πάλι τον βλέπαμε να κρατιέται οπότε σε κάποια φάση τον πήγαμε πίσω από έναν θάμνο και ξαλάφρωσε. 

 

@ninaki80 ισχύει αυτό! Κι ο δικός μας έτσι είναι, λόγω ηλικίας ή/και λόγω χαρακτήρα. Σε ό,τι μπορεί να μας πει όχι μας το λέει. Αλλά είχαμε προσπαθήσει να το δει θετικά το γιογιό, όταν κάθεται τον αφήνουμε να το βάλει όπου θέλει και να παίζει ταυτόχρονα ή να βλέπει τηλεόραση. Αυτές τις μέρες φαίνεται όμως να το αποφεύγει γενικά όσο μπορεί. Ίσως τον στρεσάρει η πίεση. 

 

Ουφ, εν τω μεταξύ σε ενάμισι μήνα γεννάω, θα ήθελα όταν μπω στο μήνα μου να έχουμε ξεμπερδέψει με αυτό το θέμα για να απολαύσουμε τις τελευταίες μέρες με... μόνο ένα παιδί! :D 

αααα πες οτι εισαι κ εγκυος σας κανει πεισματα γιατι προφανως εσεις βιαζεστε να τον εκπαιδευσετε κ το νιωθει... αλλα θα το ξεπερασει δινε του κινητρα για να πηγαινει γιογιο κ καλο κουραγιο για οταν γεννησεις γιατι θα δεις διαφορα θα γελασετε πολυ!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει ή ερώτηση μου εδώ αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικοτερο. 

  Ο μικρός μου εχει λίγες εβδομάδες που ζητά να τον βάλω στην τουαλέτα αλλά αφού κάνει τσισα η κακά θέλει να ζωγραφίσει, να "διαβάσει" και χίλια δυο παιχνίδια σκαρφίζεται μες στο μπάνιο για να μην τον κατεβασω. Σκεφτομαι όμως, μήπως δεν συνδυασει σωστά το μέρος με το λόγο που το χρησιμοποιουμε και το πάρει για παιχνίδι? Απ την άλλη δεν θέλω να φρεναρω τον ενθουσιασμό του αλλά καταλήγω να περνω τουλάχιστον ένα εικοσαλεπτο την φορα στην τουαλέτα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει ή ερώτηση μου εδώ αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικοτερο. 

  Ο μικρός μου εχει λίγες εβδομάδες που ζητά να τον βάλω στην τουαλέτα αλλά αφού κάνει τσισα η κακά θέλει να ζωγραφίσει, να "διαβάσει" και χίλια δυο παιχνίδια σκαρφίζεται μες στο μπάνιο για να μην τον κατεβασω. Σκεφτομαι όμως μήπως δεν συνδιάζει σωστά το μέρος με το λόγο που το χρησιμοποιουμε και το πάρει για παιχνίδι? Απ την άλλη δεν θέλω να φρεναρω τον ενθουσιασμό του αλλά καταλήγω να περνω τουλάχιστον ένα εικοσαλεπτο την φορα στην τουαλέτα. 

 

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Εγώ έτσι ξεκίνησα τα παιδιά μου από μωρά: τα έβαζα να κάτσουν, έπαιζαν κλπ, και τελικά ξεκίνησαν να κάνουν κακά εκεί και τους έμεινε για ένα διάστημα το συνήθειο να κρατάνε μαζί και ένα παιχνιδάκι ή ένα "βιβλίο". Για λόγους υγιεινής και μόνο, δε θα άφηνα το παιχνίδι να συνεχιστεί μετά που έχει ήδη το παιδί χρησιμοποιήσει την τουαλέτα, αλλά σίγουρα δεν βλέπω το κακό να κάθεται πριν, αν π.χ. θέλει λίγο χρόνο από την ώρα που κάθεται μέχρι να ενεργηθεί. Ειδικά στην αρχή, το εικοσάλεπτο δε μου φαίνεται παράλογο, αν είναι πριν. Μετά από 1-2 λεπτά αν ξέρεις ότι έχει ,τελειώσει σίγουρα, θα έλεγα να το σηκώνεις με αποφασιστικότητα, να πατήσετε καζανάκι, να πλύνετε χέρια κλπ,  να το συνηθίζει σαν μέρος του "τελετουργικού" της τουαλέτας. Λογικά αν του δίνεται η ευκαιρία να πατήσει μόνο π.χ. την αντλία του σαπουνιού ή κάτι άλλο εξίσου "εξωτικο" θα του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2018 at 8:00 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Εγώ έτσι ξεκίνησα τα παιδιά μου από μωρά: τα έβαζα να κάτσουν, έπαιζαν κλπ, και τελικά ξεκίνησαν να κάνουν κακά εκεί και τους έμεινε για ένα διάστημα το συνήθειο να κρατάνε μαζί και ένα παιχνιδάκι ή ένα "βιβλίο". Για λόγους υγιεινής και μόνο, δε θα άφηνα το παιχνίδι να συνεχιστεί μετά που έχει ήδη το παιδί χρησιμοποιήσει την τουαλέτα, αλλά σίγουρα δεν βλέπω το κακό να κάθεται πριν, αν π.χ. θέλει λίγο χρόνο από την ώρα που κάθεται μέχρι να ενεργηθεί. Ειδικά στην αρχή, το εικοσάλεπτο δε μου φαίνεται παράλογο, αν είναι πριν. Μετά από 1-2 λεπτά αν ξέρεις ότι έχει ,τελειώσει σίγουρα, θα έλεγα να το σηκώνεις με αποφασιστικότητα, να πατήσετε καζανάκι, να πλύνετε χέρια κλπ,  να το συνηθίζει σαν μέρος του "τελετουργικού" της τουαλέτας. Λογικά αν του δίνεται η ευκαιρία να πατήσει μόνο π.χ. την αντλία του σαπουνιού ή κάτι άλλο εξίσου "εξωτικο" θα του αρέσει.

Τρεις βδομάδες τώρα κάνει τα κακά μόνο στην τουαλέτα. Συνήθως τον καταλαβαίνω και του προτείνω την τουαλέτα και τρέχει.  Υπάρχουν και φορές που μου το λέει από μόνος του και καθώς παίζει κάνει τα κακά του. Τσισα κάνει συνήθως μόλις τον ανεβαζω στο στεφανακι (τυχαίες φορές μέσα στην μέρα όταν μου το ζητά) και μέχρι να σηκωθεί μπορεί να ξανακάνει. Θα προσπαθήσω να συντομευσω τα παιχνίδια αφού τελειώσει. Αλλά ειλικρινά μου είναι δύσκολο γιατί δεν θέλει με τίποτα να σηκωθει. Αλλά θα κάνω παιχνίδι το "τελετουργικό" που αναφέρεις και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πέντε μέρες τώρα που ο μικρός ζητά να φορέσει βρακακι. Του βάζω  και αν θυμηθω να τον πάω έχει καλώς αλλιώς τα κάνει πάνω του και μου λέει "τουαλέτα" αφού τα έχει κανει. Ενοχλείται πολυ και ζητά να τον αλλάξω. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως πέντε βράδυα τώρα που ζητά εσώρουχο ξυπνά στεγνός μετα από 10-11 ώρες ύπνου. Εχτες μάλιστα με σήκωσε στις 6 το πρωί λέγοντας "τουαλετα-τουαλετα!" 

  Δεν έχω ξεκινήσει κάποια συστηματική προσπάθεια και αναρωτιέμαι, πως θα καταλαβω πως είναι έτοιμος?

  Ακόμα πιστεύετε πως η τακτική "μόνο βρακακι παντού" είναι πιο κατανοητή για το παιδί? Μήπως ή μέθοδος με την πανα-βρακακι είναι πιο ομαλη? 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Είναι πέντε μέρες τώρα που ο μικρός ζητά να φορέσει βρακακι. Του βάζω  και αν θυμηθω να τον πάω έχει καλώς αλλιώς τα κάνει πάνω του και μου λέει "τουαλέτα" αφού τα έχει κανει. Ενοχλείται πολυ και ζητά να τον αλλάξω. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως πέντε βράδυα τώρα που ζητά εσώρουχο ξυπνά στεγνός μετα από 10-11 ώρες ύπνου. Εχτες μάλιστα με σήκωσε στις 6 το πρωί λέγοντας "τουαλετα-τουαλετα!" 

  Δεν έχω ξεκινήσει κάποια συστηματική προσπάθεια και αναρωτιέμαι, πως θα καταλαβω πως είναι έτοιμος?

  Ακόμα πιστεύετε πως η τακτική "μόνο βρακακι παντού" είναι πιο κατανοητή για το παιδί? Μήπως ή μέθοδος με την πανα-βρακακι είναι πιο ομαλη? 

Άντε μακάρι να την κόψει γρήγορα... Απ' τη στιγμή που κάνεις προσπάθειες για να την κόψει νομίζω ότι είναι καλύτερα με το βρακάκι γιατί αν τυχόν τα κάνει πάνω του μουσκευεται κ το καταλαβαίνει! Για σένα βέβαια θα είναι λίγο δύσκολο με χαλιά κ τέτοια..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Είναι πέντε μέρες τώρα που ο μικρός ζητά να φορέσει βρακακι. Του βάζω  και αν θυμηθω να τον πάω έχει καλώς αλλιώς τα κάνει πάνω του και μου λέει "τουαλέτα" αφού τα έχει κανει. Ενοχλείται πολυ και ζητά να τον αλλάξω. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως πέντε βράδυα τώρα που ζητά εσώρουχο ξυπνά στεγνός μετα από 10-11 ώρες ύπνου. Εχτες μάλιστα με σήκωσε στις 6 το πρωί λέγοντας "τουαλετα-τουαλετα!" 

  Δεν έχω ξεκινήσει κάποια συστηματική προσπάθεια και αναρωτιέμαι, πως θα καταλαβω πως είναι έτοιμος?

  Ακόμα πιστεύετε πως η τακτική "μόνο βρακακι παντού" είναι πιο κατανοητή για το παιδί? Μήπως ή μέθοδος με την πανα-βρακακι είναι πιο ομαλη? 

Νομιζω στο "αν θυμηθω" βρισκεται η λυση. Οπως μου φαινεται εμενα ειναι ετοιμος να βγαλει την πανα, ζηταει βρακακι, δυσανασχετει αν λερωθει, ξυπνα στεγνος. Εγω θα εβαζα εσωρουχο και υπενθυμιση στο κινητο καθε μιση ωρα να του θυμιζω να πηγαινει τουαλετα.

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Άντε μακάρι να την κόψει γρήγορα... Απ' τη στιγμή που κάνεις προσπάθειες για να την κόψει νομίζω ότι είναι καλύτερα με το βρακάκι γιατί αν τυχόν τα κάνει πάνω του μουσκευεται κ το καταλαβαίνει! Για σένα βέβαια θα είναι λίγο δύσκολο με χαλιά κ τέτοια..

Σε ευχαριστώ για την θετική σκέψη! Δεν έχω μεγάλα χαλια. Στρωνω μικρά χαλακια που είναι εύκολο να τα τιναζω καθημερινά και να τα πλένω μία φορά την εβδομάδα. 

  

 

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Νομιζω στο "αν θυμηθω" βρισκεται η λυση. Οπως μου φαινεται εμενα ειναι ετοιμος να βγαλει την πανα, ζηταει βρακακι, δυσανασχετει αν λερωθει, ξυπνα στεγνος. Εγω θα εβαζα εσωρουχο και υπενθυμιση στο κινητο καθε μιση ωρα να του θυμιζω να πηγαινει τουαλετα.

Εγώ δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν μπορεί να ανεβοκατεβασει τα ρούχα του. Κάνει κάποιες προσπάθειες αλλά δεν το καταφέρνει. Επίσης δεν τα λέει πριν τα κανει.

 

 

Έχω μπερδευτεί λίγο για το ποια είναι ή σωστή τακτικη. Ενώ βλέπω πως τους είναι πιο εύκολα αντιληπτό όταν φοράν βρακακι, αναρωτιέμαι αν με την πανα-βρακακι ίσως ή μετάβαση είναι πιο ομαλή. Δηλαδή αν μαθαινουν να διαχειρίζονται την ανάγκη τους χωρίς να αγχωνονται ή να απογοητεύονται αν δεν τα καταφέρουν.

Απ την άλλη ο δικός μου ξέρει πως η πανα-βρακακι δεν είναι εσώρουχο οπότε δεν λέει τίποτα όταν τα κάνει. Μόνο που και που μου λέει πως η πάνα είναι βρώμικη και θέλει να βάλει καθαρή.

  Παράλληλα χρησιμοποιεί τακτικά την τουαλέτα αλλά για να μην καθομαστε με τις ώρες τον βάζω να κάνει τσισα όρθιος όποτε το ζητά.

  Γενικά νιώθω πως είναι λίγο ρευστά τα πραγματα, δηλαδή μία φορά πάνα μία όχι κ αυτό ίσως τον μπερδεύει. Βασικά δεν είμαι κι εγώ σίγουρη πως είναι έτοιμος για να αρχίσω πραγματική προσπάθεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Σε ευχαριστώ για την θετική σκέψη! Δεν έχω μεγάλα χαλια. Στρωνω μικρά χαλακια που είναι εύκολο να τα τιναζω καθημερινά και να τα πλένω μία φορά την εβδομάδα. 

  

 

Εγώ δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν μπορεί να ανεβοκατεβασει τα ρούχα του. Κάνει κάποιες προσπάθειες αλλά δεν το καταφέρνει. Επίσης δεν τα λέει πριν τα κανει.

 

 

Έχω μπερδευτεί λίγο για το ποια είναι ή σωστή τακτικη. Ενώ βλέπω πως τους είναι πιο εύκολα αντιληπτό όταν φοράν βρακακι, αναρωτιέμαι αν με την πανα-βρακακι ίσως ή μετάβαση είναι πιο ομαλή. Δηλαδή αν μαθαινουν να διαχειρίζονται την ανάγκη τους χωρίς να αγχωνονται ή να απογοητεύονται αν δεν τα καταφέρουν.

Απ την άλλη ο δικός μου ξέρει πως η πανα-βρακακι δεν είναι εσώρουχο οπότε δεν λέει τίποτα όταν τα κάνει. Μόνο που και που μου λέει πως η πάνα είναι βρώμικη και θέλει να βάλει καθαρή.

  Παράλληλα χρησιμοποιεί τακτικά την τουαλέτα αλλά για να μην καθομαστε με τις ώρες τον βάζω να κάνει τσισα όρθιος όποτε το ζητά.

  Γενικά νιώθω πως είναι λίγο ρευστά τα πραγματα, δηλαδή μία φορά πάνα μία όχι κ αυτό ίσως τον μπερδεύει. Βασικά δεν είμαι κι εγώ σίγουρη πως είναι έτοιμος για να αρχίσω πραγματική προσπάθεια. 

Εγώ πιστεύω ότι αφού το ξεκίνησες μπορεί να μάθει απλά ίσως χρειαστεί λίγο περισσότερο χρόνο από το αν ήταν λίγο μεγαλύτερος. Το ότι δεν μπορεί να κατεβάσει ακόμα το παντελόνι του δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα αφού ούτως ή άλλως για αρκετό διάστημα θα τον βοηθάς στην τουαλέτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...