Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , CMES είπε:

Κι εγω εχω τους ιδιους προβληματισμους με τη @xaroumenh mama. Πριν 4 μηνες ηρθε το νεο μελος, θελω να κοψω την πανα, να της βγαλω τα καγκελα απο το κρεβατι και σε 3 μηνες περιπου θα παμε σε καινουριο σπιτι! Δεν ξερω με ποια σειρα να τα κανω! Το κοψιμο της πανας επειγει οπως εξηγησα παραπανω αλλα και τα καγκελα θελω να βγουν πριν παμε στο αλλο σπιτι γιατι εχει σκαλες και φοβαμαι αν δεν μπορω να προβλεψω την αντιδραση της!

Νομίζω είναι πάρα πολλά κ θα τα "παίξει"η μικρή

Πρέπει να βρείτε λύση να γίνουν σιγά σιγά,για το δικό της καλό

Η πάνα κ το κρεβάτι αναγκαστικά θα πάνε μετά την μετακομιση

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , CMES είπε:

Κι εγω εχω τους ιδιους προβληματισμους με τη @xaroumenh mama. Πριν 4 μηνες ηρθε το νεο μελος, θελω να κοψω την πανα, να της βγαλω τα καγκελα απο το κρεβατι και σε 3 μηνες περιπου θα παμε σε καινουριο σπιτι! Δεν ξερω με ποια σειρα να τα κανω! Το κοψιμο της πανας επειγει οπως εξηγησα παραπανω αλλα και τα καγκελα θελω να βγουν πριν παμε στο αλλο σπιτι γιατι εχει σκαλες και φοβαμαι αν δεν μπορω να προβλεψω την αντιδραση της!

 

Οταν λες τα κάγκελα από το κρεβάτι, εννοείς από κούνια; Αν ναι, θα το συνδύαζα προσωπικα με τη μετακόμιση: νέο σπίτι, νέο κρεβάτι.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

Νομίζω είναι πάρα πολλά κ θα τα "παίξει"η μικρή

Πρέπει να βρείτε λύση να γίνουν σιγά σιγά,για το δικό της καλό

Η πάνα κ το κρεβάτι αναγκαστικά θα πάνε μετά την μετακομιση

 

 

Στο αλλο σπιτι θα της παρουμε κρεβατακι και η κουνια της θα παει στο μωρο οποτε ηθελα πριν παμε να εχουμε δοκιμασει τον υπνο χωρις καγκελα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Κι εγω εχω τους ιδιους προβληματισμους με τη @xaroumenh mama. Πριν 4 μηνες ηρθε το νεο μελος, θελω να κοψω την πανα, να της βγαλω τα καγκελα απο το κρεβατι και σε 3 μηνες περιπου θα παμε σε καινουριο σπιτι! Δεν ξερω με ποια σειρα να τα κανω! Το κοψιμο της πανας επειγει οπως εξηγησα παραπανω αλλα και τα καγκελα θελω να βγουν πριν παμε στο αλλο σπιτι γιατι εχει σκαλες και φοβαμαι αν δεν μπορω να προβλεψω την αντιδραση της!

Για τις σκάλες μπορείς να βάλεις πορτακι έτσι ώστε να μη μπορεί να κατέβει χωρίς να την δείτε ...εγώ πιστεύω καλό θα είναι πρώτα να ξεκινήσετε με το κρεβάτι κ μετά με τα υπόλοιπα ...μη κάνεις πολλές αλλαγές μαζεμένες...!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Στο αλλο σπιτι θα της παρουμε κρεβατακι και η κουνια της θα παει στο μωρο οποτε ηθελα πριν παμε να εχουμε δοκιμασει τον υπνο χωρις καγκελα!

Ναι,το καταλαβαίνω,κ συμφωνώ με την αργκ κ την χαρούμενη μαμά,ότι καλύτερα δοκίμασε τώρα το κρεβάτι,κ στο νέο σπίτι να μπει κανονικό κρεβάτι κ εμείς έτσι το κάναμε.δλδ έναν μήνα πριν κλείσει τα δυο η κόρη μου μετακομίσαμε,σε άλλη πόλη.εγινε παραγγελία κ πήγε σε δικό της δωμάτιο κ μόνο κρεβάτι

Κ στο προηγούμενη σπίτι υπήρχε παιδικό,αλλά κοιμόταν μαζί μας στο διπλό

Πάνα δ ενδιαφερόταν να βγάλει,οπότε πήγε 6μηνες μετά

Μαζί με την μετακομιση αποθηλασε κιόλας

Γενικά δύο χρονων δ νομίζω ότι είναι πρόβλημα να "βολεύουν"σε μόνο κρεβάτι.κ τα δυο μου παιδιά ανεβοκατεβαίνουν πολύ εύκολα από καναπέδες κ κρεβάτι διπλό,οπότε δ υπήρχε φόβος πεσιματος,έτσι κ αλλιώς μπορείς να βάλεις κ προστατευτικό

Το ότι μπορεί να σηκώνεται κ να έρχεται στο δωμάτιο σας πχ είναι κτ που δ μπορείς να το ελέγξεις ακόμη κ σε μεγαλύτερη ηλικια

 

Αν όμως για οποιονδήποτε λόγο έβλεπα ότι το παιδί ζοριζεται,θα προτιμούσα να έχω δύο κούνιες στην τελικη

 

 

 

 

 

πρίν από 2 λεπτά , vicky86 είπε:

Ναι,το καταλαβαίνω,κ συμφωνώ με την αργκ κ την χαρούμενη μαμά,ότι καλύτερα δοκίμασε τώρα το κρεβάτι,κ στο νέο σπίτι να μπει κανονικό κρεβάτι κ εμείς έτσι το κάναμε.δλδ έναν μήνα πριν κλείσει τα δυο η κόρη μου μετακομίσαμε,σε άλλη πόλη.εγινε παραγγελία κ πήγε σε δικό της δωμάτιο κ μόνο κρεβάτι

Κ στο προηγούμενο σπίτι υπήρχε παιδικό,αλλά κοιμόταν μαζί μας στο διπλό

Πάνα δ ενδιαφερόταν να βγάλει,οπότε πήγε 6μηνες μετά

Μαζί με την μετακομιση αποθηλασε κιόλας

Γενικά δύο χρονων δ νομίζω ότι είναι πρόβλημα να "βολευτουν"σε μόνο κρεβάτι.κ τα δυο μου παιδιά ανεβοκατεβαίνουν πολύ εύκολα από καναπέδες κ κρεβάτι διπλό,οπότε δ υπήρχε φόβος πεσιματος,έτσι κ αλλιώς μπορείς να βάλεις κ προστατευτικό

Το ότι μπορεί να σηκώνεται κ να έρχεται στο δωμάτιο σας πχ είναι κτ που δ μπορείς να το ελέγξεις ακόμη κ σε μεγαλύτερη ηλικια

Αν όμως για οποιονδήποτε λόγο έβλεπα ότι το παιδί ζοριζεται,θα προτιμούσα να έχω δύο κούνιες στην τελικη

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ναι,το καταλαβαίνω,κ συμφωνώ με την αργκ κ την χαρούμενη μαμά,ότι καλύτερα δοκίμασε τώρα το κρεβάτι,κ στο νέο σπίτι να μπει κανονικό κρεβάτι κ εμείς έτσι το κάναμε.δλδ έναν μήνα πριν κλείσει τα δυο η κόρη μου μετακομίσαμε,σε άλλη πόλη.εγινε παραγγελία κ πήγε σε δικό της δωμάτιο κ μόνο κρεβάτι

Κ στο προηγούμενη σπίτι υπήρχε παιδικό,αλλά κοιμόταν μαζί μας στο διπλό

Πάνα δ ενδιαφερόταν να βγάλει,οπότε πήγε 6μηνες μετά

Μαζί με την μετακομιση αποθηλασε κιόλας

Γενικά δύο χρονων δ νομίζω ότι είναι πρόβλημα να "βολεύουν"σε μόνο κρεβάτι.κ τα δυο μου παιδιά ανεβοκατεβαίνουν πολύ εύκολα από καναπέδες κ κρεβάτι διπλό,οπότε δ υπήρχε φόβος πεσιματος,έτσι κ αλλιώς μπορείς να βάλεις κ προστατευτικό

Το ότι μπορεί να σηκώνεται κ να έρχεται στο δωμάτιο σας πχ είναι κτ που δ μπορείς να το ελέγξεις ακόμη κ σε μεγαλύτερη ηλικια

 

Αν όμως για οποιονδήποτε λόγο έβλεπα ότι το παιδί ζοριζεται,θα προτιμούσα να έχω δύο κούνιες στην τελικη

 

 

 

 

 

 

Δεν νομοζω οτι ζοριζεται, απλα φοβαμαι πως οταν τη βαζω για υπνο στην αρχη της βραδιας θα σηκωνεται και δεν θα θελει να κοιμηθει. Εκει τι κανω; την αφηνω να τριγυρναει μεχρι να παμε κι εμεις για υπνο ή παω μαζι της στο δωματιο για να κανω τον δεσμοφυλακα και να μην σηκωνεται μεχρι να την παρει ο υπνος; γιατι δεν μου αρεσει καμια απο τις δυο επιλογες!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Δεν νομοζω οτι ζοριζεται, απλα φοβαμαι πως οταν τη βαζω για υπνο στην αρχη της βραδιας θα σηκωνεται και δεν θα θελει να κοιμηθει. Εκει τι κανω; την αφηνω να τριγυρναει μεχρι να παμε κι εμεις για υπνο ή παω μαζι της στο δωματιο για να κανω τον δεσμοφυλακα και να μην σηκωνεται μεχρι να την παρει ο υπνος; γιατι δεν μου αρεσει καμια απο τις δυο επιλογες!

 

Στα δικά μου τα παιδιά, αυτό που έγινε στην αρχή ήταν ότι κάθοταν δίπλα τους ο μπαμπάς (πήγαν σε καινούριο δωμάτιο/κρεβάτι κάθε φορά λίγο πριν να γεννήσω το επόμενο παιδί) και γενικά δεν κράτησε πολύ καιρό η μετάβαση. Από εκεί και πέρα, ένα παιδάκι όσο μεγαλώνει είναι αναμενόμενο π.χ. να σηκωθεί μερικές φορές, να θέλει να παίξει την ώρα του ύπνου, να πας στο δωμάτιό του να το ξαναγυρίσεις στο κρεβάτι του γιατί παίζει, διαβάζει κλπ. Νομίζω όλοι εξάλλου το ίδιο κάναμε ως παιδιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Δ ξέρω ακριβώς πώς είναι η ρουτίνα ύπνου σας αλλά εμείς ακόμη στην μεγάλη 3,5χρ όταν είναι να κοιμηθεί πάει κάποιος μαζί,διαβάζουμε ένα παραμύθι κ σε 5-30'εχει κοιμηθεί.εχει λαμπάκι στο δωμάτιο.αν ξυπνήσει το βράδυ η θα φωνάξει η θα έρθει στο δωμάτιο μας για να πάει τουαλέτα ή για χουζουρι η όταν ξυπνήσει το πρωί

Αν το δει σαν παιχνίδι ότι θα είσαι μέσα στο δωμάτιο,τότε μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που είπε η deena να είσαι έξω από το δωμάτιο,ίσως κ πριν βγάλεις τα κάγκελα,να το δει κ μετά το δοκιμάζεις κ χωρίς καγκελα

 

Link to comment
Share on other sites

3χρονων έκοψε η δικιά μου την πάνα από μόνη της!!!είχα προσπαθήσει και πιο μπροστά αλλά χωρίς αποτέλεσμα....οπότε κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του...αλλά πιο μικρά και άλλα λίγο μεγαλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα είναι 32 μηνών, έχουμε ξεκινήσει από τον φερβουάριο, κάνει στο γιογιο τσίσα και κακά αλλά φορούσε την πάνα, όμως σιγά σιγά ξεκίνησε να μου λέει και τα τσίσα (τα κακά τα έλεγε από πέρυσι πριν τα κάνει) πριν τα κάνει. Χθες ήταν η πρώτη μέρα με βρακάκι, είχαμε ατύχημα 2 φορές, την τρίτη ζήτησε να πάει μόνος του στο γιογιο, το πρωί ξύπνησε με την πάνα στεγνή και ζήτησε πάλι μόνος του να πάει στο γιογιο, απο την μία σκέφτομαι πως αποκλείεται να ήταν τόσο εύκολο, και πως απλά έτυχε, απο την άλλη νομίζω πως επειδή είναι μεγάλος αρκετά η συνεργασία σε αυτό το κομμάτι είναι πιο εύκολη. θα δείξει πως θα πάει. Δεν ξέρω γαιτί αλλά αυτή η μετάβαση είναι μία κατάσταση που πάντα με άγχωνε αρκετά και φοβάμαι μην πιέζω άθελα μου το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εμένα τώρα είναι 32 μηνών, έχουμε ξεκινήσει από τον φερβουάριο, κάνει στο γιογιο τσίσα και κακά αλλά φορούσε την πάνα, όμως σιγά σιγά ξεκίνησε να μου λέει και τα τσίσα (τα κακά τα έλεγε από πέρυσι πριν τα κάνει) πριν τα κάνει. Χθες ήταν η πρώτη μέρα με βρακάκι, είχαμε ατύχημα 2 φορές, την τρίτη ζήτησε να πάει μόνος του στο γιογιο, το πρωί ξύπνησε με την πάνα στεγνή και ζήτησε πάλι μόνος του να πάει στο γιογιο, απο την μία σκέφτομαι πως αποκλείεται να ήταν τόσο εύκολο, και πως απλά έτυχε, απο την άλλη νομίζω πως επειδή είναι μεγάλος αρκετά η συνεργασία σε αυτό το κομμάτι είναι πιο εύκολη. θα δείξει πως θα πάει. Δεν ξέρω γαιτί αλλά αυτή η μετάβαση είναι μία κατάσταση που πάντα με άγχωνε αρκετά και φοβάμαι μην πιέζω άθελα μου το παιδί.

 

Μπράβο, μια χαρά θα πάνε όλα!

 

Η ηλικία είναι πολύ καλή, και μένα ο γιος μου 31 μηνών την έβγαλε, πιστεύω ότι είναι μια ηλικία που όλα τα παιδιά - άλλα πιο εύκολα άλλο πιο δύσκολα - μπορούν να βγάλουν την πάνα (μην σου πω και νωρίτερα).

 

Όσο πλησιάζει το παιδί προς τα 3, ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το πράγμα δυσκολεύει, γιατί τόσο το παιδί όσο και ο γονιός "βολεύονται" στην πάνα και συχνά συμβαίνει αυτό που έγραψε παραπάνω η ΑΡΓΚ, το παιδί δυσκολεύεται να την αποχωριστεί, ο γονιός αγχώνεται με την σκέψη "Άργησα!" και το άγχος μεταφέρεται στο παιδί κ.λπ, φαύλος κύκλος.

 

Αν το καλοσκεφτούμε πάντως, δεν πρέπει να αγχωνόμαστε και τόσο πολύ....ακόμα και λίγο παραπάνω να πάρει η όλη εκπαίδευση, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ρίξουμε και 10 σφουγγαρίσματα και να βάλουμε 20 πλυντήρια παραπάνω. Αν το παιδί δεν πιεστεί και αφεθεί να πάρει τον χρόνο του αφού βγει η πάνα, θα τελειώσει η όλη διαδικασία νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Deena said:

 

Μπράβο, μια χαρά θα πάνε όλα!

 

Η ηλικία είναι πολύ καλή, και μένα ο γιος μου 31 μηνών την έβγαλε, πιστεύω ότι είναι μια ηλικία που όλα τα παιδιά - άλλα πιο εύκολα άλλο πιο δύσκολα - μπορούν να βγάλουν την πάνα (μην σου πω και νωρίτερα).

 

Όσο πλησιάζει το παιδί προς τα 3, ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το πράγμα δυσκολεύει, γιατί τόσο το παιδί όσο και ο γονιός "βολεύονται" στην πάνα και συχνά συμβαίνει αυτό που έγραψε παραπάνω η ΑΡΓΚ, το παιδί δυσκολεύεται να την αποχωριστεί, ο γονιός αγχώνεται με την σκέψη "Άργησα!" και το άγχος μεταφέρεται στο παιδί κ.λπ, φαύλος κύκλος.

 

Αν το καλοσκεφτούμε πάντως, δεν πρέπει να αγχωνόμαστε και τόσο πολύ....ακόμα και λίγο παραπάνω να πάρει η όλη εκπαίδευση, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ρίξουμε και 10 σφουγγαρίσματα και να βάλουμε 20 πλυντήρια παραπάνω. Αν το παιδί δεν πιεστεί και αφεθεί να πάρει τον χρόνο του αφού βγει η πάνα, θα τελειώσει η όλη διαδικασία νωρίτερα.

Αχ μακάρι γιατί με έχει αγχώσει όλο αυτό. Και εγώ ιδανικά θέλω πριν κλείσει τα 3 (τέλος αυγούστου) να έχουμε ξεμπερδέψει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Κοτσιφικος πιστεύω τα πάτε καλά

Συμφωνώ κ με όσα λέει η Ντίνα.δλδ μετά τα τρία πολλά παιδάκια αρνούνται να μπουν καν στη διαδικασία,κ αντιδράσεις πολύ στην τουαλετα-γιογιο

Αλλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό,για μένα η επικοινωνία είναι πολύ σημαντική.αν έχεις ένα παιδάκι που από 1,5ετους πχ μιλάει,λέει όταν κάνει τσισα η κακά,ναι είναι έτοιμο νωρίτερα.πολλα παιδάκια στα 2,5δ επικοινωνούν επαρκώς,οπότε δ ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει η εκπαιδευση

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξανασκεφτηκα το θεμα και ειπα να ακολουθησω τη συμβουλη της @vicky86 προς το παρον. Σημερα εμφανισα το γιογιο και το εβαλα στην τουαλετα. Του ειπα αν θελει να κανει κακα ή τσισα να μου το πει για να κατσει στο γιογιο. Τον εβαλα να κατσει 5-6 φορες μεσα στη μερα, δεν εκανε τιποτα (τσισα μονο στη πανα, κακα δεν εκανε σημερα), αλλα τουλαχιστον ειναι θετικος, δεν αντεδρασε να μην θελει να κατσει. Βεβαια, ειναι πιο προθυμος αν καθομαι κι εγω στη λεκανη και "κανουμε μαζι τσισα" :-D Σε καποια φαση αφου καθησε κανα 10 λεπτο, πηγα να του ξαναβαλω τη πανα, ειπε οτι θελει κακα, τον εβαλα στο γιογιο, εκατσε κανα 10λεπτο αλλα δεν εκανε τιποτα και ηθελε να σηκωθει. Θα συνεχισω ετσι προς το παρον, αρχες Ιουνιου θα παρω και το καθισμα για τη λεκανη και αναλογως πως θα τα παει μεχρι τοτε θα αποφασισω πως θα συνεχισω. Προς το παρον δεχεται να κατσει και λογικα αυριο θα κανει κακα, οποτε θα δω που θα τα κανει και πως θα εξελιχθει. Αυτα μεχρι στιγμης και για οτι νεοτερο θα ενημερωνω!

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Το ξανασκεφτηκα το θεμα και ειπα να ακολουθησω τη συμβουλη της @vicky86 προς το παρον. Σημερα εμφανισα το γιογιο και το εβαλα στην τουαλετα. Του ειπα αν θελει να κανει κακα ή τσισα να μου το πει για να κατσει στο γιογιο. Τον εβαλα να κατσει 5-6 φορες μεσα στη μερα, δεν εκανε τιποτα (τσισα μονο στη πανα, κακα δεν εκανε σημερα), αλλα τουλαχιστον ειναι θετικος, δεν αντεδρασε να μην θελει να κατσει. Βεβαια, ειναι πιο προθυμος αν καθομαι κι εγω στη λεκανη και "κανουμε μαζι τσισα" :-D Σε καποια φαση αφου καθησε κανα 10 λεπτο, πηγα να του ξαναβαλω τη πανα, ειπε οτι θελει κακα, τον εβαλα στο γιογιο, εκατσε κανα 10λεπτο αλλα δεν εκανε τιποτα και ηθελε να σηκωθει. Θα συνεχισω ετσι προς το παρον, αρχες Ιουνιου θα παρω και το καθισμα για τη λεκανη και αναλογως πως θα τα παει μεχρι τοτε θα αποφασισω πως θα συνεχισω. Προς το παρον δεχεται να κατσει και λογικα αυριο θα κανει κακα, οποτε θα δω που θα τα κανει και πως θα εξελιχθει. Αυτα μεχρι στιγμης και για οτι νεοτερο θα ενημερωνω!

προσπαθησε οση ωρα καθετε στο γιογιο να τον απασχολεις με κατι για να ξεχνιεται. οταν απλα περιμενει να κανει κατι πιεζετε κ τελικα δε του βγαινουν αν ξεχαστει θα του ερθει φυσικα η αναγκη οπως με την πανα. βαλε ενα παιχνιδακι να παιζει οση ωρα καθετε στο γιογιο διαβασε του κατι ακουστε παραμυθακια καντε κατι που τον κραταει απασχολημενο κ τον χαλαρωνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, Sentir...natureza said:

Το ξανασκεφτηκα το θεμα και ειπα να ακολουθησω τη συμβουλη της @vicky86 προς το παρον. Σημερα εμφανισα το γιογιο και το εβαλα στην τουαλετα. Του ειπα αν θελει να κανει κακα ή τσισα να μου το πει για να κατσει στο γιογιο. Τον εβαλα να κατσει 5-6 φορες μεσα στη μερα, δεν εκανε τιποτα (τσισα μονο στη πανα, κακα δεν εκανε σημερα), αλλα τουλαχιστον ειναι θετικος, δεν αντεδρασε να μην θελει να κατσει. Βεβαια, ειναι πιο προθυμος αν καθομαι κι εγω στη λεκανη και "κανουμε μαζι τσισα" :-D Σε καποια φαση αφου καθησε κανα 10 λεπτο, πηγα να του ξαναβαλω τη πανα, ειπε οτι θελει κακα, τον εβαλα στο γιογιο, εκατσε κανα 10λεπτο αλλα δεν εκανε τιποτα και ηθελε να σηκωθει. Θα συνεχισω ετσι προς το παρον, αρχες Ιουνιου θα παρω και το καθισμα για τη λεκανη και αναλογως πως θα τα παει μεχρι τοτε θα αποφασισω πως θα συνεχισω. Προς το παρον δεχεται να κατσει και λογικα αυριο θα κανει κακα, οποτε θα δω που θα τα κανει και πως θα εξελιχθει. Αυτα μεχρι στιγμης και για οτι νεοτερο θα ενημερωνω!

και εγώ έτσι ξεκίνησα, έβαλα το γιογιο στο μπάνιο και τον έβαζα μέσα στην μέρα μήπως κάνει κακά ή τσίσα, αρχικά δεν έκανε, σιγά σιγά όμως ξεκίνησε να κάνει, μέχρι που έμαθε να τα λέει απο πριν.

 

15 hours ago, vicky86 said:

Κοτσιφικος πιστεύω τα πάτε καλά

Συμφωνώ κ με όσα λέει η Ντίνα.δλδ μετά τα τρία πολλά παιδάκια αρνούνται να μπουν καν στη διαδικασία,κ αντιδράσεις πολύ στην τουαλετα-γιογιο

Αλλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό,για μένα η επικοινωνία είναι πολύ σημαντική.αν έχεις ένα παιδάκι που από 1,5ετους πχ μιλάει,λέει όταν κάνει τσισα η κακά,ναι είναι έτοιμο νωρίτερα.πολλα παιδάκια στα 2,5δ επικοινωνούν επαρκώς,οπότε δ ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει η εκπαιδευση

 

και εγώ το πιστεύω αυτό. Χθες πήγε καλά η ημέρα, και το βράδυ πήγε καλά. Η δασκάλα στον παιδικό μου είπε πως του είναι εύκολο και πως το πάει μια χαρά. Πιστεύει πως μέχρι τέλος της εβδομάδας θα είμαστε εντελώς εντάξει...μου φαίνεται πολυ σύντομο το διάστημα βέβαια. Μπορεί μέσα σε τόσες λίγες ημέρες να μάθει και να συνεργάζεται πλήρως σε αυτό?

Περιμένω να δω.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

και εγώ το πιστεύω αυτό. Χθες πήγε καλά η ημέρα, και το βράδυ πήγε καλά. Η δασκάλα στον παιδικό μου είπε πως του είναι εύκολο και πως το πάει μια χαρά. Πιστεύει πως μέχρι τέλος της εβδομάδας θα είμαστε εντελώς εντάξει...μου φαίνεται πολυ σύντομο το διάστημα βέβαια. Μπορεί μέσα σε τόσες λίγες ημέρες να μάθει και να συνεργάζεται πλήρως σε αυτό?

Περιμένω να δω.

Μια χαρα τα πατε! Γιατι να μην μπορει; Προφανως ηταν ετοιμος και ηταν απλα μια αποφαση! Δεν πιέστηκε, δεν αγχώθηκε και έτοιμος!!! Ετσι έκανε ο μεγάλος μου 33 μηνών!

 

Με το μικρό προσπαθήσαμε όλο το Σάββατο με βρακάκι. έκανε 2 φορες κακα πάνω του, μία τσία και στη συνέχεια όποτε ήθελε τσία του έφευγαν οι πρώτες σταγόνες και μετά πηγαίναμε τουαλέτα (στη λεκάνη καθιστός). Το μεσημερι που κοιμηθηκε του εβαλα πανα αλλα ξυπνησε στεγνός. Το βραδυ όμως που βγηκαμε εξω του φορεσα πανα (μαλλον δεν επρεπε αλλα σκεφτομουν οτι θα ταλαιπωρηθουμε). Και την Κυριακή δεν ήθελε να δοκιμάσουμε πάλι. έβαλε για λίγο βρακάκι αλλά μετα μου ζητουσε πανα.

Φοβαμαι μηπως εγω δεν ειμαι ετοιμη και τον κραταω πίσω.. αλλά σκέφτομαι τις καθημερινες τι θα κανω; θα τον στειλω σταθμό και θα εχει συνεχεια ατυχηματα; Ελπίζω με τις προσπαθειες καθε ΣΚ να εχουμε προοδο και καποια στιγμη να παρω την αποφαση να καταργησω τις πανες!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anath είπε:

Μια χαρα τα πατε! Γιατι να μην μπορει; Προφανως ηταν ετοιμος και ηταν απλα μια αποφαση! Δεν πιέστηκε, δεν αγχώθηκε και έτοιμος!!! Ετσι έκανε ο μεγάλος μου 33 μηνών!

 

Με το μικρό προσπαθήσαμε όλο το Σάββατο με βρακάκι. έκανε 2 φορες κακα πάνω του, μία τσία και στη συνέχεια όποτε ήθελε τσία του έφευγαν οι πρώτες σταγόνες και μετά πηγαίναμε τουαλέτα (στη λεκάνη καθιστός). Το μεσημερι που κοιμηθηκε του εβαλα πανα αλλα ξυπνησε στεγνός. Το βραδυ όμως που βγηκαμε εξω του φορεσα πανα (μαλλον δεν επρεπε αλλα σκεφτομουν οτι θα ταλαιπωρηθουμε). Και την Κυριακή δεν ήθελε να δοκιμάσουμε πάλι. έβαλε για λίγο βρακάκι αλλά μετα μου ζητουσε πανα.

Φοβαμαι μηπως εγω δεν ειμαι ετοιμη και τον κραταω πίσω.. αλλά σκέφτομαι τις καθημερινες τι θα κανω; θα τον στειλω σταθμό και θα εχει συνεχεια ατυχηματα; Ελπίζω με τις προσπαθειες καθε ΣΚ να εχουμε προοδο και καποια στιγμη να παρω την αποφαση να καταργησω τις πανες!!!

Γνώμη μου είναι εάν είναι τα Σ/Κ χωρίς πάνα και τις καθημερινές με πάνα μόνο θα μπερδευτεί το παιδί και πρόοδο δεν θα έχει.

 

Όταν το αποφασίσετε, βγάλε οριστικά την πάνα, άφηνέ την μόνο στον ύπνο. Οι βόλτες σίγουρα γίνονται πιο δύσκολες και αγχωτικές, αλλά δεν έχει νόημα να μπαινοβγαίνει η πάνα σε άσχετες στιγμές μέσα στην ημέρα. Τα ατυχήματα και η ταλαιπωρία (βραχυπρόθεσμη) είναι στο πρόγραμμα και διαρκούν λίγο, θα τα ξέρεις και από το μεγάλο παιδί.

 

Επίσης, ο σταθμός σίγουρα έχει εμπειρία σε εκπαίδευση τουαλέτας, προσωπικά το θεωρούσα διευκόλυνση ότι το μεγαλύτερο μέρος της εκπαίδευσης γινόταν εκεί (και στα δύο παιδιά αρχίσαμε την εκπαίδευση ημέρα Δευτέρα, η πρώτη πάνα βγήκε από την δασκάλα).

 

Τί ηλικία έχει το μικρό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Deena είπε:

Γνώμη μου είναι εάν είναι τα Σ/Κ χωρίς πάνα και τις καθημερινές με πάνα μόνο θα μπερδευτεί το παιδί και πρόοδο δεν θα έχει.

 

Όταν το αποφασίσετε, βγάλε οριστικά την πάνα, άφηνέ την μόνο στον ύπνο. Οι βόλτες σίγουρα γίνονται πιο δύσκολες και αγχωτικές, αλλά δεν έχει νόημα να μπαινοβγαίνει η πάνα σε άσχετες στιγμές μέσα στην ημέρα. Τα ατυχήματα και η ταλαιπωρία (βραχυπρόθεσμη) είναι στο πρόγραμμα και διαρκούν λίγο, θα τα ξέρεις και από το μεγάλο παιδί.

 

Επίσης, ο σταθμός σίγουρα έχει εμπειρία σε εκπαίδευση τουαλέτας, προσωπικά το θεωρούσα διευκόλυνση ότι το μεγαλύτερο μέρος της εκπαίδευσης γινόταν εκεί (και στα δύο παιδιά αρχίσαμε την εκπαίδευση ημέρα Δευτέρα, η πρώτη πάνα βγήκε από την δασκάλα).

 

Τί ηλικία έχει το μικρό?

Ειναι 30 μηνών. Έχω μπερδευτεί κι εγώ. Μάλλον αγχώνομαι χωρίς λόγο. Λέω να ξεκινήσω πάλι το Σάββατο με σκοπό να μην "πισωγυρίσουμε" όμως! Θα το συζητήσω με τη δασκάλα του να δω αν είναι και πρόθυμη σε αυτή τη φάση να ασχοληθεί με αυτό (υπάρχουν άλλα 2 παιδάκια στην τάξη που έχουν κόψει την πάνα)

 Με το μεγάλο δεν είχαμε πολλά ατυχήματα, ούτε έξω, απλά τις πρώτες 3 μέρες δεν έκανε κακά από φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Κοτσιφικος φυσικά κ μπορεί να είναι;ι τόσο εύκολο!κ εμένα η πρώτη μου εμπειρία αυτό μου έδειξε,ελπίζω να είναι κ η δεύτερη με τον μικρό αργότερα

Αναθ μίλησε με τον παιδικο να δεις πως θα το χειριστούν,γτ συμφωνώ με την Ντίνα,μόνο σ/κ θα μπερδευτεί

Σίγουρα θα σας περιορίσει λίγο τον πρώτο καιρό,αλλά εμάς πχ ήταν μόνο για τις πρώτες δύο βδομάδες,όπου απέφευγα πχ να πάμε στην πλατεία που είναι πιο μακριά,κ πηγαίναμε στην παιδική που είναι δίπλα έτσι ώστε να γυρίσουμε σπίτι γρήγορα.οπωσδηποτε τουαλέτα πριν βγείτε,κ έξω τη ρωτούσα συχνα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απέδωσε κάπως αυτή η αποσπασματική προσπάθεια... Μου ζήτησε δύο φορές (φορώντας πάνα) να κάνει κακά στην τουαλέτα και έκανε! Βέβαια, έχετε δίκιο, αν το συνεχίσω έτσι θα μπερδευτεί, οπότε το Σάββατο θα του πω ότι τελείωσαν οι πάνες και ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Για τις βόλτες φοβάμαι τα ατυχήματα, πρέπει να κουβαλάω 3 αλλαξιές και θα είναι και άβολο για αυτόν να τον αλλάζω και να τον καθαρίζω σε εξωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, anath είπε:

Απέδωσε κάπως αυτή η αποσπασματική προσπάθεια... Μου ζήτησε δύο φορές (φορώντας πάνα) να κάνει κακά στην τουαλέτα και έκανε! Βέβαια, έχετε δίκιο, αν το συνεχίσω έτσι θα μπερδευτεί, οπότε το Σάββατο θα του πω ότι τελείωσαν οι πάνες και ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Για τις βόλτες φοβάμαι τα ατυχήματα, πρέπει να κουβαλάω 3 αλλαξιές και θα είναι και άβολο για αυτόν να τον αλλάζω και να τον καθαρίζω σε εξωτερικό χώρο.

 

Δεν θα μπερδευτεί, έβγαλα στα παιδιά μου την πάνα μετά που έμεναν στεγνά συστηματικά. Απλά και όταν φορά πάνα, θα το αντιμετωπίζεις σαν να μη φορά, δηλαδή θα ρωτάς ανά τακτά διαστήματα, θα το πηγαίνεις το παιδί στην τουαλέτα μετά το φαγητό ή αν έχει ώρα να πάει κλπ. Δε θα είναι δηλαδή "εντάξει" να τα κάνει πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα, τον εβαλα λιγοτερες φορες μιας που ηταν λιγο αρνητικος και δεν ηθελα να πιεσω. Καποια στιγμη καταλαβαινω οτι κανει κακα και του προτεινω το γιογιο. Δεν ηθελε με τιποτα να παει τουαλετα και του εφερα το γιογιο στο μπαλκονι, οπου ειχε ξεκινησει την αναγκη του. Του βγαζω την πανα, ειχε κανει ηδη κακα και του αφηνω το γιογιο μηπως θελει να κανει κι αλλα. Καθησε ποση ωρα, επαιζε με τα αυτοκινητακια του, σηκωνοταν, ξανακαθοταν (τον παρακολουθουσα απο μεσα στα κρυφα) και αφου περασαν 20 λεπτα περιπου παω να δω τι γινεται και μου δειχνει οτι ειχε κανει τσισα στο γιογιο! Και σκεφτομαι αφου ειχαμε μια επιτυχια να συνεχισω να του το παω εκει που θελει να κανει αν αντιδραει και δεν θελει στην τουαλετα. Θα υπαρχει δυσκολια μετα στη μεταβαση στην τουαλετα;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Λοιπον σημερα, τον εβαλα λιγοτερες φορες μιας που ηταν λιγο αρνητικος και δεν ηθελα να πιεσω. Καποια στιγμη καταλαβαινω οτι κανει κακα και του προτεινω το γιογιο. Δεν ηθελε με τιποτα να παει τουαλετα και του εφερα το γιογιο στο μπαλκονι, οπου ειχε ξεκινησει την αναγκη του. Του βγαζω την πανα, ειχε κανει ηδη κακα και του αφηνω το γιογιο μηπως θελει να κανει κι αλλα. Καθησε ποση ωρα, επαιζε με τα αυτοκινητακια του, σηκωνοταν, ξανακαθοταν (τον παρακολουθουσα απο μεσα στα κρυφα) και αφου περασαν 20 λεπτα περιπου παω να δω τι γινεται και μου δειχνει οτι ειχε κανει τσισα στο γιογιο! Και σκεφτομαι αφου ειχαμε μια επιτυχια να συνεχισω να του το παω εκει που θελει να κανει αν αντιδραει και δεν θελει στην τουαλετα. Θα υπαρχει δυσκολια μετα στη μεταβαση στην τουαλετα;

 

Εμείς δεν δυσκολευτήκαμε...κι εγώ είχα μαζί το γιογιό όπου ήμασταν, στον κοινό χώρο (κουζίνα, σαλόνι, κήπος κλπ).

 

Απο την μια μου άρεσε ότι δεν περιοριζομουν στο που να κάτσουμε ή που να πάμε, αφετέρου τα παιδιά το δέχονταν πιο εύκολα επειδή δεν χρειαζόταν να απομακρυνθούν από το παιχνίδι ή από τις δραστηριότητες τους.

 

Την 3η ή 4η μέρα εκπαίδευσης της κόρης μου ήμασταν καλεσμένοι σε παιδικό πάρτυ. Καταφέραμε και πήγαμε και φύγαμε χωρίς ατυχήματα και νομίζω ότι το χρωστάμε στο φορητό γιογιό γιατί ακόμα το παιδί δεν είχε αρχίσει να ζητάει, όποτε είχα το νου μου να την πηγαίνω πολύ συχνά. Αν δεν είχα το φορητό γιογιό δεν θα μπορουσα να το κάνω.

 

Μολις ο μικρός αποκτήσει πλήρη έλεγχο και αρχίσει να ζητάει, βάλε το γιογιό στο μπάνιο και άσε τον να διαλέξει που θέλει να κάτσει. Εγώ πάντως ακόμα και σήμερα όταν βγαίνουμε στον κήπο, παίρνω το γιογιό μαζί ώστε να μην χρειαστεί να μπούμε μέσα αν θελήσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sentir...natureza said:

Λοιπον σημερα, τον εβαλα λιγοτερες φορες μιας που ηταν λιγο αρνητικος και δεν ηθελα να πιεσω. Καποια στιγμη καταλαβαινω οτι κανει κακα και του προτεινω το γιογιο. Δεν ηθελε με τιποτα να παει τουαλετα και του εφερα το γιογιο στο μπαλκονι, οπου ειχε ξεκινησει την αναγκη του. Του βγαζω την πανα, ειχε κανει ηδη κακα και του αφηνω το γιογιο μηπως θελει να κανει κι αλλα. Καθησε ποση ωρα, επαιζε με τα αυτοκινητακια του, σηκωνοταν, ξανακαθοταν (τον παρακολουθουσα απο μεσα στα κρυφα) και αφου περασαν 20 λεπτα περιπου παω να δω τι γινεται και μου δειχνει οτι ειχε κανει τσισα στο γιογιο! Και σκεφτομαι αφου ειχαμε μια επιτυχια να συνεχισω να του το παω εκει που θελει να κανει αν αντιδραει και δεν θελει στην τουαλετα. Θα υπαρχει δυσκολια μετα στη μεταβαση στην τουαλετα;

Νομίζω πως σε αυτό σε καθοδηγεί το παιδί, αφού έτσι αποδίδει και έχεις αποτελέσματα δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις, αργότερα που θα βγάλει την πάνα και θα μάθει να σου τα λέει πριν τα κάνει θα είναι πιο εύκολο να καθήσει στην τουαλέτα καθώς θα πηγαίνει μόνο την ώρα που το έχει ανάγκη και όχι κάθε τρεις και λίγο.

Τώρα που δεν έχουν μάθει ακόμα, μπορεί στην μία ώρα να μπούμε 5 φορές στην τουαλέτα μέχρι να τα κάνουν, εννοείται πως αυτό τα κουράζει και δεν έχουν διάθεση να κόβουν κάθε δέκα λεπτά το παιχνίδι για να κάνουν τσίσα, ενώ όταν εκπαιδευτούν πηγαίνουν μία φορά τα κάνουν και τελείωσε.

Πιστεύω πως όσο κουραστικό είναι για εμάς άλλο τόσο είναι και για τα παιδιά. Εμείς τα περισσότερα ατυχήματα τα έχουμε επειδή δεν θέλει να σταματήσει το παιχνίδι του για να πάει στην τουαλέτα. Οπότε εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις έτσι, άσε που με αυτόν τον τρόπο πιέζεται λιγότερο το παιδί.

Εμένα δεν το έχει ζητήσει να βγάλουμε το γιογιο από το μπάνιο όπως πηγαίνουμε με όλα μας τα παιχνίδια κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...