Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική ανω 50


MarianS

Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , Super.mum είπε:

Πάντως εγώ  Δεν μιλάω για μαμάδες που αφήνουν τα παιδιά τους για το 10 ωρο δουλειάς. Μιλάω για μαμάδες που δεν έχουν ΣΚ και δουλεύουν non stop. Καταλαβαίνω ότι η καριέρα είναι βασικό αλλά το να σου μεγαλώνει τα παιδιά η γιαγιά τι νόημα έχει ; :( 

 

Εγώ δεν εννοούσα ακριβώς αυτό, γιατί αυτό μπορεί να είναι και θέμα βιοποριστικό. Αλλά τέλος πάντων. Εννοούσα ανθρώπους (και μαμάδες και μπαμπάδες) που ενώ είναι πολύ άξιοι και έχουν καταφέρει πάρα πολλά στη δουλεια τους και στις σπουδές τους, στα θέματα του παιδιού δείχνουν μια δυσκολία (ή βαρεμάρα, δεν ξερω) και έχουν εκχωρήσει τα πάντα στις γιαγιάδες. Δηλαδή διαχειρίζονται πολλά και δύσκολα πράγματα και δεν μπορούν ή δεν θέλουν να κάτσουν να διαλέξουν ούτε φορμακια ας πούμε. Αλλά σταματώ εδώ γιατί εκτός από εκτός θέματος μπορεί να αγγίζω και τα όρια του κουτσομπολιού. Δικαίωμά τους όπως είπα αν είναι ευχαριστημένοι κι αυτοί και οι γιαγιάδες. Κι εγώ εξάλλου είμαι στο άλλο άκρο με το παιδί, θέλω να τα κανονίζω όλα αν λειπω, μέχρι ποιο δεύτερο συνολακι θα πάρει μαζί του ο άντρας μου ή οι παππούδες για την περίπτωση που λερωθεί και ποιες κάλτσες. Ακραίο κι αυτό, οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Super.mum said:

Ευχαριστω πολύ  ! Ναι θα έχουν διαφορά 1 χρόνο και 4 μήνες μεταξύ τους χαχα .. Θύμισέ μου πόσο είναι τα δικά σου. Πάντως εγώ  Δεν μιλάω για μαμάδες που αφήνουν τα παιδιά τους για το 10 ωρο δουλειάς. Μιλάω για μαμάδες που δεν έχουν ΣΚ και δουλεύουν non stop. Καταλαβαίνω ότι η καριέρα είναι βασικό αλλά το να σου μεγαλώνει τα παιδιά η γιαγιά τι νόημα έχει ; :( 

Ευχαριστώ πολύ που το διευκρίνισες για μένα ,θα το έκανα και εγώ αυτή τη στιγμή. Λέω για καταστάσεις που ξέρω και το μωράκι που είναι 2 μισή χρόνων φωνάζει μαμά τη γιαγιά του. Αυτό εννοώ! 

Όχι εννοούσα για τις πιο ακραίες περιπτώσεις. Όπως είπα για γιαγιάδες που εκείνες μεγαλώνουν τα εγγόνια τους σχεδόν αποκλειστικά :) επίσης στο ώριμος δεν εννοούσα να είναι οικογενειάρχης αλλά να μην είναι τα μυαλά στα κάγκελα που λέμε. 

Ευχαριστω πολύ και Μπράβο σου που το έκανες αυτό αλλά δεν εννοούσα αυτο. 

Ναι Συμφωνώ απόλυτα ! 

Ωχ άπαπα χαχα δεν εννοούσα τίποτα από αυτά κορίτσια αλλά οκ όπως νομίζει η κάθε μια .. ξέρω τι έγραψα και όχι όλα αυτά που λέτε :p

Τα δικά μου έχουν 1 χρόνο και 8 μήνες διαφορά και ήδη πολλοί με ρωτάνε για τις μεγάλες εάν είναι δίδυμες. 

1 hour ago, Yovanna said:

Όπως λες, ο καθένας είναι διαφορετικός και δεν είναι αγώνας ποιος τα καταφέρνει καλύτερα μόνος. Και η πραγματικά αξιοθαύμαστη @Chrysoum, πιστεύω αν είχε λίγη βοήθεια απο κάποια γιαγιά, δεν νομίζω να την χάλαγε. Η βοήθεια από τους παππούδες είναι καλοδεχούμενη για το πρώτο διάστημα, κυρίως αν τα παιδιά είναι νέα και δεν έχουν ολοκληρώσει σπουδές και μεταπτυχιακά ή βρίσκονται στην αρχή της καριέρας τους. Με μέτρο φυσικά για χωρίς να απαιτούμε. Επίσης  δεν είδα κανέναν άλλο εκτός από την @super mum να κατακρίνει. 

Καλά συνέχεια το λέω τι ωραία που θα ήταν αν υπήρχαν γιαγιάδες στο πλανο να πάρουν μια φορά την εβδομάδα τα παιδιά από τον παιδικό ή να παίξουν μαζί τους καμία ώρα το απόγευμα τώρα με το μωρό. Γενικά ζηλεύω οσουν έχουν βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

επίσης στο ώριμος δεν εννοούσα να είναι οικογενειάρχης αλλά να μην είναι τα μυαλά στα κάγκελα που λέμε. 

αν δεν επηρεάζει την οικογενεια του κ τη δουλειά του, ο καθένας δικαιούται να έχει τα μυαλά στα κάγκελα. η ωριμότητα κρύβεται στο να ξέρεις πού θα βάλεις όρια για να μην βλέψεις τον εαυτό σου ή τους άλλους! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

αν δεν επηρεάζει την οικογενεια του κ τη δουλειά του, ο καθένας δικαιούται να έχει τα μυαλά στα κάγκελα. η ωριμότητα κρύβεται στο να ξέρεις πού θα βάλεις όρια για να μην βλέψεις τον εαυτό σου ή τους άλλους! 

Βρε Έσπερος πάλι διαφορετικά το εξελαβες?? :P που ήταν το κακό σε αυτό που είπε που έπρεπε να υπάρχει ο αντίλογος? Λες με το μυαλά στα κάγκελα να εννοούσε απλά αυτό που λες εσύ?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι στη γενιά μου (32 περίπου) παντρευτηκαμε πολλές λίγο πριν τα 30 ή το πολύ τώρα στα 32 που παντρεύεται φέτος μια φίλη μου. Όλες οι άλλες είναι ήδη παντρεμένες. Μία στα 26, μια στα 27, εγώ κι άλλη μια στα 29 και μια στα 30 ακριβώς (καμία λόγω εγκυμοσύνης). Έχω και λίγες ανύπαντρες αλλά είτε είναι μια τριετία μικρότερες, δηλαδή τώρα 28-29, είτε δεν έχουν σχέση τώρα τελευταία. Ενώ στη γενιά της αδερφής μου, τώρα 37, παντρεύτηκαν μετά τα 30 και πολλές είναι ανύπαντρες ακόμα (η αδερφή μου στα 31-32 ήταν από τις πιο νέες). Και ισχύει και για τα αγόρια αυτό, λιγότερο από τα κορίτσια αλλά περισσότερο από προηγούμενες γενιές αγοριών. Πιστεύω ότι αυτό έγινε και λόγω κρίσης. Δηλαδή η γενιά των τωρινων 35-40 είχε μια ελπίδα ότι θα φτιαξουν τα πράγματα και μετά θα κάνουν το βήμα, ενώ οι της μιας πενταετίας νεότεροι/νεότερες μάλλον είχαμε πάρει απόφαση ότι τα πράγματα πάντα χάλια θα είναι κ δεν αξίζει να περιμένουμε!

Οι δικές μου ανύπαντρες συνομήλικες ή μεγαλύτερες φίλες, που είναι η γενιά που περιγράφεις, δεν έχουν/ειχαν δεσμο. Εννοώ δεσμο με προοπτική να οδηγήσει σε γάμο. Δεν είναι ότι είχαν σχέση κ το αργούσαν για οποιονδήποτε λογο. Ξέρω κ τέτοιες περιπτώσεις φυσικά. Καμία σχεση δλδ με το οικονομικό κομμάτι, το αντίθετο θα έλεγα γιατί από δουλειά είναι σχετικά τακτοποιημένες. 

 

Εδω στο νησί πάντως είναι άλλος κόσμος. Γάμοι κάτω από τα 25 είναι πολύ συνηθισμένοι. Τα ζευγάρια που ήταν μαζί από το σχολείο παντρεύονται μόλις τελειώσουν τις σπουδές. Φυσικά με άλλες συνθήκες γιατί δουλειά πάντα βρίσκεται, έστω κ λίγες ώρες σε οικογενειακή επιχείρηση, κ βέβαια ιδιόκτητα σπίτια κ νέες γιαγιάδες για βοηθεια. πολλές κοπέλες μάλιστα μόλις ξεπεταχτούν λίγο τα παιδιά τους, κάνουν δικές τους δουλειές κ μπορεί στα 35 να έχουν στρωμένη μια δική τους καριέρα/πελατεία/επιχείρηση κ παιδιά που κοντεύουν να τελειώσουν το δημοτικό, οπότε δεν μπορείς κ να πεις ότι κατέστρεψαν τις προοπτικές τους, γιατί μια γυναίκα στην Αθήνα με τις ίδιες σπουδές, στην ιδθα ηλικία μπορεί να μην έχει ούτε τα παιδιά ούτε την επαγγελματική επιτυχία… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενη η βοήθεια από παππούδες. Κ εγώ η ίδια επιζητώ κάποιες φορές, απλά να γίνεται επειδή το θέλουν οι ίδιοι κ όχι καταναγκαστικά επειδή το επιβάλουν οι γονείς. 

Τώρα αν πχ κάποιος παππούς είναι 1 δεκαωρο κ στο σπίτι με τα εγγόνια 7 μέρες την εβδομάδα δεν νομίζω να το κάνει με τόση ευχαρίστηση, τουλάχιστον αυτά που έχω δει. Έχω ακούσει από πεθερά κοπέλας να λέει ότι όλη μέρα έχω το εγγόνι γιατί η νύφη δουλεύει κ μετά πάει κ για καφέ κ ψώνια κλπ... Κ το έλεγε με δυσαρέσκεια! Κ να φανταστείς ότι η περίπτωση αυτή είναι με κοπέλα εκπαιδευτικό που δεν δουλεύει 8ωρα δλδ! Σίγουρα υπερέβαλε! Βέβαια στην ίδια δεν νομίζω να το είπε ποτέ μπροστά! :P

Εμένα η γειτόνισα φωνάζει επειδή η κόρη της της αφήνει το μωρό όλη μέρα και λέει «πόσες φορές θα σου πω δεν μπορώ να κρατάω τόσο το μωροοοο αφού ξέρεις ότι έχω το χέρι μου» κλπ κλπ και σιχτιρίζει χα χα 

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Τα δικά μου έχουν 1 χρόνο και 8 μήνες διαφορά και ήδη πολλοί με ρωτάνε για τις μεγάλες εάν είναι δίδυμες. 

Καλά συνέχεια το λέω τι ωραία που θα ήταν αν υπήρχαν γιαγιάδες στο πλανο να πάρουν μια φορά την εβδομάδα τα παιδιά από τον παιδικό ή να παίξουν μαζί τους καμία ώρα το απόγευμα τώρα με το μωρό. Γενικά ζηλεύω οσουν έχουν βοήθεια 

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου !!!! Και εγώ μακάρι να είχα λίγη βοήθεια αλλά δεν πειράζει νταξει. Τι να κανείς 

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Βρε Έσπερος πάλι διαφορετικά το εξελαβες?? :P που ήταν το κακό σε αυτό που είπε που έπρεπε να υπάρχει ο αντίλογος? Λες με το μυαλά στα κάγκελα να εννοούσε απλά αυτό που λες εσύ?

Ουφ μάλλον δεν έτυχε να συνομιλήσει με άτομα που εννοώ εγώ χα χα σίγουρα και η ίδια θα τα έλεγε ανώριμα δεν μπορεί 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Super.mum είπε:

Ουφ μάλλον δεν έτυχε να συνομιλήσει με άτομα που εννοώ εγώ χα χα σίγουρα και η ίδια θα τα έλεγε ανώριμα δεν μπορεί 

Α εγω είχα 4 χρόνια σχέση με ανώριμο άντρα 3 χρόνια μεγαλύτερο μου (30 τότε), έχω πείρα! απλως δεν συσχετίζω την ωριμότητα με τη δημιουργία οικογένειας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Α εγω είχα 4 χρόνια σχέση με ανώριμο άντρα 3 χρόνια μεγαλύτερο μου (30 τότε), έχω πείρα! απλως δεν συσχετίζω την ωριμότητα με τη δημιουργία οικογένειας. 

Μπερδεύτηκα. Ποιον εννοείς.αυτον που ηταν ασεξουαλικος η γκει?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μπερδεύτηκα. Ποιον εννοείς.αυτον που ηταν ασεξουαλικος η γκει?

Όχι εννοώ το άλλο δεσμό που είχα. πολλή ανωριμότητα. ταιριάζαμε κοινά ενδιαφέροντα παρέες κλπ αλλά δεν άντεχοταν. αν δεν ήταν από απόσταση δν θα είχα μείνει τόσο. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Α εγω είχα 4 χρόνια σχέση με ανώριμο άντρα 3 χρόνια μεγαλύτερο μου (30 τότε), έχω πείρα! απλως δεν συσχετίζω την ωριμότητα με τη δημιουργία οικογένειας. 

Ούτε εγώ την συσχετίζω :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/2/2021 at 2:49 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Νομίζεις ότι από το φόρουμ περιμένουν να το μάυουν?Έχω δει εδώ μεσα παντως ανεπαρκείς γονείς μικρότερης ηλικίας και πολυ αξιόλογους μεγάλυτερης ηλικίας .

Από τις πολλές συζητήσεις που γίνονται εδώ μεσα μπορούμε να δούμε σε γενικές γραμμές το προφίλ του άλλου.

Κι εγω ντρέπομαι πολλες φορες που είμαι εδώ ...

Ναι, υπάρχουν επαρκείς κι ανεπαρκείς γονείς όλων των ηλικιών. Αλλά, κατά τη γνώμη μου, το να θέλει μια γυναίκα να κάνει εξωσωματική μετά τα 50 είναι εγωιστικό. Όσο επαρκείς και να είναι οι μεγάλοι σε ηλικία γονείς, ας σκεφτόμαστε και την ψυχολογία του παιδιού και το περιβάλλον/πλαίσιο στο οποίο ζούμε. Κάτι ξέρουν οι ειδικοί-νομοθέτες και θεσπίζουν ανώτατο όριο ηλικίας για αυτές τις διαδικασίες. 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άκυρο timing, (αλλά όταν ήθελα να σχολιάσω κάτι έγινε και δεν τα κατάφερα) κάτι που μου έκανε εντύπωση από όσα ειπώθηκαν πιο πριν είναι ότι το παιδί σε πολύ νεαρή ηλικία θα επιβαρυνθει οικονομικά για να καλυψει την νοσηλεία των γονέων. Μα ειδικά εάν μιλάμε για ανθρώπους κοντά στα 50 δεν θα έχουν φροντίσει ήδη γι αυτό; θεωρητικά θα έχουν μια κάποια οικονομική άνεση σε αυτή την ηλικία. Εδώ νεότεροι γονείς και το κάνουν, βάζουν δηλαδή στην άκρη χρήματα για τα χρόνια της συνταξιοδοτησης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Chrysoum είπε:

Λίγο άκυρο timing, (αλλά όταν ήθελα να σχολιάσω κάτι έγινε και δεν τα κατάφερα) κάτι που μου έκανε εντύπωση από όσα ειπώθηκαν πιο πριν είναι ότι το παιδί σε πολύ νεαρή ηλικία θα επιβαρυνθει οικονομικά για να καλυψει την νοσηλεία των γονέων. Μα ειδικά εάν μιλάμε για ανθρώπους κοντά στα 50 δεν θα έχουν φροντίσει ήδη γι αυτό; θεωρητικά θα έχουν μια κάποια οικονομική άνεση σε αυτή την ηλικία. Εδώ νεότεροι γονείς και το κάνουν, βάζουν δηλαδή στην άκρη χρήματα για τα χρόνια της συνταξιοδοτησης. 

Λογικά ναι, έτσι θα έπρεπε αλλά δυστυχώς δε συμβαίνει πάντα. Και δυστυχώς, ειδικά στην Ελλάδα, δεν είναι πάντα εύκολο να βάλεις χρήματα στην άκρη. Συν ότι ξοδεύουν μεγάλα ποσά στις εξωσωματικές αν αυτές είναι πάνω από μια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Chrysoum είπε:

Λίγο άκυρο timing, (αλλά όταν ήθελα να σχολιάσω κάτι έγινε και δεν τα κατάφερα) κάτι που μου έκανε εντύπωση από όσα ειπώθηκαν πιο πριν είναι ότι το παιδί σε πολύ νεαρή ηλικία θα επιβαρυνθει οικονομικά για να καλυψει την νοσηλεία των γονέων. Μα ειδικά εάν μιλάμε για ανθρώπους κοντά στα 50 δεν θα έχουν φροντίσει ήδη γι αυτό; θεωρητικά θα έχουν μια κάποια οικονομική άνεση σε αυτή την ηλικία. Εδώ νεότεροι γονείς και το κάνουν, βάζουν δηλαδή στην άκρη χρήματα για τα χρόνια της συνταξιοδοτησης. 

 

Δε μιλάμε για κοντά στα 50 αλλά για μετά τα 50. Δεν ξέρω, υπάρχουν πολλοί 55άρηδες, που έχουν οικονομικό πλάνο ώστε μετά την σύνταξη, να αρκούν τα χρήματα για το μεγάλωμα και τη μόρφωση του παιδιού και ταυτόχρονα για την περίπτωση που οι ίδιοι θα έχουν προβλήματα υγείας; Αν και το ψυχολογικό μου φαίνεται πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα, και πάλι, δεν ξέρω. Δηλαδή γενώντας στα 55, θα βγεις στη σύνταξη όταν το παιδί θα έχει ακόμη μπροστά του δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση, και κάπου εκεί θα αρχίσουν να ανεβαίνουν και τα ιατρικά έξοδα του γονιού. Πόση είναι πια αυτή η σύνταξη, για τον μέσο άνθρωπο; 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό με το οικονομικό δεν το κατάλαβα, το είχα σχολιάσει και όταν γράφτηκε. Αν ο γονιός δεν έχει χρήματα, το παιδί θα ε0ιβαρυνθει, ο,τι ηλικία κι αν έχουν. Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Κι εγώ αυτό με το οικονομικό δεν το κατάλαβα, το είχα σχολιάσει και όταν γράφτηκε. Αν ο γονιός δεν έχει χρήματα, το παιδί θα ε0ιβαρυνθει, ο,τι ηλικία κι αν έχουν. Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με την ηλικία.

Είναι άλλο να επιβαρυνθεί ένας 18ρης που σπουδάζει κ άλλο ένας 35ρης-40ρης που -θεωρητικά πάντα- έχει σταθερή δουλειά. φυσικά κ ο δεύτερος μπορεί να είναι με δίκη του οικογένεια κ να έχει πολλά έξοδα αλλά τέλος πάντων δεν είναι το ίδιο να βρεθείς στα 18 σου να αναλαμβάνεις πλήρως τους ηλικιωμένους γονείς σου, τι να κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Κι εγώ αυτό με το οικονομικό δεν το κατάλαβα, το είχα σχολιάσει και όταν γράφτηκε. Αν ο γονιός δεν έχει χρήματα, το παιδί θα ε0ιβαρυνθει, ο,τι ηλικία κι αν έχουν. Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με την ηλικία.

ε πως δ εχει

ενας ανθρωπος στα 70,με συνταξη συνηθως,εχει αρχισει να εχει καποια θεματα

το ιδιο ειναι αν το παιδι ειναι 15,αν το εκανε στα 55,κ το ιδιο αν ειναι 30 το παιδι κ εγινε γονιος στα 40?

κ δ λεω κ για μικροτερη διαφορα ηλικιας

ουτε για ανθρωπους που ειναι πολυ ανετοι οικονομικα

οκ κ το 30χρ παιδι μπορει να ειναι ανεργο

η κ εγω που εκανα στα 30παιδια να προκυψει κτ με τεραστια εξοδα

δ εξεταζουμε καθε περιπτωση

κ αυτο ηταν μια επιμερους λεπτομερεια

δ ηταν η ερωτηση να κανω παιδι μετα τα 50,οποτε δ θα μπω στην διαδικασια να σχολιασω κτ

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν θεωρούμε ότι ο 40αρης που λέτε έχει περισσότερα χρήματα που του επαρκουν για να βοηθήσει τον γονιο, ε με την ίδια λογική και ο γονιός που είναι ακόμα μεγαλύτερος εχει (αν η λογική είναι ότι όσο μεγαλώνεις αποκτάς). Το να μην έχει ο γονιός χρήματα που να του επαρκούν και ταυτόχρονα να έχει παιδι τόσο νέο που επίσης να μην του επαρκούν είναι πολύ μεμονωμένη περίπτωση, όσο και η περίπτωση που δεν έχει χρήματα ο 40ρης, που τη θεωρείτε μεμονωμένη. Δηλαδή πώς 40ρης θεωρούμε ότι έχει και ό 7⁰ρης δεν έχει;

Τα είπα λίγο μπερδεμένα, τα ξεμπερδευω: το να μην έχει ο 40ρης το θεωρείτε μεμονωμένο, αλλά το να μην έχει ο 70ρης δεν το θεωρείτε μεμονωμένο; Αυτό κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Chrysoum said:

Λίγο άκυρο timing, (αλλά όταν ήθελα να σχολιάσω κάτι έγινε και δεν τα κατάφερα) κάτι που μου έκανε εντύπωση από όσα ειπώθηκαν πιο πριν είναι ότι το παιδί σε πολύ νεαρή ηλικία θα επιβαρυνθει οικονομικά για να καλυψει την νοσηλεία των γονέων. Μα ειδικά εάν μιλάμε για ανθρώπους κοντά στα 50 δεν θα έχουν φροντίσει ήδη γι αυτό; θεωρητικά θα έχουν μια κάποια οικονομική άνεση σε αυτή την ηλικία. Εδώ νεότεροι γονείς και το κάνουν, βάζουν δηλαδή στην άκρη χρήματα για τα χρόνια της συνταξιοδοτησης. 

Στην Ελλάδα είμαστε, το πιο συνηθισμένο είναι να μην βγαίνει καλά καλά ο μήνας όχι να βάζεις και στην άκρη 

2 hours ago, little lamb said:

Εννοώ ότι αν θεωρούμε ότι ο 40αρης που λέτε έχει περισσότερα χρήματα που του επαρκουν για να βοηθήσει τον γονιο, ε με την ίδια λογική και ο γονιός που είναι ακόμα μεγαλύτερος εχει (αν η λογική είναι ότι όσο μεγαλώνεις αποκτάς). Το να μην έχει ο γονιός χρήματα που να του επαρκούν και ταυτόχρονα να έχει παιδι τόσο νέο που επίσης να μην του επαρκούν είναι πολύ μεμονωμένη περίπτωση, όσο και η περίπτωση που δεν έχει χρήματα ο 40ρης, που τη θεωρείτε μεμονωμένη. Δηλαδή πώς 40ρης θεωρούμε ότι έχει και ό 7⁰ρης δεν έχει;

Τα είπα λίγο μπερδεμένα, τα ξεμπερδευω: το να μην έχει ο 40ρης το θεωρείτε μεμονωμένο, αλλά το να μην έχει ο 70ρης δεν το θεωρείτε μεμονωμένο; Αυτό κατάλαβα

Πχ. Μία σύνταξη συνήθως δεν φτάνει για να προλάβεις κυρία για τη φροντίδα ηλικιωμένου. Πρέπει να συνεισφέρει και το παιδί. Στα 18 σου μάλλον δεν θα μπορείς. Και είναι και κρίμα να είσαι σε αυτή την κατάσταση αντί να είσαι ανέμελος. Στα 40 σου πιθανότερο να έχεις έναν μισθό και ίσως να μπορείς να βοηθήσεις τον γονιο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Στην Ελλάδα είμαστε, το πιο συνηθισμένο είναι να μην βγαίνει καλά καλά ο μήνας όχι να βάζεις και στην άκρη 

Πχ. Μία σύνταξη συνήθως δεν φτάνει για να προλάβεις κυρία για τη φροντίδα ηλικιωμένου. Πρέπει να συνεισφέρει και το παιδί. Στα 18 σου μάλλον δεν θα μπορείς. Και είναι και κρίμα να είσαι σε αυτή την κατάσταση αντί να είσαι ανέμελος. Στα 40 σου πιθανότερο να έχεις έναν μισθό και ίσως να μπορείς να βοηθήσεις τον γονιο.

Άσχετο και σχετικό μαζί, ζούμε σε μία χώρα που ο γονιός νιώθει υποχρεωμένος να τα δώσει όλα στο παιδί του, σπουδές-σπίτι-πρακτική καθημερινή βοήθεια κλπ κλπ (προφανώς όχι όλοι, συχνό φαινόμενο όμως), αλλά στο τέλος της ζωής του το παιδί συνεισφέρει και αναλαμβάνει και πρακτικές υποχρεώσεις του γονιού. Δηλαδή... πάρε παιδί μου.. και στο τέλος, στα έδωσα όλα, δεν μου έμεινε τίποτα, δώσε μου πίσω.. 

Ενώ σε άλλες χώρες τα παιδιά αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους νωρίς, μέχρι και δάνειο για να σπουδάσουν κλπ, και οι γονείς, μόλις πάνε 18 τα παιδιά τους, κρατάνε τα χρήματά τους για τον εαυτό τους. Και δεν εξαρτάται κανείς από κανέναν! Είμαι υπερβολική που μου φαίνεται πιο καλό αυτό;

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν θα δώσω στο παιδί μου ό,τι μπορώ! Θα δώσω. Αλλά ΑΝ μπορώ. Δηλαδή , πρώτα θα εξασφαλίσω ότι έχω χρήματα να περάσω τα γεράματά μου, και μετά αν μείνουν χρήματα θα δώσω στα παιδιά για σπουδές. Για σπίτι..όχι δεν θα δώσω. Θα συνεισφέρω στο ξεκίνημά τους αλλά μέχρι εκεί, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , irin είπε:

Άσχετο και σχετικό μαζί, ζούμε σε μία χώρα που ο γονιός νιώθει υποχρεωμένος να τα δώσει όλα στο παιδί του, σπουδές-σπίτι-πρακτική καθημερινή βοήθεια κλπ κλπ (προφανώς όχι όλοι, συχνό φαινόμενο όμως), αλλά στο τέλος της ζωής του το παιδί συνεισφέρει και αναλαμβάνει και πρακτικές υποχρεώσεις του γονιού. Δηλαδή... πάρε παιδί μου.. και στο τέλος, στα έδωσα όλα, δεν μου έμεινε τίποτα, δώσε μου πίσω.. 

Ενώ σε άλλες χώρες τα παιδιά αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους νωρίς, μέχρι και δάνειο για να σπουδάσουν κλπ, και οι γονείς, μόλις πάνε 18 τα παιδιά τους, κρατάνε τα χρήματά τους για τον εαυτό τους. Και δεν εξαρτάται κανείς από κανέναν! Είμαι υπερβολική που μου φαίνεται πιο καλό αυτό;

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν θα δώσω στο παιδί μου ό,τι μπορώ! Θα δώσω. Αλλά ΑΝ μπορώ. Δηλαδή , πρώτα θα εξασφαλίσω ότι έχω χρήματα να περάσω τα γεράματά μου, και μετά αν μείνουν χρήματα θα δώσω στα παιδιά για σπουδές. Για σπίτι..όχι δεν θα δώσω. Θα συνεισφέρω στο ξεκίνημά τους αλλά μέχρι εκεί, νομίζω.

 

Κοίτα, όπως είναι τα πράγματα, αμφιβάλλω αν η δική μας γενιά θα καταφέρει να φτιάξει σπίτια για τα παιδιά της. Οι γονείς μου μ' έναν μέτριο μισθό αγόρασαν σπίτι, εγώ κι ο σύζυγος με δυο καλούς μισθούς στο τσακίρ κέφι αγοράζουμε τροχόσπιτο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι ο μισθός του 40αρη θα είναι μεγαλύτερος από τη σύνταξη; Μπορεί να ίσχυε πριν χρόνια αλλά στις τωρινές γενιές 30-35 συνήθως οι γονείς έχουν πολύ περισσότερα από τα παιδιά και συνήθως αυτοί βοηθούν τα παιδιά, όχι το αντίθετο. Ναι προφανώς υπάρχουν περιπτώσεις που συμβαίνει το αντίθετο, αλλά δεν είναι το πιο συνηθισμένο, ώστε να μην κάνει κάποιος παιδί γι'αυτό, επειδή στο μέλλον, μπορεί, ίσως να χρειαστεί κυρία και μπορεί, ίσως, η σύνταξή του να μην αρκεί, ενώ αν είχε κάνει νωρίτερα παιδί, μπορεί, ίσως ο μισθός του να αρκούσε. Ναι, να σκέφτεται καλα κάποιος πριν κάνει παιδί μεγάλος, για διάφορους λόγους όπως η ανατροφή, οι πρακτικές δυσκολίες στις αντοχές και στη φθορα-ασθενειες, ναι να μην παραβαίνει τη νομοθεσία πηγαίνοντας σε άλλες χώρες κλπ, συμφωνώ, αλλά όχι τόσο υποθετικά πράγματα. Υποτίθεται εδώ συζητάμε τι είναι πιο πιθανό να συμβεί. Στο κάτω κάτω πόσοι έχουν τόσο μεγάλα προβλήματα από τα 70-75 ώστε να επιβαρυνθεί το 20-25χρονο; Αυτά τα θέματα που θες κυρία, δεν μπορεί να μείνει μόνος κλπ συνήθως έρχονται μετά τα 80, ή και 85. Συνήθως, προφανώς κι εδώ υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά αν είναι συνεχώς να σκεφτόμαστε τις εξαιρέσεις τότε να μην κάνουμε τίποτα. Υποτίθεται εδώ μιλάμε για τις αυξημένες πιθανότητες να συμβεί κάτι λόγω ηλικίας αλλά τα παραδείγματα είναι από τις εξαιρέσεις, όχι από τις μεγάλες πιθανότητες: να έχει ο γονιός περισσότερη οικονομική δυσκολία από το παιδί και να έχει και σοβαρά θέματα πριν τα 80. 

Επίσης στην πιο συνηθισμένη απο παλιά περίπτωση που κάποιος κάνει παιδί στα 30, όταν στα 90 χρειάζεται κυρίες, το παιδί του το 60αρι πιθανότατα είναι επίσης με σύνταξη. Δεν γίνεται να υπολογίσεις ακριβώς το διάστημα που το παιδί σου θα έχει επαρκή μισθό όταν θα είσαι γέρος! Γενικά να βασίζεσαι σε υποθέσεις και να χάνεις ευκαιρίες. Με τον άντρα μου έχουμε διαφορα ηλικίας αρκετά μεγάλη, εννοείται πως σκεφτήκαμε καλά πριν τα φτιάξουμε, σκεφτήκαμε και το ότι θα γεράσει νωρίτερα, αλλά τελικά δεν θα ήθελα να στερηθω 30-40 ωραία χρόνια μαζί με κάποιον που βρήκα όπως τον ήθελα, επειδή τα τελευταία 10 στο μέλλον μπορεί ίσως να είναι δύσκολα. Το λέω γιατί καπως έτσι υποθέτω σκέφτονται και όσοι κάνουν παιδί μεγάλοι. Να μη στερηθούν (κι αυτοί και το παιδί) όλη την αγάπη, τη στοργή και τις όμορφες στιγμές επειδή στο μέλλον μπορεί να υπάρξουν δυσκολίες. (Που -παρενθεση- συνήθως οι δυσκολιες είναι άλλες, όχι οικονομικές, πχ να συνεννοηθούν τα αδέρφια, να είναι κάποιος συνέχεια μερα νυχτα σχεδόν καραντίνα μαζί με τον ηλικιωμένο μέχρι να βρει κυρία, η ίδια η διαδικασία να βρει την κυρία που δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζουν οι πιο πολλοί -ειναι σαν babysitter και πιο δύσκολο ακόμα γιατί πρώτον η κυρία αν ο ηλικιωμένος δεν είναι συνεργάσιμος σηκώνεται και φεύγει και ψάχνεις άλλη και μέχρι να βρεις πάλι είσαι συνέχεια μαζί κλπ και δεύτερον πιο πιθανό είναι να μη φέρεται καλά στον ηλικιωμένο η κυρία παρά η νταντά στο παιδί. Ναι προφανώς καλύτερα να τα ζήσεις αυτά στα 40 σου παρά στα 25, εννοείται, αλλά με αυτή τη λογική καλύτερα και να τα ζήσεις στα 55-60 που έχουν μεγαλώσει και τα δικά σου παιδιά).

 

Ξαναλέω, να το σκεφτούν καλά, απ'όλες τις πλευρές και παραμέτρους, να πάνε σύμφωνα με τη νομοθεσία, να μην υπερβαίνουν το όριο, αλλά δεν θα τους έστηνα στον τοίχο σαν εγωιστές, αγάπη θέλουν να δώσουν, να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί, και δεν ξέρω πώς θα ένιωθα στη θέση τους, αν προσπαθούσα τόσα χρόνια για παιδί. Νομίζω παρασύρεσαι και λες συνέχεια "άλλη μια φορά, θα είναι η τυχερή".

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, maripoz said:

Στην Ελλάδα είμαστε, το πιο συνηθισμένο είναι να μην βγαίνει καλά καλά ο μήνας όχι να βάζεις και στην άκρη 

Πχ. Μία σύνταξη συνήθως δεν φτάνει για να προλάβεις κυρία για τη φροντίδα ηλικιωμένου. Πρέπει να συνεισφέρει και το παιδί. Στα 18 σου μάλλον δεν θα μπορείς. Και είναι και κρίμα να είσαι σε αυτή την κατάσταση αντί να είσαι ανέμελος. Στα 40 σου πιθανότερο να έχεις έναν μισθό και ίσως να μπορείς να βοηθήσεις τον γονιο.

Μα για την Ελλάδα μιλάω και εγώ! Εννοείται ότι ξέρω περίπτωσεις που είχαν μόνο την σύνταξη και τα παιδιά έπρεπε στο τέλος κάπως να συνεισφέρουν, αλλά στην πλειοψηφία εκτός από την σύνταξη είχαν και κάποιο σπίτι, κάποιο ενοίκιο ίσως, γενικά κάποιο έξτρα εισόδημα. Δεν επιβαρυνθηκαν τα παιδιά για να καλύψουν τα έξοδα στο τέλος. Βέβαια όπως αναφέρθηκε ήταν οι προηγούμενες γενιές αυτές, τώρα ίσως να είναι διαφορετικά λόγω χαμηλότερων μισθών-δυσκολοτερων συνθηκών. 

1 hour ago, irin said:

Άσχετο και σχετικό μαζί, ζούμε σε μία χώρα που ο γονιός νιώθει υποχρεωμένος να τα δώσει όλα στο παιδί του, σπουδές-σπίτι-πρακτική καθημερινή βοήθεια κλπ κλπ (προφανώς όχι όλοι, συχνό φαινόμενο όμως), αλλά στο τέλος της ζωής του το παιδί συνεισφέρει και αναλαμβάνει και πρακτικές υποχρεώσεις του γονιού. Δηλαδή... πάρε παιδί μου.. και στο τέλος, στα έδωσα όλα, δεν μου έμεινε τίποτα, δώσε μου πίσω.. 

Ενώ σε άλλες χώρες τα παιδιά αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους νωρίς, μέχρι και δάνειο για να σπουδάσουν κλπ, και οι γονείς, μόλις πάνε 18 τα παιδιά τους, κρατάνε τα χρήματά τους για τον εαυτό τους. Και δεν εξαρτάται κανείς από κανέναν! Είμαι υπερβολική που μου φαίνεται πιο καλό αυτό;

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν θα δώσω στο παιδί μου ό,τι μπορώ! Θα δώσω. Αλλά ΑΝ μπορώ. Δηλαδή , πρώτα θα εξασφαλίσω ότι έχω χρήματα να περάσω τα γεράματά μου, και μετά αν μείνουν χρήματα θα δώσω στα παιδιά για σπουδές. Για σπίτι..όχι δεν θα δώσω. Θα συνεισφέρω στο ξεκίνημά τους αλλά μέχρι εκεί, νομίζω.

Γενικά ναι, υπάρχει μεγάλη διαφορά στην νοοτροπία, όμως δεν είναι τόσο σκληρό όσο πιστευουμε το να είσαι έφηβος εξω (δεν λέω ότι αυτό αναφέρεις εσύ, απλά γενικότερα υπάρχει αυτή η πεποίθηση). Το φοιτητικό δάνειο για παράδειγμα είναι πολύ μεγάλη διευκόλυνση για τους φοιτητές, σε πολλές χώρες αποπληρωνεις μόνο ένα μέρος του, αρχίζεις την αποπληρωμή αφού έχεις βρει δουλειά και με πολύ χαμηλό επιτόκιο, δηλαδή ακόμη και φοιτητές που δεν το χρειάζονται, το παίρνουν γιατί απλα είναι πολύ καλή ευκαιρία! Δεν είναι ότι ο κακομοίρης μέχρι και δάνειο πήρε για να σπουδάσει. Επίσης ναι, δεν τους χτίζουν οι γονείς τους σπίτι, αλλά συνήθως τους κληρονόμουν. Σχεδόν όλοι δηλαδή παίρνουν κάτι από τους γονείς τους, απλά αργότερα, λογικά βέβαια σε εκείνη την ηλικία έχουν ήδη αποκατασταθεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Chrysoum είπε:

Μα για την Ελλάδα μιλάω και εγώ! Εννοείται ότι ξέρω περίπτωσεις που είχαν μόνο την σύνταξη και τα παιδιά έπρεπε στο τέλος κάπως να συνεισφέρουν, αλλά στην πλειοψηφία εκτός από την σύνταξη είχαν και κάποιο σπίτι, κάποιο ενοίκιο ίσως, γενικά κάποιο έξτρα εισόδημα. Δεν επιβαρυνθηκαν τα παιδιά για να καλύψουν τα έξοδα στο τέλος. Βέβαια όπως αναφέρθηκε ήταν οι προηγούμενες γενιές αυτές, τώρα ίσως να είναι διαφορετικά λόγω χαμηλότερων μισθών-δυσκολοτερων συνθηκών. 

Γενικά ναι, υπάρχει μεγάλη διαφορά στην νοοτροπία, όμως δεν είναι τόσο σκληρό όσο πιστευουμε το να είσαι έφηβος εξω (δεν λέω ότι αυτό αναφέρεις εσύ, απλά γενικότερα υπάρχει αυτή η πεποίθηση). Το φοιτητικό δάνειο για παράδειγμα είναι πολύ μεγάλη διευκόλυνση για τους φοιτητές, σε πολλές χώρες αποπληρωνεις μόνο ένα μέρος του, αρχίζεις την αποπληρωμή αφού έχεις βρει δουλειά και με πολύ χαμηλό επιτόκιο, δηλαδή ακόμη και φοιτητές που δεν το χρειάζονται, το παίρνουν γιατί απλα είναι πολύ καλή ευκαιρία! Δεν είναι ότι ο κακομοίρης μέχρι και δάνειο πήρε για να σπουδάσει. Επίσης ναι, δεν τους χτίζουν οι γονείς τους σπίτι, αλλά συνήθως τους κληρονόμουν. Σχεδόν όλοι δηλαδή παίρνουν κάτι από τους γονείς τους, απλά αργότερα, λογικά βέβαια σε εκείνη την ηλικία έχουν ήδη αποκατασταθεί.

Ισα ισα εγω το επικροτω! Αυτο το «δινω οτι εχω και δεν εχω στο παιδι μου και δεν ζω» με εκνευριζει αφορητα. Επισης εξω ειναι οι μισθοι τετοιοι που ενας νεος μπορει να στηριξει το δανειο του! Στην ελλαδα δεν θα επαιζε αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, irin said:

Ισα ισα εγω το επικροτω! Αυτο το «δινω οτι εχω και δεν εχω στο παιδι μου και δεν ζω» με εκνευριζει αφορητα. Επισης εξω ειναι οι μισθοι τετοιοι που ενας νεος μπορει να στηριξει το δανειο του! Στην ελλαδα δεν θα επαιζε αυτο. 

Ναι το κατάλαβα, απλά δεν είναι καθόλου απάνθρωπο όπως ακούω συνήθως! Επίσης εκτός από τον μισθό βρίσκεις και δουλειά σχετικά γρήγορα! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...