Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πάντως εγώ που γέννησα στο Αλεξάνδρα, το θυμάμαι σαν εφιάλτη. Οι μαίες στη συντριπτική τους πλειοψηφία αγενέστατες, μια βλαμμένη μάλιστα μου έπλυνε το μωρό με καυτό νερό κι είχε θυμώσει που ούρλιαζε κιόλας. Κάθε φορά που τα φέρνω στο μυαλό μου συγχύζομαι. Αποκορύφωμα της υπέροχης εμπειρίας ήταν η στιγμή που μου έδωσαν λάθος αντιβίωση, ενώ ήταν σημειωμένο στον φάκελό μου ότι είμαι αλλεργική σε κάποια αντιβιοτικά. Ευτυχώς είδα το χάπι πριν το καταπιώ. (Η μαία της εφημερίας, όταν πήγα να το δώσω πίσω και να ζητήσω άλλη ουσία, ισχυρίστηκε ότι δεν είμαι αλλεργική γιατί "αυτό παίρνεις τόσες μέρες μέσα στον ορό". Τελικά είχε κάνει λάθος η ειδικευόμενη.)

 

Ήμουν κι εγώ απ' τις γυναίκες που θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος να πας σε ιδιωτικό και να πληρώσεις ένα σωρό λεφτά για τρεις μέρες. Μετά απ' αυτήν την εμπειρία, στην επόμενη γέννα έφυγα για το Ρέα. Γιατί μπορεί να πληρώσεις ένα σωρό λεφτά, αλλά τουλάχιστον δεν θα σου βαράνε τις αντιπηκτικές λες κι είσαι στον στρατό. Να μην μιλήσω για την καθαριότητα...

 

Συγχαρητήρια και καλή αρχή, @Sentir...natureza! Είμαι σίγουρη ότι θα τα πας περίφημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ilaeira said:

Πάντως εγώ που γέννησα στο Αλεξάνδρα, το θυμάμαι σαν εφιάλτη. Οι μαίες στη συντριπτική τους πλειοψηφία αγενέστατες, μια βλαμμένη μάλιστα μου έπλυνε το μωρό με καυτό νερό κι είχε θυμώσει που ούρλιαζε κιόλας. Κάθε φορά που τα φέρνω στο μυαλό μου συγχύζομαι. Αποκορύφωμα της υπέροχης εμπειρίας ήταν η στιγμή που μου έδωσαν λάθος αντιβίωση, ενώ ήταν σημειωμένο στον φάκελό μου ότι είμαι αλλεργική σε κάποια αντιβιοτικά. Ευτυχώς είδα το χάπι πριν το καταπιώ. (Η μαία της εφημερίας, όταν πήγα να το δώσω πίσω και να ζητήσω άλλη ουσία, ισχυρίστηκε ότι δεν είμαι αλλεργική γιατί "αυτό παίρνεις τόσες μέρες μέσα στον ορό". Τελικά είχε κάνει λάθος η ειδικευόμενη.)

 

Ήμουν κι εγώ απ' τις γυναίκες που θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος να πας σε ιδιωτικό και να πληρώσεις ένα σωρό λεφτά για τρεις μέρες. Μετά απ' αυτήν την εμπειρία, στην επόμενη γέννα έφυγα για το Ρέα. Γιατί μπορεί να πληρώσεις ένα σωρό λεφτά, αλλά τουλάχιστον δεν θα σου βαράνε τις αντιπηκτικές λες κι είσαι στον στρατό. Να μην μιλήσω για την καθαριότητα...

 

Συγχαρητήρια και καλή αρχή, @Sentir...natureza! Είμαι σίγουρη ότι θα τα πας περίφημα. 

Δυστυχώς δεν εκπλήσσομαι, αν και θα σου πουν ότι τρομοκρατείς..;)Έχω ακούσει πολύ χειρότερα δυστυχώς , κοντινό μου πρόσωπο έχει παιδί με τετραπληγία εξαιτίας ενός "γιατρού" στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.. ζήτησαν και συγνώμη..

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Άσχετο, το Αττικόν δεν είναι ιδιωτικό; Είχα πάει επισκεπτήριο σε νοσηλευομενο άνθρωπο για άλλο θέμα και μου είχε φανεί το πιο ωραίο νοσοκομείο που έχω πάει, πολύ λουξ και σαν γκαλερί και το θεώρησα ιδιωτικό.

 

Όχι, είναι πανεπιστημιακό γενικό. Αλλά αρκετά καινούριο σε σχέση με τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο Ελενα πριν καποια χρονια . Πραγματι εκει γεννουν οι αλλοδαπες και οι γυναικες των γιατρων!:-D  Ομως τα δωματια του ειναι μεγαλα, εχει και μονοκλινα μ ελαχιστη διαφορα και σου μαθαινουν να θηλαζεις (υπαρχει μια ιδιαιτερη  επιμονη σ αυτο!)

Συν του οτι οποια δυσκολη περιπτωση υπαρξει σε ιδιωτικο μεταφερεται αμεσα εκει 

Επεξεργάστηκαν by Melia13
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

 

Εμένα δεν με ξύρισαν. Είχα κάνει αποτρίχωση μόνη μου. Ούτε κλύσμα διότι από το άγχος μου είχα ήδη πάει 4 φορές τουαλέτα. 

@Έσπερος

 

Δεν σε ξύρισαν γιατί είχες κάνει αποτρίχωση μόνη σου,αλλιως θα σε ξυριζαν:)

Να διευκρινησω κάτι για το κλίσμα. Γίνεται για δύο λόγους συνήθως. Ο ένας είναι ότι το κατώτερο τμήμα του εντέρου πρέπει να είναι καθαρό σε περίπτωση που χρειαστείς καισαρική και ο άλλος είναι ότι μπορεί να διευκολυνθεί η κάθοδος του μωρού. Βέβαια η φύση έχει φροντίσει και για αυτό και συνήθως όταν ξεκινάνε οι συσπάσεις η γυναίκα μπορεί να παει αρκετές φορές στην τουαλέτα (και η διάρροια είναι ένα σημάδι ότι θα ξεκινήσει σύντομα ο τοκετός) για να αδειάσει το περιεχόμενο και να υπάρχει περισσότερος χώρος ώστε να κατέβει το μωρό. 

Επίσης, υπάρχουν γυναίκες που νιώθουν πολύ καλύτερα μετά το κλύσμα αλλά και άλλες που προτιμούν να μην παρεμβουν καθόλου στη φυσική διαδικασία. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε ότι η επιλογή είναι δική μας. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν σε ξύρισαν γιατί είχες κάνει αποτρίχωση μόνη σου,αλλιως θα σε ξυριζαν:)

Εννοείται.. αλλά σιγά μην άφηνα αυτές να με ξυρίσουν!

 

Just now, Melia13 said:

Γεννησα στο Ελενα πριν καποια χρονια . Πραγματι εκει γεννουν οι αλλοδαπες και οι γυναικες των γιατρων!:-D  Ομως τα δωματια του ειναι μεγαλα, εχει και μονοκλινα μ ελαχιστη διαφορα και σου μαθαινουν να θηλαζεις (υπαρχει μια ιδιαιτερη  επιμονη σ αυτο!)

Συν του οτι οποια δυσκολη περιπτωση υπαρξει σε ιδιωτικο μεταφερεται αμεσα εκει 

Είναι πολύ καλά για δημόσιο. Εάν είχα προλάβει να κάνω παιδί πριν συνταξιοδοτηθεί η ξαδέρφη της μαμάς μου που ήταν προισταμένη εκεί, θα είχα γεννήσει πιθανότατα εκεί! Γέννησε η γυναίκα του ξαδέρφου μου και λόγω της θείας μόνο μασάζ που δεν της έκαναν! Σαν να ήταν σε πεντάστερο ένιωθε! Επίσης έχω ακούσει τα καλύτερα από τη θεία (δεν ξέρω πόσο αντικειμενική είναι βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Για το πόσο καλό είναι το Έλενα στο θηλασμό και το rooming in του κλπ το είχα ακούσει πριν 20 χρόνια από δασκάλα μου που γέννησε επίτηδες εκεί για όλα αυτά. Γιατί το πρώτο της παιδί το είχε κάνει στο τότε Ήρα και δεν είχε μείνει ευχαριστημένη. Ήμουν στο γυμνάσιο όταν έγιναν αυτά κι ακόμα τα θυμάμαι και μου έχουν μείνει, από τότε ήδη είχα σχηματίσει θετική εικόνα για το θηλασμό μέσω αυτής της δασκάλας! 

 

πρίν από 7 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Δεν σε ξύρισαν γιατί είχες κάνει αποτρίχωση μόνη σου,αλλιως θα σε ξυριζαν:)

Να διευκρινησω κάτι για το κλίσμα. Γίνεται για δύο λόγους συνήθως. Ο ένας είναι ότι το κατώτερο τμήμα του εντέρου πρέπει να είναι καθαρό σε περίπτωση που χρειαστείς καισαρική και ο άλλος είναι ότι μπορεί να διευκολυνθεί η κάθοδος του μωρού. Βέβαια η φύση έχει φροντίσει και για αυτό και συνήθως όταν ξεκινάνε οι συσπάσεις η γυναίκα μπορεί να παει αρκετές φορές στην τουαλέτα (και η διάρροια είναι ένα σημάδι ότι θα ξεκινήσει σύντομα ο τοκετός) για να αδειάσει το περιεχόμενο και να υπάρχει περισσότερος χώρος ώστε να κατέβει το μωρό. 

Επίσης, υπάρχουν γυναίκες που νιώθουν πολύ καλύτερα μετά το κλύσμα αλλά και άλλες που προτιμούν να μην παρεμβουν καθόλου στη φυσική διαδικασία. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε ότι η επιλογή είναι δική μας. 

 

Εμένα παρά το κλυσμα όταν με έστειλαν τουαλέτα δεν μου έβγαινε τίποτα, τζάμπα το έκαναν :-P Τουλάχιστον κι αυτό και το ξύρισμα έγινε σε δευτερόλεπτα, ούτε που το κατάλαβα. Αυτό που μου έμεινε ήταν όταν με έστειλαν για μπάνιο κ μου έδωσαν ένα αφρολουτρο ευαίσθητης περιοχής, το άφησα στην ντουζιέρα η χαζή. Κι όταν είδα την οικονομική εκμετάλλευση (χρέωσαν τρελή τιμή σε κάτι σερβιετες λοχείας) μου έμεινε άχτι που δεν το πήρα. Στο επόμενο παιδί δεν θα τους αφήσω τίποτα! :-PΠείτε με παλαβή αλλά από όλη την προετοιμασία του τοκετού, η ιστορία με το αφρολουτρο μου έμεινε σαν αρνητικό! :-P

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Μα δεν χρειάζεται να είναι ξυρισμενη η περιοχή για να κάνουν περινεοτομη. Άρα για κάτι άλλο είναι :)

Ακριβώς, δεν χρειάζεται. Αλλά όταν η περιοχή είναι ξυρισμένη ο γιατρός ράβει πιο άνετα, το θέμα "οπτικής" που λέγαμε. Γενικώς, οι περισσότερες αναιτιες παρεμβάσεις, είτε σοβαρές(πχ πρόκληση), είτε οι πιο απλές, γίνονται για την άνεση και ευκολία του γιατρού :sad:

 
Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2020 at 9:58 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Δεν σε ξύρισαν γιατί είχες κάνει αποτρίχωση μόνη σου,αλλιως θα σε ξυριζαν:)

Να διευκρινησω κάτι για το κλίσμα. Γίνεται για δύο λόγους συνήθως. Ο ένας είναι ότι το κατώτερο τμήμα του εντέρου πρέπει να είναι καθαρό σε περίπτωση που χρειαστείς καισαρική και ο άλλος είναι ότι μπορεί να διευκολυνθεί η κάθοδος του μωρού. Βέβαια η φύση έχει φροντίσει και για αυτό και συνήθως όταν ξεκινάνε οι συσπάσεις η γυναίκα μπορεί να παει αρκετές φορές στην τουαλέτα (και η διάρροια είναι ένα σημάδι ότι θα ξεκινήσει σύντομα ο τοκετός) για να αδειάσει το περιεχόμενο και να υπάρχει περισσότερος χώρος ώστε να κατέβει το μωρό. 

Επίσης, υπάρχουν γυναίκες που νιώθουν πολύ καλύτερα μετά το κλύσμα αλλά και άλλες που προτιμούν να μην παρεμβουν καθόλου στη φυσική διαδικασία. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε ότι η επιλογή είναι δική μας. 

Σεντιρ πάνω σε αυτό το θέμα. Φυσιολογικός τοκετός δεν πρόλαβα να κάνω κλίσμα. Μετά όμως... Δεν ξέρω μετακινήθηκαν τα έντερα όταν έφυγε το βάρος και ειλικρινά ένιωθα ότι έρχονται στραβά και δεν μπορούν να βρουν την έξοδο. Ταλαιπωρήθηκα πόσες μέρες για να πάω μια φορά τουαλέτα τα ένιωθα δεξιά αριστερά δεν μπορώ να το εξηγήσω (και δεν θέλω να γράψω και λεπτομέρειες για το που πίεζα με κλάματα για να γίνει κάτι) . Με φίλη που το συζήτησα πρώτη της χωρίς κλίσμα έπαθε το ίδιο δεύτερη τρίτη με κλίσμα άδειασε η περιοχή και ήταν όλα φυσιολογικά και στη θέση τους την επόμενη φορά που πήγε. Με τόσο σπρώξιμο και τόσο απότομη αλλαγή στην κλίση των εντέρων μήπως ένα κλίσμα είναι βοηθητικό τελικά; Δεν ξέρω άλλες τι εμπειρία είχαν. 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Σεντιρ πάνω σε αυτό το θέμα. Φυσιολογικός τοκετός δεν πρόλαβα να κάνω κλίσμα. Μετά όμως... Δεν ξέρω μετακινήθηκαν τα έντερα όταν έφυγε το βάρος και ειλικρινά ένιωθα ότι έρχονται στραβά και δεν μπορούν να βρουν την έξοδο. Ταλαιπωρήθηκα πόσες μέρες για να πάω μια φορά τουαλέτα τα ένιωθα δεξιά αριστερά δεν μπορώ να το εξηγήσω (και δεν θέλω να γράψω και λεπτομέρειες για το που πίεζα με κλάματα για να γίνει κάτι) . Με φίλη που το συζήτησα πρώτη της χωρίς κλίσμα έπαθε το ίδιο δεύτερη τρίτη με κλίσμα άδειασε η περιοχή και ήταν όλα φυσιολογικά και στη θέση τους την επόμενη φορά που πήγε. Με τόσο σπρώξιμο και τόσο απότομη αλλαγή στην κλίση των εντέρων μήπως ένα κλίσμα είναι βοηθητικό τελικά; Δεν ξέρω άλλες τι εμπειρία είχαν. 

Η δυσκολια στην αφοδευση τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό είναι πολύ συχνό φαινόμενο ειτε κάνεις κλισμα είτε όχι. Έχει να κάνει με την πίεση που δέχεται γενικότερα η περιοχή του περινεου, ειδικά αν έχει γίνει περινεοτομη (και συχνά λόγω αιμορροιδων).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Η δυσκολια στην αφοδευση τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό είναι πολύ συχνό φαινόμενο ειτε κάνεις κλισμα είτε όχι. Έχει να κάνει με την πίεση που δέχεται γενικότερα η περιοχή του περινεου, ειδικά αν έχει γίνει περινεοτομη (και συχνά λόγω αιμορροιδων).

Ούτε το ένα ούτε το άλλο, προσωπικά. Δεν το θεωρούμε δλδ χρήσιμο η τουλάχιστον ότι ενέχει ωφέλη παραπάνω από ότι θεωρείται παρέμβαση; Το 'στατιστικό' μου δείγμα είμαι εγώ και η φίλη μου όπως καταλαβαίνεις εντελώς προσωπική εμπειρία παραθέτω, θα ήθελα όμως να ξέρω γιατί θεωρείται παρέμβαση στον οδηγό τοκετού εφόσον πολλές φορες η  φύση φέρνει άδειασμα του εντέρου πριν τον τοκετό.  Το είχα ξαναδεί σε ένα πλάνο τοκετού εδώ πάλι στο φόρουμ σαν παρέμβαση όπως πχ το ξύρισμα. Αλλά σε ετοιμόγεννες που η φύση δεν προνοεί γιατί όχι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρόλο που τελικά έκανα καισαρική, ήλπιζα σε έναν τελείως φυσικό τοκετό χωρίς φάρμακα και παρεμβάσεις. Για αυτόν το σκοπό έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στην κλινική στην οποία γέννησα. Μέσα σ' αυτό το πλαίσιο, ρώτησα ποιος είναι ο σκοπός του κλύσματος γιατί δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να κάνω και μου ανάφεραν ότι πιέζεται παρά πολύ το έντερο στον τοκετό και αυτό δημιουργεί δυσφορία στο στάδιο των εξωθησεων, για αυτό και προτιμάται το κλυσμα. Βέβαια , να πω ότι η κλινική μάλλον στήριζε τελικά τις παρεμβάσεις, αλλά όπως βλέπω τώρα και από την άλλη ίσως είναι αναγκαίο σε κάποιες γυναίκες όπως η @λουκουμαδάκι. Ίσως ανάλογα την περίπτωση της κάθε γυναίκας; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Λοιπόν παρόλο που τελικά έκανα καισαρική, ήλπιζα σε έναν τελείως φυσικό τοκετό χωρίς φάρμακα και παρεμβάσεις. Για αυτόν το σκοπό έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στην κλινική στην οποία γέννησα. Μέσα σ' αυτό το πλαίσιο, ρώτησα ποιος είναι ο σκοπός του κλύσματος γιατί δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να κάνω και μου ανάφεραν ότι πιέζεται παρά πολύ το έντερο στον τοκετό και αυτό δημιουργεί δυσφορία στο στάδιο των εξωθησεων, για αυτό και προτιμάται το κλυσμα. Βέβαια , να πω ότι η κλινική μάλλον στήριζε τελικά τις παρεμβάσεις, αλλά όπως βλέπω τώρα και από την άλλη ίσως είναι αναγκαίο σε κάποιες γυναίκες όπως η @λουκουμαδάκι. Ίσως ανάλογα την περίπτωση της κάθε γυναίκας; 

Δυσφορια προκαλείται στην εξωθηση ετσι κι αλλιώς:wink: Το θέμα με το κλυσμα είναι ότι γινεται σαν ρουτινα (στην Ελλαδα) ενώ δεν έχει ακόμη αποδειχθεί ότι υπάρχει κάποιο οφελος. Το αντίθετο μάλιστα, τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα από τα πλεονεκτήματα. Η χρήση του κλύσματος ξεκίνησε για να αποφευχθούν τυχόν "ατυχήματα" κατα τη διάρκεια της εξωθησης ,μιας και συσπώνται οι ίδιοι μυες που χρησιμοποιούνται κατα την αφοδευση και να μην νιώσει η γυναίκα ντροπη <_< (νομίζω πως ακόμη είναι ο κύριος λόγος  που γινεται). Συνεχίστηκε για δεκαετίες αλλά πλέον θεωρείται ξεπερασμένη πρακτική σε πολλές χώρες αφου βάσει των ερευνών δεν έχει κανένα όφελος. Ίσως εξαίρεση αποτελεί το να είναι η γυναίκα σε ενεργό τοκετό και να έχει γεμάτο έντερο, εχοντας φάει αρκετά την προηγούμενη μέρα και δεν έχει πάει καθόλου τουαλέτα τις προηγούμενες 24 ώρες. Όχι ότι θα γίνει κάτι επικίνδυνο αν γεννήσει έτσι (το πολύ πολύ να κάνει λίγα περισσότερα κακακια) απλά μπορεί να διευκολύνει το μωρό δίνοντας του περισσότερο χώρο.Βεβαια, σε αυτό παίζει ρόλο και η στάση τοκετού, το μωρό θα έχει και πάλι επαρκή χώρο αν πχ ο τοκετός γίνει στα τέσσερα, ενώ στο μπουμ που μας βάζουν μειώνεται ακόμη περισσότερο και ένα γεμάτο έντερο ισως επιδεινώνει την έλλειψη χώρου.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Το θέμα με το κλυσμα είναι ότι γινεται σαν ρουτινα (στην Ελλαδα) ενώ δεν έχει ακόμη αποδειχθεί ότι υπάρχει κάποιο οφελος. Το αντίθετο μάλιστα, τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα από τα πλεονεκτήματ

 

Από περιέργεια: τα μειονεκτήματα ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Από περιέργεια: τα μειονεκτήματα ποια είναι;

1. η αναποτελεσματικοτητα του (πχ μικροτερη διαρκεια τοκετου, λιγοτερες πιθανοτητες μολυνσης της μαμας ή του μωρου κα)

2. η δυσφορια που προκαλειται στην γυναικα

3. υψηλοτερο κοστος τοκετου

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23728632/

https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2393-6-8

 
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς υψηλότερο κόστος τοκετού; Αν δεν κάνεις κλυσμα αφαιρούν κάτι από την τιμή;

 

Η δυσφορία είναι υποκειμενική, γιατι όπως είπες παραπάνω κάποιες μπορεί να νιώσουν περισσότερη δυσφορία/ντροπή αν έχουν "ατύχημα" παρά με το κλυσμα. Δεν λέω ότι είναι όλες προφανώς, οπότε όντως θα έπρεπε να δίνεται η επιλογή τι προτιμάς, δεν υποστηρίζω δηλαδη το κλυσμα, απλά θέλω να πω δεν θα έβαζα τη δυσφορία αυτόματα στα μειονεκτήματα. 

Απ'ο,τι καταλαβαίνω είναι απλά κάτι μη αναγκαίο που θα έπρεπε να μπορείς να πεις ότι δεν το θες. Αλήθεια αν το πει κάποια τι γίνεται; Της λένε "δεν γίνεται πρέπει να το κάνεις";

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τι εννοείς υψηλότερο κόστος τοκετού; Αν δεν κάνεις κλυσμα αφαιρούν κάτι από την τιμή;

Aπ'οτι εχω καταλαβει απο αυτα που εχω διαβασει κατα καιρους, χρεωνεται στην Αμερικη. Αλλα στην ερευνα πιθανοτατα εννοει οτι ανεβαινει το κοστος οπως ανεβαινει γενικοτερα το κοστος της περιθαλψης οσο περισσοτερα φαρμακα και υλικα χρησιμοποιουνται (πχ για το συστημα υγειας).

Just now, little lamb είπε:

Η δυσφορία είναι υποκειμενική, γιατι όπως είπες παραπάνω κάποιες μπορεί να νιώσουν περισσότερη δυσφορία/ντροπή αν έχουν "ατύχημα" παρά με το κλυσμα. Δεν λέω ότι είναι όλες προφανώς, οπότε όντως θα έπρεπε να δίνεται η επιλογή τι προτιμάς, δεν υποστηρίζω δηλαδη το κλυσμα, απλά θέλω να πω δεν θα έβαζα τη δυσφορία αυτόματα στα μειονεκτήματα. 

Η δυσφορια ειναι υποκειμενικη σαφως. Τα μειονεκτηματα εχουν βγει απο ερευνες, οπου η πλεοψηφια των γυναικων ανεφερε δυσφορια και περισσοτερο πονο στις συσπασεις μετα το κλυσμα. 

Just now, little lamb είπε:

 Απ'ο,τι καταλαβαίνω είναι απλά κάτι μη αναγκαίο που θα έπρεπε να μπορείς να πεις ότι δεν το θες. Αλήθεια αν το πει κάποια τι γίνεται; Της λένε "δεν γίνεται πρέπει να το κάνεις";

Εξαρταται απο την μαια ή τον γιατρο. Εχω ακουσει ατομα που τους ειπαν σαν απαραιτητο και δεν αφηνει περιθωριο επιλογης. Επισης, απο προσωπικη εμπειρια, μπορει να γινει και εμμεσα "υποχρεωτικο" οταν λενε στην γυναικα οτι μπορει να εχει ατυχημα και η ιδια θελοντας να αποφυγει την ντροπη, το κανει. Aυτα σε ιδιωτικη κλινικη, στα δημοσια νοσοκομεια ακολουθουνται συγκεκριμενα πρωτοκολλα και ειναι ακομη πιο δυσκολο να αρνηθεις κατι. Τουλαχιστον στου νομου που μενω δεν μπορεις να αρνηθεις πιο σοβαρα πχ χορηγηση οκυτοκινης, θα δεχθουν στο κλισμα που ειναι απο τις πιο "αθωες" παρεμβασεις; Μπορει αν πας με 9 εκατοστα διαστολη να εισαι τυχερη και να τα γλιτωσεις και τα δυο :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν το ήξερα ότι αν έχει προχωρήσει η διαστολή δεν κάνουν κλυσμα! Ο περισσότερος πόνος στις συσπάσεις ξέρεις πώς εξηγείται;

 

Χωρις να ειμαι γιατρος φανταζομαι οτι ενας λογος που κανουν το κλισμα και το εκανε και σε μενα η μαια μου οταν γεννουσα σπιτι ηταν για να βοηθησει το μωρο να προχωρησει και να του δωσει χωρο...Ισως οντως οταν το εντερο δεν εχει αδειασει επαρκως και γινεται κλισμα τοτε το μωρο εχει περισσοτερο χωρο να κατεβει και οι συσπασεις γινονται πιο εντονες επειδη προχωραει ο τοκετος?

 

 θα μας πει και η σεντιρ ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι ότι ένας λόγος που γίνεται το κλυσμα είναι για να μην γίνονται ατυχήματα (για ευκολία του γιατρού) κ ένας άλλος εφόσον το 40% των τοκετών καταλήγει σε καισαρική προετοιμάζονται από πριν!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έκανα καισαρική χωρίς κλύσμα. Μου είπε η μαία μου να κάνουμε και όταν τη ρώτησα μήπως μπορούμε να το αποφύγουμε μου ρώτησε αν είχα ενεργηθεί την προηγούμενη. Της είπα ναι (όντως είχα) και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο. Κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της καισαρικής ωστόσο θυμάμαι ότι ο γιατρός μου σχολιασε ότι το έντερό μου ήταν γεμάτο και με ρώτησε αν έκανα κλύσμα. Δε θυμάμαι να μου είπε κάτι όταν απάντησα όχι. Να υποθέσω ότι στην καισαρική είναι πιό σημαντικό να αδειάσει το έντερο και αν ναι γιατί; Καθαρά εγκυκλοπεδικά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Να υποθέσω ότι στην καισαρική είναι πιό σημαντικό να αδειάσει το έντερο και αν ναι γιατί;

Τωρα αυτό που θα πω είναι καθαρά δική μου ερμηνεία έτσι.

 

Στον φυσιολογικό τοκετό επειδή η γυναίκα συμμετέχει ασκώντας πίεση, υπάρχει η πιθανότητα της κένωσης. Στην καισαρική η γυναίκα δεν συμμετέχει ενεργά. Ωστόσο επειδή ακριβώς δεν έχει έλεγχο των μυών της πυέλου και πάλι υπάρχει η πιθανότητα κένωσης εάν το έντερο είναι πλήρες.

Οπότε νομίζω πως το κλύσμα το προτείνουν στα μαιευτήρια και στις δύο περιπτώσεις καθαρά και μόνο για λόγο "καθαριότητας" και όχι για ιατρικό. Για να μην χρειάζεται μέσα σε όλα (αμνικό υγρό, αίμα, τομές, διατήρηση στείρου περιβάλλοντος, ωδίνες, φωνές, πιθανές επιπλοκές, κλπ) να ασχολούνται και με το να σκουπίζουν κενώσεις-δυσοσμία-δυσφορία ίσως προσωπικού-ντροπή ίσως επιτόκου. Το βρίσκω λογικό να το προτείνουν. Όπως βρίσκω λογικό μια γυναίκα να το αποδέχεται γιατί πχ νιώθει φουσκωμένη και θα την ανακουφίσει και μια άλλη να το απορρίπτει διότι η ιδέα και μόνο της προκαλεί επιπλέον ενόχληση. Και φυσικά καθόλου λογικό να το επιβάλλει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν το ήξερα ότι αν έχει προχωρήσει η διαστολή δεν κάνουν κλυσμα! 

Δικη μου υποθεση ειναι αυτη. Δεν φανταζομαι να ειναι ετοιμογεννη η γυναικα και μεσα στους μεγαλυτερους πονους να καθονται να της κανουν και κλυσμα...βεβαια δεν θα με εκπλησσει αν διαψευσθω...:?

 

πρίν από 50 λεπτά , little lamb είπε:

Ο περισσότερος πόνος στις συσπάσεις ξέρεις πώς εξηγείται;

Δεν εχω βρει μεχρι στιγμης κατι που να το εξηγει. Ισως να ειναι αυτο που ειπωθηκε, λογω χωρου κατεβαινει το μωρο, προχωραει ο τοκετος και δυναμωνουν οι συσπασεις. Επισης, το κλυσμα εχει γενικως σαν παρενεργεια τις κοιλιακες κραμπες, τις οποιες αν τις προσθεσεις στους πονους του τοκετου μπορει η ενοχληση να γινεται μεγαλυτερη. Επιπλεον, τα τοιχωματα του εντερου βρισκονται διπλα στην μητρα και ισως επηρεάζεται απο την διαδικασια (σε καποιες υπαναπτυκτες χωρες το κλυσμα χρησιμοποιουνταν-δεν νομιζω πλεον- για προκληση τοκετου ή για να δυναμωσουν οι συσπασεις).

 
Link to comment
Share on other sites

Δυο γέννες εκανα και λεω πως αν είχα τη δυνατότητα να γεννήσω και να φύγω αμέσως θα το εκανα. Οι μαιες τη πρωτη φορα με επρηξαν τη δεύτερη φορά ημουν προϊδεασμενη και δεν ειχα πολλα πολλα μαζι τους, επισης τις ψιλοεγραφα σε οτι μου ελεγαν. Λεςκαι τελείωσαν την ιδια σχολη ...εχμ ανοησιας . Εν πασει περιπτωσει υπεγραψα both times πηρα το παιδι μου κι εφυγα νωριτερα.  

Οι πραιβειτ μαιες ειναι κατι αλλο, πληρώνονται αδρα και γι αυτο σε βοηθουν ουσιαστικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...