Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Σε άλλες χώρες δεη υπάρχει θάλαμος νεογνών για υγιή μωρά και οι μαμάδες φτάνουν να εκλιπαρούν μαίες να πάρουν το μωρό λίγο στον χώρο των μαιών για να κλείσουν λίγο τα μάτια τους ή τέλος πάντων να συνέλθουν. βέβαια πρέπει να είναι κ καταστάσεις που δεν υπάρχει κανένα οικογενειακό δίκτυο κοντά. 

 

Αν είναι να μην φροντίζει κανεις το μωρό κ τη μάνα, δεν βρίσκω λόγο να μένεις στο μαιευτήριο. ας διώχνουν τις γυναίκες όπως κάνουν σε άλλες χώρες για να έχουν τη δυνατότητα να φροντίζουν όσες είναι από καισαρική. 

Ναι εδώ που είμαι εγώ δεν το κάνουν. Δηλαδή και μητέρες που το ζήτησαν τους είπαν ότι δεν μπορούν να το κάνουν. Παρόλα αυτά όμως ήταν πολύ εξυπηρετικές, βοηθητικές και προθυμες. Απλά δεν είναι στα καθηκοντα τους να φροντίζουν τα μωρα (καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω). Σε κάποιες περιπτώσεις που η μητέρα καταρρέει και δεν καταφέρνουν να κλείσουν μάτι επειδή το μωρό θηλάζει συνέχεια τότε παίρνουν το μωρό και του δίνουν γάλα με το κυπελλάκι (για να μην πάθει σύγχυση θηλης αν πάρει μπουκάλι) αλλά μετά το επιστρέφουν. Στο νοσοκομείο που ήμουν εγώ με τα δίκλινα δεν επιτρέπονταν και σύνοδος τα βράδια οπότε όλες τα έχουν μόνες τους. Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι δυσκολο ειδικά όταν η μητέρα δεν είναι καλά, τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά. Οπότε υπό αυτή την έννοια το καταλαβαίνω. Στα μονόκλινα μπορεί να διανυκτερευει και ο σύζυγος (ή ένας σύνοδος τέλος πάντων) οπότε και αυτό βοηθάει πολύ, γι αυτό και τώρα στο επόμενο σε μονόκλινο θα πάω, δεν έχει ξανά τέτοια! 

Just now, Yovanna said:

Διότι αν δεν έχεις συνοδό μόνιμα και είσαι χειρουργημένη και πονάς και δεν μπορείς να κουνηθείς καλά καλά, το να φροντίσεις μόνη σου ένα νεογέννητο σε αυτή την κατάσταση, είναι πραγματικός εφιάλτης. 

Η διπλανή μου την πρώτη φορά είχε τέτοιο θέμα. Είχε επιλογχειο (αν και ήταν πολύ νωρίς) μάλλον και έκλαιγε όλο το βράδυ, το μωρό δυσκολευοταν να πιάσει την θηλή μιας και ήταν προωρο, δεν είχε και γάλα το δεύτερο βράδυ και στο τέλος έκλαιγε το μωρό για 2-3 ώρες και η μητέρα ένιωθε ανήμπορη οπότε το κοιτούσε απλά και έκλαιγε κι αυτή. Σ αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν καλό να παρέχεται στην μητέρα έστω λίγη βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Δεν είχα ποτέ βοήθεια ούτε συνοδό. Αλλά ήξερα ότι αν πάει κάτι στραβά, είμαι υπό ιατρική παρακολούθηση.

κι εγω όπως σου είπα με καισαρική δεν ήθελα κανέναν τα βραδιά, ούτε μ φάνηκε δύσκολο να το βγάζω από το κουνακι, αν όμως μου το έφερναν να το φροντίζω εξολοκλήρου πριν καν σηκωθώ από το κρεβάτι κ ενώ είχα ορό κ καθετήρα δεν καταλαβαίνω πώς θα το έκανα αν δεν ήταν κ κάποιος άλλος. αφού το απόγευμα που με σήκωσαν ζαλιστηκα, είναι δυνατόν να μπορούσα να πλένω κ να αλλάζω μωρό εκείνες τις ώρες;

 

και τέλος πάντων, αν ένας άντρας είχε γρατζουνισει το δαχτυλάκι του κ έκανε δυο ράμματα , θα τον είχαν στα ωπα ωπα, αν είχε κάνει μεγάλο χειρουργείο δεν θα του ανέθετε κανεις να φροντίζει μόνος του τα παιδιά του, οποτε δεν καταλαβαίνω πώς αποδεχόμαστε τετοια άνιση μεταχείριση εις βάρος των γυναικων, ούτε γιατί πρέπει να είναι μαρτύριο το να είσαι μητέρα κ λεχώνα, λες κ πρέπει να αποδείξεις κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κι εγω όπως σου είπα με καισαρική δεν ήθελα κανέναν τα βραδιά, ούτε μ φάνηκε δύσκολο να το βγάζω από το κουνακι, αν όμως μου το έφερναν να το φροντίζω εξολοκλήρου πριν καν σηκωθώ από το κρεβάτι κ ενώ είχα ορό κ καθετήρα δεν καταλαβαίνω πώς θα το έκανα αν δεν ήταν κ κάποιος άλλος. αφού το απόγευμα που με σήκωσαν ζαλιστηκα, είναι δυνατόν να μπορούσα να πλένω κ να αλλάζω μωρό εκείνες τις ώρες;

 

και τέλος πάντων, αν ένας άντρας είχε γρατζουνισει το δαχτυλάκι του κ έκανε δυο ράμματα , θα τον είχαν στα ωπα ωπα, αν είχε κάνει μεγάλο χειρουργείο δεν θα του ανέθετε κανεις να φροντίζει μόνος του τα παιδιά του, οποτε δεν καταλαβαίνω πώς αποδεχόμαστε τετοια άνιση μεταχείριση εις βάρος των γυναικων, ούτε γιατί πρέπει να είναι μαρτύριο το να είσαι μητέρα κ λεχώνα, λες κ πρέπει να αποδείξεις κάτι. 

Χμμμμ, κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν κεκτημένο μετά από φωνές χρόνων, να έχει συνέχεια η μαμά δίπλα το μωρό και να μην της το πηγαινοφέρνουν και να σταματήσει μία απαράδεκτη τακτική που είχε σα βασικό στόχο την προώθηση της φόρμουλας έναντι του θηλασμού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι εδώ που είμαι εγώ δεν το κάνουν. Δηλαδή και μητέρες που το ζήτησαν τους είπαν ότι δεν μπορούν να το κάνουν. Παρόλα αυτά όμως ήταν πολύ εξυπηρετικές, βοηθητικές και προθυμες. Απλά δεν είναι στα καθηκοντα τους να φροντίζουν τα μωρα (καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω). Σε κάποιες περιπτώσεις που η μητέρα καταρρέει και δεν καταφέρνουν να κλείσουν μάτι επειδή το μωρό θηλάζει συνέχεια τότε παίρνουν το μωρό και του δίνουν γάλα με το κυπελλάκι (για να μην πάθει σύγχυση θηλης αν πάρει μπουκάλι) αλλά μετά το επιστρέφουν.

Εγω αυτά τα θεωρώ κακοποιητικά για τις γυναίκες κ δεν καταλαβαίνω κιόλας πώς τα υποστηρίζουν και άλλες γυναίκες στο όνομα του baby friendly initiative. Μπορεί αυτό που όταν γεννηθήκαμε οι μαμάδες μας έβλεπαν μόνο από τη βιτρίνα για 4-5 μέρες, να ήταν ακραίο κ βλαπτικό, όμως αυτή η διεθνής πρακτική είναι το άλλο άκρο. Στο κάτω κάτω αν σ έναν χώρο που υποτίθεται ότι πας για να σε φροντίσουν, που το πληρώνεις ως ιδιώτης ή ως φορολογούμενος, δεν σε φροντίζουν κ σε βασανίζουν κ από πάνω, κ τελικά αναγκάζεσαι να πληρώνεις βοηθούς μητρότητας ή αλλα προσωπα, το βρίσκω κοροϊδία. Δεν θεωρώ περιττό να εσείς ένα πιο ενημερωμένο άτομο δίπλα σου, αλλά όχι και για τη βασική φροντίδα που δικαιούσαι σε μια δομή υγείας. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Χμμμμ, κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν κεκτημένο μετά από φωνές χρόνων, να έχει συνέχεια η μαμά δίπλα το μωρό και να μην της το πηγαινοφέρνουν και να σταματήσει μία απαράδεκτη τακτική που είχε σα βασικό στόχο την προώθηση της φόρμουλας έναντι του θηλασμού. 

Ναι το γράφω παραπανω ότι κ το παλιό καθεστώς ήταν προβληματικό, όμως αυτό είναι το άλλο άκρο. υποτίθεται θελουμε ισότητα με τους άντρες. θα δεχόταν ποτέ ένας άντρας τετοια αντιμετώπιση; η μάνα δηλαδή δεν έχει δικαιώματα? θα παθει κάτι το μωρό αν μείνει λίγη ώρα στο θάλαμο νεογνών για να συνέλθει μια εγχειρισμένη γυναίκα; 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στο rooming in αν θες κάποιες φορές να δώσεις το μωρό στο θάλαμο νεογνών το δίνεις. Στα δημόσια δεν ξέρω. Και δεν το αλλάζεις εσύ, έρχονται μαίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Εγω αυτά τα θεωρώ κακοποιητικά για τις γυναίκες κ δεν καταλαβαίνω κιόλας πώς τα υποστηρίζουν και άλλες γυναίκες στο όνομα του baby friendly initiative. Μπορεί αυτό που όταν γεννηθήκαμε οι μαμάδες μας έβλεπαν μόνο από τη βιτρίνα για 4-5 μέρες, να ήταν ακραίο κ βλαπτικό, όμως αυτή η διεθνής πρακτική είναι το άλλο άκρο. Στο κάτω κάτω αν σ έναν χώρο που υποτίθεται ότι πας για να σε φροντίσουν, που το πληρώνεις ως ιδιώτης ή ως φορολογούμενος, δεν σε φροντίζουν κ σε βασανίζουν κ από πάνω, κ τελικά αναγκάζεσαι να πληρώνεις βοηθούς μητρότητας ή αλλα προσωπα, το βρίσκω κοροϊδία. Δεν θεωρώ περιττό να εσείς ένα πιο ενημερωμένο άτομο δίπλα σου, αλλά όχι και για τη βασική φροντίδα που δικαιούσαι σε μια δομή υγείας. 

Ναι το γράφω παραπανω ότι κ το παλιό καθεστώς ήταν προβληματικό, όμως αυτό είναι το άλλο άκρο. υποτίθεται θελουμε ισότητα με τους άντρες. θα δεχόταν ποτέ ένας άντρας τετοια αντιμετώπιση; η μάνα δηλαδή δεν έχει δικαιώματα? θα παθει κάτι το μωρό αν μείνει λίγη ώρα στο θάλαμο νεογνών για να συνέλθει μια εγχειρισμένη γυναίκα; 

Κοίτα, συμφωνώ, το μόνο που θέλω να πω είναι ότι δε νομίζω ότι κανείς βλέπει ότι πάει να γεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο και περιμένει να τον φροντίσουν. Τουλάχιστον εγώ δεν το σκέφτηκα ποτέ έτσι. Ήταν περισσότερο ότι πάω να γεννήσω το παιδί, να μου δείξουν και λίγα πράγματα και μετά θα πάω σπίτι μου να με φροντίσει ο άντρας μου. Γέννησα φυσιολογικά βέβαια, αν είχα κάνει χειρουργείο ίσως να περίμενα μια κάποια φροντίδα. Και δεν έχω παραπάνω, την πρώτη φορά οι μαιες ήταν πάνω από το κεφάλι μου όσες φορές τις χρειάστηκα, χάρη σ αυτές κατάφερα να θηλάσω βασικά. Ερχόταν και έπιαναν κάθε φορά το παιδί να το βάλουν στο στήθος, ξανά και ξανά και ξανα. Την δεύτερη το έβλεπα περισσότερο ότι μένω μέχρι να είμαστε σίγουροι ότι τόσο το μωρό όσο και εγώ είμαστε οκ από ιατρικους λόγους. Και αυτό μου έλεγαν και οι μαιες βασικά, μείνε μέχρι να δούμε ότι είστε οκ και μετά αν θέλεις μπορείς να πας στο σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Tι να σας πω κορίτσια, σε δημόσιο έκανα 3 καισαρικές, δεν έχω κανένα παράπονο (εν αντιθέσει με δημόσια νοσοκομεία για άλλες παθήσεις) και ποτέ δεν ένιωσα ότι αν ήταν ανάγκη να πάρουν το μωρό, δεν το έπαιρναν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Σε άλλες χώρες δεη υπάρχει θάλαμος νεογνών για υγιή μωρά και οι μαμάδες φτάνουν να εκλιπαρούν μαίες να πάρουν το μωρό λίγο στον χώρο των μαιών για να κλείσουν λίγο τα μάτια τους ή τέλος πάντων να συνέλθουν. βέβαια πρέπει να είναι κ καταστάσεις που δεν υπάρχει κανένα οικογενειακό δίκτυο κοντά. 

 

Αν είναι να μην φροντίζει κανεις το μωρό κ τη μάνα, δεν βρίσκω λόγο να μένεις στο μαιευτήριο. ας διώχνουν τις γυναίκες όπως κάνουν σε άλλες χώρες για να έχουν τη δυνατότητα να φροντίζουν όσες είναι από καισαρική. 

 

Δεν ισχύει αυτό, υπάρχει πολλή βοήθεια καθ'ολη τη διάρκεια της μέρας, απλώς δεν κάνουν τίποτα που μπορούν να κάνουν οι γονείς (προφανώς αν υπάρχει ιατρικός λόγος, υπάρχει και η ανάλογη βοήθεια μέρα ή νύχτα). Ο λόγος δεν είναι οτι δε μπορούν ή δεν θέλουν, αλλά η νοοτροπία του οτι έτσι κι αλλιώς πολύ σύντομα οι γονείς θα είναι σπίτι μόνοι τους με ένα μωρό και μέχρι τότε, θα πρέπει να ξέρουν τι θα κάνουν μαζί του. Εμείς μπορούσαμε να φύγουμε στις 2-3 μέρες αλλά ζητήσαμε και μείναμε 5 απλώς και μόνο για να έχουμε την ευκαιρία να μάθουμε 5 παραπάνω πράγματα....ως αποτέλεσμα δεν το άλλαξαν ποτέ οι μαίες, ούτε το έκαναν μπάνιο κλπ., απλώς ήταν εκεί για να μας δείξουν. Και μετά ήρθε και καμιά δεκαριά φορές η μαία στο σπίτι, που επίσης αποτελεί standard τακτική....και ουσιαστικά μετά από 2-3 βδομάδες έχεις απόλυτη άνεση με το μωρό χωρίς να έχεις δει κανένα γιατρό (εκτός κι αν είναι ανάγκη) ή να έχεις χρειαστεί συμβουλή γιαγιάς από περασμένη δεκαετία για να κάνεις κάτι.

 

Ούτε με το οικογενειακό δίκτυο έχει σχέση...απλώς οι συγγενείς έρχονται μόνο στις ώρες επισκεπτηρίου για να μην ενοχλουν και για λόγους ιδιωτικότητας. Στα μονόκλινα είναι πιο χαλαρά, όμως.

 

Προφανώς, ξαναλέω, αν υπάρχει ιατρικός λόγος (π.χ. καισαρική) δε σε παρατάνε εκεί χωρίς βοήθεια και με το μωρό. Αλλά ΟΚ, σίγουρα αν μπορείς, δεν πρόκειται να σε αφήσουν να ξεκουραστείς ιδιαίτερα, απ'οτι είδα....αν και τη σύζυγό μου την κούρασε πολύ περισσότερο το οτι δεν κοιμόταν μέσα στη μέρα λόγω επισκεπτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Chrysoum είπε:

Νομιζα ότι όντως σε ορισμένα μαιευτήρια δεν μπορεί να είναι το μωρό συνέχεια μαζί με την μαμά 

Όταν πήγα να δω την κλινική πριν γεννησω ρωτησα αν επιτρέπεται rooming in και μου απαντησαν "βεβαίως, εννοείται!"

 

Όταν γεννησα μου φεραν το μωρό κατά τις τεσσερεις το πρωί στο δωμάτιο και το άφησαν ουσιαστικά όλη νύχτα και την επόμενη μέρα. Το έπαιρναν μόνο για γιατρό. Τις ώρες επισκεπτήριο διαλεγα αν ήθελα να το πάω μέσα ή να το κρατήσω αλλά εγώ αν και ήμουν σε δικλινο μόνη μου δεν είχα πολλές επισκέψεις.

 

Το δεύτερο βράδυ μου λένε πρέπει να πάρουμε το μωρό μέσα. Λέω πως είπαμε ότι θα μένει στο δωμάτιο μου είπαν πως έπρεπε να έχω υπογράψει σχετικα εγγραφα γιατι  ότι και αν συνεβαινε στο παιδί θα ήταν υπευθυνη μου. Θορυθηκαμε με τον άνδρα μου ως πρωτάρηδες γονείς (εγώ καλά καλά δεν ήξερα να το αλλαζω) και το άφησαμε έτσι. Βέβαια το έφερναν κάθε δύο ώρες για θηλασμό μέσα στην νύχτα. 

 

  Συμπέρασμα, καθόλου αυτονόητο δεν είναι στην Ελλαδα. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δεν ισχύει αυτό, υπάρχει πολλή βοήθεια καθ'ολη τη διάρκεια της μέρας, απλώς δεν κάνουν τίποτα που μπορούν να κάνουν οι γονείς (προφανώς αν υπάρχει ιατρικός λόγος, υπάρχει και η ανάλογη βοήθεια). Ο λόγος δεν είναι οτι δε μπορούν ή δεν θέλουν, αλλά η νοοτροπία του οτι έτσι κι αλλιώς πολύ σύντομα οι γονείς θα είναι σπίτι μόνοι τους με ένα μωρό και μέχρι τότε, θα πρέπει να ξέρουν τι θα κάνουν μαζί του. Εμείς μπορούσαμε να φύγουμε στις 2-3 μέρες αλλά ζητήσαμε και μείναμε 5 απλώς και μόνο για να έχουμε την ευκαιρία να μάθουμε 5 παραπάνω πράγματα. Και μετά ήρθε και καμιά δεκαριά φορές η μαία στο σπίτι, που επίσης αποτελεί standard τακτική. Το γιατρό τον είδαμε πολύ αργότερα....

 

Ούτε με το οικογενειακό δίκτυο έχει σχέση...απλώς οι συγγενείς έρχονται μόνο στις ώρες επισκεπτηρίου για να μην ενοχλουν και για λόγους ιδιωτικότητας. Στα μονόκλινα είναι πιο χαλαρά, όμως.

Αυτά που έχω διαβάσει είναι κυρίως για Αμερική. Όπου βέβαια υπάρχει διαφορα κ από πολιτεία σε πολιτεία αλλά κ κοινωνικής θέσης κ πρόσβασης σε παροχές υγείας. έχω δθαβασρι απίστευτες ιστορίες. Μητέρες να καταρρέουν μην έχοντας κανέναν δίπλα (οχ ο μπαμπάς φρόντιζε τα αλλά παιδιά κ δεν υπήρχαν κοντά άλλοι συγγενείς), μωρά που τα συνέθλιψαν μισό ναρκωμένες μητέρες επειδή τα είχαν στο κρεβάτι τους κ τετοια φρικιαστικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Αυτά που έχω διαβάσει είναι κυρίως για Αμερική. Όπου βέβαια υπάρχει διαφορα κ από πολιτεία σε πολιτεία αλλά κ κοινωνικής θέσης κ πρόσβασης σε παροχές υγείας. έχω δθαβασρι απίστευτες ιστορίες. Μητέρες να καταρρέουν μην έχοντας κανέναν δίπλα (οχ ο μπαμπάς φρόντιζε τα αλλά παιδιά κ δεν υπήρχαν κοντά άλλοι συγγενείς), μωρά που τα συνέθλιψαν μισό ναρκωμένες μητέρες επειδή τα είχαν στο κρεβάτι τους κ τετοια φρικιαστικά. 

 

Ε ενταξει Αμερική εννοειται οτι δεν υπάρχει ούτε μια μόνο πρακτική, ούτε και ένα μόνο επίπεδο υπηρεσιών. Όπως και γενικότερα στο σύστημα υγείας. Κατα βάση ειναι θέμα επαγγέλματος...αν ο εργοδότης προσφέρει μια καλή ασφάλεια, αλλιώς καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Έχεις δίκιο, μου βγήκε αυθόρμητα. Βέβαια δεν συμφωνώ να λέμε την άποψη μας για κάποιον μόνο όταν εκείνη είναι θετική. Επίσης δεν νομίζω ότι αν χαρακτήριζα κάπως τον Τραμπ πχ θα μου έκανε κάποιος παρόμοια υπόδειξη. Και μιλάμε για τον πρόεδρο της Αμερικής, όχι για την κάθε τυχαία. 

Φυσικα θα λεμε την αποψη μας αλλα εχει διαφορα να πεις οτι εχεις αρνητικη αποψη με το να πεις "Δεν ειναι στα καλα της". Επισης, η συγκριση ειναι ατυχης κατ'εμε. Φυσικα και σεβομαι περισσοτερο τους "τυχαιους" σαν εσενα, τη Δημητριεβιτς, τη γειτονισσα και θα προσεχα πολυ περισσοτερο να μην τους προσβαλλω παρα τους διεφθαρμενους αρχηγους της εξουσιας που ιδεα δεν εχουνε πως ειναι να ζεις με εναν βασικο και το μονο που ξερουν ειναι να σπερνουν μισος και διχονια. Τελοσπαντων, βγαινουμε κι εκτος θεματος αλλα ηθελα να το πω :) 

 

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

Καλή επιτυχία sentir, θα σε έχω υπ' όψιν μου...

 Καλή δημιουργική πορεία στις σπουδές και στο επάγγελμά σου!:wub:

Ευχαριστω πολυ! Ναι, εχε με υπ'οψιν, σε 3-4 χρονακια (μαλλον θα την εξαντλησω την 4ετια που ειναι το οριο γιατι εχουμε και τριτο στα σχεδια συγχρονως με την εκπαιδευση) θα ειμαι ετοιμη "στις υπηρεσιες σας":)

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Ωραία μέχρι να τελειώσεις  ίσως να έχω μείνει έγκυος:D

Στο εύχομαι οπότε κι αν γίνει γιατί θυμάμαι ότι προσπαθείτε :)

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Όταν πήγα να δω την κλινική πριν γεννησω ρωτησα αν επιτρέπεται rooming in και μου απαντησαν "βεβαίως, εννοείται!"

 

Όταν γεννησα μου φεραν το μωρό κατά τις τεσσερεις το πρωί στο δωμάτιο και το άφησαν ουσιαστικά όλη νύχτα και την επόμενη μέρα. Το έπαιρναν μόνο για γιατρό. Τις ώρες επισκεπτήριο διαλεγα αν ήθελα να το πάω μέσα ή να το κρατήσω αλλά εγώ αν και ήμουν σε δικλινο μόνη μου δεν είχα πολλές επισκέψεις.

 

Το δεύτερο βράδυ μου λένε πρέπει να πάρουμε το μωρό μέσα. Λέω πως είπαμε ότι θα μένει στο δωμάτιο μου είπαν πως έπρεπε να έχω υπογράψει σχετικα εγγραφα γιατι  ότι και αν συνεβαινε στο παιδί θα ήταν υπευθυνη μου. Θορυθηκαμε με τον άνδρα μου ως πρωτάρηδες γονείς (εγώ καλά καλά δεν ήξερα να το αλλαζω) και το άφησαμε έτσι. Βέβαια το έφερναν κάθε δύο ώρες για θηλασμό μέσα στην νύχτα. 

 

  Συμπέρασμα, καθόλου αυτονόητο δεν είναι στην Ελλαδα.

Αυτό πάλι για την έγγραφη συναίνεση πρώτη φορά το ακούω! Απίστευτο...

 
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σε δημόσιο γέννησα με καισαρική κ μια χαρά ήταν από βοήθεια. Την πρώτη μέρα που δεν γινόταν να σηκωθώ είχα το κουμπάκι δίπλα κ όταν χρειαζομουν κάτι το πατούσα κ έρχονταν. Κ το βράδυ μου είπαν να τον ταιζουν αυτές αν θέλω για να ξεκουραστω λίγο. Απ' την επόμενη βέβαια που έβγαλαν τους όρους κλπ τον ανέλαβα εξολοκλήρου εγώ αλλά κοπέλες που δεν θήλαζαν φώναζαν τις μαίες αν δεν μπορούσαν κ τα τάιζαν! Βέβαια εγώ έκανα rooming in στο δεύτερο παιδάκι μου που ήμουν πολύ πιο χαλαρή, στο πρώτο λόγω θερμικοιτιδας δεν το είχα δίπλα μου. Εκεί ίσως χρειαζομουν περισσότερη βοήθεια σαν άπειρη αλλά κ πάλι μια χαρά τα κατάφερα με τον σύζυγό μου όταν την πήραμε σπίτι. Νομίζω το έχουμε λίγο έμφυτο οι μητέρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

Φυσικα θα λεμε την αποψη μας αλλα εχει διαφορα να πεις οτι εχεις αρνητικη αποψη με το να πεις "Δεν ειναι στα καλα της". Επισης, η συγκριση ειναι ατυχης κατ'εμε. Φυσικα και σεβομαι περισσοτερο τους "τυχαιους" σαν εσενα, τη Δημητριεβιτς, τη γειτονισσα και θα προσεχα πολυ περισσοτερο να μην τους προσβαλλω παρα τους διεφθαρμενους αρχηγους της εξουσιας που ιδεα δεν εχουνε πως ειναι να ζεις με εναν βασικο και το μονο που ξερουν ειναι να σπερνουν μισος και διχονια. Τελοσπαντων, βγαινουμε κι εκτος θεματος αλλα ηθελα να το πω :) 

 

Διαφωνούμε.. ακόμη μια φορά.. όταν λέμε μην προσβάλουμε δημόσια , εννοούμε κανέναν, όχι αυτούς που συμπαθούμε ;). Είδες πόσο εύκολα αποκάλεσες διεφθαρμένο έναν άνθρωπο? Εσύ μπορεί να τον θεωρείς διεφθαρμένο, ενώ εγώ όχι. Κάθε άποψη σεβαστή. Επίσης για μένα προσωπικά δεν είναι κριτήριο το αν ξέρει κάποιος να ζει με τον βασικό μισθό για να έχει τον σεβασμό μου. Τέλος άσχετα με την προαναφερθείσα, άλλωστε δεν την γνωρίζω προσωπικά, οποιαδήποτε αποκαλεί την μήτρα της ιερό δισκοπότηρο , το σώμα της ιερό και διοργανώνει τελετές λατρείας προς τη γυναικεία περίοδο δεν μπορώ να την πάρω σοβαρά . Κατά τη γνώμη μου το πολύ ωραίο αυτό επάγγελμα θέλει σοβαρό άνθρωπο και επαγγελματία που να μεταδίδει σιγουριά και ασφάλεια στη μητέρα. 

Sorry για το off topic!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Την πρώτη μέρα που δεν γινόταν να σηκωθώ είχα το κουμπάκι δίπλα κ όταν χρειαζομουν κάτι το πατούσα κ έρχονταν. 

Αυτό το είχα κι εγώ απορία, @Έσπερος δεν το χρησιμοποιουσες; Οι μαίες είναι εκεί για σένα και αν θέλεις το μωρό δίπλα σου 24ωρο τότε τις φωνάζεις ποτέ τις χρειάζεσαι. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

όταν λέμε μην προσβάλουμε δημόσια , εννοούμε κανέναν, όχι αυτούς που συμπαθούμε ;). Είδες πόσο εύκολα αποκάλεσες διεφθαρμένο έναν άνθρωπο? Εσύ μπορεί να τον θεωρείς διεφθαρμένο, ενώ εγώ όχι. Κάθε άποψη σεβαστή.

Εύκολα;;;; Εάν πιστεύουμε ότι οι πλανητάρχες (και οι περισσότεροι πολιτικοί ανά τον κόσμο) δεν είναι διεφθαρμενοι τότε μάλλον είμαστε πολύ αφελείς!

Ισως οι μοναδικοι που δεν ηταν διεφθαρμενοι ηταν αυτοι που δολοφονηθηκαν (μαλλον γι'αυτο, για να μην βγαλουν ολες τις διαφθορες στη φορα).

Δεν είναι θέμα άποψης αλλα πλασματικης εικόνας.

Just now, Yovanna είπε:

Τέλος άσχετα με την προαναφερθείσα, άλλωστε δεν την γνωρίζω προσωπικά, οποιαδήποτε αποκαλεί την μήτρα της ιερό δισκοπότηρο , το σώμα της ιερό και διοργανώνει τελετές λατρείας προς τη γυναικεία περίοδο δεν μπορώ να την πάρω σοβαρά . Κατά τη γνώμη μου το πολύ ωραίο αυτό επάγγελμα θέλει σοβαρό άνθρωπο και επαγγελματία που να μεταδίδει σιγουριά και ασφάλεια στη μητέρα

Φυσικά και μπορείς να διαφωνείς με την στάση ζωής κάποιου αλλά δεν νομίζω να έκατσες έστω να ψάξεις λίγο τα πιστεύω της. Πολλές φορές όταν δεν κατανοούμε κάτι μας φαίνεται τρελό ακόμη και επιβλαβές. Δεν εννοώ να ενστερνιστεις αυτά που πιστεύει αλλά να τα ψάξεις, να τα γνωρίσεις και να προσπαθήσεις να τα κατανοήσεις πριν τα κρίνεις, τα ακυρώσεις και βγάλεις το συμπέρασμα ότι είναι τρελη. Προσωπικά, ακόμη κι αν διαφωνώ με κάποια πράγματα, σέβομαι απόλυτα το πόσο πνευματικός και φιλοσοφημενος άνθρωπος είναι. Αλλά φυσικά, κάθε άποψη σεβαστη:)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Χμμμμ, κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν κεκτημένο μετά από φωνές χρόνων, να έχει συνέχεια η μαμά δίπλα το μωρό και να μην της το πηγαινοφέρνουν και να σταματήσει μία απαράδεκτη τακτική που είχε σα βασικό στόχο την προώθηση της φόρμουλας έναντι του θηλασμού. 

Κοιτά, δεν είναι κατόρθωμα να βρίσκεσαι χειρουργημένη και να πρέπει να φροντίσεις μόνη σου ένα νεογέννητο. Ούτε εξετάσεις για τις ειδικές δυνάμεις να δίναμε (πιο εύκολες πιστεύω είναι!). Προσωπικά είμαι υπέρ του rooming in, με την προυπόθεση οτι υπάρχει μόνιμα συνοδός ή προσωπικό απίκο για να βοηθάει. Το οτι θα βρεθεί αργότερα το ζευγάρι μόνο του , όπως προαναφέρθηκε, δεν είναι επιχείρημα, διότι οι πόνοι του χειρουργείου μέρα με τη μέρα υποχωρούν και δεν μπορείς να ξέρεις τί βοήθεια θα την περιμένει κάποια στο σπίτι. Εγώ ανυπομονούσα να φύγω απο εκέι μέσα. Παρότι έκανα χειρουργείο, την τρίτη μέρα έφυγα τρέχοντας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αυτό το είχα κι εγώ απορία, @Έσπερος δεν το χρησιμοποιουσες; Οι μαίες είναι εκεί για σένα και αν θέλεις το μωρό δίπλα σου 24ωρο τότε τις φωνάζεις ποτέ τις χρειάζεσαι. 

κουμπάκι δεν θυμάμαι. τηλέφωνο έπαιρνα αν ήθελα κάτι, που συνήθως ήταν απλώς να αποστειρώσουν τις ψευδοθήλες ή να μου τθσ φέρουν αν δεν τις είχαν στο κουνακι ή να φέρουν το θηλαστρο, ή να πάρουν το μωρό και περιμέναμε πάρα πολύ κ πολλές φορές είχα σηκωθεί κ πήγαινα εγω να τα φέρω, κ μια κοπέλα που ήθελε κάτι λίγες ώρες μετά την καισαρική σηκώθηκε μόνη της με όλα τα αξεσουάρ κ τριγυρνούσε στους διαδρόμους με τον καθετήρα κ το σταντ με τον ορό κ έψαχνε κάποιον. Και το κλυσμα πριν φύγω δεν θυμάμαι πόσες φορές είχα πάρει τηλέφωνο για να έρθουν να το κάνουν την παραμονή, ρεζίλι δηλαδή να παρακαλάς για αυτά τα πράγματα. Τους δίνω το ελαφρυντικό ότι ήταν μέρες της πρωτοχρονιάς κ ότι ήταν ευγενικές, αλλιώς η φροντίδα ήταν απαράδεκτη. 
 

Παντως είναι θέμα οπτικής μόνο το πού θα είναι το παιδι. Εγω το έδινα μέσα μονο όταν έκλαιγε κ το βράδυ. Θεωρητικά θα μπορούσα να είχα ζητήσει rooming in κ απλώς να ζητάω βοήθεια όποτε χρειαζόταν, κ πάλι να μην το έχω  περισσότερες ώρες. Απλώς είμαι κατά του rooming in οπότε προτιμούσα να νιώθω ότι δεν με έχουν παρατημένη στην τύχη μου (δεν πιστεύω ότι το κίνητρο τους είναι μόνο το όφελος του μωρού, μάλλον τους βολευει να μην χρειάζονται προσωπικό).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κουμπάκι δεν θυμάμαι. τηλέφωνο έπαιρνα αν ήθελα κάτι, που συνήθως ήταν απλώς να αποστειρώσουν τις ψευδοθήλες ή να μου τθσ φέρουν αν δεν τις είχαν στο κουνακι ή να φέρουν το θηλαστρο, ή να πάρουν το μωρό και περιμέναμε πάρα πολύ κ πολλές φορές είχα σηκωθεί κ πήγαινα εγω να τα φέρω, κ μια κοπέλα που ήθελε κάτι λίγες ώρες μετά την καισαρική σηκώθηκε μόνη της με όλα τα αξεσουάρ κ τριγυρνούσε στους διαδρόμους με τον καθετήρα κ το σταντ με τον ορό κ έψαχνε κάποιον. Και το κλυσμα πριν φύγω δεν θυμάμαι πόσες φορές είχα πάρει τηλέφωνο για να έρθουν να το κάνουν την παραμονή, ρεζίλι δηλαδή να παρακαλάς για αυτά τα πράγματα. Τους δίνω το ελαφρυντικό ότι ήταν μέρες της πρωτοχρονιάς κ ότι ήταν ευγενικές, αλλιώς η φροντίδα ήταν απαράδεκτη. 
 

Παντως είναι θέμα οπτικής μόνο το πού θα είναι το παιδι. Εγω το έδινα μέσα μονο όταν έκλαιγε κ το βράδυ. Θεωρητικά θα μπορούσα να είχα ζητήσει rooming in κ απλώς να ζητάω βοήθεια όποτε χρειαζόταν, κ πάλι να μην το έχω  περισσότερες ώρες. Απλώς είμαι κατά του rooming in οπότε προτιμούσα να νιώθω ότι δεν με έχουν παρατημένη στην τύχη μου (δεν πιστεύω ότι το κίνητρο τους είναι μόνο το όφελος του μωρού, μάλλον τους βολευει να μην χρειάζονται προσωπικό).

Στο ίδιο μαιευτήριο γεννήσαμε, εγώ λίγες μέρες πριν από εσένα και έχω αρκετά διαφορετική άποψη. Κουμπάκι είχα, θυμάμαι να το πατάω και να έρχονται σχετικά σύντομα. Ήταν ευγενικές και βοηθούσαν σε όλα, η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν πολυζήτησα βοήθεια γιατί αν και εγχειρισμένη είχα μια εντυπωσιακή πορεία ανάρρωσης και έκανα rooming in από τη 2η μέρα. Σε αυτό πιστεύω ότι βοήθησε ιδιαίτερα ο γιατρός μου που ζήτησε να βγάλω ορό και καθετήρα αμέσως μετά την επέμβαση και να σηκωθώ μέσα στις επόμενες ώρες. Προφανώς μου έδινε ισχυρά παυσίπονα αλλά γενικά θυμάμαι να πονάω υποφετά και να είμαι σχετικά λειτουργική από πολύ νωρίς. Αν σε κάτι θεωρώ ότι έκαναν φάουλ σε αυτό το μαιευτήριο είναι στο κομμάτι του θηλασμού. Καμία ιδιαίτερη βοήθεια, έρχονταν και μου τοποθετούσαν απλά το παιδί στο στήθος και έφευγαν χωρίς πολλά πολλά. Αν ξαναπήγαινα και δεν ήμουν τόσο ψαρωμένη θα το έκανα θέμα. Τέλος θεωρώ σημαντικό το γεγονός ότι ήμουν μόνη στο δωμάτιο και πιθανό να είναι και αυτός ένας λόγος που η εμπειρία των 4ων αυτών ημερών ήταν μαγική. Ήρθαν πολλοί φίλοι να μοιραστούν τη χαρά μας και δεν είχα το άγχος να μην ενοχλήσω κάποιον. 

Για το θέμα της αυπνίας πάντως που ανέφερες πιο πάνω θεωρώ πως ενας νυχτερινός ύπνος από τα μεσάνυχτα μέχρι τις 5.30 είναι επαρκέστατος για τις συγκεκριμένες συνθήκες. Δε φαντάζομαι ότι προσδοκία μιας λεχώνας θα ήταν να κοιμηθεί 8ωρο. Είναι τόσα αυτά που πρέπει να κάνεις, είναι τόσος ο ενθουσιασμός που ο ύπνος έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Εγώ τουλάχιστον δεν αισθάνθηκα να μου στερούν τον ύπνο.

@Sentir...natureza σου εύχομαι τα καλύτερα για το ξεκίνημά σου. Σε θεωρώ κατάλληλη για κάτι τέτοιο δεδομένης της ευαισθησίας που έχεις για τις νέες μανούλες και του ενδιαφέροντός σου για να έχουν έναν αξέχαστο τοκετό. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

κι εγω όπως σου είπα με καισαρική δεν ήθελα κανέναν τα βραδιά, ούτε μ φάνηκε δύσκολο να το βγάζω από το κουνακι, αν όμως μου το έφερναν να το φροντίζω εξολοκλήρου πριν καν σηκωθώ από το κρεβάτι κ ενώ είχα ορό κ καθετήρα δεν καταλαβαίνω πώς θα το έκανα αν δεν ήταν κ κάποιος άλλος. αφού το απόγευμα που με σήκωσαν ζαλιστηκα, είναι δυνατόν να μπορούσα να πλένω κ να αλλάζω μωρό εκείνες τις ώρες;

 

και τέλος πάντων, αν ένας άντρας είχε γρατζουνισει το δαχτυλάκι του κ έκανε δυο ράμματα , θα τον είχαν στα ωπα ωπα, αν είχε κάνει μεγάλο χειρουργείο δεν θα του ανέθετε κανεις να φροντίζει μόνος του τα παιδιά του, οποτε δεν καταλαβαίνω πώς αποδεχόμαστε τετοια άνιση μεταχείριση εις βάρος των γυναικων, ούτε γιατί πρέπει να είναι μαρτύριο το να είσαι μητέρα κ λεχώνα, λες κ πρέπει να αποδείξεις κάτι. 

 

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω αυτά τα θεωρώ κακοποιητικά για τις γυναίκες κ δεν καταλαβαίνω κιόλας πώς τα υποστηρίζουν και άλλες γυναίκες στο όνομα του baby friendly initiative. Μπορεί αυτό που όταν γεννηθήκαμε οι μαμάδες μας έβλεπαν μόνο από τη βιτρίνα για 4-5 μέρες, να ήταν ακραίο κ βλαπτικό, όμως αυτή η διεθνής πρακτική είναι το άλλο άκρο. Στο κάτω κάτω αν σ έναν χώρο που υποτίθεται ότι πας για να σε φροντίσουν, που το πληρώνεις ως ιδιώτης ή ως φορολογούμενος, δεν σε φροντίζουν κ σε βασανίζουν κ από πάνω, κ τελικά αναγκάζεσαι να πληρώνεις βοηθούς μητρότητας ή αλλα προσωπα, το βρίσκω κοροϊδία. Δεν θεωρώ περιττό να εσείς ένα πιο ενημερωμένο άτομο δίπλα σου, αλλά όχι και για τη βασική φροντίδα που δικαιούσαι σε μια δομή υγείας. 

Ναι το γράφω παραπανω ότι κ το παλιό καθεστώς ήταν προβληματικό, όμως αυτό είναι το άλλο άκρο. υποτίθεται θελουμε ισότητα με τους άντρες. θα δεχόταν ποτέ ένας άντρας τετοια αντιμετώπιση; η μάνα δηλαδή δεν έχει δικαιώματα? θα παθει κάτι το μωρό αν μείνει λίγη ώρα στο θάλαμο νεογνών για να συνέλθει μια εγχειρισμένη γυναίκα; 

Πάντως κ εγω χρειαζόμουν απαραίτητα κάποιον να με βοηθήσει στην πρώτη καισαρικη. Έκανα ραχιαια, στην οποία αν σηκωθείς για πολλές ώρες ζαλίζεσαι, σε κάποιες κοπέλες δ εκατσε καθόλου καλά κ ειχαν τρομερό ρίγος. Λόγω κακής συνεννόησης, λαθών, δικών μου φοβιων κ θεμάτων απλα άρχισα να κάθομαι δύο μέρες μετά. Φυσικα δ μπορουσα να παρω το μωρο από το κουνάκι. Αμφιβάλλω αν δούλευε το κουμπί να φωνάξεις μαια, κ αν το δούλευε, πιστευω θα περίμενα ακομη. Οποτε ήθελα κάποιον, μια μαια, τον αντρα μου, μια β. μ, οποιονδηποτε

Φυσικα στο δημόσιο έχει υποχρεωτικο rooming in γτ δ εχουν την δυνατότητα να προσφέρουν κτ αλλο, αλλα παρόλα αυτά θεωρώ ότι είναι ο, τι καλύτερο για την μαμα κ το μωρο

Παρόλα αυτά, πάντα ευγνομωνω την μαια που έφερε την κόρη μου στο δωματιο, γτ αν δ μου έδειχνε εκείνη πως να την βάλω στο στηθος, πιθανόν δ θα θηλαζα. Επίσης οι μαιες έδειχναν κανονικότατα πως να κάνεις μπάνιο το μωρο η ο, τι άλλο θες.δλδ στην κορη μου, το πρώτο μπάνιο της έγινε ώρα που είχε έρθει ο αντρας μου, κ το έδειξαν σε εκεινον

Πραγματικό το προσωπικό δ αρκούσε. Μαμα που δ ειχε σύνοδο, έπρεπε να πάει τουαλετα, φώναξε μαια να κρατήσει το μωρο, κ η μαια είχε κ αλλες δουλειες οποτε πήγαινε στα άλλα δωμάτια με το μπεμπακι αγκαλια

Πάντως επειδή αναφέρεις κ οταν γέννησαν οι μαμαδες μας, η δική μου έκανε Φ. Τ στο πανεπιστημιακο  της περιοχής(δ ξερω αν ήταν πανεπιστημιακο τότε) . Μου είπε ότι φυσικά δ χρειαζόσουν συνοδο, σε βοηθούσαν πάρα πολύ, μεχρι που σε πλενανε κιολας(έτσι όπως είναι τώρα το πανεπιστημιακο εγω δ θα ήθελα να γεννήσω εκει) . Κ μας είχε μαζί της

Στη δεύτερη καισαρικη ήμουν πολύ καλύτερα, σε πολύ λιγότερο από 24ωρες μπορούσα να φροντίσω το μωρο, κ σύνοδο είχα απλα για την παρεα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Απλώς είμαι κατά του rooming in οπότε προτιμούσα να νιώθω ότι δεν με έχουν παρατημένη στην τύχη μου (δεν πιστεύω ότι το κίνητρο τους είναι μόνο το όφελος του μωρού, μάλλον τους βολευει να μην χρειάζονται προσωπικό).

Μα που κολλάει το κίνητρο τώρα; Παρέχουν και τις δυο δυνατότητες και η μαμά επιλέγει. Προσωπικά θα χαλιώμουν ιδιαίτερα να μην έχω την επιλογή του rooming in. Εσένα μπορεί να μη σε βόλεψε, για πολλές όμως είναι ζητούμενο. Μην κριτικάρουμε και τα αυτονόητα.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Μα που κολλάει το κίνητρο τώρα; Παρέχουν και τις δυο δυνατότητες και η μαμά επιλέγει. Προσωπικά θα χαλιώμουν ιδιαίτερα να μην έχω την επιλογή του rooming in. Εσένα μπορεί να μη σε βόλεψε, για πολλές όμως είναι ζητούμενο. Μην κριτικάρουμε και τα αυτονόητα.

 

Εγω κριτικάρω την επιβολή, που στην Ελλάδα ευτυχώς συμβαίνει μόνο στα δημόσια. Έτσι όπως είναι τώρα δεν με ενοχλεί. Κι εγω εξάλλου το μωρό το είχα συνέχεια στο δωμάτιο εκτός από όταν έκλαιγε κ όταν το έπαιρναν κ το βράδυ που δεν είχε νόημα να το έχω αφού δεν μπορούσε να θηλάσει, αλλά και να θήλαζε δεν θα το είχα, θα ζητούσα να το φέρουν όταν έκλαιγε όπως έκαναν κ άλλες κοπέλες. Αλλά δεν βρίσκω το λόγο να σε κρατάνε στο μαιευτήριο αν είναι να φροντίζεις το μωρό μόνη σου. Ας σε στέλνουν σπίτι όπως κάνουν σε άλλες χώρες. Πιο έντιμο είναι. 
 

Για τον ύπνο δεν συμφωνώ. Γιατί δεν πρόκειται έτσι κ αλλιώς να κοιμηθείς σερί, ή θα κλαίει κάποιο άλλο μωρό, ή θα κλαίει το δικό σου ή θα φέρουν άλλη κοπέλα με τη σχετική φασαρία, δεν θυμάμαι ένα βράδυ να κοιμήθηκα ούτε τότε. Αφού κατέληγα μετά να κοιμάμαι ξανά γύρω στις 6-6.30 που έπαιρναν τα μωρά, μέχρι πιο μετά, για να συμπληρώσω λίγο ύπνο. Μεγάλο βασανιστήριο. Την αϋπνία στο σπίτι τα πρώτα βραδιά που κυριολεκτικά δεν κλείσαμε μάτι δεν τη θυμάμαι τόσο πολύ όσο αυτή του μαιευτηρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...