Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στην παρέα της κόρης μου, ευρύτερη παρέα, όχι 2-3 παιδιά, είδαμε τους τελευταίους μήνες ψυχιατρικές παθήσεις: κατάθλιψη, συμπεριλαμβανομένης και πολύ δυσάρεστης κατάληξης, και ακραίες διαταραχές στη διατροφή κυρίως στα κορίτσια (μέχρι βαθμού νοσηλείας) . Συζητώντας το με μια φίλη ψυχίατρο, μου επιβεβαίωσε ότι βλέπουν πλέον πολύ περισσότερα περιστατικά από όσο είναι τα αναμενόμενα. 

Σε καμία περίπτωση δε θα παραστήσω τον τέλειο γονιό, απέχω πάρα πολύ, αλλά έχοντας ιστορικό ψυχικών ασθενειών στην οικογένεια, είχα πάντα μία φοβία για την απομόνωση των εφήβων και πώς μπορεί να κρύψει και να μεγενθύνει προβλήματα, στα πλαίσια του όποιος καεί με το χυλό φυσάει και το γιαούρτι μάλλον. Έχω την εντύπωση ότι πολλοί γονείς αποδέχονται πολύ εύκολα την πόρτα που κλείνει πίσω από τον έφηβο και τις μονολεκτικές απαντήσεις εν μέσω πανδημίας και έρχονται ξαφνικά αντιμέτωποι με καταστάσεις που έχουν πάρει διαστάσεις πλέον και θέλουν πολύ κόπο για να διορθωθούν :( .

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Η κλειστή πόρτα και οι λίγες κουβέντες μπορεί να βολεύουν τον πολυάσχολο γονιό ή και να πιστεύει πως βοηθά το παιδί έτσι αλλά θέλει πολλή προσοχή. Πρόσφατα συζητούσα για παρόμοιες περιπτώσεις με αυτές που αναφέρεις μια μάλιστα καθόλου ήπιες. Ειδικά οι τόσες ώρες επιπλέον στο διαδίκτυο, ειδικά παίζοντας ηλεκτρονικά παιχνίδια, πολλά εξ αυτών πολύ επικίνδυνα, έχουν πολύ αρνητικά αποτελέσματα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαγδα ηθελα να το γραψω κ αυτο.εμενα τα δικα μου ειναι μικρα,κ ακομη κ αν δ εχουν πολυ ορεξη θα τα "πεισω" να συμμετεχουν.φανταζομαι οτι με εναν εφηβο υπαρχουν κ αλλες δυσκολιες

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μαγδα ηθελα να το γραψω κ αυτο.εμενα τα δικα μου ειναι μικρα,κ ακομη κ αν δ εχουν πολυ ορεξη θα τα "πεισω" να συμμετεχουν.φανταζομαι οτι με εναν εφηβο υπαρχουν κ αλλες δυσκολιες

Να τα βάλεις.κι ας σηκώνονται.κιβας αποχωρούν νωριτερα .κι ας βαριούνται μερικές φορές. Τα βάζει σε προγραμμα κ η προσφορά δεν είναι αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ αυτό για τους θορύβους του σπιτιου κλπ, προφανώς κ είναι πρωτόγνωρο κ αγχώνει. εδώ αγχώνει εμάς. στις αρχές μια φορά έλειπε η νταντά κ ο μικρός που φυσικά είχε βαρεθεί έπεσε από τον καναπέ, έκανε καρούμπαλο, κ εγω αντί να πω συγγνώμη για πέντε λεπτά τον είχα αγκαλιά πάνω μου κ τον κουνούσα για να μην κλαίει μην τυχόν κ πουν ότι παράτησα το μάθημα. μετά αναισθητοποιήθηκα, κάποια μέρα είχαμε σοβαρή βλάβη αποχετευτική κ έπρεπε να έρθουν να το φτιάξουν επειγοντωσ, κ φυσιξα σύμφωνα με τον νόμο του Μερφι δεν ήρθαν στο κενό μ αλλά σε ώρα μαθήματος κ πολύ απλα διέκοψα για να τους ανοίξω κ να εξηγήσω το θέμα κ συνέχισα το μάθημα μετά. 

στη δευτεροβάθμια απλώς καβεις μα κανεις δεν ανοίγει κάμερα όσο κ αν παρακαλάς. αυτό με τις πιτζάμες κ το κρεβάτι δυστυχώς ισχύει. 

 

εγω φορούσα από πάνω κανονικά ρούχα, φακούς, βάψιμο, σκουλαρίκια, κ από κάτω φόρμα ή κολλάν...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , vicky86 είπε:

Μαγδα ηθελα να το γραψω κ αυτο.εμενα τα δικα μου ειναι μικρα,κ ακομη κ αν δ εχουν πολυ ορεξη θα τα "πεισω" να συμμετεχουν.φανταζομαι οτι με εναν εφηβο υπαρχουν κ αλλες δυσκολιες

Ναι εννοείται. Τα μικρά νομίζω τα βάζεις πιο εύκολα. Ο δικός μου που είναι πρωτη δημοτικού με χαρα μπαινει στο μάθημα. Φυσικα υπάρχουν στιγμές που βαριέται και χαζεύει αλλα σε γενικές γραμμές δεν εχει πρόβλημα. Ισα ισα που χαίρεται. Οπως τα περισσότερα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες. Τα μεγαλύτερα γενικα αντιδρούν και πολλες φορες άσχημα. Βλεπω απο τον ανιψιό μου που είναι δεύτερα λυκείου και σπανίως παρακολουθεί μαθημα. Συνήθως μπαινει στο μάθημα και παιζει παιχνίδια... και φυσικά δεν ακούει κανέναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Ναι εννοείται. Τα μικρά νομίζω τα βάζεις πιο εύκολα. Ο δικός μου που είναι πρωτη δημοτικού με χαρα μπαινει στο μάθημα. Φυσικα υπάρχουν στιγμές που βαριέται και χαζεύει αλλα σε γενικές γραμμές δεν εχει πρόβλημα. Ισα ισα που χαίρεται. Οπως τα περισσότερα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες. Τα μεγαλύτερα γενικα αντιδρούν και πολλες φορες άσχημα. Βλεπω απο τον ανιψιό μου που είναι δεύτερα λυκείου και σπανίως παρακολουθεί μαθημα. Συνήθως μπαινει στο μάθημα και παιζει παιχνίδια... και φυσικά δεν ακούει κανέναν.

Το παιδί ενός συναδέλφου, καλό παιδί, καλή μαθήτρια, με καλές παρέες, έχει πλήρη διάθεση αλλά το μεν πνεύμα πρόθυμος η δε σαρξ ασθενής. Απορρυθμίστηκε τελείως το βιολογικό ρολόι, το πρωί συνδεόταν κ την έπαιρνε ο ύπνος, ο πατέρας της που δούλευε στο σχολείο για να έχει δίκτυο το παιδί έφευγε στα κενά του για να βεβαιωθεί ότι τουλάχιστον γύρω στις 10 είχε ξυπνήσει. Μοναχοπαίδι, χωρίς παρέα, μέσα στο χειμώνα όλο το πρωί στο δωμάτιο κ μεσημέρι αγγλικά κλπ, δεν έβλεπε φως του ηλιου όπως τα περισσότερα παιδιά, χωρίς παρέα, φυσικά συναντιόνταν με φίλες σε σπίτια στα κλεφτά, όπως φαντάζομαι κ πολλά αλλά παιδιά γιατί ποσο να αντέξουν έτσι. και με καλή διάθεση κ φροντισμένο από το σπίτι, κ καβγάδες έγιναν κ όλα όσα πρέπει, αλλά ήταν δεδομένο ότι τις πρώτες ώρες τις έχανε κ φυσικά την ώρα των θρησκευτικών μπορεί να έκανε γυμναστική στο σπίτι ή να έφτιαχνε τα νύχια της κ άντε να πείσεις μια έφηβη ότι πρέπει να κάθεται υπομονετικά στο webex να ακούει για το πώς η πίστη προστατεύει από τις αρρώστιες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το παιδί ενός συναδέλφου, καλό παιδί, καλή μαθήτρια, με καλές παρέες, έχει πλήρη διάθεση αλλά το μεν πνεύμα πρόθυμος η δε σαρξ ασθενής. Απορρυθμίστηκε τελείως το βιολογικό ρολόι, το πρωί συνδεόταν κ την έπαιρνε ο ύπνος, ο πατέρας της που δούλευε στο σχολείο για να έχει δίκτυο το παιδί έφευγε στα κενά του για να βεβαιωθεί ότι τουλάχιστον γύρω στις 10 είχε ξυπνήσει. Μοναχοπαίδι, χωρίς παρέα, μέσα στο χειμώνα όλο το πρωί στο δωμάτιο κ μεσημέρι αγγλικά κλπ, δεν έβλεπε φως του ηλιου όπως τα περισσότερα παιδιά, χωρίς παρέα, φυσικά συναντιόνταν με φίλες σε σπίτια στα κλεφτά, όπως φαντάζομαι κ πολλά αλλά παιδιά γιατί ποσο να αντέξουν έτσι. και με καλή διάθεση κ φροντισμένο από το σπίτι, κ καβγάδες έγιναν κ όλα όσα πρέπει, αλλά ήταν δεδομένο ότι τις πρώτες ώρες τις έχανε κ φυσικά την ώρα των θρησκευτικών μπορεί να έκανε γυμναστική στο σπίτι ή να έφτιαχνε τα νύχια της κ άντε να πείσεις μια έφηβη ότι πρέπει να κάθεται υπομονετικά στο webex να ακούει για το πώς η πίστη προστατεύει από τις αρρώστιες. 

Παιδι συναδελφου.....

Μουσικο λυκειο.

Μαθημα για το σχολειο μεχρι τις 3.

Αγγλικα 3-5.

Φροντηστηριο 5-9.

Διαβασμα 9-12.....

Εξω ποτε!

 

Ποσο να αντεξει αυτο το παιδι;;;;;

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Παιδι συναδελφου.....

Μουσικο λυκειο.

Μαθημα για το σχολειο μεχρι τις 3.

Αγγλικα 3-5.

Φροντηστηριο 5-9.

Διαβασμα 9-12.....

Εξω ποτε!

 

Ποσο να αντεξει αυτο το παιδι;;;;;

 

Από όσο έχω δει, αυτό μπορεί να είναι και το καλό σενάριο στις συνθήκες που ζούμε. Το κακό είναι όλη μέρα στο instagram να συγκρίνει το παιδί τη ζωή του με τις φανταστικές ζωές των άλλων, που φαίνονται προφανώς πιο όμορφοι, γυμνασμένοι, πετυχημένοι, πλούσιοι, κοινωνικοί κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από όσο έχω δει, αυτό μπορεί να είναι και το καλό σενάριο στις συνθήκες που ζούμε. Το κακό είναι όλη μέρα στο instagram να συγκρίνει το παιδί τη ζωή του με τις φανταστικές ζωές των άλλων, που φαίνονται προφανώς πιο όμορφοι, γυμνασμένοι, πετυχημένοι, πλούσιοι, κοινωνικοί κλπ. 

Το συγκεκριμενο παιδι δεν εχει ουτε insta ουτε fb....

 

Απλα με το σχολειο και τα φροντιστηρια φετος δεν μπορει τις καθημερινες να βγει εξω ουτε για 10 λεπτα! Δεν προλαβαινει! Θα πρεπει να χασει μαθημα!

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που όπως ξέρετε δεν είμαι κατά των αυστηρών λοκνταουν ή του κλεισίματος σχολείων, φυσικά για περιορισμένο διάστημα κ για κανονικό όντως λοκνταουν, αυτή η κατάσταση είναι σαν να λειτουργούν ολα, να κάνουν όλοι αυτά που έκαναν κ τα παιδιά να είναι κλεισμένα μέσα. την έλλειψη κίνησης κ ηλίου δεν ξέρω ποσο την χει υπολογίσει κάποιος κ τι επιπτώσεις θα έχει στο μέλλον, γθα παιδιά που είναι στην ανάπτυξη. εντωμεταξύ ακόμα κ στο σχολείο, μια καταπίεση είναι, εμεις λόγω έλλειψης κρουσμάτων πέρα από τη μάσκα στην αίθουσα ουσιαστικά κάνουμε τα στραβά μάτια σε οτιδήποτε μικρό μπορούμε, κυρίως την ανάμιξη τμημάτων. κ με τα μισά διαλείμματα, που είναι για να μη συνωστίζονται στο προαύλιο, τα παιδιά είναι καταδικασμένα σε ακινησία για δυο συνεχόμενα 45λεπτα για να βγουν μετά για ένα τέταρτο μόνο. αντί να κοιτάμε όσο ανοίγει ο καιρός να είναι έξω, τα κρατάμε μέσα για να μην κάνουν παρέα με αλλά τμήματα, φοβερή έμπνευση. λες κ τα παιδιά πάνε σε μπουλούκια. το καθένα την παρέα του έχει με την οποία συνήθως συναντιέται κ εκτός. ακόμα κ τα δικά μας που έχουν κάποια ελευθερια κινήσεων, φαίνεται ποσο τους λειπει το παιχνίδι. κάνουν μίνι αγώνες σε κάθε διάλειμμα κ μετά βίας σταματούν. κ αργούν όσο μπορούν να μπουν στις αίθουσες. κ ενώ έχουν υποστεί τόσα, ακόμα κ εκπαιδευτικοί ζητούν να επαναληφθεί η χρονια για να καλυφθούν τα κενά. δηλαδή κι άλλη τιμωρία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Το συγκεκριμενο παιδι δεν εχει ουτε insta ουτε fb....

 

Απλα με το σχολειο και τα φροντιστηρια φετος δεν μπορει τις καθημερινες να βγει εξω ουτε για 10 λεπτα! Δεν προλαβαινει! Θα πρεπει να χασει μαθημα!

 

Τόσες ώρες καθημερινά φροντιστήριο; Τι τάξη πάει; Και επιπλέον διάβασμα. Και κάθε μέρα δύο ώρες αγγλικά;

Θέλω να πω, μήπως κι εμείς έπρεπε να προσαρμόσουμε τις ζωές των παιδιων μας στις συνθήκες.;

Αυτό το παιδάκι θα είχε πολύ σκληρό πρόγραμμα ανεξάρτητα από την καραντίνα. Πριν πότε έβαινε δηλαδή, στο δρόμο για το φροντιστήριο;

Δεν κατακρίνω κανέναν γονιό εννοείται. Απλά αυτό το πρόγραμμα που περιγράφεις είναι πρόγραμμα που το έχουν επιλέξει, δεν είναι το απαιτούμενο. Εμένα τα παιδιά μου, είναι άριστοι μαθητές, τελειώνουν 3, πάνε μία βόλτα μέχρι τις 4 έρχονται τρώνε και αρχίζουν 5. μέχρι τις 10 έχουν γίνει όλα τα μαθήματα τις δύσκολες μέρες. Τις πιο εύκολες και τελειώνουν και πιο νωρίς. 

 

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Βερενίκη είπε:

 

Τόσες ώρες καθημερινά φροντιστήριο; Τι τάξη πάει; Και επιπλέον διάβασμα. Και κάθε μέρα δύο ώρες αγγλικά;

Θέλω να πω, μήπως κι εμείς έπρεπε να προσαρμόσουμε τις ζωές των παιδιων μας στις συνθήκες.;

Αυτό το παιδάκι θα είχε πολύ σκληρό πρόγραμμα ανεξάρτητα από την καραντίνα. Πριν πότε έβαινε δηλαδή, στο δρόμο για το φροντιστήριο;

Δεν κατακρίνω κανέναν γονιό εννοείται. Απλά αυτό το πρόγραμμα που περιγράφεις είναι πρόγραμμα που το έχουν επιλέξει, δεν είναι το απαιτούμενο. Εμένα τα παιδιά μου, είναι άριστοι μαθητές, τελειώνουν 3, πάνε μία βόλτα μέχρι τις 4 έρχονται τρώνε και αρχίζουν 5. μέχρι τις 10 έχουν γίνει όλα τα μαθήματα τις δύσκολες μέρες. Τις πιο εύκολες και τελειώνουν και πιο νωρίς. 

 

Το παιδι κανει αγγλικα για proficiency και ειναι δυο ωρες καθε μερα.

Επισης εχει και το φροντιστηριο που κανουν ολα τα παιδια (ειναι α’ λυκειου).....

 

Πριν το κλεισιμο των λυκειων, το παιδι αυτο ηταν στο σχολειο, εκανε γυμναστικη στην αυλη, εβγαινε τα διαλειμματα της στην αυλη, περπατουσε απο και προς το σχολειο, απο και προς τα αγγλικα και το φροντιστηριο, και, αν ηθελε (που ηθελε συχνα), μετα τις 9 εβγαινε και μια βολτα μεχρι την πλατεια και γυριζε για να διαβασει! Τωρα δεν μπορει μα κανει τιποτ’ απο αυτα!

 

Οταν ημουν εγω στην ηλικια της το προγραμμα μου ηταν παρομοιο, με εξαιρεση οτι το σχολειο το τελειωνα στη 1:30.... 3-6 φροντιστηριο, 6:30-8:30 Αγγλλικα ή γερμανικα ιδιαιτερα (εγω τα ηθελα και τα δυο) και μετα τις 8:30 διαβασμα μεχρι....οσο παει.....

 

Η διαφορα ειναι οτι τοτε και τωρα πριν το κλεισιμο τα παιδια βγαιναν εστω και για λιγο στον καθαρο αερα. Κουνουσαν τα ποδια τους! Ξεπιανοταν! Τωρα εχουμε παιδια που ειναι κολλημενα σε μια καρεκλα και παααααρα πολλες ωρες μπροστα σε μια οθονη

 

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

 

Η διαφορα ειναι οτι τοτε και τωρα πριν το κλεισιμο τα παιδια βγαιναν εστω και για λιγο στον καθαρο αερα. Κουνουσαν τα ποδια τους! Ξεπιανοταν! Τωρα εχουμε παιδια που ειναι κολλημενα σε μια καρεκλα και παααααρα πολλες ωρες μπροστα σε μια οθονη

 

 

Το ίδιο ισχύει και για τους ενήλικες, βέβαια. 

 

Νομίζω πάντως ότι πραγματικά αυτό το πρόγραμμα είναι υπερβολή. Σε μια τέτοια συνθήκη, θα μπορούσαν οι γονείς να εξετάσουν το ενδεχόμενο να πάει λίγο πίσω το Proficiency (2 ώρες την ημέρα;;; Κι εγώ το είχα πάρει στην Α' Λυκείου κι έκανα 6 ώρες την εβδομάδα!). Με έπιασε κατάθλιψη και μόνο που το διάβασα, βρε παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Το παιδι κανει αγγλικα για proficiency και ειναι δυο ωρες καθε μερα.

Επισης εχει και το φροντιστηριο που κανουν ολα τα παιδια (ειναι α’ λυκειου).....

 

Πριν το κλεισιμο των λυκειων, το παιδι αυτο ηταν στο σχολειο, εκανε γυμναστικη στην αυλη, εβγαινε τα διαλειμματα της στην αυλη, περπατουσε απο και προς το σχολειο, απο και προς τα αγγλικα και το φροντιστηριο, και, αν ηθελε (που ηθελε συχνα), μετα τις 9 εβγαινε και μια βολτα μεχρι την πλατεια και γυριζε για να διαβασει! Τωρα δεν μπορει μα κανει τιποτ’ απο αυτα!

 

Οταν ημουν εγω στην ηλικια της το προγραμμα μου ηταν παρομοιο, με εξαιρεση οτι το σχολειο το τελειωνα στη 1:30.... 3-6 φροντιστηριο, 6:30-8:30 Αγγλλικα ή γερμανικα ιδιαιτερα (εγω τα ηθελα και τα δυο) και μετα τις 8:30 διαβασμα μεχρι....οσο παει.....

 

Η διαφορα ειναι οτι τοτε και τωρα πριν το κλεισιμο τα παιδια βγαιναν εστω και για λιγο στον καθαρο αερα. Κουνουσαν τα ποδια τους! Ξεπιανοταν! Τωρα εχουμε παιδια που ειναι κολλημενα σε μια καρεκλα και παααααρα πολλες ωρες μπροστα σε μια οθονη

 

Εγώ έμεινα στο 10ωρο την εβδομάδα για proficiency! Η υπερβολή της υπερβολής! Εννοώ από την μεριά του φροντιστηρίου / καθηγητή αλλά και της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ρε παιδιά πάρα πολύ μου φαίνεται, έτσι κάνουν τώρα τα παιδιά;

 

Κι εγώ στην Α’ Λυκείου πήρα το proficiency, δυο 2ωρα την εβδομάδα έκανα. 
 

Σοβαρα τώρα, στην Α’ Λυκείου κάνουν τα παιδιά κάθε μέρα 3 ώρες φροντιστήριο;;;

 

Προσωπικά τόσο πολύ ούτε στις πανελλήνιες (αποφοίτηση 1999).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Και μένα ρε παιδιά πάρα πολύ μου φαίνεται, έτσι κάνουν τώρα τα παιδιά;

 

Κι εγώ στην Α’ Λυκείου πήρα το proficiency, δυο 2ωρα την εβδομάδα έκανα. 
 

Σοβαρα τώρα, στην Α’ Λυκείου κάνουν τα παιδιά κάθε μέρα 3 ώρες φροντιστήριο;;;

 

Προσωπικά τόσο πολύ ούτε στις πανελλήνιες (αποφοίτηση 1999).

Όλο αυτό το βρίσκω υπερβολικό. Έχω 3 παιδιά που φοιτούν φέτος στην Α' Λυκείου στον φιλικό και συγγενικό μου περίγυρο. Το ένα κάνει μόνο Αγγλικά καθώς δεν χρειάζεται φροντιστήριο στα μαθήματα του σχολείου, το άλλο έχει τελειώσει με Αγγλικά οπότε κάνει Γερμανικά και Μαθηματικά. Το τρίτο κάνει φροντιστήριο κι Αγγλικά αλλά τόσες ώρες όχι. Εξαρτάται βέβαια κι από τις αδυναμίες του κάθε παιδιού αλλά αυτό είναι too much!

Link to comment
Share on other sites

Και σχεδόν 30 χρόνια πίσω, κάποιοι έκαναν 10 ώρες και βάλε φροντιστήριο από το Γυμνάσιο και άπειρες ώρες ξένες γλώσσες και κάποιοι ελάχιστα ως καθόλου. Νομίζω ότι είναι θέμα που πάει από γενιά σε γενιά: αν έχεις μεγαλώσει με την πεποίθηση ότι οι 2-3 ώρες φροντιστήριο τη μέρα ήταν απαραίτητες και ότι καλό φροντιστήριο αγγλικών είναι αυτό που σε φορτώνει άπειρες ώρες, εκεί θα στείλεις και τα παιδιά σου, αν έχεις μεγαλώσει με τη λογική ότι σημασία έχει ο κόπος που θα κάνεις και ο χρόνος που όντως έχεις να διαβάσεις, θα προσπαθήσεις να ελαχιστοποιήσεις τα εξωσχολικά.

Να αντιπαρέλθω στο παράδειγμα με το παιδί της Α λυκείου και τις τόσες ώρες τη μέρα, η κόρη μου σε αυτή την ηλικία είχε 3 ώρες αγγλικά τη βδομάδα για το proficiency που έδωσε τα Χριστούγεννα, 1 ώρα πιάνο, κολύμβηση 2-3 φορές τη βδομάδα και τίποτε άλλο. Είχε φίλες που απλά δεν προλάβαιναν να μπουν σπίτι. Τώρα Β Λυκείου και σε φάση προετοιμασίας για Πανελλήνιες, είματε συνολικά στις 7 ώρες φροντιστήριο, και πάλι πολλές μου φαίνονται δεδομένου ότι εγώ δεν έκανα καθόλου σε εκείνη την ηλικία, αλλά είναι η ίδια ανασσφαλής.

Για να το πάω ένα βήμα παραπέρα, ο μικρός μου τελειώνοντας το Δημοτικό έχει 2 ώρες Αγγλικά τη βδομάδα (αυτό είναι "μάθημα" που είναι υποχρέωση) και κάποιες δραστηριότητεςς που ο ίδιος έχει επιλέξει (καλλιτεχνικά, αθλήματα κλπ). Συμμαθητές του έχουν ήδη ξεκινήσει καθημερινά ιδιαίτερα για να παραμείνουν "ανταγωνιστικοί" (δε μου είναι σαφές τι θα αναταγωνιστεί το εντεκάχρονο και χρειάζεται ιδιαίτερα κάθε μέρα, αλλά αυτός ο όρος είναι της μόδας :) ) .

Link to comment
Share on other sites

Όπως κ να χει, ακόμα κ το μίνιμουμ να κάνει κανείς στην Α Λυκείου δλδ 2 /εβδομάδα Αγγλικά, 1 την άλλη γλώσσα, κ ίσως άλλη 1 ή 2 ώρες βοήθεια για κάποιο σχολικό, αν αυτά γίνονται ηλεκτρονικά, το παιδί όντως δύσκολε βγαίνει σπο το σπίτι, ειδικά χειμώνα που σκοτείνιαζε νωρίς, πότε θα προλάβαινε το φως του ηλιου; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όπως κ να χει, ακόμα κ το μίνιμουμ να κάνει κανείς στην Α Λυκείου δλδ 2 /εβδομάδα Αγγλικά, 1 την άλλη γλώσσα, κ ίσως άλλη 1 ή 2 ώρες βοήθεια για κάποιο σχολικό, αν αυτά γίνονται ηλεκτρονικά, το παιδί όντως δύσκολε βγαίνει σπο το σπίτι, ειδικά χειμώνα που σκοτείνιαζε νωρίς, πότε θα προλάβαινε το φως του ηλιου; 

Τα φροντιστηρια, τουλαχιστον εδω που βρισκομαι εγω, θεωρουνται καλα οταν κανουν πολλες ωρες την εβδομαδα μαθημα...... 

 

Το 94 που εδωσα εγω για proficiency εγω εκανα ιδιαιτερα 2 διωρα την εβδομαδα, ενω το φροντιστηριο (το οποιο σταματησα γι’ αυτο το λογο) ηταν 12 ωρες την εβδομαδα (ενα διωρο την ημερα και ενα διωρο το Σαββατο το πρωι για διαγωνισμα).

 

Επισης, ειχαμε τοτε 3 ωρες την ημερα φροντιστηριο μαθηματικα-φυσικη-χημεια μεχρι τα μεσα της δευτερας λυκειου. Μετα αρχαια-λατινικα-ιστορια σε φροντιστηριο παλι 3 ωρες την ημερα και εκθεση στο σπιτι με τη μητερα μου (φικολογος) 2 ωρες την εβδομαδα (+ οσο χρειαζομουν για να γραψω τις εκθεσεις που μου εβαζε).

Οσο για τα γερμανικα...... 3 διωρα την εβδομαδα ιδιαιτερο εντατικα για να προλαβω να δωσω εξετασεις πριν φτασω τριτη λυκειου......

 

Πολλες ωρες, αλλα εβγαινα εξω και περπατουσα πολυ για να παω στα μαθηματα. Καμια σχεση με τωρα

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όπως κ να χει, ακόμα κ το μίνιμουμ να κάνει κανείς στην Α Λυκείου δλδ 2 /εβδομάδα Αγγλικά, 1 την άλλη γλώσσα, κ ίσως άλλη 1 ή 2 ώρες βοήθεια για κάποιο σχολικό, αν αυτά γίνονται ηλεκτρονικά, το παιδί όντως δύσκολε βγαίνει σπο το σπίτι, ειδικά χειμώνα που σκοτείνιαζε νωρίς, πότε θα προλάβαινε το φως του ηλιου; 

 

Πού να πάει δηλαδή εν μέσω καραντίνας; Έτσι κι αλλιώς δε θα πήγαινε πουθενά το παιδί καθημερινή απόγευμα παρά μόνο σπάνια. Άλλο να συναντηθείς υπό κανονικές συνθήκες με την παρέα σου μετά το σχολείο ή σε κάποια δραστηριότητα, άλλο να οργανωθείς και να βγεις επί τούτου με καραντίνα, να συντονιστούν τα παιδιά, να βρουν πού να πάνε κλπ. Θα γίνει, αλλά σπάνια. Τα Σαββατοκύριακα κάπως πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πού να πάει δηλαδή εν μέσω καραντίνας; Έτσι κι αλλιώς δε θα πήγαινε πουθενά το παιδί καθημερινή απόγευμα παρά μόνο σπάνια. Άλλο να συναντηθείς υπό κανονικές συνθήκες με την παρέα σου μετά το σχολείο ή σε κάποια δραστηριότητα, άλλο να οργανωθείς και να βγεις επί τούτου με καραντίνα, να συντονιστούν τα παιδιά, να βρουν πού να πάνε κλπ. Θα γίνει, αλλά σπάνια. Τα Σαββατοκύριακα κάπως πιο εύκολα.

Να βγει με δυο φίλους το μεσημέρι να περπατήσει, όχι κάτι υπερβολικό. ένα παιδί γυμνασίου κ λυκείου το κάνει αυτό χωρίς επίβλεψη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Να βγει με δυο φίλους το μεσημέρι να περπατήσει, όχι κάτι υπερβολικό. ένα παιδί γυμνασίου κ λυκείου το κάνει αυτό χωρίς επίβλεψη. 

 

Δεν μπορώ να πω ότι το βλέπω να συμβαίνει και πολύ, όλα Σαββατοκύριακο τα βλέπω να συναντιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν μπορώ να πω ότι το βλέπω να συμβαίνει και πολύ, όλα Σαββατοκύριακο τα βλέπω να συναντιούνται.

Υποθέτω γιατί έχουν πιεσμένο πρόγραμμα, αν προλάβαιναν δεν θα ήθελαν να βγαίνουν λίγο; ή κρίνω μόνο από την επαρχία; γιατί τα δικά μας μέχρι τη β λυκείου είναι έξω κ καθημερινές, λίγο πριν ή μετά τα φροντιστήρια κλπ, κ δεν μπορώ να πω ότι δεν κάνουν δραστηριότητες. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Τα φροντιστηρια, τουλαχιστον εδω που βρισκομαι εγω, θεωρουνται καλα οταν κανουν πολλες ωρες την εβδομαδα μαθημα...... 

 

Το 94 που εδωσα εγω για proficiency εγω εκανα ιδιαιτερα 2 διωρα την εβδομαδα, ενω το φροντιστηριο (το οποιο σταματησα γι’ αυτο το λογο) ηταν 12 ωρες την εβδομαδα (ενα διωρο την ημερα και ενα διωρο το Σαββατο το πρωι για διαγωνισμα).

 

Επισης, ειχαμε τοτε 3 ωρες την ημερα φροντιστηριο μαθηματικα-φυσικη-χημεια μεχρι τα μεσα της δευτερας λυκειου. Μετα αρχαια-λατινικα-ιστορια σε φροντιστηριο παλι 3 ωρες την ημερα και εκθεση στο σπιτι με τη μητερα μου (φικολογος) 2 ωρες την εβδομαδα (+ οσο χρειαζομουν για να γραψω τις εκθεσεις που μου εβαζε).

Οσο για τα γερμανικα...... 3 διωρα την εβδομαδα ιδιαιτερο εντατικα για να προλαβω να δωσω εξετασεις πριν φτασω τριτη λυκειου......

 

Πολλες ωρες, αλλα εβγαινα εξω και περπατουσα πολυ για να παω στα μαθηματα. Καμια σχεση με τωρα

Πάρα πολλές ώρες. Δεν ξερω, ίσως επειδή πέρασα στο πανεπιστήμιο στη σχολή της επιλογής μου (από τις πιο υψηλόβαθμες) με ελάχιστες ώρες φροντιστήριο, μου φαίνονται πάρα πολλές οι ώρες. Τώρα όμως ξέρω παιδιά που κάνουν αρκετές ώρες φροντιστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Εγώ ξεκίνησα φροντιστήρια στη Β' Λυκείου και έκανα φουλ πρόγραμμα. Ήταν εφιάλτης. Και στο τέλος δεν έγραψα και καλά, ίσως λόγω κούρασης; Είχα σιχαθεί το διάβασμα; Δεν ξέρω. Στη Γ' είπα στους γονείς μου ότι θα κάνω μόνο κατεύθυνσης και ένα ακόμα που ένιωθα αδύναμη. Στα υπόλοιπα έκανα καποια ιδιαίτερα λίγο πριν τις εξετάσεις. Ε, καμία σχέση. Ήταν αποκάλυψη. Είχα χρόνο να διαβάσω, ρε παιδιά. Και να βγω επίσης - όχι κάτι φοβερό, μια μισάωρη βόλτα μετά το φροντιστήριο. Έστρωσα πωπό και πέρασα σε σχολή πολύ υψηλόβαθμη χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Ήταν τελείως διαφορετική η ψυχολογία, ένιωθα ότι έχω τον έλεγχο του προγραμματός μου αντί να τρέχω στα φροντιστήρια σαν ζόμπι. Και Σάββατο ποτέ μα ποτέ. Η Παρασκευή ήταν πάντα για βόλτα και ξεκούραση, όχι για να διαβάζεις για το φροντιστήριο της επόμενης. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...