Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, arieta είπε:

kine, πώς δεν ειναι τα σημερινά παιδιά εξοικειωμένα με την τεχνολογία? Αυτή είναι η γλώσσα τους, μ αυτα συννενοουνται! Τα ΜΒ, το youtube το τικ τοκ κλπ.

τα παιδιά είναι εξοικειωμένα βασικά με τα social media κ ίσως το gaming, δεν σημαίνει αυτό όμως ότι δεν χρειάζονται τεχνική βοήθεια σε αλλά θέματα. Κ η εξοικειωση δεν εχει σχεση με το να εκπέμπεται εικονα κ ήχος ανηλίκου παιδιού από σπίτι σε σπίτι κ να το βλέπουν κ άλλοι, όχι απαραίτητα σκόπιμα κ κακοπροαιρετα. υπ αυτήν την άποψη θα ήθελα να ξέρω κ τη γνωμη  των ειδικών για τη σύγχρονη εκπαίδευση, γιατί κ εκεί ήταν θολό το τοπίο, απλώς εκεί ο καθηγητής έχει το mute κ γενικά ελέγχει το ποιος μιλάει κ οι περισσότεροι δεν αφήναμε κ πολλά περιθώρια για κουβέντα, ούτε ήταν κανονικό μάθημα με την εννπια της εξέτασης, μιλούσε οποίος ήθελε να μιλήσει, όσοι γονείς είχαν επιφυλάξεις δεν τα άφησαν, ήταν διαφορετικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην πράξη, όπως και να έχει,δε θα εφαρμοστεί τίποτα. Αν κάποιος υπουργός κάποτε θελήσει να αλλάξει κάτι στην εκπαίδευση, θα έπρεπε να μπει αξιολόγηση από μηδενική βάση, από μαθητές, γονείς, συναδέφους, διευθυντή και σύμβουλο, πιθανότατα ενιαία κριτήρια αξιολόγησης μαθητών να αποκαλυφθεί πού χωλαίνει η εκπαίδευση, δυνατότητα απολύσεων αλλά και πρσλήψεων με συνοπτικές διαδικασίες, προϋπόθεση εκπαίδευσης σε χρήση ηλεκτρονικών μέσων και ύπαρξη εξοπλισμού στα σχολεία, πρόσληψη αναπληρωτών σε ωρομίσθια π.χ. βάση για κάλυψη κενών από αναρρωτικές κλπ, και γενικά διάφορα εξωτικά που θα είχαν απέναντί τους την έντονη αντίδραση των συνδικαλιστών ολόκληρου του Δημοσίου, και ένα πολιτικό κόστος που καμία κυβέρνηση δεν θα δεχτεί, συν προγραμματισμό σε βάθος χρόνων, που καμία ελληνική κυβέρνηση δεν ενδιαφέρει. 

Just now, Έσπερος είπε:

τα παιδιά είναι εξοικειωμένα βασικά με τα social media κ ίσως το gaming, δεν σημαίνει αυτό όμως ότι δεν χρειάζονται τεχνική βοήθεια σε αλλά θέματα. Κ η εξοικειωση δεν εχει σχεση με το να εκπέμπεται εικονα κ ήχος ανηλίκου παιδιού από σπίτι σε σπίτι κ να το βλέπουν κ άλλοι, όχι απαραίτητα σκόπιμα κ κακοπροαιρετα. υπ αυτήν την άποψη θα ήθελα να ξέρω κ τη γνωμη  των ειδικών για τη σύγχρονη εκπαίδευση, γιατί κ εκεί ήταν θολό το τοπίο, απλώς εκεί ο καθηγητής έχει το mute κ γενικά ελέγχει το ποιος μιλάει κ οι περισσότεροι δεν αφήναμε κ πολλά περιθώρια για κουβέντα, ούτε ήταν κανονικό μάθημα με την εννπια της εξέτασης, μιλούσε οποίος ήθελε να μιλήσει, όσοι γονείς είχαν επιφυλάξεις δεν τα άφησαν, ήταν διαφορετικό. 

 

Το webex δεν είναι ακριβώς πολύπλοκη εφαρμογή τεχνολογίας, είναι επιπέδου social media σε πολυπλοκότητα, και απευθύνεται σε κόσμο σχεδόν ψηφιακά αναλφάβητο σε σχέση με άλλες εφαρμογές. Δε νομίζω ότι το μέσο δεκάχρονο δυσκολεύεται να συνδεθεί, από όσο είδαμε τις τελευταίες εβδομάδες. Δυστυχώς το μόνο χαοτικο που είχε η διαδικασία ήταν η χρήση από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, π.χ. συναντήσεις που αλλάζαν ανά εβδομάδα ώρα και link χωρίς κανένα λόγο, ειδοποιήσεις τη μία βδομάδα με mail, την άλλη με viber και την τρίτη στο facebook, και γενικά διάφοροι τέτοιο πειραματισμοί, που μάλλον αδυναμία οργάνωσης δήλωναν παρά αδυναμία χρήσης της τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Στην πράξη, όπως και να έχει,δε θα εφαρμοστεί τίποτα. Αν κάποιος υπουργός κάποτε θελήσει να αλλάξει κάτι στην εκπαίδευση, θα έπρεπε να μπει αξιολόγηση από μηδενική βάση, από μαθητές, γονείς, συναδέφους, διευθυντή και σύμβουλο, πιθανότατα ενιαία κριτήρια αξιολόγησης μαθητών να αποκαλυφθεί πού χωλαίνει η εκπαίδευση, δυνατότητα απολύσεων αλλά και πρσλήψεων με συνοπτικές διαδικασίες, προϋπόθεση εκπαίδευσης σε χρήση ηλεκτρονικών μέσων και ύπαρξη εξοπλισμού στα σχολεία, πρόσληψη αναπληρωτών σε ωρομίσθια π.χ. βάση για κάλυψη κενών από αναρρωτικές κλπ, και γενικά διάφορα εξωτικά που θα είχαν απέναντί τους την έντονη αντίδραση των συνδικαλιστών ολόκληρου του Δημοσίου, και ένα πολιτικό κόστος που καμία κυβέρνηση δεν θα δεχτεί, συν προγραμματισμό σε βάθος χρόνων, που καμία ελληνική κυβέρνηση δεν ενδιαφέρει. 

 

To ζήτημα είναι ότι οι συνδικαλιστές , μιλάω αποκλειστικά για ΟΛΜΕ ΔΟΕ, έχουν χάσει την κοινή γνώμη, έτσι πιστεύω , και αυτό γιατί πλέον κινούνται εναντίον της κοινωνίας, εναντίον των παιδιών . Οι ίδιοι σκάβουν το λάκκο τους πλέον, γιατί κάποια στιγμή όλο αυτό θα γυρίσει μπούμεραγκ, θα γίνει η στραβή και δεν θα υπάρχει κανείς να τους υποστηρίξει ακόμα και για όσα θα έχουν δίκιο...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

 

To ζήτημα είναι ότι οι συνδικαλιστές , μιλάω αποκλειστικά για ΟΛΜΕ ΔΟΕ, έχουν χάσει την κοινή γνώμη, έτσι πιστεύω , και αυτό γιατί πλέον κινούνται εναντίον της κοινωνίας, εναντίον των παιδιών . Οι ίδιοι σκάβουν το λάκκο τους πλέον, γιατί κάποια στιγμή όλο αυτό θα γυρίσει μπούμεραγκ, θα γίνει η στραβή και δεν θα υπάρχει κανείς να τους υποστηρίξει ακόμα και για όσα θα έχουν δίκιο...

 

 

Πριν πολλά χρόνια που πήγαινα σχολείο, υπήρχαν εκπαιδευτικοί απαράδεκτοι. Χαστούκια στο δημοτικό, άνθρωποι που απλά άνοιγαν το λυσάρι και απλά διάβααν δυνατά από εκεί στο γυμνάσιο, νταήδες που ερχόντουσαν σε πλήρη σύγκρουση χωρίς κανένα λόγο με μαθητές στο λύκειο. Αυτό που βλέπω συγκριτικά με τότε, και το ίδιο ακούω και από άλλους γονείς αλλά και φίλους εκπαιδευτικούς, είναι ότι ενώ συμπεριφορές βίας πια δεν είναι αποδεκτές και γι αυτό και έχουν απομονωθεί, υπάρχει πλέον μεγαλύτερος βαθμός εκπαιδευτικών πραγματικά μη ικανών να διδάξουν. Που κάπως βρέθηκαν σε μια καθηγητική σχολή, ουσιαστικά δεν κατάλαβαν καν τι  έμαθαν και σίγουρα όχι πώς να το διδάξουν. Λογικό αν σκεφτεί κανείς πόσο μικρό ποσοστό παιδιών συνειδητά επιλέγει σαν επάγγελμα το να διδάξει παιδιά, όπως και 20 χρόνια πριν ήταν σχεδόν αδιανόητο να το θέλει στα σοβαρά ένας σχετικά καλός μαθητής, οπότε οι τότε πολύ καλοί μαθητές δεν έγιναν οι εκπαιδευτικοί του σήμερα. Προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις, και ειδικά πιστεύω στους φιλόλογους, αλλά πολλοί, απλά είναι ανεπαρκείς, τόσο απλά. Και είναι κάτι που δεν κρύβεται, ειδικά όταν πια στις περισσότερες οικογένειες υπάρχει και στους δύο γονείς και ένα επίπεδο μόφωσης, οπότε κρίνουν πότε κάποιος πραγματικά κοροϊδεύει, και επίσης ειναι συνήθως και οι δύο εργαζόμενοι και κρίνουν την "τεμπελιά".

Για να μην αρχίσουμε πάλι ότι έχω εμπάθεια, στην πλειοψηφία τους οι εκπαιδευτικοί εργάζονται. Αλλά ένα 10-20% να μην μπορεί ή να μην θέλει, σημαίνει ότι οι περισσότερες οικογένειες μέχρι να τελειώσουν τα παιδιά τους το σχολείο θα έχουν μία,δύο ή και δέκα πολύ δυσάρεστες εμπειρίες. Αν οι ΟΛΜΕ, ΔΟΕ κλπ απαιτούσε αυστηρότερα κριτήρια για επάρκεια διδασκαλίας και περιοδικές αξιολογήσεις, θα ήταν διαφορετικά. Αλλά όταν υπάρχει ακραία αντίδραση σε κάθε απόπειρα αξιολόγησης (που είναι και σε αυτό το νομοσχέδιο τώρα, και ειλικρινά πιστεύω ότι αυτό πονάει την ΟΛΜΕ και τη ΔΟΕ και τα άλλα είναι προσχήματα) τότε είναι πλήρης συγκάλυψη αυτών των απαράδεκτων εκπαιδευτικών που κάθε  γονιός έχει συναντήσει και έχει χάσει τον ύπνο του εξαιτίας του (και πολλά λεφτά στο φροντιστήριο που θα μπαλώσει την ανεπάρκεια).  

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όντως καλή η Εκπαιδευτική τηλεόραση... Nα φτιάξουν και κανένα ωραίο ibook , ωραία διαδραστικά βιβλία που να μπορεί να τα χρησιμοποιεί και μόνος του ο μαθητής...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, arieta είπε:

Πάντως όντως καλή η Εκπαιδευτική τηλεόραση... Nα φτιάξουν και κανένα ωραίο ibook , ωραία διαδραστικά βιβλία που να μπορεί να τα χρησιμοποιεί και μόνος του ο μαθητής...

υπάρχουν στο ψηφιακό σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

υπάρχουν στο ψηφιακό σχολείο. 

 

Ω ναι, για το φωτόδεντρο λες ...Βρήκα από πού μπαίνουν οι ασκήσεις των γαλλικών! Και έλεγα πού τα βρίσκει αυτά τα ωραία βιντεάκια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

 

Ω ναι, για το φωτόδεντρο λες ...Βρήκα από πού μπαίνουν οι ασκήσεις των γαλλικών! Και έλεγα πού τα βρίσκει αυτά τα ωραία βιντεάκια...

υπαρχει το φωτοδεντρο με τα πολυμέσα, κ κ τα εμπλουτισμένα βιβλία, που εχουν συνδέσμους στο φωτο δεντρο κ σε αλλους χωρους. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, arieta είπε:

 

Ω ναι, για το φωτόδεντρο λες ...Βρήκα από πού μπαίνουν οι ασκήσεις των γαλλικών! Και έλεγα πού τα βρίσκει αυτά τα ωραία βιντεάκια...

Ανακαλύψατε και τις πηγές μας συν όλα τα άλλα. Αλλά ο καπετάνιος ξέρει κι άλλα μονοπάτια :) γιατί κακα τα ψέμματα, με τα ονλαιν φανερωθηκαν πολλά. Εμένα προσωπικά δε με χαλάει, έχω πάρει τα εύσημα. Να κοιμηθώ δεν ξέρω πότε θα γίνει. Να κοιμηθώ ένα βράδυ ήσυχη που εδώ και δύο μήνες κοιμάμαι το πολύ 6 με 7 ώρες. Ούτε λεχωνα να μουν

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ανακαλύψατε και τις πηγές μας συν όλα τα άλλα. Αλλά ο καπετάνιος ξέρει κι άλλα μονοπάτια :) γιατί κακα τα ψέμματα, με τα ονλαιν φανερωθηκαν πολλά. Εμένα προσωπικά δε με χαλάει, έχω πάρει τα εύσημα. Να κοιμηθώ δεν ξέρω πότε θα γίνει. Να κοιμηθώ ένα βράδυ ήσυχη που εδώ και δύο μήνες κοιμάμαι το πολύ 6 με 7 ώρες. Ούτε λεχωνα να μουν

Γιατι καλε, τον υπολοιπο καιρο κοιμασαι πανω απο 7 ωρες; 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/5/2020 at 6:00 ΜΜ, arieta είπε:

Δεν νομίζω ότι τα επιχειρήματα αυτά χρησιμοποιουνται από όσους ασχολούνται με την προστασία προσωπικών δεδομένων, αλλά από τους εκπαιδευτικούς 

 

On 20/5/2020 at 6:23 ΜΜ, arieta είπε:

Όλη μα ολη η επιχειρηματολογια προέρχεται από εκπαιδευτικούς κ μόνο. Κανένας γονιός στο δικό μου σχολείο εξ οσων γνωριζω, δεν έχει θέσει τέτοιο θέμα. Οι εκπαιδευτικοί είναι αυτοί που προσπαθούν με νύχια κ με δόντια κ τεχνοφοβικα επιχειρήματα να πείσουν για ολα τα δεινά που θα μας βρουν με την ψηφιακή εκπαίδευση 

Στο δικό μας σχολείο, κινητοποιήθηκαν γονείς ενάντια στο σύστημα του live streaming. Μειοψηφία βέβαια, αλλά απλώς το λέω

On 20/5/2020 at 8:09 ΜΜ, little lamb είπε:

Όντως θα ήταν πιο εύκολη αυτή η ταυτόχρονη διδασκαλία σε όλη τη χώρα. Θα κάλυπτε βέβαια μόνο τις ανάγκες ολοκλήρωσης της ύλης και όχι την επαφή των παιδιών με το σχολείο "τους", το δάσκαλο "τους" και συνεπώς την αντιμετώπιση του ψυχολογικού κόστους του εγκλεισμού. Το μόνο δύσκολο θα ήταν το πώς να επιλεγοταν αυτός ο 1 δάσκαλος/καθηγητής ανάμεσα σε όλους όλης της χώρας. Θα γινόταν κάποια εξέταση;

 

On 22/5/2020 at 12:27 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Επίσημα φαντάζομαι για να μη χαθεί η διαδραστικότητα; Πρακτικά κάποιοι εκπαιδευτικοί κάνουν εξαιρετική δουλεια, τα τμήματά τους είναι μπροστά και έχουν κατανοήσει και την ύλη, άλλοι και να μην είχαν ποτέ πατήσει στην τάξη, δε θα έκανε διαφορά και κάνουν σχετικά στημένες εξετάσεις ενδοσχολικές, με βαθμολογία που παίζει μεταξύ 18 και 20 για να μην γκρινιάζουν παιδιά και γονείς.

 

 

Ο πιο βασικός στόχος όμως, δηλαδή η μετάδοση γνώσης, σε ίση ταχύτητα, με τρόπο που να καλύπτει και την προστασία δεδομένων αλλά και ποιότητα ήχου εικόνας  θα καλυπτόταν. Απορώ πως από την κοινότητα των εκπαιδευτικών δεν ακούστηκε τέτοιο αίτημα. 

 

Η διαδραστικότητα ή η ψυχολογική επαφή, ή κ κάλυψη αναγκών προχωρημένων μαθητών, ας καλυφθούν με αμφίδρομες επικοινωνίες καθηγητών ένα προς ένα με τους μαθητές,

ας καλύπτεται το ωράριο των εκπαιδευτικών με αυτό το τρόπο. ...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Γιατι καλε, τον υπολοιπο καιρο κοιμασαι πανω απο 7 ωρες; 

 

 

 

10

Να ζουλευεις. Έχω ήσυχα παιδιά στον ύπνο :P

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Ο πιο βασικός στόχος όμως, δηλαδή η μετάδοση γνώσης, σε ίση ταχύτητα, με τρόπο που να καλύπτει και την προστασία δεδομένων αλλά και ποιότητα ήχου εικόνας  θα καλυπτόταν. Απορώ πως από την κοινότητα των εκπαιδευτικών δεν ακούστηκε τέτοιο αίτημα. 

 

Έχουν γίνει πολλές προτάσεις, σε χώρους στους οποίους εκφράζονται και δημοσιεύουν οι εκπαιδευτικοί. Δεν τους ρώτησε κανείς όμως. Όπως σε οποιοδήποτε νόμο ή μέτρο προωθεί οποιαδήποτε κυβέρνηση, ξέρουμε ότι σπάνια ακούγονται όλες οι πλευρές και ακόμα λιγότερες απόψεις φτάνουν στο ευρύ κοινό, που ούτως ή άλλως δεν καταλαβαίνει πάντα τις τεχνικές λεπτομέρειες. Στα μέσα συνήθως φτάνει συνδικαλιστική φασαρία, από οποιονδήποτε κλάδο, ή οτιδήποτε άλλο εξυπηρετεί συγκεκριμένες κατευθύνσεις. Απο κει και πέρα, ο καθένας προσπαθεί να ενημερωθεί, αλλά σίγουρα όλοι μας δεν έχουμε σφαιρική εικόνα όλων των θεμάτων, πχ και για το περιβαλλοντικό νομοσχέδιο που πέρασε πρόσφατα και για το οποίο υπάρχουν αντιδράσεις. Οι συνδικαλιστές θεωρώ ότι κάνουν καθαρά πολιτικό παιχνίδι, είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά, ο ρόλος τους είναι αυτός και μόνο και δεν υπερασπίζζοονται ποτέ συμφέρονται κανενός κλάδου, μάλλον κακό κάνουν θα έλεγα. Εκείνοι βέβαια εξαργυρώνουν τη δράση τους με διαφορες θέσεις. Το θέμα είναι γιατί υπάρχει κόσμος που τους εκλεγει ενώ ξέρει τα χάλια τους. Κατά τάλλα, το επιστημονικό τμήμα της ΟΛΜΕ ας πούμε έχει κάνει μελέτες για την αξιολόγηση και άλλες εκπαιδευτικές έρευνες. Δεν προβάλλονται ποτέ αυτά, ούτε από τους ίδιους, ούτε από τα μέσα, ούτε καταλήγουν ποτέ σε κάποιο τραπέζι για συζήτηση, όπως συμβαίνει και με τους επιστημονικούς φορείς που καταθέτουν προτάσεις, όπως συμβαίνει σε οποιοδήποτε θέμα. Απλώς μας κάνει εντύπωση επειδή η εκπαίδευση είναι κάτι που αφορά άμεσα πάρα πολλούς, σε αντίθεση με άλλα νομοσχέδια, ο καθένας νομίζει οτι η πραγματικότητα είναι μόνο αυτή που βλέπει γύρω του (καλή ή κακή) ή αυτό που δείχνουν τα κανάλια, και επιδή θίγεται και άμεσα έχει και γνώμη για το θέμα, που δεν είναι κακό φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ερώτηση που με έχει προβληματίσει πολύ και δείχνει και πόσο μπερδεμένη είμαστε όλοι. Φίλη εκπαιδευτικός, πολύ φιλότιμη και εξοικειωμένη με την τεχνολογία, έκανε μάθημα με τηλεεκπαίδευση. Με μεγάλο κόπο από πλευράς της. Η εντύπωσή της είναι ότι το πείραμα απέτυχε και αν ξαναχρειαστεί να κλείσουν τα σχολεία, καλύτερα η ασύγχρονη. Αυτό βασίζεται στο πόση ανταπόκριση είδε κυρίως από μαθητές, κατά πόσο έκαναν τις ασκήσεις σε συναδέλφους της που έκαναν μόνο ασύγχρονη, πόσοι μαθητές απλά βαριόντουσαν να μπουν στο μάθημα κλπ. Η φίλη διδάσκει σε κοντινό σχολείο και όλες αυτές τις εβδομάδες έχω ακούσει από γονείς μαθητών της ενθουσιώδη λόγια, δηλαδή για αυτόύς τους 10 που μπαίνουν και θέλουν να κάνουν μάθημα, η συγκεκριμένη είναι ο άνθρωπος - υπόδειγμα, πραγματικά όλοι ενθουσιασμένοι. Ποιος έχει τελικά δίκιο; Αξίζει να κάνεις μάθημα για τα μισά παιδιά; Και τα άλλα μισά (που κάποια έχουν τα μέσα να μπουν, αλλά απλά βαριούνται, κοιμούνται, πάνε βόλτα, δεν τα νοιάζει το σχολείο γιατί υπάρχει φροντιστήριο κλπ) τι γίνονται; Η αλήθεια είναι ότι χωρίς απειλή απουσιών, δε θα πήγαιναν μάλλον ούτε σχολεία, μην κοροϊδευόμαστε. Οπότε; Εγώ απάντηση δν έχω πάντως  :( 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια συνάδελφο πολύ καταρτισμένη και πολύ εργατική, που θεωρεί ότι η δουελιά μας είναι να παραδώσουμε την ύλη, κατά προτίμηση όσο περισσότερη γίνεται, βάζοντας όσο περισσότερες ασκήσεις μπορούμε. Τρέχει με ιλιγγιώδη ταχύτητα στο μάθημα και βασικά έχουμε καταλάβει ότι συνήθως τα λέει μόνη της (ακόμα κ την ανάλυση κειμένου, που έινια γενικά το πιο μαθητοκεντρικό που υπάρχει στο ελληνικό σχολείο ακόμα κ από τον πιο παραδοσιακό καθηγητή). Αυτή έκανε μόνο ασύγχρονη, ενώ είναι εξοικειωμένη με την τεχνολογία. Έβαλε πολλές ασκήσεις και τις διόρθωσε με επιμελεια όλες, και μόλις δόθηκε το πράσινο φως άρχισε και να παραδίδει ύλη. Σίγουρα αρκετά παιδιά ασχολήθηκαν πολύ, ειδικά στα αρχαία που πάρα πολλά πάνε φροντιστήριο. Έκανε καλή δουλειά η συνάδελφος; Πολλή δουλειά σίγουρα έκανε. Είχε αποτέλεσμα; Κατ εκείνην είχε, γιατί τα έμαθαν αυτοί που όντως ήθελαν να τα  μάθουν (ή αυτοί που οι γονείς τους εξακολουθούσαν να πληρώνουν τους φροντιστές). Οι υπόλοιποι; Αν ήταν στην τάξη, μόνο με το πες πες και καμιά ασκηση που θα αντέγραφαν, κάτι τους έμεινε. Τώρα; Τίποτα. Εγώ αυτό δεν το θεωρώ υπεύθυνη στάση. Γι αυτό είχα εξαρχής ενστάσεις για το αν η τηλεκπαίδευση μπορεί να καλύψει το κενό της λειτουργίας των σχολείων. Όχι γενικώςν να βοηθήσει και να προσφέρει, αλλά να υπάρξει ως αποτελεσματικό υποκατάστατο. Μόνο με ασύγχρονη εγώ δεν μπορώ να φανταστώ δουλειά. Υπαρχουν παιδιά που συμμετέχουν αλλά βαριούνται να γράψουν. Αυτά κατι έκαναν στις τηλεδιασκέψεις. Ήταν ένα όφελος. Και στη σύγχρονη βέβαια είχαμε διάφορα σκοτεινά σημεία πχ κάποια συνδέονταν κ εξαφανίζονταν ή ίσως κάποιοι έδιναν το λινκ στον φροντιστή όπως υποψιάστηκα για δύο περιπτώσεις. 

 

Γενικά πιστεύω ότ όλοι κάτι μάθαμε κ αν χρειαστεί του χρόνου κάποια πράγματα θα δουλέψουν καλύτερα. Όμως πρέπει να μπει ένα πλαίσιο κ στη συμμετοχή των μαθητών κ αυτό προϋποθέτει κ την εξασφάλιση εξοπλισμού, ώστε ν αμην υπάρχει η δικαιολογία ότι έσπασε η οθόνη του ταμπλετ ή χρειάζεται τον υπολογιστή το παιδί της γ λκείου, που δεν είναι ψέματα τις περισσότερες φορές, αλλά κάπως πρέπει να αντιμετωπιστεί το ζήτημα. Να υπάρχει ωράριο, κάποιες παρουσίες, δεν ξέρω τι. Τώρα υποτίεθται ότι εμείς έπρεπε να είμαστε 8-2 στην πλατφόρμα για να επικοινωνούμε άμεσα. Ε δεν υπήρξε μαθητής που να μου έστειλε άσκηση πριν τις 1-2 το μεσημέρι. 

 

Δεν ξέρω τι έγινε σε άλλες χώρες κ πόσο ευχαριστημένοι ήταν. Σίγουρα ήταν πιο εξοπλισμένοι κ ίσως εξοικειωμένοι με τις πλατφόρμες. Αυτό έδωσε ένα προβάδισμα. Γενικά πάντως μιλώντας κ με πανεπιστημιακούς, κ εκείνοι δυσκολεύτηκαν. Μακάρι να μην το χρειαστούμε ξανά κ να μας μείνει απλώς η εμπειρεία κ η τεχνογνωσία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, ερώτηση που με έχει προβληματίσει πολύ και δείχνει και πόσο μπερδεμένη είμαστε όλοι. Φίλη εκπαιδευτικός, πολύ φιλότιμη και εξοικειωμένη με την τεχνολογία, έκανε μάθημα με τηλεεκπαίδευση. Με μεγάλο κόπο από πλευράς της. Η εντύπωσή της είναι ότι το πείραμα απέτυχε και αν ξαναχρειαστεί να κλείσουν τα σχολεία, καλύτερα η ασύγχρονη. Αυτό βασίζεται στο πόση ανταπόκριση είδε κυρίως από μαθητές, κατά πόσο έκαναν τις ασκήσεις σε συναδέλφους της που έκαναν μόνο ασύγχρονη, πόσοι μαθητές απλά βαριόντουσαν να μπουν στο μάθημα κλπ. Η φίλη διδάσκει σε κοντινό σχολείο και όλες αυτές τις εβδομάδες έχω ακούσει από γονείς μαθητών της ενθουσιώδη λόγια, δηλαδή για αυτόύς τους 10 που μπαίνουν και θέλουν να κάνουν μάθημα, η συγκεκριμένη είναι ο άνθρωπος - υπόδειγμα, πραγματικά όλοι ενθουσιασμένοι. Ποιος έχει τελικά δίκιο; Αξίζει να κάνεις μάθημα για τα μισά παιδιά; Και τα άλλα μισά (που κάποια έχουν τα μέσα να μπουν, αλλά απλά βαριούνται, κοιμούνται, πάνε βόλτα, δεν τα νοιάζει το σχολείο γιατί υπάρχει φροντιστήριο κλπ) τι γίνονται; Η αλήθεια είναι ότι χωρίς απειλή απουσιών, δε θα πήγαιναν μάλλον ούτε σχολεία, μην κοροϊδευόμαστε. Οπότε; Εγώ απάντηση δν έχω πάντως  :( 

Κοίτα για μενα μόνο ασύγχρονη δεν είναι διδασκαλία. Ή είναι αλλά άνευ διδασκάλου. Σε εμάς, όπως είπα, είχε μεγάλη συμμετοχή η σύγχρονη κ απο ότι καταλαβαίνω το αντίθετο η ασύγχρονη. Γνώμη μου, λειτουργει καλύτερα ο συνδυασμός κ των δύο. 

Η φιλη σου ρώτησε τους γονείς ή τους μαθητές της γιατί δεν συμμετέχουν? Καταρχήν πρεπει να ενημερωθουν κ να κινητοποιηθουν κ οι γονείς, πιστεύω πως πολλές φορές επειδή είναι εξω απο το παιχνίδι οι γονείς τα παιδιά δεν εχουν την κατάλληλη επιτήρηση ωστε να είναι συνεπή. Πρέπει ο γονιός να δηλώνει κάθε φορά γιατί δεν συμμετέχει ο μαθητής κατα τη γνωμη μου, βέβαια επειδή έχει το χαρακτήρα του προαιρετικού περιπλεκονται τα πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ήταν προαιρετικό ήταν κάπως δύσκολο να πιέσουμε. εγω έστελνα συνεχως μηνύματα κ υπενθύμιζα κ τα έλεγα κ στις τηλεδιασκεψεις. Εκατό φορες ρωτγσα κ ξαναρώτησα αν εχουν απορια. τωρα καποιοι μου έδειξαν στα τετράδια οτι εχουν κανει πολλες εργασιες, δρν επιτρεπεται να τα παρω κ ξαναεδωσα οδηγιες αποστολής. φωτο κ μειλ δλδ, ουτε καν μεσω πλατφόρμας. κανείς δεν μπήκε στον κόπο. βαριούνται μάλλον ή θα το θυμηθούν τελευταια στιγμη. 

 

Ο διευθυντης πηρε καποιους γονεις. Κλασικα, αλλοι δεν ηξεραν, αλλοι ειχαν παραπλανηθεί τους ελεγαν τα παιδια οτι συμμετέχουν, αλλοι ειπαν οτι το συζητανε καθε μερα κ δεν θέλουν. τα συνηθισμένα δλδ. σπανια μας εχει εκπλήξει η επικκινωνια με γονεις ως προς τα συμπεράσματα μας. τωρα 2-3 παιδιά που με εξέπληξαν αρνητικά, θα τα ρωτήσω. προτιμω τα ιδια απευθειας. 

 

Συναφελφοι στα λυκεια, που η Β κ η Γ σχεδον δεν πατάνε, εχουν απογοητευτεί οχι για το γεγονός (για τη γ θα γινόταν ούτως ή άλλως) αλλά γιατι οταν εκαναν τηλεκπαίδευση ειχαν καποια συμμετοχη κ τωρα αυτπ χάθηκε. Θεωρουν προτιμότερο να συνεχιζόταν τηλεκπαίδευση. Φυσικα δεν εχουν ολοι την ιδια γνωμη, απλως επισημαίνω κ αυτην την πλευρα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω ναι στη σύγχρονη, σε εμένα πέτυχε. Γενικά έπεσε πολύ κυνήγι όμως απο πλευρας μου και φυσικά απουσίες και "απειλή σε βαθμολογίες τριμήνου", τους έδωσα να καταλάβουν ότι κάνουμε μάθημα. Αλλάζει το μέρος, τίποτε άλλο. Και πήγε καλά. Έχει να κάνει με το πως θα το χειριστεί ο κάθε δάσκαλος

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2020 at 4:08 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Έχουν γίνει πολλές προτάσεις, σε χώρους στους οποίους εκφράζονται και δημοσιεύουν οι εκπαιδευτικοί. Δεν τους ρώτησε κανείς όμως. Όπως σε οποιοδήποτε νόμο ή μέτρο προωθεί οποιαδήποτε κυβέρνηση, ξέρουμε ότι σπάνια ακούγονται όλες οι πλευρές και ακόμα λιγότερες απόψεις φτάνουν στο ευρύ κοινό, που ούτως ή άλλως δεν καταλαβαίνει πάντα τις τεχνικές λεπτομέρειες. Στα μέσα συνήθως φτάνει συνδικαλιστική φασαρία, από οποιονδήποτε κλάδο, ή οτιδήποτε άλλο εξυπηρετεί συγκεκριμένες κατευθύνσεις. Απο κει και πέρα, ο καθένας προσπαθεί να ενημερωθεί, αλλά σίγουρα όλοι μας δεν έχουμε σφαιρική εικόνα όλων των θεμάτων, πχ και για το περιβαλλοντικό νομοσχέδιο που πέρασε πρόσφατα και για το οποίο υπάρχουν αντιδράσεις. Οι συνδικαλιστές θεωρώ ότι κάνουν καθαρά πολιτικό παιχνίδι, είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά, ο ρόλος τους είναι αυτός και μόνο και δεν υπερασπίζζοονται ποτέ συμφέρονται κανενός κλάδου, μάλλον κακό κάνουν θα έλεγα. Εκείνοι βέβαια εξαργυρώνουν τη δράση τους με διαφορες θέσεις. Το θέμα είναι γιατί υπάρχει κόσμος που τους εκλεγει ενώ ξέρει τα χάλια τους. Κατά τάλλα, το επιστημονικό τμήμα της ΟΛΜΕ ας πούμε έχει κάνει μελέτες για την αξιολόγηση και άλλες εκπαιδευτικές έρευνες. Δεν προβάλλονται ποτέ αυτά, ούτε από τους ίδιους, ούτε από τα μέσα, ούτε καταλήγουν ποτέ σε κάποιο τραπέζι για συζήτηση, όπως συμβαίνει και με τους επιστημονικούς φορείς που καταθέτουν προτάσεις, όπως συμβαίνει σε οποιοδήποτε θέμα. Απλώς μας κάνει εντύπωση επειδή η εκπαίδευση είναι κάτι που αφορά άμεσα πάρα πολλούς, σε αντίθεση με άλλα νομοσχέδια, ο καθένας νομίζει οτι η πραγματικότητα είναι μόνο αυτή που βλέπει γύρω του (καλή ή κακή) ή αυτό που δείχνουν τα κανάλια, και επιδή θίγεται και άμεσα έχει και γνώμη για το θέμα, που δεν είναι κακό φυσικά. 

 

Yπάρχει και η εμπειρία από άλλες χώρες , επίσης , όπως πολύ σωστά επεσήμανε η  @samsympan  υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εξειδικευμένες σπουδές πάνω στην εκπαίδευση με νέες τεχνολογίες. Θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην εξεύρεση λύσεων. Οι νέες τεχνολογίες ασχέτως πανδημίας πρέπει να χρησιμοποιηθούν στην εκπαίδευση και πρέπει να υπάρχει ανάλογος προσανατολισμός.

On 24/5/2020 at 4:08 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Απλώς μας κάνει εντύπωση επειδή η εκπαίδευση είναι κάτι που αφορά άμεσα πάρα πολλούς, σε αντίθεση με άλλα νομοσχέδια, ο καθένας νομίζει οτι η πραγματικότητα είναι μόνο αυτή που βλέπει γύρω του (καλή ή κακή) ή αυτό που δείχνουν τα κανάλια, και επιδή θίγεται και άμεσα έχει και γνώμη για το θέμα, που δεν είναι κακό φυσικά. 

 

Πάμε στον τρίτο πυλώνα (μετά το υπουργείο και τους εκπαιδευτικούς...)Τους γονείς και κηδεμόνες.  Αυτοί που είναι? Άφαντοι. Τους ενδιαφέρει μόνο τοαπολυτήριο? Αδιαφορούν τι γίνεται μέσα στις σχολικές τάξεις και τι εκπαίδευση θα πάρουν τα παιδιά τους? Τα βρίσκουν όλα τέλεια οπότε δεν ανησυχούν? Πραγματικά , δεν έχω καταλάβει...

Συνομιλούσα προημερών με μια μητέρα που διαμαρτυρόταν γιατί η δασκάλα τους παιδιού της άρχισε τηλεκπαίδευση , ελάχιστες ώρες κι αυτό πριν δύο βδομάδες. Οι ίδιοι, λέει,  δεν το ήξεραν , δεν τους είχε ενημερώσει και δεν συμμετείχαν. Και σκεφτόμουν, ο κηδεμόνας τι έκανε? Τόσους μήνες μετά δεν φρόντισε να ρωτήσει τουλάχιστον τους λόγους για τους οποίους δεν γίνονται μαθήματα , ? Αν δηλαδή αντί για δύο μήνες ήταν όλο το έτος , πάλι με την ίδια απραξία θα το αντιμετώπιζε? Ενδιαφέρονται για το δικαίωμα των παιδιών τους για εκπαίδευση? Είναι όσα΄έρθουν και όσα πάνε? Ενδιαφέρονται , αλλά δεν έχουν τρόπο να το επικοινωνήσουν?

Γενικώς πιστεύω οι  γονείς , στο μεγάλο τους ποσοστό ,ή έχουν συνηθίσει κάθε είδους δυσλειτουργία του δημόσιου σχολείου και πλέον το αντιμετωπίζουν σαν φυσιολογική κατάσταση που δεν επιδέχεται διόρθωσής-- άλλωστε υπάρχουν και άλλα, πολλά προβλήματα γύρω μας , ποιο να πρωτοπιάσεις  ή κάποιοι λογικά θα αδιαφορούν.

Πάντως, πολύ υποτονική η φωνή των γονιών που βγαίνει προς τα έξω  για τα εκπαιδευτικά θέματα...

 

Όσα χρόνια θυμάμαι επίσης τον εαυτό μου , ένα επίσημο feedback γονιών για  την εκπαίδευση των παιδιών  δεν έχει ζητηθεί.

Επεξεργάστηκαν by arieta
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2020 at 3:12 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Εγω λέω ναι στη σύγχρονη, σε εμένα πέτυχε. Γενικά έπεσε πολύ κυνήγι όμως απο πλευρας μου και φυσικά απουσίες και "απειλή σε βαθμολογίες τριμήνου", τους έδωσα να καταλάβουν ότι κάνουμε μάθημα. Αλλάζει το μέρος, τίποτε άλλο. Και πήγε καλά. Έχει να κάνει με το πως θα το χειριστεί ο κάθε δάσκαλος

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Μιλάς για απουσίες. Αφού ήταν προαιρετικό πως θα βάλεις απουσίες. Δεν έχει να κάνει με το πώς θα το χειριστεί ο δάσκαλος. Ούτε μπορείς να απειλησεις με βαθμολογία. Κάποιος μπορεί να μην έχει τα μέσα να συνδεθεί. Μην κοιτάς εσύ που έχεις ιδιωτικό. Στο δημόσιο σχολείο δε μπορείς να απειλησεις ούτε με απουσίες,που ούτως ή άλλως δεν έμπαιναν, ούτε και με βαθμολογία αφού ήταν όλο αυτό προαιρετικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Μιλάς για απουσίες. Αφού ήταν προαιρετικό πως θα βάλεις απουσίες. Δεν έχει να κάνει με το πώς θα το χειριστεί ο δάσκαλος. Ούτε μπορείς να απειλησεις με βαθμολογία. Κάποιος μπορεί να μην έχει τα μέσα να συνδεθεί. Μην κοιτάς εσύ που έχεις ιδιωτικό. Στο δημόσιο σχολείο δε μπορείς να απειλησεις ούτε με απουσίες,που ούτως ή άλλως δεν έμπαιναν, ούτε και με βαθμολογία αφού ήταν όλο αυτό προαιρετικό. 

Ακριβώς. Κανονικά έπρεπε να είχε γίνει υποχρεωτικό αλλά με εξασφάλιση εκπαιδευσης εκ των προτερων (αφου υπηρχε σχεδιο να κλεισουν σχολεια όφειλε να εχει αναβαθμιστεί το ΠΣΔ κ να κανουν ολοι λογαριασμο κ να εκπαιδευτούν τα παιδια με ανοιχτα σχολεια), κ να δηλωθεί ενδεχόμενη απουσία εξοπλισμού ή σύνδεσης κ να μεριμνήσει εγκαιρως το κρατος. Τα ταμπλετ απο τις δωρεές ηρθαν.... πριν απο μια βδομαδα. Κοροϊδευόμαστε. Επίσης αν ήταν υποχρεωτικό έπρεπε να λυθεί κ το θέμα των προσωπικών δεδομενων στη σύγχρονη γιατι κ εκει εχουμε μετάδοση εικόνας κ φωνής ανηλίκου. 

 

Ενας μαθητης μεταξυ σοβαρου κ αστείου μ ειπε οτι αν ηξερε οτι θα βαθμολογησουμε θετικα τη συμμετοχη, θα ειχε κανει ασκησεις. Δεν τους το ειχαμε πει, λεει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 21/5/2020 at 3:05 ΜΜ, samsympan είπε:

Όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει εδώ το πολύ ενδιαφέρον άρθρο: "The Difference Between Emergency Remote Teaching and Online Learning"

https://er.educause.edu/articles/2020/3/the-difference-between-emergency-remote-teaching-and-online-learning

Παραθέτω το παλιό μου post γιατί σχετίζεται με αυτό που θέλω να πω παρακάτω.

 

Στις 30 Οκτωβρίου η Σάμος επλήγει από ισχυρό σεισμό. 2 ανήλικα παιδιά νεκρά, 8 τραυματίες, ζημιές υλικές (ευτυχώς κυρίως σε παλαιά οικήματα, αλλά και σε εκκλησίες-σχολεία που ευτυχώς δεν ήταν ημέρα-ώρα με ανθρώπους-μαθητές μέσα καθώς το πιο πιθανόν να θρηνούσαμε επιπλέον θύματα). Και ψυχολογική φόρτιση στον πληθυσμό. Αβεβαιότητα, άγχος. Και στα παιδιά φυσικά. Αυτό που έζησαν ήταν τρομακτικό. Κάποια δεν ήξεραν πως να εκφράσουν αυτό που έζησαν, ένιωθαν ανασφάλεια, είχαν δυσκολία να κοιμηθούν.

 

Αποφασίστηκε τα σχολεία να παραμείνουν κλειστά έως 20 Νοεμβρίου. Λοιπόν, από την ημέρα του σεισμού έως σήμερα σε 2 σχολεία που γνωρίζω μετά βεβαιότητας, εκπαιδευτικοί δεν έχουν ΚΑΜΙΑ επικοινωνία με τους μαθητές τους...

Δεν μιλώ για εξ'αποστάσεως εκπαίδευση - επείγουσα εξ'αποστάσεως εκπαίδευση (οι εκπαιδευτικοί στο νησί αντιδρούν έντονα, δεν την θέλουν καθόλου ως μέτρο που προέκυψε λόγω πανδημίας. αναγκαστικά την δέχονται λόγω απόφασης Υπουργείου).

 

Μιλώ για ανθρώπινο ενδιαφέρον. Μιλώ για το "Παιδιά μου που βρισκόμασταν μαζί κάθε πρωί. Που κοπιάζω για την ομαλή γνωστική και ψυχοσωματική σας ανάπτυξη. Που μοιραζόμαστε τις αγωνίες, τις ελπίδες σας. Που υπάρχουν στιγμές που πασχίζω να τιθασεύσω την ανυπακοή σας και στιγμές που απολαμβάνω να βλέπω τις ικανότητες σας. Που δίνετε νόημα σε αυτό που κάνω. Και που χωρίς εσάς δεν θα ήμουν αυτή/ος που είμαι. Παιδιά μου. Εσείς και οι οικογένειες σας, είσαστε καλά; Χρειάζεστε βοήθεια σε κάτι; Πως νιώθετε για αυτό που συνέβη και που συμβαίνει; Θέλετε να μοιραστείτε κάτι με τους συμμαθητές σας και με εμένα; Εγώ ένιωσα τρόμο. Ένιωσα πανικό. Ήθελα να το συζητήσουμε. Σας στέλνω 2 δραστηριότητες, μια πρόταση για ανάγνωση, ένα παιχνίδι σχετικό. Σας στέλνω την αγάπη μου. Στείλτε μου κι εσείς κάτι. Κάτι που να δείχνει πως νιώσατε, πως νιώθετε. Κάτι που θέλετε να μοιραστείτε με την τάξη μας. Μου λείπετε"

 

Για αυτό μιλάω. 

Λοιπόν τίποτα...

 

Εφόσον δεν είναι υποχρεωμένοι. Δεν αξιολογείται πουθενά στον φάκελο... της συνείδησης τους. Δεν χρειάζεται μάλλον...

Θέλω να πιστεύω πως δεν έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί του νησιού την ίδια στάση απέναντι στο λειτούργημα τους. Θέλω να πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2020 at 9:22 ΜΜ, samsympan είπε:

Παραθέτω το παλιό μου post γιατί σχετίζεται με αυτό που θέλω να πω παρακάτω.

 

Στις 30 Οκτωβρίου η Σάμος επλήγει από ισχυρό σεισμό. 2 ανήλικα παιδιά νεκρά, 8 τραυματίες, ζημιές υλικές (ευτυχώς κυρίως σε παλαιά οικήματα, αλλά και σε εκκλησίες-σχολεία που ευτυχώς δεν ήταν ημέρα-ώρα με ανθρώπους-μαθητές μέσα καθώς το πιο πιθανόν να θρηνούσαμε επιπλέον θύματα). Και ψυχολογική φόρτιση στον πληθυσμό. Αβεβαιότητα, άγχος. Και στα παιδιά φυσικά. Αυτό που έζησαν ήταν τρομακτικό. Κάποια δεν ήξεραν πως να εκφράσουν αυτό που έζησαν, ένιωθαν ανασφάλεια, είχαν δυσκολία να κοιμηθούν.

 

Αποφασίστηκε τα σχολεία να παραμείνουν κλειστά έως 20 Νοεμβρίου. Λοιπόν, από την ημέρα του σεισμού έως σήμερα σε 2 σχολεία που γνωρίζω μετά βεβαιότητας, εκπαιδευτικοί δεν έχουν ΚΑΜΙΑ επικοινωνία με τους μαθητές τους...

Δεν μιλώ για εξ'αποστάσεως εκπαίδευση - επείγουσα εξ'αποστάσεως εκπαίδευση (οι εκπαιδευτικοί στο νησί αντιδρούν έντονα, δεν την θέλουν καθόλου ως μέτρο που προέκυψε λόγω πανδημίας. αναγκαστικά την δέχονται λόγω απόφασης Υπουργείου).

 

Μιλώ για ανθρώπινο ενδιαφέρον. Μιλώ για το "Παιδιά μου που βρισκόμασταν μαζί κάθε πρωί. Που κοπιάζω για την ομαλή γνωστική και ψυχοσωματική σας ανάπτυξη. Που μοιραζόμαστε τις αγωνίες, τις ελπίδες σας. Που υπάρχουν στιγμές που πασχίζω να τιθασεύσω την ανυπακοή σας και στιγμές που απολαμβάνω να βλέπω τις ικανότητες σας. Που δίνετε νόημα σε αυτό που κάνω. Και που χωρίς εσάς δεν θα ήμουν αυτή/ος που είμαι. Παιδιά μου. Εσείς και οι οικογένειες σας, είσαστε καλά; Χρειάζεστε βοήθεια σε κάτι; Πως νιώθετε για αυτό που συνέβη και που συμβαίνει; Θέλετε να μοιραστείτε κάτι με τους συμμαθητές σας και με εμένα; Εγώ ένιωσα τρόμο. Ένιωσα πανικό. Ήθελα να το συζητήσουμε. Σας στέλνω 2 δραστηριότητες, μια πρόταση για ανάγνωση, ένα παιχνίδι σχετικό. Σας στέλνω την αγάπη μου. Στείλτε μου κι εσείς κάτι. Κάτι που να δείχνει πως νιώσατε, πως νιώθετε. Κάτι που θέλετε να μοιραστείτε με την τάξη μας. Μου λείπετε"

 

Για αυτό μιλάω. 

Λοιπόν τίποτα...

 

Εφόσον δεν είναι υποχρεωμένοι. Δεν αξιολογείται πουθενά στον φάκελο... της συνείδησης τους. Δεν χρειάζεται μάλλον...

Θέλω να πιστεύω πως δεν έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί του νησιού την ίδια στάση απέναντι στο λειτούργημα τους. Θέλω να πιστεύω.

 

Αν βαλεις τα χρονια των παιδιων μου στην υποχρεωτικη εκπαιδευση, αθροιστικα, εχουμε 28 νομιζω. Σε ολα αυτα τα χρονια, επαφη με τα παιδια περαν των καθηκοντων τους επεδιωξαν συνολικα 2 καθηγητριες και 1 δασκαλα εικαστικων. Δεν πιστευω οτι στο δημοσιο θα αλλαζε κατι. Εννοω μια κουβεντα εκτος υποχρεωσης, εθελοντικη οργανωση η εστω συμμετοχη σε κατι εξωσχολικο, ενα email με ιδεες η ευχες για τις διακοπες, κατι εκτος ωρων εργασιας και υποχρεωσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θλίβομαι και απορώ.

Κάποιοι από αυτούς είναι άνθρωποι ενεργοί σε τοπικά συμβούλια, εκπαιδευτικές δράσεις, διεκδικούν θέσεις στον Δήμο, κλπ. Δηλαδή συμμετέχουν, κι επιδιώκουν αυτή τους η συμμετοχή να προβάλεται στα τοπικά μέσα. Και τώρα... άφαντοι.

 

Απορώ. Δηλαδή στέλνουν sms κωδικό 2 και στο σούπερ μάρκετ αν συναντήσουν γονιό, με τι μούτρα τον κοιτάνε; Δηλαδή:

- Γεια σας κυρία Δασκάλα. Είσαστε καλά; Εμείς προσπαθούμε με όλα αυτά που συμβαίνουν και τα παιδιά ταραγμένα, καταλαβαίνετε.

- Γεια σας κυρία Τάδε. Κι εγώ εδώ ψωνίζω. Μπορεί κάθε μέρα να βρισκόμουν με τα παιδιά -ναι βέβαια, αφού είμαι η δασκάλα τους, ο άνθρωπος που τους οδηγεί στην κατάκτηση γνώσης-τα ενδυναμώνει-τα υποστηρίζει να εξελιχθούν σε ενήλικες με αξίες- αλλά τώρα πάω να πάρω γάλα κι όόόταν βγει απόφαση να λειτουργήσουμε τα ξανά λέμεεε...

 

Επίσης, γονείς μόνιμοι κάτοικοι που μετά τον σεισμό, έδειξαν ενδιαφέρον για εκπαιδευτικούς αναπληρωτές, χωρίς οικογένεια στο νησί, χωρίς ανέσεις, κλπ, και ζήτησαν από τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας να τους φέρει σε επικοινωνία, μήπως χρειάζονται, κάποια οποιαδήποτε βοήθεια. Αντιμετωπίστηκαν ως ενοχλητικοί! Το δε τηλέφωνο του δασκάλου είναι απόρρητο από τους γονείς των μαθητών του. Κατά τα άλλα στην θεωρία μιλάμε για δίαυλο επικοινωνίας σχολείου-οικογένειας και η πόρτα του σχολείου ανοιχτή στην κοινότητα/κοινωνία.

 

Έτσι για αστείο (πικρό) το γράφω αυτό: η εκπαιδευτική νομοθεσία κάπου γράφει, ότι ο εκπαιδευτικός οφείλει κι εκτός υπηρεσίας να είναι άξιος της κοινής εμπιστοσύνης...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Εγώ θλίβομαι και απορώ.

Κάποιοι από αυτούς είναι άνθρωποι ενεργοί σε τοπικά συμβούλια, εκπαιδευτικές δράσεις, διεκδικούν θέσεις στον Δήμο, κλπ. Δηλαδή συμμετέχουν, κι επιδιώκουν αυτή τους η συμμετοχή να προβάλεται στα τοπικά μέσα. Και τώρα... άφαντοι.

 

Απορώ. Δηλαδή στέλνουν sms κωδικό 2 και στο σούπερ μάρκετ αν συναντήσουν γονιό, με τι μούτρα τον κοιτάνε; Δηλαδή:

- Γεια σας κυρία Δασκάλα. Είσαστε καλά; Εμείς προσπαθούμε με όλα αυτά που συμβαίνουν και τα παιδιά ταραγμένα, καταλαβαίνετε.

- Γεια σας κυρία Τάδε. Κι εγώ εδώ ψωνίζω. Μπορεί κάθε μέρα να βρισκόμουν με τα παιδιά -ναι βέβαια, αφού είμαι η δασκάλα τους, ο άνθρωπος που τους οδηγεί στην κατάκτηση γνώσης-τα ενδυναμώνει-τα υποστηρίζει να εξελιχθούν σε ενήλικες με αξίες- αλλά τώρα πάω να πάρω γάλα κι όόόταν βγει απόφαση να λειτουργήσουμε τα ξανά λέμεεε...

 

Επίσης, γονείς μόνιμοι κάτοικοι που μετά τον σεισμό, έδειξαν ενδιαφέρον για εκπαιδευτικούς αναπληρωτές, χωρίς οικογένεια στο νησί, χωρίς ανέσεις, κλπ, και ζήτησαν από τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας να τους φέρει σε επικοινωνία, μήπως χρειάζονται, κάποια οποιαδήποτε βοήθεια. Αντιμετωπίστηκαν ως ενοχλητικοί! Το δε τηλέφωνο του δασκάλου είναι απόρρητο από τους γονείς των μαθητών του. Κατά τα άλλα στην θεωρία μιλάμε για δίαυλο επικοινωνίας σχολείου-οικογένειας και η πόρτα του σχολείου ανοιχτή στην κοινότητα/κοινωνία.

 

Έτσι για αστείο (πικρό) το γράφω αυτό: η εκπαιδευτική νομοθεσία κάπου γράφει, ότι ο εκπαιδευτικός οφείλει κι εκτός υπηρεσίας να είναι άξιος της κοινής εμπιστοσύνης...

 

Πέρσυ στην καραντίνα, το Γυμνάσιο της περιοχής δεν έκανε καθόλου σύγχρονη εκπαίδευση , μόνο η Γυμνάστρια.  Μετά το πρώτο σοκ, είχαμε παρακαλέσει πολλοί γονείς και ο Σύλλογος να γίνει έστω λίγες ώρες, για λόγους ψυχολογίας και μονο, και είχαμε τονίσει πόσο χάρηκαν τα παιδιά με τη Γυμναστική, γιατί έβλεπαν τα άλλα παιδιά και έκαναν κάτι φυσιολογικό, όσο γινόταν. Απάντηση καμία πέραν από δικαιολογίες, του τύπου "μη φορτώσουμε τα παιδιά".

Πετυχαίνω μία μέρα σε βόλτα στη γειτονιά την Υποδιευθύντρια και μία Φιλόλογο του γιου μου. Χαιρετάω, υποχρεωτικά απαντάνε, ρωτάνε πώς ανταποκρίνονται τα παιδιά στις εργασίες, τους εξηγώ κι εγώ ότι το σύστημα να βάζουν μία τερατωδώς μεγάλη εργασία τύπου "κάντε περίληψη από δέκα ραψωδίες και απαντήστε σε αυτές τις 100 ερωτήσεις για την Οδύσσεια" ναι μεν κρατά τα παιδιά απασχολημένα για δυο βδομάδες, αλλά χρειάζονται την προσωπική επαφή, ένα email από την καθηγήτρια, ιδανικά μία βιντεοκλήση, μία ανάδραση, κάτι τελοσπάντων. Κάτι μουρμουρίσαν και εξαφανίστηκαν. Δεν ήταν υποχρεωτικό βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...