Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Sunshine8 είπε:

Όχι δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο..προς το τέλος θα πάνε με τα δημοτικά και αν δηλαδή..γενικά η αίσθηση μου είναι ότι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Ειδικά αυτή η φράση ότι θα έχουμε δύο εποχές,  πρίν και μετά κορονοϊου..με τον τουρισμό από έξω κατάλαβε κανείς..θα επιτρέπονται πτήσεις κλπ; Ή ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο; Νομίζω μόνο για τα ξενοδοχεία άκουσα ότι θα ανοίξουν σταδιακά μέσα στον Ιούνιο αλλά όχι τι θα γίνει με τουρισμό εσωτερικό εξωτερικό κλπ.

Δεδομένου ότι θα επιτρέπονται οι μετακινήσεις εκτός νόμου και θα ανοίξουν τα ξενοδοχεία, στο δικό μου μυαλό σημαίνει και έναρξη τουριστικής περιόδου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Οκ και εκεί όμως δεν θα πρέπει να υπάρξουν περιορισμοί; Πως μπορεί  πρακτικά να γίνει αυτό; Δηλαδή θα πουν τουρισμος μόνο ζευγάρια ή οικογένειες και όχι γκρουπ πχ; Και στα ξενοδοχεία ενοικιαζόμενα κλπ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να υπάρχουν μέτρα ασφαλείας, κακά τα ψέματα. Ή θα έρχονται εδω σοριδον από όλες τις χώρες του εξωτερικού;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Οκ και εκεί όμως δεν θα πρέπει να υπάρξουν περιορισμοί; Πως μπορεί  πρακτικά να γίνει αυτό; Δηλαδή θα πουν τουρισμος μόνο ζευγάρια ή οικογένειες και όχι γκρουπ πχ; Και στα ξενοδοχεία ενοικιαζόμενα κλπ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να υπάρχουν μέτρα ασφαλείας, κακά τα ψέματα. Ή θα έρχονται εδω σοριδον από όλες τις χώρες του εξωτερικού;

Τα γκρουπ φαντάζομαι θα καλύπτονται με το μέτρο της μάσκας, όταν βρίσκονται στο λεωφορείο και το αεροπλάνο. ποια η διαφορά να πας στο χωριό πχ με το ΚΤΕΛ, με το να πας στην Σαντορίνη πχ με γκρουπακι???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Όχι δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο..προς το τέλος θα πάνε με τα δημοτικά και αν δηλαδή..γενικά η αίσθηση μου είναι ότι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Ειδικά αυτή η φράση ότι θα έχουμε δύο εποχές,  πρίν και μετά κορονοϊου..με τον τουρισμό από έξω κατάλαβε κανείς..θα επιτρέπονται πτήσεις κλπ; Ή ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο; Νομίζω μόνο για τα ξενοδοχεία άκουσα ότι θα ανοίξουν σταδιακά μέσα στον Ιούνιο αλλά όχι τι θα γίνει με τουρισμό εσωτερικό εξωτερικό κλπ.

Τουρισμός εσωτερικά σίγουρα αφού μπορείς να μετακινηθείς στους νόμους κ ανοίξουν τα ξενοδιχεια

Για πτήσεις δ νομιζω να ειπώθηκε κτ, αλλα παίζαμε παράλληλα κ δ τα άκουσα όλα. Κ δ ειναι θεμα της χώρας μας μονο

 

Καταλαβαίνω την χρήση μάσκας στο λεωφορείο πχ

Αλλα θα πρέπει κ στα μαρκετ από Δευτέρα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Ωχ με κλειστες παιδικες χαρες και παιδικους σταθμους τι θα τα κανω αλλους 2 μηνες.;;;;

Εγω από βδομάδα μάλλον θα πάω στο εξοχικο που λογικά επιτρεπεται

Κ αφου μεινουμε εκεί λίγο καραντίνα θα παω χωριο. Εκεί έχουμε αυλη, παιχνίδια λίγη παρεα

Εδώ αμα παμε πλατεία σίγουρα θα πετύχουμε γνωστούς, χωρίς να το κανονίσουμε. Ήδη αν βγούμε πρέπει να το ψάξουμε για να μην πάμε σε μέρος με κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω από βδομάδα μάλλον θα πάω στο εξοχικο που λογικά επιτρεπεται

Κ αφου μεινουμε εκεί λίγο καραντίνα θα παω χωριο. Εκεί έχουμε αυλη, παιχνίδια λίγη παρεα

Εδώ αμα παμε πλατεία σίγουρα θα πετύχουμε γνωστούς, χωρίς να το κανονίσουμε. Ήδη αν βγούμε πρέπει να το ψάξουμε για να μην πάμε σε μέρος με κοσμο

Εγω δεν εχω ουτε χωριο, ουτε εξοχικο και κυριως ουτε αδεια. Την πλατεια την φοβαμαι λογω ελλειψης περιφραξης. Τα παιδια ειναι πολυ μικρα και δεν μπορουν να τρεχουν μονα τους σε μια πλατεια ουτε βα γινει 2 κομματια να τα κυνηγαω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Εγω δεν εχω ουτε χωριο, ουτε εξοχικο και κυριως ουτε αδεια. Την πλατεια την φοβαμαι λογω ελλειψης περιφραξης. Τα παιδια ειναι πολυ μικρα και δεν μπορουν να τρεχουν μονα τους σε μια πλατεια ουτε βα γινει 2 κομματια να τα κυνηγαω!

Το φαντάζομαι. Νιώθω πολύ τυχερή που έχουμε αυτές τις δυνατοτητες

Εγω δ μπορω να τα αφήσω να τρέχουν στην πλατεία, γτ με τόσο κόσμο που έχει όλο κ θα πέσουν πάνω σε καποιον

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα είναι ξεκάθαρα επικοινωνιακό και ψυχολογικο όλο αυτό. Δεν υπάρχει καμία απολύτως επιστημονική τεκμηριωμένη άποψη για την ασφάλεια που προσφέρει η εκτεταμένη χρήση μάσκας και γαντιών, γιατί δεν πολύ απλά δεν προσφέρουν ασφάλεια. Τώρα από κει και πέρα, προφανώς δεν μπορείς να τους πείσεις όλους, γιατί αν ήταν, δεν θα ήταν απαραίτητη η δημιουργία αισθήματος ασφάλειας σε μερίδα του κόσμου μέσω της εικόνας ανθρώπων με μάσκες και γαντια. Απλα, πολλοί δεν παραδέχονται ότι είναι "οπτικοί τύποι"!!! :P

Δηλαδη λες ότι, εφόσον η μάσκα δεν προσφέρει καμία ασφάλεια, από τα σταγονίδια του συνεπιβάτη στο μετρό που μιλάει ή βήχει δεν μπορείς να προστατευτείς με κανένα τρόπο; Μόνο διατηρώντας δύο μετρα απόσταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

 

 

Καταλαβαίνω την χρήση μάσκας στο λεωφορείο πχ

Αλλα θα πρέπει κ στα μαρκετ από Δευτέρα; 

Εγώ κατάλαβα πως ναι

Just now, Lenia16 είπε:

Δηλαδη λες ότι, εφόσον η μάσκα δεν προσφέρει καμία ασφάλεια, από τα σταγονίδια του συνεπιβάτη στο μετρό που μιλάει ή βήχει δεν μπορείς να προστατευτείς με κανένα τρόπο; Μόνο διατηρώντας δύο μετρα απόσταση;

Μα το έχουν ξεκαθαρίσει αυτό... Αν δεν φοράει ο άλλος μάσκα, το να φοράει μάσκα μόνο ο ένας δεν τον προστατεύει. Αν εσύ είσαι άρρωστη και εγώ όχι, το να φοράω εγώ μάσκα δεν με προστατεύει αν δεν φοράς εσυ, εκτός κι αν μιλάμε για τις πανάκριβες μάσκες υψηλής προστασίας που χρησιμοποιούνται στα νοσοκομεία. Δεν το λέω εγώ. Οι επιστημονικές μελέτες το λένε.

Επίσης, οι μάσκες έχουν συγκεκριμένο τρόπο χρήσης. Αν φοράς μια μάσκα όλο το 8ωρο πχ ή αν νοτιστει και δεν αλλαχθεί ή αν δεν αφαιρεθεί με συγκεκριμένο τρόπο, είναι μέσο διασποράς του ιού και όχι προφύλαξης από αυτόν. (Όχι μόνο του κορωναϊου αλλά όλων των παθογόνων)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, samsympan είπε:

- Οι μάσκες (και τα γάντια) παρέχουν προστασία και για να μην κολλήσω και για να μην μεταδώσω, εφόσον τις φοράμε σωστά και τηρούμε τα μέτρα υγιεινής, και έχουν νόημα σε περιβάλλον συγχροτισμού.

- Ο υγιής (ή ασυμπτωματικός) φορά μάσκα σε περιβάλλον συγχρωτισμού και αυτή παρέχει προστασία (όταν την φορά σωστά) καλύπτοντας την ευαίσθητη ζώνη της ρινός και του στόματος. Προστασία από τα σταγονίδια του συμπολίτη που δεν φορά μάσκα και του μιλά από κοντινή απόσταση, ή φτερνίστηκε χωρίς να βάλει αγκώνα και να στρέψει το πρόσωπο του, ή έβηξε κοντά στο πρόσωπο του.

Η μάσκα δεν έχει νόημα, όταν είμαι άνευ συμπτωμάτων, και πχ βγαίνω περίπατο και δεν πλησιάζω κανέναν σε κοντινή απόσταση. Έχει νόημα εάν συγχρωτίζομαι στο σούπερ, στη δουλειά, κλπ. για τους προαναφερθέντες λόγους.

- Ο ασθενής (ή ο συμπτωματικός) φορά μάσκα για να μην διασπείρει με τα σταγονίδια όταν μιλά, όταν βήξει, όταν φταρνιστεί, τον ιό που φέρει. Ή τέλοσπάντων να μετριάσει όσο το δυνατόν την διασπορά.

- Οι πτέρυγες των νοσοκομείων, των μαιευτηρίων, των κέντρων αποκατάστασης, κλπ (όχι των μεταδοτικών νοσημάτων) θεωρούνται και αντιμετωπίζονται ως κλειστό στείρο περιβάλλον. Ακόμη περισσότερο οι Μονάδες Εντατικής Φροντίδας. Αλοίμονο εάν λογίζονταν ως περιβάλλον που βρίθει ιών και μικροβίων όπως ο "έξω κόσμος".* Για αυτό και ο επισκέπτης πρέπει πάντα πριν εισέλθει να πλένει χέρια, να βάζει αντισηπτικό, να φορά μάσκα ή/και ρόμπα ή/και ποδονάρια μιας χρήσεως αναλόγως το πόσο στείρο πρέπει να διατηρηθεί το περιβάλλον που εισέρχεται.

Γι αυτό και πχ στα ογκολογικά τμήματα, δεν έχει νόημα να φορά μάσκα ο ασθενής (εκτός εάν έχει ίωση πχ με συνάχι-βήχα) και έχει νόημα να φορά ο επισκέπτης.

Όταν όμως ο ασθενής αυτός βγει και επιστρέψει στην εργασία του πχ σε γραφείο με κόσμο, πάει για ψώνια, χρησιμοποιήσει ΜΜΜ, η μάσκα του προσφέρει προστασία πραγματική όχι πλασματική υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρθηκαν επάνω. Αν όχι 100%, πάντως πολύ περισσότερο από το να μην φορούσε.

 

Και επειδή ο κόσμος δεν τα έχει κατανοήσει αυτά κάνει σενάρια. Για αυτό η Αγωγή Υγείας (που ανέφερα και σε άλλο topic) είναι σημαντική. Και δυστυχώς παραμελημένη. Από τα λάθη αυτό.

 

*Από τα σοβαρά προβλήματα οι ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις, καθώς δυστυχώς ακόμη και το προσωπικό δεν είναι πάντα προσεκτικό στους χειρισμούς. Αλλά άλλο κεφάλαιο αυτό. Δεν είναι επί του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο απίστευτα είναι όλα αυτά που ζούμε. 
Τρέχω όλη μέρα με τα μικρά και δεν προλαβαίνω να σκεφτώ. Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω σταματήσει να βλέπω ΚΑΘΕ μέρα τις ενημερώσεις και δεν διαβάζω όσο συστηματικά διάβαζα πριν. Διαβάζω σίγουρα τα ημερολόγια του γιατρού που έχω αναφέρει γιατί με καλύπτουν επιστημονικά (έτσι πιστεύω) και έχει μια ψυχραιμία γενικά/ Το βράδυ, αφού κοιμηθούν τα μικρά φτιάχνω κάτι πρόχειρο να φάω (και νόστιμο) και αράζω να δω λίγο νετφλιξ. Είναι η λίγη ώρα που μου απομένει να χαλαρώσω. Δεν μελετάω τι θα γίνει με τον κορονοϊό. Νομίζω πως έτσι με προστατεύω. Θα μου πείτε γιατί αν δεν διαβάζεις θα σταματήσει να γίνεται ότι γίνεται? Όχι, αλλά εγώ κάνω αυτό που πιστεύω ότι πρέπει κι ότι μπορώ γενικά για να ανταπεξέρχομαι ψυχολογικά και πρακτικά στη νέα πραγματικότητα, αν ενημερώνομαι και ενημερώνομαι ασταμάτητα δεν θα καταφέρω κάτι. Σήμερα που είδα όλο το διάγγελμα με έπιασε η ψυχή μου. Ελπίζω να το περάσουμε όσο πιο αισιόδοξα και αναίμακτα γίνεται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Εγώ δεν έχω καταλάβει, ή μάσκα θα είναι υποχρεωτική και για τα παιδιά που θα μπαινουν σε εσωτερικούς χώρους? 

Eγώ που επισκέφθηκα σήμερα τον γιατρό του γιου μου μου είπε πως από την άρση των μέτρων και έπειτα (που θα γίνει χαμός), να μην πηγαίνω σε εσωτερικούς χώρους με τον μικρό (δεν είχα σκοπό) αλλά αν είναι επιτακτική ανάγκη να φοράει οπωσδήποτε μάσκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, popi76 είπε:

Καλησπέρα κι από μένα! Πού θα βρούμε μάσκες για μικρά παιδιά; 


Εγω πήρα για να έχω κάποιες που ειδα στο Facebook που τις φτιάχνει μια κοπέλα Ελληνίδα, είναι και χαριτωμένες (υφασμάτινες). Αν ψάξετε στο fb με το λήμμα masketeers θα τις βρείτε. Δεν έχω ιδέα βεβαια αν είναι εφικτό να τις φορέσουν, τις πήρα μόνο και μόνο για την περίπτωση που γίνουν υποχρεωτικές για τα παιδιά στο σχολείο (αν ανοίξει). Κατά τα αλλά, βάσει μέτρων υποχρεωτική για το κοινό είναι μόνο σε κομμωτήρια, κέντρα αισθητικής κλπ, στα σούπερ μάρκετ υποχρεωτική είναι για τους υπαλλήλους, για τους πελάτες υπάρχει μόνο αυστηρή σύσταση και όχι επιβολή υποχρέωσης (υποθέτω όχι πρόστιμο επομένως). 
 

Ετσι κι αλλιώς τα παιδιά σε κλειστό χώρο μαζί δεν τα παιρνω, σε ανοιχτό δεν θα τους φοράω (ούτε θα φοράω η ίδια).

Link to comment
Share on other sites

τα μέτρα μου φάνηκαν πιο συντηρητικά από την αίσθηση που είχε καλλιεργηθεί. εκτός φυσικά από τις εκκλησίες κ συγγνώμη για οποίο θίγει αλλά το θεωρώ αυτοκτονικό και δειλή υποχώρηση απέναντι σε έναν φορέα εξουσίας που ήθελε να επιβληθεί με τελείως ανεύθυνο τροπο - κρατιέμαι να μην χρησιμοποιήσω  βαρύτερο χαρακτηρισμό. Γενικά μ έκανε εντύπωση που ενώ υποτίθεται ότι στόχος είναι το άνοιγμα της οικονομίας, τα πιο τολμηρά μέτρα , σχολεία κ εκκλησία, δεν διευκολύνουν τους εργαζιμενους, δεν έχουν οικονομικό αντίκτυπο κ αφορούν ομάδες  που είναι δύσκολο να κρατήσουν αποστάσεις. το άνοιγμα σχολείων το θεωρώ πρόβα για μελλοντικά τέτοια μέτρα του χρόνου κ ευκαιρία να ξελαμπικαρουν λίγο οι έφηβοι κ ίσως να μπαλώσουμε κάποιες τρύπες , αλλά πιστεύω ότι υπήρχε κ ένα επικοινωνιακό κίνητρο. Θα δούμε κ αύριο τις οδηγίες. καταλαβαίνω ότι τα πράγματα είναι παρά πολύ σοβαρά κ όχι πολύ αισιόδοξα ακόμα. έχω μια αμφιβολία για το θέμα του τουρισμού, αλλά εκεί μάλλον θα ακολουθηθεί κοινή γραμμηη  διεθνώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 said:

Καλησπέρα κι από μένα! Πού θα βρούμε μάσκες για μικρά παιδιά; 

Να σου πω εγώ δεν βρήκα παιδικές, παρήγγειλα από το νετ υφασμάτινες και απλά του μικρού προσάρμοσα τα κορδονάκια στην περίμετρο που του εφαρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ ακούγοντας τα σημερινά είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δημοτικά και νηπιαγωγεία δίνουμε ραντεβού τον Σεπτέμβριο....καλή δύναμη στα παιδάκια μας!

Κ εγω αυτο το προαίσθημα εχω

Κ επειδη είμαι πάρα πολύ down με πιάνει απελπισία τι θα γίνει κ απο σεπτεμβρη με νέο κυμα

Αν γκουγκλαρετε έχει διάφορες. Νομιζω κ μιας χρήσης με κτ αρκουδάκια ειδα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

τα μέτρα μου φάνηκαν πιο συντηρητικά από την αίσθηση που είχε καλλιεργηθεί. εκτός φυσικά από τις εκκλησίες κ συγγνώμη για οποίο θίγει αλλά το θεωρώ αυτοκτονικό και δειλή υποχώρηση απέναντι σε έναν φορέα εξουσίας που ήθελε να επιβληθεί με τελείως ανεύθυνο τροπο - κρατιέμαι να μην χρησιμοποιήσω  βαρύτερο χαρακτηρισμό.

Αυτό ξαναπές το πραγματικά!!!

Έχει πληγεί τόσο η οικονομία και αυτό που κοιτούν είναι να ανοίξουν τις εκκλησίες, θα ξεχυθούν οι παππουδογιαγιάδες για να κοινωνήσουνε - προσκυνήσουν θα γίνει χαμός από κρούσματα-θανάτους,  και μετά θα μας πουν πάλι ''μένουμε σπίτι-μένουμε δυνατοί'΄

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ ακούγοντας τα σημερινά είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δημοτικά και νηπιαγωγεία δίνουμε ραντεβού τον Σεπτέμβριο....καλή δύναμη στα παιδάκια μας!

Ναι... κ υποψιάζομαι ότι κ το άνοιγμα των άλλων βαθμίδων θα είναι πολύ περιορισμένης λειτουργίας  κ ίσως προαιρετικό με την ελπίδα ότι πολλοί γονείς δεν θα τα στείλουν. Ελπίζω να τα έχουν ζυγίσει καλά το τι θα γίνει μέχρι τις πανελλήνιες γιατί θα είναι μεγάλη κοροϊδια για τα παιδιά που πέρασαν τόση αγωνια κ τα διαβεβαίωναν επι δυο μήνες για την ομαλή διεξαγωγή τους. κ τέλος γι αυτο θύμωσα κ για την εκκλησία, γιατί το κοινό της είναι κατα βάση αυτοί που θα κινδυνεύσουν, για χάρη των οποίων στερούνται τα πιο μικρά την εκπαίδευση κ τις δραστηριότητες. δλδ το παιδί δεν πάει σχολείο για να προστατευθει μεταξύ άλλων η γιαγιά, η οποία όμως θα μπορεί να πάει να φυλάει εικόνες κ να κοινωναει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Να σου πω εγώ δεν βρήκα παιδικές, παρήγγειλα από το νετ υφασμάτινες και απλά του μικρού προσάρμοσα τα κορδονάκια στην περίμετρο που του εφαρμόζει.

Ρώτησα το φαρμακοποιό μου ο οποίος έχει ένα πολύ μεγάλο φαρμακείο που έχει τα πάντα κ είναι πολύ κατιρτισμενος κ μου είπε οτι αυτές που κυκλοφορούν για τα παιδιά δεν έχουν τις πιστοποιήσεις που πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ ακούγοντας τα σημερινά είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δημοτικά και νηπιαγωγεία δίνουμε ραντεβού τον Σεπτέμβριο....καλή δύναμη στα παιδάκια μας!

Μάλλον. Πολύ αδικημένα τα παιδιά μας. Έχω αγανακτήσει, τα λυπάται η ψυχή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζουν ειδικά τα κορίτσια στον ιατρικό χώρο: σήμερα έμαθα από το γιατρό μου ότι στο Μητέρα ζητούν υποχρεωτικά πλέον, μετα τα γεγονότα στην κλινική του Περιστερίου,  τεστ για κορονοϊο στις εγκύους και το συνοδό, που σημαίνει για εμένα και τον σύζυγο 300 ευρώ με τον τιμοκατάλογο του μητέρα. Το δέχονται και από ιδιωτικό εργαστήριο αρκεί να έχει γίνει 3 ημέρες πριν την εισαγωγή. Το φθηνότερο που βρήκα είναι 100 με 120 ευρώ. Ρώτησα το γιατρό εάν το κάνουν δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο και μου είπε ότι θα πρέπει πρώτα να έχεις κάνει εισαγωγή, δεν το κάνουν πχ σε εξωτερικά ιατρεία. Γνωρίζετε εαν κάπου γίνεται δωρεάν ή μπορώ να το βρω με μικρότερο κόστος; Το θεωρώ απαράδεκτο να απαιτείται από εγκύους χωρίς συμπτώματα και να πρέπει να πληρώσουν κιόλας, σιγουρα είναι σωστό να γίνεται σε όσους είναι να νοσηλευτούν για οποιοδήποτε λόγω εν μέσω πανδημίας αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια πρόβλεψη από τον ΕΟΠΥΥ να καλύπτεται...όπως το καλύπτουν για άλλες 'ευαισθητες' ομάδες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...