Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Καλημερα

Χρόνια πολλά! 

Το R0 είναι ένας ασθενής σε πόσους μπορείς να το μεταδώσει. Νομιζω στις αρχες μιλούσαν για το ότι ένας ασθενής κολλάει 2,5ατομα.τωρα είναι κοντά στο 1.χωρες που αρουν τα μέτρα έχουν λίγο πιο κάτω 0,6-0,7

Υποτιθεται κ στο σχολειο θα τηρούνται αποστάσεις, καταλαβαίνω ότι με νηπια δ ειναι ευκολο, αλλα ξερω κ πολλούς χώρους ενηλικως στους οποίους δ τηρουνται

Εμενα με προβληματίζει πολύ περισσότερο τα μμμ, ποιες αποστάσεις;, κ τα ταξίδια. Οχι προσωπικά γτ κινούμαστε με πόδια κ αυτοκίνητο κ δ ειμαστε τουριστική περιοχή, αλλά γενικα

Ίσως κ λογω καλοκαιριού που θα είμαστε πιο πολύ έξω θέλουν να μπούμε στην νέα φάση. Το θέμα δ ηταν να μην κολλήσουμε ποτέ, αλλά σιγά σιγα

Κ οι περιορισμοί θα παραμείνουν στις ευπαθείς ομαδες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά! Ελπίζω να περάσατε και να περνάτε όμορφα! Εμείς σήμερα μαγειρέψαμε και ψήσαμε κρεατικά στο μπαλκόνι. Το ίδιο έκαναν και οι γείτονές μας, ο καθένας με την οικογένειά του ήσυχα (ok, κάποιοι όχι και τόσο ήσυχα αφού ακόμη γλεντάνε) κι ωραία.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Υποτιθεται κ στο σχολειο θα τηρούνται αποστάσεις, καταλαβαίνω ότι με νηπια δ ειναι ευκολο, αλλα ξερω κ πολλούς χώρους ενηλικως στους οποίους δ τηρουνται

Εμενα με προβληματίζει πολύ περισσότερο τα μμμ, ποιες αποστάσεις;, κ τα ταξίδια. Οχι προσωπικά γτ κινούμαστε με πόδια κ αυτοκίνητο κ δ ειμαστε τουριστική περιοχή, αλλά γενικα

Ίσως κ λογω καλοκαιριού που θα είμαστε πιο πολύ έξω θέλουν να μπούμε στην νέα φάση. Το θέμα δ ηταν να μην κολλήσουμε ποτέ, αλλά σιγά σιγα

Κ οι περιορισμοί θα παραμείνουν στις ευπαθείς ομαδες

Αποστάσεις δεν μπορούν να τηρηθούν, εκτός αν πάμε με τελείως άλλα προγράμματα, εκ περιτροπής οι μισοί του κάθε τμήματος, ή λίγες ώρες η κάθε τάξη (αυτό θα βόλευε στα δημοτικά μόνο), ή η γ λυκείου να κάνει μόνο κατεύθυνση κ οι μισοί να κάνουν το ένα μάθημα οι άλλοι μισοί το άλλο, κάπως έτσι. Ποιος ξέρει πώς το σκέφτονται. Λογικά μέσα Μαΐου θα αρχίσει το Λύκειο. οΫτως ή άλλως μετά το Πάσχα πήγαιναν όσοι κινδύνευαν από απουσίες κ όσοι δεν πήγαιναν φροντιστήριο. Κάπως έτσι θα είναι κ τώρα. Τα άλλα ακόμα κ τον Ιούνιο για ένα μήνα να ανοίξουν, κέρδος θα είναι. Μέχρι τότε θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αν μπορούν να λειτουργήσουν με τις συνηθισμένες συνθήκες, εξάλλου θα είναι καλοκαίρι κ με ανοιχτά παράθυρα, θα το ξέρουν προς το τέλος Μαΐου. Έτσι κι αλλιώς τα παιδιά δεν θα έμεναν κλεισμένα για καιρό μέσα στο σπίτι, οπότε θα είναι βλακεία να μην πηγαίνουν σχολείο. 

 

Είμαί σίγουρη ότι σε πολλούς χώρους εργασίας δεν τηρούνταν αποστάσεις, αλλά θα είναι κάπως χαζό να πάμε απότομα από την απαγόρευση κυκλοφορίας στο ο ένας πάνω στον άλλον. Σαν να κάναμε μια τρύπα στο νερό μου φαίνεται. 

 

Τα ταξίδια θα μπορούσαν να τα κρατήσουν υπό περιορισμό για ένα διάστημα. Και του εσωτερικού. Για να είναι εύκολο να απομονωθεί κάποια περιοχή. Ο τουρισμός θα ανοίξει σε συνεννόηση με άλλες χώρες όπως καταλαβαίνω, οπότε εκεί λογικά έχουμε δρόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Αληθώς Ανέστη!

Κι εμείς ψήσαμε αρνίσια παιδάκια στην αυλίτσα μας. Ήρθε και η μαμά μου, από μακρυά, δεν ακουμπηθήκαμε.....

Ήταν πολύ ωραία, ακουγόντουσαν μουσικές, πυροβολισμοι / δυναμιτάκια, και μύριζες κοψίδια παντού. 

Και του χρόνου !!

 

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

 

Εμάς είναι ήσυχη η γειτονιά μας. Ψήναμε στη βεράντα, οι γείτονες που είναι πιο φίλοι μας δεν περασαν,  ενω καθε χρονο καθομαστε κ λιγο μαζι. Καποιοι αλλοι γειτονες ειχαν μαζευτεί τα αδερφια, οχι οι γονεις τους, έξω από το σπίτι όμως. Κ από μακριά κατάλαβα ότι κ κάποιες μικρες συνάξεις σε αυλές εγιναν. Δεν ξερω αν αφησαν μετακινησεις προς τα χωρια, ισως εκει να ειχε μπλόκα. απο τα προφιλ διαφορων ειδα δυναμιτάκια, καραμπίνες κ διαφορα τετοια εμπρηστικά υλικα που συνηθίζουν στην επαρχια.  γενικα καταλαβα οτι σημερα εγιναν συναντήσεις σε μικρη κλίμακα. αναμενομενο ηταν πιςτευω και δεν νομιζω οτι ξεφυγε κανεις. λογικα θα ηταν κ σε εξωτερικούς χώρους κυρίως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας όπως σας είχα πει σε προηγούμενη ανάρτηση ανοίγουν οι παιδικοί αύριο και τα σχολεία σταδιακά την άλλη βδομάδα. Θα σας πω ποια μετρα θα ακολοθουσουν, ποιος ξέρει ισως και στην Ελλάδα να κάνουν κάτι παρόμοιο;; δεν ξέρω. Δεν ξέρω εάν έχουν και την δυνατότητα να το κάνουν. Το παιδί μου πάει παιδικο, οπότε μόνο γι αυτό μπορώ να μιλήσω, για τα δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια πως θα γίνεται το μάθημα δεν ξέρω. Λοιπόν, αρχικά έχει μειωθεί το ωράριο σε 7 ώρες την ημέρα (ήταν 10 πριν) ωστε να μπορούν να χωρίσουν τα παιδιά σε πολύ μικρά γκρουπ και να περνάνε όλη την ημέρα με έναν μόνο ενηλικα. Θα είναι 4 παιδιά και ένας ενηλικας και θεωρητικά δεν θα έχουν επαφή με τα άλλα παιδακια στο τμήμα. Θα είναι την μισή μέρα έξω και την άλλη μιση μέσα. Δεν θα τρώνε καθόλου φαγητό από τον παιδικό όπως πριν, αλλά θα φέρνουν από το σπιτι. Οι γονείς δεν θα επιτρέπεται να μπαίνουν μέσα στο κτίριο, αλλά θα αφήνουμε και παιρνουμε τα παιδιά έξω. Έχουμε συγκεκριμένο μέρος και ώρα που θα αφήνουμε/παιρνουμε. Εάν κάποιο παιδάκι φαίνεται έστω και λίγο άρρωστο θα απομονώνεται σε "ειδικό" δωμάτιο και θα πρέπει ο γονέας να έρθει αμέσως να το παραλάβει. Αυτά πάνω κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Θα σας πω ποια μετρα θα ακολοθουσουν, ποιος ξέρει ισως και στην Ελλάδα να κάνουν κάτι παρόμοιο;; δεν ξέρω. Δεν ξέρω εάν έχουν και την δυνατότητα να το κάνουν.

Γιατί καλέ να μην μπορούμε να τα κάνουμε κ εμείς αυτά εδώ; Μια χαρά εφαρμόζονται. Τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο; :-D

 

Στους παιδικούς δεν ξέρω ποια είναι η αναλογία προσωπικού και μαθητών. Πιθανότατα δεν υπάρχουν και χώροι. Έτσι όπως το περιγράφεις πάντως, είναι φυσιολογικές συνθήκες. Στις μεγάλες τάξεις, δεν έχουμε θρανία για να κάθεται το κάθε παιδί μόνο του και δεν έχουμε και χώρο για να μπουν τόσα θρανία και με απόσταση και πιθανότατα δεν έχουμε καν περίσσευμα σε θρανία! Στο γραφείο καθόμαστε σαν Π ο ένας δίπλα στον άλλον, δύο άτομα σε ένα γραφείο, και έχουμε 3 υπολογιστές για 25 άτομα. Ούτε χώρος για απομόνωση αρρώστου υπάρχει. Εϊναι βέβαια κ στις οδηγίες της γρίπης αυτό, να απομονώνεται όπως εμφανίζει συμπτώματα στο σχολείο. Εμάς τους  ξαναέστελναν στην τάξη μέχρι να έρθουν οι γονείς... Είναι σπαζοκεφαλιά αν θελουν να τα ανοίξουν τηρώντας κάποια μέτρα κ μάλλον γι αυτό το καθυστερούν προς μέσα ή τέλος Μαΐου. Με τη λογική ότι αν τα πράγματα είναι καλά, λειτουργούμε όπως πριν γιατί δεν υπάρχει κίνδυνος μιας κ θα είναι κ τα παράθυρα ανοιχτά, κ αν τα πράγματα δεν είναι καλά, δεν ανοίγουμε καθόλου. Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Εμας όπως σας είχα πει σε προηγούμενη ανάρτηση ανοίγουν οι παιδικοί αύριο και τα σχολεία σταδιακά την άλλη βδομάδα. Θα σας πω ποια μετρα θα ακολοθουσουν, ποιος ξέρει ισως και στην Ελλάδα να κάνουν κάτι παρόμοιο;; δεν ξέρω. Δεν ξέρω εάν έχουν και την δυνατότητα να το κάνουν. Το παιδί μου πάει παιδικο, οπότε μόνο γι αυτό μπορώ να μιλήσω, για τα δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια πως θα γίνεται το μάθημα δεν ξέρω. Λοιπόν, αρχικά έχει μειωθεί το ωράριο σε 7 ώρες την ημέρα (ήταν 10 πριν) ωστε να μπορούν να χωρίσουν τα παιδιά σε πολύ μικρά γκρουπ και να περνάνε όλη την ημέρα με έναν μόνο ενηλικα. Θα είναι 4 παιδιά και ένας ενηλικας και θεωρητικά δεν θα έχουν επαφή με τα άλλα παιδακια στο τμήμα. Θα είναι την μισή μέρα έξω και την άλλη μιση μέσα. Δεν θα τρώνε καθόλου φαγητό από τον παιδικό όπως πριν, αλλά θα φέρνουν από το σπιτι. Οι γονείς δεν θα επιτρέπεται να μπαίνουν μέσα στο κτίριο, αλλά θα αφήνουμε και παιρνουμε τα παιδιά έξω. Έχουμε συγκεκριμένο μέρος και ώρα που θα αφήνουμε/περνουμε. Εάν κάποιο παιδάκι φαίνεται έστω και λίγο άρρωστο θα απομονώνεται σε "ειδικό" δωμάτιο και θα πρέπει ο γονέας να έρθει αμέσως να το παραλάβει. Αυτά πάνω κάτω. 

Καλό ακούγεται αν κι εγώ προσωπικά για 15 Μερες δε θα τη στείλω. Αν ανοίξει για ένα μήνα θα το σκεφτώ κι ανάλογα με το τι θα κάνουν, θα πράξω. Τι να πω εγώ έχω θέμα γενικώς. Ένα σχολείο να τρέχει και πρέπει να προσέχω πολυ εφόσον το ανοίξω και γονείς σε ευπαθείς ομάδες που μου κρατάνε τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

 

Στους παιδικούς δεν ξέρω ποια είναι η αναλογία προσωπικού και μαθητών. Πιθανότατα δεν υπάρχουν και χώροι. 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, δεν ξέρω αν έχουν χώρο και τόσο προσωπικο για να έχουν έναν ενήλικα ανά 4 παιδάκια :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, δεν ξέρω αν έχουν χώρο και τόσο προσωπικο για να έχουν έναν ενήλικα ανά 4 παιδάκια :)

Τώρα κυκλοφόρησε άλλο σενάριο. 11 Μαΐου ανοίγουν δημοτικά, για διευκόλυνση των γονέων υποθέτω και ίσως και Γ Λυκείου και αργότερα Γυμνάσια. Για νήπια και παιδικούς δεν λέει κάτι. Συνήθως τα νήπια πάνε μαζί με τα δημοτικά. Αυτά θα μπορούσαν με μειωμένο, πχ τα μισά πρώτη βάρδια κ μετά τα άλλα μισά με τη δασκάλα του ολοήμερου, αν υπάρχει. και τα δημοτικά θα μπορούσαν σε ζώνες, πχ η μισή ταξη πρωινή βάρδια κ η μισή πιο μετά κ ο δάσκαλος να μοιράζει κάπως έτσι το ωράριό του. ίσως κάτι τέτοιο σκέφτονται για να τα ανοίξουν πρώτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως αυτά που γράφονται για τις ημερομηνίες δεν είναι αληθή? Οι άνθρωποι έχουν δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν έχουν δώσει ημερομηνίες κ περιμένουν να δουν τι θα γίνει το δεκαπενθηνερο μετά το Πάσχα. 

 

Κ θέλω να ρωτήσω κ κάτι την CMES η όποιον άλλον ξέρει. Ανά τον κόσμο μετρούν τα επιβεβαιωμένα από τον ιο κρούσματα  η κ αυτά που υποψιάζονται ότι είναι από αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα κυκλοφόρησε άλλο σενάριο. 11 Μαΐου ανοίγουν δημοτικά, για διευκόλυνση των γονέων υποθέτω και ίσως και Γ Λυκείου και αργότερα Γυμνάσια. Για νήπια και παιδικούς δεν λέει κάτι. Συνήθως τα νήπια πάνε μαζί με τα δημοτικά. Αυτά θα μπορούσαν με μειωμένο, πχ τα μισά πρώτη βάρδια κ μετά τα άλλα μισά με τη δασκάλα του ολοήμερου, αν υπάρχει. και τα δημοτικά θα μπορούσαν σε ζώνες, πχ η μισή ταξη πρωινή βάρδια κ η μισή πιο μετά κ ο δάσκαλος να μοιράζει κάπως έτσι το ωράριό του. ίσως κάτι τέτοιο σκέφτονται για να τα ανοίξουν πρώτα. 

Αυτά ακριβώς έχω διαβάσει κ εγω. Αν κ νομιζω οτι τα νηπια κ τα δημοτικά είναι λίγο δύσκολο με ζώνες. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μήπως αυτά που γράφονται για τις ημερομηνίες δεν είναι αληθή? Οι άνθρωποι έχουν δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν έχουν δώσει ημερομηνίες κ περιμένουν να δουν τι θα γίνει το δεκαπενθηνερο μετά το Πάσχα. 

 

Κ θέλω να ρωτήσω κ κάτι την CMES η όποιον άλλον ξέρει. Ανά τον κόσμο μετρούν τα επιβεβαιωμένα από τον ιο κρούσματα  η κ αυτά που υποψιάζονται ότι είναι από αυτό? 

Δ ειναι τπτ σίγουρο μέχρι τις επίσημες ανακοινώσεις, αλλα αυτά διαρρέουν, ισως κ για να μας προιδεασουν.οπως κε αλλα μετρα

Δ καταλαβαινω ακριβώς την ερώτηση. Πάντως νομίζω ότι ο αριθμός κρουσμάτων είναι με θετικά τεστ, οχι όσοι έχουν ύποπτα συμπτώματα κ μένουν σπίτι χωρίς να το κανουν

Γι αυτό κ λένε ότι δ μιλάμε για 2500κρουσματα εδώ αλλά πιθανόν 25000

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Αυτά ακριβώς έχω διαβάσει κ εγω. Αν κ νομιζω οτι τα νηπια κ τα δημοτικά είναι λίγο δύσκολο με ζώνες. 

Δ ειναι τπτ σίγουρο μέχρι τις επίσημες ανακοινώσεις, αλλα αυτά διαρρέουν, ισως κ για να μας προιδεασουν.οπως κε αλλα μετρα

Δ καταλαβαινω ακριβώς την ερώτηση. Πάντως νομίζω ότι ο αριθμός κρουσμάτων είναι με θετικά τεστ, οχι όσοι έχουν ύποπτα συμπτώματα κ μένουν σπίτι χωρίς να το κανουν

Γι αυτό κ λένε ότι δ μιλάμε για 2500κρουσματα εδώ αλλά πιθανόν 25000

Να σου πω τι εννοώ. Όπως κ εγώ έχω διαβάσει, μια φίλη που ζει στις Βρυξέλλες μου έλεγε ότι εκεί θεωρούν ότι όποιος πεθαίνει με συμπτώματα θεωρούν ότι έχει τον ιο χωρίς να το έχουν επαλήθευσε με τεστ κ ότι στην πραγματικότητα ο αριθμός είναι πιο χαμηλός. Εγώ νομίζω ότι όλοι ακολουθούν ένα μοντέλο, κ ότι ανακοινώνουν μόνο τα επιβεβαιωμένα θύματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Να σου πω τι εννοώ. Όπως κ εγώ έχω διαβάσει, μια φίλη που ζει στις Βρυξέλλες μου έλεγε ότι εκεί θεωρούν ότι όποιος πεθαίνει με συμπτώματα θεωρούν ότι έχει τον ιο χωρίς να το έχουν επαλήθευσε με τεστ κ ότι στην πραγματικότητα ο αριθμός είναι πιο χαμηλός. Εγώ νομίζω ότι όλοι ακολουθούν ένα μοντέλο, κ ότι ανακοινώνουν μόνο τα επιβεβαιωμένα θύματα. 

Ναι αυτό εξαρτάται από την κάθε χώρα. Πχ σε πολλές όσους πεθαίνουν στο σπιτι τους δ τους κάνουν το τεστ κ δ τους μετράνε με αποτέλεσμα να έχουν λιγοτερους

Ελλάδα νομιζω οτι όσοι έχουν καταγραφεί είναι με τεστ, γι αυτό κ εμφανίστηκαν κάποια θετικά μετά θάνατον(βέβαια δ ειμαι κ στον χώρο της υγείας για να ξέρω, από ότι διαβάζω) 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μήπως αυτά που γράφονται για τις ημερομηνίες δεν είναι αληθή? Οι άνθρωποι έχουν δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν έχουν δώσει ημερομηνίες κ περιμένουν να δουν τι θα γίνει το δεκαπενθηνερο μετά το Πάσχα. 

 

Κ θέλω να ρωτήσω κ κάτι την CMES η όποιον άλλον ξέρει. Ανά τον κόσμο μετρούν τα επιβεβαιωμένα από τον ιο κρούσματα  η κ αυτά που υποψιάζονται ότι είναι από αυτό? 

 

Τα επιβεβαιωμένα. Παράδειγμα: Ξέρω 4 άτομα στην Στοκχόλμη που νόσησαν με κορονοϊό σύμφωνα με το γιατρό τους, με βαρειά συμπτώματα. Δεν έγινε τεστ, και άρα δεν προσμετρούνται. Ξέρω επίσης άνθρωπο στην Νέα Υόρκη, που εμφάνισε κάποια συμπτώματα, έκανε τεστ που βγήκε αρνητικό, τα συμπτώματα επιδεινώθηκαν πολύ, και αν και ο γιατρός του τον αντιμετώπισε σαν περιστατικό κορονοϊού, δεν επανέλαβε το τεστ, οπότε δεν καταγράφεται. Υπάρχει μεγάλη ιστορία γύρω από όλο αυτό αν δεις μελέτες και επιστημονικά άρθρα για το πόσες φορές περισσότερα είναι τα πραγματικά κρούσματα, δεκαπλάσια, εκατονταπλάσια, χιλιαπλάσια, και δεν υπάρχει απάντηση ούτε θα υπάρξει αν δεν βγει αξιόπιστο και μαζικό τεστ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα επιβεβαιωμένα. Παράδειγμα: Ξέρω 4 άτομα στην Στοκχόλμη που νόσησαν με κορονοϊό σύμφωνα με το γιατρό τους, με βαρειά συμπτώματα. Δεν έγινε τεστ, και άρα δεν προσμετρούνται. Ξέρω επίσης άνθρωπο στην Νέα Υόρκη, που εμφάνισε κάποια συμπτώματα, έκανε τεστ που βγήκε αρνητικό, τα συμπτώματα επιδεινώθηκαν πολύ, και αν και ο γιατρός του τον αντιμετώπισε σαν περιστατικό κορονοϊού, δεν επανέλαβε το τεστ, οπότε δεν καταγράφεται. Υπάρχει μεγάλη ιστορία γύρω από όλο αυτό αν δεις μελέτες και επιστημονικά άρθρα για το πόσες φορές περισσότερα είναι τα πραγματικά κρούσματα, δεκαπλάσια, εκατονταπλάσια, χιλιαπλάσια, και δεν υπάρχει απάντηση ούτε θα υπάρξει αν δεν βγει αξιόπιστο και μαζικό τεστ.

Καλημέρα. Αυτό έχω καταλάβει κ εγώ. Πάντως στην Ευρώπη αρχίζει σταδιακά η άρση των μέτρων περίπου στις 2 Μαΐου γιατί δεν το αντέχει η οικονομία. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Γι αυτό που έχω πειστεί είναι ότι τουλάχιστον σε Βέλγιο κ Αγγλία που το ξέρω, οι φίλοι μου δεν έχουν πειστεί αρκετά για την επικινδυνοτητα κ είναι χαλαροί. Γι αυτό προφανώς κ συνεχίζουν να έχουν υψηλά νούμερα ασχέτως με το αν ληφθησαν τα, μέτρα πιο αργά. 

Link to comment
Share on other sites

Xρόνια πολλά σε όλες!!

Και εγώ διάβασα πως πρώτα θα ανοίξουν δημοτικά, αλλά δεν ξέρω με ποια λογική το λένε αυτό. Τα παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας 14-15 μπορούν να κρατήσουν αποστάσεις μεταξύ τους και να τηρήσουν τους κανόνες υγιεινής, τα 7χρονα πως θα το κάνουν αυτό?? Μεγάλο το ρίσκο!

Αλήθεια δεν έχω καταλάβει πως το έχουν στο μυαλό τους, έτσι θα γίνει πολύ γρήγορα και εύκολα η μετάδοση του ιού, επίσης στο πρώτο κρούσμα πάλι όλο το σχολείο σε καραντίνα θα πρέπει να είναι 14 ημέρες, δεν έχει νόημα.

Εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά και να ανοίξουν τα σχολεία να μην τον στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Xρόνια πολλά σε όλες!!

Και εγώ διάβασα πως πρώτα θα ανοίξουν δημοτικά, αλλά δεν ξέρω με ποια λογική το λένε αυτό.

Χρόνια πολλά!

Νομίζω η μόνη λογική σε αυτό είναι να εξυπηρετηθούν οι γονείς που δουλεύουν που θα λείπουν τότε σχεδόν δίμηνο από τη δουλειά τούς (όσοι έχουν κρατήσει τις δουλειές τους). Ένα παιδί γυμνασίου-λυκειου μπορεί να μείνει και μόνο του στο σπίτι.

 

Κι εμένα πάντως ριψοκίνδυνο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Ένα παιδί γυμνασίου-λυκειου μπορεί να μείνει και μόνο του στο σπίτι.

 

Κι εμένα πάντως ριψοκίνδυνο μου φαίνεται.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό, περιμένω να δω τις ανακοινώσεις τις επόμενες ημερες.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα δημοτικά το λενε μ αυτη τη λογικη κ αυτο εξαλλου εχει γινει στις αλλες χωρες. Ισως κ παιδαγωγικα εχει καποιο νοημα, επειδη ειναι πιο μικρα κ χανουν ευκολοτερα τη σειρα τους μαξρια απο το σχολείο. Στην πραξη ομως, αν πρεπει να κραταμε αποστασεις κ καιρο, τα σχολεια δεν γινεται να ανοιξουν παρα μονο αν το μισο τμημα ερχεται τη μια εβδομαδα κ το αλλο μισο την αλλη, που κ αυτο δεν εξυπηρετει τους γονεις. 

 

Γενικα ειναι αντιφατικό να λενε οτι στα καταστηματα θα μπαίνεις με μαςκα αλλα θα ανοιξουν τα σχολεια. Πιο πιθανο θεωρω να ανοιξουν τον Ιουνιο αν εχουν παει καλα τα πραγματα, για ενα μηνα περιπου, με τις κλασικες συνθηκες, αν τον Ιουνιο εχουν περιοριστει κ αλλο τα κρούσματα. Ειναι μεγαλη σπαζοκεφαλια παντως αυτο το θεμα γιατι ειναι πολυ σοβαρο κ να μην ανοιξουν καθολου, αλλα ειναι κ βλακεια να προκύψουν κρούσματα κ καραντίνες που θα επηρεάσουν τις πανελληνιες εξετασεις. Αφου εχουν αποφασισει οτι αυτες προέχουν, δεν γινεται να κανουν πραγματα που μπορει να τις τινάξουν στον αερα. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ λάθος να ανοίξουν τα σχολεία και να μην πάνε όλα τα παιδιά γιατί οι γονείς τους φοβούνται. Πλέον ο ιός είναι σε ύφεση και μέχρι τα μέσα Μαίου που υπολογίζεται ότι θα ανοίξουν τα σχολεία, μπορεί να μην υπάρχουν καν νέα κρούσματα (επιβεβαιωμένα). Η λογική της καραντίνας ήταν να γίνει όσο ι ιός ήταν σε έξαρση για να μην καταρρεύσει το σύστημα υγείας . Όχι για να μην νοσήσει κανείς. Πλέον, και πόσο μάλιστα σε 20 μέρες, γιατί να μην ανοίξουν? Για να τα ανοίγουν, κάτι θα ξέρουν. Τι θα πείς στο παιδί? Εγώ δεν σε στέλνω γιατί φοβάμαι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Προσωπικά θεωρώ λάθος να ανοίξουν τα σχολεία και να μην πάνε όλα τα παιδιά γιατί οι γονείς τους φοβούνται. Πλέον ο ιός είναι σε ύφεση και μέχρι τα μέσα Μαίου που υπολογίζεται ότι θα ανοίξουν τα σχολεία, μπορεί να μην υπάρχουν καν νέα κρούσματα (επιβεβαιωμένα). Η λογική της καραντίνας ήταν να γίνει όσο ι ιός ήταν σε έξαρση για να μην καταρρεύσει το σύστημα υγείας . Όχι για να μην νοσήσει κανείς. Πλέον, και πόσο μάλιστα σε 20 μέρες, γιατί να μην ανοίξουν? Για να τα ανοίγουν, κάτι θα ξέρουν. Τι θα πείς στο παιδί? Εγώ δεν σε στέλνω γιατί φοβάμαι?

Ναι είναι περίεργο να μην το στείλεις. Ίσως σε ένα νήπιο να μπορείς να το πεις, αν είσαι σπιτι, με τη λογική ότι θα του αρέσει να χαρεί τους γονείς του. Ένα μεγαλύτερο μου φαίνεται απίθανο να το δεχτεί. 

Πάντως  στα σημερινά σενάρια πάλι ακούγεται πιο πολύ μόνο η Γ Λυκείου, που φυσικά δεν θα παει κανενας γιατι τετοια εποχη σχεδον κανενας δεν πηγαινε ουτως ή αλλως. κυνικά μιλωντας ειναι κ το πιο βολικο γι αυτούς σεναριο. Θα φανει οτι εγινε ενα ανοιγμα, η προσέλευση θα ειναι τοσο μικρη που θα υπαρχει ανησυχια για τα μέτρα πρόληψης, κ όλα οκ σε πρωτη φαση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι είναι περίεργο να μην το στείλεις. Ίσως σε ένα νήπιο να μπορείς να το πεις, αν είσαι σπιτι, με τη λογική ότι θα του αρέσει να χαρεί τους γονείς του. Ένα μεγαλύτερο μου φαίνεται απίθανο να το δεχτεί. 

Πάντως  στα σημερινά σενάρια πάλι ακούγεται πιο πολύ μόνο η Γ Λυκείου, που φυσικά δεν θα παει κανενας γιατι τετοια εποχη σχεδον κανενας δεν πηγαινε ουτως ή αλλως. κυνικά μιλωντας ειναι κ το πιο βολικο γι αυτούς σεναριο. Θα φανει οτι εγινε ενα ανοιγμα, η προσέλευση θα ειναι τοσο μικρη που θα υπαρχει ανησυχια για τα μέτρα πρόληψης, κ όλα οκ σε πρωτη φαση. 

Μα πόσο ακομη να μειωθούν τα κρούσματα; (αναρωτιέμαι με βάση το προηγούμενο μνμ) 

Απλα είναι πολύ λυπηρό να σκεφτόμαστε ότι οκ θα επιστρέψει η γ αφού έτσι κ αλλιώς τα παιδια δ πήγαιναν σχολειο μετά το Πάσχα. Ασε που πηγαίνουν φουλ στα φροντιστηρια

Τα δικα μου νηπια δ θελουν καθόλου να μείνουν στο σπιτι πάντως με τους γονεις:-Pπου γενικα είμαι σπιτι

Οταν δ θα έχουμε κορωνοιο θα παω στο εξοχικο ένα μήνα λέει ο μικρος κ η μεγάλη θελει να παει στο χωριο. Σήμερα με ρώτησε αν θα κάνει γενεθλια(σεπτεμβρη έχει) :shock:

Ο μικρος πάντως αρχίζει βγάζει εκνευρισμό σπιτι

Φαντάζομαι με τα σχολεία δ ειναι τοσο ο φόβος για τα παιδια που θα συναθροιθουν αλλα αυτά τα παιδια ποιον θα συναντήσουν μετά. Συν τις όλες μετακινήσεις που περιλαμβάνονται με το άνοιγμα σχολείων 

Πολλά παίζονται, κ δ φαντάζομαι καμια θεωρία συνομωσιας, αλλα όπως ειπώθηκε ότι οι Ευρωπαίοι θα είναι δημιουργικοί φέτος για να μπορέσουν να κα ουν διακοπές(είναι πολλά τα λεφτά που χανωνται) , ας σκεφτούν κτ δημιουργικό κ για τα παιδια

(κάποια στιγμή ρώτησε η little lamb για το ποσοστό του τουρισμού στην οικονομία. Ο τουρισμός είναι το 30%του αεπ στην Ελλάδα) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Φαντάζομαι με τα σχολεία δ ειναι τοσο ο φόβος για τα παιδια που θα συναθροιθουν αλλα αυτά τα παιδια ποιον θα συναντήσουν μετά. Συν τις όλες μετακινήσεις που περιλαμβάνονται με το άνοιγμα σχολείων 

Ε ναι, αυτός είναι ο φόβος, σε κοινωνίες όπως η ελληνική που η παρουσία παππουδογιαγιαδων είναι δεδομένη στα περισσότερα σπίτια. 

 

Λυπηρό ειναι να υπαρχει μέριμνα μονο για τις εξετασεις κ οχι για τις υπολοιπες ταξεις. Αλλα φαινετσι απο την πρωτη στιγμη οτι αυτο θελουν να περισώσουν. 

 

Θα ήταν πολύ λογικό να ανοίξουν σχολεία κ όλες οι άλλες δραςτηριοτητες σε όλες τις περιοχές που δεν έχουν καταγράφει κρούσματα για να κινηθούν οι τοπικές οικονομιες τουλαχιστον. Με ελεγχο καποιων μετακινήσεων ενδεχομενως για ενα διαστημα. Σε Αθηνα κ Θεσν/νικη θα μπορουσαν να αργήσουν ομως εκει ειναι συγκεντρωμένος κ μεγαλος όγκος οικονομικής δραστηριότητας οποτε δεν ξερω αν βολευει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...