Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

5 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Κλείνει με δύο+ κρούσματα γιατί είναι παιδικός και δεν φοράνε μάσκα. Τουλάχιστον αυτό λέει η εγκύκλιος που μας έστειλαν. 

Είχα ξεχάσει ότι είναι παιδικός!!! σωστά ναι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τελικά μας βρήκε κι εμάς. 

Μας είχαν ενημερώσει από τον παιδικό για κρούσμα στις δασκάλες. Χθες το πρωί ξεκίνησε με πυρετό ο μικρός, μέχρι το 38,5 αλλά αρκετά επίμονο. Από σήμερα έχει ξεραθεί κι ο μπαμπάς μας, με όλα τα συνεπαγόμενα (βογγητά, στεναγμοί, μερικές βρισιές, έκφραση χαροκαμένου). Δύο θετικά ράπιντ.

Κι η μανούλα; θα ρωτήσετε. Η μανούλα στέκεται όρθια μάλλον γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Οι παιδικοί έκλεισαν την Παρασκευή, δουλεύω 8ωρο και ταυτόχρονα μαγειρεύω σούπες, μαζεύω παιχνίδια και σκουπίζω πωπούς. Ευτυχώς που δεν καιγόμαστε στη δουλειά. Το δικό μου τεστ αρνητικό. Πέρα από κάτι ψιλοδέκατα, δεν έχω τίποτα άλλο.

Ειλικρινά ελπίζω να με βρει αύριο μεθαύριο, γιατί αν μου χαλάσει την άδεια από Δευτέρα θα τα πάρω στο κρανίο!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Τελικά μας βρήκε κι εμάς

Όπως και όσους γνωρίζω (στην κυριολεξία) που δεν το είχαν περάσει (και μερικούς που το ξαναπερνούσαν), συμπεριλαμβανομένης και της δικής μας οικογένειας που δεν το είχαμε περάσει.

Εγώ πρώτη πρώτη, αρνητική αλλά θεωρώ σίγουρα ήταν covid. Μια μέρα πυρετό-τέζα και 10 μέρες μετά σερνόμουν ακόμη.

Ο σύζυγος θετικός 

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

έχει ξεραθεί κι ο μπαμπάς μας, με όλα τα συνεπαγόμενα (βογγητά, στεναγμοί, μερικές βρισιές, έκφραση χαροκαμένου).

Μια από τα ίδια... Εμφάνισε όλα τα συμπτώματα (βήχα, καταρροή, πυρετούς, μετά πονοκέφαλο, απώλεια όσφρησης-γεύσης, βούλωσε το αυτί του... μια ομορφιά) και τον ταλαιπώρησε μια εβδομάδα-10 μέρες.

Τα παιδιά θετικά, με 2 πυρετούς και τραλαλά-τραλαλό μετά ούτε γκουχ, ούτε σνιφ, τίποτε απολύτως.

Εμάς οι γιατροί μας, μας συνέστησαν για ενήλικες βιταμίνη d και c για boost ανοσοποιητικού (συν σκεύασμα για τον βήχα για τον σύζυγο που τον ταλαιπώρησε και προτροπή για πλύσεις ρινικής κοιλότητας με ορό και σε μια φίλης τον άντρα και σταγόνες για τα αυτιά γιατί βούλωσαν - δηλαδή αναλόγως συμπτωμάτων δίνουν και αγωγή).

Και για τα παιδιά επίσης για boost ανοσοποιητικού βιταμίνη d και ένα σιρόπι δυναμωτικό. (Πολύ λίγο πήραν ήταν περδίκια σχεδόν αμέσως).

 

Τώρα, βιταμίνη d και c αν θες ξεκινάς κι εσύ προληπτικά. Έτσι μου είπε ο δικός μου ιατρός και ο παιδίατρος για την μικρή που βγήκε πιο μετά από την αδερφή της θετική. Δεν θεραπεύουν βέβαια είναι για ενίσχυση του οργανισμού. Εννοείται πρώτα ρωτάς τον δικό σου ιατρό!

Περαστικά σας!

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ειλικρινά ελπίζω να με βρει αύριο μεθαύριο, γιατί αν μου χαλάσει την άδεια από Δευτέρα θα τα πάρω στο κρανίο!

Πραγματικά πολύ σπάσιμο. Το αντεύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ilaeira said:

Τελικά μας βρήκε κι εμάς. 

Μας είχαν ενημερώσει από τον παιδικό για κρούσμα στις δασκάλες. Χθες το πρωί ξεκίνησε με πυρετό ο μικρός, μέχρι το 38,5 αλλά αρκετά επίμονο. Από σήμερα έχει ξεραθεί κι ο μπαμπάς μας, με όλα τα συνεπαγόμενα (βογγητά, στεναγμοί, μερικές βρισιές, έκφραση χαροκαμένου). Δύο θετικά ράπιντ.

Κι η μανούλα; θα ρωτήσετε. Η μανούλα στέκεται όρθια μάλλον γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Οι παιδικοί έκλεισαν την Παρασκευή, δουλεύω 8ωρο και ταυτόχρονα μαγειρεύω σούπες, μαζεύω παιχνίδια και σκουπίζω πωπούς. Ευτυχώς που δεν καιγόμαστε στη δουλειά. Το δικό μου τεστ αρνητικό. Πέρα από κάτι ψιλοδέκατα, δεν έχω τίποτα άλλο.

Ειλικρινά ελπίζω να με βρει αύριο μεθαύριο, γιατί αν μου χαλάσει την άδεια από Δευτέρα θα τα πάρω στο κρανίο!

Περαστικά!!! Καλή ανάρρωση !

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Τελικά μας βρήκε κι εμάς. 

Μας είχαν ενημερώσει από τον παιδικό για κρούσμα στις δασκάλες. Χθες το πρωί ξεκίνησε με πυρετό ο μικρός, μέχρι το 38,5 αλλά αρκετά επίμονο. Από σήμερα έχει ξεραθεί κι ο μπαμπάς μας, με όλα τα συνεπαγόμενα (βογγητά, στεναγμοί, μερικές βρισιές, έκφραση χαροκαμένου). Δύο θετικά ράπιντ.

Κι η μανούλα; θα ρωτήσετε. Η μανούλα στέκεται όρθια μάλλον γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Οι παιδικοί έκλεισαν την Παρασκευή, δουλεύω 8ωρο και ταυτόχρονα μαγειρεύω σούπες, μαζεύω παιχνίδια και σκουπίζω πωπούς. Ευτυχώς που δεν καιγόμαστε στη δουλειά. Το δικό μου τεστ αρνητικό. Πέρα από κάτι ψιλοδέκατα, δεν έχω τίποτα άλλο.

Ειλικρινά ελπίζω να με βρει αύριο μεθαύριο, γιατί αν μου χαλάσει την άδεια από Δευτέρα θα τα πάρω στο κρανίο!

Πωωω περαστικά σας!!! Μπορεί να μη σου γίνει θετικό ποτέ απλά λίγη προσοχή τις πρώτες μέρες της άλλης εβδομάδας και μια χαρά θα είσαστε! Πότε ξεκινάνε οι διακοπές σας; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Τελικά μας βρήκε κι εμάς. 

Μας είχαν ενημερώσει από τον παιδικό για κρούσμα στις δασκάλες. Χθες το πρωί ξεκίνησε με πυρετό ο μικρός, μέχρι το 38,5 αλλά αρκετά επίμονο. Από σήμερα έχει ξεραθεί κι ο μπαμπάς μας, με όλα τα συνεπαγόμενα (βογγητά, στεναγμοί, μερικές βρισιές, έκφραση χαροκαμένου). Δύο θετικά ράπιντ.

Κι η μανούλα; θα ρωτήσετε. Η μανούλα στέκεται όρθια μάλλον γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Οι παιδικοί έκλεισαν την Παρασκευή, δουλεύω 8ωρο και ταυτόχρονα μαγειρεύω σούπες, μαζεύω παιχνίδια και σκουπίζω πωπούς. Ευτυχώς που δεν καιγόμαστε στη δουλειά. Το δικό μου τεστ αρνητικό. Πέρα από κάτι ψιλοδέκατα, δεν έχω τίποτα άλλο.

Ειλικρινά ελπίζω να με βρει αύριο μεθαύριο, γιατί αν μου χαλάσει την άδεια από Δευτέρα θα τα πάρω στο κρανίο!

Περαστικά εύχομαι σε όλους σας ! Μέχρι την άλλη εβδομάδα έχετε χρόνο ακόμα όποτε μια χαρά θα είναι και η άδεια! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Πωωω περαστικά σας!!! Μπορεί να μη σου γίνει θετικό ποτέ απλά λίγη προσοχή τις πρώτες μέρες της άλλης εβδομάδας και μια χαρά θα είσαστε! Πότε ξεκινάνε οι διακοπές σας; 

 

Ευχαριστώ ρε παιδιά! Οι διακοπές μας παραδοσιακά ξεκινούσαν στις 17:01 της Παρασκευής, δηλαδή έφευγες κουτρουβαλώντας απ' το γραφείο, περνούσες απ' το σπίτι, φόρτωνες τα πράγματα στο αυτοκίνητο και βουρ για το λιμάνι. Πλέον επειδή κουβαλάμε και τον νεροχύτη της κουζίνας, λειτουργούμε πιο συντηρητικά και φεύγουμε Δευτέρα πρωί. :p

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Τελικά μας βρήκε κι εμάς. 

Μας είχαν ενημερώσει από τον παιδικό για κρούσμα στις δασκάλες. Χθες το πρωί ξεκίνησε με πυρετό ο μικρός, μέχρι το 38,5 αλλά αρκετά επίμονο. Από σήμερα έχει ξεραθεί κι ο μπαμπάς μας, με όλα τα συνεπαγόμενα (βογγητά, στεναγμοί, μερικές βρισιές, έκφραση χαροκαμένου). Δύο θετικά ράπιντ.

Κι η μανούλα; θα ρωτήσετε. Η μανούλα στέκεται όρθια μάλλον γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Οι παιδικοί έκλεισαν την Παρασκευή, δουλεύω 8ωρο και ταυτόχρονα μαγειρεύω σούπες, μαζεύω παιχνίδια και σκουπίζω πωπούς. Ευτυχώς που δεν καιγόμαστε στη δουλειά. Το δικό μου τεστ αρνητικό. Πέρα από κάτι ψιλοδέκατα, δεν έχω τίποτα άλλο.

Ειλικρινά ελπίζω να με βρει αύριο μεθαύριο, γιατί αν μου χαλάσει την άδεια από Δευτέρα θα τα πάρω στο κρανίο!

Περαστικά! Γρήγορη ανάρρωση εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μετά από 2.4 χρόνια πανδημίας, συναντήσαμε κ εμεις τον κορονοιο..

Ο μικρός με 39 πυρετού ανά 3ωρο για μιάμιση μέρα, στη μεγάλη σήμερα αραιωσανε τα πυρετικα κύματα κ εμενα ένα έμεινε ένας ήπιος πονόλαιμος κ πυρετο μέχρι 37.8..είναι η 4η μέρα μου..

Ενώ ο μπαμπάς ,βγήκε χθες θετικός κ ειναο σχεδόν ασυμπτωματικός..

Ακούω εμπειρίες..

Πόσο σας κρταησανε τα συμπτώματα; Να ανησυχώ που ακόμη κάνω πυρετο;

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, dama87 είπε:

Μετά από 2.4 χρόνια πανδημίας, συναντήσαμε κ εμεις τον κορονοιο..

Ο μικρός με 39 πυρετού ανά 3ωρο για μιάμιση μέρα, στη μεγάλη σήμερα αραιωσανε τα πυρετικα κύματα κ εμενα ένα έμεινε ένας ήπιος πονόλαιμος κ πυρετο μέχρι 37.8..είναι η 4η μέρα μου..

Ενώ ο μπαμπάς ,βγήκε χθες θετικός κ ειναο σχεδόν ασυμπτωματικός..

Ακούω εμπειρίες..

Πόσο σας κρταησανε τα συμπτώματα; Να ανησυχώ που ακόμη κάνω πυρετο;

 

Περαστικά.Νομιζω ότι όλα καλά πάνε.

Ακούω ότι αυτό το κύμα προκαλεί στα παιδιά υψηλό πυρετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, dama87 είπε:

Μετά από 2.4 χρόνια πανδημίας, συναντήσαμε κ εμεις τον κορονοιο..

Ο μικρός με 39 πυρετού ανά 3ωρο για μιάμιση μέρα, στη μεγάλη σήμερα αραιωσανε τα πυρετικα κύματα κ εμενα ένα έμεινε ένας ήπιος πονόλαιμος κ πυρετο μέχρι 37.8..είναι η 4η μέρα μου..

Ενώ ο μπαμπάς ,βγήκε χθες θετικός κ ειναο σχεδόν ασυμπτωματικός..

Ακούω εμπειρίες..

Πόσο σας κρταησανε τα συμπτώματα; Να ανησυχώ που ακόμη κάνω πυρετο;

 

Περαστικά εύχομαι και να Αναρρώσετε γρήγορα!  Και εμείς το είχαμε περάσει. Εγώ ήμουν έγκυος και έκανα πυρετό για 3 μέρες. Το πέρασα αρκετά βαριά , μου έκανε βρογχίτιδα. Είχα τρομερό βήχα , πονόλαιμο , πόνο στο στήθος. Για ένα μήνα μετά έβγαινα ακόμα θετική. Για τους επόμενους 2 μήνες ήμουν ακόμα με Εισπνεόμενά. Πόνος στα κόκαλα , δεν είχα γεύση και όσφρηση το πρώτο διάστημα σχεδόν καθόλου. Πέρασα πολύ καλά :p  ο μεγάλος μου (3 σχεδόν τότε) είχε πυρετό 3 μέρες έκανε 40ρια και φαινόταν κουρασμένος όλη την ώρα. Ο πιο μικρός δεν έκανε πυρετό , μόνο δυάρια. Ο άντρας μου ήταν μια χαρά ..την 6η μέρα πήγε δουλειά με αρνητικό πλέον τεστ. Όποτε στον κάθε ένα είναι διαφορετικά τα συμπτώματα , ο κάθε ένας το περνάει αλλιώς. Εύχομαι πάντως να γίνεται γρήγορα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσια....Ειμαστε απυρετοι όλοι σήμερα στο σπίτι..Ο μικρός όμως είναι εξαντλημένος παρόλο που κόπασε ο πυρετός του εδώ κ δύο μέρες..Όντως αυτό το κύμα κάνει υψηλό πυρετο κ συμπτώματα γαστρεντερίτιδας στα παιδιά.Με είχε ενημερώσει η παιδίατρος μας πριν ακόμη νοσησουμε..

Εγώ εγώ μια περίεργη γεύση στο στόμα μου, ευτυχώς πέρασε ο πονολαιμος κ ένα ήπιο βηχα ακόμη..νομίζω έχει χαθεί η γεύση μου!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, από τον ΕΟΔΥ μας είπανε ότι δε χρειάζεται να κάνουμε τεστ μετά τις 5 μέρες καραντίνας κ απλα φοράμε μάσκα άλλες 5...οκ μέχρι εδώ αλλά για τον μικρό μου είπαν να βγει από καραντίνα  το σαββ ενώ έχει τεστ θετικό από πεμπτη.δηλ 10 μέρες κ μάλιστα μετά πάλι για 5 μέρες χωρίς επαφές γιατι είναι μικρός κ δεν φοράει μάσκα ..το συνειδητοποίησα αργότερα κ δεν ρωτησα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσει από σεπτ αλλά εντάξει μέχρι τότε θα είναι οκ..απλά από βδ δούλευω κ εγώ κ ο σύζυγος κ ερχεται γυναίκα να τα κρατήσει σπιτι...

Μάλλον θα κάνουμε από ένα τεστ το σαββ για να είμαστε ενταξει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...