Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, Yovanna είπε:

Ψήνεται και σήμερα αλλά παίζει σαν να μην τρέχει τίποτα! Σε λίγο θα πάμε για το τεστ.

Περαστικά στον μικρούλη! Η καλή διάθεση είναι θετικό σημάδι θα περάσει γρήγορα ότι έχει! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αρνητικό το ράπιντ. Η διάθεση του μια χαρά , του έχει πέσει τώρα ο πυρετός με το αλγκοφρεν αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι και όλο ησυχία θέλει και ο μικρός με θέλει συνεχώς απίκο. Είμαι και άυπνη , δεν πήγα και γραφείο γιατί οι γιαγιάδες διακοπάρουν και δεν έχω κανέναν.. Στο μεταξύ εμένα το να μου στερήσεις να πάω στο γραφείο, είναι σαν να στερείς από το παιδί την εκδρομή που του είχες τάξει! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Αρνητικό το ράπιντ. Η διάθεση του μια χαρά , του έχει πέσει τώρα ο πυρετός με το αλγκοφρεν αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι και όλο ησυχία θέλει και ο μικρός με θέλει συνεχώς απίκο. Είμαι και άυπνη , δεν πήγα και γραφείο γιατί οι γιαγιάδες διακοπάρουν και δεν έχω κανέναν.. Στο μεταξύ εμένα το να μου στερήσεις να πάω στο γραφείο, είναι σαν να στερείς από το παιδί την εκδρομή που του είχες τάξει! 

Περαστικά!! Α σε καταλαβαίνω για τη δουλειά! Τις δυο πρώτες μέρες που κλείσαμε έτρεχε τα πρωινά ο άντρας μ με κάτι δουλειές για το αυτοκίνητο κ το κτεο κλπ κ ήμασταν μόνοι μας τα πρωινά χωρίς αυτοκίνητο για βόλτα κ ταυτόχρονα κοιτούσα να μαζέψω κάποια πράγματα, περιττό να σου πω ότι έφτανε το μεσημέρι κ ήμουν με την τρίχα σηκωμένη από τα νεύρα!! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yovanna said:

Αρνητικό το ράπιντ. Η διάθεση του μια χαρά , του έχει πέσει τώρα ο πυρετός με το αλγκοφρεν αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι και όλο ησυχία θέλει και ο μικρός με θέλει συνεχώς απίκο. Είμαι και άυπνη , δεν πήγα και γραφείο γιατί οι γιαγιάδες διακοπάρουν και δεν έχω κανέναν.. Στο μεταξύ εμένα το να μου στερήσεις να πάω στο γραφείο, είναι σαν να στερείς από το παιδί την εκδρομή που του είχες τάξει! 

Ωραία οπότε τουλάσχιστον σου έχει φύγει ο κοβιντ από τον νου!

Σε καταλαβαίνω , και εγώ έτσι είμαι!! Όμως δεν γίνεται να κάνεις ησυχία  με ένα παιδί κλεισμένο σπίτι και άρρωστο... δεν υπάρχει περίπτωση.  Σε 1-2 ημέρες θα είναι μια χαρά ο μικρούλης και θα επιστρέψετε στην ρουτίνα σας.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Chrysoum said:

Περαστικά στον μικρό σου @Yovanna ο σταφυλοκοκκος είναι αρκετά συνηθισμένος τα καλοκαίρια.

 

Θέλω να ζητήσω τα φώτα σας για άλλη μια φορά εάν καποιος γνωρίζει. Ξέρετε εάν απαιτείται τεστ για πτήσεις εσωτερικού ΟΧΙ σε νησιωτικούς προορισμούς; πριν από μερικές ημέρες που το είχα δει έπρεπε όλοι να έχουν τεστ, τώρα αναφέρεται μόνο στα νησιά. Θα μου πεις μανδαμ τι δεν καταλαβαίνεις;! Απλά δεν με εμπιστεύομαι ότι τα καταλαβαίνω σωστά και ότι οι οδηγίες άλλαξαν! 

 

Δεν παίρνεις την aegean να ρωτήσεις να είσαι σίγουρη? Γτ και εγώ ξέρω ότι είναι για όλες τις πτήσεις ανεξαρτήτως προορισμού αλλά πραγματικά δεν βγάζεις άκρη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

45 minutes ago, maripoz said:

Δεν παίρνεις την aegean να ρωτήσεις να είσαι σίγουρη? Γτ και εγώ ξέρω ότι είναι για όλες τις πτήσεις ανεξαρτήτως προορισμού αλλά πραγματικά δεν βγάζεις άκρη 

Σ ευχαριστώ! Παίρνει ο αδερφός μου (γι αυτόν είναι και η πτήση) εδώ και μέρες και δεν βγάζει γραμμή. Όταν το είχα δει πριν από 10 μέρες έλεγε για όλους, τώρα αναφέρει μόνο τους νησιωτικούς προορισμούς. Θα τους πάρω και εγώ, συνήθως βγάζω γραμμή, το αφήνω να χτυπάει καμία ώρα και κάποια στιγμή το σηκώνουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ! Παίρνει ο αδερφός μου (γι αυτόν είναι και η πτήση) εδώ και μέρες και δεν βγάζει γραμμή. Όταν το είχα δει πριν από 10 μέρες έλεγε για όλους, τώρα αναφέρει μόνο τους νησιωτικούς προορισμούς. Θα τους πάρω και εγώ, συνήθως βγάζω γραμμή, το αφήνω να χτυπάει καμία ώρα και κάποια στιγμή το σηκώνουν. 

Η aegean Λεει για ολες τις πτησεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ! Παίρνει ο αδερφός μου (γι αυτόν είναι και η πτήση) εδώ και μέρες και δεν βγάζει γραμμή. Όταν το είχα δει πριν από 10 μέρες έλεγε για όλους, τώρα αναφέρει μόνο τους νησιωτικούς προορισμούς. Θα τους πάρω και εγώ, συνήθως βγάζω γραμμή, το αφήνω να χτυπάει καμία ώρα και κάποια στιγμή το σηκώνουν. 

Χωρίς πλάκα. Άρε στην Aegian στην Αγγλία. Πιθανότατα θα σε ενημερώσουν.Πιανεις πιο εύκολα γραμμή.Προσοχη αν πάρει στην Ελλάδα στην αναμονή.Πληρωσαμε 23 ευρώ από το σταθερό πεευσι που θέλαμε να κάνουμε ακυρωσ λόγω του ιου.

Εντωμεταξυ,φημολογείται ότι εμείς οι εμβολιασμενοι θα την πληρώσουμε τη νύφη κ θα μας βάζουν να καθόμαστε μέσα στα εστιατόρια καλοκαιριατικα.Τιμωρια δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εντωμεταξυ,φημολογείται ότι εμείς οι εμβολιασμενοι θα την πληρώσουμε τη νύφη κ θα μας βάζουν να καθόμαστε μέσα στα εστιατόρια καλοκαιριατικα.Τιμωρια δηλαδή.

όχι βρε συ με το ζόρι μέσα! απλώς αν θες μέσα πρέπει να είσαι εμβολιασμενος που για καλοκαίρι είναι βλακεία φυσικά αλλά μάλλον θα ισχύει κ φθινόπωρο που θα είναι αισθητή η διάκριση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι βρε συ με το ζόρι μέσα! απλώς αν θες μέσα πρέπει να είσαι εμβολιασμενος που για καλοκαίρι είναι βλακεία φυσικά αλλά μάλλον θα ισχύει κ φθινόπωρο που θα είναι αισθητή η διάκριση. 

Δεν κάνω λάθος.το άκουσα κ στο ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Δεν κάνω λάθος.το άκουσα κ στο ραδιόφωνο.

τι, ότι θα καθόμαστε μόνο μέσα και όχι έξω; γιατί εγγ ακουσα ότι μέσα θα είναι μόνο εμβολιασμένοι, όχι ότι δεν θα μπορούμε να κάτσουμε άλλου. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ! Παίρνει ο αδερφός μου (γι αυτόν είναι και η πτήση) εδώ και μέρες και δεν βγάζει γραμμή. Όταν το είχα δει πριν από 10 μέρες έλεγε για όλους, τώρα αναφέρει μόνο τους νησιωτικούς προορισμούς. Θα τους πάρω και εγώ, συνήθως βγάζω γραμμή, το αφήνω να χτυπάει καμία ώρα και κάποια στιγμή το σηκώνουν. 

Μόνο για πτήσεις προς νησιά θέλει πιστοποιητικό.

 

Ουτε από νησιά προς ενδοχώρα, ούτε μεταξύ πόλεων της ενδοχώρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν καταλαβαίνω καλά τι ανακοινώθηκε, τα καταστήματα, μέσα-έξω πλέον χωρίζονται σε μεικτά και σε καταστήματα για εμβολιασμένους μόνο. Και ήδη βλέπω ανακοινώσεις μεγάλων κέντρων διασκέδασης ότι προτιμούν τη δεύτερη κατηγορία, που λογικό ακούγεται. Μακάρι να λειτουργήσει σαν κίνητρο για τους νέους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

Αν καταλαβαίνω καλά τι ανακοινώθηκε, τα καταστήματα, μέσα-έξω πλέον χωρίζονται σε μεικτά και σε καταστήματα για εμβολιασμένους μόνο. Και ήδη βλέπω ανακοινώσεις μεγάλων κέντρων διασκέδασης ότι προτιμούν τη δεύτερη κατηγορία, που λογικό ακούγεται. Μακάρι να λειτουργήσει σαν κίνητρο για τους νέους.

Δεν είδα.κ πως θα ξέρει κανείς που θα πάει κι αν θα φάει πόρτα?

Στα μεικτά τι ακριβώς θα γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν είδα.κ πως θα ξέρει κανείς που θα πάει κι αν θα φάει πόρτα?

Στα μεικτά τι ακριβώς θα γίνεται?

Σήμανση στην πόρτα για το τι επιτρέπεται, και εφαρμογή με κινητό στην είσοδο για να σκανάρει είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού / νόσησης είτε τεστ. Στα μαγαζιά για εμβολιασμένους μόνο το πρώτο, στα δεύτερα οι ανεμβολιαστοι υποχρεωτικά με τεστ. Σε όλους τους χώρους εστίασης και διασκέδασης. Και βασικά είναι αν εφαρμοστεί απίστευτο κίνητρο για εμβολιασμό, ποιος θα τρέχει να πληρώνει rapid test για να πάει να διασκεδάσει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Σήμανση στην πόρτα για το τι επιτρέπεται, και εφαρμογή με κινητό στην είσοδο για να σκανάρει είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού / νόσησης είτε τεστ. Στα μαγαζιά για εμβολιασμένους μόνο το πρώτο, στα δεύτερα οι ανεμβολιαστοι υποχρεωτικά με τεστ. Σε όλους τους χώρους εστίασης και διασκέδασης. Και βασικά είναι αν εφαρμοστεί απίστευτο κίνητρο για εμβολιασμό, ποιος θα τρέχει να πληρώνει rapid test για να πάει να διασκεδάσει;

Δηλ rapid τεστ από εργαστήριο?Όχι self test.

Φεύγουμε διακοπές.Ειμαι περίεργη να δω τι θα κάνουν στο ξενοδοχείο.Με το πρωινό τι θα γίνει δηλαδή?τόπος εστίασης δεν είναι κι αυτός?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δηλ rapid τεστ από εργαστήριο?Όχι self test.

Φεύγουμε διακοπές.Ειμαι περίεργη να δω τι θα κάνουν στο ξενοδοχείο.Με το πρωινό τι θα γίνει δηλαδή?τόπος εστίασης δεν είναι κι αυτός?

Δεν έχω ιδέα. Είπαν από το άλλο ΣΚ και ίσως και αργότερα. Οπότε λογικά θα το κάνουν και πιο συγκεκριμένο. Αλλά γενικά καταλαβαίνω ότι τα σελφ τέστ σιγά σιγά περιορίζονται σε ομάδες που ακόμη δεν έχει ανοίξει το εμβολιασμός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δεν έχω ιδέα. Είπαν από το άλλο ΣΚ και ίσως και αργότερα. Οπότε λογικά θα το κάνουν και πιο συγκεκριμένο. Αλλά γενικά καταλαβαίνω ότι τα σελφ τέστ σιγά σιγά περιορίζονται σε ομάδες που ακόμη δεν έχει ανοίξει το εμβολιασμός.

Με το σελφ τεστ λες άνετα ψεματα

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πει κάτι για τους χώρους εργασίας? Μπορεί όποιος θέλει να συνεχίσει απλά να κάνει σελφ τεστ (που ανάθεμα αν το κάνει) και να πηγαίνει στη δουλειά του , εκθέτοντας τους άλλους? Θα υποχρεώνεται σε ράπιντ τουλάχιστον?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Yovanna είπε:

Έχουν πει κάτι για τους χώρους εργασίας? Μπορεί όποιος θέλει να συνεχίσει απλά να κάνει σελφ τεστ (που ανάθεμα αν το κάνει) και να πηγαίνει στη δουλειά του , εκθέτοντας τους άλλους? Θα υποχρεώνεται σε ράπιντ τουλάχιστον?

Δυστυχώς όχι. Να πω την αλήθεια, ελπίζω να δοθεί η δυνατότητα όσοι δεν εμβολιάζονται από επιλογή να μπουν σε αναστολή αν δεν μπορούν να εργαστούν από το σπίτι. Αλλά αμφιβάλλω :( Οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν εμβολιαστεί, και όμως σχεδόν κανένας δε θέλει να επιστρέψει στο γραφείο και αυτό το 10-20% των ανεμβολιαστων είναι από τους βασικούς λόγους σε συζητήσεις με συναδέλφους. Είναι μεγάλο πρόβλημα για τους εργοδότες.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Δυστυχώς όχι. Να πω την αλήθεια, ελπίζω να δοθεί η δυνατότητα όσοι δεν εμβολιάζονται από επιλογή να μπουν σε αναστολή αν δεν μπορούν να εργαστούν από το σπίτι. Αλλά αμφιβάλλω :( Οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν εμβολιαστεί, και όμως σχεδόν κανένας δε θέλει να επιστρέψει στο γραφείο και αυτό το 10-20% των ανεμβολιαστων είναι από τους βασικούς λόγους σε συζητήσεις με συναδέλφους. Είναι μεγάλο πρόβλημα για τους εργοδότες.

Είναι αδιανόητο να φροντίζουν για την εστίαση, τη διασκέδαση, τώρα διάβαζα και για τους γάμους ότι θα υπάρξουν αυστηρά μέτρα , αλλά στις επιχειρήσεις μπορεί ο οποιοσδήποτε να δηλώνει ψευδώς ότι έκανε ένα σελφ τεστ ( και πραγματικά να το έκανε μια φορά τη βδομάδα, τί συζητάμε?) και να πηγαίνει στη δουλειά του σαν να μην τρέχει τίποτα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...