Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

3 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

Αν είναι να πάω σε εξοχικό δικό μου, με το παιδί άρρωστο, οκ, είναι σαν το σπίτι, πες οι άλλοι στην οικογένεια κάπως θα χαλαρώσουν , διασκεδάσουν κλπ. 

Αν είναι για ξενοδοχείο, ή ο ένας γονιός θα κλειδωθεί μέσα με το παιδί, που θα περάσει χάλια, ή το παιδί θα πάρει ντεπονάκι, θα πάει γκρινιάζοντας σε εστιατόρεια, πλαζ και αίθουσες πρωινού, θα περάσει και αυτό χάλια και θα κολλήσει και άλλους άτυχους. Το δεύτερο σενάριο ουτε προ covid το καταλάβαινα, ούτε πόσο μάλλον τώρα :( Και προφανώς έχω ακυρώσει διακοπές, πάρτυ, και λοιπά διασκεδαστικά λόγω ιώσεων και έχει πονέσει η τσέπη μου, αυτό το κομμάτι το καταλαβαίνω. Αλλά τη διασκέδαση είναι ένα παιδί άρρωστο να παριστάνει τον τουρίστα;

Κανένας γονιός (ελπίζω) δεν τραβάει το παιδί του άρρωστο σε πλαζ και τραπεζαρίες να χειροτερέψει και να καθυστερήσει την ανάρρωση  του.  Συμφωνώ μαζί σου, για όλους μας ταλαιπωρία θα ήταν και γι'αυτό δεν θα πήγαινα. Βέβαια υπάρχουν και οι ιώσεις της μιας μέρας που λένε και μπορεί με μια μέρα ξεκούραση μετά να είναι περδίκι . Μακάρι! Αυτό ευχόμουν και εγώ για τον δικό μου και τέταρτη μέρα σήμερα μου έκανε ένα 38..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

Mα συγγνώμη, θα πάτε διακοπές με παιδί που έχει 38.5 πυρετό; Δηλαδή άλλες ιώσεις δεν υπάρχουν; Μόνο ο covid; Εκτός αν πηγαίνετε χωρίς παρέα και σε δικό σας σπίτι, τίποτα δε μάθαμε για προστασία των γύρω μας από αυτή την ιστορία; :( 

Δεν ισχύει αυτό αν είναι πρώτες μέρες. 

Αλλά και πάλι πραγματικά δεν καταλαβαίνω, αν το παιδί δηλαδή έχει οποιαδήποτε άλλη ίωση, ή ένα στρεπτόκοκκο, τι χρωστάνε όσοι θα βρεθούν επίσης σε διακοπές στην ίδια παρέα; Ήλπιζα ότι λίγο τουλάχιστον θα άλλαζε η κουλτούρα μας μετά την πανδημία, αλλά δεν ...

Ισχύει ΕΙΔΙΚΆ τις πρώτες μέρες που είναι υψηλότερο το ιικο φορτίο 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Πάλι καλά! Όμως μήπως να το ακυρώνατε? Αν έχει την ίδια ίωση με τον δικό μου, είμαστε 4η μέρα με χαμηλό πυρετό. Τις προηγούμενες 3 με 39άρια. Πού να το πας το παιδί? 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το φοβαμαι.ειναι ομως τα πάντα κλεισμένα κ δεν έχουμε κ χρόνο.πρεπει να συνοδεύω τον πατέρα μου στις ακτινοθεραπειες από την άλλη εβδομάδα.

Είναι εντελώς απυρετη εδώ και πέντε ωρες.υπολογιζω ότι κάποια στιγμή μπορεί να ξανασηκωσει πυρετό.φτασαμε αργά το απόγευμα.στο δρόμο για ένα μισάωρο είχε βήχα κ καταρροη.μετα κόπηκαν απότομα τα συμπτώματα και έτσι συνεχίζει.Το ξε οδό ειο κ το εστιατόριο που ήρθαμε δεν έχει καθόλου κόσμο.ηηελε οαιδικη χαρά αλλά δεν την άφησα γιατί είχε τρία παιδάκια.θα φορουσε μάσκα αλλά δεν ήθελα να πιάσουν τα άλλα παιδάκια εκεί που πιάνει κ πιθανόν να κολλησουν.

Γιοβαννα λογικά δεν είναι το ίδιο γιατι εσάς τα ραπιντ ήταν αρνητικά.

Σκέφτομαι τώρα μήπως είναι κορονοιος κ δεν φαίνεται ακόμη.Με πυρετό ομως δεν θα ανιχνευοταν?  

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το φοβαμαι.ειναι ομως τα πάντα κλεισμένα κ δεν έχουμε κ χρόνο.πρεπει να συνοδεύω τον πατέρα μου στις ακτινοθεραπειες από την άλλη εβδομάδα.

Είναι εντελώς απυρετη εδώ και πέντε ωρες.υπολογιζω ότι κάποια στιγμή μπορεί να ξανασηκωσει πυρετό.φτασαμε αργά το απόγευμα.στο δρόμο για ένα μισάωρο είχε βήχα κ καταρροη.μετα κόπηκαν απότομα τα συμπτώματα και έτσι συνεχίζει.Το ξε οδό ειο κ το εστιατόριο που ήρθαμε δεν έχει καθόλου κόσμο.ηηελε οαιδικη χαρά αλλά δεν την άφησα γιατί είχε τρία παιδάκια.θα φορουσε μάσκα αλλά δεν ήθελα να πιάσουν τα άλλα παιδάκια εκεί που πιάνει κ πιθανόν να κολλησουν.

Γιοβαννα λογικά δεν είναι το ίδιο γιατι εσάς τα ραπιντ ήταν αρνητικά.

Σκέφτομαι τώρα μήπως είναι κορονοιος κ δεν φαίνεται ακόμη.Με πυρετό ομως δεν θα ανιχνευοταν?  

Κοίταξε, έχουμε όλοι ακούσει για περιπτώσεις που το πρώτο ή το δεύτερο τεστ ήταν αρνητικό και βγήκε θετικό το τρίτο. Αλλά να το έπιασε το σελφ τεστ και όχι το μοριακό? Δύσκολο μου φαίνεται. Μακάρι να μην έχετε την ίδια ίωση. 3 μέρες 39άρια , με αντιπυρετικά έπεφτε και ενέργεια και διάθεση σούπερ. Σήμερα είχε δέκατα όλη μέρα λίγο πάνω από 37 και το απογευματάκι μου έκανε ξαφνικά 38. Ξανακατέβηκε χωρίς σιρόπι. Αν κάνει τη νύχτα πάλι πυρετό θα πάρω αύριο τη γιατρό και φοβάμαι μήπως δεν γλιτώσουμε την αντιβίωση. Περαστικά της και ελπίζω αύριο να ξυπνήσει περδίκι και να περάσετε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το φοβαμαι.ειναι ομως τα πάντα κλεισμένα κ δεν έχουμε κ χρόνο.πρεπει να συνοδεύω τον πατέρα μου στις ακτινοθεραπειες από την άλλη εβδομάδα.

Είναι εντελώς απυρετη εδώ και πέντε ωρες.υπολογιζω ότι κάποια στιγμή μπορεί να ξανασηκωσει πυρετό.φτασαμε αργά το απόγευμα.στο δρόμο για ένα μισάωρο είχε βήχα κ καταρροη.μετα κόπηκαν απότομα τα συμπτώματα και έτσι συνεχίζει.Το ξε οδό ειο κ το εστιατόριο που ήρθαμε δεν έχει καθόλου κόσμο.ηηελε οαιδικη χαρά αλλά δεν την άφησα γιατί είχε τρία παιδάκια.θα φορουσε μάσκα αλλά δεν ήθελα να πιάσουν τα άλλα παιδάκια εκεί που πιάνει κ πιθανόν να κολλησουν.

Γιοβαννα λογικά δεν είναι το ίδιο γιατι εσάς τα ραπιντ ήταν αρνητικά.

Σκέφτομαι τώρα μήπως είναι κορονοιος κ δεν φαίνεται ακόμη.Με πυρετό ομως δεν θα ανιχνευοταν?  

Οι οδηγίες που είχε φίλος του γιου μου ήταν το αρνητικό τεστ να αγνοηθεί και να παραμείνει καραντίνα. Όντως λίγες μέρες μετά ήταν θετικό. Τι σας είπε ο ΕΟΔΥ;

Σκέφτομαι τώρα πώς θα αντιδρούσαν πολλές μαμάδες εδώ αν μάθαιναν ότι το παιδάκι που τρώει προφανώς χωρίς μάσκα στο παραδίπλα τραπέζι του εστιατορίου έχει πυρετό και βήχα. Η ο ξενοδόχος αν ήξερε ότι φιλοξενεί κάποιον με τέτοια συμπτώματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

55 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το φοβαμαι.ειναι ομως τα πάντα κλεισμένα κ δεν έχουμε κ χρόνο.πρεπει να συνοδεύω τον πατέρα μου στις ακτινοθεραπειες από την άλλη εβδομάδα.

Είναι εντελώς απυρετη εδώ και πέντε ωρες.υπολογιζω ότι κάποια στιγμή μπορεί να ξανασηκωσει πυρετό.φτασαμε αργά το απόγευμα.στο δρόμο για ένα μισάωρο είχε βήχα κ καταρροη.μετα κόπηκαν απότομα τα συμπτώματα και έτσι συνεχίζει.Το ξε οδό ειο κ το εστιατόριο που ήρθαμε δεν έχει καθόλου κόσμο.ηηελε οαιδικη χαρά αλλά δεν την άφησα γιατί είχε τρία παιδάκια.θα φορουσε μάσκα αλλά δεν ήθελα να πιάσουν τα άλλα παιδάκια εκεί που πιάνει κ πιθανόν να κολλησουν.

Γιοβαννα λογικά δεν είναι το ίδιο γιατι εσάς τα ραπιντ ήταν αρνητικά.

Σκέφτομαι τώρα μήπως είναι κορονοιος κ δεν φαίνεται ακόμη.Με πυρετό ομως δεν θα ανιχνευοταν?  

Όχι δεν είναι κορονοιος, με πυρετό θα ανιχνευοταν. Πραγματικά εύχομαι να τελείωσε και να περάσετε πάρα πολύ καλά, νομίζω το αξιζετε και εσείς και όλοι μας δηλαδή μετά από έναν τέτοιο χειμώνα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , maripoz είπε:

Όχι δεν είναι κορονοιος, με πυρετό θα ανιχνευοταν. Πραγματικά εύχομαι να τελείωσε και να περάσετε πάρα πολύ καλά, νομίζω το αξιζετε και εσείς και όλοι μας δηλαδή μετά από έναν τέτοιο χειμώνα. 

Γνωστος μου ειχε ερθει σε επαφη με

κρουσμα. Δυο εβδομαδες με πυρετο και δυο αρνητικα μοριακα. Ανησυχουσε για το τι αλλο συμβαινει..Στις 14 ημερες θετικο ραπιντ και θετικο μοριακο..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, irin said:

Γνωστος μου ειχε ερθει σε επαφη με

κρουσμα. Δυο εβδομαδες με πυρετο και δυο αρνητικα μοριακα. Ανησυχουσε για το τι αλλο συμβαινει..Στις 14 ημερες θετικο ραπιντ και θετικο μοριακο..

Τι να σου πω ο cdc το ανάποδο λέει το είχα κάνει και quote προχθές και το ξανακάνω: Concentrations of SARS-CoV-2 RNA in upper respiratory specimens decline after onset of symptoms

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, irin said:

Γνωστος μου ειχε ερθει σε επαφη με

κρουσμα. Δυο εβδομαδες με πυρετο και δυο αρνητικα μοριακα. Ανησυχουσε για το τι αλλο συμβαινει..Στις 14 ημερες θετικο ραπιντ και θετικο μοριακο..

Πολλές τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Οι οδηγίες που είχε φίλος του γιου μου ήταν το αρνητικό τεστ να αγνοηθεί και να παραμείνει καραντίνα. Όντως λίγες μέρες μετά ήταν θετικό. Τι σας είπε ο ΕΟΔΥ;

Σκέφτομαι τώρα πώς θα αντιδρούσαν πολλές μαμάδες εδώ αν μάθαιναν ότι το παιδάκι που τρώει προφανώς χωρίς μάσκα στο παραδίπλα τραπέζι του εστιατορίου έχει πυρετό και βήχα. Η ο ξενοδόχος αν ήξερε ότι φιλοξενεί κάποιον με τέτοια συμπτώματα. 

Δεν έχει κανένα σύμπτωμα εδώ και ώρες.κοπηκαν απότομα.πηγανε σε κοντινό εστιατόριο κ φάγαμε μόνοι μας με Άλλη μια οικογένεια στην άλλη άκρη.ο εοδυ κ ο παιδιατρος μου είπαν ότι είναι κάποια άλλη ιωση.ο παιδιατρος μου ειπε για μια που κυκλοφορεί ευρέως με τα συμπτώματα να υποχωρούν άμεσα.Μαλλον αυτή πρέπει να είναι.Δεν θα πήγαινα το παιδί κάπου με βήχα Αργκ.ειδα ομως στο ξενοδοχείο ήδη δύο παιδάκια που έχουν έντονη καταρροη να έρχονται από το kids  club με αλλά παιδιά την ώρα που φτάσαμε.οποτε δεν είμαστε εμείς ο κίνδυνος γιατί το παιδί φοραει μςσκα,δεν θα έρθει σε επαφή με δραστηριότητες κ θα κάτσουμε σε κλειστό χώρο.

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Δεν έχει κανένα σύμπτωμα εδώ και ώρες.κοπηκαν απότομα.πηγανε σε κοντινό εστιατόριο κ φάγαμε μόνοι μας με Άλλη μια οικογένεια στην άλλη άκρη.ο εοδυ κ ο παιδιατρος μου είπαν ότι είναι κάποια άλλη ιωση.ο παιδιατρος μου ειπε για μια που κυκλοφορεί ευρέως με τα συμπτώματα να υποχωρούν άμεσα.Μαλλον αυτή πρέπει να είναι.Δεν θα πήγαινα το παιδί κάπου με βήχα Αργκ.ειδα ομως στο ξενοδοχείο ήδη δύο παιδάκια που έχουν έντονη καταρροη να έρχονται από το kids  club με αλλά παιδιά την ώρα που φτάσαμε.οποτε δεν είμαστε εμείς ο κίνδυνος γιατί το παιδί φοραει μςσκα,δεν θα έρθει σε επαφή με δραστηριότητες κ θα κάτσουμε σε κλειστό χώρο.

Μας είπαν μάλιστα από τον εοδυ ότι εάν έβγαινε θετικό το τεστ εμείς δεν θα μπαίναμε σε καραντινα ούτε θα έπρεπε να κάνουμε τεστ.εμεις ομως θα κάναμε από μόνοι μας.

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν έχει κανένα σύμπτωμα εδώ και ώρες.κοπηκαν απότομα.πηγανε σε κοντινό εστιατόριο κ φάγαμε μόνοι μας με Άλλη μια οικογένεια στην άλλη άκρη.ο εοδυ κ ο παιδιατρος μου είπαν ότι είναι κάποια άλλη ιωση.ο παιδιατρος μου ειπε για μια που κυκλοφορεί ευρέως με τα συμπτώματα να υποχωρούν άμεσα.Μαλλον αυτή πρέπει να είναι.Δεν θα πήγαινα το παιδί κάπου με βήχα Αργκ.ειδα ομως στο ξενοδοχείο ήδη δύο παιδάκια που έχουν έντονη καταρροη να έρχονται από το kids  club με αλλά παιδιά την ώρα που φτάσαμε.οποτε δεν είμαστε εμείς ο κίνδυνος γιατί το παιδί φοραει μςσκα,δεν θα έρθει σε επαφή με δραστηριότητες κ θα κάτσουμε σε κλειστό χώρο.

Μας είπαν μάλιστα από τον εοδυ ότι εάν έβγαινε θετικό το τεστ εμείς δεν θα μπαίναμε σε καραντινα ούτε θα έπρεπε να κάνουμε τεστ.εμεις ομως θα κάναμε από μόνοι μας.

*δεν θα κάτσουμε σε κλειστό χώρο εννοουσα.κ να θέλαμε δεν γίνεται.ολα σερβίρονται εξω

πρίν από 15 λεπτά , irin είπε:

Γνωστος μου ειχε ερθει σε επαφη με

κρουσμα. Δυο εβδομαδες με πυρετο και δυο αρνητικα μοριακα. Ανησυχουσε για το τι αλλο συμβαινει..Στις 14 ημερες θετικο ραπιντ και θετικο μοριακο..

Συνεχιζε ομως να έχει πυρετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , mama16 είπε:

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν να δικαιολογεισαι σε κανέναν. Ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει. Αν η ΑΡΓΚ δεν θα πήγαινε διακοπές με παιδί άρρωστο καλά κάνει. Κάποιος άλλος μπορεί να πάει κ να προσέχει.

 

Νομίζω δεν χρειάζεται να κρίνουμε απ' τη στιγμή που δεν είμαστε στη θέση του άλλου. Δεν είναι κ εύκολο την ημέρα που ξεκινάς διακοπές να τα ακυρώσεις όλα. Ήταν ένας πολύ δύσκολος χειμώνας κ όλοι θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο. Κ κάνεις από μας δεν ξέρει αν θα μπορεί να ξανά πάει έστω κ μια μέρα. Κ το ότι έκανε σελφ τεστ και μετά έκανε κ μοριακό είναι υπέρ της. Απ' τη στιγμή που βγήκε αρνητικό κ ο ίδιος ο παιδίατρος κ ο εοδυ είπαν ότι είναι ίωση να μπει καραντίνα κ να χάσει τις ίσως μοναδικές διακοπές που θα μπορέσει να κάνει? Αν το παιδάκι της ήταν πολύ χάλια κ μόνη της δεν θα το έσερνε από εδώ κ από εκεί, θα καθόταν στο ξενοδοχείο. Αν είναι καλά γιατί να μην πάει κάπου να φάνε πχ? Μόνοι τους θα είναι, δεν πήγαν με παρέα. Κ όσο μπορούν προσέχουν. Υπάρχουν άλλοι που δεν προσέχουν στο ελάχιστο

Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι.Εξλεισε 7.5 ώρες απυρετη χωρίς φάρμακο.Αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα επιστρέψουμε.Σε στεριά είμαστε. Ούτε θα ρισκάρω να πάθει το παιδί πνευμονία βάζοντας το άρρωστο στη θάλασσα Ο παιδιατρος μου ειπε να μεινεινει ένα 24ωρο απυρετη κ μετα να μπει.Και να φύγουμε διακοπές.Το πρωί μου ειπε να μην φύγουμε μέχρι να βγει το τεστ για να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι κορονοιος .Μου τόνισε εξαρχής ότι παρά πολλά από αυτά τεστ είναι ψευδως θετικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

Οι οδηγίες που είχε φίλος του γιου μου ήταν το αρνητικό τεστ να αγνοηθεί και να παραμείνει καραντίνα. Όντως λίγες μέρες μετά ήταν θετικό. Τι σας είπε ο ΕΟΔΥ;

Σκέφτομαι τώρα πώς θα αντιδρούσαν πολλές μαμάδες εδώ αν μάθαιναν ότι το παιδάκι που τρώει προφανώς χωρίς μάσκα στο παραδίπλα τραπέζι του εστιατορίου έχει πυρετό και βήχα. Η ο ξενοδόχος αν ήξερε ότι φιλοξενεί κάποιον με τέτοια συμπτώματα. 

Aργκ , παίζει να είσαι το πιο αρρωστοφοβικό άτομο που "ξέρω". Δεν υπάρχει ένα παράλληλο σύμπαν όπου ζουν όσοι είναι άρρωστοι ή κρυωμένοι. Ούτε μπαίνουν κάτω από μια κουβέρτα μέχρι να γίνουν εντελώς καλά. Και σ εστιατόριο μπορεί να τους πετύχεις, και σε ξενοδοχείο και σε σούπερ μάρκετ. Ο δικός μου 3 μέρες κλεισμένος, κατέβηκε το απόγευμα με τον μπαμπά του λίγο στην πυλωτή να παίξουν να ξεσκάσει. Πέρασε και μια γειτόνισσα και τους είδε και τους χαιρέτησε. Φαντάζομαι αν ήσουν εσύ αυτή η γειτόνισσα, θα ήσουν σε κατάσταση πανικού αν μάθαινες ότι το γειτονάκι που χαιρέτησες ήταν άρρωστο :-P . Δεν τρέμουν όλοι τόσο μήπως αρρωστήσουν πάντως!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι.Εξλεισε 7.5 ώρες απυρετη χωρίς φάρμακο.Αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα επιστρέψουμε.Σε στεριά είμαστε. Ούτε θα ρισκάρω να πάθει το παιδί πνευμονία βάζοντας το άρρωστο στη θάλασσα Ο παιδιατρος μου ειπε να μεινεινει ένα 24ωρο απυρετη κ μετα να μπει.Και να φύγουμε διακοπές.Το πρωί μου ειπε να μην φύγουμε μέχρι να βγει το τεστ για να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι κορονοιος .Μου τόνισε εξαρχής ότι παρά πολλά από αυτά τεστ είναι ψευδως θετικά.

Καλά κάνεις, βλέποντας κ κάνοντας με την μικρούλα. Μακάρι πάντως να σου μείνει απυρετη να χαρείτε τις διακοπές στο έπακρον! 

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Οι οδηγίες που είχε φίλος του γιου μου ήταν το αρνητικό τεστ να αγνοηθεί και να παραμείνει καραντίνα. Όντως λίγες μέρες μετά ήταν θετικό. Τι σας είπε ο ΕΟΔΥ;

Σκέφτομαι τώρα πώς θα αντιδρούσαν πολλές μαμάδες εδώ αν μάθαιναν ότι το παιδάκι που τρώει προφανώς χωρίς μάσκα στο παραδίπλα τραπέζι του εστιατορίου έχει πυρετό και βήχα. Η ο ξενοδόχος αν ήξερε ότι φιλοξενεί κάποιον με τέτοια συμπτώματα. 

Εγώ πάντως αν μάθαινα ότι ένα παιδάκι στο παραδίπλα τραπέζι είναι άρρωστο, θα συνέχιζα να τρώω απλά δεν θα πλησίαζα πιο κοντά από τα 2 μέτρα ούτε εγώ ούτε τα παιδιά μου! Κατά τ αλλά όλα καλά!:)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Καλά κάνεις, βλέποντας κ κάνοντας με την μικρούλα. Μακάρι πάντως να σου μείνει απυρετη να χαρείτε τις διακοπές στο έπακρον! 

Ξερεις και τι άλλο σκέφτομαι?δύο σελφ τεστ,ένα με σάλιο κ ένα ρινικο βγηκαν ξεκάθαρα θετικα.οποτε σίγουρα είναι ένας κορονοιος.Ο μοριακός ομως αν ήταν το στέλεχος που ψάχνουμε δεν θα έβγαινε θετικος αφού υπήρχαν συμπτώματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Aργκ , παίζει να είσαι το πιο αρρωστοφοβικό άτομο που "ξέρω". Δεν υπάρχει ένα παράλληλο σύμπαν όπου ζουν όσοι είναι άρρωστοι ή κρυωμένοι. Ούτε μπαίνουν κάτω από μια κουβέρτα μέχρι να γίνουν εντελώς καλά. Και σ εστιατόριο μπορεί να τους πετύχεις, και σε ξενοδοχείο και σε σούπερ μάρκετ. Ο δικός μου 3 μέρες κλεισμένος, κατέβηκε το απόγευμα με τον μπαμπά του λίγο στην πυλωτή να παίξουν να ξεσκάσει. Πέρασε και μια γειτόνισσα και τους είδε και τους χαιρέτησε. Φαντάζομαι αν ήσουν εσύ αυτή η γειτόνισσα, θα ήσουν σε κατάσταση πανικού αν μάθαινες ότι το γειτονάκι που χαιρέτησες ήταν άρρωστο :-P . Δεν τρέμουν όλοι τόσο μήπως αρρωστήσουν πάντως!

Το θέμα όμως είναι ότι όλοι έχουμε σκεφτεί έτσι απερίσκεπτα αλλά αν το σκεφτόμασταν λίγο παραπάνω, μπορεί κ να αρρώσταιναν λιγότερο και για να το πω πιο κυνικά, δεν θα είχαν πρόβλημα κ οι εργαζόμενοι γονείς με τα σχολεία. Γιατί κι αυτό το πράγμα που στέλνεις το παιδί σχολείο κ κάθε λίγο κολλαει κάτι κ μένει σπίτι ή τελικά το ξανά στέλνεις άρρωστο γιατί δεν μπορείς άλλο να το εχεις σπίτι, δεν είναι νορμαλ. Δεν λέω για την κοπέλα γιατί δεν ξέρω με τι συνθήκες φεύγουν κ πού πάνε, αλλά εμάς μας έχουν χαλάσει δυο φορές οι χριστουγεννιάτικες διακοπές στην Αθήνα, τη μια γιατί ο μικρός κόλλησε στο καράβι μάλλον κι έπαθε κ ωτίτιδα, κ την άλλη γιατί κόλλησε σε οικογενειακή εκδήλωση, που οκ δν μπορούσε να ακυρωθεί, όμως εμείς καταλήξαμε κλεισμένοι μέσα τις μισές μέρες που είχαμε πάει για να βγούμε κ να δούμε κόσμο. Ιώσεις κυκλοφορούν αλλά σίγουρα πολλά θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ξερεις και τι άλλο σκέφτομαι?δύο σελφ τεστ,ένα με σάλιο κ ένα ρινικο βγηκαν ξεκάθαρα θετικα.οποτε σίγουρα είναι ένας κορονοιος.Ο μοριακός ομως αν ήταν το στέλεχος που ψάχνουμε δεν θα έβγαινε θετικος αφού υπήρχαν συμπτώματα?

Το πιο πιθανόν είναι να έβγαινε θετικός, πολύ σπάνια πιστεύω συμβαίνει το αντίθετο. Αλλά αφού κ ο παιδίατρος το ίδιο είπε δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι κ να αγχώνεσαι. Αν ήταν κορωνοιος πάντως απ' τη στιγμή που ανέβασε η κόρη σου πυρετό δεν πιστεύω να έπεφτε την ίδια μέρα, θα συνεχιζονταν! 

Αν δεις ότι ανεβάζει κ αύριο πυρετό αν υπάρχει καμία κινητή μονάδα εκεί μπορείς να κάνεις ένα δωρεάν rapid να ξεαγχωθεις. Αν όμως συνεχίζει απυρετη όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Έσπερος said:

Το θέμα όμως είναι ότι όλοι έχουμε σκεφτεί έτσι απερίσκεπτα αλλά αν το σκεφτόμασταν λίγο παραπάνω, μπορεί κ να αρρώσταιναν λιγότερο και για να το πω πιο κυνικά, δεν θα είχαν πρόβλημα κ οι εργαζόμενοι γονείς με τα σχολεία. Γιατί κι αυτό το πράγμα που στέλνεις το παιδί σχολείο κ κάθε λίγο κολλαει κάτι κ μένει σπίτι ή τελικά το ξανά στέλνεις άρρωστο γιατί δεν μπορείς άλλο να το εχεις σπίτι, δεν είναι νορμαλ. Δεν λέω για την κοπέλα γιατί δεν ξέρω με τι συνθήκες φεύγουν κ πού πάνε, αλλά εμάς μας έχουν χαλάσει δυο φορές οι χριστουγεννιάτικες διακοπές στην Αθήνα, τη μια γιατί ο μικρός κόλλησε στο καράβι μάλλον κι έπαθε κ ωτίτιδα, κ την άλλη γιατί κόλλησε σε οικογενειακή εκδήλωση, που οκ δν μπορούσε να ακυρωθεί, όμως εμείς καταλήξαμε κλεισμένοι μέσα τις μισές μέρες που είχαμε πάει για να βγούμε κ να δούμε κόσμο. Ιώσεις κυκλοφορούν αλλά σίγουρα πολλά θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθει. 

Δεν νομίζω ότι θα κολλήσεις ίωση επειδή στο παραδίπλα τραπέζι έχει πυρετό ένα παιδάκι. Επίσης οι ιώσεις έχουν χρόνο επώασης και εκεί κολλάς τους άλλους χωρίς να ξέρεις ότι νοσείς. Τί να κάνουμε, δεν γίνεται να μπούμε σε γυάλα. Σκέψου ότι στο σχολείο , ο δικός μου ψηνόταν, οι δασκάλες δεν είχαν πάρει χαμπάρι(ακριβό ιδιωτικό), έπαιζε με τα άλλα παιδάκια και όταν είπε οτι θέλει να κοιμηθεί (ποτέ δεν ζητάει να κοιμηθεί), πάλι δεν πήραν χαμπάρι και τον έβαλαν στο θάλαμο με τα υπόλοιπα παιδάκια και όταν ξύπνησε και είδαν ότι έκαιγε, νόμιζαν ότι ήταν απ'τον ύπνο και του έριξαν νεράκι! Σκέψου πόσα παιδάκια κόλλησαν επειδή οι δασκάλες πέρα βρέχει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το θέμα όμως είναι ότι όλοι έχουμε σκεφτεί έτσι απερίσκεπτα αλλά αν το σκεφτόμασταν λίγο παραπάνω, μπορεί κ να αρρώσταιναν λιγότερο και για να το πω πιο κυνικά, δεν θα είχαν πρόβλημα κ οι εργαζόμενοι γονείς με τα σχολεία. Γιατί κι αυτό το πράγμα που στέλνεις το παιδί σχολείο κ κάθε λίγο κολλαει κάτι κ μένει σπίτι ή τελικά το ξανά στέλνεις άρρωστο γιατί δεν μπορείς άλλο να το εχεις σπίτι, δεν είναι νορμαλ. Δεν λέω για την κοπέλα γιατί δεν ξέρω με τι συνθήκες φεύγουν κ πού πάνε, αλλά εμάς μας έχουν χαλάσει δυο φορές οι χριστουγεννιάτικες διακοπές στην Αθήνα, τη μια γιατί ο μικρός κόλλησε στο καράβι μάλλον κι έπαθε κ ωτίτιδα, κ την άλλη γιατί κόλλησε σε οικογενειακή εκδήλωση, που οκ δν μπορούσε να ακυρωθεί, όμως εμείς καταλήξαμε κλεισμένοι μέσα τις μισές μέρες που είχαμε πάει για να βγούμε κ να δούμε κόσμο. Ιώσεις κυκλοφορούν αλλά σίγουρα πολλά θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθει. 

Θα μπορούσε να κολλήσει κ κατι εδώ που είμαι.δεν είμαι όμως απερισκεπτη.κινουμαι ασφαλώς.εσυ ομως Έσπερος δεν είστε ο μέσος όρος.Λες ότι μιλάς γενικά.απο μένα όμως ξεκίνησε το θέμα.εχοντας κάνει μοριακο,έχοντας ένα παιδί ασθμπτωματικο πλέον κ όντας ουσιαστικά σε απομόνωση στο ξενοδοχείο κ έχοντας το παιδί σε παρακολούθηση κ απομάκρυνση από όλους για το επόμενο 24ωρο νομίζω ότι τα αρνητικά σχόλια δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.Ειπα ότι αν αντιστραφεί η κατασταση θα φύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα μπορούσε να κολλήσει κ κατι εδώ που είμαι.δεν είμαι όμως απερισκεπτη.κινουμαι ασφαλώς.εσυ ομως Έσπερος δεν είστε ο μέσος όρος.Λες ότι μιλάς γενικά.απο μένα όμως ξεκίνησε το θέμα.εχοντας κάνει μοριακο,έχοντας ένα παιδί ασθμπτωματικο πλέον κ όντας ουσιαστικά σε απομόνωση στο ξενοδοχείο κ έχοντας το παιδί σε παρακολούθηση κ απομάκρυνση από όλους για το επόμενο 24ωρο νομίζω ότι τα αρνητικά σχόλια δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.Ειπα ότι αν αντιστραφεί η κατασταση θα φύγουμε.

Βασικά είπα ότι δεν μιλάω για σένα, εξάλλου σας ευχήθηκα καλές διακοπές πιο πριν κ ούτε σκέφτηκα κάτι γιατί ξέρω ότι τα σελφ είναι μεγάλη μουφα. Για τη συζήτηση τη γενική το είπα ότι οκ δν έγινε κάτι να κυκλοφορείς αν εχεις ίωση κ δν μπορείς να κλειστεις μεσα κλπ το είπα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βασικά είπα ότι δεν μιλάω για σένα, εξάλλου σας ευχήθηκα καλές διακοπές πιο πριν κ ούτε σκέφτηκα κάτι γιατί ξέρω ότι τα σελφ είναι μεγάλη μουφα. Για τη συζήτηση τη γενική το είπα ότι οκ δν έγινε κάτι να κυκλοφορείς αν εχεις ίωση κ δν μπορείς να κλειστεις μεσα κλπ το είπα. 

Ναι βρε πουλάκι μου,το είπα κι εγώ αυτό, αλλα έτσι όπως το λες μένει μια αίσθηση κάπως.Οταν πηγε σχολειο το σεπτεμβρη εξανε ακριβώς το ίδιο αλλά με καταρροη που συνεχιζόταν.η οδηγιαψηταν μια μέρα απυρετη κ μετα σχολείο κ με μιξα.τωρα δεν έχει ούτε καν μιξα.πρεπει να έκανε δέκατα κ χτες τη νύχτα.μολις της έβαλα θερμομετδο κ συνεχίζει απυρετη.λογικα τη νύχτα θα έπρεπε να ανέβει.

Ούτε αναλγητικο δίνω. Η οδηγία είναι όταν ξεπεράσει ο πυρετός το 38.ετσι δεν είναι?

Αλήθεια.το θερμόμετρο το βάζετε όρθιο η πλαγιαστο?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ναι βρε πουλάκι μου,το είπα κι εγώ αυτό, αλλα έτσι όπως το λες μένει μια αίσθηση κάπως.Οταν πηγε σχολειο το σεπτεμβρη εξανε ακριβώς το ίδιο αλλά με καταρροη που συνεχιζόταν.η οδηγιαψηταν μια μέρα απυρετη κ μετα σχολείο κ με μιξα.τωρα δεν έχει ούτε καν μιξα.πρεπει να έκανε δέκατα κ χτες τη νύχτα.μολις της έβαλα θερμομετδο κ συνεχίζει απυρετη.λογικα τη νύχτα θα έπρεπε να ανέβει.

Ούτε αναλγητικο δίνω. Η οδηγία είναι όταν ξεπεράσει ο πυρετός το 38.ετσι δεν είναι?

Αλήθεια.το θερμόμετρο το βάζετε όρθιο η πλαγιαστο?

Κοίτα να περάσετε καλά τώρα και να χαλάρωσετε και μην κάθεσαι να διαβάζεις εδώ μέσα και τσιτωνεις. Πλαγιαστο 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω καταλάβει ότι όλοι κι όλες είμαστε μοναδικοί. Μας εκνευρίζουν τα άρρωστα παιδιά που πάνε σε σχολεία και άλλους δημόσιους χώρους, αλλά εμείς έχουμε ένα ξεχωριστό λόγο να το κάνουμε. Μας εκνευρίζουν οι συνάδελφοι που μας κολλάνε διάφορα, αλλά για ξεχωριστούς λόγους εμείς θα πάμε στη δουλειά άρρωστοι. Μας τρελαίνουν τα μέτρα για την πανδημία, αλλά ειδικοί λόγοι δικαιολογούν γιατί εμείς τελικά δεν προσέξαμε. Δε μιλάω ειδικά για το παιδί τώρα, που μακάρι να είναι καλά και να μπόρεσει να κάνει τα μπάνια του, αλλά γενικά βλέπω ένα πλαίσιο φοβερής γκρίνιας γιατί κάποιοι άλλοι δεν προσέχουν, και όταν έρθει η σειρά μας, υπάρχει δικαιολογία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Εγώ κορίτσια έχω καταλάβει ότι όλοι κι όλες είμαστε μοναδικοί. Μας εκνευρίζουν τα άρρωστα παιδιά που πάνε σε σχολεία και άλλους δημόσιους χώρους, αλλά εμείς έχουμε ένα ξεχωριστό λόγο να το κάνουμε. Μας εκνευρίζουν οι συνάδελφοι που μας κολλάνε διάφορα, αλλά για ξεχωριστούς λόγους εμείς θα πάμε στη δουλειά άρρωστοι. Μας τρελαίνουν τα μέτρα για την πανδημία, αλλά ειδικοί λόγοι δικαιολογούν γιατί εμείς τελικά δεν προσέξαμε. Δε μιλάω ειδικά για το παιδί τώρα, που μακάρι να είναι καλά και να μπόρεσει να κάνει τα μπάνια του, αλλά γενικά βλέπω ένα πλαίσιο φοβερής γκρίνιας γιατί κάποιοι άλλοι δεν προσέχουν, και όταν έρθει η σειρά μας, υπάρχει δικαιολογία. 

Εγώ πάντως δεν ψάχνω για δικαιολογίες.Ξερω τι μου γίνεται κ αναλαμβάνω την ευθύνη.Δεν βλάπτει κανέναν.Μιλας με γενικότητες κ κάνεις εικόνα σκηνές που δεν υφίστανται.Πολυ μεγαλύτερος κίνδυνος είναι οι έφηβοι που κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα κ όχι το δικό μου παιδί που είναι υπό αυστηρή επιτηρηση .Αν υπάρξει τέτοια πιθανότητα θα φύγω γιατί δεν είμαι αναγκεφαλη να αφήνω άρρωστο παιδι σε θάλασσα κ πισίνα για να τρέχω κ να μην φτάνω μετά. 

Μιλάς ασχημα και με κατακρίνεις κ δεν ξέρω για ποιο λόγο.

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Aργκ , παίζει να είσαι το πιο αρρωστοφοβικό άτομο που "ξέρω". Δεν υπάρχει ένα παράλληλο σύμπαν όπου ζουν όσοι είναι άρρωστοι ή κρυωμένοι. Ούτε μπαίνουν κάτω από μια κουβέρτα μέχρι να γίνουν εντελώς καλά. Και σ εστιατόριο μπορεί να τους πετύχεις, και σε ξενοδοχείο και σε σούπερ μάρκετ. Ο δικός μου 3 μέρες κλεισμένος, κατέβηκε το απόγευμα με τον μπαμπά του λίγο στην πυλωτή να παίξουν να ξεσκάσει. Πέρασε και μια γειτόνισσα και τους είδε και τους χαιρέτησε. Φαντάζομαι αν ήσουν εσύ αυτή η γειτόνισσα, θα ήσουν σε κατάσταση πανικού αν μάθαινες ότι το γειτονάκι που χαιρέτησες ήταν άρρωστο :-P . Δεν τρέμουν όλοι τόσο μήπως αρρωστήσουν πάντως!

Ο δικός σου έχει ακόμη πυρετό?

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Οι οδηγίες που είχε φίλος του γιου μου ήταν το αρνητικό τεστ να αγνοηθεί και να παραμείνει καραντίνα. Όντως λίγες μέρες μετά ήταν θετικό. Τι σας είπε ο ΕΟΔΥ;

Σκέφτομαι τώρα πώς θα αντιδρούσαν πολλές μαμάδες εδώ αν μάθαιναν ότι το παιδάκι που τρώει προφανώς χωρίς μάσκα στο παραδίπλα τραπέζι του εστιατορίου έχει πυρετό και βήχα. Η ο ξενοδόχος αν ήξερε ότι φιλοξενεί κάποιον με τέτοια συμπτώματα. 

Δεν έχει ούτε πυρετό ούτε βήχα.Παρουσιαστικαν για λίγο αυτά κ μετα εξαφανιστηκαν.Ενα 24ωρο θα την κρατήσω σε απόσταση από όλα.Αν δεν έχει επανεμφάνιση των συμπτωμάτων συνεχίζουμε κανονικά.

Να είναι σίγουροι ότι εδώ μέσα υπαρχουν άτομα με διαφορά συμπτώματα κ ο ξενοδόχος δεν τα ξέρει. Ούτε κι εγώ βεβαίως.Λες να κάνω παράπονα στον ξενοδόχο για δύο παιδιά με μύξα που σταμπάρει κ κυκλοφορούν χωρίς μάσκα κ συμμετέχουν σε δραστηριότητες?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα περίμενα από τις εδώ συζητήσεις η μαγιοπουλας να μην πάει διακοπές, εννοώ ότι μου έδινε αυτή την εντύπωση ως άτομο, όχι ότι αυτό θεωρώ ότι έπρεπε να γίνει. ΟΜΩΣ με αρνητικό μοριακό και τα καθησυχαστικά λόγια του ΕΟΔΥ και του παιδιάτρου δε βλέπω να κάνει κάτι κακό αφού τηρεί αποστάσεις κλπ. Σαφώς και δε στέλνουμε παιδιά με πυρετό στο σχολείο, πάρτυ κλπ. αλλά εδώ δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν ξέρω κανένα άτομο που με μια αδιαθεσία μένει σπίτι μέχρι να περάσει. Κι εγώ έχω πάει στη δουλειά δίχως να είμαι απόλυτα καλά. Δεν έχεις πάντα την πολυτέλεια να μείνεις σπίτι. Και πυρετό έχω ανεβάσει στη δουλειά και έμεινα μέχρι να τελειώσει το ωράριό μου, γιατί απλά δεν μπορούσα, δε γινόταν να φύγω νωρίτερα. Μετά έμεινα σπίτι και ξαναπήγα για δουλειά αφού ήμουν απύρετη για όσο χρειαζόταν. Ok, τώρα με τον Covid-19 ταραζόμαστε με το παραμικρό αλλά τεστ έκανε. 

Αφήστε που για τις ιώσεις κλπ. δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε πού κολλήσαμε εμείς ή τα παιδιά μας. Μπορεί να νομίζουμε ότι κολλήσαμε σε ένα χώρο και να κολλήσαμε σε έναν άλλο. Κι επίσης μπορεί να κολλήσουμε εμείς κάποιον χωρίς να το καταλάβουμε. Δε χρειάζεται να είμαστε τόσο αυστηροί. Βέβαια ο καθένας είναι διαφορετικός. Εγώ π.χ. μπορεί να φοβάμαι τις σοβαρές ασθένειες, όπως οι πιο πολλοί φαντάζομαι, αλλά δεν είμαι μικροβιοφοβική. Τείνω δε να πιστέψω, το πιστεύω μάλλον, ότι όσο πιο πολύ κλεινόμαστε σε γυάλα, τόσο πιο ευάλωτοι είμαστε. Αυτό βλέπω από φιλικές οικογένειες που προσέχουν πάρα μα πάρα πολύ τα παιδιά σε αυτό το θέμα και είναι συνεχώς άρρωστα δίχως να έχουν γενικά κάποιο νόσημα που επιβαρύνει τον οργανισμό τους και τον καθιστά πιο ευάλωτο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...