Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Και εγώ αρκετά προβληματισμένη και ανήσυχη.

Οι γονείς μου έχουν ήδη αυτοπεριοριστεί, ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, οι γιατροί τους είπαν ξεκάθαρα, για ένα μήνα ξεχάστε κοινωνικές επαφές, βόλτες μόνοι σας και στη φύση, αγορές μόνο για τα απαραίτητα και με αυστηρά μέτρα και προφυλάξεις. Ευτυχώς είναι από αυτούς που καταλαβαίνουν. Και εννοείται σκέψεις που είχαμε για ταξίδι να τους επισκεφθούμε, αποκλείστηκαν καθώς έτσι όπως πάνε τα πράγματα ποτέ δεν ξέρεις πότε θα νοσήσεις (γιατί από όσο καταλαβαίνω οι περισσότεροι δε θα τη γλιτώσουμε) και αντίστοιχα να το μεταδόσεις.

 

Αλλά ανησυχώ και για τα πεθερικά μου καθώς είναι μεγάλοι σε ηλικία. Έχουν επίσης περιοριστεί αλλά πρακτικά κρατάνε την κόρη μου (που ευτυχώς δεν πάει σχολείο λόγω των μέτρων και δεν ξέρω και αν θα ξαναπάει πριν το Πάσχα). Κοινωνικές επαφές δεν είχαν ούτως ή άλλως. Μένουμε όμως σε οικογενειακή πολυκατοικία, τα ανίψια μου γενικώς "γυρνάνε", έχουμε εργαζόμενο σε νοσοκομείο και ένα βαθιά θρησκόληπτο άτομο το οποίο παρά τις συστάσεις όχι μόνο εξακολουθεί να πηγαίνει εκκλησία αλλά πιέζει και τα πεθερικά μου (που ευτυχώς τόσο τους κόβει). Εμείς εννοείται έχουμε κόψει τις κοινωνικές επαφές.  Αφήνουμε παπούτσια στην είσοδο, βγάζουμε ρούχα, πλένουμε χέρια, πριν κάνουμε οτιδήποτε άλλο. Εργασιακά, αν και δημόσιο, ο σύζυγος έχει ήδη προβλέψει για τηλεργασία για τον ίδιο και το τμήμα του, δουλεύουν σε online πλατφόρμες, δεν έχουν επαφή με κοινό και είναι εντάξει. Επίσης έχει δώσει ήδη άδεια σε υπαλλήλους με παιδιά. Στη δική μου δουλειά σχεδόν όλα τα ραντεβού είτε ακυρώνονται, είτε γίνονται μέσω skype. Άδεια ίσως ζητήσω, αλλά αργότερα γιατί είμαι σίγουρη ότι τα σχολεία θα μείνουν κλειστά μέχρι Πάσχα. Ο κανονισμός εργασίας μας προβλέπει τηλεργασία σε περίπτωση που υπάλληλος έρθει σε επαφή με κρούσμα. 

 

Είναι πολύ καινούριο όλο αυτό, πολλοί το πήραμε ελαφριά στην αρχή. Είναι και οικονομικές του επιπτώσεις τεράστιες... Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, τι να σκεφτώ. Μια κινέζα συνεργάτιδα μου, μου έστειλε σήμερα ευχές "take care and stay away from the virus". Εγώ να stay away, τον virus όμως τον βλέπω να πλησιάζει απειλητικά κινέζα μου :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Οι δικοι μ γονεις πείστηκαν οτι ειναι κακη ιδεα το πασχαλινό ταξιδι σημερα βασικα, που άκουσαν για την καραντίνα στο καράβι. Δεν είναι θαλασσόλυκοι κ η ιδέα να μείνουν μεσοπέλαγα σε καραντίνα τους τρόμαξε. Μέχρι χθες ειχαν ελπίδες οτι τα πραγματα θα εχουν καταλαγιάσει ή οτι θα το σκεφτουν λιγο, αλλα με το στιλ "αφού εσείς φοβάστε τέλος πάντων, ας είμαστε προσεκτικοί", λες κ δεν ειναι κ εκεινοι στις ευπαθείς ομαδες! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

ένα βαθιά θρησκόληπτο άτομο το οποίο παρά τις συστάσεις όχι μόνο εξακολουθεί να πηγαίνει εκκλησία αλλά πιέζει και τα πεθερικά μου (που ευτυχώς τόσο τους κόβει).

Είναι και αυτό, αυτό που το πας? και διανύουμε σαρακοστή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είπα σε γονείς και πεθερικά πως η παιδίατρος (και καλά η παιδίατρος) σύστησε να μην δεχόμαστε επισκέψεις για ένα διάστημα. Κι αυτό γιατί ο πατέρας μου όπως έχω πει δεν απαρνιέται το καφενείο του και τα πεθερικά μου κρατάνε τα άλλα εγγόνια τους τώρα που δεν έχουν σχολείο (που δεν θα έπρεπε βάση κρατικών συστάσεων αλλά...)

 

Γενικά αποφασίσαμε με σύζυγο πως δεν θα δεχόμαστε επισκέψεις για ένα διάστημα κι ας φανούμε περίεργοι στον όποιον. Χαίρομαι που συμφωνούμε αρχικά. Ο σύζυγος βέβαια δουλεύει (και σε λιμάνι) όπου έρχονται φορτία απέξω αλλά τουλάχιστον βρίσκεται σε ανοιχτό χώρο. 

 

Δεν γίνεται να σταματήσει να δουλεύει, οπότε προσέχουμε όπως μπορούμε. Όσο και όπως μπορεί ο καθένας.

 

Ψάχνω να βρω τι βόλτα μπορεί να κάνει με τον μεγάλο, θα ήθελα να αποφύγουμε την παιδική χαρά αν και ο Παπαβέντσης που τον εμπιστεύομαι πολύ δεν την θεωρεί απαγορευτική, ωστόσο όμως όπως έχω ξαναπεί, βάζει συνεχώς τα χέρια στο στόμα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σταματησαμε τις επισκεψεις στους παππουδες εδω και μια εβδομαδα (και για 2-3 εβδομαδες ακομη), σε κλειστους χωρους αποφευγω να πηγαινω ετσι κι αλλιως τον χειμωνα οποτε δεν αλλαξε κατι ως προς αυτο. Στην φυση βγαινουμε, στη γειτονια, στη παιδικη χαρα πηγαινουμε αλλα αν δω οτι γινεται χαμος (συνηθως δεν εχει πανω απο 4-5 παιδια εκτος απο αυτες τις μερες που εκλεισαν τα σχολεια) τοτε παμε ειτε στην θαλασσα που ειναι απεναντι ειτε στα χορταρακια εξω απο την παιδικη-κραταμε δηλαδη μια αποσταση απο την πολυκοσμια. Γενικως, σταματησαμε να βρισκομαστε με αλλα ατομα μεσα σε σπιτι και κραταμε καποια αποσταση αν τους συναντησουμε εξω και πιασουμε κουβεντα (προσπαθω για λιγη ωρα να μιλαμε). Ως προς την υγιεινη συνεχιζουμε την ιδια συχνοτητα για το πλυσιμο των χεριων απλα αυξησαμε την ωρα και τον τροπο σαπουνισματος. Αποφευγουμε να ακουμπαμε το προσωπο με τα χερια, ο μικρος βεβαια (13 μηνων) τα βαζει συνεχως στο στομα οποτε του τα πλενω συχνοτερα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz said:

 

 

Γενικά αποφασίσαμε με σύζυγο πως δεν θα δεχόμαστε επισκέψεις για ένα διάστημα κι ας φανούμε περίεργοι στον όποιον. Χαίρομαι που συμφωνούμε αρχικά.

 

Και πολύ καλά κάνετε, αν και δεν νομίζω πως στην παρούσα φάση κάποιος θα σε θεωρήσει περίεργη.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πλέον δεν έχουμε ούτε παιδικές χαρές, ούτε δημοτικά γήπεδα, τα έχει κλείσει όλα προληπτικά ο Δήμος. Ευτυχώς μένουμε ψηλά και έχουμε πρόσβαση στο βουνό (κατσάβραχο μεν, ανοιχτό δε).

Το Σ/Κ να δω που θα πάμε να ξεσκάσει η μικρή, που χωρίς σχολείο χοροπηδάει σα μαιμού στους καναπέδες. Θα είναι γεμίσουν παραλίες και βουνά! Θα κάνει θραύση πάλι το ταπεράκι με τα κεφτεδάκια!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Κανατε κατι ιδιαιτερο για προμήθειες που σουπερμαρκετ;

Δεν έχουμε κάνει κάτι ιδιαίτερο πέρα από λίγα κουτιά γάλα για το παιδί. Για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να πάρω λίγα πραγματα. 

 

Εμείς δεν πολύ βγαίνουμε, πλένουμε χέρια τακτικοτατα, παπούτσια βγάζουμε έξω, ρούχα αλλάζουμε όταν μπαίνουμε σπιτι έτσι κι αλλιώς.

 

Ή αλήθεια είναι πως δεν γίνεται να ζούμε σε αποστειρωμενο περιβάλλον και πρακτικά δεν γίνεται να απολυμαίνονται όλα. Πχ πήγαμε σουπερμάρκετ πριν λίγες μέρες, πλυναμε χερια, αλλαξαμε κτλ αλλά με τα τρόφιμα τι γίνεται? 

 

Το μόνο που κάνω επιπλέον και δεν ξέρω αν ωφελεί τελικα είναι να καθαρίζω τακτικα με οινόπνευμα τις επιφάνειες που πιανουμε συχνά όπως τα τηλεκοντρόλς, τα κινητά, τα κλειδιά, τα πόμολα. 

Link to comment
Share on other sites

Το καφενείο των παππούδων νομίζω είναι και δεν είναι υπερβολή. Σίγουρα τα κλειστα μέρη με συνωστισμό πρέπει να αποφεύγονται αλλά πχ ένα καφενείο με τραπεζακια σε ένα πάρκο ή μια πλατεια χωρίς πολύ κόσμο δεν το θεωρώ κάτι τραβηγμένο. Η παιδική χαρά ας πούμε σε σχέση με αυτό μου φαίνεται πιο επικίνδυνο . Γενικά πρέπει να αναλογιστούμε και το ψυχολογικό κόστος που έχει το εξ ολοκλήρου κλείσιμο στο σπίτι για τον καθένα για τόσο διάστημα. Για να μην παρεξηγηθω λέω σαφώς ότι πρέπει να προσέχουμε αλλά γίνεται να ζεις σε αποστειρωμενο περιβάλλον;; Εμένα αυτά δε με αγχωνουν τόσο, σίγουρα προσέχω όσο μπορώ. αυτό που με αγχωνει είναι ότι αρχές μαϊου, που δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση, πρέπει να πάω σε ένα μαιευτήριο να γεννήσω και να έχω μετά ένα νεογέννητο σε όλο αυτό το περιβάλλον, πολλοί λένε ότι τότε θα είναι το αποκορύφωμα της έξαρσης. Αυτόν τον θεωρώ σοβαρό λόγο άγχους, χωρίς να θέλω να μηδενίσω τα υπόλοιπα. Ο γιος μου είναι τριών χρονών δεν είναι ευαίσθητη ομάδα, ο πεθερός μου και όλοι οι ηλικιωμένοι είναι ενήλικες, ας πορευτεί ο καθένας με τις αποφάσεις του, το νεογέννητο είναι το πλέον ευάλωτο και σίγουρα δεν είναι στη δική του ευθύνη-επιλογη στο παραμικρό να κολλήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, στα μικρά σας τι λέτε? Εμένα ο μικρός μου (28 μηνών), έχει μάθει σε εμπορικά, παιδικές χαρές κτλ. Πώς να του εξηγήσω ότι δεν θα πηγαίνουμε ούτε εκεί, ούτε στην πισίνα, ούτε μουσικοκινητική, ούτε καν στις γιαγιάδες? Τα ζητάει συνεχώς. Επίσης τρέμω μην νοσήσουμε εμείς και αναγκαστεί το κακόμοιρο κι αυτό να μείνει 2 βδομάδες σε καραντίνα.. Θα τρελαθεί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Κορίτσια, στα μικρά σας τι λέτε? Εμένα ο μικρός μου (28 μηνών), έχει μάθει σε εμπορικά, παιδικές χαρές κτλ. Πώς να του εξηγήσω ότι δεν θα πηγαίνουμε ούτε εκεί, ούτε στην πισίνα, ούτε μουσικοκινητική, ούτε καν στις γιαγιάδες? Τα ζητάει συνεχώς. Επίσης τρέμω μην νοσήσουμε εμείς και αναγκαστεί το κακόμοιρο κι αυτό να μείνει 2 βδομάδες σε καραντίνα.. Θα τρελαθεί..

Είναι πολύ μικρούλι μωρέ, πόσα μπορεί να καταλάβει? Πες πως ο παππούς και η γιαγιά θα φύγουν εκδρομή για λίγο καιρό, και ότι έχουν κλείσει τα εμπορικά κέντρα και η πισίνα για μερικές ημέρες και μετά θα ανοίξουν πάλι. Είναι πάρα πολύ μικρός και δεν νομίζω πως θα μπορέσει να επεξεργαστεί άλλη πληροφορία.

Εγώ στον γιο μου (είναι 4 1/2 ετών ) πως θα κλείσει το σχολείο για μερικές μέρες, και θα σταματήσουμε τις βόλτες το ωδείο και την πισίνα γιατί υπάρχει ένα κακό μικρόβιο  και όταν οι γιατροί βρουν το εμβόλιο και το φάρμακο θα γίνουν πάλι όπως πριν. Και πάλι δεν νομίζω πως το δούλεψε πολύ , αρκέστηκε στο ότι 14 ημέρες δεν θα πάει σχολείο!!!Λέει πως κάνει διακοπές και δεν θέλω να του χαλάσω την χαρά, προτιμώ να το ζήσει έτσι!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Το καφενείο των παππούδων νομίζω είναι και δεν είναι υπερβολή. Σίγουρα τα κλειστα μέρη με συνωστισμό πρέπει να αποφεύγονται αλλά πχ ένα καφενείο με τραπεζακια σε ένα πάρκο ή μια πλατεια χωρίς πολύ κόσμο δεν το θεωρώ κάτι τραβηγμένο. Η παιδική χαρά ας πούμε σε σχέση με αυτό μου φαίνεται πιο επικίνδυνο . Γενικά πρέπει να αναλογιστούμε και το ψυχολογικό κόστος που έχει το εξ ολοκλήρου κλείσιμο στο σπίτι για τον καθένα για τόσο διάστημα. Για να μην παρεξηγηθω λέω σαφώς ότι πρέπει να προσέχουμε αλλά γίνεται να ζεις σε αποστειρωμενο περιβάλλον;; Εμένα αυτά δε με αγχωνουν τόσο, σίγουρα προσέχω όσο μπορώ. αυτό που με αγχωνει είναι ότι αρχές μαϊου, που δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση, πρέπει να πάω σε ένα μαιευτήριο να γεννήσω και να έχω μετά ένα νεογέννητο σε όλο αυτό το περιβάλλον, πολλοί λένε ότι τότε θα είναι το αποκορύφωμα της έξαρσης. Αυτόν τον θεωρώ σοβαρό λόγο άγχους, χωρίς να θέλω να μηδενίσω τα υπόλοιπα. Ο γιος μου είναι τριών χρονών δεν είναι ευαίσθητη ομάδα, ο πεθερός μου και όλοι οι ηλικιωμένοι είναι ενήλικες, ας πορευτεί ο καθένας με τις αποφάσεις του, το νεογέννητο είναι το πλέον ευάλωτο και σίγουρα δεν είναι στη δική του ευθύνη-επιλογη στο παραμικρό να κολλήσει κάτι.

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Με το καλό να δεχθείς το δευτερο μωρακι σου! Ελπίζω και εύχομαι μέχρι τότε τα πράγματα να έχουν καλυτερευσει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν έχουμε κάνει κάτι ιδιαίτερο πέρα από λίγα κουτιά γάλα για το παιδί. Για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να πάρω λίγα πραγματα. 

Υπάρχει απόθεμα για δυο μήνες, λένε στις ειδήσεις. Δεν ξέρω όμως τι απόθεμα έχουν τα περιφερειακά σούπερμάρκετ. Βέβαια εμείς ζυμαρικά και ρύζια τρώμε σπάνια και τα όσπρια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να τα μαζεύεις αφού θέλουν φρέσκα λαχανικά για να μαγειρευτούν!! Ανησυχώ λίγο μήπως με τα διάφορα περιοριστικά μέτρα καθυστερήσουν οι παραδόσεις φρέσκων προϊόντων εδώ, όπως το γάλα και το γιαούρτι, από αυτά σκέφτομαι να κάνω τακτικά κάποιους ανεφοδιασμούς, όπως και τις πάνες βέβαια.

 

Just now, Sunshine8 είπε:

Σίγουρα τα κλειστα μέρη με συνωστισμό πρέπει να αποφεύγονται αλλά πχ ένα καφενείο με τραπεζακια σε ένα πάρκο ή μια πλατεια χωρίς πολύ κόσμο δεν το θεωρώ κάτι τραβηγμένο.

Ναι κι εγώ δεν το θεωρώ τραβηγμένο, αλλά μιλάμε για παππούδες που μπορεί να παίξουν τάβλι ή να διαβάζουν τις ίδιες εφημερίδες, και δεν νομίζω ότι πλένουν τόσο σχολαστικά τα χέρια τους!!!! Η δική μου γιαγιά έχει τη λογική ότι θα πεθάνει έτσι κι αλλιώς από κάτι (περασμένα 90), άντε να της εξηγήσεις ότι δεν είναι μόνο ο εαυτός της αλλά το όλο σύστημα που επηρεάζεται. Κι η μαμά μου χωρίς γυμναστήριο και βόλτες με τις φίλες της δεν ξέρω πώς θα αντέξει. Της είπα να κάνουν πεζοπορίες στα κοντινά αλσάκια. Σίγουρα δεν της έχει περάσει από το μυαλό να μη δει την εγγονή της, η οποία βέβαια δεν πάει παιδικό, αλλά οι γονείς της κυκλοφορούν εκ των πραγμάτων. Για ψώνια πηγαίνει πάντως. 

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσια, στα μικρά σας τι λέτε? Εμένα ο μικρός μου (28 μηνών), έχει μάθει σε εμπορικά, παιδικές χαρές κτλ. Πώς να του εξηγήσω ότι δεν θα πηγαίνουμε ούτε εκεί, ούτε στην πισίνα, ούτε μουσικοκινητική, ούτε καν στις γιαγιάδες? Τα ζητάει συνεχώς. Επίσης τρέμω μην νοσήσουμε εμείς και αναγκαστεί το κακόμοιρο κι αυτό να μείνει 2 βδομάδες σε καραντίνα.. Θα τρελαθεί..

Βόλτες στη γειτονιά για περπάτημα απλά δεν βολεύει να κάνετε; Σίγουρα δεν γίνεται να μείνει κλεισμένο μέσα, θα τρελαθεί. Εγώ έχω λαλήσει ήδη επειδή φυσάει δαιμονισμένα και δεν είναι για πολλές βόλτες, και θα πάει έτσι και τις επόμενες μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πάλι εισπραττω έναν υπερβολικό πανικό σε όλα αυτά που διαβάζω σε αυτό το post.. πχ παππούδες που είναι υγιείς να μην βλέπουν καθόλου παιδιά κι ας μην είναι άρρωστα κι ας μην πάνε παιδικό και αυτό υπερβολή μου φαίνεται. Δεν είπαμε να αρχίσουν τις αγκαλιές και τα φιλιά, ούτε να κάνουν baby sitting αν είναι εφικτό, αλλά να βρεθούν και μια ώρα στον ίδιο χώρο δεν ξέρω αν είναι τόσο επικίνδυνο πια..πχ ο γιος μου αυτές τις μέρες έχει τύχει να κατέβει με τη γιαγιά στον κήπο για λίγο κάποια πρωινα κ τη βοηθάει λίγο κιόλας, αρέσει και στους δύο. Ή να συζητάμε περί στοκ στο σούπερ...εγώ λέω να κλείσω την τηλεόραση.. θεωρώ πως υπάρχει φοβερή παραφιλολογία κιόλας για αυτό το θέμα, να προφυλαχτεί απόλυτα κάποιος δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς εκτός αν πάει να ζήσει σε άλλο πλανήτη..! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

κι ας μην είναι άρρωστα κι ας μην πάνε παιδικό

Τα παιδιά μπορεί να είναι ασυμπτωματικά αλλά να μεταφέρουν τον ιό για μέρες, αυτό είναι το θέμα. Γι αυτό και προτείνεται γενικά το μέτρο του κλεισίματος των σχολείων, παρόλο που τα παιδιά δεν κινδυνεύουν ιδιαίτερα από τη συγκεκριμένη νόσο. Τώρα να παίζει με τους παππούδες σε έναν κήπο χωρίς όμως να αγκαλιάζονται  και τα σχετικά, αν είναι να εκτονώνεται κάπως η διάθεση όλων, εντάξει δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό. Απλώς υπάρχουν οικογένειες που εκ των πραγμάτων΄αφησαν παιδάκια σε παππούδες μέχρι να διευθετήσουν τα της δουλειάς τους. Αυτά τα παιδάκια ήταν στα σχολεία πριν, είναι πιθανό να έχουν κάτι. Αλλά για αρκετές οικογένειες αυτή η λύση είναι μονόδρομος, οπότε καλό θα ήταν οι υπόλοιποι να δείξουν μια αυτοσυγκράτηση. Και ο σκόπος δεν είναι να μην αρρωστήσουμε γενικά. Είναι να μην αρρωστήσουμε όλοι ταυτόχρονα και καταρρεύσει το σύστημα υγείας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Κορίτσια εγώ πάλι εισπραττω έναν υπερβολικό πανικό σε όλα αυτά που διαβάζω σε αυτό το post.. πχ παππούδες που είναι υγιείς να μην βλέπουν καθόλου παιδιά κι ας μην είναι άρρωστα κι ας μην πάνε παιδικό και αυτό υπερβολή μου φαίνεται. Δεν είπαμε να αρχίσουν τις αγκαλιές και τα φιλιά, ούτε να κάνουν baby sitting αν είναι εφικτό, αλλά να βρεθούν και μια ώρα στον ίδιο χώρο δεν ξέρω αν είναι τόσο επικίνδυνο πια..πχ ο γιος μου αυτές τις μέρες κατεβαίνει με τη γιαγιά στον κήπο για λίγο κάποια πρωινα κ τη βοηθάει λίγο κιόλας, αρέσει και στους δύο. Ή να συζητάμε περί στοκ στο σούπερ...εγώ λέω να κλείσω την τηλεόραση.. θεωρώ πως υπάρχει φοβερή παραφιλολογία κιόλας για αυτό το θέμα, να προφυλαχτεί απόλυτα κάποιος δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς εκτός αν πάει να ζήσει σε άλλο πλανήτη..! 

Θα σου απαντήσω γιατί εγώ είπα πως δεν θα αφήσω τους παππούδες κοντά κι εγω εχω ενα παιδι 3.5 χρόνων που έχει τα χέρια συνεχώς στο στόμα  και ένα μωρο στην ευαίσθητη ηλικία των 4 μηνων. Ο μεγαλος ειναι ολο αγκαλιες και φιλια με το μωρο και οι 3 μας ολξ μερα μαζι μεχρι αργα το απόγευμα που σχολαει ο συζυγος. Τα πεθερικά κρατούν τα αλλα εγγονια που πήγαιναν σχολείο και ίσως πάνε ακόμα σε δραστηριότητες. Αν τυχόν είναι φορεις δεν έχει φανεί ακόμα.

 

Ο πατέρας μου που συνεχίζει να πηγαίνει καφενείο όταν πλενει τα χέρια του,  στην ουσία δεν τα πλενει.  Ίσα που βάζει σαπούνι,  ίσα που τα βρέχει και καπάκι τα ξεπλενει.  Του έχω εξηγήσει ένα σωρό φορές πως δεν τα πλενει καλα αλλά δεν καταλαβαίνει,  80 χρόνων πια,.τώρα θα αλλάξει, ? 

 

Ήδη ζοριζομουν με αυτό όταν ερχόταν σπίτι.  Ε, όχι τώρα σε αυτή τη φάση δεν γίνεται , οφειλω να προστατευσω την οικογένεια μου χωρίς να φοβάμαι για θανάτους κλπ.  

 

Για στοκ φαγητων ίσως είναι υπερβολή, .από την άλλη καλό είναι να έχεις αρκετά στο σπίτι ώστε να μην χρειάζεται να πηγαίνεις συχνά,  γίνεται χαμός στα σούπερ μάρκετ αυτές τις μέρες! !

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

"Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν πως ο άνδρας είχε επισκεφθεί προ ημερών την Αθήνα και την Ακρόπολη στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής."

 

Πάρα πολλά σχολεία έκαναν εκδρομές τις προηγούμενες εβδομάδες, ενώ τα πράγματα στην Ιταλία είχαν αρχίσει να σοβαρεύουν. Η αντιμετώπιση ήταν "ελα μωρέ, μην είστε υπερβολικοί, μια γρίπη είναι, την Κίνα θέλουν να χτυπήσουν και πανικοβάλλουν τον κόσμο". Ο άνθρωπος μπορεί να μην κόλλησε στην Αθήνα ή να μην ήταν από τότε άρρωστος, δεν το ξέρουμε, όμως δείχνει πόσο χαλαρά το είχαμε πάρει το θέμα. Και από το νησί μας έφυγαν σχολεία, το ένα μάλιστα ήταν καθοδόν όταν βγήκε απαγόρευση για τις εκδρομές εσωτερικού και το άλλο είχε μόλις γυρίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Βόλτες στη γειτονιά για περπάτημα απλά δεν βολεύει να κάνετε; Σίγουρα δεν γίνεται να μείνει κλεισμένο μέσα, θα τρελαθεί. Εγώ έχω λαλήσει ήδη επειδή φυσάει δαιμονισμένα και δεν είναι για πολλές βόλτες, και θα πάει έτσι και τις επόμενες μέρες. 

Καλά αυτό θα το κάνουμε. Απλά λέω ότι εάν  νοσήσουμε δεν θα πρέπει να μείνει και αυτός σπίτι σε καραντίνα? Θα περιφέρεται? Με ποιον?

 

Just now, kotsifikos said:

Είναι πολύ μικρούλι μωρέ, πόσα μπορεί να καταλάβει? Πες πως ο παππούς και η γιαγιά θα φύγουν εκδρομή για λίγο καιρό, και ότι έχουν κλείσει τα εμπορικά κέντρα και η πισίνα για μερικές ημέρες και μετά θα ανοίξουν πάλι. Είναι πάρα πολύ μικρός και δεν νομίζω πως θα μπορέσει να επεξεργαστεί άλλη πληροφορία.

Εγώ στον γιο μου (είναι 4 1/2 ετών ) πως θα κλείσει το σχολείο για μερικές μέρες, και θα σταματήσουμε τις βόλτες το ωδείο και την πισίνα γιατί υπάρχει ένα κακό μικρόβιο  και όταν οι γιατροί βρουν το εμβόλιο και το φάρμακο θα γίνουν πάλι όπως πριν. Και πάλι δεν νομίζω πως το δούλεψε πολύ , αρκέστηκε στο ότι 14 ημέρες δεν θα πάει σχολείο!!!Λέει πως κάνει διακοπές και δεν θέλω να του χαλάσω την χαρά, προτιμώ να το ζήσει έτσι!

Μωρέ δεν θέλω να του πω για μικρόβια, μήπως τρομάξει. Του λέω ότι δεν μπορούμε να πηγαίνουμε για λίγο καιρό, αλλά δεν ξέρω πώς να του το εξηγήσω. Τώρα με το που μπήκα σπίτι , με ρώτησε πού θα πάμε. Καμιά βολτίτσα με το ποδηλατάκι στο Άλσος Συγγρού είναι καλή ιδέα λέτε?

Στο μεταξύ μια αδιαθεσία την νιώθω και έχω αγχωθεί..

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Deena είπε:

Βόρεια μενω, το κολυμβητήριο στο οποίο αναφέρομαι είναι το Aqualife στην Άνοιξη.

 

Και το άλλο κολυμβητήριο του ομίλου είναι ανοιχτό και μάλιστα τα τμήματα για παιδιά και είναι ντροπή!

πρίν από 1 λεπτό , Sunshine8 είπε:

Το καφενείο των παππούδων νομίζω είναι και δεν είναι υπερβολή. Σίγουρα τα κλειστα μέρη με συνωστισμό πρέπει να αποφεύγονται αλλά πχ ένα καφενείο με τραπεζακια σε ένα πάρκο ή μια πλατεια χωρίς πολύ κόσμο δεν το θεωρώ κάτι τραβηγμένο. Η παιδική χαρά ας πούμε σε σχέση με αυτό μου φαίνεται πιο επικίνδυνο . Γενικά πρέπει να αναλογιστούμε και το ψυχολογικό κόστος που έχει το εξ ολοκλήρου κλείσιμο στο σπίτι για τον καθένα για τόσο διάστημα. Για να μην παρεξηγηθω λέω σαφώς ότι πρέπει να προσέχουμε αλλά γίνεται να ζεις σε αποστειρωμενο περιβάλλον;; Εμένα αυτά δε με αγχωνουν τόσο, σίγουρα προσέχω όσο μπορώ. αυτό που με αγχωνει είναι ότι αρχές μαϊου, που δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση, πρέπει να πάω σε ένα μαιευτήριο να γεννήσω και να έχω μετά ένα νεογέννητο σε όλο αυτό το περιβάλλον, πολλοί λένε ότι τότε θα είναι το αποκορύφωμα της έξαρσης. Αυτόν τον θεωρώ σοβαρό λόγο άγχους, χωρίς να θέλω να μηδενίσω τα υπόλοιπα. Ο γιος μου είναι τριών χρονών δεν είναι ευαίσθητη ομάδα, ο πεθερός μου και όλοι οι ηλικιωμένοι είναι ενήλικες, ας πορευτεί ο καθένας με τις αποφάσεις του, το νεογέννητο είναι το πλέον ευάλωτο και σίγουρα δεν είναι στη δική του ευθύνη-επιλογη στο παραμικρό να κολλήσει κάτι.

 

Αν το παιδί στην παιδική χαρά δεν συναντηθεί μετά για ένα μήνα με τον παππού, είναι απείρως ασφαλέστερο αυτό από το να πάει ο παππούς στο καφενείο. 

Just now, marakiz είπε:

Θα σου απαντήσω γιατί εγώ είπα πως δεν θα αφήσω τους παππούδες κοντά κι εγω εχω ενα παιδι 3.5 χρόνων που έχει τα χέρια συνεχώς στο στόμα  και ένα μωρο στην ευαίσθητη ηλικία των 4 μηνων. Ο μεγαλος ειναι ολο αγκαλιες και φιλια με το μωρο και οι 3 μας ολξ μερα μαζι μεχρι αργα το απόγευμα που σχολαει ο συζυγος. Τα πεθερικά κρατούν τα αλλα εγγονια που πήγαιναν σχολείο και ίσως πάνε ακόμα σε δραστηριότητες. Αν τυχόν είναι φορεις δεν έχει φανεί ακόμα.

 

Ο πατέρας μου που συνεχίζει να πηγαίνει καφενείο όταν πλενει τα χέρια του,  στην ουσία δεν τα πλενει.  Ίσα που βάζει σαπούνι,  ίσα που τα βρέχει και καπάκι τα ξεπλενει.  Του έχω εξηγήσει ένα σωρό φορές πως δεν τα πλενει καλα αλλά δεν καταλαβαίνει,  80 χρόνων πια,.τώρα θα αλλάξει, ? 

 

Ήδη ζοριζομουν με αυτό όταν ερχόταν σπίτι.  Ε, όχι τώρα σε αυτή τη φάση δεν γίνεται , οφειλω να προστατευσω την οικογένεια μου χωρίς να φοβάμαι για θανάτους κλπ.  

 

 

Μόνο που σε αυτή τη φάση, ο κίνδυνος είναι για τον παππού  και όχι για το μωρό. Επειδή ακόμη δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην ελλάδα, σκεφτόμαστε με όρους γρίππης. Σε 2-3 βδομάδες που θα έχουμε εκατοντάδες θανάτους ηλικιωμένων, θα καταλάβουμε τι συμβαίνει, αλλά δυστυχώς δεν παραδειγματιζόμαστε από το τι γίνεται έξω :( . Εσείς καλά κάνετε αλλά αν δεν το καταλάβουν και οι ηλικιωμένοι, δεν σώζεται η κατάσταση.

Σήμερα έλεγαν συνάδελφοι ότι δε θα ζητήσουν άδεια γιατί ευτυχώς οι γονείς τους θα χαρούν να κρατησουν τα παιδιά που δεν τα βλέπουν κιόλας. Κατανόηση προβλήματος καμία :( 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο μυαλό μου τα καφενεία της περιοχής που μένω που είναι εξοχή και έχουν λίγο κόσμο, και γενικά η αίσθηση μου είναι ότι είναι παντού πιο καθαρά από μια πιο κεντρική περιοχή της Αθήνας. Σε αυτό εχετε δίκιο, γιατί άλλο το καφενείο όπως το σκέφτομαι εγώ και άλλο ένα καφενείο στο κέντρο της Αθήνας. Και πάλι δεν είπα ότι δεν έχει κίνδυνο.

Όσον αφορά τους παππούδες και το babysitting και ότι τα παιδιά είναι φορεις πολλών πραγμάτων ακόμα και χωρίς συμπτώματα,  σε αυτό θα έπρεπε να είμαστε όλοι ευαισθητοποιημενοι και τώρα αλλά και από πάντα. Πάντα υπήρχαν ιώσεις, γρίπες κλπ αλλά πάντα τα παιδιά μας τα κρατούσε ο παππούς και η γιαγιά (προσωπικά εγώ το πήγα σε βρεφονηπιακο από μικρό, μιλάω για την πλειοψηφία στην Ελλάδα) τότε όμως δεν μας πείραζε ότι θα μπορούσε ο παππούς και η γιαγιά να κολλήσουν κάτι, σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα τα παιδιά μας τα κρατουν και άρρωστα, δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα να μας πιάσει αυτή η υστερία. Θα έπρεπε πάντα να είχαμε αυτήν τη ευαισθησία με τους ηλικιωμένους, είναι πολύ πιο ευπαθείς ομάδες από υγιή παιδιά τουλάχιστον πάνω από 1-2 χρόνων

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά αυτό θα το κάνουμε. Απλά λέω ότι εάν  νοσήσουμε δεν θα πρέπει να μείνει και αυτός σπίτι σε καραντίνα? Θα περιφέρεται? Με ποιον?

Ε τότε ναι θα πρέπει κ το παιδί να απομονωθεί αφού έξω των πραγμάτων θα το φροντίζουν οι γονείς του αρα θα κολλησει σχεδον σιγουρα. Το ενδεχομενο απομόνωσης με προβληματιζει κ εμενα, κ δεν εχω καταλαβει κ πώς λειτουργει. Αν αρρωστήσω εγω πχ, θα πρεπει να απομονωθώ απο την υπολοιπη οικογενεια, αλλα προληπτικα δεν θα πρεπει να κλειστεί μεσα κι ο αντρας μου; κ ποιος θα μας ψωνίζει; 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σήμερα έλεγαν συνάδελφοι ότι δε θα ζητήσουν άδεια γιατί ευτυχώς οι γονείς τους θα χαρούν να κρατησουν τα παιδιά που δεν τα βλέπουν κιόλας. Κατανόηση προβλήματος καμία 

Όταν μεγάλο μέρος του πληθυσμού θεωρεί ότι το χειμώνα αρρωσταίνουμε έξω στο κρύο, τι να τις κανεις τις επιδημιολογικές μελετες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ε τότε ναι θα πρέπει κ το παιδί να απομονωθεί αφού έξω των πραγμάτων θα το φροντίζουν οι γονείς του αρα θα κολλησει σχεδον σιγουρα. Το ενδεχομενο απομόνωσης με προβληματιζει κ εμενα, κ δεν εχω καταλαβει κ πώς λειτουργει. Αν αρρωστήσω εγω πχ, θα πρεπει να απομονωθώ απο την υπολοιπη οικογενεια, αλλα προληπτικα δεν θα πρεπει να κλειστεί μεσα κι ο αντρας μου; κ ποιος θα μας ψωνίζει; 

Ναι, εννοείται και ο άντρας σου , τουλάχιστον μέχρι να εξεταστεί? Όντως είναι θέμα ποιός θα ψωνίζει κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Θα σου απαντήσω γιατί εγώ είπα πως δεν θα αφήσω τους παππούδες κοντά κι εγω εχω ενα παιδι 3.5 χρόνων που έχει τα χέρια συνεχώς στο στόμα  και ένα μωρο στην ευαίσθητη ηλικία των 4 μηνων. Ο μεγαλος ειναι ολο αγκαλιες και φιλια με το μωρο και οι 3 μας ολξ μερα μαζι μεχρι αργα το απόγευμα που σχολαει ο συζυγος. Τα πεθερικά κρατούν τα αλλα εγγονια που πήγαιναν σχολείο και ίσως πάνε ακόμα σε δραστηριότητες. Αν τυχόν είναι φορεις δεν έχει φανεί ακόμα.

 

Ο πατέρας μου που συνεχίζει να πηγαίνει καφενείο όταν πλενει τα χέρια του,  στην ουσία δεν τα πλενει.  Ίσα που βάζει σαπούνι,  ίσα που τα βρέχει και καπάκι τα ξεπλενει.  Του έχω εξηγήσει ένα σωρό φορές πως δεν τα πλενει καλα αλλά δεν καταλαβαίνει,  80 χρόνων πια,.τώρα θα αλλάξει, ? 

 

Ήδη ζοριζομουν με αυτό όταν ερχόταν σπίτι.  Ε, όχι τώρα σε αυτή τη φάση δεν γίνεται , οφειλω να προστατευσω την οικογένεια μου χωρίς να φοβάμαι για θανάτους κλπ.  

 

Για στοκ φαγητων ίσως είναι υπερβολή, .από την άλλη καλό είναι να έχεις αρκετά στο σπίτι ώστε να μην χρειάζεται να πηγαίνεις συχνά,  γίνεται χαμός στα σούπερ μάρκετ αυτές τις μέρες! !

Όπως τα περιγράφεις το καταλαβαίνω,κι εγώ το ίδιο θα έκανα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

. Πάντα υπήρχαν ιώσεις, γρίπες κλπ αλλά πάντα τα παιδιά μας τα κρατούσε ο παππούς και η γιαγιά (προσωπικά εγώ το πήγα σε βρεφονηπιακο από μικρό, μιλάω για την πλειοψηφία στην Ελλάδα) τότε όμως δεν μας πείραζε ότι θα μπορούσε ο παππούς και η γιαγιά να κολλήσουν κάτι, σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα τα παιδιά μας τα κρατουν και άρρωστα, δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα να μας πιάσει αυτή η υστερία. 

 

Γιατί ο COVID, σε αντίθεση με τον Η1Ν1 και τις άλλες περιστασιακές ιώσεις έχει  πολύ μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας σε μεγάλες ηλικίες και το σημαντικότερο δεν υπάρχουν ακόμα εμβόλια ή φάρμακα για να τον αντιμετωπίσουν.

Και εμένα η πεθερά μου που γενικώς δεν αρρώσταινε ποτέ, από τότε που κρατάει την κόρη μου, θα κολλήσει μια-δυο ιωσουλες το χρόνο, οι οποίες είναι όμως ξεπεράσιμες. Αν κολλήσει COVID υπάρχουν πολλές περισσότερες πιθανότητες να μην τα καταφέρει. Σωστό το μέτρο να μείνουν τα παιδιά σπίτι γιατί κολλάνε, μεταφέρουν και διασπέρνουν τη νόσο πιο εύκολα. Αλλά αν δε δοθεί μέριμνα να μείνουν με γονείς, οι ηλικιωμένοι δυστυχώς δε σώζονται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

ότε όμως δεν μας πείραζε ότι θα μπορούσε ο παππούς και η γιαγιά να κολλήσουν κάτι, σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα τα παιδιά μας τα κρατουν και άρρωστα, δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα να μας πιάσει αυτή η υστερία. 

Κυνικά μιλώντας, κακώς δεν μας πείραζε κ κακώς οι ηλικιωμένοι δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι ευπαθής ομάδα κ θα έπρεπε να εμβολιάζονται για τη γρίπη κλπ. Οι δικοί κ εμβολιάζονται λόγω των δικών μας συστάσεων για το παιδι, αν κ θα έπρεπε κ για εκείνους πρωτίστως, για τον πατέρα μ μαλιστα, που εργάζεται, κυκλοφορεί με ΜΜΜ κ δεν παρακολουθεί την υγεία του, έχω τη σοβαρή υποψία ότι ΔΕΝ εμβόλιαζεται (άνθρωπος με διδακτορικό, όχι κανένας μπάρμπας στο χωριό που δεν γνωρίζει αναγνωςη). Αυτό πάντως δεν είναι γρίπη ως προς τον ρυθμό μετάδοσης κ την ένταση των συμπτωμάτων. Διάβασα κάπου μάλιστα ότι ένας στόχος πρέπει να είναι η καθυστερηση της επέκτασης της ωστε να αδειάσουν καποιες κλίνες απο ασθένεις της εποχικής γρίπης. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...