Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο συζυγος εργάζεται σε κατασκευαστή εταιρεία.Σημερα λοιπον ξεκίνησε φορτηγό συνεργαζομενου συνεργείου της εταιρείας για την επαρχεία με εργάτες κ τα ανάλογα υλικά τους.Δεν τους άφησαν να περάσουν από τα διόδια παρα το χαρτί της Εργανης..Τους ζητούσαν συμβάσεις εργασίας με την εταιρεία κ διάφορα άλλα χαρτιά που δεν είχαν γιατι αυτα τα χαρτιά τα διαχειρίζεται το λογιστήριο της εταιρείας.  

Εχει βγει σχετικη ανακοινωση, περιεργο που δεν ενημερωθηκε η εταιρεια και τους ταλαιπωρησε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Εχει βγει σχετικη ανακοινωση, περιεργο που δεν ενημερωθηκε η εταιρεια και τους ταλαιπωρησε.

Κι εγω σκεφτηκα οτι κάτι δεν πάει καλά.τι λέει η ανακοίνωση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω σκεφτηκα οτι κάτι δεν πάει καλά.τι λέει η ανακοίνωση?

 

Δε θυμαμαι τι ακριβως δυστυχως, αλλα εχει βγει νεα ΚΥΑ για τη Μεγαλη Εβδομαδα για τις μετακινησεις εκτος Περιφερειας για λογους εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι ομως επειδη συνεργάζονται κ με άλλες εταιρείες έχουν δικό τους υπευθυνο.

ΑΡΓΚ αυριο π αντρας μου πρεπει να παει με το αυτοκίνητο Λάρισα κ την Πέμπτη Γιάννενα.Αυθημερον.Με το χαρτί της εργανης.

Κες να τον γυρίσουν πίσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Eβλεπα τωρα ανακοινωση της Λινου οτι δε θα επρεπε να εμβολιαστουν με το Astra ατομα της ομαδας 30-39, αλλα μονο στους ανω των 50. Αντε βγαλτε ακρη.

Ακριβώς! Άντε βγάλε άκρη όταν οι επιστήμονες έχουν αντικρουόμενες απόψεις. Πώς να μην μπερδευτεί κανείς ή να μην έχει αμφιβολίες; Πάλι καλά που ξέρουν όσοι σπεύδουν να κατακρίνουν όσους εκφράζουν τους προβληματισμούς τους. :D Εγώ λέω να κοιτάει ο καθένας τη δουλειά του όσο το εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό (που πρακτικά προς τα εκεί πάει) ή υπάρχει δικαίωμα επιλογής και να ηρεμήσει μέρες που είναι. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά το μεσημέρι ο γιος μου ανέβασε πυρετό, δεν ξέρω και εγώ πόσα τηλέφωνα έκανα για να δω που θα πάμε για τετσ (μοριακό), από κέντρο υγείας μου είπαν πως δεν μπορούν να το κάνουν σε αυτή την ηλικία, τελικά το έκανα ιδιωτικά, και θα έχω αποτελέσματα σε 48 ώρες και λέω είναι δυνατόν??????? Θύμωσα πολύ ειλικρινά γιατί ενώ πλήρωσα θα πρέπει να ζω με το άγχος δύο ημέρες, τους ενημέρωσα πως το παιδί έχει άσθμα βαριάς μορφής και θα πρέπει να το γνωρίζουμε νωρίτερα αλλά δεν μπορούσαν λέει να κάνουν τίποτα. Εγώ και ο άντρας μου κάναμε ραπιντ και ήταν αρνητικά αλλά δεν θα θεωρώ καθόλου αξιόπιστα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , kotsifikos είπε:

Ξαφνικά το μεσημέρι ο γιος μου ανέβασε πυρετό, δεν ξέρω και εγώ πόσα τηλέφωνα έκανα για να δω που θα πάμε για τετσ (μοριακό), από κέντρο υγείας μου είπαν πως δεν μπορούν να το κάνουν σε αυτή την ηλικία, τελικά το έκανα ιδιωτικά, και θα έχω αποτελέσματα σε 48 ώρες και λέω είναι δυνατόν??????? Θύμωσα πολύ ειλικρινά γιατί ενώ πλήρωσα θα πρέπει να ζω με το άγχος δύο ημέρες, τους ενημέρωσα πως το παιδί έχει άσθμα βαριάς μορφής και θα πρέπει να το γνωρίζουμε νωρίτερα αλλά δεν μπορούσαν λέει να κάνουν τίποτα. Εγώ και ο άντρας μου κάναμε ραπιντ και ήταν αρνητικά αλλά δεν θα θεωρώ καθόλου αξιόπιστα. 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχει κάτι άλλο ο μικρός! Πραγματικά η αναμονή για το αποτέλεσμα εξετάσεων είναι πάντα δύσκολη, πόσο μάλλον τώρα. Και γιατί στο κέντρο υγείας να μη γίνεται το τεστ σε αυτή την ηλικία ενώ σε ιδιωτικό κέντρο να γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, love kids said:

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχει κάτι άλλο ο μικρός! Πραγματικά η αναμονή για το αποτέλεσμα εξετάσεων είναι πάντα δύσκολη, πόσο μάλλον τώρα. Και γιατί στο κέντρο υγείας να μη γίνεται το τεστ σε αυτή την ηλικία ενώ σε ιδιωτικό κέντρο να γίνεται;

σε ευχαριστώ πολυ!

Δεν ρώτησα γιατί, μου είπαν απλά κάνουν τεστ σε πάνω από 16. Ιδιωτικά όσα πήρα το έκαναν σε παιδιά όμως δεν είχε στην περιοχή μας, και ας ζω σε έναν από τους μεγαλύτερους δήμους της Αττικής. Τελικά μετά από ψάξιμο βρήκα ένα κέντρο σε δήμο δίπλα από εμάς και πήγα το παιδι να κάνουμε το τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ξαφνικά το μεσημέρι ο γιος μου ανέβασε πυρετό, δεν ξέρω και εγώ πόσα τηλέφωνα έκανα για να δω που θα πάμε για τετσ (μοριακό), από κέντρο υγείας μου είπαν πως δεν μπορούν να το κάνουν σε αυτή την ηλικία, τελικά το έκανα ιδιωτικά, και θα έχω αποτελέσματα σε 48 ώρες και λέω είναι δυνατόν??????? Θύμωσα πολύ ειλικρινά γιατί ενώ πλήρωσα θα πρέπει να ζω με το άγχος δύο ημέρες, τους ενημέρωσα πως το παιδί έχει άσθμα βαριάς μορφής και θα πρέπει να το γνωρίζουμε νωρίτερα αλλά δεν μπορούσαν λέει να κάνουν τίποτα. Εγώ και ο άντρας μου κάναμε ραπιντ και ήταν αρνητικά αλλά δεν θα θεωρώ καθόλου αξιόπιστα. 

Περαστικά εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ξαφνικά το μεσημέρι ο γιος μου ανέβασε πυρετό, δεν ξέρω και εγώ πόσα τηλέφωνα έκανα για να δω που θα πάμε για τετσ (μοριακό), από κέντρο υγείας μου είπαν πως δεν μπορούν να το κάνουν σε αυτή την ηλικία, τελικά το έκανα ιδιωτικά, και θα έχω αποτελέσματα σε 48 ώρες και λέω είναι δυνατόν??????? Θύμωσα πολύ ειλικρινά γιατί ενώ πλήρωσα θα πρέπει να ζω με το άγχος δύο ημέρες, τους ενημέρωσα πως το παιδί έχει άσθμα βαριάς μορφής και θα πρέπει να το γνωρίζουμε νωρίτερα αλλά δεν μπορούσαν λέει να κάνουν τίποτα. Εγώ και ο άντρας μου κάναμε ραπιντ και ήταν αρνητικά αλλά δεν θα θεωρώ καθόλου αξιόπιστα. 

 

Σε όλα τα Παίδων κάνουνε μοριακά τεστ στα παιδιά. Όταν δηλαδή υπάρχουν συμπτώματα που μπορεί να είναι κορονοιός. Και φυσικά είναι δωρεάν.

Το φθινόπωρο το κάναμε στη κόρη μας στο παίδων Πεντέλης όταν ανέβασε πυρετό. Υπάρχει φυσικά τηλεφωνική ενημέρωση και δεν χρειάζεται να πας από κει για την παραλαβή των αποτελεσμάτων.

 

Εύχομαι περαστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Κανονικα ειναι παράνομο μα μην δεχονται τα παραπεμπτικα την ιδιωτών.Αυτο εχει ίση αναγνώριση πλέον.

Άκουσα πως βγήκε διευκρίνιση σύμφωνα με την οποία μπορείς να ταξιδέψεις σε άλλο νομό αλλά με χαρτί από ιδιωτικό νοσοκομείο/κλινική κι όχι από ιδιώτη γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, elemaxi said:

 

Σε όλα τα Παίδων κάνουνε μοριακά τεστ στα παιδιά. Όταν δηλαδή υπάρχουν συμπτώματα που μπορεί να είναι κορονοιός. Και φυσικά είναι δωρεάν.

Το φθινόπωρο το κάναμε στη κόρη μας στο παίδων Πεντέλης όταν ανέβασε πυρετό. Υπάρχει φυσικά τηλεφωνική ενημέρωση και δεν χρειάζεται να πας από κει για την παραλαβή των αποτελεσμάτων.

 

Εύχομαι περαστικά!!!

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!

Ήθελα να αποφύγω την ταλαιπωρία του μικρού και για αυτό ήθελα να πάω ιδιωτικά, βλέπω όμως πως έπραξα λάθος τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!

Ήθελα να αποφύγω την ταλαιπωρία του μικρού και για αυτό ήθελα να πάω ιδιωτικά, βλέπω όμως πως έπραξα λάθος τελικά. 

αv εισαι αθηvα ερχοvται κ στο σπιτι απο μικροβιολογικα κ το αποτελσμα βγαιvει αυθημεροv... 48 ωρες γιατι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Ξαφνικά το μεσημέρι ο γιος μου ανέβασε πυρετό, δεν ξέρω και εγώ πόσα τηλέφωνα έκανα για να δω που θα πάμε για τετσ (μοριακό), από κέντρο υγείας μου είπαν πως δεν μπορούν να το κάνουν σε αυτή την ηλικία, τελικά το έκανα ιδιωτικά, και θα έχω αποτελέσματα σε 48 ώρες και λέω είναι δυνατόν??????? Θύμωσα πολύ ειλικρινά γιατί ενώ πλήρωσα θα πρέπει να ζω με το άγχος δύο ημέρες, τους ενημέρωσα πως το παιδί έχει άσθμα βαριάς μορφής και θα πρέπει να το γνωρίζουμε νωρίτερα αλλά δεν μπορούσαν λέει να κάνουν τίποτα. Εγώ και ο άντρας μου κάναμε ραπιντ και ήταν αρνητικά αλλά δεν θα θεωρώ καθόλου αξιόπιστα. 

 

Περαστικά σας! Εύχομαι να είναι ένα απλό κρυωματάκι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Ευελπιστώ να μην είναι κάτι...δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί πολυ.

 

Να σου πω, δεν κάνεις ένα self-test; Αν υπάρχουν συμπτώματα (που ισχύει στην περίπτωσή σας) είναι συνήθως καλή η αξιοπιστία τους. Και το επιβεβαιώνεις μετά με μοριακό...

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας ίσως είναι αυτό που σου έλεγα:

 

Λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα δεδομένα, η Επιτροπή των Εμβολιασμών γνωμοδότησε την άρση των περιορισμών στη χορήγηση του εμβολίου της J&J στην Ελλάδα», είπε, σημειώνοντας ότι «είναι ένα εμβόλιο πολύ χρήσιμο και θα πάει εκεί που αδυνατούν λόγω φυσικής δυσκολίας να πάνε τα άλλα εμβόλια».

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

@μαγιοπουλας ίσως είναι αυτό που σου έλεγα:

 

Λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα δεδομένα, η Επιτροπή των Εμβολιασμών γνωμοδότησε την άρση των περιορισμών στη χορήγηση του εμβολίου της J&J στην Ελλάδα», είπε, σημειώνοντας ότι «είναι ένα εμβόλιο πολύ χρήσιμο και θα πάει εκεί που αδυνατούν λόγω φυσικής δυσκολίας να πάνε τα άλλα εμβόλια».

Ναι αλλα του έδωσαν pfizer κβθα τον παμε 19 Μαΐου.

Εντωμεταξυ αστρα δίνουν κ στους 40 45

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα του έδωσαν pfizer κβθα τον παμε 19 Μαΐου.

Εντωμεταξυ αστρα δίνουν κ στους 40 45

Δεν έχει μπει στις πλατφορμες ακόμα, λογικό να μην του το δώσουν. Δεν χάνετε τίποτα να επιχειρήσετε αλλαγή από τις 5/5 και μετά που θα μπει στις πλατφόρμες, μήπως πετύχετε να μην πάει 2 φορές ο άνθρωπος.

 

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο καλό θα ήταν να αξιοποιηθεί σε πολύ ευάλωτους πληθυσμούς, πχ άστεγους ή στις δομές των προσφύγων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δεν έχει μπει στις πλατφορμες ακόμα, λογικό να μην του το δώσουν. Δεν χάνετε τίποτα να επιχειρήσετε αλλαγή από τις 5/5 και μετά που θα μπει στις πλατφόρμες, μήπως πετύχετε να μην πάει 2 φορές ο άνθρωπος.

 

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο καλό θα ήταν να αξιοποιηθεί σε πολύ ευάλωτους πληθυσμούς, πχ άστεγους ή στις δομές των προσφύγων.

Το σκεφτηκα κι εγω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Ξαφνικά το μεσημέρι ο γιος μου ανέβασε πυρετό, δεν ξέρω και εγώ πόσα τηλέφωνα έκανα για να δω που θα πάμε για τετσ (μοριακό), από κέντρο υγείας μου είπαν πως δεν μπορούν να το κάνουν σε αυτή την ηλικία, τελικά το έκανα ιδιωτικά, και θα έχω αποτελέσματα σε 48 ώρες και λέω είναι δυνατόν??????? Θύμωσα πολύ ειλικρινά γιατί ενώ πλήρωσα θα πρέπει να ζω με το άγχος δύο ημέρες, τους ενημέρωσα πως το παιδί έχει άσθμα βαριάς μορφής και θα πρέπει να το γνωρίζουμε νωρίτερα αλλά δεν μπορούσαν λέει να κάνουν τίποτα. Εγώ και ο άντρας μου κάναμε ραπιντ και ήταν αρνητικά αλλά δεν θα θεωρώ καθόλου αξιόπιστα. 

Αν είναι δυνατόν. Τι μικροβιολογικό είναι αυτό. Εγώ στον γιο μου όταν το χειμώνα του είχα κάνει το μοριακό τεστ μέσα σε 4 ώρες περίπου μου έστειλαν τα αποτελέσματα..

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Αν είναι δυνατόν. Τι μικροβιολογικό είναι αυτό. Εγώ στον γιο μου όταν το χειμώνα του είχα κάνει το μοριακό τεστ μέσα σε 4 ώρες περίπου μου έστειλαν τα αποτελέσματα..

Περαστικά σας κιόλας! Μην αγχώνεσαι πάντως, απ' την παιδίατρο μου ξέρω ότι αυτό τον καιρό κυκλοφορούν διάφορες ιωσουλες

Link to comment
Share on other sites

Kotsifikos περαστικά.Το άμεσο αποτελεσμα βγαινει αν δηλώσεις οτι θα κάνεις χειρουργείο.Ετσι εγινε με ενας αλλα ηταν στο νοσοκομειο.

 

Τωρα θελω τα φώτα σας.Ο αδερφος μου είναι γεννημένος το 1978.Του ηρθε από σήμερα ειδοποιηση για astra.Εχει Leiden.Σοβαρη θρομβοφιλια δηλαδη .Ξέρετε αν με κάποια ιατρική βεβαίωση μπορει να αλλάξει το εμβολιο ,αν αυτό αποτελεί αντενδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Kotsifikos περαστικά.Το άμεσο αποτελεσμα βγαινει αν δηλώσεις οτι θα κάνεις χειρουργείο.Ετσι εγινε με ενας αλλα ηταν στο νοσοκομειο.

 

Τωρα θελω τα φώτα σας.Ο αδερφος μου είναι γεννημένος το 1978.Του ηρθε από σήμερα ειδοποιηση για astra.Εχει Leiden.Σοβαρη θρομβοφιλια δηλαδη .Ξέρετε αν με κάποια ιατρική βεβαίωση μπορει να αλλάξει το εμβολιο ,αν αυτό αποτελεί αντενδειξη?

Απ όσο έχω καταλάβει δεν έχει σχέση με θρομβοφιλιες αλλά γιατί δεν ρωτάει καλύτερα αιματολόγο; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...