Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι οποίος κάνει το bexsero δεν κάθεται τόσο να ψειρίσει το ΑΖ. Παίζει ρόλο όμως κ μια ψευδαίσθηση ότι το bexsero άκουσες να το κάνει ο ανιψιός σου πρόπερσι, πέρσι το παιδί της κουμπαράς κλπ, δλδ απτά γύρω σου υπάρχει μια θετικό εικόνα. Ψευδαίσθηση θα έλεγα.

 

Μια αντίφαση χαρακτηριστική του Έλληνα γονιού θα έλεγα ότι είναι πχ το ότι μπορεί να δώσει μια αντιβίωση που του ξέμεινε στο ντουλάπι επειδή έτσι έκρινε, ή το ντεπόν σαν καραμέλα, αλλά να ανησυχεί για το ΑΖ. 

Το bexsero με προτροπή του γιατρού το κάναμε αφού είχε κάμποσο καιρό που είχε βγει στην αγορά. Και δε δίνουμε όλοι αντιβιώσεις και ντεπόν έτσι εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

 

 

Όταν όμως μιλάμε για τον εμβολιασμό ενός ολοκλήρου κλάδου, που μπορεί με το να μην εμβολιαστεί να θέσει σε κίνδυνο ένα ολόκληρο σχολείο ( οι ναθητες θα είναι για καιρό ανεμβολιαστοι), δεν είναι πλέον προσωπικό θέμα. Είναι συλλογικό. 

Τι λες καλε. Με το ζόρι......! 

Just now, love kids είπε:

Το bexsero με προτροπή του γιατρού το κάναμε αφού είχε κάμποσο καιρό που είχε βγει στην αγορά. Και δε δίνουμε όλοι αντιβιώσεις και ντεπόν έτσι εύκολα. 

Ακριβώς! 

Καλά κι εγώ δε δίνω ευκολα φάρμακα με τίποτα! Και μόλις ανοιχτούν μετά από κανα μηνα  διμηνο τα πεταω 

Βασικά μη συγκρινετε με το bexsero, παίρνει λάθος τροπή η κουβέντα ουτε με τα φάρμακα έχει καμμια σχέση όλο αυτό.... 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ως μαμά μου έχω κάνει στο παιδί μου το bexsero να πω πως ήταν το εμβόλιο που ανυπομονούσα περισσότερο από όλα να κάνει αλλά και κείνο που  με άγχωνε πάρα πολύ.  παρόλα αυτά το έκανα γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω να νοσήσει το παιδί μου από κάτι τόσο άσχημο και ενώ θα μπορούσα να το έχω προστατεύσει δεν το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τους είπα να το αποφύγουν γιατί ήταν μόλις άνοιξαν τα ραντεβού κ δεν θα καθυστερούσαν τον εμβολιασμό τους. Εγω για μένα δεν θα το καθυστερούσα, αν ήταν να περιμενω 3 μήνες για το υποθετικό επόμενο που μέχρι τότε μπορεί να έβγαζε κ αυτό σπάνιες παρενέργειες. 

 

Από τη στιγμή που ούτε υγειονομικοί δεν εμβολιάζονται υποχρεωτικά, δεν τίθεται θέμα απόλυσης σε άλλους κλάδους. Όμως σε κάποια επαγγέλματα δεν είναι θέμα ατομικής ευθύνης, είναι θέμα και συλλογικής ευθύνης. Δημόσιος υπάλληλος που έρχεται σε επαφή με κόσμο, δεν αποφασίζει μόνο για τον εαυτό του όταν αποφασίζει να μην εμβολιαστεί, χωρίς μάλιστα να έχει τις γνώσεις να το κρίνει. 

Έχουν ήδη υπάρξει απολύσεις λόγω άρνησης εμβολιασμού. Στην Ελλάδα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Σε ποιον κλάδο; 

Υγειονομικός σε δομή ηλικιωμένων, τουλάχιστον η περίπτωση που έχει φτάσει στην δικαιοσυνη, γνωρίζω τον συνάδελφο που την έχει αναλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τους είπα να το αποφύγουν γιατί ήταν μόλις άνοιξαν τα ραντεβού κ δεν θα καθυστερούσαν τον εμβολιασμό τους. Εγω για μένα δεν θα το καθυστερούσα, αν ήταν να περιμενω 3 μήνες για το υποθετικό επόμενο που μέχρι τότε μπορεί να έβγαζε κ αυτό σπάνιες παρενέργειες. 

 

Από τη στιγμή που ούτε υγειονομικοί δεν εμβολιάζονται υποχρεωτικά, δεν τίθεται θέμα απόλυσης σε άλλους κλάδους. Όμως σε κάποια επαγγέλματα δεν είναι θέμα ατομικής ευθύνης, είναι θέμα και συλλογικής ευθύνης. Δημόσιος υπάλληλος που έρχεται σε επαφή με κόσμο, δεν αποφασίζει μόνο για τον εαυτό του όταν αποφασίζει να μην εμβολιαστεί, χωρίς μάλιστα να έχει τις γνώσεις να το κρίνει. 

Καλά, δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί που είναι τόσο αλτρουιστές ώστε να φοβούνται το εμβόλιο αλλά για το κοινό καλό να το κάνουν. Άρα είσαι της λογικής ή να υποχρεωθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι ή να τους κράζουμε; Υπόψιν, και πολύς κόσμος στον ιδιωτικό τομέα έρχεται σε επαφή με δεκάδες πολίτες κάθε μέρα. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Αυτό που είπα και πριν : επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να παρασκευαστουν τόσες δόσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα. Και φυσικά είναι πολύ πιο ακριβό, πώς θα το αγοράσουν οι φτωχότερες χώρες?

An yparksei sinergasia apo tis etaireies fysika k mporoyn na paraskeyastoyn k alla embolia poli pio syntoma.  An oi kyberniseis piezan tis etaireies na synergastoyn k na paraksoyn afta ta embolia poy einai asfalestera tha eixame lisi k gia auto.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Υγειονομικός σε δομή ηλικιωμένων, τουλάχιστον η περίπτωση που έχει φτάσει στην δικαιοσυνη, γνωρίζω τον συνάδελφο που την έχει αναλάβει.

Α ναι αυτό το είχα ακούσει. Αυτό όμως ήταν απόφαση του εργοδοτη, όχι κάποια κεντρική εντολή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Πάντως ως μαμά μου έχω κάνει στο παιδί μου το bexsero να πω πως ήταν το εμβόλιο που ανυπομονούσα περισσότερο από όλα να κάνει αλλά και κείνο που  με άγχωνε πάρα πολύ.  παρόλα αυτά το έκανα γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω να νοσήσει το παιδί μου από κάτι τόσο άσχημο και ενώ θα μπορούσα να το έχω προστατεύσει δεν το έκανα.

 

Kαι πολύ καλά έκανες. Και βασικά καλά κάνουν και το κάνουν, όσοι το κάνουν. 

 

Η ανάρτηση μου δεν έγινε για να πούμε αν πρέπει ή δεν πρέπει να κάνουμε το bexsero.

Αλλά για το ότι είναι παράδοξο να κάνουμε απροβλημάτιστα ένα εμβόλιο για να καλύψουμε τη απειροελάχιστη πιθανότητα να κολλήσει το παιδί μας*  μια σπανιότατη ασθένεια, και διπλοτριπλοτσεκάρουμε ένα εμβόλιο με λιγότερες πιθανότητες παρενεργειών και με πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσουμε covid. 

 

* εμείς; γιατί όχι εμείς; και εμείς κολλάμε men-b άλλωστε και οι επιπλοκές στους ενήλικες είναι χειρότερες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι οποίος κάνει το bexsero δεν κάθεται τόσο να ψειρίσει το ΑΖ. Παίζει ρόλο όμως κ μια ψευδαίσθηση ότι το bexsero άκουσες να το κάνει ο ανιψιός σου πρόπερσι, πέρσι το παιδί της κουμπαράς κλπ, δλδ απτά γύρω σου υπάρχει μια θετικό εικόνα. Ψευδαίσθηση θα έλεγα.

 

Μια αντίφαση χαρακτηριστική του Έλληνα γονιού θα έλεγα ότι είναι πχ το ότι μπορεί να δώσει μια αντιβίωση που του ξέμεινε στο ντουλάπι επειδή έτσι έκρινε, ή το ντεπόν σαν καραμέλα, αλλά να ανησυχεί για το ΑΖ. 

Koita ola ta embolia ego ta fobamai.  K fysika ola ta psiriza k otan ta kanei eimai se anamena karboyna.  Alla den exo k alles epiloges.  K gia to bexcero Rotisa k I giatros moy eipe einai apta asfalestera poy kikloforoyn. Emas I pediatros mono to mmr mas eixe pei os ayto poy tin anxonei panta.  Eksaloy k h minigitiada an k spania exei megala pososta kakis prognosis opote den to riskareis.  S3 antithesi me ton koronoio  poy toylaxiston gia tis hlikies mas h kakh prognosi einai mikri opote giati na min perimenoyme na emboliastoyme me kapoio allo embolio afoy yparxoyn.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Καλά, δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί που είναι τόσο αλτρουιστές ώστε να φοβούνται το εμβόλιο αλλά για το κοινό καλό να το κάνουν. Άρα είσαι της λογικής ή να υποχρεωθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι ή να τους κράζουμε; Υπόψιν, και πολύς κόσμος στον ιδιωτικό τομέα έρχεται σε επαφή με δεκάδες πολίτες κάθε μέρα. ;-)

Ας το πάμε αλλιώς. Αν ένας ιδιώτης εργοδότης αποφασίσει ότι θέλει όλο το προσωπικό του εμβολιασμένο κ αρχίσει τις απολύσεις, είναι κάπως εύκολο να μιλήσεις για αυθαιρεσία, καταπάτηση δικαιωμάτων κλπ. Αν όμως βγει νόμος που υποχρεώνει ότι λχ οι εκπαιδευτικοί ή οι υπάλληλοι σε οίκους ευγηρίας ή το μη ιατρικό προσωπικό σε δομές υγείας ή οι οδηγοί στις συγκοινωνίες πχ πρέπει να είναι υποχρεωτικά εμβολιασμένοι λόγω της θέσης τους, η συζήτηση κάπως αλλάζει. Εκεί το ατομικό δικαίωμα έρχεται πιο άμεσα σε σύγκρουση με τη δημόσια υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ας το πάμε αλλιώς. Αν ένας ιδιώτης εργοδότης αποφασίσει ότι θέλει όλο το προσωπικό του εμβολιασμένο κ αρχίσει τις απολύσεις, είναι κάπως εύκολο να μιλήσεις για αυθαιρεσία, καταπάτηση δικαιωμάτων κλπ. Αν όμως βγει νόμος που υποχρεώνει ότι λχ οι εκπαιδευτικοί ή οι υπάλληλοι σε οίκους ευγηρίας ή το μη ιατρικό προσωπικό σε δομές υγείας ή οι οδηγοί στις συγκοινωνίες πχ πρέπει να είναι υποχρεωτικά εμβολιασμένοι λόγω της θέσης τους, η συζήτηση κάπως αλλάζει. Εκεί το ατομικό δικαίωμα έρχεται πιο άμεσα σε σύγκρουση με τη δημόσια υγεία.

Βρίσκω μπερδεμένα τα επιχειρήματά σου... :confused:Με τη δημόσια υγεία έχει να κάνει κι η εστίαση και τα καταστήματα και πλήθος άλλων δραστηριοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα, για το Johnson  edition.cnn.com/2021/04/13/health/johnson-vaccine-pause-cdc-fda/index.html

 

[...The US Centers for Disease Control and Prevention and the US Food and Drug Administration are recommending that the United States pause the use of Johnson & Johnson's Covid-19 vaccine over six reported US cases of a "rare and severe" type of blood clot...

...

"CDC will convene a meeting of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) on Wednesday to further review these cases and assess their potential significance," the statement said. "FDA will review that analysis as it also investigates these cases. Until that process is complete, we are recommending a pause in the use of this vaccine out of an abundance of caution. This is important, in part, to ensure that the health care provider community is aware of the potential for these adverse events and can plan for proper recognition and management due to the unique treatment required with this type of blood clot."

Johnson & Johnson issued a statement on Tuesday noting that the company has decided to "proactively delay the rollout" of its vaccine in Europe....]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Α ναι αυτό το είχα ακούσει. Αυτό όμως ήταν απόφαση του εργοδοτη, όχι κάποια κεντρική εντολή. 

E ναι, κεντρική εντολή σε μια ιδιωτική δομή δεν νοείται προφανώς. Ούτε πρόκειται - μάλλον - να βγει νόμος που να ορίζει ότι η άρνηση εμβολιασμού συνιστά άνευ άλλου τινός λόγο απόλυσης. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η συγκεκριμένη απόλυση θα ακυρωθεί, κατά την γνώμη μου και όσο γνωρίζω τα πραγματικά περιστατικά, το πιθανότερο είναι ότι θα κριθεί νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , vtgian είπε:

 

Δεν έπιασες καθόλου το νόημα. Όλα έχουν παρενέργειες, λιγότερες ή περισσότερες. Και το mmr δεν είναι ένα, και εκεί έχεις επιλογές αν θυμάμαι καλά. Και εν πάσει περιπτώση το εμβόλιο για την ιλαρά είναι στο ΕΠΕ. 

 

Συγκρίνω δύο εμβόλια σε σχέση με τις πιθανότητες παρενέργειών και την ανάγκη εμβολιασμού.

 

Ανάγκη εμβολιασμού για την men-b δεν έχουμε, ρητά και ξεκάθαρα, δε το λέω εγώ, το λέει η ΕΕΕ. 

Τις παρενέργειες του εμβολίου της men-b δεν τις συζητάμε γιατί δεν έχουν δημοσιότητα και είναι σε διάρκεια ετών. Παράλληλα έχουμε πολύ καλή συντονισμένη διαφημιστική καμπάνια.
 

Ανάγκη εμβολιασμού για την covid-19 έχουμε.

Για τις παρενέργειες του εμβολίου ΑΖ γίνεται τεράστιος ντόρος από τα μέσα, και ας είναι ένα εμβόλιο που έχει πλέον εφαρμοστεί σε πολλά εκατομμύρια κόσμου με λιγότερες πιθανότητες παρενέργειας σε σχέση με το πρώτο.

 

Το εμβόλιο της men-b έχει αυξημένο ποσοστό παρενεργειών σε σχέση με το ΑΖ και συνεχίζουμε να το κάνουμε χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη, χωρίς να μας το υπαγορεύει η ΕΕΕ. Το AZ το περνάμε από χίλια κόσκινα και ας λένε οι ειδικοί ότι είναι ασφαλές.

Αν εσύ δε βλέπεις κάτι παράδοξο σε αυτό, πάω πάσο.

 

Oχι Γιάγκο, @Ilaeira :D Καμία σχέση με εικοσαετία. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν μπαίνει στο ΕΠΕ. Ο,τι δεν εξασφαλίζει μακροπρόθεσμα ανοσία και επιπλέον, ακόμα και αν είσαι εμβολιασμένος, μπορείς να το κολλήσεις και να το μεταδόσεις. Σε σχέση με την κάλυψη του  [...The duration of protection following the recommended routine Bexsero® schedule has not been established, although in reviewing all of the available evidence, the JCVI agreed the most plausible duration of protection is 18 months following a two dose primary course and 36 months following the additional booster dose administered at 12 months. Bexsero® should, therefore, protect infants and toddlers during their period of highest risk of meningococcal B infection.  publichealth.hscni.net/sites/default/files/Men%20B%20Factsheet%202017_1.pdf] Κοινώς, όταν φτάσεις στην εφηβεία (που είναι το επόμενο peak) πιθανότατα είσαι το ίδιο ακάλυπτος. Για αυτό και αν δεν κάνεις το bexsero, συστήνεται το trumenba στην εφηβεία.

 

Σε σχέση με την ανοσοκάλυψη του Johnson έχει άρθρο σχετικό ο Παππάς, είναι καλή αλλά χαμηλότερη των άλλων. 

 

 

συμφωνω απολυτα.αυτην την στιγμη μιλανε στην αμερικη για 0,0001%πιθανοτητα θρομβωσης με τζονσον.6περιστατικα συνολο,1νεκρη,1σοβαρη νοσηλεια

τελειως ανθρωπινα ομως αν μου τυχαινε αζ εμενα η την μανα μου,θα ειχα καποιους ενδοιασμους

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Με το ρωσικό τι γίνεται; Υπάρχει άραγε πληροφόρηση για παρενέργειες η δεν τις λένε; Στο Ισραήλ με τι εμβολιάστηκαν; Οι Άγγλοι; Τα έχετε πει παραπάνω; Έτσι στατιστικά 

τωρα πηγε στη ρωσια η εμα για να δει αν δωσει εγκριση παντως

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Βρίσκω μπερδεμένα τα επιχειρήματά σου... :confused:Με τη δημόσια υγεία έχει να κάνει κι η εστίαση και τα καταστήματα και πλήθος άλλων δραστηριοτήτων.

Υποθετικά αναφέρω κάποια παραδείγματα. Προφανώς υπάρχουν πολλοί εργαζόμενοι που έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο, μην κολλάς σε αυτά που αναφέρω. Ας πούμε άλλο μια εταιρεία με εργαζόμενους σε ατομικά γραφεία που εξυπηρετεί κόσμο με ραντεβού κ σε συνθήκες που έχουν ρυθμίσει κατάλληλα πχ πλεξιγκλάς, άλλο πχ ο οδηγός λεωφορείου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

Koita ola ta embolia ego ta fobamai.  K fysika ola ta psiriza k otan ta kanei eimai se anamena karboyna.  Alla den exo k alles epiloges.  K gia to bexcero Rotisa k I giatros moy eipe einai apta asfalestera poy kikloforoyn. Emas I pediatros mono to mmr mas eixe pei os ayto poy tin anxonei panta.  Eksaloy k h minigitiada an k spania exei megala pososta kakis prognosis opote den to riskareis.  S3 antithesi me ton koronoio  poy toylaxiston gia tis hlikies mas h kakh prognosi einai mikri opote giati na min perimenoyme na emboliastoyme me kapoio allo embolio afoy yparxoyn.  

Για το Pfizer λείπει η πρώτη υλη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira είπε:

 

Τι εννοείς Βίρνα; Πότε λήγει η αποτελεσματικότητά του; Δεν έχει ανοσοκάλυψη τουλάχιστον για καμιά εικοσαετία;

Η Βιρνα Δρακου πιθανον να παιζει στο άλλο θέμα που μιλαμε:-D

Just now, maripoz είπε:

Για το Pfizer λείπει η πρώτη υλη

Προηγουμένως ειπαν στο ραδιόφωνο οτι το Μάιο αρχίζει ο εμβολιασμός για τους σαραντάρηδων.Με τι εμβολια επομένως?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και οι εξωγήινοι ε; Δεν ξέρω αν είδατε το βίντεο από το Πεντάγωνο. Να ανοίξουμε και θέμα ούφο και προληπτικά μέτρα. :lol:

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η Βιρνα Δρακου πιθανον να παιζει στο άλλο θέμα που μιλαμε:-D

Προηγουμένως ειπαν στο ραδιόφωνο οτι το Μάιο αρχίζει ο εμβολιασμός για τους σαραντάρηδων.Με τι εμβολια επομένως?

Νταξει να πω κάτι όμως; Εμείς προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι. Και άντε εγώ δεν το κάνω. Ο σύζυγος αν αναγκαστικά του πουν από τη δουλειά τι γίνεται; Τώρα έφαγα φλασια. Κάτι δεν έλεγαν για το σπέρμα; Πάω να ψάξω. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η Βιρνα Δρακου πιθανον να παιζει στο άλλο θέμα που μιλαμε:-D

Προηγουμένως ειπαν στο ραδιόφωνο οτι το Μάιο αρχίζει ο εμβολιασμός για τους σαραντάρηδων.Με τι εμβολια επομένως?

Νομίζω η πλατφόρμα θα ανοίξει τον Μάιο για τους 40+ με του εμβολιασμούς να ξεκινούν τον Ιούνιο.

 

Φανταζομαι με όλα τα εμβόλια, και με τα 4.

 

Εν τω μεταξύ μόλις κατάλαβα ότι συγκαταλέγομαι ακόμα στους «τριαντάρηδες» και παρόλο που δεν με βολεύει εν προκειμένω γιατί καθυστερεί ο εμβολιασμός μου, μια χαρά μου ακούγεται κατά τα άλλα :-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ήρθαν και οι εξωγήινοι ε; Δεν ξέρω αν είδατε το βίντεο από το Πεντάγωνο. Να ανοίξουμε και θέμα ούφο και προληπτικά μέτρα. :lol:

Νταξει να πω κάτι όμως; Εμείς προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι. Και άντε εγώ δεν το κάνω. Ο σύζυγος αν αναγκαστικά του πουν από τη δουλειά τι γίνεται; Τώρα έφαγα φλασια. Κάτι δεν έλεγαν για το σπέρμα; Πάω να ψάξω. 

Οχι ρε συ.δεν ισχυει.μετα από ένα μήνα μπορεις να προσπαθήσεις κ για εγκυμοσύνη.μουβτο πε εγκυκλοπαιδικα κ ο γυναικολόγος σημερα

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οχι ρε συ.δεν ισχυει.μετα από ένα μήνα μπορεις να προσπαθήσεις κ για εγκυμοσύνη.μουβτο πε εγκυκλοπαιδικα κ ο γυναικολόγος σημερα

Ναι τώρα διάβαζα. Όλα καλά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

4000 κρουσματα, να ανοιξουμε τα παντα αμεσα. Live your myth in α ραντζο στο διαδρομο εξω απο την εντατικη.

 

Τον σημερινό αριθμό κρουσμάτων τώρα τον είδα. Απογοητευτικός όπως και να έχει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...