Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Βρίσκω λάθος να βάζουμε σε ένα τσουβάλι όλα τα θέματα που έχουν προκύψει γύρω από την Covid-19.

Άλλο τα μέτρα προστασίας, οι αποφάσεις για τη διαχείριση της κρίσης κλπ και άλλο θέμα ο υποχρεωτικός εμβολιασμός. 

 

Υπάρχει ολόκληρο επιστημονικό πεδίο που ασχολείται με θέματα ηθικής και εμπλέκει νομική, κοινωνιολογία, φιλοσοφία, βιολογία και ένα σωρό ακόμα επιστημονικά πεδία, πριν λίγες μέρες μάλιστα διορίστηκε η νέα πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής (η οποία μεταξύ άλλων ασχολείται και με το θέμα της υποχρέωσης εμβολιασμού καθώς και του λεγόμενου "διαβατηρίου εμβολιασμού"). Δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο να πάρει κανείς θέση.

 

Στο θέμα της διαχείρισης, τα έχουμε πει πολλές φορές, είμαι από τους ανθρώπους που νιώθουν ότι η όλη διαχείριση ήταν ένα λάθος μετά το άλλο. Είχαν στα χέρια τους πολίτες εντελώς και καθολικά πρόθυμους να υποστηρίξουν τις όποιες αποφάσεις και κατάφεραν και να χάσουν τον έλεγχο της πανδημίας αλλά και να κάνουν τους πολίτες να  χάσουν την εμπιστοσύνη τους. Παράλληλα δε, πέρασαν ένα σωρό μέτρα που καταπατούν θεμελιώδη δικαιώματα και που μακροπρόθεσμα θα δούμε τα αποτελέσματά τους.

 

Στο θέμα των εμβολιασμών, προσωπικά, είμαι διχασμένη. Δε νιώθω και πολύ άνετα να είμαι υποχρεωμένη να κάνω ένα μη εκτενώς δοκιμασμένο εμβόλιο. Δε νιώθω καθόλου άνετα όταν γνωρίζω ότι η οδηγία προς το ζευγάρι που κάνει εξωσωματική είναι "μην κάνετε το εμβόλιο γιατί δεν ξέρουμε πόσο επηρεάζει τη γονιμότητά σας". Από την άλλη, όσο δεν κάνω εγώ εμβόλιο, τόσο θέτω σε κίνδυνο τη ζωή κάποιων άλλων που ίσως απλά δεν μπορούν να το κάνουν. Η εγωιστική σκέψη είναι, ας προφυλαχτούν αυτοί που πρέπει. Η ανεπτυγμένη μας όμως ευαισθησία και λογική, αυτή που μας κάνει να διαφέρουμε από τα άγρια ζώα, δεν υπαγορεύει ότι πρέπει να προστατεύσουμε τους ευάλωτους;  Και μη ξεχνάμε τους λόγους για τους οποίους εμβολιάζουμε τα παιδιά μας. Όχι μόνο για τα ίδια, αλλά και για εκείνα που δεν μπορούν να εμβολιαστούν (αν και οι περισσότεροι το δεύτερο δεν το σκέφτονται, μένουν στο πρώτο μόνο). 

 

Θα μου ήταν σίγουρα πιο εύκολο, θα ένιωθα σίγουρα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, αν του εμβολιασμού προηγούνταν λογικά μέτρα, με σεβασμό της προσωπικότητάς μας. Το γεγονός ότι ένα χρόνο τώρα έχει κουρελιαστεί η ψυχολογία μου και (ευτυχώς πολύ λιγότερο, τα οικονομικά μου), προσπαθώντας να μείνω υγιής εγώ και όσοι κινούνται γύρω μου, ακολουθώντας μέτρα παράλογα και ανούσια, δε με βοηθά καθόλου. Μιλάει ωστόσο περισσότερο το θυμικό όπως είπε η Ilaeira και όχι η λογική, γνωρίζοντας ότι όταν έρθει η σειρά μου, ακόμα και αν είναι το "κακό" ΑΖ να κάνω, θα το κάνω γιατί μπροστά στον κίνδυνο να νοσήσει ο άντρας μου (που έχει κάποια επιβαρυντικά) ή εγώ (που δεν έχω, αλλά κανείς δε μου εξασφαλίζει ότι δε θα χρειαστώ ΜΕΘ), θα πρέπει να διαχειριστώ τις πιθανότητες να υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες. Δε νιώθω καθόλου καλά με αυτό, νιώθω ότι εκβιάζομαι. Δεν έχω όμως και επιλογή.

 

Εκεί που λες για τα άγρια ζώα.. έβλεπα ένα άρθρο έλεγε μια καθηγήτρια ποτέ θεωρούμε ότι ξεκίνησε αυτό που λέμε 'πολιτισμός'. Τι ήταν αυτό που μας έδωσε ένα άλμα σε σχέση με τα υπόλοιπα θηλαστικά. Έλεγαν οι μαθητές ο λόγος το ζειν μαζί η καλλιέργεια κλπ και η 'σωστή' απάντηση ήταν όταν βρήκαν τα πρώτα δείγματα βοήθειας σε κάποιον που έσπασε το πόδι του και δεν τον εγκατέλειψαν αλλά φαινόταν ότι προσπάθησαν με κάτι τύπου νάρθηκα να του ισιωσουν το πόδι. Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί αλλά ήταν από τα πρώτα σημάδια εξέλιξης της ανθρωπότητας, η φροντίδα στον λιγότερο ικανό και στον άρρωστο. Και όπως λέει και το γνωστό meme κοροϊδευτικά.. καλά πήγε αυτό.. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Μα ίδια μέρα τέλος lockdown και άνοιγμα τουρισμού? Δεν αφήναν εστω μια βδομάδα ενδιάμεσα έτσι για την ξεκαρτα? Edit: Ρε τώρα τα βλέπω ένα ένα. Έλεος δηλαδή θα ανοίξουν τα σχολεία τρεις μέρες πριν ανοίξει ο τουρισμός? Πάμε καλά?

εγω το βλεπω λιγο αλλιως.πρεπει να ανοιξει τοτε ο τουρισμος,οποτε παρεπιμπτοντως θα τελειωσει κ για μας το λοκ νταουν:cry:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Βρίσκω λάθος να βάζουμε σε ένα τσουβάλι όλα τα θέματα που έχουν προκύψει γύρω από την Covid-19.

Άλλο τα μέτρα προστασίας, οι αποφάσεις για τη διαχείριση της κρίσης κλπ και άλλο θέμα ο υποχρεωτικός εμβολιασμός. 

 

Υπάρχει ολόκληρο επιστημονικό πεδίο που ασχολείται με θέματα ηθικής και εμπλέκει νομική, κοινωνιολογία, φιλοσοφία, βιολογία και ένα σωρό ακόμα επιστημονικά πεδία, πριν λίγες μέρες μάλιστα διορίστηκε η νέα πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής (η οποία μεταξύ άλλων ασχολείται και με το θέμα της υποχρέωσης εμβολιασμού καθώς και του λεγόμενου "διαβατηρίου εμβολιασμού"). Δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο να πάρει κανείς θέση.

 

Στο θέμα της διαχείρισης, τα έχουμε πει πολλές φορές, είμαι από τους ανθρώπους που νιώθουν ότι η όλη διαχείριση ήταν ένα λάθος μετά το άλλο. Είχαν στα χέρια τους πολίτες εντελώς και καθολικά πρόθυμους να υποστηρίξουν τις όποιες αποφάσεις και κατάφεραν και να χάσουν τον έλεγχο της πανδημίας αλλά και να κάνουν τους πολίτες να  χάσουν την εμπιστοσύνη τους. Παράλληλα δε, πέρασαν ένα σωρό μέτρα που καταπατούν θεμελιώδη δικαιώματα και που μακροπρόθεσμα θα δούμε τα αποτελέσματά τους.

 

Στο θέμα των εμβολιασμών, προσωπικά, είμαι διχασμένη. Δε νιώθω και πολύ άνετα να είμαι υποχρεωμένη να κάνω ένα μη εκτενώς δοκιμασμένο εμβόλιο. Δε νιώθω καθόλου άνετα όταν γνωρίζω ότι η οδηγία προς το ζευγάρι που κάνει εξωσωματική είναι "μην κάνετε το εμβόλιο γιατί δεν ξέρουμε πόσο επηρεάζει τη γονιμότητά σας". Από την άλλη, όσο δεν κάνω εγώ εμβόλιο, τόσο θέτω σε κίνδυνο τη ζωή κάποιων άλλων που ίσως απλά δεν μπορούν να το κάνουν. Η εγωιστική σκέψη είναι, ας προφυλαχτούν αυτοί που πρέπει. Η ανεπτυγμένη μας όμως ευαισθησία και λογική, αυτή που μας κάνει να διαφέρουμε από τα άγρια ζώα, δεν υπαγορεύει ότι πρέπει να προστατεύσουμε τους ευάλωτους;  Και μη ξεχνάμε τους λόγους για τους οποίους εμβολιάζουμε τα παιδιά μας. Όχι μόνο για τα ίδια, αλλά και για εκείνα που δεν μπορούν να εμβολιαστούν (αν και οι περισσότεροι το δεύτερο δεν το σκέφτονται, μένουν στο πρώτο μόνο). 

 

Θα μου ήταν σίγουρα πιο εύκολο, θα ένιωθα σίγουρα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, αν του εμβολιασμού προηγούνταν λογικά μέτρα, με σεβασμό της προσωπικότητάς μας. Το γεγονός ότι ένα χρόνο τώρα έχει κουρελιαστεί η ψυχολογία μου και (ευτυχώς πολύ λιγότερο, τα οικονομικά μου), προσπαθώντας να μείνω υγιής εγώ και όσοι κινούνται γύρω μου, ακολουθώντας μέτρα παράλογα και ανούσια, δε με βοηθά καθόλου. Μιλάει ωστόσο περισσότερο το θυμικό όπως είπε η Ilaeira και όχι η λογική, γνωρίζοντας ότι όταν έρθει η σειρά μου, ακόμα και αν είναι το "κακό" ΑΖ να κάνω, θα το κάνω γιατί μπροστά στον κίνδυνο να νοσήσει ο άντρας μου (που έχει κάποια επιβαρυντικά) ή εγώ (που δεν έχω, αλλά κανείς δε μου εξασφαλίζει ότι δε θα χρειαστώ ΜΕΘ), θα πρέπει να διαχειριστώ τις πιθανότητες να υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες. Δε νιώθω καθόλου καλά με αυτό, νιώθω ότι εκβιάζομαι. Δεν έχω όμως και επιλογή.

 

 

Συμφωνώ σε κάθε λέξη και κυρίως αυτό που ήθελα να κάνω κατανοητό χτες στη συζήτηση (χωρίς μάλλον να το καταφέρω γιατί έγραφα αποσπασματικά, βιαστικά και όχι συγκεντρωμένα) είναι ότι το ζήτημα της υποχρεωτικότητας των εμβολίων ή των τεστ δεν είναι έτσι απλό, το ερώτημα της συνταγματικότητάς τους ή μη δεν μπορεί να απαντηθεί ανεπιφύλακτα, ο ένας συνταγματολόγος θα βγει στο ένα παράθυρο και θα πεί ότι είναι συνταγματικά, ο άλλος θα πει το αντίθετο, πιθανότατα άλλη απάντηση θα δοθεί σήμερα, άλλη θα δινόταν πριν 10 χρόνια ακόμα και από τα ίδια τα Δικαστήρια. Το Σύνταγμα δεν έχει στήλες ΝΑΙ/ΟΧΙ, είναι από τα πιο δυσερμήνευτα νομοθετήματα.

 

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Είδατε ότι 24 Απριλίου ανοίγει η πλατφόρμα για τους 50-55 με Johnson & Johnson?

Σπουδαίο νέο αυτο .Αν κατάλαβα σωστά επαληθεύεται ο φίλος της Deena

 

 

Και ο φίλος και η συγγενής (ξαδέρφη), δεν σας έχω αναφέρει και μια συγγενή που δουλεύει και αυτή σε διεθνές πρακτορείο και νομίζει ότι είναι η Amanpour? Πολύ θα μου την σπάσει που θα δικαιωθεί η συγκεκριμένη που έχει ένα ύφος συνέχεια "Ξέρω πότε θα έρθει η καταστροφή του κόσμου αλλά δεν σας το λέω για να μην σπείρω τον πανικό" :grin::grin::grin:

 

Πλάκα κάνω, μακάρι να επαληθευτεί όσο κι αν δεν την χωνεύω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

εγω το βλεπω λιγο αλλιως.πρεπει να ανοιξει τοτε ο τουρισμος,οποτε παρεπιμπτοντως θα τελειωσει κ για μας το λοκ νταουν:cry:

Ε ναι, η λογική είναι αυτή. Όπως είπε ο Πέτσας, δεν μπορείς να απαγορεύεις στον πληθυσμό αυτά που επιτρεπεις στους τουρίστες. Σαν να λέει ότι αλλιώς θα τις σκέφτονταν τις απαγορεύσεις για εμάς. 

 

Λετε το καλοκαίρι να ισχύει ακόμα κ μάσκα στην παραλία;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Βρίσκω λάθος να βάζουμε σε ένα τσουβάλι όλα τα θέματα που έχουν προκύψει γύρω από την Covid-19.

Άλλο τα μέτρα προστασίας, οι αποφάσεις για τη διαχείριση της κρίσης κλπ και άλλο θέμα ο υποχρεωτικός εμβολιασμός. 

 

Υπάρχει ολόκληρο επιστημονικό πεδίο που ασχολείται με θέματα ηθικής και εμπλέκει νομική, κοινωνιολογία, φιλοσοφία, βιολογία και ένα σωρό ακόμα επιστημονικά πεδία, πριν λίγες μέρες μάλιστα διορίστηκε η νέα πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής (η οποία μεταξύ άλλων ασχολείται και με το θέμα της υποχρέωσης εμβολιασμού καθώς και του λεγόμενου "διαβατηρίου εμβολιασμού"). Δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο να πάρει κανείς θέση.

 

Στο θέμα της διαχείρισης, τα έχουμε πει πολλές φορές, είμαι από τους ανθρώπους που νιώθουν ότι η όλη διαχείριση ήταν ένα λάθος μετά το άλλο. Είχαν στα χέρια τους πολίτες εντελώς και καθολικά πρόθυμους να υποστηρίξουν τις όποιες αποφάσεις και κατάφεραν και να χάσουν τον έλεγχο της πανδημίας αλλά και να κάνουν τους πολίτες να  χάσουν την εμπιστοσύνη τους. Παράλληλα δε, πέρασαν ένα σωρό μέτρα που καταπατούν θεμελιώδη δικαιώματα και που μακροπρόθεσμα θα δούμε τα αποτελέσματά τους.

 

Στο θέμα των εμβολιασμών, προσωπικά, είμαι διχασμένη. Δε νιώθω και πολύ άνετα να είμαι υποχρεωμένη να κάνω ένα μη εκτενώς δοκιμασμένο εμβόλιο. Δε νιώθω καθόλου άνετα όταν γνωρίζω ότι η οδηγία προς το ζευγάρι που κάνει εξωσωματική είναι "μην κάνετε το εμβόλιο γιατί δεν ξέρουμε πόσο επηρεάζει τη γονιμότητά σας". Από την άλλη, όσο δεν κάνω εγώ εμβόλιο, τόσο θέτω σε κίνδυνο τη ζωή κάποιων άλλων που ίσως απλά δεν μπορούν να το κάνουν. Η εγωιστική σκέψη είναι, ας προφυλαχτούν αυτοί που πρέπει. Η ανεπτυγμένη μας όμως ευαισθησία και λογική, αυτή που μας κάνει να διαφέρουμε από τα άγρια ζώα, δεν υπαγορεύει ότι πρέπει να προστατεύσουμε τους ευάλωτους;  Και μη ξεχνάμε τους λόγους για τους οποίους εμβολιάζουμε τα παιδιά μας. Όχι μόνο για τα ίδια, αλλά και για εκείνα που δεν μπορούν να εμβολιαστούν (αν και οι περισσότεροι το δεύτερο δεν το σκέφτονται, μένουν στο πρώτο μόνο). 

 

Θα μου ήταν σίγουρα πιο εύκολο, θα ένιωθα σίγουρα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, αν του εμβολιασμού προηγούνταν λογικά μέτρα, με σεβασμό της προσωπικότητάς μας. Το γεγονός ότι ένα χρόνο τώρα έχει κουρελιαστεί η ψυχολογία μου και (ευτυχώς πολύ λιγότερο, τα οικονομικά μου), προσπαθώντας να μείνω υγιής εγώ και όσοι κινούνται γύρω μου, ακολουθώντας μέτρα παράλογα και ανούσια, δε με βοηθά καθόλου. Μιλάει ωστόσο περισσότερο το θυμικό όπως είπε η Ilaeira και όχι η λογική, γνωρίζοντας ότι όταν έρθει η σειρά μου, ακόμα και αν είναι το "κακό" ΑΖ να κάνω, θα το κάνω γιατί μπροστά στον κίνδυνο να νοσήσει ο άντρας μου (που έχει κάποια επιβαρυντικά) ή εγώ (που δεν έχω, αλλά κανείς δε μου εξασφαλίζει ότι δε θα χρειαστώ ΜΕΘ), θα πρέπει να διαχειριστώ τις πιθανότητες να υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες. Δε νιώθω καθόλου καλά με αυτό, νιώθω ότι εκβιάζομαι. Δεν έχω όμως και επιλογή.

 

 

Συμφωνώ σε όλα, λέξη προς λέξη. Και πιστεύω ειλικρινά ότι αν πέρσι τον Μάιο είχε βγει η κυβέρνηση να μιλήσει ειλικρινά, ότι ανοίγουμε γιατί θεωρούμε πως δεν μας παίρνει να κάνουμε αλλιώς, θα είχε εξελιχθεί διαφορετικά η κατάσταση. Ο κόσμος ήταν υποδειγματικός πέρσι την άνοιξη, αλλά το παιχνίδι χάθηκε όταν ένιωσε ότι τον κοροϊδεύουν. 

Από την άλλη, επειδή αυτός που υποτίθεται πρέπει να με βοηθήσει να προφυλαχθώ αποδεικνύεται λίγος, αυτός δεν είναι λόγος για να γιολάρω. Αν μη τι άλλο είναι λόγος για να προσέξω περισσότερο. Προσωπικά με στρέσαρε πολύ η συνειδητοποίηση ότι δεν εξοπλίστηκαν επαρκώς τα νοσοκομεία, και το θεωρώ το μεγαλύτερο έγκλημα στην όλη διαχείριση. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική ότι "αφού είστε τέτοιοι, να κι εγώ" που έδειξε να συμμερίζεται πολύς κόσμος. Αν δηλαδή αρρωστήσεις, πιστεύεις ότι θα κλάψουν; Εδώ άφησαν τη γυναίκα νεκρή στο σπίτι της για μέρες μ' ένα αυτιστικό παιδί... Η τηλεφωνική γραμμή του ΕΟΔΥ είναι ανέκδοτο (άλλο έγκλημα).

 

Για τα εμβόλια: Με προβληματίζει κι εμένα ο υποχρεωτικός εμβολιασμός και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα του πιστοποιητικού. Δέχομαι ότι οι ιδιώτες έχουν δικαίωμα να καθορίσουν τους όρους με τους οποίους θα λειτουργούν (αεροπορικές πτήσεις, συναυλίες κλπ), αφήνοντας στον καθένα την ελευθερία να πάρει τις αποφάσεις του σχετικά με το αν θα χρησιμοποιεί αυτές τις υπηρεσίες. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η ανάπτυξη εμβολίων και σελφ τεστ σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα είναι επίτευγμα της επιστήμης και θέλω να το αξιοποιήσω. Από εκεί και πέρα, προφανώς δεν μπορώ να κουνήσω σε κανέναν το δάχτυλο αν δεν περάσουν μερικά χρόνια, γιατί εννοείται πως οι μακροχρόνιες συνέπειες είναι ένα ρίσκο που θα αποφασίσει κάποιος μόνος του αν θα το πάρει. Ας ρωτήσει τον γιατρό του, ας ρωτήσει κι άλλους ειδικούς. Μόνο να μην ρωτήσει την κυρία Σούλα στο φβ.

Για να φέρω ένα παράδειγμα, όταν ήμουν οχτώ μηνών έγκυος ξεκίνησε η σεζόν της γρίπης (ευτυχισμένες εποχές, ήταν το μεγαλύτερό μας πρόβλημα). Είχα ακούσει διάφορα, μέχρι και στο μικροβιολογικό μου είπε η γραμματέας να μην το κάνω ούτε για αστείο. Ρώτησα τον γυναικολόγο. Μου είπε ότι στο νοσοκομείο έχουν αυτήν τη στιγμή 60 άτομα και οι 5 είναι έγκυες. Το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ε ναι, η λογική είναι αυτή. Όπως είπε ο Πέτσας, δεν μπορείς να απαγορεύεις στον πληθυσμό αυτά που επιτρειεια στους τουρίστες. Σαν να λέει ότι αλκιως θα τις σκέφτονταν τις απαγορεύσεις γθα εμάς. 

 

Λετε το καλοκαίρι να ισχύει ακόμα κ μάσκα στην παραλία;;;;;

δ ξερω πραγματικα.δ μπορω να υπολογισω πλεον,γτ δ μπορω να μπω στην λογικη τους

κ δ με νοιαζει κιολας,θελω να ανοιξουν καποια πραγματα κ ας ειναι κ με μασκα

ετσι κ αλλιως σε κλειστο χωρο,παλι το ιδιο θα κολλας

δ ειναι οτι θα παω κ για τρελο κλαμπινγκ,με τον εναν πανω στον αλλο

φανταζομαι,για πιο τουριστικο θα πουν κτ τυπου,φορατε μασκα οταν υπαρχει συνωστισμος

Just now, Έσπερος είπε:

Το λατρεμένο ingr τώρα έχει θέμα γιε το φονικό τέταρτο κύμα που θα έρθει τον Οκτώβρη. 

 

Μας αντιμετωπίζουν σαν να είμαστε τελείως ηλίθιοι. 

ουτε αυτοι δ πιστευουν στοτς στοχους του εμβολιασμου

κ πολλοι θα το δουν ως "να περασουμε καλα το καλοκαιρι"γτ παλι απο φθινοπωρο τα ιδια:|

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Eγώ πάλι πέτυχα χτες κάποιο στέλεχος του Υπουργείου Παιδείας που έλεγε ότι μπορεί να μην ανοίξουν καθόλου το Μάιο τα δημοτικά και νήπια. Απλά νομίζω ο καθένας λέει και γράφει ό,τι του κατέβει!

Εγώ δεν πίστευα ότι θα μείνουν τόσο καιρό κλειστά αλλά να που έμειναν. Αλλά να μην ανοίξουν και το Μάιο πολύ δύσκολο. Αφού όλες οι δουλειές θα ανοίξουν ένεκα του τουρισμού, πού θα μείνουν τα παιδιά; Δε γίνεται να πάρουν άδεια οι γονείς. Και τώρα που άνοιξαν τα Λύκεια ξέρω ότι αρκετοί εκπαιδευτικοί έχουν πάρει άδεια ειδικού σκοπού, γιατί έχουν παιδιά Δημοτικού (ή και Γυμνασίου :roll:).

Link to comment
Share on other sites

Τωρα βγηκε μια αλλη απο το υπουργειο και ειπε να ανοιξουν μεσα στις διακοπες του Πασχα. 

Η κατι καπνιζουν ολοι μαζι, η εχουν καποιο στοιχημα να δουν ποιος θα πει τις περισσοτερες βλακειες

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Τωρα βγηκε μια αλλη απο το υπουργειο και ειπε να ανοιξουν μεσα στις διακοπες του Πασχα. 

Η κατι καπνιζουν ολοι μαζι, η εχουν καποιο στοιχημα να δουν ποιος θα πει τις περισσοτερες βλακειες

Γιατί οι γιατροί; Ο ένας λέει ότι τα σελφ τεστ δημιουργούν ψευδαίσθηση ασφάλειας (ισχύει προφανώς). Ο άλλος λέει ότι ήταν επιτυχία γιατί μας γλίτωσαν από πόσα κρούσματα (κι αυτό ισχύει προφανώς). Όταν όμως ο κόσμος τα ακούει αυτά, δεν είναι λογικό να βρίσκεται σε σύγχυση; Δεν έχουν όλοι τη διάθεση ή και την κριτική ικανότητα να παρακολουθούν ολόκληρες συνεντεύξεις, πιάνονται μόνο από τους τίτλους-κράχτες. Οι επιστήμονες έπρεπε να δείξουν αυτοσυγκράτηση, να καταλάβουν ότι τα πολλά λόγια, οι πολλες πληροφορίες, απροπροσανατολίζουν. Δεν πρέπει να δίνουν τροφή σε αντιφατικές πληροφορίες. Κι εν πάση περιπτώσει, αν διαφωνούν τόσο, ας παραιτηθούν από την επιτροπή, να κάτσουν με την ησυχία τους στη δουλειά τους. 

 

Αν θέλαμε να είμαστε κάπως λογικοί, προφανως και θα  μπορούσαν τα παιδιά να σταματήσουν την τηλεκπαίδευση αυτήν την Παρασκευή  και να γυρίσουν Τρίτη του Πάσχα μέσα στην τάξη, πολύ πιο ωφέλιμο θα είναι και θα έχουν κα΄νει και διακοπές, γιατί όσοι ασχολήθηκαν με την τηλεκπαίδευση έχουν κουραστεί πάρα πολύ. Στο κάτω κάτω αν μέσα Μαίου είμαστε έτοιμοι για τουρίστες, αρχές Μαίου θα μπορούμε να λειτουργήσουμε και τα σχολεία, έτσι δεν είναι; 

 

Δεν ξέρω πια τι να υποθέσω μ αυτά που ακούμε! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάσκα στην παραλία, το αξεσουαρ του καλοκαιριου.

Just now, ΑΡΓΚ said:

Τωρα βγηκε μια αλλη απο το υπουργειο και ειπε να ανοιξουν μεσα στις διακοπες του Πασχα. 

Η κατι καπνιζουν ολοι μαζι, η εχουν καποιο στοιχημα να δουν ποιος θα πει τις περισσοτερες βλακειες

Ποντάρω στο δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Στο θέμα των εμβολιασμών, προσωπικά, είμαι διχασμένη. Δε νιώθω και πολύ άνετα να είμαι υποχρεωμένη να κάνω ένα μη εκτενώς δοκιμασμένο εμβόλιο. Δε νιώθω καθόλου άνετα όταν γνωρίζω ότι η οδηγία προς το ζευγάρι που κάνει εξωσωματική είναι "μην κάνετε το εμβόλιο γιατί δεν ξέρουμε πόσο επηρεάζει τη γονιμότητά σας". Από την άλλη, όσο δεν κάνω εγώ εμβόλιο, τόσο θέτω σε κίνδυνο τη ζωή κάποιων άλλων που ίσως απλά δεν μπορούν να το κάνουν. Η εγωιστική σκέψη είναι, ας προφυλαχτούν αυτοί που πρέπει. Η ανεπτυγμένη μας όμως ευαισθησία και λογική, αυτή που μας κάνει να διαφέρουμε από τα άγρια ζώα, δεν υπαγορεύει ότι πρέπει να προστατεύσουμε τους ευάλωτους;  Και μη ξεχνάμε τους λόγους για τους οποίους εμβολιάζουμε τα παιδιά μας. Όχι μόνο για τα ίδια, αλλά και για εκείνα που δεν μπορούν να εμβολιαστούν (αν και οι περισσότεροι το δεύτερο δεν το σκέφτονται, μένουν στο πρώτο μόνο). 

Μια άλλη διάσταση του θέματος είναι και τι συμβαίνει με άτομα που η θέση εργασίας τους είναι τέτοια, που ο εμβολιασμός είναι κρίσιμος για το κοινωνικό σύνολο. Αν κάποιος μπορεί να δεχτεί για τον εαυτό του να συνεχίσει κάποιες προφυλάξεις, αποφεύγοντας συνωστισμούς, με επιλεκτικές κοινωνικές συναναστροφές, και δουλεύει σε ένα κάπως ελεγχόμενο μέρος ή στο σπίτι, ΄σιγουρα έχει την πολυτέλεια να αφήσει λίγο να δει πώς πάει η κ ατάσταση, ή να επιλέξει εμβόλιο όταν θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες. Όταν όμως είσαι γιατρός, εργαζόμενος σε γηροκομείο, εκπαιδευτικός  κλπ, μπορείς εύκολα να το πεις αυτό; Είχαμε μια συζήτηση την προηγούμενη εβδομάδα σε φόρουμ εκπαιδευτικών, πριν μάλιστα παρει διαστάσεις το θέμά με τις θρομβώσεις, όταν μας έβαλαν στη λίστα για έκτακτο εμβολιασμό με αδιάθετες δόσεις και η αντίδραση της ΔΟΕ (λάθος κατ εμέ) ήταν να μπορεί να μάθει ο εκπαιδευτικός τι εμβόλιο θα του κάνουν (είχε γίνει η πρώτη σύντομη διακοπή σε κάποιες χώρες που μετά συνεχίστηκε όμως κανονικά). Εγώ μ αυτό δεν συμφώνησα. ΓΙατί όταν σε βάζουν εκτός σειράς, και είσαι και σε μια θέση που είναι απολύτως απαραίτητα, δεν μπορείς να γκρινιάζεις. Θα μου πεις όμως, στους γονείς μου είπα να ψάξουν τα εμβολιαστικά κέντρα να αποφύγουν το ΑΖ, στους άλλους ανθρώπους γιατί λέω "σκάσε και πες ευχαριστώ"; Είναι περίπλοκο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Τωρα βγηκε μια αλλη απο το υπουργειο και ειπε να ανοιξουν μεσα στις διακοπες του Πασχα. 

Η κατι καπνιζουν ολοι μαζι, η εχουν καποιο στοιχημα να δουν ποιος θα πει τις περισσοτερες βλακειες

Να κάνουν μάθημα μέσα στο 15 ημερο? Ναι καλά εγώ δεν κάθομαι. Αρκετά... Εγώ 24 γεια σας και ότι γίνει. Κι επιστρέφω 8 μαη βράδυ! Αργά! Εγω μέχρι εδω ημουν. Τα όρια μου προσωπικα τα ξεπέρασα. Όποτε παμε παραπερα ακόμα κι αν θεωρηθεί αυτό προσωπικη και ασκοπη επανάσταση. Για μένα είναι σημαντικό! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μια άλλη διάσταση του θέματος είναι και τι συμβαίνει με άτομα που η θέση εργασίας τους είναι τέτοια, που ο εμβολιασμός είναι κρίσιμος για το κοινωνικό σύνολο. Αν κάποιος μπορεί να δεχτεί για τον εαυτό του να συνεχίσει κάποιες προφυλάξεις, αποφεύγοντας συνωστισμούς, με επιλεκτικές κοινωνικές συναναστροφές, και δουλεύει σε ένα κάπως ελεγχόμενο μέρος ή στο σπίτι, ΄σιγουρα έχει την πολυτέλεια να αφήσει λίγο να δει πώς πάει η κ ατάσταση, ή να επιλέξει εμβόλιο όταν θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες. Όταν όμως είσαι γιατρός, εργαζόμενος σε γηροκομείο, εκπαιδευτικός  κλπ, μπορείς εύκολα να το πεις αυτό; Είχαμε μια συζήτηση την προηγούμενη εβδομάδα σε φόρουμ εκπαιδευτικών, πριν μάλιστα παρει διαστάσεις το θέμά με τις θρομβώσεις, όταν μας έβαλαν στη λίστα για έκτακτο εμβολιασμό με αδιάθετες δόσεις και η αντίδραση της ΔΟΕ (λάθος κατ εμέ) ήταν να μπορεί να μάθει ο εκπαιδευτικός τι εμβόλιο θα του κάνουν (είχε γίνει η πρώτη σύντομη διακοπή σε κάποιες χώρες που μετά συνεχίστηκε όμως κανονικά). Εγώ μ αυτό δεν συμφώνησα. ΓΙατί όταν σε βάζουν εκτός σειράς, και είσαι και σε μια θέση που είναι απολύτως απαραίτητα, δεν μπορείς να γκρινιάζεις. Θα μου πεις όμως, στους γονείς μου είπα να ψάξουν τα εμβολιαστικά κέντρα να αποφύγουν το ΑΖ, στους άλλους ανθρώπους γιατί λέω "σκάσε και πες ευχαριστώ"; Είναι περίπλοκο. 

εγω το βρισκω τελειος λαθος vα συvεχιζουv εvα εμβολιο με προβληματα εvω υπαρχουv αλλα δυο εμβολια χωρις προβληματα απο οσο ξερουμε. Γιvετε καθαρα για οικοvομικους λογους πλεοv. δηλαδη οσοι θυσιαστουv ας θυσιαστουv για vα αvοιξουμε γρηγορα κ οχι για vα προστατευθει ο κοσμος απο τοv covid. αv δεv υπηρχε αλλο εμβολιο θα το καταvοουσα οτι ειvαι η μοvη ορατη λυση . Αλλα αυτη τηv στιγμη υπαρχουv κ αλλα εμβολια καλητερης ποιοτητας γιατι δηλαδη εvας 40 χροvος χωρις προβληματα vα πεθαvει απο θρομβωση εvω κυκλοφορουv ασφαλεστερα εμβολια. ?

Link to comment
Share on other sites

Με το ρωσικό τι γίνεται; Υπάρχει άραγε πληροφόρηση για παρενέργειες η δεν τις λένε; Στο Ισραήλ με τι εμβολιάστηκαν; Οι Άγγλοι; Τα έχετε πει παραπάνω; Έτσι στατιστικά 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

εγω το βρισκω τελειος λαθος vα συvεχιζουv εvα εμβολιο με προβληματα εvω υπαρχουv αλλα δυο εμβολια χωρις προβληματα απο οσο ξερουμε. Γιvετε καθαρα για οικοvομικους λογους πλεοv. δηλαδη οσοι θυσιαστουv ας θυσιαστουv για vα αvοιξουμε γρηγορα κ οχι για vα προστατευθει ο κοσμος απο τοv covid. αv δεv υπηρχε αλλο εμβολιο θα το καταvοουσα οτι ειvαι η μοvη ορατη λυση . Αλλα αυτη τηv στιγμη υπαρχουv κ αλλα εμβολια καλητερης ποιοτητας γιατι δηλαδη εvας 40 χροvος χωρις προβληματα vα πεθαvει απο θρομβωση εvω κυκλοφορουv ασφαλεστερα εμβολια. ?

Ειχα παει το πρωι στο γυναικολόγο και του είπα ότι ελπίζω στους κάτω των 50 να  μην δώσουν astra.Μου ειπε οτι δεν ειναι καθολου βεβσιο γιατι εχουν πολλα και στοιχίζουν μόνο 1,5 ευρώ. Επισης Κωστής Johnson  καποιο πρόβλημα βρηκαν .Με αυτό ομως δεν εχουν εμβολιαστεί κ πολλοί Αμερικανοι?  

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ειχα παει το πρωι στο γυναικολόγο και του είπα ότι ελπίζω στους κάτω των 50 να  μην δώσουν astra.Μου ειπε οτι δεν ειναι καθολου βεβσιο γιατι εχουν πολλα και στοιχίζουν μόνο 1,5 ευρώ. Επισης Κωστής Johnson  καποιο πρόβλημα βρηκαν .Με αυτό ομως δεν εχουν εμβολιαστεί κ πολλοί Αμερικανοι?  

Μόνο για κάτω των 30 είπαν δεν θα πάρουν astra στην Ελλάδα. Άλλες ΄χωρες αποφάσισαν διαφορετικά. Πράγμα που φυσικά δεν καθησυχάζει τον  κόσμο.

Κάτι άκουσα κ για την Johnson, νομίζω επίσης θρόμβωση.

και το sputnik απ όσο ξέρω είναι πάρα πολύ όμοιο με το AZ οπότε ποιος ξέρει...

 

Το θέμα είναι ότι το υπάρχον πρόγραμμα βασίζεται και στα αποθέματα της ΑΖ. Προφανώς όποιος ξέρει τα κόλπα αλλαγής εμβολιαστικού κέντρου, θα το αποφεύγει. Έτσι όμως καθυστερεί ο γενικός εμβολιασμός. Μεγάλο μπέρδεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μόνο για κάτω των 30 είπαν δεν θα πάρουν astra στην Ελλάδα. Άλλες ΄χωρες αποφάσισαν διαφορετικά. Πράγμα που φυσικά δεν καθησυχάζει τον  κόσμο.

Κάτι άκουσα κ για την Johnson, νομίζω επίσης θρόμβωση.

και το sputnik απ όσο ξέρω είναι πάρα πολύ όμοιο με το AZ οπότε ποιος ξέρει...

 

Το θέμα είναι ότι το υπάρχον πρόγραμμα βασίζεται και στα αποθέματα της ΑΖ. Προφανώς όποιος ξέρει τα κόλπα αλλαγής εμβολιαστικού κέντρου, θα το αποφεύγει. Έτσι όμως καθυστερεί ο γενικός εμβολιασμός. Μεγάλο μπέρδεμα. 

Προφανώς το θεμα το προκαλεί ο ίδιος ο ιος που τον περιέχουν αυτά τα εμβόλια.

Δεν μπορείς πάντα να αλλάξεις το εμβολιαστικο κεντρο.σε καποιους βγάζει μόνο αυτά που έχουν astra.

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Με το ρωσικό τι γίνεται; Υπάρχει άραγε πληροφόρηση για παρενέργειες η δεν τις λένε; Στο Ισραήλ με τι εμβολιάστηκαν; Οι Άγγλοι; Τα έχετε πει παραπάνω; Έτσι στατιστικά 

Sto israil eixan kanei kali symfonia me phizer 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Με το ρωσικό τι γίνεται; Υπάρχει άραγε πληροφόρηση για παρενέργειες η δεν τις λένε; Στο Ισραήλ με τι εμβολιάστηκαν; Οι Άγγλοι; Τα έχετε πει παραπάνω; Έτσι στατιστικά 

 

Στο Ισραήλ με Pfizer, στο ΗΒ με Astra.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μόνο για κάτω των 30 είπαν δεν θα πάρουν astra στην Ελλάδα. Άλλες ΄χωρες αποφάσισαν διαφορετικά. Πράγμα που φυσικά δεν καθησυχάζει τον  κόσμο.

Κάτι άκουσα κ για την Johnson, νομίζω επίσης θρόμβωση.

και το sputnik απ όσο ξέρω είναι πάρα πολύ όμοιο με το AZ οπότε ποιος ξέρει...

 

Το θέμα είναι ότι το υπάρχον πρόγραμμα βασίζεται και στα αποθέματα της ΑΖ. Προφανώς όποιος ξέρει τα κόλπα αλλαγής εμβολιαστικού κέντρου, θα το αποφεύγει. Έτσι όμως καθυστερεί ο γενικός εμβολιασμός. Μεγάλο μπέρδεμα. 

Poli apla kato apo 40 xronon tha emboliastoyn mono aytoi poy exoyn problimata.  Oi ypoloipoi dedomenoy oti kindineyoyn k ligotero apo ton koronoio den tha emboliastoyn. 

Molis eida ektakto stamataei k to  jonson gia diereynish 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Poli apla kato apo 40 xronon tha emboliastoyn mono aytoi poy exoyn problimata.  Oi ypoloipoi dedomenoy oti kindineyoyn k ligotero apo ton koronoio den tha emboliastoyn. 

Molis eida ektakto stamataei k to  jonson gia diereynish 

Εντελώς το σταμάτησαν?πάντως σίγουρα πλεον να πω οτι δεν μπορείς να αλλάξεις εμβολιαστικο κεντρο κ να μην κάνεις αστρα.το βλεπω να μας έρχεται.ποιος είπε ότι οι κάτω των 40 δεν θα εμβολιάζονται?

Link to comment
Share on other sites

Όσες με ξέρετε εδώ μέσα, γνωρίζετε το "κόλλημά" μου με το Bexsero. Κοιτάξτε λοιπόν κάποια δεδομένα σε σύγκριση με το εμβόλιο ΑΖ.

 

Οι πιθανότητες να κολλήσει κάποιος Men-b είναι απειροελάχιστες, απείρως λιγότερες από Covid, είναι μια εξαιρετικά σπάνια ασθένεια, ειδικά στην Ελλάδα.

Από το φύλλο οδηγιών του εμβολίου για την Men-b, σε σπάνιες παρενέργειες (1 στα 1000 άτομα) μπορεί να εμφανιστεί νόσος Kawasaki. 

(ema.europa.eu/en/documents/product-information/bexsero-epar-product-information_el.pdf)

Στην Αγγλία έχουν εμβολιαστεί περίπου 2 εκ. παιδιά.

 

Πάμε να δούμε λιγάκι το AZ;

Πόσοι έχουν εμβολιαστεί στην Αγγλία με ΑΖ; πάνω από 2 εκ.

Ποιο είναι το ποσοστό εμφάνισης των σοβαρών παρενεργειών;  κατά μέσο όρο λιγότερο από 1 στις 100.000

(cdn.technologynetworks.com/tn/images/body/lowincidence1617886371883.jpg)

 

Το πρώτο, αποκλειστικά και μόνο λόγω διαφημιστικής υποστηρικτικής καμπάνιας, γονείς και γιατροί το έχουμε εντάξει στα απαραίτητα και δεν σκεφτόμαστε παραπέρα, και ας έχει αποφασίσει η επιτροπή εμβολιασμών ότι δεν υπάρχει ανάγκη να ενταχθεί στο πρόγραμμα εμβολιασμών του γενικού πληθυσμού (και δεν είναι οικονομικοί οι λόγοι, μη τα ξαναλέμε). Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι γονείς δεν γνωρίζουν ούτε τις πιθανότητες για Kawasaki αλλά ούτε και ότι μακροπρόθεσμα φαίνεται να μην είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.

 

Το δεύτερο, ενώ μας καλύπτει από μια νόσο που οι πιθανότητες να την κολλήσουμε είναι πολύ μεγάλες και μπορεί να αποβεί εξίσου θανατηφόρα, και με μικρότερο ποσοστό σοβαρών παρενεργειών, το έχουμε ανακηρύξει στον διάολο των εμβολίων που πάσει θυσία πρέπει να αποφύγουμε...

 

Δεν είναι οξύμωρο;

 

Παρεπιπτόντως, το Johnson είναι σαν το AZ, έχει τις ίδιες παρενέργειες, το καλό είναι ότι είναι μονοδοσικό, στα ας πούμε αρνητικά (γιατί πάλι σωτήριο είναι σε σχέση με το τίποτα) δεν κάνει τόσο καλή ανοσοκάλυψη όσο Moderna & Pfizer. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εντελώς το σταμάτησαν?πάντως σίγουρα πλεον να πω οτι δεν μπορείς να αλλάξεις εμβολιαστικο κεντρο κ να μην κάνεις αστρα.το βλεπω να μας έρχεται.ποιος είπε ότι οι κάτω των 40 δεν θα εμβολιάζονται?

Nai gia diereynisi.  Oxi gia panta gia na to tsekaroyn  . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...