Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Να φταίει που αυτή εκτέθηκε σε όλους τους προηγούμενους;

Αν νοσήλεψε όλη την οικογένεια, κούραση, αγωνία, παραμέληση του εαυτού της, κλεισμένη μέσα συνεχώς, πεσμένο ανοσοποιητικό... δεν είναι παράλογο να το περνάει βαριά.

Just now, Ilaeira είπε:

Να πάω να ανοίξω νέο θρεντ για βιβλία, ταινίες και σειρές, να καούμε ολοκληρωτικά;

Εγώ τώρα πάλι όπως το διάβαζα στα γρήγορα, διάβασα-ερμήνευσα ερωτικά το ολοκληρωτικά. Οπότε μάλλον έχω ήδη καεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vtgian είπε:

Επαναφορά στην πραγματικότητα...

Η συνάδελφος που σας έλεγα νωρίτερα; που την κόλλησε ο άντρας της και κόλλησε και τα παιδιά; ο άντρας της το πέρασε στο πόδι χωρίς πυρετό, τα παιδιά με λίγο πυρετό και η κοπέλα την 11η ημέρα 40 πυρετό, είναι πολύ χάλια. Να φταίει που αυτή εκτέθηκε σε όλους τους προηγούμενους;

 

Tixainei analoga ton organismo k tin koyrasi  enema kollise mono enas mesa stin oikogeneia 3 atoma k ekane 40 pyreto gia 7 meres. Kanonika an einai 11h mera prepei na fonaksei kapoion na tis kanei aktinografia na doyn pneymona.  Kata ta alla mono bitamines systinoyn.  

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είναι άξιο προβληματισμού το ότι εμείς που ζούμε στις δυτικές δημοκρατίες έχουμε μάθει τόσο αυτάρεσκα να θεωρούμε ότι έχουμε λύσει οποιοδήποτε θέμα δικαιωμάτων (εργασιακών πχ), ελευθεροτυπίας, βιοπορισμού, ποιότητας της δημοκρατίας και οικτιρουμε όποιον ζει σε άλλο μοντέλο. Προφανώς δεν ειναο επιτυχημένα μοντέλα τύπου Β. Κορέας, αλλά για τα δεδομένα ενός κόσμου που έχει περάσει από Διαφωτισμό και υποτίθεται έχει κατακτήσει τα ανθρώπινα δικαιώματα, δεν θα έλεγα ότι είμαστε και σε ένα ροζ συννεφάκι. Όχι ότι η κατάσταση μας μπορεί να συγκριθεί με αλλά καθεστώτα, αλλά το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι έχουμε χάσει τόσες βεβαιότητες του παρελθόντος λίγο λίγο, και δεν το καταλαβαίνουμε. Τελείως αποχαυνωμένα, βλέπουμε σκάνδαλα υπουργών και κανεις να μην αναλαμβάνει ευθύνη, βλέπουμε ενημέρωση του αισχίστου είδους και απλώς αλλάζουμε κανάλι, έχουμε δεχτεί να μην έχουμε υγεία, δημόσιους χώρους, συγκοινωνίες, τα εργασιακά δικαιώματα ξηλώνονται, η προστασία της οικογένειας εξακολουθεί να είναι ανύπαρκτη, αλλά είμαστε πανευτυχείς κατά τ αλλά γιατί στα δυτικά κράτη δεν απαγορεύεται η ατομική ιδιοκτησία. 

 

Θυμαξαι μια σκηνή από την ταινία Λούφα κ παραλλαγή, την πρωτότυπη, που ο αξιωματικός προσπαθει να αναγκάσει τον ομογενή από την ΕΣΣΔ να πει τα αρνητικά του καθεστώτος, τον ρωτάει αν έχουν αυτοκίνητα, λέει όχι αλλά έχουμε καλές συγκοινωνίες κ τον διακόπτει επειδή δεν τον ρώτησε τι έχουν, αλλά τι δεν έχουν.

ναι έτσι είπαν, είναι πιλοτικό λέει. και μάλλον προσωρινό...

Fysika den ekrina politikes apofaseis gia idioktisia ktl. K emeis zoyme se mia plani  eleytherias oso anafora ton ployto mas apla den exoyme alla kathimerina problimata. ..

K tha soy po oxi kati poy diabasa empeiria biomatiki. Se limani ektos kentroy fysika bghkan ekso k den toys miloyse kanenas apo fobo mipos toys karfosoyn k kalestikan brady ypo akra mistikotita gia na toys kerasoyn. K ola ayta min tyxon k toys dei kaneis k toys karfosei oti milane se ksenoys gia ta problimata toys...  Apo ekei k pera bgazeis simperasmata. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Ilaeira said:

Εγώ ρε παιδιά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ. Μιλάμε για μεγάλη διάσπαση προσοχής. Με τα χίλια ζόρια τελειώσαμε τώρα την τρίτη σεζόν του Broadchurch, που το είχαμε ξεκινήσει... πριν μείνω έγκυος. Κι έχω τώρα στην ουρά δυο-τρεις σειρές και βαριέμαι να τις ξεκινήσω. Ακόμα και βιβλία με το ζόρι σχεδόν διαβάζω, κάθε δεκαπέντε σελίδες σταματάω και χαζεύω. 

Ψάχνω να βρω πώς μπορώ να έχω πρόσβαση στον BBC iPlayer, ξέρει καμιά; Να πάω να ανοίξω νέο θρεντ για βιβλία, ταινίες και σειρές, να καούμε ολοκληρωτικά;

Δεν μπορεις να έχεις πρόσβαση στο BBC Iplayer εκτός UK

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ξερετε τι είδους τεστ ζητούν στους συνοδούς στα νοσοκομεία?

 

Η πεθερά μου έκανε μοριακό όταν συνόδευσε τον πεθερό μου. 

Υπενθυμίζω ότι, ειδικά αν πρόκειται για κάτι προγραμματισμένο, μπορείς να κλείσεις ραντεβού και να το κάνεις δωρεάν στο κέντρο υγείας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Η πεθερά μου έκανε μοριακό όταν συνόδευσε τον πεθερό μου. 

Υπενθυμίζω ότι, ειδικά αν πρόκειται για κάτι προγραμματισμένο, μπορείς να κλείσεις ραντεβού και να το κάνεις δωρεάν στο κέντρο υγείας. 

Θα χειρουργηθει τελικα η μητέρα μου το Σάββατο στο Ερρικος Ντιναν.Θα της κανουν μοριακο που συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.Εγω θα πρέπει να κάνω rapid.

Τωρα να σου πω πρακτικά δεν βολεύει να το κάνω στο κεντεο υγείας.Θα πάρουμε μονόκλινο για να μειώσουμε τον κίνδυνο.

Δεν είναι μεγάλη η επιβάρυνση. 

Όσοι έχετε κάνει χειρουργεία ο συνοδοε που περιμενε κ που ενημερώθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα χειρουργηθει τελικα η μητέρα μου το Σάββατο στο Ερρικος Ντιναν.Θα της κανουν μοριακο που συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.Εγω θα πρέπει να κάνω rapid.

Τωρα να σου πω πρακτικά δεν βολεύει να το κάνω στο κεντεο υγείας.Θα πάρουμε μονόκλινο για να μειώσουμε τον κίνδυνο.

Δεν είναι μεγάλη η επιβάρυνση. 

Όσοι έχετε κάνει χειρουργεία ο συνοδοε που περιμενε κ που ενημερώθηκε?

Δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχει η μητέρα σου γρήγορη ανάρρωση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα χειρουργηθει τελικα η μητέρα μου το Σάββατο στο Ερρικος Ντιναν.Θα της κανουν μοριακο που συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.Εγω θα πρέπει να κάνω rapid.

Τωρα να σου πω πρακτικά δεν βολεύει να το κάνω στο κεντεο υγείας.Θα πάρουμε μονόκλινο για να μειώσουμε τον κίνδυνο.

Δεν είναι μεγάλη η επιβάρυνση. 

Όσοι έχετε κάνει χειρουργεία ο συνοδοε που περιμενε κ που ενημερώθηκε?

Perastika sas koritsi!!  Siderenia na einai!  Ola kala tha pane. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,σχετικά με τα ταξίδια που λέγαμε.

Έμαθε σημερα οτι εχει ερθει κ η ξαδέρφη του άντρα μου απο την Ολλανδία κ εχει παει στο εξοχικο της στη Σούπερ.

Τι στο καλό?Σε παράλληλο σύμπαν ζούμε?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ρε παιδια,σχετικά με τα ταξίδια που λέγαμε.

Έμαθε σημερα οτι εχει ερθει κ η ξαδέρφη του άντρα μου απο την Ολλανδία κ εχει παει στο εξοχικο της στη Σούπερ.

Τι στο καλό?Σε παράλληλο σύμπαν ζούμε?

Στουπα.:-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ρε παιδια,σχετικά με τα ταξίδια που λέγαμε.

Έμαθε σημερα οτι εχει ερθει κ η ξαδέρφη του άντρα μου απο την Ολλανδία κ εχει παει στο εξοχικο της στη Σούπερ.

Τι στο καλό?Σε παράλληλο σύμπαν ζούμε?

Στουπα.:-D

Από την αρχή του lockdown επιτρεποταν τα ταξίδια από και προς το εξωτερικό και ειδικά την ΕΕ. Η εσωτερική μετακίνηση δεν επιτρέπεται, προφανώς όμως επιτρέπεται να κάνεις ένα εφάπαξ ταξίδι στον τελικό προορισμό σου ερχόμενος από το εξωτερικο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Από την αρχή του lockdown επιτρεποταν τα ταξίδια από και προς το εξωτερικό και ειδικά την ΕΕ. Η εσωτερική μετακίνηση δεν επιτρέπεται, προφανώς όμως επιτρέπεται να κάνεις ένα εφάπαξ ταξίδι στον τελικό προορισμό σου ερχόμενος από το εξωτερικο 

Καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα χειρουργηθει τελικα η μητέρα μου το Σάββατο στο Ερρικος Ντιναν.Θα της κανουν μοριακο που συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.Εγω θα πρέπει να κάνω rapid.

Τωρα να σου πω πρακτικά δεν βολεύει να το κάνω στο κεντεο υγείας.Θα πάρουμε μονόκλινο για να μειώσουμε τον κίνδυνο.

Δεν είναι μεγάλη η επιβάρυνση. 

Όσοι έχετε κάνει χειρουργεία ο συνοδοε που περιμενε κ που ενημερώθηκε?

Περαστικά στη μαμά σου, όλα καλά θα πάνε :)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, μαγιοπουλας said:

Θα χειρουργηθει τελικα η μητέρα μου το Σάββατο στο Ερρικος Ντιναν.Θα της κανουν μοριακο που συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.Εγω θα πρέπει να κάνω rapid.

Τωρα να σου πω πρακτικά δεν βολεύει να το κάνω στο κεντεο υγείας.Θα πάρουμε μονόκλινο για να μειώσουμε τον κίνδυνο.

Δεν είναι μεγάλη η επιβάρυνση. 

Όσοι έχετε κάνει χειρουργεία ο συνοδοε που περιμενε κ που ενημερώθηκε?

Εύχομαι καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τα εμβόλια, η πληροφορία που έχω από τον φίλο-ρεπόρτερ είναι ότι η Κομισιόν ετοίμασε και διένειμε στα κράτη-μέλη καποιους πίνακες, σύμφωνα με τους οποιους η Ελλάδα από την έναρξη του εμβολιασμού (12/2020) και μέχρι τέλος Ιουνίου θα έχει παραλάβει περίπου 11.000.000 δόσεις εμβολίων, που θα επαρκούν για τον πλήρη εμβολιασμό περίπου 6.000.000 ενηλίκων. 
 

Πριν λίγο στο twitter ειδα και καποια σχετικά tweets του Νίκου Χρυσολωρά (επικεφαλής Bloomberg Βρυξελλών) που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Αναφορικά με τα εμβόλια, η πληροφορία που έχω από τον φίλο-ρεπόρτερ είναι ότι η Κομισιόν ετοίμασε και διένειμε στα κράτη-μέλη καποιους πίνακες, σύμφωνα με τους οποιους η Ελλάδα από την έναρξη του εμβολιασμού (12/2020) και μέχρι τέλος Ιουνίου θα έχει παραλάβει περίπου 11.000.000 δόσεις εμβολίων, που θα επαρκούν για τον πλήρη εμβολιασμό περίπου 6.000.000 ενηλίκων. 
 

Πριν λίγο στο twitter ειδα και καποια σχετικά tweets του Νίκου Χρυσολωρά (επικεφαλής Bloomberg Βρυξελλών) που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω.

Δηλ θα είμαστε κ εμεις μεσα τον Ιούνιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Αναφορικά με τα εμβόλια, η πληροφορία που έχω από τον φίλο-ρεπόρτερ είναι ότι η Κομισιόν ετοίμασε και διένειμε στα κράτη-μέλη καποιους πίνακες, σύμφωνα με τους οποιους η Ελλάδα από την έναρξη του εμβολιασμού (12/2020) και μέχρι τέλος Ιουνίου θα έχει παραλάβει περίπου 11.000.000 δόσεις εμβολίων, που θα επαρκούν για τον πλήρη εμβολιασμό περίπου 6.000.000 ενηλίκων. 
 

Πριν λίγο στο twitter ειδα και καποια σχετικά tweets του Νίκου Χρυσολωρά (επικεφαλής Bloomberg Βρυξελλών) που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω.

Αν υπολογίσεις ότι κάποια είναι και το johnson που είναι μονοδοσικό, αυτό έιναι πολύ καλό νέο. Σημαίνει ότι πολύ μεγάλο μέρος του ενηλικου πληθυσμού θα έχει εμβολιαστεί. Επί της ουσίας νομίζω ότι αν ισχύει αυτό, όλοι όσοι θέλουν θα έχουν εμβολιαστεί ή τέλος πάντων θα έιναι προγραμματισμένος ο εμβολιασμός τους για μέσα στο καλοκαίρι.

 

Λέτε να γλιτώσουμε τον επόμενο χειμώνα τα μέτρα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν υπολογίσεις ότι κάποια είναι και το johnson που είναι μονοδοσικό, αυτό έιναι πολύ καλό νέο. Σημαίνει ότι πολύ μεγάλο μέρος του ενηλικου πληθυσμού θα έχει εμβολιαστεί. Επί της ουσίας νομίζω ότι αν ισχύει αυτό, όλοι όσοι θέλουν θα έχουν εμβολιαστεί ή τέλος πάντων θα έιναι προγραμματισμένος ο εμβολιασμός τους για μέσα στο καλοκαίρι.

 

Λέτε να γλιτώσουμε τον επόμενο χειμώνα τα μέτρα; 

Χλωμοτατο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν υπολογίσεις ότι κάποια είναι και το johnson που είναι μονοδοσικό, αυτό έιναι πολύ καλό νέο. Σημαίνει ότι πολύ μεγάλο μέρος του ενηλικου πληθυσμού θα έχει εμβολιαστεί. Επί της ουσίας νομίζω ότι αν ισχύει αυτό, όλοι όσοι θέλουν θα έχουν εμβολιαστεί ή τέλος πάντων θα έιναι προγραμματισμένος ο εμβολιασμός τους για μέσα στο καλοκαίρι.

 

Λέτε να γλιτώσουμε τον επόμενο χειμώνα τα μέτρα; 

 

Ωραίο νέο αυτό. Αρκεί να μην μας λάχει το  Astrazeneca :shock:

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χλωμοτατο

Μα τι να πω... Αν δεν λήξει με τον εμβολιασμό, πότε θα λήξει; 

 

Ειλικρινά εύχομαι να είχα γεννήσει μια βδομάδα αργότερα να γλιτώσουμε το σχολείο του χρόνου. τζάμπα η χαρά που είχα κάνει τότε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα δυστυχώς καθώς διαρρέουν συνέχεια από τη comission πρακτικά συναντήσεων. Αρχικά, πανευρωπαικά δεν πιάστηκε ο στόχος το 1 τρίμηνο να έχουν εμβολιαστεί οι >80. O άλλος στόχος είναι να εμβολιαστεί το 55% των ενηλίκων μέχρι την έναρξη του καλοκαιριού, που κάποιες χώρες μάλλον το πιάνουν, αυτές αυτές που είχαν βασιστεί στο AZ δε τον πιάνουν. Ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να έχει εμβολιαστεί το 70% του ενήλικου πληθυσμού. 

Αν πάρουμε αρκετές δόσεις τέλος Ιουνίου, ο εμβολιασμός θα αρχίσει Ιούλιο οπότε για να πιάσουμε τέτοια νούμερα αρχές Σεπτέμβη, το βρίσκω χλωμό... Και όλα αυτά αν δοθεί πράσινο φως στο AZ (που και να δοθεί, η ανασφάλεια του κόσμου είναι τέτοια που δεν θα πάει καν να το κάνει)...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Καλά, δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα δυστυχώς καθώς διαρρέουν συνέχεια από τη comission πρακτικά συναντήσεων. Αρχικά, πανευρωπαικά δεν πιάστηκε ο στόχος το 1 τρίμηνο να έχουν εμβολιαστεί οι >80. O άλλος στόχος είναι να εμβολιαστεί το 55% των ενηλίκων μέχρι την έναρξη του καλοκαιριού, που κάποιες χώρες μάλλον το πιάνουν, αυτές αυτές που είχαν βασιστεί στο AZ δε τον πιάνουν. Ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να έχει εμβολιαστεί το 70% του ενήλικου πληθυσμού. 

Αν πάρουμε αρκετές δόσεις τέλος Ιουνίου, ο εμβολιασμός θα αρχίσει Ιούλιο οπότε για να πιάσουμε τέτοια νούμερα αρχές Σεπτέμβη, το βρίσκω χλωμό... Και όλα αυτά αν δοθεί πράσινο φως στο AZ (που και να δοθεί, η ανασφάλεια του κόσμου είναι τέτοια που δεν θα πάει καν να το κάνει)...

Απελπισία είναι η κατάσταση. Πραγματικά απελπισία. 

 

Εντωμεταξύ τα σελφ τεστ είναι ολίγον φιάσκο όπως φαίνεται. Κάποια φαρμακεία παρέλαβαν ράπιντ τεστ......

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Απελπισία είναι η κατάσταση. Πραγματικά απελπισία. 

 

Εντωμεταξύ τα σελφ τεστ είναι ολίγον φιάσκο όπως φαίνεται. Κάποια φαρμακεία παρέλαβαν ράπιντ τεστ......

 

Πήγε τόσο καλά το project κατασκευής και διανομής μάσκας, που το επαναλαμβάνουν. Τόση αριστεία μαζεμένη πχια δεν την αντέχει ο οργανισμός μου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πιο ρεαλιστικό που έχουμε να περιμένουμε είναι οι 40-60 να έχουν εμβολιαστεί (όχι απαραιτήτως πλήρως) μέχρι το τέλος Ιουλίου, λογικά κάποια στιγμή μέσα στον Μάιο θα ανοίξουν τα ραντεβού για τους 50-60 και μέσα στον Ιούνιο για τους 40-50. Οι πιο νεαρές ηλικίες λογικά από Σεπτέμβριο, πλην εκπαιδευτικών, δικαστικών (μάλλον οι τελευταίοι), απλών ευπαθών που θα προηγηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Νομίζω ότι το πιο ρεαλιστικό που έχουμε να περιμένουμε είναι οι 40-60 να έχουν εμβολιαστεί (όχι απαραιτήτως πλήρως) μέχρι το τέλος Ιουλίου, λογικά κάποια στιγμή μέσα στον Μάιο θα ανοίξουν τα ραντεβού για τους 50-60 και μέσα στον Ιούνιο για τους 40-50. Οι πιο νεαρές ηλικίες λογικά από Σεπτέμβριο, πλην εκπαιδευτικών, δικαστικών (μάλλον οι τελευταίοι), απλών ευπαθών που θα προηγηθούν.

 

Αν πάει ηλικιακά και όχι ανά επαγγελματική ομάδα (γιατί ειπώθηκε και αυτό). Διαφορετικά θα βάλουν χωρίς κριτήριο ηλικίας, εκπαιδευτικούς, οδηγούς ΜΜΜ, τουριστικά επαγγέλματα, εστίαση κλπ. οπότε οι νεότατοι ταπεινοί υπάλληλοι γραφείου (όπως εγώ :) μη γελάτε βλέπω) από Οκτώβρη με τα σταφύλια :(

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που οι εκπαιδευτικοί δεν προλαβαίνουν να εμβολιαστούν μέχρι το τέλος της χρονιάς, δεν νομίζω ότι θα τους βάλουν σφήνα μέσα στον Ιούνιο. Αντικειμενικά δεν υπάρχει λόγος, προλαβαίνουν να εμβολιαστούν και τον Αύγουστο. Ειδικά αν όντως θα κάνουν κάποια εμβόλια σε εργαζομένους στον τουρισμό. 

 

Αναρωτιέμαι με ποιον τρόπο θα σπρώξουν τα ΑΖ που δεν προτιμά κόσμος τα εμβολιαστικά κέντρα που τα διαθέτουν. Υποψιάζομαι οτι κάποια επαγγελματική ομάδα για την οποία θα κάνουν ειδική πλατφόρμα, θα κατευθυνθεί αποκλειστικά σε αυτά. :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...