Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν υοαρχουν καλύτερα αντανακλαστικά ή αν απλώς τα βλέπουμε στα sm που έχουμε επιλέξει εμείς να παρακολουθούμε.

 

Σε σχέση με το πώς μεγάλωσαν οι γονείς μας, που όσοι γεννήθηκαν πχ το 50 είχαν σταδιακα μια μεγάλη άνοδο του βιοτικού επιπέδου, κ μας μεγάλωσαν με πολλές ανέσεις κ πολλά πράγματα δεδομένα, εμείς στις οικογένειες μας έχουμε πολύ χαμηλότερο επίπεδο. Ξεγελιόμαστε με τα κινητά κ τους υπολογιστές κλπ, αλλά κατά τ αλλά καμια σχέση. Εγω κάνω το ίδιο επάγγελμα με τους γονείς μου κ μπορώ να τα συγκρίνω άμεσα. Η μέρα με τη νύχτα. 

 

Τωρα για τα ΜΜΕ, ισχύει κ αυτό που λες, απλώς την τηλεόραση τη θεωρώ πιο ύπουλη γιατί καλύπτεται πίσω από τη σοβαροφάνεια. Βέβαια ο άντρας μ που είναι μεγαλύτερος, εξακολουθεί να τη θεωρεί μέσο ενημέρωσης  απλώς δεν ασχολείται με τα δελτία, παρακολουθεί εκπομπές με καλεσμένους για να ακούει απόψεις ή ακούει ραδιόφωνο, ενώ εγω μόνο από ιντερνετ ενημερώνομαι κ μάλιστα τον πειράζω ότι θεωρώ την τηλεοπτική ενημέρωση χαμηλού επιπέδου. η τηλεόραση έχει το κακό ότι δημιουργεί κλίμα με την ιεράρχηση, τον χρόνο που αφιερώνει, τη μουσική, το γενικό στήσιμο. αυτή τη στιγμή πχ δεν δημιουργεί κλίμα ότι είμαστε στο μαύρο μας το χάλι κ αυτό με εκνευρίζει. 

Δηλαδή πόσο μεγαλύτερος?προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχει η ηλικία σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

 

Τωρα για τα ΜΜΕ, ισχύει κ αυτό που λες, απλώς την τηλεόραση τη θεωρώ πιο ύπουλη γιατί καλύπτεται πίσω από τη σοβαροφάνεια. Βέβαια ο άντρας μ που είναι μεγαλύτερος, εξακολουθεί να τη θεωρεί μέσο ενημέρωσης  απλώς δεν ασχολείται με τα δελτία, παρακολουθεί εκπομπές με καλεσμένους για να ακούει απόψεις ή ακούει ραδιόφωνο, ενώ εγω μόνο από ιντερνετ ενημερώνομαι κ μάλιστα τον πειράζω ότι θεωρώ την τηλεοπτική ενημέρωση χαμηλού επιπέδου. η τηλεόραση έχει το κακό ότι δημιουργεί κλίμα με την ιεράρχηση, τον χρόνο που αφιερώνει, τη μουσική, το γενικό στήσιμο. αυτή τη στιγμή πχ δεν δημιουργεί κλίμα ότι είμαστε στο μαύρο μας το χάλι κ αυτό με εκνευρίζει. 

 

Η τηλεόραση ανέκαθεν έτσι ήταν. Η διαφορά είναι πως έχει κάποιους, έστω υποτυπώδεις, ελεγκτικούς μηχανισμούς. Τα σόσιαλ είναι ακόμα σε μεγάλο βαθμό ανεξέλεγκτα. 

Για να φέρω ένα παράδειγμα, παλιότερα αν έλεγε κάποιος ότι η Γη είναι επίπεδη, θα το έλεγε στην πλατεία του χωριού και απλά θα θεωρούνταν βλαμμένος. Τώρα μπορεί να το πει στο γιουτιούμπ και να βρει άλλους εκατό χιλιάδες βλαμμένους που θα το πιστέψουν. Και ΟΚ όταν δεν πειράζουν κανέναν. Όταν πρόκειται για ρητορική μίσους; Για αντιεμβολιαστές; Για στοχευμένες πολιτικές διαφημίσεις, βλ. Cambridge Analytica; Υπάρχουν ακόμα πολλές γκρίζες ζώνες. 

 

Με πήρε ο πατέρας μου έντρομος σήμερα και μου είπε ότι διάβασε στο φβ ότι στις ΗΠΑ έκλεισε το εργοστάσιο της Astra. Του εξήγησα τι έγινε, δεδομένα που βρήκα σε μεγάλα διεθνή σάιτ με ψάξιμο πέντε λεπτών. Πόσοι είναι σε θέση να το κάνουν; Και πόσοι απ' όσους μπορούν, όντως θα το κάνουν; 

 

Είναι ένα πράγμα η δημιουργία εντυπώσεων, που προφανώς είναι πρόβλημα, κι άλλο η διασπορά ψευδών δεδομένων ως αληθινών, είτε κατά λάθος είτε εσκεμμένα. Και σ' αυτήν τη λούπα μπορώ προφανώς να πέσω κι εγώ, που κάνω την έξυπνη. Πρέπει το τσεκάρισμα να γίνει δεύτερη φύση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα οτι η Αγγλία εξετάζει την διακοπή χορήγησης του εμβολίου της astra στους νέους κάτω των 30 ετών.

Πολλα εχουν μαζευτεί πια.Ολο κ χάνει έδαφος.Ακομη κ τα νεα για το εργοστάσιο στη Βαλτιμόρη αρνητικο το θεωρώ. Ολο και κάτι ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδή πόσο μεγαλύτερος?προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχει η ηλικία σε αυτό?

Καλά δεν είναι μαθουσαλας, 10 χρόνια από εμένα, 46 στα 47. Εικάζω ότι είναι η ηλικία γιατί πχ οι παρέες μου οι συνομήλικες δεν βλέπουν τηλεόραση. Ούτε για ειδήσεις ούτε για τίποτα άλλο. Μποτει να μην έχουν καν συσκευή. Γενικα ένα διάστημα πίστευα ότι η τηλεόραση έχει πεθάνει ως μέσο, δεν ξέρω αν έγινε κάτι κ επανηλθε ή αν έκρινα από ένα περιορισμένο δείγμα ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είναι άξιο προβληματισμού το ότι εμείς που ζούμε στις δυτικές δημοκρατίες έχουμε μάθει τόσο αυτάρεσκα να θεωρούμε ότι έχουμε λύσει οποιοδήποτε θέμα δικαιωμάτων (εργασιακών πχ), ελευθεροτυπίας, βιοπορισμού, ποιότητας της δημοκρατίας και οικτιρουμε όποιον ζει σε άλλο μοντέλο. Προφανώς δεν ειναο επιτυχημένα μοντέλα τύπου Β. Κορέας, αλλά για τα δεδομένα ενός κόσμου που έχει περάσει από Διαφωτισμό και υποτίθεται έχει κατακτήσει τα ανθρώπινα δικαιώματα, δεν θα έλεγα ότι είμαστε και σε ένα ροζ συννεφάκι. Όχι ότι η κατάσταση μας μπορεί να συγκριθεί με αλλά καθεστώτα, αλλά το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι έχουμε χάσει τόσες βεβαιότητες του παρελθόντος λίγο λίγο, και δεν το καταλαβαίνουμε. Τελείως αποχαυνωμένα, βλέπουμε σκάνδαλα υπουργών και κανεις να μην αναλαμβάνει ευθύνη, βλέπουμε ενημέρωση του αισχίστου είδους και απλώς αλλάζουμε κανάλι, έχουμε δεχτεί να μην έχουμε υγεία, δημόσιους χώρους, συγκοινωνίες, τα εργασιακά δικαιώματα ξηλώνονται, η προστασία της οικογένειας εξακολουθεί να είναι ανύπαρκτη, αλλά είμαστε πανευτυχείς κατά τ αλλά γιατί στα δυτικά κράτη δεν απαγορεύεται η ατομική ιδιοκτησία.

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι ο σκεπτόμενος, σύγχρονος "δυτικός" ή "δυτικοθρεμμένος" τέλοσπάντων άνθρωπος "είναι πανευτυχής και θεωρεί αυτάρεσκα ότι ζει στον παράδεισο". Αντιθέτως στέκεται με κριτική διάθεση μπροστά σε όλα όσα αναφέρεις κι εξάγει πιο σφαιρικά συμπεράσματα από αυτά που υπονοείς. Κάτι που άνθρωποι σε κάποιες μη "δυτικές κοινωνίες" (μέσα σε εισαγωγικά όλα αυτά το τονίζω) όχι δεν το κάνουν. Φυσικά και το κάνουν αλλά εν κρυπτώ και με υπερπολλαπλάσιες πιθανότητες από οπουδήποτε αλλού να εξευτελιστούν, να φυλακιστούν, να θανατωθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Καλά δεν είναι μαθουσαλας, 10 χρόνια από εμένα, 46 στα 47. Εικάζω ότι είναι η ηλικία γιατί πχ οι παρέες μου οι συνομήλικες δεν βλέπουν τηλεόραση. Ούτε για ειδήσεις ούτε για τίποτα άλλο. Μποτει να μην έχουν καν συσκευή. Γενικα ένα διάστημα πίστευα ότι η τηλεόραση έχει πεθάνει ως μέσο, δεν ξέρω αν έγινε κάτι κ επανηλθε ή αν έκρινα από ένα περιορισμένο δείγμα ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα. 

 

(άσχετο το ποστ μου με την πανδημία εννοείται). 

Καλέ @Έσπερος ξαφνικά ένιωσα ότι μας χωρίζει μια γενιά (εγώ που είμαι στα 50 σχεδόν) !!! :-D:-D

 

Και ναι, οι συνομήλικοί μου βλέπουν τηλεόραση, αλλά πραγματικά, εδώ και κάποια χρόνια που συναναστρέφομαι με άτομα σε αρκετά μικρότερη ηλικία (μαμαδοπαρέες δλδ, που έκαναν παιδιά σε μικρότερη ηλικία από εμένα που τα έκανα στα 40), καταλαβαίνω ότι οι περισσότερες βλέπουν τηλεόραση, και μάλιστα με πάρα πολύ μεγάλη συνέπεια. Και εγώ βλέπω,  αλλά πχ αυτό το "Άγριες Μέλισσες" που έχει βουίξει ο τόπος και είσαι ο δακτυλοδεικτούμενος όταν δεν το βλέπεις, δεν έχω δει ούτε ένα επεισόδιο.  

 

Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο ο τόπος διαμονής. 

Σίγουρα όμως εμείς, η γενιά που γεννήθηκε δεκαετία 1970, πρόλαβε την τηλεόραση ως το μοναδικό "live" μέσο καθημερινής ενημέρωσης και ψυχαγωγίας, οπότε σαφώς έχει και άλλη "θέση στην καρδιά μας" :-D:-D

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλά δεν είναι μαθουσαλας, 10 χρόνια από εμένα, 46 στα 47. Εικάζω ότι είναι η ηλικία γιατί πχ οι παρέες μου οι συνομήλικες δεν βλέπουν τηλεόραση. Ούτε για ειδήσεις ούτε για τίποτα άλλο. Μποτει να μην έχουν καν συσκευή. Γενικα ένα διάστημα πίστευα ότι η τηλεόραση έχει πεθάνει ως μέσο, δεν ξέρω αν έγινε κάτι κ επανηλθε ή αν έκρινα από ένα περιορισμένο δείγμα ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα. 

Έσπερος με κούφανες.κοντευω αυτή την ηλικία. Θεμα ανθρωπου ειναι 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

έχουμε δεχτεί να μην έχουμε υγεία, δημόσιους χώρους, συγκοινωνίες, τα εργασιακά δικαιώματα ξηλώνονται, η προστασία της οικογένειας εξακολουθεί να είναι ανύπαρκτη,

 

Να προσθέσω και το ανύπαρκτο σύστημα δικαιοσύνης. έχω φρικάρει με όλα όσα συμβαίνουν ΑΤΙΜΩΡΗΤΑ τα τελευταία χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Να προσθέσω και το ανύπαρκτο σύστημα δικαιοσύνης. έχω φρικάρει με όλα όσα συμβαίνουν ΑΤΙΜΩΡΗΤΑ τα τελευταία χρόνια. 

Θέλω τόσο πολύ να πετάξω ατάκα να τρολλάρω τώρα, αλλά δεν θα το κάνω γιατί παίζει να παρερμηνευθεί. Θα την κρατήσω για το έγκυρο, αξιόπιστο και αχειραγώγητο ΠΘ.

 

@annoulen δεν είναι ανύπαρκτο. Είναι σε πολλές εκφάνσεις του κακώς δομημένο. Και ναι, συμμερίζομαι απόλυτα την φρίκη σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι ο σκεπτόμενος, σύγχρονος "δυτικός" ή "δυτικοθρεμμένος" τέλοσπάντων άνθρωπος "είναι πανευτυχής και θεωρεί αυτάρεσκα ότι ζει στον παράδεισο". Αντιθέτως στέκεται με κριτική διάθεση μπροστά σε όλα όσα αναφέρεις κι εξάγει πιο σφαιρικά συμπεράσματα από αυτά που υπονοείς. Κάτι που άνθρωποι σε κάποιες μη "δυτικές κοινωνίες" (μέσα σε εισαγωγικά όλα αυτά το τονίζω) όχι δεν το κάνουν. Φυσικά και το κάνουν αλλά εν κρυπτώ και με υπερπολλαπλάσιες πιθανότητες από οπουδήποτε αλλού να εξευτελιστούν, να φυλακιστούν, να θανατωθούν.

Κι όμως αυτό το ότι συγκρινόμαστε απλώς με τα χειρότερα δειχνει ότι έχουμε αποδεχτεί καταστάσεις. Αν η απάντηση στο "δεν υπάρχει πολυλφωνία στην ενημέρση" είναι το "εντάξει δεν πάμε και φυλακή όμως", δείχνει ότι έχουν πέσει πολύ τα στάνταρ μας.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος με κούφανες.κοντευω αυτή την ηλικία. Θεμα ανθρωπου ειναι 

 

Just now, annoulen είπε:

 

(άσχετο το ποστ μου με την πανδημία εννοείται). 

Καλέ @Έσπερος ξαφνικά ένιωσα ότι μας χωρίζει μια γενιά (εγώ που είμαι στα 50 σχεδόν) !!! :-D:-D

 

Και ναι, οι συνομήλικοί μου βλέπουν τηλεόραση, αλλά πραγματικά, εδώ και κάποια χρόνια που συναναστρέφομαι με άτομα σε αρκετά μικρότερη ηλικία (μαμαδοπαρέες δλδ, που έκαναν παιδιά σε μικρότερη ηλικία από εμένα που τα έκανα στα 40), καταλαβαίνω ότι οι περισσότερες βλέπουν τηλεόραση, και μάλιστα με πάρα πολύ μεγάλη συνέπεια. Και εγώ βλέπω,  αλλά πχ αυτό το "Άγριες Μέλισσες" που έχει βουίξει ο τόπος και είσαι ο δακτυλοδεικτούμενος όταν δεν το βλέπεις, δεν έχω δει ούτε ένα επεισόδιο.  

 

Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο ο τόπος διαμονής. 

Σίγουρα όμως εμείς, η γενιά που γεννήθηκε δεκαετία 1970, πρόλαβε την τηλεόραση ως το μοναδικό "live" μέσο καθημερινής ενημέρωσης και ψυχαγωγίας, οπότε σαφώς έχει και άλλη "θέση στην καρδιά μας" :-D:-D

Από την Αγγλία και μετά σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση. Η τελευταία ελληνική σειρά που έιδα ήταν το νησί, στην Αγγλία., 

Στο πρώτο σπίτι που νοίκιασα στο νησί είχε τηλεόραση που δεν άνοιξα ποτέ μα ποτέ. Γενικά θα  μπορούσα να ζήσω χωρίς τηλεόραση, δηλαδή αν συνέχιζα να μένω μόνη μου δεν θα α΄γοραζα καν. 

Και τώρα την ανοίγω μόνο για netflix και καμιά φορά αφήνω να παίζει masterchef μέχρι να μαζευτούμε για ύπνο (του μικρού ύπνο). Άγριες μέλισσες επομένως δεν βλεπουμε!

 

ΟΙ συνομηλικοί φίλοι μου είναι η παρέα που είχα από το μεταπτυχιακό κ κανείς δεν έβλεπε τηλεόραση για κανένα λόγο από ένα σημείο και μετά! Γι αυτό έχω θεωρήσει ότι είναι θέμα ηλικίας αλλά μπορεί απλώς να είναι θέμα συνήθειας και ενδιαφερόντων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Έσπερος είπε:

Καλά δεν είναι μαθουσαλας, 10 χρόνια από εμένα, 46 στα 47. Εικάζω ότι είναι η ηλικία γιατί πχ οι παρέες μου οι συνομήλικες δεν βλέπουν τηλεόραση. Ούτε για ειδήσεις ούτε για τίποτα άλλο. Μποτει να μην έχουν καν συσκευή. Γενικα ένα διάστημα πίστευα ότι η τηλεόραση έχει πεθάνει ως μέσο, δεν ξέρω αν έγινε κάτι κ επανηλθε ή αν έκρινα από ένα περιορισμένο δείγμα ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα. 

 

Είμαι περίπου συνομήλικη με τον άντρα σου, έχω πάνω από 10 χρόνια να ανοίξω τηλεόραση και δνε ξέρω και κανέναν που να βλέπει. Εϊναι απλά μία μεγαλύτερη οθόνη για να συνδέσεις λάπτοπ, να μπεις σε υπηρεσίες τύπου netflix/amazon , να παίξεις ηλεκτρονικα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αφήνω να παίζει masterchef μέχρι να μαζευτούμε για ύπνο (του μικρού ύπνο). Άγριες μέλισσες επομένως δεν βλεπουμε!

 

Α ! έχουμε και ένα κοινό,  μάλλον γι αυτό δεν βλέπω κ εγώ Άγριες Μέλισσες, η αλήθεια είναι ότι βλέπω masterchef - να βάλω φατσούλα που κοκκινίζει :grin::grin:

 

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι είναι θέμα συνήθειας /ενδιαφερόντων/καθημερινών συνθηκών ζωής. 

Και εγώ για καμμία εικοσαετία  (!!!) δεν έβλεπα τηλεόραση, από τα 18μου μέχρι σχεδόν τα 38 μου, ως φοιτήτρια καθόλου εννοείται και μετά ήμουν συνέχεια δουλειά και βόλτες/ταξίδια/εστιατόρια/μαγαζιά/σινεμά/θέατρο/γυμναστήριο/σκυλάδικα (:oops: - να και η φατσούλα που κοκκινίζει) και βιβλία στον ελεύθερο χρόνο, όποτε ήμουν σπίτι (τελικά καλά πέρασα !!!).  Και οι τότε παρέες μου εννοείται δεν έβλεπαν ούτε αυτές τηλεόραση. 

 

Just now, samsympan είπε:

Θέλω τόσο πολύ να πετάξω ατάκα να τρολλάρω τώρα, αλλά δεν θα το κάνω γιατί παίζει να παρερμηνευθεί. Θα την κρατήσω για το έγκυρο, αξιόπιστο και αχειραγώγητο ΠΘ.

 

:-D καλό. Αλλά οι πληροφορίες που έχω - και που όλοι μας έχουμε, είναι από παντού......  

Link to comment
Share on other sites

Αν και μεγάλωσα με τηλεόραση, και μάλιστα έζησα την έναρξη της ιδιωτικής, στο σπίτι μας υπήρχε εξίσου ενημέρωση από εφημερίδες. Τα τελευταία πολλά χρόνια, ελληνική τηλεόραση δε βλέπουμε, ίσως κάποια συνέντευξη περιστασιακά, είμαι και εγώ εξωγήινη που δε βλέπει Άγριες μέλισσες (και γενικότερα αγνοώ παντελώς τις "σπουδαίες" ελληνικές σειρές). Επίσης κανείς από τον κύκλο μας δε βλέπει τηλεόραση, ούτε η ηλικία της μεγάλης κόρης (20-22).  Παρακολουθώ σειρές στο Netflix (που κάποιες παραγωγές είναι εξαιρετικές), ταινίες στο Nova και ονειρεύομαι τα θερινά σινεμά.

Ενημέρωση έχω μόνο μέσω διαδικτύου, όπου και εκεί η είδηση είναι βελόνα στα άχυρα. Όμως παρόλη τη σαβούρα του, προτιμώ την ελευθερία που έχει, ειδικά σε σχέση με τα εντελώς κατευθυνόμενα επίσημα μέσα. Πάντως συγκρίνω την ελληνική αρθρογραφία των 90s (που άρχισε η σαπίλα) με την τωρινή, και η τότε μου φαίνεται ουαου! Υπάρχουν βέβαια και τώρα διαμάντια, αλλά θέλει πραγματικά πολύ πολύ ψάξιμο. Πολύ ωραίες ανεξάρτητες ελληνικές δημοσιογραφικές ομάδες είναι το Reporters United και το Manifold. Παλιά, καλή δημοσιογραφική έρευνα. Στον τύπο του εξωτερικού υπάρχει εξίσου ωραία αρθρογραφία. Αυτό που δεν μπορώ καθόλου μα καθόλου, είναι τα podcast. Ίσως λόγω ηλικίας, τι να πω, προτιμώ βρε παιδί μου να διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Κι όμως αυτό το ότι συγκρινόμαστε απλώς με τα χειρότερα δειχνει ότι έχουμε αποδεχτεί καταστάσεις. Αν η απάντηση στο "δεν υπάρχει πολυλφωνία στην ενημέρση" είναι το "εντάξει δεν πάμε και φυλακή όμως", δείχνει ότι έχουν πέσει πολύ τα στάνταρ μας.

@Έσπερος εσύ συνέκρινες και μάλιστα αναφέρεσε σε "χειρότερα". Εγώ δεν ανέφερα πουθενά την λέξη χειρότερα. Απλώς επισήμανα μια ειδοποιό διαφορά.

 

Το θέμα της τηλεόρασης μπορεί να το δει κανείς κι αλλιώς.

Εγώ ως καμμένο τέκνο της δεκαετίας του '90 (ως θεατής εννοώ-λαμπρές εποχές trash tv), μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι αν και στην Ελληνική ιδιωτική τηλεόραση γίνεται φιλότιμη προσπάθεια επαναφοράς του trash, πλέον ο θεατής έχει πολλές περισσότερες ποιοτικές επιλογές (πρόσβαση σε ξένα δίκτυα εννοώ κυρίως, όχι τόσο σε ελληνικά). Κάτι που παλαιότερα δεν συνέβαινε. Και σε σχέση με την ηλικία του θεατή από την προσωπική καθαρά εμπειρία μου (δεν είναι απαραιτήτως γενικό αυτό) παρατηρώ ότι εγώ που έχω καεί στο trash (ομοίως, όταν πήγα εξωτερικό σταμάτησα να βλέπω tv) έχω πιο σφαιρική ματιά από νεότερους που μιλάνε με ενθουσιασμό για διάφορα reality, εκπομπές, σειρές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Αυτό που δεν μπορώ καθόλου μα καθόλου, είναι τα podcast. Ίσως λόγω ηλικίας, τι να πω, προτιμώ βρε παιδί μου να διαβάσω.

κι εγω δεν μπορώ να ακούσω. μόνο διαβάζω. ο άντρας μου είναι ακουστικός τύπος κ γι αυτό του αρέσουν οι εκπομπές λόγου, ακόμα κ βουλή παρακολουθεί!!!!. επειδή όμως έχει πέσει στην παγίδα να θεωρεί το ιντερνετ σαβούρα fake news, χάνει πράγματα. πχ το τα voucher με το σκοιλ ελικικου τα έμαθε από εμένα, πριν γίνει κάπως γνωστή η υπόθεση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

@Έσπερος εσύ συνέκρινες και μάλιστα αναφέρεσε σε "χειρότερα". Εγώ δεν ανέφερα πουθενά την λέξη χειρότερα. Απλώς επισήμανα μια ειδοποιό διαφορά.

 

Το θέμα της τηλεόρασης μπορεί να το δει κανείς κι αλλιώς.

Εγώ ως καμμένο τέκνο της δεκαετίας του '90 (ως θεατής εννοώ-λαμπρές εποχές trash tv), μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι αν και στην Ελληνική ιδιωτική τηλεόραση γίνεται φιλότιμη προσπάθεια επαναφοράς του trash, πλέον ο θεατής έχει πολλές περισσότερες ποιοτικές επιλογές (πρόσβαση σε ξένα δίκτυα εννοώ κυρίως, όχι τόσο σε ελληνικά). Κάτι που παλαιότερα δεν συνέβαινε. Και σε σχέση με την ηλικία του θεατή από την προσωπική καθαρά εμπειρία μου (δεν είναι απαραιτήτως γενικό αυτό) παρατηρώ ότι εγώ που έχω καεί στο trash (ομοίως, όταν πήγα εξωτερικό σταμάτησα να βλέπω tv) έχω πιο σφαιρική ματιά από νεότερους που μιλάνε με ενθουσιασμό για διάφορα reality, εκπομπές, σειρές κλπ.

 

Εγώ δεν μπορώ να δω trash ρε συ. Ουδέποτε μπορούσα, με στεναχωρεί πολύ.

Δεν ξέρω αν είναι γενικό αυτό που λες, εγώ όπως είπα στον κύκλο μου δεν το βλέπω. Τα πιτσιρίκια πχ μπορεί να δούνε κανένα GNTM αλλά γνωρίζοντας εντελώς συνειδητά τι σαβούρα είναι. Αντιθέτως, ξέρω συνομίληκους που θα πιάσουμε κουβέντα για vintage και είναι σε φάση ωωωω ερωτοδικείο! Δεν το αντέχω αλήθεια, ούτε για πλάκα!

 

Just now, Έσπερος είπε:

κι εγω δεν μπορώ να ακούσω. μόνο διαβάζω. ο άντρας μου είναι ακουστικός τύπος κ γι αυτό του αρέσουν οι εκπομπές λόγου, ακόμα κ βουλή παρακολουθεί!!!!. επειδή όμως έχει πέσει στην παγίδα να θεωρεί το ιντερνετ σαβούρα fake news, χάνει πράγματα. πχ το τα voucher με το σκοιλ ελικικου τα έμαθε από εμένα, πριν γίνει κάπως γνωστή η υπόθεση. 

 

Βουλή βλέπουμε και εμείς :) Καλά, ειδικά φέτος, αν δεν υπήρχαν τα social το τι πληροφορία θα είχε χαθεί δε λέγεται! Από την άλλη δε, πρέπει να κάνω την fact checker για τη μάνα μου, που διαβάζει ό,τι μ....α βρει στο διαδίκτυο. Δίκοπο μαχαίρι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

 

 

Βουλή βλέπουμε και εμείς :) Καλά, ειδικά φέτος, αν δεν υπήρχαν τα social το τι πληροφορία θα είχε χαθεί δε λέγεται! Από την άλλη δε, πρέπει να κάνω την fact checker για τη μάνα μου, που διαβάζει ό,τι μ....α βρει στο διαδίκτυο. Δίκοπο μαχαίρι είναι.

Ένας λόγος που δεν θε΄λει το ίντερνετ ο άντρας μου είνα η πεθερά μου. Που συνεχώς του λέει όποια ανοησία διαβάσει κ του έχει μείνει έτσι ότι μόνο βλακείες κυκλοφορούν.

Η μαμά μου δεν ασχολείται με αυτά, βασικά δεν ασχολείται με τίποτα της επικαιρότητας και είναι πολύ ετυυχισμένη.

Ο μπαμπάς μου τα διαβάζει όλα και γενικά μπορεί να κρίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Τα πιτσιρίκια πχ μπορεί να δούνε κανένα GNTM αλλά γνωρίζοντας εντελώς συνειδητά τι σαβούρα είναι.

Αααχ... και κάποιες 40αρες νοικοκυρές μην σου πω. Όχι ότι ξέρω καμία δηλαδή... εγκουχμμμ.

Εντωμεταξύ τώρα αυτό ταιριάζει με το άλλο φλεγον topic των ημερών :D

Μήπως μετά το "για πάντα" ανοίξουμε το κεφάλαιο "η tv-internet ως μέσο φαντασίωσης της μέσης νοικοκυράς".

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Αααχ... και κάποιες 40αρες νοικοκυρές μην σου πω. Όχι ότι ξέρω καμία δηλαδή... εγκουχμμμ.

Εντωμεταξύ τώρα αυτό ταιριάζει με το άλλο φλεγον topic των ημερών :D

Μήπως μετά το "για πάντα" ανοίξουμε το κεφάλαιο "η tv-internet ως μέσο φαντασίωσης της μέσης νοικοκυράς".

 

Ένα θα πω ακόμα για TV, και όσες καταλάβατε, καταλάβατε. Toy Boy (netflix)

Link to comment
Share on other sites

Παλιά έβλεπα αρκετά τηλεόραση. Τώρα λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου παρακολουθώ επιλεκτικά κάποια προγράμματα. 

Το καλοκαίρι θα πρέπει κατά πάσα πιθανότητα να ταξιδέψω εξωτερικό για δουλειά και θα πάρω και το παιδί μαζί καθώς, αν πάω, θα μείνω αρκετό καιρό. Από τη μια είμαι αρκετά χαρούμενη καθώς θα κάνω μετά από καιρό ένα ταξίδι από την άλλη σκέφτομαι και τα της πανδημίας. Βέβαια, έχω ξαναταξιδέψει από τότε που άρχισε η όλη κατάσταση και ευτυχώς πήγαν όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλαιότερα έβλεπα tv τώρα όχι, μόνο καμία σειρά στο netflix, λόγω του μικρού όλη την ημέρα δεν ανοίγει η τηλεόραση, θα ανοίξει μόνο αφού πάει για ύπνο . Αυτό που έβλεπα στους γονείς μου δεν μπορώ να το κάνω σπίτι, όλη την ημέρα δηλαδή ανοιχτή η τηλεόραση να βλέπω ότι σκουπίδι κυκλοφορεί. 

Εντάξει μόλις είδα τι έγινε σε κηδεία στον Άγιο Στέφανο...δεν θα βγούμε ποτέ από όλο αυτό που ζούμε, δεν καταλαβαίνει με τίποτα ο κόσμος, δεν έχω λόγια ειλικρινά, λες και όσοι έχουν κηδευτεί τον τελευταίο χρόνο δεν είχαν κόσμο - οικογένεια - φίλους που θα επιθυμούσαν να παραστούν στην κηδεία. Δεν έχω λόγια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ παλαιότερα έβλεπα tv τώρα όχι, μόνο καμία σειρά στο netflix, λόγω του μικρού όλη την ημέρα δεν ανοίγει η τηλεόραση, θα ανοίξει μόνο αφού πάει για ύπνο . Αυτό που έβλεπα στους γονείς μου δεν μπορώ να το κάνω σπίτι, όλη την ημέρα δηλαδή ανοιχτή η τηλεόραση να βλέπω ότι σκουπίδι κυκλοφορεί. 

Εντάξει μόλις είδα τι έγινε σε κηδεία στον Άγιο Στέφανο...δεν θα βγούμε ποτέ από όλο αυτό που ζούμε, δεν καταλαβαίνει με τίποτα ο κόσμος, δεν έχω λόγια ειλικρινά, λες και όσοι έχουν κηδευτεί τον τελευταίο χρόνο δεν είχαν κόσμο - οικογένεια - φίλους που θα επιθυμούσαν να παραστούν στην κηδεία. Δεν έχω λόγια. 

Na htan mono h khdeia na peis paei sto kalo. Alla dhstyxos einai k alla polla o kosmos den fobatai an den to zisei k oso pernaei o kairos sinithizei k sthn idea. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ. Μιλάμε για μεγάλη διάσπαση προσοχής. Με τα χίλια ζόρια τελειώσαμε τώρα την τρίτη σεζόν του Broadchurch, που το είχαμε ξεκινήσει... πριν μείνω έγκυος. Κι έχω τώρα στην ουρά δυο-τρεις σειρές και βαριέμαι να τις ξεκινήσω. Ακόμα και βιβλία με το ζόρι σχεδόν διαβάζω, κάθε δεκαπέντε σελίδες σταματάω και χαζεύω. 

Ψάχνω να βρω πώς μπορώ να έχω πρόσβαση στον BBC iPlayer, ξέρει καμιά; Να πάω να ανοίξω νέο θρεντ για βιβλία, ταινίες και σειρές, να καούμε ολοκληρωτικά;

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά στην πραγματικότητα...

Η συνάδελφος που σας έλεγα νωρίτερα; που την κόλλησε ο άντρας της και κόλλησε και τα παιδιά; ο άντρας της το πέρασε στο πόδι χωρίς πυρετό, τα παιδιά με λίγο πυρετό και η κοπέλα την 11η ημέρα 40 πυρετό, είναι πολύ χάλια. Να φταίει που αυτή εκτέθηκε σε όλους τους προηγούμενους;

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...