Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποσο χρονων είναι?

38 S3 Kali katastasi den kapnizei. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ο ΕΟΔΥ λεει το αρνητικο να αγνοηθει τελειως και σε καμια περιπτωση να μη σπασει η καραντινα των 14 ημερων.

Ειναι τσεκαρισμενο με αρκετους φιλους.

Nai h karantina den spaei apla kapoies odigies exoyn allaksei milisame me dyo giatroys giati eprepe na ginei deyteri dosi embolioy.  

Mas to eipan ksekathara an bgei to test arnitiko stis 5 meres kaneis kanonika to embolio den exeis kollisei.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ninaki80 είπε:

Ego hrtha se epafh me kroysma tin pempth se xoro kleisto alla ME anoikkta parathira xoris maska.  O giatros eipe meta apo pente meres moriako test k an bgei arnitiko eisai asfalis.  Den exeis kollisei.  Karantina proliptika meta to test gia kamia ebdomada akoma.  

Stin periptosi mas kaneis den kollise akoma k h oikogeniea poy menoyn mazi akoma den exei kollisei.  

O antropos exei entona symtomata ypsilo pyreto diladh . 

Mesos oros gia na exeis symptomata einai oi 5 meres peripou.  

 

Δυστυχώς δεν είναι ασφαλές στις 5 ημέρες.

Στη δική μας περίπτωση, το άτομο είχε επαφή με ασυμπτωματικό σε εσωτερικό χώρο χωρίς μάσκα, και συμπτώματα ο ίδιος εμφάνισε στις 8 ημέρες από την επαφή. Είχε κάνει μοριακό στις 5 ημέρες αλλά βγήκε αρνητικό. 

 

Το ίδιο είπαν και στη μητέρα μου πριν λίγες μέρες από κλιμάκιο του ΕΟΔΥ που έκανε rapid στο δήμο τους. Στις πέντε ημέρες είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα. 

14 ημέρες αυστηρή καραντίνα είναι η σωστή αντιμετώπιση, μεταξύ άλλων και για να διασφαλίσεις ότι δεν θα κυκλοφορήσεις ως ασυμπτωματικός να το διασπείρεις και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Δυστυχώς δεν είναι ασφαλές στις 5 ημέρες.

Στη δική μας περίπτωση, το άτομο είχε επαφή με ασυμπτωματικό σε εσωτερικό χώρο χωρίς μάσκα, και συμπτώματα ο ίδιος εμφάνισε στις 8 ημέρες από την επαφή. Είχε κάνει μοριακό στις 5 ημέρες αλλά βγήκε αρνητικό. 

 

Το ίδιο είπαν και στη μητέρα μου πριν λίγες μέρες από κλιμάκιο του ΕΟΔΥ που έκανε rapid στο δήμο τους. Στις πέντε ημέρες είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα. 

14 ημέρες αυστηρή καραντίνα είναι η σωστή αντιμετώπιση, μεταξύ άλλων και για να διασφαλίσεις ότι δεν θα κυκλοφορήσεις ως ασυμπτωματικός να το διασπείρεις και αλλού.

Ti na soy po emas mas epetrepsan na kanoyme k to embolio.  Oi Misoi stis 5 meres k alloi stis 6 meres eimastan arnitikoi me moriako.  K simera ebdomi mera eimaste ok.  

Ta rapid einai genika anaksiopista.  

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λεμε τωρα;;; Σας ειπαν να πατε ενω ειστε σε καραντινα , σε εμβολιαστικο κεντρο;!

Δηλαδη, θα περιμενετε για εμβολιο σε μια σειρα με ανθρωπους σε ομαδες υψηλου κινδυνου, ενω ο ΕΟΔΥ λεει να ειστε σε καραντινα και να μη βγειτε απο το σπιτι καν;

Ποιος γιατρος δινει τετοιες οδηγιες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ti na soy po emas mas epetrepsan na kanoyme k to embolio.  Oi Misoi stis 5 meres k alloi stis 6 meres eimastan arnitikoi me moriako.  K simera ebdomi mera eimaste ok.  

Ta rapid einai genika anaksiopista.  

 

Εμβόλιο επιτρέπεται να κάνεις, εφόσον δεν έχεις κανένα σύμπτωμα.

Το ξέρω γιατί το ρώτησα καθώς ήταν ο προγραμματισμένος εμβολιασμός της πεθεράς μου μέσα στις μέρες που πιθανόν να εκδηλώναμε συμπτώματα ή να είμασταν απλά ασυμπτωματικοί. Τους ρώτησα μάλιστα, αν πρέπει να επιβεβαιώσουμε ότι είμαστε αρνητικοί με μοριακό και μου είπαν όχι. Μόνο αν υπάρχουν συμπτώματα.

 

Η περίπτωση του ατόμου που έγραψα παραπάνω ήταν με μοριακά τεστ, όχι rapid. Στις 5 ημέρες αρνητικό, στις 8 θετικό.

 

Επίσης η οδηγία που έδωσαν στη μαμά μου για τις 7 ημέρες δεν αφορούσε τα rapid αλλά τα μοριακά. Τα rapid όντως δεν έχουν μεγάλη αξιοπιστία σε ασυμπτωματικούς ούτως ή άλλως. Για τις 7 ημέρες το επιβεβαίωσα μόλις και με την εταιρία που μας υποστηρίζει σε σχέση με τον COVID στην εταιρεία (καθώς ακολουθούμε συγκεκριμένο πρωτόκολλο ασφαλείας), μιλάμε πάντα για μοριακό.

 

Εύχομαι και σε εσάς να παραμείνετε υγιείς, συμπτώματα μπορεί να εμφανίσει κάποιος και μετά από 10 ημέρες να ξέρεις! 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μα τι λεμε τωρα;;; Σας ειπαν να πατε ενω ειστε σε καραντινα , σε εμβολιαστικο κεντρο;!

Δηλαδη, θα περιμενετε για εμβολιο σε μια σειρα με ανθρωπους σε ομαδες υψηλου κινδυνου, ενω ο ΕΟΔΥ λεει να ειστε σε καραντινα και να μη βγειτε απο το σπιτι καν;

Ποιος γιατρος δινει τετοιες οδηγιες;

 

Να συμπληρώσω, για να μην υπάρχει παρανόηση, ότι η οδηγία ήταν να πάει μόνο του το άτομο για εμβολιασμό, με μέτρα προφύλαξης. Διαφορετικά να το επαναπρογραμματίσουμε.

 

Α και κάτι ακόμα, δεν περιμένεις σε καμία σειρά, δεν υπάρχει κανένας συνωστισμός. Τουλάχιστον στο εμβολιαστικό κέντρο που πήγαν οι δικοί μου. Είσαι σε εξωτερικό χώρο, έχεις ραντεβού, μπαίνεις - βγαίνεις (δεν τους κράτησαν καν μετά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Εμβόλιο επιτρέπεται να κάνεις, εφόσον δεν έχεις κανένα σύμπτωμα.

Το ξέρω γιατί το ρώτησα καθώς ήταν ο προγραμματισμένος εμβολιασμός της πεθεράς μου μέσα στις μέρες που πιθανόν να εκδηλώναμε συμπτώματα ή να είμασταν απλά ασυμπτωματικοί. Τους ρώτησα μάλιστα, αν πρέπει να επιβεβαιώσουμε ότι είμαστε αρνητικοί με μοριακό και μου είπαν όχι. Μόνο αν υπάρχουν συμπτώματα.

 

Η περίπτωση του ατόμου που έγραψα παραπάνω ήταν με μοριακά τεστ, όχι rapid. Στις 5 ημέρες αρνητικό, στις 8 θετικό.

 

Επίσης η οδηγία που έδωσαν στη μαμά μου για τις 7 ημέρες δεν αφορούσε τα rapid αλλά τα μοριακά. Τα rapid όντως δεν έχουν μεγάλη αξιοπιστία σε ασυμπτωματικούς ούτως ή άλλως. Για τις 7 ημέρες το επιβεβαίωσα μόλις και με την εταιρία που μας υποστηρίζει σε σχέση με τον COVID στην εταιρεία (καθώς ακολουθούμε συγκεκριμένο πρωτόκολλο ασφαλείας), μιλάμε πάντα για μοριακό.

 

Εύχομαι και σε εσάς να παραμείνετε υγιείς, συμπτώματα μπορεί να εμφανίσει κάποιος και μετά από 10 ημέρες να ξέρεις! 

 

Να συμπληρώσω, για να μην υπάρχει παρανόηση, ότι η οδηγία ήταν να πάει μόνο του το άτομο για εμβολιασμό, με μέτρα προφύλαξης. Διαφορετικά να το επαναπρογραμματίσουμε.

 

Α και κάτι ακόμα, δεν περιμένεις σε καμία σειρά, δεν υπάρχει κανένας συνωστισμός. Τουλάχιστον στο εμβολιαστικό κέντρο που πήγαν οι δικοί μου. Είσαι σε εξωτερικό χώρο, έχεις ραντεβού, μπαίνεις - βγαίνεις (δεν τους κράτησαν καν μετά).

As elpisoyme!  Ante na doyme!!  Se eyxaristoyme.  

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μα τι λεμε τωρα;;; Σας ειπαν να πατε ενω ειστε σε καραντινα , σε εμβολιαστικο κεντρο;!

Δηλαδη, θα περιμενετε για εμβολιο σε μια σειρα με ανθρωπους σε ομαδες υψηλου κινδυνου, ενω ο ΕΟΔΥ λεει να ειστε σε καραντινα και να μη βγειτε απο το σπιτι καν;

Ποιος γιατρος δινει τετοιες οδηγιες;

Nai mas eipan me arnitiko test na pame gia embolio kanonika.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Α και κάτι ακόμα, δεν περιμένεις σε καμία σειρά, δεν υπάρχει κανένας συνωστισμός. Τουλάχιστον στο εμβολιαστικό κέντρο που πήγαν οι δικοί μου. Είσαι σε εξωτερικό χώρο, έχεις ραντεβού, μπαίνεις - βγαίνεις (δεν τους κράτησαν καν μετά).

 

Ισως εξαρταται απο το κεντρο, η μαμα μου περιμενε σε αιθουσα αναμονης.

Και ρωτουσαν στην πορτα αν εχεις ερθει σε επαφη με κρουσμα, η αν εχεις συμπτωματα, οποτε σε εδιωχναν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Αν χρειαστεί νοσηλεία ένα παιδί ξερετε τι γινεται με τους γονείς?

Ένας γονέας είναι με το παιδί , πες μου σε παρακαλώ ότι δεν γνωρίζεις κάποιο παιδί που ίσως χρειαστεί νοσηλεία και απλά ρωτάς για να το έχεις ως πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ένας γονέας είναι με το παιδί , πες μου σε παρακαλώ ότι δεν γνωρίζεις κάποιο παιδί που ίσως χρειαστεί νοσηλεία και απλά ρωτάς για να το έχεις ως πληροφορία.

 

Είναι σίγουρο αυτό ? Εννοώ ότι ένας γονέας είναι με το παιδί (εγώ σαν πληροφορία το ρωτάω, αχρείαστη να είναι).

Νόμιζα ότι δεν επιτρέπεται συνοδός, ακόμα σε ανήλικα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, annoulen είπε:

 

Είναι σίγουρο αυτό ? Εννοώ ότι ένας γονέας είναι με το παιδί (εγώ σαν πληροφορία το ρωτάω, αχρείαστη να είναι).

Νόμιζα ότι δεν επιτρέπεται συνοδός, ακόμα σε ανήλικα. 

E ama einai mikro pos tha meinei monaxo toy?  Den leme na einai se katastoli apla na exei oro k oksigono pos tha meinei mono toy ena paidaki?  

Entaksei fantazomai paidi likeioy tha menei mono k as einai aniliko 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ένας γονέας είναι με το παιδί , πες μου σε παρακαλώ ότι δεν γνωρίζεις κάποιο παιδί που ίσως χρειαστεί νοσηλεία και απλά ρωτάς για να το έχεις ως πληροφορία.

Για πληροφορία το ρωταω.Τετλια εχω ακουσει στην τηλεόραση αλλα δεν ξερω πως γίνεται.

Just now, ninaki80 είπε:

E ama einai mikro pos tha meinei monaxo toy?  Den leme na einai se katastoli apla na exei oro k oksigono pos tha meinei mono toy ena paidaki?  

Entaksei fantazomai paidi likeioy tha menei mono k as einai aniliko 

Δεν ξερω.πως συνοδεύεται από τη μητέρα ομως αν δεν εχει κολλησει?εινσι απορίας αξιο.ακουσα για βρέφη που γεννήθηκαν κ νοσηλευητηκαν με την άρρωστη μητέρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Για πληροφορία το ρωταω.Τετλια εχω ακουσει στην τηλεόραση αλλα δεν ξερω πως γίνεται.

Δεν ξερω.πως συνοδεύεται από τη μητέρα ομως αν δεν εχει κολλησει?εινσι απορίας αξιο.ακουσα για βρέφη που γεννήθηκαν κ νοσηλευητηκαν με την άρρωστη μητέρα τους.

Nomizo einai adynato na nosileytei ena paidaki mono toy katarxas pos tha meinei akinito me ton oro?  Den tha zitaei mama?  Ti tha to exoyn oli mera na klaiei?  Logika tha einai k h mana mesa me maska k an kollisei kollise... .. 

 

K h gallia lockdown kleinoyn k sxoleia gja ena mina.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Nomizo einai adynato na nosileytei ena paidaki mono toy katarxas pos tha meinei akinito me ton oro?  Den tha zitaei mama?  Ti tha to exoyn oli mera na klaiei?  Logika tha einai k h mana mesa me maska k an kollisei kollise... .. 

 

K h gallia lockdown kleinoyn k sxoleia gja ena mina.  

Ναι.χρειαζεται κάποιον.δεν ξερω ομως το πρωτόκολλο.. 

Γαλλία ξανά τριτη φορα ολικο

Link to comment
Share on other sites

Για είναι δεδομένο πως θα είναι μαζί του ένας γονέας, πως θα μείνει ένα παιδί μόνο του στα 4-5-6-7-8 ???Και να θέσω αλλιώς το ερώτημα, ποια μαμά θα το άφηνε το παιδί της??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Για είναι δεδομένο πως θα είναι μαζί του ένας γονέας, πως θα μείνει ένα παιδί μόνο του στα 4-5-6-7-8 ???Και να θέσω αλλιώς το ερώτημα, ποια μαμά θα το άφηνε το παιδί της??

Το έχω απορία κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Για είναι δεδομένο πως θα είναι μαζί του ένας γονέας, πως θα μείνει ένα παιδί μόνο του στα 4-5-6-7-8 ???Και να θέσω αλλιώς το ερώτημα, ποια μαμά θα το άφηνε το παιδί της??

ε μα δεv θα καθοταv κιολας. Κ πως vα ξερει το παιδακι απο που κ πως vα ζητησει κατι αμα θελει. Κ πως θα κατσει σε εvα κρεβατι με ορο . ειvαι κ πρακτικο το θεμα. Θελει καποιοv συvεχεια εvα μικρο. 

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά (ειδικά σε τρυφερές ηλικίες) φυσικά και συνοδεύονται από γονέα.

 

Στην σελίδα της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων (www. loimoxeis. gr) υπάρχουν αναρτημένες "Οδηγίες διαχείρισης παιδιατρικών ασθενών με COVID-19" (με ύποπτη λοίμωξη και με επιβεβαιωμένη λοίμωξη) και γίνεται αναφορά, με οδηγίες, και στον γονέα συνοδό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Τα παιδιά (ειδικά σε τρυφερές ηλικίες) φυσικά και συνοδεύονται από γονέα.

 

Στην σελίδα της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων (www. loimoxeis. gr) υπάρχουν αναρτημένες "Οδηγίες διαχείρισης παιδιατρικών ασθενών με COVID-19" (με ύποπτη λοίμωξη και με επιβεβαιωμένη λοίμωξη) και γίνεται αναφορά με οδηγίες και προς τον γονέα συνοδό.

Οποτε συνοδεύει στη νοσηλεία ο γονιος?

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για μικρά παιδιά, φυσικά, τι άλλο θα μπορούσε να ισχύει;!

 

Για εφήβους 16 ετών+άνω, από όσο κατάλαβα, ισχύουν οι οδηγίες που ισχύουν και για ενηλίκους αλλά φαντάζομαι ανάλογα την ακριβή ηλικία, τις συνθήκες, την περίπτωση, κλπ, θα υπάρχει κάποια ελαστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Όταν μιλάμε για μικρά παιδιά, φυσικά, τι άλλο θα μπορούσε να ισχύει;!

 

Για εφήβους 16 ετών+άνω, από όσο κατάλαβα, ισχύουν οι οδηγίες που ισχύουν και για ενηλίκους αλλά φαντάζομαι ανάλογα την ακριβή ηλικία, τις συνθήκες, την περίπτωση, κλπ, θα υπάρχει κάποια ελαστικότητα.

16+ έτσι κι αλλιώς νοσηλεύεσαι σαν ενήλικας. 

Link to comment
Share on other sites

@mama16 ελπίζω να μην κολλγσες, λογικά δεν θα εχεις θέμα αν ήταν τετοια η επαφή σας. από περιέργεια, σε πήρε η ιχνηλατηση και το έμαθες ή το άτομο που αρρώστησε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@mama16 ελπίζω να μην κολλγσες, λογικά δεν θα εχεις θέμα αν ήταν τετοια η επαφή σας. από περιέργεια, σε πήρε η ιχνηλατηση και το έμαθες ή το άτομο που αρρώστησε; 

Το άτομο που αρρώστησε θέλησε να ενημερώσει με όσα άτομα ήρθε σε επαφή το τελευταίο τριήμερο. Δεν ξέρω αν της το είπαν κιολας να το κάνει.. Ευχαριστώ πολύ, κ εγώ  πάντως πιστεύω ότι δεν θα κόλλησα αλλά καλού κακού δεν θα έρθω σε επαφή με άλλο κόσμο..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για το άνοιγμα των καταστημάτων γιατί δεν έχω καταλάβει: θα επιτρέπεται να πάμε και σε άλλο δήμο; Γιατί μέχρι τώρα δεν επιτρεπόταν αλλά στις χτεσινες ανακοινώσεις είπαν για το 6 διαδημοτική μετακίνηση αλλά για τα καταστήματα δεν το διευκρινισαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κάτι για το άνοιγμα των καταστημάτων γιατί δεν έχω καταλάβει: θα επιτρέπεται να πάμε και σε άλλο δήμο; Γιατί μέχρι τώρα δεν επιτρεπόταν αλλά στις χτεσινες ανακοινώσεις είπαν για το 6 διαδημοτική μετακίνηση αλλά για τα καταστήματα δεν το διευκρινισαν.

Διαβασα οτι στα καταστηματα πας με μηνυμα στο 13034,αφου εχεις ηδη μηνυμα απο το καταστημα για ραντεβου,και μπορεις να αλλαξεις δημο! Αλλα μονο ενα μηνυμα σε αυτο το νουμερο ανα ημερα. 
το σουπερμαρκετ παραμενει με μηνυμα 2, χωρις περιορισμο ημερησιων επισκεψεων,αλλα ως 2χλμ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...