Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Η διαφορά αυτής της ασθενειας από τις άλλες που επίσης σκοτώνουν κόσμο, είναι η μεταδοτικότητα. Γι'αυτό έχουν έρθει τα πάνω κάτω. Αν συναναστραφείς καρκινοπαθη δεν κολλάς. Με γρίπη και με HIV κολλάς υπό προϋποθέσεις. Τώρα ο ένας κολλάει τον άλλο ανεξέλεγκτα με τρελούς ρυθμούς, δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kine είπε:

 

Η ελευθερία ΔΕΝ είναι υπέρτατο δικαίωμα; Προέχει η υγεία, χωρίς όρους και προυποθέσεις; Το σύνταγμα μιλάει για προστασία της αξίας της ανθρώπινης ζωής. Νομίζω αυτό μπορεί να ερμηνευτεί με διάφορους τρόπους. Ο δικός σου είναι πολύ περιορισμένος και δικανικός και δεν νομιζω ότι εκφράζει το πνεύμα του συντάγματος . Αλλά δεν είμαι και συνταγματολόγος οπότε το αφήνω στην άκρη.

 

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ:

   2.300      άνθρωποι από HIV/AIDS

11.000     από καρκίνο

   6.700       από το κάπνισμα

   3.400       από αλκοολισμό

 

Οι 11 χιλιάδες θάνατοι ημεισίως, δεν έφεραν όλη αυτή την αναστάτωση στην ανθρωπότητα. Είναι πιο ασήμαντος ο θάνατος από καρκίνο; Είναι λιγότεροι σε αριθμό; Δεν πλήττουν όλες τις ηλικιακές ομάδες; ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 εκατομμύρια θάνατοι το έτος. ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ!!!!

 

Αυτοί οι θάνατοι δεν εμπίμπτουν στην προστασία των δικαιωμάτων την υγείας;

 

 

Ο άνθρωπος γεννιέται και πεθαίνει, από αρχής του κόσμου. Το πώς θα πεθάνει, δεν αποτέλεί άλλοθι, για να μην ζήσει. Αντιθέτως, ο άνθρωπος συχνά πυκνά προτιμά να θυσιάζει ο ίδιος τη ζωή του, για να ζήσει με αξιοπρέπεια, ελεύθερος. 

Οπότε ας αφήσουμε στην άκρη τα δικαιώματα και την δήθεν προστασία της υγείας. Μέχρι χθες μας έλεγαν ολιμερίς ότι οι ηλικιωμένοι είναι βάρος στο δημόσιο σύστημα και ότι πρέπει να τους περικόψουμε σύνταξη, πρόσβαση στην υγεία, φάρμακα κ.α. και τώρα, έχει περιοριστεί κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα, για να σωθούν ένα μικρό τμήμα των ευάλωτων πληθυσμών και κυρίως των ηλικιωμένων. Παγκόμια ηθική αφύπνιση δηλαδή. Εχθές θα τους έριχναν στη φωτιά όλους αυτούς που επιβάρυναν το σύστημα υγείας και τώρα, θυσιάζουν ολόκληρη την ανθρωπότητα και την τόσο σημαντική για όλους "παγκόσμια οικονομία" για αυτούς που χαρακτήριζαν "βαρύδια".

 

Ως νοήμων άνθρωπος, που έχω και αρκετά καλή μνήμη για να θυμάμαι με ποια επιχειρήματα συρρικνώθηκαν οι δημόσιες υπηρεσίες υγείας κ.α. την τελευταία δεκατία, αρνούμαι να δεχτώ τέτοια φθηνή προπαγάνδα. Μέχρι προχθές, ολόκληρος ο μισθός μου ήταν 500ευρώ και δεν μπορούσε να ανέβει με τίποτα(!) αλλά τώρα δεν εργάζεται κανείς, και δενείζονται σαν τρελλοί για να δίνουν επιδόματα των 800ευρώ. Νομίζω δεν είμαι η μόνη που βλέπω κάποιες ασυνέχειες σε αυτή την παρουσίαση των αναγκαιοτήτων.

 

Επιπλέον, ίσως δεν κατανοεί κανείς πως ο άνθρωπος (πολύ περισσότερο από άλλα ζώα της φύσης) αρρωσταίνει και πεθαίνει σε κατάσταση εγκλεισμού, όπου χάνει την κοινωνικότητα του, την ελευθερία επαφής και σχέσης με άλλους του είδους του. Δεν είναι ζήτημα ιδιοτροπίας, η έξοδος από το σπίτι. Υποτιμάτε η ανθρώπινη φύση και φυσιολογία με τέτοιες αυθαιρετες τοποθετήσεις. Είναι ζήτημα ζωής η κοινωνικότητα. Είμαστε φτιαγμένοι για να κοινωνούμε ο ένας τον άλλο. Από καταβολής κόσμου. Δεν ξέρω γιατί έχουμε καταντήσει να νομίζουμε ότι η έξοδος από την πόρτα του σπιτιού, είναι κάποιο καταχρηστικό καπρίτσιο κακομαθημένων σχολιαρόπαιδων. Οι κοινωνιολογικές και ανθρωπολογικές επιπτώσεις αυτής της πανδημίας, είναι τόσο μεγάλες που θα έπρεπε να ζυγίζονται δίπλα δίπλα με τους θανάτους που θέλουμε και προσπαθούμε να γλυτώσουμε.

 

Μην υποτιμάτε την αξία της ανθρώπινης ζωής με το πρόσχημα της καθαρά επιβίωσης υπό οποιουσδήποτε όρους. 

βρε κοπελα μου παρε τους γοvεις σου κ τα παιδια σου κ γιvε εθελοvτης στα vοσοκομεια της ιταλιας οι γοvεις σου μπορει vα πεθαvουv αλλα εσυ θα συvαvαστρεφεσε με  κοσμο θα δουλευεις κ θα πας τηv βολτα σου. Ετσι κ αλλιως οι αvθρωποι ζουv κ πεθαιvουv

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

βρε κοπελα μου παρε τους γοvεις σου κ τα παιδια σου κ γιvε εθελοvτης στα vοσοκομεια της ιταλιας οι γοvεις σου μπορει vα πεθαvουv αλλα εσυ θα συvαvαστρεφεσε με  κοσμο θα δουλευεις κ θα πας τηv βολτα σου. Ετσι κ αλλιως οι αvθρωποι ζουv κ πεθαιvουv

Νομίζω πως ο εγκλεισμός μας έχει επηρεάσει αρκετά , σε σημείο να ειρωνευόμαστε και να γινόμαστε αγενείς επειδή δεν καταλαβαίνουμε ή δεν συμφωνούμε με αυτό που λέει ο συνομιλητής μας..

Εχθές πήγα σούπερ μάρκετ. Πριν πάω λοιπόν, πήρα την μαμά μου να την ρωτήσω τι να της ψωνίσω για να μην βγεί. Μου λέει λοιπόν, τί? εσύ να μου ψωνίσεις? εγώ θα βγώ να σας ψωνίσω! Πας καλά της λέω? σου έχει στρίψει? Όχι μου λέει, εσείς τα παιδιά μου και τα εγγόνια μου να είστε καλά, εγώ θα σας προστατεύσω, όχι εσείς εμένα.

Δεν νομίζω πως σκέφτεται μόνο η μητέρα μου έτσι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει γονιός ή παππούς που θα ήθελε να διακινδυνεύσει την ζωή και το μέλλον των παιδιών του και των εγγονών του για να ζήσει παραπάνω εκείνος. Δεν λέω να τους αφήσουμε να πεθάνουν, αν και είμαι σίγουρη ότι κάποιες αυτό θα συμπεράνετε , αλλά ο εγκλεισμός όλων μέχρι να αναπτυχθούν αντισώματα δεν είναι λύση. Για ένα διάστημα, μέχρι να βρεί άλλο πλάνο το κράτος, όπως μαζικά τεστ, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν βρε παιδιά ο ιός αυτός είναι τόσο μεταδοτικός που δεν μπορείς ούτε σε μια παραλία να πας να περπατήσεις/ ξεδώσεις λίγο, τηρώντας φυσικά τα μέτρα ασφαλείας, (απόσταση από τους άλλους), τότε θα έπρεπε όλα τα νοσοκομεία να είναι νεκρά και να έχειι νοσήσει όλο το ιατρικό προσωπικό, οι υπάλληλοι, οι καθαρίστριες και οι οικογένειες όλων αυτών.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Επίσης αν βρε παιδιά ο ιός αυτός είναι τόσο μεταδοτικός που δεν μπορείς ούτε σε μια παραλία να πας να περπατήσεις/ ξεδώσεις λίγο, τηρώντας φυσικά τα μέτρα ασφαλείας, (απόσταση από τους άλλους), τότε θα έπρεπε όλα τα νοσοκομεία να είναι νεκρά και να έχειι νοσήσει όλο το ιατρικό προσωπικό, οι υπάλληλοι, οι καθαρίστριες και οι οικογένειες όλων.

Είναι πολύ λεπτή η γραμμή. Λίγο θάρρος να δώσουν θα ξεχυθει ο κόσμος όλος έξω. Κ τότε θα υπάρξει μεγάλη μετάδοση. 

Έχω μπερδευτεί όμως λίγο. Θεωρείς ότι δεν είναι τόσο μεταδοτικός? 

Link to comment
Share on other sites

@ninaki80 Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνεις τί λέω. Ισως νομίζεις ότι πριν τον κορονοϊό ήμασταν αθάνατοι και τώρα μας έπληξε αυτό το κακό, ο κίνδυνος του θανάτου.

 

Προσωπικά, έχω (προσπαθώ να έχω) συναίσθηση της θνητότητας μου με και χωρίς πανδημία. 

 

Οι θάνατοι από καρκίνο, περνάνε στα ψιλά τώρα, αφού έχουμε έναν σελέμπριτη ιό να κυκλοφορεί. Ανθρωποι δεν μπαίνουν για περίθαλψη στα νοσοκομεία, γιατί κρατάνε τα κρεβάτια για τους νοσούντες από κορονοϊό. Σήμερα δηλαδή, μπορούμε να πεθάνουμε από οτιδήποτε άλλο, εκτός από κορονοϊό. 

 

 

 

@Mary1976 το ότι υπάρχουν πρωτόκολλα κτλ δεν αλάζει την αυξανόμενη θνησιμότητα από καρκίνους. Είναι ΤΡΟΜΕΡΟΙ οι αριθμοί. Αλλά μάλον έχουμε εξοικειωθεί με αυτούς και δεν μας κάνουν εντύπωση. Ενώ το άλλο είναι καινούριο.

 

Δεν μπορώ όμως να αξιολογώ τον έναν θάνατο ως σημαντικό και τον άλλο ως δευτερεύον. Σαν άνθρωπος τουλάχιστον, ηθικά, δεν μπορώ να βρω με ποια ζυγαριά, αυτοί οι συγκεκριμένοι επικείμενοι θάνατοι είναι σημαντικότεροι από όλους τους άλλους που συνεχίσουν ακόμη να συμβαίνουν και συνέβαιναν χρόνια τώρα. Η κυβερνήσεις, μπορούν να χρησιμοποιούν τα δικά τους ζύγια, ανάλογα με τους μακροπρόθεσμους στόχους τους. Εγώ ως άνθρωπος, δεν αντέχω να ακούω υποτίμηση της σημασίας ενός θανάτου σε σχέση με έναν άλλο. Με προσβάλλει. 

Υπάρχουν και οι ειδήσεις πλέον τύπου "συγκίνηση προκάλεσε ο θάνατος 16χρονης, από τον ιό....". 

Τί υποκρισία είναι αυτή; Συγκίνηση; Ο θάνατος; Τί είναι ο θάνατος; Τηλεοπτικό σόου, να μας συγκινεί μέχρι να αλλάξουμε κανάλι; Και του νέου ανθρώπου είναι "πιο συγκινητικός" από του μεσήλικα ή του υπερήλικα; 

 

Τελοσπάντων, τα μέτρα είναι αυτά που είναι και τα ακολουθούμε ελπίζοντας στο καλύτερο.

Αυτό δεν θα έπρεπε να μας στερεί την ικανότητα αντίληψης, κρίσης, τον προβληματισμό για το τί έπεται κ.α.

Νοήμονα όντα υποτίθεται ότι είμαστε. Ο φόβος φυσικά, δεν αποτέλεσαι ποτέ, καλό οδηγό σκέψης ή λήψης αποφάσεων κι εμείς έχουμε περίσσευμα από αυτόν.

 

 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Είναι πολύ λεπτή η γραμμή. Λίγο θάρρος να δώσουν θα ξεχυθει ο κόσμος όλος έξω. Κ τότε θα υπάρξει μεγάλη μετάδοση. 

Έχω μπερδευτεί όμως λίγο. Θεωρείς ότι δεν είναι τόσο μεταδοτικός? 

Όπως λές, μόνο να θεωρήσω μπορώ. Τα δεδομένα δείχνουν ότι ναι, είναι μεταδοτικός , αλλά διακρίνω μια υπερβολή που δεν θα μας βγεί σε καλό. Δεν θα αντέξει ο κόσμος τόση πίεση. Ό άλλος έτρεχε μόνος του στην παραλία και του την είπαν. Και από κάτω στα σχόλια τον έκραζαν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Επίσης αν βρε παιδιά ο ιός αυτός είναι τόσο μεταδοτικός που δεν μπορείς ούτε σε μια παραλία να πας να περπατήσεις/ ξεδώσεις λίγο, τηρώντας φυσικά τα μέτρα ασφαλείας, (απόσταση από τους άλλους), τότε θα έπρεπε όλα τα νοσοκομεία να είναι νεκρά και να έχειι νοσήσει όλο το ιατρικό προσωπικό, οι υπάλληλοι, οι καθαρίστριες και οι οικογένειες όλων αυτών.

 

Φαντάσου ότι κολλάνε παρότι ειναι προτοιμασμενοι και παρα τα αυστηρα μέτρα ασφαλείας που τηρούν. Γιατί στα νοσοκομεία ξέρουν και να τα τηρούν (φαντάζομαι). Ο κόσμος γενικα χμμμ δεν νομίζω. 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι πολύ λεπτή η γραμμή. Λίγο θάρρος να δώσουν θα ξεχυθει ο κόσμος όλος έξω. Κ τότε θα υπάρξει μεγάλη μετάδοση. 

 Έχω μπερδευτεί όμως λίγο. Θεωρείς ότι δεν είναι τόσο μεταδοτικός? 

 

Σύμφωνα με τους επιδημιολόγους είναι τόσο μεταδοτικός όσο και οι υπόλοιποι ιοί της γρίπης. Δεν ξέρουν όμως ακριβώς την συμπεριφορά του ιού σε όλο της το εύρος, γιατί δεν έχει μελετηθεί ακόμη αρκετά.

 

Η κοινή γρίπη ας πούμε, "μένει" στα αντικείμενα από 3 έως 9 ημέρες. Την ίδια εκτίμηση κάνουν και για τον κοροναϊο, γιατί κατά 50% είναι όμοις με τους υπόλοιπους ιούς όπως της γρίπης.

Μεταδίδεται με τα σταγονίδια (πχ. φτερνισμα, βήχας). Δεν κάνει όμως διασπορά στον αέρα (πχ, να φτερνιστεί ένας που προχωρά και να περάσει μετά από λίγες στιγμές κάποιος και να εισπνεύσει τον αέρα εκείνο και να εισέλθει ο ιός), πράγμα που συμβαίνει στην κοινή εποχιακή γρίπη.

 

Η εποχιακή γρίπη ΕΙΝΑΙ πολύ μεταδοτική. Απλώς την περναμε οι περισσότεροι χωρίς πολλά πολλά. Από την κοινή εποχιακή γρίπη, πεθαίνουν ετησίως 290.000 έως 650.000 άνθρωποι. Φέτος είχε χαμηλούς δείκτες και είναι κάπου στους 120.000 οι θάνατοι παγκοσμίως. Ο τσιόδρας προχθές ανακοίνωσε 90 νεκρούς από την εποχιακή γρίπη για τη χώρα μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz said:

 

Φαντάσου ότι κολλάνε παρότι ειναι προτοιμασμενοι και παρα τα αυστηρα μέτρα ασφαλείας που τηρούν. Γιατί στα νοσοκομεία ξέρουν και να τα τηρούν (φαντάζομαι). Ο κόσμος γενικα χμμμ δεν νομίζω. 

 

 

 

Εδώ λένε ότι ούτε μάσκες δεν έχουν καλά καλά.  Αν 'ηταν τόσο μεταδοτικός που μπορεί να κολλήσω επειδή περπατάω στην παραλία και περάσει από δίπλα μου στο ένα μέτρο κάποιος που νοσεί, τότε δεν θα έπρεπε να έχει μείνει γιατρός ή νοσηλευτής όρθιος. Προφανώς υπερβάλλουν για σιγουριά, αλλά ίσως να έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Φαντάσου ότι κολλάνε παρότι ειναι προτοιμασμενοι και παρα τα αυστηρα μέτρα ασφαλείας που τηρούν. Γιατί στα νοσοκομεία ξέρουν και να τα τηρούν (φαντάζομαι). Ο κόσμος γενικα χμμμ δεν νομίζω. 

 

 

Κάνεις λάθος. Υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα στα νοσοκομεία (ειδικά τα δικά μας, δεν ξέρω στον κόσμο). Υπάρχουν δεκάδες καταγγελίες ιατρών και νοσηλευτών που ζητούν να κλείσουν τα νοσοκομεία τους, γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα προστασίας. Σε ένα νοσοκομεία, έβαλαν από την τσέπη τους οι εργαζόμενοι για να αγοράσουν μάσκες και αντισηπτικό. Μεγάλο χάλι.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιπτώσεις πολύ μεγάλες σε όλα τα επίπεδα. Αυτό είναι αλήθεια! Αλλά η άλλη μεγάλη αλήθεια είναι ότι όλοι οι επιστήμονες σε όλο τον πλανήτη κραυγαζουν για απόσταση μέχρι να βρεθεί κάποια φαρμακευτική λύση. 

Ας δούμε όμως κ τα θετικά. Μέχρι τώρα εμείς πηγαίνουμε καλά. Αν τηρηθούν τα μέτρα θα ξεμπερδεψουμε πιο γρήγορα. Αυτό σημαίνει ότι θα βοηθηθεί κ η οικονομία πιο γρήγορα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Νομίζω πως ο εγκλεισμός μας έχει επηρεάσει αρκετά , σε σημείο να ειρωνευόμαστε και να γινόμαστε αγενείς επειδή δεν καταλαβαίνουμε ή δεν συμφωνούμε με αυτό που λέει ο συνομιλητής μας..

Εχθές πήγα σούπερ μάρκετ. Πριν πάω λοιπόν, πήρα την μαμά μου να την ρωτήσω τι να της ψωνίσω για να μην βγεί. Μου λέει λοιπόν, τί? εσύ να μου ψωνίσεις? εγώ θα βγώ να σας ψωνίσω! Πας καλά της λέω? σου έχει στρίψει? Όχι μου λέει, εσείς τα παιδιά μου και τα εγγόνια μου να είστε καλά, εγώ θα σας προστατεύσω, όχι εσείς εμένα.

Δεν νομίζω πως σκέφτεται μόνο η μητέρα μου έτσι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει γονιός ή παππούς που θα ήθελε να διακινδυνεύσει την ζωή και το μέλλον των παιδιών του και των εγγονών του για να ζήσει παραπάνω εκείνος. Δεν λέω να τους αφήσουμε να πεθάνουν, αν και είμαι σίγουρη ότι κάποιες αυτό θα συμπεράνετε , αλλά ο εγκλεισμός όλων μέχρι να αναπτυχθούν αντισώματα δεν είναι λύση. Για ένα διάστημα, μέχρι να βρεί άλλο πλάνο το κράτος, όπως μαζικά τεστ, ναι.

θα σου πω γιvομαι αγεvης γιατι ολοι πιεζομαστε δεv ξυπvησα εγω μια μερα κ ειπα ας κλειστω μεσα ωραια θα ειvαι. Πιεζομαι αλλα καταvοω οτι κατι περιεργο συμβαιvει με αυτοv τοv ιο κ πρεπει vα πρροστατευτω. Δεv ξυπvησαv μια μερα οι κυβερvησεις κ ειπαv ας χρεωκοπησουμε κατι συμβαιvει διαφορετικο κ ισως ειvαι κ πιο σοβαρο απο αυτο που μας λεvε. 

Just now, kine είπε:

@ninaki80 Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνεις τί λέω. Ισως νομίζεις ότι πριν τον κορονοϊό ήμασταν αθάνατοι και τώρα μας έπληξε αυτό το κακό, ο κίνδυνος του θανάτου.

 

Προσωπικά, έχω (προσπαθώ να έχω) συναίσθηση της θνητότητας μου με και χωρίς πανδημία. 

 

Οι θάνατοι από καρκίνο, περνάνε στα ψιλά τώρα, αφού έχουμε έναν σελέμπριτη ιό να κυκλοφορεί. Ανθρωποι δεν μπαίνουν για περίθαλψη στα νοσοκομεία, γιατί κρατάνε τα κρεβάτια για τους νοσούντες από κορονοϊό. Σήμερα δηλαδή, μπορούμε να πεθάνουμε από οτιδήποτε άλλο, εκτός από κορονοϊό. 

 

 

 

@Mary1976 το ότι υπάρχουν πρωτόκολλα κτλ δεν αλάζει την αυξανόμενη θνησιμότητα από καρκίνους. Είναι ΤΡΟΜΕΡΟΙ οι αριθμοί. Αλλά μάλον έχουμε εξοικειωθεί με αυτούς και δεν μας κάνουν εντύπωση. Ενώ το άλλο είναι καινούριο.

 

Δεν μπορώ όμως να αξιολογώ τον έναν θάνατο ως σημαντικό και τον άλλο ως δευτερεύον. Σαν άνθρωπος τουλάχιστον, ηθικά, δεν μπορώ να βρω με ποια ζυγαριά, αυτοί οι συγκεκριμένοι επικείμενοι θάνατοι είναι σημαντικότεροι από όλους τους άλλους που συνεχίσουν ακόμη να συμβαίνουν και συνέβαιναν χρόνια τώρα. Η κυβερνήσεις, μπορούν να χρησιμοποιούν τα δικά τους ζύγια, ανάλογα με τους μακροπρόθεσμους στόχους τους. Εγώ ως άνθρωπος, δεν αντέχω να ακούω υποτίμηση της σημασίας ενός θανάτου σε σχέση με έναν άλλο. Με προσβάλλει. 

Υπάρχουν και οι ειδήσεις πλέον τύπου "συγκίνηση προκάλεσε ο θάνατος 16χρονης, από τον ιό....". 

Τί υποκρισία είναι αυτή; Συγκίνηση; Ο θάνατος; Τί είναι ο θάνατος; Τηλεοπτικό σόου, να μας συγκινεί μέχρι να αλλάξουμε κανάλι; Και του νέου ανθρώπου είναι "πιο συγκινητικός" από του μεσήλικα ή του υπερήλικα; 

 

Τελοσπάντων, τα μέτρα είναι αυτά που είναι και τα ακολουθούμε ελπίζοντας στο καλύτερο.

Αυτό δεν θα έπρεπε να μας στερεί την ικανότητα αντίληψης, κρίσης, τον προβληματισμό για το τί έπεται κ.α.

Νοήμονα όντα υποτίθεται ότι είμαστε. Ο φόβος φυσικά, δεν αποτέλεσαι ποτέ, καλό οδηγό σκέψης ή λήψης αποφάσεων κι εμείς έχουμε περίσσευμα από αυτόν.

 

 

κοιτα κ εγω καταvοω οτι μπορει καποιος vα πεθαvει κ απο κατι αλλο αλλα εγω δεv θα ηθελα vα αρρωστησει καποιος εvω μπορει vα προσταυθει μεχρι εvα σημειο. Κ απτοv καρκιvο προσπαθω vα προστατευθω εχω επιλεξει σωστες τροφες εχω επιλεξει vα μειvω σε εvα μερος αγvο κ ας υπαρχουv πολλα προβληματα γυμvαζομαι δεv θελω vα χρησιμοποιω πολλα φαρμακα κ καθαριστικα κ απο εκει προστατευομαι με οτι μεσο μπορω δεv λεω μια ζωη τηv εχουμε ας βουτηξω σε μια λεκαvη με καρκιvογοvα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ με αυτά που διαβάζω για την Ιταλία ή την Ισπανία καταλήγω στο ότι καλώς έχουν πάρει αυτά τα μέτρα, (προσωπική μου άποψη είναι αυτή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και το σωστό). Δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα είχε συμβεί στην χώρα μας αν κάναμε ότι και η Αγγλία, που ως οικονομία είναι πολυ καλύτερη από εμάς, όμως και το σύστημα υγείας τους είναι πιο δυνατό από το δικό μας, φαίνεται πως σιγά σιγά δημιουργείται μεγάλο πρόβλημα. Ποτέ δεν θα μπορέσουμε να συμφωνήσουμε όλοι στο αν ήταν σωστό ή όχι το ότι πάρθηκαν τόσο αυστηρά μέτρα, ο κάθε ένας το βλέπει από την δική του σκοπιά.

Προσωπικά αυτό που με τρομάζει για τον κορονοιό είναι ότι δεν υπάρχει εμβόλιο και δεν υπάρχουν ακόμα οι κατάλληλες θεραπείες. Έχω αρχίσει και πιστεύω πως είναι μύθος ότι χτυπάει μόνο μεγάλες ηλικίες, έχω διαβάσει για ηλικίες 12-14-18-20-25-40 ετών, οκ με υποκείμενα νοσήματα, όμως ήταν νέοι άνθρωποι, αν υπήρχε εμβόλιο ή θεραπεία ενδεχομένως να μην είχαν χαθεί.

Μένω μέσα γιατί επιλέγω να πιστεύω πως τους δίνω χρόνο, δίνω χρόνο να βρεθεί έστω ένα φάρμακο που είναι λίγο αποτελεσματικό, να έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας όταν νοσήσουμε. Μπορεί να ακούγεται ως ανοησία αυτό όμως έτσι θέλω να το βλέπω.

Η οικονομία της Ελλάδας έχει κλονιστεί πάρα πολύ, και δυστυχώς όλο αυτό γίνεται την στιγμή που όοοοτι και είχαμε αρχίσει να σηκώνουμε κεφάλι μετά την μεγάλη κρίση που περάσαμε. Φυσικά και με τρομάζει το σενάριο το να γυρίσω (οικονομικά) στο 2012, όμως θέλω να πιστεύω πως αυτό δεν θα συμβεί, (έχω γίνει πολύ ρομαντική). Δυστυχώς όπως κάθε φορά συμβαίνει το ίδιο, το βάρος θα το σηκώσει ο ελεύθερος επαγγελματίας, η ιδιωτική επιχείρηση, ο ιδιωτικός υπάλληλος, οι και οι ίδιοι,  ένα μεγάλο αγκάθι αυτό. Όσο για τα μέτρα που πήραν για τις επιχειρήσεις μόνο αστεία θα τα χαρακτηρίσω.

Καταλαβαίνω πως σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να καλύψουν και τα δύο μεγάλα θέματα, Υγεία - Οικονομία, ή θα έκλειναν τις επιχειρήσεις με όποιο κόστος (ως προς τον ιδιωτικό τομέα - που ο ιδιωτικός τομέας στην ουσία στηρίζει το δημόσιο) ή που δεν θα έκαναν κάτι και θα γινόμασταν Ιταλία, θα μετρούσαμε αμέτρητα θύματα ήδη κάθε ηλικίας.

Για το μέσα, τρεις βδομάδες μετά, δεν θα παραπονεθώ, όχι γιατί δεν με πειράζει, εννοείται πως με πειράζει, επειδή όμως σκέφτομαι πως αυτό θα κρατήσει πολύ και θέλει υπομονή και νηφαλιότητα να αντιμετωπιστεί. Ζορίζομαι στο σπίτι με τον μικρό και την δουλειά, όμως δεν έχω άλλη επιλογή για την ώρα, αν σκεφτώ πως θέλω να βγαίνω να κάνω τις βόλτες μου να βλέπω τις φίλες μου θα τρελαθώ και δεν θα αντέξω ούτε μέρα ακόμα. Μπορεί σε μία βδομάδα να με δείτε να γράφω πως δεν αντέχω άλλο, για την ώρα κρατάω ακόμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα νωρίτερα με μια φίλη από την Καστοριά. Της έλεγα ότι ίσως είναι υπερβολή σε κάποιες περιοχές η απαγόρευση της κυκλοφορίας από τις οκτώ το βράδυ. Μου απάντησε οτι δεν είναι καθόλου υπερβολή γιατί μαζεύονται παρέες στα σπίτια το βράδυ. Μήπως λοιπόν ξέρουν κάτι παραπάνω που επέβαλαν το μέτρο? 

https://www.in.gr/2020/04/01/in-tv/daskalakis-sto-mega-xiliades-oi-nekroi-tou-koronaiou-stin-ellada-xoris-metra/ 

Κοιτάξτε κι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κοιτάξετε αυτό, σε συνέχεια των προηγούμενων περί προστασίας του σύστηματος υγείας κ.α.

 

https://thepressproject.gr/giatri-tou-esy-kata-tis-kyvernisis-pou-kryvi-ti-misi-alithia-me-dithen-epistimonikes-prosengisis/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Κι όσο για τα ρομαντικά ότι η ανθρωπότητα πάντα επιβίωνε κ από χειρότερες συμφιρες, ναι προφανώς ισχύουν κ καλό είναι να μας δίνουν δύναμη, όμως μια κατάκτηση του τελευταίου αιώνα για τον δυτικό κόσμο ήταν οτι δεν κοιτούσαμε απλως να επιβιώνουμε, αλλα κ να ζουμε αξιοπρεπώς και να χαιρόμαστε τη ζωή από όλες τις απόψεις. Δεν ειναι δυνατον σε μια εποχη με τετοια εξελιξη της επιστημης κ της τεχνολογίας κ με τετοια μεσα για να καλυτερεύσουν τη ζωή ολων μας, να σκεφτομαστε ότι πάλι καλά που ζούμε κ μη χειρότερα. Υποτίθεται ότι η ανθρωπότητα έχει προοδεύσει πολύ από αυτό. Αν μπλεξουμε σ αυτη τη λογικη, είναι το καλύτερο μέσο για να δεχτούμε ξανά πολιτικές που υποβαθμίζουν συνολικα την ποιοτητα ζωης κ τα δικαιώματα μας. 

 

Εγώ δεν τα είπα αυτά σε συνάρτηση με τις πολιτικές. Καλώς ή κακώς όσες προόδους κι αν κάνει η ανθρωπότητα, ποτέ δεν θα είναι όλα στο χέρι της. Αν γίνει ένα τσουνάμι, ένας τεράστιος σεισμός ή πέσει ένας μετεωρίτης και πεθάνουν χιλιάδες μονομιάς, δεν θα προσφέρει τίποτα το ποσο έχει προοδευσει η ανθρωπότητα. Στην ίδια μοίρα με τους ανθρώπους που ζούσαν αιώνες πριν θα είμαστε. Κάπως έτσι είναι κι ένας φονικός ιός για τον οποίο δεν υπάρχει ακόμη εμβόλιο. Όταν υπάρξει, τότε θα είναι άλλη μια κατάκτηση της ανθρωπότητας για καλύτερη ποιότητα ζωής κλπ. Επίσης δεν τα είπα με τη λογικη "ας είμαστε ευχαριστημένοι που πάλι καλά που ζούμε κι ας μη ζητάμε πολλά". Ήταν απάντηση σε συγκεκριμένο ποστ κοπέλας με άγχος και απαισιοδοξία που έλεγε "πάει, καταστραφηκαμε" και μάλιστα έλεγε "θα καταστραφουμε για μόνο τρεις που πεθαίνουν κάθε μέρα" πρώτον για να δώσω αισιοδοξία πως οντως όλα ξαναγίνονται (όπως και έγιναν μετά από χειρότερες συνθήκες) και δεύτερον να επισημάνω ότι λογικό μεν να ανησυχούμε για την ποιότητα ζωής αλλά καλό είναι να μην έχουμε δεδομένη την ίδια την ύπαρξη της ζωής γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να είμαστε εμείς αυτοί οι 3...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , kine είπε:

Και όχι, δεν είναι μερικοί ανεύθυνοι που πέταξαν την σαϊτα.

Τα δελτία για μποτιλιάρισμα στα διόδια πριν καμιά δεκαριά μέρες, ήταν ψευδή. Μειωμένη κατά 25-30% η κίνηση στα διόδια εκείνη την ίδια μέρα των "ρεπορτάζ".

Τα δελτία για συνωστισμό στην παραλία θεσσαλονίκης εσκεμένα πλασματικά. Εχουν κυκλοφορήσει βίντεο της ίδιας μέρας από πολίτες και φαίνεται ο δήθεν συνωστισμός. Ενας άνθρωπος ανά 100 μέτρα και άμα. Αλλά έκλεισε κι αυτό.

Και κάθε μέρα βρίσκει την ευκαιρία ο δεκανέας να σπέρνει τη διχόνοια και την καχυποψία, επισημαίνοντας ότι κάποιοι είναι ακόμη εκεί έξω και σπέρνουν τον ιό(!). 

 

Αντί να ασχοληθούν με τα νοσοκομεία που παρακαλάνε άνθρωποι να νοσηλευτούν και δεν τους εισάγουν (κρατάνε κρεβάτια για κορονοϊο), έχουν βαλθεί όλοι, να μας κάνουν να αισθανόμαστε ότι η βόλτα του σκύλου σου ή η γύρα που έκανες με το καρότσι στον δρόμο, θα μας κολλήσει όλους! 

 

Καταγγελία ιατρών:

 

Ποια επιστημονική προσέγγιση επιβάλει, η καθημερινή ενημέρωση για την επιδημία COVID19 (κορονοϊός SARS-CoV-2) να περιλαμβάνει μόνο τον αριθμό των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων, των διασωληνημένων και των θανάτων, την επίκληση της «ατομικής ευθύνης» και την απειλή έντασης των περιοριστικών μέτρων με βάση τις προβλέψεις για την πορεία της ΑΛΛΑ ΟΧΙ τον καθημερινό αριθμό του μόνιμου προσωπικού που αναλαμβάνει καθήκοντα, τον αριθμό κλινών ΜΕΘ που ανοίγουν, τον αριθμό επιπλέον αναπνευστήρων που εξασφαλίζονται και των ειδικών νοσοκομείων που χρειάζονται για την αντιμετώπιση της;

-Ποια επιστημονική προσέγγιση επιβάλει την ανοχή – ούτε καν την επισήμανση ως μη απαραίτητης υγειονομικά – σε ότι αφορά την κυκλοφορία συμπολιτών μας με γάντια και μάσκες σε ανοιχτό χώρο και αντίθετα την αντιμετώπιση με ειρωνεία και «δεν πειράζει» της υγειονομικά και κοινωνικά υπεραναγκαίας εξασφάλισης όλων των Ατομικών Μέσων Προστασίας στους υγειονομικούς στα νοσοκομεία και τα ιατρεία; Ποιαεπιστημονική προσέγγιση επιβάλει στον ΕΟΔΥ να δίνει ΕΠΙΣΗΜΗ ΟΔΗΓΙΑ προς τα νοσοκομεία με την οποία ΑΝΕΧΕΤΑΙ την έλλειψη αυτών των Ατομικών Μέσων Προστασίας για τους υγειονομικούς ; Ποια επιστημονική προσέγγιση επιβάλει να ΜΗΝ ανακοινώνεται ο αριθμός των υγειονομικών που έχουν ασθενήσει και έχουν τεθεί εκτός μάχης;

-Ποια επιστημονική προσέγγιση επιβάλει την απαγόρευση υπαίθριας συνάθροισης άνω των δύο ατόμων, ΑΛΛΑ ΟΧΙ την καταγγελία λειτουργίας επιχειρήσεων και βιομηχανιών παραγωγής αγαθών μη πρώτης ανάγκης με δεκάδες εργαζόμενους στοιβαγμένους σε κλειστούς χώρους και χωρίς τα απαραίτητα μέσα προστασίας;

-Ποια επιστημονική προσέγγιση επιβάλει την καραντίνα μόνο 7 ημερών (και όχι 14 όπως λένε οι διεθνείς οδηγίες) στους υγειονομικούς που είναι θετικοί για κορονοϊό SARS-CoV-2;

-Ποια επιστημονική προσέγγιση επιβάλει τη μη διενέργεια μαζικών test ιχνηλάτησης του ιού στο γενικό πληθυσμό παρά τις συστάσεις του ΠΟΥ (WHO); Ποια επιστημονική προσέγγιση επιβάλει τη χορήγηση 11.000.000 Ευρώ στους καναλάρχες για τη διαφημιστική καμπάνια ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ και το διπλασιασμό του νοσηλίου για τις ιδιωτικές ΜΕΘ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ για την ενίσχυση του δημόσιου τομέα υγείας με προσωπικό και εξοπλισμό;

-Ποια επιστημονική προσέγγιση οδηγεί στο κλείσιμο και την υπολειτουργία των δημόσιων δομών ΠΦΥ (Περιφερικά Ιατρεία, ΤΟΜΥ και Κέντρα Υγείας) και την μεταφορά του προσωπικού τους στα νοσοκομεία, στερώντας τον οικογενειακό γιατρό και εκεί ακόμα που υπάρχει, επομένως και την μοναδική δυνατότητα του πληθυσμού για άμεση πρόσβαση σε στοιχειώδη έγκαιρη περίθαλψη;

– Ποια επιστημονική προσέγγιση επιβάλλει την στέρηση Μέσων Ατομικής Προστασίας και για τους αυτοαπασχολούμενους γιατρούς που θέλουν να συμβάλουν στην μάχη ενάντια στην επιδημία; Πως γίνεται να καλούμε τον κόσμο να επικοινωνεί άμεσα με το γιατρό του αν εμφανίσει ύποπτα συμπτώματα και ταυτόχρονα αυτόν τον γιατρό στις λίγες περιπτώσεις που υπάρχει να τον απομακρύνουμε ; Δεν μετατρέπεται έτσι το “μένουμε σπίτι” σε “κινδυνεύουμε στο σπίτι” μόνο και μόνο για να παρουσιάσει η κυβέρνηση μια ψεύτικη εικόνα ότι έκανε προσλήψεις στα νοσοκομεία;

Οι ειδικοί της επιτροπής του υπουργείου που μας καλούν να «κρυφτούμε» από τον ιό γιατί κρύβουν τη μισή αλήθεια;

Η επιστήμη πρέπει να είναι ανεξάρτητη από πολιτικές, κυβερνητικές και επιχειρηματικές σκοπιμότητες.

Την ανεξαρτησία της και το ελεύθερο, δημιουργικό πνεύμα κόντρα σε όλα τα συμφέροντα θα το υπερασπίσουμε σθεναρά. Είναι ζήτημα ατομικής και κοινωνικής ευθύνης !

Υπογράφουν ιατροί επώνυμα. Οταν το ελέγξει η διαχείριση θα ανέβει και το λινκ. Υπογραμμιση δική μου.

To οτι δεv μπορουv vα αvταπεξελθουv το ξερουμε ολοι το οτι υπαρχουv ελλειψεις επισης τοξερουμε χωρις vα το πει κ καvεις δεv vομιζω οτι υπαρχει καμια συvομοσια γυρω απο αυτο. ομως οσο κ ετοιμοι vα ειμαστε δεv υπαρχει τροπος vα αvτιμετωπισεις εvαv vεο ιου εκτος απτο vα διακοψουμε τηv πορεια του κ vα προστατευτουμε κ οι ιδιοι . 

Ηδη βλεπεις χωρες που δηλωvουv χαλαρες vα περvουv σιγα σιγα μετρα υπολογιζοvτας χιλιαδες θαvατους . Κ ειδη υπαρχουv θυματα κ μικροτερης ηλικιας απο 2 μηvωv το μικροτερο θυμα.  Μπορεις vα υπολογισεις vα λειτουργουσαv ολα ποσα θυματα θα υπηρχαv ? Ειvαι αλυσιδα ολα γιατι πολυ απλα ο μοvος τροπος που κολλαει εvας ιος ειvαι οι αvθρωποι vα κυκλοφορουv .

Πες μου πως θα προστατευθει εvα μωρο η ακομα κ  εvας αvθρωπος με ζαχαρο η καρδια η καποιο αυτοαvοσο οταv η δουλεια του δεv κλεισει οταv ο γιος του πηγαιvει σχολειο κ η γυvαικα του πηγαιvει για καφε με τις φιλες της  ? 

Πως θα πεις σε εvαv αvθρωπο 50 χροvωv που απλως εχει καποιο χροvιο vοσημα vα προστατευθει κ vα απομοvοθει χωρις vα του δωσεις τηv δυvατοτητα vα προστατευθει?  δεv υπαρχουv αvτισωματα ακομα οποτε αvεξελεvκτες επαφες σημαιvει πολυς κοσμος αρρωστος αρα περισσοτερα θυματα. Ειvαι απλα μαθηματικα. 

 

Ειvαι μια αρρωστια χωρις φαρμακα χωρις γιατρους με εμπειρια σε αυτη κ τις επιπλοκες απλα μαθηματικα οσο περισσοτεροι αρρωστησουv τοσο περισσοτεροι θα πεθαvουv που ειvαι η δυσκολια vα καταλαβει καvεις τι σημαιvει αυτο? δυστηχως κολλαει με τους αvθρωπους vα συvαvαστρεφοvται τι vα καvουμε ?? vα κολλησουμε ολοι κ οποιος ζησει οκ? ειvαι κ αυτο μια λυση .

Link to comment
Share on other sites

κ οσο για τους περιπατους κ τις αποστασεις  μελετες δειχvουv οτι αv καποιος φτερvιστει τα σταγοvιδια ταξιδευουv περισσοτερο απο τρια μετρα εvω τα χvωτα εvος αvθρωπου που τρεχει μεvουv στηv ατμοσφαιρα εως κ 5 λεπτα. Οποτε καταλαβαιvει καvεις τι σημαιvει τηv βολτα μου τηv παω καπου που vα μηv εχει κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, little lamb said:

 

Εγώ δεν τα είπα αυτά σε συνάρτηση με τις πολιτικές. Καλώς ή κακώς όσες προόδους κι αν κάνει η ανθρωπότητα, ποτέ δεν θα είναι όλα στο χέρι της. Αν γίνει ένα τσουνάμι, ένας τεράστιος σεισμός ή πέσει ένας μετεωρίτης και πεθάνουν χιλιάδες μονομιάς, δεν θα προσφέρει τίποτα το ποσο έχει προοδευσει η ανθρωπότητα. Στην ίδια μοίρα με τους ανθρώπους που ζούσαν αιώνες πριν θα είμαστε. Κάπως έτσι είναι κι ένας φονικός ιός για τον οποίο δεν υπάρχει ακόμη εμβόλιο. Όταν υπάρξει, τότε θα είναι άλλη μια κατάκτηση της ανθρωπότητας για καλύτερη ποιότητα ζωής κλπ. Επίσης δεν τα είπα με τη λογικη "ας είμαστε ευχαριστημένοι που πάλι καλά που ζούμε κι ας μη ζητάμε πολλά". Ήταν απάντηση σε συγκεκριμένο ποστ κοπέλας με άγχος και απαισιοδοξία που έλεγε "πάει, καταστραφηκαμε" και μάλιστα έλεγε "θα καταστραφουμε για μόνο τρεις που πεθαίνουν κάθε μέρα" πρώτον για να δώσω αισιοδοξία πως οντως όλα ξαναγίνονται (όπως και έγιναν μετά από χειρότερες συνθήκες) και δεύτερον να επισημάνω ότι λογικό μεν να ανησυχούμε για την ποιότητα ζωής αλλά καλό είναι να μην έχουμε δεδομένη την ίδια την ύπαρξη της ζωής γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να είμαστε εμείς αυτοί οι 3...

Μου αρέσει που έχεις βάλει και εισαγωγικά στην εντελώς άκυρη μετάφραση που έκανες στα λεγόμενα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...