Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Προσωπικά πιστεύω πως αυτό το ηλιθιο μέτρο με το curfew στις 6 έχει προκαλέσει διασπορά. Ήταν τρομακτικος ο συνωστισμος ειδικά το πρώτο σκ.

Ούτε και εγώ 

Αυτό με τη σχοινουσα θα γίνει τι τηλεργασια λες τώρα 

Αν καταλαβαίνω αυτό που πρέπει, θα βάλουν τηλεργασια και αυστηρούς ελέγχους.

Δεν κατάλαβα.Δεν τρέχεις λογω μάσκας?Σημερα ο συζθγος πηγε Βόλο. Κανενασ έλεγχος στο πήγαινε και ένας στο έλα.κατέβασε την Ολοιβετσοβτρεχουν.

Φυσικα κ αυτο με τις 6 είναι όλεθρο και ηληθιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Αντέχετε ακόμα ένα; Εγώ όχι. 

Το αναμενόμενο και τρομακτικό συνάμα είναι ότι είμαι εντελώς απαθής σε προσωπικό επίπεδο. Ζω εδώ και μήνες μέσα στο σπίτι λόγω τηλεεργασίας. Κατά καιρούς παίζουν τα νεύρα μου, άλλες με πιάνει απελπισία και καμιά φορά σε μια έκλαμψη αισιοδοξίας λέω υπομονή και θα γίνουν όλα όπως πριν (αντε να δούμε). Αυτό που δε μπορώ να χωνέψω με τίποτα είναι η κλεισούρα στην οποία υποβάλλεται το παιδί και οι τόσες εμπειρίες και δραστηριότητες που χάνει. Και λυπάμαι πολύ και για όλα τα παιδάκια που έχουν χάσει το μπούσουλα με το άνοιξε κλείσε των σχολείων, το κλείσιμο στο σπίτι, το φόβο και το άγχος. Οι συνάδελφοί και φίλοι με λίγο έως πολύ μεγαλύτερα παιδάκια από το δικό μου είναι απελπισμένοι με τα κλεισμένα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Το αναμενόμενο και τρομακτικό συνάμα είναι ότι είμαι εντελώς απαθής σε προσωπικό επίπεδο. Ζω εδώ και μήνες μέσα στο σπίτι λόγω τηλεεργασίας. Κατά καιρούς παίζουν τα νεύρα μου, άλλες με πιάνει απελπισία και καμιά φορά σε μια έκλαμψη αισιοδοξίας λέω υπομονή και θα γίνουν όλα όπως πριν (αντε να δούμε). Αυτό που δε μπορώ να χωνέψω με τίποτα είναι η κλεισούρα στην οποία υποβάλλεται το παιδί και οι τόσες εμπειρίες και δραστηριότητες που χάνει. Και λυπάμαι πολύ και για όλα τα παιδάκια που έχουν χάσει το μπούσουλα με το άνοιξε κλείσε των σχολείων, το κλείσιμο στο σπίτι, το φόβο και το άγχος. Οι συνάδελφοί και φίλοι με λίγο έως πολύ μεγαλύτερα παιδάκια από το δικό μου είναι απελπισμένοι με τα κλεισμένα σχολεία.

Τραγικό αυτό με τα παιδιά. 

Εγω σημερα υπέκυψα.Μου έστειλε μην η μαμα μιας συμμαθήτριας να βρεθούμε σε μια πλατεία για πατίνι,και της είπα ναι με την προϋπόθεση ότι δεν έχει κοσμο.

Και πηγαμε κ περάσαμε πολύ ωραία.Μου ειπε και οτι μια φορά την εβδομάδα συναντιουνται και περίπου πέντε συμμαθητές σε έναν άλλο εξωτερικό χώρο και αν θέλουμε να πάμε.Το σκέφτομαι πλεον. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2021 at 5:10 ΜΜ, Έσπερος είπε:

είναι ευκαιρία να περάσουν νομοσχέδια κ να στιγματιστεί οποιαδήποτε αντίδραση, κ ίσως να μείνουν μετά κ διάφοροι νόμοι για τον περιορισμό των διαδηλώσεων με πρόσχημα τη δημόσια ασφάλεια. 

 

Αυτο όλο δεν ξέρω αν σου αρκεί σαν σενάριο ή θεωρείς ότι υπάρχει κάτι πιο σατανικό πχ να μας επιβάλουν δια βίου μάσκα ή να πρέπει να δηλωνουμε πού πηγαινουμε κ ποιον συναντούμε.  

 

Διαβάζοντας το προεδρικό ΔΙΑΤΑΓΜΑ (δεν ξέρω αν καταλαβαίνουμε τί σημαίνουν οι λέξεις) για την ασφάλεια στα Πανεπιστήμια, απέκτησα την βεβαιότητα ότι θα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ και θα αποκλείεται ΚΑΘΕ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ, με πρόσχημα την δημόσια ασφάλεια, την τάξη και την εύρυθμη λειτουργία, αυτού που το κράτος θα αποφασίσει να λειτουργεί.

 

Δεν χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο σενάριο. Δεν χρειάζεται φαντασία. Ματάκια και απλές ικανότητες ανάγνωσης χρειάζεται. Γνωρίζω ότι τα διαθέτεις.

 

Σύμφωνα με το εν λόγω διάταγμα, ελεγχόμενη είναι η πρόσβαση ανθρώπων και αντικειμένων σε εξωτερικούς και εσωτερικούς χώρους, απαραίτητη η καταγραφή και ο έλεγχος και αδειοδότηση όσων εισέρχονται για οποιονδήποτε λόγο, απαγορεύεται κάθε ενέργεια που δεν έχει προεγκριθεί ως επιρεπόμενη και ορίζονται πειθαρχικοί έλεγχοι και ποινές και ποινικές διώξεις για ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Επιβάλλεται εξοπλισμός καταγραφής και διαχείριση δεδομένων από την ίδια την αστυνομία και βεβαίως η αστυνομία το μόνο που ΔΕΝ θα κάνει, είναι να φέρει όπλα εντός του πανεπιστημίου.

Δεν ξέρω τί σε κάνει να πιστεύεις ότι, κάτι από όλα αυτά είναι παράπλευρες απώλειες, σε μια λίγο κάπως άστοχη διαχείριση της πανδημίας.

 

Την δια βίου μάσκα, όπως μόνη σου λες την θεωρείς έτσι κι αλλιώς ασήμαντη, μπροστά σε όσα μας προσφέρει. Ας μην συζητάμε λοιπόν για κάτι που ούτως ή άλλως δεν θεωρείς άξιο λόγου. Αν θεωρείς ότι είναι άξιο λόγου, η προοπτική ελέγχου κάθε κίνησης μας, να το συζητήσουμε, διότι μια τέτοια προοπτική φαίνεται πολύ πιθανή και μάλιστα επιδιώκεται, με συγκεκριμένες ενέργειες. Αν πάλι είναι κι αυτό ασήμαντο μπροστά στην αποφυγή μετάδοσης κορονοϊού, πάω πάσο. Είπαμε, ο καθένας με τις αξίες του!

 

Η πρακτική της Κίνας, ως προς την ΑΠΟΛΥΤΗ εποπτεία σε κάθε έκφανση της δημόσιας και ιδιωτικής ζωής των πολιτών της, σε ανησυχεί; Διότι εξ όσων αντιλαμβάνομαι, την θεωρούμε παράδειγμα προς μίμηση, στην διαχείριση της πανδημίας. Κάνω λάθος;

 

Η εισαγγελική εγκύκλιος που καλεί σε επιφυλακή για την τήρηση των μέτρων, αλλά και την ποινικοποίηση της μετάδοσης της νόσου, καθώς και κάθε πληροφορίας γύρω από αυτήν που μπορεί να κριθεί ότι «προκαλεί ανησυχία στους νομοταγείς πολίτες» ή «διέγερση σε ανυπακοή» (και μέσω του διαδικτύου), σε ανησυχεί;

 

Συνομωσία είναι κάτι που γίνεται εν κρυπτώ. Προσωπικά δεν έχω αναφερθεί σε τίποτε απολύτως που να μην είναι δημοσιοποιημένο σε κοινή θέα. 

Η αντίδραση σου όμως, όπως κι άλλων σχολιαστών, να προσπαθείς να δώσεις μια αίσθηση υπερβολής και ανυπόστατου, σε ζητήματα πολύ πολύ χειροπιαστά και πραγματικά, δείχνει την απροθυμία να αντιμετωπίσεις την πραγματικότητα με έναν ελάχιστο ρεαλισμό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Αντέχετε ακόμα ένα; Εγώ όχι. 

Προσωπικά αντέχω. Δουλεύω τώρα ως επί το πλείστον από το σπίτι, με ό,τι θετικά και αρνητικά αυτό συνεπάγεται. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο οι πολίτες θα τηρήσουν τα μέτρα όπως πέρσι τον Μάρτιο. Για τα παιδιά, ωστόσο, γενικά είναι δύσκολο. Η κόρη μου και οι φίλοι της ελπίζουν ότι θα ανοίξουν τα σχολεία στις 8 ή το πολύ στις 15 Μάρτη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και πηγαμε κ περάσαμε πολύ ωραία.Μου ειπε και οτι μια φορά την εβδομάδα συναντιουνται και περίπου πέντε συμμαθητές σε έναν άλλο εξωτερικό χώρο και αν θέλουμε να πάμε.Το σκέφτομαι πλεον. 

 

Να σταματήσεις να το σκέφτεσαι.

Δεν είσαι από αυτούς εσύ! Εσυ προσέχεις! 

Αυτοί οι άλλοι που βλέπεις έξω, είναι ψεκασμένοι και ανίκανοι να δεχτούν απλές οδηγίες. Γι' αυτό έχουμε ακόμη εγκλεισμό, επειδή δεν γίνεται σωστός εγκλεισμός, όπως περσυ! 

Ομως εμείς κορίτσια, είμαστε καλύτερες από τις άλλες, που βγαίνουν και κάνουν βόλτες στέλνοντας τον κατάλληλο κωδικό στην πολιτική προστασία, τις επιτρεπόμενες ώρες, στους επιτρεπόμενους χώρους. 

Οχι κορίτσια, οχι! Είστε καλύτερες από αυτό. Μην βλέπεται κι εμένα που πήγα και σε έναν γάμο πριν 2 βδομάδες. Δεν ήταν ότι ήθελα να βγω. Απλώς ήταν πολύ στενή συγγενείς. Δεν υπήρχε περίπτωση αλλιώς. Κι ας επιτρέπεται κι ας τηρούσαμε αποστάσεις.

Καλύτερα να είμαστε ένα βήμα μπροστά, να κάνουμε μόνες μας περισσότερη απομόνωση, όσο καλύτερα μπορούμε! Μην περιμένουμε την Παγώνη να μας πει πότε και τί θα ανοίξει. Πρέπει ότι και να ανοίξει, εμείς να μην βγούμε έξω, να εξυπηρετηθούμε με ντελίβερι και να επιμένουμε σε τηλεκπαίδευση ακόμη κι αν είναι ανοιχτά τα σχολεία. 

 

Μέχρι να πέσουν πραγματικά τα κρούσματα!

Αν δεν το κάνουν όσοι έχουν όντως ατομική ευθύνη, ποιος θα το κάνει;

Ο μητσοτάκης που πάει από τραπέζωμα σε τραπέζωμα; Από αυτόν τα περιμένουμε όλα; Εμείς πρέπει να ενεργήσουμε υπεύθυνα!!

 

Υπομονή! Λίγα χρόνια ακόμη....όσα χρειαστεί μέχρι να γίνει καθολικός ο εμβολιασμός και να γίνει παράνομη η γέννηση εμβρύων που δεν φέρουν γεννετικά τα αντισώμτα κατά του κορονοϊού. Λίγη υπομονή ακόμη....... Κοντεύουμε! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kine είπε:

Διαβάζοντας το προεδρικό ΔΙΑΤΑΓΜΑ (δεν ξέρω αν καταλαβαίνουμε τί σημαίνουν οι λέξεις) για την ασφάλεια στα Πανεπιστήμια, απέκτησα την βεβαιότητα ότι θα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ και θα αποκλείεται ΚΑΘΕ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ, με πρόσχημα την δημόσια ασφάλεια, την τάξη και την εύρυθμη λειτουργία, αυτού που το κράτος θα αποφασίσει να λειτουργεί.

 

Δεν χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο σενάριο. Δεν χρειάζεται φαντασία. Ματάκια και απλές ικανότητες ανάγνωσης χρειάζεται. Γνωρίζω ότι τα διαθέτεις.

Τι σχέση έχει αυτό με τη πανδημία; το θέμα του ασύλου είναι κάτι που ήθελαν χρόνια να «τακτοποιήσουν» κ θα το έκαναν ούτως ή άλλως. Δεν κατσλαβαιμω τον συσχετισμό. 

 

5 ώρες πρίν, kine είπε:

Την δια βίου μάσκα, όπως μόνη σου λες την θεωρείς έτσι κι αλλιώς ασήμαντη, μπροστά σε όσα μας προσφέρει. Ας μην συζητάμε λοιπόν για κάτι που ούτως ή άλλως δεν θεωρείς άξιο λόγου. Αν θεωρείς ότι είναι άξιο λόγου, η προοπτική ελέγχου κάθε κίνησης μας, να το συζητήσουμε, διότι μια τέτοια προοπτική φαίνεται πολύ πιθανή και μάλιστα επιδιώκεται, με συγκεκριμένες ενέργειες. Αν πάλι είναι κι αυτό ασήμαντο μπροστά στην αποφυγή μετάδοσης κορονοϊού, πάω πάσο. Είπαμε, ο καθένας με τις αξίες του!

Όχι δεν τα θεωρώ ασήμαντα, απλώς αυτά δεν βλέπω λόγο να συμβούν. Να μας φορέσουν μάσκα δια βίου; γιατί; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Να σταματήσεις να το σκέφτεσαι.

Δεν είσαι από αυτούς εσύ! Εσυ προσέχεις! 

Αυτοί οι άλλοι που βλέπεις έξω, είναι ψεκασμένοι και ανίκανοι να δεχτούν απλές οδηγίες. Γι' αυτό έχουμε ακόμη εγκλεισμό, επειδή δεν γίνεται σωστός εγκλεισμός, όπως περσυ! 

Ομως εμείς κορίτσια, είμαστε καλύτερες από τις άλλες, που βγαίνουν και κάνουν βόλτες στέλνοντας τον κατάλληλο κωδικό στην πολιτική προστασία, τις επιτρεπόμενες ώρες, στους επιτρεπόμενους χώρους. 

Οχι κορίτσια, οχι! Είστε καλύτερες από αυτό. Μην βλέπεται κι εμένα που πήγα και σε έναν γάμο πριν 2 βδομάδες. Δεν ήταν ότι ήθελα να βγω. Απλώς ήταν πολύ στενή συγγενείς. Δεν υπήρχε περίπτωση αλλιώς. Κι ας επιτρέπεται κι ας τηρούσαμε αποστάσεις.

Καλύτερα να είμαστε ένα βήμα μπροστά, να κάνουμε μόνες μας περισσότερη απομόνωση, όσο καλύτερα μπορούμε! Μην περιμένουμε την Παγώνη να μας πει πότε και τί θα ανοίξει. Πρέπει ότι και να ανοίξει, εμείς να μην βγούμε έξω, να εξυπηρετηθούμε με ντελίβερι και να επιμένουμε σε τηλεκπαίδευση ακόμη κι αν είναι ανοιχτά τα σχολεία. 

 

Μέχρι να πέσουν πραγματικά τα κρούσματα!

Αν δεν το κάνουν όσοι έχουν όντως ατομική ευθύνη, ποιος θα το κάνει;

Ο μητσοτάκης που πάει από τραπέζωμα σε τραπέζωμα; Από αυτόν τα περιμένουμε όλα; Εμείς πρέπει να ενεργήσουμε υπεύθυνα!!

 

Υπομονή! Λίγα χρόνια ακόμη....όσα χρειαστεί μέχρι να γίνει καθολικός ο εμβολιασμός και να γίνει παράνομη η γέννηση εμβρύων που δεν φέρουν γεννετικά τα αντισώμτα κατά του κορονοϊού. Λίγη υπομονή ακόμη....... Κοντεύουμε! 

Παραλήρημα. Δεν έχω λόγια....

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, μαγιοπουλας said:

Τραγικό αυτό με τα παιδιά. 

Εγω σημερα υπέκυψα.Μου έστειλε μην η μαμα μιας συμμαθήτριας να βρεθούμε σε μια πλατεία για πατίνι,και της είπα ναι με την προϋπόθεση ότι δεν έχει κοσμο.

Και πηγαμε κ περάσαμε πολύ ωραία.Μου ειπε και οτι μια φορά την εβδομάδα συναντιουνται και περίπου πέντε συμμαθητές σε έναν άλλο εξωτερικό χώρο και αν θέλουμε να πάμε.Το σκέφτομαι πλεον. 

Εγώ καθημερινές τον κατεβάζω στην πλατεία για πατίνι, σκ με τίποτα γιατί κάτω γίνεται χαμός από κόσμο. Του βάζω την μάσκα του, του έχω εξηγήσει πως δεν πρέπει να πλησιάζει πολύ τα υπόλοιπα παιδιά (ευτυχώς είναι σε ηλικία που το καταλαβαίνει). Περνάει ωραία, τρέχει, παίζει τον βλέπει λίγο ο ήλιος και παίρνει τον αέρα του.

8 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Αντέχετε ακόμα ένα; Εγώ όχι. 

Εγώ όχι!!! από την μία έχω τρελαθεί με κλειστά τα σχολεία (συνδυασμός τηλεκπαίδευση δουλειά) και από την άλλη αν άνοιγαν τώρα δεν θα τον έστελνα με τον χαμό που γίνεται στην περιοχή μας. Το κακό είναι πως δεν το βλέπω να τελειώνει όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ μπορω να απαντησω σε αυτο.γτ στην ουσια κ τωρα εχουμε.σχεδον συνεχομενα απο μεσα νοεμβρη.ναι μεν ειναι ανοιχτα τα σχολεια,αλλα δ ειναι οτι δ εχουμε περιορισμους

οποτε αν κρινοταν επιδημιολογικα απαραιτητο οπως τον νοεμβρη,θα το δεχομουν

το πιο αυστηρο ειναι να κλεισει κ βιομηχανια κλπ οπως περυσι

πριν απο αυτο ομως μπορουσαν να κανουν κ αλλα

την τηλεργασια.την αραιωση στα μμμ

δ μενω αθηνα,οποτε ισως εχετε καλυτερη αποψη οσες μενετε.αλλα δ ειναι λογικο το συμπερασμα μου οτι φταιει κ αυτο;σε μεγαλο βαθμο;

δ το βλεπουν οσοι παιρνουν αποφασεις;

Εντωμεταξυ έχω ξεχάσει πέρσυ τι συνέβαινε. Σχολεία κλειστά και τηλεργασια και βιομηχανίες μαζί με τα καταστήματα; Όλα εκτός από τρόφιμα και βενζίνη φαρμακεία; 

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εδώ που είμαστε πραγματικα δεν βρίσκω λόγο να κλείσουν τα σχολεία κ τα καταστήματα. Όταν ανοίξαμε ήμασταν ψυχολογικά έτοιμοι ότι σε 2 βδομαδες θα κλείσουμε ξανά, τώρα όμως συνηθίσαμε πάλι κ το είχαμε ξεγράψει το ενδεχόμενο. Τόσους μήνες δεν έχουμε δει κανέναν, την Κυριακή έκατσαν μισή ώρα για καφέ κάτι φίλοι που περνούσαν για βόλτα κ έχουμε καλέσει για την επομενη Κυριακή κάτι άλλους φίλους για βόλτα στη γειτονιά μας, βρήκανε την κατάλληλη εποχή... πραγνατικα δεν ξέρω, με τα σχολεία τα έχουν θαλασσώσει πραγματικά, τόσους μήνες κλειστά σε κάποια μερη, αλλά οκ ας πούμε το δεχόμαστε, κανένα σοβαρό άλλο μέτρο δεν θα πάρουν; πού κολλάνε τόσοι κάθε μέρα; δεν μπορεί όλη η Αττική να κάνει βόλτες κ επισκέψεις, προφανώς δουλεύουν κ δεν τηρούνται μέτρα, εκεί δεν θα κάνουν κάτι; 

Τα σοβαρά μέτρα θα ήταν περισσότερα ΜΜΜ να μη στοιβάζονται όλοι περισσότερες ΜΕΘ καλύτερη χαρτογράφηση όπως έκαναν στην αρχή τώρα όλοι στην τύχη τους κλπ ποια τα έγραψε παραπάνω κλπ κλπ. Εσείς στο νησί πως είσαστε από κρούσματα; 

9 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Το αναμενόμενο και τρομακτικό συνάμα είναι ότι είμαι εντελώς απαθής σε προσωπικό επίπεδο. Ζω εδώ και μήνες μέσα στο σπίτι λόγω τηλεεργασίας. Κατά καιρούς παίζουν τα νεύρα μου, άλλες με πιάνει απελπισία και καμιά φορά σε μια έκλαμψη αισιοδοξίας λέω υπομονή και θα γίνουν όλα όπως πριν (αντε να δούμε). Αυτό που δε μπορώ να χωνέψω με τίποτα είναι η κλεισούρα στην οποία υποβάλλεται το παιδί και οι τόσες εμπειρίες και δραστηριότητες που χάνει. Και λυπάμαι πολύ και για όλα τα παιδάκια που έχουν χάσει το μπούσουλα με το άνοιξε κλείσε των σχολείων, το κλείσιμο στο σπίτι, το φόβο και το άγχος. Οι συνάδελφοί και φίλοι με λίγο έως πολύ μεγαλύτερα παιδάκια από το δικό μου είναι απελπισμένοι με τα κλεισμένα σχολεία.

Αυτό ακριβώς. Σκέφτομαι πόσες προσλαμβάνουσες χάνουν από εκδρομές μέχρι δραστηριότητες μέχρι κοινωνική ζωή μέχρι και τις εποχές νομίζω χάνουν με την ίδια βόλτα στο ίδιο πάρκο τόσους μήνες τώρα. Τεράστιο πλήγμα για την ηλικία τους. Γι'αυτό επιμένω έστω σχολείο να πηγαίνει. 

7 ώρες πρίν, love kids είπε:

Προσωπικά αντέχω. Δουλεύω τώρα ως επί το πλείστον από το σπίτι, με ό,τι θετικά και αρνητικά αυτό συνεπάγεται. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο οι πολίτες θα τηρήσουν τα μέτρα όπως πέρσι τον Μάρτιο. Για τα παιδιά, ωστόσο, γενικά είναι δύσκολο. Η κόρη μου και οι φίλοι της ελπίζουν ότι θα ανοίξουν τα σχολεία στις 8 ή το πολύ στις 15 Μάρτη...

έτσι λέγανε και για το εμπόριο και ίσως για μετακίνηση από νομό σε νομό αλλά δεν το βλέπω. Και η εστίαση ούτε για πλάκα. Κάπου πήρε το αυτί μου να το δουν για τα σχολεία ιιιισως τα ανοίξουν και στις κόκκινες περιοχές εκεί γύρω στις 16 

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ καθημερινές τον κατεβάζω στην πλατεία για πατίνι, σκ με τίποτα γιατί κάτω γίνεται χαμός από κόσμο. Του βάζω την μάσκα του, του έχω εξηγήσει πως δεν πρέπει να πλησιάζει πολύ τα υπόλοιπα παιδιά (ευτυχώς είναι σε ηλικία που το καταλαβαίνει). Περνάει ωραία, τρέχει, παίζει τον βλέπει λίγο ο ήλιος και παίρνει τον αέρα του.

Εγώ όχι!!! από την μία έχω τρελαθεί με κλειστά τα σχολεία (συνδυασμός τηλεκπαίδευση δουλειά) και από την άλλη αν άνοιγαν τώρα δεν θα τον έστελνα με τον χαμό που γίνεται στην περιοχή μας. Το κακό είναι πως δεν το βλέπω να τελειώνει όλο αυτό!

Μεεεεεχρι να εμβολιαστουμε όλοι έχουμε δρόμο για να τελειώνει. Εντωμεταξυ έβλεπα Σάββατο μια εκπομπή από τις πρωινές και έλεγαν καλά και να εμβολιαστουμε δε λέει κάτι και αντιπαρέρχεται κάποιος με το Ισραήλ που έχει φτάσει στο 60% τα εκατό περίπου του πληθυσμού και ήδη άνοιξε η οικονομία του όλα καλά προβλέπονται και απαντούσαν τι να μας πει το Ισραήλ και δεν θα γίνει έτσι στην Ευρώπη και έχουμε χρόνια μπροστά μας με μέτρα δλδ να τρελαίνεσαι τι τα κάνω τα εμβόλια αν είναι; Και δεν έχω κάτι με την τρίτη ηλικία αλλά δεν θα έπρεπε να εμβολιαστουμε ανάποδα; Η τουλάχιστον ισόποσα σε όλες τις ηλικίες ταυτόχρονα; Γενικές οι σκέψεις μου. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Eίπαμε, η παρατεταμένη κλεισούρα βαράει κατακέφαλα ;) 

Δεν ξέρεις πόσο μα πόσο στο μυαλό μου είσαι. Τα είπες όλα.Απλα και κατανοητά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εντωμεταξυ έχω ξεχάσει πέρσυ τι συνέβαινε. Σχολεία κλειστά και τηλεργασια και βιομηχανίες μαζί με τα καταστήματα; Όλα εκτός από τρόφιμα και βενζίνη φαρμακεία; 

Τα σοβαρά μέτρα θα ήταν περισσότερα ΜΜΜ να μη στοιβάζονται όλοι περισσότερες ΜΕΘ καλύτερη χαρτογράφηση όπως έκαναν στην αρχή τώρα όλοι στην τύχη τους κλπ ποια τα έγραψε παραπάνω κλπ κλπ. Εσείς στο νησί πως είσαστε από κρούσματα; 

Αυτό ακριβώς. Σκέφτομαι πόσες προσλαμβάνουσες χάνουν από εκδρομές μέχρι δραστηριότητες μέχρι κοινωνική ζωή μέχρι και τις εποχές νομίζω χάνουν με την ίδια βόλτα στο ίδιο πάρκο τόσους μήνες τώρα. Τεράστιο πλήγμα για την ηλικία τους. Γι'αυτό επιμένω έστω σχολείο να πηγαίνει. 

έτσι λέγανε και για το εμπόριο και ίσως για μετακίνηση από νομό σε νομό αλλά δεν το βλέπω. Και η εστίαση ούτε για πλάκα. Κάπου πήρε το αυτί μου να το δουν για τα σχολεία ιιιισως τα ανοίξουν και στις κόκκινες περιοχές εκεί γύρω στις 16 

ναι περυσι ετσι ηταν.ελαχιστα επαγγελματα δουλευαν.τα βασικα.ακομη κ τα βενζιναδικα δ ειχαν κινηση

οταν ειχε η β.ελλαδα τα πολλα κρουσματα,δ κλεισανε ομως ολη τη χωρα.μια χαρα την διαχωρισανε

το αισιοδοξο σεναριο να ανοιξουν πρωτοβαθμια κ γ λυκειου 15/3 κ μετα click away

αυτα που αναφερεις,μεθ,μμμ θα ηταν λυσεις.αυτα που ανακοινωνουν ειναι απλα το χανσαπλαστ στην πληγη

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εντωμεταξυ έχω ξεχάσει πέρσυ τι συνέβαινε. Σχολεία κλειστά και τηλεργασια και βιομηχανίες μαζί με τα καταστήματα; Όλα εκτός από τρόφιμα και βενζίνη φαρμακεία; 

Τα σοβαρά μέτρα θα ήταν περισσότερα ΜΜΜ να μη στοιβάζονται όλοι περισσότερες ΜΕΘ καλύτερη χαρτογράφηση όπως έκαναν στην αρχή τώρα όλοι στην τύχη τους κλπ ποια τα έγραψε παραπάνω κλπ κλπ. Εσείς στο νησί πως είσαστε από κρούσματα; 

Αυτό ακριβώς. Σκέφτομαι πόσες προσλαμβάνουσες χάνουν από εκδρομές μέχρι δραστηριότητες μέχρι κοινωνική ζωή μέχρι και τις εποχές νομίζω χάνουν με την ίδια βόλτα στο ίδιο πάρκο τόσους μήνες τώρα. Τεράστιο πλήγμα για την ηλικία τους. Γι'αυτό επιμένω έστω σχολείο να πηγαίνει. 

έτσι λέγανε και για το εμπόριο και ίσως για μετακίνηση από νομό σε νομό αλλά δεν το βλέπω. Και η εστίαση ούτε για πλάκα. Κάπου πήρε το αυτί μου να το δουν για τα σχολεία ιιιισως τα ανοίξουν και στις κόκκινες περιοχές εκεί γύρω στις 16 

Τα δικά μας δυστυχως χάνουν ένα παράθυρο ευκαιρίας που ειναι ανοιχτο έως τα τρεισήμισι.Ειναι η λεγόμενη ευαισθητη περίοδος.

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Τι σχέση έχει αυτό με τη πανδημία; το θέμα του ασύλου είναι κάτι που ήθελαν χρόνια να «τακτοποιήσουν» κ θα το έκαναν ούτως ή άλλως. Δεν κατσλαβαιμω τον συσχετισμό. 

 

Όχι δεν τα θεωρώ ασήμαντα, απλώς αυτά δεν βλέπω λόγο να συμβούν. Να μας φορέσουν μάσκα δια βίου; γιατί; 

Προφανώς για να μας υποδούλωσουν.να πουλάνε μασκες,να φαληρισουν οι εταιρείες που πουλάνε κραγιόν, λιπ γκλος κτλ.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο με το απλοϊκό μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Και δεν έχω κάτι με την τρίτη ηλικία αλλά δεν θα έπρεπε να εμβολιαστουμε ανάποδα; Η τουλάχιστον ισόποσα σε όλες τις ηλικίες ταυτόχρονα; Γενικές οι σκέψεις μου. 

Αυτό το σκεφτομουν και εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα δικά μας δυστυχως χάνουν ένα παράθυρο ευκαιρίας που ειναι ανοιχτο έως τα τρεισήμισι.Ειναι η λεγόμενη ευαισθητη περίοδος.

 

Άσε πολύ στεναχωριέμαι. Περισσότερο από όλα αυτό με πειράζει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Προφανώς για να μας υποδούλωσουν.να πουλάνε μασκες,να φαληρισουν οι εταιρείες που πουλάνε κραγιόν, λιπ γκλος κτλ.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο με το απλοϊκό μυαλό μου.

Χα χα χα λες να ειναι η επανασταση της αβαφης στα προτυπα που εχει επιβαλλει το ιντσταγκραμ κ εμεις να μην το εχουμε καταλαβει ακομα? Χα χα χα αυτο με τις ατομικες ελευθ3ριες κ την μασκα που δεν φοραει κανεις σωστα ετσι κ αλλιως ποτε δεν το καταλαβα πιο πολυ θα πιστευα αν μου ελεγαν οτι τελικα ο μας κυβερνανε εξωγιηνοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Και δεν έχω κάτι με την τρίτη ηλικία αλλά δεν θα έπρεπε να εμβολιαστουμε ανάποδα; Η τουλάχιστον ισόποσα σε όλες τις ηλικίες ταυτόχρονα; Γενικές οι σκέψεις μου. 

Επιστημονικά υπάρχει κ τέτοιο πρωτόκολλο: να εμβολιαστούν οι ενεργοί πολίτες, οι εργαζόμενοι δλδ που κυκλοφορούν εκ των πραγμάτων κ εκτίθενται. Λογικό ακούγεται. Γιατί ούτως ή άλλως οι ηλικιωμένοι, πλην αυτών που είναι σε δομές, κολλάνε από τις οικογένειες τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:
Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Και δεν έχω κάτι με την τρίτη ηλικία αλλά δεν θα έπρεπε να εμβολιαστουμε ανάποδα; Η τουλάχιστον ισόποσα σε όλες τις ηλικίες ταυτόχρονα; Γενικές οι σκέψεις μου. 

Αυτό το σκεφτομουν και εγώ.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ξερεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί?και για την οικονομία και για την διασπορα

Αυτό επίσης πολύ σημαντικό ζήτημα. Και λογική η παράμετρος που αναφέρετε.

Δεν έχω άποψη σχετικά.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι σχετικά με τους εμβολιασμούς είναι ότι ενώ προχωράνε (επίσης δεν έχω άποψη για τον ρυθμό, δεν γνωρίζω στοιχεία, δεν ασχολούμαι... κι αλήθεια είσαστε όλες τόσο πολύ πιο ενήμερες και μπράβο, εγώ ούτε καν) η ενημερωτική-διαφημιστική καμπάνια είναι για κλάματα. Αλήθεια υπάρχει σοβαρή καμπάνια; Κάπου διάβαζα ότι είναι στο πλάνο αλλά μέχρι τώρα σε εμένα (μέσο πολίτη) δεν έχει φτάσει κάτι (δεν σχολιάζω το βιντεάκι... με τους συμπαθέστατους κατά τα άλλα πρωταγωνιστές). 

Εδώ άνθρωποι σε πόστα υγείας και άλλοι είναι συνειδητά αρνητικοί, άλλοι βαθιά νυχτωμένοι. Οι 30-40-50άρηδες πως θα ανταποκριθούμε άραγε; Σε γενικές γραμμές εννοώ, όχι ανά περιπτώσεις, ούτε για τα άκρα μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου αίσθηση πάντως είναι ότι μετά το Πάσχα και προς το τέλος Μάη η κατάσταση ξαφνικά θα καλυτερέψει για να έρθουν κι οι τουρίστες. Κατά τα άλλα, όπως τα λέει η vtgian είναι. Και πέρσι οι ίδιοι κλάδοι ήταν κλειστοί, ελάχιστοι λιγότεροι. Τα σύνορα όμως είχαν κλείσει νομίζω και γίνονταν μόνο πτήσεις επαναπατρισμού. Ή δε θυμάμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

H μόνη διαφορά του προηγούμενου lockdown ήταν ότι είμασταν διατεθειμένοι να ακολουθήσουμε τα μέτρα έως και σε υπερβολικό βαθμό, έχοντας πειστεί ότι έτσι θα ξεμπερδέψουμε πιο εύκολα. Κατά τα άλλα, και τότε τα μόνα κλειστά με υποχρεωτική αναστολή εργασιών ήταν σχολεία, λιανική και κάποιοι ελάχιστοι παραπάνω ΚΑΔ από ότι τώρα(πχ διαιτολόγοι). Εργοστάσια, παροχή υπηρεσιών, οικοδομικές εργασίες κλπ λειτουργούσαν και τότε και τώρα. Η δε τηλεργασία δεν ήταν καν υποχρεωτική.

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τι εννοούν σκληρό lockdown σαν του Μαρτίου, ειδικά για Αθήνα, ίσως χάνω κάτι.

 

Από εκεί και πέρα, στο διάστημα αυτού του σχεδόν ενός έτους, έχουν περάσει νομοθεσίες τέρατα, που σε άλλη περίπτωση θα μιλούσαμε για απεργίες και διαδηλώσεις ημερών και δε δείχνει κανέναν να τον απασχολεί αυτό. Επίσης όλως τυχαίως, όταν μειώνονται τα κρούσματα "ανάβει" το ελληνοτουρκικό.  Παράλληλα, με πρόσχημα την covid, το δημόσιο χρήμα δίνεται με απευθείας αναθέσεις αβέρτα-κουβέρτα, έχει ανέβει μάλιστα το όριο των απευθείας αναθέσεων. Να δω τι θα λέμε όταν περάσει ο covid και μας μείνει η οικονομική κρίση και η καταστολή...

 

Κι εγω απορώ για το τι παραπάνω λοκνταουν μπορεί να γίνει. Πέρσι Μάρτιο έκλεισαν κ επιχειρήσεις που τώρα βρίσκουν τρόπους να λειτουργήσουν (εννοώ δια ζώσης) κ ο κόσμος βασικά μετά βίας έβγαινε για λίγο περπάτημα. Όμως αυτό δεν ήταν θέμα μέτρων, ήταν θέμα προθυμίας. Αυτό το σωματική άσκηση μόνο με τα πόδια εμείς πέρσι το θεωρούσαμε αυτονόητο κ δεν πηγαίναμε πουθενά, μόνο εδώ γύρω, όπου πάμε με τα πόδια. Τον Νοέμβριο όμως παίρναμε αυτοκίνητο κ πηγαίναμε στα βουνά. 

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος έχει κουραστεί , βλέπω και εμάς, που πέρυσι και τον Νοέμβριο - Δεκέμβριο-φεβρουάριο τηρούσαμε τα μέτρα αλλά πλέον κουράστηκα πάρα πολυ, αφήστε που νιώθω και ανόητη γιατί από τον κύκλο μόνο εμείς τα τηρούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Επιστημονικά υπάρχει κ τέτοιο πρωτόκολλο: να εμβολιαστούν οι ενεργοί πολίτες, οι εργαζόμενοι δλδ που κυκλοφορούν εκ των πραγμάτων κ εκτίθενται. Λογικό ακούγεται. Γιατί ούτως ή άλλως οι ηλικιωμένοι, πλην αυτών που είναι σε δομές, κολλάνε από τις οικογένειες τους. 

Δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτό εφόσον ο ιός φαίνεται να μεταδίδεται ακόμα και από φορεις εμβόλιασμενους. Αν δεν μεταδιδοταν θα είχε νόημα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...