Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Λυπάμαι (και εκνευρίζομαι) που το λέω αλλά τα κλειστα΄ Δημοτικά Σχολεία  έχουν μεγάλη "ουρά" από πίσω (ποιος θα είναι με τα παιδιά, ποιος θα πληρώνει τον γονιό που δεν μπορεί να δουλέψει με τηλεεργασία, εάν εργάζεται βέβαια, γκριινιάζουν οι εργοδότες, κτλ) για αυτό πιστεύω και προσπαθούν να τα ανοίξουν. Σαφώς θέλω κ εγώ τα παιδιά μου να πάνε σχολείο αλλά δεν νομίζω ότι όλο αυτό είναι σε λογική βάση. το θεωρώ επικίνδυνο.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

Η εκκλησία λεει δεν θα ακολουθήσει την εντολή της κυβέρνησης και οι ναοί θα ανοίξουν κανονικά, δεν θα κατηγορήσω κανέναν καταστηματάρχη, αν μετά από αυτό, ανοίξει αυθαίρετα το κατάστημα του για να δουλέψει.

 

Γενικά δεν είμαι φαν της εκκλησίας αλλά σε αυτή τη φάση θεωρώ ότι έχουν δίκιο. Είχαν κάνει πριν τα Χριστούγεννα μια συμφωνία, είχε γίνει συνάντηση και είχαν αποφασίσει από κοινού ότι θα έριχναν και οι δύο μεριές νερό στο κρασί τους και οι λειτουργίες θα γίνονται με χ τρόπο. Ξαφνικά μία ωραία πρωία και χωρίς καμία συζήτηση η κυβέρνηση άλλαξε την συμφωνία. Θα μου πεις και για τους εμπόρους  ξαφνικό ήταν και το κόστος τεράστιο και δεν αντέδρασαν. Κακώς κατά την άποψή μου. Η όλη απόφαση τα κλείνουμε όλα προληπτικά για μία εβδομάδα για να ανοίξουν τα σχολεία δεν στηρίχθηκε σε δεδομένα αλλά σε εικασίες. Επίσης δεν είναι δυνατόν να συμπεριφέρονται στον κόσμο σαν να είναι οι υποτακτικοί τους με αποφασίζουμε και διατάζουμε κάθε τρεις και λίγο. Κάποιος πρέπει να βάλει ένα φρένο σε αυτό, ας είναι η εκκλησία. Είπαμε πανδημία, απρόβλεπτες καταστάσεις αλλά και οι άνθρωποι έχουμε δικαιώματα, προγραμματισμό, ζωή. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις περισσότερες χώρες, παρά το lockown, τα σχολεία δεν έκλεισαν ούτε μέρα. Είναι ήδη πάρα πολύ καιρό κλειστά. Δεν έχει λογική τόσο καιρό να γίνεται χαμός στους δρόμους, στα ΜΜΜ να είναι πίτα ο κόσμος, στα αεροπλάνα το ίδιο, αλλά τα σχολεία κλειστά. Μου κάνει λίγο να σώσουμε ότι μπορούμε. Δυστυχώς βέβαια ανοίγουν την χειρότερη περίοδο , που ξεκινάει και η γρίπη και δεν ξέρω πως θα πάει όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Λυπάμαι (και εκνευρίζομαι) που το λέω αλλά τα κλειστα΄ Δημοτικά Σχολεία  έχουν μεγάλη "ουρά" από πίσω (ποιος θα είναι με τα παιδιά, ποιος θα πληρώνει τον γονιό που δεν μπορεί να δουλέψει με τηλεεργασία, εάν εργάζεται βέβαια, γκριινιάζουν οι εργοδότες, κτλ) για αυτό πιστεύω και προσπαθούν να τα ανοίξουν. Σαφώς θέλω κ εγώ τα παιδιά μου να πάνε σχολείο αλλά δεν νομίζω ότι όλο αυτό είναι σε λογική βάση. το θεωρώ επικίνδυνο.  

Ναι κ εγώ αυτό πιστεύω. Κ κατανοώ απόλυτα τους γονείς που δουλεύουν κ δεν έχουν κάποιος να κρατάει τα παιδιά να θέλουν παρά τα κρούσματα να ανοίξουν τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη Μεγάλη Βρετανία τα σχολεία έκλεισαν μέχρι το Φεβρουάριο αν δεν απατώμαι και αν καταλαβαίνω τι περιγράφει φίλη που ζει εκεί, υπάρχει απαγόρευση μετακίνησης ακόμη και σε διπλανές συνοικίες σε επιβαρυμένες περιοχές. Το ίδιο στέλεχος που πλήττει περισσότερο παιδιά σχολικής ηλικίας και ακόμη και βρέφη, είναι εδώ. Εμείς ανοίγουμε τα δημοτικά. Ό,τι να 'ναι :( Σε δεκαπέντε μέρες λογικά απλά θα τα ξανακλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για το νέο στέλεχος διάβαζα χτες σε μια ανάλυση ότι οι επιστήμονες δεν έχουν καταλήξει ότι υπάρχει βιολογική τάση να πλήττει περισσότερο τα παιδιά, αλλά το πιθανότερο είναι ότι εντοπίστηκαν αυξημένα κρούσματα σε μικρές ηλικίες επειδή μέχρι πρότινος στην Αγγλία τα παιδιά κυκλοφορούσαν περισσότερο από όλους, γιατί τα σχολεία ήταν ανοιχτά, άρα κόλλησαν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Για το νέο στέλεχος διάβαζα χτες σε μια ανάλυση ότι οι επιστήμονες δεν έχουν καταλήξει ότι υπάρχει βιολογική τάση να πλήττει περισσότερο τα παιδιά, αλλά το πιθανότερο είναι ότι εντοπίστηκαν αυξημένα κρούσματα σε μικρές ηλικίες επειδή μέχρι πρότινος στην Αγγλία τα παιδιά κυκλοφορούσαν περισσότερο από όλους, γιατί τα σχολεία ήταν ανοιχτά, άρα κόλλησαν περισσότερο.

Άρα κ ποιο το σκεπτικό να ανοίξουν τώρα?? Απλά παραλογισμός..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε αυτή τη δύσκολη στιγμή η εκκλησθα έπρεπε να αναλάβει τον πνευματικό της ρόλο κ να στηρίξει τους πιστούς. Να δώσει ένα παράδειγμα, να δώσει δύναμη για να συνεχίσουν τους περιορισμούς κ να υπομείνουν τις δυσκολίες. Με αυτή τη στάση καλλιεργεί ανασφάλεια, ρίχνει νερό στο μύλο όσων μιλούν για τη θρησκεία υπό διωγμον, δεν βοηθά τους πιστούς να αποδεχτούν την αναγκαιότητα των μέτρων. κατώτεροι των περιστάσεων ξανά. 

Κυρηξε τον πόλεμο.Πηγε στο συμβούλιο της επικρατειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Άρα κ ποιο το σκεπτικό να ανοίξουν τώρα?? Απλά παραλογισμός..

 

Δεν γίνεται όμως και να μείνουν και άλλο τα παιδιά χωρίς σχολείο, δηλαδή κάποια στιγμή πρέπει να ληφθεί ένα ρίσκο, να σταθμιστούν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Τα παιδιά έχασαν την μισή περσινή χρονιά, πάνε να χάσουν και την μισή φετινή. Και να πω ότι τηρείτο και κανένα αυστηρό lock down, θα το καταπίναμε πιο εύκολα να μένουν τα παιδιά χωρίς σχολείο, αλλά να ανοίγουν δεξιά και αριστερά κομμωτήρια, μαγαζιά, μανικιούρ, να γίνονται τραπέζια, πάρτυ και ρεβεγιόν και να μένουν κλειστά τα σχολεία δεν καταπίνεται εύκολα.

 

Έχω απογοητευθεί από το γεγονός ότι για το κράτος όλον αυτόν τον καιρό τα σχολεία αντιμετωπίζονται ως η τελευταία προτεραιότητα γιατί δεν κοστίζει να τα έχει κλειστά. Και οι πολίτες όμως δεν πάνε πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Δεν γίνεται όμως και να μείνουν και άλλο τα παιδιά χωρίς σχολείο, δηλαδή κάποια στιγμή πρέπει να ληφθεί ένα ρίσκο, να σταθμιστούν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Τα παιδιά έχασαν την μισή περσινή χρονιά, πάνε να χάσουν και την μισή φετινή. Και να πω ότι τηρείτο και κανένα αυστηρό lock down, θα το καταπίναμε πιο εύκολα να μένουν τα παιδιά χωρίς σχολείο, αλλά να ανοίγουν δεξιά και αριστερά κομμωτήρια, μαγαζιά, μανικιούρ, να γίνονται τραπέζια, πάρτυ και ρεβεγιόν και να μένουν κλειστά τα σχολεία δεν καταπίνεται εύκολα.

 

Έχω απογοητευθεί από το γεγονός ότι για το κράτος όλον αυτόν τον καιρό τα σχολεία αντιμετωπίζονται ως η τελευταία προτεραιότητα γιατί δεν κοστίζει να τα έχει κλειστά. Και οι πολίτες όμως δεν πάνε πίσω...

Μα αυτό είναι το θέμα ότι τώρα στις γιορτές άνοιξαν τόσα μαγαζιά κ κινήθηκε τόσο ο κόσμος που τις επόμενες μέρες ίσως υπάρξει τρελή διασπορά. Θα μπορούσαν πχ να τα ανοίξουν στις 18 του μηνός για να φανει αν υπάρχει αύξηση των κρουσμάτων. Κ στα μικρά παιδιά δεν γίνονται καν τεστ για να νιώσουμε πιο προφυλαγμένοι με το άνοιγμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Μα αυτό είναι το θέμα ότι τώρα στις γιορτές άνοιξαν τόσα μαγαζιά κ κινήθηκε τόσο ο κόσμος που τις επόμενες μέρες ίσως υπάρξει τρελή διασπορά. Θα μπορούσαν πχ να τα ανοίξουν στις 18 του μηνός για να φανει αν υπάρχει αύξηση των κρουσμάτων. Κ στα μικρά παιδιά δεν γίνονται καν τεστ για να νιώσουμε πιο προφυλαγμένοι με το άνοιγμα

Δεν νομιζω οτι το click away αυκησε τα κρουσματα.οι συνάθροιση γενικοτερα και κυρίως εντός ευθύνονται.Αλλα δεν έχουμε και εικόνα αριθμητικά τι έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Οι μισοί γνωστοί μου, εντός Αθήνας, έκαναν κανονικά τραπεζώματα. Να μη μιλήσω δε για φίλους κ συγγενείς σε νησί που έχω, εκεί (χωρίς επίσημα κρούσματα μεν) ήταν χειρότερα τα πράγματα. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν νομιζω οτι το click away αυκησε τα κρουσματα.οι συνάθροιση γενικοτερα και κυρίως εντός ευθύνονται.Αλλα δεν έχουμε και εικόνα αριθμητικά τι έχει συμβεί.

Κι εγώ δεν θεωρώ ότι το click away αύξησε τα κρούσματα. Σίγουρα τα πράγματα είναι δύσκολα. Οι γονείς που εργάζονται (όσοι εργάζονται ακόμη) πρέπει κάπου να αφήσουν τα παιδιά τους όταν δουλεύουν. Τα παιδιά πρέπει κάποια στιγμή να επιστρέψουν στις σχολικές αίθουσες τόσο για εκπαιδευτικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Αλλά όλα αυτά να γίνουν με ασφάλεια και αφού έχουν ληφθεί μέτρα. Τώρα απλά ανοίγει η πρωτοβάθμια γιατί λόγω ηλικίας παιδιών οι γονείς πρέπει να πάρουν άδεια ειδικού σκοπού και οι εργοδότες στον ιδιωτικό γκρινιάζουν και για το κράτος αυτό κοστίζει. Όσο για την αγορά και τους μικροεπιχειρηματίες, η κατάσταση είναι δραματική. Ψωνίζω πια σχεδόν αποκλειστικά από τοπικά καταστήματα ώστε να βοηθήσω όσο μπορώ κι εγώ τη γειτονιά και την περιοχή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πάει το άνοιγμα των σχολείων. Ήδη με πήρε τηλέφωνο μαμά συμμαθητή: "Τώρα που ανοίγουν και τα σχολεία, το Σάββατο θα κάνουμε πάρτυ που δεν είχαμε μπορέσει". Ρωτάω κι εγώ αφελώς αν εννοεί με τους 2-3 στενούς φίλους και μου απαντάει "όχι καλέ, όλη η τάξη, αφού ανοίγουν τα σχολεία".

Και τώρα έχω τον μικρό που έχει πεθάνει στο κλάμα, ότι είμαι άδικη και μόνο εγώ δεν τον αφήνω να πάει :(

Κοροϊδεύαμε και καλά τους εφήβους και νέους ότι δε μαζεύονται (και όντως είχαμε ουκ ολίγα κορονοπάρτυ στην περιοχή που γνωρίζω εγώ), τώρα και παιδικά πάρτυ; Η δε συγκεκριμένη οικογένεια, τόσες μέρες ήταν τυπικότατη, μόνο παιχνίδι σε εξωτερικό χώρο στα πλαίσια της βόλτας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πάντως σε πάρτυ δεν θα πήγαινα ακόμα και  που ανοίγουν τα σχολεία.  Δεν υποτίθεται όμως ότι απαγορεύονται?

Θα πάνε οι υπόλοιποι γονείς?

 

Δεν έχω ιδέα, λογικά κάποιοι ναι, κάποιοι όχι. Το προηγούμενο ΣΚ είχαν μαζευτεί καμιά τριανταριά μαθητές λυκείου σε σπίτι, και σχολίαζαν όλοι τι ανεύθυνη οικογένεια, και έτσι εξαπλώνεται ο κορονοϊός, και τώρα οι ίδιοι άνθρωποι που γκρίνιαζαν διοργανώνουν παιδικό πάρτυ; Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ωραια πάει το άνοιγμα των σχολείων. Ήδη με πήρε τηλέφωνο μαμά συμμαθητή: "Τώρα που ανοίγουν και τα σχολεία, το Σάββατο θα κάνουμε πάρτυ που δεν είχαμε μπορέσει". Ρωτάω κι εγώ αφελώς αν εννοεί με τους 2-3 στενούς φίλους και μου απαντάει "όχι καλέ, όλη η τάξη, αφού ανοίγουν τα σχολεία".

Και τώρα έχω τον μικρό που έχει πεθάνει στο κλάμα, ότι είμαι άδικη και μόνο εγώ δεν τον αφήνω να πάει :(

Κοροϊδεύαμε και καλά τους εφήβους και νέους ότι δε μαζεύονται (και όντως είχαμε ουκ ολίγα κορονοπάρτυ στην περιοχή που γνωρίζω εγώ), τώρα και παιδικά πάρτυ; Η δε συγκεκριμένη οικογένεια, τόσες μέρες ήταν τυπικότατη, μόνο παιχνίδι σε εξωτερικό χώρο στα πλαίσια της βόλτας.

Αν είναι δυνατόν! Δεν της είπες ότι είναι παράνομο ? Ακόμη ισχύει ο περιορισμός με τα 9 'ατομα. Θέλω να πιστεύω ότι θα φάει άκυρο από τους περισσότερους . άσε που θα την κακοχαρακτηρίσουν φαντάζομαι. Πες του μικρού ότι είναι ανεύθυνη και ότι θα δει ότι σχεδόν κανείς δεν θα πάει. Και μετά θα φταίνε τα σχολεία..

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ωραια πάει το άνοιγμα των σχολείων. Ήδη με πήρε τηλέφωνο μαμά συμμαθητή: "Τώρα που ανοίγουν και τα σχολεία, το Σάββατο θα κάνουμε πάρτυ που δεν είχαμε μπορέσει". Ρωτάω κι εγώ αφελώς αν εννοεί με τους 2-3 στενούς φίλους και μου απαντάει "όχι καλέ, όλη η τάξη, αφού ανοίγουν τα σχολεία".

Και τώρα έχω τον μικρό που έχει πεθάνει στο κλάμα, ότι είμαι άδικη και μόνο εγώ δεν τον αφήνω να πάει :(

Κοροϊδεύαμε και καλά τους εφήβους και νέους ότι δε μαζεύονται (και όντως είχαμε ουκ ολίγα κορονοπάρτυ στην περιοχή που γνωρίζω εγώ), τώρα και παιδικά πάρτυ; Η δε συγκεκριμένη οικογένεια, τόσες μέρες ήταν τυπικότατη, μόνο παιχνίδι σε εξωτερικό χώρο στα πλαίσια της βόλτας.

Και εμείς θα κάνουμε πάρτυ την Πέμπτη αλλά οι 3 μας ούτε οι παππούδες γιατί απαγορεύεται! Άσε που φοβάμαι μη στο happy birthday παρατραγουδήσουμε και μας φωνάξουν την αστυνομία για πάρτυ εν μέσω καραντίνας! Τι πάρτυ ονειρεύονται αυτοί :blink:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν είναι δυνατόν! Δεν της είπε ότι είναι παράνομο ? Ακόμη ισχύει ο περιορισμός με τα 9 'ατομα. Θέλω να πιστεύω ότι θα φάει άκυρο από τους περισσότερους . άσε που θα την κακοχαρακτηρίσουν φαντάζομαι. Πες του μικρού ότι είναι ανεύθυνη και ότι θα δει ότι σχεδόν κανείς δεν θα πάει. Και μετά θα φταίνε τα σχολεία..

Επί λέξει αυτό που είπα είναι "Σε παρακαλώ μην το μεταφέρεις στο φίλο σου γιατί δεν φταίει το παιδί σε κάτι, αλλά είναι πολύ ανεύθυνο αυτό που κάνουν οι γονείς του. Εδώ απαγορεύουμε στα αδέρφια σου να συναντήσουν πάνω από ένα φίλο τους, φοράμε μάσκα στη λογοθεραπεία και έχουμε ανοιχτά τα παράθυρα, και είναι λογικό να μαζευτούν τόσα παιδιά χωρίς μάσκες στο σπίτι;"

Το κατάλαβε μεν, δε μου μιλάει δε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Επί λέξει αυτό που είπα είναι "Σε παρακαλώ μην το μεταφέρεις στο φίλο σου γιατί δεν φταίει το παιδί σε κάτι, αλλά είναι πολύ ανεύθυνο αυτό που κάνουν οι γονείς του. Εδώ απαγορεύουμε στα αδέρφια σου να συναντήσουν πάνω από ένα φίλο τους, φοράμε μάσκα στη λογοθεραπεία και έχουμε ανοιχτά τα παράθυρα, και είναι λογικό να μαζευτούν τόσα παιδιά χωρίς μάσκες στο σπίτι;"

Το κατάλαβε μεν, δε μου μιλάει δε.

Εγώ θα της έλεγα κατάμουτρα ότι δεν θα πάμε διότι και παράνομη είναι η μάζωξη με τόσα άτομα και πρόστιμο επιβάλλεται σε όλους τους παρευρισκόμενους, αλλά πάνω απ'όλα γιατί το ότι άνοιξαν τα σχολεία δεν σημαίνει ότι η κατάσταση δεν είναι πλέον κρίσιμη και ότι μπορούμε να λειτουργούμε όπως στην προ covid εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Δεν έχω ιδέα, λογικά κάποιοι ναι, κάποιοι όχι. Το προηγούμενο ΣΚ είχαν μαζευτεί καμιά τριανταριά μαθητές λυκείου σε σπίτι, και σχολίαζαν όλοι τι ανεύθυνη οικογένεια, και έτσι εξαπλώνεται ο κορονοϊός, και τώρα οι ίδιοι άνθρωποι που γκρίνιαζαν διοργανώνουν παιδικό πάρτυ; Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!

Ορίστε κάτι τέτοια γίνονται και δεν μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι από αυτό που ζούμε!!!

Just now, Yovanna said:

 γιατί το ότι άνοιξαν τα σχολεία δεν σημαίνει ότι η κατάσταση δεν είναι πλέον κρίσιμη και ότι μπορούμε να λειτουργούμε όπως στην προ covid εποχή.

Αυτό δεν το καταλαβαίνει πολλής κόσμος δυστυχώς, έχουν την εντύπωση πως όλα τελειώνουν με αυτό και θα είμαστε όπως πριν με αυτό. Εγώ τον Αύγουστο έκανα γενέθλια του γιου μου με την οικογένεια μας μόνο, ούτε οι παππούδες του δεν ήταν, κανείς φίλος του, μόνο τα ξαδέρφια του με τα οποία κάναμε διακοπές στο ίδιο σπίτι,  και υπήρξαν άτομα που με παρεξήγησαν γιατί δεν έκανα πάρτυ με 50 άτομα και δεν τους κάλεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προχθές το απόγευμα πηγα το παιδι στην κοντινή μας πλατεία να δει τα φωτάκια και φύγαμε άρον άρον.η κλειδωμένη παιδικη χαρα ηταν γεμάτη από παιδια πουωτα έριχναν οι γονεις μεσα .τους καταλαβαινω αλλα το δικό μου το κακόμοιρο κοίταγε,εξήγησα, πείστηκε και φύγαμε.σκεφρομαι πια να πανε καπου γιατιβολο απαγορεύσεις είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...