Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Η Θεία Κοινωνία δε σταμάτησε...οι περισσότεροι που θέλουν, πάνε με τα πόδια μετά τη (κεκλεισμένων θυρών) Λειτουργία και κοινωνούν απ'εξω όλη αυτή την περίοδο.

Σωστό κι αυτό.Συνεχιζεται το ιδιο με το Πάσχα?Νόμιζα ότι θα είχαν συμμαζευτεί.

Ακομη κ στις κόκκινες περιοχες βρε παιδιά?

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό που ανοίγουν καταστήματα κ μένουν κλειστά σχολεία με εχει εκνευρίσει κ εμένα. υποτίθεται ότι το αντίθετο θα συνέβαινε. δεν έχω θέμα να είναι κλειστά τα σχολεία αν θεωρείται αναγκαίο ιατρικά, αλλά είναι αδιανόητο να μπορείς να πας σε κομμωτηριο ή για ψώνια. 

Πρέπει όμως να κινηθεί κ η αγορά η αλήθεια είναι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας said:

Σωστό κι αυτό.Συνεχιζεται το ιδιο με το Πάσχα?Νόμιζα ότι θα είχαν συμμαζευτεί.

Ακομη κ στις κόκκινες περιοχες βρε παιδιά?

 

Παντού, όποιος θέλει μπορεί να πάει πρακτικά και οριακά να είναι και νόμιμος. Νομίζω περισσότερο συμβαίνει από το Πάσχα, όπως και η πιο χαλαρή αντιμετώπιση των περιορισμών, γενικότερα. Πολύς κόσμος χρησιμοποιεί αυτή τη φορά ψευδή δήλωση μετακινησης για να πάει να κάνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Φαντάζομαι η λογική είναι ότι κανονικά δεν πρέπει να ανοίξει τίποτα, αλλά κάπως πρέπει να κινηθεί η αγορά. Κι εγώ έχω δυστυχήσει με τα νέα.

αυτο ακριβως

αλλα δ γινεται να μην υπαρξει διασπορα

δ θα παω μονη μου να χαζευω χριστουγεννιατικα,αλλα οικογενειακα

οποτε καποια διασπορα θα υπαρξει

εχουμε μελλον μεχρι τις 7/1να δουμε τι θα γινει

κατα τα αλλα πιστευατε οτι τα σχολεια ηταν προτεραιοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες...

 

α. Μαθαίνω μέσω γνωστών ότι οργάνωσαν παιδικό πάρτυ γενεθλίων, εν μέσω lock-down και οι μισοί είναι σε νοσοκομείο με Covid

β. Συγγενής στενής φίλης της έλεγε, μη μασάς, όλα ψέματα είναι, εμείς δεν ξέρουμε κανέναν που να νόσησε, ο ξάδελφος μου δουλεύει στο ΕΚΑΒ και ούτε μια διακομιδή δεν έχουμε... εμείς βρισκόμαστε με τα παιδιά/εγγόνια/φίλους καθημερινά

γ. Φίλος του πατέρα μου με ερασιτεχνικό αποστακτήριο για τσίπουρο, περήφανα έλεγε στους γονείς μου ότι κάθε βράδυ μαζεύονται φίλοι και τα πίνουν

 

Όλα αυτά Θεσσαλονίκη! 

 

Bonus part, Αθήνα,

α. συνάδελφος που η γυναίκα του ήρθε σε στενή επαφή με κρούσμα και εν 'όσο περίμενε τα αποτελέσματα από τεστ, ο συνάδελφος θεώρησε σοφό να περάσει από το γραφείο. Το ίδιο απόγευμα το τεστ της γυναίκας του βγήκε θετικό. Καταλαβαίνετε τον πανικό μας... ευτυχώς όλα καλά και αυτός ακόμα αρνητικός

β. μέλος δημοτικής αρχής μεγάλου δήμου, γιατρός, ήθελε να μαζέψει γύρω στα 8 στελέχη εταιριών σε εσωτερικό χώρο για παρουσίαση. Όλο το Σ/Κ με είχε φάει το άγχος, τόσο καιρό να μην έχω επαφή με κανέναν πέρα από εντελώς συγκεκριμένα και ελεγμένα άτομα και τώρα να πρέπει να βάλω γάντια, διπλή μάσκα, να έχω αντισηπτικό.... ευτυχώς το ακύρωσαν!

 

Και μετά αναρωτιώμαστε καλέ γιατί να μη πέφτουν τα κρούσματα;

Lock-down μέχρι να σβήσει ο ήλιος μας βλέπω να έχουμε.

 

Απορία... Ο κυβ. εκπρόσωπος σήμερα, σε ερώτηση σχετικά με το πως θα κάνουμε Χριστούγεννα, είπε ...[Η αποφυγή μεγάλων συναθροίσεων είναι κλειδί για να αποφύγουμε ένα πισωγύρισμα. Αυτό που έχουμε ως ισχυρή σύσταση αυτή τη στιγμή είναι η αποφυγή των συναθροίσεων, να περάσουμε τις γιορτές με την οικογένειά μας, το πολύ με μια ακόμη οικογένεια ή μέχρι 9 άτομα]. Και αναρωτιέμαι... χθες στις Σέρρες έκοψαν πρόστιμο σε Νίκο, που γιόρταζε στο σπίτι του με άλλα 4 άτομα (τραγικός αριθμός!). Τελικά τι ισχύει; 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Τις τελευταίες ημέρες...

 

α. Μαθαίνω μέσω γνωστών ότι οργάνωσαν παιδικό πάρτυ γενεθλίων, εν μέσω lock-down και οι μισοί είναι σε νοσοκομείο με Covid

β. Συγγενής στενής φίλης της έλεγε, μη μασάς, όλα ψέματα είναι, εμείς δεν ξέρουμε κανέναν που να νόσησε, ο ξάδελφος μου δουλεύει στο ΕΚΑΒ και ούτε μια διακομιδή δεν έχουμε... εμείς βρισκόμαστε με τα παιδιά/εγγόνια/φίλους καθημερινά

γ. Φίλος του πατέρα μου με ερασιτεχνικό αποστακτήριο για τσίπουρο, περήφανα έλεγε στους γονείς μου ότι κάθε βράδυ μαζεύονται φίλοι και τα πίνουν

 

Όλα αυτά Θεσσαλονίκη! 

 

Bonus part, Αθήνα,

α. συνάδελφος που η γυναίκα του ήρθε σε στενή επαφή με κρούσμα και εν 'όσο περίμενε τα αποτελέσματα από τεστ, ο συνάδελφος θεώρησε σοφό να περάσει από το γραφείο. Το ίδιο απόγευμα το τεστ της γυναίκας του βγήκε θετικό. Καταλαβαίνετε τον πανικό μας... ευτυχώς όλα καλά και αυτός ακόμα αρνητικός

β. μέλος δημοτικής αρχής μεγάλου δήμου, γιατρός, ήθελε να μαζέψει γύρω στα 8 στελέχη εταιριών σε εσωτερικό χώρο για παρουσίαση. Όλο το Σ/Κ με είχε φάει το άγχος, τόσο καιρό να μην έχω επαφή με κανέναν πέρα από εντελώς συγκεκριμένα και ελεγμένα άτομα και τώρα να πρέπει να βάλω γάντια, διπλή μάσκα, να έχω αντισηπτικό.... ευτυχώς το ακύρωσαν!

 

Και μετά αναρωτιώμαστε καλέ γιατί να μη πέφτουν τα κρούσματα;

Lock-down μέχρι να σβήσει ο ήλιος μας βλέπω να έχουμε.

 

Απορία... Ο κυβ. εκπρόσωπος σήμερα, σε ερώτηση σχετικά με το πως θα κάνουμε Χριστούγεννα, είπε ...[Η αποφυγή μεγάλων συναθροίσεων είναι κλειδί για να αποφύγουμε ένα πισωγύρισμα. Αυτό που έχουμε ως ισχυρή σύσταση αυτή τη στιγμή είναι η αποφυγή των συναθροίσεων, να περάσουμε τις γιορτές με την οικογένειά μας, το πολύ με μια ακόμη οικογένεια ή μέχρι 9 άτομα]. Και αναρωτιέμαι... χθες στις Σέρρες έκοψαν πρόστιμο σε Νίκο, που γιόρταζε στο σπίτι του με άλλα 4 άτομα (τραγικός αριθμός!). Τελικά τι ισχύει; 

 

 

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση που όσοι κανουν συναντήσεις, τις λένε κιόλας! Οκ πες δεν άντεξες, έκανες μια παρασπονδία, αλλά μην το διατυμπανιζεις! Ανεβάζουν φωτογραφίες με την παρέα στο σπίτι ή σου λένε με μια άνεση "χτες είχε έρθει η τάδε" ή "πήγα στους γονείς μου". Στο τσακ είμαι να ρωτήσω τι SMS έστειλαν! :razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

κατα τα αλλα πιστευατε οτι τα σχολεια ηταν προτεραιοτητα;

Κατ αρχας δεν πιστεύω ότι στα σχολεία δεν φοβούνται τη διασπορά ειδικά χειμώνα με κλειστά παράθυρα. καταλαβαίνω ότι δεν είναι σαν ιώσεις που κυκλοφορούν μόνο μεταξύ παιδιών κ οι οικογένειες σπανίως επηρεάζονται, αλλά από κει κ πέρα σίγουρα μεταδίδεται μεταξύ παιδιών κ από παιδιά σε ενήλικες, Οπότε καταλαβαίνω ότι το φοβούνται. κατά τ αλλά, έχω τη θλιβερή εντύπωση ότι από τη στιγμή που είδαν ότι γ τηλεκπαίδευση πάει καλά, όπου καλά σύμφωνα με τη λογική τους εννοούν να φαίνεται οτι τα παιδιά είναι κλεισμένα στο δωμάτιο κ απασχολημένα για αρκετές ώρες της μερας, μάλλον τους βολεύει να είναι κλειστά για να μη γιηεραι συζήτηση για τη διασπορά του ιού σ αυτά.... μέχρι να αρχίσει να γίνεται έντονο παραπονο, που το γλιτώνουν τώρα γιατί κοντεύουν κ οι διακοπές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

αυτο ακριβως

αλλα δ γινεται να μην υπαρξει διασπορα

δ θα παω μονη μου να χαζευω χριστουγεννιατικα,αλλα οικογενειακα

οποτε καποια διασπορα θα υπαρξει

εχουμε μελλον μεχρι τις 7/1να δουμε τι θα γινει

κατα τα αλλα πιστευατε οτι τα σχολεια ηταν προτεραιοτητα;

 

Όχι φυσικά. Και σίγουρα υπολογίζουν ότι διασπορά θα υπάρξει στις γιορτές, οπότε σου λέει ας αφήσουμε τουλάχιστον τα σχολεία κλειστά για να μην ξαναγυρίσουμε στο μηδέν. 

 

Just now, vtgian είπε:

Τις τελευταίες ημέρες...

 

α. Μαθαίνω μέσω γνωστών ότι οργάνωσαν παιδικό πάρτυ γενεθλίων, εν μέσω lock-down και οι μισοί είναι σε νοσοκομείο με Covid

β. Συγγενής στενής φίλης της έλεγε, μη μασάς, όλα ψέματα είναι, εμείς δεν ξέρουμε κανέναν που να νόσησε, ο ξάδελφος μου δουλεύει στο ΕΚΑΒ και ούτε μια διακομιδή δεν έχουμε... εμείς βρισκόμαστε με τα παιδιά/εγγόνια/φίλους καθημερινά

γ. Φίλος του πατέρα μου με ερασιτεχνικό αποστακτήριο για τσίπουρο, περήφανα έλεγε στους γονείς μου ότι κάθε βράδυ μαζεύονται φίλοι και τα πίνουν

 

Όλα αυτά Θεσσαλονίκη! 

 

Bonus part, Αθήνα,

α. συνάδελφος που η γυναίκα του ήρθε σε στενή επαφή με κρούσμα και εν 'όσο περίμενε τα αποτελέσματα από τεστ, ο συνάδελφος θεώρησε σοφό να περάσει από το γραφείο. Το ίδιο απόγευμα το τεστ της γυναίκας του βγήκε θετικό. Καταλαβαίνετε τον πανικό μας... ευτυχώς όλα καλά και αυτός ακόμα αρνητικός

β. μέλος δημοτικής αρχής μεγάλου δήμου, γιατρός, ήθελε να μαζέψει γύρω στα 8 στελέχη εταιριών σε εσωτερικό χώρο για παρουσίαση. Όλο το Σ/Κ με είχε φάει το άγχος, τόσο καιρό να μην έχω επαφή με κανέναν πέρα από εντελώς συγκεκριμένα και ελεγμένα άτομα και τώρα να πρέπει να βάλω γάντια, διπλή μάσκα, να έχω αντισηπτικό.... ευτυχώς το ακύρωσαν!

 

Και μετά αναρωτιώμαστε καλέ γιατί να μη πέφτουν τα κρούσματα;

Lock-down μέχρι να σβήσει ο ήλιος μας βλέπω να έχουμε.

 

 

Πράγματι, ο κόσμος οργανώνει σουαρέ στα σπίτια. Δηλαδή, δεν έχω λόγια. 

Link to comment
Share on other sites

Αν άνοιγαν τουλάχιστον τους παιδικούς θα υπήρχε πρόβλημα?Αν ανοιξουν ολα ομως ειναι σαν να μην τρέχει τίποτα κ απότομα.πιστευω οτι αν δεν ήταν Χριστούγεννα θα άνοιγαν πρώτα τα σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

Διαδικτυακή φίλη, ανέβασε προχθές φωτό από το τραπέζι της γιορτής της, 12 άτομα μέτρησα στη φωτό, γράφοντας, λίγοι και καλοί φέτος. 

Στις μαμάδες μας πάντως και εμείς πηγαίνουμε. Άλλωστε η μαμά μου τον κρατάει σπίτι της, οπότε πηγαίνουμε και τον παίρνουμε. Και στην πεθερά μου πηγαίνει ο άντρας μου τον μικρό για να παίζει με τον νονό του και να ξελαμπικάρει λίγο . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, vtgian said:

Τις τελευταίες ημέρες...

 

α. Μαθαίνω μέσω γνωστών ότι οργάνωσαν παιδικό πάρτυ γενεθλίων, εν μέσω lock-down και οι μισοί είναι σε νοσοκομείο με Covid

β. Συγγενής στενής φίλης της έλεγε, μη μασάς, όλα ψέματα είναι, εμείς δεν ξέρουμε κανέναν που να νόσησε, ο ξάδελφος μου δουλεύει στο ΕΚΑΒ και ούτε μια διακομιδή δεν έχουμε... εμείς βρισκόμαστε με τα παιδιά/εγγόνια/φίλους καθημερινά

γ. Φίλος του πατέρα μου με ερασιτεχνικό αποστακτήριο για τσίπουρο, περήφανα έλεγε στους γονείς μου ότι κάθε βράδυ μαζεύονται φίλοι και τα πίνουν

 

Όλα αυτά Θεσσαλονίκη! 

 

Bonus part, Αθήνα,

α. συνάδελφος που η γυναίκα του ήρθε σε στενή επαφή με κρούσμα και εν 'όσο περίμενε τα αποτελέσματα από τεστ, ο συνάδελφος θεώρησε σοφό να περάσει από το γραφείο. Το ίδιο απόγευμα το τεστ της γυναίκας του βγήκε θετικό. Καταλαβαίνετε τον πανικό μας... ευτυχώς όλα καλά και αυτός ακόμα αρνητικός

β. μέλος δημοτικής αρχής μεγάλου δήμου, γιατρός, ήθελε να μαζέψει γύρω στα 8 στελέχη εταιριών σε εσωτερικό χώρο για παρουσίαση. Όλο το Σ/Κ με είχε φάει το άγχος, τόσο καιρό να μην έχω επαφή με κανέναν πέρα από εντελώς συγκεκριμένα και ελεγμένα άτομα και τώρα να πρέπει να βάλω γάντια, διπλή μάσκα, να έχω αντισηπτικό.... ευτυχώς το ακύρωσαν!

 

Και μετά αναρωτιώμαστε καλέ γιατί να μη πέφτουν τα κρούσματα;

Lock-down μέχρι να σβήσει ο ήλιος μας βλέπω να έχουμε.

 

Απορία... Ο κυβ. εκπρόσωπος σήμερα, σε ερώτηση σχετικά με το πως θα κάνουμε Χριστούγεννα, είπε ...[Η αποφυγή μεγάλων συναθροίσεων είναι κλειδί για να αποφύγουμε ένα πισωγύρισμα. Αυτό που έχουμε ως ισχυρή σύσταση αυτή τη στιγμή είναι η αποφυγή των συναθροίσεων, να περάσουμε τις γιορτές με την οικογένειά μας, το πολύ με μια ακόμη οικογένεια ή μέχρι 9 άτομα]. Και αναρωτιέμαι... χθες στις Σέρρες έκοψαν πρόστιμο σε Νίκο, που γιόρταζε στο σπίτι του με άλλα 4 άτομα (τραγικός αριθμός!). Τελικά τι ισχύει; 

 

 

Σχετικά με την τελευταία σου ερώτηση νομίζω πως προς το παρόν απαγορεύεται κάθε είδους συναθροιση σε σπίτι αλλά τα Χριστούγεννα αυτό θα χαλάρωσει. Δεν είμαι σίγουρη γιαυτό που σου λέω αλλά αυτό καταλαβαίνω. Εξου και το πρόστιμο στον εν λόγω Νίκο. Σε όλες μα όλες τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα Χριστούγεννα θα γιορταστουν οικογενειακά δε νομίζω ότι τους παίρνει εδώ να μην αρουν αυτό τον περιορισμό όταν όλες οι κυβερνήσεις ανακοίνωσαν "Χριστούγεννα με τις οικογενείες μας" και ειδικά όταν ο πρωθυπουργός αρχές Νοεμβρίου ανακοίνωσε lockdown ακριβώς για να μπορούμε να χαλαρωσουμε τα Χριστούγεννα. Αυτή είναι η ερμηνεία μου σε αυτό που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Σχετικά με την τελευταία σου ερώτηση νομίζω πως προς το παρόν απαγορεύεται κάθε είδους συναθροιση σε σπίτι αλλά τα Χριστούγεννα αυτό θα χαλάρωσει. Δεν είμαι σίγουρη γιαυτό που σου λέω αλλά αυτό καταλαβαίνω. Εξου και το πρόστιμο στον εν λόγω Νίκο. Σε όλες μα όλες τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα Χριστούγεννα θα γιορταστουν οικογενειακά δε νομίζω ότι τους παίρνει εδώ να μην αρουν αυτό τον περιορισμό όταν όλες οι κυβερνήσεις ανακοίνωσαν "Χριστούγεννα με τις οικογενείες μας" και ειδικά όταν ο πρωθυπουργός αρχές Νοεμβρίου ανακοίνωσε lockdown ακριβώς για να μπορούμε να χαλαρωσουμε τα Χριστούγεννα. Αυτή είναι η ερμηνεία μου σε αυτό που ρωτάς.

Θα εχουμε μην κ απαγορευτικό από εννια κ μετα?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση που όσοι κανουν συναντήσεις, τις λένε κιόλας! Οκ πες δεν άντεξες, έκανες μια παρασπονδία, αλλά μην το διατυμπανιζεις! Ανεβάζουν φωτογραφίες με την παρέα στο σπίτι ή σου λένε με μια άνεση "χτες είχε έρθει η τάδε" ή "πήγα στους γονείς μου". Στο τσακ είμαι να ρωτήσω τι SMS έστειλαν! :razz:

Αυτό μου κάνει κι εμένα φοβερή εντύπωση! ! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα εχουμε μην κ απαγορευτικό από εννια κ μετα?

ναι τα μηνυματα ισχυουν,οπως κ το απαγορευτικο απο νομο σε νομο

νομιζω ισχυει κ το βραδινο αλλα δ ειμαι κ τελειως σιγουρη

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση που όσοι κανουν συναντήσεις, τις λένε κιόλας! Οκ πες δεν άντεξες, έκανες μια παρασπονδία, αλλά μην το διατυμπανιζεις! Ανεβάζουν φωτογραφίες με την παρέα στο σπίτι ή σου λένε με μια άνεση "χτες είχε έρθει η τάδε" ή "πήγα στους γονείς μου". Στο τσακ είμαι να ρωτήσω τι SMS έστειλαν! :razz:

4 η 6αναλογα κ σε ποιον πανε

6σε φιλους 4σε συγγενεις:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ναι τα μηνυματα ισχυουν,οπως κ το απαγορευτικο απο νομο σε νομο

νομιζω ισχυει κ το βραδινο αλλα δ ειμαι κ τελειως σιγουρη

4 η 6αναλογα κ σε ποιον πανε

6σε φιλους 4σε συγγενεις:mrgreen:

Δηλ πρωτοχρονιά με μήνυμα?κ μετακίνηση με ποιο νούμερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δηλ πρωτοχρονιά με μήνυμα?κ μετακίνηση με ποιο νούμερο?

νομιζω θα δωσουν διευκρινισεις αργοτερα

δ εχω ιδεα τι θα πρεπει να βαλεις σαν λογω μετακινησης

ισως χαρτι:μεταβαση σε ρεβεγιον:razz:

μαλλον αλλαγη χρονιας θα κανουμε με οσους μενουμε,ανημερα να φαμε κ με κανεναν αλλον

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vicky86 said:

κατα τα αλλα πιστευατε οτι τα σχολεια ηταν προτεραιοτητα;

δεν νομίζω πως ήταν ποτέ προτεραιότητα τους, απλά ήθελαν να τα ανοίξουν για να μην παίρνουν άδειες οι γονείς, αν και δεν ξέρω κατά πόσο σε αυτή την καραντίνα στον ιδιωτικό τομέα δίνονται άδειες ειδικού σκοπού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

δεν νομίζω πως ήταν ποτέ προτεραιότητα τους, απλά ήθελαν να τα ανοίξουν για να μην παίρνουν άδειες οι γονείς, αν και δεν ξέρω κατά πόσο σε αυτή την καραντίνα στον ιδιωτικό τομέα δίνονται άδειες ειδικού σκοπού.

Εγω πιστεύω ότι το είχαν προτεραιότητα με την συμβολική  έννοια. όχι προτεραιότητα λόγω ανάγκης αλλά προτεραιότητα για να φαίνεται ότι όλα είναι υπό έλεγχο κ γιατί δεν μπορούν να φωνάζουν ότι κόπτονται για τις χαμένες ώρες κ κατά τ αλλά να μην λειτουργούν τα σχολεία. Καθαρα μικροπολιτικα δηλαδή. Αλλά γι αυτούς είναι κ δίκοπο μαχαίρι. τα κλειστά σχολεία δημιουργούν προβλήματα πρακτικά κ δυσαρέσκεια, όμως κ σχολεία που ανοιγοκλείνουν λόγω κρουσμάτων ή ώρες που χάνονται από αρρώστους καθηγητές ή ίσως κ συρροές στα σχολεία ή σοβαρή ασθένεια μαθητών, είναι πάλι επίφοβη κατάσταση για δυσαρέσκεια. Τώρα όμως που η τηλεκπαίδευση λειτούργησε καλά, τουλάχιστον στο μέτρο του τι φαίνεται κ του ποσο πολύ είναι απασχολημένα τα παιδιά, νομίζω  ότι τους έχει βολέψει κ με το παραπάνω. Μη σου πω ότι θα σκέφτονται μετά τις γιορτές να γυρίσει το δημοτικό σε πρωινή λειτουργία, επειδή σ αυτήν την ηλικία η πρωινή ρουτίνα είναι πιο σημαντικη, κ η δευτεροβάθμια σε απογευματινή, και να μην ανοίξουν καθολου μέχρι το Πάσχα.... :razz:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι διάβασα ότι ίσως μπορούμε να κάνουμε ρεβεγιόν με 9 άτομα και ίσως για τις μέρες Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς δεν ισχύσουν μυνήματα και απαγόρευση μετά τις 9. Όλα αυτά από άρθρα. Τώρα συζητάνε μήπως δεν ανοίξουν καν το λιανέμποροι, τουλάχιστον σε Θεσσαλονίκη.

Για τα σχολεία πάντως είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει. Τουλάχιστον την πρωτοβάθμια θα έπρεπε να την αφήσουν ανοιχτή  στις περιοχές που δεν έχουν πρόβλημα. Στα νησιά, σε κάτι μικρές πόλεις, σε ορεινές και απομακρυσμένες περιοχές γιατί να μην είναι ανοιχτά και να ταλαιπωρούνται με τηλεκπαίδευση. Σε μερικές περιοχές στην επαρχία είναι και χάλι το ίντερνετ, έχουν θέμα.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πήγαν σε τοπικά λοκνταουν, όπως έλεγαν στην αρχή αλλά έκλεισαν τα πάντα. Διαχειριστικά είναι πιο δύσκολο αλλά τώρα την πληρώνει όλη η Ελλάδα χωρίς λόγο.

Είναι ο άλλος σε ορεινό χωριό με 50 κατοίκους, ΚΤΕΛ πάει μια φορά την εβδομάδα και αποκλείονται από το χιόνι κάθε χρόνο και το καφενείο είναι κλειστό για να μη συνωστίζονται τα 10 γεροντακια που έπιναν τον καφέ τους κάθε πρωί! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 και να μην ανοίξουν καθολου μέχρι το Πάσχα.... :razz:

Αυτό δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι!!!!!

Ο γιος μου αυτά τα μισάωρα που κάνει δεν έχει καν την αίσθηση ότι κάνει μάθημα!! θα τρελαθώ αν αυτό κρατήσει μέχρι το Πάσχα, άσε που θεωρώ αστείο να κάνουν μόνο τρία μισάωρα και να θεωρείται πως καλύπτουν έτσι την εκπαίδευση τους!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί τα σχολεία μπορούν να παραμείνουν κλειστά ενώ συζητούν μαζί με την αγορά να ανοίξει και η εκκλησία?? διασπορά δεν υπάρχει εκεί??

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί τα σχολεία μπορούν να παραμείνουν κλειστά ενώ συζητούν μαζί με την αγορά να ανοίξει και η εκκλησία?? διασπορά δεν υπάρχει εκεί??

 

Τα θες και τα ρωτάς; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί τα σχολεία μπορούν να παραμείνουν κλειστά ενώ συζητούν μαζί με την αγορά να ανοίξει και η εκκλησία?? διασπορά δεν υπάρχει εκεί??

 

Παντού υπάρχει διασπορά όπου υπάρχουν πολλοί άνθρωποι μαζεμένοι, ωστόσω η σκέψη ως προς αυτό είναι οτι εφ'όσον ανοίγει η αγορά ειδικά εν'οψει των Χριστουγέννων (αλλιώς σιγά μην άνοιγε), που πρόκειται για μία θρησκευτική γιορτή, είναι κάπως παράλογο να μη μπορεί κάποιος να πάει στη χριστουγεννιάτικη λειτουργία (με όλα τα μέτρα κλπ. κλπ.), ενώ μια μέρα πριν θα μπορεί να μπει και να βγει σε δεκάδες μαγαζιά με δώρα, στολίδια, φαγητά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Τα θες και τα ρωτάς; 

Υποτίθεται πως ήταν προτεραιότητα οι μαθητές...έχουν καεί τα εγκεφαλικά μου κύτταρα από αυτά που διαβάζω!

Just now, chocolate_eater said:

 

Παντού υπάρχει διασπορά όπου υπάρχουν πολλοί άνθρωποι μαζεμένοι, ωστόσω η σκέψη ως προς αυτό είναι οτι εφ'όσον ανοίγει η αγορά ειδικά εν'οψει των Χριστουγέννων (αλλιώς σιγά μην άνοιγε), που πρόκειται για μία θρησκευτική γιορτή, είναι κάπως παράλογο να μη μπορεί κάποιος να πάει στη χριστουγεννιάτικη λειτουργία (με όλα τα μέτρα κλπ. κλπ.), ενώ μια μέρα πριν θα μπορεί να μπει και να βγει σε δεκάδες μαγαζιά με δώρα, στολίδια, φαγητά κλπ.

Eγώ συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες, όμως με την ίδια λογική θα έπρεπε να ανοίξουν και τα σχολεία (παρόλο που δεν ξέρω αν θα τον έστελνα τον γιο μου ), δεν μπορούν να κρατούν τα παιδιά σπίτι και όλα τα άλλα να λειτουργούν κανονικά, δηλαδή χωρίς σχολείο μπορούμε να ζήσουμε αλλά χωρίς μανικιουρ αντάυγεια και Θεία λειτουργία δεν μπορούμε ? Αλήθεια το μυαλό μου δεν μπορεί να το διαχειριστεί όλο αυτό, οι μαμάδες που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα τι κάνουν? ειλικρινά ρωτάω, γιατί οκ εγώ είμαι τυχερή και μπορώ να επιλέξω να δουλέψω κάποιες ημέρες από το σπίτι και ο άντρας μου  μπορεί να λείπει κάποιες ημέρες της εβδομάδας, όμως η δική μου περίπτωση είναι σπάνια, οι γονείς οι υπόλοιποι τι κάνουν? οι άνθρωποι που δεν μπορούν να εργαστούν από το σπίτι πως το διαχειρίζονται όλο αυτό? Φαντάζομαι με άδεια άνευ αποδοχών και μετά άντε να βγει ο μήνας.

(Καταλαβαίνεις πως δεν ρωτάω εσένα προσωπικά, τις σκέψεις μου λέω).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Υποτίθεται πως ήταν προτεραιότητα οι μαθητές...έχουν καεί τα εγκεφαλικά μου κύτταρα από αυτά που διαβάζω!

Για τον λόγο που είπε η @Εσπερος. Εφόσον ειδαν ότι λειτουργεί η τηλεκπαίδευση (σύμφωνα με αυτούς), δεν υπάρχουν αντιδράσεις από γονείς τα αφήνουν κλειστά. Ενώ από τις επιχειρήσεις κ τους πιστούς υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...