Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Lenia16 said:

Ποζερια να θες να ζεις σε αξιοπρεπή περιοχή, τουτέστιν να υπάρχει κ κανένας Έλληνας ή να μη φοβάσαι να κυκλοφορήσεις μόλις πέσει το σκοτάδι ή στα δημόσια  σχολεια να μη γίνεται διακίνηση ναρκωτικών. Αλλά είναι απορίας άξιο γιατί δεν ασφαλίζουν στην Ελλάδα τα σπίτια τους. Μάλιστα.

 

Εμένα πάντως στην καλή περιοχή μου γινόταν η διακίνηση, σε διαβεβαιώ. Το να υπάρχει Έλληνας στην περιοχή δεν το σχολιάζω καν, γνωρίζεις φαντάζομαι τις απόψεις μου. Αν θέλεις μόνο Έλληνες στη γειτονιά, γνώμη μου είναι οτι σου αξίζει και με το παραπάνω να πληρώνεις το premium. :) Τα υπόλοιπα τα συζητάμε αν θες, κανένα πρόβλημα.....

Just now, Ilaeira said:

 

Κι εμένα μου κάνει πολλή εντύπωση η πεποίθηση σου ότι γνωρίζεις πολύ καλά τι συμβαίνει με τα ενοίκια στην Αθήνα, αλλά ταυτόχρονα κάνεις λόγο για ποζεριά ανθρώπων που θέλουν να ζουν σε αξιοπρεπείς περιοχές. Αν όντως γνωρίζεις τι γίνεται με τα ενοίκια αλλά το μόνο που έχεις να σχολιάσεις είναι οι προτεραιότητες των ενοικιαστών, κι όχι το οξύ πρόβλημα της εκτίναξης των τιμών σε όλες σχεδόν τις περιοχές, αυτό αναγκάζομαι να καταλάβω: ότι φταίνε οι προτεραιότητες των ενοικιαστών.  

 

Δεν είπα πουθενά οτι αυτό αποτελεί το μοναδικό ή τον κυριότερο λόγο. Αλλά προφανώς δεν διάβασες ποτέ ολόκληρα τα μηνύματά μου. Σ'ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. :)  

Κατα τ'αλλα το airbnb έχει τελειώσει στην Αθήνα. Φέτος του κάνουμε και τα σαράντα. Περιμένω να δω, στο πρόσφατα ανακαινισμένο διαμέρισμά μου στο κέντρο, πόσοι θα ενδιαφερθούν να το νοικιάσουν, διότι προς το παρόν μόνο μεσιτικά για χρυσές βίζες παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Εργένης με 800 ευρώ έσοδα θα δώσει 400 ευρώ για ενοίκιο? Ο άντρας μου νοικιάζει στο Βύρωνα αξιοπρεπέστατο διάρι , 200 ευρώ. Το νοικιάζει εργένης χωρισμένος, και κοιμάται και το παιδί του εκεί τις μισές μέρες.

200 ευρώ δυάρι στο Βύρωνα; Τι είναι, υπογειο; Συγγνώμη αλλά έμενα στην ευρύτερη περιοχή κ γνωρίζω πολύ καλά τα ενοίκια. Για να το δινει 200 ευρώ ο ενοικιαστής μένει από πριν το 2012-2013 κ δεν του αύξησε την τιμή. Κορόιδο είναι ο άντρας σου (με την καλή έννοια μην παρεξηγηθω). Δεν υπάρχουν αυτά πια. 90 τμ σπιτι του 2005 750 ευρώ στην Καισαριανή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

200 ευρώ δυάρι στο Βύρωνα; Τι είναι, υπογειο; Συγγνώμη αλλά έμενα στην ευρύτερη περιοχή κ γνωρίζω πολύ καλά τα ενοίκια. Για να το δινει 200 ευρώ ο ενοικιαστής μένει από πριν το 2012-2013 κ δεν του αύξησε την τιμή. Κορόιδο είναι ο άντρας σου (με την καλή έννοια μην παρεξηγηθω). Δεν υπάρχουν αυτά πια. 90 τμ σπιτι του 2005 750 ευρώ στην Καισαριανή.

Όχι, δεν είναι υπόγειο και ο νοικάρης μένει εκεί εδώ και 3 χρόνια. Ένα απλό σπίτι είναι , παλιό, αλλά σε καλή κατάσταση , σε πολύ συμπαθητική περιοχή. Τόσο έχουν αντίστοιχα σπίτια. το ψάξαμε καλά πριν. Πήγαμε και σε μεσιτικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Το να υπάρχει Έλληνας στην περιοχή δεν το σχολιάζω καν, γνωρίζεις φαντάζομαι τις απόψεις μου. Αν θέλεις μόνο Έλληνες στη γειτονιά, γνώμη μου είναι οτι σου αξίζει και με το παραπάνω να πληρώνεις το premium. :) Τα υπόλοιπα τα συζητάμε αν θες, κανένα πρόβλημα

Για ποιο λόγο φαντάζεσαι ότι γνωρίζω τις απόψεις σου;

Μίλησα εγώ για μόνο Έλληνες; Ισχυριζεσαι ότι οι υπόλοιποι δεν διαβάζουν σωστά τα μηνύματα σου αλλά κ εσύ δεν πας πίσω στην αδυναμία κατανόησης κειμένου. :)

Όσο για να το συζητήσουμε περαιτέρω, ευχαριστώ αλλά δε νομίζω ότι θέλω να συζητήσω για τις συνθήκες στη χώρα με κάποιον που δεν διαμένει εδώ -απ' ότι έχω καταλάβει- αλλά έχει εξ απαλών ονύχων αποψη για όλα 

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, δεν είναι υπόγειο και ο νοικάρης μένει εκεί εδώ και 3 χρόνια. Ένα απλό σπίτι είναι , παλιό, αλλά σε καλή κατάσταση , σε πολύ συμπαθητική περιοχή. Τόσο έχουν αντίστοιχα σπίτια. το ψάξαμε καλά πριν. Πήγαμε και σε μεσιτικό.

Οκ, είναι τυχερός τότε που το βρήκε σε αυτή την τιμή. Ελπίζω να μη βάζω ιδέες αλλά πριν από ένα μήνα συγγενής μου νοίκιασε 60τμ του '50 μη ανακαινισμένο ισόγειο, 460 ευρώ, σε πολύ κοντινή περιοχή, και μάλιστα οι άνθρωποι του φιλουσαν τα χέρια γιατί έψαχναν 2 μήνες σπίτι κάτω από 500 ευρώ και δεν έβρισκαν. Και αυτός το είχε ψάξει κ χρέωσε τη χαμηλότερη τιμή που βρήκε στην αγορά για αντίστοιχα σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Δεν υπάρχουν αυτά πια. 90 τμ σπιτι του 2005 750 ευρώ στην Καισαριανή.

Η μητέρα μου νοικιάζει σπίτι 130 τετραγωνικά στα Βριλήσσια, 650 ευρώ. Δεν καταλαβαίνω αυτά τα ποσά που γράφεις. Αν έχει χρυσούς τοίχους το σπίτι μέσα , μπορεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Η μητέρα μου νοικιάζει σπίτι 130 τετραγωνικά στα Βριλήσσια, 650 ευρώ. Δεν καταλαβαίνω αυτά τα ποσά που γράφεις. Αν έχει χρυσούς τοίχους το σπίτι μέσα , μπορεί.

Καλά δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι, αν κρίνω από τα λεγόμενα κ άλλων συνομιλητριων είναι γνωστό το πρβλ με τα ενοίκια. Μια απλή αναζήτηση στη χρυσή ευκαιρία αρκεί για να πάρεις μια ιδέα για το τι επικρατεί στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Παιδιά, οι διαφορες οφείλονται στην χρονολογία ενοικίασης. Κι εμείς νοικιάζουμε 80 τετραγωνικά με 350 ευρώ, αλλά μπήκαμε στο σπίτι το 2012. Αν φύγουμε τώρα, το νοικάζει 500 ευρώ για πλάκα, μπορεί και 600. Οι τιμές εκτινάχθηκαν την τελευταία διετία-τριετία. 

 

Ακριβώς....το πρόβλημα εντοπίζεται από το 2015 κι έπειτα και, αν δε γίνει κάτι συνταρακτικό, εκτιμώ οτι η πτώση του airbnb σε 1-2 χρόνια το πολύ θα χαμηλώσει τα ενοίκια, πολύ δε περισσότερο στις "μη δημοφιλείς" περιοχές. Εκτός αν στο μεταξύ ξαναρθεί η ανάπτυξη και γίνουμε πάλι 2004. :-D   Στην περίπτωση της πτώσης, πάντως, θα πεινάσουν κάποιοι άλλοι, διότι η οικονομία δεν είναι καζάνι χωρίς πάτο, αλλά συγκοινωνούντα δοχεία. Και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες παραμένουν άνθρωποι που νοικιάζουν για βιοπορισμό και όχι για επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αν κάποιος δε ζει στην Ελλάδα, δεν μπορεί να έχει άποψη, δεν το καταλαβαίνω. Προφανώς κάποτε ζούσε και επίσης οι περισσότεροι Έλληνες του εξωτερικού, έχουν οικογένεια και φίλους εδώ , πολλοί μάλιστα και δουλειές, και ενημερώνονται. Ίσως περισσότερο από άλλους που ζουν εδώ. Το βρίσκω άκυρο και προσβλητικό να λέμε σε κάποιον σκάσε εσύ, δεν ζεις εδώ.

Just now, Lenia16 said:

αλλά έχει εξ απαλών ονύχων αποψη για όλα 

Λένια ζητώ συγνώμη, αλλά έχω κόλλημα με τα ελληνικά. Εξ 'απαλών ονύχων= τότε που τα νύχια μας ήταν απαλά= από μωρό/μικρό παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αυτό το αν κάποιος δε ζει στην Ελλάδα, δεν μπορεί να έχει άποψη, δεν το καταλαβαίνω. Προφανώς κάποτε ζούσε και επίσης οι περισσότεροι Έλληνες του εξωτερικού, έχουν οικογένεια και φίλους εδώ , πολλοί μάλιστα και δουλειές, και ενημερώνονται. Ίσως περισσότερο από άλλους που ζουν εδώ. Το βρίσκω άκυρο και προσβλητικό να λέμε σε κάποιον σκάσε εσύ, δεν ζεις εδώ.

Λένια ζητώ συγνώμη, αλλά έχω κόλλημα με τα ελληνικά. Εξ 'απαλών ονύχων= τότε που τα νύχια μας ήταν απαλά= από μωρό/μικρό παιδάκι.

Ευχαριστώ για την επισήμανση, θεωρούσα ότι σημαίνει επιφανειακά κ έτσι τη χρησιμοποίησα. Χρειάζομαι μαθήματα ελληνικών από την @Έσπερος γιατί θα μείνω μετεξεταστεα εδώ μέσα.

Φυσικά μπορεί να έχει άποψη και να την εκφράζει ο οποιοσδήποτε, με κόσμιο τρόπο και όχι προσπαθώντας να την επιβάλει, μειώνοντας με έμμεσο τρόπο τους συνομιλητές του κ τσουβαλιαζοντας έναν ολόκληρο λαό. Ωστόσο, κάποιος που ζει στο πετσί του την πραγματικότητα νομίζω έχει μια πιο ασφαλή εικόνα της από κάποιον που ενημερώνεται από τρίτους ή τη ζει σποραδικά. Επίσης, μη βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα. Δεν είπα σε κανέναν να σκάσει, ειπα απλώς ότι εγώ δεν επιθυμώ να συνομιλήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

Η λέξη νομίζω πως είναι "εξαρτώμενος" (η φιλόλογος της παρέας μπορεί να κατατοπίσει περισσότερο :D) αλλά δυστυχώς πολλοί στην παρούσα κυβέρνηση έχουν σοβαρό θέμα και με το ύφος και με τη γραμματοσύνη τους...κρίμα για έναν άνθρωπο που μάλιστα κατάγεται και από μια γνήσια αστική οικογένεια....

Ναι η καταλληλη γλωσσική μορφή στα συγκεκριμένα συμφραζόμενα είναι «εξαρτώμενος». Αν το είχε πει αυτό ο Τσίπρας, θα λέγαμε πάλι για τον αγράμματο καταληψία. Αν είσαι από αστικό οικογένεια με καλές σπουδές, είναι απλώς στιγμιαίο ολίσθημα. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αν είπε εξαρτημένος και όχι εξαρτώμενος. Είναι το σύνολο όσων είπε. Χρειάζεται κάποια διαβεβαίωση ότι ο πρωθυπουργός γνωρίζει ότι οι άνθρωποι δουλεύουν για να ζήσουν και ότι οι περισσότεροι δεν έχουν άλλες πηγές εισοδήματος πέραν της εργασίας; Είναι δυνατόν σε διάγγελμα προετοιμασμένο να λέει κάποιος τετοια πράγματα; Επικοινωνιολόγους δεν έχει; Γιατί ενταξει ο ίδιος δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα. Αλλά κανένας δεν διαβάζει αυτές τις ομιλίες για να του πει τι απήχηση θα έχουν στους αγαπητούς συμπολίτες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ναι η καταλληλη γλωσσική μορφή στα συγκεκριμένα συμφραζόμενα είναι «εξαρτώμενος». Αν το είχε πει αυτό ο Τσίπρας, θα λέγαμε πάλι για τον αγράμματο καταληψία. Αν είσαι από αστικό οικογένεια με καλές σπουδές, είναι απλώς στιγμιαίο ολίσθημα. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αν είπε εξαρτημένος και όχι εξαρτώμενος. Είναι το σύνολο όσων είπε. Χρειάζεται κάποια διαβεβαίωση ότι ο πρωθυπουργός γνωρίζει ότι οι άνθρωποι δουλεύουν για να ζήσουν και ότι οι περισσότεροι δεν έχουν άλλες πηγές εισοδήματος πέραν της εργασίας; Είναι δυνατόν σε διάγγελμα προετοιμασμένο να λέει κάποιος τετοια πράγματα; Επικοινωνιολόγους δεν έχει; Γιατί ενταξει ο ίδιος δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα. Αλλά κανένας δεν διαβάζει αυτές τις ομιλίες για να του πει τι απήχηση θα έχουν στους αγαπητούς συμπολίτες; 

 

Αυτό είναι μια απορία που έχω κι εγώ....αλλά στην πράξη βλέπουμε οτι τα περισσότερα ΜΜΕ "για κάποιο λόγο" τα προσπερνάνε όλα αυτά. Συνεπώς και ο περισσότερος κόσμος τείνει να μη δίνει μεγάλη προσοχή σε όσα δεν του υποδεικνύουν οτι πρέπει να δώσει....δυστυχώς δεν είμαι τόσο βέβαιος οτι όλοι θεωρούν τόσο κουλό αυτό (και πολλά άλλα) που είπε.

 

Από κει και πέρα το πρόβλημα ουσίας είναι οτι κανένας πρωθυπουργός δεν υπήρξε, προς το παρόν, που να προέρχεται από τον κόσμο της εργασίας. Ούτε και ο προηγούμενος. Οι περισσότεροι είναι επαγγελματίες πολιτικοί ή γεννήθηκαν σε τζάκι....

Just now, vtgian said:

Το που θα μείνει μια οικογένεια δεν είναι πάντα αποτέλεσμα ελεύθερης επιλογής. Οι προτεραιότητες δεν μπαίνουν πάντα βάσει προσωπικών προτιμήσεων αλλά αντικειμενικών αναγκών. Αν οι γονείς σου, που σου κρατάνε το παιδί, μένουν Ηλιούπολη, όσο και να θέλεις να μείνεις Περιστέρι γιατί εκεί βρίσκεις πιο φθηνά, αναγκαστικά δεν. Αν αντίστοιχα είσαι διορισμένος δάσκαλος στον Αγιο Ιωάννη, το ωραιότατο φθηνό σπιτάκι στα Σπάτα, επίσης δε σου κάνει. Δεν ξέρω πως έχεις στο μυαλό σου την αξιοπρεπή περιοχή. Στο Νέο Κόσμο πάντως, ένα στενό πάνω από τη Βουλιαγμένης, ένα παλιό δυάρι πρώτου ορόφου, που δε το βλέπει ο ήλιος και από φασαρία καταλαβαίνεις τι γίνεται πάει 400 ευρώ, φέτος νοικιασμένο. Οικογένεια με 2 παιδιά που λόγω γονιών και δουλειάς περιορίζεται σε περιοχές νοτίων προαστίων (δε μιλάω για Γλυφάδα, Ηλιούπολη, Αργυρούπολη εννοώ) σπίτι κάτω από 600 ευρώ δεν έβρισκε (μιλάμε για 80τμ παλιό). Η αδελφή μου άφησε πριν ένα χρόνο γκαρσονιέρα στον Υμηττό με 200 ευρώ (παλιά ωστόσο και με προβλήματα) και τώρα νοικιάζεται 350 (όχι airbnb). Και συμφωνώ ότι η Κυψέλη είναι ωραιότατη, εχουμε φίλους που μένουνε, κάνοντας τη παραδοχή ότι το βράδυ δεν κυκλοφορούν έξω μόνοι. Είναι νοοτροπία 2005 να μη θέλεις να διακινδυνεύσεις τη σωματική σου ακεραιότητα; Priorities το το ε δεν πειράζει που το παιδί μου δεν μπορεί να κυκλοφορήσει με ασφάλεια έξω, τουλάχιστον θα του πληρώσω ιδιωτική ασφάλεια υγείας (που θα έπρεπε να μου προσφέρει το κράτος);

 

Ωρες ώρες μου φαίνεται ότι μιλάμε σαν Μαρίες Αντουανέτες εδω μέσα... 

 

 

 

Υπάρχουν εκείνοι που δε θέλουν να διακινδυνεύσουν τη σωματική τους ακεραιότητα, αλλά κι εκείνοι που απλώς δε γουστάρουν να βλέπουν μαύρους ή μετανάστες έξω από την πόρτα τους. Ας είμαστε ειλικρινείς, διότι ούτως ή άλλως εκείνοι που σκέφτονται έτσι, συνήθως δεν το κρύβουν....εμείς θα σώσουμε τα προσχήματα;

 

Υπάρχουν επικίνδυνες περιοχές, αλλά υπάρχουν και περιοχές που χαρακτηρίζονται έτσι εντελώς αβάσιμα. Δεν είναι όλο το κέντρο της Αθήνας Μενάνδρου και Σοφοκλέους....ούτε και σε όλη την Κυψέλη ισχύει αυτό που λες οτι δήθεν δε μπορείς να κυκλοφορήσεις το βράδυ. Σε μερικά σημεία ναι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθολικό λοκνταουν στην θεσσαλονίκη λέει, κλείνουν και τα σχολεία!! Η κατάσταση δεν μπορεί να μαζευτεί με τίποτα. Κρίμα.

Just now, marakiz said:

2000 ευρώ σταθερό οικογενειακό εισόδημα το μήνα μπορεί να μην θεωρείσαι πλούσιος,  σίγουρα όμως ευκατάστατος.

800 ευρώ πλέον είναι δυσεύρετα ΚΑΛΟΣ μισθός στις μέρες μας. 

 

200 ευρώ κατά κανόνα νοικιάζουν τρώγλες.  Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις,  όπως σε όλα. 

 

Και φυσικά,  ΦΥΣΙΚΑ υπάρχει ΚΑΙ ταξικό θέμα ΚΑΙ στον κορονοιο. 

Επειδή κυρίως εγώ έδωσα έκταση στο θέμα να πω πως αυτό που κατάλαβα από το μνμ ήταν πως οι φτωχοί πηγαίνουν στην δουλειά ρισκάροντας την ζωή τους ενώ οι πλούσιοι κάθονται δουλεύουν από το σπίτι. Κάτι το οποίο δεν ισχύει. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί φτωχοί που βγήκαν σε αναστολή ενώ θα ήθελαν διακαώς να δουλέψουν, και υπάρχουν και πλούσιοι που είναι καθημερινά στον δρόμο πηγαίνοντας στις δουλειές τους.  Η αναφορά αυτή του κύριου Ιωαννίδη ήταν εντελώς άστοχη και λάθος (κατά την γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Καθολικό λοκνταουν στην θεσσαλονίκη λέει, κλείνουν και τα σχολεία!! Η κατάσταση δεν μπορεί να μαζευτεί με τίποτα. Κρίμα.

Επειδή κυρίως εγώ έδωσα έκταση στο θέμα να πω πως αυτό που κατάλαβα από το μνμ ήταν πως οι φτωχοί πηγαίνουν στην δουλειά ρισκάροντας την ζωή τους ενώ οι πλούσιοι κάθονται δουλεύουν από το σπίτι. Κάτι το οποίο δεν ισχύει. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί φτωχοί που βγήκαν σε αναστολή ενώ θα ήθελαν διακαώς να δουλέψουν, και υπάρχουν και πλούσιοι που είναι καθημερινά στον δρόμο πηγαίνοντας στις δουλειές τους.  Η αναφορά αυτή του κύριου Ιωαννίδη ήταν εντελώς άστοχη και λάθος (κατά την γνώμη μου πάντα).

 

Νομίζω οτι το θέμα είναι πως τέτοιες προσεγγίσεις είναι υπερ-απλουστευτικές και πάνε να χωρέσουν σε μία διάσταση ένα ζήτημα που έχει άλλες 10....προφανώς υπάρχει ταξικότητα στην κοινωνία, υπήρχε και έτσι θα είναι πάντα, όσο υπάρχουν πάνω από μια τάξεις. Αλλά το να προσπαθεί να εξηγήσει την κοινωνική διάσταση του κορονοιού μέσα από αυτό, είναι κάπως κοντόφθαλμο. Αν μιλήσουμε για το ποιος παίρνει τα περισσότερα ρίσκα στην ιστορία αυτή, τότε μάλλον θα πρέπει να μιλήσουμε για τους γιατρούς που προφανώς ούτε εργάτες είναι, ούτε φτωχοί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Νομίζω οτι το θέμα είναι πως τέτοιες προσεγγίσεις είναι υπερ-απλουστευτικές και πάνε να χωρέσουν σε μία διάσταση ένα ζήτημα που έχει άλλες 10....προφανώς υπάρχει ταξικότητα στην κοινωνία, υπήρχε και έτσι θα είναι πάντα, όσο υπάρχουν πάνω από μια τάξεις. Αλλά το να προσπαθεί να εξηγήσει την κοινωνική διάσταση του κορονοιού μέσα από αυτό, είναι κάπως κοντόφθαλμο. Αν μιλήσουμε για το ποιος παίρνει τα περισσότερα ρίσκα στην ιστορία αυτή, τότε μάλλον θα πρέπει να μιλήσουμε για τους γιατρούς που προφανώς ούτε εργάτες είναι, ούτε φτωχοί.

Μάλλον δεν γνωρίζεις τους μισθούς των γιατρών και των νοσηλευτών στο ΕΣΥ! Φυσικά και είναι χαμηλόμισθοι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Μάλλον δεν γνωρίζεις τους μισθούς των γιατρών και των νοσηλευτών στο ΕΣΥ! Φυσικά και είναι χαμηλόμισθοι! 

Εκτός κι αν επιστρέψουν τον ιδιωτικό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εκτός κι αν επιστρέψουν τον ιδιωτικό τομέα.

Ναι μόνο στον ιδιωτικό τομέα και εκεί όχι όλοι. Εξαρτάται.

Για αυτό πολλοί φεύγουν εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Μάλλον δεν γνωρίζεις τους μισθούς των γιατρών και των νοσηλευτών στο ΕΣΥ! Φυσικά και είναι χαμηλόμισθοι! 

 

Με βάση τα στοιχεία του 2017 (εάν καταφέρεις να βρεις πιο πρόσφατα, ίσως είναι διαφορετικά, θα είχε ενδιαφέρον να τα δούμε), ο γιατρός του ΕΣΥ λαμβάνει 1198,89 ευρώ μικτά ο ειδικευόμενος και 1484,34 ο ειδικευμένος γιατρός της εισαγωγικής βαθμίδας (επιμελητής Β). Σε αυτά ενδεχομένως προστίθεται ένα επίδομα νοσοκομειακής απασχόλησης, σεμιναρίων κλπ. 

 

Ναι, είναι αστείο το ποσό αν σκεφτεί κανείς:

  • το κοινωνικό impact
  • τη σημασία του επαγγέλματός τους στην υγειονομική πολιτική
  • τα χρόνια και το κόστος των σπουδών
  • τις ώρες και το φόρτο εργασίας
  • τις συνθήκες στις οποίες εργάζονται και τα ρίσκα που παίρνουν
  • το γεγονός οτι σε άλλες χώρες, αφού πιστοποιηθούν τοπικά, μπορούν να πάρουν 5 ή 10 φορές αυτά τα ποσά

 

Αν και σε προσωπικό επίπεδο το τελευταίο που θα κάνω είναι να αξιολογήσω με πόσα λεφτά μπορεί να ζήσει ένας Χ άνθρωπος, εμένα τα 1484 για έναν εργαζόμενο (ας ξεχάσουμε οτι είναι γιατρός), που είναι δύο φορές ο βασικός μισθός της χώρας, δε μου φαίνεται οτι τον κατατάσσουν στους "χαμηλόμισθους", πόσο μάλλον στους φτωχούς (που είναι η ακριβής λέξη που χρησιμοποίησα).

 

Επειδή δεν είδα τη συνέντευξη, θεωρείς οτι ο Ιωαννίδης εννοούσε και τους γιατρούς όταν έλεγε για εργατική τάξη; Γιατί κατά τη γνώμη μου οι γιατροί πλήττονται πρώτοι απ'ολους, παρ'ολο που δεν είναι "λαός" με την κλασσική έννοια του όρου....συνεπώς ξαναγυρνάμε στο οτι οι υπεραπλουστεύσεις δε βοηθάνε στη συγκεκριμένη περίπτωση.....υπάρχουν άνεργοι που παίρνουν το επίδομά τους και δεν κινδυνεύουν καθόλου βραχυπρόθεσμα, όπως υπάρχουν και άνθρωποι που λόγω της θέσης τους δε μπορούν να κάτσουν σπίτι (από το σκουπιδιάρη μέχρι τον υπουργό) και συνεπώς, από υγειονομικής απόψεως, κινδυνεύουν καθημερινά. Από οικονομικής άποψης, προφανώς όποιος είχε πέντε φράγκα από πριν, θα ζήσει καλύτερα....αν θυμάστε πάντως, στην αρχή λέγανε οτι ειναι ο ιός της "ανώτερης τάξης", διότι τα πρώτα κρούσματα στην Ευρώπη ήρθαν από τα θέρετρα του σκι στις Άλπεις, από εκδρομές ιδιωτικών σχολείων, από business travelers κλπ..... :razz:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maripoz είπε:

Το ξέρουν ότι κόλλησε στον παιδικό από άλλο παιδάκι? Εννοώ έχει εξακριβωθει? Χθες ο παιδίατρος μας είπε ότι απλά ΔΕΝ κολλάει από παιδιά κάτω των 6.

 

Tι να σου πω, πώς μπορεί κανείς να ξέρει; Αρρώστησε το ένα παιδί, μετά και το αδερφάκι, σήμερα και ο μπαμπάς έχει συμπτώματα. Η λογική λέει ότι το έφερε το παιδί στο σπίτι.

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Νομίζω οτι το θέμα είναι πως τέτοιες προσεγγίσεις είναι υπερ-απλουστευτικές και πάνε να χωρέσουν σε μία διάσταση ένα ζήτημα που έχει άλλες 10....προφανώς υπάρχει ταξικότητα στην κοινωνία, υπήρχε και έτσι θα είναι πάντα, όσο υπάρχουν πάνω από μια τάξεις. Αλλά το να προσπαθεί να εξηγήσει την κοινωνική διάσταση του κορονοιού μέσα από αυτό, είναι κάπως κοντόφθαλμο. Αν μιλήσουμε για το ποιος παίρνει τα περισσότερα ρίσκα στην ιστορία αυτή, τότε μάλλον θα πρέπει να μιλήσουμε για τους γιατρούς που προφανώς ούτε εργάτες είναι, ούτε φτωχοί.

 

 

Mια οικογένεια 35άρηδων γιατρών που βγάζουν έκαστος χίλια ευρώ το μήνα, τι είναι; Η καθαρίστρια δε βγάζει λιγότερα.

Just now, marakiz είπε:

2000 ευρώ σταθερό οικογενειακό εισόδημα το μήνα μπορεί να μην θεωρείσαι πλούσιος,  σίγουρα όμως ευκατάστατος.

800 ευρώ πλέον είναι δυσεύρετα ΚΑΛΟΣ μισθός στις μέρες μας. 

 

200 ευρώ κατά κανόνα νοικιάζουν τρώγλες.  Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις,  όπως σε όλα. 

 

Και φυσικά,  ΦΥΣΙΚΑ υπάρχει ΚΑΙ ταξικό θέμα ΚΑΙ στον κορονοιο. 

Με 2000 οικογενειακό εισόδημα και 3 παιδιά, όχι ιδιωτική ασφάλεια δεν πληρώνεις, πας σε συγγενείς και δανείζεσαι για να πληρώσεις το πετρέλαιο και τα αγγλικά. 

Ναι, υπάρχουν και χειρότερα, όχι δεν έχεις την πολυτέλεια της ιδιωτικής ασφάλισης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Tι να σου πω, πώς μπορεί κανείς να ξέρει; Αρρώστησε το ένα παιδί, μετά και το αδερφάκι, σήμερα και ο μπαμπάς έχει συμπτώματα. Η λογική λέει ότι το έφερε το παιδί στο σπίτι.

 

 

Mια οικογένεια 35άρηδων γιατρών που βγάζουν έκαστος χίλια ευρώ το μήνα, τι είναι; Η καθαρίστρια δε βγάζει λιγότερα.

 

Δεν ξέρω, κάποιος παραπάνω νομίζω είπε οτι με 2 χιλιάδες μια οικογένεια είναι πλούσια ή ευκατάστατη.....τώρα κάποιος άλλος μπορεί να πει οτι είναι χαμηλόμισθοι, ή φτωχοί. Εεεε δε θα βγάλω εγώ το φίδι από την τρύπα,  αρκετά. :P 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά δεν θα πούμε τώρα τα 2000 /μήνα χαμηλό ή/και μεσαίο οικογενειακό εισόδημα τώρα. Όσοι το νομίζετε είστε εκτός πραγματικότητας. Με το συμπάθειο και χωρίς καμία διάθεση λογομαχίας. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Με βάση τα στοιχεία του 2017 (εάν καταφέρεις να βρεις πιο πρόσφατα, ίσως είναι διαφορετικά, θα είχε ενδιαφέρον να τα δούμε), ο γιατρός του ΕΣΥ λαμβάνει 1198,89 ευρώ μικτά ο ειδικευόμενος και 1484,34 ο ειδικευμένος γιατρός της εισαγωγικής βαθμίδας (επιμελητής Β). Σε αυτά ενδεχομένως προστίθεται ένα επίδομα νοσοκομειακής απασχόλησης, σεμιναρίων κλπ. 

 

Ναι, είναι αστείο το ποσό αν σκεφτεί κανείς:

  • το κοινωνικό impact
  • τη σημασία του επαγγέλματός τους στην υγειονομική πολιτική
  • τα χρόνια και το κόστος των σπουδών
  • τις ώρες και το φόρτο εργασίας
  • τις συνθήκες στις οποίες εργάζονται και τα ρίσκα που παίρνουν
  • το γεγονός οτι σε άλλες χώρες, αφού πιστοποιηθούν τοπικά, μπορούν να πάρουν 5 ή 10 φορές αυτά τα ποσά

 

Αν και σε προσωπικό επίπεδο το τελευταίο που θα κάνω είναι να αξιολογήσω με πόσα λεφτά μπορεί να ζήσει ένας Χ άνθρωπος, εμένα τα 1484 για έναν εργαζόμενο (ας ξεχάσουμε οτι είναι γιατρός), που είναι δύο φορές ο βασικός μισθός της χώρας, δε μου φαίνεται οτι τον κατατάσσουν στους "χαμηλόμισθους", πόσο μάλλον στους φτωχούς (που είναι η ακριβής λέξη που χρησιμοποίησα).

 

Επειδή δεν είδα τη συνέντευξη, θεωρείς οτι ο Ιωαννίδης εννοούσε και τους γιατρούς όταν έλεγε για εργατική τάξη; Γιατί κατά τη γνώμη μου οι γιατροί πλήττονται πρώτοι απ'ολους, παρ'ολο που δεν είναι "λαός" με την κλασσική έννοια του όρου....συνεπώς ξαναγυρνάμε στο οτι οι υπεραπλουστεύσεις δε βοηθάνε στη συγκεκριμένη περίπτωση.....υπάρχουν άνεργοι που παίρνουν το επίδομά τους και δεν κινδυνεύουν καθόλου βραχυπρόθεσμα, όπως υπάρχουν και άνθρωποι που λόγω της θέσης τους δε μπορούν να κάτσουν σπίτι (από το σκουπιδιάρη μέχρι τον υπουργό) και συνεπώς, από υγειονομικής απόψεως, κινδυνεύουν καθημερινά. Από οικονομικής άποψης, προφανώς όποιος είχε πέντε φράγκα από πριν, θα ζήσει καλύτερα....αν θυμάστε πάντως, στην αρχή λέγανε οτι ειναι ο ιός της "ανώτερης τάξης", διότι τα πρώτα κρούσματα στην Ευρώπη ήρθαν από τα θέρετρα του σκι στις Άλπεις, από εκδρομές ιδιωτικών σχολείων, από business travelers κλπ..... :razz:

Θεωρείς πλούσιο ένα γιατρό του ΕΣΥ και τον συγκρίνεις με αυτούς που κάνουν σκι σε τουριστικά θέρετρα του εξωτερικού? Επίσης οι νοσηλευτές κινδυνεύουν το ίδιο με τους γιατρούς και πληρώνονται ακόμα λιγότερο. Τέλος πάντων δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Προφανώς έχουμε διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. 

Just now, marakiz είπε:

Εντάξει παιδιά δεν θα πούμε τώρα τα 2000 /μήνα χαμηλό ή/και μεσαίο οικογενειακό εισόδημα τώρα. Όσοι το νομίζετε είστε εκτός πραγματικότητας. Με το συμπάθειο και χωρίς καμία διάθεση λογομαχίας. 

Δυστυχώς το ατομικό μέσο ισοδύναμο εισόδημα στην Ελλάδα το 2019 ήταν 9.345 ευρώ περίπου και το κατώφλι της φτώχειας ήταν λίγο κάτω από 5.000 ευρώ ανά άτομο. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...