Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εγώ δουλεύω από το σπίτι, τι παιδί μου ευτυχως πάει προνήπιο κ δεν έχει μαθήματα, δεν ξέρω τι θα έκανα αν θα είχε κανονικά μάθημα, θα μου ήταν τρομερά δύσκολο. Από την άλλη επειδη συζητάμε για μήνα και δεν γίνεται να χαθεί η ύλη. Πως ένα παιδί θα πάει από την πρώτη στην Δευτέρα αν δεν έχει μάθει τα απαραίτητα?πως θα καλύψει αυτό το μαθησιακό κενό ???κ δυστυχώς η @Έσπερος έχει δίκιο, υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δεν ξέρουν να ανοίγουν λάπτοπ, η τάξη αυτού του δασκάλου τι θα κάνει ?το ζητούμενο μου δεν είναι ο μισθός, είναι ότι πράγματι αν η ύλη δεν βγει θα υπάρξει πρόβλημα πρώτα στα ίδια τα παιδιά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

το ζητούμενο μου δεν είναι ο μισθός, είναι ότι πράγματι αν η ύλη δεν βγει θα υπάρξει πρόβλημα πρώτα στα ίδια τα παιδιά.

αυτό δεν είναι τίποτα, αλήθεια σου το λέω, μόνο στο λύκειο είναι πρόβλημα. μπορεις να κανεις αναδιατάξεις κ να εστιάσεις σε οσα ειναι αναγκαια για την υλη των επόμενων τάξεων ή να παραλείψεις πράγματα που θα κανουν αργοτερα πιο αναλυτικά, μπορείς να προσαρμόσεις  το χρονο που θα διαθεσεις σε αλλα μαθηματα, μπορουν να δοθουν οδηγιες για συνολική αναδιάταξη υλης σε καποια μαθηματα, δεν εινσι κατι τοσο τραγικο, με εξαίρεση το μάθημα της ιστορίας που η ύλη είναι αδύνατο να βγει σωστά τον καλό καιρό. Η ιδια υλη κανει κυκλους σε πολλες ταξεις κ σε πολλες βαθμιδες ετσι κι αλλιως, σκεψου οτι σε ενα τριθέσιο δημοτικο πχ, η πρωτη μονο κανει τη δικη της υλη, κ οι αλλες χρονιές κανουν εκ περιτροπής την υλη των γ-δ κ ε-Στ, δλδ φετος τα παιδια που ειναι τριτη κ τεταρτη κανουν μαζι την υλη της γ κ του χρονου της δ, με μικρες προσαρμογες, γιατι αλληλοκαλύπτονται. Συνολικα βεβαια θα χαθούν ευκαιριες για γραψιμο κ μελετη Κειμενων ή επίλυση ασκήσεων, δεν ειναι χωρις επιπτώσεις αυτο. αλλα το να γινει ενα πασαλειμμα ηλεκτρονικο χωρις αμεση επαφη διδασκόντων κ διδασκομενων, δεν αλλαζει κατι, απλως ειναι για να πουμε οτι διδάξαμε την υλη (ενω βασικο παιδαγωγικο αξίωμα ειναι το "διδασκω τους μαθητες, οχι την υλη") κ οτι δεν καθομαστε, κ μετα θα τρεχουμε ετσι κ αλλιως να μαζέψουμε τα ασυμμάζευτα. 

Link to comment
Share on other sites

 

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Να σου πω την αλήθεια, εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κ το έχω γράψει πιο πάνω. Την ξένη γλώσσα θα την εξαιρούσα, αν επρόκειτο για προετοιμασια διπλώματος, θα επεμενα κ λιγο αν ηταν για μουσικη, αλλα για οτιδηποτε αλλο, οχι. Λογοτεχνικά, εφημεριδες, ντοκιμαντερ, κλασικες ταινιες, τετοια θα κοιτουσα να κανουμε, ή πειραματα, ιστορικά μυθιστορήματα, ετσι για να υοαρχει  επαφη με την υλη. Ουτως ή αλλως δηλαδη θα έστελνα κ στους μαθητες καποιο τετοιο υλικο. Ομως καλο ειναι να εχω και την εικονα του τι πιστεύουν οι γονεις. αν ειναι βοηθητικό για καποια παιδιά να  έχουν έναν προορισμό κ ένα στόχο, είναι καλό να το ξέρω. απλως σκεφτομαι οτι οι επιμελείς μσθητές υφίστανται το βαρος ολη τη χρονια, ειναι κριμα παλι να κανουν τα ιδια κ τα ιδια κ με το αγχος ισως οτι ο καθηγητης θα θυμαται ποιος εκανε τις ασκησεις κ αυτο θα επηρεασει το βαθμο κ τετοια. 

 

10 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Την ξένη γλώσσα μπορεί να την εξασκεί διαβάζοντας ξένα κείμενα και βλέποντας ξένα προγράμματα στην τηλεόραση ή ακούγοντας ξένα τραγούδια... Εγώ έτσι έκανα και μια χαρά εξελίχθηκα και ήμουν άριστη μαθήτρια... Τη μουσική μπορεί και πάλι να την εξασκήσει και μόνο του το παιδί θεωρώ... Δεν ξέρω... Εμένα μ φαίνεται πολύ καταπιεστικό όλο αυτό... Θα μου έκανε καλύτερη εντύπωση πχ αν ο εκπαιδευτικός έστελνε ιδέες για "εκπαιδευτικές δράσεις" (πειράματα όπως είπες κλπ) ή προτάσεις για λογοτεχνικά βιβλία τα οποία θα μπορούσα ίσως να βρω και σαν e book, παρα στέλνοντας συνεχώς ασκήσεις!!! Μου φέρνει μνήμες από δασκάλους που μας γέμιζαν φυλλάδια με ασκήσεις στις διακοπές και καταλήγαμε αντί να ξεκουραστούμε, να διαβάζουμε όπως πριν...

Εγώ βέβαια μάλλον αποτελώ γενικά εξαίρεση οσον αφορά τον τρόπο σκέψης (και ευελπιστώ να μην αλλάξω), διότι από ότι βλέπω, φίλες και γνωστές μαμάδες μεγαλύτερων παιδιών, εκστασιαζονται στην προοπτική τα παιδιά τους να έχουν δουλεια από το σχολείο :shock:

 

Μόνο που τώρα δεν είμαστε διακοπές και η συγκεκριμένη άποψη παραβλέπει την κρισιμότητα της διατήρησης μιας κανονικότητας για τα παιδιά σε μια δύσκολη κατάσταση όπως η τωρινή, κατά την οποία δεν μπορούν καν να βγουν έξω. Για τον γιο μου, η πιο ήρεμη ώρα μέσα στην ημέρα είναι όταν διαβάζει ακόμα κι αν γκρινιάζει γιατί είναι κάτι το οικείο. Κι εγώ προσωπικά νομίζω ότι δεν έχω τρελλαθεί ακόμα από την ανησυχία γιατί δουλεύω από το σπίτι.

 

Επίσης, δεν μιλάμε για 1-2 εβδομάδες ούτε για το αν θα βγει απλά η ύλη των θρησκευτικών ή της ιστορίας. Για παράδειγμα, τα παιδιά της Α' Δημοτικού δεν γίνεται να μείνουν 2 μήνες χωρίς εξάσκηση στην ανάγνωση και την γραφή, μετά θα ξεκινήσουν από το μηδέν. Ούτε μπορεί την εξάσκηση αυτή να την υποκαταστήσει η οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση ή η πρωτοβουλία του γονιού ο οποίος στην τελική δεν είναι δάσκαλος, χρειάζεται συστηματική κατεύθυνση από τον εκπαιδευτικό. Προφανώς δεν θα γίνει live μάθημα γιατί δεν υπάρχει η υποδομή για κάτι τέτοιο, τουλάχιστον στα δημόσια σχολεία αλλά είναι απαραίτητο κατά την γνώμη μου ο εκπαιδευτικός να ενεργήσει όπως θα έκανε εντός τάξης εάν του ζητούσαν να ασχοληθεί π.χ. 2 μήνες με επανάληψη. Και ασκήσεις και τεστάκια και προτάσεις για λογοτεχνικά βιβλία (βέβαια εάν το παιδί δεν διαβάζει λογοτεχνικά γενικά δεν θα το κάνει τώρα επειδή θα του το πει ο φιλόλογος) και βιντεάκια και πρότζεκτ και ό,τι περισσότερο μπορεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα διαγώνια αυτά που γράφετε κ δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει. Εσείς που έχετε παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο συνεχίζετε να πληρώνετε κανονικά? 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα για τους αστυνομικούς στρατιωτικούς γιατρούς που δουλεύουν πυρετωδώς και θέλω να αναφέρω για τους αστυνομικούς επειδή έχουμε στην οικογένεια (ο πατριός μου) και μάλιστα σε υψηλή θέση...ότι τους εκαναν αναφορά ότι και να νοσήσουν από τον ιό δεν φεύγει κανείς από το σώμα εκτός και αν χρειαστεί νοσηλεία με μηχανική υποστήριξη....αξιολυπητο πραγματικα:o 

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα βρε κορίτσια αυτή η τόση θέληση (που βλέπω και σε φίλους μου) να διατηρηθεί η κανονικότητα, όπως και ο τονισμός ότι δεν έχουμε διακοπές και όλα πρέπει να λειτουργούν ρολόι (στην ύλη, σε ηλεκτρονικά μαθήματα, στις δουλειές, στο να δουλεύουν οι εταιρείες από το σπίτι κ.α.) μου φαίνεται σαν να μη θέλουμε να αποδεχτούμε το μέγεθος και τη σοβαρότητα του προβλήματος. Δεν λέω ότι είναι απόλυτα κατακριτέο, ίσως είναι και ένα είδος άμυνας αυτή η αρνηση και η βεβαιότητα ότι το πρόβλημα είναι προσωρινο. Στην πραγματικότητα όμως μιλάμε για ένα ζήτημα ζωής ή θανάτου χιλιάδων ανθρώπων, μια κατασταση σαν πόλεμος, ή ακόμα σωστότερα σαν τις μεγάλες πανούκλες της ιστορίας που το λογικό είναι να αλλάξουν τα πάντα, όχι να λειτουργούν όλα ρολόι και να μας απασχολεί κάτι τόσο μικρο-κοκκος άμμου μέσα στο σύμπαν όπως το αν θα μετακινηθούν οι πανελλήνιες ένα μηνα, αν θα βγει η ύλη της α' δημοτικού και όταν μας βάζουν οι εργοδότες να δουλεύουμε από το σπιτι εν μέσω μιας κατάστασης ζωής ή θανάτου να χαιρόμαστε κιόλας και να λέμε πως έτσι πρέπει για να υπάρχει κανονικότητα.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Κάπου διάβασα για τους αστυνομικούς στρατιωτικούς γιατρούς που δουλεύουν πυρετωδώς και θέλω να αναφέρω για τους αστυνομικούς επειδή έχουμε στην οικογένεια (ο πατριός μου) και μάλιστα σε υψηλή θέση...ότι τους εκαναν αναφορά ότι και να νοσήσουν από τον ιό δεν φεύγει κανείς από το σώμα εκτός και αν χρειαστεί νοσηλεία με μηχανική υποστήριξη....αξιολυπητο πραγματικα:o 

Και στα νοσοκομεία πλεον, το προσωπικό που θα ανευρίσκεται θετικό στον ιό δεν θα απομονώνεται για 14 ημέρες, αλλά μόνο 7

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Διάβασα διαγώνια αυτά που γράφετε κ δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει. Εσείς που έχετε παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο συνεχίζετε να πληρώνετε κανονικά? 

 

Είναι κάτι για το οποίο περιμένω ενημέρωση να πω την αλήθεια, δεν μας έχουν πει κάτι ακόμα. Τα δικά μου είναι στην υποχρεωτική εκπαίδευση και πιστεύω ότι θα εξαντληθούν από το σχολείο και το κράτος τα περιθώρια να μην χαθεί η χρονιά. Επειδή όπως είπα το σχολείο έχει δείξει μέχρι στιγμής πολύ καλή ανταπόκριση με το online υλικό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχει και καλοκαιρινό πρόγραμμα το οποίο θα μπορούσε να αξιοποιήσει για μαθήματα (αν δεν υπάρξει παράταση του διδακτικού έτους), δεν είμαι απαραιτήτως αρνητική στο να πληρώσω κανονικά, θα εξαρτηθεί βέβαια.

 

Αν είχα παιδί σε ιδιωτικό σταθμό, θα το έβλεπα διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμένα βρε κορίτσια αυτή η τόση θέληση (που βλέπω και σε φίλους μου) να διατηρηθεί η κανονικότητα, όπως και ο τονισμός ότι δεν έχουμε διακοπές και όλα πρέπει να λειτουργούν ρολόι (στην ύλη, σε ηλεκτρονικά μαθήματα, στις δουλειές, στο να δουλεύουν οι εταιρείες από το σπίτι κ.α.) μου φαίνεται σαν να μη θέλουμε να αποδεχτούμε το μέγεθος και τη σοβαρότητα του προβλήματος. Δεν λέω ότι είναι απόλυτα κατακριτέο, ίσως είναι και ένα είδος άμυνας αυτή η αρνηση και η βεβαιότητα ότι το πρόβλημα είναι προσωρινο. Στην πραγματικότητα όμως μιλάμε για ένα ζήτημα ζωής ή θανάτου χιλιάδων ανθρώπων, μια κατασταση σαν πόλεμος, ή ακόμα σωστότερα σαν τις μεγάλες πανούκλες της ιστορίας που το λογικό είναι να αλλάξουν τα πάντα, όχι να λειτουργούν όλα ρολόι και να μας απασχολεί κάτι τόσο μικρο-κοκκος άμμου μέσα στο σύμπαν όπως το αν θα μετακινηθούν οι πανελλήνιες ένα μηνα, αν θα βγει η ύλη της α' δημοτικού και όταν μας βάζουν οι εργοδότες να δουλεύουμε από το σπιτι εν μέσω μιας κατάστασης ζωής ή θανάτου να χαιρόμαστε κιόλας και να λέμε πως έτσι πρέπει για να υπάρχει κανονικότητα.

Ακριβώς αυτό σκεφτομουν!!! Ήθελα να σχολιάσω πως αυτή η επιμονή για "διατήρηση της κανονικότητας" είναι ανάγκη των ενηλίκων, γιατί αδυνατουν να αποδεχθούν την σοβαρότητα της κατάστασης...

Η ζωή μας δεν θα είναι ποτέ όπως πριν και όποιος λέει το αντίθετο, εθελοτυφλει ή είναι αλλού για αλλού!!! Κάθε φθινόπωρο θα έχουμε τα ίδια και τα ίδια... Από Σεπτέμβριο- Οκτώβριο πάλι θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε ίσως μια αντίστοιχη κατάσταση ή αν είμαστε τυχεροί και έχει αναπτυχθεί η λεγόμενη "ανοσία της αγέλης" , λίγο καλύτερη κατάσταση... Πόσο σημαντικό είναι το "να βγει η ύλη"?? Δεν είναι σημαντικότερο να διαφυλαχθεί η ψυχική ισορροπία παιδιών και ενηλίκων?

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμένα βρε κορίτσια αυτή η τόση θέληση (που βλέπω και σε φίλους μου) να διατηρηθεί η κανονικότητα, όπως και ο τονισμός ότι δεν έχουμε διακοπές και όλα πρέπει να λειτουργούν ρολόι (στην ύλη, σε ηλεκτρονικά μαθήματα, στις δουλειές, στο να δουλεύουν οι εταιρείες από το σπίτι κ.α.) μου φαίνεται σαν να μη θέλουμε να αποδεχτούμε το μέγεθος και τη σοβαρότητα του προβλήματος. Δεν λέω ότι είναι απόλυτα κατακριτέο, ίσως είναι και ένα είδος άμυνας αυτή η αρνηση και η βεβαιότητα ότι το πρόβλημα είναι προσωρινο. Στην πραγματικότητα όμως μιλάμε για ένα ζήτημα ζωής ή θανάτου χιλιάδων ανθρώπων, μια κατασταση σαν πόλεμος, ή ακόμα σωστότερα σαν τις μεγάλες πανούκλες της ιστορίας που το λογικό είναι να αλλάξουν τα πάντα, όχι να λειτουργούν όλα ρολόι και να μας απασχολεί κάτι τόσο μικρο-κοκκος άμμου μέσα στο σύμπαν όπως το αν θα μετακινηθούν οι πανελλήνιες ένα μηνα, αν θα βγει η ύλη της α' δημοτικού και όταν μας βάζουν οι εργοδότες να δουλεύουμε από το σπιτι εν μέσω μιας κατάστασης ζωής ή θανάτου να χαιρόμαστε κιόλας και να λέμε πως έτσι πρέπει για να υπάρχει κανονικότητα.

Η διατάραξη της κανονικότητας είναι δεδομένη για όλους, κανείς δεν περιμένει να είναι όλα όπως πριν. Ωστόσο, sorry κιολας αλλά η παραπάνω οπτική είναι προφανές ότι υιοθετείται από ανθρώπους που προς το παρόν η αλλαγή της κατάστασης δεν τους επηρεάζει και πολύ.

 

Θα λέγατε τα ίδια αν είχατε δύο παιδιά σχολικής ηλικίας ξαφνικά κλεισμένα μέσα στο σπίτι? Θα τα λέγατε σε περίπτωση που εάν η εταιρεία σας δεν έκανε το παν να λειτουργήσει κανονικά εσείς θα χάνατε το εισόδημά σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/13/2020 at 12:06 PM, Deena said:

και τα βρέφη δεν νοσούν

Διαβάστε και μια νέα έρευνα για.μωρα και παιδιά..

 
 
 
 
 

Έρευναανατρέπει τα δεδομένα – Ποια παιδιά κινδυνεύουν από τον κοροναϊό

Είναι λάθος η άποψη ότι όλα τα παιδιά θα μείνουν ουσιαστικά αλώβητα από τον κορονοϊό και σίγουρα θα νοσήσουν ήπια, όταν κολλήσουν τον SARS-CoV-2 που προκαλεί τη νοσο covid 19

Είναι λάθος η άποψη ότι όλα τα παιδιά θα μείνουν ουσιαστικά αλώβητα από τον κορονοϊό και σίγουρα θα νοσήσουν ήπια, όταν κολλήσουν τον SARS-CoV-2 που προκαλεί τη νόσο Covid-19. Μία νέα έρευνα Κινέζων επιστημόνων, η μεγαλύτερη έως τώρα διεθνώς πάνω στην επίπτωση του κορονοϊού στα παιδιά, δείχνει ότι μολονότι τα περισσότερα θα έχουν πράγματι ελαφρά έως μέτρια συμπτώματα, ένα μικρό αλλά όχι αμελητέο ποσοστό (περίπου το ένα στα 17) -που περιλαμβάνει μωρά και νήπια- μπορεί να αρρωστήσουν σοβαρά.

Οι ερευνητές, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο περιοδικό «Pediatrics» της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής, σύμφωνα με τους «Τάιμς της Νέας Υόρκης», μελέτησαν τις περιπτώσεις 2.143 παιδιών κάτω των 18 ετών από τη Γουχάν και άλλες κινεζικές πόλεις. Από τα παιδιά, το ένα τρίτο είχαν διαγνωστεί εργαστηριακά με τον ιό και τα υπόλοιπα δύο τρίτα ήταν ύποπτα κρούσματα με βάση τα συμπτώματα και τις κλινικές εξετάσεις τους

Τα μισά παιδιά είχαν ήπια συμπτώματα, όπως πυρετό, κόπωση, βήχα, ρινική συμφόρηση ή διάρροια, ενώ σχεδόν το 40% είχαν σοβαρότερα συμπτώματα πνευμονίας, αλλά χωρίς δύσπνοια. Το 4% δεν είχαν καθόλου συμπτώματα, αλλά σχεδόν το 6% (125 παιδιά) αρρώστησαν πολύ σοβαρά, με μεγάλα αναπνευστικά προβλήματα.

Ένα 14χρονο αγόρι πέθανε τελικά, ενώ 13 βρίσκονταν σε κρίσιμη κατάσταση, σύμφωνα με τον επικεφαλής ερευνητή Σίλου Τόνγκ, διευθυντή του Τμήματος Κλινικής Επιδημιολογίας και Βιοστατιστικής του Παιδιατρικού Κέντρου της Σαγκάης. Πάνω από το 60% των 125 παιδιών που αρρώστησαν σοβαρά ήταν ηλικίας κάτω των πέντε ετών, ενώ τα 40 ήσαν κάτω των 12 μηνών.

«Ουσιαστικά, αυτό που δείχνει η νέα μελέτη είναι ότι τα νοσοκομεία θα πρέπει να προετοιμάζονται για μερικούς παιδιατρικούς ασθενείς, επειδή δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τελείως τα παιδιά. Το βασικό συμπέρασμα είναι ότι τα παιδιά μολύνονται από τον ιό εξίσου με τους ενήλικες, αν και πολύ λιγότερο σοβαρά, όμως υπάρχει μία μειονότητα παιδιών που θα απαιτήσουν πιο επιθετική θεραπεία», δήλωσε ο δρ Σρίνιβας Μάρθι, αναπληρωτής καθηγητής Παιδιατρικής του καναδικού πανεπιστημίου της Βρετανικής Κολομβίας.

Η αναπληρώτρια καθηγήτρια Παιδιατρικής Αντρέα Κρουζ, του Ιατρικού Κολλεγίου Baylor του Τέξας, η οποία σχολίασε την κινεζική έρευνα στο «Pediatrics», ανέφερε ότι τα μωρά και τα νήπια πιθανώς αρρωσταίνουν σοβαρότερα επειδή «δεν έχουν εκτεθεί σε ιούς πριν και συνεπώς δεν μπορούν να έχουν μία αποτελεσματική ανοσολογική αντίδραση».

Από την άλλη, οι επιστήμονες συνεχίζουν να αναζητούν μία απάντηση στο γιατί τα περισσότερα παιδιά και νέοι δεν αρρωσταίνουν σοβαρά από τον νέο ιό, κάτι που είχε παρατηρηθεί και στους δύο προηγούμενους κορονοϊούς, οι οποίοι είχαν προκαλέσει τις μεταδοτικές νόσους SARS και MERS. Μία πιθανή εξήγηση είναι ότι τα παιδιά έχουν απλώς πιο υγιείς πνεύμονες σε σχέση με τους μεγάλους, π.χ. λόγω της μικρότερης έκθεσης τους στην ατμοσφαιρική ρύπανση, ενώ οι ενήλικες έχουν περισσότερα υποκείμενα νοσήματα και πιο γερασμένο ανοσοποιητικό σύστημα.

Μία άλλη θεωρία είναι ότι ο ιός δυσκολεύεται περισσότερο να προσβάλει τα κύτταρα των παιδιών και να αναπαραχθεί μέσα σε αυτά και μία τρίτη άποψη ότι το ανοσοποιητικό σύστημα των παιδιών αντιδρά λιγότερο επιθετικά και αυτοκαταστροφικά. Στους μεγάλους έχει διαπιστωθεί ότι μεγάλο μέρος της ζημιάς προκαλείται όχι από τον ίδιο τον κορονοϊό, αλλά από την ανεξέλεγκτη αμυντική αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος, που γυρίζει «μπούμερανγκ», προκαλώντας καταστροφική φλεγμονή στο σώμα του ασθενούς.

Τέλος, οι επιστήμονες υποπτεύονται ότι, λόγω των ελάχιστων διαγνωστικών τεστ που γίνονται στα παιδιά συγκριτικά με τους μεγάλους, έχει υποτιμηθεί η εξάπλωση του κορονοϊού σε αυτά.

  •  
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Θα λέγατε τα ίδια αν είχατε δύο παιδιά σχολικής ηλικίας ξαφνικά κλεισμένα μέσα στο σπίτι? Θα τα λέγατε σε περίπτωση που εάν η εταιρεία σας δεν έκανε το παν να λειτουργήσει κανονικά εσείς θα χάνατε το εισόδημά σας?

Το να αναπτυχθεί σε όλους τους τομείς (ως επί το πλείστον) η εργασία από το σπίτι είναι σημαντικό και σε βάθος χρόνου!! Αυτή η μανία ωστόσο με τη σχολική ύλη, δεν πιστεύω πως είναι ζωτικής σημασίας.. τεσπά, όπως προανέφερα προς το παρόν δεν με αφορά άμεσα...  Θα με απασχολήσει όμως σαν θεμα σε κάποια επομενη πανδημία (χιουμορακι), όταν το παιδί μου θα πηγαίνει σχολείο και όχι βρεφικό!! Πάντως, όπως προειπα, προσωπικα έχω σκεφτεί πολύ αυτές τις μέρες (ίσως περισσότερο από όσο έπρεπε) και έχω προβληματιστεί παρά πολύ όσον αφορά το ποιες θα έπρεπε να είναι οι προτεραιότητες μας από εδώ και πέρα και τι αλλαγές θα πρέπει να γίνουν για να είμαστε σε καλύτερη μοίρα σαν οικογένεια σε μια παρόμοια κατάσταση στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ζούμε ιστορία, γράφεται ιστορία που θα μιλάνε κάποτε γι αυτό οι απόγονοι μας όπως μιλάμε εμείς τώρα για τη χολέρα κλπ. Το καλο σε σχέση με τους προγόνους μας είναι πως η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ και θα αντιμετωπιστεί γρηγορα. Είναι όντως σαν πόλεμος. Ισως μπορουμε να κατανοησουμε κάπως περισσότερο αν και απέχουμε δραματικά από το δικό τους προβλημα τι βιώνουν όσοι βρίσκονται σε εμπολεμες χώρες.

 

Οικονομικά θα καταστραφουμε κάπως, ελπιζω όχι εντελώς.  

 

Αισιοδοξία τι να πω, . Είναι ζόρικα τα πράγματα! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Η ζωή μας δεν θα είναι ποτέ όπως πριν και όποιος λέει το αντίθετο, εθελοτυφλει ή είναι αλλού για αλλού!!! Κάθε φθινόπωρο θα έχουμε τα ίδια και τα ίδια... Από Σεπτέμβριο- Οκτώβριο πάλι θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε ίσως μια αντίστοιχη κατάσταση ή αν είμαστε τυχεροί και έχει αναπτυχθεί η λεγόμενη "ανοσία της αγέλης" , λίγο καλύτερη κατάσταση... Πόσο σημαντικό είναι το "να βγει η ύλη"?? Δεν είναι σημαντικότερο να διαφυλαχθεί η ψυχική ισορροπία παιδιών και ενηλίκων?

 

Εγώ δεν το βλέπω τόσο απαισιόδοξα, ότι δηλαδή θα είμαστε συνέχεια έτσι. Μπορεί να είμαστε, μπορεί όχι, δεν το ξέρει κανείς, είναι νέος ιός. Αν πάρουμε το απαισιόδοξο σενάριο, που αυτό κραταει καιρό και πεθαίνουν άνθρωποι σωρηδόν, τότε προφανώς δεν έχουν σημασια ύλες, τηλεεργασιες κλπ γιατί περνάμε πανουκλα.Αλλά και το αισιόδοξο σενάριο να πάρουμε, που περνάει γρήγορα η κρίση, πάλι τότε δεν πρέπει να αγχωνόμαστε για την ύλη ή για το αν θα προοδεύσει η εταιρεία, αφού θα πρόκειται απλως για ένα διάλειμμα στα πάντα και μετά πάλι κανονικότητα. Απλά θα μείνουν πίσω κάποια πράγματα 1-2 μήνες.

 

Just now, Deena είπε:

Ωστόσο, sorry κιολας αλλά η παραπάνω οπτική είναι προφανές ότι υιοθετείται από ανθρώπους που προς το παρόν η αλλαγή της κατάστασης δεν τους επηρεάζει και πολύ.

 

Θα λέγατε τα ίδια αν είχατε δύο παιδιά σχολικής ηλικίας ξαφνικά κλεισμένα μέσα στο σπίτι? Θα τα λέγατε σε περίπτωση που εάν η εταιρεία σας δεν έκανε το παν να λειτουργήσει κανονικά εσείς θα χάνατε το εισόδημά σας?

 

Όντως δεν έχω παιδί σχολείου, έχω μωρό. Όμως τα παιδιά σχολείου, ούτως ή άλλως υπάρχουν περίοδοι που δεν έχουν σχολειο, 4 μήνες σύνολο, ε θα είναι 1-2 μήνες ακόμα. Όσο για τα εισοδήματα, οι δουλειές που εχω κάνει ήταν συμβάσεις, οπότε ούτως ή άλλως ανάμεσα στις συμβάσεις ήμουν κάποιους μήνες χωρίς εισόδημα. Και ο άντρας μου που ήταν σε εταιρείες, είχαν περάσει και χρόνια μεταξύ δύο δουλειών. Προφανώς είναι σημαντικό, αλλά ναι τα ίδια θα έλεγα αν κινδύνευα να χάσω τη ζωή μου εγώ ή κάποιος αγαπημένος. Ας έχανα 1-2 μισθούς (δεν θα τους είχα δουλέψει στο κάτω κάτω), τι είναι αυτό μπροστά στην καταστροφή που συντελείται; Να το θέσω και αλλιώς, αν γίνουμε Ιταλία θα λέμε τα ίδια για τους μισθούς;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Απλά παιδιά φανταστείτε να τα περνάμε όλα αυτά και να μην.υπάρχουν ΚΑΙ λεφτά.  Καθόλου λεφτά.  Είναι πρακτικό το θέμα και βιωσιμότητας. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

ς, τηλεεργασιες κλπ γιατί περνάμε πανουκλα.Αλλά και το αισιόδοξο σενάριο να πάρουμε, που περνάει γρήγορα η κρίση, πάλι τότε δεν πρέπει να αγχωνόμαστε για την ύλη ή για το αν θα προοδεύσει η εταιρεία, αφού θα πρόκειται απλως για ένα διάλειμμα στα πάντα και μετά πάλι κανονικότητα. Απλά θα μείνουν πίσω κάποια πράγματα 1-2 μή

Συγγνώμη αλλά δεν ζούμε ένα διάλειμμα για να κάνουμε meditation ή cocooning ή να βρούμε τον εαυτό μας κ να τακτοποιήσουμε τις ντουλάπες μας μια και αλλαζει η σαιζον. Περα απο το κοστος σε ανθρώπινες ζωές, που δεν το γνωριζουμε ακομα, και τις βλάβες σε οσους αναρρώσουν (γιατι φαινετσι οτι δεν ειναι απλα μια γριπουλα), υοαρχει και μια τεραστια οικονομικη καταστροφη, σε μια οικονομια ηδη κατεστραμμένη. Αυτο δεν ειναι πρωτεύον οσο η υγεια, αλλα δεν είναι ούτε δευτερεύον. και μπορεί για πολλούς η τηλεργασια να είναι σωτηρία γιατί δεν χάνουν τον μισθό τους, αλλα δεν ξερουμε τι επιπτωσεθς θα εχει αυτο στις ηδη διαλυμένες εργασιακές σχεσεις στο μελλον. Ακομα κι αν δεν επανέλθει η ασθένεια αυτη τον επομενο χειμωνα, που ειναι ενα οντως αισιόδοξο σεναριο, σε τιποτα δεν θα ερθει κανονικότητα ετσι απλα και αυτο καλο ειναι να το εχουμε στο μυαλο μας. Η ανθρωπότητα φυσικα κ εχει επιβιώσει απο περισσοτερες κ χειροτερες καταστροφές με πολυ λιγοτερα μεσα στη διαθεση της, κ η ζωή των ανθρωπων συνεχίστηκε στις απλές καθημερινες εκδηλωσεις της, γιατι αυτό ειναι εν τελει που εχει σημασία, αλλά σίγουρα πραγματα που σχεδιάζουμε να κανουμε μετα το επομενο διμηνο, δεν θα γινουν οπως τα ειχαμε φανταστεί ή προγραμματίσει, κ αυτο μπορει να εξακολουθήσει για πολυ καιρο. 

Just now, Deena είπε:

Θα λέγατε τα ίδια αν είχατε δύο παιδιά σχολικής ηλικίας ξαφνικά κλεισμένα μέσα στο σπίτι? Θα τα λέγατε σε περίπτωση που εάν η εταιρεία σας δεν έκανε το παν να λειτουργήσει κανονικά εσείς θα χάνατε το εισόδημά σας?

αΓια το θέμα των παιδιών, έχοντας μάλλον στο μυαλό μου τους εφήβους, σκεφτόμουν ότι η ιδέα να πρέπει να κάνουν σχολικές ασκήσεις είναι μάλλον κάτι που θα προκαλέσει μεγαλύτερη ένταση παρά ηρεμία, γι αυτό κ ρώτησα εδώ γιατί την όλη κατάσταση την είχα αλλιώς στο μυαλό μου. 

 

Υπάρχουν πάντως κ εταιρείες που παριστάνουν ότι όλα είναι κανονικά ακόμα κ αν έχουν επιβεβαιωμένα κρούσματα στους χώρους τους, το ξέρω απο συγγενεις μου αυτο, και δεν μπορω να πω οτι τους χαροποιεί η κατασταση. σιγα σιγα ολοι προσαρμόζονται προς έναν νέο τροπο λειτουργίας βέβαια, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα έκαναν ότι δεν συμβαινει τιποτα. Οποτε αυτη η κανονικότητα ειναι λιγο δίκοπο μαχαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

Πετάγομαι και εγώ σφήνα μετά από καιρό (η ζωή με τα 2 παιδιά και δουλειά στον ελεύθερο χρόνο, δεν μου άφηνε ελεύθερο χρόνο!) για να πω ότι είναι λογικό βρε παιδιά ο καθένας να προβληματίζεται και για την αλλαγή στην κανονικότατα της ζωής του, ειδικά όταν για παραδειγμα αυτό συνοδεύεται και με σοβαρά οικονομικα πρόβληματα. Ζούμε δύσκολες εποχές και το να χάνεις μισθούς 3 και 4 μηνών (ισως ο τουρισμός να χάσει και περισσότερους) σε απασχολεί. Ναι η ανθρώπινη ζωή είναι το υπέρτατο αγαθό, αλλά ποιος απλά αδιάφορει όταν ξαφνικά αλλαζει η ζωή του προς το χειρότερο;

 

Έχοντας πει αυτά, προσωπικά θεωρώ ότι τουλάχιστον τα σχολεία δεν θα μείνουν για πολύ καιρό κλειστά, στο τέλος θα δουν ότι δεν είναι βιώσιμο το να δουλεύουν οι εργαζόμενοι από το σπίτι και ειδικά με μικρά παιδια και θα επιστρέψουν όλα στην κανονικότητα τους με κόστος την ζωή κάποιων ηλικιωμένων. Λυπηρό πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

προσωπικά θεωρώ ότι τουλάχιστον τα σχολεία δεν θα μείνουν για πολύ καιρό κλειστά, στο τέλος θα δουν ότι δεν είναι βιώσιμο το να δουλεύουν οι εργαζόμενοι από το σπίτι και ειδικά με μικρά παιδια και θα επιστρέψουν όλα στην κανονικότητα τους με κόστος την ζωή κάποιων ηλικιωμένων. Λυπηρό πολύ. 

Μέχρι εχθές είχα την ίδια αίσθηση... Ότι δηλαδή μετά το Πάσχα σιγά σιγά θα άνοιγαν όλα... Βλέποντας όμως την κατάσταση πως εξελίσσεται στην Ισπανία, έχω αρχίσει και προβληματίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι η ανθρώπινη ζωή είναι το υπέρτατο αγαθό, αλλά ποιος απλά αδιάφορει όταν ξαφνικά αλλαζει η ζωή του προς το χειρότερο;

Μα δεν είπε κανείς πως αδιαφορεί. Η συζήτηση ξεκίνησε από την ύλη βασικά, που δεν το λες και ίδιας σημασίας με τους μισθούς. Αλλά γενικά εμένα μου φαίνεται πως συνεχίζονται πραγματα που θα μπορούσαν (ή θα έπρεπε) να αναβάλλονταν. Πχ η αφή της ολυμπιακής φλόγας την προηγούμενη βδομάδα στο λαιμό μου έκατσε!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μα δεν είπε κανείς πως αδιαφορεί. Η συζήτηση ξεκίνησε από την ύλη βασικά, που δεν το λες και ίδιας σημασίας με τους μισθούς. Αλλά γενικά εμένα μου φαίνεται πως συνεχίζονται πραγματα που θα μπορούσαν (ή θα έπρεπε) να αναβάλλονταν. Πχ η αφή της ολυμπιακής φλόγας την προηγούμενη βδομάδα στο λαιμό μου έκατσε!

 

Καλά αυτό, όντως, ήταν μεγάλη πατάτα!!! Απλά πιστεύω πως απλά θεωρούσαν πως δεν θα πάρουν τόσες διαστάσεις τα πράγματα... Εν τω μεταξύ δεν έχω διαβάσει... Οι Ολυμπιακοί θα διεξαχθούν κανονικά??? Το euro διάβασα ότι αναβλήθηκε για του χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλά αυτό, όντως, ήταν μεγάλη πατάτα!!! Απλά πιστεύω πως απλά θεωρούσαν πως δεν θα πάρουν τόσες διαστάσεις τα πράγματα... Εν τω μεταξύ δεν έχω διαβάσει... Οι Ολυμπιακοί θα διεξαχθούν κανονικά??? Το euro διάβασα ότι αναβλήθηκε για του χρόνου

Μέχρι τώρα λένε ότι θα γίνουν, αν και οι αθλητές οι ιδιοι διαμαρτυρονται. Το καλο νεο ειναι οτι δεν θα γινει η Γιουροβίζιον. Δεν ξερω ποσο θα οφελήσει τη δημοσια υγεια, σιγουρα θα οφελήσει την αισθητική μας και ίσως κ την τσέπη μας, αν και για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρη, ολο και σε καποια ανοησία θα δοθουν τα χρηματα. 

Just now, little lamb είπε:

Μα δεν είπε κανείς πως αδιαφορεί. Η συζήτηση ξεκίνησε από την ύλη βασικά, που δεν το λες και ίδιας σημασίας με τους μισθούς. Αλλά γενικά εμένα μου φαίνεται πως συνεχίζονται πραγματα που θα μπορούσαν (ή θα έπρεπε) να αναβάλλονταν. Πχ η αφή της ολυμπιακής φλόγας την προηγούμενη βδομάδα στο λαιμό μου έκατσε!

 

Αυτό είναι αλήθεια, όμως γενικά ποιος θα κρίνει το τι είναι αναγκαίο ή όχι σε σχέση με την υγεία; κι εγώ θα μπορουσα να πω οτι εργαζομενοι κινδυνεύουν σε γεμάτα γραφεία και σε ΜΜΜ για να κερδίζει το κεφάλαιο, γι αυτό να κλεισουν ολα να κατσουμε σπίτι μας. Δεν θα χω αντικειμενικά άδικο, αλλά δεν είναι κ απλά αυτά τα πράγματα. Εδω το πιο απλό, ανώδυνο κ ανέξοδο που ηταν να κλεισουν οι εκκλησιες και τους πηρε τοσο καιρο να το αποφασίσουν, θα καταφερουμε τωρα να χτυπήσουμε τον καπιταλισμό; 

 

Η έλλειψη πληροφόρησης γενικά δεν σας ανησυχεί; το οτι δεν γινονται τεστ κ δεν ανακοινώνεται η γεωγραφική διασπορά των κρουσμάτων; διαβαζω στις ειδησεις για κρούσματα επιβεβαιωμενα κ μη εδω κ εκει, αν τα αθροίσεις ολα θα πρεπει να ειναι μεγαλο το νουμερο. και θελουμε καμία δεκαριά μέρες ακόμα μέχρι να αρχισουν να αποδίδουν τα μετρα....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η "κανονικοτητα" για καθε οικογενεια ειναι πολυ διαφορετικη. Εξαρταται σιγουρα απο την ηλικια των παιδιων, αν υπαρχει ευπαθες ατομο μεσα στο σπιτι, την οικονομικη ευελιξια και σιγουρα αν οι γονεις σταματησαν τελειως τη δουλεια (εστω ενας απο τους 2), δουλευουν απο το σπιτι ή αν εξακολουθουν να δουλευουν κανονικα ή και περισσοτερο απο πριν!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μέχρι τώρα λένε ότι θα γίνουν, αν και οι αθλητές οι ιδιοι διαμαρτυρονται. Το καλο νεο ειναι οτι δεν θα γινει η Γιουροβίζιον. Δεν ξερω ποσο θα οφελήσει τη δημοσια υγεια, σιγουρα θα οφελήσει την αισθητική μας και ίσως κ την τσέπη μας, αν και για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρη, ολο και σε καποια ανοησία θα δοθουν τα χρηματα. 

Αυτό είναι αλήθεια, όμως γενικά ποιος θα κρίνει το τι είναι αναγκαίο ή όχι σε σχέση με την υγεία; κι εγώ θα μπορουσα να πω οτι εργαζομενοι κινδυνεύουν σε γεμάτα γραφεία και σε ΜΜΜ για να κερδίζει το κεφάλαιο, γι αυτό να κλεισουν ολα να κατσουμε σπίτι μας. Δεν θα χω αντικειμενικά άδικο, αλλά δεν είναι κ απλά αυτά τα πράγματα. Εδω το πιο απλό, ανώδυνο κ ανέξοδο που ηταν να κλεισουν οι εκκλησιες και τους πηρε τοσο καιρο να το αποφασίσουν, θα καταφερουμε τωρα να χτυπήσουμε τον καπιταλισμό; 

 

Η έλλειψη πληροφόρησης γενικά δεν σας ανησυχεί; το οτι δεν γινονται τεστ κ δεν ανακοινώνεται η γεωγραφική διασπορά των κρουσμάτων; διαβαζω στις ειδησεις για κρούσματα επιβεβαιωμενα κ μη εδω κ εκει, αν τα αθροίσεις ολα θα πρεπει να ειναι μεγαλο το νουμερο. και θελουμε καμία δεκαριά μέρες ακόμα μέχρι να αρχισουν να αποδίδουν τα μετρα....

Πιστεύεις πραγματικά ότι αφήνουν ανοιχτές τις επιχειρήσεις για "να πλουτίζει το κεφάλαιο" και για να μην "χτυπήσουμε τον καπιταλισμό"? Όχι για να μην καταρρεύσει η οικονομία της χώρας?? Και ποιος θα πληρώνει όλους αυτούς τους εργαζόμενους 2 μήνες ή και περισσότερο? Το κράτος? Ή μήπως ο εργοδότης? "Το κεφάλαιο" ΄όπως λες? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πιστεύεις πραγματικά ότι αφήνουν ανοιχτές τις επιχειρήσεις για "να πλουτίζει το κεφάλαιο" και για να μην "χτυπήσουμε τον καπιταλισμό"? Όχι για να μην καταρρεύσει η οικονομία της χώρας?? Και ποιος θα πληρώνει όλους αυτούς τους εργαζόμενους 2 μήνες ή και περισσότερο? Το κράτος? Ή μήπως ο εργοδότης? "Το κεφάλαιο" ΄όπως λες? 

Βρε σου χιουμοριστικά το είπα. Προφανώς και κάποιος πρέπει να πληρώνει τους εργαζόμενους, και η οικονομια να συνεχισει οσο γινεται, είναι εύκολο να λες να κλειςουν όλα για το κοινό καλο, στην πραξη ομως δεν μπορει να γινει, αυτο ακριβως ειπα. όμως δεν παύει να ισχύει το ότι αυτη τι στιγμη οσο πιο ισχυρός ειναι ενας εργοδότης, τοσο πιο ευκολα παιζει με την υγεια των εργαζομένων του, ενω θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο. οι μικρες επιχειρήσεις χτυπήθηκαν περισσότερο από αυτό, όχι οι μεγάλες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βρε σου χιουμοριστικά το είπα. Προφανώς και κάποιος πρέπει να πληρώνει τους εργαζόμενους, και η οικονομια να συνεχισει οσο γινεται, είναι εύκολο να λες να κλειςουν όλα για το κοινό καλο, στην πραξη ομως δεν μπορει να γινει, αυτο ακριβως ειπα. όμως δεν παύει να ισχύει το ότι αυτη τι στιγμη οσο πιο ισχυρός ειναι ενας εργοδότης, τοσο πιο ευκολα παιζει με την υγεια των εργαζομένων του, ενω θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο. οι μικρες επιχειρήσεις χτυπήθηκαν περισσότερο από αυτό, όχι οι μεγάλες. 

 Με την διαφορά ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι στην συντριπτική πλειοψηφία αναγκαίο να συνεχίσουν να λειτουργούν και δεν εννοώ μόνο για να συνεχίσουν να πληρώνονται οι χιλιάδες των υπαλλήλων τους.   
 

Οι Τράπεζες, οι ναυτιλιακές, οι φαρμακευτικές, τα εργοστάσια δεν γίνεται να κλείσουν ούτε να περίστείλουν παρά πολύ τις εργασίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...