Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kine said:

ΥΓ. Μια αντίφαση που περνάει ασχολίαστη: αφού λές @chocolate_eater ότι οι έλληνες είναι ανίκανοι να ανταποκριθούν στις περιστάσεις και γι' αυτό την άνοιξη "πέτυχε" η ελλάδα - επειδή απλώς τους είχε κλείσει μέσα ο μπαμπούλας. Ταυτόχρονα όμως λες ότι δεν κάνουν σωστά αυτό που πρέπει να κανουν, δεν τηρούν τις αποστάσεις, δεν φορούν μάσκα, δεν αποφεύγουν επαφές, κοινωνούν ασύστολα, φιλιούνται κτλ κτλ κτλ... Τότε γιατί δεν έχουμε πεθάνει όλοι ΗΔΗ;

 

Δε βλέπω την αντίφαση. Η Ελλάδα άνοιξε ουσιαστικά τον τελευταίο μήνα, αν όχι το τελευταίο δεκαήμερο με τα σχολεία....στις 20 Ιουλίου υπήρχαν 20 κρούσματα τη μέρα και σήμερα, δύο μήνες μετά, υπάρχουν 400. Εάν συνεχιστεί η κατάσταση με τον ίδιο τρόπο, χωρίς επιπλέον μέτρα και χωρίς ο κόσμος να σέβεται όσα ήδη ισχύουν, στις 20 Νοεμβρίου θα είναι 8000 τη μέρα, αν όχι περισσότερα, εκ των οποίων οι 80 θα πεθαίνουν. Τόσο απλά και ελπίζω ειλικρινά σε δύο μήνες, είτε να έχουν εφαρμοστεί και γίνει αποδεκτά τα κατάλληλα μέτρα, είτε να μπορέσει η εξέλιξη να διαψεύσει αυτό που λέω.

 

Αυτό που είναι ζητούμενο είναι να προστατευτεί η κοινωνία που θέλει ή/και έχει ανάγκη προστασίας....απο κει και πέρα αν κάποιος θέλει να κολλήσει την 80χρονη μητέρα του επειδή την αγκάλιασε για να της δείξει την αγάπη του....μεταξύ μας δικαίωμά του είναι, εφ'όσον συμφωνεί και η μητέρα...άλλωστε ό,τι κι αν γίνει, ο καθένας το δικό του γονιό θα κλάψει, όχι των υπολοίπων....

 

Επίσης όσον αφορά το νόμο, είτε συμφωνείς είτε όχι, τον εφαρμόζεις. Δεν υπάρχει αυτό που λες....αν δε συμφωνείς, θεωρείς οτι έχεις το δικαίωμα να μην εφαρμόσεις το νόμο; Σε μία συνταγματική τάξη με εκλεγμένη κυβέρνηση; Σοβαρολογούμε; Γι'αυτό έχει τα χάλια της η χώρα, επειδή ο καθένας εφαρμόζει αυτά που του καπνίσει, μερικοί δε το βόλεμα και το συμφέρον τους το ενδύουν με ιδεολογικό περίβλημα μήπως και αποκτήσει κάποια νομιμοποίηση στη μάζα....Μπορούμε να συζητάμε τα πάντα, αλλά το να μην εφαρμόζεις το νόμο επειδή διαφωνείς, προσωπικά, δε μπορώ να το διαπραγματευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ελλάδα ΔΕΝ άνοιξε τον τελευταίο μήνα. Ανοιξε μετά την καραντίνα. Και μεσα στον Ιούλια άρχισαν να έρχονται εξερχόμενα κρούσματα. 

Η αντίφαση είναι ότι από την μια βλέπεις ασυδοσία και ανευθυνότητα και από την άλλη, όταν δεν έρχονται τα επερχόμενα κακά, λες ότι προφανώς λειτούργησαν τα μέτρα.

Και η @ΑΡΓΚ είχε την ίδια εκτίμηση και έχει ακόμη. Οτι όλοι κάνουν οτι να ναι και σε λίγο θα μαζεύουμε νεκρούς από τους δρόμους. Την άνοιξη λέγαμε ότι είμαστε δυο βδομάδες πίσω από την Ιταλία και θα θρηνήσουμε τους ανάλογους νεκρούς, γιατί κι εμείς δεν πήραμε πιο νωρίς τα μέτρα που έπρεπε. Και δεν έγινε....και μετά είπαμε....ότι δεν έγινε επειδή τελικά πήραμε νωρίς τα μέτρα και τελικά δεν ήταν ανυπάκουοι, οι ανυπάκουοι πολίτες....

Για να βρεθούν αυτά τα 400 κρούσματα, είδες ποιος είναι ο αριθμός των τεστ που διεξάγονται καθημερινά; Στατιστικά μιλώντας, είναι αστείος ο αριθμός των κρουσμάτων, ως προς τα τεστ που διεξάγονται.

Και ανύπαρκτος ως προς τον γενικό πληθυσμό.

 

 

 

Δεν ξέρω καλά μαθηματικά. Συγχωρέστε με.

 

125 θάνατοι, ανά 1.000.000 , τί ποσοστό βγάζει; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δε βλέπω την αντίφαση. Η Ελλάδα άνοιξε ουσιαστικά τον τελευταίο μήνα, αν όχι το τελευταίο δεκαήμερο με τα σχολεία....στις 20 Ιουλίου υπήρχαν 20 κρούσματα τη μέρα και σήμερα, δύο μήνες μετά, υπάρχουν 400. Εάν συνεχιστεί η κατάσταση με τον ίδιο τρόπο, χωρίς επιπλέον μέτρα και χωρίς ο κόσμος να σέβεται όσα ήδη ισχύουν, στις 20 Νοεμβρίου θα είναι 8000 τη μέρα, αν όχι περισσότερα, εκ των οποίων οι 80 θα πεθαίνουν. Τόσο απλά και ελπίζω ειλικρινά σε δύο μήνες, είτε να έχουν εφαρμοστεί και γίνει αποδεκτά τα κατάλληλα μέτρα, είτε να μπορέσει η εξέλιξη να διαψεύσει αυτό που λέω.

 

Αυτό που είναι ζητούμενο είναι να προστατευτεί η κοινωνία που θέλει ή/και έχει ανάγκη προστασίας....απο κει και πέρα αν κάποιος θέλει να κολλήσει την 80χρονη μητέρα του επειδή την αγκάλιασε για να της δείξει την αγάπη του....μεταξύ μας δικαίωμά του είναι, εφ'όσον συμφωνεί και η μητέρα...άλλωστε ό,τι κι αν γίνει, ο καθένας το δικό του γονιό θα κλάψει, όχι των υπολοίπων....

Πρέπει μάλλον να γινουμε Μπέργκαμο για να πειστούν μερικοί.Δεν αρκούν τα μεχρι τωρα δεδομενα μάλλον.

Ας μας πουν ειλικρινα ομως αυτοι που τα πρεσβευουν όλα αυτά,θα αρνηθούν ΜΕθ,νοσηλεια απλή κ φαρμακευτική αγωγή αν ασθενήσουν?Δεν ρωταω με ειρωνεία.Αλλα ας μου πουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine said:

Η ελλάδα ΔΕΝ άνοιξε τον τελευταίο μήνα. Ανοιξε μετά την καραντίνα. Και μεσα στον Ιούλια άρχισαν να έρχονται εξερχόμενα κρούσματα. 

Η αντίφαση είναι ότι από την μια βλέπεις ασυδοσία και ανευθυνότητα και από την άλλη, όταν δεν έρχονται τα επερχόμενα κακά, λες ότι προφανώς λειτούργησαν τα μέτρα.

 

 

Τι άνοιξε ακριβώς μετά την καραντίνα; Χωρίς σχολεία, χωρίς τουρίστες (μέχρι και τα μέσα Ιουλίου), με ακυρωμένους γάμους, με τη μισή αγορά κλειστή ή σε home office και τον κόσμο στα εξοχικά του μέχρι πριν 15 μέρες; Κοντός ψαλμός αλληλούια έχω να πω και μακάρι τα γεγονότα (ή τα νέα μέτρα) να αποδείξουν πόσο άδικο είχα......

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

στις 20 Ιουλίου υπήρχαν 20 κρούσματα τη μέρα και σήμερα, δύο μήνες μετά, υπάρχουν 400. Εάν συνεχιστεί η κατάσταση με τον ίδιο τρόπο, χωρίς επιπλέον μέτρα και χωρίς ο κόσμος να σέβεται όσα ήδη ισχύουν, στις 20 Νοεμβρίου θα είναι 8000 τη μέρα, αν όχι περισσότερα, εκ των οποίων οι 80 θα πεθαίνουν. Τόσο απλά και ελπίζω ειλικρινά σε δύο μήνες, είτε να έχουν εφαρμοστεί και γίνει αποδεκτά τα κατάλληλα μέτρα, είτε να μπορέσει η εξέλιξη να διαψεύσει αυτό που λέω.

Ο αριθμός των κρουσμάτων είναι πλασματικός.Το γνωρίζουμε αυτό από την αρχή της πανδημίας οπου γνωστοποιηθηκε ότι βασικό ρόλο παίζει ο αριθμός των τεστ και ότι τα ίδια τα τεστ δεν είναι τόσο έγκυρα. Οποτε ανεβαίνει ο αριθμός των κρουσμάτων είναι επειδή διενεργουνται περισσότερα τεστ. Όσα περισσότερα τεστ διενεργουνται, πέφτει το ποσοστό της θνησιμότητας. Η Ελλάδα δεν άνοιξε τις τελευταίες εβδομάδες αλλά μόλις έληξε η καραντίνα και τα κρούσματα άρχισαν να αυξάνονται με το άνοιγμα των συνόρων, που συνέπεσε χρονολογικά με την διενέργεια περισσότερων τεστ. Το πιθανότερο είναι ότι τα άτομα που έχουν περάσει ασυμπτωματικα ή ελαφρια την ίωση είναι στ'αλήθεια πολύ περισσότερα και κατ' επέκταση η κατάσταση πολυ ηπιοτερη απ'οτι παρουσιάζεται. 

 
Link to comment
Share on other sites

Ως προς την εναλλακτική αντιμετώπιση της πανδημίας (εφόσον δεχόμαστε ότι είναι τόσο τρομερή όσο λένα στην τηλεόραση), διαφωνείς;

 

Είναι πιο γόνιμο να βγάζεις άπειρους αστυνομικούς σε περιπολία, να κόβεις πρόστιμα και να κάνεις ελέγχους σε πάρκα και εκκλησίες, προκειμένου να επιβάλεις την χρήση μάσκας και την τήρηση αποστάσεων, από το να στελεχώσεις τα νοσοκομεία σου, ώστε να περιθάλψουν όσους τελικά, δεν καταφέρουν να το περάσουν πάνω πάνω και να χρειαστούν νοσοκομειακή περίθαλψη;

 

Είναι παρανοϊκό να θέλει ένας πολίτης, οι φόροι του και οι κάθε λογοίς εισφορές του και κρατήσεις από το κράτος, να δαπανόνται για την δημόσια υγεία και όχι για την δημόσια καταστολή; Είναι παράφρονας όποιος θέλει ολιγομελή τμήματα στα σχολεία κι όχι προσωπική ευθύνη των παιδιών;

 

Σημ: η νηπιαγωγός προς τους γονείς που πήγαν να παραλάβουν τα παιδιά τους το μεσημέρι:  "εμείς εδώ παίζουμε κορόνα γράμματα τη ζωή μας για τα παιδιά σας!! δύο παιδιά φτερνίστηκαν σήμερα και αναγκάστηκα να τους αλλάξω μάσκες!!".

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine said:

 

Είναι πιο γόνιμο να βγάζεις άπειρους αστυνομικούς σε περιπολία, να κόβεις πρόστιμα και να κάνεις ελέγχους σε πάρκα και εκκλησίες, προκειμένου να επιβάλεις την χρήση μάσκας και την τήρηση αποστάσεων, από το να στελεχώσεις τα νοσοκομεία σου, ώστε να περιθάλψουν όσους τελικά, δεν καταφέρουν να το περάσουν πάνω πάνω και να χρειαστούν νοσοκομειακή περίθαλψη;

 

 

Εϊναι γόνιμο να κάνεις και τα δύο. Το ένα προλαμβάνει, το άλλο θεραπεύει.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το ξανα λέω, μπορεί να κάνω λάθος αριθμητικές πράξεις ή να παίρνω λανθασμένα στοιχεία. Διορθώστε με.

 

Η Ιταλία με 592 θανάτους ανά 1.000.000, τί ποσοστό θνησιμότητας έχει; 

 

Παγκοσμίως, 125 θάνατοι, ανά 1.000.000 τί ποσοστό θνησιμότητας είναι;

 

Ετσι δεν βγάζουμε το συμπέρασμα για το πόσο επικίνδυνος είναι ο ιός; Κι αν είναι πιο επικίνδυνος από την κοινή γρίπη;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine said:

Και πάλι το ξανα λέω, μπορεί να κάνω λάθος αριθμητικές πράξεις ή να παίρνω λανθασμένα στοιχεία. Διορθώστε με.

 

Η Ιταλία με 592 θανάτους ανά 1.000.000, τί ποσοστό θνησιμότητας έχει; 

 

Παγκοσμίως, 125 θάνατοι, ανά 1.000.000 τί ποσοστό θνησιμότητας είναι;

 

Ετσι δεν βγάζουμε το συμπέρασμα για το πόσο επικίνδυνος είναι ο ιός; Κι αν είναι πιο επικίνδυνος από την κοινή γρίπη;

 

 

 

Προτιμώ τέτοιου είδους συμπεράσματα και συλλογισμούς να κάνω για τη δική μου Επιστήμη....συνεπώς δε μπορώ να απαντήσω με κανένα χρήσιμο τρόπο στα ερωτήματα αυτά. :)

Αν μπορούσα, άλλωστε, θα είχα στείλει ήδη τις προτάσεις μου στην Επιτροπή.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Και πάλι το ξανα λέω, μπορεί να κάνω λάθος αριθμητικές πράξεις ή να παίρνω λανθασμένα στοιχεία. Διορθώστε με.

 

Η Ιταλία με 592 θανάτους ανά 1.000.000, τί ποσοστό θνησιμότητας έχει; 

 

Παγκοσμίως, 125 θάνατοι, ανά 1.000.000 τί ποσοστό θνησιμότητας είναι;

 

Ετσι δεν βγάζουμε το συμπέρασμα για το πόσο επικίνδυνος είναι ο ιός; Κι αν είναι πιο επικίνδυνος από την κοινή γρίπη;

 

 

το ποσοστο ειναι πολυ μεγαλητερο απτην γριπη δεν το λενε μονο στην τηλεοραση το λενε γιατροι που βλεπουν ασθενεις. δεν ειπε κανεις οτι θα πεθανουν ολοι απλα θα πεθανουν ανθρωποι που δεν θα πεθαιναν απο την γριπη γιατι θα ειχαν κανει το εμβολιο γιατι θα περναν ταμιφλου κτλ κτλ. με τον κορονοιο το κακο ειναι αυτο οτι ενας ανθρωπος που θα χρειαστει να μπει εντατικη κατα ενα 80% δεν θα βγει ζωντανος. με την γριπη πεθαινουν 100 ανθρωποι τον χρονο με τον κορονοιο ηδη εχουν πεθανει 400 ανθρωποι κ δεν εχει βγει εξαμηνο νομιζω βλεπεις τις διαφορες . 

κανεις δεν ειπε οτι θα πεθανει ολος ο κοσμος απλα θα πεθανει κοσμος που δεν θα πεθαινε απλα επειδη αρρωστησε το παιδι του στο σχολειο κ κολλησε . αυτο δεν θα γινοταν χωρις τον κορονοιο μπορει να μην πεθανουν ολοι οι ανθρωποι στην ελλαδα αλλα εστω κ 500 να πεθανουν αρκει.  

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχεις....

 

Κατά τα άλλα, αναζητούμε που πήγε ο σκεπτόμενος, ενημερωμένος πολίτης! 

 

Δεν  είναι κακό που υπεκφεύγεις να είσαι συνεπείς στον διάλογο, αλλά είναι άσχημο να χαρακτηρίζεις με υποτιμητικούς όρους, όποιον φέρνει προβληματισμούς και κρίνει/αξιολογεί τα δεδομένα. Από την μια τα δεδομένα είναι τόσο προφανή που όποιος αμφισβητεί την διαχείριση της κατάστασης, είναι ψεκασμένος και από την άλλη δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα βλέποντας το τόσο τόσο τόσο απλό δεδομένο, τον αριθμό των νεκρών!

 

Any way.

Σε ότι έχει να κάνει με την καταστολή vs κράτος πρόνοιας, είναι βέλτιστα και τα δύο, αν τα παράσχεις και τα δύο. Στην περίπτωση της ελλάδας, είναι πασιφανές ότι παράσχεται ΜΟΝΟ το ένα, ενώ συστέλεται και καταστρέφεται το άλλο με ταχύτατους ρυθμούς. Και υποτίθεται μας επιβάλλεται καταστολή, για να μείνουμε υγιείς! Επειδή δεν πρέπει να πάμε στα νοσοκομεία. Γιατί δεν έχουμε νοσοκομεία. Αλλά δεν φτιάχνουμε νοσοκομεία. Γιατί δεν χρειάζονται. Αφού αρκεί να είμαστε "ασφαλείς" με ατομική ευθύνη! Ετσι κι αλλιώς η πανδημία θα μας ξεπεράσει...που να τρέχουμε να οικοδομήσουμε νοσοκομειακή περίθαλψη; 

 

@ninaki80 τις βλέπω τις διαφορές. Βλέπω κι άλλες διαφορές όμως, όπως την θνησιμότητα που έχουν χίλιες δυο άλλες αιτίες θανάτου, το κόστος σε ζωές και ψυχές που έχουν τα συγκεκριμένα μέτρα και φυσικά τα κρίνω με βάση το στοιχείο της αναλογικότητας. Η επιτροπή της κυβέρνησης και κάθε επιτροπή, προφανώς έχει άλλη κρίση από την δική μου! οκ. Το έχω αποδεχτεί αυτό. Αλλά αυτό δεν την κάνει πιο ενημερωμένη ή λογική.

 

Κυριολεκτικά καταστρέφουμε τον κόσμο για να επιβιώσει ένα ελάχιστο ποσοστό, από το μικρό ποσοστό εκείνων των ανθρώπων, που θα πεθάνουν από έναν ιό. Ζυγίζω, τί έχουμε και τί χάνουμε. Μπορεί εσύ ή ακόμη περισσότερο η κυβέρνηση ή ο ΠΟΥ να μην θεωρεί ότι αυτά που θυσιάζει η ανθρωπότητα είναι ΠΟΛΛΑ σε σχέση με αυτά που υποτίθεται ότι προσπαθεί να σώσει. Διαφορά κρίσεως.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Πλάκα έχεις....

 

Κατά τα άλλα, αναζητούμε που πήγε ο σκεπτόμενος, ενημερωμένος πολίτης! 

 

Δεν  είναι κακό που υπεκφεύγεις να είσαι συνεπείς στον διάλογο, αλλά είναι άσχημο να χαρακτηρίζεις με υποτιμητικούς όρους, όποιον φέρνει προβληματισμούς και κρίνει/αξιολογεί τα δεδομένα. Από την μια τα δεδομένα είναι τόσο προφανή που όποιος αμφισβητεί την διαχείριση της κατάστασης, είναι ψεκασμένος και από την άλλη δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα βλέποντας το τόσο τόσο τόσο απλό δεδομένο, τον αριθμό των νεκρών!

 

Any way.

Σε ότι έχει να κάνει με την καταστολή vs κράτος πρόνοιας, είναι βέλτιστα και τα δύο, αν τα παράσχεις και τα δύο. Στην περίπτωση της ελλάδας, είναι πασιφανές ότι παράσχεται ΜΟΝΟ το ένα, ενώ συστέλεται και καταστρέφεται το άλλο με ταχύτατους ρυθμούς. Και υποτίθεται μας επιβάλλεται καταστολή, για να μείνουμε υγιείς! Επειδή δεν πρέπει να πάμε στα νοσοκομεία. Γιατί δεν έχουμε νοσοκομεία. Αλλά δεν φτιάχνουμε νοσοκομεία. Γιατί δεν χρειάζονται. Αφού αρκεί να είμαστε "ασφαλείς" με ατομική ευθύνη! Ετσι κι αλλιώς η πανδημία θα μας ξεπεράσει...που να τρέχουμε να οικοδομήσουμε νοσοκομειακή περίθαλψη; 

 

@ninaki80 τις βλέπω τις διαφορές. Βλέπω κι άλλες διαφορές όμως, όπως την θνησιμότητα που έχουν χίλιες δυο άλλες αιτίες θανάτου, το κόστος σε ζωές και ψυχές που έχουν τα συγκεκριμένα μέτρα και φυσικά τα κρίνω με βάση το στοιχείο της αναλογικότητας. Η επιτροπή της κυβέρνησης και κάθε επιτροπή, προφανώς έχει άλλη κρίση από την δική μου! οκ. Το έχω αποδεχτεί αυτό. Αλλά αυτό δεν την κάνει πιο ενημερωμένη ή λογική.

 

Κυριολεκτικά καταστρέφουμε τον κόσμο για να επιβιώσει ένα ελάχιστο ποσοστό, από το μικρό ποσοστό εκείνων των ανθρώπων, που θα πεθάνουν από έναν ιό. Ζυγίζω, τί έχουμε και τί χάνουμε. Μπορεί εσύ ή ακόμη περισσότερο η κυβέρνηση ή ο ΠΟΥ να μην θεωρεί ότι αυτά που θυσιάζει η ανθρωπότητα είναι ΠΟΛΛΑ σε σχέση με αυτά που υποτίθεται ότι προσπαθεί να σώσει. Διαφορά κρίσεως.

 

ο κοσμος καταστρεφοταν πριν τον ιο δεν εγινε τωρα απλα τωρα ειναι κατι που αφορα ολον τον κοσμο κ ειναι αμεσο. απλα τωρα μπορει να αρρωστησουν ολοι κ αμμεσα γιαυτο κ τα μετρα . αυτο δεν εχεις καταλαβει δεν θελει κανεις να παρει μετρα για να καταστρεψει εσενα περνει μετρα γιατι κινδυνευουν κ αυτοι οι ιδιοι. εσυ πιστευεις οτι τα μετρα περνονται για να καταστραφεις κ να καταπιεστεις εσυ αλλα δεν ειναι ετσι στην ουσια προστατευοντας εσενα κ την οικογενεια σου προστατευουν κ την δικια τους. καθολου δεν νοιαζονται οι κυβερνησεις αν πεθανει η μανα σου αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος να προστατευθουν οι ιδιοι αν η μανα σου πεθανει κ κολλησει αλλους 10 στο νοσοκομειο στο σχολειο κτλ. ειναι τοσο απλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, kine είπε:

Η ελλάδα ΔΕΝ άνοιξε τον τελευταίο μήνα. Ανοιξε μετά την καραντίνα. Και μεσα στον Ιούλια άρχισαν να έρχονται εξερχόμενα κρούσματα. 

Η αντίφαση είναι ότι από την μια βλέπεις ασυδοσία και ανευθυνότητα και από την άλλη, όταν δεν έρχονται τα επερχόμενα κακά, λες ότι προφανώς λειτούργησαν τα μέτρα.

Και η @ΑΡΓΚ είχε την ίδια εκτίμηση και έχει ακόμη. Οτι όλοι κάνουν οτι να ναι και σε λίγο θα μαζεύουμε νεκρούς από τους δρόμους. Την άνοιξη λέγαμε ότι είμαστε δυο βδομάδες πίσω από την Ιταλία και θα θρηνήσουμε τους ανάλογους νεκρούς, γιατί κι εμείς δεν πήραμε πιο νωρίς τα μέτρα που έπρεπε. Και δεν έγινε....και μετά είπαμε....ότι δεν έγινε επειδή τελικά πήραμε νωρίς τα μέτρα και τελικά δεν ήταν ανυπάκουοι, οι ανυπάκουοι πολίτες....

Για να βρεθούν αυτά τα 400 κρούσματα, είδες ποιος είναι ο αριθμός των τεστ που διεξάγονται καθημερινά; Στατιστικά μιλώντας, είναι αστείος ο αριθμός των κρουσμάτων, ως προς τα τεστ που διεξάγονται.

Και ανύπαρκτος ως προς τον γενικό πληθυσμό.

 

 

 

Δεν ξέρω καλά μαθηματικά. Συγχωρέστε με.

 

125 θάνατοι, ανά 1.000.000 , τί ποσοστό βγάζει; 

 

 

 

Μα στην Ιταλία δεν πέθανε ουτε το 10% ούτε το 20% του πληθυσμού. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ λες "είναι απίθανο να αρρωστήσω, οπότε μη μου τα πρήζετε" σε περίληψη,  και στην τελική το λες και εσύ και πολύς κόσμος ότι τι 0.01% θνησιμότητα, τι 0.1%, μικρά είναι τα νούμερα και λετε και  "δεν ξέρω και καλά μαθημαιτκά" )εγώ λέω "δε θέλω να ρισκάρω να βρεθώ ένα μήνα διασωληνωμένη αν μπορώ να το αποφύγω, ας είναι και 2% οι πιθανότητες" και δε θέλω να ζήσει κανένας άνθρωπος το να χρειαζεται ΜΕΘ, να μην υπάρχει. Επειδή ξέρω μαθηματικά και ξέρω τι θα πει εκθετική καμπύλη, βλέπω και ότι μιλάμε για τον άλλο μήνα βάσει προβλέψεων αν δεν αλλάξει κάτι, όχι τον άλλο χρόνο. Και ξέρω τι θα πουν αυτά τα αλαμπουρνέζικα που δείχνουν τα διάφορα μοντέλα, και πώς μια αστεία μεγαλύτερη κλίση σημαίνει τη διαφορά από όλα καλά στο κόσμος πεθαίνει χωρίς λόγο.

 

Πάντως ρε παιδιά με κουράζει πιο πολύ από όλα αυτό το "κάναμε παντιέρα την αμάθεια". Δεν ξέρω μαθηματικά αλλά θα κρίνω τα μοντέλα που δούλευαν 100 άνθρωποι ένα μήνα που έχουν 20 χρόνια σπουδών ο καθένας. Κομμώτρια είμαι αλλά μπορώ να πω ότι ο Α καθηγητής είναι πληρωμένος και λέει ψέματα, σιγά τώρα που σπούδαζε 20 χρόνια, σαχλαμάρες. Ταξιτζής είμαι, αλλά όλα γίνονται για να με ελέγξει το κράτος, γιατί όλα μαζί τα κράτη καταστρέφουν τις οικονομίες τους για να με περιοσρίσουν.

Και είναι τόση η αμάθεια και για άλλα θέματα, όπως το πώς δουλεύει η οικονομία, που φαντάζετει η  κυρά Μαρία από τη Λάρισα και ο κυρ Τάκης από τον Πειραιά ότι απασχολεί κάποια παγκόσμια δύναμη να τους ελέγξει, λες και δεν είναι όσο πιο under control και ιδανικοί πειθήνιοι πολίτες γίνεται. Λες και δεν είναι οι ιδανικοί οπαδοί κάθε εξουσίας: χωρίς κριτική σκέψη, χωρίς γνώσεις, εύκολα χειραγωγίσιμοι και εξαντλώντας την επαναστατικότητά τους σε γελοιότητες. 

Δεν αναφέρομαι σε άτομα εδώ, σε όσα βλέπω γύρω μου καθημερινα, απλά ταιριάζει στο θέμα. Όσοι δε γύρω μου, στη γειτονιά, περιμένουν ότι η παγκόσμια ελίτ τους έχει στο μάτι είνα νοικοκυρές, κάτι συνταξιούχοι  και έχω δει και μερικούς αστυνομικούς στην περιοχή. Δήλαδη πώς να σε βάλει στο μάτι το σύστημα, αφού είσαι το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα στην Ιταλία δεν πέθανε ουτε το 10% ούτε το 20% του πληθυσμού. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ λες "είναι απίθανο να αρρωστήσω, οπότε μη μου τα πρήζετε" σε περίληψη,  και στην τελική το λες και εσύ και πολύς κόσμος ότι τι 0.01% θνησιμότητα, τι 0.1%, μικρά είναι τα νούμερα και λετε και  "δεν ξέρω και καλά μαθημαιτκά" )εγώ λέω "δε θέλω να ρισκάρω να βρεθώ ένα μήνα διασωληνωμένη αν μπορώ να το αποφύγω, ας είναι και 2% οι πιθανότητες" και δε θέλω να ζήσει κανένας άνθρωπος το να χρειαζεται ΜΕΘ, να μην υπάρχει. Επειδή ξέρω μαθηματικά και ξέρω τι θα πει εκθετική καμπύλη, βλέπω και ότι μιλάμε για τον άλλο μήνα βάσει προβλέψεων αν δεν αλλάξει κάτι, όχι τον άλλο χρόνο. Και ξέρω τι θα πουν αυτά τα αλαμπουρνέζικα που δείχνουν τα διάφορα μοντέλα, και πώς μια αστεία μεγαλύτερη κλίση σημαίνει τη διαφορά από όλα καλά στο κόσμος πεθαίνει χωρίς λόγο.

 

Πάντως ρε παιδιά με κουράζει πιο πολύ από όλα αυτό το "κάναμε παντιέρα την αμάθεια". Δεν ξέρω μαθηματικά αλλά θα κρίνω τα μοντέλα που δούλευαν 100 άνθρωποι ένα μήνα που έχουν 20 χρόνια σπουδών ο καθένας. Κομμώτρια είμαι αλλά μπορώ να πω ότι ο Α καθηγητής είναι πληρωμένος και λέει ψέματα, σιγά τώρα που σπούδαζε 20 χρόνια, σαχλαμάρες. Ταξιτζής είμαι, αλλά όλα γίνονται για να με ελέγξει το κράτος, γιατί όλα μαζί τα κράτη καταστρέφουν τις οικονομίες τους για να με περιοσρίσουν.

Και είναι τόση η αμάθεια και για άλλα θέματα, όπως το πώς δουλεύει η οικονομία, που φαντάζετει η  κυρά Μαρία από τη Λάρισα και ο κυρ Τάκης από τον Πειραιά ότι απασχολεί κάποια παγκόσμια δύναμη να τους ελέγξει, λες και δεν είναι όσο πιο under control και ιδανικοί πειθήνιοι πολίτες γίνεται. Λες και δεν είναι οι ιδανικοί οπαδοί κάθε εξουσίας: χωρίς κριτική σκέψη, χωρίς γνώσεις, εύκολα χειραγωγίσιμοι και εξαντλώντας την επαναστατικότητά τους σε γελοιότητες. 

Δεν αναφέρομαι σε άτομα εδώ, σε όσα βλέπω γύρω μου καθημερινα, απλά ταιριάζει στο θέμα. Όσοι δε γύρω μου, στη γειτονιά, περιμένουν ότι η παγκόσμια ελίτ τους έχει στο μάτι είνα νοικοκυρές, κάτι συνταξιούχοι  και έχω δει και μερικούς αστυνομικούς στην περιοχή. Δήλαδη πώς να σε βάλει στο μάτι το σύστημα, αφού είσαι το σύστημα;

το αστειο ειναι οτι αυτοι που πιστευουν οτι με μετρα χαλαει η ζωη τους ειναι οι πρωτοι που αν παθουν κατι θα πουν καλα δεν υπαρχει κρατος να παρει μετρα για να με προηδοποιησει? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

είναι τόση η αμάθεια και για άλλα θέματα, όπως το πώς δουλεύει η οικονομία, που φαντάζετει η  κυρά Μαρία από τη Λάρισα και ο κυρ Τάκης από τον Πειραιά ότι απασχολεί κάποια παγκόσμια δύναμη να τους ελέγξει, λες και δεν είναι όσο πιο under control και ιδανικοί πειθήνιοι πολίτες γίνεται. Λες και δεν είναι οι ιδανικοί οπαδοί κάθε εξουσίας: χωρίς κριτική σκέψη, χωρίς γνώσεις, εύκολα χειραγωγίσιμοι και εξαντλώντας την επαναστατικότητά τους σε γελοιότητες. 

Αυτό ακριβώς. Οι πολίτες στην Ελλάδα κ άλλου έχουν ανεχτεί τα τελευταία χρόνια απίστευτα πράγματα κ δεν αντιδρουν σε τίποτα. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να μπουν στον κόπο οι παγκόσμιοι ηγέτες να μας ελέγξουν κ να μας υποδουλώσουν, αφού δεν κουνιέται φύλλο για καμία καταπάτηση εργασιακών δικαιωμάτων κ διάλυση κοινωνικού κράτους κλπ; μακάρι να υπήρχε τόση διάθεση για ξεσηκωμό που να μας θεωρούσαν επικίνδυνους κ απειλή για την εκάστοτε εξουσία...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Άρα , αν κατάλαβα καλά @Sentir...natureza, η απάντηση είναι ότι πρόκειται για ένα παγκόσμιο , συντονισμένο πείραμα υπακοής πληθυσμών? Όλες οι κυβερνήσεις  παγκοσμίως γνώριζαν λοιπόν ότι θα συμβεί αυτό, και είχαν συντονισμένο σχέδιο? Είναι όλοι στο "κόλπο"?

Αντικειμενικα, ήταν ευρέως γνωστό και αναμενόμενο ότι ερχόταν μια πανδημία αν αυτό ρωτάς. Μπορείς να δεις -αν δεν την έχεις ήδη δει, την ομιλία του Gates στο TED το 2015. Το 2018 αν δεν κάνω λάθος είχε βγει στη δημοσιότητα και κάποια προσομοίωση αντιμετωπισης που ετοίμαζαν οι κυβερνησεις και μάλιστα το σχέδιο αφορούσε σε πανδημία κορωνοιου. Από κει και πέρα, αν ειναι τεχνητή ή αν κάποιοι είχαν συγκεκριμενο σχέδιο και γιατί, δεν είμαι σε θέση να το απαντήσω εγώ τουλάχιστον. Πανδημίες πάντως ανέκαθεν συνέβαιναν.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Τι σας ειπε δηλ για τα προνηπια -νηπια η γιατρός?

Εάν έχει κανείς γνωση για προνηπια νηπια στη Γλυφαδα τι παιζει ας μου πει.

Τρώγομαι για να ειναι ειλικρινής να ρωτήσω στην ομαδα viber του σχολειου αλλα επειδη θ εμφανιστεί το παιδι τη Δευτερα κ δεν μας ξέρουν,δεν ξερω πως θα το παρουν.Οποτε κ δεν ρωταω.

 

Εμείς που είμαστε Τερψιθέα, νήπια-προνήπια είναι όλα υγιή. Σήμερα το πρωί έμαθα για το σχολείο στον Άγιο Τρύφωνα (αλλά δε συγκράτησα αν είναι νήπιο ή δημοτικό) ότι η δασκάλα έμεινε σπίτι γιατί είχε λίγο πυρετό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Εμείς που είμαστε Τερψιθέα, νήπια-προνήπια είναι όλα υγιή. Σήμερα το πρωί έμαθα για το σχολείο στον Άγιο Τρύφωνα (αλλά δε συγκράτησα αν είναι νήπιο ή δημοτικό) ότι η δασκάλα έμεινε σπίτι γιατί είχε λίγο πυρετό.

Οποτε πηγατε κ ανέλαβε αλλη δασκαλα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οποτε πηγατε κ ανέλαβε αλλη δασκαλα?

Κι αν ανελαβε απο τους τυχερούς θα ειναι. Εδω σε εμας που μιλαω με 3 σχολεία λείπουν σε αδεια βασικοί καθηγητές σε γυμνασια και λυκεια μιλαμε για φιλολογους και μαθηματικούς και δεν έχουν ερθει αναπληρωτες ακομα.

Μιλαμε για τρελη εκπαιδευση φετος.

Αλλος παει, αλλος δεν παει σχολείο..

Παμε σουπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οποτε πηγατε κ ανέλαβε αλλη δασκαλα?

Δεν είναι το δικό μας σχολείο αυτό, οπότε δεν ξέρω τι έγινε.

Σε εμάς αν συμβεί κάτι στη δασκάλα ή έχει άδεια κλείνει το σχολείο γιατί είναι μονοθέσιο. Ακόμα και προγραμματισμένη απουσία να έχει, αναπληρωτή δε στέλνουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Ένα υγιές κράτος δεν επενδύει σε χτίσιμο πολλών νοσοκομείων για να μπορούν οι πολίτες του να αρρωσταίνουν με την άνεση τους. Επενδύει στην πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας και στην Πρόληψη.

 

Πολύ ωραίο! Όντως τώρα που το λες πολλοί δίνουν την εντύπωση ότι σκέφτονται να υπήρχαν περισσότερες κλίνες κλπ για να μπορούν να κυκλοφορούν αβερτα, να μη φορούν μάσκα κλπ και ας νοσήσουν. Σαν να λέμε μακάρι να βρεθεί το φάρμακο του καρκίνου για να μπορούμε να τρώμε ο,τι καρκινογόνα αηδία υπάρχει και ας νοσήσουμε. Ή να βγει το φάρμακο του aids για να πηγαίνουμε με όποιον θέλουμε και ας νοσήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...