Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

@Sentir...natureza ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου σε τόσα και τόσα θέματα. Μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω στο post σου, όχι φυσικά για να σου αλλάξω γνώμη. Ούτε να υποστηρίξω ότι κατέχω τις απαντήσεις για όλα όσα μας συμβαίνουν στον κόσμο αυτό. Εννοείται δεν κατέχω καμία γνώση, είμαι ημιμαθής και άσχετη στα περισσότερα θέματα που αφορούν στην πανδημία. Ούτε οικονομικά κατέχω, ούτε στατιστική, ούτε πολιτικές επιστήμες, ούτε ιατρική, ούτε ούτε... Απαντώ όχι επί προσωπικού! Απαντώ μόνο στην άποψη που εκφράζεις και εκφράζει επίσης μερίδα συμπολιτών μας.

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν προκειται ποτε να δεχθεις μια απαντηση οταν απλα δεν θελεις να την ακουσεις. Ειναι ευρεως γνωστο οτι κυβερνουμαστε ολοι απο εναν μικρο αριθμο ανθρωπων και οτι αυτο θεωρειται συνομωσια ειναι για εμενα η μεγαλυτερη αποδειξη του ποσο μπορουν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου. Ειναι γνωστο οτι ο κοσμος κινειται απο την αγορα ενεργειας, οτι ολοι εμεις που δουλευουμε ειμαστε τα γραναζια για να πλουτιζουν 5-6 ανθρωποι. Αν αυτο το θεωρεις συνομωσια, δεν μπορω να σε βοηθησω.

Αυτό το επιχείρημα είναι τόσο, μα τόσο απλοϊκο. Μια ματιά μόνο γύρω μας αρκεί για να αντιληφθούμε ότι: Δεν μας κυβερνούν μόνο 5-6 μεγαλο-οικογένειες (ναι εννοείται κι αυτοί). Αναλόγως κοινωνικής συγκυρίας και περίστασης μας κυβερνούν, εγκληματικές οργανώσεις, μπαχαλάκηδες, η τάξη των ευυπόληπτων μεγαλοαστών που τσεπώνει μέσα στην ημέρα υπέρογκα ποσά άνευ απόδειξης και η τάξη των "φτωχών πλην τίμιων(;!)" μικροαστών που εφαρμόζουν την ίδια ακριβώς πρακτική σε μικρότερα ποσά (διότι ή άτιμη η κενωνία τους έχει απομυζήσει και τους δύο), η κάθε κοινωνικο-πολιτική ομάδα που αποφασίζει να κλείσει τα διόδια ή να κάνει μπλόκα στους δρόμους ή καταλήψεις στα σχολεία (χωρίς να σχολιάζω εδώ το δίκαιο ή το άδικο των αιτημάτων τους), κυβερνούν οι γειτόνες που αποφασίζουν να κάνουν πασχαλινό τραπέζι στην πυλωτή εν μέσω lock down και ο burned out δημόσιος υπάλληλος που δεν τον ενδιαφέρει και δεν απαιτεί να εκσυγχρονισθεί (αλλά απαιτεί να μην αξιολογηθεί) και και και πολλοί άλλοι. Εν ολίγοις όλοι μας "κυβερνούμε" με τον ένα ή άλλο τρόπο, σε μικρή ή μεγάλη κλίμακα και κανείς μας δεν είναι άμοιρος ευθυνών.

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ειναι γνωστο οτι ο συγκεκριμενος ιος δεν προηλθε απο φυσικη επιλογη. Βγηκε απο το εργαστηριο. Καταλαθος ή εσκεμμενα δεν το γνωριζω. Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι μια τρομερη ευκαιρια για πειραματα υπακοης. 

Εμένα μου αρέσουν τα σενάρια συνομωσίας και επιστημονικής φαντασίας. Ειλικρινά τα βρίσκω συναρπαστικά. Ωστόσο, γιατί να μπει κανείς σε τέτοιες σκέψεις όταν το να μεταλλαχθεί ένας ιός(βακτήριο/παράσιτο/μικροοργανισμός/το κυτταρικό dna, κλπ) και να γίνει πολύ επιθετικός προς τον ξενιστή του, είναι κάτι το εξαιρετικά σύνηθες και συμβαίνει διαρκώς στην ιστορία του πλανήτη μας (κι όχι μόνο) από όταν δημιουργήθηκε. Επειδή είμαστε γενιά που η ιατρική έχει κάνει άλματα στην διατήρηση της ευζωίας-μακροζωίας, μας δημιουργήθηκε-κακώς- η εντύπωση ότι είμαστε προστατευμένοι από αυτό. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι. Η εξέλιξη δεν σταματά ποτέ.

 

Οπότε γιατί κανείς να αναλώνει την ενέργεια του σε αυτά, αντί στο να ασκεί εποικοδομητική κριτική και να κάνει ρεαλιστικές προτάσεις για την αντιμετώπιση αυτού που ζούμε. Κι αντί για "εγγυημένο εισόδημα σε όσους μένουν άνεργοι και αύξηση των μισθών στους υπολοίπους που θα την καθορίσουν οι ίδιοι ανάλογα με τις ανάγκες τους" που διάβασα σε αφίσα γνωστού χώρου, να μην απαιτούμε πχ σωστό σχεδιασμό, στελέχωση από κατάλληλο προσωπικό (σε αριθμό και εξειδίκευση), αυστηρούς ελέγχους σε δομές (μεταναστών, ηλικιωμένων, ευπαθών ομάδων, κλπ) για να μην ζούμε δράματα όπως η Μόρια (βόμβα που θα έσκαγε σίγουρα κάποια στιγμή) και τα γηροκομεία με τους ηλικιωμένους που μολύνθηκαν με covid, και το εργαστάσιο-κονσερβοποιία με τους ασθενείς εργάτες. Κι άλλα κι άλλα πολλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ειμαστε μπροστά στο θάνατο,σε πιθανή ανεπαρκεια οργάνων,σε μονιμο κουσούρι,στην οικονομική καταστροφή.Ναι λοιπον.Ο τρόμος ειναι το συναίσθημα που πρέπει να ενεργοποιηθεί για να κινητοποιήσεις  ο καθε άσχετος.Τι δεν καταλαβαίνουν δηλαδη?Πολλοι από αυτους που είναι στις μεθ δεν το πιστευαν κ αλλοι το σκανε.Γιατι να μην δοθεί ευκαιρία ζωης σε έναν άλλον άνθρωπο?Αν εχουν τα κότσια αυτοι που θα αρρωστήσουν να δηλώσουν οτι αρνούνται κ τη θεραπεία Ετσι παει ...

Εσύ sentir πες μου μεχφο χέρι στην καρδιά. ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ?

Πιανω τον εαυτο μου καποιες φορες να προβληματιζεται. Φοβος; Τρομος; Οχι. Ισως λιγο αγωνια στην αρχη της πανδημιας αλλα εκλεισα ολα τα μεσα μαζικης ενημερωσης και ηρεμησα. Αν θελω να ενημερωθω για κατι, το ψαχνω εγω στο διαδικτυο αλλα δεν μπαινω στην διαδικασια να βλεπω τα κρουσματα κλπ. Απο την στιγμη που η ασυμπτωματικοτητα ειναι συχνη, τοτε για μενα δεν εχει νοημα να αγχωνομαι. Πιθανοτατα να το εχω περασει, ποιος ο λογος να αγχωνομαι για κατι που δεν ξερω αν το περασα ή οχι; Οι λογοι που μπορεις να πεθανεις ειναι πολλοι, γιατι ο ιος να ειναι κατι ιδιαιτερο; Τουλαχιστον, για τους υγιεις ανθρωπους, χωρις επιβαρυμμενο οργανισμο, κλπ, δεν ειναι περισσοτερο αυξημενες οι πιθανοτητες απο τον καρκινο για παραδειγμα. Αν ειναι να πεθανω απο τον ιο, ας ειναι. Αλλα δεν θα κατσω να πεθαινω τον εαυτο μου καθημερινα με αρνητικες και τοξικες σκεψεις. Οπως ειχα γραψει στην αρχη της πανδημιας, πριν 2 χρονια περιπου γνωστος μου ηταν στο νοσοκομειο 2 μηνες σε καταστολη απο τον Η1Ν1. Υγιης ανθρωπος οσο δεν παει, με χορτοφαγικη, φυσικη διατροφη κλπ. Ειναι ολα θεμα πιθανοτητων. Οσον αφορα τις ευπαθεις ομαδες (γιατι ξερω οτι εκει θα παει η επομενη ερωτηση), φυσικα και νοιαζομαι αλλα ισως θα επρεπε να απομονωθουν οι ιδιοι, ισως λιγο περισσοτερο απ'οσο απομονωνονταν κατα την εποχιακη γριπη. Το μονο που με "φοβιζει", μαλλον με ανησυχει καποιες φορες ειναι οι κοντινοι μου ηλικιωμενοι ανθρωποι αλλα εφόσον τηρω τις αποστασεις οταν υπαρχει λογος (πχ οταν ημαστε αρρωστοι οταν γυρισαμε απο τις διακοπες, με πολλα συμπτωματα covid19) και κανω ο,τι μου αναλογει τοτε προσπαθω να μην αφηνω τον φοβο να με κατακλυζει. Ας δουμε την κατασταση λιγο ρεαλιστικα, δεν ειναι μονο ο ιος που μας πεθαινει. Γιατι τρομοκρατουμαστε; Το καπνισμα και ο,τι προκαλει, ειναι η κυριοτερη αιτια θανατου στον συγχρονο δυτικο κοσμο. Απορω αν τρομοκρατουμαστε το ιδιο αν φυσηξει καποιος μεσα στα μουτρα μας ή αν μπουμε παμε στα μπουζουκια που ειναι θαλαμος αεριων ή αν αναβουμε οι ιδιοι το τσιγαρο μας; Τελοσπαντων, εχουν ξαναγινει αυτες οι συζητησεις. Σεβαστες ολες οι αποψεις αλλα το οτι δεν υπαρχουν ΜΕΘ δεν θα επρεπε τρομοκρατει αλλα να μας κινητοποιει να απαιτησουμε περισσοτερες ΜΕΘ. Δεν βλεπω κανεναν απο τους "τρομοκρατημενους" να κινητοποιειται ομως. Μονο υπακουνε στις εντολες, πολλες φορες αυτο ειναι το ευκολο. Ο αγωνας για διεκδικηση ειναι το δυσκολο.

Just now, Yovanna είπε:

Απλοική απάντηση? Εγώ να καταλάβω προσπαθώ, αλλά για ακόμη μια φορά, απάντηση δεν παίρνω και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω , οτι κανείς απο τους "αρνητές " της κατάστασης δεν έχει απάντηση. Απλά ξέρει ότι μας κοροιδεύουν.

Το ότι έχουν σχεδόν γεμίσει οι ΜΕΘ και ότι δεν υπάρχει εξοπλισμός, δεν είναι τρομοκρατία. Είναι η πραγματικότητα.

Δεν γνωριζω για τους αλλους αλλα προσωπικα δεν μπορω να σου δωσω κατι περισσοτερο απο αυτα που εγραψα. Δεν μπορω να δωσω απαντησεις σε λιγες γραμμες, ενω εγω για να τις βρω εκανα 10+ χρονια και εφ'οσον δεν κινουμαστε στο ιδιο μηκος κυμματος δυσκολα θα υπαρξει επικοινωνια. Οποιος θελει να βρει, ψαχνει, δεν ζηταει ετοιμες απαντησεις. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

εφ'οσον δεν κινουμαστε στο ιδιο μηκος κυμματος δυσκολα θα υπαρξει επικοινωνια

Σε αυτό συμφωνώ, διότι προσωπικά δεν πιστεύω ότι όλες τις απαντήσεις για όλα τα ερωτήματα που με απασχολούν στη ζωή μου , θα τις βρω στο διαδίκτυο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@Sentir...natureza ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου σε τόσα και τόσα θέματα. Μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω στο post σου, όχι φυσικά για να σου αλλάξω γνώμη. Ούτε να υποστηρίξω ότι κατέχω τις απαντήσεις για όλα όσα μας συμβαίνουν στον κόσμο αυτό. Εννοείται δεν κατέχω καμία γνώση, είμαι ημιμαθής και άσχετη στα περισσότερα θέματα που αφορούν στην πανδημία. Ούτε οικονομικά κατέχω, ούτε στατιστική, ούτε πολιτικές επιστήμες, ούτε ιατρική, ούτε ούτε... Απαντώ όχι επί προσωπικού! Απαντώ μόνο στην άποψη που εκφράζεις και εκφράζει επίσης μερίδα συμπολιτών μας.

Αυτό το επιχείρημα είναι τόσο, μα τόσο απλοϊκο. Μια ματιά μόνο γύρω μας αρκεί για να αντιληφθούμε ότι: Δεν μας κυβερνούν μόνο 5-6 μεγαλο-οικογένειες (ναι εννοείται κι αυτοί). Αναλόγως κοινωνικής συγκυρίας και περίστασης μας κυβερνούν, εγκληματικές οργανώσεις, μπαχαλάκηδες, η τάξη των ευυπόληπτων μεγαλοαστών που τσεπώνει μέσα στην ημέρα υπέρογκα ποσά άνευ απόδειξης και η τάξη των "φτωχών πλην τίμιων(;!)" μικροαστών που εφαρμόζουν την ίδια ακριβώς πρακτική σε μικρότερα ποσά (διότι ή άτιμη η κενωνία τους έχει απομυζήσει και τους δύο), η κάθε κοινωνικο-πολιτική ομάδα που αποφασίζει να κλείσει τα διόδια ή να κάνει μπλόκα στους δρόμους ή καταλήψεις στα σχολεία (χωρίς να σχολιάζω εδώ το δίκαιο ή το άδικο των αιτημάτων τους), κυβερνούν οι γειτόνες που αποφασίζουν να κάνουν πασχαλινό τραπέζι στην πυλωτή εν μέσω lock down και ο burned out δημόσιος υπάλληλος που δεν τον ενδιαφέρει και δεν απαιτεί να εκσυγχρονισθεί (αλλά απαιτεί να μην αξιολογηθεί) και και και πολλοί άλλοι. Εν ολίγοις όλοι μας "κυβερνούμε" με τον ένα ή άλλο τρόπο, σε μικρή ή μεγάλη έκταση και κανείς μας δεν είναι άμοιρος ευθυνών.

 

Εμένα μου αρέσουν τα σενάρια συνομωσίας και επιστημονικής φαντασίας. Ειλικρινά τα βρίσκω συναρπαστικά. Ωστόσο, γιατί να μπει κανείς σε τέτοιες σκέψεις όταν το να μεταλλαχθεί ένας ιός(βακτήριο/παράσιτο/μικροοργανισμός/το κυτταρικό dna, κλπ) και να γίνει πολύ επιθετικός προς τον ξενιστή του, είναι κάτι το εξαιρετικά σύνηθες και συμβαίνει διαρκώς στην ιστορία του πλανήτη μας (κι όχι μόνο) από όταν δημιουργήθηκε. Επειδή είμαστε γενιά που η ιατρική έχει κάνει άλματα στην διατήρηση της ευζωίας-μακροζωίας, μας δημιουργήθηκε-κακώς- η εντύπωση ότι είμαστε προστατευμένοι από αυτό. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι. Η εξέλιξη δεν σταματά ποτέ.

 

Οπότε γιατί κανείς να αναλώνει την ενέργεια του σε αυτά, αντί στο να ασκεί εποικοδομητική κριτική και να κάνει ρεαλιστικές προτάσεις για την αντιμετώπιση αυτού που ζούμε. Κι αντί για "εγγυημένο εισόδημα σε όσους μένουν άνεργοι και αύξηση των μισθών στους υπολοίπους που θα την καθορίσουν οι ίδιοι ανάλογα με τις ανάγκες τους" που διάβασα σε αφίσα γνωστού χώρου, να μην απαιτούμε πχ σωστό σχεδιασμό, στελέχωση από κατάλληλο προσωπικό (σε αριθμό και εξειδίκευση), αυστηρούς ελέγχους σε δομές (μεταναστών, ηλικιωμένων, ευπαθών ομάδων, κλπ) για να μην ζούμε δράματα όπως η Μόρια (βόμβα που θα έσκαγε σίγουρα κάποια στιγμή) και τα γηροκομεία με τους ηλικιωμένους που μολύνθηκαν με covid, και το εργαστάσιο-κονσερβοποιία με τους ασθενείς εργάτες. Κι άλλα κι άλλα πολλά...

Mα φυσικα δεν ειμαστε αμοιροι ευθυνων, το αντιθετο θα ελεγα. Το οτι στην κορυφη της πυραμιδας υπαρχουν οι 5-6 δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα. Τοτε ειναι που πρεπει να κανουμε.

Just now, Yovanna είπε:

Σε αυτό συμφωνώ, διότι προσωπικά δεν πιστεύω ότι όλες τις απαντήσεις για όλα τα ερωτήματα που με απασχολούν στη ζωή μου , θα τις βρω στο διαδίκτυο..

Τι ωραια που το εθεσες! Μπραβο σου! Γιατι εγω μονο απο εκει φιλοσοφω τη ζωη! Υπαρχουν και τα βιβλια για οποιον επιθυμει τον "δυσκολο" δρομο :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αφιερωστε σας παρακαλω 20 λεπτα απο την ζωη σας να ακουσετε αυτους τους δυο ανθρωπους στον focusfm με τον Στεφανο Δαμιανιδη:

Γιαννης Αυγουστατος (ψυχιατρος, εκτος των αλλων αναφερεται σε ιατρικο συνεδριο για την πανδημια που κρατειται αγνωστο ή πολεμειται στην Ελλαδα αλλα εχει ηδη προβληθει στην Ευρωπη και υπαρχει και στο διαδικτυο). 

Μιλαμε για το γνωστο συνεδριο με εναν πεθαμενο νομπελιστα ομιλητη, εναν κατα φαντασια νομπελιστα και εναν φοιτητη ΤΕΙ που παριστανε το γιατρο, και το οποιο διοργανωνε μια εταιρεια που ασχολειται μεταξυ αλλων με τα ΟΥΦΟ; Η για κατι αλλο; Αυτό που οι διοργανωτές έλεγαν ότι είναι μέλη διάφορων ιατρικών συλλόγων και μετά οι σύλλογοι έβγαζαν ένας ενας ανακοινώσεις και έλεγνα ότι πρόκειται περί τρελών και απατεώνων και δεν τους γνωρίζουν;

 

Δε θέλω να προσβάλω κανέναν από όσους πείστηκαν, αν μιλάμε για αυτό, αλλά στην χώρα μας οι επιστήμες της φυσικής και της βιολογίας δεν διδάσκονται στα σχολεία, και το αποτέλεσμα το λουζόμαστε τώρα, από το πόσο εύκολα χειραγωγείται το ευρύ κοινό και πείθεται από κάθε ψευδοεπιστήμη και κάθα τσαρλατάνο που λέει κάτι "πιασάρικο". 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δε θέλω να προσβάλω κανέναν από όσους πείστηκαν, αν μιλάμε για αυτό, αλλά στην χώρα μας οι επιστήμες της φυσικής και της βιολογίας δεν διδάσκονται στα σχολεία, και το αποτέλεσμα το λουζόμαστε τώρα, από το πόσο εύκολα χειραγωγείται το ευρύ κοινό και πείθεται από κάθε ψευδοεπιστήμη και κάθα τσαρλατάνο που λέει κάτι "πιασάρικο". 

1 ώρα βιολογία σε κάθε τάξη του γυμνασίου, 1 ώρα χημεία σε β και γ. Από 2 ώρες χημεία κ βιολογία α κ β λυκείου, καμία στη γ. Θρησκευτικά δυο ώρες σε όλες τις τάξεις κ στη γ λυκείου τα θρησκευτικά είναι το μόνο μάθημα γενικής παιδείας κοινό σε όλους μαζί με γλώσσα κ γυμναστική. Γι αυτό λοιπόν σ αυτή τη χώρα όταν τίποτα δεν είναι έτοιμο στε σχολεία αναλώνουμε φαιά ουσία στο πότε κ πώς θα γίνει ο αγιασμός κ ο υπουργός πολιτικής προστασίας που κάθε απόγευμα αποφασίζει σε ποιον άλλον θα πετάξουμε την ευθύνη για να γλιτώσει η κυβέρνηση, πηγαίνει κ στριμώχνεται κ χειροφιλα παπάδες σε ώρα υπηρεσίας μάλιστα και μετά ψάχνει δικαιολογίες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Αυτό που οι διοργανωτές έλεγαν ότι είναι μέλη διάφορων ιατρικών συλλόγων και μετά οι σύλλογοι έβγαζαν ένας ενας ανακοινώσεις και έλεγνα ότι πρόκειται περί τρελών και απατεώνων και δεν τους γνωρίζουν;

Αυτό το διάβασα και εγώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Mα φυσικα δεν ειμαστε αμοιροι ευθυνων, το αντιθετο θα ελεγα. Το οτι στην κορυφη της πυραμιδας υπαρχουν οι 5-6 δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα. Τοτε ειναι που πρεπει να κανουμε.

Τι ωραια που το εθεσες! Μπραβο σου! Γιατι εγω μονο απο εκει φιλοσοφω τη ζωη! Υπαρχουν και τα βιβλια για οποιον επιθυμει τον "δυσκολο" δρομο :)

 

Εγώ, χωρίς διάθεση ειρωνίας, βρίσκω κάπως άστοχο η πρότασή σου να είναι να κάτσουμε να μελετήσουμε 5 ή 10 χρόνια διάφορες θεάσεις, οπτικές και θεωρίες, την ίδια στιγμή που συνεχίζεις να μην απαντάς στο ερώτημα: ποια είναι τα υπερβολικά μέτρα που λαμβάνονται και τι προτείνεις στη θέση τους; Ασχέτως κοσμοθεωρίας, ιδεολογίας κλπ....εφ'όσον συμφωνούμε (είναι όντως έτσι;) ότι υπάρχει ένας ιός για τον Χ ή Ψ λόγο, τότε οι τρόποι που μπορούμε να προστατευτούμε, είναι ή δεν είναι πολύ συγκεκριμένοι;

 

Ο κορονοιός κολλάει λιγότερο αν είναι αποτέλεσμα συνομωσίας; Αν ναι, τότε τι έχουν όλοι αυτοί οι ασθενείς στις ΜΕΘ και τι ακριβώς ψάχνει να βρει το τεστ κορονοιού...και τι σημαίνει όταν βγαίνει θετικό; Μιλάς για ευκαιρία κοινωνικού πειράματος, αλλά με όσα λες και όσα δεν λες, προσωπικά με κάνει να αναρωτιέμαι αν θεωρείς την πανδημία ΤΟ πείραμα και όχι την ευκαιρία του πειράματος. Το οποίο, αν ισχύει, θα έβάζε την κουβέντα μας σε ένα εντελώς διαφορετικό πλαίσιο.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

1 ώρα βιολογία σε κάθε τάξη του γυμνασίου, 1 ώρα χημεία σε β και γ. Από 2 ώρες χημεία κ βιολογία α κ β λυκείου, καμία στη γ. Θρησκευτικά δυο ώρες σε όλες τις τάξεις κ στη γ λυκείου τα θρησκευτικά είναι το μόνο μάθημα γενικής παιδείας κοινό σε όλους μαζί με γλώσσα κ γυμναστική. Γι αυτό λοιπόν σ αυτή τη χώρα όταν τίποτα δεν είναι έτοιμο στε σχολεία αναλώνουμε φαιά ουσία στο πότε κ πώς θα γίνει ο αγιασμός κ ο υπουργός πολιτικής προστασίας που κάθε απόγευμα αποφασίζει σε ποιον άλλον θα πετάξουμε την ευθύνη για να γλιτώσει η κυβέρνηση, πηγαίνει κ στριμώχνεται κ χειροφιλα παπάδες σε ώρα υπηρεσίας μάλιστα και μετά ψάχνει δικαιολογίες. 

Απλή περιέργεια.Τελικα έπεσε η φιλησε το χερι του παπά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Απλή περιέργεια.Τελικα έπεσε η φιλησε το χερι του παπά?

Είπε ότι έπεσε; εγω διαβασα ότι απλώς έκλινε σεβαστικα το κεφάλι, αλλά ο πάπας τον κάρφωσε, ότι του φίλησε το χέρι κανονικά. 

 

Γιατι ο άλλος που είπε ότι τον παγίδευσαν την ώρα που κοινωνούσε; Αυτός κι αν είναι γελοίος. Ας ελεγε με θάρρος ότι η Κοινωνία δεν έχει απαγορευτεί, άρα δεν έκανε κάτι μεμπτό. Γιατί αν είναι κάτι για να απολογηθούν, ας μην το επιτρέπουν να συμβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Είπε ότι έπεσε; εγω διαβασα ότι απλώς έκλινε σεβαστικα το κεφάλι, αλλά ο πάπας τον κάρφωσε, ότι του φίλησε το χέρι κανονικά. 

 

Γιατι ο άλλος που είπε ότι τον παγίδευσαν την ώρα που κοινωνούσε; Αυτός κι αν είναι γελοίος. Ας ελεγε με θάρρος ότι η Κοινωνία δεν έχει απαγορευτεί, άρα δεν έκανε κάτι μεμπτό. Γιατί αν είναι κάτι για να απολογηθούν, ας μην το επιτρέπουν να συμβαίνει. 

Δεν έχω καταλήξει αν είμαστε για γέλια ή για κλάματα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είπε ότι έπεσε; εγω διαβασα ότι απλώς έκλινε σεβαστικα το κεφάλι, αλλά ο πάπας τον κάρφωσε, ότι του φίλησε το χέρι κανονικά. 

 

Γιατι ο άλλος που είπε ότι τον παγίδευσαν την ώρα που κοινωνούσε; Αυτός κι αν είναι γελοίος. Ας ελεγε με θάρρος ότι η Κοινωνία δεν έχει απαγορευτεί, άρα δεν έκανε κάτι μεμπτό. Γιατί αν είναι κάτι για να απολογηθούν, ας μην το επιτρέπουν να συμβαίνει. 

 

Οταν δε θες να δυσαρεστησεις κανεναν ψηφοφορο, ο,τι και να πιστευει, ετσι γινεται, τελικα γελανε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κ αν είναι θεματαρα κ μεγαλη πληγή.Η εμπλοκή της εκκλησίας οχι μονο στην παιδεία αλλα τωρα κ στην υγεία.Αυτο δείχνει κ ποσο πίσω ειμαστε σαν κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Είπε ότι έπεσε; εγω διαβασα ότι απλώς έκλινε σεβαστικα το κεφάλι, αλλά ο πάπας τον κάρφωσε, ότι του φίλησε το χέρι κανονικά. 

 

Γιατι ο άλλος που είπε ότι τον παγίδευσαν την ώρα που κοινωνούσε; Αυτός κι αν είναι γελοίος. Ας ελεγε με θάρρος ότι η Κοινωνία δεν έχει απαγορευτεί, άρα δεν έκανε κάτι μεμπτό. Γιατί αν είναι κάτι για να απολογηθούν, ας μην το επιτρέπουν να συμβαίνει. 

 

Πάντως τα κανάλια το έχουν τερματίσει με το ξεκατίνιασμα.....μερικά θέματα που επιλέγουν να ασχοληθούν τα δελτία ειδήσεων είναι για να ντρέπεται κανείς, όπως και οι αντιδράσεις που ακολουθούν από εκείνους που κατέχουν δημόσιο αξίωμα.....το να ασχολείται ο Χαρδαλιάς με τον τρόπο που το έκανε με το αν κοινώνησε ο Κουμουτσάκος (το οποίο επιτρέπεται) είναι ξεφτίλα για τη θέση του....Αν διαφωνεί με τη Θεία Κοινωνία ας εισηγηθεί την απαγόρευση....όσο επιτρέπεται, δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνει θέμα δημοσίως "καρφώνοντας" ένα συνάδελφό του με καφενειακού επιπέδου ατάκες. Ο Τσιόδρας στο ναό που ψέλνει δεν κοινωνάει δηλαδή; Μόνο για το μεροκάματο πάει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Μιλαμε για το γνωστο συνεδριο με εναν πεθαμενο νομπελιστα ομιλητη, εναν κατα φαντασια νομπελιστα και εναν φοιτητη ΤΕΙ που παριστανε το γιατρο, και το οποιο διοργανωνε μια εταιρεια που ασχολειται μεταξυ αλλων με τα ΟΥΦΟ; Η για κατι αλλο; Αυτό που οι διοργανωτές έλεγαν ότι είναι μέλη διάφορων ιατρικών συλλόγων και μετά οι σύλλογοι έβγαζαν ένας ενας ανακοινώσεις και έλεγνα ότι πρόκειται περί τρελών και απατεώνων και δεν τους γνωρίζουν;

 

Δε θέλω να προσβάλω κανέναν από όσους πείστηκαν, αν μιλάμε για αυτό, αλλά στην χώρα μας οι επιστήμες της φυσικής και της βιολογίας δεν διδάσκονται στα σχολεία, και το αποτέλεσμα το λουζόμαστε τώρα, από το πόσο εύκολα χειραγωγείται το ευρύ κοινό και πείθεται από κάθε ψευδοεπιστήμη και κάθα τσαρλατάνο που λέει κάτι "πιασάρικο". 

Δυστυχως (ευτυχως για μενα) δεν ακολουθω την δυτικη επιστημη τοσο πιστα, η οποια χαρακτηριζει ως "ψευδοεπιστημη" οτι δεν μπορει να αποδειξει ή απλα δεν συμφερει την φαρμακοβιομηχανια. Ας μην ξεχναμε οτι ακομη και οι ερευνες, ειναι πολυ ελεγχομενες ως προς τι θα δημοσιευσουν, αν θα υποστηριχθουν χρηματικα απο χορηγους ή το κρατος και τοσα αλλα. Η αντιδραση των ιατρικων συλλογων δεν με εκπλησσει, οπως δεν με εκπλησσει καθε κατακριση μικρης ομαδας ανθρωπων που προσπαθουν να κανουν κατι διαφορετικο ή που υποστηριζουν κατι εναντια στο κατεστημενο. Παντα ετσι ητανε ο κοσμος, απο το κυνηγι των μαγισσων (που ηταν απλες γυναικες που ηξεραν βοτανολογια, μαιευτικη, ενεργειακες θεραπειες κλπ) μεχρι τους αναρχικους (και την προπαγανδα οτι μονο τα σπανε) και ακομη παραπέρα. Δεν ήθελα να πείσω κανέναν για τίποτα απλα ας ακούμε και την άλλη άποψη, πέρα από αυτά που μας πασάρουν στις ειδήσεις, με ανοιχτό μυαλό. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δυστυχως (ευτυχως για μενα) δεν ακολουθω την δυτικη επιστημη τοσο πιστα, η οποια χαρακτηριζει ως "ψευδοεπιστημη" οτι δεν μπορει να αποδειξει ή απλα δεν συμφερει την φαρμακοβιομηχανια. Ας μην ξεχναμε οτι ακομη και οι ερευνες, ειναι πολυ ελεγχομενες ως προς τι θα δημοσιευσουν, αν θα υποστηριχθουν χρηματικα απο χορηγους ή το κρατος και τοσα αλλα. Η αντιδραση των ιατρικων συλλογων δεν με εκπλησσει, οπως δεν με εκπλησσει καθε κατακριση μικρης ομαδας ανθρωπων που προσπαθουν να κανουν κατι διαφορετικο ή που υποστηριζουν κατι εναντια στο κατεστημενο. Παντα ετσι ητανε ο κοσμος, απο το κυνηγι των μαγισσων (που ηταν απλες γυναικες που ηξεραν βοτανολογια, μαιευτικη, ενεργειακες θεραπειες κλπ) μεχρι τους αναρχικους (και την προπαγανδα οτι μονο τα σπανε) και ακομη παραπερα.

Ναι. για κυνηγι μαγισσων λογω αμαθειας και στην καλυτερη ημιμαθειας μιλαω κι εγω. Απλα διαφωνουμε στο ποιος ειναι απο ποια πλευρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Δυστυχως (ευτυχως για μενα) δεν ακολουθω την δυτικη επιστημη τοσο πιστα, η οποια χαρακτηριζει ως "ψευδοεπιστημη" οτι δεν μπορει να αποδειξει ή απλα δεν συμφερει την φαρμακοβιομηχανια. Ας μην ξεχναμε οτι ακομη και οι ερευνες, ειναι πολυ ελεγχομενες ως προς τι θα δημοσιευσουν, αν θα υποστηριχθουν χρηματικα απο χορηγους ή το κρατος και τοσα αλλα. Η αντιδραση των ιατρικων συλλογων δεν με εκπλησσει, οπως δεν με εκπλησσει καθε κατακριση μικρης ομαδας ανθρωπων που προσπαθουν να κανουν κατι διαφορετικο ή που υποστηριζουν κατι εναντια στο κατεστημενο. Παντα ετσι ητανε ο κοσμος, απο το κυνηγι των μαγισσων (που ηταν απλες γυναικες που ηξεραν βοτανολογια, μαιευτικη, ενεργειακες θεραπειες κλπ) μεχρι τους αναρχικους (και την προπαγανδα οτι μονο τα σπανε) και ακομη παραπέρα. Δεν ήθελα να πείσω κανέναν για τίποτα απλα ας ακούμε και την άλλη άποψη, πέρα από αυτά που μας πασάρουν στις ειδήσεις, με ανοιχτό μυαλό. 

 

Αυτό που έχω ρωτήσει 10 φορές, αλλά ακόμα δεν έχεις πει, είναι τι σημαίνει διαφορετικό...ποια είναι η εναλλακτική ανάγνωση που προτείνεις; Να ξανασκεφτούμε αν υπάρχει ιός, ή να ξανασκεφτούμε αν τα μέτρα που λαμβάνονται είναι τα ενδεδειγμένα; Ειλικρινά ρωτάω, διότι λες και ξαναλές για άλλη άποψη, αλλά δε μας λες ποια είναι αυτή.

 

Δε μπορώ να δεχτώ να λέμε για "κυνήγι μαγισσών" όταν μιλάμε θεωρητικά και στον αέρα, την ίδια ώρα που κάποιος είναι στον αναπνευστήρα....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Αυτό που έχω ρωτήσει 10 φορές, αλλά ακόμα δεν έχεις πει, είναι τι σημαίνει διαφορετικό...ποια είναι η εναλλακτική ανάγνωση που προτείνεις; Να ξανασκεφτούμε αν υπάρχει ιός, ή να ξανασκεφτούμε αν τα μέτρα που λαμβάνονται είναι τα ενδεδειγμένα; Ειλικρινά ρωτάω, διότι λες και ξαναλές για άλλη άποψη, αλλά δε μας λες ποια είναι αυτή.

 

Δε μπορώ να δεχτώ να λέμε για "κυνήγι μαγισσών" όταν μιλάμε θεωρητικά και στον αέρα, την ίδια ώρα που κάποιος είναι στον αναπνευστήρα....

 

Ο focus fm στον οποιο εγινε αναφορα ως πηγη ενημερωσης ειναι σταθμος προσκειμενος στο Βελοπουλο, αν αυτο σε βοηθα να καταλαβεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2020 at 5:27 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Eγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μετά από κάθε ίωση θα πρέπει να κάνουμε τεστ ώστε να επιστρέφει ένα παιδί στο σχολείο?

Δεν διάβασα εάν απαντήθηκε από άλλον.

Εμάς που μας έκατσε το λαχείο και το παιδί την τσίμπησε την ίωση την πρώτη εβδομάδα στο νηπιαγωγείο (ω ναι!) η παιδίατρος μας ήταν πολύ καθησυχαστική. Επειδή από την πελατεία της και συναδέλφους γνωρίζει τι "παίζει" στην περιοχή μας, μας είπε ότι πάρα πολλά παιδάκια που ξεκίνησαν εφέτος σχολείο είναι με ίωση που κάνει πυρετό 2-3 μέρες και μύξες μπορεί περισσότερες. Κάποιοι έκαναν και τεστ και ήταν αρνητικό για covid. Η οδηγία είναι 3 ημέρες άνευ συμπτωμάτων και βεβαίωση ιατρού ως προς αυτό (ότι δηλαδή το παιδί επί 3ημέρου είναι άνευ συμπτωμάτων και σε θέση να επιστρέψει στο σχολείο). Το σχολείο είναι σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο του γιου μου έκανε τεστ ένα παιδάκι που ειχε συμπτωματα και βγήκε αρνητικό και τώρα έχει κάνει και η δασκάλα του τμήματος του γιου μου και περιμένουμε αποτελέσματα.  Αν τυχόν βγει θετικό θα κλείσει το τμήμα και οι υπόλοιποι απλά σε επιφυλακή.  Από Δευτέρα λείπει  η δασκάλα και δεν λειτουργεί το ολοήμερο. Άλλος χαμούλης εκεί,  οι γονείς που δουλεύουν τι θα κάνουν οεο?  Που κάθε τρεις και λίγο όλο και κάτι τέτοιο θα συμβαίνει? ?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ο focus fm στον οποιο εγινε αναφορα ως πηγη ενημερωσης ειναι σταθμος προσκειμενος στο Βελοπουλο, αν αυτο σε βοηθα να καταλαβεις. 

Έγκυρη πηγή λοιπον..

Just now, samsympan είπε:

Δεν διάβασα εάν απαντήθηκε από άλλον.

Εμάς που μας έκατσε το λαχείο και το παιδί την τσίμπησε την ίωση την πρώτη εβδομάδα στο νηπιαγωγείο (ω ναι!) η παιδίατρος μας ήταν πολύ καθησυχαστική. Επειδή από την πελατεία της και συναδέλφους γνωρίζει τι "παίζει" στην περιοχή μας, μας είπε ότι πάρα πολλά παιδάκια που ξεκίνησαν εφέτος σχολείο είναι με ίωση που κάνει πυρετό 2-3 μέρες και μύξες μπορεί περισσότερες. Κάποιοι έκαναν και τεστ και ήταν αρνητικό για covid. Η οδηγία είναι 3 ημέρες άνευ συμπτωμάτων και βεβαίωση ιατρού ως προς αυτό (ότι δηλαδή το παιδί επί 3ημέρου είναι άνευ συμπτωμάτων και σε θέση να επιστρέψει στο σχολείο). Το σχολείο είναι σύμφωνο.

Αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή ειστε?...εμεις ξεκιναμε τη Δευτερα κ αναρωτιεμαι τι παιζει στην περιοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα είχε βηχα και την κρατησα 3 μερες αλλα μαλλον θα παιρνω χαρτι απο γιατρό γιατι δε γίνεται να χάνεται ετσι το μαθημα. Εμας ο βήχας μπορεί μα κρατησει και 15 μερες.

 

Λετε να παμε για κανα λοκνταουν. Τι λέτε δλδ. Απο οκτωβρη μεχρι Μάρτη ποιος ειδε θεο κ δε το φοβηθηκε. Να μου το θυμαστε

..

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Δεν διάβασα εάν απαντήθηκε από άλλον.

Εμάς που μας έκατσε το λαχείο και το παιδί την τσίμπησε την ίωση την πρώτη εβδομάδα στο νηπιαγωγείο (ω ναι!) η παιδίατρος μας ήταν πολύ καθησυχαστική. Επειδή από την πελατεία της και συναδέλφους γνωρίζει τι "παίζει" στην περιοχή μας, μας είπε ότι πάρα πολλά παιδάκια που ξεκίνησαν εφέτος σχολείο είναι με ίωση που κάνει πυρετό 2-3 μέρες και μύξες μπορεί περισσότερες. Κάποιοι έκαναν και τεστ και ήταν αρνητικό για covid. Η οδηγία είναι 3 ημέρες άνευ συμπτωμάτων και βεβαίωση ιατρού ως προς αυτό (ότι δηλαδή το παιδί επί 3ημέρου είναι άνευ συμπτωμάτων και σε θέση να επιστρέψει στο σχολείο). Το σχολείο είναι σύμφωνο.

Δευτέρα κάλεσα να πω ότι δεν θα πάει το παιδί στο σχολείο επειδή είχε δέκατα το Σάββατο μόνο και καταρροή έκτοτε και η οδηγία ήταν ίδια. Χαρτί για τριήμερο άνευ συμπτωμάτων από γιατρό και μπορεί να επιστρέψει. Ήδη είναι μια χαρά και Παρασκευή έχουμε ραντεβού να πάρουμε το χαρτί ώστε να επιστρέψει Δευτέρα. Όπως το κόβω έτσι θα μας πηγαίνει, ένα δεκαήμερο τη φορά. Για τεστ δεν ανέφεραν κάτι προφανώς αφήνουν στο γιατρό ( και το εύρος συμπτωμάτων) την αντιμετώπιση. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Όπως το κόβω έτσι θα μας πηγαίνει, ένα δεκαήμερο τη φορά. Για τεστ δεν ανέφεραν κάτι προφανώς αφήνουν στο γιατρό ( και το εύρος συμπτωμάτων) την αντιμετώπιση. 

Ακριβώς!

Για τεστ και το αν θα προταθεί να γίνει ή όχι, να συμπληρώσω, πέρα από τα συμπτώματα υπολογίζεται και ο παράγοντας του περιβάλλοντος (εξωσχολικές δραστηριότητες, αδέρφια σε άλλες τάξεις, γονείς σε ομάδες υψηλού κινδύνου για covid λόγω πχ εργασίας, άτομα σε ευπαθείς ομάδες στο σπίτι, επαφές με εξωτερικό, κλπ).

@μαγιοπουλας ο δήμος μας έχει δύο κλειστά σχολεία λόγω κρούσματος/ων (;). Νομίζω οτι η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική ως προς τον πληθυσμό των προνηπίων-νηπίων (όχι γενικά απαραιτήτως). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ακριβώς!

Για τεστ και το αν θα προταθεί να γίνει ή όχι, να συμπληρώσω, πέρα από τα συμπτώματα υπολογίζεται και ο παράγοντας του περιβάλλοντος (εξωσχολικές δραστηριότητες, αδέρφια σε άλλες τάξεις, γονείς σε ομάδες υψηλού κινδύνου για covid λόγω πχ εργασίας, άτομα σε ευπαθείς ομάδες στο σπίτι, επαφές με εξωτερικό, κλπ).

@μαγιοπουλας ο δήμος μας έχει δύο κλειστά σχολεία λόγω κρούσματος/ων (;). Νομίζω οτι η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική ως προς τον πληθυσμό των προνηπίων-νηπίων (όχι γενικά απαραιτήτως). 

Τι σας ειπε δηλ για τα προνηπια -νηπια η γιατρός?

Εάν έχει κανείς γνωση για προνηπια νηπια στη Γλυφαδα τι παιζει ας μου πει.

Τρώγομαι για να ειναι ειλικρινής να ρωτήσω στην ομαδα viber του σχολειου αλλα επειδη θ εμφανιστεί το παιδι τη Δευτερα κ δεν μας ξέρουν,δεν ξερω πως θα το παρουν.Οποτε κ δεν ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...