Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Mary1976 είπε:

Λοιπόν είπα να κάνω μια φιλότιμη προσπάθεια να συνηθίσει το παιδί λίγο τη μάσκα μιας και από Δευτέρα θα τη φοράει σχολείο (α δημοτικού). Πλήρης αποτυχία! Δεν φέρνει καμιά σοβαρή αντίρρηση να τη φορέσει, λίγο στην αρχή γκρινιάζει ότι δεν είναι καθαρός ο αέρας εκεί μέσα αλλά οκ.  

Κατα άλλα Βατερλώ! Την κατεβάζει συνέχεια στη μύτη, μασάει το πάνω μέρος της (!), την τραβολογαει ασταμάτητα... Εχτές του έπεσε, εκεί που την πείραζε, μέσα στο σούπερ μάρκετ και την σήκωσε και την φόρεσε ξανά πριν προλάβω να τον σταματήσω! Φυσικά τα βρωμοχερα του όλο στη μάσκα. 

Δεν ξέρω αν ο δικός μου είναι υπερκινητικός ή εγώ κάτι κάνω λάθος αλλά πλέον ανησυχώ για την υγεία του. Αν δεν μάθει να τη φοράει σωστά, θα φοράει συνεχώς ένα βρώμικο πανί, το οποίο θα γλύφει κιόλας!

Προσπαθώ να του δείξω να το κάνει σωστά χωρίς να τον πρήζω και αντιδράσει και νευριάζει. 

 

Θα έλεγα να μην ασχοληθείς άλλο. Τη Δευτέρα πάει σχολείο. Ίσως οι οδηγίες από τη δασκάλα τον κάνουν πιο συνεργάσιμο, επειδή θα ντρέπεται ή οτιδήποτε άλλο. Πάρε διαφορετικούς τύπους για να δεις αν κάποιο ύφασμα τον βολεύει περισσότερο. Νομίζω ότι έως 10 χρόνων η μάσκα θα πάει περίπατο σύντομα. καλό ή κακό, δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα! Ο δικός μου είναι 10 και έχει ξεκινήσει να την φοράει για λίγες ώρες στο κέντρο μελέτης που πηγαίνει. Δεν ξέρω άν την φοράει σωστά, δεδομένου ότι δεν είμαι μπροστά να δω, αλλά από ότι μου είπε τα άλλα παιδιά πάιζουν με τις μάσκες τους, τις ανεβοκατεβάζουν κλπ. Οπότε είναι πολύ πιθανό να το κάνει και ο δικός μου. Οπότε Mary1976 δεν μου κάνει εντύπωση που ο μικρούλης σου την αντιμετωπίζει έτσι... 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωινή ενημέρωση από το νηπιαγωγείο μας. Οι ασαφείς οδηγίες που τους έχουν δώσει μέχρι στιγμής λένε τα εξής:

Θερμομέτρηση σπίτι από τον γονιό. Αν έχει έστω και δέκατα το παιδί πρέπει να κάτσει σπίτι, επαναφορά στο σχολείο μόνο με χαρτί γιατρού.

Αν ανεβάσει πυρετό στο σχολείο, σε καλούν να το πάρεις και πάλι επαναφορά στο σχολείο μόνο με χαρτί γιατρού.

Πηγαίνουμε και φεύγουμε με μάσκα, τις πρώτες εβδομάδες μαθαίνουμε καλά πως να την χρησιμοποιούμε. 

Μας είπε να έχουμε τουλάχιστον 4 καθαρές μάσκες μέσα σε πλαστικό Α5 φάκελο στη τσάντα, και ένα σακουλάκι για να αποθηκεύουμε τις φορεμένες.

Θα έχει ανοιχτά παράθυρα και πόρτα και αν κάποιο δεν αντέχει, θα το αφήνει να πηγαίνει να παίρνει μια ανάσα στην είσοδο (είναι πολύ μικρό το σχολείο μας, μόνο μια τάξη και μικρή αυλή μπροστά του.

 

Όσο μιλούσαμε με τη δασκάλα, η δική μου φορούσε τη μάσκα της, έτρεχε κανονικά αλλά όταν την έβγαλε ένα από την παρέα εννοείται ότι ζήτησε και αυτή. Νομίζω καλά θα τα πάμε, η νηπιαγωγός είναι εξαιρετική.

 

Κατά τα άλλα, για ακόμα μια φορά συγχύστηκα με τον δήμο Γλυφάδας. Το σχολείο είναι πρακτικά ένα ισόγειο κατάστημα με μπροστινή περιφραγμένη αυλή (τον χώρο του παρκινγκ) με ψηλά κάγκελα και πλαστικό χλοοτάπητα. Τα κάγκελα είναι όλα σκουριασμένα, ο χλοοτάπητας βρώμικος και το καλύτερο από όλα, μας υποδέχτηκε μια μαμά γάτα με το γατάκι της, αραχτές (τι καλύτερο από χλοοτάπητα για άραγμα άλλωστε). Η παμπάλαια τέντα, καλύπτει τη μισή μόνο αυλή, μετά λιοπύρι. Έχει ενημερώσει για όλα η δασκάλα μας, την Κυριακή είπαν θα περάσουν για καθαριότητα και επισκευές... Τέτοια ετοιμότητα!

 

Κατά τα άλλα, τη Δευτέρα 12 η ώρα πάμε για αγιασμό, οι γονείς πίσω από τα κάγκελα με αποστάσεις, τα παιδιά στην αυλή. Στο μεταξύ, στη γνωστή διάσημα παιδική χαρά της περιοχής, που επισκέπτονται από όλη την Αθήνα, γινόταν χθες λαικό προσκύνημα, ο ένας πάνω στον άλλο :wacko:

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Πρωινή ενημέρωση από το νηπιαγωγείο μας. Οι ασαφείς οδηγίες που τους έχουν δώσει μέχρι στιγμής λένε τα εξής:

Θερμομέτρηση σπίτι από τον γονιό. Αν έχει έστω και δέκατα το παιδί πρέπει να κάτσει σπίτι, επαναφορά στο σχολείο μόνο με χαρτί γιατρού.

Αν ανεβάσει πυρετό στο σχολείο, σε καλούν να το πάρεις και πάλι επαναφορά στο σχολείο μόνο με χαρτί γιατρού.

Πηγαίνουμε και φεύγουμε με μάσκα, τις πρώτες εβδομάδες μαθαίνουμε καλά πως να την χρησιμοποιούμε. 

Μας είπε να έχουμε τουλάχιστον 4 καθαρές μάσκες μέσα σε πλαστικό Α5 φάκελο στη τσάντα, και ένα σακουλάκι για να αποθηκεύουμε τις φορεμένες.

Θα έχει ανοιχτά παράθυρα και πόρτα και αν κάποιο δεν αντέχει, θα το αφήνει να πηγαίνει να παίρνει μια ανάσα στην είσοδο (είναι πολύ μικρό το σχολείο μας, μόνο μια τάξη και μικρή αυλή μπροστά του.

 

Όσο μιλούσαμε με τη δασκάλα, η δική μου φορούσε τη μάσκα της, έτρεχε κανονικά αλλά όταν την έβγαλε ένα από την παρέα εννοείται ότι ζήτησε και αυτή. Νομίζω καλά θα τα πάμε, η νηπιαγωγός είναι εξαιρετική.

 

Κατά τα άλλα, για ακόμα μια φορά συγχύστηκα με τον δήμο Γλυφάδας. Το σχολείο είναι πρακτικά ένα ισόγειο κατάστημα με μπροστινή περιφραγμένη αυλή (τον χώρο του παρκινγκ) με ψηλά κάγκελα και πλαστικό χλοοτάπητα. Τα κάγκελα είναι όλα σκουριασμένα, ο χλοοτάπητας βρώμικος και το καλύτερο από όλα, μας υποδέχτηκε μια μαμά γάτα με το γατάκι της, αραχτές (τι καλύτερο από χλοοτάπητα για άραγμα άλλωστε). Η παμπάλαια τέντα, καλύπτει τη μισή μόνο αυλή, μετά λιοπύρι. Έχει ενημερώσει για όλα η δασκάλα μας, την Κυριακή είπαν θα περάσουν για καθαριότητα και επισκευές... Τέτοια ετοιμότητα!

 

Κατά τα άλλα, τη Δευτέρα 12 η ώρα πάμε για αγιασμό, οι γονείς πίσω από τα κάγκελα με αποστάσεις, τα παιδιά στην αυλή. Στο μεταξύ, στη γνωστή διάσημα παιδική χαρά της περιοχής, που επισκέπτονται από όλη την Αθήνα, γινόταν χθες λαικό προσκύνημα, ο ένας πάνω στον άλλο :wacko:

 

Ναι ε?Στην πλατεία εσπερίδων λες?Μετά την επιστροφή από διακοπες δεν ξαναπατήσω σε παιδικη.Φανταζομαι το ιδιο φαντάζομαι κ στην καινούργια διπλα απο το κολυμβητηριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι ε?Στην πλατεία εσπερίδων λες?Μετά την επιστροφή από διακοπες δεν ξαναπατήσω σε παιδικη.Φανταζομαι το ιδιο φαντάζομαι κ στην καινούργια διπλα απο το κολυμβητηριο.

 

Όχι, στην πλ. Καραϊσκάκη. Αλλά το ίδιο συμβαίνει και στην καινούρια στην Ελ. Ανθρώπου (που έχει δίπλα τις κατασκευές με τα σκοινιά) και στην πλ. Εσπερίδων την προηγούμενη εβδομάδα που πέρασα. Σα να μη τρέχει κάστανο... 

Εμείς ευτυχώς έχουμε στη συνέχεια του δρόμου μας τους πρόποδες του Υμηττού και πάμε πεζοπορία στα μονοπάτια, παρεούλα 2-3 παιδάκια. Αλλά μας αποζημιώνει η θεα, τα παιδιά κουράζονται και ησυχάζει και το αυτί μας. Έτσι την βγάλαμε και στο lockdown (χωρίς παρέα όμως) και η αλήθεια είναι ότι ήταν από τα θετικά του COVID. Σναγκαστήκαμε να βρούμε άλλους τρόπους εκτόνωσης, τελικά πολύ καλύτερους από την παιδική χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Όχι, στην πλ. Καραϊσκάκη. Αλλά το ίδιο συμβαίνει και στην καινούρια στην Ελ. Ανθρώπου (που έχει δίπλα τις κατασκευές με τα σκοινιά) και στην πλ. Εσπερίδων την προηγούμενη εβδομάδα που πέρασα. Σα να μη τρέχει κάστανο... 

Εμείς ευτυχώς έχουμε στη συνέχεια του δρόμου μας τους πρόποδες του Υμηττού και πάμε πεζοπορία στα μονοπάτια, παρεούλα 2-3 παιδάκια. Αλλά μας αποζημιώνει η θεα, τα παιδιά κουράζονται και ησυχάζει και το αυτί μας. Έτσι την βγάλαμε και στο lockdown (χωρίς παρέα όμως) και η αλήθεια είναι ότι ήταν από τα θετικά του COVID. Σναγκαστήκαμε να βρούμε άλλους τρόπους εκτόνωσης, τελικά πολύ καλύτερους από την παιδική χαρά. 

Παρα πολυ ωραια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει με τα παιδιά που ο γονέας τους ανήκει σε ευπαθή ομάδα; Οι οδηγίες του Υπουργείου δεν κάνουν καμία μνεία για τους γονείς αλλά μόνο για τα παιδιά. Σε αντίθεση με ότι συνέβη την περασμένη άνοιξη, όπου με μια υπεύθυνη δήλωση του γονέα, οι απουσίες του παιδιού θεωρούνταν δικαιολογημένες. Η απάντηση που πήρα από την προισταμένη νηπιαγωγό, σε σχετική μου ερώτηση, ήταν ότι μπορείτε να μην το στείλετε με δική σας ευθύνη. Από την Πρωτοβάθμια μου είπαν ότι όντως δεν υπάρχει καμία σχετική οδηγία και ότι το παιδί θα παίρνει απουσίες με κίνδυνο να χάσει τη χρονιά. Μου είπαν ότι μπορεί να κάνει έως και 100 απουσίες. Κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα ότι δεν υπάρχουν στην ουσία απουσίες και ότι το παιδί δεν θα χρεαστεί να επαναλάβει τα προνήπια. Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο επίσημο έγγραφο που να αναγράφεται αυτό; 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδώ για τα σχολεία κάτι που είναι ασαφές, παρολο που τα συζητάτε στο θέμα του παιδικού σταθμού. Δεν διευκρινίζεται αν η παρέλευση των ημερών από τη λήξη συμπτωμάτων κ πυρετού πρέπει να πιστοποιείται από γιατρό. Δεν το λέει ρητά. Θεωρητικά θα μπορούσε να έρθει δήλωση του γονέα μόνο. Και λογικά αν κάποιος έχει καλή σχέση με παιδίατρο, που μάλλον φέτος οι περισσότεροι θα αποκτήσουν, θα μπορούσε να παίρνει γνωμάτευση με τηλεφωνική συνεννόηση, αν ο γιατρός έχει εμπιστοσύνη στην οικογένεια. Επίσης επειδή παντού αναφέρεται ο πυρετός, ίσως σε συμπτώματα όπως μπούκωμα χωρίς πυρετό ούτε δέκατα υπάρχει χαλαρότητα; Τέλος, μέσα σε τέτοιες συνθήκες μου φαίνεται επικίνδυνο να γεμίσουν τα ιατρεία από παιδάκια που έχουν απλές ιώσεις, επικίνδυνο ως προς το να μεταδοθεί σε αλλά παιδιά κυρίως βρέφη που πηγαίνουν για τακτικό έλεγχο. Γιατι υπό κανονικές συνθήκες δεν θα πήγαιναν κάθε λίγο στο γιατρό τόσα παιδάκια. και άντε να βρεις κ ραντεβού εγκαίρως με τέτοιες συνθήκες κ ταυτόχρονα να κρατεί ο γιατρός τους προβλεπόμενους χρόνους μεταξύ των περιστατικών για να μην περιμένουν μαζί κ να καθαρίζει κ το ιατρείο... Η δίκη μας γιατρος λέει ότι τα άρρωστα παιδιά θα περιμένουν στο αυτοκίνητο, κ στις γρίπες επίσης τα μικρα που πάνε για εμβόλια λέει να περιμένουν στο αυτοκίνητο, ομωσ είμαστε επαρχία κ απ έξω έχει θέση πάντα. Πολύ περίεργα όλα αυτά, δεν ξέρω πώς θα κυλήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γράφω εδώ για τα σχολεία κάτι που είναι ασαφές, παρολο που τα συζητάτε στο θέμα του παιδικού σταθμού. Δεν διευκρινίζεται αν η παρέλευση των ημερών από τη λήξη συμπτωμάτων κ πυρετού πρέπει να πιστοποιείται από γιατρό. Δεν το λέει ρητά. Θεωρητικά θα μπορούσε να έρθει δήλωση του γονέα μόνο. Και λογικά αν κάποιος έχει καλή σχέση με παιδίατρο, που μάλλον φέτος οι περισσότεροι θα αποκτήσουν, θα μπορούσε να παίρνει γνωμάτευση με τηλεφωνική συνεννόηση, αν ο γιατρός έχει εμπιστοσύνη στην οικογένεια.

Δεδομένου του τι θα τραβηξει αυτός ο γιατρός αν δώσει χαζοχαρούμενα μία βεβαίωση και μετά ένα συγγενής βρεθεί σε ΜΕΘ, απίθανο το κόβω. Οδηγίες από το τηλέφωνο, σίγουρα, υπογραφή χωρίς εξέταση, με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεδομένου του τι θα τραβηξει αυτός ο γιατρός αν δώσει χαζοχαρούμενα μία βεβαίωση και μετά ένα συγγενής βρεθεί σε ΜΕΘ, απίθανο το κόβω. Οδηγίες από το τηλέφωνο, σίγουρα, υπογραφή χωρίς εξέταση, με τίποτα.

Να μπλέξει μπορεί κ αν δεν παραπέμψει για τεστ... άραγε αν παραπέμψει γιατρός μπορεί να αρνηθεί φορεασ κάποιος λήψη δείγματος;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ σχετικά με την επιστροφή ενός παιδιού στο σχολείο. Ποιος παιδίατρος θα το ρισκάρει ένα παιδί που πέρασε μια ίωση με πυρετό και άλλα συμπτώματα παρόμοια με covid να πει ότι είναι οκ να γυρίσει χωρίς τέστ; Από την άλλη κάθε γονιός είναι σε θέση να δίνει 150αρια κάθε φορά για τέστ, δεν το νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ σχετικά με την επιστροφή ενός παιδιού στο σχολείο. Ποιος παιδίατρος θα το ρισκάρει ένα παιδί που πέρασε μια ίωση με πυρετό και άλλα συμπτώματα παρόμοια με covid να πει ότι είναι οκ να γυρίσει χωρίς τέστ; Από την άλλη κάθε γονιός είναι σε θέση να δίνει 150αρια κάθε φορά για τέστ, δεν το νομίζω

Η δίκη μας που είναι σχολαστική είπε ότι θα πρέπει να κρίνουν με βάση επιδημιολογικά δεδομένα περιοχής κ κατάσταση γονέων κα. Σε κάθε περίπτωση επικοινωνία με γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σας,

 

Γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει με τα παιδιά που ο γονέας τους ανήκει σε ευπαθή ομάδα; Οι οδηγίες του Υπουργείου δεν κάνουν καμία μνεία για τους γονείς αλλά μόνο για τα παιδιά. Σε αντίθεση με ότι συνέβη την περασμένη άνοιξη, όπου με μια υπεύθυνη δήλωση του γονέα, οι απουσίες του παιδιού θεωρούνταν δικαιολογημένες. Η απάντηση που πήρα από την προισταμένη νηπιαγωγό, σε σχετική μου ερώτηση, ήταν ότι μπορείτε να μην το στείλετε με δική σας ευθύνη. Από την Πρωτοβάθμια μου είπαν ότι όντως δεν υπάρχει καμία σχετική οδηγία και ότι το παιδί θα παίρνει απουσίες με κίνδυνο να χάσει τη χρονιά. Μου είπαν ότι μπορεί να κάνει έως και 100 απουσίες. Κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα ότι δεν υπάρχουν στην ουσία απουσίες και ότι το παιδί δεν θα χρεαστεί να επαναλάβει τα προνήπια. Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο επίσημο έγγραφο που να αναγράφεται αυτό; 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine8 said:

Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ σχετικά με την επιστροφή ενός παιδιού στο σχολείο. Ποιος παιδίατρος θα το ρισκάρει ένα παιδί που πέρασε μια ίωση με πυρετό και άλλα συμπτώματα παρόμοια με covid να πει ότι είναι οκ να γυρίσει χωρίς τέστ; Από την άλλη κάθε γονιός είναι σε θέση να δίνει 150αρια κάθε φορά για τέστ, δεν το νομίζω

Και εγώ αυτό σκέφτομαι ! Αν το τεστ δεν γίνεται δωρεάν ή έστω αν δεν μπορεί να γίνει σε μία τιμή νορμαλ (όπως το τεστ γρύπης) πως θα κυλήσει η χρονιά? Ένα παιδί στο σχολείο μπορεί να αρρωσταίνει σε συχνότητα τρελή κάθε φορά θα πληρώνουμε? Αν είναι έτσι να επιλέξω εκπαίδευση κατ οίκων, ποιο οικονομικά θα μου έρθει.

Σχεδόν όλες οι ιώσεις έχουν συμπτώματα covid βήχας-πυρετός-μύξες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, Sunshine8 said:

Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ σχετικά με την επιστροφή ενός παιδιού στο σχολείο. Ποιος παιδίατρος θα το ρισκάρει ένα παιδί που πέρασε μια ίωση με πυρετό και άλλα συμπτώματα παρόμοια με covid να πει ότι είναι οκ να γυρίσει χωρίς τέστ; Από την άλλη κάθε γονιός είναι σε θέση να δίνει 150αρια κάθε φορά για τέστ, δεν το νομίζω

Είναι αδύνατον τα παιδιά να κάνουν τεστ κάθε φορά που περνάνε ίωση. Δεν υπάρχουν καν τόσα τεστ. Κάθε παιδί μας είπαν μπορεί να περάσει 5-10 ιώσεις μέσα στη χρονιά . Μπορεί και παραπάνω. Μιλάμε για τεράστιο αριθμό τεστ για τα παιδιά και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε σημερα ενημερωση απο το δημοτικο, απλα δεν υπαρχει πλανο, σε ολα πετανε την ευθυνη στους εκπαιδευτικους, που δεν εχουν ουτε τη δυνατοτητα να κανουν κατι, ουτε τις γνωσεις. Διαλειμματα σε αλλες ωρες ειναι ανεφαρμοστα, πλυσιμο χεριων μετα το διαλειμμα για να ξαναμπει η μασκα δεν γινεται, χωρος στην αυλη για να περιοριστει το καθε τμημα στο διαλειμμα αλλου ανυπαρκτος, δυνατοτητα καθαρισμου μεταξυ μαθηματων και δεκαπενταλεπτος αερισμος ειναι παραλογος αφου ουτε δεκαπεντε λεπτα διαλεμμα ανα ωρα προβλεπονται ουτε και υπαρχουν τοσες καθαριστριες. Α, και μασκες δεν εχουν ερθει ουτε καν αντισηπτικα. Και ειμαστε και δημοτικό 12θεσιο συστεγαζομενο με νηπιο και προνηπιο πλεον, αφου με το υποχρεωτικο προνηπιο δεν υπαρχει χωρος στο διπλανο νηπιαγωγειο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ειχαμε σημερα ενημερωση απο το δημοτικο, απλα δεν υπαρχει πλανο, σε ολα πετανε την ευθυνη στους εκπαιδευτικους, που δεν εχουν ουτε τη δυνατοτητα να κανουν κατι, ουτε τις γνωσεις. Διαλειμματα σε αλλες ωρες ειναι ανεφαρμοστα, πλυσιμο χεριων μετα το διαλειμμα για να ξαναμπει η μασκα δεν γινεται, χωρος στην αυλη για να περιοριστει το καθε τμημα στο διαλειμμα αλλου ανυπαρκτος, δυνατοτητα καθαρισμου μεταξυ μαθηματων και δεκαπενταλεπτος αερισμος ειναι παραλογος αφου ουτε δεκαπεντε λεπτα διαλεμμα ανα ωρα προβλεπονται ουτε και υπαρχουν τοσες καθαριστριες. Α, και μασκες δεν εχουν ερθει ουτε καν αντισηπτικα. Και ειμαστε και δημοτικό 12θεσιο συστεγαζομενο με νηπιο και προνηπιο πλεον, αφου με το υποχρεωτικο προνηπιο δεν υπαρχει χωρος στο διπλανο νηπιαγωγειο.

Και σ εμάς δεν έχουν έρθει μάσκες.

Τη μάσκα πρέπει μα τη φορούν πριν μπουν στην αίθουσα, ειδικά αν υπάρχει σκάλα με συνωστισμό ή εσωτερικός διάδρομος, άρα πλύσιμο χεριών μόνο αν έχουν σακουλάκι με μικρό αντισηπτικό στην τσέπη, πέρα από τη μάσκα που θα έχουν κ στο διάλειμμα μαζί, για να τη βάλουν σωστά πριν ανέβουν, αλλά κ για τις τουαλέτες. 

 

για τα χωριστά διαλείμματα κ εμείς ψαχνόμαστε. Οριακά μπορεί να είναι εφικτό στα δημοτικά. που ούτως ή άλλως υπάρχουν ώρες συνεχόμενες, άρα μπορεί να γίνει μια μετατόπιση. 

 

νομιζω ότι πάμε για μεγάλο φιάσκο.

 

Εντωμεταξυ διαβασα για δυο εφορίες στην Αθήνα που κλείσαν (υποθέτω μια δυο μέρες για αποκυνανση) λόγω κρούσματος. στο σχολείο που υπάρχει τετοια κινητικότητα, δεν προβλέπεται καν αυτό. Δεν ξέρω αν έχουν νόημα αυτές οι απολυμάνσεις, αλλά είναι εντυπωσιακή η επιλεκτικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και σ εμάς δεν έχουν έρθει μάσκες.

Τη μάσκα πρέπει μα τη φορούν πριν μπουν στην αίθουσα, ειδικά αν υπάρχει σκάλα με συνωστισμό ή εσωτερικός διάδρομος, άρα πλύσιμο χεριών μόνο αν έχουν σακουλάκι με μικρό αντισηπτικό στην τσέπη, πέρα από τη μάσκα που θα έχουν κ στο διάλειμμα μαζί, για να τη βάλουν σωστά πριν ανέβουν, αλλά κ για τις τουαλέτες. 

 

για τα χωριστά διαλείμματα κ εμείς ψαχνόμαστε. Οριακά μπορεί να είναι εφικτό στα δημοτικά. που ούτως ή άλλως υπάρχουν ώρες συνεχόμενες, άρα μπορεί να γίνει μια μετατόπιση. 

 

νομιζω ότι πάμε για μεγάλο φιάσκο.

 

Εντωμεταξυ διαβασα για δυο εφορίες στην Αθήνα που κλείσαν (υποθέτω μια δυο μέρες για αποκυνανση) λόγω κρούσματος. στο σχολείο που υπάρχει τετοια κινητικότητα, δεν προβλέπεται καν αυτό. Δεν ξέρω αν έχουν νόημα αυτές οι απολυμάνσεις, αλλά είναι εντυπωσιακή η επιλεκτικότητα. 

 

Στην Αττική κάθε μέρα ακούμε και για άλλα σχολεία, και ακόμη τα σχολεία δεν έχουν καν ανοίξει. Απλά στα παιδιά γενικά δεν κάνουν τεστ, αλλιώς λογικά οι παιδικοί που έχουν ήδη ανοίξει θα έπρεπε να έχουν ξανακλείσει. Το συζητάγαμε σήμερα το πρωί, 3 συνάδελφοι έχουν παιδιά σε παιδικούς, διαφορετικές περιοχές, και οι 3 τα έχουν σπίτι με πυρετό, αλλά ο ΕΟΔΥ συνιστά τα γνωστά "μείνετε όλοι σπίτι και πλένετε χεράκια". Αν δεν κάνεις τεστ, δεν έχεις κορονοϊό και άρα δεν χρειάζεσαι μέτρα, απλά πράγματα. Βέβαια σε μια βδομάδα που θα είναι και οι γονείς με πυρετό, θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα  χθες  τον Χατζηνικολάου που έφερε τον γιατρό που μίλησε κατά της μάσκας και χαρακτήρισε τον Σουηδό Τένγκελ "αρχιτέκτονα". 


Στο παρα πέντε πριν ανοίξουν τα σχολεία και μάλλον πριν επιβληθεί παντού η μάσκα στην Αττική, όπου μένει ο μισός πληθυσμός της χώρας (χώρια σε πόσους νομούς / περιφερειακές ενότητες ισχύει ήδη), ένας συστημικότατος δημοσιογράφος, φέρνει γιατρό να σπείρει τέτοια αμφιβολία; Γιατί άραγε; Δεν νομίζω ότι ο Χατζηνικολάου το εκανε αυτό τυχαία....

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ βλέπω στις ειδήσεις αυτό να το αναπαράγουν πολλά κανάλια και site "

Στα σχολεία τους θα πρέπει να βρίσκονται στις 8:15 το πρωί της Δευτέρας οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων, προκειμένου να χτυπήσει το πρώτο κουδούνι της σχολικής χρονιάς.

Σύμφωνα με τις οδηγίες που εξέδωσε το υπουργείο, και μεταδίδει το ΑΜΠΕ, οι μαθητές θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού, ο οποίος θα γίνει ανάλογα με τον προγραμματισμό του κάθε σχολείου.

"

Όμως όλα τα σχολεία στέλνουν email για προσέλευση μεταξύ 11 και 12. Χάος!

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ βλέπω στις ειδήσεις αυτό να το αναπαράγουν πολλά κανάλια και site "

Στα σχολεία τους θα πρέπει να βρίσκονται στις 8:15 το πρωί της Δευτέρας οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων, προκειμένου να χτυπήσει το πρώτο κουδούνι της σχολικής χρονιάς.

Σύμφωνα με τις οδηγίες που εξέδωσε το υπουργείο, και μεταδίδει το ΑΜΠΕ, οι μαθητές θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού, ο οποίος θα γίνει ανάλογα με τον προγραμματισμό του κάθε σχολείου.

"

Όμως όλα τα σχολεία στέλνουν email για προσέλευση μεταξύ 11 και 12. Χάος!

Just now, Έσπερος είπε:

Παρακολούθησα  χθες  τον Χατζηνικολάου που έφερε τον γιατρό που μίλησε κατά της μάσκας και χαρακτήρισε τον Σουηδό Τένγκελ "αρχιτέκτονα". 


Στο παρα πέντε πριν ανοίξουν τα σχολεία και μάλλον πριν επιβληθεί παντού η μάσκα στην Αττική, όπου μένει ο μισός πληθυσμός της χώρας (χώρια σε πόσους νομούς / περιφερειακές ενότητες ισχύει ήδη), ένας συστημικότατος δημοσιογράφος, φέρνει γιατρό να σπείρει τέτοια αμφιβολία; Γιατί άραγε; Δεν νομίζω ότι ο Χατζηνικολάου το εκανε αυτό τυχαία....

Αυτόν τον τύπο που έχει ήδη διαγραφεί από τον Ιατρικό Σύλλογο γιατί ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει κορονοϊός; Σοβαρή δημοσιογραφία :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αυτόν τον τύπο που έχει ήδη διαγραφεί από τον Ιατρικό Σύλλογο γιατί ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει κορονοϊός; Σοβαρή δημοσιογραφία :( 

Δεν τον παρουσίασε έτσι ο Χατζηνικολαου όμως κ σήμερα πολύς κόσμος τον εκθειάζει.....

Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί επιλέχθηκε τώρα να παρουσιαστεί αυτό. 

 

 

 

Και τώρα διαβάζω αυτό στο in.gr άρα είναι κατά παραγγελία. Μας δουλεύουν;; Και στην Αττική δεν την επιβάλλουν καν σε όλους τους εσωτερικούς χώρους;; 

 

Πρόκειται ασφαλώς για πολιτική απόφαση για την οποία είχε αναφερθεί χθες το in.gr. Η καθολική χρήση της μάσκας θα δρομολογούσε εξελίξεις και θα είχε έντονες αντιδράσεις στην κοινωνία.

Σε μια χρονική στιγμή όπου γίνεται ήδη… χαμός με τη χρήση μασκών στα σχολεία, ένα νέο μέτωπο που θα άνοιγε, θα προκαλούσε πολλά προβλήματα στην κυβέρνηση.

Αυτό δεν σημαίνει βεβαίως ότι τίθεται σε κίνδυνο η υγεία των πολιτών. Κυβέρνηση και λοιμωξιολόγοι συμφωνούν ότι υπάρχουν κι άλλα μέτρα που μπορούν να περιορίσουν τον ιό και να μειώσουν το επόμενο διάστημα τα κρούσματα.

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

Παντως για τη χρήση μάσκας εγώ ήθελα να επιβληθεί καθολικά μέσα έξω, μόλις διάβασα ότι απορρίφθηκε αυτή η πρόταση των λοιμοξιολογων  . Οι παρατυπίες που βλέπω πλέον κάθε φορά που βγαίνω είναι τραγικές. Όπου πάω είμαι η μόνη σχεδόν που φοράω. Για άλλη μια φορά είμαστε κατώτεροι των περιστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Παντως για τη χρήση μάσκας εγώ ήθελα να επιβληθεί καθολικά μέσα έξω. Οι παρατυπίες που βλέπω πλέον κάθε φορά που βγαίνω είναι τραγικές. Όπου πάω σχεδόν είμαι η μόνη μου φοράω.

Στην Αττική, τη Θεσ/νίκη, θα έπρεπε. Έστω ρητά σε οποιονδήποτε κλειστό χώρο, εργασιακό ή άλλο. Δεν το καταλαβαίνω αυτό το ότι ο κόσμος θα αντιδρούσε. Ο κόσμος στον Πόρο, στην Πάρο, στα Χανιά, στην Πιερία και τους άλλους νομούς από ο χθες, δεν αντιδρα και θα αντιδράσει αν επιβληθεί στην Αττική; Δεν ξέρω τι γίνεται. Κι αυτό το θέμά με τις αντιδράσεις κατά της μάσκας έχω την εντύπωση ότι διογκώθηκε πολύ τεχνητά. Είναι δυνατόν να καλούν τα κανάλια γονείς κατά της μάσκας να συνομιλούν με τους επιστήμονες; Και φυσικά έτσι δεν συζητάμε για την απουσία οποιουδήποτε άλλου μέτρου. ΓΙατί άλλο να αντιδράς και να λες "δεν πήρατε κανένα μέτρο έστω για τις ηλικίες κάτω των 10 κ επιβάλλατε τη μάσκα που εχει δυσκολίες χρήσης", αλλο να λες για φίμωτρα και χειραγώγηση και σκοτεινά συμφέροντα και τέτοια. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...