Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Mary1976 είπε:

Συγνώμη βρε Έσπερος αλλά γιατί εσείς να αντέξετε περισσότερο τη μάσκα από τους σερβιτόρους, να κάνετε σωστότερη χρήση ή να έχετε καλύτερες προθέσεις? Νομίζεις ότι οι σερβιτόροι τη βάζουν στο πιγουνι γιατί έχουν απλά τη διάθεση να αψηφήσουν τους κάνονες ή γιατί δεν πιστεύουν στον κορονοιο? Το κάνουν γιατί είναι αδύνατο να δουλεύεις τόσες ώρες στη ζέστη, πέρα δώθε, να επικοινωνείς με κόσμο και να είσαι και ευδιάθετος και ταυτοχρόνως να φοράς μάσκα!

Για πολλούς λόγους το κάνουν αλλά ένας σημαντικός είναι ουι απλώς τους νοιάζει μόνο το πρόστιμο κ είναι λογικό, αν σκεφτείς ότι από μέσα Μαΐου ο κόσμος κυκλοφορεί σε κλειστούς χώρους χωρίς μέτρο αλλά κατά τ αλλά πρέπει να φοράει μάσκα ο ντελιβερας. αυτές οι ανακολουθίες δεν έπεισαν κανέναν κ να τα αποτελέσματα. 

Μαλλί να έρθεις στο αμήν, μα πας στο παράθυρο για μια ανασα κ να συνεχίσεις, κ άλλο μα ξεκινάς με τη λογικ ότι γ μάσκα θα σε ενοχλεί κ τα τη βγάζεις. από τους άλλους ειαηηρκματιες γιατί ζητούμε τήρηση των μέτρων; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εμεις φοραμε μάσκα, γτ κυκλοφορούμε κ τα παιδια, όπου απαιτείται. Δ δυσανασχετουν ιδιαίτερα. Αλλα ειναι συγκεκριμένος χρόνος κ τα έχω στον νου μου

Δεν πιστεύω ότι δ θα την βάλουν σχολειο, αλλα δ ξερω ποσο βολικό θα είναι. Αν πράγματι θέλουμε πολύ σωστή εφαρμογή, θα φτάνουν οι δυο; 

Ειδικα για το δημοτικο πιστεύω δ θα εχει θεμα η μεγάλη να φοραει

Στον μικρο στα προνηπια, όταν κατά βάση είναι παιχνίδι, μου ακούγεται πιο δυσκολο

Αλλα επειδη ξερω από παιδακια αυτής της ηλικίας, θα παρασύρουν αν βλέπουν παιδακια χωρις, η να βγαζουν την μύτη η να βγαίνουν έξω για αερα(το οποίο δ θεωρείται κ ασφαλές) 

Πιστεύω ότι οι εκπαιδευτικό θα κάνουν ο, τι καλύτερο μπορούν. Κ έχουν τρόπους να τα κάνουν να συνεργαστούν αλλα κ παλι το μέτρο δ με έχει πεισει

Αυτό δ σημαινει οτι δ θα το ακολουθήσουμε. Ουτε ότι πάμε προκατηλλειμενοι. Ισα ισα, τους έχω πει ήδη ότι θα φοράνε στο σχολειο

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Eιπωθηκε οτι οποιο παιδι δεν φοραει τη μασκα του θα βγαινει απο την ταξη. Αυτο ειναι κυρωση, εκτος κι αν εννοουνε οτι εχει την δυνατοτητα να βγει αν θελει να ξελαμπικαρει λιγο (εδω γελαμε). Τις κυρωσεις τις θεωρω τραγικες και στα μεγαλυτερα παιδια. Επειδη υπαρχει ποινικο πλαισιο δινεται η δυνατοτητα ωριαιας αποβολης για μη χρηση μασκας; Ας μεινει εξω απο την ταξη για λιγο. Αν δεν θελει να παρακολουθησει καθολου ας παρει απουσια. Ας βαλθει στο τραπεζι η πιθανοτητα να αυξησουν τις απουσιες που δικαιουσαι να κανεις. Ας δωθει η δυνατοτητα εκπαιδευσης απο το σπιτι. Δεν γινεται ολοι οι κανονες να μενουν ιδιοι και απλα να προστιθεται αλλος ενας (ο οποιος επιβαρυνει τοσο πολυ το κλιμα). Εφ'οσον οι εποχες ειναι τετοιες και ειχαν την φαεινη ιδεα να κανουν την μασκα υποχρεωτικη στο σχολειο, τοτε ας χαλαρωσουν λιγο τους υπολοιπους κανονες γιατι δημιουργειται πιεση. Και αυτη η πιεση θα διογκωνεται οσο περνανε οι μηνες. Τελικα, αν ολα πανε συμφωνα με το σχεδιο, θα αρχισουμε ολοι να τρωγομαστε μεταξυ μας, γονεις με γονεις, μαθητες με μαθητες, γονεις με εκπαιδευτικους κοκ και αυτοι θα συνεχιζουν τις υπογειες συμφωνιες τους οσο εμεις θα ειμαστε απασχολημενοι με τις συγκρουσεις μας...Παντως, ειμαι αισιοδοξη στην υπαρξη ενσυναισθησης, κατανοησης και ευαισθησιας απο την πλευρα των εκπαιδευτικων, ωστε τουλαχιστον οι ιδιοι να επιτρεπουν στα παιδια να βγουν εξω αν θελουν να βγαλουν την μασκα, χωρις να χρειαζεται να ζαλιζονται ή να δυσφορουν, απλα να παρουν λιγες ανασες καθαρου αερα. 

 

Μιλάς για ένα σχολείο και μια κουλτούρα που δεν υπάρχει. Στο σχολείο τα μισά παιδιά πάνε γιατί είναι υποχρεωτικό, και μετά πάνε φροντιστήριο όπου τους λύνουν τις ασκήσεις. Πέρσυ που επιτράπηκε με ελαστικά κριτήρια (υπεύθυνη δήλωση) να μην πάει κανείς σχολείο, τα μισά δεν πήγαν. Όσα ξέρω και δεν πήγαν, τις ίδιες μέρες ήταν στην πλατεία, στη βόλτα, στο λεωφορείο κλπ. Απλά έφυγε ο καταναγκασμός της παρακολούθησης και δεν τα ξαναέστειλαν οι γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Έσπερος said:

Καλα αν ήταν ιός που αφορούσε άμεσα τα παιδιά, όχι απλώς η Κεραμεως θα είχε φύγει νύχτα, μπορεί κ να τρέχαμε σε εκλογές ήδη. και φυσικά αν βρεθεί κρουσμα (λέω αν γιατί φοβάμαι ότι τα τεστ θα γίνονται επιλεκτικά) θα αδειάσει το σχολείο κ τα γειτονικά σχολεία του δήμου από τον πανικό. Ωραία τα μεγάλα λόγια στη θεωρία.

Aν ο ιός αφορούσε παιδιά τότε οι περισσότεροι θα πρόσεχαν, οι μάσκες δεν θα ενοχλούσαν και τα μέτρα θα τηρούνταν πολύ περισσότερο. Τώρα που ο ιός αφορά ηλικιωμένους και ευπαθείς ομάδες (ανεξαρτήτου ηλικίας) οι περισσότεροι είναι άνετοι γιατί δεν επηρεάζει αυτούς αλλά κάποιους άλλους. Δυστυχώς έτσι συμπεριφέρονται οι περισσότεροι και είναι ιδιαίτερα λυπηρό.

6 hours ago, Sentir...natureza said:

Αν δεν κάνω λάθος, για να προστατευονται τα παιδια από τη μάσκα πρέπει να αλλάζουν τουλάχιστον 3 φορές μάσκα όσο θα είναι στο σχολείο. 

ο γιος μου την αλλάζει μετά από κάθε διάλειμμα (εντολή του γιατρού του ήταν αυτή). Δηλαδή θέλω 7-8 για το σχολείο καθημερινά.

5 hours ago, vicky86 said:

 Αν πράγματι θέλουμε πολύ σωστή εφαρμογή, θα φτάνουν οι δυο; 

Ειδικα για το δημοτικο πιστεύω δ θα εχει θεμα η μεγάλη να φοραει

Στον μικρο στα προνηπια, όταν κατά βάση είναι παιχνίδι, μου ακούγεται πιο δυσκολο

Αλλα επειδη ξερω από παιδακια αυτής της ηλικίας, θα παρασύρουν αν βλέπουν παιδακια χωρις, η να βγαζουν την μύτη η να βγαίνουν έξω για αερα

Θα χρειαστούν ένα διάστημα προσαρμογής τα παιδιά, μία περίοδο εκπαίδευσης και θεωρώ πως θα το διαχειριστούν μια χαρά.

Οι δύο μάσκες σίγουρα δεν θα φτάνουν, βέβαια και αυτό που κάνω εγώ είναι υπερβολή (μία μετά από  κάθε διάλειμμα) αλλά θεωρώ πως χρειάζεται τουλάχιστον 4 .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

 

Οι δύο μάσκες σίγουρα δεν θα φτάνουν, βέβαια και αυτό που κάνω εγώ είναι υπερβολή (μία μετά από  κάθε διάλειμμα) αλλά θεωρώ πως χρειάζεται τουλάχιστον 4 .

 

Δεν είναι υπερβολή από την άποψη ότι μικρό παιδάκι όλο θα κάνει και κάποιο λάθος στην αφαίρεση, κάποιο άλλο μπορεί να την πιάσει, μπορεί να του πέσει. Συμφωνώ ότι χρειάζονται τουλάχιστον 4.

 

Καλά, μας βλέπω το χειμώνα αντί να στεγνώνουμε βρακιά και κάλτσες στα καλοριφερ, να έχουμε τις μάσκες στη σειρά :)

 

Το βλέπω και εγώ αυτό με την αδιαφορία, από συναδέλφους που μάλιστα μικρούς δεν του λες, τα έχουν πιάσει τα 50. Να πάρουν μέτρα μόνο για τους ηλικιωμένους και όσους είναι σε ευπαθή ομάδα και οι υπόλοιποι να κυκλοφορούμε χαλαρά. Λες και η ελληνική οικογένεια δεν βασίζεται στους ηλικιωμένους, λες και η Ελλάδα δεν αποτελείται κατά βάση από γερασμένο πληθυσμό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Δεν είναι υπερβολή από την άποψη ότι μικρό παιδάκι όλο θα κάνει και κάποιο λάθος στην αφαίρεση, κάποιο άλλο μπορεί να την πιάσει, μπορεί να του πέσει. Συμφωνώ ότι χρειάζονται τουλάχιστον 4.

 

Καλά, μας βλέπω το χειμώνα αντί να στεγνώνουμε βρακιά και κάλτσες στα καλοριφερ, να έχουμε τις μάσκες στη σειρά :)

 

Το βλέπω και εγώ αυτό με την αδιαφορία, από συναδέλφους που μάλιστα μικρούς δεν του λες, τα έχουν πιάσει τα 50. Να πάρουν μέτρα μόνο για τους ηλικιωμένους και όσους είναι σε ευπαθή ομάδα και οι υπόλοιποι να κυκλοφορούμε χαλαρά. Λες και η ελληνική οικογένεια δεν βασίζεται στους ηλικιωμένους, λες και η Ελλάδα δεν αποτελείται κατά βάση από γερασμένο πληθυσμό...

 

O κόσμος γενικά έχει έναν ωχαδερφισμό σε θέματα ασθένειας, δηλαδή πανικοβάλλεται αν πάθει κάτι, αλλά δε σκέφτεται πώς να το προλάβει πριν, βλέπει μόνο την ασθένεια σαν θεραπεία και όχι σαν πρόληψη.

Δύο απλά παραδείγματα: 

Σε φιλικό ζευγάρι, η γυναίκα είναι με κατά πλάκας σκλήρυνση και η μαμά της είναι άνω των 70. Τα παιδιά μετά το σχολείο τα προσέχει η γιαγιά , η οποία πηγαίνει ανελλιπώς εκκλησία, λαϊκή, τα παιδια΄στις δραστηριότητές τους κλπ, όλα με το λεωφορείο. Όταν σε παρέα συζητάγαμε ότι θα έπρεπε να προσέχουν σαν οικογένεια παραπάνω, η λογική της μεν μαμάς ήταν ότι ακόμη είναι νέα και με λίγα συμπτώματα άρα δεν τηεν πείθει ο γιατρός της ότι είναι ευπαθής ομάδα, και ότι δεν είναι όλοι οι ηλικωμένοι ίδιοι, αφού η μαμά της είναι δραστήρια δεν κινδυνεύει.

Σε δεύτερο σκηνικό, συγγενικό μου πρόσωπο ξεκίνησε με 38 πυρετό να επισκεφτεί τον πατέρα του, που μόλις είχε βγει από το νοσοκομείο μετά από επέμβαση σε αγγεία. Ευτυχώς έπιασε την κουβέντα με την μαμά του στην πόρτα και της είπε ότι νιώθει κομμένος και έχει δέκατα "από την πολλή δουλειά", και από όσο μου είπε ο ίδιος "εκείνη έκανε σαν δαιμονισμένη, του είπε ότι είναι ηλίθιος και του έκλεισε την πόρτα στα μούτρα". Ο ίδιος συνεχίζει να θεωρεί ότι "σιγά μωρέ τώρα, πώς κάνετε έτσι για κάτι δέκατα" και δνε του περνάει από το μυαλό ότι πράγματι θα μπορούσε να είχε στείλει τον πατέρα του στον άλλο κόσμο.

Σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε κακή πρόθεση, απλά αυτό το "όλα αυτά αφορούν κάποιους άλλους"

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

O κόσμος γενικά έχει έναν ωχαδερφισμό σε θέματα ασθένειας, δηλαδή πανικοβάλλεται αν πάθει κάτι, αλλά δε σκέφτεται πώς να το προλάβει πριν, βλέπει μόνο την ασθένεια σαν θεραπεία και όχι σαν πρόληψη.

Δύο απλά παραδείγματα: 

Σε φιλικό ζευγάρι, η γυναίκα είναι με κατά πλάκας σκλήρυνση και η μαμά της είναι άνω των 70. Τα παιδιά μετά το σχολείο τα προσέχει η γιαγιά , η οποία πηγαίνει ανελλιπώς εκκλησία, λαϊκή, τα παιδια΄στις δραστηριότητές τους κλπ, όλα με το λεωφορείο. Όταν σε παρέα συζητάγαμε ότι θα έπρεπε να προσέχουν σαν οικογένεια παραπάνω, η λογική της μεν μαμάς ήταν ότι ακόμη είναι νέα και με λίγα συμπτώματα άρα δεν τηεν πείθει ο γιατρός της ότι είναι ευπαθής ομάδα, και ότι δεν είναι όλοι οι ηλικωμένοι ίδιοι, αφού η μαμά της είναι δραστήρια δεν κινδυνεύει.

Σε δεύτερο σκηνικό, συγγενικό μου πρόσωπο ξεκίνησε με 38 πυρετό να επισκεφτεί τον πατέρα του, που μόλις είχε βγει από το νοσοκομείο μετά από επέμβαση σε αγγεία. Ευτυχώς έπιασε την κουβέντα με την μαμά του στην πόρτα και της είπε ότι νιώθει κομμένος και έχει δέκατα "από την πολλή δουλειά", και από όσο μου είπε ο ίδιος "εκείνη έκανε σαν δαιμονισμένη, του είπε ότι είναι ηλίθιος και του έκλεισε την πόρτα στα μούτρα". Ο ίδιος συνεχίζει να θεωρεί ότι "σιγά μωρέ τώρα, πώς κάνετε έτσι για κάτι δέκατα" και δνε του περνάει από το μυαλό ότι πράγματι θα μπορούσε να είχε στείλει τον πατέρα του στον άλλο κόσμο.

Σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε κακή πρόθεση, απλά αυτό το "όλα αυτά αφορούν κάποιους άλλους"

Τι λες τώρα.. εδω δεν χαμπαριαζουν ουτε οι αστυνομικοι που θα επρεπε.υπαρχουν πολλα κρουσματα κ προφυλάξεις δεν τους βλέπω να παίρνουν.Εκτος απ αυτους που έχω δει στην τηλ ναχκανουν έλεγχο σε ταξί κ σε λεωφορεία,πραγματικά δεν έχω δει κανέναν άλλον.πριν λίγο καιρό μπροστά στη βουλή κανένας δε φορουσε κτουςτην ειπα που αφήνουν να φορτώνει ένας συγκεκριμένος ταξιτζής χωρις προφύλαξη.κ πελάτες κ ο ίδιος κ ατομο σιπλα του.Στα μερη που παραηεριζα ηρθαν κάποια στιγμη πάλι χωρίς μασκα για κάποιον έλεγχο,χθες στο δρόμο πάλι το ίδιο. Δυο φιλες από Ναυπακτο μου ειπαν οτι το μισό αστ .τμήμα είναι σε καραντινα κ το υπόλοιπο νοσει.πηγε ο εοδυ κ ξαναπαει παλι σημερα.Τους κολλησε ένας από την ομάδα Δίας που είχε συμπτωματα δέκα μέρες κ πουω ειχε επαφη με πολυ κοσμο.

Επισης,συγκάτοικοι νοικιάζουν δωμάτια στη Μυκονο.Μου ειπαν χθες οτι σε κοντινό ξενοδοχείο,υπαλληλος με συ.πτωματα,δεν πήγαινε για εξέταση γιατί δεν την αφηνε ο ιδιοκτήτης. Θετική φυσικα.Την ημέρα που πήγε για ελεγχο ,της ειπαν απο τον Ρόδο οτι μονο εκεινη την ημέρα ειχαν 175 θετικα.

Φιλη μου πουωδεν λέει ψέματα,Ροδιτισσα ,μου ειπε οτι ξερει απο το θείο της που δουλεύει στην περιφέρεια Αιγαίου οτι πριν ένα μήνα περίπου η Ρόδος ειχε χίλια κρουσματα κ η Μυκονος τρεις χιλιάδες.Τα πραγματα ειναι ασχημα ,δεν παρουσιάζουν τα πραγματικά νούμερα και ο κοσμος δεν χαμπαριαζει.Μεγαλη μερίδα του δηλ.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες που περιλαμβάνουν και τα νηπιαγωγεία από την Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19 όπως δημοσιεύτηκαν χθες.

esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/nipiagogeia_paidikoi_stathmoi_vrefonipiakoi_stathmoi.pdf

 

[...Η ασφαλής λειτουργία των νηπιαγωγείων, βρεφικών και βρεφονηπιακών σταθμών βασίζεται στη συστηματική εφαρμογή πολλαπλών μέτρων προφύλαξης που λειτουργούν ως σύνολο:

• αποχή από το σχολείο όσων εκδηλώνουν πυρετό ή/και άλλα συμπτώματα συμβατά με COVID-19, προστασία μαθητών και εκπαιδευτικών που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες.

• συχνή και ορθή εφαρμογή υγιεινής των χεριών (πλύσιμο με σαπούνι και νερό ή/και εφαρμογή αντισηπτικού χεριών)

• συστηματική χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας από τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό των νηπιαγωγείων, παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών

εξοικείωση των παιδιών άνω των 4 ετών με την ορθή εφαρμογή προστατευτικής μάσκας και χρήση της από τα παιδιά με έμφαση στην εκπαιδευτική διαδικασία

• προσπάθεια για τη λειτουργία του σχολείου σε ομάδες παιδιών οι οποίες συστηματικά δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους, όσο είναι εφικτό

• αποφυγή μεγάλων συναθροίσεων μαθητών και επίσκεψης στο σχολείο άλλων ατόμων όταν αυτό δεν είναι απαραίτητο

• καλός αερισμός των αιθουσών, καθαριότητα χώρων και τακτική εφαρμογή απολυμαντικού σε επιφάνειες...]

 

Είναι 30 σελίδες, διαβάστε τις. Αν δείτε πουθενά να γράφει ξεκάθαρα για υποχρεωτική χρήση μάσκας από τα νήπια, πείτε το μου μήπως δεν το κατάλαβα. Μιλάει μόνο για το ποια παιδιά πρέπει να φορούν χειρουργική και σε ποια δε συστήνεται. Αντιθέτως υπάρχει ανάλυση για τις αποστάσεις, τις μικρές σταθερές ομάδες, αερισμό χώρων, οδηγίες καθαριότητας κλπ 

Στο κεφάλαιο δε για την τήρηση μέτρων ατομικής υγιεινής φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν αναφέρονται σε μάσκες στα παιδιά αλλά μόνο για χρήση από το προσωπικό.

 

Αν πάρει κάποιος αυτό το κείμενο και παράλληλα βάλουν από το Υπουργείο ποινές για τη μη χρήση μάσκας από νήπια (στους γονείς εννοώ) πολύ απλά αυτοαναιρούνται (δε θα είναι η πρώτη φορά βέβαια). 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς το υπογραμμίζεις @vtgian!

Ακριβώς αυτό είναι (που ανέφερθηκε και παραπάνω από @chocolate_eater) στον απαίδευτο ή/και αδιάφορο πλυθησμό (sorry έτσι είναι) ανακοινώνεις με βαθμό αυστηρότητας 10 για να τηρηθεί βαθμός συμμόρφωσης 5 (και παρακάτω).

Κι έτσι θα "τροποποιήσουν" τις οδηγίες κι "όλα καλά"...

 

Just now, vtgian είπε:

Αν πάρει κάποιος αυτό το κείμενο και παράλληλα βάλουν από το Υπουργείο ποινές για τη μη χρήση μάσκας από νήπια (στους γονείς εννοώ) πολύ απλά αυτοαναιρούνται (δε θα είναι η πρώτη φορά βέβαια). 

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν κυρώσεις σε γονείς μαθητών (όλων των βαθμίδων) "απλώς" για την μη χρήση μάσκας από τα παιδιά. Σε περιπτώσεις που γονείς κυρήσσουν "επανάσταση" έξω από την είσοδο του σχολείου ξέρω γω ανά ομάδες με πλακάτ, ναι. Σε περίπτωση παιδιού που για τον α-β λόγο υπάρχει αυστηρή σύσταση για χρήση μάσκας κι ο γονέας αμελεί/διαφωνεί, ναι. Σε εκπαιδευτικούς που αποφασίζουν να κάνουν τα παιδιά κοινωνούς της προσωπικής τους συνομωσιολογικής κοσμοθεωρίας (σεβαστή η άποψη τους αλλά από την στιγμή που την μεταφέρουν στην τάξη είναι επικίνδυνοι και πολύ αντιπαθείς), ναι.

Και στους παραπάνω πιο πολύ για το θεαθήναι πιστεύω. Τώρα στον κλασικό μέσο γονιό τον Έλληνα, τον εργαζόμενο, τον "ντάξει το παιδί την ξέχασε, την έχασε, του χάλασε", τι κυρώσεις να βάλουν βρε παιδιά;! Άποψη μου.

 

Και δυστυχώς καθόμαστε και αναλωνόμαστε σε αυτά και χάνουμε την γενικότερη εικόνα. Ο κόσμος θα έπρεπε να απαιτήσει σωστότερα κι αυστηρότερα μέτρα (σε άλλο επίπεδο, σε επίπεδο πρόληψης) κι όχι να τσακώνεται για επιφανειακά μέτρα θεραπείας (το ανέφερε κι @ΑΡΓΚ παραπάνω αυτό για την κουλτούρα του Έλληνα "εαααν μου τύχει θεραπεύω, όσο για πρόληψη... τι μας λες τώρα!".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Οδηγίες που περιλαμβάνουν και τα νηπιαγωγεία από την Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19 όπως δημοσιεύτηκαν χθες.

esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/nipiagogeia_paidikoi_stathmoi_vrefonipiakoi_stathmoi.pdf

 

[...Η ασφαλής λειτουργία των νηπιαγωγείων, βρεφικών και βρεφονηπιακών σταθμών βασίζεται στη συστηματική εφαρμογή πολλαπλών μέτρων προφύλαξης που λειτουργούν ως σύνολο:

• αποχή από το σχολείο όσων εκδηλώνουν πυρετό ή/και άλλα συμπτώματα συμβατά με COVID-19, προστασία μαθητών και εκπαιδευτικών που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες.

• συχνή και ορθή εφαρμογή υγιεινής των χεριών (πλύσιμο με σαπούνι και νερό ή/και εφαρμογή αντισηπτικού χεριών)

• συστηματική χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας από τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό των νηπιαγωγείων, παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών

εξοικείωση των παιδιών άνω των 4 ετών με την ορθή εφαρμογή προστατευτικής μάσκας και χρήση της από τα παιδιά με έμφαση στην εκπαιδευτική διαδικασία

• προσπάθεια για τη λειτουργία του σχολείου σε ομάδες παιδιών οι οποίες συστηματικά δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους, όσο είναι εφικτό

• αποφυγή μεγάλων συναθροίσεων μαθητών και επίσκεψης στο σχολείο άλλων ατόμων όταν αυτό δεν είναι απαραίτητο

• καλός αερισμός των αιθουσών, καθαριότητα χώρων και τακτική εφαρμογή απολυμαντικού σε επιφάνειες...]

 

Είναι 30 σελίδες, διαβάστε τις. Αν δείτε πουθενά να γράφει ξεκάθαρα για υποχρεωτική χρήση μάσκας από τα νήπια, πείτε το μου μήπως δεν το κατάλαβα. Μιλάει μόνο για το ποια παιδιά πρέπει να φορούν χειρουργική και σε ποια δε συστήνεται. Αντιθέτως υπάρχει ανάλυση για τις αποστάσεις, τις μικρές σταθερές ομάδες, αερισμό χώρων, οδηγίες καθαριότητας κλπ 

Στο κεφάλαιο δε για την τήρηση μέτρων ατομικής υγιεινής φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν αναφέρονται σε μάσκες στα παιδιά αλλά μόνο για χρήση από το προσωπικό.

 

Αν πάρει κάποιος αυτό το κείμενο και παράλληλα βάλουν από το Υπουργείο ποινές για τη μη χρήση μάσκας από νήπια (στους γονείς εννοώ) πολύ απλά αυτοαναιρούνται (δε θα είναι η πρώτη φορά βέβαια). 

Αυτο ακριβως μου ειπαν και απο τον παιδικο Ουσιαστικα θα δωσουν μεγαλη εμφαση στο πλυσιμο των χεριων κ σεψκσθεψειδους κανόνα υγειηνης και ουσιαστικα η χρήση της μασκας θα έχει εκπαιδευτικο χαραχτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Οδηγίες που περιλαμβάνουν και τα νηπιαγωγεία από την Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19 όπως δημοσιεύτηκαν χθες.

esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/nipiagogeia_paidikoi_stathmoi_vrefonipiakoi_stathmoi.pdf

 

[...Η ασφαλής λειτουργία των νηπιαγωγείων, βρεφικών και βρεφονηπιακών σταθμών βασίζεται στη συστηματική εφαρμογή πολλαπλών μέτρων προφύλαξης που λειτουργούν ως σύνολο:

• αποχή από το σχολείο όσων εκδηλώνουν πυρετό ή/και άλλα συμπτώματα συμβατά με COVID-19, προστασία μαθητών και εκπαιδευτικών που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες.

• συχνή και ορθή εφαρμογή υγιεινής των χεριών (πλύσιμο με σαπούνι και νερό ή/και εφαρμογή αντισηπτικού χεριών)

• συστηματική χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας από τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό των νηπιαγωγείων, παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών

εξοικείωση των παιδιών άνω των 4 ετών με την ορθή εφαρμογή προστατευτικής μάσκας και χρήση της από τα παιδιά με έμφαση στην εκπαιδευτική διαδικασία

• προσπάθεια για τη λειτουργία του σχολείου σε ομάδες παιδιών οι οποίες συστηματικά δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους, όσο είναι εφικτό

• αποφυγή μεγάλων συναθροίσεων μαθητών και επίσκεψης στο σχολείο άλλων ατόμων όταν αυτό δεν είναι απαραίτητο

• καλός αερισμός των αιθουσών, καθαριότητα χώρων και τακτική εφαρμογή απολυμαντικού σε επιφάνειες...]

 

Είναι 30 σελίδες, διαβάστε τις. Αν δείτε πουθενά να γράφει ξεκάθαρα για υποχρεωτική χρήση μάσκας από τα νήπια, πείτε το μου μήπως δεν το κατάλαβα. Μιλάει μόνο για το ποια παιδιά πρέπει να φορούν χειρουργική και σε ποια δε συστήνεται. Αντιθέτως υπάρχει ανάλυση για τις αποστάσεις, τις μικρές σταθερές ομάδες, αερισμό χώρων, οδηγίες καθαριότητας κλπ 

Στο κεφάλαιο δε για την τήρηση μέτρων ατομικής υγιεινής φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν αναφέρονται σε μάσκες στα παιδιά αλλά μόνο για χρήση από το προσωπικό.

 

Αν πάρει κάποιος αυτό το κείμενο και παράλληλα βάλουν από το Υπουργείο ποινές για τη μη χρήση μάσκας από νήπια (στους γονείς εννοώ) πολύ απλά αυτοαναιρούνται (δε θα είναι η πρώτη φορά βέβαια). 

Κ εγω το έχω διαβάσει, κ κατάλαβα απλα αυτο που σημειώσεις με bold

Μάλιστα κάπου λέει πως θα διαχειριστουν ύποπτο κρούσμα, εκεί μόνο θα προτιμουσα παραπάνω μέρες. Πχ 10μερες από την έναρξη συμπτωμάτων δ αρκεί, καλυτερα από την λήξη κάποιες μέρες. Όπως κ 1 24ωρο χωρίς πυρετο χωρίς λήψη αντιπυρετικου, καλυτερα 2-3 μερες

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν κυρώσεις σε γονείς μαθητών (όλων των βαθμίδων) "απλώς" για την μη χρήση μάσκας από τα παιδιά. Σε περιπτώσεις που γονείς κυρήσσουν "επανάσταση" έξω από την είσοδο του σχολείου ξέρω γω ανά ομάδες με πλακάτ, ναι. Σε περίπτωση παιδιού που για τον α-β λόγο υπάρχει αυστηρή σύσταση για χρήση μάσκας κι ο γονέας αμελεί/διαφωνεί, ναι. Σε εκπαιδευτικούς που αποφασίζουν να κάνουν τα παιδιά κοινωνούς της προσωπικής τους συνομωσιολογικής κοσμοθεωρίας (σεβαστή η άποψη τους αλλά από την στιγμή που την μεταφέρουν στην τάξη είναι επικίνδυνοι και πολύ αντιπαθείς), ναι.

Και στους παραπάνω πιο πολύ για το θεαθήναι πιστεύω. Τώρα στον κλασικό μέσο γονιό τον Έλληνα, τον εργαζόμενο, τον "ντάξει το παιδί την ξέχασε, την έχασε, του χάλασε", τι κυρώσεις να βάλουν βρε παιδιά;! Άποψη μου.

 

 

Διαβάζοντας ανάμεσα στις γραμμές σε όσα λέει η υπουργός και από την εμπειρία μου όσες φορές έχω μιλήσει με διευθυντές σχολείων, η κύρωση θα είναι το να αρνηθούν την είσοδο στο παιδί. Ο γονιός στο Δημοτικό, ανάλογα το αν και πού δουλεύει, θα νοιαστεί ή απλά δε θα στέλνει το παιδί σχολείο, στη δευτεροβάθμια όταν μαζευτούν πολλές απουσίες θα αρχίσει η κλάψα για να σβηστούν ή τα παιδιά να αποβάλλονται μεν από την αίθουσα αλλά να μην χρεώονται απουσία (που δε θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά, ειδικά σε Λύκεια το λες και κανόνα σε πολλά σχολεία, γιατί είναι win-win κατάσταση, ο μαθητής δεν κάνει μάθημα όπως ακριβώς επιδιώκει, ο καθηγητής δε χρειάζεται να ασχολείται με έναν ταραξία)

Link to comment
Share on other sites

Η χτεσινή ΚΥΑ πάντως αναφέρεται σε όλες τις βαθμίδες άρα καλύπτει κ τα νήπια. 

 

το μα έρθει κάποιος από ιδεολογία χωρίς μάσκα μ φαίνεται απίθανο να είναι τόσο μαζικό ή επίμονο ώστε να κινδυνεύσει παιδί. 

 

το πρόβλημα είναι αν αρχίσουν να τη βγάζουν γιατί ζεστάθηκαν, για πλάκα, γιατί «ξέχασαν» ή απλώς γιατί κλαφτηκαν σε κάποιον που το δέχτηκε και θέλουν να το εφαρμόσουν κ στους άλλους. 

 

το «έμφαση στην εκπαίδευση» ίσως αφήσει περιθώριο για ελαστική χρήση σε αυτές τις ηλικίες. 

 

αναλυτικες οδηγίες αναμένονται πάντως ακόμα. 

Για όσους αναρωτιούνται τι είδους προετοιμασια γίνεται:

 

14/9 είναι μεγάλη γιορτή κ οι ιερείς είναι απασχολημένοι. Δύσκολο να ξεκινήσουν αγιασμούς από τις 9 το πρωί. Ο αρχιεπίσκοπος είπε να ανοίξουν τα σχολεία στις 14 κ ο αγιασμός να γίνει στις 15. Το εκπαιδευτικό ρεπορτάζ αναφέρει ότι το υπουργείο επιμένει να γίνει αγιασμός στις 14, μετά τις 11 το πρωί. Αν γίνει κατά τάξη, σε ένα δημοτικό θα τελειώσει μετά το πέρας του ωραρίου. 
 

Ειμαστε πανέτοιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η χτεσινή ΚΥΑ πάντως αναφέρεται σε όλες τις βαθμίδες άρα καλύπτει κ τα νήπια. 

 

το μα έρθει κάποιος από ιδεολογία χωρίς μάσκα μ φαίνεται απίθανο να είναι τόσο μαζικό ή επίμονο ώστε να κινδυνεύσει παιδί. 

 

το πρόβλημα είναι αν αρχίσουν να τη βγάζουν γιατί ζεστάθηκαν, για πλάκα, γιατί «ξέχασαν» ή απλώς γιατί κλαφτηκαν σε κάποιον που το δέχτηκε και θέλουν να το εφαρμόσουν κ στους άλλους. 

 

το «έμφαση στην εκπαίδευση» ίσως αφήσει περιθώριο για ελαστική χρήση σε αυτές τις ηλικίες. 

 

αναλυτικες οδηγίες αναμένονται πάντως ακόμα. 

 

Τι ίσως... Προφανώς και το "έμφαση στην εκπαίδευση" αφήνει περιθώριο. Όπως και όλα τα υπόλοιπα.

To τονίζω για να αναδείξω για ακόμα μια φορά τις ανακολουθίες του Υπουργείου. Η Κεραμέως (και γενικά η πολιτική ηγεσία) αναφέρονται συνέχεια στις κατευθύνσεις και τις αποφάσεις των επιστημονικών επιτροπών, οι ειδικοί μας είπαν..., οι ειδικοί αποφάσισαν ... κλπ. 

Και έρχονται οι ειδικοί (οι οποίοι εγκρίνουν το παραπάνω κείμενο) και δεν επιβεβαιώνουν αυτά που λέει το Υπουργείο. Μετά οι συνωμοσιολόγοι μας φταίνε; 

 

Σήμερα μίλησα και με τη νέα μας νηπιαγωγό τηλεφωνικά. Πρακτικά αυτό μας είπε και αυτή, ναι μεν υποχρεωτική αλλά δε θα μαλώσω παιδιά, δε θα αφήσω να αισθανθεί κάποιο άσχημα, αλλά να υποστηρίξουμε και να μην είμαστε αρνητικοί οι γονείς. Την καθησύχασα τη γυναίκα, της είπα μην ανησυχεί μια χαρά εκπαιδευμένα θα πάνε με τις μασκούλες τους, θα προσπαθήσουμε όλοι μαζί να βγει η χρονιά και ότι γνωρίζουμε ότι την έχουν επιβαρύνει με κάτι που δεν της αναλογεί. Μας είπε ότι ο στόχος της είναι όλα τα παιδάκια να νιώσουν άνετα, και ότι θα τα βγάζει έξω όσο περισσότερο μπορεί (ευτυχώς είναι μονοθέσιο, εντελώς αυτόνομο, οπότε εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει άλλη επαφή με άλλα παιδιά ή δασκάλους).

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, samsympan είπε:

- Θερμόμετρα και υποχρεωτική θερμομέτρηση σε όλα τα σχολεία όλων των βαθμίδων, για όλο το προσωπικό. Όποιος έχει πυρετό, βηχαλάκι, πονόλαιμο, νοιώθει αδιάθετος ΔΕΝ παραμένει τελεία και παύλα. Σωστή πρόβλεψη-οργάνωση για τις τάξεις των εκπαιδευτικών που θα απουσιάζουν.

 

 

Αυτό το αυτονόητο δυστυχώς, δεν έχει προβλεφθεί. Δικαιολόγη απουσιών δεν παίζει αν δεν έχεις διάγνωση covid και τα τεστ δεν τα πληρώνει το κράτος. Άρα όσο το παιδί έχει βηχαλάκι, ειδικά στη δευτεροβάθμια, πάει σχολείο. Και ο δάσκαλος στο μάθημα, κι ο γονιός στη δουλειά, γιατί ούτε εκεί προβλέπεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω ότι ούτε τιμωρίες θα υπάρξουν ούτε τίποτα. Στα δε νηπιαγωγεία και στις πρώτες τάξεις του δημοτικού θα είναι τα πράγματα χαλαρά. Στην ενημέρωση ο Τσιόρδας μίλησε για "διαλείμματα μάσκας" μέσα στην τάξη και τάχθηκε ξεκάθαρα και αυστηρά κατά των κυρώσεων. Ο πρωθυπουργός εχτές του έδωσε συγχαρητήρια για την εξαιρετική ενημέρωση και τα ΜΜΕ το εξέλαβαν ως άδειασμα της Κεραμέως πλέον και από τον πρωθυπουργό και υπαναχώρηση στο χειρισμό του θέματος της μάσκας. 

Το κακό είναι ότι από ότι έχω καταλάβει από τα μέτρα που λαμβάνονται γενικά, όχι μόνο στην παιδεία, είναι προσαρμοσμένες στο λεφτά δεν υπάρχουν! Για αυτό και πλέον έχουμε περάσει στην ατομική ευθύνη. Για αυτό και ξαφνικά 25 παιδιά στην τάξη είναι το ίδιο με 15 παιδιά και τα λοιπά που δοκιμάζουν τη στοιχειώδη λογική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αυτό το αυτονόητο δυστυχώς, δεν έχει προβλεφθεί. Δικαιολόγη απουσιών δεν παίζει αν δεν έχεις διάγνωση covid και τα τεστ δεν τα πληρώνει το κράτος. Άρα όσο το παιδί έχει βηχαλάκι, ειδικά στη δευτεροβάθμια, πάει σχολείο. Και ο δάσκαλος στο μάθημα, κι ο γονιός στη δουλειά, γιατί ούτε εκεί προβλέπεται κάτι.

Αυτό που λέτε όμως ειναι δυσκολο γιαχταχπολυ μικρα παιδια που εχουν μονίμως μύξα κ βηχουν περιστασιακά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αυτό το αυτονόητο δυστυχώς, δεν έχει προβλεφθεί. Δικαιολόγη απουσιών δεν παίζει αν δεν έχεις διάγνωση covid και τα τεστ δεν τα πληρώνει το κράτος. Άρα όσο το παιδί έχει βηχαλάκι, ειδικά στη δευτεροβάθμια, πάει σχολείο. Και ο δάσκαλος στο μάθημα, κι ο γονιός στη δουλειά, γιατί ούτε εκεί προβλέπεται κάτι.

 

Αυτό ειλικρινά που σιγά το κόστος (άλλωστε θα πρέπει πάντα ένα σχολείο να έχει θερμόμετρο!) γιατί δεν το κάνουν? Μάλλον για αυτό που λες. Δεν ξέρω, δεν είδα οπότε δεν πρέπει να δράσω και να επωμισθώ κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάθε χρόνο βγάζουν για τη γρίπη, κ πολλά παιδιά λείπουν για μέρες εκείνο τον καιρό, εμείς ακόμα κ αν δεν γράφει γρίπη το χαρτι αλλά κάτι άλλο πχ βρογχίτιδα, ακροαστικα, τα περνάμε σαν γρίπη. για να μην έχουν άγχος, να λείπουν όσο χρειάζονται. λογικά θα υπάρχει κ για τη γρίπη η πρόβλεψη φέτος, οπότε θα καλυφθούν κάποιες απουσίες έτσι. δεν μένεις τόσο εύκολα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Αυτό ειλικρινά που σιγά το κόστος (άλλωστε θα πρέπει πάντα ένα σχολείο να έχει θερμόμετρο!) γιατί δεν το κάνουν? Μάλλον για αυτό που λες. Δεν ξέρω, δεν είδα οπότε δεν πρέπει να δράσω και να επωμισθώ κόστος. 

Δεν ξερω ποσο στοιχίζει ένα μεγάλο μηχάνημα θερμομετρησης.Δεν είναι δυνατό ένα άτομο να μετράει τόσους μαθητες κάθε πρωί. Αφήστε τον συνωστισμό εξω από το σχολειο.Δεν ξερω πως θα μπορούσε να γίνει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Αυτό το αυτονόητο δυστυχώς, δεν έχει προβλεφθεί. Δικαιολόγη απουσιών δεν παίζει αν δεν έχεις διάγνωση covid και τα τεστ δεν τα πληρώνει το κράτος. Άρα όσο το παιδί έχει βηχαλάκι, ειδικά στη δευτεροβάθμια, πάει σχολείο. Και ο δάσκαλος στο μάθημα, κι ο γονιός στη δουλειά, γιατί ούτε εκεί προβλέπεται κάτι.

Είναι αδύνατο με ένα βηχαλάκι ή λίγη μύξα να μένει το παιδί σπίτι και ο γονιός να μην πηγαίνει στη δουλειά. Δεν είναι ρεαλιστικό να περιμένουμε κάτι τέτοιο. Τα παιδιά κάθονται σπίτι εάν έχουν συμπτώματα ίωσης ή γρίπης.

Κυρώσεις για τη μη συνεχή ή ορθή χρήση μάσκας τουλάχιστον σε νήπια και παιδιά δημοτικού, σίγουρα δεν θα υπάρξουν. Μια σύσταση από τη δασκάλα και τέλος. δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Αυτό ειλικρινά που σιγά το κόστος (άλλωστε θα πρέπει πάντα ένα σχολείο να έχει θερμόμετρο!) γιατί δεν το κάνουν? Μάλλον για αυτό που λες. Δεν ξέρω, δεν είδα οπότε δεν πρέπει να δράσω και να επωμισθώ κόστος. 

ενταξει νομιζω οτι αν καποιο παοδι ειναι με πυρετο δεν θα το στειλει ο γονιος . η τελος παντων αν θελει να το στειλει θα του δωσει ντεπον για να μην φαινετε. ειναι δυσκολο να πεις οποιο παιδι εχει ενα βηχαλακι να μην ερθει σχολειο αυτο πρεπει να εχουν κ οι γονεις λιγη προνοιτικοτητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω ποσο στοιχίζει ένα μεγάλο μηχάνημα θερμομετρησης.Δεν είναι δυνατό ένα άτομο να μετράει τόσους μαθητες κάθε πρωί. Αφήστε τον συνωστισμό εξω από το σχολειο.Δεν ξερω πως θα μπορούσε να γίνει 

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί, ότι κάποιος θα πρέπει να τους θερμομετρεί. Έχω δει θερμομετρήσεις σε σχολεία του εξωτερικού στην τηλεόραση και φαινόταν απλό. Ενα ένα παιδάκι όπως ερχόταν με απλό θερμόμετρο υπερύθρων.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Κορίτσια νομίζω ότι ούτε τιμωρίες θα υπάρξουν ούτε τίποτα. Στα δε νηπιαγωγεία και στις πρώτες τάξεις του δημοτικού θα είναι τα πράγματα χαλαρά. Στην ενημέρωση ο Τσιόρδας μίλησε για "διαλείμματα μάσκας" μέσα στην τάξη και τάχθηκε ξεκάθαρα και αυστηρά κατά των κυρώσεων. Ο πρωθυπουργός εχτές του έδωσε συγχαρητήρια για την εξαιρετική ενημέρωση και τα ΜΜΕ το εξέλαβαν ως άδειασμα της Κεραμέως πλέον και από τον πρωθυπουργό και υπαναχώρηση στο χειρισμό του θέματος της μάσκας. 

Την Κεραμεως δεν θα την υπερασπιζόμουν σε καμία περίπτωση. Όμως αν υπαρχουν ερωτήσεις για το το θα γίνει σε περίπτωση μη χρήσης, εκείνη πρέπει να τις απαντήσει, όχι ο Τσιόδρας. Ο Τσιόδρας κ ο κάθε συνάδελφος του ξέρει ότι αν στους 25 οι 5 βγάλουν έξω τη μυτούλα για 5 λεπτάκια, δεν θα προκληθεί κάτι μόνο κ μόνο  από αυτό. Όμως δεν είναι δικό τους θέμα να λύσουν  το πρακτικό κομμάτι. Άρα μπορούν να λενε ο,το θέλουν. Την υπουργό όμως ή έναν διευθυντή σχολείου, όταν κάποιος τους ρωτά, τι ακριβώς θα απαντήσουν; ότι είναι υποχρεωτική αλλά δεν πειράζει να τη βγάζουν κ λίγο; δεν γίνονται αυτά. φυσικά θα πρέπει να καταστήσουν σαφές ότι υποχρεωτική σημαίνει ότι δεν μπορείς να εμφανιστείς χωρίς ή να μην τη φοράς συστηματικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...