Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Mary1976 είπε:

Και ο κορονοιου δεν σημαίνει ότι θα είναι σοβαρός η θανατηφόρος σε κάποιον που είναι ευπαθης. Για αυξημένες πιθανότητες μιλάμε. 

ε ναι για αυτο μιλαμε παντα κ το οτι δεν χρειαζετε να εισαι κ μεγαλος για να παθεις κατι. ενταξει δεν ειπαμε οτι θα πεθανει ολος ο πλυθησμος απλα θα αρρωστησει πολυς κοσμος που υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν θα κινδυνευε απο τιποτα . γιατι οταν ακους ηλικιες 50 χρονων πριν απο τον κορονοιο μονο ο καρκινος ηταν που σκεφτοσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κάποιου είδους μέτρα λαμβάνονται κ για εποχική γρίπη πχ αντισηπτικά στα σχολεία, σβήσιμο απουσιών, κλείσιμο σχολείων σε περίπτωση έξαρσης. κ επιμένουμε πολύ να μην έρχονται άρρωστα παιδιά ή αν δεν έχουν αναρρώσει πλήρως. Δεν είναι μόνο για τα ιδια τα παιδιά η προστασία αυτή, αλλά κ για να μην μεταφερθεί ο ιός σε μέλη της κοινότητας που κινδυνεύουν πχ ηλικιωμένοι με πσθησεις, ανοσοκατεσταλμένοι κλπ. 

 

Πολλοι από τους νεκρούς με υποκείμενα νοσήματα είχαν «απλώς» διαβήτη, χαπ, πίεση κλπ, πράγματα ελεγχόμενα υπό κανονικές συνθήκες. κ νομίζω είχαμε τουλ πέντε περιπτώσεις που δεν είχαν τίποτα κ δεν ήταν άνω των 60. 

 

έχουν διασωληνωθεί δυο έφηβοι κ μια 27χρονη. 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθούμε να το συγκρίνουμε με τους άλλους ιούς κ τη γρίπη. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλους γνωστούς από δουλειά σε Σουηδία και Αγγλία. Οι άνθρωποι είναι σαφείς οι περισσότεροι: "μπορεί να πεθάνουμε, αποδεκτό ρίσκο". Ειδικά οι Σουηδοί. Πολλοί ψυχροί, αλλα ειλικρινείς. Αυτό στην Ελλάδα το "αφορά κάποιους άλλους, εμάς δε θα μας πιάσει", δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εχω πολλους γνωστούς από δουλειά σε Σουηδία και Αγγλία. Οι άνθρωποι είναι σαφείς οι περισσότεροι: "μπορεί να πεθάνουμε, αποδεκτό ρίσκο". Ειδικά οι Σουηδοί. Πολλοί ψυχροί, αλλα ειλικρινείς. Αυτό στην Ελλάδα το "αφορά κάποιους άλλους, εμάς δε θα μας πιάσει", δεν το καταλαβαίνω.

Καλα αν ήταν ιός που αφορούσε άμεσα τα παιδιά, όχι απλώς η Κεραμεως θα είχε φύγει νύχτα, μπορεί κ να τρέχαμε σε εκλογές ήδη. και φυσικά αν βρεθεί κρουσμα (λέω αν γιατί φοβάμαι ότι τα τεστ θα γίνονται επιλεκτικά) θα αδειάσει το σχολείο κ τα γειτονικά σχολεία του δήμου από τον πανικό. Ωραία τα μεγάλα λόγια στη θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλα αν ήταν ιός που αφορούσε άμεσα τα παιδιά, όχι απλώς η Κεραμεως θα είχε φύγει νύχτα, μπορεί κ να τρέχαμε σε εκλογές ήδη. και φυσικά αν βρεθεί κρουσμα (λέω αν γιατί φοβάμαι ότι τα τεστ θα γίνονται επιλεκτικά) θα αδειάσει το σχολείο κ τα γειτονικά σχολεία του δήμου από τον πανικό. Ωραία τα μεγάλα λόγια στη θεωρία.

Αν ο ιός αφορούσε παιδιά δεν υπήρχε περίπτωση να τα έστελνε κανείς σχολείο, ότι μέτρα και να παίρνανε. Εννοείται! 

Πάντως η γρίπη που αφορά και παιδιά καθώς έχει μεγαλύτερη θνησιμότητα στα παιδιά σε σχέση με τον κορονοιο που η είναι μηδενική σχεδόν, μάλλον χαλαρά αντιμετωπίζεται από όλους. Εγώ και ο μικρός που δεν ανήκουμε στις ευπαθείς ομάδες κάνουμε κάθε χρόνο το εμβόλιο. Στις περισσότερες μαμάδες που το έχω αναφέρει με κοιτάζουν με απορία. Κάποιες μου έχουν αναφέρει κινδύνους από παρενέργειες κτλ. Εγώ είμαι τις απόψεις ότι εφόσον υπάρχει εμβόλιο γιατί να ταλαιπωρουμαστε η να κινδυνεψουμε από μια ασθένεια. Επίσης εδώ και χρόνια γίνομαι γραφική σε λεωφορεία και σε κλειστούς χώρους πχ στο γραφείο γιατί επιμένω σε ανοιχτά παράθυρα χειμώνα -καλοκαιρι για τις ιώσεις. Τα δε αντισηπτικά δεν τα ανακάλυψα τώρα, τα χρησιμοποιώ λόγω ΜΜΜ χρόνια. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εχω πολλους γνωστούς από δουλειά σε Σουηδία και Αγγλία. Οι άνθρωποι είναι σαφείς οι περισσότεροι: "μπορεί να πεθάνουμε, αποδεκτό ρίσκο". Ειδικά οι Σουηδοί. Πολλοί ψυχροί, αλλα ειλικρινείς. Αυτό στην Ελλάδα το "αφορά κάποιους άλλους, εμάς δε θα μας πιάσει", δεν το καταλαβαίνω.

Η αλήθεια είναι ότι τις μικρές ηλικίες δεν τις αφορά οπότε έχουν την πολυτέλεια να είναι ανέμελες. Άλλωστε λόγω ηλικίας οι νέοι ανέμελοι θα ήταν ακόμα και αν τους αφορούσε. Αλλά μπορείς να τους κατηγορήσεις για αυτό? Έτσι πρέπει να είναι σε αυτή την ηλικία. Αλίμονο αν σκεφτοντουσαν το θάνατο και την αρρώστια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 είπε:

αλήθεια είναι ότι τις μικρές ηλικίες δεν τις αφορά οπότε έχουν την πολυτέλεια να είναι ανέμελες. Άλλωστε λόγω ηλικίας οι νέοι ανέμελοι θα ήταν ακόμα και αν τους αφορούσε. Αλλά μπορείς να τους κατηγορήσεις για αυτό? Έτσι πρέπει να είναι σε αυτή την ηλικία. Αλίμονο αν σκεφτοντουσαν το θάνατο και την αρρώστια. 

δεν τους ζητά κανεις να φοβούνται. απλώς να σκεφτούν τους άλλους. κ να αλλάξουν κ κάποιες συνήθειες προσωρινά. 

 

Just now, Mary1976 είπε:

Πάντως η γρίπη που αφορά και παιδιά καθώς έχει μεγαλύτερη θνησιμότητα στα παιδιά σε σχέση με τον κορονοιο που η είναι μηδενική σχεδόν, μάλλον χαλαρά αντιμετωπίζεται από όλους. Εγώ και ο μικρός που δεν ανήκουμε στις ευπαθείς ομάδες κάνουμε κάθε χρόνο το εμβόλιο. Στις περισσότερες μαμάδες που το έχω αναφέρει με κοιτάζουν με απορία. Κάποιες μου έχουν αναφέρει κινδύνους από παρενέργειες κτλ. Εγώ είμαι τις απόψεις ότι εφόσον υπάρχει εμβόλιο γιατί να ταλαιπωρουμαστε η να κινδυνεψουμε από μια ασθένεια. Επίσης εδώ και χρόνια γίνομαι γραφική σε λεωφορεία και σε κλειστούς χώρους πχ στο γραφείο γιατί επιμένω σε ανοιχτά παράθυρα χειμώνα -καλοκαιρι για τις ιώσεις. Τα δε αντισηπτικά δεν τα ανακάλυψα τώρα, τα χρησιμοποιώ λόγω ΜΜΜ χρόνια. 

Δεν έχουμε σοβαρή κουλτούρα για τις ασθένειες. πχ λίγοι κάνουν το αντιγριπικό αλλά οι ίδιοι μπορεί κ να παίρνουν αντίβιοτικα χωρίς συμβουλή γιατρού στο πρώτο βγχαλακι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Πάντως η γρίπη που αφορά και παιδιά καθώς έχει μεγαλύτερη θνησιμότητα στα παιδιά σε σχέση με τον κορονοιο που η είναι μηδενική σχεδόν, μάλλον χαλαρά αντιμετωπίζεται από όλους.

 

Ίσως επειδή δεν έχει τόση μεταδοτικότητα όση ο κορωνοϊός

 

Just now, Mary1976 είπε:

Άλλωστε λόγω ηλικίας οι νέοι ανέμελοι θα ήταν ακόμα και αν τους αφορούσε. Αλλά μπορείς να τους κατηγορήσεις για αυτό? Έτσι πρέπει να είναι σε αυτή την ηλικία. Αλίμονο αν σκεφτοντουσαν το θάνατο και την αρρώστια. 

 

Με την ίδια λογική να μην τους κατηγορουμε ούτε για το αν φοράνε κράνος ή ζώνη ούτε για το τσιγάρο γιατί "νέοι είναι, πρέπει να είναι ανέμελοι, σιγά μη σκεφτούν το θάνατο"!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι τις μικρές ηλικίες δεν τις αφορά οπότε έχουν την πολυτέλεια να είναι ανέμελες. Άλλωστε λόγω ηλικίας οι νέοι ανέμελοι θα ήταν ακόμα και αν τους αφορούσε. Αλλά μπορείς να τους κατηγορήσεις για αυτό? Έτσι πρέπει να είναι σε αυτή την ηλικία. Αλίμονο αν σκεφτοντουσαν το θάνατο και την αρρώστια. 

Eννοείται. Αλλά τα παιδιά δεν είναι αυτόνομα, μαθαίνουν από τους γονείς. 

Γείτονες επέστρεψαν προχτές από Μύκονο, ήταν ο τελευταίος προορισμός σε τουρνέ που έκαναν επί 15 μέρες Κυκλάδες, μας είχαν πει θα πάνε Πάρο, Νάξο και δε θυμάμαι πού αλλού. Σήμερα στέλνει μήνυμα η μαμά να πάω το γιο μου από το σπίτι τους. Τη ρωτάω "μα δε θα κάτσετε λίγες μέρες σε καραντίνα, για παν ενδεχόμενο" και μου λέει "ναι, θα τον κρατήσω τον μεγάλο, γι αυτό λέω να στείλεις το γιο σου από εδώ, να είναι καραντίνα μαζί, έχουμε καλέσει και τον Γιάννη και το Βασίλη". Τι να πω τώρα, ότι φταίει το παιδί; Προφανώς και όχι. Δεκατριάχρονα, όχι μωρά να πεις ότι ήταν προστατευμένα, όλη μέρα φωτογραφίες από πολύκοσμες παραλίες και πισίνες μας έστελναν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

 

Με την ίδια λογική να μην τους κατηγορουμε ούτε για το αν φοράνε κράνος ή ζώνη ούτε για το τσιγάρο γιατί "νέοι είναι, πρέπει να είναι ανέμελοι, σιγά μη σκεφτούν το θάνατο"!

Δεν κατηγορεί κανείς κανέναν νέο για μη χρήση ζώνης ή κράνους. Τους συμβουλεύει γιατί είναι απαραίτητα για την προστασία τους. Από ατυχήματα σαφώς κινδυνεύουν, από κορονοιο πάλι ελάχιστα.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Eννοείται. Αλλά τα παιδιά δεν είναι αυτόνομα, μαθαίνουν από τους γονείς. 

Γείτονες επέστρεψαν προχτές από Μύκονο, ήταν ο τελευταίος προορισμός σε τουρνέ που έκαναν επί 15 μέρες Κυκλάδες, μας είχαν πει θα πάνε Πάρο, Νάξο και δε θυμάμαι πού αλλού. Σήμερα στέλνει μήνυμα η μαμά να πάω το γιο μου από το σπίτι τους. Τη ρωτάω "μα δε θα κάτσετε λίγες μέρες σε καραντίνα, για παν ενδεχόμενο" και μου λέει "ναι, θα τον κρατήσω τον μεγάλο, γι αυτό λέω να στείλεις το γιο σου από εδώ, να είναι καραντίνα μαζί, έχουμε καλέσει και τον Γιάννη και το Βασίλη". Τι να πω τώρα, ότι φταίει το παιδί; Προφανώς και όχι. Δεκατριάχρονα, όχι μωρά να πεις ότι ήταν προστατευμένα, όλη μέρα φωτογραφίες από πολύκοσμες παραλίες και πισίνες μας έστελναν.

Ζωαρα οι γείτονες! Τί να πεις. Φαντάσου καμία συναίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά δεν είναι το "θα πεθάνουμε όλοι" που σκέφτομαι, προς Θεού. Είναι και ένα ενδεχόμενο να πρέπει να κλειστούμε μέσα σε καραντίνα γιατί ένας μας βγήκε θετικός (σε τρία διαφορετικά σχολεία, όλο και κάποιο παιδί θα αρρωστήσει) και πόσο μάλλον το ενδεχόμενο για νοσηλεία, γιατί και όλα καλά να πάνε στο τέλος που είναι το πιο πιθανό, δεν το λες και καλή προοπτική να περάσεις μερικές εβδομάδες μόνος σε ένα θάλαμο νοσοκομείου, χώρια το ποιος θα προσέχει τα παιδιά τότε :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πάντως γενικά δεν είναι το "θα πεθάνουμε όλοι" που σκέφτομαι, προς Θεού. Είναι και ένα ενδεχόμενο να πρέπει να κλειστούμε μέσα σε καραντίνα γιατί ένας μας βγήκε θετικός (σε τρία διαφορετικά σχολεία, όλο και κάποιο παιδί θα αρρωστήσει) και πόσο μάλλον το ενδεχόμενο για νοσηλεία, γιατί και όλα καλά να πάνε στο τέλος που είναι το πιο πιθανό, δεν το λες και καλή προοπτική να περάσεις μερικές εβδομάδες μόνος σε ένα θάλαμο νοσοκομείου, χώρια το ποιος θα προσέχει τα παιδιά τότε :(

Αυτό είναι όντως τρομακτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα ήταν πολύ χρήσιμο να περάσουν κλιμάκια ειδικών από ΌΛΑ τα σχολεία της χώρας και να γίνει μια ενημέρωση στις τάξεις όσον αφορά τη σωστή χρήση μάσκας κ τη σημασία της. Πιστεύω θα ήταν ό,τι πιο σωστό για να εντυπωθουν σωστές οδηγίες στα παιδιά και να γίνει ας πούμε και ακόμα πιο επίσημο. Τα παιδιά τότε θα καταλάβαιναν καλύτερα πολλά πράγματα.  Δεν ξέρω αν είναι στο πρόγραμμα του υπουργείου κιόλας κατι τέτοιο,δεν έχω ακούσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Νομίζω θα ήταν πολύ χρήσιμο να περάσουν κλιμάκια ειδικών από ΌΛΑ τα σχολεία της χώρας και να γίνει μια ενημέρωση στις τάξεις όσον αφορά τη σωστή χρήση μάσκας. Πιστεύω θα ήταν ό,τι πιο σωστό για να εντυπωθουν σωστές οδηγίες στα παιδιά και να γίνει ας πούμε και ακόμα πιο επίσημο. Δεν ξέρω αν είναι στο πρόγραμμα του υπουργείου κιόλας κατι τέτοιο,δεν έχω ακούσει κάτι

Νομιζω διαβασα οτι θα δωθουν βιντεο με οδηγιες.

 
Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza δεν είπε κανεις για κυρώσεις στα 8χρονα ούτε για πρόστιμα.

 

οι υπουργίνες βέβαια δεν ξέρουν τι προβλέπεται για τις ποινές. Νομίζω ότι απλώς επανέφεραν το καθεστώς που υπήρχε πριν το αλλάξει η προηγούμενη κυβέρνηση. στο δημοτικό οι ποινές δεν είναι απλό θέμα όπως μια ωριαία. 

 

@ΑΡΓΚ αυτό που λες, δεν καταλαβαίνω γιατί οποιοσδήποτε δεν είναι 25αρης εργένης που μένει μόνος, δεν το σκέφτεται. Δλδ κ εμείς που ο άντρας μ δυνητικά θα μπορούσε να νοσήσει σοβαρα, πιο πολύ αυτά τα πρακτικά σκεφτόμαστε συν το ενδεχόμενο μεταφοράς στην Αθήνα. 

 

το υλικό του εοδυ του Μαΐου ήταν αρκετά καλό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

εκτος απο τις οδηγιες πρεπει κ οι εκπαιδευτικοι να παρουν καμια πρωτοβουλια δεν ειναι δυσκολο να βαζουν τα παιδια μετα το διαλειμα να βαζουν αντισιπτικο η κ να πλυνουν τα χερια τους κ δεν ειναι δυσκολο οταν τα παιδια βγαινουν για διαλειμα να εχουν ενα καθαριστικο να περνανε τα θρανια τους αμα ολοι λιγο πολυ βοηθησουμε κ δεν τρωγονται γονεις εκπαιδευτικοι κ χανετε η ουσια κατι θα καταφερουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

 

εκτος απο τις οδηγιες πρεπει κ οι εκπαιδευτικοι να παρουν καμια πρωτοβουλια δεν ειναι δυσκολο να βαζουν τα παιδια μετα το διαλειμα να βαζουν αντισιπτικο η κ να πλυνουν τα χερια τους κ δεν ειναι δυσκολο οταν τα παιδια βγαινουν για διαλειμα να εχουν ενα καθαριστικο να περνανε τα θρανια τους αμα ολοι λιγο πολυ βοηθησουμε κ δεν τρωγονται γονεις εκπαιδευτικοι κ χανετε η ουσια κατι θα καταφερουμε. 

Στο γυμνάσιο τα περισσότερα παιδιά το έκαναν αυτόματα αυτό με το αντισηπτικό μπαίνοντας κ βγαίνοντας. το δύσκολο δεν είναι το αντισηπτικό, είναι οι αποστάσεις. που κ εμείς τις ξεχνάμε εξάλλου. 
 

Γενικα οι εκπαιδευτικοί πρέπει φέτος να καταλάβουν ότι πρέπει να ασχοληθούμε με πολλά που δεν είναι του αντικειμένου μας. Δεν είναι αυτονόητο για όλους δυστυχώς. Όχι ότι είναι ευχάριστο να λες στα παιδιά με ποιους θα κάνουν παρέα στο διάλειμμα για να μην ανακατεύονται τα τμήματα, αλλά ας καταλάβουμε ότι αν θελουμε σύντομα να κάνουμε αυτά που θελουμε, πρέπει να μάθουμε να ακολουθούμε τα μέτρα. το «να μάθουμε να ζούμε με τον ιό» δεν σημαίνει να κάνουμε ότι δεν υπάρχει. Σημαίνει να προσαρμόσουμε τη ζωή μας στα μέτρα προφύλαξης. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στο γυμνάσιο τα περισσότερα παιδιά το έκαναν αυτόματα αυτό με το αντισηπτικό μπαίνοντας κ βγαίνοντας. το δύσκολο δεν είναι το αντισηπτικό, είναι οι αποστάσεις. που κ εμείς τις ξεχνάμε εξάλλου. 
 

Γενικα οι εκπαιδευτικοί πρέπει φέτος να καταλάβουν ότι πρέπει να ασχοληθούμε με πολλά που δεν είναι του αντικειμένου μας. Δεν είναι αυτονόητο για όλους δυστυχώς. Όχι ότι είναι ευχάριστο να λες στα παιδιά με ποιους θα κάνουν παρέα στο διάλειμμα για να μην ανακατεύονται τα τμήματα, αλλά ας καταλάβουμε ότι αν θελουμε σύντομα να κάνουμε αυτά που θελουμε, πρέπει να μάθουμε να ακολουθούμε τα μέτρα. το «να μάθουμε να ζούμε με τον ιό» δεν σημαίνει να κάνουμε ότι δεν υπάρχει. Σημαίνει να προσαρμόσουμε τη ζωή μας στα μέτρα προφύλαξης. 

 

 

Συμφωνω.Η μαγια ομως φτιάχνεται στο σπιτι .Πρέπει να το καταλάβουν κ οι γονεις.Εμενα μια μαμα που δεν θέλει διαδικτυακό μάθημα μου ειπε οτι ο  γιος της δεν θελει να φοραει μασκα στο μάθημα.Εγω της ξεκαθάρισα οτι χωρις μασκα κ απο τους δυο μας δεν πάω.Συν παραιυρα ανοιχτα και αποσταση εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@Sentir...natureza δεν είπε κανεις για κυρώσεις στα 8χρονα ούτε για πρόστιμα.

  

οι υπουργίνες βέβαια δεν ξέρουν τι προβλέπεται για τις ποινές. Νομίζω ότι απλώς επανέφεραν το καθεστώς που υπήρχε πριν το αλλάξει η προηγούμενη κυβέρνηση. στο δημοτικό οι ποινές δεν είναι απλό θέμα όπως μια ωριαία. 

Eιπωθηκε οτι οποιο παιδι δεν φοραει τη μασκα του θα βγαινει απο την ταξη. Αυτο ειναι κυρωση, εκτος κι αν εννοουνε οτι εχει την δυνατοτητα να βγει αν θελει να ξελαμπικαρει λιγο (εδω γελαμε). Τις κυρωσεις τις θεωρω τραγικες και στα μεγαλυτερα παιδια. Επειδη υπαρχει ποινικο πλαισιο δινεται η δυνατοτητα ωριαιας αποβολης για μη χρηση μασκας; Ας μεινει εξω απο την ταξη για λιγο. Αν δεν θελει να παρακολουθησει καθολου ας παρει απουσια. Ας βαλθει στο τραπεζι η πιθανοτητα να αυξησουν τις απουσιες που δικαιουσαι να κανεις. Ας δωθει η δυνατοτητα εκπαιδευσης απο το σπιτι. Δεν γινεται ολοι οι κανονες να μενουν ιδιοι και απλα να προστιθεται αλλος ενας (ο οποιος επιβαρυνει τοσο πολυ το κλιμα). Εφ'οσον οι εποχες ειναι τετοιες και ειχαν την φαεινη ιδεα να κανουν την μασκα υποχρεωτικη στο σχολειο, τοτε ας χαλαρωσουν λιγο τους υπολοιπους κανονες γιατι δημιουργειται πιεση. Και αυτη η πιεση θα διογκωνεται οσο περνανε οι μηνες. Τελικα, αν ολα πανε συμφωνα με το σχεδιο, θα αρχισουμε ολοι να τρωγομαστε μεταξυ μας, γονεις με γονεις, μαθητες με μαθητες, γονεις με εκπαιδευτικους κοκ και αυτοι θα συνεχιζουν τις υπογειες συμφωνιες τους οσο εμεις θα ειμαστε απασχολημενοι με τις συγκρουσεις μας...Παντως, ειμαι αισιοδοξη στην υπαρξη ενσυναισθησης, κατανοησης και ευαισθησιας απο την πλευρα των εκπαιδευτικων, ωστε τουλαχιστον οι ιδιοι να επιτρεπουν στα παιδια να βγουν εξω αν θελουν να βγαλουν την μασκα, χωρις να χρειαζεται να ζαλιζονται ή να δυσφορουν, απλα να παρουν λιγες ανασες καθαρου αερα. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eιπωθηκε οτι οποιο παιδι δεν φοραει τη μασκα του θα βγαινει απο την ταξη. Αυτο ειναι κυρωση, εκτος κι αν εννοουνε οτι εχει την δυνατοτητα να βγει αν θελει να ξελαμπικαρει λιγο (εδω γελαμε). Τις κυρωσεις τις θεωρω τραγικες και στα μεγαλυτερα παιδια. Επειδη υπαρχει ποινικο πλαισιο δινεται η δυνατοτητα ωριαιας αποβολης για μη χρηση μασκας; Ας μεινει εξω απο την ταξη για λιγο. Αν δεν θελει να παρακολουθησει καθολου ας παρει απουσια. Ας βαλθει στο τραπεζι η πιθανοτητα να αυξησουν τις απουσιες που δικαιουσαι να κανεις. Ας δωθει η δυνατοτητα εκπαιδευσης απο το σπιτι. Δεν γινεται ολοι οι κανονες να μενουν ιδιοι και απλα να προστιθεται αλλος ενας (ο οποιος επιβαρυνει τοσο πολυ το κλιμα). Εφ'οσον οι εποχες ειναι τετοιες και ειχαν την φαεινη ιδεα να κανουν την μασκα υποχρεωτικη στο σχολειο, τοτε ας χαλαρωσουν λιγο τους υπολοιπους κανονες γιατι δημιουργειται πιεση. Και αυτη η πιεση θα διογκωνεται οσο περνανε οι μηνες. Τελικα, αν ολα πανε συμφωνα με το σχεδιο, θα αρχισουμε ολοι να τρωγομαστε μεταξυ μας, γονεις με γονεις, μαθητες με μαθητες, γονεις με εκπαιδευτικους κοκ και αυτοι θα συνεχιζουν τις υπογειες συμφωνιες τους οσο εμεις θα ειμαστε απασχολημενοι με τις συγκρουσεις μας...Παντως, ειμαι αισιοδοξη στην υπαρξη ενσυναισθησης, κατανοησης και ευαισθησιας απο την πλευρα των εκπαιδευτικων, ωστε τουλαχιστον οι ιδιοι να επιτρεπουν στα παιδια να βγουν εξω αν θελουν να βγαλουν την μασκα, χωρις να χρειαζεται να ζαλιζονται ή να δυσφορουν, απλα να παρουν λιγες ανασες καθαρου αερα. 

Το να βγαίνει από την τάξη δεν είναι τιμωρία στο παιδί. είναι απλώς μέσο πίεσης στους γονείς. λογικά αν κάποιος ξεχάσει τη μασκα, θα μπορούμε να δώσουμε εφεδρική. τώρα αν κάποιος αρχίσει τσαμπουκάδες για να εκνευρίσει καθηγητές, δεν ξέρω....

 

οταν λέμε αποβολή αρχικά εννοούμε ωριαία απομάκρυνση με απουσία. ημερήσια δίνει μόνο ο διευθυντής. δεν είναι δλδ ότι έτσι απλα θα διώχνουμε παιδιά. εξάλλου στο δημοτικό δεν υιαρχουν, αν δεν απατώμαι. απλώς πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι όταν λενε υποχρεωτική, το εννοούμε. πώς αλλιώς θα ξεκαθαριστεί αυτό; 

 

δεν πιστεύω ότι θα αρνηθεί κάποια να βγει παιδί να πάρει αέρα όπως δεν αρνούμαστε κ τουαλέτα. αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε ο εκπαιδευτικός να αρχίσει να υποκύπτει σε γκρίνιες λόγω ζέστης κ να λέει ενταξει δεν πειράζει βγάλτε τη λίγο κ τετοια. ούτε σε δικαιολογίες ότι σήμερα την ξέχασα ή μου λερώθηκε κλπ. αλλά δεν πειράζει τη φορούσα χθες κ θα τη φορέσω κ αύριο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κύρωση το να μη γίνεται δεκτός ένας μαθητής που επίτηδες δεν φοράει τη μάσκα. Είναι αυτονόητο οτι μία σχολική μονάδα λειτουργεί με βάση ορισμένους κανόνες, συνεπώς άσχετα από το δικαίωμα στην εκπαίδευση, το πλαίσιο είναι ρυθμισμένο και δε μπορεί ο καθένας να μπαίνει σε ένα δημόσιο (όχι με την έννοια του κρατικού, αλλά με την έννοια του δημοσίου χώρου, συνεπώς αναφέρομαι και στα ιδιωτικά) ίδρυμα με τον τρόπο και τους όρους που θέλει αυτός.

 

Θα ξαναπώ ομως οτι αναφέρομαι σ'εκεινους που έχουν εξ'αρχής δηλωμένη πρόθεση να μην ακολουθήσουν τον κανονισμό. Το να το κάνουμε θέμα επειδή ένα παιδί ζεστάθηκε και θέλει να βγάλει τη μάσκα 10 λεπτά, προσωπικά το βρίσκω τραβηγμένο σε μικρές ηλικίες. Απλά στείλτο με την καρέκλα του να κάτσει δίπλα στο παράθυρο μόνο του και τέλος....

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

ούτε σε δικαιολογίες ότι σήμερα την ξέχασα ή μου λερώθηκε κλπ. αλλά δεν πειράζει τη φορούσα χθες κ θα τη φορέσω κ αύριο. 

Αν δεν κάνω λάθος, για να προστατευονται τα παιδια από τη μάσκα πρέπει να αλλάζουν τουλάχιστον 3 φορές μάσκα όσο θα είναι στο σχολείο. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eιπωθηκε οτι οποιο παιδι δεν φοραει τη μασκα του θα βγαινει απο την ταξη. Αυτο ειναι κυρωση, εκτος κι αν εννοουνε οτι εχει την δυνατοτητα να βγει αν θελει να ξελαμπικαρει λιγο (εδω γελαμε). Τις κυρωσεις τις θεωρω τραγικες και στα μεγαλυτερα παιδια. Επειδη υπαρχει ποινικο πλαισιο δινεται η δυνατοτητα ωριαιας αποβολης για μη χρηση μασκας; Ας μεινει εξω απο την ταξη για λιγο. Αν δεν θελει να παρακολουθησει καθολου ας παρει απουσια. Ας βαλθει στο τραπεζι η πιθανοτητα να αυξησουν τις απουσιες που δικαιουσαι να κανεις. Ας δωθει η δυνατοτητα εκπαιδευσης α .Παντως, ειμαι αισιοδοξη στην υπαρξη ενσυναισθησης, κατανοησης και ευαισθησιας απο την πλευρα των εκπαιδευτικων, ωστε τουλαχιστον οι ιδιοι να επιτρεπουν στα παιδια να βγουν εξω αν θελουν να βγαλουν την μασκα, χωρις να χρειαζεται να ζαλιζονται ή να δυσφορουν, απλα να παρουν λιγες ανασες καθαρου αερα. 

Νομίζω και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί θα έχουν ανάγκη να βγάλουν τη μάσκα και να πάρουν αέρα. Να μιλάς φωναχτά για τόση ώρα μασκα και με ζεστή και να κινείσαι πέρα δώθε κάθε τόσο κουραστικό ακούγεται! 

Και εγώ νομίζω ότι στην πράξη οι εκπαιδευτικοί θα σώσουν την κατάσταση. 

Συμφωνώ ότι πρέπει να μπει στο τραπέζι η κατ οίκον διδασκαλία για όποιον το επιθυμεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Δεν είναι κύρωση το να μη γίνεται δεκτός ένας μαθητής που επίτηδες δεν φοράει τη μάσκα. Είναι αυτονόητο οτι μία σχολική μονάδα λειτουργεί με βάση ορισμένους κανόνες, συνεπώς άσχετα από το δικαίωμα στην εκπαίδευση, το πλαίσιο είναι ρυθμισμένο και δε μπορεί ο καθένας να μπαίνει σε ένα δημόσιο ίδρυμα με τον τρόπο και τους όρους που θέλει αυτός.

 

Θα ξαναπώ ομως οτι αναφέρομαι σ'εκεινους που έχουν εξ'αρχής δηλωμένη πρόθεση να μην ακολουθήσουν τον κανονισμό. Το να το κάνουμε θέμα επειδή ένα παιδί ζεστάθηκε και θέλει να βγάλει τη μάσκα 10 λεπτά, προσωπικά το βρίσκω τραβηγμένο σε μικρές ηλικίες. Απλά στείλτο με την καρέκλα του να κάτσει δίπλα στο παράθυρο μόνο του και τέλος....

Γενικα συμφωνώ. Βέβαια στην πράξη αν το ζητήσει ένα θα το ζητήσουν όλα. είναι σαν το κατούρημα κ τη δίψα που το θυμούνται όλα μαζί. δύσκολη εξίσωση. στα μεγάλα φοβάμαι κυρίως διάθεση για να χαλάσουν το μάθημα όπου τους παίρνει.

Just now, Mary1976 είπε:

Νομίζω και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί θα έχουν ανάγκη να βγάλουν τη μάσκα και να πάρουν αέρα. Να μιλάς φωναχτά για τόση ώρα μασκα και με ζεστή και να κινείσαι πέρα δώθε κάθε τόσο κουραστικό ακούγεται! 

Και εγώ νομίζω ότι στην πράξη οι εκπαιδευτικοί θα σώσουν την κατάσταση. 

Συμφωνώ ότι πρέπει να μπει στο τραπέζι η κατ οίκον διδασκαλία για όποιον το επιθυμεί.

Μα είναι σωσιμο της κατάστασης να βγάλεις τη μάσκα; έχουμε καταλάβει γιατί τη φοράμε ή απλώς θεωρούμε ότι θα γίνει χαμός στα σχολεία κ τη μάσκα θα την έχουμε όπως οι σερβιτόροι; είναι δυνατόν ο καθηγητής αντί να δώσει το παράδειγμα να αρχίσει πρώτος τις εκπτώσεις;

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αν δεν κάνω λάθος, για να προστατευονται τα παιδια από τη μάσκα πρέπει να αλλάζουν τουλάχιστον 3 φορές μάσκα όσο θα είναι στο σχολείο. 

θα δώσουν οδηγίες υποθέτω. στην πράξη φοβάμαι ότι θα έχουν μια μόνο. είπαν ότι αυτές που θα μοιράσουν θα έχουν δυο όψεις για να μην μπερδεύονται. οι δυο όμως για μια μέρα με το ζόρι φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γενικα συμφωνώ. Βέβαια στην πράξη αν το ζητήσει ένα θα το ζητήσουν όλα. είναι σαν το κατούρημα κ τη δίψα που το θυμούνται όλα μαζί. δύσκολη εξίσωση. στα μεγάλα φοβάμαι κυρίως διάθεση για να χαλάσουν το μάθημα όπου τους παίρνει.

Μα είναι σωσιμο της κατάστασης να βγάλεις τη μάσκα; έχουμε καταλάβει γιατί τη φοράμε ή απλώς θεωρούμε ότι θα γίνει χαμός στα σχολεία κ τη μάσκα θα την έχουμε όπως οι σερβιτόροι; είναι δυνατόν ο καθηγητής αντί να δώσει το παράδειγμα να αρχίσει πρώτος τις εκπτώσεις;

Συγνώμη βρε Έσπερος αλλά γιατί εσείς να αντέξετε περισσότερο τη μάσκα από τους σερβιτόρους, να κάνετε σωστότερη χρήση ή να έχετε καλύτερες προθέσεις? Νομίζεις ότι οι σερβιτόροι τη βάζουν στο πιγουνι γιατί έχουν απλά τη διάθεση να αψηφήσουν τους κάνονες ή γιατί δεν πιστεύουν στον κορονοιο? Το κάνουν γιατί είναι αδύνατο να δουλεύεις τόσες ώρες στη ζέστη, πέρα δώθε, να επικοινωνείς με κόσμο και να είσαι και ευδιάθετος και ταυτοχρόνως να φοράς μάσκα!

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...