Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Επειδή διάβασα πως παραπάνω το συζητάτε κορίτσια εμένα ο γιος μου πηγαίνει νήπιο σε παιδικό που έχει τμήμα προνηπίου-νηπίου, τα παιδιά του νηπίου -προνηπίου είναι σε άλλο κτήριο, φοράνε όλα μάσκα το ίδιο και οι δασκάλες, σε εμάς τους γονείς δεν επιτρέπεται η είσοδος στο σχολείο.

 

Αφού δεν έχουν ανοίξει νήπια και προνήπια ακόμη ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna said:

Τα ιδιωτικά έχουν ανοίξει.

Είδα χθες ένα γειτονοπουλο με το σχολικό αλλά αυτό ξεκίνησε βρεφονηπιακό, μου κάνει εντύπωση, νόμιζα πως από υποχρεωτική εκπαίδευση κ μετά ακολουθούν τις ημερομηνίες του δημοσίου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τα ιδιωτικά έχουν ανοίξει.

Δεν μπορεί κανένα σχολείο υποχρεωτικής εκπαίδευσης να ανοίξει όποτε θέλει, όπως δεν μπορεί και να ορίσει τι θα διδάξει. Μπορεί να έχουν ανοίξει προγράμματα φύλαξης, νήπια σίγουρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Δεν μπορεί κανένα σχολείο υποχρεωτικής εκπαίδευσης να ανοίξει όποτε θέλει, όπως δεν μπορεί και να ορίσει τι θα διδάξει. Μπορεί να έχουν ανοίξει προγράμματα φύλαξης, νήπια σίγουρα όχι.

Για νήπια δεν ξέρω. Ιδιωτικά προνήπια πάντως σίγουρα έχουν ανοίξει γιατί πηγαίνει και ο ανιψιός μου και άλλα 2 παιδάκια που ξέρω. Επίσης και στο δικό μας σχολείο έχουν ανοίξει τα προνήπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο ιδιωτικό που πήγαινε η κόρη μου (παιδικός σταθμός με άδεια και νηπιαγωγείου) άνοιξε σήμερα και υποδέχτηκε τόσο τα μικρά όσο και τα προνήπια και νήπια. Υποθέτω τα τελευταία με μάσκα (αλλά μπορεί και χωρίς, αφού επίσημα δεν έχει αρχίσει σχολική χρονιά για αυτά - δεν ξέρω τι έκαναν γιατί φέτος θα πάμε σε δημόσιο). Επίσης, τυπικά τα μαθήματα του προνηπίου-νηπίου τελείωσαν μαζί με των δημοσίων, αλλά τα παιδιά συνέχιζαν να πηγαίνουν (και να κάνουν μαθήματα) μέχρι και το τέλος Ιουλίου. Επίσης επέστρεψαν τα Χριστούγεννα από 3 Ιανουαρίου. Τα διαστήματα αυτά, οι μονάδες αυτές λειτουργούν ως φύλαξη (αν και κάνουν κανονικά πρόγραμμα νηπιαγωγείου).

 

Τα παιδιά όντως προσαρμόζονται εύκολα, η μάσκα είναι ασφαλής σε αυτές τις ηλικίες και βοηθά στον περιορισμό της εξάπλωσης του ιού. Κατά πόσο είναι εφαρμόσιμο, σε ένα τμήμα 25 νηπίων, με παιδιά που δεν έχουν κλείσει καν τα 4 (και δεν έχουν την πειθαρχία και νοοτροπία των Κινέζων) να φοράνε σωστά τη μάσκα τους, να μην την πειράζουν, να την αποθηκεύουν σωστά, να την αλλάζουν όταν πρέπει, και η δασκάλα να κάνει μάθημα και όχι τον αστυνόμο, άλλου παπά ευαγγέλιο (και το λέω ως μαμά που το παιδί μου φοράει κανονικά μάσκα, αδιαμαρτύρητα, όπου απαιτείται, αλλά για περιορισμένο χρόνο και υπό την επίβλεψή μου).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι οσα είναι "παιδικός σταθμός-νηπιαγωγειο", όπου μπορεί να μείνει το παιδί μέχρι να πάει δημοτικό δηλαδη, δεν ανοιγοκλείνουν με τις ημερομηνίες των δημοσίων νηπιαγωγείων, αλλά με των σταθμών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι οσα είναι "παιδικός σταθμός-νηπιαγωγειο", όπου μπορεί να μείνει το παιδί μέχρι να πάει δημοτικό δηλαδη, δεν ανοιγοκλείνουν με τις ημερομηνίες των δημοσίων νηπιαγωγείων, αλλά με των σταθμών.

Το νηπιαγωγειο αναγκαστικα ακολουθεί το προγραμμα του υπουργειου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

 

Δηλαδή ο μικρός σου, που φαντάζομαι για να είναι νήπιο είναι κάτω από 6, φοράει μάσκα όλη την ώρα χωρίς να δυσφορεί, να την βγάζει, να την πιάνει από μπροστά κτλ? 

Είναι 5, χθες την φόρεσε πρώτη φορά σχολείο, πήγε καλά η ημέρα, βγαίνουν κάθε 45 λεπτά διάλειμμα (15 λεπτά) και τις βγάζουν, είναι κάτι καινούριο οπότε έχει ενδιαφέρον για εκείνον, σε μία βδομάδα θα φανεί πως θα πάει. Εγώ κυρίως σκέφτομαι τον χειμώνα που θα βρέχει και δνε θα μπορούν  να βγουν έξω τι θα κάνουν όλα τα παιδάκια.

 

Just now, μαγιοπουλας said:

Και τα νηπια και τα προνηπια φορανε όλα μασκα??? Πως προσαρμοστηκαν?

και τα νήπια και τα προνήπια. Κοίτα τα παιδιά προσαρμόζονται πολύ πιο  εύκολα από εμάς τους μεγάλους, το θέμα είναι τι θα γίνει όταν όλη αυτή η κατάσταση τα κουράσει, προσωπικά αυτό με ανησυχεί, το τι θα γίνει πχ σε δύο μήνες όχι το τώρα.

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Αφού δεν έχουν ανοίξει νήπια και προνήπια ακόμη ;

Εμείς είμαστε σε ιδιωτικό παιδικό ο οποίος έχει τμήμα προνηπίου και νηπίού και άνοιξαν εχθές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το νηπιαγωγειο αναγκαστικα ακολουθεί το προγραμμα του υπουργειου.

 

Τι εννοείς; 

Πέρυσι, στο τμήμα μας (σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που συστεγάζεται με παιδικό σταθμό), 17 παιδιά, περίπου 10 νήπια και τα υπόλοιπα προνήπια,  πήγαιναν κανονικά μέχρι τέλος Ιουλίου. Ναι μεν πήραν ενδεικτικά τέλος Ιουνίου, αλλά συνέχισαν τα μαθήματα και μετά. Αυτός μάλιστα είναι και λόγος που το επιλέγουν ως νηπιαγωγείο πολλοί εργαζόμενοι, ότι δεν κλείνει τον Ιούλιο σε αντίθεση με το δημόσιο. Και σε όλα τα ιδιωτικά που ξέρω τέτοιου τύπου (παιδικός σταθμός δηλαδή που έχει και άδεια για νηπιαγωγείο) το ίδιο ισχύει. Στα ιδιωτικά νηπιαγωγεία που δεν έχουν υποδομές παιδικού, λογικά ναι, εκεί κλείνουν μαζί με τα δημόσια και συνεχίζουν μόνο σε μορφή camp.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Είναι 5, χθες την φόρεσε πρώτη φορά σχολείο, πήγε καλά η ημέρα, βγαίνουν κάθε 45 λεπτά διάλειμμα (15 λεπτά) και τις βγάζουν, είναι κάτι καινούριο οπότε έχει ενδιαφέρον για εκείνον, σε μία βδομάδα θα φανεί πως θα πάει. Εγώ κυρίως σκέφτομαι τον χειμώνα που θα βρέχει και δνε θα μπορούν  να βγουν έξω τι θα κάνουν όλα τα παιδάκια

Εμάς μας είχαν πει ότι βρέξει χιονίσει τα παιδιά βγαίνουν κανονικά έξω με τα γαλοτσάκια τους και τα αδιάβροχα τους!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι απλά πλασάρουν υπηρεσίες φύλαξης - παιδικού σταθμού και σε παιδιά νηπιακής ηλικίας; Δεν νομίζω εξάλλου ότι οι περισσότεροι γονείς βλέπουν το νήπιο σαν "σχολείο", αλλά περισσότερο σαν παιδικό σταθμό, οπότε λογικά προσαρμόζεται το ειδικό στην ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το νηπιαγωγειο αναγκαστικα ακολουθεί το προγραμμα του υπουργειου.

 

Και δηλαδη τα μισά παιδιά σταματάνε νωρίτερα από τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Τι εννοείς; 

Πέρυσι, στο τμήμα μας (σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που συστεγάζεται με παιδικό σταθμό), 17 παιδιά, περίπου 10 νήπια και τα υπόλοιπα προνήπια,  πήγαιναν κανονικά μέχρι τέλος Ιουλίου. Ναι μεν πήραν ενδεικτικά τέλος Ιουνίου, αλλά συνέχισαν τα μαθήματα και μετά. Αυτός μάλιστα είναι και λόγος που το επιλέγουν ως νηπιαγωγείο πολλοί εργαζόμενοι, ότι δεν κλείνει τον Ιούλιο σε αντίθεση με το δημόσιο. Και σε όλα τα ιδιωτικά που ξέρω τέτοιου τύπου (παιδικός σταθμός δηλαδή που έχει και άδεια για νηπιαγωγείο) το ίδιο ισχύει. Στα ιδιωτικά νηπιαγωγεία που δεν έχουν υποδομές παιδικού, λογικά ναι, εκεί κλείνουν μαζί με τα δημόσια και συνεχίζουν μόνο σε μορφή camp.

Ναι.αλλα αυτο ηταν καποια συμφωνία μεταξύ σας λόγω  της κατάστασης.Στο δικό μας που είναι μηξη παιδικου προνηπιου κ νηπιαγωγειου,ιδιωτικο,ξεκινάει μαζί με τα σχολεια.Τουλαχιστον εκπαιδευτικά κανουν το αναλυτικό πρόγραμμα του υπουργειου.Ομως τωρα που το λες κάποια τα απασχολούν σκομη κ στις γιορτές.Αυτο ομως συμβαιβει κ στα ιδιωτικα.Ειναι ιδιωτικές συμβάσεις που έχουν να κάνουν με φυλαξη κ δημιουργική απασχόληση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.αλλα αυτο ηταν καποια συμφωνία μεταξύ σας λόγω  της κατάστασης.Στο δικό μας που είναι μηξη παιδικου προνηπιου κ νηπιαγωγειου,ιδιωτικο,ξεκινάει μαζί με τα σχολεια.Τουλαχιστον εκπαιδευτικά κανουν το αναλυτικό πρόγραμμα του υπουργειου.Ομως τωρα που το λες κάποια τα απασχολούν σκομη κ στις γιορτές.Αυτο ομως συμβαιβει κ στα ιδιωτικα.Ειναι ιδιωτικές συμβάσεις που έχουν να κάνουν με φυλαξη κ δημιουργική απασχόληση.

 

Όχι δεν είναι έτσι, όλοι οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί ξεκινούν αρχές Σεπτεμβρίου και κλείνουν τέλη Ιουλίου. Εάν έχουν και άδεια νηπιαγωγείου, τους ίδιους μήνες πάνε και τα προνήπια και τα νήπια. Μοναδική εξαίρεση από ό,τι ξέρω είναι κάποιο μοντεσσοριανοί σταθμοί, οι οποίοι ανοίγουν και κλείνουν μαζί με τα σχολεία, ακόμα και για τα προ-προνήπια, εξ ου και σπάνια εξυπηρετούν γονείς με δύσκολα ωράρια και λίγες άδειες.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Όχι δεν είναι έτσι, όλοι οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί ξεκινούν αρχές Σεπτεμβρίου και κλείνουν τέλη Ιουλίου. Εάν έχουν και άδεια νηπιαγωγείου, τους ίδιους μήνες πάνε και τα προνήπια και τα νήπια. Μοναδική εξαίρεση από ό,τι ξέρω είναι κάποιο μοντεσσοριανοί σταθμοί, οι οποίοι ανοίγουν και κλείνουν μαζί με τα σχολεία, ακόμα και για τα προ-προνήπια, εξ ου και σπάνια εξυπηρετούν γονείς με δύσκολα ωράρια και λίγες άδειες.

 

 

Ναι.ετσι συμβαινει με εμας.Παραπανω εννοουσα κ δημοτικα με φυλαξη στις γιορτές αλλα αυτο αφορά κάτι πέρα από το πρόγραμμα του υπουργειου

Εγώ είχα κανει αίτηση κ στον δημοτικο.Πηρα σημερα τηλ κ μου ειπαν οτι δεν εχει ολκληρωθει ακομη η διαδικασία με το εσπα κ οτιβδεν ξερουν ουτε ποτε θα αρχισουν ουτε ποια παιδια θα παρουν 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.αλλα αυτο ηταν καποια συμφωνία μεταξύ σας λόγω  της κατάστασης.Στο δικό μας που είναι μηξη παιδικου προνηπιου κ νηπιαγωγειου,ιδιωτικο,ξεκινάει μαζί με τα σχολεια.Τουλαχιστον εκπαιδευτικά κανουν το αναλυτικό πρόγραμμα του υπουργειου.Ομως τωρα που το λες κάποια τα απασχολούν σκομη κ στις γιορτές.Αυτο ομως συμβαιβει κ στα ιδιωτικα.Ειναι ιδιωτικές συμβάσεις που έχουν να κάνουν με φυλαξη κ δημιουργική απασχόληση.

 

Σε εμάς δεν γίνεται κάποια ειδική συμφωνία, ούτε είναι απλά φύλαξη. Όλα τα παιδιά που πηγαίνουν στο συγκεκριμένο σχολείο μένουν μέχρι τέλος Ιουλίου, τα δίδακτρα περιλαμβάνουν έναρξη 1 Σεπτεμβρίου και λήξη 31/07, δεν υπάρχει δυνατότητα να πληρώνεις μόνο για το τυπικό διάστημα, κλείνουν 23/12 έως 3/01 και Μεγάλη Πέμπτη έως και Κυριακή του Θωμά (και επίσημες αργίες εννοείται). Τα δίδακτρα αυξάνουν μόνο αν θέλεις να μένει μέχρι τις 16:00. Τόσο ο δικός μας όσο και οι υπόλοιποι της περιοχής (μιλάω για δομές που δεν έχουν δημοτικό) λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. 

Στο εκπαιδευτικό κομμάτι σαφώς ακολουθούν το πρόγραμμα, απλά εμάς συνεχίζουν και μετά την επίσημη λήξη των δημοσιών, να κάνουν ότι έκαναν και πριν.

Δεν ξέρω αν για το διάστημα μέχρι την έναρξη των δημοσίων επιβάλλουν τη χρήση μάσκας στα νήπια και προνήπια (αφού τυπικά δεν έχουν ξεκινήσει το πρόγραμμα). Λογικά θα έπρεπε, όπως και στο σχολείο που αναφέρει η Kotsifikos.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Σε εμάς δεν γίνεται κάποια ειδική συμφωνία, ούτε είναι απλά φύλαξη. Όλα τα παιδιά που πηγαίνουν στο συγκεκριμένο σχολείο μένουν μέχρι τέλος Ιουλίου, τα δίδακτρα περιλαμβάνουν έναρξη 1 Σεπτεμβρίου και λήξη 31/07, δεν υπάρχει δυνατότητα να πληρώνεις μόνο για το τυπικό διάστημα, κλείνουν 23/12 έως 3/01 και Μεγάλη Πέμπτη έως και Κυριακή του Θωμά (και επίσημες αργίες εννοείται). Τα δίδακτρα αυξάνουν μόνο αν θέλεις να μένει μέχρι τις 16:00. Τόσο ο δικός μας όσο και οι υπόλοιποι της περιοχής (μιλάω για δομές που δεν έχουν δημοτικό) λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. 

Στο εκπαιδευτικό κομμάτι σαφώς ακολουθούν το πρόγραμμα, απλά εμάς συνεχίζουν και μετά την επίσημη λήξη των δημοσιών, να κάνουν ότι έκαναν και πριν.

Δεν ξέρω αν για το διάστημα μέχρι την έναρξη των δημοσίων επιβάλλουν τη χρήση μάσκας στα νήπια και προνήπια (αφού τυπικά δεν έχουν ξεκινήσει το πρόγραμμα). Λογικά θα έπρεπε, όπως και στο σχολείο που αναφέρει η Kotsifikos.

 Σίγουρα κανουν κ δημιουργική απασχόληση.Νομιζω ομως οτι τα σχολεια μεταξύ τους έχουν κάποιες διαφορες. 

Για παράδειγμα στα εκπαιδεύτρια Ζωη μπορούν να κρατησουν τα παιδιά του δημοτικού κβκαποιεε μερες κατά τη διάρκεια των εορτών.

Εγώ πάντως ανυπομονώ να μάθω σημερα τι θα γινει ,μήπως κ πουν κάτι νέο με τη μασκα.

Αυτή με τη διαφάνεια την έχετε δει?Ειναι πιστοποιημενη? Θα ήταν μια λύση για τις δασκαλες αν ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 Σίγουρα κανουν κ δημιουργική απασχόληση.Νομιζω ομως οτι τα σχολεια μεταξύ τους έχουν κάποιες διαφορες. 

Για παράδειγμα στα εκπαιδεύτρια Ζωη μπορούν να κρατησουν τα παιδιά του δημοτικού κβκαποιεε μερες κατά τη διάρκεια των εορτών.

Εγώ πάντως ανυπομονώ να μάθω σημερα τι θα γινει ,μήπως κ πουν κάτι νέο με τη μασκα.

Αυτή με τη διαφάνεια την έχετε δει?Ειναι πιστοποιημενη? Θα ήταν μια λύση για τις δασκαλες αν ηταν.

Ναι το πηρα αλλα θολώνει, υπάρχουν λεει καποια που δε θολωνουν. Ασε κι εχω δωσει του κόσμου τα λεφτα σε μασκες προσωπιδες κ οτι αλλη μπούρδα . Σταματάω και δεν αγοραζω αλλα... Αύριο θα μας πουν για μασκα αστροναύτη εγω πρεπει να την παρω..??Τώρα στους παιδικούς ζητησαν μπλουζες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ναι το πηρα αλλα θολώνει, υπάρχουν λεει καποια που δε θολωνουν. Ασε κι εχω δωσει του κόσμου τα λεφτα σε μασκες προσωπιδες κ οτι αλλη μπούρδα . Σταματάω και δεν αγοραζω αλλα... Αύριο θα μας πουν για μασκα αστροναύτη εγω πρεπει να την παρω..??Τώρα στους παιδικούς ζητησαν μπλουζες!

Δεν σε υποχρεώνει κανεις να παρεις τετοιου είδους μασκα.Την σκεφτηκα μονο για παιδαγωγικους λογους

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 Σίγουρα κανουν κ δημιουργική απασχόληση.Νομιζω ομως οτι τα σχολεια μεταξύ τους έχουν κάποιες διαφορες. 

Για παράδειγμα στα εκπαιδεύτρια Ζωη μπορούν να κρατησουν τα παιδιά του δημοτικού κβκαποιεε μερες κατά τη διάρκεια των εορτών.

Εγώ πάντως ανυπομονώ να μάθω σημερα τι θα γινει ,μήπως κ πουν κάτι νέο με τη μασκα.

Αυτή με τη διαφάνεια την έχετε δει?Ειναι πιστοποιημενη? Θα ήταν μια λύση για τις δασκαλες αν ηταν.

 

Τις έχω δει και εγώ αυτές τις μάσκες (σε υπάλληλο σε θερινό σινεμά), η αλήθεια είναι ότι βλέπεις καλύτερα τον άλλο απέναντί σου.

 

Αντικειμενικά, προστασία μπορείς να έχεις όταν η μάσκα εφαρμόζει καλά πάνω από μύτη, στα πλαϊνά αλλά και στο πιγούνι. Διπλό στρώμα, ώστε το εξωτερικό να σταματά σταγονίδια, το εσωτερικό να κρατά την υγρασία. Το πλαστικό κομμάτι που έχουν αυτές οι μάσκες μπροστά στο στόμα σίγουρα δεν αφήνει να μπει τίποτα αλλά ούτε και να βγει (υδρατμοί).  Αν δε πολυμιλάς οκ, αν μιλάς όμως πολύ ώρα (δάσκαλος) νομίζω είναι επόμενο να θολώνουν.

 

Αν θυμάμαι καλά, κατ'εξαίρεση είπαν ότι μπορούν να φορούν προσωπίδες οι λογοθεραπευτές αφού το στόμα και οι εκφράσεις είναι το βασικό τους εργαλείο. Συζητούσα όμως και με φίλη που έχει παιδάκι που κάνει λογοθεραπεία και έχει λίγο πεσμένη ακοή. Θα παει φέτος Α δημοτικού και η μαμά του αναρωτιέται πως θα είναι η επικοινωνία με τη δασκάλα του τη στιγμή που το παιδί χρειάζεται την οπτική επαφή. Δε ξέρω, όλο αυτό με τις μάσκες στην πρωτοβάθμια και ειδικά στις μικρές τάξεις μου φαίνεται τόσο επιπόλαιο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

οι εκφράσεις είναι το βασικό τους εργαλείο. Συζητούσα όμως και με φίλη που έχει παιδάκι που κάνει λογοθεραπεία και έχει λίγο πεσμένη ακοή. Θα παει φέτος Α δημοτικού και η μαμά του αναρωτιέται πως θα είναι η επικοινωνία με τη δασκάλα του τη στιγμή που το παιδί χρειάζεται την οπτική επαφή

Δεν είχα σκεφτεί ότι υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις, σωστή παρατήρηση. Ίσως θα έπρεπε λοιπόν να υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις στη χρήση μάσκας για τέτοιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν σε υποχρεώνει κανεις να παρεις τετοιου είδους μασκα.Την σκεφτηκα μονο για παιδαγωγικους λογους

Μια χαρα μαθημα κανουμε και με τις απλες... Μην πετάτε τα λεφτα σας ασκοπα. Εγω εκανα μαθημα ιουνη ιουλη με μιας χρήσης τωρα πηρα υφασμάτινες για να μην αγοράζω ολη την ωρα. Και κανονικα ολα αυτα επρεπε να μου τα πληρωνει το κρατος κι οχι εγώ.. αν μου χαλάσουν θα βρω υφάσματα και θα φτιάξω μονη μου. Κι όλα αυτα για να μη φάμε το πρόστιμο ειδεμι...κοροιδευομαστε. εκανα τουρ σε νησιά φετος, εχ ουμε να δούμε πολλη υποκρισια,κρατώ γερα

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν είχα σκεφτεί ότι υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις, σωστή παρατήρηση. Ίσως θα έπρεπε λοιπόν να υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις στη χρήση μάσκας για τέτοιες περιπτώσεις

Όπως μας ενημερωσε η... κιουρια υπουργος μας... τα παιδια ειδ αγωγης δε θα φοράνε και οι ειδ παιδαγωγοί επι τρέπεται με προσωπιδα μερικης η ολικης προστασίας 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Μια χαρα μαθημα κανουμε και με τις απλες... Μην πετάτε τα λεφτα σας ασκοπα. Εγω εκανα μαθημα ιουνη ιουλη με μιας χρήσης τωρα πηρα υφασμάτινες για να μην αγοράζω ολη την ωρα. Και κανονικα ολα αυτα επρεπε να μου τα πληρωνει το κρατος κι οχι εγώ.. αν μου χαλάσουν θα βρω υφάσματα και θα φτιάξω μονη μου

Η Μαγιόπουλος το λέει γιατί προφανώς η προσωπίδα είναι λιγότερο αντιαισθητική σαν εικόνα για τα μικρά παιδάκια και έτσι μπορούν να βλέπουν και το πρόσωπο της δασκάλας τους. Μιλάμε για τα μικρά . Τώρα για τα 10χρονα πχ  μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Η Μαγιόπουλος το λέει γιατί προφανώς η προσωπίδα είναι λιγότερο αντιαισθητική σαν εικόνα για τα μικρά παιδάκια και έτσι μπορούν να βλέπουν και το πρόσωπο της δασκάλας τους. Μιλάμε για τα μικρά . Τώρα για τα 10χρονα πχ  μικρό το κακό.

Δεν έχουν θεμα και τα μικρα. Συνηθίζουν.. η μικρη εμενα λυσσάει να της βαλω μασκα οταν με βλεπει να φοραω. Το πρόβλημα δενθεωρώ ειναι θεμα αισθητικής (ισα ισα θα καλυφθουν σπυρια ορισμενων δασκαλων ,εχ ουμε μια και έχει θεμα με σπυρακια μεσα στο πυον αλλα κι αυτο το συνηθίσαμε εν καιρω) το θέμα είναι οι ωρες. Ειναι πολλές και δεν ελέγχουν τα νευρα τους. Αυτο μονο εμενα με προβληματίζει.  Αλλα οκ θα τα βρουμε ολα και μεταξυ τους δασκαλες με παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...